loader

Hlavná

Liečba

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Rehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti. Po 6 mesiacoch sa pacientom odporúča, aby pokračovali v triedach rehabilitačného zariadenia pod dohľadom lekára alebo inštruktora fyzioterapie, aby sa predišlo recidíve herniovaného disku, pre ktorý sa vyberie individuálny súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu a zlepšenie krvného obehu v problémových oblastiach..

Obdobie zotavenia je pod dohľadom neurológa, ktorý predpisuje priebeh liekovej terapie, odporúča konzultáciu s inými odborníkmi o účinnejšej liečbe.

Obdobie predčasnej rehabilitácie (od 1 do 3 mesiacov).

 1. Nesadajte si 3-6 týždňov po operácii (v závislosti od závažnosti operácie).
 2. Nerobte ostré a hlboké pohyby v chrbtici, ohýbajte sa dopredu, do strán, krútiace pohyby v bedrovej chrbtici 1-2 mesiace po operácii.
 3. Neveďte vozidlo ani neobsluhujte vozidlo, kým sedíte 2-3 mesiace po operácii (môžete jazdiť ako ležiaci spolujazdec so sklopeným sedadlom)..
 4. Nezdvíhajte viac ako 3-5 kilogramov po dobu 3 mesiacov.
 5. Do 3 mesiacov po operácii by ste nemali jazdiť na bicykli, zapájať sa do hry (futbal, volejbal, basketbal, tenis atď.).
 6. Pravidelne vykladajte chrbticu (počas dňa si ľahnite 20-30 minút).
 7. Nosenie pooperačného korzetu nie viac ako 3 hodiny denne.
 8. Po celú dobu rehabilitácie je vhodné nefajčiť ani nepiť alkohol. Intímny život nie je kontraindikovaný.

Ihneď ako má pacient k dispozícii chodiť, mal by sa poradiť s lekárom fyzioterapie o časovom rozvrhu a komplexe fyzioterapeutických cvičení, ktoré závisia od objemu a charakteru chirurgického zákroku, ako aj od pooperačných komplikácií. Mesiac po nekomplikovanej operácii sa triedy v telocvični (nie v telocvični!) Zobrazujú pod dohľadom lekára fyzioterapie bez mŕtvej váhy. Užitočné brušné plávanie.

Jeden mesiac po operácii môžete v nekomplikovaných prípadoch začať pracovať (o otázke načasovania a konkrétnej vykonanej práce sa rozhodne vždy individuálne s ošetrujúcim lekárom).

Neskorá rehabilitácia (3-6 mesiacov).

 1. Neodporúča sa zdvíhať viac ako 5 - 8 kilogramov, najmä bez zahrievania a zahrievania chrbtových svalov, vysokých skokov, dlhých ciest autom..
 2. Ak idete vonku za nepriaznivého počasia: vietor, dážď, nízka teplota, je vhodné nosiť v bedrovej oblasti otepľovací pás..
 3. Nosenie korzetu, zvlášť dlhého, sa neodporúča, aby sa zabránilo atrofii dlhých chrbtových svalov.

Počas tohto obdobia je možné starostlivo začať s tvorbou svalového korzetu pod dohľadom lekára fyzioterapie, cvičením na posilnenie svalov chrbta.

Po 6 mesiacoch a najmenej 2-krát ročne sa odporúča absolvovať kurz masáže, fyzioterapie a jemnej manuálnej terapie vo všetkých častiach chrbtice..

Zdravý životný štýl, odvykanie od fajčenia, pravidelné cvičenie v telocvični, plávanie, sauna, obmedzovanie vzpierania výrazne znižuje riziko vzniku herniovaných diskov.

Aby ste predišli bolesti chrbta, mali by ste sa vyhnúť: stresu, podchladeniu, predĺženej monotónnej práci v nútenej polohe, zdvíhaniu hmotnosti, náhlym pohybom za studena, nevyhrievaným svalom, vzniku nadmernej telesnej hmotnosti..

Okrem toho v ktoromkoľvek štádiu rehabilitácie môže byť akupunktúra a fyzioterapia zahrnutá do komplexu rehabilitačných opatrení..

Odporúčaná súprava cvičení (jeden mesiac po operácii)

 • Najprv urobte 1 až 5 opakovaní cvičení dvakrát denne, až 10 opakovaní každého cvičenia dvakrát denne..
 • Cvičte plynulo a pomaly, bez náhlych pohybov. Ak počas výkonu cítite nepohodlie alebo bolesť, nerobte toto cvičenie chvíľu. Ak takéto pocity pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Intenzita zaťaženia závisí od vašej pohody. Akonáhle sa objaví bolesť, znížte intenzitu cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte nohy na kolenách a pritláčajte ich na hrudník, cítite napätie v svaloch svalu. Uvoľnite svaly svalu. Nechajte svoje nohy zohnuté po dobu 45-60 sekúnd, potom ich pomaly narovnajte.

Cvičenie 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenách, ruky na podlahe v rôznych smeroch. Zdvihnite umývadlo nad podlahu a podržte ho 10-15 sekúnd. Ponechajte retenčný čas na 60 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, nohy ohnuté na kolenách. Otočte nohy striedavo najprv doprava, potom doľava a dotknite sa kolena na podlahe; horná časť tela zostáva vodorovná. Držte nohy na 60 sekúnd.

Cvičenie 4. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, prekrížte ruky na hrudi a pritlačte si bradu k hrudníku. Napínanie brušných svalov, ohýbanie vpred a držanie v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, potom relaxácia. Opakujte 10 až 15 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní.

Cvičenie 5. Východisková poloha na rukách a nohách ohnutých v kolenách. Súčasne vodorovne roztiahnite ľavú nohu a pravé rameno a zaistite v tejto polohe 10 až 60 sekúnd. Opakujte zdvihnutím pravej ruky a ľavej nohy.

Cvičenie 6. Východisková poloha: ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťových kĺboch, ležiace blízko hlavy. Narovnajte ruky, zdvihnite hornú časť tela a hlavu nahor, ohýbajte sa v bedrovej oblasti a boky držte mimo podlahy. V tejto polohe držte 10 sekúnd. Posaďte sa na zem a relaxujte.

Cvičenie 7. Východisková poloha ležiaca na bruchu, ruky pod bradou. Pomaly, nízko, zdvihnite svoju rovnú nohu bez toho, aby ste zdvihli panvu z podlahy. Pomaly sklopte nohu a opakujte s druhou nohou..

Cvičenie 8. Východisková poloha: stojte na jednej nohe, druhá, narovnaná, položená na stoličku. Nakloňte sa dopredu, ohnite nohu ležiacu na stoličke v kolene a držte ju v tejto polohe 30 - 45 sekúnd. Narovnať a vrátiť sa do východiskovej polohy.

Operácia kovovej chrbtice

Moderná medicína sa aktívne vyvíja. Výsledkom sú nové spôsoby nechirurgickej a chirurgickej liečby chorôb chrbtice. Vďaka nim je možné vyriešiť veľa problémov a normalizovať stav pacienta, ale, bohužiaľ, nie vždy. V ťažkých situáciách môže situáciu napraviť iba chirurgický zákrok s implantáciou kovových štruktúr a obnoviť schopnosť človeka normálne sa pohybovať.

V prítomnosti segmentálnej nestability chrbtice, ktorá sa pozoruje u 30% pacientov s kýlami medzistavcových platničiek, sa môže pacientom odporučiť, aby vykonávali operácie s použitím kovových štruktúr. Vykonávajú sa pomocou návrhov rôznych konfigurácií az rôznych materiálov. Zároveň sa líšia technikou aj zložitosťou inštalácie. Náklady na operácie sa preto veľmi líšia.

