loader

Hlavná

Liečba

Pupočná prietrž: príznaky a liečba dospelých

Umbilická hernia je patologický výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok, ktorý sa môže stratiť alebo významne zmenšiť s horizontálnou polohou tela. Toto ochorenie u dospelých sa vyskytuje u 6–10% populácie a na rozdiel od mužov je častejšie u žien.

Po prvé, pupočná kýla je malá, zmizne v polohe na chrbte a dá sa ľahko opraviť. Ale v priebehu času sa pupočníkový kruh môže rozširovať čoraz viac, prietrž rastie. Jeho obsah je najprv omentum, potom sa do neho dostane tenké črevo. Ale čas pokračuje, ale človek sa nelieči. Prsteň pupku sa zväčšuje tak, ako to bolo, v žiadnom prípade. Potom príde čas a prietrž sa už nezastavuje.

Liečba pupočnej kýly u dospelých sa vykonáva iba chirurgicky, bez ohľadu na príznaky. Moderné metódy fungovania prietrže sa dajú rozdeliť do dvoch metód - inštalácia sieťového implantátu a šitie kýlovej brány. Tieto metódy prakticky nezanechávajú jazvy na tele a doba zotavenia po chirurgickom zákroku je od 1 do 5 dní. Po operácii môže byť pacientovi predpísaná strava, ktorá dlhodobo obmedzuje fyzickú aktivitu.

príčiny

K pupočnej hernii dochádza, keď je narušená rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a schopnosťou brušných stien odolávať jej. Jednoducho to znamená, že slabé brušné svaly môžu viesť k prietrži, ak osoba zdvíha závažia a je veľmi ťažká. V medicíne sú klasifikované dve kategórie faktorov, ktoré vedú k prietrži:

 1. Predisponujúce. V tejto kategórii sú faktory súvisiace s ľudskou ústavou - napríklad dedičnosť, určitá štruktúra tela, vek, pohlavie. U tehotných žien je teda vývoj prietrže veľmi pravdepodobne spôsobený vnútrobrušným tlakom.
 2. Produkovať. Táto kategória faktorov prispieva k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Výsledkom toho je hernia - napríklad pri zdvíhaní bremena, ťažkom kašľaní, dlhodobej zápche atď..

Teda pupočná kýla u dospelých je pomerne častým javom, príznaky choroby majú charakteristické znaky a odlíšiť ju od ostatných typov kýly spravidla nie je zvlášť ťažké..

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

K pupočnej hernii sú vždy sprevádzané vizuálne príznaky, takže nie je ťažké všimnúť začiatok jej vzhľadu osobe, ktorá je pozorná k svojmu zdraviu.

Malý guľový výčnelok v pupku nemusí upútať vašu pozornosť. Medzitým je to prvý znak vývoja pupočnej kýly u dospelých. V pokoji, ležiaci na chrbte, tento opuch zmizne a pri kašli napätie brucha - vybuchne.

Spočiatku sa táto formácia ľahko zavedie. Ale potom začína proces adhézie a redukcia prietrže do brušnej dutiny sa stáva nemožnou. Charakteristické bolesti pri ťahaní sa prejavujú pri zdvíhaní závaží alebo inej fyzickej námahe spojenej s napätím brušných svalov. Podobné príznaky sa prejavujú pri pohybe čriev, najmä v prípade zápchy.

Ak prietrž u dospelých dosahuje pomerne veľkú veľkosť, ktorá prestáva byť upravovaná v brušnej dutine, príznaky sa zhoršujú: objavuje sa zápcha, vracanie a poškodenie močenia. To významne zhoršuje kvalitu života pacienta. Pri absencii chirurgického zákroku je možný vývoj nebezpečných komplikácií - porušenie, hrozba zápalu, poškodenie nádoru, rozvoj koprostázy..

Čo je potrebné pre diagnostiku?

Umbilická hernia je choroba liečená chirurgom. Pacientov prichádzajúcich s charakteristickými symptómami najprv vyšetrí lekár, študujú sa klinické prejavy choroby. Na potvrdenie diagnózy špecialista často predpisuje niektoré ďalšie štúdie..

Medzi moderné metódy informatívneho výskumu patrí:

 1. Röntgenové vyšetrenie dvanástnika a žalúdka;
 2. Gastroskopia - ezofagogastroduodenoskopia, endoskopia;
 3. Herniografia so zavedením kontrastného média do brušnej dutiny;
 4. Ultrazvukové vyšetrenie prietrže.

Umbilikálna prietrž sa vo svojich prejavoch podobá príznakom niektorých benígnych nádorov podkožného tkaniva (lipómy, dermatómy, dermatofibrómy), vrodených malformácií v pupočníkovom kruhu, veľmi zriedkavo sa môžu objaviť metastázy zhubných nádorov takmer všetkých orgánov a systémov ľudského tela..

Preto, ak sa v pupočnej dutine a pupočnom prstenci alebo trochu od nich objaví akýkoľvek výčnelok, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným chirurgom.

Ako vyzerá pupočná kýla: fotografia

Poranenie pupočnej kýly

Umbilická hernia u dospelých môže byť narušená. Takéto prejavy sú charakteristické pre starších ľudí, pretože podmienky porušovania prietrže sa časom objavujú a čím dlhšia je prietrž, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia.

Poranenie prietrže sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek veľkosti vzdelania. Hlavným príznakom je ostrý prejav bolesti v mieste herniového výčnelku, ako aj neschopnosť premiestniť prietrž, ktorá bola predtým jednoducho opravená..

Ak sú porušené črevné slučky, môže osoba prejaviť príznaky charakteristické pre stav akútnej obštrukcie čreva.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba objavenej pupočnej kýly u dospelých sa má vykonať bez problémov. Ak sa nelieči včas, môžu to mať vážne následky - porušenie.

