loader

Hlavná

Liečba

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Vertebrálna kýla je deštrukcia štruktúry medzistavcových platničiek s vyčnievaním ich jadra. Ochorenie je sprevádzané bolesťou a vedie k silnej a nezvratnej deštrukcii štruktúry chrbtice, ale pri včasnej detekcii sa dá veľmi dobre liečiť pomocou konzervatívnych metód. Dozviete sa, ako zaobchádzať s medzistavcovou prietržou a ako zabrániť jej výskytu v našom materiáli..

obsah

Príčiny choroby

Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi stavcami a pôsobia ako tlmiče nárazov pri pohybe a ťažké zaťaženie chrbta. Medzistavcové platničky sa skladajú z jadra - želé podobnej látky, ktorá akumuluje vodu, a šliachových krúžkov umiestnených okolo jadra. Počas naklápania sa disky stlačia a jadro sa vytlačí von. Ak sú disky silné, nedochádza k štrukturálnej deformácii. Ale v prípade narušení, nedostatočnej pevnosti kostí, je cez jadro pritlačené silné jadro. Prsteň je napnutý, toto miesto napínania sa nazýva vyčnievanie. Toto je prvá etapa formovania prietrže. V priebehu času sa pôsobením zaťaženia prsteň zlomí a jadro vypadne, zadržiavané iba elastickým plášťom. Toto je medzistavcová prietrž.

Dôvody týchto zmien sú tieto:

 • porušenie postoja;
 • práca s váhami;
 • rôzne ochorenia kostrového systému (novotvary, dysplázia, deštrukcia tkaniva chrupavky);
 • poranenia miechy;
 • nadváha.

Osobitnú rizikovú skupinu pre formovanie kýly tvoria ľudia, ktorí vedú sedavý spôsob života. Faktom je, že v sede je tlak na disky chrbtice ešte silnejší ako pri chôdzi alebo v stoji. Obmedzená pohyblivosť tiež obmedzuje krvný obeh vo svaloch, čo spôsobuje vyčerpanie vlhkosti v jadre. Miecha sa vyskytuje častejšie u ľudí starších ako 30 rokov, ako aj u fajčiarov.

Charakteristiky choroby:

 • kýla je chronická;
 • ženy sú častejšie postihnuté ako muži starší ako 45 rokov;
 • priebeh choroby je heterogénny, remisie môžu byť nahradené exacerbáciou;
 • v závislosti na lokalizácii sa izolujú prietrže krčných, hrudných a bedrových oblastí.

príznaky

Kýla chrbtice má závažné príznaky a je sprevádzaná silnou bolesťou. Je to spôsobené skutočnosťou, že chrbtová platnička sa stáva tenšou v dôsledku trenia stavcov proti sebe, čo spôsobuje bolesť. Kýla samotná tlačí na nervové zakončenie a spôsobuje kŕče a necitlivosť.

V závislosti od oblasti, kde sa vytvorila prietrž, sa príznaky choroby môžu líšiť..

Prejavy kýly v bedrovej chrbtici:

 • silná bolesť dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie v oblasti zovretej prietrže nervových zakončení;
 • kreslenie bolesti zadku pozdĺž zadnej strany stehna;
 • bolesť pri pohybe čriev, problémy s močením;
 • znecitlivenie trieslovej oblasti;
 • tlakové rázy.

Prejavy prietrže v oblasti hrudníka a krčka maternice:

 • bolesť v pleciach a horných končatinách;
 • bolesť hlavy, závraty, vysoký krvný tlak;
 • znecitlivenie rúk.

V závislosti od stupňa zanedbania choroby sa môže bolesť zosilniť, najmä pri namáhaní chrbta alebo kýchaní. Ľudia so spinálnou prietržou často mýlia svoje prejavy s inými chorobami. Napríklad bolesť vychádzajúca zo srdca sa berie ako ochorenie srdca a kŕče v bruchu kvôli zažívacím problémom.

Liečebné metódy bez chirurgického zákroku

Liečba kýly chrbtice sa môže uskutočňovať operačnou a nechirurgickou metódou. Konzervatívna liečba trvajúca 2 až 3 mesiace poskytuje dobré výsledky, umožňuje zmierniť bolesť a zlepšiť stav miechy. Liečba prietrže zahŕňa použitie liekov, cvičebnú terapiu, ľudové recepty, fyzioterapiu, masáže a akupunktúru.

Drogová terapia

Na liečenie prietrže sa používajú lieky na zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a odstránenie štípania. Preto sa nesteroidné lieky predpisujú vo forme mastí alebo injekcií. Na zmiernenie svalových kŕčov sa používajú svalové relaxanciá, ktoré zmierňujú bolesť a normalizujú krvný obeh v postihnutej oblasti. Pre silnú bolesť pri hernii sa používa blokáda novokainu. Účinok podávania liečiva trvá až 20 dní. Všetky lieky sa používajú iba podľa pokynov lekára..

fyzioterapia

Vystavenie ultrazvuku a elektrickým impulzom pomáha pri zmierňovaní bolesti prietrže a urýchľuje opravu tkaniva. Fyzioterapia je zameraná na obnovenie krvného obehu, zmiernenie svalových kŕčov, zníženie bolesti, obnovenie hydratácie disku.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické cvičenia môžu významne zlepšiť stav chrbtice. Vykonajte cvičenie terapia z kýly chrbtice je elegantná, bez náhlych pohybov a po konzultácii s lekárom.

 1. Ľahnite si na chrbát, rovné ruky sa dostanú za hlavu. Pritiahnite si kolená k bruchu a napnite si abs.
 2. Ležiac ​​na chrbte a pritiahnite si nohy ohnuté za kolená rukami k hrudníku a zároveň sa snažte svojimi kolenami dosiahnuť kolená;
 3. Položte pravú nohu na ľavé koleno. Položte pravú ruku za hlavu. Jemne položte koleno pravej nohy na podlahu vľavo bez toho, aby ste nohu odtrhli. V tejto chvíli otočte hlavu doprava. Zopakujte všetko v opačnom smere.
 4. Postavte sa na všetky štyri, roztiahnite ruky do šírky ramien a nohy rovnakej šírky. Ohnite chrbát v oblúku smerom von a zároveň sklopte hlavu. Ohnite chrbát na druhú stranu a zdvihnite hlavu.
 5. Ľahnite si na brucho, narovajte si nohy, hádzajte rovné ruky za hlavu. Pritiahnite svaly zadku a brucha a zatlačte na zem. Pomaly zdvihnite ruky a potiahnite lopatky dozadu.
 6. Ľahnite si na chrbát, položte dlane na zem, pomaly zdvíhajte panvu, zaistite ju v tejto polohe na 5 sekúnd a sklopte.
 7. Na zahriatie krčnej chrbtice si sadnite na stoličku, narovnajte chrbát, plynulo otočte hlavu doprava a doľava..

Zopakujte uvedené cvičenia prietrže v 5 sériách s krátkymi prestávkami. Všetky pohyby by mali byť plynulé. Postupne môžete zvýšiť počet prístupov na 10.

Ľudové recepty

Použitie receptov založených na prírodných zložkách má mierny účinok na chrbticu, zmierňuje bolesť, zvyšuje krvný obeh a pomáha pri obnovovaní diskov v prítomnosti prietrže. Pred použitím ktorejkoľvek z tradičných metód liečby prietrže sa uistite, že nie ste alergický na zložky.

Cesnaková kompresia

Rozdrvte 1-2 hlavy cesnaku a nalejte ich 100 ml alkoholu. Trvajte na tom, že na tmavom mieste budete stáť 1 týždeň. Na základe infúzie sa vyrábajú obklady. Aby ste to dosiahli, navlhčite gázu alebo mäkké tkanivo v tekutine, pripevnite ju na oblasť chrbta nad prietrž, zabalte ju šatkou a namočte ju, až kým bolesti chrbtice nezmiznú..

Kostival masť

Vezmite 300 mg bravčového tuku, 500 g korene koreňa kostrava a 300 ml alkoholu. Kombinujte ingrediencie a chladte, až kým sa hmota nevychladne a nezmení sa na hustú masť. Aplikujte ho každý deň na chrbát nad prietrž.

