loader

Hlavná

Hlava

Osteochondróza bedrového kĺbu: príznaky a liečba liekmi

Osteochondróza je choroba, ktorá postihuje medzistavcové chrupavky. Je ťažké zameniť príznaky lumbálnej osteochondrózy s niečím a liečba tejto patológie by sa mala začať čo najskôr. Koniec koncov, dnes je veľmi ťažké obnoviť poškodené chrupavkové tkanivo, ale degeneratívne procesy sa môžu pomocou správnej liečby spomaliť..

Klinický obraz v bedrovej oblasti osteochondrózy

Príznaky choroby do značnej miery závisia od zanedbania patologického procesu. Vývoj choroby možno rozdeliť do 4 etáp:

 1. Deštruktívne zmeny v chrupavkových diskoch vedú k destabilizácii bedrových stavcov. Hrebeň sa ľahko poškodí náhlym pohybom alebo mechanickým nárazom..
 2. V priebehu času sa vláknitý prstenec začína rozkladať, čo vedie k zmenšeniu medzistavcovej medzery.
 3. V dôsledku vývoja patológie sa vláknitý kruh zlomí. Vyskytuje sa vyčnievajúce jadro želatínového disku - začína prietrž. Takéto zmeny vedú k deformácii chrbtice..
 4. Človek je mučený silnou bolesťou chrbta. Vytvárajú sa kosti a pozoruje sa osifikácia väzov hrebeňa, vďaka čomu je pohyb človeka veľmi obmedzený..

V dôsledku vývoja ochorenia v bedrovej oblasti sa pacient sťažuje na častú bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá sa zvyšuje s ostrými zákrutami, zdvíhaním ťažkých predmetov, kýchaním a kašľom. V nohách je pocit brnenia a znecitlivenie, začína sa obmedzovať pohybová aktivita.

Úloha liekov v boji proti osteochondróze

Okamžite stojí za povšimnutie, že liečenie osteochondrózy bedrovej kosti jedným spôsobom nedáva zmysel. Bohužiaľ, dnes neexistuje žiadny univerzálny liek, ktorý by mohol úplne zbaviť ľudstvo tejto choroby, pretože má kumulatívny charakter a môže sa v priebehu rokov vyvíjať. Preto je na liečenie pacientov s deštrukciou medzistavcových platničiek potrebné použiť iba komplexnú terapiu. Jednou z dôležitých zložiek je lekárska liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice..

Lieky môže predpisovať ošetrujúci lekár vo forme tabliet, kapsúl, injekcií a lokálnych prípravkov - rôzne gély a masti. Lieky na osteochondrózu bedrovej oblasti sú určené na vykonávanie nasledujúcich funkcií:

Zmierňuje bolesti chrbta.

 1. Majú protizápalové účinky.
 2. Vykonajte svalovú relaxáciu v problémových oblastiach.
 3. Zastavte degeneráciu chrupavky a začnite s ich uskutočniteľným zotavením.
 4. Zlepšenie mikrocirkulácie krvi a lymfy v bedrovej chrbtici.
 5. Normalizujte metabolizmus.

Akékoľvek lieky na liečbu osteochondrózy by mal predpisovať výlučne ošetrujúci lekár a pacient by ich mal užívať v súlade s požiadavkami. Akékoľvek pokusy o samoliečenie môžu zhoršiť deštruktívne procesy na medzistavcových platničkách a zhoršiť stav pacienta..

Prípravky v tabletách a kapsulách na osteochondrózu

Prášky na osteochondrózu v dolnej časti chrbta sú potrebné predovšetkým na zmiernenie bolesti. Často sa berú ako posledná možnosť, keď je bolesť tak silná, že je veľmi ťažké vydržať. Pozitívnym aspektom takéhoto lieku je relatívne rýchly nástup účinku lieku (v priemere asi hodinu). Vždy sú potrebné, keď má pacient exacerbáciu osteochondrózy bedrovej kosti.

Analgetický účinok však nie je trvalý. Skôr alebo neskôr sa bolesť znova vráti. Aby sa tomu zabránilo, lekár môže pacientovi predpísať nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Majú nielen anestetický účinok, ale pôsobia tiež priamo na miesto zápalu a spôsobujú bolesť. Niektoré z týchto liekov zahŕňajú aspirín, butadión, ketány, diklofenak, piroxikam atď..

Na liečbu osteochondrózy bedrovej chrbtice sa majú predpisovať tablety s chondroprotektívnym účinkom. Medzi ich funkcie patrí ochrana chrupavky pred vývojom deštruktívneho procesu na medzistavcových platničkách. Na tento účel sa najčastejšie predpisujú glukozamín a chondroxid..

Aby sa zachovala všeobecná a lokálna imunita v prípade ochorenia, pacientovi môžu byť predpísané komplexy vitamínov alebo imunomodulátorov v tabletách alebo kapsulách. Prispievajú k aktivácii vnútorných obranných mechanizmov tela a zlepšujú celkový stav pacienta.

Lokálna liečba choroby

Lekári často predpisujú gél alebo masť na osteochondrózu bedrovej oblasti. Používanie miestnych liekov pomáha prieniku liekov a pôsobí priamo na ohnisko zápalu..

Masť na osteochondrózu bedrovej chrbtice je rozdelená do niekoľkých skupín v závislosti od vykonávaných funkcií:

 1. Lieky proti bolesti a NSAID.
 2. Komplexné lieky, ktoré majú analgetické, protizápalové, trombolytické a absorbovateľné účinky. Prispievajú k obnove poškodeného tkaniva chrupavky..
 3. Masti na osteochondrózu bedrovej chrbtice s lokálnym dráždivým účinkom. Spôsobujú príliv prospešných látok do zamerania zápalu, zlepšujú krvné cievy, majú upokojujúci účinok a majú pozitívny vplyv na metabolizmus bedrovej chrbtice.
 4. Spolu s perorálnym podávaním týchto látok je možné použiť krém a balzam s chondroprotektormi.
 5. Liečivé balzamy na fyzioterapeutické procedúry - masáže, odreniny, atď. Dokážu uplatniť analgetický absorbovateľný účinok na postihnutú oblasť..

Injekčné podanie liečiva

Injekcie z osteochondrózy pomáhajú privádzať lieky do problémovej oblasti v čo najkratšom čase. Toto je obzvlášť dôležité pri zhoršovaní zápalového procesu v dolnej časti chrbta. Široko používaný pri liečbe tohto ochorenia, tzv. Blokáda. Spočíva v zavedení lokálneho anestetika do tela pacienta pomocou subkutánnej injekcie, po ktorej sa intramuskulárne injekcie uskutočnia v oblastiach nervových zväzkov chrbtice. Injekcie na osteochondrózu bedrovej chrbtice majú rýchly analgetický účinok, ale ich implementácia si vyžaduje určité znalosti anatómie človeka a určité zručnosti, a preto môžu injekcie robiť len špecialisti..

Injekcie pre bedrovú osteochondrózu by mali vykonávať tieto úlohy:

 1. Anestetizujte problémovú oblasť rýchlo.
 2. Znížte napätie svalov.
 3. Zmierniť zápal.

Aké injekcie sú potrebné pre pacienta - rozhodnutie zostáva na ošetrujúcom lekárovi. Najbežnejšie používanými drogami sú diklofenak, látky na báze vitamínu B a ketonalu.

Lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice nie sú jediným terapeutickým činidlom. Liečba drogami by mala byť doplnená o fyzioterapiu, špeciálnu diétu, terapeutické cvičenia a ďalšie prostriedky, ktoré zaistia rýchle uzdravenie pacienta..

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice: uskutočniteľnosť, lieky

Užívanie liekov je nevyhnutnou súčasťou liečby degeneratívnych a dystrofických patológií chrbtice. Lieky sa v zásade používajú v akútnom štádiu ochorenia a na samom začiatku komplexnej liečby. Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice liečivom eliminuje bolesť, stimuluje fyziologické procesy a metabolizmus buniek a tkanív.

Niektoré lieky sa používajú vo forme tabliet, iné sa aplikujú zvonka vo forme mastí a gélov a iné sa vstrekujú do tela. Niektoré lieky stačí užiť raz, iné vyžadujú dlhodobé užívanie.

Zoberme si podrobne, kedy je potrebné lieky na lumbálnu osteochondrózu, ktoré lieky sa používajú na zhoršovanie choroby a ktoré sa používajú počas remisie, a zistite, kedy sú predpísané účinné lieky a či stojí za to používať výživové doplnky a vitamíny..

Ak sú potrebné lieky

Lieky používané na bedrovú osteochondrózu sú navrhnuté tak, aby mali komplexný účinok na organizmus. Ciele liekovej terapie sú tieto:

 • Eliminujte príznaky osteochondrózy v akútnej fáze ochorenia;
 • Odstránenie príčin degeneratívnych procesov (ak je to možné);
 • Prevencia komplikácií patologických procesov;
 • Stimulácia krvného obehu v postihnutej oblasti;
 • Normalizácia tkanivového trofizmu.

Liečba liekom bude mať pretrvávajúci liečivý účinok za predpokladu, že sa používa v kombinácii s inými druhmi liečby - fyzioterapia, gymnastika, diéta, masáže. Pri užívaní tabliet nie je možné sa zotaviť z degeneratívnych patológií chrbta. Navyše - monoterapia liekmi je spojená s komplikáciami a nebezpečnými nežiaducimi účinkami.