Indikácia operácií na chrbtici s kovom

V neurochirurgii sa široko používajú rôzne kovové štruktúry na stabilizáciu špecifickej oblasti chrbtice. Potreba týchto potrieb vzniká v mnohých situáciách vrátane:

 • zranenia (dislokácie, zlomeniny);
 • degeneratívne-dystrofické procesy;
 • vrodené a získané defekty chrbtice, vrátane skoliotickej deformity;
 • spinálne nádory;
 • výrazná vertebrálna listóza;
 • vytváranie falošných kĺbov;
 • neúspešná operácia chrbtice.

To všetko negatívne ovplyvňuje kvalitu života a motorické schopnosti človeka. Stabilizácia kovových štruktúr môže eliminovať nestabilitu stavcov a priviesť ich polohu bližšie k normálu.

Operácia chrbtice pomocou kovových štruktúr je predpísaná v extrémnych prípadoch, keď je konzervatívna liečba neúspešná. Nainštalované konštrukcie sú vyrobené z vysoko pevných biologicky inertných kovov, preto sa spravidla umiestňujú raz a zostávajú navždy v tele pacienta. Iba v ojedinelých prípadoch je odstránenie kovu potrebné z dôvodu potreby opakovaného chirurgického zákroku na fixnom segmente stavcov alebo výskytu nepredvídaných komplikácií..

Základné techniky stabilizácie chrbtice

Dnes existujú techniky na pevné a dynamické fixovanie chrbtice. V prvom prípade použité platne, skrutky a iné kovové konštrukcie poskytujú úplnú nehybnosť nestabilných stavcov. To zaisťuje normalizáciu stavu pacienta, odstránenie bolesti, neurologických porúch a iných symptómov. Ak však predtým boli fyzické schopnosti pacienta obmedzené bolesťou a zhoršeným vedením nervov, potom po aplikácii rigidných fixačných systémov, najmä na veľké množstvo stavcov, sú obmedzené samotnými implantátmi..

Systémy dynamických opráv neobsahujú takéto nevýhody. Ale sú drahšie a vyžadujú viac zručnosti od neurochirurga počas inštalácie.

Moderné operácie na chrbtici s kovovými štruktúrami sa môžu vykonávať otvorenou alebo perkutánnou (perkutánnou) metódou. Tie obsahujú:

Každá z nich má svoje vlastné indikácie a výhody. V určitých situáciách môže viesť k pozitívnemu výsledku iba jedna konkrétna taktika operácie. Správny chirurgický postup si preto môže zvoliť iba neurochirurg. Zohľadňuje pri tom veľa faktorov, vrátane výsledkov diagnostických postupov, anatomických znakov pacienta, jeho celkového zdravia, veku a niekoľkých ďalších..

K prepusteniu z nemocnice zvyčajne dochádza v dňoch 7-14.

Transpedikálna fixácia (TPF)

Technika transpedikulárnej fixácie sa používa asi 50 rokov. Podstatou operácie je pevné spojenie susediacich stavcov navzájom pomocou zaskrutkovania špeciálnych skrutiek a ich spojenie pomocou pružinových tyčí. Indikácie tohto typu chirurgického zákroku sú často:

Transpedikulárna fixácia sa vykonáva zadným prístupom v celkovej anestézii. Na zabezpečenie úplnej kontroly priebehu postupu sa používa trubica na zosilnenie obrazu alebo CT sken. Neurochirurg odhalí procesy a telo postihnutého stavca, nájde priesečník kĺbového procesu s priečnym a do tohto bodu zaskrutkuje titánovú skrutku. Táto manipulácia sa opakuje na opačnej strane chrbtice a na všetkých ostatných postihnutých segmentoch..

Skrutky existujú v rôznych tvaroch a veľkostiach, čo vám umožňuje zvoliť najlepšiu voľbu pre krčnú alebo bedrovú bedrá a pre hrudnú chrbticu. Sú zaskrutkované presne do 80% hlboko do kostného tkaniva. V hlave skrutky je špeciálny otvor, do ktorého je ponorená kovová tyč, čím sa spájajú všetky patologicky zmenené stavce na oboch stranách..

Výsledkom operácie je dosiahnutie absolútnej imobilizácie patologicky zmenených segmentov vďaka silnému upevneniu dvoch alebo viacerých stavcov. V priebehu 3 až 6 mesiacov dorastú a premenia sa na jediný zlomok kosti chrbtice. Preto po operácii nie je možné vykonávať pohyby v pevných segmentoch.

Toto nemá výrazný vplyv na celkovú mobilitu osoby, ak je transpedikulárny systém nainštalovaný na 2 až 3 stavcoch. Vo väčšine prípadov si ľudia prakticky nevšimnú zmeny, môžu chodiť a normálne vykonávať normálne činnosti bez toho, aby zažívali nepríjemné pocity a predtým prejavovali príznaky.

Ak by však bolo potrebné do jednej alebo viacerých častí chrbta nainštalovať platne so skrutkami na väčší počet stavcov, viedlo by to k viditeľnejšiemu obmedzeniu pohyblivosti, ktoré nezostane bez povšimnutia. V dôsledku viacúrovňovej fixácie stráca chrbtica svoju predchádzajúcu flexibilitu, takže pacient bude schopný vykonávať niektoré pohyby s obmedzenou amplitúdou.

Ale u 10-15% pacientov, šesť mesiacov alebo rok po operácii, sa pozoruje nástup alebo zhoršenie priebehu osteochondrózy v susedných oblastiach chrbtice operovaných na.

Zariadenie a vlastnosti moderných systémov na transpedikulárnu fixáciu

Jedným z najbežnejších systémov fixácie chrbtice je Ulrich Medical GmbH. Má originálne konštrukčné prvky a je ergonomický, bezpečný a ľahko sa inštaluje..

Ulrichov systém je účinný, ak je to potrebné na dosiahnutie dekompresie nervov, odstránenie deformácie a nestability chrbtice. Je to sada titánových tyčí a skrutiek, ktoré vám umožňujú dosiahnuť rýchle a úplné spojenie stavcov. Ulrich bol vyvinutý pre univerzálnu fixáciu hrudnej a bedrovej chrbtice a vyznačuje sa vysokými stabilizačnými vlastnosťami, pevnosťou a schopnosťou odolať ťažkým bremenám..

Systém racionálne rozdeľuje zaťaženie na všetky kovové prvky a stavce, ale jeho hlavnou funkciou sú nástroje na zníženie 3D. Umožňuje porovnávať a zmenšovať stavce v akomkoľvek poradí.

Ulrich nevyžaduje použitie priečnych dosiek a umožňuje zaskrutkovanie skrutiek vo vhodnom uhle neurochirurgov (rozsah variácie 45 °). Na jeho inštaláciu je potrebný minimálny rez. Toto poskytuje:

 • minimálna strata krvi;
 • rešpektovanie stavovcov a paravertebrálnych tkanív;
 • takmer úplná absencia rizika poškodenia veľkých krvných ciev a koreňov miechy;
 • jednoduchosť a vysoká rýchlosť inštalácie;
 • rýchly nástup zlepšenia (výrazné pozitívne zmeny v stave pacienta sú pozorované už v skorom pooperačnom období);
 • eliminuje potrebu nosenia ortopedického korzetu vo väčšine prípadov.

