loader

Hlavná

Pažerák

Cvičenia na chrbticu

S výstupkom chrbtice sa ľudia snažia obmedziť pohyblivosť. Ale to je zle. Pohybová a cvičebná terapia (vrátane protrúznych cvičení) - súčasť liečby chorôb chrbta.

Mnoho ľudí s nízkou bolesťou chrbta sa snaží obmedziť mobilitu: viac sedieť a ľahnúť si, menej často chodiť von. Tento prístup však situáciu len prehĺbi. Pohybová a cvičebná terapia sú súčasťou liečby takmer všetkých chorôb chrbta. Vďaka vyčnievaniu chrbtice ukázali svoju účinnosť aj cvičenia a ľahká gymnastika. Nezabudnite však na kontraindikácie a režim.

Čo je to výčnelok?

Medzi stavcami sú vláknité krúžky so želatínovým jadrom. Poskytujú pohyb a tlmia stavce pri akejkoľvek zmene polohy. Po zranení alebo chorobe sa môže štruktúra krúžku zmeniť. Stav, v ktorom sa jadro rozkladá za vláknitý kruh, sa nazýva kýla medziobratlového disku. Výčnelok je podobný proces, v ktorom jadro disku mení pozíciu, ale stále nejde ďalej. Dá sa povedať, že vyčnievanie je počiatočnou fázou tvorby prietrže.

Pacienti často zistia, že výstupok nie je nebezpečný a nemal by sa s ním liečiť. Môže to však viesť k ďalšiemu zničeniu medzistavcových platničiek a komplikáciám chrbtice..

Kontraindikácie pre gymnastiku

Ošetrujúci lekár má umožniť gymnastiku podľa výsledkov vyšetrenia (vrátane MRI). Je zakázané vykonávať počas exacerbácie a pri výskyte bolesti v postihnutej oblasti. Cvičenia by sa okrem toho nemali vykonávať s:

 • zápal,
 • choroby srdca,
 • infekčné choroby,
 • vnútorné krvácanie.

V iných prípadoch bude mať cvičebná terapia úžitok. Pri zostavovaní školiaceho programu musíte určite zvážiť:

 • Vek,
 • štádium choroby,
 • miesto vyčnievania.

Existujú rôzne cvičenia pre rôzne miesta vyčnievania. Všetky sú však zamerané na to isté: zlepšenie krvného obehu, zvýšenie aktivity, rozťahovanie stavcov a odstránenie posunu disku.

Pravidlá vedenia tried

Na cvičenie používajte pohodlné oblečenie. Nezabudnite na topánky: ak vykonávate bosú gymnastiku, môžete posunúť bremeno a zraniť chrbticu ešte viac.

Pre gymnastiku výčnelok nevyžaduje vybavenie. Stoličku a podložku na jogu možno budete potrebovať iba v prípade, že podlaha je bez nej klzká. Pamätajte, že z lekcií by nemal byť nepríjemný pocit.

Pred začatím vyučovania nezabudnite zahriať všetky svaly:

 • ak nemáte vyčnievanie krčnej chrbtice: nakloňte hlavu do strán, dopredu a dozadu - päťkrát v oboch smeroch;
 • otáčať sa s karpálnymi, lakťovými a ramennými kĺbmi - 3 - 5-krát v každom smere;
 • stojí 10 rokov na nohách;
 • rotovať na kolenách - 5-7 krát v smere a proti smeru hodinových ručičiek.

Gymnastiku môžete začať po horúcej sprche: tým sa telo dostatočne zahreje. Zahrievanie je však tiež potrebné, aby sa zabránilo zraneniam kĺbov..

Masáž s výčnelkom alebo prietržom bedrovej medzistavcovej platničky: možná alebo nie?

Medzi mnohými konzervatívnymi metódami liečby exacerbácií osteochondrózy, ktoré zahŕňajú vyčnievanie a herniu medzistavcových platničiek, existujú nielen metódy fyzioterapie, ale aj početné manuálne techniky. Asi najznámejšie sú manuálna terapia a masáže. Aká efektívna je správne predpísaná, správne vykonaná masáž na vyčnievanie bedrovej chrbtice? Kedy je potrebné ho predpísať pacientovi? Ktoré terapeutické faktory masáže pomáhajú stabilizovať stav a znižujú závažnosť bolesti? Kedy to bude kontraindikované?

Výčnelok na MRI.

Malo by to začať vysvetlením, prečo je masáž užitočná pre patológiu pohybového aparátu všeobecne, a najmä pre výčnelky. Ako sa však výstupok alebo vytláčanie líši od prietrže?

Rozdiely vyčnievania z hernie disku

Výčnelok sa nazýva taký defekt medzistavcovej platničky, ktorý sa vyvinul pri nadmernom tlaku, pri ktorom samotný disk zostáva neporušený, ale jeho normálne obrysy sa menia. Existuje vypuklá zóna, ktorá siaha za stavce tela, vytvára tlak na okolité mäkké tkanivo, čo spôsobuje sťažnosti a príznaky.

Kýla so stenózou.

Ak vonkajšie vrstvy disku, ktoré pozostávajú zo silných, kruhovo umiestnených vláknitých vlákien, stále nemôžu odolať tlaku v centrálnych oblastiach disku, potom sa zlomia a už nemôžu obmedzovať ďalšiu stratu vnútorných štruktúr vláknitého jadra..

Takýto výčnelok, keď sa už disk pretrhol a nie je úplným útvarom s normálnym obrysom, sa nazýva medziobratlová kýla. Z toho vyplýva jeden dôležitý záver. Neexistuje žiadna taká situácia, že najprv na rovnakom medzistavcovom disku je prietrž a potom výčnelok. Stáva sa to presne naopak: „tam, kde je tenký, zlomí sa“.

Vypuklý výčnelok a tlak na nervový koreň.

Najčastejšie výčnelok disku alebo výčnelok existuje dlho a potom pod vplyvom rozlišovacieho faktora, napríklad fyzickej námahy, sú kruhové vrstvy disku roztrhané, vytvára sa skutočná prietrž. Herniovaný disk spôsobuje, samozrejme, jasnejší klinický obraz a závažnosť symptómov ako vyčnievanie. Výčnelok je vždy primárny, so zručným zaobchádzaním je možné zabrániť jeho premene na prietrž, a teda operáciu na odstránenie prietrže. Významná pomoc pri tom poskytuje masáže. Aké sú účinky terapeutickej masáže?