Brezová masť

Vezmite 20 g listov brezy, nasekajte a nalejte 200 ml oleja. Trvajte na 2 týždňoch na tmavom mieste. Aplikujte na postihnuté miesto, kým bolesti prietrže nezmiznú..

Infúzia cinquefoilu

Vezmite 100 g koreňa Cinquefoil, nalejte 1 liter alkoholu a trvajte 20 dní na tmavom mieste. Pred použitím infúziu zahrejte na izbovú teplotu a votrite ju späť do oblasti nad prietržou.

Mumiye komprimovať

Pripraví sa zmes 1 g múmie, 100 g medu a 100 g jedľového oleja. Získate hustú látku, ktorá sa musí aplikovať na boľavé miesto na chrbte nad prietrž a vydrží 30 minút. Potom musíte ošetriť pokožku alkoholom a aplikovať hrejivú masť.

masáž

Pri masáži v chrbtici sa vytvára podtlak. Výsledkom je, že vyčnievajúce jadro sa na nejaký čas stiahne na svoje pôvodné miesto, čo vám umožní zmierniť bolesť. Krvný obeh sa zvyšuje, čo aktivuje výživu tkanív a urýchľuje proces liečby chrbtice.

Dôležitým bodom je, že masáž je povolená iba pri remisii, keď pri kýli nie sú žiadne silné bolesti. Počas hnetenia je účinok na oblasť v blízkosti chrbtice, ale nie na stavce, po relácii by sa mal pacient cítiť uvoľnený, žiadne ostré bolesti. Je možné masírovať končatinu, ktorá bola znecitlivená kvôli obehovým poruchám prietrže.

Kontraindikácie pri masážnej terapii:

 • srdcové zlyhanie, trombóza;
 • kožné nádory v mieste vystavenia;
 • onkológia;
 • zhoršenie zápalu.

Môžete vykonávať klasickú masáž ľahkým trením, hnetením a potľapkaním. Užitočné bude aj vákuum a hydromasáž..

akupunktúra

Táto starodávna čínska liečebná technika založená na vzťahu rôznych orgánov s bodmi na tele. Ak budete konať v správnych bodoch, môžete sa vysporiadať s mnohými chorobami a posilniť imunitný systém ako celok. Akupunktúrna liečba prietrže sa vykonáva odborníkom predpísaným lekárom.

Všeobecné odporúčania

Je dôležité, aby sa u osoby s prietržou zabránilo stresu, najmä pri zdvíhaní závaží na natiahnutých pažiach. Podchladenie je zakázané, pretože to spôsobuje vazospazmus a poruchy obehu. Pre športovcov platí zákaz pre drepy s činkou, výpady s nákladom. Parašutizmus a jazda na koni sú tiež zakázané..

prevencia

Opatrenia na prevenciu prietrže chrbtice sú pomerne jednoduché. Ich dodržiavanie nielen zabráni vzniku tejto choroby, ale tiež zlepší celkové zdravie.

Profylaxia spinálnej hernie:

 • vyhnúť sa silnej fyzickej námahe;
 • športovať (cvičiť, robiť nordic walking, cvičiť popísané v časti s fyzioterapeutickými cvičeniami);
 • vzdať sa zlých návykov;
 • normalizujte svoju váhu a stravu;
 • podstúpiť rutinné vyšetrenie lekárom.

Ak sa ocitnete v prvých príznakoch patológie, neodkladajte sa, choďte na diagnózu a začnite liečbu, pretože v pokročilých prípadoch je hernia odstránená iba rýchlo.

Simulátor Drevmass

Všetky uvedené typy liečby prietrže chrbtice pozostávajú z aktivácie krvného obehu v paravertebrálnych svaloch, čo im umožňuje nasýtenie kyslíkom, živinami a súčasne zmierňuje bolesť. Hladká trakcia chrbtice prispieva k rastu a napĺňaniu medzistavcových platničiek vlhkosťou, čím sa stavce stávajú hladšími.

Špeciálne na liečbu kýly, eliminácie a prevencie chorôb chrbtice bol vyvinutý simulátor Drevmass. Výrobok má patent ministerstva zdravotníctva a už sa osvedčil pri liečbe problémov s chrbticou..

Simulátor pozostáva z rámu, v ktorom sú nainštalované hladké valce. Aby ste mohli trénovať na simulátore Drevmass, musíte si ľahnúť na chrbát, pripevniť ruky na špeciálne rukoväte a párami si požičať chrbtom na valcoch tam a späť. Anatomická forma simulátora, valčeky rôznych veľkostí, sú navrhnuté tak, aby vyvíjali správne zaťaženie na chrbát. Sada obsahuje aktívny valec - prvok s najväčším priemerom. Inštaluje sa v oblasti najväčšieho poškodenia: krčka maternice, hrudníka alebo bedrovej kosti. Výsledkom je sústredená aktívna masáž a výrazný terapeutický účinok.

Na dosiahnutie požadovaného terapeutického účinku pri hernii bude trvať 10 minút denne počas 3 až 4 mesiacov, v závislosti od zložitosti miechy. Počas cvičenia hnetenie stavcov, hladké napínanie medzistavcových priestorov a celkový tréning tela.

Simulátor Drevmass bude účinný pri liečbe ďalších problémov s chrbtom: porúch držania tela, osteochondrózy, radikulitídy. Bude to nevyhnutné pre ľudí, ktorí nemajú problémy s chrbtom, pretože ich prevencia a prostriedky na udržanie sa v kondícii.

Stručne o výhodách Drevmassu:

 • vhodné na liečenie širokého spektra chorôb chrbtice;
 • efektívne pre všetky vekové kategórie;
 • vyrobené z prírodného dreva;
 • ľahký a kompaktný.

Pri správnom a komplexnom prístupe k liečebným problémom je možné vyliečiť kýlu chrbtice. Simulátor Drevmass používajte na zdravie chrbta a udržujte svoje telo tónované.

Čo sa nedá urobiť s kýlou chrbtice?

Ťažká fyzická aktivita a cvičenia s axiálnym tlakom na chrbticu sú najdôležitejšími kontraindikáciami medzistavcovej prietrže. Bedrová hernia je oveľa bežnejšia ako prietrž hrudníka alebo krčka maternice. Ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou a nedodržiavanie odporúčaní a nesprávna liečba môže viesť k imobilite a invalidite..

Čo sa nedá urobiť pri medzistavcovej prietrži?

Riziko zhoršenia je možné znížiť zavedením niekoľkých obmedzení. Zdvíhanie ťažkých predmetov, predĺžený pobyt tela vo zvislej polohe je kontraindikované. Je dôležité, aby človek, ktorý čelil takémuto problému, preskúmal a zmenil silu fyzickej aktivity, analyzoval svoj životný štýl a výživu. Dodržiavanie obmedzení v prípade medzistavcovej prietrže urýchli liečbu, konkrétne:

 • znížiť zaťaženie postihnutej oblasti;
 • relaxovať svalové kŕče;
 • posilniť svalový rámec;
 • vytvoriť podmienky na obnovu chrupavky.
Späť na obsah

Zakázané športy

Fyzická aktivita je dôležitým prvkom pri liečbe kýly, ale sami si nemôžete zvoliť súbor cvičení. Najnebezpečnejší a najjednoduchší šport môže viesť k obmedzenej mobilite. Hmotnosti s hmotnosťou nie sú povolené. Hlavným kontraindikáciou prietrže bedrovej chrbtice sú drepy, výpady, ťažné cvičenia. Nasledujúce športy sú neoprávnené:

Basketbal je zakázaný pre ľudí s touto chorobou..

 • futbal;
 • basketbal;
 • volejbal;
 • skákanie
 • bežať;
 • činka výťah.
Späť na obsah

cvičenie

Akékoľvek cviky na kýlu chrbtice sa vykonávajú po predbežnom zahriatí svalov..