Transpedikulárna fixácia pomocou interbodyových implantátov

Pri osteochondróze je zlatým štandardom neurochirurgie fixácia nestabilného segmentu, úplné odstránenie modifikovaného medzistavcového disku a jeho nahradenie endoprotézou. Táto kombinácia umožňuje eliminovať kompresiu koreňov miechy, bolesti a neurologických porúch, ako aj zvýšiť funkčnosť postihnutej časti chrbtice. Okrem toho sa komplikácie pozorujú v menej ako 1 - 2% prípadov.

Interbody protézy sa používajú v neurochirurgii od roku 2004. Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že je to najlepšia alternatíva k úplnej fúzii chrbtice. Dnes existujú nasledujúce typy endoprotéz medzistavcových platničiek:

Najlepšie je obnoviť amortizáciu a biomechanické schopnosti endoprotéz medzistavcových platničiek, pri ktorých sú medzi kovovými blokovacími doskami inštalované simulátory jadra buničiny v blízkosti prirodzenej sily, pružnosti a štruktúry. Patria sem endoprotézy M6. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a priemeroch, čo vám umožňuje zvoliť najlepšiu voľbu pre protetiku medzistavcovej platničky krčnej alebo bedrovej chrbtice..

Implantát M6 je svojou povahou veľmi podobný prírodnému disku. Je schopný samostatne sa pohybovať pozdĺž osí, má 6 stupňov voľnosti av mnohých ohľadoch prekračuje výkon prírodného disku v kompresii a napätí.

Dizajn implantátu je identický s prirodzeným diskom. On má:

 • Umelé jadro vyrobené z viskoelastického polyméru. Úplne opakuje fyziologické centrum rotácie a zaručuje normálne axiálne stlačenie.
 • Polymérny kruh, ktorý je analógom vláknitého kruhu. Je však vyrobený z elastického vláknitého polyméru s vysokou molekulovou hmotnosťou, ktorý je schopný vydržať záťaž 15-krát viac ako oceľ.
 • Obal tvorený ich polykarbonátom. Neovplyvňuje biomechanické vlastnosti endoprotézy, ale vylučuje riziko rastu mäkkých tkanív..
 • Titánové koncové dosky s rôznymi veľkosťami výčnelkov.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii pomocou špeciálneho vybavenia. Jeho podstata spočíva v dekompresii nervových koreňov, odstránení osteofytov a fixácii konečnej štruktúry endoprotézou s titánovými platničkami a skrutkami..

Priama inštalácia endoprotézy spočíva vo vytvorení špeciálnych kanálov na povrchu ovládaného stavca pomocou sekáča. Podľa nich zvolená veľkosť disku M6 jednoducho vstúpi do medzistavcových priestorov. Kontrola kvality postupu sa vykonáva pomocou trubice zosilňovača obrazu.

Hneď ako je nainštalovaná endoprotéza, začína druhá etapa operácie - inštalácia tuhého stabilizačného systému. Pretože všetky štruktúry obsahujú kovové fragmenty, ich stav sa ľahko reguluje trubicou na zosilnenie obrazu.

Súčasne je možné protetizovať niekoľko medzistavcových platničiek naraz. Ich inštalácia sa však vykonáva postupne a postupuje od najzranenejších stavcov k menej poškodeným.

Transkutánna stabilizácia

Transkutánna stabilizácia je jednou z metód perkutánneho chirurgického zákroku, čo znamená prísnu stabilizáciu segmentu chrbtice pomocou zavedenia špeciálneho typu implantátu pomocou malého rezu mäkkých tkanív. Jeho veľkosť spravidla nepresahuje 1,5 cm. Do nej sa vkladá chirurgická sonda, prostredníctvom ktorej je implantát pod kontrolou zosilňovača obrazu ponorený do tela pacienta a bezpečne pripevnený k kostným štruktúram..

Táto technika sa vyznačuje minimálnou traumou. To vám umožňuje používať ho nielen na dosiahnutie dobrého výsledku s vynikajúcim kozmetickým účinkom, ale aj na liečbu patologických stavov chrbtice u starších pacientov, ako aj u pacientov so závažným oslabením alebo rakovinou. Pri transkutánnej stabilizácii sú chrbtové svaly minimálne poranené. Preto je intraoperačná strata krvi zanedbateľná a zotavenie je rýchle.

Táto technika sa používa na nekomplikované zlomeniny chrbtice, segmentovú nestabilitu stavcov av mnohých ďalších prípadoch. V skutočnosti je to druh transpedikulárnej fixácie, ale namiesto jedného veľkého rezu zahŕňa niekoľko malých.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, niekedy sa praktizuje v epidurálnej anestézii. Rezy sa robia pri premietnutí postihnutej oblasti chrbtice na obidve strany. Prostredníctvom nich sa pomocou špeciálneho chirurgického zariadenia vkladajú a pripevňujú upevňovacie prvky do chrbtice. Všetky manipulácie sa uskutočňujú pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu..

Samotným stabilizačným systémom, ktorý sa používa na transkutánnu stabilizáciu, je skrutková tyč a predlžovací kábel, ktorý slúži ako podpera pre skrutky.

Dynamická stabilizácia

Technika dynamickej stabilizácie zahŕňa implantáciu dynamických (mobilných) implantátov rôznych typov do postihnutého segmentu stavcov, čo umožňuje jeho stabilizáciu vo fyziologických medziach. Dôležitou výhodou takejto techniky je zachovanie normálnej biomechaniky segmentu chrbtice, t.j. prirodzený objem pohyblivosti.

Na dynamickú stabilizáciu sa používajú funkčné endoprotézy medzistavcových platničiek, ako aj iné konštrukcie, ktoré sa inštalujú hlavne medzi spinové procesy poškodených stavcov. Táto technika sa najčastejšie používa na odstránenie porušení lumbosakrálnej chrbtice, najmä:

 • sekvestrované hernie;
 • foraminálna stenóza;
 • radiculopthia;
 • spinálna stenóza;
 • zadný stavec.

Pokúšajú sa používať techniku ​​dynamickej fixácie tak často, ako je to možné, pretože to umožňuje dosiahnutie normálnej mobility a poskytuje viac vyhliadok na priaznivý výsledok ako transpedikulárna fixácia..

Je to spôsobené skutočnosťou, že pri klasických TPF sa všetky zaznamenané stavce spájajú dohromady. To vytvára významné predpoklady pre výskyt alebo progresiu existujúcej degenerácie v susedných stavcoch, vytvorenie falošného kĺbu alebo iné negatívne následky. Výsledkom je obnovenie bolesti, rozvoj neurologických porúch, obmedzenie pohyblivosti a tvorba sekundárnych deformácií chrbta, t. J. Indikácie na vykonanie novej operácie na chrbtici s kovovými štruktúrami..

Technika dynamickej stabilizácie takéto riziká eliminuje, pretože maximálnym spôsobom približuje chrbticu k jej prirodzenej biomechanike a umožňuje vám správne rozdeliť zaťaženie na celý hrebeň..

Na uskutočnenie dynamickej stabilizácie sa používajú rôzne kovové konštrukcie:

 • protézy všetkých medzistavcových platničiek;
 • protézy na nahradenie buničitého jadra medzistavcového disku, inštalované vo vnútri prírodného vláknitého prstenca;
 • implantáty na výmenu oblúkových kĺbov;
 • dynamické transpedikulárne systémy;
 • implantáty na interspinóznu stabilizáciu.