Dopad na masáž

Masáž nie je iba jednoduché „hnetenie svalov“, ale celý rad aktivít, ktoré aktivujú neuroendokrinný systém, normalizujú svalový tonus, keď je oslabený a aj keď sa zvyšuje. Rozlišujú sa tri hlavné terapeutické faktory: neuroreflexné, humorálne a mechanické účinky. Aké sú tieto faktory? Tu je ich stručné hodnotenie:

 • neuro-reflexný faktor vzniká v dôsledku rytmického mechanického pôsobenia rúk odborníka. Rôzne pohyby, zmena tlaku, tempo vedie k periodickej aktivácii veľkých receptorových polí aferentnej (citlivej) impulzácie v mozgu. Aktivácia autonómneho nervového systému je spojená, čo súvisí s potrebou zmeny prietoku krvi v postihnutej oblasti. V mozgovej kôre, pri správnom a pokojnom tempe práce, sa vytvára centrum difúznej inhibície, preto je po zákroku osoba v príjemnom uvoľnení. Chce trochu spať alebo zdriemnuť.

Po spracovaní pulzu sa transformujú na motorické signály do svalov, do krvných ciev, do mäkkých tkanív, do vnútorných orgánov. Svaly obnovujú zhoršený tonus, objem krvi sa redistribuuje v cievach, eliminuje sa zápalový edém spojený s výskytom výčnelkov a prietrž;

 • humorálny faktor je spojený s uvoľňovaním špeciálnych biologicky aktívnych látok do krvi. Toto je noradrenalín, acetylcholín, histamín, bradykinín. Tieto látky, ktoré sú univerzálne, môžu pomôcť pri obnovení imunitného stavu tela a za osobitných podmienok môžu mať negatívny účinok. Prúdenie krvi do pokožky po sedení, začervenanie, pocit tepla - to je určite pozitívny efekt.

V prípade akútnej alergickej reakcie spôsobuje nadbytok toho istého histamínu silné svrbenie kože, žihľavku a Quinckeho edém. Toto je príklad toho, ako jedna látka môže na telo pôsobiť pozitívne a negatívne;

 • mechanický faktor. Fyzická práca maséra na koži, podkožnom tkanive vedie k zlepšeniu krvného obehu vo vonkajších vrstvách mäkkých tkanív, zvyšuje sa ich odolnosť voči účinkom rúk. V prípade porúch citlivosti na vedenie môže zlepšený krvný obeh niekedy obnoviť taktilnú citlivosť na bolesť.

Späť po masáži.

Koža sa čistí, v podkožnom tkanive dolnej časti chrbta sa eliminuje opuch a prebytok tepla, ktorý je spôsobovaný pohybmi a rukami maséra, podporuje tok krvi do pokožky, jej odtok z hlbokých svalov chrbta, ako aj oblasť zápalu, ktorá sa objavila pod vplyvom výčnelkov a prietrže..

Svaly s veľkou vďačnosťou reagujú na správne vykonanú masáž. Ich tón je normalizovaný, zlepšuje sa prísun krvi a odtok žíl. Z hlbokých chrbtových svalov, ktoré sú podráždené výčnelkom, prietržami a osteofytmi, sa začína odstraňovať kyselina mliečna. To zlepšuje kontraktilitu svalov, lymfatický výtok z nich, zvyšuje regeneráciu svalov..

V prípade dlhých skúseností s ochorením a zapojenia svalov do sekundárneho zápalového procesu môže správna masáž dokonca viesť k uvoľneniu svalov z procesov cicatricial-adhezíva, zvýšiť ich pevnosť pri ochabnutí alebo periférnej paralýze a parézii. S týmito výčnelkami a najmä herniovanými diskami sa vyskytujú tieto odrody pohybových porúch.

Napriek skutočnosti, že medzistavcové kĺby sú v každom jednotlivom prípade relatívne sedavé kvôli malej amplitúde, účinok rúk zlepšuje kĺbový krvný obeh a posilňuje väzivový aparát chrbtice. V súlade s tým zlepšuje žilový výtok z hlbokej fascie zadných a pozdĺžnych väzov, ktoré sú bohaté na nervové zakončenie a spôsobujú silnú bolesť s diskogénnymi komplikáciami osteochondrózy..

CT sken zdravej chrbtice a osteochondrózy.

Nesmieme zabudnúť na vytváranie nových podmienených reflexných spojení, ktoré sú spôsobené pravidelne sa opakujúcimi reláciami. Napríklad kompetentný špecialista môže použiť metódy vibrácií a mlátenia lumbosakrálnej oblasti na zvýšenie črevnej motility a navyše pomôcť pacientovi v boji proti atonickej zápche..

Masáž lumbosakrálnej zóny môže byť veľkou pomocou pri zlepšovaní krvného obehu panvových orgánov, ako aj dolných končatín. Masáž tejto zóny, okrem eliminácie bolesti pri výčnelkoch a prietržoch, sa môže prejaviť u pacientov s neaktívnym štádiom chronického ochorenia srdca - kŕčové žily. Pomáha ženám a mužom s chronickým preťažením panvy, napríklad pri benígnej hyperplázii prostaty (adenóm prostaty)..

Existujú aj ďalšie zóny bohaté na vegetatívne vlákna, ktoré možno považovať za reflexogénne. Napríklad, keď sa masíruje vyčnievajúci 7. krčný stavec, aktivuje sa reflexný účinok na srdce a dopad na oblasť 5 hrudných stavcov zlepšuje prietok krvi do žalúdka..

Je možné masírovať s výčnelkom?

Ak si prečítate toto miesto, vyšlo najavo, že masáž s výčnelkom a prietržami je nielen možná, ale aj nevyhnutná. Cieľ by však mal byť jasne definovaný. Koniec koncov, ani masáž, ani manuálna terapia nedokážu napraviť prietrž, a navyše túto chorobu radikálne vyliečiť. Prečo je tento postup predpísaný??

Účelom masáže pri komplikáciách pri osteochondróze je výrazné zlepšenie, prudké zníženie alebo odstránenie bolesti, zvýšenie amplitúdy, sila pohybov v chrbte. Preto pacient zlepšuje spánok a vo všeobecnosti kvalitu života.
Akým spôsobom dosahuje masážny terapeut toto zlepšenie? V prvom rade ide o roztiahnutie driekovej chrbtice. Špeciálne techniky zvyšujú podtlak medzi stavcom a medzistavcovým diskom v každom segmente, čo má pozitívny vplyv na výčnelok. Vláknité jadro prestáva tlačiť na vonkajšie vrstvy disku a prasknutie vláknitého prstenca, ktoré vedie k objaveniu prietrže, nastáva oveľa neskôr alebo sa vôbec nevyskytuje. Masáž pomáha predchádzať slabosti, atrofii chrbtových svalov, vrátane hlbokých svalov, ktoré začínajú lepšie vykonávať svoju funkciu. To vedie k tomu, že zdravé nohy v stojacej polohe preberajú časť záťaže a vykladajú medzistavcové platničky. Správna masáž preto zabraňuje tvorbe výčnelkov a kýly v iných segmentoch. Aké sú indikácie diskogénnych komplikácií osteochondrózy a kontraindikácií?

