loader

Hlavná

Pažerák

Aký je rozdiel medzi vyčnievajúcim a herniovaným diskom, symptómami a komplikáciami

Príčiny hernie a výčnelkov sú rovnaké - sú to degeneratívne a dystrofické zmeny v chrbtici. Faktory, ktoré k nim prispievajú, sú tiež podobné: osteochondróza, staroba, poruchy metabolizmu, zlá výživa, fyzická nečinnosť alebo nadmerné energetické zaťaženie. Aký je rozdiel medzi chorobami a aké následky hrozia, ak nebudete venovať pozornosť svojmu zdraviu?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Čo je to výčnelok?

K výčtu medzistavcových platničiek dochádza proti osteochondróze, pevnostnému zaťaženiu chrbtice, zmenám súvisiacim s vekom, ktoré prispievajú k degeneratívnym dystrofickým poruchám. Impulzom pre rozvoj výčnelku, ktoré ovplyvňuje krčnú, hrudnú alebo bedrovú chrbticu, sú často choroby, ktoré spôsobujú predčasné starnutie chrbtice: skolióza, patologická lordóza a kyphosis, osteoporóza..

Výčnelok je predzvesťou kýly. Mierne posunutie (výstupok) disku nenarúša vonkajší vláknitý krúžok. Lekári však uprednostňujú v prípade, že veľkosť patológie, aj keď celý kruh presahuje 5 mm, ju nazývame kýla, a preto ju liečte trochu odlišným spôsobom.

Čo je kýla?

Keď sa vláknitý kruh rozbije v dôsledku konštantného tlaku na vytlačený disk, želatínový obsah buničitého jadra je voľný a začne tlačiť do okolitého tkaniva. Objavuje sa silná bolesť, motorické schopnosti pacienta sa znižujú v dôsledku kompresie nervových koreňov miechových nervov. Ak sa prietrž nelieči, hrozí, že spôsobí poruchy, ako je paréza a ochrnutie končatín.

Príznaky prietrže a výčnelku sú podobné.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Rozdiely medzi patológiami medzistavcových platničiek sú nasledujúce:

 1. Výčnelok - výčnelok disku bez prerušenia krúžku. Kýla je tiež výčnelok. Jediným rozdielom je prasknutie vláknitej membrány.
 2. Keď vyčnieva bez prasknutia, disk si zachováva svoju integritu a hernia komprimuje nervové korene jadrom, ktoré presahuje vláknitý kruh..
 3. Výčnelok sa týka porušenia, ktorého veľkosť nepresahuje 5 mm. Veľké veľkosti nútia lekárov diagnostikovať „herniu“, pričom uprednostňujú rozlíšenie chorôb podľa svojich rozmerov.
 4. Príznaky jednoduchého vydutia môžu byť úplne rozmazané alebo úplne chýbajú. Kýla je bolesť, ktorú nemožno ignorovať.
 5. Výstupok sa nakoniec vyvinie na kýlu. Neexistuje žiadna opačná situácia.
 6. Liečba výčnelku je konzervatívna. Kýla sa najčastejšie lieči chirurgicky. Metódy sa však môžu líšiť napríklad v počiatočnom štádiu prietrže je ľahko prístupná konzervatívnej liečbe.

Diagnostika chorôb

Pri prvých príznakoch ochorení chrbtice by ste sa mali poradiť s lekárom, ktorý urobí správnu diagnózu, so zameraním na údaje získané na základe vyšetrenia, vypočúvanie pacienta. inštrumentálne techniky sa nevyhnutne používajú na štúdium stavu chrbtice. Po prvé, toto je MRI. Menej často sa predpisujú CT (počítačová tomografia) a rádiografia z dôvodu určitého poškodenia zdravia, čo neumožňuje úplne vyhodnotiť stav mäkkých tkanív okolo stavcov..

CT - metóda diagnostikovania chorôb chrbtice

Liečebné metódy

Liečba akýchkoľvek degeneratívnych zmien disku vždy zahŕňa celý rad opatrení. S výstupkom sa dôraz kladie na zastavenie syndrómu bolesti, posilnenie svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu v optimálnej polohe, čím sa odstraňujú príčiny narušenia. Okrem liekovej terapie, ktorá spočíva v užívaní protizápalových nesteroidných liekov, svalových relaxancií, biostimulancií a chondroprotektorov, sa pozornosť venuje aj fyzioterapii:

 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • masáž
 • manuálna terapia;
 • reflexológia atď..

Tieto spôsoby liečby sú tiež relevantné pre skutočnú tvorbu medzistavcových prietrží detegovaných v počiatočnej fáze ochorenia. Používajú sa aj minimálne invazívne metódy spracovania, napríklad odparovanie laserom.

Dôležité! Pri silnej bolesti, prolase, extrúzii, tvorbe sekvestrátorov (časti disku, ktoré prepadli poškodeným vláknitým prstencom do miechového kanála) sa používa chirurgický zákrok. Tým sa predíde závažným komplikáciám, ako je narušenie fungovania panvových orgánov a ochrnutie.

záver

Choroby chrbtice sú spojené s neobvyklým životným štýlom. Nezdravá výživa, nedostatok primeranej fyzickej aktivity, nepozornosť voči zdraviu človeka - to všetko deformuje a mení chrupavkové a kostné tkanivo. Ak dávate pozor na svoje zdravie, potom môžete zabudnúť na problémy s chrbticou na mnoho rokov. Ako preventívne opatrenie, ktoré posilňuje svalový korzet, budú užitočné jednoduché cvičenia, ktorých komplex je uvedený v nasledujúcom videu:

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a herniou disku? Čo je horšie?

Výstupok aj prietrž sú lézia medzistavcových platničiek proti osteochondróze, degeneratívnym dystrofickým zmenám.

Relatívne povedané, vyčnievanie je malá prietrž, pri ktorej sa vláknitý prsteň ešte nezlomil. Pretože delenie je relatívne svojvoľné, predpokladá sa, že výstupok disku až do 5 mm je výstupok, viac ako už je prietrž.

Kýla medzistavcových platničiek je, samozrejme, horšia, ale sú tu aj niektoré znaky. Existuje veľa typov miest chorôb. Predsieňový výčnelok 4 mm je oveľa horší ako stredná prietrž 5 mm a stredná prietrž (Schmorlova prietrž) až 10 mm nemusí pacienta vôbec obťažovať. Existujú ventrálne kýly, ktoré osobu nemusia vôbec obťažovať, vôbec sa neobjavujú a nemusia sa liečiť..

Alebo iný príklad, výčnelok v krčnej oblasti je oveľa nebezpečnejší ako prietrž v bedrovej oblasti.

Ale ak si vyberiete rovnaký výčnelok a prietrž na rovnakom mieste, v rovnakom smere, ako je výčnelok, prietrž je určite horšia.

Výčnelky sú oveľa bežnejšie a majú tendenciu sa vyvíjať na kýlu.

Diagnóza je založená na MRI alebo veľmi zriedkavo na CT (škodlivé)..

Ahoj. Urobil som MR. Čo znamená diagnóza? Bolesť v dolnej časti chrbta a na nohách.

Je nám ľúto, že som nepripojil dve fotografie naraz.

Môže to byť dôsledkom tlaku

Aká vážna je táto diagnóza:

Predný výčnelok disku L4 / 5 do 2,5 mm?

Ahoj. Volám sa Tatyana. Mal som 3 operácie. Odstránili prietrž, umiestnili implantát, potom ho vytlačili, odstránili ďalšie a o rok neskôr ho odstránili. teraz tam nie je nič. Už to boli 3 roky. Teraz je na MRI správny stredný výčnelok a stredový výčnelok. V jednej ruke som mal slabost. Teraz, a tiež v pravej slabosti, bolesť v krku, bolesť hlavy, bolesť hlavy. čo mám robiť? aké ošetrenie je potrebné?

Toto je diagnóza MRI. Aký zlý je prípad a je možné to urobiť bez chirurgického zákroku? Ak môžete urobiť cvičenia na posilnenie svalov zadného vozíka bedrového kĺbu?.

Výživa pri degeneratívnych dystrofických ochoreniach s výčnelkom stavcovských kotúčov v krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtici.

Jedzte mäso, repu, strukoviny, morské a riečne ryby, granátové jablká, morské riasy, orechy. Potrebujete potraviny bohaté na bielkoviny, vitamíny B a C, vápnik, fosfor.

Ahoj! Povedzte mi, prosím, s vyčnievajúcim diskom v chrbtici, že boľavá bolesť v boku vľavo dáva zadok. Po liečbe bolesť chrbtice prešla, bolesť vľavo však zostáva. Môže byť potrebné vyšetriť ďalšie orgány? Lekári nepredpisujú žiadne vyšetrenia.

Dobrý večer. Povedzte mi, v mojich prípadoch si môžete vybrať podporu a liečiť.

Dobrý večer! Znamenalo MRI Čo znamená moja diagnóza? Je to liečiteľné? Bolesť v dolnej časti chrbta a na nohách. bolesti hlavy

Ahoj. Stanovuje sa subchondrálna skleróza a marginálne osteofyty v stavovcoch L3-S1. Medzistavcové platničky so známkami dehydratácie, výška znížená na úrovni L3-S1. Na úrovni L3-L4 sa stanoví kruhový výčnelok medzistavcovej platničky do veľkosti 0,20 cm, miechový kanál sa na tejto úrovni meria vo veľkosti: ventrálne dorzálne 1,99 cm, šírka - 1,69 cm. Na úrovni L4-L5 je kruhový výčnelok medzistavcového kotúča určený do veľkosti 0,26 cm, chrbtový kanál v tejto úrovni je určený veľkosťou: ventrodorsal 1,60 cm, šírka - 2,05 cm. Na úrovni L5-S1, na pozadí kruhového výčnelku medzistavcovej platničky do 0,16 cm, dorzálneho centrálneho prírastku výčnelku s veľkosťou 0,36 cm s hlavným 0,53 cm, je chrbtový kanál v tejto úrovni určený rozmermi. : ventrodorsal 1,63 cm, šírka 2,71 cm, cerebrospinálny priestor sa sleduje v celom objeme, bez patologického MRS. Predné a zadné podrobné, žlté väzy bez znakov. Oblúkové kĺby sa nemenia. Zadný mozog (na úrovni vyšetrenia) je umiestnený v strede miechového kanála, nie je jasné, štruktúra je typická. Kužeľ miechy je umiestnený na úrovni L1-L2 a je rozdelený na radiálne vlákna cauda equina, pričom posledný uvedený nemá znaky. V oblasti sakroiliakálnych kĺbov - tuková degenerácia. Vysvetlite, čo to vo všeobecnosti znamená a čo robiť. Ďakujem ti veľmi pekne. Aké cviky?

Ahoj. Záver MRI: osteochondróza bedrovej chrbtice, vyčnievanie medzistavcových platničiek L3-S1 s predbežným naplnením duralového vaku. Povedzte mi, čo to znamená a aké odporúčania? Aké cvičenia by sa mali robiť? poďakovať.