Vyrábajú sa z titánu, nitinolu, polyamidu, lavsanu, termoplastických polymérov, silikónu. Neurochirurgovia majú tiež hybridné modely, v ktorých časť štruktúrnych prvkov je vyrobená z kovu a druhá je z organických zlúčenín s vysokou molekulovou hmotnosťou. Všetky moderné implantáty majú úplnú biologickú kompatibilitu a sú viac-menej blízko k prirodzeným ukazovateľom elasticity.

Ak situácia neumožňuje vyhnúť sa fúzii chrbtice, jej kombinácia s dynamickou stabilizáciou zaisťuje rovnomerné rozloženie záťaže na podkladovom alebo prekrývajúcom sa segmente stavcov. To umožňuje v najväčšej možnej miere zabrániť poškodeniu osteochondrózy alebo ich oddialiť..

kontraindikácie

Operácia chrbtice pomocou kovoobrábania sa nemôže vykonať s:

 • lokálna degradácia kostného tkaniva, ktorá sa pozoruje pri osteoporóze a osteopénii;
 • lokálny zápalový proces;
 • individuálna neznášanlivosť štruktúry alebo iných materiálov použitých pri jeho výrobe voči kovu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • tehotenstvo
 • nádory alebo metastázy v chrbtici.

Každá operácia má však svoje kontraindikácie a obmedzenia. Preto je správne povedať, ktorý z nich je prijateľný a dá najlepšie výsledky v každom prípade iba neurochirurg.

Rehabilitácia

Po vykonaní operácie na chrbtici s inštaláciou kovovej konštrukcie jedného alebo druhého druhu je veľmi dôležité podstúpiť úplný rehabilitačný kurz, aby sa telo mohlo úplne zotaviť a nainštalovaná kovová štruktúra mohla zakoreniť. Program obnovy je zostavený pre každého pacienta individuálne, ale vždy je zameraný na:

 • aktivácia výživy chrbtice;
 • urýchlenie regeneračných procesov;
 • posilnenie svalového korzetu, ktorý pomáha pri znižovaní zaťaženia chrbtice pri chôdzi alebo pri fyzickej práci;
 • obnovenie normálnej mobility.

V priemere trvá rehabilitácia asi šesť mesiacov, ale osoba zostáva zdravotne postihnutá iba maximálne 4 mesiace, ale často nie viac ako 2 týždne. Po celú dobu liečby dostáva pacient nemocenskú dovolenku. Čím je však oblasť fixácie väčšia, tým dlhšie bude obdobie zotavenia..

Počas celého rehabilitačného obdobia je potrebné prísne dodržiavať lekárske odporúčania, pretože v 80% prípadov sú komplikácie a nežiaduce následky priamym dôsledkom podcenenia dôležitosti rehabilitácie. Všetkým pacientom je predpísaná lieková terapia, ktorá môže zahŕňať:

 • širokospektrálne antibiotiká;
 • lieky proti bolesti;
 • kortikosteroidy;
 • antikoagulanciá;
 • svalové relaxanciá;
 • nootropiká;
 • Preparáty pre křupavku.

Po chirurgickej liečbe segmentálnej nestability sa aktivácia pacienta začína čo najskôr. Zvyčajne sa to stane 3-5 dní. Ak sa však kostné štepy použili súčasne s implantáciou kovových štruktúr, pacientovi bude predpísaná dlhšia imobilizácia.

Na zníženie zaťaženia operovanej chrbtice a vytvorenie najvýhodnejších podmienok pre fúziu fragmentov kosti sa používajú špeciálne ortopedické korzety alebo obväzy..

Je tiež predpísaná cvičebná terapia. Prvé zasadnutia fyzioterapeutických cvičení sa uskutočňujú pod dohľadom špecializovaného rehabilitológa a pri ležaní. Len s časom je dovolené vstávať. Lekár individuálne vypočíta prípustnú záťaž a vyberie optimálne cvičenia. Postupne sa trvanie a intenzita tried postupne zvyšujú, ale akékoľvek náhle pohyby počas cvičenia aj pri domácich prácach sú kontraindikované.

Ak sa počas nezávislých cvicovacích cvičení objaví bolesť, cvičenie by sa malo okamžite zastaviť a vyhľadať lekára.

Súčasťou rehabilitačného programu sú aj fyzioterapia a terapeutické masáže. Pomáha to urýchliť proces regenerácie a znižuje riziko atrofie svalov..

Bez súhlasu ošetrujúceho lekára nemôžete:

 • zdvíhajte predmety ťažšie ako 3 kg;
 • robiť krútenie, naklápanie;
 • beh, skok;
 • vykonávať ostré výkyvy s pažami alebo nohami;
 • poklesla v chrbte.

Možné následky a komplikácie

Prvýkrát po chirurgickom zákroku sa môže pozorovať zvýšená teplota, ako aj pocit prítomnosti cudzieho predmetu. Často je sprevádzaná bolesťou rôznej intenzity a opuchom mäkkých tkanív. Toto nie je znak komplikácií a pôsobí ako prirodzená reakcia tela na operáciu.

Komplikácie zásahu môžu zahŕňať:

 • infekčný a zápalový proces;
 • svalová atrofia;
 • degeneratívne zmeny susedných segmentov stavcov;
 • relaps segmentálnej nestability;
 • spinálna stenóza;
 • paréza, ochrnutie;
 • odmietnutie implantátu.

Najvýraznejším znakom vývoja komplikácií je bolesť, ktorá sa v priebehu času neznižuje. Tiež výskyt drví, klikov v chrbte počas pohybov môže naznačovať nežiaduce následky chirurgie chrbtice s kovoobrábaním.

invalidita

Prítomnosť akéhokoľvek kovu v chrbtici nie je základom pre získanie štatútu občana so zdravotným postihnutím, pretože je naopak zameraná na obnovenie stratených funkcií, bolesti a fyzických obmedzení..

Skupinu so zdravotným postihnutím možno priradiť k pacientovi iba s rozvojom závažných pooperačných komplikácií, ktoré významne obmedzujú jeho fyzické schopnosti. Tento problém sa preto môže zvážiť, iba ak:

 • častý výskyt predĺžených fyzických a neurologických porúch, ktoré významne obmedzujú pacienta v sociálnych, domácich a profesionálnych príležitostiach;
 • predĺžený proces regenerácie;
 • cefalgický syndróm (pravidelné bolesti hlavy, migrény);
 • kritické motorické poruchy, najmä paréza, ochrnutie.

Ak je proces zotavenia oneskorený a vzniknú nepredvídateľné následky chirurgického zákroku, pacient je odoslaný na lekárske a sociálne vyšetrenie (ITU). Tu musí poskytnúť výsledky inštrumentálnych štúdií vrátane ultrazvuku, REG, MRI. Na základe nich členovia komisie vyhodnotia zdravotný stav pacienta, úroveň spracovateľnosti a rozhodnú o potrebe zdravotného postihnutia..

Vo väčšine situácií sú pacienti zaradení do 3. skupiny zdravotných postihnutí, o niečo menej často - 2. Po odporúčaní môže byť pacient odobratý alebo premiestnený do závažnejšej. Celoživotné postihnutie 1. skupiny je dané iba vtedy, keď je absolútne nemožné obnoviť stratené funkcie.

Životný štýl po operácii chrbtice

Po vykonaní chirurgického zákroku s implantáciou kovovej štruktúry bude musieť človek prehodnotiť niektoré zo svojich návykov a venovať väčšiu pozornosť zdraviu. Preto sa mu odporúča:

 • denná cvičebná terapia podľa individuálne vypracovaného plánu;
 • jesť správne;
 • prijať opatrenia na posilnenie imunity;
 • Nerobte ťažkú ​​fyzickú prácu;
 • vyhnúť sa vážnemu prírastku na váhe.