Univerzálny liek na osteochondrózu ešte nebol vytvorený. Nie také pilulky alebo masti, ktoré by odstránili všetky príčiny, následky a príznaky choroby. Komplexná, postupná a kompetentná terapia pod dohľadom špecialistu však môže zastaviť alebo inhibovať patologické transformácie stavcov a okolitých tkanív..

V debutovom štádiu ochorenia sa používajú hlavne vonkajšie lieky (masti, gély, krémy s anestetickým a protizápalovým účinkom). Ak je syndróm bolesti výrazný a intenzívny, lieky sa podávajú injekčne - biologická dostupnosť tejto metódy je omnoho vyššia. Niekedy sa používajú tabletové prípravky (ak nepomáhajú vonkajšie látky a z akéhokoľvek dôvodu sa neodporúča injekcia)..

Vo fáze regenerácie a rehabilitácie sa používajú ďalšie skupiny liekov - svalové relaxanciá, vitamíny, stimulanty imunity a metabolizmu. Akékoľvek lieky sa môžu používať výhradne po ich lekárskom vymenovaní. Samoliečba je nebezpečná a neprijateľná.

Aké lieky sa používajú na osteochondrózu

Pre prehľadnosť je potrebné uviesť všetky skupiny liekov, ktoré sa používajú pri degeneratívnych patológiách sakrálnej zóny:

 • Lieky proti bolesti (analgetiká) - prostriedky na symptomatickú liečbu, ktorá odstraňuje akútnu bolesť;
 • NSAID - eliminujú opuchy, zápaly, podráždenie;
 • Antispasmodiká a svalové relaxanciá - odstraňujú kŕče a uvoľňujú svaly, zmierňujú kompresiu (tlak) nervových zakončení;
 • Chondroprotektory - stimulujú výživu chrupavky, sú užívané dlhodobo;
 • Blokované injekcie sú účinným spôsobom na zmiernenie bolesti a zápalu v akútnom období;
 • Diuretiká (diuretiká) - spôsob, ako rýchlo znížiť opuchy a zastaviť príznaky zápalu;
 • Lieky na zlepšenie mikrocirkulácie krvi: zlepšujú výživu tkanív, stimulujú metabolizmus, zabezpečujú saturáciu postihnutých štruktúr kyslíkom a výživnými látkami;
 • Vitamín-minerálne komplexy - prostriedok na stimuláciu imunitných síl tela a zvýšenie celkovej účinnosti liečby.

V niektorých prípadoch sa vyžaduje použitie silnejších liekov s mnohými vedľajšími účinkami. Medzi tieto lieky patria kortikosteroidy - hormonálne lieky predpísané krátkymi cyklami na rýchle zmiernenie závažných prejavov choroby..

Akútne lieky

Najčastejšie je nutná medikamentózna liečba bedrovej osteochondrózy v akútnom štádiu ochorenia, keď je prítomná silná bolesť. Bolesť je signálom organizmu o chybných funkciách, ale nemá zmysel vydržať bolesť, keď sú stále a silné.

analgetiká

Zmiernenie bolesti je hlavnou a hlavnou úlohou liekovej terapie počas exacerbácie. Na odstránenie bolesti sa používajú narkotické analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Analgetiká narušujú prenos nervov: blokujú impulzy, ktoré vysielajú signály bolesti do mozgu.

Najvýznamnejšie analgetiká pre osteochondrózu:

NSAID inhibujú syntézu aktívnych látok, ktoré spôsobujú zápalové reakcie, znižujú produkciu mediátorov - látok zodpovedných za vnímanie bolesti v lézii. Anestetický účinok sa vyskytuje takmer okamžite po aplikácii.

Ďalšie prijatie pomáha znižovať vonkajšie prejavy choroby - odstraňovanie opuchov, sčervenanie v mieste zápalu. Nervové korene a krvné cievy sú zbavené kompresie, ktorá zmierňuje bolesť a zlepšuje trofické tkanivo. Týmto spôsobom sa zastavia ischemické príznaky bedrovej osteochondrózy.

Najbežnejšie lieky tohto typu:

Lieky sa zvyčajne používajú vo forme mastí na lokálne použitie (Finalgon, Voltaren), menej často vo forme tabliet..

Svalové relaxanciá

Niekedy je akútna fáza sprevádzaná závažnými svalovými kŕčmi a blokádami: takáto reakcia sa vyvíja ako reakcia na podráždenie nervových koreňov vytlačenými medzistavcovými platničkami a osteofytmi. Stlačenie nervového tkaniva spôsobuje bolesť, ktorá vyvoláva svalové kontrakcie. Takéto kontrakcie vedú k zvýšenému tlaku na nervy a krvné cievy.

Svalové kŕče sú istým druhom ochrannej reakcie: telo sa snaží imobilizovať bedrovú zónu. Je tu začarovaný kruh - čím silnejšia bolesť, tým intenzívnejšie je kontrakcia svalov. Tento kruh môžete zlomiť pomocou svalových relaxancií. Tie obsahujú:

Liečba svalových relaxancií - kurz. Priemerná doba liečby je 14-21 dní, kým nezmizne blokáda a bolesť.

Liečivá blokáda

Blokáda je účinný spôsob zmiernenia bolesti v blízkosti miestnej anestézie. Vo forme injekcií liečivá prenikajú do tela čo najrýchlejšie, obchádzajú kožu (ako pri vonkajšom použití) a zažívací trakt (ako pri tabletovaní). Účinné látky sa dodávajú priamo do problémovej oblasti a takmer okamžite vyvolávajú terapeutický účinok.

Hlavný účel blokády je zrejmý zo samotného názvu metódy: lieky blokujú nervové zakončenie a blokujú signály bolesti vysielané do mozgu. Je to účinná, ale čisto symptomatická metóda liečby, ktorá neovplyvňuje príčinu osteochondrózy, ale iba odstraňuje jej najvýraznejšie príznaky. Niekedy sa okrem analgetík a protizápalových liekov do tela súčasne zavádzajú aj vitamíny a lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi a metabolizmus v problémovej oblasti..

 • Anestézia sa vykonáva priamym pôsobením nervových zakončení;
 • Liečivé látky v minimálnom množstve vstupujú do krvného obehu, čo radikálne znižuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov;
 • Metóda sa môže aplikovať opakovane (ak je to potrebné)..

Moderné lieky na blokovanie drog majú kombinované zloženie a poskytujú komplexný účinok. Pri bedrovej osteochondróze existuje niekoľko typov blokády:

 • Paravertebral (injekcia sa umiestni do tkaniva susediaceho s chrbticou subkutánne alebo intramuskulárne);
 • Epidurálna - priamo na chrbticu;
 • Vedenie - blokuje nervové vlákna.

Na injekciu sa používajú tieto lieky:

 • Lidokaín a Novokaín (lokálne anestetiká);
 • Hydrokortizón a iné kortikosteroidy, ktoré odstraňujú bolesť a zápal;
 • Vitamíny (zvyčajne skupina B);
 • ATP (na zlepšenie výživy);
 • Lidazu.

Analgetický účinok trvá 2 až 3 dni po blokáde.

Injekcie sú predpísané a vykonávané výlučne odborníkmi. Výpočet požadovanej výšky finančných prostriedkov sa vykonáva vopred. Možné kontraindikácie sú predbežne objasnené. Blokády sa nevykonávajú so závažnými srdcovými patológiami, nízkym krvným tlakom (hypotenzia), myasténiou gravis (svalová slabosť), alergickými reakciami na účinné látky a epilepsiou. Postupy nie sú predpísané pre graviditu a laktáciu.

Hormonálne lieky

Hormóny sa pri liečení drogami považujú za ťažké delostrelectvo. Silný protizápalový a analgetický účinok je sprevádzaný mnohými vedľajšími účinkami..

Kortikosteroidy a iné hormonálne lieky sa používajú v situáciách, keď sú vyčerpané iné spôsoby liečby alebo nemajú udržateľný liečebný účinok. Niekedy sa predpisujú zložité lieky (napríklad Ambene), v ktorých hormóny pôsobia ako pomocná zložka.

Liečba vo fáze remisie a rehabilitácie

Symptomatická liečba v akútnom štádiu je určite nevyhnutná, ale neodstraňuje samotnú osteochondrózu a jej komplikácie. Restoratívna terapia by sa mala vykonávať po úľave od akútnych prejavov. V tejto fáze sa drogy používajú zriedka av malom množstve. Hlavné zameranie je na gymnastiku, manuálnu terapiu, masážne procedúry, fyzioterapiu. Hardvérové ​​postupy sú niekedy zložité: tieto metódy zahŕňajú najmä elektroforézu liečiv.

Komplexná terapia bedrovej osteochondrózy často zahŕňa chondroprotektory - lieky, ktoré vyživujú chrupavku a prispievajú k jej postupnému zotavovaniu. Účinnosť týchto liekov sa nedá nazvať vysokou, ale u niektorých pacientov užívajúcich chondroprotektory pomáha zlepšovať celkový stav tela.

Najpopulárnejšie drogy tohto typu:

 • Chondroxín (masť);
 • Alflutop (injekcia);
 • Teraflex (kapsuly na vnútorné použitie);
 • Structum.

Pri psychoemocionálnych poruchách (depresia, úzkosť, nespavosť) sa predpisujú antidepresíva, sedatíva syntetického a rastlinného pôvodu. V ktorejkoľvek fáze ochorenia je užitočné posilniť imunitný systém a do tela dodávať aktívne mikroelementy a vitamíny.

Najlepšie a najúčinnejšie liečby osteochondrózy

Druhy liekov

Hlavnými cieľmi liekov používaných na osteochondrózu sú:

 • odstránenie bolesti;
 • zlepšenie nálady;
 • zníženie zápalového procesu;
 • obnovenie mikrocirkulácie krvi;
 • návrat spoločnej mobility.


