loader

Čo sa nedá urobiť s výčnelkom bedrovej časti

Choroba, pri ktorej dochádza k úplnému alebo čiastočnému premiestneniu časti alebo celého medzistavcového disku, sa nazýva výstupok. Predpokladá sa, že tento stav je predchodcom herniovaného disku. V praxi lekára je veľmi často vyčnievajúci disk L5-S1, pretože práve táto časť bedrovej chrbtice má najväčšiu stabilnú záťaž..

Etapy vzniku patológie

Prideliť iba niekoľko stupňov tvorby vyčnievania disku v oblasti chrbtice L5-S1 a každý z nich má svoje vlastné špecifické vlastnosti.

Vláknitý krúžok má spočiatku iba malé praskliny, sú príčinou štrukturálneho narušenia samotného disku. Existujú situácie, keď asi 2/3 obvodu disku sú pokryté trhlinami. Typickými príznakmi sú bolesť v bedrovej oblasti, najmä pri projekcii L5-S1.

V ďalšom štádiu sa výčnelok medzistavcového disku v oblasti L5-S1 zhorší a dôjde k úplnému alebo čiastočnému posunu na obidve strany. Pokiaľ ide o veľkosť počas tohto obdobia, prietrž je schopná dosiahnuť 3 mm. Často sa môže vyvinúť kruhový výčnelok disku. V tomto období sa príznaky choroby prejavujú prepuknutím bolesti v bedrovej chrbtici. Ďalej sa dodáva pocit nepohodlia, ožarovanie dolných končatín. V tomto štádiu možno prietrž liečiť konzervatívnymi metódami..

Ak príslušné ošetrenie nebolo predpísané včas, začína sa tretia etapa. Počas tohto obdobia sa môžu vyvíjať tak kruhový výčnelok diskovej časti bedrovej chrbtice v oblasti disku L5-S1, ako aj jednostranná prietrž. Vláknitý prsteň sa úplne zlomí, keď sa výstupok disku L5-S1 vyvíja, vstúpi do miechového kanála a vytlačí jeho obsah. Príznaky v tejto fáze sú sprevádzané silnou bolesťou vyžarujúcou do dolných končatín. Aj keď bolesť nie je vždy sprevádzaná prietržou L5-S1, toto sa vyvíja iba kompresiou nervových koreňov..

Príčiny choroby

Výčnelky disku sa v oblasti L5-S1 objavujú veľmi často v dôsledku rozvoja osteochondrózy. Postupne sa objem tekutej časti obsahu disku zmenšuje a stáva sa krehkým. Výsledkom je nedostatok živín as nimi aj aminokyseliny. Disk stráca svoju elasticitu a stáva sa plochým. Vláknitý krúžok sa postupne zlomí a začne vysychať.

Vďaka vyčnievajúcej časti disku sú nervy stlačené a nervové korene začnú byť podráždené. Táto situácia sa ukáže, ak sa vyvinie predsieňová prietrž, potom obsah disku vytečie do medzistavcových priepastí. Výsledkom tohto stavu je opuch, zápal.

Pravdepodobnou príčinou výčnelku je často osteoporóza, skoliotická deformita alebo kyphosis. Hernia disku L5-S1 je spôsobená zranením.

prejavy

Veľmi často je možné pociťovať bolesť v krku alebo medzi rebrami, svaly sú slabé, ischiadický nerv trpí. Bolesť je schopná dať do rúk, ramien, takéto príznaky vedú k strate citlivosti prstov. Počas pohybov sa bolesti hlavy zhoršujú. Výčnelok disku alebo prietrž spôsobujú zvýšenie tlaku krvi.

Takéto príznaky sa veľmi často pripisujú banálnej únave alebo nejakému ochoreniu v nádeji, že časom prejde. Nikto si jednoducho nemyslí, že existuje kruhový výčnelok disku alebo jeho iného variantu. Začne sa nekonečné ošetrenie bedrovej chrbtice, ale neprináša požadovaný výsledok.

Foraminálny výčnelok v oblasti L5-S1 má svoje vlastné príznaky, výsledkom čoho je, že koreň je stlačený na mieste svojho výstupu z vertebrálneho foramenu. Príznaky, ktoré foraminálny výčnelok spôsobuje, sa vyznačujú bolesťou pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna, ktorá sa šíri na dolnú časť nohy. Medový a paramediánsky výčnelok disku smerujúci k miechovému kanálu predstavuje najhrozivejší variant ochorenia.