Indikácie a kontraindikácie

Najdôležitejšou indikáciou je absencia akútneho stavu. Masáž, rovnako ako akýkoľvek druh fyzioterapie, je indikovaná mimo štádia exacerbácie. V extrémnom prípade je možné vykonať masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta od štádia úpadku exacerbácie alebo neúplnej remisie..

V tomto prípade je potrebné sa opatrne vyhnúť tlaku na medzistavcové platničky, ktoré má prietrž alebo výčnelok, a je zodpovedné za vývoj príznakov. Vo fáze remisie je možné vykonať masáž a mierne pôsobiť na príslušný stavec.

Kontraindikácie sú rôzne sprievodné ochorenia. Medzi nimi:

 • akákoľvek onkológia vrátane chorôb krvi;
 • horúčka alebo horúčka, akútna infekcia;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak, poruchy srdcového rytmu;
 • prítomnosť nestabilnej angíny pectoris alebo zvyšku angíny pectoris;
 • intrakraniálna hypertenzia;
 • nedávny infarkt myokardu;
 • ťažká kachexia alebo vyčerpanie;
 • extrémne starý vek pacienta, riziko patologických zlomenín pri osteoporóze;
 • mentálne abnormality a choroby, ako je schizofrénia, závažné formy epilepsie;
 • prítomnosť infekčných kožných lézií, bakteriálnych aj vírusových. Toto je vezikulárny lišajník alebo herpes, streptoderma, erysipel, pustulárna infekcia, furunkulosa;
 • chronické srdce, pečeň, zlyhanie obličiek;
 • zápal kostnej drene alebo osteomyelitída, rôzne formy tuberkulózy;
 • hemofília a naopak, trombotické stavy.

Relatívnu kontraindikáciu pri masáži možno považovať za porušenie integrity pokožky v miestach expozície, ako je psoriáza a ekzém. V prípade remisie, drobných prejavov vyrážky, je masáž stále možná, ale pri exacerbácii je lepšie sa vyhnúť.

Nakoniec existujú dočasné prírodné podmienky, pri ktorých je masáž kontraindikovaná. To sa nedá urobiť počas menštruácie a počas tehotenstva.

Druhy masáží

Najčastejšie sa používa obvyklá klasická manuálna terapeutická masáž. Vykonáva sa podľa všeobecných pravidiel, počínajúc povrchovým a potom hlbokým hladením, potom sa pridajú také techniky, ako je brúsenie, miesenie, vibrácie a údery. Odkalenie, vibrácie by sa mali vykonávať opatrne, mimo oblasti vyčnievania alebo prietrže. Ide o to, aby neovplyvňovalo výčnelok a prietrž, ale okolité mäkké tkanivá, aby zmiernili zápal, znížili opuchy, obnovili svalový tonus spolu s krvným obehom..

Masáž začína robiť z krčnej zóny po chrbticu.

Klasická masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta ako celku vždy vždy predchádza procedúre terapeutickej trakcie alebo trakčnej terapie. Je mimoriadne užitočné kombinovať masáž s vodoliečbou, liečebné kúpele s minerálnou vodou a vodný aerobik bez kontraindikácií. Vodné účinky navyše normalizujú tok lymfy a žilovú cirkuláciu oveľa lepšie ako hardvérové ​​metódy. Dodatočná absencia statického zaťaženia chrbtice, zatiaľ čo vo vode, znižuje tlak disku, čo prispieva k rýchlej regresii, zníženie bolesti..

Vákuová masáž prietrže a výčnelku

Vo fáze zhoršujúcej sa exacerbácie sa môže použiť vákuová masáž, ktorá vytvára podtlak v mäkkých tkanivách. Ak však masážny terapeut používa špeciálne lekárske plechovky alebo zariadenie nazývané aspirátor, musí tiež starostlivo obísť lokalizáciu výčnelku alebo prietrže. Mäkké tkanivá majú tendenciu nasledovať plechovku, pretože sú do nej vtiahnuté, pretože vytvárajú negatívny tlak. Herniový výčnelok nie je výnimkou, a hoci je spoľahlivo zakrytý oblúkami stavcov a hlbokých svalov, intenzívne vákuové vystavenie priamo v mieste výčnelku a lokalizácia prietrže môžu naopak zvýšiť príznaky..

Na záver treba povedať, že najlepšou možnosťou na uskutočnenie masážnych sedení je samozrejme pri prechode kúpeľnou liečbou. Po prvé, pacient je pod nepretržitým lekárskym dohľadom a masáž je posilnená, doplnená o potrebné fyzioterapeutické sedenia pre pacienta, plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, chôdzu a pobyt na čerstvom vzduchu. Pacient je vyšetrený lekárom, monitorovaný krvný tlak, predpísaná strava, liečená sprievodná patológia. Táto kombinácia terapeutických faktorov umožňuje nielen zlepšenie stavu pohybového aparátu a zlepšenie kvality života, ale má priaznivý vplyv aj na celé telo..

Ak sa pacient nezávisle podrobuje liečebným a profylaktickým masážnym kurzom, mal by počítať s priemernými cenami 600 - 800 rubľov. na jedno sedenie lumbosakrálnej zóny počas 20 minút denne alebo každý druhý deň. Liečba trvá 10 až 14 dní. V prípade potreby všeobecnej masáže chrbta sa cena približuje k približne 1 000 rubľom. za reláciu, v závislosti od lekárskeho strediska, podľa kvalifikácie odborníkov.

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový výčnelok je častou komplikáciou dlhodobého priebehu bez účinnej liečby osteochondrózy. Táto časť chrbtice má maximálne mechanické a tlmiace zaťaženie. Preto sa chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek rýchlo opotrebuje a podlieha degeneratívnym degeneratívnym procesom.

V súčasnosti je výstupok bedrovej chrbtice vo väčšine prípadov výsledkom nesprávneho liečenia. Pacienti s charakteristickou bolesťou chrbta najčastejšie vyhľadávajú stretnutie s miestnym terapeutom. Tento lekár pracuje v lekárskych ekonomických normách. Regulujú trvanie liečby bolesti chrbta a použité metódy. Obdobie liečby, a teda poskytnutie listu dočasného zdravotného postihnutia, je teda maximálne 14 dní. Je možné v tomto časovom období opraviť poškodené chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek? Nie, nemôžeš. Čo sa dá urobiť? Blokujte ochranný mechanizmus tela, ktorý sa prejavuje zápalovou reakciou a napätím svalov obklopujúcich bedrovú chrbticu..