Konzervatívna terapia sa používa iba pri absencii komplikácií a tiež vtedy, ak má pacient kontraindikácie na chirurgický zákrok:

 • akútne choroby;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé tehotenstvo.

V závislosti od štádia vývoja je vybraná jedna z metód chirurgickej liečby:

 • plastová brána prietrže s použitím vlastných tkanív pacienta;
 • operácia pomocou syntetických implantátov;
 • laparoskopická hernioplastika pomocou syntetických implantátov (sieťovina).

O tom, ako zachádzať s pupočnou kýlou v každom prípade, rozhodne chirurg. V súčasnosti sú laparoskopické metódy hernioplastiky rozšírenejšie a populárnejšie. Odstránenie pupočnej kýly počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku nielen celkom eliminuje neoplazmus, ale má aj množstvo výhod, napríklad krátku rehabilitačnú dobu a nízku pravdepodobnosť komplikácií..

Ťahová hernioplastika

Plastová brána prietrže odporúčaná pre malé pupočné kýly, do veľkosti 5 centimetrov. Operácia je rýchla a často sa vykonáva v lokálnej anestézii. Počas chirurgického zákroku chirurg obnovuje anatomický pomer tkanív, posilňuje slabiny steny brucha. Komplikácie sú pri tomto type liečby zriedkavé..

Hlavné nevýhody tejto metódy spracovania sú:

 1. Dlhé obdobie rehabilitácie. Po tomto type chirurgického zákroku môže rehabilitácia trvať až rok. Odporúča sa obmedziť pohybovú aktivitu, šport.
 2. Časté relapsy. Výskyt opakovanej pupočnej kýly na rovnakom mieste. Podľa niektorých správ je frekvencia takýchto komplikácií pri liečbe malých hernií 5 až 20%. A pri liečbe pupočníkovej kýly veľkých rozmerov a dokonca až 30 - 50%.
 3. Prítomnosť pooperačnej jazvy. Pri použití operácie podľa metódy Sapezhko sa prietrž odstráni spolu s pupkom. To vedie k významnému kozmetickému defektu..

Ľahká hernioplastika

Liečba kýly pomocou implantátov - tkaných sietí - sa tiež nazýva netahová oprava. Táto metóda je optimálna pre veľké kýly. Endoprotéza posilňuje bránu prietrže. Operácia poskytuje veľmi dobrý výsledok: pri dodržaní odporúčaní lekára je relaps prakticky vylúčený. Pacient potrebuje na zotavenie minimálny čas.

Výhody tejto techniky sú nasledujúce:

 1. Krátke rehabilitačné obdobie. S touto technikou je to sedem až dvadsať dní. Prvý deň po operácii môže pacient vstať z postele a jesť. Na tretí deň môžete sledovať normálnu stravu.
 2. Neprítomnosť kozmetickej chyby vo forme pooperačnej jazvy.
 3. Nízka miera recidív. Podľa niektorých správ predstavuje 1%.
 4. Absencia predĺženej bolesti v pooperačnom období.
 5. Nízka invazivita operácie, možnosť jej uskutočnenia so sprievodnými somatickými chorobami.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny..

Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie. Podľa recenzií je táto operácia najvýhodnejšia pre dospelých pacientov.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Rehabilitácia po operácii

Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.

 1. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 2. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 3. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 4. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 5. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Po operácii by sa pacienti mali vyhnúť fyzickej aktivite a akýmkoľvek činnostiam, ktoré vyvolávajú svalové napätie v brušnej stene..

Pupočná prietrž u dospelých: recenzie po operácii

Vybrali sme niekoľko recenzií dospelých pacientov, ktorí podstúpili operáciu na odstránenie ingvinálnej prietrže.

 1. Uplynulo 3 roky, keď som mal operáciu na premiestnenie kýly. Všetko bolo úžasné, až kým som sa nebál a ostro kričal - od náhlej námahy sa prietrž znovu objavila. Vykonali operáciu pomocou napínacej hernioplastiky, teraz budem trvať na inštalácii oka. Doktor bol veľmi múdry, povedal všetko a ukázal, ubezpečil, že všetko bude úžasné.
 2. Kýly korigovali veľmi rýchlo, ale urobili to v celkovej anestézii. Akonáhle som sa vzdialil od anestézie, okamžite som išiel na prechádzku po nemocnici, myslím, že všetci ostatní budú mať to isté. Lekár napísal po 6 dňoch, umožnil všetko okrem zdvíhania závaží a telesnej výchovy - musel som chvíľu zabúdať na behanie...
 3. A pred 4 mesiacmi som mal operovanú kýlu. V nemocnici ich držali 2 týždne (urobili potrebné testy 1 týždeň, potom vykonali operáciu samotnú a zvyšok času som sa zotavil). Deň po operácii sama mohla chodiť normálne, nebolo to zvlášť bolestivé. Lekár dovolil zdvíhať nie viac ako 4 - 6 kg, a preto musíte urobiť ďalších 6 mesiacov.

Liečba bez chirurgického zákroku

Niekedy sú operácie kontraindikované z niekoľkých dôvodov. V tomto prípade lekári odporúčajú, aby dospelí nosili bandáž pupočníkovej hernie. Pomáha udržiavať tkanivo brucha a znižuje sa pravdepodobnosť, že sa rast nezvýši.

Môžete tiež masírovať brucho. Účelom procedúry je zvýšenie svalového tonusu. odporúčané:

 • hladenie brucha (vykonáva sa v smere hodinových ručičiek);
 • ľahké brnenie pupočnej oblasti;
 • trenie brušných svalov;
 • ľahké relaxačné údery.