Nadmerné zaťaženie tela je zakázané, pretože nesprávne zvolený komplex môže spôsobiť negatívne následky a zhoršiť liečbu choroby. Je povolené vykonávať malý počet cvičení, zoznam nepovolených obsahuje:

 • skákanie
 • silné zvislé predĺženie na priečke;
 • bodá na chrbát;
 • krútenie;
 • vyťahovanie;
 • akékoľvek náhle pohyby.
Späť na obsah

životný štýl

Bude sa musieť prehodnotiť denný režim pre osobu so zmenami v chrbtici. Každodenná práca vylučuje náklon, vzpieranie. K obvyklému životnému štýlu sa pridávajú povinné obmedzenia:

 • Nie je možné sedieť prietrž viac ako 15 minút, je dôležité riediť dlhé statické miesto ľahkou gymnastikou..
 • Nezdvíhajte závažia väčšie ako 2 kilogramy.
 • Pri zdvíhaní predmetov z podlahy sa neodporúča ohýbať.
 • Zákaz alkoholu a fajčenia, pretože tieto negatívne návyky zhoršujú prísun krvi do chrbtice.
Späť na obsah

Správna výživa

Podvýživa chrupavkového tkaniva ako hlavnej vrstvy medzistavcových platničiek je príčinou vzniku problémov s chrbticou. Zlepšenie zásobovania problémového disku živinami, zníženie zvýšeného zaťaženia v dôsledku nadváhy sú hlavnými úlohami výživy. Nasledujúce výrobky sú zakázané používať:

 • výrobky z prémiovej múky;
 • salámy;
 • Biela ryža;
 • konzerváciu;
 • perlivá voda;
 • Biela ryža;
 • zmrzlina;
 • potraviny s vysokým obsahom tuku.
Späť na obsah

Je možné sa zahriať?

Otepľovanie vyvoláva zníženie tónu svalového rámu, v dôsledku čoho sú svalové vlákna výrazne oslabené. Zahrievanie spôsobuje, že sa vertebrálna prietrž s výbežkom posúva. Takýto vývoj situácie je nebezpečný kvôli zovretým nervovým zakončeniam, ktoré spôsobia silnú bolesť. Je prísne zakázané liečiť túto chorobu pomocou postupov zahrievania..

Ďalšie zákazy

Sú kompatibilné s spinálnymi herniami a masážami, ktoré môžu zmierniť napätie svalov a zvýšiť prietok krvi do postihnutej oblasti. Masáž je predpísaná a vykonávaná iba lekárom, kontraindikácie kýly krčnej chrbtice, dolnej časti chrbta alebo hrudníka boli vopred stanovené. Technika jeho vykonávania sa vyberá individuálne a zohľadňuje sa všeobecná pohoda osoby. Uchýliť sa k treniu tela sa neodporúča na zhoršenie choroby.

Kýla bedrovej chrbtice: užitočné a škodlivé cvičenia

Patológie spojené s chrbticou sa dajú čiastočne vyliečiť cvičením. To platí najmä pre dolnú časť chrbta. Zvážte cvičenia na herniu bedrovej chrbtice.

Ak nechodíte do detailov (nie každý je dobre oboznámený s anatómiou chrbtice), kýla je súčasťou obsahu medzistavcových platničiek nad jej anatomickými hranicami. Veľmi hrubé vysvetlenie, ale zrozumiteľné.

Miechová kýla: cvičenia, ktoré môžete robiť

 • Odkiaľ pochádza kýla?
 • Kedy začať gymnastiku
 • Princípy cvičenia
 • Súbor cvičení na rehabilitáciu
 • Kľúč k efektívnosti školenia

Medzi stavcami sú chrupavky, ktoré poskytujú tlmenie pri chôdzi a vykonávajú rad ďalších funkcií. Existujú spinálne nervy. Keď sú nervy zovreté stavcami, cítime bolesť, naše ruky a nohy sú znecitlivené. Ak je chrupavka alebo medzistavcové platničky poškodené a presiahnu jej anatomické hranice (vytvorí sa prietrž), pravdepodobnosť poškodenia nervov sa ešte zvýši ako pri obvyklých deformáciách (výčnelok)..

Poškodenie chrupavky sa vždy vyskytuje v dôsledku neanatomickej alebo príliš vysokej fyzickej námahy a svalovej slabosti. Ak napríklad nepripravený človek vezme vrecia z cementu s hmotnosťou 50 kg, bude mať určite boľavé chrbát. Najneškodnejšou vecou, ​​ktorá sa môže stať, je mierny výčnelok. Ak osoba bude naďalej zdvíhať tašky - vyčnievanie nepostrehnuteľne, ale veľmi pravdepodobne, pôjde do kýly.

U žien sa prietrže môžu objaviť aj v dôsledku prenosu vedierok vody v jednej ruke (každá po 10 - 12 l). To všetko však nie je hneď zrejmé. S vertebrálnou prietržou sa objaví bolesť, keď jej veľkosť začne skutočne spôsobovať nepríjemnosti nervovým cestám.

Neustála bolesť v dolnej časti chrbta naznačuje, že tento proces sa dlho vyvíjal a dosiahol svoj vrchol. Možno ste nepovažovali skôr pravidelné bolesti za variant problému bedrovej chrbtice. Takže buďte pozornejší na svoje pocity. Bolesť je maják v oceáne. Ak mu nebudeme venovať pozornosť, utopíme sa.

Kedy začať gymnastiku

Prax ukazuje, že vystupovanie chrupavky v chrbtici je spravidla jednostranné. Podobne pri kýle je cítiť bolesť v dolnej časti chrbta a paži alebo nohách (na jednej strane)..

Muž sa reflexívne snaží zaujať bezbolestné postavenie. Výsledkom je zakrivenie miechy spôsobené reflexným svalovým spazmom. Ovládanie svalového systému v bezvedomí účinne izoluje boľavé miesto, čím znemožňuje časť pohybov.

Preto je prvá vec, ktorá sa týka kýly, odstránenie syndrómu bolesti.

Kýla môže ísť sama o sebe, ak je poskytnutá riadna konzervatívna liečba. Ak počkáte, až to všetko samo zmizne, v priebehu času to môže mať nezvratné následky. Stáva sa, že prietrž je taká veľká, že iba zmiernenie bolesti je zbytočné. Vykonávanie operácie.

Po úľave od bolesti v závislosti od situácie je pacientovi predpísaná chrbtica alebo cvičebná terapia. Cvičenia na posilnenie svalov chrbta sú povinné. Akonáhle ich dokážete vyrobiť - musíte začať.

Princípy cvičenia

Aby sa každý stavec cítil príjemne, musíte posilniť svaly, ktoré ho podporujú.

Po anestézii sa vykonávajú cvičenia na chrbte s prietržom bedrovej chrbtice. Ak to bolí, nemusíte sa s tým vysporiadať, počkajte, kým uplynie lekársky akútne obdobie. Cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sa tiež vykonávajú po ukončení akútneho obdobia.

Cvičenia zahŕňajú rôzne gymnastiku na podlahe (neprítomnosť prievanu je povinná), ako aj rôzne metódy sebapádania.

Napríklad môžete napnúť chrbticu, ležať na naklonenej rovine a držať sa rukami na vrchu. Váha nôh postačuje na pomalé napínanie chrbtice. Najmä je užitočné zavesiť na vodorovnú tyč, aby sa natiahla bedrová chrbtica.

Pred precvičením takýchto udalostí sa poraďte so svojím neurológom. Pri medziobratlovej kýle musia byť všetci zaregistrovaní u neho.

Cvičenie bedrovej kýly chrbtice sa vykonáva ležaním alebo stojaním na všetkých štyroch stranách.

Pamätať. Cvičenia v stoji alebo v sediacej polohe s dodatočnou hmotnosťou sa nemôžu robiť prietrži chrbtice, pretože vertikálne zaťaženie môže situáciu opäť zhoršiť. Toto odporúčanie je relevantné pre návštevníkov telocvične..

Ak ste boli zapojený do powerliftingu pred zranením, počas liečby sa musíte prestať snažiť zdvíhať závažia a namiesto toho sa trpezlivo a vytrvalo rehabilitovať. Bolo by pekné pochopiť, prečo sa v predchádzajúcich cvičeniach objavila prietržová kýla.

Všetky cviky s kýlou chrbtice sa vykonávajú pomaly, hladko, bez trhania a náhlych pohybov.

Cvičenie nie je možné vykonávať s hmotnosťou, bez činiek, palaciniek, vážením. Iba vaše vlastné telo a špeciálne rehabilitačné vybavenie.