Drogová liečba vyžaduje systematickú a povinnú konzultáciu s lekárom!
Nie je možné úplne obnoviť tkanivo chrupavky postihnuté touto chorobou, aj keď sa používajú najdrahšie lieky. Správne vybrané lieky, ktoré závisia od dávkovania a priebehu podávania, však pomôžu zastaviť ničenie chrupavky a kĺbov..

Liečba drogami znamená systematickosť. Uskutočnil komplexnú liekovú terapiu, ktorá zahŕňa:

 • zmiernenie bolesti;
 • zníženie zápalového procesu;
 • zlepšenie tkaniva chrupavky;
 • návratnosť mobility.

Liečba osteochondrózy liekmi si vyžaduje lieky, ako napríklad:

 • analgetiká;
 • protizápalové;
 • sedatíva;
 • spazmolytiká;
 • svalové relaxanciá;
 • chondroxides;
 • vazodilátor.

Dôležité! Lieky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár, berúc do úvahy dostupné indikácie a kontraindikácie.

Na zotavenie a prevenciu

Do tejto skupiny patria lieky určené na elimináciu účinkov osteochondrózy, ako aj na zastavenie jej rozvoja a ďalšiu prevenciu exacerbácií. Prostriedky tejto skupiny nezmierňujú príznaky, ale majú priamy terapeutický účinok..

Tablety krvného obehu

Takéto lieky zlepšujú prístup krvi k medzistavcovým diskom. Výsledkom je, že disky dostávajú dostatočnú výživu, procesy degradácie a dehydratácie sa zastavujú a osteochondróza prestáva postupovať. Lekári zvyčajne predpisujú jednu z nasledujúcich možností:

Užívajte jednu tabletu denne. Dĺžka kurzu sa môže líšiť v závislosti od zdravotného stavu a ukazovateľov krvného tlaku. Lieky znižujú krvný tlak, a preto môžu existovať kontraindikácie na ich použitie u ľudí s hypotenziou alebo hypotenziou.

Preparáty pre křupavku

Tieto prostriedky prispievajú k regenerácii chrupavky, bránia jej ďalšiemu rozpadu a patológii k pokroku. Sú to tieto lieky:

 1. Chondroitín (1 g 2-krát denne);
 2. Don (750 mg dvakrát denne);
 3. Chondroxid (500 mg dvakrát denne).

U detí sa takéto lieky predpisujú zriedka..

vitamíny

Ak je v tele dostatočné množstvo vitamínov, disky dostávajú normálnu stravu a nedochádza k ničeniu kĺbového tkaniva. Vitamínovo-minerálnu rovnováhu je potrebné udržiavať pomocou správnej stravy av prípade potreby multivitamínových komplexov. V tablete sa predpisujú tieto vitamíny:

Užívajte jednu tabletu denne, najlepšie ráno. Priebeh prijímania je 30-45 dní.

Protizápalové lieky


Liečba začína anestéziou, preto sa na osteochondrózu pôvodne predpisujú protizápalové lieky, ako aj analgetiká. Prípravky zo skupiny NSAID sú k dispozícii vo forme gélu, mastí a špeciálnych výrobkov výlučne na vonkajšie použitie, ako aj vo forme injekcií a tabliet na vnútorné použitie. NSAID sú rozdelené do niekoľkých rôznych skupín, a to:

 • Skupina diklofenaku;
 • ibuprofénová skupina;
 • indometacínová skupina.

Diklofenak je najlepším liekom na liečenie osteochondrózy, ako aj hlavnou účinnou látkou takých liekov, ako sú Voltaren, Diclac, Dicloran a mnoho ďalších. Diklofenak výrazne zvyšuje analgetický účinok analgetík a tiež pomáha rýchlo eliminovať zápalový proces. Lieky, ktoré obsahujú účinnú látku diklofenak, nie sú predpisované ženám počas obdobia nosenia dieťaťa, ako aj dojčenia. Tieto prostriedky sú navyše kontraindikované na použitie u detí a pacientov so žalúdočnými vredmi..


Osteochondróza sa môže liečiť aj liekmi, ktoré obsahujú účinnú látku ibuprofén. Majú takmer rovnaké vlastnosti ako skupina diklofenaku, môžu ich však užívať ženy počas obdobia nosenia a kŕmenia dieťaťa av niektorých prípadoch sú predpísané deťom. Takéto lieky zahŕňajú Nurofen, Ibuprom, Dolgit. Pacienti túto skupinu liekov omnoho ľahšie tolerujú, ale iba lekár by ich mal predpísať po stanovení diagnózy..

Osvedčené lieky na liečbu osteochondrózy zo skupiny indometacínov. Medzi takéto lieky patria Inteban, Indovazin, Arthrocid, Indocide a ďalšie. Ich hlavný rozdiel je v tom, že majú dobrý protizápalový a analgetický účinok priamo na poškodené tkanivá.

Dôležité! V prípade nadmernej aplikácie produktu na poškodenú oblasť môže spôsobiť nežiaduce účinky..

Lieky skupiny indometacínu majú podobné kontraindikácie ako užívanie prostriedkov zo skupiny diklofenaku.

Pre zmiernenie bolesti

Syndróm bolesti sa vyskytuje takmer u všetkých pacientov s touto diagnózou. A s bedrovou lokalizáciou sú bolesti dosť silné. Ak sa počas remisií objavujú pravidelne, potom počas exacerbácií môžu byť stále a veľmi silné. Z tohto dôvodu sa predpisujú lieky na ich odstránenie..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Okrem analgetického účinku majú tieto činidlá tiež protizápalové účinky. Preto ich možno čiastočne považovať za terapeutické. V susedných mäkkých alebo nervových tkanivách sa môže často vyvinúť zápalový proces.

Zoznam tabliet na osteochondrózu bedrovej oblasti, zahrnutých v tejto kategórii, je uvedený nižšie:

Užívajte tablety v priebehu 5 až 14 dní, jednu po druhej dvakrát až trikrát denne.

Svalové relaxanciá

Pri tomto ochorení sa svalové kŕče často vyskytujú, keď sa dostanú do hypertonicity. To vedie k výskytu silnej bolesti spôsobenej zvieraním nervového tkaniva, zníženiu flexibility chrbtice a pocitu stuhnutosti. Aby sa vylúčila táto symptomatológia, lekári predpisujú lieky ako:

Sú predpísané kurzom iba na obdobie exacerbácií (v zriedkavých prípadoch - na obdobie remisií). Zvyčajne sa užívajú až dva týždne, jedna tableta raz alebo dvakrát denne (v závislosti od závažnosti patológie)..

analgetiká

Analgetiká sú lieky proti bolesti, ktoré sú výraznejšie ako lieky NSAID. Na rozdiel od nich však nemajú terapeutický (protizápalový) účinok. Majú tiež viac kontraindikácií, pretože silne ovplyvňujú zloženie krvi, ako aj žalúdočnú sliznicu. Priradené iba v prípadoch, keď NSAID nemôžu zmierniť bolesť. Je lepšie brať ich čo možno zriedka, len ak je to potrebné, a nie dlhšie ako 4 - 5 dní v rade.

Najbežnejšou a najobľúbenejšou drogou v tejto kategórii je Analgin..

Psychotropné lieky

Sú predpisované zriedka, pretože môžu mať negatívny vplyv na nervový systém a na tejto strane majú tiež veľa kontraindikácií. Potreba ich vymenovania je tiež zriedkavá - sú indikované na agresiu a podráždenosť alebo naopak depresiu u pacienta v dôsledku neustálej bolesti. Lekár môže predpísať sedatíva v presne individuálnych dávkach:

Alternatívou k ich užívaniu môžu byť tablety Valerian, Validol, ktoré pri pravidelnom užívaní majú tiež upokojujúci účinok. Lekár by mal predpísať dávku sedatív.

Vasodilatačné lieky


Pri výbere lieku na osteochondrózu je potrebné do liečebného programu zaradiť vazodilatátory. Nadmerné svalové napätie, bolesť v krku vyvoláva výrazné zúženie ciev. V dôsledku toho tkanivá nie sú dostatočne nasýtené kyslíkom a fungovanie mnohých orgánov je narušené..

Na elimináciu patologických procesov sa musia použiť vazokonstrikčné lieky. Pomáha obnoviť normálnu mikrocirkuláciu krvi Trental, Berlition, Actovegin a ďalších. Pomáhajú zlepšovať krvný obeh, normalizovať tón stien krvných ciev.

Nežiaduce reakcie


Zoznam nežiaducich reakcií „Nimesil“ je pomerne široký, preto je dôležité postupovať podľa pokynov.
Zvyčajne je „Nimesil“ dobre tolerovaný, ale občas sa môžu vyskytnúť tieto negatívne javy:

 • závraty;
 • zvýšená nervozita a úzkosť;
 • bolesť v týlnej a časovej oblasti;
 • rýchly, bolestivý tlkot srdca;
 • vysoký tlak;
 • hemoragický syndróm;
 • grganie;
 • nadúvanie;
 • zápal žalúdočnej sliznice;
 • sčervenanie, vyrážka a svrbenie kože;
 • potenie
 • porušenie močenia;
 • bronchospazmus;
 • anémia;
 • opuch;
 • zrakové postihnutie;
 • perforácia žalúdka.