Ahoj! Na záver, mám výčnelok alebo prietrž? Lekár povedal, že je to to isté. Mám 22 rokov. Prosím, povedzte mi, je možné urobiť pre mňa tri veci: v telocvični Paul Dance (tanec na pylóne) a pravidelný ľudský strečing (nie špeciálny so zaujatosťou)? V telocvični iba 4 mesiace. Bolesť v spodnej časti chrbta dáva mierne pravej nohe, ťahá, bolí. Po hale bola cítená úľava. Strečing so svahmi a všetko ostatné vám nemôže ublížiť chrbtom ako polovičný tanec?
Všetci lekári hovoria inak. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď!

Ahoj, toto je pre mňa veľmi otázka. Nedávno dva prsty na mojej ľavej ruke znecitliveli, prsteň a malý prst, takmer každý deň, mi nehovor, čo to znamená, mám z toho veľmi obavy. poďakovať.

Dobrý deň. Mám 39 rokov. Povedz mi, je možné liečiť moju bolesť liekmi alebo je chirurgický zákrok nevyhnutný? Koniec koncov, prietrž sa v priebehu času neklesá, ale iba rastie? A čo sedavá práca, budete musieť zmeniť alebo dokonca prestať?

L4-5 Medzikanálová prietrž (stred do 7,0 mm, šírka kanálu 21,0
L5 - S1 do 6,0 mm (stredná kýla.
zhutnenie zadného krčka maternice a extrakanálna marginálna proliferácia kĺbových telies stavcov.
.Ahoj.
Intracanálna prietrž, je to Schmorlova kýla? A aké sú predpovede? v takýchto prípadoch je vhodná masáž, cvičenie, askurutín, glukozamín a manometer?

Nie, toto nie je Schmorlova kýla, ale obyčajná foraminálna prietrž. Účinok opísaných metód je pochybný.

Dobrý deň, opýtal som sa trochu skôr na dorzálny výčnelok v bedrovej oblasti, zatiaľ neexistuje odpoveď a ja vám pošlem výsledky MRI, je možné za 24 rokov zmenšiť veľkosť tohto výčnelku? Čo si myslíte o predĺžení stavcov? A čo ak otehotniem? Vyrastie tento výčnelok na kýlu?

Dobrý deň, podľa MRI mám 24 rokov, v bedrovej oblasti L5S1 som našiel dorzálny výčnelok 0,35, otázka! Stále to nie je kýla? Povedzte mi, aká je pravdepodobnosť, že sa z nej vyvinie kýla? Neurobím nič zvlášť zložité, iba ak v telocvični dám záťaž a jazdím na snowboarde. Dal som chondrogard odkladať komplimenty, teraz idem navštíviť praktického lekára a potom masáže a fyzioterapiu.

Ahoj, urobil som MRI, prosím, povedz mi, či sa dá liečiť, alebo po zvyšok svojho života nemusím nič zdvíhať, mám na mysli gravitáciu (hojdačka). v mojom prípade, ako sa dajú liečiť športy a koľko kilogramov sa dá zdvihnúť. ATP vopred!

Mojte mne pomoch.chto eto

Ahoj! Mám 16 rokov. Výška - 171 cm, hmotnosť - 47 kg. Mám fyziologický výčnelok diskov L3-S1 až do veľkosti 0,2 cm, zatiaľ čo bedrovej oblasti, bedrovej kosti bolí, niekedy to dá nohu (najviac zoľava). V zime som ťažko padol na panvovú kosť (pošmykol sa na ľade). Mám tiež röntgenovú skoliózu (hrudnej oblasti) - 2. stupeň (uhol zakrivenia chrbtice 13 stupňov, zlé držanie tela), zatiaľ čo mám bolesť v oblasti hrudníka, mierne, ale bolí to (najmä medzi lopatkami, niekedy lopatkami a pod nimi (lopatky) a ak nie je rozumné cvičiť. V dolnej časti chrbta, v ťažkých ranných hodinách (po spánku), sa závažnosť prejaví aj po dlhom sedení. Takže už dva mesiace bude tretí mesiac mučenia čoskoro ísť, každý deň ma bolí chrbát od rána do večera.
Kde MRI, lekári povedali, že všetko je v poriadku, nie je dôvod na obavy...

A tiež sa chcem opýtať, z tohto dôvodu môžu bolieť rebrá (poruchy chrbta) Cítim, že rebrá bolia.
Môžu všetky tieto zmeny chrbta spôsobiť bolesť každý deň?
Mal by som stále mať MR na hrudi a röntgen rebier?

V dolnej časti prikladám výsledok MRI lumbosakralu.

aké vážne to je? aká liečba sa odporúča?

Čo môžete povedať o mojej situácii.

Máte preťaženie chrbtice, s najväčšou pravdepodobnosťou svalovú hypertonicitu na jednej strane. Fyzická aktivita nie je znázornená, pretože môže vyvolať exacerbáciu. Vyžaduje sa konzultácia s stavcom, ktorý vám predpíše kurz korekcie miechy a eliminuje príčiny vašich problémov a preťaženia..

Záver CT: CT príznaky počiatočných degeneratívnych-dystrofických zmien chrbtice - osteochondróza medzistavcových platničiek, spondylartróza kĺbových a ilických sakrálnych kĺbov, vyčnievanie látky L2-L5.
Disk Th12-l1 nepresahuje obrysy
L2-L3 symetrický kruhový výčnelok látok disk do 3,5 mm
L3-L4 Symetrický kruhový výčnelok látok do 4 mm disku
L4-L5 symetrická vypuklá hmota do 4 mm disku
Disk L5-S1 nepresahuje obrysy
Mám 20 rokov. čo radíte a aký je podľa vás názor, že existuje osteochondróza

Ďakujem vám, Galina Gennadevna! Bývam na Sachalin, pravdepodobne uhádnete, čo je to periféria? Chcel by som vedieť, či existuje tento spôsob liečby? Vopred vám ďakujem za odpoveď.!

Lieky sú symptomatickou liečbou, ktorú by vám mal neurológ predpísať. Eliminujeme príčinu problému, nie jeho účinok. Ale za týmto účelom musíte prísť do Kyjeva. Uzdrav sa.

MRI ZÁVER; MP obraz dystrofických zmien (osteochondrózy) lumbosakrálnej chrbtice, komplikovaný tvorbou hernie L5 / S1; výčnelok disku L2 / 3, L3 / 4.L4 / 5. Retrolééza stavcov L4, L5. Znaky spondylartrózy na úrovni segmentov L1-S1 Dodatočné inklúzie do telies stavovcov Th12-L-3, L-5 (podozrenie na hemangiómy). Toto je verdikt. Alebo to možno liečiť.

Hemangiómy sú benígne nádory v tele chrbtice, ktoré je potrebné udržiavať pod kontrolou raz za šesť mesiacov alebo rok, aby sa vykonala kontrolná MR. Je tiež potrebné preskúmať ďalšie časti chrbtice. Kýla a výčnelok nie sú vetou, ale dôsledkom životného štýlu a nadmerného stresu v chrbtici. Ak vás znepokojuje bolesť, požiadajte o konzultáciu neurológa alebo stavca. Je tiež potrebné podstúpiť štúdiu osteoporózy - röntgenovej denzitometrie, aby sa vylúčil systematický proces a znížila sa hustota kostí. S úctou

Ahoj. Čo mi tento záver znamená? poďakovať!

Máte modriny a prietrž, pravdepodobne kvôli preťaženiu chrbtice. Dôvod musí byť objasnený a odstránený, aby ďalšie výčnelky nepostupovali a neobjavili sa nové.

Ahoj, mám 29 rokov. Medzi lopatkami od detstva bola malá skolióza. Znášali sme bremená, pravá lopatka pálila.. aj potom padla na kostrč. Večer sa bolesť zosilnila, takže som nemohla ľahnúť a nevstať. bola chorá, okamžite začala piť ketopofén. Tretí deň v noci bola moja ruka znecitlivená, bolelo to chodenie, bol okamih, keď chôdza nohou trvala pár sekúnd. Uplynulo päť dní. Bolesť zostala v chrbtici, je bolestivé dotknúť sa a urobiť niečo. Povedzte mi, čo to je?

Je ťažké odpovedať na vašu otázku - mnohé sťažnosti nesúvisia veľmi dobre. Osobne sa poraďte s lekárom, musíte zistiť, ako problém vyriešite. S úctou

Ahoj. Čo mi tento záver znamená? poďakovať!

Máte výčnelok a, podľa opisu, jednu prietrž, ktorá tlačí na ľavý nervový koreň. Kvôli týmto problémom je v dolnej časti chrbta bolesť a uvoľňuje ľavú nohu. Musíte sa pozerať na svoje fotky a zaoberať sa liečbou. Ak sa chcete zaregistrovať na konzultáciu, zavolajte na kliniku. S úctou

Dobrý deň, mám chrbtové výčnelky v krčnej chrbtici do 2 mm. Silné zvonenie v hlave. Je to veľmi nebezpečné? A môžem sa zbaviť zvonenia.?

dobrý deň. povedz mi, prosím, diagnózu. aké sú ďalšie akcie. je to nebezpečné?

Dobrý deň, v mojom segmente L4-L5 je dorzálny široký výčnelok disku m / n so stredným prízvukom až do veľkosti 6 - 7 mm s ľahkou kaudálnou migráciou, so stlačením duralového vaku a radiálnych kanálikov s ich zúžením na 1 - 2 mm. Rozmery miechového kanála: sagitálny - 14 mm, priečny - 19 mm. Kužeľ miechy je obvykle umiestnený na úrovni L1 a je rozdelený na radiálne vlákna copu. Záver: počiatočné degeneratívne-dystrofické zmeny v bedrovej chrbtici. Hernia m / n disk L4.
Od začiatku problému uplynul rok; postupov. Teraz, podľa predpisu lekára, si injekčne podávajú Artiflex chondro a robím obvyklú cvičebnú terapiu. Povedzte mi, či som na správnej ceste, pretože mám 26 rokov a plánujem blízku budúcnosť dieťaťa.

Ahoj! Zaznamenávajú sa dystrofické zmeny v medzistavcových platničkách hrudnej chrbtice: pokles výšky medzistavcových platničiek, pokles intenzity signálu z medzistavcových platničiek na vážených obrazoch T2, nerovnomerné lebečné a chvostové uzávery vertebrálnych telies v segmentoch Th5-L1 v hĺbke hrudnej kosti 3 až 3 mm). Výstupok ľavého bočného záchranného disku T h3-Th4 3 mm. Zadný pravostranný paramediánsky výčnelok disku Th4-Th5 3,5 mm. Zadný kruhový výstupok diskov Th5-Th6, Th7-Th8, Th8-Th9, Th9-Th10 až do 1,5 - 2 mm. Výstupky zadných diskov deformujú predný duralový priestor. Vertebrálny kanál do 15 mm (predná veľkosť). Záver MR prejavov osteochondrózy, spondylartrózy hrudnej chrbtice. Hernia zadného disku od Th3 do Th10.
Keď na ne tlačím a bolí ma chrbát, mám bolestivé stavce v hrudnej oblasti.
Mohol by som z môjho záveru vydýchnuť, ako by som to na konci nemohol dokončiť... je to cez každý dych?! (Srdce a pľúca sú vynikajúce).
A napriek tomu... môžem ísť do telocvične s takou chrbticou (robím to 2 roky)!?

Telocvičňa zhorší rast výčnelkov. Zistite príčinu a odstráňte ich.