Zhrnieme teda: cvičenia na ošetrenie kýly sa vykonávajú:

 • plynule.
 • Žiadna váha.
 • Pomalým tempom.
 • V polohe na chrbte alebo na lakťoch.

A nezabudnite, že prievan môže zhoršiť bolesť, preto položte nejaký koberec na podlahu, položte ľahké oblečenie a zatvorte okná..

Súbor cvičení na rehabilitáciu

Pozrime sa teda, aké cvičenia je možné a mali by sa vykonať. Komplex uvedený nižšie nevyžaduje žiadne ďalšie vybavenie s výnimkou koberca.

Ak chcete začať robiť cvičenia na prietrž, môžete si dať spodnú časť chrbta mäkký valec s výškou 3 až 4 cm. Ak sa bez toho cítite dobre, môžete to urobiť aj bez valčeka..

Všetky fyzické cvičenia z prietrže chrbtice sa vykonávajú podľa pocitov. Ak to nejaký pohyb spôsobuje bolesť - odložte ho nabok.

Dýchacie brucho

Ležíme chrbtom na podlahu, kolená sa musia ohýbať, ruky zložené na bruchu.

 • Pri nafúknutí žalúdka vykonajte 10 dobrých dychov a dychov.

V tomto cvičení roztiahnete svoje základné svaly a bránicu. Dýchame pomaly a rukami ovládame, aby bol žalúdok nafúknutý a vypustený.

Únos rúk a nôh

Chrbát je opäť na podlahe, kolená sú nasmerované na strop, rovné ruky ležia pozdĺž trupu.

 • Narovnajte jednu nohu a potom ju otočte nabok. Paralelne s tým posuňte stranou narovnanú ruku druhej strany.
 • Posuňte nohu dozadu a ohnite ju, rovnú ruku, vráťte do pôvodnej polohy.
 • Odporúča sa opakovať 10-krát.

Sú to protahovacie cvičenia, ktoré boli pod tlakom kŕčov, plus koordinácia.

So skríženými nohami

Ležíme chrbtom na podlahe, ohnuté nohy sa opierajú o podlahu s pätami. Ruky za hlavou sapnuté.

 • Jedna noha bola narovnaná, položená na druhú, ohnutá.
 • Potom sa narovnal a odstránil do pôvodnej polohy.
 • Potom to isté urobte s druhou nohou.
 • 10 krát na nohu.

Cvičenie posilňuje a napína brušné svaly. Ďalšou verziou tohto cvičenia pre chrbát s herniou chrbtice je siahnutie rukou k päte opačnej nohy, keď je táto noha hodená na koleno. Toto je trochu komplikovaná možnosť..

Otočte chodidlá

Ľahnite si na chrbát, ruky ohnuté na lakte, aby boli ruky vo vzduchu.

 • Nohy boli narovnané a mierne roztiahnuté. Zároveň otáčame nohami a rukami jedným smerom..
 • Je vykonaných 5 kôl - otočte sa k inému.

Rozťahovanie lýtka

Ležali sme s rukami za hlavou. Jedna noha je ohnutá v kolene a druhá rovná.

 • Potiahnutím špičky rovnej nohy po dobu asi 10 sekúnd roztiahnite lýtkové svaly.
 • Potom sa toto cvičenie týka druhej etapy.
 • Opakujte 5 krát.

Ruky okolo kolien

Komplikovanejšou verziou cvičenia s medzistavcovou prietržou je striedavý obvod kolien.

 • Z náchylnej polohy sa ramená rozprestierajú do strán a nohy ohnuté na kolenách zdvihnú jedno koleno k hrudníku.
 • Zabaľte ho do rúk a potiahnite smerom k sebe. Potom zopakujeme rovnaký pohyb s iným kolenom.
 • 5-8 krát za každé koleno.

Boky rúk

Cvičenie sa vykonáva aj na podlahe..

 • Z polohy na bruchu posuňte dlaň jednou rukou na stehno a ohnite telo na zodpovedajúcu stranu. Druhá ruka sa posúva nahor po opačnej strane tela.
 • Pohyb vykonávame striedavo pomaly, vpravo a vľavo.
 • Opakujte 5-8 krát v každom smere.

Čím ďalej sa dostanete rukou (až na koleno), tým lepšie.

Ležiace kolená

Ľahnite si na chrbát, ruky zložené za hlavou, nohy ohnuté na kolenách.

 • Zložte kolená na jednu stranu, do pohodlného limitu, zdvihnutými dozadu. Potom ju spustíme na druhú stranu - vrátime sa do východiskovej polohy.
 • Pokúste sa neodtrhnúť päty z podlahy, aby vaše chodidlá neviazali vo vzduchu. Môže to bolieť.
 • Opakujte 10-krát v každom smere..

Toto cvičenie sa rozprestiera a vaše telo vyzerá ako dom s trojuholníkovou strechou.

 • Prevalili sa na brucho, postavili sa na všetkých štyroch a prsty na nohách spočívali na podlahe. Držte chrbát rovno.
 • Zdvihnite panvu a vytiahnite ju, až kým sa medzi vaším telom a nohami nevytvorí uhol. Chrbát by mal byť rovný..
 • Nepokúšajte sa narovnať nohy, zaokrúhliť chrbát. Lepšie držte nohy mierne ohnuté.
 • Stáli sme v tejto polohe po dobu 5-10 sekúnd, vrátili sme sa do východiskovej polohy. Opakujte 5 krát.

Ak môžete toto cvičenie dokončiť - veľmi dobre! Ak nie, môžete neskôr.

Koleno na ruku kĺzať

Kolená a dlane.

 • Premiestnite pravé koleno cez podlahu do ľavej ruky.
 • Prines to naspat.
 • To isté urobte aj pre druhú stranu.
 • 10-krát pre každé koleno.

Zdvíhanie nôh

Kolená a lakte.

 • Bez zmeny uhla kolena zdvihnite jednu nohu a potom znížte.
 • Robíme 10 vlekov.
 • Potom zdvihnite druhú nohu 10-krát.

Po prvé, pohyb môže byť bolestivý. Robíme to s bezbolestnou amplitúdou.

Rozťahovanie a rovnováha

Stojíme na 2 končatinách - noha (koleno) a rameno (na opačných stranách tela).

 • Narovnajte opačnú nohu a zoberte ju späť, respektíve rameno dopredu.
 • Podržte 10 sekúnd a prepínajte strany. Opakujte 5 krát.

bokom

Ležíme na vašej strane, aby bolo pohodlné. Majte nohy rovno a na sebe..

 • Zdvihnite nohu zhora nadol a sklopte ju dozadu. Opakujte 10 krát.
 • Potom sa otočíme a zopakujeme pohyby pre druhú nohu.

"Dúha"

Tento pohyb sa niekedy nazýva „cvičenie mačky“. Stoja na všetkých štyroch. Ruky sú rovné, dlane smerujú dopredu. Zamierte rovno.

 • Sklopte hlavu nadol a zároveň sa zohnite.
 • Mal by sa získať jeden oblúk - od hlavy po chvostovú kosť. Vráť sa.
 • Vyrábame 10 takýchto dúhov. pomaly.

Kľúč k efektívnosti školenia

Cvičenia na chrbticu s herniou sú také rozmanité, že je ľahšie sprostredkovať ich princíp, ako vymenovať všetko. Ako viete, vyššie je uvedená iba malá časť všetkých existujúcich možností..

postupný

Prvým stupňom je počiatočné obnovenie pohyblivosti nôh, svalové napätie. Všetky pohyby sa vykonávajú tak, aby spodná časť chrbta nezaťažovala veľké zaťaženie.

Ďalšia etapa - môžete vykonať panvové zdvíhanie, člny, záhyby s nohami ohnutými na kolenách a mierne zdvíhanie tela..

Hlavnou vecou je postupné posilňovanie svalov, aby nedošlo k negatívnym následkom.

Stabilita a pravidelnosť

Súlad štúdií - zaručený výsledok. Ak cvičíte vytrvalo mesiac, určite sa budete cítiť lepšie.

Okamžite treba povedať, že ak pocítite úľavu, prestanete cvičiť, bolesť sa pravdepodobne vráti. Koniec koncov, svaly bez tréningu oslabia a prietrž sa opäť prejaví. Gymnastika je teraz vaším stálym spoločníkom. Cvičenia môžete zmeniť a postupne ich komplikovať. Ale niekoľkokrát týždenne to musíte urobiť.