Preto je terapeut v mestskej poliklinike nútený predpisovať priebeh nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií pri kontaktovaní pacienta so sťažnosťami na bolesti chrbta. Obe skupiny liekov nemajú absolútne žiadny terapeutický účinok. Odstraňujú iba príznaky, ktoré vám umožňujú rýchlo vrátiť osobu k aktívnej práci. Medzitým sa chrbtica stále zrúti. A predpísané chondroprotektory bez úplného priebehu manuálnej terapie, lekárskej gymnastiky a kinezioterapie sú úplne zbytočné. Nemožno ich transportovať do miesta deštrukcie chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, pretože hlavnou príčinou osteochondrózy je narušenie difúznej výživy..

V tomto článku sa môžete dozvedieť o príznakoch a liečbe výčnelku bedrovej chrbtice pomocou metód manuálnej terapie. Dozviete sa ich materiál o tom, ako sa správať, keď sa v bedrovej oblasti objaví bolesť, aby nedošlo k roztrhnutiu vláknitého prstenca a strate prietrže..

Diskový výčnelok bedrovej časti je druhou fázou osteochondrózy, po nejakom čase sa vyvinie extrúzia (prasklina) a prietrž. Aby sa predišlo ďalšiemu vývoju choroby, je potrebné odstrániť jej hlavnú príčinu - porušenie difúznej výživy.

Pozrite sa, ako sa vyvíja výčnelok bedrovej chrbtice:

 1. na pozadí poklesu intenzity svalovej kostry chrbta sa mení proces difúznej výživy chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 2. stráca svoju elasticitu a podlieha čiastočnej dehydratácii;
 3. na jeho povrchu sa vytvorí sieťka malých prasklín;
 4. sú naplnené usadeninami vápenatých solí;
 5. v dôsledku toho vláknitý krúžok čiastočne stráca schopnosť absorbovať tekutinu, ktorá sa uvoľňuje, keď sa svaly, ktoré ju obklopujú, sťahujú;
 6. úplná dehydratácia vedie k tomu, že príjem tekutín začína z buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vláknitom kruhu želatínového telesa;
 7. znižuje objem a stráca svoju amortizačnú schopnosť;
 8. To všetko vedie k tomu, že výška medzistavcovej platničky sa zmenšuje a zväčšuje sa obsadená plocha.

Medzitým sa medzistavcový disk predlžuje za telo stavca a začína vyvíjať tlak na okolité mäkké tkanivo. Najmä môže byť vyvíjaný tlak na radiálne nervy prechádzajúce cez foraminálne otvory v stavovcoch a na ich vetvy. Toto štádium vyčnievania spôsobuje radikulopatiu alebo radikálový syndróm..

Ak máte klinické príznaky lézie medzistavcovej platničky, nezaoberajte sa samoliečbou. Poraďte sa s neurológom včas. Skúsený špecialista vypracuje individuálny liečebný plán. V Moskve sa môžete dohodnúť na stretnutí s neurológom alebo stavcom na klinike manuálnej terapie s voľným pohybom. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí majú skúsenosti v oblasti efektívnej liečby osteochondrózy a jej komplikácií..

Príčiny vyčnievania driekovej medzistavcovej platničky

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa vytvára počas niekoľkých mesiacov až rokov. Toto je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky chrbtice. Preto sú príčiny medzistavcového výčnelku v bedrovej oblasti rovnaké ako pri osteochondróze:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s minimálnou fyzickou námahou na svalovú časť chrbta a spodnej časti chrbta;
 • nadmerná telesná hmotnosť, čo vytvára zvýšené tlmiace zaťaženie diskov;
 • porušenie postavy vo forme skoliózy, sklonu, zvyku zaokrúhlenia chrbta;
 • porušenie nastavenia chodidla vo forme klbkov a plochých nôh;
 • poranenia chrbta, vrátane podvrtnutia a pretrhnutia zariadenia na väz a šľachu, prasklín a zlomenín kostného tkaniva;
 • premiestnenie stavcov pomocou spondylolistézy;
 • deštrukcia medzistavcových kĺbov;
 • infekčné a aseptické zápalové procesy;
 • nedostatočné používanie čistej pitnej vody počas celého dňa;
 • na sebe topánky s vysokými podpätkami, ktoré významne menia rozloženie odpisového zaťaženia chrbtice;
 • ťažká fyzická práca;
 • prudký nárast hmotnosti s nedostatočnou hmotnosťou;
 • padajúce z výšky.

Príčinou vystupovania medzistavcovej platničky do bedrovej chrbtice je veľmi často nesprávna organizácia spánku a pracoviska. Dlhodobé statické svalové napätie v chrbte a spodnej časti chrbta vedie k narušeniu mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny. To má negatívny vplyv na difúznu výživu chrupavky. Ešte nebezpečnejšia je situácia, keď človek strávil niekoľko pracovných hodín v statickom napätí a potom sa náhle postavil a začal chodiť. To vytvára obrovské tlmiace zaťaženie na úplne dehydratovanom medzistavcovom disku. V dôsledku toho praskne. Objaví sa klinický obraz kompenzačného zápalu. Môže sa teda začať útok exacerbácie osteochondrózy.

Je tiež potrebné vyhnúť sa vystaveniu kritickým vysokým a nízkym teplotám v bedrovej oblasti. Chrupavkové tkanivo je tu umiestnené veľmi blízko k pokožke. Preto môže podchladenie alebo prehriatie viesť k zrýchlenému procesu deštrukcie vláknitého prstenca.

Znaky a príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice

Klinické príznaky bedrovej výčnelku sa prakticky nelíšia od prejavov osteochondrózy. Toto štádium choroby je možné rozlíšiť iba pomocou rádiografického obrazu, ktorý preukáže zníženie výšky medzistavcových platničiek..

Hlavné príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice sú:

 • bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje pokusmi o akékoľvek pohyby;
 • pohyb tuhosti, obmedzenie amplitúdy trupu v rôznych smeroch;
 • nadmerné svalové napätie na jednej alebo oboch stranách;
 • bolestivá palpácia spinálnych procesov miechy;
 • celkové zhoršenie, slabosť, ospalosť.

Veľmi rýchlo sú príznaky bedrovej výčnelku doplnené neurologickými prejavmi. Tento pocit znecitlivenia pozdĺž zovretého radiálneho nervu. Môže sa tiež vyskytnúť parestézia, zníženie miestnej teploty a bledosť pokožky. Pri porážke určitých vetiev radiálnych nervov sa objaví krívanie alebo paréza dolných končatín.

Medzi ďalšie znaky vyčnievania bedrovej chrbtice môže patriť narušené fungovanie vnútorných orgánov brušnej dutiny a malá panva. Ženy majú často syndróm hyperaktivity močového mechúra, zápchu spastickej povahy so silnou bolesťou pozdĺž hrubého čreva. Muži môžu mať ťažkosti s močením a tiež narušenie stolice. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas vyčnievania je pozorovaná kompresia vetiev nervového nervu, ktoré sú zodpovedné za inerváciu brušnej dutiny a malej panvy..