Dobrý večer! Budem veľmi vďačný, ak mi odpovieš. Asi pred 3 rokmi mi začali bolieť nohy, bolieť nohy od kolena po začiatok chodidla a pocit chladu v lete, keď som v horúcom počasí, zviazal som nohy od kolena k nohe vlnenými šálmi. Urobil som tomografiu a bolo mi povedané, že 4. a 5. spinálny disk zviera nervy, a preto mi bolia nohy a teraz sa bolesti zosilňujú a okrem toho bolesť na spodnej časti chrbta na pravej strane, kde je jamka. Je ťažké chodiť, keď prekrížim nohu, bolesť sa zosilňuje. Poraďte, čo robiť. Všetko najlepšie. poďakovať.

Najprv musíte vidieť obrázky MRI. Prihláste sa na konzultáciu na klinike, diagnostikujú vás a identifikujú príčinu, potom predpíšu správnu liečbu na korekciu chrbtice. Lekári odporučia, čo nemôžete.

Chcel by som sa opýtať, či je v tomto závere chyba

Dobré popoludnie som vyfotil, píšu, že výčnelok je 11 mm medzistavcovej platničky a záver je, že prietrž dáva ľavému koreňu, ukázal lekárom, že hovoria, že výčnelok nie je 11 mm, teraz neviem, čo si mám myslieť, bolesti pekelného nervu ma nenechajú sedieť, chcel som Pýtam sa vás, ako sa lieči, aké operácie je možné vykonať

Dobrý deň, mám obavy z bolesti v týlnej časti hlavy, znecitlivenia rúk, kŕčov krku, závratov, (39 rokov) CT: narovnanie krčnej lordózy, zníženie výšky medzistavcových platničiek v segmentoch C5-C7 s mierne výraznými prednými a zadnými okrajovými nadmernými rastmi, subchondrálnymi skleróza koncových dosiek stavcov. medzistavcové otvory nie sú zúžené. chrbtový kanál na študovanej úrovni v sagitálnom smere nie je zúžený. subchondrálna skleróza kĺbových štrbín nekrytých kĺbov. nezistili sa žiadne deštruktívne a kostné traumatické zmeny v stavcoch. otvory vertebrálnych tepien sú po celú dobu asymetrické. z priľahlých mäkkých tkanív neboli zistené patologické zmeny. Disk C2-C3 nepresahuje obrysy stavcov. C3-C4 symetrický kruhový výstupok diskovej substancie do 2 mm. C4-C5 lokálny výstup z diskovej substancie do mediánu 2 mm. C5-C6 lokálny výčnelok látky mediánu do 3 mm s kalcifikáciou, vákuový jav. C6-C7 asymetrický obehový výčnelok diskovej substancie viac vpravo do 2 mm. Povedzte mi prosím, aká je prognóza choroby.

Prognóza - pri nesprávnom ošetrení progresia osteoodrózy chrbtice. Sťažnosti sú čiastočne spôsobené syndrómom stavcov. Dopplerografia ciev hlavy a krku je potrebná na objasnenie funkcií. Ak chcete získať podrobnejšie informácie, musíte si pozrieť obrázky MRI a vykonať vyšetrenie. Prihláste sa na osobnú konzultáciu. S úctou

Dobrý deň! Prosím, povedzte mi, urobil som MRI sken lumbosakrálnej chrbtice v sagitálnej a axiálnej projekcii v T1 a T2 VO.
Konzervovaná fyziologická bedrová lordóza. Nevyrazená, ľavostranná skolióza.
Koncové platne stavcových telies TH11-L2 sú zdeformované chrupavkovými uzlinami Schmorl.
Výška medzistavcových platničiek sa nezníži, intenzita signálu MR v T2VI sa zníži v dôsledku dehydratácie stredných diskov L4-L5-S1..
Vizualizovaný dorzálny prolaps medzistavcových platničiek:
- výstupok L4-L5 - 0,25 cm - široká stredná verzia s dôrazom doľava, kanál -1,2 x 1,8 cm;
- výstupok L5-S1 - 0,35 cm - široký paramediálny variant s ľavou bočnou lateralizáciou, s okrajovým kontaktom ľavého koreňa, kanál - 1,3 x 1,7 cm.

Záver: MR príznaky osteochondrózy bedrovej chrbtice komplikované výčnelkami diskov. Chrupavkové uzly Schmorla. skolióza.
Hodne to bolí, lekári nič nehovoria. Prosím, povedzte mi, čo mám robiť, som veľmi mučený.

Máte narušenie nervového systému root. Kontaktujte osobnú konzultáciu a naplánujte liečbu na klinike. Radi vám pomôžeme..

Dobrú noc! Mám pretrvávajúcu bolesť dolnej časti chrbta. Na rok 2010 existujú dva nálezy MRI. a z 15. júla 2015 Aké ošetrenie potrebujem??

Na určenie liečby je potrebné lekárske vyšetrenie. Samotné skenovanie MRI nestačí. Môžete tiež konzultovať s neurochirurg chirurgický zákrok je možné.

Dobrý deň. Mám o takúto otázku záujem. V roku 2012 som urobil MRI a záver bol tento: MR príznaky dystrofických zmien v bedrovej chrbtici s vytvorením kýly na úrovni L5-S1 do 6 mm. A v roku 2015 Záver CT je nasledujúci. CT príznaky osteochandrózy bedrovej chrbtice. Dorsálny výčnelok disku L5-S1 do 5 mm. Mám záujem o prietrž alebo kýlu.

Máte prietrž do 6 mm. Rozdiel je spôsobený chybou prístroja MRI (chyba v priemere do 3 mm). S pozdravom.

dobrý deň!
Povedzte mi, prosím, pomocou ultrazvukovej diagnostiky môžem zistiť, či mám prietrž a výčnelok? Mám bolesti v bedrovej oblasti a trochu doprava, vstal som z postele a plazil sa. S tromi injekciami diklofinaku sa bolesť zmiernila a teraz vstávam z postele, ale bolesť nezmizla, stále to cítim. Mal som ultrazvuk dolnej časti chrbta a krku, ale moji kolegovia hovoria, že výčnelok môže byť určený iba pomocou MRI a že mi dali diplom..
Poďakovať. Naozaj sa teším na odpoveď.

Bohužiaľ nie je možné zistiť prítomnosť prietrže alebo výčnelku ultrazvukom. Medzistavcový disk je umiestnený hlboko pod kostnými štruktúrami a veľkými vrstvami hustého tkaniva. S pozdravom.

Ahoj. Ľavá lopatka veľmi boľavá.
Začalo to tým, že sa prebudil skoro ráno, pocítil bolesť na ľavej lopatke, bolesť na kašeľ, zhlboka sa nadýchnuť a dokonca chodenie bolo stále únosné. Ale po 3 dňoch, keď som si namáhal telo a cítil som silnú krízu, bolesť ešte silnejšia, keď nemôžem klamať a otočiť krk doľava doľava, bolí ma nakloniť krk dozadu, keď stojím (chôdza), ťahám za kľúčnu kosť a cítim silné bolesti, mierne kašeľ cítim bolesť v lopatke, ktorá robí ostré a nie ostré pohyby, tiež cítim brnenie + cítim nepohodlie.
Prosím, povedzte mi, čo to môže byť a ako s tým zaobchádzať.

Toto je cervikorakalgia, syndróm lichobežníkového svalu. Vykonajte MRI cervikálnych a hrudných oddelení a zaregistrujte sa na internú konzultáciu s výsledkami. Pri včasnom spracovaní je možné problém úplne odstrániť s pravdepodobnosťou viac ako 99%. S pozdravom.

4 rozdiely medzi výčnelkami a prietržami

Kýla a výčnelok sú choroby, ktoré ovplyvňujú medzistavcové platničky a vyvíjajú sa s osteochondrózou, mechanickým poškodením alebo inými patológiami chrbtice. Vyznačujú sa špecifickým klinickým obrazom a bez liečby môžu viesť k závažným komplikáciám..

Hlavným rozdielom medzi chorobami sú degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú v mieche. Navrhujeme zvážiť vlastnosti každej patológie, použité diagnostické schémy a účinné metódy liečby.

Čo je to výčnelok?

Výčnelok je „výčnelok“ medzistavcových platničiek za chrbticou. Diagnóza sa vykonáva za podmienky, že vláknitý prstenec je zdeformovaný, ale zachovaná celistvosť alebo výčnelok nepresahuje 5 mm..

Pozor! Podľa štatistík sa táto patológia vyskytuje u 1/2 populácie staršej ako 30 rokov.

Klinický obraz výbežku je vyjadrený špecifickými príznakmi:

 • syndróm lokálnej bolesti,
 • ostré skoky v krvnom tlaku,
 • znecitlivenie dolných končatín,
 • tesnosť a nepohodlie v postihnutej oblasti,
 • bolesti hlavy,
 • celková slabosť.

Formy výčnelku:

brušnej

Vydutie vpred

názovpopissymptomatológie
chrbtovejDochádza k posunu k miechovému kanáluKompresia nervových zakončení vyvoláva silnú bolesť
postrannéPosun vľavo alebo vpravoVyznačuje sa asymptomatickým klinickým obrazom a absenciou komplikácií.
Podľa štatistík je to menej bežné ako iné formy výčnelku, pretože bočná sa prakticky neprejavuje.

Pre účinnú liečbu výčnelkov je dôležité určiť nielen lokalizáciu patológie, ale aj formu jej prejavu..

Čo je kýla?

Kýla je premiestnenie fragmentu zdeformovaného medzistavcového disku. Vláknitý krúžok nevydrží tlak, ktorý vedie k jeho prasknutiu. V 68-73% prípadov je patológia lokalizovaná v bedrovej chrbtici.

Klinický obraz prietrže sa nelíši v obsahu od príznakov vyčnievania, ale je vyjadrený oveľa intenzívnejšie. Okrem toho sa pozorujú špecifické príznaky (v závislosti od lokalizácie patológie):

 • intercostal neuralgia (s poškodením hrudnej oblasti),
 • problémy s močením (s vývinom v bedrovej oblasti),
 • sciatica (kýla krčnej chrbtice).

V ťažkých prípadoch a bez riadnej liečby je pacient ťažko pohyblivý kvôli bolesti, nie je vylúčená paralýza dolných končatín.

Ako ich rozlíšiť?

Absencia riadneho liečenia na vyčnievanie medzistavcovej platničky je faktorom, ktorý vyvoláva vznik prietrže. Prietrž sa však nemôže zmeniť na výstupok ani pri účinnej konzervatívnej liečbe..

Rozdiely prietrže a výčnelku:

Medzistavcová prietržMedzistavcové vystúpenie disku
Veľkosť hrčiek
Viac ako 5 mmMenej ako 5 mm
Klinický obraz
Závažne sa prejavuje v závislosti od štádia patológieMálo sa prejavuje, v niektorých prípadoch to môže chýbať
liečba
Konzervatívny, ale indikatívny chirurgický zákrok je povolenýKonzervatívny (fyzioterapeutické opatrenia, lieková terapia atď.)
Stav jadra buničiny
Prekračuje vláknitý prsteňNezmení sa

Príčiny a príznaky

Medzistavcové platničky - druh flexibilného „zasunutia“ umiestneného medzi stavcami na odpisy. Skladajú sa z polotekutého buničitého jadra a vláknitého prstenca, ktorý pri prietrži alebo kýlu stráca svoju pôvodnú elasticitu a oslabuje.