Fyzická aktivita by mala byť mierna - preťaženie môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Umbilická hernia u dospelých: príznaky, liečba 1984 0

Keď vnútorné orgány brušnej dutiny opúšťajú oslabený pupočníkový krúžok pod kožou, vytvára sa pupočná kýla.

Stáva sa to v prípadoch, keď sú brušné svaly hypotrofické a vo vnútri pobrušnice sa vytvára nadmerný tlak. Táto patológia sa môže vyskytnúť u detí a dospelých, bez ohľadu na pohlavie. Avšak pupočná kýla sa u dospelých žien vyskytuje častejšie ako u mužov.

To sa vysvetľuje skutočnosťou, že tehotenstvo a pôrodu počas pôrodu prispievajú k oslabeniu svalov, napínaniu pupočného krúžku a tlaku na pupočníkovú oblasť zvnútra..

klasifikácia

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

 1. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.
 2. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Diagnostické metódy

Diagnóza je vo väčšine prípadov bez problémov. Je takmer nemožné zameniť ho s inými chorobami, nádormi malígnej, benígnej povahy, pretože pupočná kýla má zvláštne, charakteristické príznaky a znaky. Diagnóza choroby zahŕňa postupy, ako napríklad:

 • ultrazvukový postup;
 • FGDS;
 • röntgenový.

Výkon týchto manipulácií je indikovaný pri prietrži, ktorá bude chirurgicky odstránená. Najčastejšie sa predpisuje ultrazvuk pobrušnice a orgány, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti. Umožňuje vám určiť štruktúru, stav orgánov, ako aj stupeň patologického procesu. Pomocou FGDS je možné určiť vzťah stien žalúdka k tvorbe obsahu nádoru a röntgen - stupeň regulácie nádoru. Tieto postupy umožňujú vykonať presnú diagnostiku a predpísať účinnú chirurgickú liečbu..

Diagnóza sa vykonáva na súkromnej klinike aj vo verejnom zdravotníckom zariadení. Ak je vaša práca spojená s fyzickou aktivitou, zdvíhaním ťažkých predmetov, musíte raz ročne podstúpiť naplánované ultrazvukové vyšetrenie. Liečba pupočníkovej hernie bez chirurgického zákroku je možná s včasným odhalením choroby, takže musíte sledovať svoje zdravie a pravidelne sa podrobovať lekárskej prehliadke..

príčiny

Kýla je získaná choroba, hoci existujú vedecké štúdie, v ktorých sa uvádza, že v tomto prípade sa vyskytuje faktor dedičnej predispozície..

Hlavnými príčinami choroby sú však tieto faktory:

 • tráviace ťažkosti, časté zápchy;
 • rýchlo rastúce onkologické nádory;
 • významný prebytok normálnej telesnej hmotnosti, najmä pri abdominálnom type obezity;
 • silná fyzická aktivita spojená so vzpieraním;
 • akumulácia tekutiny v brušnej dutine (ascites);
 • ťažký dlhodobý kašeľ.

Samostatne stojí za zmienku taký dôvod, ako je tehotenstvo. Ženy v pozícii si často nevšimnú vývoj choroby a veria, že zmeny v tkanivách brucha sú spojené s tehotenstvom. Je však veľmi dôležité rozpoznať prietržujúcu bruchu prietrž, aby bolo možné prijať opatrenia na spomalenie jej rozvoja aspoň do pôroda..

Vyššie uvedené faktory spolu s oslabenými brušnými svalmi vedú k tvorbe prietrže a vydutiu vnútorných orgánov cez kožu a bez liečby k život ohrozujúcim komplikáciám..

Príznaky pupočnej kýly

Najdôležitejším a najvýraznejším symptómom pupočnej kýly u dospelých je expanzia pupočného kruhu a tvorba výbežku. Nádorová prietrž pozostáva z kože, tukového tkaniva a časti orgánu. Najčastejšie je veľké (tenké) črevo a omentum v herniálnom vaku. Výstupok môže mať rôzne tvary a veľkosti. Niekedy to nie je viditeľné a dá sa len cítiť. Pri veľkej prietrži komplikovanej adhéziou je táto chyba vždy zrejmá. Často sa vyskytujú prípady, keď pupočná kýla dorastie do gigantickej veľkosti.

Kýla sa môže objaviť nepostrehnuteľne. Vyskytli sa prípady, keď sa môže náhle vyvinúť patologická formácia. Zvyčajne je to kvôli vplyvu rôznych faktorov, napríklad vzpieranie.

Na začiatku choroba nespôsobuje pacientom problémy a úzkosti. Mnohí žijú s kýlami, zvyknú si na svoju existenciu a dokonca zabudnú na prítomnosť choroby. Absencia závažných symptómov pupočnej kýly neumožňuje určiť prítomnosť závažnej patológie. Mnoho pacientov verí, že výstupok v pupku je individuálny anatomický rys ich tela..

Medzitým lekári varujú, že bezpečné kýly neexistujú. Aj pri absencii symptómov sa veľkosť pupočnej kýly v priebehu času zvyšuje. Rast je zrejmý najmä po tvrdej fyzickej práci, kýchaní, dlhodobom kašli, predĺženom pobyte osoby vo vzpriamenej polohe alebo po prejedaní. Koža pod výstupkom je taká tenká, že cez ňu môžete vidieť črevné slučky. Aj v tomto stave sa pacient necíti príliš nepohodlne. U ľudí s podobnou diagnózou sa zriedkavo objavia dyspeptické poruchy: nevoľnosť, grganie, častá zápcha..