Pri užívaní vysokých dávok lieku je možné zvracanie, ospalosť, nevoľnosť a apatia. Veľmi zriedkavo sa pri predávkovaní vyskytuje krvácanie z tráviaceho traktu. V prípade intoxikácie tela liečivými látkami sa žalúdok umyje a odoberie sa sorbent. Ak je to potrebné, vykonajte symptomatickú liečbu.

Preparáty pre křupavku


Malá časť chondroprotektorov určených na liečbu osteochondrózy

Liečba osteochondrózy liekmi vyžaduje použitie chondroprotektorov, ktoré sú vo forme tabliet, mastí a injekcií. Chondroxidová masť, ktorá sa týka lokálnych liekov, sa osvedčila. Takéto lieky sú široko predpisované na osteochondrózu, pretože môžu spomaliť deštrukciu chrupavky a kĺbov a tiež zlepšiť ich stav..

Rumalon je tiež populárnou drogou, ktorá pomáha obnoviť chrupavku a kĺby..

Mnoho pacientov sa zaujíma o to, ako liečiť osteochondrózu a aké lieky majú užívať. Je potrebné poznamenať, že nestačí piť najúčinnejší liek na osteochondrózu, pretože terapia by sa mala vykonávať komplexne pomocou masáže, fyzioterapeutických procedúr, manuálnej terapie..

kontraindikácie

Napriek tomu, že Nimesil je jedným z najúčinnejších liekov na zmiernenie bolesti pri osteochondróze, nemali by sme zabudnúť, že tento liek má určité kontraindikácie:

 • Erozívne ulcerózne lézie dvanástnika a žalúdka;
 • Ťažké krvácanie v zažívacom trakte;
 • Porušenie funkčnej činnosti obličiek závažnej povahy;
 • Individuálna neznášanlivosť alebo precitlivenosť na látky tvoriace výrobok;
 • Pocity pálenia záhy, nevoľnosti, bolesti brucha a vracania;
 • Diabetické choroby súvisiace s druhým typom;
 • Patológie srdcovej činnosti spojené s preťažením;
 • hypertenzia;
 • Liek sa nepoužíva v pediatrii.

Predtým, ako začnete piť Nimesil na bolesti chrbta, musíte sa uistiť, že na jeho použitie neexistujú kontraindikácie.

Antispasmodiká a svalové relaxanciá


Pri liečbe osteochondrózy sa používajú antispasmodiká, pretože pomáhajú odstraňovať bolesť, zlepšujú krvný obeh a zmierňujú kŕče. Z hlavných spazmolytík používaných pri osteochondróze chrbtice sa najčastejšie predpisujú Midokalm, baklofen a Sirdalud. Antispasmodika pomáha rýchlo a efektívne eliminovať:

Pri použití antispasmodík by sa mali používať aj iné lieky na osteochondrózu, pretože najlepší účinok môže zaručiť výlučne komplexná liečba..

Indikácie pre terapiu

Liečba osteochondrózy bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice je predpísaná na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu, zlepšenie krvného obehu a obnovu štruktúr v poškodených oblastiach. Toto ochorenie sa však nedá úplne vyliečiť, nemenej dôležité je predĺženie obdobia remisie. Použitie najnovších liekov na osteochondrózu je uvedený v týchto situáciách:

 • zvýšená bolesť chrbta, necitlivosť a slabosť v rukách a nohách;
 • vznik medzistavcových prietrží;
 • narušené fungovanie končatín;
 • svalové kŕče;
 • zhoršenie celkového zdravia, poruchy spánku, slabosť;
 • tvorba opuchov a zápalov.

Proti takýmto prejavom pomáha komplexná liečba. Malo by sa však pamätať na to, že konzervatívna metóda dobre pomáha v počiatočných fázach degenerácie medzistavcových štruktúr. V pokročilých prípadoch ani dobré lieky nebudú schopné zastaviť progresiu chondrózy, takže najlepším riešením na zmiernenie stavu pacienta je chirurgický zákrok. Preto, aby sa zabránilo radikálnej intervencii, je dôležité neopomínať príznaky, ale okamžite diagnostikovať problém a začať ho odstraňovať..

Pri liečbe osteochondrózy nie sú antibiotiká predpísané na zastavenie zápalu.

sedatíva


Aké lieky by sa mali používať v priebehu patológie, určí lekár. Okrem toho sa v kombinácii s inými liekmi predpisujú sedatíva. Tieto lieky pomáhajú zlepšovať psychický stav pacientov, často narušený priebehom osteochondrózy..

Najlepšie sedatíva sú tinktúra valeriány a maternice. Ak má pacient výrazný depresívny syndróm, potom sa používajú lieky ako Eglonil alebo Gidazepam. Pri používaní sedatív sa musí venovať osobitná pozornosť konzumácii iných liekov, aby sa nevyvolával výskyt vedľajších účinkov. Sedatíva sa predpisujú podľa predpisu lekára av presne definovanej dávke.

Návod na použitie "Nimesil" pri osteochondróze

Je možné začať užívať Nimesil iba po konzultácii s lekárom, ktorý posúdi závažnosť stavu pacienta a predpíše potrebné dávkovanie..

V prípade cervikálnej osteochondrózy môžu lekári predpísať riešenie, na prípravu ktorého budete musieť vziať jedno vrecko prášku Nimesil, otvoriť ho a naliať do pohára. Nalejte 100 ml teplej vody, dobre premiešajte lyžičkou a okamžite vypite. Liečivo nariedte zakaždým pred jeho užitím, je preto nežiaduce uchovávať hotový roztok. Užívajte Nimesil dvakrát denne na 1 vrecúško po jedle počas 2 týždňov.

blokáda

Ak potrebujete veľmi rýchlo odstrániť bolesť, potom sa aplikujú blokády, ktoré sa vstupujú priamo do ohniska zápalového procesu. Blokády môžu byť novokain alebo lidokaín. Prípravky na liečbu osteochondrózy sa predpisujú iba v počiatočných štádiách patológie. Na zvýšenie účinnosti užívaných liekov sa okrem toho odporúča užívať na osteochondrózu biostimulanty a vitamínové komplexy. Schému nevyhnutne vyberie lekár.

Akýkoľvek liek na osteochondrózu má určité indikácie a kontraindikácie, preto sa lieky predpisujú až po stanovení diagnózy.

O tom, aké lieky sa dajú použiť na odstránenie patológie, rozhoduje lekár, preto nie je potrebné samoliečiť a vyberať lieky na osteochondrózu sami, pretože môžete výrazne zhoršiť priebeh choroby a narušiť fungovanie mnohých orgánov a systémov..

Okrem liekov je potrebné do terapie zahrnúť aj fyzické cvičenia, masáže a ľudové techniky. Pri nesprávne zvolenej terapii a predčasnej liečbe môže patológia ísť do chronického štádia a vyvolať mnoho komplikácií.

prihláška

Indikácie pre použitie lieku:

 • s syndrómami bolesti rôznych etiológií;
 • s chorobami infekčnej zápalovej povahy;
 • s dystrofickými, degeneratívnymi patológiami, ako aj na liečenie zápalových procesov pohybového aparátu;
 • s chorobami vnútorných orgánov, najmä na liečenie v gynekologickom a urologickom odbore;
 • s infekčnými a zápalovými procesmi, s vysokou horúčkou.

Akútna a chronická liečba

S hrudnou osteochondrózou vyskytujúcou sa v akútnom období sú silné bolestivé pocity považované za hlavný charakteristický znak patológie. V chronickom štádiu sú pohyby pacienta obmedzené a bolesť a ďalšie príznaky sa objavujú pod vplyvom určitých provokujúcich faktorov. V akútnom období osteochondrózy je hlavnou úlohou odstrániť bolesť, a preto sa používa táto liečebná schéma:

 • dodržiavanie odpočinku v posteli;
 • užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov;
 • užívanie antispasmodík.

Ak sa pomocou týchto liekov bolesť neznižuje, je indikovaná blokáda novokainu. V osobitných prípadoch sa operácie vykonávajú, mali by však existovať závažné indikácie pre chirurgický zákrok. Po odstránení bolesti musíte užívať lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy a krvný obeh v poškodenej oblasti. Je tiež dôležité obnoviť pohyblivosť chrbtice.

Pri chronickom priebehu osteochondrózy sú indikované chondroprotektory, lieky proti bolesti počas obdobia exacerbácie, ako aj pravidelné špeciálne terapeutické cvičenia, masáže a fyzioterapia..

náhradníci

Väčšina odpovedí na otázku, či Nimesil pomáha pri osteochondróze, je pozitívna - skutočne zmierňuje stav bolesti. Nimesulid je účinná látka liekov Aponil, Nise, Nimid a mnohých ďalších..

Ale s čím nahradiť liek, ak je použitie Nimesilu z nejakého dôvodu nemožné? Najobľúbenejšie analógy sú lieky z rovnakej farmakologickej skupiny NSAID - voltarén (aktívna zložka - diklofenak), indometacín (indometacín), ketónal (ketoprofén) alebo Nurofén (ibuprofén)..

Všetky tieto lieky majú rovnaké vlastnosti ako Nimesil, ale niektoré z nich sú o niečo slabšie, zatiaľ čo iné sú silnejšie. Substituenty sú tiež zastúpené veľkým počtom liekových foriem - nachádzajú sa v tabletách, čapíkoch na rektálne podávanie, injekčných roztokoch, géloch a sprejoch..