Hlavnou príčinou patológií sú degeneratívne procesy, ktoré vedú k zníženiu odolnosti obsahu diskov. Hlavné príčiny vyčnievania a prietrže:

 • nadmerné zaťaženie chrbtice,
 • nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien,
 • patológia chrbtice (skolióza atď.),
 • svalové oslabenie,
 • nedostatok mikronutrientov potrebný na obnovenie chrupavky.

Bez správneho ošetrenia sa výčnelok postupne zväčší, čo spôsobí pomalé premiestnenie diskov a deformáciu vláknitého prstenca. Charakteristické znaky prietrže alebo výčnelku sa zvyšujú s vývojom patológie (bolesť, necitlivosť, nepohodlie atď.)..

video

Čo je to spinálny výčnelok a prečo je zamieňaný s herniou.

Ako diagnostikovať?

Diagnóza začína anamnézou - ortopéd objasňuje príznaky patológie, ich trvanie a intenzitu prejavu. Pri vizuálnom vyšetrení sa špecialista cíti chrbtom (môže požiadať osobu, aby vykonala zákruty do strany, zákruty atď.).

Diagnostické schémy pre výčnelok a prietrž:

 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Umožňuje získať presné informácie o veľkosti, tvaru a umiestnení patológie;
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Vytvorenie trojrozmerného modelu pomocou grafických obrazov postihnutej oblasti;
 • Röntgenové vyšetrenie. Je potrebné zostaviť klinický obraz a vylúčiť iné patológie.

Včasná a správna diagnóza chorôb chrbtice je kľúčom k účinnej liečbe v budúcnosti.

Ako liečiť?

Cieľom liečby prietrže a kýly je obnovenie motorických schopností a predchádzajúcej flexibility diskov. Konzervatívna a chirurgická terapia je zameraná na prevenciu degeneratívnych procesov v tkanivách a navrátenie citlivosti nervových zakončení..

Metódy liečby obštrukcie:

 • Drogová terapia. Lieky proti bolesti, dekongestanty a protizápalové lieky sú predpísané. Môžu sa použiť chondoprotektívne lieky;
 • Fyzioterapia. Hlavnými činnosťami sú laserová a magnetická terapia, masáže, bahenné kúpele, manuálna terapia;
 • Trakcia chrbtice (hardvérová metóda). Jeho cieľom je vylúčiť kompresiu medzistavcových platničiek a zabrániť kompresii nervových zakončení;
 • Liečba fitness.

Pomáha posilňovať svalový korzet a zlepšuje mikrocirkuláciu.

Metódy liečby prietrže:

 • Anestetické injekcie / blokáda chrbtice. Používajú sa počas obdobia exacerbácie, v iných prípadoch sa zobrazujú tablety;
 • Komplex liečebných cvičení. Pri hernii má cvičebná terapia celý rad kontraindikácií, preto by sa mala vykonávať pod dohľadom špecialistu;
 • Chondoprotektívne lieky (zvyčajne chondrolon a chondroxid). Poskytujú normálnu tvorbu chrupavky;
 • Chirurgický zákrok (endoskopia, mikrochirurgia atď.). Indikácia - narušenie vnútorných orgánov a neúčinnosť konzervatívnej liečby.

Na zabezpečenie účinnosti liečby sa odporúčajú konzervatívne opatrenia.

Aké sú komplikácie??

K čomu vedie výstupok:

 • kompresia koncov miechy,
 • necitlivosť a nepohodlie dolných končatín,
 • medziobratlová ploténka.

Čo vedie kýla

 • narušené fungovanie kardiovaskulárneho systému, gastrointestinálneho traktu a vnútorných orgánov,
 • radiculitis,
 • chronická bronchitída,
 • zápal pankreasu,
 • dysfunkcia panvových orgánov,
 • porucha citlivosti končatín.

Účinná liečba patológií chrbtice je príležitosťou na predchádzanie komplikáciám a nevyliečiteľným zdravotným problémom.

prevencia

Hlavné preventívne opatrenia na zabránenie výskytu patológií chrbtice (prietrž / výčnelok):

 • Správna výživa - vyvážená strava vrátane normálneho množstva vitamínov a minerálov;
 • Fyzická aktivita - denné cvičenie a cvičenia zamerané na napínanie a posilnenie svalového korzetu;
 • Ročné vyšetrenie neurológom so skenovaním MRI - schopnosť včas identifikovať patologický proces;
 • Odmietnutie nadmerne vysokých nákladov, správne zdvíhanie ťažkých predmetov a nákladov, pravidelný odpočinok.

Výčnelok je teda počiatočnou fázou prietrže, keď sa vláknitý prstenec a jeho obsah deformujú, ale zachovávajú si svoju integritu. S prietržou vyčnieva obsah vláknitého jadra, čo brzdí fungovanie vnútorných orgánov a stlačuje nervové zakončenie..

Iba včasná a účinná liečba výbežku zabráni jeho transformácii na herniálny výčnelok a súvisiace komplikácie. Ak potrebujete diagnózu a liečbu, vyhľadajte pomoc ortopeda alebo chiropraktika..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Aký je rozdiel medzi prietržou a výčnelkom krčnej chrbtice?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Choroby chrbtice nie sú ani zďaleka nezvyčajné. Osteochondróza v 90% prípadov je príčinou bolesti chrbta a jej následkami sú vyčnievanie a prietrž. Všeobecne sa uznáva, že ide o jednu a tú istú chorobu, ktorá má odlišný stupeň vývoja, a aby sme pochopili, ako sa výčnelok líši od prietrže medzistavcových platničiek, je potrebné zistiť, čo je výčnelok a čo je prietrž, ako aj aké sú ich vlastnosti.

Čo je to výčnelok?

V chrbte osoby medzi stavcami sa nachádzajú kotúče, ktoré znižujú tlak na chrbticu a tiež zvyšujú pevnosť a pružnosť chrbtice. Medzistavcové platničky zase pozostávajú zo silného vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro v polotekutom stave. Výčnelok disku je „výčnelok“ medzistavcového disku za chrbticou. Vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a v prípadoch, keď je táto medza vyčerpaná, je medzistavcový disk zdeformovaný a vytvára výčnelok.

Dokiaľ vláknitý prsteň alebo výčnelok nepresiahne 5 mm, lekári diagnostikujú výčnelok. Jadro disku leží v tomto prípade vo vláknitom krúžku. Ak sa v tejto fáze neprijmú žiadne opatrenia na odstránenie patológie, vyvinú sa degeneratívne procesy a tlak na medzistavcové platničky nakoniec povedie k rozvoju prietrže.

Príčiny a príznaky

Kľúčovým dôvodom vzniku choroby sú degeneratívne procesy v chrbtici, pri ktorých tkanivá disku strácajú vlhkosť a stávajú sa menej elastickými. Vďaka tomu sa tlmiaca funkcia medzistavcových platničiek zhoršuje, sú viac stlačené. Lekári sa tiež domnievajú, že nesprávne formovanie hmotnosti, zhoršené držanie tela, nerovnováha v metabolických procesoch a silné napätia prispievajú k tvorbe a rozvoju vyčnievania disku. Medzi príznaky patria nasledujúce faktory:

 • Časté závraty a bolesti hlavy;
 • Lokálna bolesť v mieste lézie disku;
 • Necitlivosť končatín;
 • Pokles krvného tlaku.

Bolesť v krku a na zadnej časti hlavy sa vyskytuje s vyčnievaním v krčnej chrbtici. Pacient môže často cítiť necitlivosť a slabosť v rukách. Bolesť v strede alebo vo vnútri chrbta sa objaví s výčnelkom v hrudníku. Pacient sa zároveň cíti obmedzený a nemý. Výčnelky v bedrovej chrbtici prinášajú bolesť v dolnej časti chrbta. Pacient zároveň trpí stuhnutosťou a slabosťou nôh. Ťažkosti s močením. Výčnelok je malý a môže byť asymptomatický. Ochorenie sa prejavuje v závislosti od umiestnenia a individuálnych charakteristík tela.

Čo je kýla?

Pri kýle medzistavcového disku poškodený vláknitý krúžok netoleruje tlak a praskliny. Pomerne často, prostredníctvom zlomov a prasklín, jadro vstupuje do miechového kanála, čo zase môže viesť k stlačeniu nervov v mieche..

Ak sa pri krčnej chrbtici vytvorila hernia, krvná zásoba mozgu sa zhoršuje, objavujú sa závraty a zhoršuje sa pamäť. Toto ochorenie môže spôsobiť radikulitídu v krku a je možné ochrnutie, keď je miecha stlačená. V oblasti hrudníka kýla prispieva k rozvoju medzirestálnej neuralgie. Problémy s panvovými orgánmi sa vyskytujú pri hernii bedrovej chrbtice. V niektorých prípadoch má pacient ťažkosti pri chôdzi a dokonca aj sedení, môže dôjsť k ochrnutiu nohy.

Hlavným dôvodom vzniku prietrže medzi stavcami je neprítomnosť alebo nesprávne zaobchádzanie s výčnelkom. Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku poranenia miechy. Rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže, sú:

 • Neaktívny a neaktívny životný štýl;
 • Nadmerná fyzická námaha na chrbticu;
 • Krútené držanie tela;
 • nadváhou;
 • Dlhá jazda autom.

Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vedie medzistavcová prietrž často k závažným následkom v tele. Patológia zhoršuje činnosť srdca, môže byť hlavnou príčinou chorôb, ako sú bronchitída, radikulitída a gastritída. Kýla tiež zhoršuje krvný obeh mozgu a môže spôsobiť mŕtvicu.

Najnebezpečnejšia medziobratlová hernia je v prípade kompresie miechy a môže viesť k strate citlivosti alebo paralýze..

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Výčnelok je mierny výčnelok až do 5 mm, v ktorom vláknitý prstenec ešte nie je poškodený, a prietrž je roztrhnutie kotúčového prstenca s vytvorením výčnelku viac ako 5 mm. Príznaky obidvoch chorôb sú podobné: bolesť chrbta, pravidelné závraty, znecitlivenie končatín a ťažkosti s pohybom, ale pri prietrži sa symptómy javia jasnejšie a bolesť je oveľa silnejšia..

Diagnostika chorôb

Pre obe patológie je diagnóza rovnaká. Ortopedický lekár zhromažďuje anamnézu a vykonáva vizuálne vyšetrenie. Potom nasleduje magnetická rezonancia, vďaka ktorej je možné určiť miesto a veľkosť výčnelku, ako aj röntgenové lúče, aby sa vylúčili ďalšie choroby. Po prijatí všetkých údajov lekár vykoná diagnózu - výčnelok alebo prietrž a určí potrebný priebeh liečby.

Liečebné metódy

V oboch situáciách by pacienti pri identifikácii choroby mali znižovať všetku fyzickú aktivitu, začať sa venovať terapeutickým cvičeniam a absolvovať masážne kurzy. Vo zvlášť pokročilých prípadoch lekári predpisujú injekcie, ktoré zvyšujú kvalitu chrupavkového tkaniva, zvyšujú jeho elasticitu a odolnosť voči tlaku.