Stredný výčnelok L5-S1, ktorý sa tiež nazýva stredný, sa vyznačuje tým, že je nasmerovaný do stredu. Účinná liečba tejto možnosti by sa mala začať okamžite, okamžite po stanovení správnej diagnózy. Ak sa nelieči, komplikáciou bude strata citlivosti v nohách..

Ak dôjde k zadnému výčnelku, k výčnelku dochádza v zadnej oblasti chrbtice. Keď zadný výčnelok vedie k stlačeniu miechových nervov, objavia sa príslušné príznaky.

Symptómy sa veľmi často začínajú trápiť od dospievania. Musíte venovať pozornosť bolesti, ktorá sa vyskytuje po fyzickej námahe alebo počas pobytu v nepohodlnej polohe pre osobu. Možno, že sa objaví počas stúpania, podobnej podmienke je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Liečba chorôb

Ak sa chorobe nevenuje náležitá pozornosť a nelieči sa, výsledkom takéhoto oneskorenia je medziobratlová hernia L5-S1. Liečba výčnelku sa začína okamžite a závisí od jeho zamýšľanej veľkosti. Na zníženie zaťaženia bedrovej chrbtice bude potrebná korekcia hmotnosti. Musí sa dodržiavať špeciálna diéta predpísaná lekárom.

Konzervatívna liečba je založená na použití masáží, manuálnej terapii av prípade potreby aj na liekoch. Každý zákrok vykonáva iba kompetentný odborník, inak sa komplikáciám bedrovej chrbtice nedá vyhnúť.

Gymnastika s výčnelkom

Liečba je doplnená povinným použitím terapeutických cvičení v bedrovej oblasti. Jednoduché cvičenia môžu zmenšiť veľkosť vyčnievania a spôsobiť, že svaly budú silnejšie a silnejšie. Musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • liečba gymnastikou by nemala spôsobovať bolesť;
 • cvičenia s bedrovými bremenami sa neodporúčajú;
 • vyžaduje integrovaný prístup a systematický;
 • liečba gymnastikou sa vykonáva v intervaloch 1 alebo 1,5 minúty;
 • cvičenia v korzete alebo bandáži nemôžete vykonávať.

Niektoré cvičenia

Pre triedy potrebujete mäkkú podložku, na ktorej sa počas cvičenia vykonáva ošetrenie. Musíte sedieť na bruchu a striedať sa, aby ste zdvihli nohu, ohli ju v kolennom kĺbe. Potom musíte zdvihnúť ruky pri nohách a potiahnuť ich dopredu.

Nasledujúce cvičenie sa vykonáva v polohe na chrbte. Noha sa ohýba pri kolene, telo sa k nemu natiahne, ukázalo sa, že je niečo ako čerpanie z lisu. Iba záťaž nie je na bruchu, ale na spodnej časti chrbta a záťaž na nej je minimálna.

Potom si musíte ľahnúť na jednu stranu, jednu nohu natiahnite k telu, ktoré je ohnuté v kolennom kĺbe. Cvičenie zopakujte 8-krát za sebou. Potom prevráťte na druhú stranu a opakujte to isté pre druhú nohu..

Ak sa počas gymnastiky objaví nepohodlie, musí sa neodkladne ukončiť poprava. A predtým, ako začnete vykonávať gymnastické cvičenia, budete potrebovať ďalšie odborné rady.

Výčnelok disku v oblasti L5-S1 je stav, ktorý je možné úplne vyriešiť bez chirurgického zákroku. Odporúča sa jednoducho dodržiavať zdravý životný štýl, jesť správne a vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia.

Príznaky a príznaky kýly bedrovej chrbtice

Mnohé nereagujú vážne na bolesti chrbta, pretože sa to stalo častým javom. Ľudia tvrdo pracujú, sú unavení, niektorí nesú váhu a niektorí neustále sedia v kancelárii, takže choroby spojené s chrbticou sa vyskytujú veľmi často. V počiatočnom štádiu málokto navštívi lekára. S človekom sa zaobchádza iba vtedy, keď sa začne bolestivá bolesť chrbta, a to všetko preto, že sa objavila prietrž bedrovej chrbtice.

Tí, ktorí to majú, by vás nemali rozčuľovať. Môže sa vyliečiť, aj keď to nie je ľahké, hlavná vec je, že pacient chce dosiahnuť výsledok.