Pri kýle chrbtice je cvičenie kľúčom k vašej pohode. Celý život môžete žiť prietržom a bez bolesti.

Presnosť a starostlivosť o seba

Každý pohyb môže spôsobiť bolesť, preto je dôležité cítiť ho včas. Vypočujte si svoje telo. Najlepšie vám povie, čo môžete a čo nemôžete. Publikuje econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Akčný plán na rok 2007
kýla chrbtice:
12 tipov

Integrovaný prístup obnoví zdravie chrbtice.

Jedného dňa sa moje staré zranenie chrbta zhoršilo - moja stavca sa posunula a ešte staršie kýly sa cítili. Je to skoro ako po tomto zranení - bolí to ležať, sedieť, stáť, chodiť a noha je odobratá. Dôvodom je nadmerné zaťaženie (thajský box, jóga, hojdacie kreslo, jogging - niekoľko tréningov denne) a aktívna horská túra, kde som musel skočiť na zostup.

V tomto ohľade som štruktúroval svoj starý akčný plán na obnovu tela a pridal som k nemu niekoľko nových bodov. Je relevantný pre športovcov a aktívnych ľudí s diagnózou miechy, osteochondrózy, spondyloscilózy, pre každého, kto má problémy s medzistavcovými platničkami, je ochotný pracovať a dať čas a energiu do zdravia, a nie leží na gauči čakajúcom na operáciu. Môžu sa vyskytnúť nuansy v type kýly, na ich mieste - iba lekár vám povie podrobné odporúčania a kontraindikácie.

Po procedúre MRI samozrejme. Najprv musíte zistiť, čo presne je s vašimi chrbtami. Aj keď sa v tomto ohľade považujete za absolútne zdravého - urobte si čas a choďte na MR, a ubezpečujem vás - veľa sa o sebe dozviete. Podelím sa o svoje skúsenosti, možno niečo doplníte - budem vďačný.

Najskôr teda vyšetrenie. MRI, CT - čo predpíše lekár. Podľa výsledkov lekár určí diagnózu a na základe toho si môžete vybrať súbor fyzioterapie, jogových cvičení, silových cvičení, atď. Aj keď ste vyšetrenie urobili pred rokom, musíte znova vyjasniť situáciu..

 1. Prestaňte trpieť, ľutujte sa a sťažujte sa na ostatných. Sebaľúbosť vyžaduje veľa energie, občas posilňuje vašu bolesť - je kontrolovaná na základe vlastných skúseností. Bolesť považujte za signál vášho tela, ktorý žiada o pozornosť, a proces liečby / zotavenia ako úlohu alebo súbor úloh, ktoré je potrebné vyriešiť triezvym chladom. Analyzujte svoje vonkajšie okolnosti - možno sa na seba príliš zaujímate a v živote by ste mali niečo zmeniť.
 2. Vyhľadajte kvalifikovaného majstra tela - chiropraktika, osteopat alebo masážneho terapeuta (podľa odporúčania lekára) a zúčastnite sa kurzu. Na zmiernenie akútnych príznakov zvyčajne stačí 10 zákrokov každý druhý deň.
 3. Fyzioterapia - akupunktúra, elektroforéza s karipazimomom (opäť na odporúčanie lekára). Kúpil som si domáci elektroforetický prístroj v obchode s lekárskymi prístrojmi za veľmi mierny spôsob a postup som vykonal sám. Caripazim (výťažok z papáje) možno nájsť aj v lekárňach.
 4. Aplikátor Kuznetsova - látka s plastovými hrotmi na ňom prišitými - je nevyhnutný na zmiernenie syndrómov bolesti a zlepšenie metabolických procesov. Mám veľký aplikátor, 120 cm dlhý, od krku po kostrč, ktorý môžete dostať vysoko. Spodnú časť chrbta som dal malý vankúš alebo mäkký vankúš, aby som posilnil štúdium problémovej oblasti. Niekoľkokrát denne (vždy večer pred spaním) - 20-30 minút. Takže ak zaspíte, môžete zaspať.
 5. Plávanie, plávanie a znovu plávanie. Na vykladanie a trénovanie celého tela a hlbokých svalov pozdĺž chrbtice. Hlavne na chrbte, s posuvným a napínacím. Po odstránení príznakov akútnej bolesti. Zúčastnite sa jednej alebo viacerých lekcií od kompetentného inštruktora, ktorý vám urobí komplex na základe vašej diagnózy (ako je kýla a iné nuansy).
 6. Jóga - pre zdravie a regeneráciu chrbtice bez nej nikde. Za komplexom - tiež kvalifikovanému inštruktorovi alebo jogovému terapeutovi. Pri vinyazách, ohyboch a zákrutách buďte opatrní. Na svahoch sa uistite, že je žalúdok pritlačený k bokom a natiahnutý pozdĺž nich. Nezanedbávajte Uddiyana Bandha a Nauli a Agnisara Kriya!
 7. Hojdacie kreslo. Nemôžete to urobiť bez toho - ako inak udržať chrbticu, ak nie so silnými silnými svalmi? A opäť - kompetentnému trénerovi pre komplex na posilnenie chrbta, nôh, abs a jadrových svalov (bez axiálneho zaťaženia chrbtice). Môžete použiť ťažný pás, ktorý je už dosť na predaj, v rôznych verziách. Jedným z hlavných cvičení (a dostatočne bezpečným, ak sa vykonáva správne) na posilnenie svalov chrbta prietrže je hyperextension (existujú tri typy, tréner vám povie, čo je pre vás to pravé). Dôležitá nuancia - použite neúplnú amplitúdu (znížte sa iba o polovicu, aby ste predišli preťaženiu svalov dolnej časti chrbta), ako aj výkonovú verziu - 7-10 opakovaní s významnou hmotnosťou.
 8. Kúpeľný dom. Skutočná ruská parná komora s metlami. Mmmmm. (prepáč, rozptýlené). To znamená, že kúpeľný dom každý týždeň, pokiaľ je to možné, s metlami (aspoň sa bičujú na spodnej časti chrbta), aby sa zlepšil krvný obeh, prietok lymfy a metabolické procesy v chrupavkových tkanivách a svaloch obklopujúcich chrbticu. Názory na kúpeľ s kýlami a problémami s chrbtom sa líšia, niektorí lekári kúpeľ v zásade neodporúčajú. Nikomu. Nikdy. hahaha Som proti takým kategorickým zákazom - ale, samozrejme, mali by ste začať opatrne, už pri odpustení, z krátkych návštev, pri dodržaní stavu. Dôležitá nuancia - pozor na prenos tepla, zabránenie prievanu a náhlym poklesom teploty. Liatie po parnej miestnosti by nemalo byť veľmi chladné, optimálna je teplota 35 - 38 stupňov. Medzi výletmi do kúpeľov si doma môžete vziať soľné kúpele. Pri sviečkach, s hudbou
 9. Výživa. Ak vegetariáni stále majú šancu (napríklad, som stále nažive a veľmi aktívny, dokonca aj po 25 rokoch nedostatku mäsa v strave), potom veľmi pochybujem o vegánoch. Našou úlohou (nesmiať sa) je zabrániť progresii degeneratívnych-dystrofických procesov v stavovcoch. Na tento účel by mala byť strava čo najrozmanitejšia, vrátane tvarohu, syra, sezamu, špenátu, sušeného ovocia, rýb, rastlinných olejov a ghee oleja (viac informácií o strave môže byť konečne google). Vyvarujte sa nadmernej konzumácii uhoriek, údeného mäsa, konzervovaného jedla - nadmerná soľ vyvoláva opuch. Sledujte svoj pitný režim - čistá pitná voda, bez sýtených a sladkých nápojov. Všeobecne je lepšie stratiť pár kilogramov - za týždeň je to celkom skutočné a zaťaženie chrbtice.
 10. Prísady. Himalájska múmia je hlavným prvkom uzdravenia akýchkoľvek problémov s kĺbmi. Je to Nepálčan! Z indiánov na koži sa môže objaviť neznámy odpad. Chondroprotektory, kolagén a ďalšie - na odporúčanie lekára alebo ako pokus. Tieto veci mi nepomáhajú, moje kolená bolia z kolagénu, ale mnohí si uvedomujú pozitívny účinok. V kurze môžete použiť želatínu vo forme panakoty alebo želé. Veľmi efektívny a chutný (vegáni a vegetariáni zavrú oči a zasunú si uši).
 11. Režim práce a odpočinku - vždy, keď je to možné, najmä v akútnej fáze, sa snažte počas dňa prestávky „ľahnúť si“ alebo „pohodlne sedieť“, aby ste vyložili chrbticu. V noci spím na podlahe (samozrejme tiež na koberci a prikrývke). Lekári sa v tomto bode líšia, ale moje skúsenosti (spím na tvrdom povrchu už od 6 rokov) potvrdzujú, že spanie na podlahe má pozitívny vplyv na stav chrbtice a nervového systému a znižuje počet hodín spánku na zotavenie.
 12. Správne topánky. Vitajte v ortopedickom salóne - aspoň so vložkou do obuvi a ideálne pre špeciálne topánky alebo tenisky. Uľahčuje život a znižuje bolesť a namáhanie chrbtice pri chôdzi. Dávajte pozor aj na prechádzku - klesnutie celej pätky po päte nie je dobré pre chrbticu.