Mäkký mechanický efekt na chrbte pri masáži stimuluje tok živín do buniek. Hmatové pôsobenie pomáha posilňovať svaly, neutralizuje svorky, zmierňuje bolesť a odstraňuje nepohodlie.

Terapeutická gymnastika obnovuje prirodzenú polohu kostí a chrupaviek, posilňuje svalový korzet, zvyšuje elasticitu stavcov..

Trakcia chrbtice počas výčnelku je ďalšou liečebnou metódou, ktorá sa vykonáva na špeciálnom stole s ortopedickým chirurgom alebo pod vodou. V prvom prípade je pacient pomocou špeciálnych remienkov pripevnený k stolu, zatiaľ čo natiahne chrbticu. Počas procedúry pod vodou sa k telu, ktoré je vodorovné, pripevňujú špeciálne navrhnuté závažia a vďaka vztlaku vody je chrbtica pomerne bezbolestne natiahnutá..

Najúčinnejšou metódou na liečbu prietrže je v súčasnosti chirurgia. Prvý mesiac po operácii nemôžu pacienti zdvíhať závažia nad 5 kg, aby zažili silnú fyzickú námahu. Ortopédia okrem toho predpisuje masáže, cvičebnú terapiu a plávanie. Iba o mesiac neskôr sa môžu pacienti vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu, začať so športom.

Ako je uvedené vyššie, kľúčové rozdiely medzi vyčnievaním a medzistavcovou prietržou sú veľkosť vyčnievania, závažnosť symptómov a poškodenie tkanív disku. Nezabudnite, že prietrž je dôsledkom výčnelku, ktorý sa vyvíja v dôsledku predčasného alebo správneho ošetrenia a môže ho odstrániť iba chirurg, zatiaľ čo výčnelok účinne lieči masér, gymnastika a trakcia ortopéd..

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Čo je foraminal kýla?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

Ako podať injekciu prietrži pri lýtkovej chrbtici?

Rozdiel medzi prietržou disku a výčnelkom disku: rozdielom v symptómoch a liečbe

V prípade abnormálneho a nerovnomerného starnutia medzistavcových platničiek sa vyskytujú oddelené oblasti nerovnomernej dehydratácie. To vedie k nerovnakým fyzikálnym vlastnostiam diskov a ich deštrukcii. Nové morfologické príznaky (výskyt výčnelkov, hernie, výskyt osteofytov, spondylolistéza, zhrubnutie väzov) spôsobujú prejavy osteochondrózy. Je veľmi dôležité včas rozlíšiť prietrž od výčnelkov disku. To vám umožní určiť stratégiu, taktiku liečby, dať prognózu.

Výčnelok a prietrž spoločne vedú k vzniku kliniky komplikovanej osteochondrózy. Jedná sa o reflexné syndrómy - sú asi 85% a kompresia alebo tzv. Rádikulopatie. Existuje asi 15% všetkých prípadov diskogénnej bolesti chrbta.

Reflexné syndrómy zahŕňajú tzv. Známky podráždenia, prejavujú sa rôznymi poruchami svalov, dystrofie a ciev. Kompresívne syndrómy sa prejavujú hlavne prolapsom alebo absenciou normálnej citlivej alebo motorickej reakcie. Ak je prvá skupina príznakov charakterizovaná bolesťou, parestéziou, autonómnymi poruchami, potom sa príznaky druhej skupiny už budú vyznačovať stratami citlivosti a zníženou citlivosťou, výskytom parézy alebo ochrnutím, poruchami močenia..

Zvyčajne príznaky reflexného spojenia existujú omnoho dlhšie, čo vedie k výskytu zhustenia priečne pruhovaných svalov, tzv. Myofasciálneho (svalovo-tonického) syndrómu a vine za tento výčnelok diskov. Príčiny príznakov kompresie sú najčastejšie herniované disky. Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Čo je to výčnelok?

Každý medzistavcový disk pozostáva z chrupavky, ale jeho štruktúra je heterogénna. V strede je mäkšie, elastickejšie tkanivo zvané buničité jadro. Na obvode disku je chrupavkové tkanivo hustejšie, vláknité, jeho vlákna sú kruhové a pripomínajú početné tenké pásy obklopujúce disk v kruhu. Toto je vláknité vláknité prstencové tkanivo..

Úlohou vláknitého prstenca môže byť udržiavanie disku v geometrických medziach, zmierňovanie nárazového zaťaženia. Zjednodušene povedané, vláknité jadro funguje ako kvapalina - tlmič nárazov v hlavni a vonkajší vláknitý prstenec je železný prstenec, ktorý je pripevnený k tomuto valcu..

Ak dôjde k podkritickému zaťaženiu, nastane dočasná deformácia diskov. Tkanivá pulpózneho jadra sú premiestnené, ale narazili na vonkajší vláknitý prstenec, pružili sa späť a vrátili sa na svoje miesto. Tento proces je možný s vysoko elastickým „mladým“ diskom. Ale s postupom dehydratácie sa časom jedného dňa vyskytne množstvo nad kritickou úrovňou. Tkanivá buničitého jadra sa už nevracajú na svoje miesto a obrys disku mení svoju normálnu konfiguráciu. Vyskytuje sa tak výčnelok.

Zároveň je však dostatočná pružnosť a sila vonkajších tkanív vláknitého prstenca, aby nedošlo k roztrhnutiu a udržaniu tohto výčnelku, ktorý niekedy môže byť až polovicou obvodu disku. Takéto výrazné zväčšenie oblasti chrupavky spôsobuje bolesť, pretože pri začatí kompresie nervových zakončení je výskyt výčnelkov istou príčinou objavenia sa reflexných a svalovo-tonických syndrómov..

Čo je kýla?

Kýla alebo herniálny výčnelok je ďalšou etapou vo vývoji výbežku, vo väčšine prípadov sa vyvíja priamo z neho. Z morfologického hľadiska je prietrž hernia otvorený výčnelok, v ktorom je roztrhaný vonkajší vláknitý kruh a vnútorné tkanivo vláknitého jadra už nie je obmedzené..

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom disku?

Z hľadiska štruktúry sa prietrž z výčnelku líši iba v roztrhaných vláknach vláknitého prstenca, čo je porušením jeho integrity. Tento rozdiel v štruktúre vyčnievania a prietrže má však ďalekosiahle následky:

 • počas výstupkov nie je vzdialenosť disku tak veľká a tlak na výstupok nie je taký silný, aby prelomil zadný pozdĺžny väz;
 • pri medziobratlových kýlach nemôže zadný pozdĺžny väz (na typickom mieste) vydržať, je roztrhaný (perforovaný) a prietržová kýla;
 • tkanivo prietrže medzistavcovej platničky potichu preniká do epidurálneho priestoru, dotýka sa priľahlých koreňov miechy a zodpovedajúcich vetiev radiálnych alebo radiálnych tepien;
 • najprv sa zintenzívnia príznaky reflexného podráždenia, ktoré sa po vývoji edému a bloku neurologických impulzov zmenia na príznaky straty.

Ako sa objaví charakteristický klinický obraz stabilného výčnelku a novovytvorenej prietrže? Aké znaky budú mať spoločné a ktoré budú odlišné??

Príznaky vyčnievania a prietrže

Znaky tu uvedené budú, samozrejme, celkom všeobecné a podmienené. V každej špecifickej klinickej situácii to všetko závisí od lokalizácie, závažnosti zmien v okolitých tkanivách, od prítomnosti osteofytov, individuálnej reakcie väzov, ich fibrotických zmien atď., Až po prítomnosť sprievodnej patológie (diabetes mellitus)..

Časté príznaky

Bežné príznaky stabilného vyčnievania a novovytvorenej prietrže sú predovšetkým lokálne bolesti na zodpovedajúcej úrovni chrbtice. Najčastejšie sa lumbalgia alebo lumbago vyskytuje ako synonymum pre akútnu radiálnu bolesť v chrbte. Vývoj bolesti, primárne v dôsledku podráždenia receptorov bolesti zadného pozdĺžneho väziva.

Tento impulz bolesti bude pravidelný s výčnelkom, pretože bude často dráždiť zadný väz s pohybmi, a najmä s exacerbáciou (hypotermia, trápny pohyb)..

Kýla významne podráždi väz alebo ho roztrhne. To spôsobí veľmi silnú bolesť, pri ktorej je takmer nemožná fyzická aktivita a zmena držania tela (akútny atak bedrového kĺbu)..

V tomto prípade bude charakteristickým znakom v oboch prípadoch napätie paravertebrálnych alebo paravertebrálnych svalov. Pri vyšetrení si pacient všimne plynulosť bedrovej lordózy, bude mať obmedzenú pohyblivosť chrbta a pri pohmate budú paravertebrálne svaly husté a bolestivé, najmä na postihnutej strane..

Výčnelok, najmä mierne výrazný, prestane dráždiť väzivo, akútna bolesť čoskoro zmizne, zostane iba jeho svalová zložka. Kýla, akonáhle naruší jej integritu, spôsobí prudkú bolesť, ktorá potom zmení svoj charakter s výskytom príznakov straty kompresie. Svalová zložka v prípade prietrže bude ešte výraznejšia.

Rozdiely v príznakoch

Charakteristickým znakom hernie disku bude rýchly nástup symptómov diskogénnej radikulitídy, to znamená zápalu koreňov na segmentovej úrovni. Pri vystupovaní nie je impulz bolesti dostatočne silný na to, aby spôsobil reflexný edém, ischémiu a opuch oblasti okolo deštrukcie disku..

Pri hýrii je edém mäkkých tkanív v blízkosti medzistavcovej foramíny pomerne silný a na začiatku prvého dňa prietrže je tiež syndróm podráždenia koreňov miechy. To spôsobuje príznaky na primeranej úrovni. Preto pacienti okrem akútnej bolesti chrbta pociťujú rôzne vodivé bolesti. S rozvojom prietrže lumbosakrálnej chrbtice, veľmi silnej bedrovej kosti na zadnej strane a stehne do chrbtovej jamky alebo dokonca na chodidle bude výskyt známok podráždenia citlivých zakončení, ako sú plazivé husacie kožušiny, klasický. To všetko je sprevádzané silným napätím chrbtového svalstva a obmedzenou pohyblivosťou..

Lokalizácia príznakov bolesti.

Spolu s tým sa budú postupne vyvíjať príznaky ďalšieho štádia neurologických porúch - strata senzorických a motorických funkcií..

V tomto prípade hovoríme o segmentálnych poruchách citlivosti a pohybu. V tomto prípade sa parciálna paréza, parciálna paralýza alebo paréza svalov vyvíja veľmi rýchlo, niekedy doslova niekoľko minút po zranení, nepríjemnom pohybe alebo objavení sa akútnej bolesti. Človek sa nemôže okamžite postaviť na nohy. Pri súbežnej oklúzii radiálnej artérie, ktorá je umiestnená v miechovom kanáli, spolu so zodpovedajúcim segmentovým miechovým nervom, dochádza k prudkej necitlivosti.