Príznaky pupočníkovej prietrže

Pri porušení prietrže sa klinický obraz zmení. Toto je veľmi nebezpečný stav, pri ktorom je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť. Zranený herniálny výčnelok sa stáva bolestivý. Bolesť je veľmi silná, u niektorých pacientov môže spôsobiť šok. Kýla je napnutá, rýchlo sa zväčšuje a stáva sa horúcou. V pupočnej dutine sa objaví začervenanie a opuch.

Takú prietrž už nie je možné opraviť samostatne. Brucho je spočiatku mäkké, ale postupne, s pridaním upchatia čriev, sa objaví silné nadúvanie a svalové napätie. Niekedy je to sprevádzané škytavkou, zvracaním a úplným oneskorením pohybu čriev. Po niekoľkých hodinách sa stav pacienta môže dramaticky zmeniť. Prudko sa zhoršuje: pulz sa zrýchľuje, tlak klesá, teplota najskôr stúpa a potom v priebehu času klesá. Dôvodom je skutočnosť, že telo začína nezvratným procesom otravy črevnými toxínmi.

Ak sa nelieči pupočná kýla nelieči, je možná smrť..

Ako vyzerá pupočná kýla: fotografia

Pupočná prietrž pred a po operácii

príznaky


Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od mnohých faktorov:

 • jeho veľkosť;
 • prítomnosť adhézií v brušnej dutine;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť porušenia herniálneho vaku;
 • celkový stav pacienta.

Na začiatku vývoja pupočnej kýly si pacient všimne mierny výčnelok v pupku. Niektoré tehotné ženy ho dokonca berú na normálny tehotenský proces a neprikladajú jeho vzhľadu dôležitosť.

Výčnelok je ľahko nastaviteľný, zmizne v náchylnej polohe a pacient nepociťuje žiadne nepohodlie kvôli jeho vzhľadu. V niektorých prípadoch môže vyčnievajúci omentum úplne prekrývať pupočníkový kruh a takéto kýly sa nemenia vo veľkosti a následne pokračujú bez zvláštnych príznakov..

Ak omentum začne prechádzať cez rozšírené svaly, potom sa prietrž zväčšuje a spôsobuje, že pociťuje závažnejšie prejavy. S progresiou ochorenia sa v oblasti brucha tvoria adhézie, ktoré interferujú so znížením herniálneho vaku..

Sakania Louise Ruslanovna

Dermatovenerológ, kozmetológ, trichológ

Pohyb, fyzická aktivita, pokusy o tlačenie - to všetko vedie k bolesti a narušeniu fungovania čreva. Pacient sa začne sťažovať na opakovanú zápchu a nevoľnosť..

Obzvlášť ťažké sú progresívne pupočné kýly počas obezity a tehotenstva, pretože rastúce brucho neustále tlačí na svaly brušnej steny a zhoršuje stav pacienta..

diagnostika

Ak je u pacienta podozrenie na pupočníkovú herniu, je potrebná konzultácia s chirurgom. Po vyšetrení môže lekár už podozrenie na túto patológiu kvôli charakteristickým klinickým prejavom.

Vykonávajú sa aj tieto skúšobné metódy:

 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov;
 • počítačová tomografia brucha;
 • ezofagogastroduodenoskopické vyšetrenie (FGDS);
 • herniografia (so zavedením rádioaktívnej látky do brušnej dutiny)

Vo väčšine prípadov nevznikajú ťažkosti pri stanovovaní tejto diagnózy. Veľmi často sa prítomnosť pupočníkovej prietrže dá určiť nezávisle. V niektorých prípadoch však patológia prebieha v atypickej forme alebo s komplikáciami. Pri tomto scenári je diagnóza často dosť náročná aj pre lekára.

V súčasnosti boli vyvinuté určité techniky, ktoré umožňujú detekciu pupočnej kýly a jej komplikácií už v počiatočných fázach. V zásade je viditeľná pri normálnom vizuálnom vyšetrení pacienta. Kýla je mäkký výčnelok v pupočnej oblasti. V niektorých prípadoch je ľahko nastaviteľný, v iných - nie je nastavený vôbec.

Pri zvislej polohe je prietrž takmer vždy viditeľná, v horizontálnej polohe - iba pri veľkých rozmeroch a ťažkom kurze. Ľahké formy výčnelkov v polohe na chrbte zmiznú. Pupočný prsteň sa rozšíril.

Pri kašľaní alebo fyzickej námahe sa v bruchu objavuje bolesť a zväčšuje sa výčnelok. Výstupok má tendenciu sa zvyšovať. Niekedy môže dosiahnuť obrovské veľkosti a obsahovať takmer všetky orgány brušnej dutiny.

Vzniká takzvaná „druhá brušná dutina“, ktorá vedie k významnému zníženiu kvality života pacienta a neschopnosti liečiť pupočníkovú prietrž chirurgicky bez toho, aby sa predtým vykonali špeciálne navrhnuté opatrenia predoperačnej prípravy..

Kýla môže byť tiež vrodená. Môžu byť určené v prvých dňoch po narodení dieťaťa. Tento výstupok pripomína guľu malej veľkosti so širokou základňou pripojenou k pupočnej šnúre. Počas plaču alebo napínaní brucha sa výstupok zväčšuje doslova pred očami.

U dospelých môže byť obtiažna vizuálna diagnostika s malým výčnelkom a prítomnosťou nadváhy u pacienta. Veľké nevratné prietrže sú okamžite viditeľné: často vytvárajú prekážky pre pohyb črevného obsahu a spôsobujú chronickú zápchu..

Vyšetrenie nestačí na správnu diagnostiku. Špecialista by mal pacienta podrobne opýtať a pokúsiť sa určiť nasledujúce body:

 1. ako často a po akciách sa vyskytuje prietrž;
 2. je možné ho napraviť alebo súvisí s ťažkosťami;
 3. aké ďalšie sú sťažnosti pacienta: zápcha, ťažkosti s výtokom plynu, bolesť brucha, často vyžarujúce dozadu, pocit ťažkosti v pupočnej oblasti atď..