Bedrové výčnelky L5-S1 a L4-L5

S výstupkom bedrového L5-S1 sa často vyskytujú vaskulárne patológie dolných končatín. Je to spôsobené skutočnosťou, že sem pochádzajú sedacie a femorálne nervy. Sú zodpovedné za inerváciu dolných končatín, regulujú cievny tonus, zabezpečujú fungovanie ventilového systému žíl.

S výstupkom bedrovej oblasti L4-L5 sa častejšie dostávajú do popredia príznaky somatických patológií brušných orgánov. Môže to byť duodenitída, kolitída, enteritída, gastritída. Výčnelok tohto disku sa často vyskytuje u pacientov, ktorí sa sťažujú na bolesť v pravej hypochondrii. Jedna z vetiev radiálneho nervu L4-L5 je zodpovedná za inerváciu žlčových ciest a žlčníka. Preto s nedostatočnou inerváciou sa vyvíja dyskinéza a stagnácia žlče. Pri dlhom priebehu tohto patologického stavu sa vyvíja žlčníková choroba.

Výčnelok alebo exacerbácia osteochondrózy bedrovej kosti?

Pacient sa často pýta, čo to je: osteochondróza bedrového kĺbu, vyčnievanie alebo prolaps medzistavcovej prietrže? Po vykonaní prieskumov na ňu bude môcť odpovedať iba špecialista.

Počas rôntgenového žiarenia sa teda dá zistiť exacerbácia výčnelku bedrovej kosti. Ukáže pokles výšky medzistavcových platničiek a nerovnomerné usporiadanie stavcov počas zlomenín segmentu. Disková prietrž sa dá detegovať iba pomocou skenovania MRI..

Skúsený neurológ bude schopný vykonať presnú predbežnú diagnostiku po úvodnom vyšetrení pacienta a sérii funkčných diagnostických testov. Je dôležité pochopiť, že v prvom štádiu osteochondrózy, keď sa výbežok ešte nevyvíja, nikdy neexistujú klinické príznaky poškodenia radiálneho nervu. Zápalový proces je lokalizovaný v oblasti poškodenia vláknitého prstenca. Ak bolesť vyžaruje na nohu, choďte na prednú brušnú stenu, čo znamená, že existuje riziko vyčnievania alebo vytláčania.

Pred liečbou vyčnievania bedrovej chrbtice

Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť bedrové výčnelky, ale väčšina z nich je mimoriadne symptomatická. Preto je pred liečbou výčnelkov lumbálnej chrbtice nevyhnutné zodpovedať sa k výberu lekára. Ako je uvedené vyššie, s podobným problémom môžete kontaktovať miestneho praktického lekára iba v prípade, že potrebujete získať certifikát o dočasnom postihnutí. Pre úplnú a účinnú liečbu musíte kontaktovať neurológa alebo stavovca. Títo lekári pomôžu eliminovať samotnú príčinu výčnelku a úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Pred začatím liečby sa uistite, že ste absolvovali všetky vyšetrenia odporúčané lekárom. Ak existuje podozrenie na somatické ochorenia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy, urobte ultrazvuk, kolonoskopiu, sigmoidoskopiu, navštívte gynekológa alebo andológa. Po vykonaní presnej diagnózy môžete začať viesť individuálne navrhnutý liečebný postup..

Liečba výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice

Liečba bedrového výčnelku je potrebné začať s identifikáciou a elimináciou potenciálnych príčin jeho vývoja. Skúsený lekár by mal pacientovi dať odporúčania týkajúce sa organizácie pracoviska a miesta na spanie, rozvoja stravy a stravovania, fyzickej aktivity.

Potom by mala liečba vyčnievania driekovej chrbtice zahŕňať vytvorenie podmienok na obnovenie fyziologickej výšky vláknitého prstenca. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je prostredníctvom trakčnej trakcie. Umožňuje vám zväčšiť medzistavcové priestory a zvýšiť elasticitu väzivového aparátu. Môžete to urobiť iba po prípravnej masáži a pod stálym dohľadom vertebroológa.

Priebeh úplného spracovania výčnelku lumbálneho disku môže trvať niekoľko mesiacov. Je veľmi dôležité zastaviť zápal, zväčšiť medzistavcové priestory a začať proces regenerácie. K dnešnému dňu je pri liečení vyčnievania bedrového disku efektívne používať metódy manuálnej terapie:

 • masáž a osteopatia s cieľom obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v lézii, zvýšiť pružnosť mäkkých tkanív;
 • kinezioterapia a terapeutické cvičenia na obnovenie procesu difúznej výživy, zvýšenie svalového tonusu;
 • reflexológia na začatie procesu regenerácie poškodených častí vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 • fyzioterapia, laserové ošetrenie atď..

Liečba protrúziou medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice môže byť účinná iba pri integrovanom prístupe. Použitie nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií sa prísne neodporúča. Akútnu bolesť je možné zastaviť pomocou trakčného trakčného systému chrbtice a farmaceutickej funkcie. Na liečbu môžete použiť vitamíny skupiny B, kyselinu nikotínovú a chondroprotektory. Ale iba v kombinácii s manuálnou terapiou a terapeutickými cvičeniami. Inak nebude mať podávanie týchto liekov žiadny pozitívny účinok..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Čo sa nedá urobiť s výčnelkom bedrovej časti

Choroba, pri ktorej dochádza k úplnému alebo čiastočnému premiestneniu časti alebo celého medzistavcového disku, sa nazýva výstupok. Predpokladá sa, že tento stav je predchodcom herniovaného disku. V praxi lekára je veľmi často vyčnievajúci disk L5-S1, pretože práve táto časť bedrovej chrbtice má najväčšiu stabilnú záťaž..

Etapy vzniku patológie

Prideliť iba niekoľko stupňov tvorby vyčnievania disku v oblasti chrbtice L5-S1 a každý z nich má svoje vlastné špecifické vlastnosti.

Vláknitý krúžok má spočiatku iba malé praskliny, sú príčinou štrukturálneho narušenia samotného disku. Existujú situácie, keď asi 2/3 obvodu disku sú pokryté trhlinami. Typickými príznakmi sú bolesť v bedrovej oblasti, najmä pri projekcii L5-S1.

V ďalšom štádiu sa výčnelok medzistavcového disku v oblasti L5-S1 zhorší a dôjde k úplnému alebo čiastočnému posunu na obidve strany. Pokiaľ ide o veľkosť počas tohto obdobia, prietrž je schopná dosiahnuť 3 mm. Často sa môže vyvinúť kruhový výčnelok disku. V tomto období sa príznaky choroby prejavujú prepuknutím bolesti v bedrovej chrbtici. Ďalej sa dodáva pocit nepohodlia, ožarovanie dolných končatín. V tomto štádiu možno prietrž liečiť konzervatívnymi metódami..