Pokiaľ ide o sexuálny život a tehotenstvo, je často možné obnoviť sexuálnu aktivitu do 2 až 3 týždňov po operácii. Ale zvoliť si to musí byť taká poloha, aby sa chrbát netiahol. Tehotenstvo je povolené iba jeden rok po chirurgickej liečbe, ale v niektorých prípadoch sa toto obdobie môže predĺžiť.

Každá operácia chrbtice, počas ktorej boli časti chrbtice čiastočne alebo úplne odstránené a nahradené alebo pripevnené kovovými štruktúrami, je zložitá procedúra. Je tu samozrejme riziko, ktoré môže viesť k zhoršeniu stavu a zdravotného postihnutia pacienta. Ale našťastie súčasná úroveň rozvoja neurochirurgie nám umožňuje minimalizovať počet takýchto epizód, najmä ak chirurgický zákrok vykonáva skúsený neurochirurg, ktorý dôkladne pozná techniky inštalácie kovových štruktúr. Výsledkom je, že sa pacient zbaví bolesti, dostane príležitosť opäť sa plne pohybovať a vracia stratenú pracovnú kapacitu.

Čo môžem jesť s herniou chrbtice

Jedným z faktorov, ktoré spôsobujú výskyt prietrže miechy, sú chyby vo výžive. Keď telo dostane všetky potrebné vitamíny a minerály, medzistavcové platničky správne fungujú. Ak dostanete menej dôležité látky, začína sa proces opotrebovania. Najskôr začnú vydutie, čo vedie k rozvoju osteochondrózy a potom sa vytvorí hernia.

Prečo je strava dôležitá

Ak choroba začala, pacient by mal skontrolovať svoju stravu. Strava ovplyvňuje nielen pozitívnu dynamiku, ale eliminuje aj následky choroby. Osoba, ktorej je diagnostikovaná hernia, by mala najskôr navštíviť odborníka na výživu, aby si vytvorila individuálne menu. Je dôležité zvážiť:

 • hmotnosti;
 • percento telesného tuku;
 • koľko telo potrebuje ďalší vitamínový komplex.

Najdôležitejšie je prekonať nadváhu, ak existuje. Toto je ďalšia záťaž, ktorá zhoršuje chrbticu a spomaľuje proces hojenia..

Ak je človek prakticky zdravý, nemá nadváhu, mali by ste sa riadiť zásadami správnej výživy. Strava pre medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice pozostáva z jednoduchých pravidiel. Aby ste nestratili tvar a nespôsobili ďalšie zaťaženie chrbtice, musíte:

 1. Vypite viac tekutín. V tomto prípade je kvapalinou čistá voda, nie čaj alebo káva. Odporúčaný príjem tekutín je asi 2 litre denne..
 2. Odstráňte škodlivé potraviny zo stravy - údené mäso, marinády, sladkosti, rýchle občerstvenie. Obmedzte príjem soli.
 3. Konzumujte viac živočíšnych bielkovín. Keď sú rozdelené, uvoľňujú sa aminokyseliny, ktoré sú zapojené do štruktúry chrbtice.
 4. Vyberte optimálne množstvo spotrebovaných kalórií.

Vplyv nadmernej hmotnosti na chrbticu

Nadváha môže byť dôsledkom prejedania sa alebo hormonálneho zlyhania. Negatívne ovplyvňuje celkový stav tela, pretože muskuloskeletálny systém je vystavený nadmernému stresu. Preto existuje riziko rozvoja chorôb spojených s chrbticou.

Toto však nie je jediný dôvod na zničenie stavovcových platničiek. Nadváha má negatívny vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému. A to znamená krvný obeh. Chrupavky a kostné tkanivo začínajú strácať dôležité prvky.

Obezita narušuje ľudský metabolizmus. Telo začne hromadiť viac tukov a menej bielkovín, ktoré sú potrebné pre štruktúru kostí.

Hormonálne poruchy vyvolávajú nielen tvorbu nadváhy, ale tiež sa stávajú jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú vývoj osteoporózy..

Zásady výživy počas choroby

Najdôležitejšou vecou pre telo je absencia prejedania sa a dodržiavania tohto opatrenia. Vyvinutá strava je dobrým pomocníkom pri zmierňovaní stavu stavovej kýly. Dôležité je však aj stravovanie.

Musíte jesť malé množstvo. Môže sa však jediť 5 alebo 6 jedál, odporúča sa večeru najneskôr 4 hodiny pred spaním. Existujú situácie, keď hlad je jednoducho neznesiteľný. V tomto prípade vám pomôže jablko, pohár kefíru alebo jogurtu..

Musíme sa snažiť vzdať sladkostí. Úplné obmedzenie môže viesť k zrúteniu, takže konzumácia malého množstva sladkostí nebude bolieť. Pekárske výrobky, pečivo sú povolené do 12:00. Po konzumácii malého koláčika dostane osoba obvinenie z endorfínov. A poškodenie je minimálne. Odporúča sa tiež opustiť údené mäso a párky. Môžu sa použiť iba ako výnimka z času na čas..

Príliš prísna strava nie je možnosťou. Niekedy je lepšie nechať sa trochu oddýchnuť. Tým sa zlepší nálada a strava nebude vyzerať tak monotónne.

Strava pre herniu krčnej chrbtice je založená na rovnakých zásadách správnej výživy, kombinácie BZHU, ako aj na použití komplexu vitamínov..

Vzorové menu pre tento týždeň

Ľudská strava by mala obsahovať vyvážené množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov (BJU). Na ich výpočet je vhodné zostaviť menu na týždeň. Správna výživa je chutné a zdravé jedlo. Zahŕňa zeleninu, všetku zeleninu, chudé mäso, celozrnný chlieb, obilniny.

 1. Raňajky - 2 vajcia, 150 g tvarohu, 50 g syra. Musíte si vybrať jednu vec..
 2. Obed - nízkotučná polievka 200 ml, krajec chleba, chudé mäso 200 g.
 3. Popoludňajšie občerstvenie. Môžete jesť ovocie, jogurt, malý kúsok hriankového syra.
 4. Večera. Je dovolené kombinovať ovsenú kašu a kúsok rýb. Alebo do kurčaťa pridajte zeleninu.
 5. Neskorá večera - pohárik kefíru.

Ako základ musíte vziať kaši, mäso a zeleninu. A potom ich kombinovať rôznymi spôsobmi. Množstvo ovsenej kaše by nemalo prekročiť 100 g. Podľa potreby môžete občas jesť varené alebo dusené zemiaky. Nezabudnite na tekutinu - asi 2 litre čistej vody denne.

Výživa po odstránení prietrže

Chirurgia je stres pre telo. Preto sa strava musí bezpodmienečne dodržiavať. Žalúdok nepreťažujte. Asimilácia potravín by mala byť čo najjednoduchšia. Je potrebné určiť, aká bude výživa po odstránení prietrže.

Nezahŕňa produkty, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynu. Deje sa tak tak, aby nadúvanie v črevách nestláčalo miesto operácie. Nejedzte ryžovú kašu, banány, biely chlieb. Tieto výrobky napokon posilňujú žalúdok. Informácie o tom, čo môžete po operácii jesť, by ste mali získať od svojho lekára..

Zakázané potraviny a výrobky

Najškodlivejšie výrobky sú rafinovaný cukor a biela múka. Bohužiaľ, spracovanie z nich odstráni všetko užitočné..