Zoznam vedľajších účinkov a kontraindikácií v liekoch sa tiež príliš nelíši. Preto je výber liekov najlepšie na lekárovi - vyberie najlepšiu možnosť, dávku a trvanie liečby, aby sa predišlo nepríjemným reakciám tela.

ethnoscience

Osteochondróza sa lieči po dlhú dobu. Musím si vziať veľa liekov. Ak chcete znížiť množstvo použitej chémie doma, môžete hlavnú liečbu doplniť alternatívnymi metódami:

 1. Strúhané surové zemiaky a med komprimované v rovnakom pomere.
 2. Tinktúra z lila kvetov je vhodná na mletie. Na 0,5 litra vodky sa vyžaduje pohár lila. Trvajte na tom, pár dní.
 3. Zmes na obklady môže byť vyrobená z litra vodky, do ktorej sa pridá 1 g propolisu, 50 g horčičného prášku a aloe šťavy..
 4. Doma je ľahké pripraviť masť z chmeľových šištičiek: lyžica prášku bude vyžadovať toľko masla.

Preto, aby choroba nespôsobovala veľké ťažkosti, musíte sa včas spojiť s odborníkom, vykonať všetky stretnutia a neliečiť sa sami..

Čo je

Základom lieku je nimesulid, látka zo skupiny sulfonanilidov, nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID). Účinne bojuje proti bolesti, zápalom a horúčke, riedi krv a zabraňuje upchávaniu krvných ciev.

Forma uvoľňovania nimesilu sú granule (prášok) na prípravu suspenzie, ktorá sa podáva perorálne. Každé vrecko (to je 2 gramy prášku) obsahuje 100 miligramov nimesulidu. V lekárňach sa liek predáva jednotlivo alebo v baleniach, hotový výrobok má citrusovú arómu.

Keď je látka v gastrointestinálnom trakte, rýchlo sa vstrebáva a prináša úľavu. Jeho maximálna koncentrácia v krvnej plazme sa dosiahne po 2 až 3 hodinách a účinok trvá 6 hodín alebo dlhšie.

Existujú ďalšie lieky na báze nimesulidu, ktoré sa vyrábajú vo forme suspenzie, tabliet, rektálnych čapíkov (čapíky), gélu a mastí na vonkajšie použitie. Všetky však majú iné obchodné názvy..

Užitočné rady

Spolu s liekmi proti bolesti a inými opatreniami na zmiernenie príznakov osteochondrózy vám odporúčam kúpiť korekčný korekčný mechanizmus Power Magnetic..

Tento produkt sa musí nosiť pod oblečením - korzet neobmedzuje pohyby a nie je viditeľný pre ostatných. Súčasne vracia chrbticu do správnej polohy - popruhy mierne potiahnu plecia dozadu, čo pomáha pri vyrovnaní chrbta a nedovoľuje pacientovi sa sklopiť..

Okrem toho sú do korektora zabudované magnety, čím sa vytvára silné elektromagnetické pole, vďaka ktorému sa posilňujú chrbtové svaly a normalizujú sa metabolické procesy. Výsledkom je zmiernenie bolesti, zápalový proces sa zastaví a opuch zmizne. Zároveň sa zlepší fungovanie nervového systému a srdca..

Na to sa rozlúčim. Ďakujem vám za pozornosť na môj článok a dúfam, že je pre vás užitočný. Prihláste sa na odber aktualizácií a zdieľajte články o sociálnych sieťach a sledujte novinky. Kým sa znova stretneme!

S úctou, Vladimír Litvinenko!

Základné pravidlá prijímania a bezpečnostné opatrenia

Liečba osteochondrózy bez ohľadu na jej umiestnenie sa uskutočňuje pomocou liekov zo skupiny NSAID. Okrem tejto patológie úspešne zastavujú zápalový proces v kolenných kĺboch, lumbagu, obličkovej kolike a neuralgii. Sú tiež predpísané na zmiernenie bolesti po operáciách alebo svalových zraneniach. U niektorých pacientov sa však pozoruje individuálna neznášanlivosť na lieky alebo vedľajšie účinky, preto by sa počas podávania mala postupovať opatrne..

 • Neprekračujte dávku uvedenú v pokynoch..
 • Samotné podávanie NSAID nie je povolené pri predpisovaní liekov, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi alebo ktoré sa užívajú s hypertenziou.
 • Ak pociťujete nevoľnosť, vracanie alebo zmätenosť alebo iné vedľajšie účinky alebo príznaky predávkovania, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom..
 • Tablety alebo kapsuly užívajte iba podľa pokynov lekára niekoľko hodín pred jedlom a vypite veľké množstvo vody.
 • Pri dlhodobých liekoch je potrebné sledovať krvný obraz, ako aj stav obličiek a pečene.
 • Ak sa vyskytnú problémy so žalúdkom, je nevyhnutné súčasné podávanie Almagelu..
 • Súbežné užívanie NSAIDs s alkoholom je neprijateľné, pretože tento „koktail“ bude trpieť na pečeň..

NSAID môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ako sú závraty, migréna, peptický vred, krvácanie zo žalúdka, hnačka, nefritída alebo zlyhanie obličiek. Preto sa neodporúča ich použitie bez potreby alebo kontroly dávkovania lekárom.

Liečba počas remisie

Lieky počas remisie zahŕňajú užívanie niekoľkých rôznych skupín liekov, konkrétne:

 • vazodilátor;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamínové komplexy.

Vasodilátory pomáhajú znižovať nadmerný tonus svalov a zlepšujú metabolické procesy. Pomáhajú tiež zaistiť nerušenú mikrocirkuláciu krvi..

Chondroprotektory pomáhajú rýchlo a účinne obnovovať chrupavku a zabraňujú následnej progresii osteochondrózy. Okrem toho je indikovaný príjem vitamínov B, ktoré pomáhajú posilňovať cievy a zlepšujú pohodu pacienta. Okrem toho pomáhajú posilňovať imunitu..

Kedy piť

Nimesil pomáha zbaviť sa bolesti, zápalu a tepla, ale zmierňuje príznaky iba dočasne a neovplyvňuje celkový priebeh ochorenia, ktorý by sa nemal používať ako jediný spôsob liečby..

Indikácie užívania drogy:

 1. Zápalové a degeneratívne patológie muskuloskeletálneho systému - artróza, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída, artritída, zápal šliach, burzitída, radikulitída, bedrový kôš, ischias, dna, trauma, výrony.
 2. Syndróm bolesti rôznej povahy - bolesť hlavy, bolesť zubov, pooperačná, poúrazová, bolesť svalov a kĺbov, počas menštruácie.
 3. Infekčné choroby, pri ktorých sa zvyšuje teplota a vyskytuje sa bolesť - chrípka, angína, sinusitída, zápal stredného ucha.

Nimesil vám pomôže, ak pri osteochondróze trpíte bedrovou kosťou v bedrovej oblasti a zvieraním sedacieho nervu alebo ak pociťujete bolesť v hrudníku, čo vám neumožňuje normálne dýchať. Liek je tiež určený na lokalizáciu patológie krčnej chrbtice, keď sa na krku a ramenách objavia migrény a bolesti pri ťahaní.

Účinnosť liečby drogami

Účinnosť liečby drogami nemožno poprieť, rovnako ako skutočnosť, že bez nej nie je možné obísť. Úspech takejto terapie však bude závisieť od mnohých faktorov. Medzi ne patrí:

 1. správne vybraný komplex liekov;
 2. absolvovanie celého liečebného cyklu;
 3. nepretržité sledovanie ošetrujúcim lekárom;
 4. kombinácia s inými druhmi liečby.

Iba prítomnosť všetkých štyroch aspektov súčasne povedie k pozitívnemu výsledku..

závrat

Tvorba závratov je ovplyvnená nedostatočným prísunom krvi do mozgu. Vyskytuje sa v dôsledku stlačenia prietrže disku stavcových ciev, ktoré sú umiestnené blízko krčnej chrbtice..

Na zlepšenie pohybu lymfy cez cievy sa predpisujú tieto lieky:

 1. Eufillin. Pomáha uvoľňovať kapiláry, čo zvyšuje prietok krvi do mozgu
 2. Pentoxifylín. Rozširuje krvné cievy, zlepšuje cirkuláciu lymfy v mozgu
 3. Kyselina nikotínová. Má výrazný vazodilatačný účinok, zlepšuje krvný obeh v cievach

Kedy neužiť

Tak ako všetky lieky NSAID, aj Nimesil má mnoho kontraindikácií, ktoré je potrebné zvážiť pred užitím lieku:

 • individuálna intolerancia na nimesulid, pomocné zložky lieku alebo iné NSAID;
 • súčasné použitie potenciálne hepatotoxických liekov - paracetamolu, analgetík alebo NSAID;
 • exacerbácia zápalových patológií gastrointestinálneho traktu, peptický vred alebo krvácanie zo žalúdka alebo čriev;
 • prenesený štep koronárnej artérie;
 • závažné obličkové alebo pečeňové poruchy, zlyhanie srdca;
 • závažné poruchy zrážanlivosti;
 • tehotenstvo a laktácia - dojčenie počas liečby musí byť prerušené;
 • vek do 12 rokov;
 • závislosť od alkoholu alebo drog;
 • febrilný syndróm s prechladnutím - na zníženie teploty je lepšie používať šetrnejšie prostriedky.

Za týchto podmienok je potrebná opatrnosť:

 • ťažká arteriálna hypertenzia, ischemická choroba srdca;
 • zhoršený metabolizmus lipidov, diabetes mellitus 2. typu;
 • starší vek;
 • závažné somatické choroby;
 • fajčenie, poškodenie periférnych tepien;
 • súčasné podávanie antikoagulancií alebo protidoštičkových látok, hormónov, antidepresív;
 • nedávne dlhodobé používanie NSAID.

Deti mladšie ako 12 rokov majú predpísaný paracetamol alebo ibuprofén. Nimesil predpisuje pediater iba pre svoju neúčinnosť. Denná dávka by nemala prekročiť 1,5 - 3 miligramy na 1 kilogram telesnej hmotnosti dieťaťa a toto množstvo by sa malo rozdeliť na 2 - 3 dávky..

Lieky na spinálnu osteochondrózu

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Neurologické komplikácie osteochondrózy chrbtice sú dôležitým lekárskym, sociálnym a ekonomickým problémom. Veľký počet pacientov v produktívnom veku je nútených každoročne tráviť veľa času a peňazí na zastavení a prevencii komplikácií tohto ochorenia. V tomto ohľade je pochopiteľný význam problému výberu racionálnej liečby osteochondrózy. Ako viete, táto liečba je komplexná a zahŕňa tak predpisovanie liekov (farmakoterapiu), ako aj používanie metód bez drogovej liečby, ako aj chirurgickú liečbu. Podrobnejšie sa venujeme možnostiam farmakoterapie. Jeho hlavné smery sú vplyv na bolesť, svalovo-tonickú zložku, zlepšenie mikrocirkulácie a trofického tkaniva.

Ak sa vyskytne akútna bolesť niekoľko dní, pacient by mal udržiavať pokoj v posteli, aby sa znížil objem a závažnosť pohybov v postihnutej oblasti. Pacient by mal mať na chrbte pohodlnú uvoľnenú polohu. Pacienti si často často vyberajú pózu s mierne zdvihnutým chrbtom a mierne ohnutými kolenami. Hlavnou požiadavkou je, aby pacient ležal na tvrdom povrchu v pohodlnej polohe pre neho. Studené alebo ľahké suché teplo môže zmierniť bolesť, zatiaľ čo hlboké alebo intenzívne otepľovanie ho ešte viac zosilňuje. Pri postupnom rozširovaní režimu sa pacientom odporúča dočasne obmedziť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu nefyziologickému držaniu tela, náhlym pohybom chrbtice (predĺženie, rotácia, naklápanie), vzpieraniu. Ak existujú príznaky nestability miechového segmentu a tendencie k recidíve bolesti, je vhodné nosiť korzet niekoľko dní. Malo by sa však pamätať na to, že dlhodobé nosenie korzetu môže viesť k svalovej slabosti. Po úplnom zmiernení bolesti a odstránení nepohodlia je potrebné začať so špeciálnymi kurzami fyzioterapie s učením pacienta správnym pohybom bez zvyšovania záťaže chrbtice, posilňovaním svalov chrbta a krku. Pozitívny efekt je spravidla realizovaný kurzom (7-10 procedúr) s kvalifikovanou masážou, plávaním v teplej vode.

Dôležitou súčasťou liečby je menovanie analgetík, ktoré sa musia užívať v kurze (každú hodinu), bez čakania na zosilnenie bolesti. Najčastejšie sa používajú analgín, paracetamol a sedalgin. V počiatočných dňoch akútnej bolesti sa používajú zmesi, ktoré obsahujú spolu s analgetikami dehydratáciu (dekongestant), protizápalové látky, relaxanty svalov, sedatíva. Analgin (1 - 2 ml 50% roztoku) a analgetiká iných skupín - baralgin (5 - 10 ml), novokain (od 20 do 100 ml 0,5% roztoku) sa často kombinujú s vymenovaním hydrokortizónu (20 - 40 mg), lasixu ( 20-40 mg), aminofylín (10 ml 2,4% roztoku), trankvilizéry (relanium 1-2 ml), vitamín B12(do 2 000 mcg na podanie). Odkvapkávanie týchto zmesí (v rôznych kompatibilných kombináciách) sa môže uskutočňovať dvakrát denne. Použitie novokainu je možné v rôznych riedeniach a jeho derivátoch: trimecain (0,5-0,25%), Sovcain (0,5-10%); lidokaín (0,5; 1; 2%)

Zmesi vzoriek:

 • Roztok dipyrónu 50% - 1,0 bez spaľovania - 2 g lasixu - 40 mg Roztok novokainu 0,25% - 100,0 Fyz. roztok - 150,0 - iv kvapkanie
 • Baralgin - 5,0 Relanium - 2,0 Dexazón - 4 mg novokaín - 0,25% - 50,0 glukóza - 5% - 200,0 - iv
 • Analgin 50% - 2,0 V12 - 1 000 mcg No-spa - 2% - 2,0 Reopyrín - 5,0 - im

Dehydratačný (dekongestantný) liečebný komplex je indikovaný hlavne pri ťažkom radiálnom syndróme. Najčastejšie sa v tejto situácii používajú rýchlo pôsobiace saluretiká alebo dexazón. Neexistuje konsenzus o účinnosti týchto liekov.

Kombinované lieky (vrátane liekov s výrazným analgetickým účinkom) zahŕňajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Z tejto skupiny sa najčastejšie používajú nasledujúce lieky: diklofenak (voltaren; diclovit); ortofen; ibuprofen; indometacín; piroxikam; ketoprofén (arthrosilén, ketonal); ketorolak (dolac); lornoxikam (xefocam). Ich účinok je založený na neselektívnej inhibícii cyklooxygenázy, v dôsledku čoho sú blokované reakcie arachidonickej kaskády a je narušená syntéza prostaglandínov. To vedie k zníženiu poškodenia bunkových membrán, ktoré inhibuje progresiu zápalového procesu. Prípravky tejto skupiny majú výrazný protizápalový, antireumatický, analgetický, antipyretický a protidoštičkový účinok. Ľahké použitie poskytuje množstvo foriem uvoľňovania diklofenaku. K dispozícii sú tablety Voltarenu 25 mg a 50 mg, tablety s postupným uvoľňovaním 100 mg, injekčné roztoky v ampulkách 3 ml (25 mg / 1 ml), rektálne čapíky 50, 100 mg a 25 mg pre deti. Volt-arény sa zvyčajne predpisujú perorálne v dávke 25 - 50 mg 2 - 3-krát denne (ale nie viac ako 150 mg / deň). Keď sa dosiahne terapeutický účinok, použije sa 50 mg denne. Čapíky sa predpisujú 50 mg 2-krát denne, lokálny krém Voltaren Emulgel - 1% sa vtiera do kože nad léziu (2 až 4 g) 2-krát denne (používa sa na zvýšenie účinku pri iných liekových formách).

Ak sa užíva per os, existuje priamy škodlivý účinok diklofenaku na bunky žalúdočnej sliznice s poškodením mitochondrií a disociáciou oxidačnej fosforylácie. Preto v prípade príznakov poškodenia žalúdka a dvanástnika sa dáva prednosť čapíkovým formám diklofenaku, ako sú napríklad diklovitové čapíky (vždy 50 mg). Je ukázané, že trvanie účinku čapíkov je dlhšie ako trvanie pôsobenia tabliet. To vám umožní znížiť počet dávok za deň, čo nemá žiadny význam, najmä pre starších pacientov. Čapíky Diclovit sa zvyčajne používajú 2-krát denne (monoterapia) alebo v kombinovanej terapii: počas dňa pacient dostáva injekcie alebo tablety a v noci - čapíky, čo vytvára lepší terapeutický účinok vďaka rovnomernejšiemu a dlhodobejšiemu udržiavaniu koncentrácie liečiva v krvi. Na vonkajšie použitie je k dispozícii 1% diclovit gél.

Priebeh liečby liekmi NSAID určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia, ale obvykle nepresahuje 7-14 dní..

Používajú sa tiež selektívne inhibítory cyklooxygenázy typu 2 (COX 2): nise (nimesulid); celecoxib (celebrex); meloxikam (movalis). Odporúča sa používať primerané dávky NSAID v krátkom cykle (nie dlhšie ako 5 až 7 dní). V niektorých prípadoch (ak je pacient kontraindikovaný na perorálne použitie týchto liekov v prípade hemoragického syndrómu, gastrointestinálneho vredu) sú indikované intramuskulárne injekcie NSAID. Tieto liečivá sa tiež môžu používať vo forme mastí (napríklad gél na rýchle použitie) alebo vo forme rektálnych čapíkov (napríklad ketoprofénu). Je potrebné ešte raz zdôrazniť, že pri parenterálnom alebo rektálnom použití NSAID sa dyspeptické symptómy vyskytujú menej často ako pri tabletových formuláciách, avšak podľa väčšiny vedcov je riziko vredov a erózie mierne znížené. Ak je potrebné u pacientov s vysokým rizikom erozívnych a ulceróznych lézií žalúdka a dvanástnika (starších, s anamnézou peptických vredov, kardiovaskulárnych ochorení, užívaním kortikosteroidov a antikoagulancií) vykonávať krátke obdobie NSAID, odporúča sa NSAID kombinovať s blokátormi na ochranu gastrointestinálneho traktu. N2-histamínové receptory (ranitidín 150 - 300 mg / deň, famotidín 40 mg / deň), inhibítory protónovej pumpy (omeprazol 20 mg / deň, lansoprazol 30 mg / deň atď.) alebo syntetický analóg prostaglandínov misoprostolu (100-200 mg 3-4 r.d.). Výskyt dyspepsie alebo eróznych a ulceróznych komplikácií si vyžaduje neodkladné vysadenie NSAID a voľbu liečby iných liekov s analgetickými, protizápalovými a mikrocirkulačnými účinkami..

Selektívne inhibítory COX 2. typu, napríklad Movalis, Celecoxib, budú menej pravdepodobne spôsobovať vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu ako tradičné NSAID. Ukázalo sa, že celekoxib je účinný pri osteoartritíde a ankylozujúcej spondylitíde. Súčasne s vertebrogénnymi bolestivými syndrómami nebola jeho účinnosť spoľahlivo stanovená. Podľa niektorých vedcov môže liek slúžiť ako prostriedok výberu pre zlú toleranciu tradičných NSAID, anamnézu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, ako aj na dlhodobé užívanie NSAID..

Optimálna kombinácia vysokej účinnosti a bezpečnosti charakterizuje použitie Movalis, ktorý sa čoraz viac používa pri liečbe osteartrózy a artritídy a bolestivých syndrómov vertebrogénneho a svalového pôvodu. V poslednej dobe, keď sa objaví injekčná forma meloxikamu, sa odporúča použitie takzvanej „krok za krokom“ liečby Movalisom: v akútnom období 3 až 6 dní denne, v závislosti od závažnosti syndrómu bolesti, je predpísaných 15 mg injekcií (1 ampulka) ) za deň, potom prechádzajú na tabletovú formu lieku tiež pri 15 mg 1-krát denne. Ak sa závažnosť syndrómu bolesti nezníži v priebehu 3 až 4 dní, liečba sa môže zvýšiť ustanovením liekov, ktoré inhibujú kortex a limbické štruktúry mozgu, napríklad hydrát hydrátu (najviac 2 g v klystýri) alebo opioidných syntetických analgetík, napríklad tramadolu (tramal) ) Toto liečivo má výrazný analgetický účinok, stimuluje opiátové receptory a znižuje reverznú synaptickú absorpciu noradrenalínu a serotonínu. Dávka je individuálna v závislosti od intenzity a povahy bolesti. V priemere sa používa 50 - 100 mg / deň, pri veľmi intenzívnych bolestiach maximálne 400 mg / deň. Tablety alebo kapsuly (každá 50 mg) sa užívajú perorálne bez žuvania, zapíjajú sa malým množstvom vody. Injekčný roztok sa vyrába v ampulkách s obsahom 1 ml (50 mg) alebo 2 ml (100 mg). Pohodlná forma uvoľňovania v čapíkoch (100 mg). Je potrebné pamätať na to, že počas liečebného obdobia by sa človek nemal zdržať vedenia motorového vozidla (pretože sa mení rýchlosť reakcie) a pri dlhodobom používaní vysokých dávok je možný vývoj závislosti od liečiva. Iba s neznesiteľnou bolesťou sa uchyľujú k omamným látkam (ópium v ​​čípkoch, leoran, fenadón, promedol).

Spolu so systémovým podávaním analgetík majú v prípade bolesti a svalovo-tonického syndrómu dobrý účinok aj lokálne aplikácie založené na dimexide (vodný roztok 10 - 30 - 50%). Dimexid sa riedi 0,5 - 2% roztokom novokaínu v pomere 1 až 2. Vzhľadom na schopnosť dimexidu "viesť" účinnú látku hlboko do tkanív, je vhodné do aplikácie na aplikáciu zahrnúť hydrokortizón [dimexid 5 ml + novokain 0,5% 10 ml + hydrokortizón (pre iv injekcie) 2,5 ml (75 mg)] počas 5 dní jedenkrát denne, potom 5 dní 1 voltarén [5% dimexid + 0,5% novokain 10 ml + 3 ml voltarén] 1 raz za deň. Pri aplikáciách sa 5-vrstvová gáza impregnuje vhodným roztokom a aplikuje sa na premietanie bodov bolesti (pod miestnym tepelným obväzom) počas 30-40 minút raz denne. Všeobecný priebeh lokálnych aplikácií je 10 postupov: 5 - s hydrokortizónom a 5 - s voltáriom.

V praxi sa často používajú paravertebrálne blokády novokainu. Paravertebrálna blokáda je kolektívny koncept. Znamená to iba to, že blokáda sa robí v bezprostrednej blízkosti chrbtice. Paravertebrálna blokáda môže byť intradermálna, subkutánna, svalová, perineurálna a tzv. Niekedy sú ganglie hraničného sympatického kmeňa blokované paravertebrálne. Pri diskogénnych lumbosakrálnych radikulopatiách je potrebné vziať do úvahy prevládajúcu lokalizáciu patologického procesu. Jedným z dôležitých všeobecných bodov je to, že osteochondróza chrbtice je obzvlášť často sprevádzaná podráždením alebo výraznejším stupňom kompresie koreňov L1 a S1. Táto okolnosť je spojená so zvýšenou traumou lumbosakrálneho disku, ako aj so skutočnosťou, že medzistavcové foramen na tejto úrovni je zvlášť úzky (1-3 mm oproti 5 mm pre prekrývajúce sa stavce) a kord tu úplne prekrýva foramen. Paravertebrálny radiálny blok je indikovaný pre rádikulopatie. Aplikujte 0,5 - 1% roztok novokainu alebo jeho zmes s hydrokortizónovou emulziou, menej často, s inými liekmi. Zmes hydrokortizónu s roztokom novokainu sa pripravuje bezprostredne pred použitím. Zvyčajne sa používa 50 - 75 mg hydrokortizónu a až 100 ml novokainu (v závislosti od počtu bodov použitých na blokádu a fyzického stavu pacienta). Musíte mať čistý roztok novokainu požadovanej koncentrácie. Novokain sa používa na prípravnú anestéziu a jeho zmes s hydrokortizónom sa používa na priamy vstup do oblasti kordov. Technika paravertebrálnej blokády je opísaná v osobitných usmerneniach. Injekcie sa opakujú po 2 až 3 dňoch, iba 3 až 5 injekcií za cyklus. Spolu s novokainom sa môžu používať jeho rôzne deriváty: trimecaín (0,5 - 0,25%), Sovcain (0,5 - 10%); lidokaín (0,5; 1; 2%).

Lokálne dráždivé a rozptyľujúce látky (lokálne použitie mastí obsahujúcich NSAID (napríklad diklovitový gél, voltarén-emulgel atď.), Lidokainový krém, betanikomón, finalgon, nikotlex, es-sex, efcamone, tigrá masť môže znížiť závažnosť bolesti), hadí a včelí jed, anuzol, bantín, lokálne použitie korenistej náplasti) a účinky lokálnej reflexoterapie a fyzioterapie.

Medzi účinky na svalovo-tonickú (svalovo-tonickú) zložku bolesti patria postizometrické relaxačné, masážne a terapeutické cvičenia vrátane cvičení na posilnenie svalového korzetu alebo naťahovanie spazmodických svalov. Blokovanie spúšťacích a bolestivých bodov niekoľkými ml roztoku lokálneho anestetika a / alebo kortikosteroidu má pozitívny účinok. Tiež sa používa zavlažovanie bolestivej oblasti chlóretylom, po ktorom nasleduje napínanie svalov. Pri dlhodobej myofasciálnej bolesti spôsobenej sekundárnymi svalovo-tonickými reakciami sa predpisujú svalové relaxanciá, napríklad Sirdalud (tizanidín). Sirdalud je centrálny svalový relaxant. Stimulácia presynaptika a2-adrenoreceptory potláča excitáciu excitačných aminokyselín z intermediárnych neurónov miechy, čo vedie k inhibícii polysynaptického prenosu excitácie v mieche, ktorý reguluje tón kostrových svalov. Cirdalud je účinný proti akútnym bolestivým svalovým kŕčom a chronickým kŕčom miechy a mozgu. Dostupné v tabletách 2 a 4 mg. Na zmiernenie bolestivého svalového kŕče sa Sirdalud predpisuje perorálne 2-4 mg trikrát denne, v závažných prípadoch, navyše v noci 2-4 mg. Opatrne sa liek predpisuje pacientom s renálnou a hepatálnou insuficienciou. Počas liečby by sa človek mal zdržať práce vyžadujúcej rýchle psychomotorické reakcie. Z ďalších liekov v tejto skupine sa používa baklofén 30 - 75 mg / deň, diazepam 10 - 40 mg / deň, tetrazepam (myolastan) 50 - 150 mg / deň. alebo kombinácie svalových relaxancií s analgetikami (myalgin). Trvanie takejto liečby je asi 2 týždne.

Zlepšenie mikrocirkulácie a metabolizmu, symptomatická liečba osteochondrózy

Komplex liekovej terapie zahrnuje liečivá, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Medzi nimi sa odporúča predpísať pentoxifylín (trental) 400 mg 2-3 krát denne perorálne alebo 100-300 mg iv v kvapkách 200 ml izotonického roztoku chloridu sodného, ​​10% roztoku karantilu (dipyridamolu) 75 mg iv.

Na zlepšenie periférnej cirkulácie sa používajú vazodilatačné lieky: kompliancia alebo teonikol (150 - 300 mg 3-krát denne), intramuskulárne kyselina nikotínová od 1 do 6 ml, ako aj lieky, ktoré stimulujú venózny odtok - eskalán, troxevasín, glivenol..

Aby sa zlepšil trofizmus tkanív miechy, svalovo-väzivového aparátu, používa sa intramuskulárne 20% aktovegínový roztok 2-5 ml intramuskulárne; tanakan 40 mg 3-krát denne.