Na základe dôkladného prieskumu sa zisťuje prítomnosť pupočnej kýly, trvanie a závažnosť jej priebehu, opraviteľnosť, či je to pre pacienta nebezpečné a čo treba urobiť. Napriek dosť charakteristickej klinike je autodiagnostika, najmä vymenovanie liečby, prísne zakázaná.

Liečba pupočníkovej hernie bez chirurgického zákroku - mýtus alebo skutočnosť?

Liečba pupočnej kýly bez chirurgického zákroku zahŕňa masáž, liečebné cvičenia a nosenie obväzov. Vykonaním miestneho pôsobenia a fixáciou steny brušnej dutiny bandáž zabraňuje vyčnievaniu a výstupu z pupočnej kýly za dutinu. Pacientom sa odporúča nosiť ho neustále, najmä u ľudí s nadváhou, ktorých žalúdok visí. Masáž a špeciálne cvičenia vám umožňujú tónovať svaly, ale pupočníkový prsteň sa nehojí. Bohužiaľ, regeneračné schopnosti dospelého organizmu nie sú schopné vyrovnať sa s chorobou samy o sebe, všetky konzervatívne metódy môžu zabrániť porušeniu, ale riziko vždy zostáva.

K nechirurgickým metódam liečby sa pristupuje iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Táto skupina zahŕňa starších ľudí s diagnózou diabetes mellitus, cirhózou pečene a zlyhaním obličiek. Nevykonávajte chirurgický zákrok v prípade zhubných nádorov, chronických ochorení, závažných srdcových patológií, neskorého tehotenstva. V iných prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, úspešná operácia sa považuje za jediný spôsob, ako zachrániť človeka pred prietržou a chrániť pred vážnymi následkami.

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly sú:

 1. Poranenie pupočnej kýly;
 2. Ireverzibilná prietrž;
 3. Opakujúca sa prietrž;
 4. Roztrhnutie herniálneho vaku.

Plánuje sa operácia predpísaná pacientom s nekomplikovanou pupočnou kýlou. Po úplnom vyšetrení a príprave lekár vyberie najlepšiu možnosť pre chirurgický zákrok.

Použitie obväzu

Jednou z vážnych komplikácií pupočnej kýly je jej porušenie. Vyskytuje sa hlavne v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy alebo počas kýchania, napínania brušných svalov a narušenia hrudného výčnelku..

Vďaka obväzu môžete držať oslabené svaly. Pod vplyvom tlaku, ktorý vytvára obväz, nemôže herniálny výstupok opustiť brušnú dutinu.

Bandážová terapia zaručuje významné zlepšenie svalového tonusu. Preto hernálny vak nemôže vystupovať z pupočného kruhu. Bandáž je navyše vynikajúcim profylaktickým zariadením, ktoré zabraňuje porušeniu prietrže. Dĺžku nosenia obväzu na účely liečebnej terapie predpisuje lekár.

Kýlové komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou pupočnej kýly je jej porušenie. V tomto prípade bolesť prudko zosilnie, objaví sa nevoľnosť a zvracanie. Porušenie vedie k obštrukcii čriev, smrti uškrtených tkanív, peritonitíde. Existuje ohrozenie života pacienta. Preto, ak má osoba trpiaca prietržou bolesť, nehovoríme už o liečbe doma. Je potrebné zavolať sanitku.

Umbilická hernia u žien, ktorej fotografiu je vidieť nižšie, nielenže prináša pacientovi veľa problémov a nepohodlia, ale môže spôsobiť aj vážne komplikácie. Problémy vznikajú pri porušení prietrže. Tento proces je 3 typov, všetko závisí od času, ktorý uplynul od porušenia.

Ak časový interval nie je viac ako 2 hodiny, potom bude ťažké odhaliť problém. Ak je však komplikácia diagnostikovaná v čase, je možné zastaviť smrť tkanív v počiatočnej fáze. Porušenie v prvých 2 hodinách môže byť určené symptómami, ako je bolesť v hrbole a nevoľnosť.

Ak od vzniku problému uplynulo 2 až 8 hodín, príznaky budú výrazne výraznejšie. V takom prípade sa bude pacient cítiť veľmi zle. V tomto štádiu sa môže vyvinúť nekróza črevného tkaniva, čo povedie k obštrukcii.

V prípade, že pacient ignoruje takéto zjavné príznaky problému, v oblasti kýly sa objaví modrastá modrá. Ak po porušení dôjde k viac ako 8 hodinám, infekcia začína v tkanivách. To všetko vedie k rozvoju peritonitídy, ktorá je pre človeka veľmi nebezpečná a môže viesť k vážnym problémom. Ak začnete prietrž a neriešite jej komplikácie, jediným spôsobom, ako pomôcť zvládnuť pupočníkovú prietrž u žien, je chirurgický zákrok.

komplikácie

Umbilická hernia u dospelých je nebezpečná pre možné komplikácie. Najprv zošívaná prietrž. Vyskytuje sa, keď je obsah herniového vaku privretý do herniálneho otvoru. Táto komplikácia je charakterizovaná akútnou bolesťou, zvracaním, nevoľnosťou, horúčkou. Pacient so štipnutím pupočnej kýly potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť.

Zápal pupočnej kýly. Táto komplikácia nastáva v prípade infekcie herniálneho vaku. Výsledkom je hnisavý proces, ktorý môže ohroziť zápal celej brušnej dutiny. Príznaky zápalu pupočnej kýly u dospelých: horúčka, nevoľnosť, vracanie, slabosť, akútna bolesť v oblasti herniálneho vaku a na bruchu.