Ak príslušné ošetrenie nebolo predpísané včas, začína sa tretia etapa. Počas tohto obdobia sa môžu vyvíjať tak kruhový výčnelok diskovej časti bedrovej chrbtice v oblasti disku L5-S1, ako aj jednostranná prietrž. Vláknitý prsteň sa úplne zlomí, keď sa výstupok disku L5-S1 vyvíja, vstúpi do miechového kanála a vytlačí jeho obsah. Príznaky v tejto fáze sú sprevádzané silnou bolesťou vyžarujúcou do dolných končatín. Aj keď bolesť nie je vždy sprevádzaná prietržou L5-S1, toto sa vyvíja iba kompresiou nervových koreňov..

Príčiny choroby

Výčnelky disku sa v oblasti L5-S1 objavujú veľmi často v dôsledku rozvoja osteochondrózy. Postupne sa objem tekutej časti obsahu disku zmenšuje a stáva sa krehkým. Výsledkom je nedostatok živín as nimi aj aminokyseliny. Disk stráca svoju elasticitu a stáva sa plochým. Vláknitý krúžok sa postupne zlomí a začne vysychať.

Vďaka vyčnievajúcej časti disku sú nervy stlačené a nervové korene začnú byť podráždené. Táto situácia sa ukáže, ak sa vyvinie predsieňová prietrž, potom obsah disku vytečie do medzistavcových priepastí. Výsledkom tohto stavu je opuch, zápal.

Pravdepodobnou príčinou výčnelku je často osteoporóza, skoliotická deformita alebo kyphosis. Hernia disku L5-S1 je spôsobená zranením.

prejavy

Veľmi často je možné pociťovať bolesť v krku alebo medzi rebrami, svaly sú slabé, ischiadický nerv trpí. Bolesť je schopná dať do rúk, ramien, takéto príznaky vedú k strate citlivosti prstov. Počas pohybov sa bolesti hlavy zhoršujú. Výčnelok disku alebo prietrž spôsobujú zvýšenie tlaku krvi.

Takéto príznaky sa veľmi často pripisujú banálnej únave alebo nejakému ochoreniu v nádeji, že časom prejde. Nikto si jednoducho nemyslí, že existuje kruhový výčnelok disku alebo jeho iného variantu. Začne sa nekonečné ošetrenie bedrovej chrbtice, ale neprináša požadovaný výsledok.

Foraminálny výčnelok v oblasti L5-S1 má svoje vlastné príznaky, výsledkom čoho je, že koreň je stlačený na mieste svojho výstupu z vertebrálneho foramenu. Príznaky, ktoré foraminálny výčnelok spôsobuje, sa vyznačujú bolesťou pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna, ktorá sa šíri na dolnú časť nohy. Medový a paramediánsky výčnelok disku smerujúci k miechovému kanálu predstavuje najhrozivejší variant ochorenia.

Stredný výčnelok L5-S1, ktorý sa tiež nazýva stredný, sa vyznačuje tým, že je nasmerovaný do stredu. Účinná liečba tejto možnosti by sa mala začať okamžite, okamžite po stanovení správnej diagnózy. Ak sa nelieči, komplikáciou bude strata citlivosti v nohách..

Ak dôjde k zadnému výčnelku, k výčnelku dochádza v zadnej oblasti chrbtice. Keď zadný výčnelok vedie k stlačeniu miechových nervov, objavia sa príslušné príznaky.

Symptómy sa veľmi často začínajú trápiť od dospievania. Musíte venovať pozornosť bolesti, ktorá sa vyskytuje po fyzickej námahe alebo počas pobytu v nepohodlnej polohe pre osobu. Možno, že sa objaví počas stúpania, podobnej podmienke je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Liečba chorôb

Ak sa chorobe nevenuje náležitá pozornosť a nelieči sa, výsledkom takéhoto oneskorenia je medziobratlová hernia L5-S1. Liečba výčnelku sa začína okamžite a závisí od jeho zamýšľanej veľkosti. Na zníženie zaťaženia bedrovej chrbtice bude potrebná korekcia hmotnosti. Musí sa dodržiavať špeciálna diéta predpísaná lekárom.

Konzervatívna liečba je založená na použití masáží, manuálnej terapii av prípade potreby aj na liekoch. Každý zákrok vykonáva iba kompetentný odborník, inak sa komplikáciám bedrovej chrbtice nedá vyhnúť.

Gymnastika s výčnelkom

Liečba je doplnená povinným použitím terapeutických cvičení v bedrovej oblasti. Jednoduché cvičenia môžu zmenšiť veľkosť vyčnievania a spôsobiť, že svaly budú silnejšie a silnejšie. Musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • liečba gymnastikou by nemala spôsobovať bolesť;
 • cvičenia s bedrovými bremenami sa neodporúčajú;
 • vyžaduje integrovaný prístup a systematický;
 • liečba gymnastikou sa vykonáva v intervaloch 1 alebo 1,5 minúty;
 • cvičenia v korzete alebo bandáži nemôžete vykonávať.

Niektoré cvičenia

Pre triedy potrebujete mäkkú podložku, na ktorej sa počas cvičenia vykonáva ošetrenie. Musíte sedieť na bruchu a striedať sa, aby ste zdvihli nohu, ohli ju v kolennom kĺbe. Potom musíte zdvihnúť ruky pri nohách a potiahnuť ich dopredu.

Nasledujúce cvičenie sa vykonáva v polohe na chrbte. Noha sa ohýba pri kolene, telo sa k nemu natiahne, ukázalo sa, že je niečo ako čerpanie z lisu. Iba záťaž nie je na bruchu, ale na spodnej časti chrbta a záťaž na nej je minimálna.

Potom si musíte ľahnúť na jednu stranu, jednu nohu natiahnite k telu, ktoré je ohnuté v kolennom kĺbe. Cvičenie zopakujte 8-krát za sebou. Potom prevráťte na druhú stranu a opakujte to isté pre druhú nohu..

Ak sa počas gymnastiky objaví nepohodlie, musí sa neodkladne ukončiť poprava. A predtým, ako začnete vykonávať gymnastické cvičenia, budete potrebovať ďalšie odborné rady.

Výčnelok disku v oblasti L5-S1 je stav, ktorý je možné úplne vyriešiť bez chirurgického zákroku. Odporúča sa jednoducho dodržiavať zdravý životný štýl, jesť správne a vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia.

Príznaky a príznaky kýly bedrovej chrbtice

Mnohé nereagujú vážne na bolesti chrbta, pretože sa to stalo častým javom. Ľudia tvrdo pracujú, sú unavení, niektorí nesú váhu a niektorí neustále sedia v kancelárii, takže choroby spojené s chrbticou sa vyskytujú veľmi často. V počiatočnom štádiu málokto navštívi lekára. S človekom sa zaobchádza iba vtedy, keď sa začne bolestivá bolesť chrbta, a to všetko preto, že sa objavila prietrž bedrovej chrbtice.