Ako už bolo spomenuté, klobásy by mali byť zo stravy vylúčené. Koniec koncov, majú veľa škodlivých chemikálií - farbivá, stabilizátory, zvýrazňovače chuti. Vzhľad je veľmi chutný, ale nepredstavuje výživovú hodnotu..

Tiež by sa malo obmedziť používanie:

 • sóda;
 • zmrzlina;
 • želé;
 • sladkosti;
 • pekárenské výrobky.

Potraviny s vysokým obsahom soli sú vylúčené. Patria sem orechy, kečup, konzervy. Nejedzte margarín, nátierku, leštenú ryžu, údenú rybu - spracováva sa chemickým roztokom a nefajčí sa prirodzene.

záver

Kýla chrbtice je závažné ochorenie, ktoré vyžaduje, aby pacient dodržiaval určitú stravu. Diéta pomáha telu získať správne mikro a makro prvky bez preťaženia žalúdka. Stravu vyberá lekár individuálne. Optimálnu kombináciu bielkovín, tukov a uhľohydrátov dokáže vyvinúť iba on, ktorý sa dozvie o stave človeka, jeho hmotnosti, chorobe..

Obzvlášť dôležité je dodržiavanie potravinových pravidiel v pooperačnom období. Pretože existuje množstvo produktov, ktoré sú zakázané. Ak má človek problémy s pohybovým aparátom, mal by jesť viac potravín s vysokým obsahom vápnika. Ak je to potrebné, vypite ďalšie vitamínové komplexy.

Všetko o kĺboch

V arzenáli lekárov existuje množstvo spôsobov a metód liečby chorôb chrbtice. Ak je pacient liečený včas, potom je liečba úspešná, nepríjemné príznaky patológie sa zastavia, ale sú situácie, keď je chirurgický zákrok nevyhnutný. Potom pooperačné obdobie po operácii chrbtice hrá dôležitú úlohu, pravdepodobnosť recidívy a úplného zotavenia závisí od nej..

Ciele rehabilitácie

Chirurgia na ktorejkoľvek časti chrbtice je predpísaná iba vtedy, ak lieky, fyzioterapia a iné liečebné metódy nepriniesli viditeľné výsledky. Chirurgovia vo svojej praxi používajú rôzne metódy operácie, ale aj ten najmenej invazívny vyžaduje kvalitné rehabilitačné obdobie. Konečný výsledok liečby závisí od toho..

Zotavenie po operácii bedrovej chrbtice má tieto ciele:

 1. Zabráňte rozvoju všetkých možných pooperačných komplikácií.
 2. Zabráňte rozvoju patológie relapsu.
 3. Eliminujte opuch a bolesť.
 4. Obnovte pacientovi všetky zručnosti v oblasti starostlivosti o seba.
 5. Postupné obnovenie funkcií chrbtice, kde bol vykonaný chirurgický zákrok.
 6. Posilnite a posilnite svalovo-väzivový aparát.
 7. Naučiť pacienta, aby správne choval pózu pri chôdzi, sedení.
 8. Normalizujte fungovanie pohybového aparátu.
 9. Obnovte stratenú kvalitu života pacienta.

Podrobná rehabilitácia po operácii chrbtice sa vykonáva pomocou nasledujúcich princípov:

 • Rehabilitačné opatrenia sa vyberajú pre každého pacienta individuálne, pričom sa berie do úvahy zložitosť operácie, sprievodné choroby a celkové zdravie..
 • Po chirurgickej manipulácii by mal byť stav pacienta kontrolovaný nielen chirurgom, ale aj neurológom, rehabilitológom..

Komplexný prístup k rehabilitácii urýchli proces obnovy.

Ako dlho trvá rehabilitácia??

Obdobia zotavenia pre každého pacienta sú individuálne, obvykle rehabilitácia trvá 3 až 12 mesiacov. Dĺžka rehabilitácie je ovplyvnená typom chirurgického zákroku, ak to vezmete do úvahy, môžete zavolať približný časový rámec:

 • Ak pacient podstúpil endoskopickú discektómiu, rehabilitačné obdobie trvá v priemere asi 3 mesiace.
 • Po transplantácii stavcov a transpedikulárnej fixácii to bude trvať najmenej 3 mesiace, ale v praxi to zvyčajne trvá šesť mesiacov až rok.
 • Obdobie rehabilitácie po operácii chrbtice trvá najmenej 2 mesiace, ak bola vykonaná vertebroplastika. U starších ľudí je trvanie omnoho dlhšie.
 • Postup na odparenie medzistavcových platničiek laserovými lúčmi si vyžaduje regeneráciu 2 až 3 mesiace.
 • Ak je nainštalovaný protetický disk, zvyknutie na novú umelú časť chrbtice a obnovenie mobility trvá viac ako šesť mesiacov..

Rýchlosť zotavenia do značnej miery závisí od jasného a správneho vykonávania všetkých lekárskych odporúčaní.

Kde je rehabilitácia?

Po liečbe v nemocnici rehabilitácia nekončí, ale musí nevyhnutne pokračovať. Pacientovi sa odporúča zvážiť otázku, v ktorom rehabilitačnom stredisku bude pokračovať v liečbe..

Po operácii chrbtice lekári v nemocnici poskytujú iba prvú pomoc v počiatočnej fáze, proces zotavenia je však dlhý a vyžaduje si integrovaný prístup a kontrolu kvalifikovaných odborníkov, aby sa chrbtica vrátila k svojej predchádzajúcej mobilite a flexibilite..

Rehabilitačné centrá

Nájsť rehabilitačné centrum, ktoré je ideálne vo všetkých ohľadoch, je problematické, ale v Rusku je niekoľko, ktoré si zaslúžia pozornosť:

 1. Rehabilitačné centrum Ministerstva zdravotníctva Ruska. Centrum sa nachádza na: Moskva, Ivankovskoye Shosse, 3. Môžete sa obrátiť na linku pomoci 84957309889. Náklady na úplnú rehabilitáciu sú dosť vysoké. Za deň pobytu budete musieť zaplatiť od 3 do 7 000 rubľov, v závislosti od komory. Postupy majú rôzne náklady, počnúc 300 rubľami a končiac 5 tis. Celkové náklady na zotavenie sa vypočítajú pre každého pacienta individuálne.
 2. Centrum pre restoratívnu medicínu "Tri sestry" v Moskve. V strede obce sa nachádza dedina Raiki, sv. Chekhovskaya, d. 1. Telefón: 84952874949. Náklady na rehabilitáciu v centre sú značné, ceny začínajú na 10 000 za deň, ale táto suma zahŕňa všetko: stravu, ubytovanie, všetky potrebné postupy.
 3. Rehabilitačné centrum "Monino", ktoré sa nachádza na predmestí, okres Noginsky, obec Gorbush. Môžete sa spojiť telefonicky: Náklady na rehabilitáciu za deň budú stáť pacienta v priemere 5,5 tisíc rubľov, čo je minimálna odporúčaná doba 21 dní..
 4. Klinika rehabilitácie Ruských železníc v Irkutsku. Centrum sa nachádza 21 km od traktu Bajkal. Telefóny pre komunikáciu: 83952677427, 88002343434. Priemerné náklady na pobyt v centre sú 3 - 5 tisíc denne. Táto cena zahŕňa stravu, procedúry, denné lekárske vyšetrenie.
 5. Rehabilitačná klinika Malvazinka v Prahe. Môžete zavolať telefonicky: +420603566235, +420731636162. Je potrebné poznamenať, že náklady na liečbu na klinikách v Prahe sú 2 až 3-krát nižšie ako v Nemecku alebo Izraeli, ale kvalita nie je nižšia. V každom prípade je tento prístup individuálny a priemerné tri týždne rehabilitácie budú musieť zaplatiť približne 20 tisíc eur.