* Tento článok nie je lekárskym odporúčaním, podrobné informácie získate od svojho lekára. Všetko zdravie, tón a rýchle uzdravenie!

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice: výhody a pravidlá vykonávania

75% - 80% zo sociálne aktívnej vekovej skupiny (vo veku 30 - 60 rokov) trpí degeneratívnymi ochoreniami chrbtice, 80% skúmaných 100% sú ľudia s diagnostikovanou bedrovou alebo bedrovou medzistavcovou prietržou.

Hlavnými príznakmi sú pocit zníženej citlivosti, ťažkosti, bolesť v dolnej časti chrbta, pocit bolesti alebo slabosti, parestézia v nohách. Nepriaznivé pocity vznikajú nielen kvôli rozvinutej deformácii disku, ale aj preto, že tvorba prietrže ovplyvňuje a dráždi nervové korene, ktoré sú v dolných častiach stĺpca hojné..

Neurologické príznaky bránia nielen fyzickým schopnostiam človeka, ale aj psychofyziologickému stavu. Podľa štatistík je hernia výsledkom pokročilej osteochondrózy: asi 50% ľudí s anamnézou osteochondrózy trpí prietržou.

Liečebné opatrenia by sa mali začať čo najskôr, až kým ochorenie nedosiahne štádium, keď nebude možná konzervatívna pomoc. Základom akejkoľvek konzervatívnej terapie s diagnózou „medziobratlovej prietrže“ sú fyzické cvičenia - fyzioterapeutické cvičenia. Je indikovaná aj po chirurgickom zákroku..

Aké cvičenia sa odporúčajú ľuďom s lumbosakrálnou herniou, ako ich vykonávať, aká je podstata populárnych metód, čo je prísne kontraindikované? Pripravili sme vyčerpávajúci materiál, ktorý sa stane vaším verným sprievodcom pri dosahovaní víťazstva nad bolestivými prejavmi choroby..

Dôležitosť cvičenia

Tematické stránky zverejňujú cvičenia s videom, vizuálne ilustrácie, rady Sergeja Bubnovského a jeho kolegov. To všetko je, samozrejme, úžasné, ale nezabudnite na jednu vec: nie sme všetci rovnakí ľudia! Aj tá istá choroba u každého jednotlivca má svoju vlastnú príčinu vývoja, povahu priebehu, miesto, závažnosť atď..

S takou kýlou ako na obrázku gymnastika nepomôže.

Preto by Váš ošetrujúci lekár mal spolu s inštruktorom cvičebnej terapie vyvinúť liečebno-profylaktický komplex cvičení, intenzitu, multiplicitu a trvanie záťaže. Zvláštny náboj je jednoduchý prostriedok na Schmorlovu prietrž lumbálnej, dorzálnej, foraminálnej, rozptýlenej formy. Len správna gymnastika však umožní:

 • zníži tlak v oblasti herniálneho výčnelku a zníži sa patologický účinok na nervové štruktúry, miechový kanál a stavce;
 • aktivovať krvný obeh, eliminovať a predchádzať stagnujúcim a zápalovým fenoménom v slabej časti chrbtice a iných segmentov;
 • zlepšiť miestny metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek a kĺbov, a tým zastaviť alebo výrazne spomaliť progresiu;
 • rovnomerne rozdeľovať zaťaženie medzi oddeleniami, zatiaľ čo je bezpečné posilniť zasiahnutú oblasť;
 • obnoviť predchádzajúcu mobilitu a flexibilitu chrbtice;
 • spevniť pohybovo-väzivový aparát chrbta, normalizovať svalový tonus;
 • zabrániť vzniku bolesti, dosiahnuť pretrvávajúcu remisiu patológie, možno dokonca jej regresiu;
 • ak bola operácia vykonaná, rýchlo sa zotavte a vráťte sa k normálnemu rytmu života, aby ste zabránili recidíve choroby;
 • návrat psycho-emocionálneho pohodlia, vytvorenie zdravého spánku.

Najprv to urobte prísne pod dohľadom rehabilitačného trénera. Keď budete dokonale ovládať túto techniku, budete môcť doma pokojne trénovať neskôr. Existuje niekoľko pohybov, ktoré sú prísne zakázané robiť s bedrovou herniou disku. Budú opísané v našom článku..

Efektívne cvičenia

Telesné cvičenia by sa mali vykonávať výlučne mimo fázy exacerbácie, iba pri absencii bolesti je povolené ich postupne začať. Nie je možné vynútiť fyzickú silu. zaťaženie, zámerne zvyšujúce tempo, trvanie, počet prístupov. Mali by byť dávkované, uskutočniteľné, vykonávané pokojne a hladko a nemali by vyvolávať bolestivý syndróm. Nesprávny prístup je spojený so zhoršením pohody..

Cieľ: rozvoj svalov

Zistilo sa, že normálne svalové napätie je hlavným faktorom rezistencie voči patologickým zmenám v segmente miechy a chráni pred zraneniami. Veľa záleží na stave svalov. Muskulo-ligamentózna dysfunkcia negatívne ovplyvňuje flexiu / predĺženie, ohyby, rotáciu chrbta, stabilitu správnej polohy osi miechy a výživu medzistavcových platničiek..

Hlavnou úlohou je posilniť, normalizovať tón, zvýšiť výdrž svalových štruktúr. Hlavné terapeutické opatrenia sú zamerané na obnovu hlbokých vrstiev svalov chrbta a brucha. Správna poloha tela na vykonanie záťažovej terapie je veľmi dôležitá, aby nedošlo k preťaženiu úrovne choroby.

Správna poloha tela

Najmenší intradiskálny tlak sa pozoruje v náchylnej polohe, stupeň zaťaženia zodpovedá 25 kg. Pre porovnanie, keď niekto stojí, dosahuje 100 kg a pri sedení - 140 kg. Pri fyzickej aktivite sa počiatočné hodnoty výrazne zvyšujú. V polohe na chrbte pri cvičebnej terapii môžete dosiahnuť izolované posilnenie potrebných svalových prvkov bez toho, aby ste poškodili problémové oddelenie. Preto sú hlavné cvičenia pre pacientov s lumbosakrálnou herniou tie, ktoré sa vykonajú na týchto pozíciách:

 • ležiace na chrbte;
 • ležiace na vašej strane;
 • na bruchu;
 • Na kolenách.

Keď robíme gymnastiku vo vyššie uvedených východiskových pozíciách, slabá časť sa vyloží a telesný tréning sa bude konať v bezpečnom a produktívnom režime, pretože spodnú časť chrbta chráníme pred ďalším axiálnym zaťažením a tlakom nad umiestnenými časťami tela..

Cenné sú úlohy pre prirodzenú trakciu chrbtice vykonávané na naklonenom povrchu, ktoré umožňujú zväčšiť medzikĺbovú vzdialenosť a znižujú mechanické kompresie nervových vlákien, ako aj zmierňujú opuchy a zápaly, normalizujú prietok krvi a metabolické procesy v problémovom mieste..