Stagnácia stolice v pupočnej prietrži - koprostáza. Táto komplikácia sa vyvíja pomaly a vyznačuje sa zápchou, bolesťou brucha, ktorá sa stáva zrejmejšou každý deň, a herniálnym vakom sa plní pastovitá hmota. Koprostáza sa vyskytuje v dôsledku narušenej črevnej motility a sedavého životného štýlu.

Ak sa objavia príznaky komplikácií s pupočníkovou prietržou, a to

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • zvýšenie teploty;
 • akútna bolesť brucha;
 • akútna bolesť v oblasti herniálneho vaku;
 • hnačka alebo nedostatok stolice na niekoľko dní, je naliehavo potrebné vyhľadať lekársku pomoc pri liečbe pupočnej kýly.

Liečba slabiny prietrže u dospelých

Výber chirurgického zákroku je vybraný v závislosti od klinického obrazu ochorenia. V súčasnosti sa odstránenie pupočnej kýly u dospelých vykonáva tromi hlavnými metódami:

 1. Ternová hernioplastika;
 2. Ľahká hernioplastika
 3. laparoskopia.

Náklady na operáciu závisia od jej typu, ako aj od kliniky, na ktorej bude chirurgický zákrok vykonaný. Priemerná cena za odstránenie kýly: napínacia herniolastická - od 20 000 rubľov., Non-napínavá hernioplastika - od 24 000 rubľov., Laparoskopia - od 30 000 rubľov..

laparoskopia

Pri chirurgickom zákroku laparoskopickým spôsobom sa nástroje zariadenia vkladajú vopred vytvorenými punkciami do brušnej dutiny. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálnej videokamery, ktorá vám umožňuje ovládať všetky akcie. Hernálny vak je vyrezaný zvnútra a potom skúmajú jeho orgány. Nakoniec sa na kýlovú bránu umiestni zátkový implantát.

Chirurgický zákrok sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii. Najprv sa zabezpečí prístup k obsahu herniálneho vaku. Potom sa všetko, čo sa tam nájde, podrobí dôkladnému preskúmaniu. Ak nedôjde k poškodeniu, vnútorné orgány sa vložia do brušnej dutiny, zvyšky vaku sa dajú odstrániť. Ďalšou fázou je implantácia špeciálnej sieťky. Nie je potrebné šiť. Má vysokú afinitu k tkanivám ľudského tela..

Po 1 mesiaci je tento implantát zarastený spojivovým tkanivom. Operácia trvá asi 50 minút alebo 1 hodinu.

Ľahká hernioplastika

Vykonáva sa pomocou implantátov - špeciálnych sieťok na napínanie pupka. Operácia sa uskutočňuje podobným spôsobom ako pri trakčnej hernioplastike..

Táto metóda sa častejšie používa pri veľkých prietržiach a má dobrý výsledok - relapsy počas tejto operácie sú prakticky vylúčené a pacient potrebuje trochu času na zotavenie - po 3 až 4 mesiacoch sa osoba môže vrátiť k plnej fyzickej aktivite.

Medzi ďalšie výhody nestiahnutej hernioplastiky patrí neprítomnosť jazvy, nízka závažnosť bolesti počas operácie a nízka invazívnosť operácie..

Ťahová hernioplastika

Takáto operácia sa odporúča pre malé kýly (do 5 cm), obvykle vykonávané v lokálnej anestézii.

Ako sa operácia vykonáva:

 1. Chirurg urobí rez, ktorý umožní prístup k herniálnemu vaku;
 2. Hernálny vak je ponorený do brucha alebo odrezaný (v závislosti od veľkosti);
 3. Umbilikálny krúžok je prešitý a zosilnený pomocou priľahlých tkanív.

Nevýhody tejto metódy zahŕňajú pravdepodobnosť recidívy (v 4 - 20% prípadov), dlhé rehabilitačné obdobie (môže trvať asi rok) a prítomnosť pooperačnej jazvy..

Po predĺžení hernioplastiky po dobu jedného roka nemôže pacient tvrdo pracovať a sú zakázané všetky druhy fyzickej aktivity..

Liečebné metódy

Existuje niekoľko účinných spôsobov liečby pupočnej kýly. Možno liečba pupočnej kýly ľudovými prostriedkami, lieková terapia a chirurgické odstránenie. Všetky metódy môžu eliminovať nielen príznaky, ale aj zdroj choroby. Tieto manipulácie môžu vykonávať iba lekári, ktorí sa špecializujú na liečbu pupočnej kýly. Lekársku pomoc môžete vyhľadať od miestneho lekára, chirurga alebo onkológa.

Chirurgický zákrok

Radikálnymi metódami eliminácie novotvaru sú operácie, pri ktorých je nádor odstránený z pupočnej oblasti. Neuplatňujú sa iba deti mladšie ako 5 rokov, pretože poruchy pupočného krúžku sa v priebehu času vylučujú nezávisle. Bandáž pupočnej hernie, ktorú je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni, môže zmierniť príznaky choroby, ale nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení..

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií, sú potrebné patologické procesy, chirurgická korekcia, ktorá sa nazýva hernioplastika. Operácia je zameraná na korekciu prolapaných orgánov v žalúdku. Okrem toho lekár eliminuje defekty postihnutých tkanív. V tomto prípade je pacientovi pred zákrokom podaná lokálna anestézia. V niektorých prípadoch je však možná epidurálna anestézia. Druh anestézie je určený lekárskym svedectvom a individuálnymi charakteristikami pacienta.