Tí, ktorí to majú, by vás nemali rozčuľovať. Môže sa vyliečiť, aj keď to nie je ľahké, hlavná vec je, že pacient chce dosiahnuť výsledok.

Príčiny prietrže

Vzhľadom k tomu, že osoba má osteochondrózu alebo bola zranená chrbtica, objaví sa bedrová hernia. Toto sú hlavné dôvody jeho výskytu. Najčastejšie trpia touto chorobou muži starší ako 30 rokov. Prekvapivo sa toto ochorenie chrbtice môže objaviť nielen v dôsledku silnej fyzickej námahy, ale tiež preto, že sa osoba príliš nepohybuje. Medzistavcové platničky sú vyživované difúziou, pretože nemajú krvné cievy.

Užitočné prvky prichádzajú do tkaniva disku tým, že sa osoba pohybuje, čo vedie k zvýšenému hydrostatickému tlaku. Ak sa trochu pohnete, tieto látky nebudú zásobovať disky, takže nebudú také silné. To vedie k objaveniu prietrže lumbálnej chrbtice.

Disk sa postupne zrúti, keď človek neustále zdvíha závažia, prijíma bremená. Táto deštrukcia niekedy môže trvať roky, ale je veľmi ľahké ju vyhorieť, bude to trvať jeden nesprávny krok.

Príznaky začiatku choroby

Osoba, ktorá má prietrž bedrovej chrbtice spočiatku pociťuje bolesť, znecitlivenie, reflexy šliach sú znížené a začína sa svalová slabosť. Existujú prípady, keď herniovaný disk nie je prejavený bolesťou. Ale keď je, je to veľmi bolestivé ochorenie. Pretože sa javí trhaný, v mieste, kde bol nerv zaseknutý.

Ľudské telo často spúšťa inštinkt sebazáchovy, a preto, keď sa objaví ochorenie stavcov, konkrétne prietrž, telo sa snaží nájsť správne miesto. Toto často vedie k tomu, že môže byť zošikmené jedným smerom. Veľkosť prietrže je rôzna. Môže to viesť k ochrnutiu nôh, preto ho musíte vopred identifikovať. Poruchy čreva a močového mechúra môžu tiež byť dôsledkom medziobratlovej blokády..

Keď sa objaví len prietrž chrbtice, začína sa prejavovať bolesť dolnej časti chrbta. Takéto príznaky nie sú nijako zvlášť prekvapujúce, takže len málo ľudí začína potrebnú liečbu. Hlavné príznaky sa začnú prejavovať oveľa neskôr..

Najdôležitejšie príznaky kýly v páse:

 • začne strieľať na chrbát, čo sa prejavuje silnou bolesťou, rýchlo sa objaví a tiež postupne prechádza. Mimochodom, nazýva sa to lumbago.
 • bolesť sa môže zosilniť. Najmä pri pohybe človeka sa jeho svaly napnú;
 • bolesť sa objaví v jednom bode v dolnej časti chrbta;
 • ak sa človek ohýba alebo otáča, cíti tiež bolesť;
 • niekedy môže dôjsť k bolesti od chodidla po chodidlo;
 • bolí nohy, najmä zboku, niekedy znecitlivené.

Aj po liečbe sa toto ochorenie môže objaviť znova po niekoľkých rokoch..

Liečba chorôb

Osoba, ktorá dostala kýlu chrbtice, sa musí nevyhnutne držať v kľude na lôžku, nie na ťažkú ​​fyzickú námahu. Mal by užívať špeciálne lieky, čo vedie k zníženiu bolesti, zlepšeniu krvného obehu, organizmu dostáva veľa vitamínov..

Po ústupe bolesti musíte ísť na masáž a vykonávať tiež cvičenia, po ktorých by sa svaly posilnili. Ak je prietrž ošetrená včas, je možné chrbticu úplne vyliečiť alebo zlepšiť jej stav.

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Ak sa medziobratlová hernia už objavila, mala by sa vykonať profylaxia tak, aby sa zväčšili intervaly medzi zásahmi bolesti. Aby kýla nepostupovala, musíte sa včas poradiť s lekárom. Hlavnou vecou je vyšetrenie pacienta špecialistom, pretože začiatok choroby je veľmi jednoduchý. Mimochodom, aj po zotavení musíte občas prísť do nemocnice, aby sa lekár ubezpečil, že sa choroba opäť neprejaví..

Existujú špeciálne korzety, ktoré pomáhajú liečiť prietrž, ako aj vyrovnať sa s bolesťou. Je potrebné robiť špeciálne cvičenia, posilňovať svaly, pretože to pomáha zlepšovať výsledok..

Za žiadnych okolností by ste nemali robiť tvrdú prácu.

A čo je najdôležitejšie, musíte sa čo najviac snažiť vyliečiť chorobu. Mimochodom, aj správna výživa môže ovplyvniť skutočnosť, že stav chrbtice sa zlepšuje. Je potrebné venovať pozornosť matraci, na ktorej pacient spí, pretože spánok v nepohodlnej polohe alebo na zlom povrchu môže viesť ku komplikáciám..

Keď sa objavia choroby stavovcov, nemôžete zdvihnúť závažia pred sebou a tiež sa obmedziť na to, aby ste sa otočili vpred. Ak potrebujete niečo zdvihnúť z podlahy, je lepšie najskôr si sadnúť a potom s ním vstať. Je tiež dôležité správne vstať z postele..

Preto je veľmi dôležité včas odhaliť prietrž chrbtice. A pre tých, ktorí ju nemajú, stále musíte liečiť skoliózu a iné choroby chrbtice včas, nesmiete zabudnúť na správnu výživu. Každý deň by mal každý deň v potrave jesť zeleninu, ovocie, tvaroh, mlieko, bravčové mäso a iné zdravé potraviny..

Aká je operácia na odstránenie kýly bedrovej chrbtice

Medzistavcová prietrž je úplne liečiteľná. Operácia na jeho odstránenie je najextrémnejším opatrením. Existuje niekoľko chirurgických liečebných metód, takže sa oplatí o nich hovoriť podrobne..

Kedy je potrebný chirurgický zákrok?

Medzistavcový disk je „podšívka“ medzi stavcami, ktorá pozostáva z vláknitého prstenca (tvrdá škrupina) a buničitého jadra (tekutá „výplň“ disku). Na poškodenie vláknitého prstenca nie je veľa potrebné - niekedy stačí stočiť nesprávne. Cez trhlinu sa vynára drťové jadro, ktoré zviera nervové zakončenie. Je to kvôli bolesti a vyčnievaniu disku. Operácia je predpísaná v prípadoch, keď konzervatívne metódy liečby po dlhú dobu nedokážu vyrovnať sa s bolesťou a blokády nepomáhajú a prietrž má negatívny vplyv na fungovanie vnútorných orgánov. Toto sa často stáva pri hernii v bedrovej oblasti. Moderné chirurgické metódy vám umožňujú vrátiť sa do normálu bez bolesti chrbta za pár dní.