Sada cvikov na prietržovú kýlu

Opatrnosť si vyžaduje vytrvalosť silových záťaží s odporom as použitím dodatočnej hmotnosti. Spôsobia zranenia, zovšeobecnenie výhřezu disku, stláčanie a poškodenie nervov, cievnych útvarov, miechy a ďalších nebezpečných reakcií. V ľahkých fázach je niekedy možné silový tréning, ale iba na lekársku pomoc. Pri závažnom posunutí buničitého jadra sa na ne často kladú prísne tabu. Nech už je to tak, môže sa úplne vyhnúť nezávislým pokusom a zveriť lekárovi výber akéhokoľvek školenia!

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Nohy sú úplne na povrchu, ruky po tele. Nadýchnite sa, natiahnite žalúdok a napnite brušné svaly. Po dosiahnutí maximálneho bodu zaťahovania tento výsledok opravte na 10 sekúnd. Pri výdychu uvoľnite žalúdok. Opakujte 8-10 krát.
 2. I.p. to isté. Zdvihnite hornú časť tela o približne 30 stupňov (pre lepšie pohodlie si môžete dať ruky za hlavu). V tejto polohe držte 7-10 sekúnd., Hladko sa vráťte. Odpočívajte toľko sekúnd, potom úlohu znova dokončite. Počet opakovaní je podobný ako napr. Č. 1.
 3. Spodné končatiny ležiace na chrbte sa ohýbajú na kolenách. Veľmi opatrne a plynulo striedavo potiahnite kolená do žalúdka, pričom si s tým pomôžte rukami. Ak pociťujete svalové napätie v chrbte, upravte postoj, na úkor desiatich, tiež sa mierne vrátite k meraniu. n) Urobte 10-krát s každou končatinou.
 4. Počiatočné držanie tela je rovnaké. Zdvihnite jednu končatinu a vyrovnajte ju v kolennom kĺbe. Držte nohu rovno na vrchu asi 7 sekúnd. Potom ho pomaly spustite a vráťte sa do pôvodnej polohy ohnutého kolena s oporou na chodidle. Vykonajte rovnaké činnosti s opačnou nohou. Opakovacia frekvencia - 8-10 krát.
 5. Ľahnite si na brucho. Ruky pritlačené k vonkajšiemu povrchu stehna. Zdvihnite hlavu s časťou hrudníka nad povrchom na prijateľnú vzdialenosť. Držte v tejto polohe asi po 8 sekundách. Spomalte na podlahu, uvoľnite sa. Po 10 sekundovej prestávke to zopakujte. Počet sád - až 10-krát.
 6. I.p. - ležiace na bruchu. Paže natiahnuté dopredu, nohy spolu. Odtrhnite pravú ruku a ľavú nohu z podlahy súčasne. Špičku prstov potiahnite dozadu, špičky prstov dopredu asi 10 sekúnd. Hrudník je zdvihnutý, nehádžte mu hlavu. Podobná akcia sa vykonáva ľavou nohou a pravou rukou..
 7. Vydajte sa na všetky štyri. Opora nôh: na kolenách a prednej strane nôh. Opora v rukách: v dlani, ruky rovno. Tento typ nabíjania je podobný predchádzajúcemu. Zdvihnite narovnanú pravú ruku a ľavú dolnú končatinu na opačnej strane tak, aby boli na rovnakej úrovni ako chrbát. Ponožku (späť) a kefu (vpredu) potiahnite rôznymi smermi. Hrudník a hlava nie sú šikanovaní.
 8. Pre medzistavcové prietrhy bedrovej oblasti je užitočné chodiť po miestnosti na všetky štyri po dobu niekoľkých minút. Udržujte chrbát v rovnomernej polohe (neohýbajte sa ani sa neohýbajte), uistite sa, že sa vaše ruky pri pohybe neohýbajú.
 9. Triedy v bazéne sú prospešné. Môže to byť aqua gymnastika alebo plávanie. Takáto aktivita vo vode prakticky nie je obmedzená, ale jej hodnota je veľká: dochádza k vykladaniu spodnej časti chrbta a taktnému predlžovaniu chrbtice, obnovuje sa krvný obeh, aktivujú sa metabolické procesy a svaly sa traumaticky posilňujú. Ale vedzte, že je lepšie plávať na chrbte alebo v štýle „plaziť sa“, iné typy sú nežiaduce.

Výber rehabilitačného centra

Domáce rehabilitačné systémy upadajú. Rusko má pri fyzickej rehabilitácii takýchto pacientov len veľmi malú pomoc. Preto sú ukazovatele pozitívnej dynamiky príliš nízke a naši lekári to ani nepopierajú. Aj pri konzervatívnej a chirurgickej terapii nie je všetko v poriadku. V tomto ohľade ide o liečbu ľudí v zahraničí. Obzvlášť dôveryhodná je Česká republika, kde sa oblasť ortopédie a traumatológie rozvíja v globálnom meradle..

V Českej republike sú ceny najdostupnejšie v zahraničí a kvalita akejkoľvek lekárskej služby je vynikajúca.

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

 • „Čisté“ zvislé zavesenie a vyťahovanie na brvne. Pretože chrbtica bude mať značné zaťaženie telesnou hmotnosťou, môže kvôli slabosti väzivového aparátu dôjsť k patologickému natiahnutiu, ktoré bude mať opačný účinok..
 • Pracujte s mimoriadnou hmotnosťou na dolných končatinách a dolnej časti trupu. Zdvíhanie bremien pomocou nôh, lisov na končatiny na odpor, drep a zákruty s činkami, kotlíkmi alebo zdvíhanie ťažkých škrupín rukami z podlahy. Nebezpečenstvo spočíva v nadmernom zaťažení miechy a brucha, zvýšenej kompresii v lumbosakrálnej časti.
 • Krútenie trupu. Jednoducho povedané, je zakázané akýmkoľvek spôsobom sťahovať tlač. Keď robíte krízu, bedrová oblasť je vo vašom prípade kriticky preťažená. Okrem toho môže skrútenie vytlačiť prietrž a vyvolať narušenie nervov, stlačenie miechového kanála.
 • Zapojte sa do behu, skákania. Mali by ste sa vyhnúť najrôznejším situáciám, v ktorých musíte spustiť, skákať alebo skočiť z nejakého vyvýšeného objektu. Krátke prechádzky tiež nie sú vítané. Uvedené druhy činnosti znižujú odpisové prostriedky medzistavcových platničiek, a preto sú plné prehĺbenia ich morfologického stavu a objavenia sa bolesti..

Je vhodné vás varovať pred pokusmi o hojdanie sa dolnými končatinami, „mlynom“ s rukami, všetkými druhmi pľúc na jednej nohe, hlbokými sklonmi tela dole a do strán zo stojacej polohy, kruhovou rotáciou v páse..

Jóga pre lumbálnu prietrž

Je potrebné vziať do úvahy, že všetky tieto nekonvenčné taktiky pre stavce by sa nemali považovať za hlavné liečenie, pretože nie sú uznávané úradným lekárstvom. A po odstránení patologickej formácie o nich vôbec nepremýšľajte, operovaní pacienti sa neobnovujú pomocou pochybných metód! Teraz sa stručne zaoberám každou z populárnych metód.

Všetky nekonvenčné taktiky by sa nemali považovať za hlavné liečenie, pretože nie sú uznávané úradným lekárstvom. A po odstránení patologickej formácie o nich vôbec nepremýšľajte. Jóga nijakým spôsobom neobnoví už degradované tkanivo chrupavky, nerozpustí prietrž a nezavráti ju späť. Ale vykladanie, zvyšovanie flexibility a stabilizácia chrbtice môžu.