Pokiaľ ide o zdravie milovanej osoby, nie je škoda dávať nič na obnovenie jej zdravia a kvalitnej liečby.

Doma

Nie každý má prostriedky na to, aby sa po nemocnici dostal do rehabilitačného centra. Proces zotavenia je možný doma, ale za určitých podmienok:

 • V blízkosti by mala byť blízka osoba, ktorá má zručnosti v oblasti masáže a starostlivosti o týchto pacientov.
 • Je nevyhnutné prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy..
 • Fyzioterapeutické cvičenia je nevyhnutné vykonávať od okamihu, keď vám to lekár povolí, a iba na odporúčané cvičenia. Pokiaľ je to možné, je lepšie navštíviť časť o fyzioterapeutických cvičeniach.
 • Berte všetky lieky predpísané lekárom.
 • Pravidelne navštevujte lekára, aby sledoval priebeh rehabilitačného procesu..

Spôsoby, ako sa zotaviť z operácie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice zahŕňa integrovaný prístup využívajúci rôzne liečebné metódy.

Lieky

Nie je možné si predstaviť rehabilitačné obdobie bez užívania liekov. Liečba liekom môže znížiť čas zotavenia chrbtice. Špecialisti v tejto dobe menujú:

 1. Protizápalové nesteroidné lieky. Pomáhajú eliminovať bolesť po chirurgickom zákroku a bránia rozvoju zápalového procesu. Odporúčané vstupné: Movalisa, Nimesil, Diclofenac.
 2. Na normalizáciu prietoku krvi v patologickej oblasti sa predpisuje Picamilon a kyselina nikotínová.
 3. Aby sa zlepšila štruktúra chrupavky, pacient by mal užívať chondroprotektory: Don, Structum, Teraflex.
 4. Na posilnenie imunitného systému je indikované použitie imunostimulantov.
 5. Príjem multivitamínov posilní organizmus a zvýši jeho ochranné vlastnosti.

Dávkovanie a trvanie užívania liekov predpisuje ošetrujúci lekár.

cvičenie

Cvičenia chrbta po operácii chrbtice sú zamerané na:

 • Normalizácia motorických schopností.
 • Zlepšenie krvného obehu.
 • Normalizácia metabolických procesov.
 • Posilnenie svalov a väzív.
 • Normalizácia nervového systému.

Cvičenie môžete urobiť prvýkrát po povolení lekára na posteli a v neskorších fázach zotavenia doplniť cvičenie o cvičenia na simulátoroch..

Cvičebná terapia a gymnastika

Plnohodnotný komplex je možné spustiť najskôr za 3-4 týždne, ale po niekoľkých dňoch sa odporúča vykonávať cviky na miesenie kĺbov..

 • Robte kruhové pohyby rukami a nohami.
 • Ohýbať a uvoľňovať paže v lakťovom kĺbe a nohy v kolene.
 • Vytiahnite si kolená na brucho.

Neskoršie cvičenia sa vyberajú s prihliadnutím na lokalizáciu patologického miesta.

Ak chcete obnoviť oblasť hrudníka, odporúča sa vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Prípadne potiahnite nohy k bruchu a nižšie.
 2. Ležiace ruky sa roztiahli od seba a zodvihnite panvu a držte niekoľko sekúnd.
 3. Zdvihnite hornej časti tela a natiahnite bradu k hrudníku.
 4. Postavte sa k stene, postavte sa na prsty a vytiahnite ruky.

Cvičenia po operácii na chrbtovej časti driekovej chrbtice môžu byť použité nasledovne:

 1. kľučky.
 2. Gymnastika chrbtice po operácii na spodnej časti chrbta môže zahŕňať nasledujúce cvičenie: pri ležaní vykonajte pohyby s nohami, ktoré pripomínajú krútenie pedálu bicykla. Zmenou uhla nôh môžete zvýšiť alebo znížiť zaťaženie chrbtice a abs.
 3. Plytké drepy.
 4. Chlopne nôh sa ohýbajú na kolenách do strán.
 5. Postavte sa na kolená a oprite sa o ruky. Pomaly sa ohnite a vyklente dolnú časť chrbta.
 6. Postaviť sa k stene, dotýkať sa jej krku, zadku a pätiek. Zdvihnite ruky, natiahnite sa a zostaňte v tejto polohe 5 minút. Môžete vyliezť na prsty.

Po operácii chrbtice sa musí nepretržite vykonávať záťažová terapia bedrovej chrbtice.

Všeobecný gymnastický komplex pomôže rýchlejšie sa zotaviť:

 1. Ležiace na chrbte, ohýbajte nohy a bradu blížite k hrudníku. Zdvihnite hornú časť tela a podržte ho niekoľko sekúnd.
 2. V rovnakej polohe pritlačte kolená k hrudníku a napnite zadok.
 3. Vydajte sa na všetky štyri. Potiahnite ruku a opačnú nohu vpred, na pár sekúnd podržte a vymeňte.
 4. Poloha na bruchu. Ruky na podporu brady. Striedavo zdvihnite rovné nohy a držte ich 5-7 sekúnd.

V prípade patologických stavov chrbtice by sa mala gymnastika stať nevyhnutným postupom ako čistenie zubov ráno alebo pri vodných procedúrach. Iba pravidelné cvičenie udrží svaly v dobrom stave a zabráni recidíve.

Školenia

Po absolvovaní prvých etáp rehabilitácie je možné obvyklý komplex terapeutickej gymnastiky doplniť tréningom na simulátoroch. Lekár vám môže predpísať kinezioterapiu, ktorá vám umožní dobre odstrániť bolesť.

Cvičenia sa vykonávajú na simulátoroch, ktoré pomáhajú napnúť chrbticu so zväčšujúcou sa vzdialenosťou medzi stavcami. Cvičenia sú efektívnejšie, ak sa vykonávajú pod vodou pomocou napínania pod vodou s rôznymi váhami a zariadeniami..

fyzioterapia

Proces rehabilitácie môžete urýchliť návštevou fyzioterapeutickej miestnosti. Lekár predpíše nasledujúce postupy:

 • elektroforéza Tento postup umožňuje zlepšiť prenikanie liečiv na patologické miesto. Po ukončení liečby bolesť klesá, opuchy prechádzajú.
 • Peloidná terapia. Anestetizuje, má rozhodujúci účinok.
 • Ultrazvukové ošetrenie urýchľuje regeneráciu.
 • Sonoforéza je vlastne podobná masáži. Odstraňuje opuchy a znižuje zápalový proces.
 • Magnetoterapia urýchľuje metabolické procesy, zlepšuje pohyblivosť chrbtice.
 • Terapia EHF je navrhnutá na normalizáciu prietoku krvi, zvýšenie svalového tonusu.
 • Aplikácia bahna znižuje intenzitu bolesti, zmierňuje zápal.
 • Elektrická stimulácia obnovuje poškodené nervy.
 • Ionoforéza sa používa na hlboké prenikanie liečiv cez pokožku..
 • Parafínové kúpele zlepšujú krvný a lymfatický pohyb, odstraňujú svalové kŕče, obnovujú nervové vedenie.