Druhy operácií

Dnes sa stretávajú s medzistavcovou prietržou s nasledujúcimi chirurgickými metódami:

laminektomie

Najvýhodnejšie pri ochoreniach s komplikáciami vo forme osteofytov a pri veľkých novotvaroch. Podstatou operácie je uvoľnenie vylisovaných fragmentov pomocou disekcie disku (čiastočná) alebo sekvestrácia jeho oblúka. Cena laminektómie začína na 25 tisíc rubľov.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

endoskopia

Menovaný v týchto prípadoch:

 1. s rýchlo postupujúcou prietržou a nestabilným stavom pacienta;
 2. s radiálnym syndrómom, ktorý aktívne pokračuje;
 3. ak je prietrž v tvare dolnej časti chrbta alebo posterolaterálu.

Kontraindikované pri nádoroch a infekciách, so stredným výčnelkom a zúženým miechovým kanálom.

Endoskop sa zasunie otvorom do niekoľkých centimetrov, nástroje na operáciu sú miniatúrne. To všetko robí endoskopiu minimálne traumatizujúcou. Cena v Rusku je asi 130 tisíc rubľov, v Nemecku - od 5 000 tisíc eur.

Microdisectomy

Rovnaký zlatý štandard pri chirurgickej liečbe hernií. Je predpísané, ak prietrž má mnoho vedľajších účinkov, vrátane:

 1. trvalá lumbalgia;
 2. svalová slabosť a atrofia;
 3. sexuálne dysfunkcie;
 4. zápcha a zhoršená funkcia obličiek.

Počas operácie chirurg odstráni kúsok kostného tkaniva stavca, ktorý sa nachádza nad nervom, alebo časť samotného medzistavcového disku, čo pomáha zastaviť jeho kompresiu. Vykonáva sa takto:

 1. najprv sa pomocou špeciálneho háku zdvihne sval, ktorý narovná chrbát;
 2. membrána sa odstráni nad nervovými koreňmi, čo umožňuje prístup k chrbtici;
 3. chirurg môže odstrániť malú časť vnútorného povrchu fazetového kĺbu;
 4. nervový koreň sa posunie na stranu a tkanivo medzistavcových platničiek sa odstráni zospodu.

Považuje sa za najúčinnejší spôsob boja proti výčnelkom. Cena v Rusku od 20 tisíc rubľov.

Laserové odstránenie

Nazýva sa aj „sušenie“. Poškodený disk je ožiarený laserom, ktorý znižuje prietrž. Vhodný pre mladých pacientov (do 50-52 rokov). Cena v Nemecku je od 5 000 eur, v Rusku - do 80 000 rubľov. Je tiež možná laserová rekonštrukcia, pri ktorej sa disk zahrieva a aktivujú sa metabolické procesy v ňom. Vďaka tomu sa vytvárajú nové chrupavkové bunky, ktoré zaplňujú trhliny na disku. Vykonáva sa pomocou vpichu špeciálnou ihlou..

Zničenie nervov faziet

Najefektívnejšie, ak máte fazetový syndróm a artrózu medzistavcového disku. S tým sú receptory bolesti deaktivované. Na vykonanie rádiofrekvenčnej sondy sa používa. Privedie sa do nervu a vykonáva sa deaktivácia receptorov bolesti. Prevádzkové náklady - od 17 tisíc rubľov.

Ako sa pripraviť na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia prietrže nie je nič zložité:

 • Najskôr je potrebné podstúpiť MRI chrbtice (alebo CT);
 • odoberať moč a krvné testy;
 • pred samotnou operáciou nemôžete jesť 8 hodín;
 • potrebujete vyšetrenie a vypočúvanie anestéziológom.

komplikácie

S modernými chirurgickými metódami na odstránenie prietrže sú zriedkavé. Napriek tomu sa niekedy pozorujú tieto javy:

 • niekedy vyteká výstelka miechy alebo mozgovej miechy. Riziko takýchto komplikácií je až 2%. Neprinášajú veľa škôd, neovplyvňujú výsledok operácií, ale ak sa to stalo, aby vyliečili medzeru, musíte po operácii stráviť deň alebo dva v posteli a ležať na chrbte;
 • poškodenie nervového koreňa;
 • infekcie
 • fekálna alebo močová inkontinencia.

Pri laserovom ošetrení sú také komplikácie veľmi zriedkavé, ale jeho účinnosť je nižšia ako pri rovnakej minidiscytómii.

Rehabilitácia po operácii

Hlavnou úlohou po operácii je obnovenie svalového korzetu chrbta. Počas prvých 14 dní musíte odstrániť všetky bolesti a opuchy. Prvý deň možno budete potrebovať odpočinok. Ďalej sa používajú lieky, ktoré zmierňujú bolesť. Možno vám bude pridelený ortopedický korzet. Ďalej bude potrebná fyzioterapia (ultrazvuk, elektroterapia a laser). Ďalej, dva týždne po operácii bude potrebná terapeutická masáž. To všetko je potrebné na rýchle obnovenie krvného obehu v chrbtici a na zlepšenie elasticity chrbtových svalov a zvýšenie ich tonusu.

20 dní po operácii môžete začať fyzioterapeutické cvičenia (predpísané aj lekárom, úloha je rovnaká ako pri fyzioterapii a masáži). Po mesiaci sa môžete zapojiť do špeciálnych simulátorov. Počas obnovy je zakázané:

 • pohybovať sa bez korzetu;
 • zdvíhať viac ako dve kg (nad tri mesiace);
 • ohýbanie do strán alebo dopredu, skrútenie, ostré pohyby s veľkou amplitúdou;
 • zapojiť sa do osteopatickej liečby;
 • dva týždne nemôžete sedieť.

Po operácii sa neodporúča zostať dlho na jednej póze. Zmeňte svoju polohu často, aj keď klamete.

Operácia na odstránenie prietrže je najextrémnejším opatrením. Ak vás však všetky ostatné metódy nezachránia od bolesti, je to nevyhnutné.

O tomto postupe sa môžete dozvedieť z tohto videa..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
  obsah:
  Včasná diagnóza výčnelku Liečba a prevencia výčnelkov

Základom ľudskej kostry je jej chrbtica pozostávajúca z niekoľkých oddelení: coccygeal, sakrálna, bedrová, hrudná a krčná.
Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien. Patológia sa dá vyliečiť bez chirurgického zákroku v raných štádiách.