Príčiny prietrže

Vzhľadom k tomu, že osoba má osteochondrózu alebo bola zranená chrbtica, objaví sa bedrová hernia. Toto sú hlavné dôvody jeho výskytu. Najčastejšie trpia touto chorobou muži starší ako 30 rokov. Prekvapivo sa toto ochorenie chrbtice môže objaviť nielen v dôsledku silnej fyzickej námahy, ale tiež preto, že sa osoba príliš nepohybuje. Medzistavcové platničky sú vyživované difúziou, pretože nemajú krvné cievy.

Užitočné prvky prichádzajú do tkaniva disku tým, že sa osoba pohybuje, čo vedie k zvýšenému hydrostatickému tlaku. Ak sa trochu pohnete, tieto látky nebudú zásobovať disky, takže nebudú také silné. To vedie k objaveniu prietrže lumbálnej chrbtice.

Disk sa postupne zrúti, keď človek neustále zdvíha závažia, prijíma bremená. Táto deštrukcia niekedy môže trvať roky, ale je veľmi ľahké ju vyhorieť, bude to trvať jeden nesprávny krok.

Príznaky začiatku choroby

Osoba, ktorá má prietrž bedrovej chrbtice spočiatku pociťuje bolesť, znecitlivenie, reflexy šliach sú znížené a začína sa svalová slabosť. Existujú prípady, keď herniovaný disk nie je prejavený bolesťou. Ale keď je, je to veľmi bolestivé ochorenie. Pretože sa javí trhaný, v mieste, kde bol nerv zaseknutý.

Ľudské telo často spúšťa inštinkt sebazáchovy, a preto, keď sa objaví ochorenie stavcov, konkrétne prietrž, telo sa snaží nájsť správne miesto. Toto často vedie k tomu, že môže byť zošikmené jedným smerom. Veľkosť prietrže je rôzna. Môže to viesť k ochrnutiu nôh, preto ho musíte vopred identifikovať. Poruchy čreva a močového mechúra môžu tiež byť dôsledkom medziobratlovej blokády..

Keď sa objaví len prietrž chrbtice, začína sa prejavovať bolesť dolnej časti chrbta. Takéto príznaky nie sú nijako zvlášť prekvapujúce, takže len málo ľudí začína potrebnú liečbu. Hlavné príznaky sa začnú prejavovať oveľa neskôr..

Najdôležitejšie príznaky kýly v páse:

 • začne strieľať na chrbát, čo sa prejavuje silnou bolesťou, rýchlo sa objaví a tiež postupne prechádza. Mimochodom, nazýva sa to lumbago.
 • bolesť sa môže zosilniť. Najmä pri pohybe človeka sa jeho svaly napnú;
 • bolesť sa objaví v jednom bode v dolnej časti chrbta;
 • ak sa človek ohýba alebo otáča, cíti tiež bolesť;
 • niekedy môže dôjsť k bolesti od chodidla po chodidlo;
 • bolí nohy, najmä zboku, niekedy znecitlivené.

Aj po liečbe sa toto ochorenie môže objaviť znova po niekoľkých rokoch..

Liečba chorôb

Osoba, ktorá dostala kýlu chrbtice, sa musí nevyhnutne držať v kľude na lôžku, nie na ťažkú ​​fyzickú námahu. Mal by užívať špeciálne lieky, čo vedie k zníženiu bolesti, zlepšeniu krvného obehu, organizmu dostáva veľa vitamínov..

Po ústupe bolesti musíte ísť na masáž a vykonávať tiež cvičenia, po ktorých by sa svaly posilnili. Ak je prietrž ošetrená včas, je možné chrbticu úplne vyliečiť alebo zlepšiť jej stav.

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Ak sa medziobratlová hernia už objavila, mala by sa vykonať profylaxia tak, aby sa zväčšili intervaly medzi zásahmi bolesti. Aby kýla nepostupovala, musíte sa včas poradiť s lekárom. Hlavnou vecou je vyšetrenie pacienta špecialistom, pretože začiatok choroby je veľmi jednoduchý. Mimochodom, aj po zotavení musíte občas prísť do nemocnice, aby sa lekár ubezpečil, že sa choroba opäť neprejaví..