Ásany pozostávajú z krútenia tela, hlbokej flexie a predĺženia tela, čo je v tomto zdravotnom probléme prísne kontraindikované. Dýchacie a meditatívne taktiky sú povolené. Bezpečné ásany:

 • Ľahnite si na chrbát. Ruky pozdĺž tela ležia dolné končatiny voľne. Prinášame chodidlá k sebe, potiahneme ponožky smerom k sebe, zatlačujeme päty dozadu. Potom, zatiaľ čo vdýchneme, pomaly zdvihneme ruky nahor, vezmeme ich čo najďalej za hlavu a odhalíme ich o niečo širšie ako línia ramien. Zároveň sa pomocou brucha snažíme pritlačiť spodnú časť chrbta k podlahe. Pózujte na 3 sekundy a ruky a päty ťahajte rôznymi smermi. Na výdychu uvoľnite úsek, vráťte sa do východiskovej polohy a uvoľnite všetky časti tela.
 • Sadnite si na všetky štyri, kľaknite si a rovné ruky. Vdýchnutie, pomaly sklopte hlavu a nasmerujte ju na panvu. V rovnakom čase, okolo chrbta ako mačka. Keď dosiahnete najvyšší vychyľovací bod, je potrebná krátka fixácia držania tela, hlava sa vráti do a. str., zarovnajte chrbát a ohnite ho v hrudi. Bedrový kôš pri druhom priblížení sa nezmenšuje, nehádžte späť hlavu.

Neštandardné držanie tela s nedostatočnou flexibilitou muskuloskeletálnej štruktúry môže skončiť zle, až do úplnej paralýzy nôh. Najmä pri extrúzii alebo so sekvestrovanou formou výčnelku „zapnite“ myseľ, tieto cvičenia nie sú pre vás. Pomocou tohto prístupu pre výčnelky veľmi starostlivo ovládajte pocity! Nerobte nič, násilne prekonajte prah telesnej výchovy. Ak pociťujete zvýšenú parestéziu alebo bolesť, dokonca aj miernej povahy, odstúpte od podniku a netriviálnym spôsobom trénujte a neodkladne informujte ortopedického lekára..

Pozor! Dlhodobá prietrž Schmorl L1 a ďalšia extrémne riedi kostné tkanivo stavcov. Po vytvorení ásany je možné, že bude nasledovať kompresná zlomenina stavcovského tela. Takýto výsledok dodá ešte väčšie fyzické utrpenie a ťažkosti s liečením chrbtice..

Technika pilates

Módne smerovanie fitness sa na internete aktívne propaguje ako liek na herniovaný disk. Odborníci nie sú proti takýmto kurzom, ale varujú, že by sa mali brať iba pod vedením trénera s vyšším lekárskym vzdelaním, ktorý chápe, čo je pre vás dobré a čo zlé. Princípy pilates pre sakrálne a bedrové segmenty sú úplne odlišné od princípu pre krk alebo chrbticu.

Aj keď ste si vybrali cvičenie, ktoré je z technického hľadiska najjednoduchšie, napríklad bar, majte na pamäti, že jeho nesprávna zmena a nepresný výkon nekončí ničím dobrým..

P lanka z tejto kategórie fitness sa často odporúča pre výčnelky a kýly. Toto je statické cvičenie, to znamená, že musíte zaujať imobilizovanú polohu a držať sa v správnej polohe. Táto technika komplexne pôsobí na stav chrbta, podporuje pružnosť a napätie svalovo-väzivových vlákien, narovnáva a napína chrbticu pozdĺž celej osi..

 • póza, ako na kliky z podlahy (stojí na natiahnutých pažiach);
 • ruky by mali byť striktne od seba vzdialené, nohy na úrovni bokov, opora v nohách na nohách nôh, päty sa nedotýkajú povrchu;
 • Chrbát je rovný, dolné a horné končatiny sú narovnané;
 • panva, hlava, krk a dolné končiare sa zhodujú s líniou chrbtice, preto názov techniky „doska“ (predstavte si, že sú spojené jedným rovnomerným reťazcom);
 • udržiavať pozíciu, zatiaľ čo vytrvalosť vám to umožňuje (fyzicky silní ľudia môžu v tejto pozícii zostať 30-60 sekúnd);
 • čo je najdôležitejšie, nedovoľte, aby sa chrbát prehýbal, potom sa väčšina bremena presunie do zóny dolnej časti chrbta a krížovej kosti, to znamená, že gravitačná oblasť sa sústredí na najzraniteľnejšie miesto.

Existujú aj iné pózy, napríklad vytváranie podpory v rukách predlaktia. Každý deň predlžujte zastávku o niekoľko sekúnd, v dôsledku toho zastavte maximálne na 2 - 3 minúty.

Bubnovsky cviky

Známy lekár hovorí, že je potrebné liečiť príčinu a nie následky patológie. Problémom je skrátenie, slabosť a napätie svalov tela, v dôsledku čoho miechové prvky nedostávajú potrebnú výživu a stavcový reťazec je destabilizovaný a dochádza k degeneratívnym zmenám. Úprimne povedané, toto nie je správa pre ortopédov a všetci rehabilitační terapeuti ponúkajú cvičebnú terapiu založenú na štúdiu svalov a väzov..

Shamilova známa technika fyzického tréningu alebo Dikulova gymnastika zahŕňa aj prácu so svalmi pri vyrovnaní chrbtice, zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, vyrovnanie záťaže, korekciu disku a následkom toho zmiznú neurologické príznaky. Predstavujeme vám na oboznámenie sa s programom Bubnovsky, ktorý bez chirurgického zákroku a liekov, ako hovorí odborník, pomôže zabudnúť na prietrž. Odporúča sa však výlučne pre nezačaté formy patogenézy. Bude tiež užitočná ako dobrá prevencia rozvoja degeneratívnych-dystrofických chorôb.

Cvičenia, ktoré budete hrať doma:

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenný kĺb. Podrážky chodidiel sú úplne na podlahe, ruky po tele. Pri nadýchaní sa o plecia a nohy opierajte a pánev vysoko zdvíhajte. Pri výdychu pomaly spustite panvu na podlahu.
 2. Zoberte vodorovnú polohu, brucho hore. Položte dlane rúk pod hlavu a pritlačte bradu k hrudníku. Lokty smerujú nahor a súčasne vytvárajú ohyb v kolenách.
 3. Skomplikovali sme predchádzajúcu úlohu. Snažíme sa dosiahnuť lakťom ohnutými kolenami, zdvíhajúc hlavu a hornú časť chrbta.
 4. Sedieť na zemi. Nohy v narovnanom stave, ruky v zámku na zadnej časti hlavy. Každú nohu robíme ohyb kolena, potom natiahneme vo zvýšenej polohe a zdvihneme končatinu do maximálnej vzdialenosti od povrchu.
 5. Ležiaci na chrbte, otočte bicykel. Pohyby nôh by sa mali merať bez ostrých trhnutí, rovnomerného dýchania.
 6. Posaďte sa na zem, ruky skrížené za hlavou. Pozdvihnite zadok, posuňte sa vpred. Teraz sa musíte vrátiť podľa podobného princípu.

Ak už vám bola odporučená operácia, je naivné myslieť si, že ju nahradí telesná výchova, nech už je kdekoľvek. Možno pomôže krátko oddialiť čas pred operáciou. Neexistujú žiadne iné spôsoby, ako vyriešiť problém veľkého vyčnievania disku, ktorý zviera neurovaskulárne plexy na kritickú úroveň a nakoniec komprimuje miechu. Odložením odstránenia prietrže riskujete, že sa pripútate na invalidný vozík kvôli smrti nervového tkaniva a poškodeniu hlavného orgánu centrálneho nervového systému - miechy. A potom bude operácia bezmocná.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba hernie chrbtice je efektívnejšia pomocou taktiky známeho cirkusového umelca Valentina Ivanoviča Dikula a vynálezcu korektívnej gymnastiky. Aplikujte tieto typy cvičení iba s konzervatívnou liečbou.
-Vyhľadávanie denníkov-Predplatné e-mailom-štatistikaAko odstrániť kýlu pod očami bez chirurgického zákrokuNedeľa 25. marca 2018, 11:25 hod. + V ponukovom liste
Ako odstrániť kýlu pod očami bez chirurgického zákrokuTmavé kruhy a tašky pod očami kazia vzhľad a náladu, pôsobia bolestivo, ale ich odstránenie nie je také jednoduché.
Muskuloskeletálny systém človeka je komplexný mechanizmus, v ktorom každá časť plní dôležitú funkciu a je nevyhnutným článkom jedného celku. Pod vplyvom rôznych príčin vznikajú choroby, ktoré narúšajú normálne fungovanie chrbtice, čo so sebou prináša množstvo ďalších príznakov, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta.