loader

Hlavná

Späť

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Rehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti. Po 6 mesiacoch sa pacientom odporúča, aby pokračovali v triedach rehabilitačného zariadenia pod dohľadom lekára alebo inštruktora fyzioterapie, aby sa predišlo recidíve herniovaného disku, pre ktorý sa vyberie individuálny súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu a zlepšenie krvného obehu v problémových oblastiach..

Obdobie zotavenia je pod dohľadom neurológa, ktorý predpisuje priebeh liekovej terapie, odporúča konzultáciu s inými odborníkmi o účinnejšej liečbe.

Obdobie predčasnej rehabilitácie (od 1 do 3 mesiacov).

 1. Nesadajte si 3-6 týždňov po operácii (v závislosti od závažnosti operácie).
 2. Nerobte ostré a hlboké pohyby v chrbtici, ohýbajte sa dopredu, do strán, krútiace pohyby v bedrovej chrbtici 1-2 mesiace po operácii.
 3. Neveďte vozidlo ani neobsluhujte vozidlo, kým sedíte 2-3 mesiace po operácii (môžete jazdiť ako ležiaci spolujazdec so sklopeným sedadlom)..
 4. Nezdvíhajte viac ako 3-5 kilogramov po dobu 3 mesiacov.
 5. Do 3 mesiacov po operácii by ste nemali jazdiť na bicykli, zapájať sa do hry (futbal, volejbal, basketbal, tenis atď.).
 6. Pravidelne vykladajte chrbticu (počas dňa si ľahnite 20-30 minút).
 7. Nosenie pooperačného korzetu nie viac ako 3 hodiny denne.
 8. Po celú dobu rehabilitácie je vhodné nefajčiť ani nepiť alkohol. Intímny život nie je kontraindikovaný.

Ihneď ako má pacient k dispozícii chodiť, mal by sa poradiť s lekárom fyzioterapie o časovom rozvrhu a komplexe fyzioterapeutických cvičení, ktoré závisia od objemu a charakteru chirurgického zákroku, ako aj od pooperačných komplikácií. Mesiac po nekomplikovanej operácii sa triedy v telocvični (nie v telocvični!) Zobrazujú pod dohľadom lekára fyzioterapie bez mŕtvej váhy. Užitočné brušné plávanie.

Jeden mesiac po operácii môžete v nekomplikovaných prípadoch začať pracovať (o otázke načasovania a konkrétnej vykonanej práce sa rozhodne vždy individuálne s ošetrujúcim lekárom).

Neskorá rehabilitácia (3-6 mesiacov).

 1. Neodporúča sa zdvíhať viac ako 5 - 8 kilogramov, najmä bez zahrievania a zahrievania chrbtových svalov, vysokých skokov, dlhých ciest autom..
 2. Ak idete vonku za nepriaznivého počasia: vietor, dážď, nízka teplota, je vhodné nosiť v bedrovej oblasti otepľovací pás..
 3. Nosenie korzetu, zvlášť dlhého, sa neodporúča, aby sa zabránilo atrofii dlhých chrbtových svalov.

Počas tohto obdobia je možné starostlivo začať s tvorbou svalového korzetu pod dohľadom lekára fyzioterapie, cvičením na posilnenie svalov chrbta.

Po 6 mesiacoch a najmenej 2-krát ročne sa odporúča absolvovať kurz masáže, fyzioterapie a jemnej manuálnej terapie vo všetkých častiach chrbtice..

Zdravý životný štýl, odvykanie od fajčenia, pravidelné cvičenie v telocvični, plávanie, sauna, obmedzovanie vzpierania výrazne znižuje riziko vzniku herniovaných diskov.

Aby ste predišli bolesti chrbta, mali by ste sa vyhnúť: stresu, podchladeniu, predĺženej monotónnej práci v nútenej polohe, zdvíhaniu hmotnosti, náhlym pohybom za studena, nevyhrievaným svalom, vzniku nadmernej telesnej hmotnosti..

Okrem toho v ktoromkoľvek štádiu rehabilitácie môže byť akupunktúra a fyzioterapia zahrnutá do komplexu rehabilitačných opatrení..

Odporúčaná súprava cvičení (jeden mesiac po operácii)

 • Najprv urobte 1 až 5 opakovaní cvičení dvakrát denne, až 10 opakovaní každého cvičenia dvakrát denne..
 • Cvičte plynulo a pomaly, bez náhlych pohybov. Ak počas výkonu cítite nepohodlie alebo bolesť, nerobte toto cvičenie chvíľu. Ak takéto pocity pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Intenzita zaťaženia závisí od vašej pohody. Akonáhle sa objaví bolesť, znížte intenzitu cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte nohy na kolenách a pritláčajte ich na hrudník, cítite napätie v svaloch svalu. Uvoľnite svaly svalu. Nechajte svoje nohy zohnuté po dobu 45-60 sekúnd, potom ich pomaly narovnajte.

Cvičenie 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenách, ruky na podlahe v rôznych smeroch. Zdvihnite umývadlo nad podlahu a podržte ho 10-15 sekúnd. Ponechajte retenčný čas na 60 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, nohy ohnuté na kolenách. Otočte nohy striedavo najprv doprava, potom doľava a dotknite sa kolena na podlahe; horná časť tela zostáva vodorovná. Držte nohy na 60 sekúnd.

Cvičenie 4. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, prekrížte ruky na hrudi a pritlačte si bradu k hrudníku. Napínanie brušných svalov, ohýbanie vpred a držanie v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, potom relaxácia. Opakujte 10 až 15 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní.

Cvičenie 5. Východisková poloha na rukách a nohách ohnutých v kolenách. Súčasne vodorovne roztiahnite ľavú nohu a pravé rameno a zaistite v tejto polohe 10 až 60 sekúnd. Opakujte zdvihnutím pravej ruky a ľavej nohy.

Cvičenie 6. Východisková poloha: ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťových kĺboch, ležiace blízko hlavy. Narovnajte ruky, zdvihnite hornú časť tela a hlavu nahor, ohýbajte sa v bedrovej oblasti a boky držte mimo podlahy. V tejto polohe držte 10 sekúnd. Posaďte sa na zem a relaxujte.

Cvičenie 7. Východisková poloha ležiaca na bruchu, ruky pod bradou. Pomaly, nízko, zdvihnite svoju rovnú nohu bez toho, aby ste zdvihli panvu z podlahy. Pomaly sklopte nohu a opakujte s druhou nohou..

Cvičenie 8. Východisková poloha: stojte na jednej nohe, druhá, narovnaná, položená na stoličku. Nakloňte sa dopredu, ohnite nohu ležiacu na stoličke v kolene a držte ju v tejto polohe 30 - 45 sekúnd. Narovnať a vrátiť sa do východiskovej polohy.

Ako sa odstráni brušná prietrž (biela čiara), prečo sa objavuje a pooperačná regenerácia

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..

Postup odstránenia prietrže brucha závisí od trvania choroby. Z dôvodu porušenia predpisov a ako včas pacient vyhľadal lekársku pomoc.

Operácia je vyčnievanie brušných orgánov cez diery, ktoré normálne neexistujú. Napríklad v pupočnej oblasti bielej línie brucha.

Druhy a príčiny výskytu

 • sklon k zápche;
 • deti alebo staroba;
 • porušenie anatomickej integrity prednej brušnej steny v dôsledku predtým prevedených operácií;
 • ťažká fyzická práca;
 • mužské pohlavie;
 • sklon k zvýšenej telesnej hmotnosti;
 • silné kašeľ alebo plač;
 • opakované zložité prirodzené narodenia;
 • zranenia.

Kýly bielej línie brucha sú vrodené a získané. Zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, častejšie sa nachádzajú nad pupkom a zriedka sú porušované..

Klinický obraz sa prejavuje bolesťou v orgáne, ktorá padá do herniálneho vaku. Môže to byť omentum, slučky tenkého čreva, močový mechúr.

V prípade vniknutia do hernálnej brány črevných slučiek vznikajú nepríjemné pocity. Môže to byť pocit pálenia v slučkách čreva v hornej časti brucha. V detstve sa hernie bielej čiary prakticky nevyskytujú.

Metódy odstránenia

Operácia - hernioplastika sa môže vykonávať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šitie defektu v bielej línii šnúrkou, uzlom v tvare U a inými druhmi švov;
 • plasty z vlastného tkaniva;
 • laparoskopická operácia.

Operácia sa najlepšie uskutoční podľa plánu bez čakania na komplikácie. Pre ktoré budete musieť vykonať pohotovostnú operáciu. Najlepšie je vykonať operáciu na špecializovaných klinikách na odstránenie kýly..

Príprava na operáciu zahŕňa nasledujúce testy:

 • klinický krvný test; všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram - analýza zrážanlivosti krvi a trvania krvácania;
 • stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • krv na Wassermanovu reakciu, HIV, hepatitída;
 • rentgén hrude;
 • ultrazvuková dopplerografia ciev dolných končatín;
 • v prípade diabetes mellitus je indikovaná konzultácia s endokrinológom;

Ak má pacient peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, musí sa vykonať FGDS.

Ako sa vykonáva operácia - odstránenie prietrže brucha?

Ak je obsah herniálneho vaku predperitoneálny tuk, potom táto operácia zahŕňa aplikáciu stehu v tvare U. Najprv sa musíte uistiť, že iba brušný tuk je vo vnútri kýlovej brány a neexistujú žiadne črevné slučky.

Pri veľkých výčnelkoch sa odstráni prietrž bielo-bielej línie brucha. Operácia sa vykonáva laparoskopicky a zahŕňa inštaláciu oka v oblasti divergencie listov aponeurózy..

Sieť je implantovaná, keď nie je dostatok miestneho tkaniva na plastickú chirurgiu. Tiež, ak je spojivové tkanivo veľmi mäkké, uvoľnené, existuje riziko recidívy prietrže.

Výhody použitia pletiva počas operácie sú:

 1. Recidácia prietrže je prakticky vylúčená.
 2. Pooperačné obdobie je ľahšie, menšie bolesti v pooperačnej rane, pretože menšie lokálne napätie tkaniva v chirurgickej oblasti.
 3. Možnosť aktivovať pacienta skôr, obnoviť kvalitu života.
 4. Táto metóda významne znižuje trvanie operácie.
 5. Počas operácie sa používa podstatne menšie množstvo šijacieho materiálu, a preto sa znižuje riziko ligatúrnej fistuly..
 6. Sieťka rýchlo rastie s vláknitým tkanivom a kapilárami, neodtrháva sa, v budúcnosti sa nemusí odstraňovať..

Keď sa svaly rekta abdominis líšia od strany bielej línie, použije sa laparoskopia. To vám umožní, aby bol chirurgický zákrok menej traumatizovaný a pooperačné obdobie plynulejšie.

Odstránenie prietrže brucha laparoskopickou technikou vám umožní:

 • túto operáciu vykonajte u starších pacientov
 • alebo pacienti trpiaci závažnou sprievodnou somatickou patológiou.

Laparoskopia je žiaduca, ak existuje podozrenie, že obsah hernálneho vaku je naplnený črevnými slučkami a prietrž by sa mal z brušnej dutiny zrevidovať..

Charakteristiky chirurgickej liečby pooperačných hernií je potreba prideliť hernálny vak z adhézií vytvorených od predchádzajúcej operácie.

V tejto situácii dáva laparoskopia tiež dobrý účinok, pretože môže významne znížiť riziko vzniku vnútroperatívnych komplikácií. Presnejšia operácia sa vykonáva, menej traumy tkanív, krvácanie. Čím nižšie je riziko hnisania a recidívy prietrže.

Pooperačné zotavenie

V pooperačnom období je nevyhnutná včasná aktivácia obväzu. Je to potrebné, aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného typu komplikácií, ako je hypostatická pneumónia..

Funkcie pooperačného obdobia závisia od toho, v akom štádiu choroby sa operácia vykonala. Či porušenie chirurgických zákrokov predchádzalo chirurgickému zákroku a aké sú sprievodné somatické choroby.

Je nevyhnutne nutné nosiť obväz.

V nekomplikovanom priebehu pooperačného obdobia je pobyt v nemocnici 1 deň po operácii.

Účelom použitia pooperačnej bandáže je:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja opakujúcich sa prietrží po operácii;
 • bandáž chráni pred infekciami, podráždením pokožky, podporuje najrýchlejšie zotavenie motorickej aktivity.

Po obnovení črevnej motility sa strava postupne rozširuje, jedlo je povolené. Medzi výživové prvky patrí konzumácia zdravých potravín. Potraviny bohaté na vlákninu, na prevenciu zápchy, chorôb iných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Rehabilitácia po odstránení kýly je jednoduchšia, ak sa chirurgický zákrok vykonal laparoskopicky. Pri tejto technike nedochádza k veľkým traumatickým rezom a bolesť po operácii je menej výrazná.

Proces rehabilitácie zahŕňa kontrolu nasledujúcich hlavných parametrov:

 1. Zmena teploty 2-krát denne ráno a večer.
 2. Obväzy pred odstránením stehov a kontrolou pooperačnej rany. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.
 3. Odmietnutie viesť motorové vozidlo v nasledujúcich 2 dňoch po operácii, pretože anestetiká používané na anestéziu znižujú pozornosť a schopnosť viesť vozidlo.
 4. Ak sa osoba zaoberá duševnou prácou, potom je možné sa do nej vrátiť niekoľko dní po operácii.
 5. Počas fyzickej práce bude potrebná rehabilitácia niekoľko týždňov po operácii, ktorá bude zahŕňať cvičebnú terapiu, masáže.

Možné komplikácie

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

V prípade včasnej operácie, splnenia lekárskych predpisov, dodržiavania diéty a fyzickej aktivity bude pravdepodobnosť komplikácií minimálna..

Ak sa v strede brucha objavia sťažnosti na nepohodlie a nepohodlie, je potrebné:

 • navštíviť lekára;
 • robiť krvné testy;
 • vykonať brušný ultrazvuk.

Včasná diagnostika a liečba vám umožnia vykonať operáciu načas, eliminovať možnosť komplikácií a relapsov.

Ďalšie podrobnosti o tejto operácii nájdete z prevodu Elena Malysheva.

Pooperačná brušná hernia

Pooperačná prietrž na bruchu alebo skôr v brušnej stene sa týka rôznych traumatických účinkov. Prejavuje sa v oblasti pooperačnej jazvy, ktorá sa nachádza pod kožou. Pokiaľ ide o všetky možnosti prietrže, tento druh predstavuje 6–8%.

Podľa štatistík komplikácií v pooperačnom období hernie tvoria až 5% všetkých manipulácií s otvorením brušnej dutiny a pri analýze priebehu hnisavých rán sa indikátor zvyšuje na 10%. Preventívne opatrenia závisia nielen od typu chirurgického zákroku, zručnosti lekára, ale aj od správania pacienta, implementácii odporúčaní počas rehabilitačného obdobia..

Lokalizácia a klasifikácia

Chirurgia na bruchu sa vykonáva z rôznych dôvodov. Každá patológia vyžaduje predbežnú štúdiu a výber optimálnej taktiky. Aby chirurg mohol úplne izolovať požadovaný orgán, vykonať vyšetrenie, zastaviť krvácanie, je potrebné vyriešiť otázku prístupu alebo špecifického miesta incízie povrchových tkanív a kože..

Na tento účel existujú štandardné metódy vyvinuté praxou mnohých generácií lekárov. Pooperačné hernie sa častejšie tvoria v anatomických zónach, kde je zabezpečený najpohodlnejší prístup k orgánom brušnej dutiny. Lokalizáciou môžete uhádnuť, aké operačné a rezné chirurgy sa použili.

 • biela línia brucha - bola vykonaná horná alebo dolná stredná laparotómia (pitva pobrušnice pozdĺž stredovej línie), pravdepodobne kvôli ochoreniam žalúdka a čriev;
 • v iliakálnej oblasti vpravo - po operácii slepého čreva na slepom čreve;
 • pupočníková oblasť - zotavenie z chirurgických zákrokov v čreve môže byť komplikované;
 • pravá hypochondrium - nežiaduci výsledok odstránenia kameňa a žlčníka, resekcia pečene;
 • hypochondria vľavo - splenektómia (odstránenie sleziny);
 • bedrovej oblasti na boku - v dôsledku obličiek, prístup k močovodu;
 • oblasti nad pubou - v prípade urologických chorôb, chirurgické zásahy do vnútorných pohlavných orgánov žien.

Z toho vyplýva, že klasifikácia pooperačných hernií poskytuje tieto možnosti: stredný (horný a dolný), bočný (pravý a ľavý, horný, dolný). V závislosti od veľkosti pooperačnej poruchy:

 • malé - neporušujú tvar brucha;
 • stredne - zaberajú malú plochu v pobrušnici;
 • rozsiahly - porovnateľný s defektom vo veľkej časti brušnej steny;
 • obrovský - náhle deformuje brucho, ktoré sa nachádza v dvoch alebo viacerých zónach pobrušnice.

Pooperačné prietrže sa od seba líšia svojou povahou - podľa vnútornej štruktúry na opraviteľnú a nezmeniteľnú - na jednokomorové a viackomorové. Vzhľadom na účinnosť liečby - chirurgovia vylučujú opakujúce sa hernie, vrátane opakovane sa opakujúcich hernií. Zásady klasifikácie sú dôležité pri rozhodovaní o tom, ako vylúčiť negatívne dôsledky..

Prečo sa u niektorých pacientov vyvinie hernia po operácii, zatiaľ čo iní nie?

Príčiny pooperačných hernií sú najčastejšie spojené s neschopnosťou vykonať úplnú prípravu pacienta na nedostatok času v prípade pohotovosti. Napokon, každá plánovaná operácia vyžaduje predoperačnú terapiu, čistenie čriev, odstránenie intoxikácie.

Nedostatok včasných opatrení prispieva ku komplikáciám v pooperačnom období spojenom s nadúvaním, oneskorenou peristaltikou, zhoršeným vylučovaním výkalov (zápcha), zvracaním, zvýšeným vnútrobrušným tlakom, kongestívnymi zmenami v pľúcach so zápalom, kašľom. To všetko výrazne zhoršuje podmienky na vytvorenie hustej pooperačnej jazvy..

Nesprávny výber metódy prístupu nie je vylúčený bez ohľadu na anatomické a fyziologické vlastnosti štruktúry vnútorných orgánov a pobrušnice. V dôsledku toho je narušený prísun krvi a inervácia v oblasti chirurgického zákroku, v tkanivách sa objavujú neskoršie pretrvávajúce zmeny, ktoré prispievajú k erupcii švov..

Významné komplikácie na potlačenie úlohy. Tento typ sa pripisuje skorému prejavu. Zápal a hnis sa hromadí v oblasti rany pod aponeurózou svalov. Kongestívna pneumónia a bronchitída, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, spôsobujú kašeľ, ostré šoky a kolísanie vnútrobrušného tlaku, čo predisponuje k výskytu herniových brán..

Medzi nedostatky v prevádzkovej technike patrí nekvalitný materiál na šitie, prílišná kontrakcia tkaniva, neopravené krvácanie a akumulácia krvi v hematómoch s následným rýchlym vymastením, predĺženým tamponádou a drenážou v oblasti operácie..

Najdôležitejšie z dôvodov, ktoré závisia od následných opatrení lekára v pooperačnom období, sú: skorý nárast fyzickej aktivity, narušenie diéty, zanedbanie nosenia kapely.

Kýly sa častejšie vyskytujú u pacientov s obezitou, systémovými chorobami spojivového tkaniva, diabetes mellitus, u ktorých je značne narušená tvorba plnej jazvy. Pre ženy je dôležité trvanie tehotenstva po operácii. Oslabenie tela, nedostatok vitamínu, tlak zväčšenej maternice na brušnej stene vytvárajú podmienky na tvorbu prietrže.

Aj keď teoreticky komplikovaná pooperačná hernia môže byť akýkoľvek chirurgický zásah do brušnej dutiny, najčastejšie sa po chirurgickej liečbe pozoruje patológia:

 • perforovaný žalúdočný vred;
 • zápal slepého čreva;
 • početná cholecystitída;
 • črevná obštrukcia;
 • u žien odstránenie kyseliny z vaječníkov, maternice;
 • peritonitídy;
 • následky prieniku rán do brušnej dutiny.

príznaky

Hlavným znakom prietrže je detekcia výčnelku v oblasti pooperačnej jazvy a okolo nej. V počiatočnom štádiu sú pooperačné "hrbole" samy o sebe upravené v ľahu, príliš nezasahujú a nemajú príznaky. Bolesť a rast tvorby nádoru sa vyskytuje počas namáhania, náhlych pohybov, zdvíhania ťažkých predmetov.

V horizontálnej polohe sa výstupok zmenšuje. Zhoršenie stavu je spojené s prechodom bolesti na konštantné, niekedy záchvaty charakteru, kontrakcie. Zároveň sa pacienti sťažujú na:

 • pri dlhšej zápche;
 • konštantné nadúvanie;
 • grganie;
 • nevoľnosť;
 • ťažkosti s močením (v prípade suprapubických hernií);
 • podráždenie alebo zápal kože na bruchu v oblasti herniálneho výčnelku.

Stav pacienta závisí od veľkosti prietrže, procesu priľnavosti v brušnej dutine vo vnútri herniálneho vaku. Niekedy, dokonca aj pri veľkých kýlach, nemajú pacienti sťažnosti.

Aká je diagnóza?

Počas vyšetrenia pacienta v stojacej a ležiacej polohe vidí chirurg v oblasti a okolo nej výčnelok. Na zistenie veľkosti a tvaru sa od pacienta v polohe na chrbte žiada, aby zdvihol hlavu. Tento pohyb spôsobí napätie v brušných svaloch a „vytlačí“ herniálny vak s obsahom.

Súčasne sa prejavujú všetky nezrovnalosti v oblasti svalov rekta, možné počiatočné výčnelky, ktoré nesúvisia s hlavným. Pacientovi musia byť pridelené výskumné metódy na objasnenie vzťahu s vnútornými orgánmi.

Röntgenové žiarenie odhaľuje stav fungovania gastrointestinálneho traktu, existujúci proces priľnavosti, vstup do hrudnej dutiny orgánov brušnej dutiny. Ultrazvuk vám umožňuje zvážiť nielen brušné orgány, ale aj dutinu herniálneho vaku, určiť tvar, skutočné rozmery prietrže, zmeny svalových štruktúr, účinok adhézií.

Vyšetrovací komplex zahŕňa kontrastnú röntgenovú štúdiu prechodu suspenzie bária žalúdkom a črevami, štúdiu stupňa žalúdočnej interferencie. Snímajú sa snímky (röntgenové snímky) a herniografia (röntgenové lúče obsahu herniálneho vaku).

Aké komplikácie sú možné pri neošetrenej prietrži?

Chýbajúce terapeutické opatrenia na pooperačnú herniu zhoršujú stav pacienta. Postupom času uvidíte:

 • koprostáza (stagnácia výkalov a tvorba kameňov v čreve) s mechanickou obštrukciou;
 • porušenie;
 • perforácia;
 • čiastočná alebo úplná adhezívna črevná obštrukcia.

Pruh

Všeobecný opis choroby

Je to patológia, pri ktorej časť vnútorných orgánov opúšťa dutinu, v ktorej zaberá. Môže vyčnievať do vnútornej dutiny, pod kožu alebo do priestoru medzi svalmi [3]. V dôsledku tejto choroby sú vnútorné orgány čiastočne premiestnené, ale neporušuje sa ich integrita..

Táto nebezpečná patológia je celkom bežná, trpí ju asi 20% ľudí. Riziková zóna zahŕňa predškolákov a ľudí starších ako 50 rokov, pričom muži viac ako ženy sú náchylní na túto chorobu.

Klasifikácia kýly

Kýly sa rozlišujú podľa miesta ich vzniku:

 1. 1 slabina. Táto forma je diagnostikovaná u 66% pacientov. Spravidla je to u žien zriedkavé. U mužov je trieslovinový kanál širší, takže zvýšený vnútrobrušný tlak často vyvoláva kýlu. Na druhej strane môže byť slabinová prietrž rovná a šikmá. Pod kožou sa vytvára šikmá prietrž a prechádza cez trieslovinu, môže byť vrodená. Priama prietrž sa obvykle určuje z 2 strán. Táto forma prietrže sa dá získať iba;
 2. 2 femur. Samice kýly sú náchylné na ženy po 40 rokoch. Vo veku 40 až 60 rokov femorálny prsteň oslabuje a zväčšuje sa. Postupne sa vytvára femorálna prietrž, zatiaľ čo časť čreva presahuje hranice brušnej steny cez femorálny kanál;
 3. 3 b. Táto forma sa najčastejšie vyvíja u žien, ktoré už viackrát porodili, v tomto prípade môže byť obsah herniálneho vaku, ktorý je lokalizovaný v pupočnom kruhu, žalúdok, tenké alebo hrubé črevo;
 4. 4 Kýla bielej línie brucha. Biela čiara brucha predstavuje vlákna šľachy. Ak prietrž nevyčnieva cez otvory a štrbiny vlákien, považuje sa to za skryté. Najčastejšie sa tento typ prietrže vyvíja u pacientov so peptickým vredom, cholecystitídou alebo rakovinou žalúdka;
 5. 5 Pooperačné. Je lokalizovaná v oblasti jazvy, ktorá sa vytvorila po operácii. Pooperačná hernia sa vyskytuje u 31% pacientov, ktorí podstúpili operáciu brušných orgánov.

Príčiny prietrže

V priebehu evolúcie u ľudí je elastická kostra vytvorená zo svalov a šliach, ktoré fixujú vnútorné orgány a pôsobia proti brušnému tlaku. Kýla sa vytvára v dôsledku defektov v elastickom ráme, ktoré môžu vyvolať nasledujúce faktory:

 • narušenie pružnosti svalového tkaniva v dôsledku vyčerpania tela alebo vysokého veku;
 • náhle zvýšenie tlaku v bruchu;
 • hnisanie v prednej brušnej stene;
 • obezita;
 • mať dieťa;
 • vrodené abnormality v brušnej stene;
 • nezdravá strava a zlý životný štýl;
 • zdvíhať závažia;
 • chronické choroby dýchacích ciest;
 • predĺžená zápcha;
 • časté, nekontrolované plačanie u dojčiat;
 • poranenia brucha;
 • početné narodenia;
 • genetická predispozícia;
 • zápal stehu po chirurgickom zákroku;
 • nízka imunita;
 • chyby chirurga počas operácie;
 • rýchle chudnutie;
 • časté kýchanie počas alergií.

Príznaky prietrže

Napriek tomu, že všetky typy prietrže majú svoje charakteristické znaky, existujú všeobecné príznaky:

 1. 1 bolesť pri kašľaní alebo pri cvičení;
 2. 2 nevoľnosť a zvracanie;
 3. 3 guľový výčnelok vnútorných orgánov, ktorý je možné vizuálne vidieť zvonku, najmä pri státí a sedení. Keď pacient leží v ľahu, výstupok zmizne;
 4. 4 ťažkosti alebo časté močenie;
 5. 5 bolesť v slabinách alebo bruchu;
 6. 6 nepohodlie pri chôdzi;
 7. 7 pocit ťažkosti v bruchu.

Kýlové komplikácie

Najnebezpečnejšou a najbežnejšou komplikáciou prietrže je štípanie. Môže vyvolať silné napätie brušných svalov, v ktorých je stlačený obsah hernálneho vaku. Záchvaty môžu tiež spôsobiť zúženie jazvy.

Ak dôjde k porušeniu tenkého čreva, klystému výkalu, k narušeniu krvného obehu, tenkom čreve sa stáva tenšia, ktorá je plná črevnej obštrukcie. Pri upínaní akéhokoľvek orgánu, ktorý je v herniálnom vaku, je narušený krvný obeh a orgán nemôže normálne fungovať.

Predčasné liečenie prietrže môže mať vážne následky:

 • kýla bez sprievodcu;
 • stagnácia výkalov v čreve;
 • krvácajúci
 • peritonitídy;
 • intoxikácia tela;
 • zlyhanie obličiek;
 • zápal susedných vnútorných orgánov.

Kýlová profylaxia

Aby sa tomu zabránilo, je potrebné stolicu normalizovať a tiež sa snažiť zdvíhať závažia. Hlavným dôvodom vzniku pupočnej a ingvinálnej prietrže je voľná brušná stena, takže je potrebné posilniť dolnú tlač. Ak to chcete urobiť, vykonajte wellness gymnastiku, stiahnite si dennú tlač a vykonajte cvičenie „bicykel“. Posilňuje svaly brušnej steny pri plávaní. Zároveň je dôležité to nepreháňať a správne kombinovať cvičenie s relaxáciou.

Musíte sa vyhnúť obezite, a ak plánujete schudnúť, potom to skúste postupne, a nie rýchlo schudnite.

Počas pôrodu a po pôrode musia ženy nosiť obväz, musia im dať dávku na to, aby sa im darilo, aby sa zabránilo zápche a včas liečil kašeľ.

U novorodencov je dôležité sa v prvom týždni po narodení dôkladne starať o pupok, je potrebné vyhnúť sa príliš tesnému zapínaniu a nevyhadzovať dieťa. Aby ste zabránili vzniku pupočnej kýly u dojčiat, vyhnite sa prejedaniu, sledujte stolicu a položte dieťaťu 2-3 krát denne na žalúdok, aby ste precvičili svaly brucha..

Pacienti, ktorí podstúpili operáciu brušných orgánov, by sa mali vyhnúť ostrým zákrutám a nakloneniu tela nabok, nosiť obväz po dobu jedného mesiaca po operácii a nesnažiť sa zdvíhať ťažké predmety..

Liečba kýly v úradnom lekárstve

Pomocou obväzu alebo vonkajších obväzov môžete len dočasne zastaviť vývoj prietrže. Akákoľvek prietrž sa dá liečiť iba chirurgickým zákrokom. Okrem toho si každý typ prietrže vyžaduje vlastnú metódu liečby.

Pupočná prietrž sa dá liečiť laparoskopicky. Laparoskopická hernioplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Chirurg disekuje herniálny vak a umiestni vyčnievajúci orgán na miesto. Potom sa pre dospelých umiestni sieťový implantát a pre deti sa zašíva krúžok na brucho..

Alternatívnou možnosťou k chirurgickému zákroku môže byť odparovanie laserom. Táto technika umožňuje eliminovať výčnelok bez tradičnej operácie. Výhodou tejto metódy je absencia veľkých rezov a jaziev a rýchle zotavenie.

Moderná herniológia zahŕňa mnoho metód na odstránenie prietrže a každá z nich má svoje nevýhody a výhody. Spôsob operácie volí lekár so zameraním na závažnosť ochorenia, vek pacienta a individuálnu neznášanlivosť materiálov..

Užitočné výrobky pre prietrž

Aby sa predišlo prietrži, strava by sa mala zamerať na prevenciu zápchy.

Po operácii musíte dodržiavať diétu. Uprednostňované by mali byť nastrúhané polievky, cereálie, nízkotučné vývary, varené vajcia. Pred operáciou a počas rehabilitácie pred jedlom si musíte vziať lyžicu rastlinného oleja alebo 2 polievkové lyžice ovsených vločiek, tento jednoduchý spôsob pomôže normalizovať črevá..

Po jedle je lepšie ísť do postele, odporúča sa chodiť po ulici alebo robiť niečo okolo domu. Odborníci na výživu odporúčajú jesť jedlo v malých porciách v pravidelných intervaloch 6-krát denne. Pevné jedlá by sa mali počas varenia zlikvidovať alebo pevné potraviny priviesť do mierneho stavu. Počas dňa musíte piť nesýtenú alkalickú minerálnu vodu, ktorá znižuje kyslosť.

Odporúčané produkty:

 1. 1 slabý vývar;
 2. 2 mliečne výrobky;
 3. 3 obilniny, s výnimkou ryže a krupice;
 4. 4 hrušky a maliny;
 5. 5 rýb;
 6. 6 tofu syr;
 7. 7 sušeného ovocia a zeleniny;
 8. 8 ovocných želé;
 9. 9 mäkkých varených vajec;
 10. 10 kompotov;
 11. 11 morských plodov;
 12. 12 chudého mäsa.

Tradičná medicína pre prietrž

Pacienti s herniou v predoperačnom období by mali posilňovať telo a snažiť sa oddialiť vývoj prietrže pomocou nasledujúcich ľudových prostriedkov:

 • urobte odvar z mladej dubovej kôry. Na tento účel nalejte 20 g suroviny do 200 ml vriacej vody, varte 5 minút, ochladte, prefiltrujte a vypite 1 polievková lyžica. trikrát denne;
 • vypite denne žalúdočnú kávu s medom;
 • ako antispazmodikum sa osvedčila šťava z listov belladonie, ktorú je možné nahradiť práškom alebo tinktúrou. Dávky by mali byť minimálne, pretože rastlina je jedovatá [1];
 • odvar z trávy hladkej prietrže dokonale zmierňuje syndróm bolesti, ktorý vznikol pri zdvíhaní závaží. Na tento účel nalejte 50 g čerstvých surovín s litrom vriacej vody, trvajte na tom a pite 4 radary denne, 1 / šálka;
 • ako externé činidlo vykazovali ihličnaté kúpele dobré výsledky. Teplé zábaly z kmeňa môžete vyrobiť aj z teplej odrezky borovicových tyčí;
 • pri pupočnej kýle u detí je užitočné obaľovanie tela odvarom sena;
 • ocot zriedený vodou v pomere 1: 1 a výsledný roztok na rýchle umytie tela [2];
 • dobrý liečebný účinok sa dá dosiahnuť kompresiou kapusty, listov kapusty alebo handričkou namočenou v soľnom roztoku sa musí aplikovať na výstupok a musí sa udržiavať 20-30 minút.

Nebezpečné a škodlivé výrobky s prietržom

V pooperačnom období by z stravy mali byť úplne vylúčené nasledujúce produkty:

 • alkoholické nápoje, silný čaj a káva;
 • sladkosti;
 • kyslé, mastné, údené, slané jedlá;
 • silné bujóny;
 • mastné odrody rýb a mäsa;
 • korenené omáčky a koreniny;
 • Sýtené nápoje;
 • sádlo a margarín;
 • rýchle občerstvenie;
 • polotovary;
 • huby.

Ak je to možné, obmedzte použitie týchto výrobkov:

 • hrach a iné strukoviny;
 • pekárenské výrobky;
 • hrozno;
 • všetky druhy kapusty;
 • minimalizujte príjem soli.
 1. Bylinkár: Zlaté recepty na tradičnú medicínu / Comp. A. Marková. - M.: Eksmo; Forum, 2007. - 928 s.
 2. Popov A.P. Zberateľ. Bylinné ošetrenie - U-Factoria LLC. Jekaterinburg: 1999. - 560 s., Ill..
 3. Článok Wikipédie „Hernia“.

Je zakázané používať akékoľvek materiály bez nášho predchádzajúceho písomného súhlasu.

Administrácia nezodpovedá za pokus o použitie lekárskeho predpisu, rady alebo stravovania a nezaručuje, že uvedené informácie vám osobne pomôžu alebo uškodia. Buďte opatrní a vždy sa poraďte so svojím lekárom.!

Bez následkov. Ako sa vysporiadať s pooperačnou herniou

Náš expert je vedúci chirurgického oddelenia Federálneho štátneho autonómneho ústavu „Lekárske a rehabilitačné centrum“ Ministerstva zdravotníctva Ruska, kandidát lekárskych vied Nikolay Ermakov.

Nebezpečné príznaky

Pooperačná hernia (nazývaná tiež ventrálna) je vyčnievanie orgánov pod tlakom intraabdominálneho tlaku prostredníctvom defektov stehu po chirurgickom ošetrení chorôb brušnej dutiny. Najčastejšie sa časť čreva alebo veľký omentum (záhyb pobrušnice, ktorý sa viaže na žalúdok) pohybuje do vytvoreného herniálneho vaku. Hranice divergencie svalov brušnej steny sa nazývajú herniálne brány: v závislosti od rozsahu medzery môžu dosiahnuť až 20 - 30 cm v priemere. Jednou z príčin takýchto defektov môžu byť slabé svaly brušnej steny alebo zápal v oblasti pooperačnej jazvy..

Hlavným príznakom ventrálnej prietrže je výčnelok v pooperačnej jazve. Bolesť brucha, najmä pri namáhaní alebo náhlom pohybe, ako aj nevoľnosť a zvracanie, nemožno ignorovať. Je dôležité si uvedomiť, že približne v polovici prípadov sa tieto patológie vyskytujú počas prvých piatich rokov po operácii, takže by ste mali byť o svojom tele čo najšetrnejší, aj keď je operácia už v minulosti..

Aky je dôvod?

Najčastejšie sa pooperačná kýla objaví po odstránení slepého stehna, chirurgickej liečbe perforovaného žalúdočného vredu (prostredníctvom defektu v stene žalúdka), obštrukcii čreva, hnisavej peritonitíde. Najzraniteľnejšie na vznik ventrálnej kýly sú pacienti, ktorí podstúpili pohotovostnú operáciu. Významnú úlohu hrá technika prišívania, ako aj kvalita samotného spotrebného materiálu.

Samotný pacient môže tiež vyprovokovať výskyt prietrže, napríklad ak po operácii nemá na sebe špeciálny obväz, nerozumne pristupuje k diéte alebo nečaká na povolenie lekára na návrat k fyzickej aktivite. Preto je počas rehabilitačného obdobia dôležité dodržiavať odporúčania odborníkov..

Nestrácaj čas!

Bohužiaľ je nemožné vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku. Náprava tohto defektu vždy vyžaduje chirurgický zákrok, a to by sa malo uskutočniť čo najskôr po výskyte patológie. Ak oneskoríte pri riešení problému, môžu sa objaviť život ohrozujúce komplikácie, napríklad zranenia orgánov alebo črevná obštrukcia..

Existujú dva spôsoby, ako uzavrieť prietržnú bránu a odstrániť výčnelok: pomocou vlastných tkanív pacienta alebo použitím syntetických protéz. Prvá možnosť je možná iba v prípade, že veľkosť defektu nepresahuje 2 cm, avšak teraz sa chirurgi stále viac uchyľujú k druhej metóde liečby. V tomto prípade mriežka funguje ako druh „náplasti“, na ktorej sa potom vytvárajú husté jazvy - oveľa silnejšie ako vlastné tkanivá pacienta. Tieto implantáty telo ďalej neodmietajú a nespôsobujú zápalové alebo alergické reakcie..

Jemná metóda

Dnes je laparoskopická hernioplastika považovaná za uprednostňovanú metódu liečby kýly. Počas operácie sa používajú špeciálne kompozitné oká. Takéto operácie, na rozdiel od tradičných metód na odstránenie prietrže, si vyžadujú minimálny zásah. Sieťová protéza je nainštalovaná iba v niekoľkých vpichoch, takže jazvy nepresahujú 1,5 cm. Lekári tiež majú možnosť pomocou špeciálnej videokamery vyšetriť zvnútra brušnej dutiny a súčasne identifikovať ďalšie patologické zmeny..

V procese rehabilitácie po laparoskopickej hernioplastike je osoba v nemocnici najviac dva dni. Počas niekoľkých prvých týždňov, keď sa jazvové tkanivo tvorí okolo oka, nemôžete zdvíhať závažia, musíte sa snažiť vyhnúť zápche. O mesiac neskôr po operácii sa môžete vrátiť k aktívnemu športu.

Pravdepodobnosť opätovného vytvorenia prietrže po laparoskopickej hernioplastike je veľmi nízka. Predtým, ako sa syntetické siete objavili v arzenáli chirurgov, boli prietržové operácie uskutočňované iba s použitím vlastných tkanív pacienta, relapsy sa vyskytli desaťkrát častejšie (až 30% prípadov) ako v súčasnosti.

Dôverujte profesionálovi

Je dôležité poznamenať, že pri všetkých pozitívnych aspektoch takýchto postupov sú spojené aj určité riziká - napríklad poškodenie iných vnútorných orgánov v dôsledku nedbanlivosti alebo nedostatočnej profesionality lekára. Preto je veľmi dôležité konzultovať s vysoko kvalifikovaným odborníkom. Táto metóda je tiež kontraindikovaná u pacientov, ktorí už podstúpili niekoľko operácií v gastrointestinálnom trakte, u pacientov so závažnými ochoreniami kardiovaskulárneho systému, ako aj u pacientov, ktorých priemer hernie je viac ako 15 cm..

Ako dlho trvá pooperačné obdobie po operácii miechy?

Chirurgická excízia prietrže kýly chrbtice sa považuje za najextrémnejší spôsob liečby takejto patológie, a preto sa veľa ľudí zaujíma o to, ako dlho je pooperačná perióda po operácii kýly chrbtice a aké ťažké a nebezpečné je. Operácia je zobrazená iba v prípade, že konzervatívne metódy nepriniesli požadovaný výsledok alebo ak má pacient závažné kontraindikácie na užívanie liekov..

Okrem toho existujú určité indikácie pre operáciu, najmä:

 • ostrá a neustála bolesť;
 • stlačenie nervových zakončení;
 • porušenie miechy;
 • riziko ochrnutia.

Operácia na odstránenie kýly chrbtice je pomerne komplikovaná a existuje vysoké riziko komplikácií, avšak v niektorých prípadoch iba chirurgické odstránenie výstupku z diskov pomôže zbaviť sa bolesti a vrátiť úplný pohyb. Úspešnosť chirurgie chrbtice závisí nielen od vykonávaných procedúr, ale aj od správnosti rehabilitácie.

Funkcie operácie

Kotúče chrupavky prechádzajúce medzi stavcami poskytujú schopnosť vykonávať pohyby. Pri problémoch a traumatických diskoch, ktoré sa často vyskytujú pri osteochondróze, praskli a stredná časť presahuje medzistavcový priestor. V tomto prípade sa vytvorí prietrž, ktorá stlačí nervové zakončenie a vyvolá silnú bolesť, zhoršený pohyb.

Ak sú zmeny, ktoré sa vyskytnú, dosť výrazné a nie sú vhodné na konzervatívnu liečbu, vykoná sa chirurgický zákrok. Prietrž chrbtice sa odstraňuje pomocou moderných nízko-traumatických techník, bez výrazných rezov a poškodenia mäkkých tkanív. Vykonáva sa najmä:

 • endoskopická excízia;
 • laserové odparovanie;
 • plast na spevnenie stavcov.

Najvýhodnejšou metódou je laserová terapia, pretože má najúčinnejší a najjemnejší účinok, ktorý pomáha odstraňovať prietrž. Okrem toho má takáto operácia oveľa menšie negatívne následky. Je tiež možné rýchlo opraviť poškodenú chrupavku..

Hlavná úloha postupov vymáhania

Indikovaná rehabilitácia po odstránení prietrže, ktorá pomáha rýchlo sa vrátiť do normálneho života a zlepšiť pohybovú aktivitu. Po operácii sa výška medzistavcových platničiek znižuje, čím sa zvyšuje zaťaženie kĺbov a susedných stavcov..

Obdobie regenerácie trvá 4 - 7 mesiacov a počas tohto obdobia sa môžu vyskytnúť určité zmeny v rôznych častiach chrbtice a existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy..

Dôležité! Proces obnovy a zlepšovania pohody do značnej miery závisí od správneho prístupu k uskutočňovaniu rehabilitačných opatrení.

Rehabilitácia po operácii prietrže zahŕňa niekoľko fáz a neustálu prácu na posilňovaní svalov a zlepšení pohyblivosti chrbtice.

Skoré pooperačné obdobie

Pooperačné obdobie po odstránení prietrže chrbtice je rozdelené do niekoľkých rôznych štádií. Počiatočné štádium zotavenia trvá doslova 2 týždne od dátumu operácie. Počas tejto doby sa rany úplne zahojia a bolestivé prejavy a opuchy pominú.

Pacientovi je ukázané použitie liekov proti bolesti a protizápalových liekov, ako aj zahrnutie miernych dávok. Po chirurgickom zákroku sa pacienti zvyčajne pohybujú nezávisle 2 dni a vykonávajú dychové cvičenia, ako aj vyvíjajú končatiny.

Postavenie je povolené, iba ak sú chrbtové svaly podopreté elastickým silným korzetom. V prípade potreby sa môže predpísať lieková terapia..

Dôležité! Po operácii je vstávanie bez korzetu prísne zakázané, a to aj na krátku dobu, pretože nepríjemné a ostré pohyby môžu viesť k negatívnym následkom..

Obdobie prispôsobenia po prepustení

Po operácii na odstránenie prietrže je pacient prevedený do domácej liečby doslova na 3-4 dni. Prudká zmena situácie si určite vyžaduje dodržiavanie niektorých obmedzení a pravidiel, konkrétne:

 • musíte nosiť korzet;
 • Vyvarujte sa náhlym pohybom
 • nesadajte si 2 mesiace.

Mesiac po operácii by sa k náboju mal pridať súbor špeciálnych regeneračných a posilňovacích cvičení pre svalový chrbtový korzet. V prípade potreby sa môže uskutočniť fyzioterapia, ale iba podľa pokynov lekára.

Dôležité! Počas tohto obdobia je prísne zakázané prejavovať nadmernú aktivitu a aplikovať gymnastiku na vlastnú päsť bez konzultácie s lekárom.

Celý priebeh rehabilitačných opatrení je možné začať už 2 mesiace po operácii, čo znamená komplex, ktorý zahŕňa gymnastiku, fyzioterapiu, masáže a kúpeľnú liečbu..

fyzioterapia

Aj keď po operácii na odstránenie kýly sa nepozorujú negatívne následky a obdobie zotavovania aktívne pokračuje, cvičebná terapia sa môže vykonať najskôr o dva mesiace neskôr. Komplex cvičení by mal zvoliť lekár, pričom by sa mali zohľadniť všetky dostupné indikácie a kontraindikácie.

V zásade sa počas tohto obdobia vykonáva mnoho cvičení na posilnenie chrbtových svalov ležiacich na zemi, takže najskôr musíte pripraviť pomerne mäkkú rohož. Triedy musia byť denne, pretože iba tak môžete dosiahnuť dobrý výsledok.

masáž

Masáž je súčasťou terapeutického komplexu najskôr 2 mesiace po prepustení z nemocnice a samotný typ masážnej procedúry musí byť šetrný, zahrieva svaly a zlepšuje prekrvenie chrbta. Masáž by mala vykonávať iba vysoko kvalifikovaná špecialista.

Počas masáže sú energetické techniky kontraindikované, pretože manuálna terapia nebude mať žiadny úžitok, ale môžu vzniknúť skôr zlé následky.

fyzioterapia

Operácia chrbtice na odstránenie prietrže je dosť komplikovaná, a preto sa úplné zotavenie vyžaduje veľa času. Pomáha vyrovnať sa s bolesťou a rýchlejšie obnoviť fyzioterapiu. Fyzioterapeutické postupy môžu byť predpísané kedykoľvek podľa uváženia lekára.

 • eliminovať opuchy;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • zmierniť kŕče;
 • znížiť opuch.

Pri fyzioterapii sa používajú rôzne postupy, najmä ultrazvuk, vystavenie laserom, ionoforéza s liekmi, rázové prúdy a oveľa viac. Všetky fyzioterapeutické procedúry sa vykonávajú až po vymenovaní lekára..

Liečba diétou

Po operácii prietrže je indikované dodržiavanie špeciálnej diéty. V prvých dňoch sa ukazuje spotreba ľahko stráviteľných potravín obsahujúcich vysoké množstvo vlákniny..

Následne musíte dodržiavať nízkokalorickú diétu. Mierne však môžete konzumovať akékoľvek jedlo, aby ste nevyvolávali zvýšenie hmotnosti, pretože to môže byť ďalším zaťažením chrbtice..

Správne vybraný program vykonávania rehabilitačnej terapie, ktorý sa vykonáva najmenej šesť mesiacov, umožní konsolidáciu výsledku úspešnej operácie..

Rehabilitácia po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže po operácii

Rehabilitácia po operácii chrbtice bedrovej prietrže na odstránenie prietrže začína hneď nasledujúci deň po operácii. V záujme pacienta dodržiavajte odporúčania ošetrujúceho lekára a riaďte sa všetkými jeho pokynmi. Týmto spôsobom sa môžete zotaviť rýchlejšie a vrátiť sa do plného života.

Akákoľvek operácia chrbtice je zložitý a zodpovedný proces. Neurochirurgovia vykonávajú odstraňovanie medzistavcových prietrží inštaláciou titánových klietok alebo kovových štruktúr. Aby v procese rehabilitácie neexistovali žiadne komplikácie, musíte sa najprv na operáciu pripraviť. Pooperačné regeneračné opatrenia sa odporúčajú všetkým pacientom. Typ rehabilitácie závisí od veku pacienta, jeho aktuálneho zdravotného stavu, prítomnosti sprievodných ochorení..

Vašou hlavnou úlohou je vybudovať svalovú kostru chrbtice. Potom svalové vlákna udržia kosti kostry v požadovanej polohe. Po operácii nebudú žiadne komplikácie. Takéto udalosti nezačínajú bezprostredne po zákroku. Počas pobytu v nemocnici sa naučíte, ako vstať, ísť spať, chodiť.

Ak je potrebná operácia chrbtice

Medzistavcová hernia je závažné ochorenie, ktoré sa vyvíja ako komplikácia osteochondrózy. Dystrofické zmeny v štruktúre tkaniva chrupavky vedú k vyčnievaniu obsahu disku za vláknitým prstencom. Týmto spôsobom sa vytvorí určitý nádor alebo rast na chrbtici. Bedrovej postihuje najviac.

Ak neurobíte žiadne opatrenia, stratou citlivosti nôh dôjde k zovretiu nervových zakončení. Nervové vlákna tu jednoducho odumierajú, človek môže byť obmedzený na invalidný vozík.

Existuje niekoľko indikácií pre chirurgický zákrok:

 • Veľká prietrž
 • Jeho špecifická poloha;
 • Prítomnosť sprievodných ochorení chrbtice;
 • Viac hernií a výčnelkov.

Chirurgický zákrok je extrémne opatrenie, ktoré sa používa ako súčasť liečby medzistavcových prietrží. Ak lekár ponúka chirurgický zákrok, neexistujú žiadne ďalšie možnosti úplného alebo čiastočného uzdravenia. Odporúča sa odstrániť prietrž čo najskôr, až kým choroba nebude mať negatívne následky..

Druhy spinálnej chirurgie

Existuje niekoľko protokolov na riadenie medzistavcovej prietrže. Lekár pravdepodobne niekedy vie, aký typ intervencie sa použije. Konečné rozhodnutie sa často prijíma už v procese sťahovania. CT alebo MRI snímky nie vždy poskytujú jasný obraz o umiestnení prietrže.

V modernej medicíne sa aktívne vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Odstránenie poškodených oblastí medzistavcového priestoru bez inštalácie ďalších štruktúr;
 2. Kompletné odstránenie poškodeného medzistavcového disku s inštaláciou titánovej klietky;
 3. Kompletné odstránenie medzistavcových platničiek s inštaláciou upevňovacej kovovej konštrukcie.

Pred niekoľkými rokmi bolo laserové odstránenie medzistavcovej prietrže bežné u neurochirurgov. Mnoho lekárov sa teraz vracia k tradičnej intervenčnej technike. Ak kontaktujete skúseného lekára, ktorý sa špecializuje na takéto operácie, riziko negatívnych následkov je minimálne.

Priebeh rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže závisí od typu vykonanej operácie. Lekár bude informovať o všetkých vlastnostiach obdobia zotavenia, keď je pacient na oddelení po operácii.

Príprava na operáciu

Aby sa operácia uskutočnila bez negatívnych následkov a aby bola doba zotavenia rýchla, je potrebné sa na operáciu pripraviť. Lekári odporúčajú viesť hodiny fyzickej terapie ešte pred umiestnením do nemocnice. Čím silnejšie je chrbát pacienta, tým ľahšie sa uzdraví. Cvičenia na chrbte sa vykonávajú bez dodatočnej váhy..

Pacientovi sú predpísané lieky na riedenie krvi. Zabraňujú poruchám obehového systému a krvným zrazeninám. Pred operáciou sa vykonajú všeobecné a podrobné biochemické testy krvi a moču. Týmto spôsobom sú vylúčené sprievodné ochorenia, zápalové procesy, akútne stavy.

Ak chcete zmierniť bolesť chrbta, musíte pred operáciou sedieť čo najmenej. Po zákroku je sedenie vo všeobecnosti zakázané na niekoľko mesiacov. Poloha kolena pomáha pri odstraňovaní bolesti. V ňom je záťaž na chrbticu rovnomerne rozložená a prietrž netlačí na susedné stavce, nekomprimuje nervové zakončenie..

Koľko sedieť po operácii prietrže

Pacienti sa niekedy zaujímajú o to, prečo je nemožné sedieť po operácii, aby sa odstránila medziobratlová hernia. Pri sedení má bedrová chrbtica maximálne zaťaženie. Medzistavcové platničky vykonávajú funkciu tlmenia. Ak je disk odstránený, úroveň kompresie na stavci sa výrazne zvyšuje.

Ak sa operácia vykonáva bez inštalácie akýchkoľvek náhradných štruktúr, poloha sedenia je pre pacienta zakázaná najmenej šesť mesiacov. Pri inštalácii klietky nemôžete sedieť 1-2 mesiace. Po tomto období lekár predpíše CT, MRI alebo panoramatický röntgen. Na základe obrázkov vyvodzuje závery o tom, do akej miery sa návrh zakorenil, a dáva odporúčania na ďalšie obnovenie..

Kovové štruktúry použité na fixáciu stavcov a medzistavcových priestorov sa vyrábajú na báze titánu a špeciálneho biomateriálu. Integruje sa do zdravých tkanív, proces regenerácie je urýchlený. Po takomto zásahu sa môžete posadiť o mesiac.

Sklápacia poloha je povolená, je tiež nemožné spať na žalúdku. niekoľko týždňov po operácii vám lekár môže dovoliť otočiť sa na bok. Pacient musí úplne prehodnotiť a zmeniť typický životný štýl. Spočiatku sa dokonca aj toaleta stáva veľkým problémom, ale obsluhovaná osoba si časom zvykne.

Ako vstať a ísť spať

Pred pacientmi bezprostredne po operácii je problém, ako vstať z postele a ísť spať. Lekár ukáže techniku ​​exekúcie. Z polohy na chrbte je potrebné sa otočiť na bok, vystúpiť do polohy kolena, opatrne vstať z postele. Rovnakým spôsobom si budete musieť ľahnúť, najprv vyliezť na rovnú plochu na všetkých štyroch a potom sa jemne prevrátiť.

Nemôžete robiť náhle pohyby. Výška postele by mala byť taká pohodlná, aby sa z nej dala zdvíhať. Proces vertikalizácie začína hneď nasledujúci deň po operácii, ak operácia prešla bez významných komplikácií. Najprv musíte stáť a chodiť s podporou.

Vyžaduje sa odpočinok po odstránení medzistavcovej prietrže

Mnoho pacientov je prekvapených, keď zistia, že hneď nasledujúci deň po operácii sú nútení chodiť. Je to potrebné na zabezpečenie fungovania obehového systému, aby sa predišlo komplikáciám, zápalu miesta rezu. Čím skôr sa postavíte na nohy, tým rýchlejšie bude proces zotavenia po odstránení prietrže.

Prvýkrát sa môžete vstávať iba v prítomnosti a pod dohľadom lekára. Podrobne vysvetľuje každý pohyb, hovorí, čo je plné nedodržiavaním týchto odporúčaní. Najprv sa odporúča stáť niekoľko minút pri posteli. Ak závraty chýbajú, je možné vykonať niekoľko krokov. Najprv to bude ťažké.

Telo po oslabení operácie je v mieste rezu zreteľne nepohodlné. Je potrebné postupne zvyšovať pohybovú aktivitu. Najprv choďte po komore a potom po chodbe. Lekári neobmedzujú intenzitu takýchto regeneračných aktivít. Čím viac budete chodiť, tým lepšie pre telo. Skúste to urobiť bolesťou, slabosťou a lenivosťou.

Predpokladom rýchlej obnovy je spánok na pevnom povrchu. Je vhodné kúpiť špeciálny tvrdý matrac alebo použiť súvisiace pomôcky - preglejku, dosky. Je zakázané spať na mäkkom pérovom lôžku alebo na nedostatočne tvrdej drvenej matraci.

Pooperačná gymnastika

Obdobie zotavenia po odstránení kýly chrbtice trvá v priemere šesť mesiacov, ale po 3 mesiacoch sa pacient vráti do normálneho života a ide na trvalé pracovisko. V prvých mesiacoch po operácii spočíva rehabilitácia v praktizovaní štandardných pohybov. Ak chodíte veľa, obnovte všetky systémy a funkcie tela oveľa rýchlejšie..

Keď sa miesto rezu uzdraví a každý krok nereaguje s bolesťou, môžete začať s čerpaním chrbta. Aj keď nemôžete vstať, môžete urobiť jednoduché cvičenia.

Ľahnite si na chrbát a vankúš vyberte z hlavy. Zdvihnite striedavo rovné nohy do výšky 20 - 30 cm, chodidlá by sa mali skrátiť, nie je potrebné ťahať prst. Jedným z najúčinnejších cvičení na obnovu svalovej kostry chrbtice je plazenie sa na všetkých štyroch. Toto cvičenie sa môže vykonať 2-3 týždne po operácii. Uistite sa, že chrbát sa neohýba, mal by byť rovnako plochý ako doska. Prechádzanie po podlahe.

Fyzikálna terapia, fyzioterapia, kúpeľná liečba

V mnohých nemocniciach, rehabilitačných centrách sú organizované skupiny cvičebnej terapie. Skúsení inštruktori sa zaoberajú pacientmi. Ukazujú všetky cvičenia zamerané na zotavenie sa z operácie s cieľom odstrániť prietrž v bedrovej oblasti, uistite sa, že pohyby sa vykonávajú správne. Takéto školenie sa môžete zúčastniť 3-6 mesiacov po zákroku. Efektívne sú cvičenia s gymnastickou tyčinkou, bodybar.

Na rýchle zotavenie sa pacientom odporúča rad fyzioterapeutických metód. Magnetoterapia, vlnová terapia, laserová expozícia, infračervené lúče majú priaznivý vplyv na celé telo. Týmto spôsobom je minimalizovaná pravdepodobnosť rozvoja zápalových procesov a aktivovaná regenerácia tkaniva.

Po operácii chrbtice sa pacientom tiež zobrazí sanatórium. Mnoho inštitúcií nachádzajúcich sa v rekreačných oblastiach sa špecializuje na obnovu lumbosakrálnej prietrže po odstránení medzistavcovej prietrže. Lístok do sanatória si môžete kúpiť až šesť mesiacov po operácii, ak to ošetrujúci lekár dovolí.

Radónové kúpele sú vysoko účinné. Odporúča sa navštíviť sanatóriá, ktoré sú vybudované na miestach prirodzeného výskytu tejto užitočnej látky. Voda nasýtená radónom stráca počas prepravy svoje prospešné vlastnosti. Počas pobytu v sanatóriu môžete absolvovať mnoho ďalších procedúr a udalostí - masáže, kúpanie v bazéne, cvičebná terapia.

Predtým, ako pôjdete do sanatória, pozbierajte všetky dokumenty, karty, výpisy z nemocníc. Tam vás odošlú k lekárovi, ktorý bude študovať anamnézu a ponúknuť špecifický protokol o kúpeľnej liečbe. Je vhodné podrobiť sa úplnému priebehu týchto postupov vymáhania raz ročne. Minimálna dĺžka pobytu v sanatóriu je 10 dní, optimálna doba liečby je 3 týždne.

Je vo vašej sile a záujme rýchlo sa zotaviť po operácii. Z tohto dôvodu nemusíte vyvíjať nadmerné úsilie. Len si vypočujte rady lekárov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je laserové vyparovanie punkcie, inými slovami laserové ošetrenie miechy, jednou z inovatívnych, vysoko účinných metód liečby. Princíp metódy spočíva v tom, že ihla so špeciálnym kanálom sa vloží do medzistavcového disku.
Akupunktúra s kýlou chrbtice je dôležitou súčasťou komplexnej liečby stavcovej kýly, spolu s masážou a fyzioterapiou. Táto technika nie je alternatívou k chirurgickému alebo lekárskemu ošetreniu, ale tieto metódy dobre dopĺňa a zvyšuje ich účinnosť.
Medzistavcové platničky prietrže - čo to jeAby ste pochopili podstatu choroby, musíte pochopiť lekársku anatomickú terminológiu. V ľudskej chrbtici je 5 veľkých stavcov.