Existuje niekoľko druhov hernioplastiky, vrátane:

 • napätie;
 • ľahká;
 • laparoskopia.

Gernioplastika ťahového typu uzatvára hernálny rez pomocou vlastných tkanív a kože. Táto operácia je založená na metódach Mayo a Lexer. Steny brušnej dutiny sa súčasne zosilnia pomocou aponeurózového duplikátora, špeciálnej fixácie svalov. Tento spôsob chirurgického zákroku je potrebný na odstránenie malej prietrže.

Hernioplastika bez napätia sa vykonáva pomocou materiálov syntetického pôvodu, ktoré pomáhajú posilňovať brušné steny v mieste nádoru. Implantáty majú štruktúru ôk, takže riziko recidívy je minimálne. Preto sa takáto operácia môže použiť na odstránenie veľkej prietrže.

Laparoskopia znamená minimálny invazívny zásah, takže dnes je tento postup najobľúbenejší a najúčinnejší. Úplne odstraňuje nádor a má mnoho výhod vrátane:

 • rýchle rehabilitačné obdobia;
 • nízke riziko následkov, komplikácií;
 • vysoké percento výťažnosti.

Umbilická hernia u novorodencov, ktorej liečba neznamená žiadne operácie, sa spontánne vylieči. Preto je chirurgický zákrok potrebný iba u dospelých.

Operácia sa vykonáva až po komplexnom vyšetrení a príprave tela na manipuláciu, takže je bez problémov ľahko tolerovateľná. Núdzový zásah je potrebný iba po potvrdení zadržanej pupočnej kýly. Je sprevádzaná laparotómiou strednej línie, ako aj vyšetrením vnútorných orgánov pobrušnice, odstránením oblastí čreva, omentum, v ktorých sa začali tvoriť zápalové procesy..

Iba včasná návšteva u lekára môže prispieť k priaznivému výsledku pri liečbe pupočnej kýly. Taký výsledok môže byť bez nebezpečných následkov, vrátane gangrény alebo smrti.

Náplasť pri pupočnej hernii

Nádor je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku pomocou špeciálnej náplasti. Najmä táto metóda pomáha novorodencom. Kombinácia takých manipulácií, ako sú masáže, lepenie náplasti a gymnastické cvičenia, môže vylúčiť prietrž, ktorá sa práve začala rozvíjať. V bežnej podobe kombinácia aktivít nepomôže.

Umbilikálna kýlová náplasť, ktorú je možné kúpiť v lekárni v dochádzkovej vzdialenosti, môže byť niekoľkých druhov. Lekári okrem toho neodporúčajú aplikáciu náplasti sami, takže túto manipuláciu by mal vykonávať kvalifikovaný odborník, ktorý pozná všetky jemnosti a vlastnosti tejto techniky. Prvé nalepenie náplasti by mal vykonať lekár a rodičia sa od neho môžu poučiť.

Porofiks je umbilikálna prietržová náplasť, ktorú možno použiť pre deti všetkých vekových skupín. Okrem toho sa počas pohybov prakticky nepociťuje, nespôsobuje nepohodlie. Vyberte náplasť tak, aby nespôsobovala alergickú reakciu u dieťaťa. Mal by obsahovať bezpečné materiály na prírodnom základe, ktoré nespôsobujú podráždenie pokožky.

Rozšírené nášivky značiek Hartman, Cicco. Pomáhajú liečiť prietrž kojencov. Ak pomocou náplasti vzala správnu aplikáciu, do jedného roka je možné ochorenie vylúčiť. Náplasť má dve časti, ktoré tvoria druh opasku, ktorý je možné napnúť.

Obvaz pri pupočnej hernii pre novorodencov

Bandáž s pupočnou kýlou je predpísaná iba malým deťom. Nie je však všeliekom. Môže zabrániť zvýšeniu počtu novotvarov. Na dosiahnutie maximálneho účinku je potrebné kombinovať nosenie obväzu s položením dieťaťa na brucho. V tomto prípade musíte vykonať masážny chod stien brušnej dutiny, fyzioterapeutické cvičenia.

Bandáž by mal byť určený detským lekárom, ktorý vysvetlí, ako a ako by mal byť opasok nosený. Samoliečba môže viesť k problémom, komplikáciám. Ak dodržiavate pravidlá pre nosenie obväzov, potom hernia dieťaťa prechádza, kým nedosiahne vek 3 rokov. Výhody bandáže sú:

 • dobrá elasticita;
 • prírodné zloženie;
 • bezpečnosti;
 • hypoallergenicity;
 • vynikajúca priedušnosť;
 • pohodlné na nosenie.

Počas nosenia obväzu nepociťuje dieťa nepohodlie. Pás navyše neobmedzuje pohyb, uľahčuje stav dieťaťa.

Pupočná prietrž: domáca liečba

Liečba novotvarov ľudovými liekmi bude efektívnejšia, ak človek upustí od zdvíhania ťažkých vecí, keď nosí špeciálny opasok - obväz. Aj doma môžete používať bylinné lieky. Aplikácia obkladov bylín a prírodných prísad pomáha zmierniť stres z postihnutých oblastí.

Je však dôležité pamätať na to, že samoliečba sa môže vykonávať iba po koordinácii postupov s ošetrujúcim lekárom. Takéto ľudové lieky, ako ovsené vločky komprimované, prášok z banánových semienok, tinktúra chrpy dobre pomáhajú. Ku každému receptu sa však musí pristupovať veľmi opatrne, pretože jedna zo zložiek môže spôsobiť alergickú reakciu a zhoršiť stav..