V dôsledku toho sa u pacienta môžu vyvinúť také motorické poruchy, ako je ochrnutie extenzorov chodidla, chôdza z kohútov spojená s poškodením peronálneho nervu. V tomto prípade pacient zdvihne nohu vysoko, pretože noha visí dole. Keď sa pokúsite dať túto nohu na oporu chodidla, bude sa hojdať vpred, klábosiť sa, potom klepať prst na podlahe s neschopnosťou ovládať spúšťanie chodidla..

U pacienta s herniou sa môžu vyskytnúť iné kompresne ischemické syndrómy spojené napríklad so sekvestráciou hernie, ako je napríklad dysfunkcia miechy alebo syndrómu miechy koní, je to však opísané osobitne. Ich príčinu je možné považovať za najzávažnejšie neurologické poruchy, ktoré sú možné len pri hernii. Bude to akútna spinálna ischemická mozgová príhoda spojená s akútnym nedostatkom cerebrospinálnej cirkulácie.

Základné princípy diagnostiky

Napriek tomu, že vyššie boli opísané výlučne klinické príznaky, jediná metóda, ktorá presne a spoľahlivo odlišuje výčnelok od prietrže, sú neuroimagingové techniky a predovšetkým magnetická rezonancia (MRI). Je dôležité, aby sila magnetického poľa na tomografovom kruhu bola najmenej 1,5 T. Takéto napätie nám umožňuje rozlíšiť medzi minimálnymi veľkosťami vzdelania rovnými 1 mm, čo je dosť na to, aby sme urobili správnu morfologickú diagnózu vyčnievania alebo prietrže. Iné rutinné diagnostické metódy, ako napríklad rádiografia a dokonca aj myelografia, budú neúčinné, pretože nemôžu preukázať chrupavku, a preto charakter procesu..

Existuje rozdiel v zaobchádzaní?

Existuje samozrejme rozdiel v stratégii a taktike liečby. Kýla je často operovaná a akýkoľvek typ chirurgickej liečby prietrže, ak je uvedený, je účinnejší ako konzervatívne metódy. Takže v Spojených štátoch sa každý rok vykonáva viac ako 200 tisíc rôznych operácií s herniovanými diskami, v Nemecku približne 30 tisíc. V iných vyspelých krajinách západnej Európy, napríklad v Českej republike, je počet operácií tiež vysoký, vďaka použitiu moderných technológií, rozsiahlemu zavedeniu endoprotetiky a vysokej kvalite života pacientov aj v odľahlých pooperačných obdobiach..

Spočiatku sa bude výbežok a prietrž v prvý alebo dva dni liečiť rovnakým spôsobom, aby sa odstránil existujúci syndróm akútnej bolesti, normalizoval sa krvný obeh v zadných svaloch a v prípade prietrže, aby sa zabránilo výskytu opuchov, ischémie segmentových koreňov a ciev a aby sa vyvinuli príznaky straty. V prípade progresie akútneho neurologického deficitu, príznakov myelopatie, je pacient hospitalizovaný podľa urgentných indikácií.

Na tento účel sa používajú tieto metódy ošetrenia:

 • použitie NSAID v krátkych kurzoch intramuskulárne, po ktorom nasleduje prechod na orálne formy;
 • použitie relaxantov centrálneho svalstva;
 • lokálne vymenovanie krémov, gélov a mastí;
 • prvý - druhý deň - odmietnutie zahriatia, aby sa zabránilo progresii opuchov a bolesti;
 • v prípade neefektívnosti - vymenovanie diuretík šetriacich draslík na zmiernenie opuchov, implementácia paravertebrálnych novokainových blokád, a to aj v prípade GCS, vymenovanie analgetík;
 • s transformáciou bolesti na neuropatickú bolesť, s výskytom pálenia, hyperpatiou, pridaním antikonvulzív a antidepresív.

Orálne chondroprotektory (chondroitín, glukozamínové prípravky) sa nepreukázali ako účinné pri liečbe komplikovaných foriem osteochondrózy..

MRI a röntgenové lúče po umiestnení implantátu.

Po zlepšení stavu a dosiahnutí remisie (zvyčajne sa to stáva tretí alebo piaty deň) je potrebné použiť racionálny ortopedický režim, na sebe polotuhý korzet, zvládnutie správnych pohybov, začatie terapeutickej gymnastiky a primerané cvičenia na zníženie stagnácie v hlbokých vrstvách chrbtových svalov a odstránenie myofasciálneho - syndróm bolesti. Potom sa spoja fyzioterapeutické metódy liečby, podvodná trakcia, elektroforéza, magnetoterapia, rôzne druhy lekárskych masáží. Spolu s tým sa používajú akupunktúrne techniky av dlhodobom období rehabilitácie sa kúpeľná liečba zobrazuje v balneologických strediskách.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Radikálne odstránenie jedinej prietrže medzistavcovej platničky sa samozrejme prejaví iba v podmienkach vysokého rozvoja medicíny na pozadí pacienta, ktorý dodržiava pravidlá zdravého životného štýlu, keď sa výskyt prietrže disku pôvodne považuje za mimoriadnu udalosť. Ak väčšina ľudí v dospelosti nemá nadváhu, potom pacient nemá priťažujúci faktor na relaps a lekár a pacient vnímajú chirurgickú liečbu ako najlepšie riešenie problému.

Priama indikácia pre chirurgický zákrok.

V domácich podmienkach neexistuje systematický prístup spojený s realizáciou plánovaných chirurgických zákrokov podľa všeobecných indikácií. Výčnelok má zvyčajne chronický, opakujúci sa priebeh, hoci sa bolesť vracia, ale s exacerbáciami, ktoré sú najčastejšie spojené s náhlymi pohybmi a podchladením, a domáci pacienti sú veľmi trpezliví a uprednostňujú komunikáciu s chirurgmi iba s bezprostredným ohrozením života..

Podľa štúdií Vroomena a kolegov (2002) sa zistilo, že 73% pacientov s medziobratlovou kýlou v bedrovej chrbtici preukázalo významné zlepšenie pohody 12 týždňov po nástupe prvých príznakov bez akejkoľvek operácie..

Vždy by ste si však mali pamätať na to, že úľava od prietrže je dočasným javom a vo väčšine prípadov existuje riziko pretrvávajúcej traumy, ako aj zápalu nervových koreňov. V súčasnosti sú indikácie chirurgickej liečby prietrže a dokonca aj pri výčnelkoch:

 • neúčinnosť protizápalovej liečby, pretrvávajúce pretrvávajúce akútne bolesti chrbta mesiac po exacerbácii alebo vytvorení kýly;
 • progresívne zníženie sily v nohách (v pažiach alebo vo svaloch trupu, v mieste, kde sa nachádza kýla);
 • progresívne zníženie citlivosti alebo rozšírenie zóny znecitlivenia.

Ako vidíte, medzi týmito indikáciami neexistujú žiadne naliehavé indikácie, ktoré by naznačovali zapojenie chvosta alebo štruktúr cauda equina do procesu. Hovoríme tu o pokračujúcej kompresii koreňov prietrže na miestnej úrovni..

Na chirurgický zákrok sa spravidla používajú štandardné metódy - discektómia, mikrodisektómia, endoskopická liečba malými výčnelkami, laserová enukleácia. V prípade veľkých medzistavcových prietrží je jedným z najlepších chirurgických postupov, pri ktorých je zachovaná vysoká kvalita života, discektómia nasledovaná endoprotetikou medzistavcových platničiek..

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako s ňou zaobchádzať

Výčnelok medzistavcových platničiek, rovnako ako prietrž, je patológia, pri ktorej je narušená integrita medzistavcových platničiek. Typicky sa takéto lézie vyskytujú na pozadí chorôb pohybového aparátu, ale môžu byť spôsobené aj inými dôvodmi. Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou je v tom, že ide o dva rôzne stupne toho istého degeneratívneho procesu, ktorý sa vyskytuje na medzistavcovej platničke. Kľúčové rozdiely - rozsah a rozsah poškodenia, veľkosť „vyčnievania“ vláknitého prstenca disku, závažnosť príznakov.

Ako sa objavuje výčnelok, v takom prípade sa z neho stáva kýla MTD

Medzistavcové platničky (MTD) sú jedným z najdôležitejších štrukturálnych prvkov chrbtice. Hlavnou funkciou disku je tlmenie nárazov. Medzistavcové platničky chránia stavce počas pohybu alebo zaťaženia, sú zodpovedné za pohyblivosť, silu, flexibilitu celej chrbtice a celého tela..

Ak sa pozriete na MTD v kontexte, ukázalo sa, že pozostáva z dvoch prvkov. Mimo disku je hustý kruh vláknitého tkaniva. Vo vnútri prstenca je želé podobné vláknité jadro. Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov sa medzistavcové platničky môžu začať posúvať za svoje normálne umiestnenie. V procese premiestňovania si vláknitý prstenec môže nejaký čas zachovať svoj prirodzený tvar, pretože má určitú pevnosť v ťahu. Ale skôr alebo neskôr je tento limit vyčerpaný a MTD sa deformuje, takzvaný „výčnelok“. Zároveň nie je narušená integrita vláknitého prstenca a buničité jadro je v rámci svojich limitov. Toto je stav medzistavcových platničiek, keď sa veľkosť "výstupku" do 5 mm nazýva výstupok..

Ak „výčnelok“ nebol diagnostikovaný v čase, vyvinie sa na prietrž. Je to v dôsledku progresie degeneratívnych procesov a tiež v dôsledku toho, že jadro buničiny stráca vlhkosť. Funkcia tlmenia nárazov MTD sa postupne zhoršuje a stavce stláčajú medzistavcové platničky viac. V dôsledku toho sa výčnelok zvyšuje (viac ako 5 mm) a vláknitý prstenec sa zlomí. V tomto prípade sa vláknité jadro rozširuje za vláknitý kruh - jedná sa o kýlu medziobratlového disku. Aj keď prsteň vonkajšieho tkaniva sa ešte nezlomil a „výčnelok“ je už väčší ako 5 mm, tento stav sa klasifikuje aj ako kýla.

Čo je nebezpečnejšie, výčnelok alebo hernia MTD

Logicky by mal byť výčnelok, ktorý je počiatočným štádiom patológie, menej nebezpečný ako prietrž. Nie je to však také jednoduché. Všetko záleží na mieste a veľkosti patológie, napríklad:

 1. Výčnelok MTD v smere medzistavcového kanála, koreňa nervov a veľkosti 4 mm je oveľa nebezpečnejší ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Schmorlova kýla, dokonca dosahujúca 10 mm, nemusí spôsobovať žiadne bolesti a výčnelok môže byť v niektorých prípadoch veľmi bolestivý.
 3. Riziko prietrže v bedrovej chrbtici je oveľa nižšie ako riziko vyčnievania MTD, ktoré sa objavilo v krčkovom hoteli..

Ak však porovnáme výčnelok a prietrž, ktoré vznikli na rovnakom mieste a rovnakým smerom ako výčnelok, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

Príčiny a príznaky vyčnievania, hernia MTD

Dôvody, prečo sa môže objaviť výčnelok medzistavcových platničiek, sú rôzne:

 • osteochondróza a iné choroby chrbtice;
 • metabolické poruchy, znížená imunita;
 • ťažká fyzická práca;
 • neustále zdvíhanie;
 • fyzická nečinnosť;
 • porušenie postoja;
 • niektoré športy (kulturistika, posilňovanie, vzpieranie);
 • poranenia ODE, najmä kompresie;
 • veľká nadváha (aj počas tehotenstva);
 • neopatrné akcie počas chirurgických zákrokov na chrbtici.