Celkový posilňujúci účinok sa prejavuje vitamínovými prípravkami. Tieto látky patria do skupiny nešpecifických imunoprotektorov a môžu byť ďalším prostriedkom patogénnej a symptomatickej liečby. Mnohé z nich majú antioxidačné vlastnosti, ktoré znižujú rôzne patologické prejavy vývoja zápalových a bolestivých reakcií. Táto skupina liekov je obzvlášť potrebná v období zotavenia po úľave od akútneho obdobia rádikulopatie. Prípravky vitamínov A, E, B2, P, C prispievajú k posilneniu cievnej steny kapilár, najmä so zníženou rezistenciou. Prípravky vitamínov B6, B12, PP normalizujú vedenie nervového impulzu pozdĺž periférnych nervových vlákien a prostredníctvom neuromuskulárnej synapsie, pomáhajú zmierňovať bolesť, znižujú opuchy. Vysoké dávky kyseliny askorbovej stimulujú endogénnu glukokortikosteroidogenézu a následne sa prejavuje analgetická a protizápalová aktivita charakteristická pre glukokortikosteroidy..

Bez zhoršenia bolesti, aby sa zlepšil metabolizmus kĺbovej chrupavky, sa môžu všeobecne používať tzv. Chondroprotektory, čo sú spravidla extrakty chrupavky (rumalon 1-2 ml / m h / d, arteparón 1 ml / m 2-krát týždenne), prípravky chondroitínu. sulfát <артрон 1-2 мл в/м; структум 750 мг 2 раза в сутки 3 нед., далее 500 мг 2 раза в сутки, хондроксид, маз 2-3 раза в сутки), алфлутоп 1 мл в/м, глюкозамин (дона) 1,5 г внутр. Данные препараты оказывают стимулирующее действие на регенерацию хрящевой ткани, уменшают сопутствующее воспаление и ослабляют бол в пораженных суставах и позвоночнике. В частности, хондроксид, действующим началом которого является хондроитинсулфат, относится к замещающе-восстановителным средствам, идентичным мукополисахаридам и гликозаминам. Благодаря этому он оказывает стимулирующее действие на регенерацию суставного хряща. Второй компонент мази - диметилсулфоксид - оказывает выраженное обезболивающее и противовоспалителное действие, способствует более глубокому проникновению хондроитинсулфата в ткани. Хондроксид рекомендуется для наружного применения путем нанесения 2-3 раза в ден на кожу над очагом поражения и втирания в течение 2-3 мин до полного впитывания. Более эффективно применение хондроксида при остеохондрозе путем ултрафонофореза. Длителност терапии хондропротекторами индивидуална.

Pomerne často sa používajú aj iné biogénne stimulanty: tekutý extrakt z aloe pre injekcie; solcoseryl; sklovité telo; malých lží; kyselina glutámová.

Dôležitým problémom s osteochondrózou krčnej chrbtice je liečba závratov, ktorá je pomerne častá, najmä u ľudí staršej vekovej skupiny. Vertebrogénne závraty znepokojujú pacientov ani tak počas exacerbácií (tu sa prejavujú vyššie uvedené syndrómy bolesti), ale počas relatívnych remisií, ktoré ovplyvňujú celkovú úroveň životnej činnosti, emocionálneho pozadia a pracovnej kapacity. Trauma k osteofytom stavcov, sprevádzané vývojom zmien v jeho intime a možnosťou vzniku cievneho spazmu, vytvára predpoklady na zhoršenie krvného obehu v bazilárovi stavovcov. U starších pacientov to vedie k prítomnosti aterosklerotických zmien v cievach a vedie k nástupu a progresii vertebrálnej bazilárnej nedostatočnosti, ktorá sa prejavuje predovšetkým kochleovestibulárnymi poruchami (systémové alebo nesystémové závraty, paracuszia, syndróm menšieho typu). Pri liečení závratov sa môžu používať lieky rôznych skupín, ktoré takým spôsobom znižujú excitabilitu centrálnej a periférnej časti vestibulárneho analyzátora. Medzi nimi je syntetický analóg histamínu betaserk (betahistín). Toto liečivo pôsobí na receptory H2 a H3 histamínu vo vnútornom uchu a vestibulárne jadrá centrálneho nervového systému, zlepšuje mikrocirkuláciu a priepustnosť kapilár vnútorného ucha, zvyšuje prietok krvi v hlavnej artérii a normalizuje tlak endolymfy v labyrinte a kochlei. Liečivo je účinné na orálne podávanie 8 mg 3-krát denne; priebeh liečby je 1-3 mesiace. Je však potrebné pamätať na jeho opatrné použitie u pacientov, ktorí majú v anamnéze peptický vred, feochromocytóm, bronchiálnu astmu. Je tiež možné odporučiť použitie vazoaktívnych liekov [cinnarizín (stugeron), vinpocetín (cavinton)], ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu [pentoxifyllín (trental)], kombinované vaskulárne a metabolické látky (tanakan, pikamón, vazobral), antihistaminiká (tavegil, suprastin, bira.

Pri ťažkom radiálnom syndróme sa doba liečby významne zvyšuje (až na 6 - 8 týždňov. V porovnaní s 2 - 3 týždňami. Pri nekomplikovanej lumbalgii). Odporúča sa vykonávať liečbu v nemocnici. Princípy liečby zostávajú rovnaké - odpočinok po dobu najmenej 10-14 dní, použitie analgetík, najmä NSAID. Pri syndróme silnej bolesti, ktorý sa nekončí konvenčnými metódami, sa uchyľujú k použitiu liekov s výraznejším analgetickým účinkom, napríklad také syntetické analgetiká, ako je už zmienený tramadol (tramal), fortral atď. Metóda voľby je použitie epidurálnych blokov cez sokrococcygálny otvor, translumbálnu cestu alebo cez prvý sakrálny otvor. Pokiaľ ide o blokády, s výhodou sa používajú lieky s lokálnym účinkom a tvoriace sklad v mieste vpichu. V závažných prípadoch sa pri neprítomnosti kontraindikácií vykonáva krátky cyklus (3 až 5 dní) liečby kortikosteroidmi (prednison v dávke 80 - 100 mg denne perorálne počas 3 - 5 dní, po ktorom nasleduje urýchlené zníženie dávky). Použite terapiu zameranú na zlepšenie mikrocirkulácie a tkanivového trofizmu.

U radikulárnych syndrómov spôsobených overenými kýlami medzistavcových platničiek je možné enzymatické lýzy disku intradiskálne podávanie chymopapainu..

V prípade chronickej bolesti (bolesť trvá viac ako 3 mesiace) sa vyžaduje dôkladné vyšetrenie pacienta, aby sa zistila možná príčina bolesti (stlačenie nádoru, absces, hrubá osteoporóza). Potrebná je aj analýza kombinácie psychologických, somatických a iných faktorov prispievajúcich k chronickosti bolesti..

Dôraz pri liečbe syndrómu chronickej bolesti sa presúva na neliečivé metódy expozície (masáž, fyzioterapia, plávanie, reflexológia, fyzioterapia) a postupné rozširovanie motorického režimu. Odporúča sa použiť zavedenie liekov pomocou fonoforézy. Zahrnutie fonoforézy masti chondroxidu do programu rehabilitačných opatrení pre pacientov so spinálnou osteochondrózou v štádiu I-II tak prispieva k rýchlejšiemu zmierneniu bolesti, k odstráneniu príznakov napätia a k obnove motorickej aktivity pacientov. Klinicky sa dokázalo, že použitie fonoforézy masti chondroxidu u pacientov so spinálnou osteochondrózou je bezpečné a nespôsobuje vedľajšie účinky. Priebeh liečby zahŕňa 12 až 15 postupov. Intenzita ultrazvuku 0,2-0,4 W / cm2 v impulznom režime podľa labilnej techniky počas 8-10 minút.

Pri formovaní psychologických postojov pacienta k bolesti alebo depresívnym symptómom je potrebná konzultácia s klinickým psychológom a psychiatrom. Účinnosť terapeutických opatrení sa často zvyšuje s použitím „miernych“ antidepresív alebo sedatív.

V prípadoch rezistentných na liekovú terapiu je potrebné poradiť sa s neurochirurgom, aby sa vyriešila otázka chirurgickej liečby osteochondrózy. Chirurgická liečba osteochondrózy chrbtice je absolútne indikovaná na sekvestráciu medzistavcových platničiek s tvorbou „cudzieho telesa“ vo vnútri epidurálneho priestoru. Naliehavá konzultácia neurochirurga s cieľom vyriešiť problém chirurgického zákroku je potrebná aj v prípadoch akútneho stlačenia koreňov (vrátane chvosta), sprevádzaného zvýšením parézy končatín a panvových porúch. Ďalšou indikáciou chirurgickej liečby je závažný syndróm bolesti spôsobujúci bolesť, ktorý nie je prístupný konzervatívnej liečbe po dobu niekoľkých mesiacov.

Liečba osteochondrózy chrbtice by teda mala byť komplexná, vrátane liekovej a neliečivovej terapie, a dlhodobá. Aby sa zachovala motivácia pacienta na zotavenie, prístup pacienta k liečbe, je potrebné pochopiť podstatu patologických procesov a neurologických komplikácií osteochondrózy chrbtice. Inak bude liečba obmedzená iba na zastavenie častejších exacerbácií. Len aktívna účasť pacienta na liečebnom procese vytvára základ pre stabilnú regresiu neurologických prejavov spinálnej osteochondrózy a zachovanie celého života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekárSlávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC!
Dodržiavanie terapeutickej stravy je jednou z podmienok úspešnej liečby osteochondrózy krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice.
Kotvisko s medzistavcovou prietržou by sa malo pripravovať obzvlášť opatrne. Rovnako dôležité je dodržiavať pravidlá spánku. V kombinácii tieto opatrenia pomôžu zabrániť možnému zraneniu a zhoršeniu patológie.