Existujú špeciálne korzety, ktoré pomáhajú liečiť prietrž, ako aj vyrovnať sa s bolesťou. Je potrebné robiť špeciálne cvičenia, posilňovať svaly, pretože to pomáha zlepšovať výsledok..

Za žiadnych okolností by ste nemali robiť tvrdú prácu.

A čo je najdôležitejšie, musíte sa čo najviac snažiť vyliečiť chorobu. Mimochodom, aj správna výživa môže ovplyvniť skutočnosť, že stav chrbtice sa zlepšuje. Je potrebné venovať pozornosť matraci, na ktorej pacient spí, pretože spánok v nepohodlnej polohe alebo na zlom povrchu môže viesť ku komplikáciám..

Keď sa objavia choroby stavovcov, nemôžete zdvihnúť závažia pred sebou a tiež sa obmedziť na to, aby ste sa otočili vpred. Ak potrebujete niečo zdvihnúť z podlahy, je lepšie najskôr si sadnúť a potom s ním vstať. Je tiež dôležité správne vstať z postele..

Preto je veľmi dôležité včas odhaliť prietrž chrbtice. A pre tých, ktorí ju nemajú, stále musíte liečiť skoliózu a iné choroby chrbtice včas, nesmiete zabudnúť na správnu výživu. Každý deň by mal každý deň v potrave jesť zeleninu, ovocie, tvaroh, mlieko, bravčové mäso a iné zdravé potraviny..

Aká je operácia na odstránenie kýly bedrovej chrbtice

Medzistavcová prietrž je úplne liečiteľná. Operácia na jeho odstránenie je najextrémnejším opatrením. Existuje niekoľko chirurgických liečebných metód, takže sa oplatí o nich hovoriť podrobne..

Kedy je potrebný chirurgický zákrok?

Medzistavcový disk je „podšívka“ medzi stavcami, ktorá pozostáva z vláknitého prstenca (tvrdá škrupina) a buničitého jadra (tekutá „výplň“ disku). Na poškodenie vláknitého prstenca nie je veľa potrebné - niekedy stačí stočiť nesprávne. Cez trhlinu sa vynára drťové jadro, ktoré zviera nervové zakončenie. Je to kvôli bolesti a vyčnievaniu disku. Operácia je predpísaná v prípadoch, keď konzervatívne metódy liečby po dlhú dobu nedokážu vyrovnať sa s bolesťou a blokády nepomáhajú a prietrž má negatívny vplyv na fungovanie vnútorných orgánov. Toto sa často stáva pri hernii v bedrovej oblasti. Moderné chirurgické metódy vám umožňujú vrátiť sa do normálu bez bolesti chrbta za pár dní.

Druhy operácií

Dnes sa stretávajú s medzistavcovou prietržou s nasledujúcimi chirurgickými metódami:

laminektomie

Najvýhodnejšie pri ochoreniach s komplikáciami vo forme osteofytov a pri veľkých novotvaroch. Podstatou operácie je uvoľnenie vylisovaných fragmentov pomocou disekcie disku (čiastočná) alebo sekvestrácia jeho oblúka. Cena laminektómie začína na 25 tisíc rubľov.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

endoskopia

Menovaný v týchto prípadoch:

 1. s rýchlo postupujúcou prietržou a nestabilným stavom pacienta;
 2. s radiálnym syndrómom, ktorý aktívne pokračuje;
 3. ak je prietrž v tvare dolnej časti chrbta alebo posterolaterálu.

Kontraindikované pri nádoroch a infekciách, so stredným výčnelkom a zúženým miechovým kanálom.

Endoskop sa zasunie otvorom do niekoľkých centimetrov, nástroje na operáciu sú miniatúrne. To všetko robí endoskopiu minimálne traumatizujúcou. Cena v Rusku je asi 130 tisíc rubľov, v Nemecku - od 5 000 tisíc eur.

Microdisectomy

Rovnaký zlatý štandard pri chirurgickej liečbe hernií. Je predpísané, ak prietrž má mnoho vedľajších účinkov, vrátane:

 1. trvalá lumbalgia;
 2. svalová slabosť a atrofia;
 3. sexuálne dysfunkcie;
 4. zápcha a zhoršená funkcia obličiek.