Na ošetrenie prietrže tiež môžete použiť pečenú žiarovku, ktorá sa aplikuje na postihnutú oblasť. Na obohatenie ochudobneného svalového tkaniva o vitamíny, mikroelementy sa používa prírodný íl červenej alebo červenej farby. Mnoho ľudí si všimlo, že novotvary zmiznú po týchto manipuláciách po 3 až 4 týždňoch. Môže to však spôsobiť alergie. Preto sa pred aplikáciou látky na žalúdok odporúča vykonať test.

Liečba pupočnej kýly u tehotných žien

Táto patológia sa často pozoruje práve u tehotných žien, ale vo väčšine prípadov si nevyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu, pretože stres a lieky použité počas intervencie môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie nenarodeného dieťaťa. Ženy sa odporúčajú nosiť špeciálny obväz, ktorý je vybraný individuálne a pomáha eliminovať nadmerné napätie v brušnej stene. Lekár môže pacientovi odporučiť aj použitie kompresného alebo podporného prádla..

Tehotnú ženu s pupočníkovou kýlou neustále sleduje chirurg, ktorý vám po výbere pomôže zvoliť optimálny čas na operáciu. Pri takomto zákroku je možné eliminovať ďalšie defekty brušnej steny spôsobené tehotenstvom (napnutie a ochabnutie kože, odstránenie prebytočného tukového tkaniva). Je optimálne vykonávať tieto operácie 6 až 8 mesiacov po pôrode, pretože v tomto období sa obnovujú napnuté svaly brušnej steny a tela matky..

Zotavenie po odstránení pupočnej kýly

Najšetrnejšou metódou je laparoskopická hernioplastika. Pacient sa vráti domov v deň operácie, tretí deň sa vráti do svojho obvyklého života. Kým sa švy nevyliečia, nemôžete dať telu veľkú fyzickú námahu. Po rehabilitácii môžete intenzívne športovať, plánovať tehotenstvo.

Pri nepriepustnej hernioplastike dochádza k výtoku tretí deň, ambulantná liečba trvá 7-10 dní. V tomto okamihu musíte dodržiavať diétu, starať sa o šev, nepretržite nosiť obväz. Od 10 do 14 dní je potrebné vykonávať terapeutické cvičenia, okrem brušných cvičení. Ak sa pacient cíti vážne nepohodlie, sú mu predpísané lieky proti bolesti. Po liečbe komplikovanej hernie dospelý užíva antibiotiká, lieky na zvýšenie imunity a vitamínové komplexy. Úplné uzdravenie tela trvá niekoľko mesiacov.

Ak sa uskutoční hernioplastika, pacient je v nemocnici asi 7 dní a sleduje lôžko. Má syndróm silnej bolesti a na dlhú dobu sa stráca jeho pracovná kapacita. Chirurg vyšetruje brušnú dutinu počas rutinných vyšetrení, robí obväzy, predpisuje lieky proti bolesti a antibiotiká a dáva stravovacie odporúčania. Po prepustení pacient nosí lekársky obväz na dlhú dobu..

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju pupočnej kýly, malo by sa dodržať niekoľko pravidiel:

 • trénovať brušné svaly;
 • vyhnúť sa nadmernému fyzickému namáhaniu a vzpieraniu;
 • sledujte svoju vlastnú váhu;
 • jesť správne;
 • nosiť obväz počas tehotenstva.

Pamätajte, že nekomplikovaná pupočná kýla sa ľahko lieči chirurgicky a má najpriaznivejšie prognózy a nedostatok včasnej liečby vedie k vážnym a niekedy nezvratným následkom. Moderná chirurgia môže pacientom ponúknuť minimálne traumatické typy zákrokov, ktoré sú dobre privedené, nedávajú relapsy choroby a nezanechávajú škaredé stopy a jazvy na tele pacienta..

Inžinierska hernia u mužov: príznaky, fotografie, liečba Pažeráková hernia: príznaky a metódy liečby Čo je to ovariálna cysta: príznaky a liečba u žien Osteochondróza - čo je a ako to liečiť?

Príčiny choroby

Etiológia choroby je dosť rôznorodá a závisí od pohlavia a veku osoby. S rozvojom pupočnej kýly sa príčiny vyvolávajúce vznik anatomickej anomálie nazývajú:

 • zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice;
 • vrodené chyby tkanivových štruktúr brušnej steny;
 • prehnaná fyzická aktivita;
 • systematický intenzívny kašeľ;
 • pravidelná zápcha;
 • zvýšené napätie stien pobrušnice počas operácie defekácie;
 • slabosť svalových štruktúr prednej steny;
 • zranenia
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • slabé spojivové tkanivo umiestnené v pupočnom kruhu;
 • tehotenstvo, pôrod (zvlášť komplikované);
 • prítomnosť ascitu;
 • nadváhou;
 • predchádzajúci chirurgický zákrok;
 • sedavý spôsob života.

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba osteochondrózy krčnej chrbticeZávažnosť tejto choroby spočíva v tom, že sa vyvíja sama o sebe, vytvára ďalšie choroby, ktoré sa postupom času zhoršujú..Čo by sa malo urobiť s cervikálnou osteochondrózou, aby sa zmiernili príznaky, aby sa nevynechal ďalší vývoj choroby?
Aká je nebezpečná samoliečba, vie každá kompetentná osoba. Diagnóza by sa mala stanoviť a hlavný priebeh liečby by mal predpísať špecialista - to je základný stav, ktorý je povinný.
Aby sme premýšľali o nebezpečnosti kýly chrbtice, je nevyhnutné vo veľmi ranom štádiu vzniku patológie. Komplikácie sa nevyskytujú okamžite, môžu trvať roky. Ale v okamihu, keď sa človek ocitne v situácii, keď je choroba už v konečnom štádiu, už nebude potrebné ísť k neurológovi, kvôli liečbe je to cesta k neurochirurgovi.