Kýla sa vyskytuje, keď nie je diagnostikovaný výčnelok. V niektorých prípadoch je spinálna hernia vrodená patológia, ktorá je diagnostikovaná u detí..

Príznaky vystupovania sú slabá alebo významná bolesť na určitom mieste v chrbtici, závraty a bolesť hlavy, skoky v krvnom tlaku, znížená citlivosť končatín alebo čiastočná strata citlivosti. Existujú však časté prípady, keď výčnelok nastáva asymptomaticky a je detekovaný náhodne na MRI.

Príznaky prietrže môžu byť podobné príznakom vyčnievania, ale môžu byť výraznejšie. Napríklad, ak pulpózne jadro, keď sa pretrhne, vstúpi do miechového kanála, môže dôjsť k zovretiu nervového tkaniva. Bolesť v tomto prípade bude veľmi silná až do úplnej neschopnosti pohybovať sa, ochrnutie. Patológia v cervikálnej oblasti sa prejavuje nielen závratmi a bolesťou, ale aj výraznými poruchami v činnosti mozgu, sluchových orgánov, zraku a reči. Výskyt patológie v iných častiach chrbtice sa môže prejavovať kardiovaskulárnymi, pľúcnymi chorobami, narušením tráviaceho systému..

Metódy liečby výčnelku MTD

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je znížiť fyzickú aktivitu, aspoň počas obdobia liečby. Potom môžete pristúpiť k konzervatívnej liečbe ochorenia (metódy určí lekár):

 1. Cvičenie, masáže, plávanie, manuálna terapia a fyzioterapia (elektroterapia, fyzioterapia, laserová terapia).
 2. liečebný telocvik.
 3. Manuálna terapia, akupunktúra.
 4. Prijímanie chondroprotektorov.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Symptomatická liečba - užívanie nesteroidných protizápalových liekov, analgetík.

V období rehabilitácie po liečbe sa na simulátoroch chrbta používa „pohybová liečba“.

Metódy liečby hernie MTD

Keďže patológia môže viesť k lokálnemu alebo úplnému obmedzeniu pohyblivosti pacienta, až po postihnutie alebo paralýzu, jeho liečba by mala byť nielen aktuálna, ale aj komplexná. Dôležité je, že konzervatívne liečenie v tomto prípade nie je dostatočne účinné. Môže zmierniť stav pacienta a zastaviť progresiu ochorenia. Konzervatívna terapia však vo väčšine prípadov nie je schopná obnoviť medzistavcové platničky do ich prirodzeného stavu, obnoviť jej funkčnosť. Pred operáciou a po operácii sú pacientovi predpísané procedúry týkajúce sa konzervatívnych metód - masáže, cvičenia, plávania a iných procedúr používaných pri liečbe vyčnievania MTD. Ak má pacient obavy zo silnej, neznesiteľnej bolesti, je mu predpísaná injekcia na blokádu novokainu.

 1. Laminektómia na príslušnej úrovni.
 2. Intralaminárne mikrochirurgické odstránenie patológie.
 3. Microdisectomy.
 4. endoskopia.

Výčnelok medzistavcových platničiek je nepochybne patológia, ale celkom ľahko reverzibilná. Ak je výčnelok diagnostikovaný v čase, liečba bude neinvazívna a krátkodobá. V 95% všetkých prípadov môže byť stav disku normalizovaný. Ak „výčnelok“ MTD zostane bez dozoru alebo sa uskutoční iba symptomatické ošetrenie, dôjde skôr alebo neskôr k prasknutiu vláknitého prstenca. V tomto prípade môže byť konzervatívna terapia neúčinná a je potrebná chirurgická liečba prietrže medzistavcových platničiek.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Výčnelok a prietržnosť medzistavcového (medzistavcového) disku sú patológie chrbtice, vyznačujúce sa premiestnením jadra vláknitého disku za vláknitú membránu, ktorá má kruhový tvar a pozostáva z spojivového tkaniva..

V takmer 90% prípadov sú výčnelky a kýla chrbtice komplikáciou chronickej osteochondrózy, choroby, pri ktorej sa vyskytujú dystrofické zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek, spôsobené predovšetkým narušením výživy chrupavky a znížením elasticity chrupavkových doštičiek v dôsledku intenzívnej dehydratácie. Napriek skutočnosti, že medziobratlové kýly a výčnelky sú chirurgickými patológiami, liečba sa vždy začína konzervatívnymi metódami: korekcia stravy, medikácia, masáž, cvičenie, manuálna terapia, fyzioterapia.

Mechanizmus tvorby kýly a výčnelkov

Ľudská chrbtica je strednou časťou axiálnej kostry, ktorá zahŕňa aj kosti krku a lebky, rebier a hrudnej kosti. Pozostáva z 33 (u niektorých ľudí - z 34) stavcov kostnej chrupavky, z ktorých každý má telo, oblúk a proces..

Stavce obklopujú miechu a ich procesy sa spájajú so svalmi, ktoré fixujú chrbticu a držia ju v anatomicky správnej polohe. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky - spojivové tkanivové prvky naplnené želatínovou buničinou (želatínové jadro), ktorá má želé podobnú konzistenciu.

Jadro disku je umiestnené v hustej vláknitej membráne, ktorá sa tiež nazýva vláknitý prstenec (pretože má okrúhly tvar). Na hornom a dolnom povrchu disku sú biele chrupavkovité platne prstencového tvaru, cez ktoré sa privádza buničina..

Medzistavcové platničky vykonávajú dôležité funkcie, od ktorých závisí nielen pohyblivosť osoby, ale aj práca niektorých vnútorných orgánov, napríklad močového mechúra a iných orgánov malej panvy. Hlavné sú:

 • zvýšená odolnosť proti axiálnemu (vertikálnemu) zaťaženiu;
 • zmiernenie sily a nárazového zaťaženia počas behu, skákania, chôdze, počas trasenia (funkcia odpisovania);
 • zabezpečenie flexibility chrbtice a jej mobility.

Živiny (najmä kolagén), vitamíny, minerály, voda sa dodávajú na medzistavcové platničky prostredníctvom viacerých krvných ciev, ktoré vo veľkom množstve prechádzajú cez telo stavcov. Ak je narušená výživa chrupavkových doštičiek, disk je dehydratovaný a jeho elasticita a elasticita klesá. V priebehu času to vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek (zvyčajne tento údaj môže dosiahnuť 10 až 11 mm), deformácii blízkych stavcov, stlačeniu chrbtice a rozdrveniu disku..

Pod tlakom susedných stavcov je disk stlačený a dužinaté jadro (spolu s vláknitou membránou) je premiestnené. Výbežok nazývaný výčnelok sa tvorí..

Ak choroba postupuje, môžu sa vo vonkajšom obale vytvoriť praskliny. Posun buničiny za vláknitú membránu cez vzniknuté trhliny a diery sa nazýva prietrž.

Ak sa chcete dozvedieť viac o štruktúre ľudskej chrbtice, ako aj o jej oddeleniach, funkciách a prevencii chorôb, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Príčiny patológie

Hlavným faktorom, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu v patogénnom mechanizme tvorby hernií a výčnelkov, je osteochondróza. Osteochondróza sa týka chronických patologických stavov chrbtice, ktoré sa vyznačujú progresívnou dystrofiou a deformáciou medzistavcových platničiek a je detekovaná v rôznej miere u každej tretej osoby staršej ako 30 rokov..

Základom degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavkových doštičkách je narušenie krvného obehu v cievach miechy a chrbtice, cez ktoré sa kyslík a živiny dodávajú do medzistavcových platničiek. K takýmto porušeniam môžu prispieť tieto faktory:

  iracionálne zaťaženie svalov podporujúcich chrbticu (zvýšená fyzická aktivita, práca v naklonenej alebo sedacej polohe, absencia zahrievania na začiatku športového tréningu atď.);

Výčnelky sú charakteristické pre osteochondrózu stupňa 1-2, keď sa degeneratívne-dystrofické procesy v medzistavcovej chrupavke pomerne ľahko korigujú konzervatívnymi metódami. V tomto štádiu sú pacientom predpísané injekcie chondroprotektorov (menej často, glukokortikosteroidných hormónov), analgetík, cvičenia, masáže.

Ak pacient trpí bolesťou alebo pravidelne používa lieky proti bolesti (často v neprimerane vysokých dávkach), bez toho, aby prijal akékoľvek opatrenia na obnovenie normálneho krvného obehu a odstránenie nedostatku základných prvkov, bude choroba postupovať.

Akútna dystrofia medzistavcových platničiek vedie k zníženiu hustoty vláknitej membrány a jej prasknutiu. Vytvára sa tak medziobratlová hernia - jedna z najzávažnejších komplikácií osteochondrózy, s pokročilým priebehom vyžadujúcim použitie chirurgických metód liečby.

Poznámka! Prispievanie k tvorbe výčnelkov a medzistavcových prietrží môže tiež spočívať v nosení úzkeho, stlačiteľného spodného prádla a odevov, používaní matracov a vankúšov s nízkou tuhosťou, ktoré majú na jednej strane tašku. Pre zamestnancov v kancelárii, ktorí trávia väčšinu času pri počítači, je dôležité, aby si vybrali správnu počítačovú stoličku (mala by mať strednú tuhosť pri sedení a anatomický tvar chrbta) a sledovať veľkosť nábytku podľa vlastnej výšky a stavať.

Kýla a výčnelok: aký je rozdiel?

Medzistavcová hernia aj výčnelok medzistavcových platničiek sú výčnelok jadra želatínového disku, iba v jednom prípade praskne vláknitá membrána, v druhom nie. Klasifikácia podľa veľkosti výčnelku sa tiež bežne uplatňuje: ak výčnelok nepresahuje 5 mm, považuje sa za výčnelok; výstupok väčší ako 5 mm je klasifikovaný ako prietrž.

Porovnávacie charakteristiky medzistavcových prietrží a výčnelkov

Rozmery.≤ 5 mm.≥ 6 mm. Integrita vláknitého prstenca.Uložený. Vláknité jadro je premiestnené spolu s vláknitou membránou.Je zlomené. Vo vláknitej membráne, do ktorej buničina presakuje, sa tvoria trhliny a trhliny. V závažných prípadoch je možné úplné pretrhnutie vláknitého prstenca. Účinnosť konzervatívnej liečby.Viac ako 60% podlieha používaniu komplexných liečebných režimov vrátane cvičebnej terapie, masáže, liekovej terapie, fyzioterapie.20-50% (v závislosti od veľkosti výstupku, jeho umiestnenia, stupňa kompresie nervových zakončení). Fáza osteochondrózy.1-2 etapa.3-4 etapa. Závažnosť klinických príznakov.Mierne alebo stredne ťažké príznaky. V niektorých prípadoch je výčnelok detekovaný náhodne počas röntgenového vyšetrenia chrbtice..Symptómy sú veľmi výrazné, dominantné sú neurologické príznaky (radiálny syndróm)..