Priebeh fyzioterapie v kombinácii s inými metódami poskytne dobré výsledky a urýchli rehabilitáciu..

masáž

Masážovanú oblasť môžete začať masážovať až po 2 až 3 mesiacoch od operácie. Používajú sa tieto techniky:

 • Klasická masáž.
 • segmentové.
 • technické vybavenie.

V prvých fázach zotavenia sa môžu masírovať iba nohy, aby sa zmiernila necitlivosť a posilnili svaly. Keď sa pacient pohybuje minimálne, masáž pomáha predchádzať zrážaniu krvi v žilách nôh. Takéto postupy by mal vykonávať iba vysoko kvalifikovaný odborník.

korzety

Po operácii chrbtice lekár vždy odporúča použiť korzet. Toto zariadenie s rôznou mierou tuhosti, ktoré odporúča odborník, chráni prevádzkované oddelenie pred otrasmi, zraneniami a opravuje ho pred zbytočným posunutím..

Nosenie korzetu sa neodporúča stále, ale iba počas fyzickej aktivity, nie dlhšie ako 6 hodín denne. Neustále nosenie takéhoto zariadenia vedie k atrofii svalov.

Čo sa môže a nemôže urobiť počas obdobia obnovy?

Na druhý deň po operácii môžu lekári vstať k pacientovi a trochu chodiť. Dĺžka chôdze by však nemala prekročiť 1,5 hodiny a určite musíte nosiť korzet. Ako sa správať po operácii chrbtice? Môžete robiť jednoduché cvičenia na odporúčanie lekára, jesť správne, aby ste zabezpečili prísun potrebných minerálov a vitamínov. Existujú však zákazy, ktoré si vyžadujú prísne dodržiavanie:

 1. Zakázané náklady bez korzetu.
 2. Zdvíhanie nad 3 kg je prísne zakázané.
 3. Masáž nie je zobrazená.
 4. Je zakázané sedieť.
 5. Žiadne krútenie chrbtice, ostré zákruty.

V neskorších štádiách rehabilitácie existujú aj zákazy:

 • Dlhé cesty v doprave sa neodporúčajú.
 • Nesmie sa dovoliť podchladenie ovládanej časti..
 • Korzet nemôžete nosiť dlho.
 • Zakázané statické pózy na dlhú dobu.

Akákoľvek rehabilitácia vyžaduje individuálny prístup, ale uvedené zákazy sa vzťahujú na všetkých pacientov.

Problémy po operácii

Operácia zostala pozadu, ale to vôbec neznamená, že všetky problémy. Pacienti často začínajú sťažovať na všetky druhy komplikácií..

Nohy sa cítia zle

Ak sa po operácii chrbtice objaví necitlivosť nôh, môže to znamenať zachovaný neurologický syndróm alebo smrť neurónov. Dôvod môže byť skrytý aj v nešikovných konaniach chirurga, ktorý poškodil nervové zakončenie..

Ak necítite svoje nohy, potom problém vyriešite, lekár odporúča postup elektrických stimulačných procedúr a parafínové kúpele. Ak sa dá vodivosť obnoviť, výsledok bude pozitívny..

Necitlivosť mozgu

Znecitlivenie časti mozgu po operácii chrbtice je tiež bežné u pacientov. Problém spočíva v úplnom preskúmaní, pretože príčina môže byť skrytá, a to tak pri vytváraní výstupkov z diskov, ako aj pri poškodení nervových zakončení. Na prijatie terapeutických opatrení je potrebné zistiť príčinu.

Jazdecké adhézie

Proces priľnavosti jaziev po operácii chrbtice môže byť rušivý z nasledujúcich dôvodov:

 • Nesprávny prístup k mieche.
 • Nesprávne šitie.
 • Neopatrná pooperačná manipulácia.

Vytvorené jazvy vedú k stuhnutosti pohybov, bolesti, pocitu zovretia, znecitlivenia, ak bodec ovplyvnil nervové zakončenie.

Terapia môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Nemôžem chodiť

Po operácii chrbtice nemôžete chodiť? Potom môžete chodítko použiť prvýkrát. Citlivosť v jednej z končatín často po zákroku zmizne, čo sťažuje pohyb. Všetko padne na svoje miesto, ale čas musí uplynúť. Chodci vám pomôžu, ak je problém dočasný.

Odpovede na otázky

Pacienti často kladú podobné otázky aj po operácii..

Ako sa správať počas rehabilitácie?

Odporúčania pre všetkých pacientov sú:

 • Dodržiavajte požiadavky lekára.
 • Nezdvíhajte závažia.
 • Nepokúšajte sa posadiť bez súhlasu lekára.
 • Odporúča sa chodiť a ľahnúť si.
 • Použite korzet.
 • Užívajte lieky predpísané lekárom.
 • Vykonajte povolené cvičenia.

Ako nosiť ponožky?

Po tejto operácii sa môžete obísť bez tejto časti šatníka. V ďalších štádiách rehabilitácie sa stáva otázkou, ako nosiť ponožky po operácii chrbtice. To sa dá urobiť pri ležaní, keď sa noha ohýba na kolene a pri zdvíhaní hornej časti tela sa kladie na špičku.

Kedy môžem sedieť a ako?

Pacienti sa vždy zaujímajú o otázku, koľko nemôžu sedieť po operácii chrbtice? Nemalo by sa to povoliť najmenej 3 týždne a niekedy po operácii chrbtice nemôžete sedieť 2 až 3 mesiace.

Keď lekár povolí, ako si sadnúť po operácii chrbtice? Toto by sa malo robiť iba na tvrdom povrchu, môžete použiť ortopedický vankúš, ale nie dole. Prvýkrát čas na sedenie nie je dlhší ako 15 minút.

Ako správne vstať?

Ako vstať po operácii chrbtice, ak sedenie ešte nie je povolené? Môžete to urobiť týmto spôsobom:

 1. Prevalte sa na brucho.
 2. Prejdite na okraj postele.
 3. Predkolenie.
 4. Opatrne vstaňte, oprite sa o nohu a položte ruky, ako na kliky.

Je dôležité, aby chrbát bol rovný.

Čo robiť, ak som otehotnel okamžite po operácii?

Odborníci neodporúčajú myslieť na dieťa v budúcom roku po operácii. Pretože chrbtica ešte nie je silná a nebude schopná odolať záťaži.

Ak otehotnie okamžite po operácii chrbtice, lekári môžu odporučiť ukončenie tehotenstva. Ak sa obdobie na zotavenie blíži ku koncu, potom je možné získať súhlas lekárov na pôrod, ak stav ženy nespôsobuje obavy..

Ako obnoviť nervové korene?

Poškodenie nervových zakončení sa prejavuje znecitlivením, stratou citlivosti. Regenerácia nervových koreňov chrbtice po operácii bude rýchlejšia, ak používate fyzioterapiu, masáže a gymnastiku, ako aj lieky a lieky na báze vitamínu B.

záver

Po operácii je možné úplne obnoviť všetky funkcie chrbtice, ak sú dodržané všetky odporúčania lekárov a sú vážne rehabilitačné opatrenia. Prognóza liečby závisí od správania a úsilia pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nie je náhoda, že inguinálna medzera je najbežnejším miestom pre vyčnievajúce kýly. Dôvod spočíva v jeho zložitej štruktúre a prirodzenej „slabosti“.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Z tohto článku sa dozviete: ako súvisí s cervikálnou osteochondrózou a krvným tlakom, môže sa zvýšiť, môže dôjsť k zvýšeniu tlaku. Mechanizmus rozvoja tejto patológie, najmä príznaky hypertenzie pri cervikálnej osteochondróze.