Ak sa chcete podrobnejšie zoznámiť s typmi miechových výčnelkov, ako aj s ohľadom na príznaky, príčiny, diagnostiku a liečbu, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Príznaky a symptómy

Kýla a výčnelky majú určité príznaky. Ak je výstupok malý (nie viac ako 1 - 2 mm), pacient si nemusí vôbec všimnúť žiadne príznaky a patológia sa deteguje náhodne pri vykonávaní röntgenového vyšetrenia chrbtice. Výčnelky väčšie ako 2 mm môžu vykazovať mierne klinické príznaky. Pre túto patológiu sú najtypickejšie tieto príznaky:

  bolesť miernej alebo strednej intenzity, ktorej lokalizácia závisí od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza výčnelok (bolesť môže vyžarovať aj do iných častí tela, napríklad pri výčnelku v lumbálnej oblasti sa často vyskytuje bolesť v oblasti trieslovín a nôh);

S prietržou všetky tieto príznaky pretrvávajú a majú vyššiu intenzitu. Bolesť medzistavcovej prietrže môže byť taká silná, že pacient je nútený obmedziť úroveň obvyklej motorickej aktivity (v závažných prípadoch je možná úplná imobilizácia).

Ak chcete zistiť, aké sú príznaky kýly chrbtice u žien, ako aj zvážiť príčiny, prevenciu a liečbu, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Bolesť prietrže je spôsobená kompresiou koreňov miechových nervov, ktoré sa nachádzajú v miechovom kanáli.

Zintenzívnenie syndrómu bolesti je tiež spôsobené kŕčom a opuchom svalov, vďaka čomu je čiastočne kompenzované kompresné zaťaženie chrbtice v postihnutom segmente..

Poznámka! Vo väčšine prípadov je medzistavcová prietrž kombinovaná s patologickým zakrivením chrbtice (kyphosis, lordóza alebo skolióza) a núti osobu zaujať určité miesto počas exacerbácie syndrómu bolesti. V prípade komplikovaného priebehu môžu byť prietržovými symptómami (s lokalizáciou v lumbosakrali) aj rôzne poruchy fungovania panvových orgánov, napríklad poruchy močenia alebo ťažkosti s pohybom čriev. Chronická zápcha rôznej závažnosti je diagnostikovaná u 45% pacientov s herniou bedrovej chrbtice. Pokiaľ ide o výčnelky, tento klinický obraz je vo väčšine prípadov netypický..

Ako diagnostikovať prietrž a kýlu?

Štandardnou diagnostickou metódou pre medziobratlové kýly a výčnelky, ktoré sa používajú vo väčšine rozpočtových zdravotníckych zariadení, je rádiografia. Účinnosť tejto metódy v porovnaní s modernejšími diagnostickými metódami je pomerne nízka a je okolo 90%.

Malé výčnelky malej veľkosti sa pri štúdiu röntgenového obrazu nedajú vždy zistiť, preto je preferovanou metódou vyšetrenia magnetická rezonancia, počítačová alebo multispirálna počítačová tomografia..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako funguje MRI chrbtice, a tiež zvážiť zobrazenie magnetickej rezonancie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

V prípade potreby je pacientovi predpísaná myelografia - röntgenové vyšetrenie miechových kanálikov, cez ktoré cirkuluje mozgomiešna tekutina (mozgomiešna tekutina) s použitím kontrastných roztokov.

Liečba kýly a výčnelkov bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba medzistavcových výčnelkov zahŕňa liečenie základného ochorenia (osteochondrózy) a prevenciu ďalšieho progresu chirurgických patológií..

diéta

Aby sa zvýšila hustota, elasticita a elasticita vláknitej membrány a zabránilo jej prasknutiu v počiatočnej fáze osteochondrózy, je indikovaná diétna korekcia. Kolagén (fibrilárny proteín) je hlavnou zložkou chrupavky a spojivového tkaniva, ktoré tvoria chrupavkové platničky a vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Poskytuje pevnosť a elasticitu membrány disku spojivového tkaniva, a preto by sa do pacientovej ponuky malo zahrnúť dostatočné množstvo bielkovín - najmenej 80 - 100 g (pri absencii problémov s obličkami). Vysoko kvalitný proteín sa nachádza v chudom mäse, rybách, vajciach, tvarohu, mliečnych výrobkoch.

Je tiež dôležité získať dostatok vápnika (sezam, mlieko), železa (pohánka, sušené marhule, teľacie mäso, jablká) a fosforu (ryby)..

Vitamíny A, C, E, ktoré sú mnohými rastlinnými olejmi, tresčou pečeňou, zeleninou a ovocím, sú zodpovedné za elasticitu tkanív a výživu chrupavky..

Poznámka! Z diéty pacientov trpiacich patológiou muskuloskeletálneho systému je lepšie úplne vylúčiť „prázdne“ potraviny, ktoré neprinášajú telu žiadny úžitok. Medzi takéto výrobky patria sýtené sladké nápoje, párky, párky, údené mäso, konzervované potraviny, nakladaná zelenina.

Odmietnutie zlých návykov

Ak pacient trpí závislosťou od alkoholu alebo tabaku, je potrebné prijať opatrenia na jeho odstránenie. Jedna cigareta obsahuje viac ako 400 toxických a toxických látok (napríklad amoniak, arzén, nikotín), ktoré podobne ako etanol narušujú absorpciu prospešných a výživných prvkov do systémového obehu..

Užitočné látky vstupujú do medzistavcových platničiek cez krvné cievy miechy, takže fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu zvyšujú riziko rednutia vláknitého prstenca a tvorby výčnelkov a hernií..

lieky

Toto je hlavná časť liečby stavcových výčnelkov a kýly. Na zmiernenie syndrómu bolesti, odstránenie opuchov a svalových kŕčov a prevenciu zápalových procesov sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

  nesteroidné protizápalové lieky (Nimesulid, Ketanov);

V prípade syndrómu silnej bolesti, ktorý významne zhoršuje kvalitu života pacienta, je indikovaná blokáda novokainu alebo lidokaínu (pri absencii infekčných chorôb chrbtice a zhubných novotvarov akejkoľvek lokalizácie).

Fyzioterapeutické cvičenia sú jednou z najúčinnejších metód konzervatívnej liečby výčnelkov. Sada špeciálnych cvikov na chrbát nielen redukuje veľkosť výčnelku v dôsledku rozšírenia chrbtice (stavce prestanú stláčať poškodený disk a buničina sa vracia do anatomicky správnej polohy), ale tiež zastavuje progresiu patológie, čím bráni tvorbe medzistavcovej prietrže. Cvičebná terapia sa najlepšie vykonáva v špeciálne vybavenej miestnosti na základe lekárskeho zariadenia, ale ak takáto možnosť neexistuje, vykonávať doma terapeutické cvičenia.

Vykonajte tieto cviky (pozri obrázok vyššie) najmenej 3-4 krát týždenne. Všetky pohyby by mali byť plynulé, bez trhania. Dýchanie - pomalé, pokojné.

Video - cvičebná terapia bedrovej prietrže

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy na liečbu hernií a výčnelkov sa používajú mimo období exacerbácie a ich cieľom je predovšetkým odstránenie bolesti a normalizácia krvného obehu v chrbtici. Najúčinnejšie metódy fyzioterapie sú:

Vo fyzioterapeutickej miestnosti môže byť pacient tiež podrobený tepelným aplikáciám s parafínom a ozokeritom..

Na niektorých klinikách má kancelária fyzioterapeuta hirudoterapiu (ošetrenie pijavicami), ktorá je účinná aj pri liečbe osteochondrózy vrátane komplikovaných foriem.

V ktorých prípadoch je indikovaná chirurgická liečba?

Zriedkavo sa vyžaduje chirurgické ošetrenie výčnelkov. Včasnou detekciou patológie a dodržiavaním predpísanej liečby a režimu pacientom je možné zastaviť progresiu ochorenia pomocou terapeutických metód. Ak sa veľkosť výbežku napriek prebiehajúcej liečbe zvyšuje alebo ak výčnelok prešiel do medzistavcovej prietrže, jedinou liečbou s preukázanou účinnosťou je chirurgický zákrok.

Chirurgické odstránenie prietrže sa vykonáva iba podľa prísnych pokynov, medzi ktoré patrí:

 • neprítomnosť klinicky významného účinku terapeutickej liečby do 3 mesiacov od začiatku liečby;
 • nemožnosť zastaviť bolesť a radiálny syndróm;
 • závažné poruchy fungovania panvových orgánov, vyvíjajúce sa na pozadí silnej kompresie nervových zakončení miechy (inkontinencia stolice a moču, impotencia u mužov atď.).

Prípady, keď pacient potrebuje rýchle uzdravenie (napríklad, ak je potrebných niekoľko operácií v rade) sa posudzujú individuálne pri lekárskej konzultácii, ktorá nevyhnutne zahŕňa cievneho chirurga, neurológa, neurochirurga a stavca.

Odstránenie prietrže a výčnelkov, ktoré sú veľké, sa uskutočňuje endoskopickou a transfaciálnou metódou. Endoskopia sa považuje za „zlatý štandard“ neurochirurgie pri odstraňovaní medzistavcových výčnelkov, pretože táto metóda zabraňuje poškodeniu svalového tkaniva, čo výrazne znižuje zotavenie a rehabilitáciu (pri absencii pooperačných komplikácií sa pacient môže vrátiť do pracovných povinností 7-10 dní po operácii).

Endoskopické odstránenie prietrží a výčnelkov nie je účinné vo všetkých prípadoch, preto ošetrujúci lekár môže ponúknuť účinnejšiu metódu chirurgickej liečby - mikrodisektómiu. Vo väčšine prípadov vám mikrodisektómia umožňuje uložiť medzistavcové platničky a jej úplná excízia je pomerne zriedkavá. Hlavnou výhodou tejto liečebnej metódy je schopnosť odstrániť vyčnievanie akejkoľvek hustoty, veľkosti a umiestnenia, čo nie je vždy možné pomocou štandardných endoskopických prístupov. Po tejto operácii môžete začať fyzickú prácu za 2-4 týždne.

Dôležité! Na prevenciu pooperačných komplikácií (bez ohľadu na to, ako bola odstránená prietrž alebo kýla), je na mesiac indikované použitie polotuhého korzetu alebo obväzu, ako aj obmedzenia sedenia (nie viac ako 10 - 15 minút v rade)..

Video - Čo je to vyčnievajúci a herniovaný disk?

Medzistavcová hernia a výčnelok sú patológiou chrbtice, vo väčšine prípadov ide o komplikáciu osteochondrózy. Hlavný rozdiel medzi týmito typmi výčnelkov je integrita vláknitého prstenca: s výčnelkom zostáva, čo vysvetľuje miernu bolesť a neurologické príznaky. Ak sa výčnelok nelieči v počiatočnom štádiu, môže ísť do prietrže, ktorá v 40% prípadov vyžaduje použitie chirurgických metód liečby a môže spôsobiť vážne komplikácie..

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Konský tuk je dobre známym terapeutickým a profylaktickým činidlom. Rozšírené používanie mastných látok v kozmetike, vo varení a medicíne je odôvodnené vysokým obsahom látok užitočných a nevyhnutných pre telo..
Osteochondróza chrbtice je choroba s chronickým priebehom, ktorá ovplyvňuje tkanivo chrupavky medzistavcových platničiek a stavcov.