Počas operácie chirurg odstráni kúsok kostného tkaniva stavca, ktorý sa nachádza nad nervom, alebo časť samotného medzistavcového disku, čo pomáha zastaviť jeho kompresiu. Vykonáva sa takto:

 1. najprv sa pomocou špeciálneho háku zdvihne sval, ktorý narovná chrbát;
 2. membrána sa odstráni nad nervovými koreňmi, čo umožňuje prístup k chrbtici;
 3. chirurg môže odstrániť malú časť vnútorného povrchu fazetového kĺbu;
 4. nervový koreň sa posunie na stranu a tkanivo medzistavcových platničiek sa odstráni zospodu.

Považuje sa za najúčinnejší spôsob boja proti výčnelkom. Cena v Rusku od 20 tisíc rubľov.

Laserové odstránenie

Nazýva sa aj „sušenie“. Poškodený disk je ožiarený laserom, ktorý znižuje prietrž. Vhodný pre mladých pacientov (do 50-52 rokov). Cena v Nemecku je od 5 000 eur, v Rusku - do 80 000 rubľov. Je tiež možná laserová rekonštrukcia, pri ktorej sa disk zahrieva a aktivujú sa metabolické procesy v ňom. Vďaka tomu sa vytvárajú nové chrupavkové bunky, ktoré zaplňujú trhliny na disku. Vykonáva sa pomocou vpichu špeciálnou ihlou..

Zničenie nervov faziet

Najefektívnejšie, ak máte fazetový syndróm a artrózu medzistavcového disku. S tým sú receptory bolesti deaktivované. Na vykonanie rádiofrekvenčnej sondy sa používa. Privedie sa do nervu a vykonáva sa deaktivácia receptorov bolesti. Prevádzkové náklady - od 17 tisíc rubľov.

Ako sa pripraviť na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia prietrže nie je nič zložité:

 • Najskôr je potrebné podstúpiť MRI chrbtice (alebo CT);
 • odoberať moč a krvné testy;
 • pred samotnou operáciou nemôžete jesť 8 hodín;
 • potrebujete vyšetrenie a vypočúvanie anestéziológom.

komplikácie

S modernými chirurgickými metódami na odstránenie prietrže sú zriedkavé. Napriek tomu sa niekedy pozorujú tieto javy:

 • niekedy vyteká výstelka miechy alebo mozgovej miechy. Riziko takýchto komplikácií je až 2%. Neprinášajú veľa škôd, neovplyvňujú výsledok operácií, ale ak sa to stalo, aby vyliečili medzeru, musíte po operácii stráviť deň alebo dva v posteli a ležať na chrbte;
 • poškodenie nervového koreňa;
 • infekcie
 • fekálna alebo močová inkontinencia.

Pri laserovom ošetrení sú také komplikácie veľmi zriedkavé, ale jeho účinnosť je nižšia ako pri rovnakej minidiscytómii.

Rehabilitácia po operácii

Hlavnou úlohou po operácii je obnovenie svalového korzetu chrbta. Počas prvých 14 dní musíte odstrániť všetky bolesti a opuchy. Prvý deň možno budete potrebovať odpočinok. Ďalej sa používajú lieky, ktoré zmierňujú bolesť. Možno vám bude pridelený ortopedický korzet. Ďalej bude potrebná fyzioterapia (ultrazvuk, elektroterapia a laser). Ďalej, dva týždne po operácii bude potrebná terapeutická masáž. To všetko je potrebné na rýchle obnovenie krvného obehu v chrbtici a na zlepšenie elasticity chrbtových svalov a zvýšenie ich tonusu.

20 dní po operácii môžete začať fyzioterapeutické cvičenia (predpísané aj lekárom, úloha je rovnaká ako pri fyzioterapii a masáži). Po mesiaci sa môžete zapojiť do špeciálnych simulátorov. Počas obnovy je zakázané:

 • pohybovať sa bez korzetu;
 • zdvíhať viac ako dve kg (nad tri mesiace);
 • ohýbanie do strán alebo dopredu, skrútenie, ostré pohyby s veľkou amplitúdou;
 • zapojiť sa do osteopatickej liečby;
 • dva týždne nemôžete sedieť.

Po operácii sa neodporúča zostať dlho na jednej póze. Zmeňte svoju polohu často, aj keď klamete.

Operácia na odstránenie prietrže je najextrémnejším opatrením. Ak vás však všetky ostatné metódy nezachránia od bolesti, je to nevyhnutné.

O tomto postupe sa môžete dozvedieť z tohto videa..

Kontraindikácie pre výčnelok v dolnej časti chrbta

Bedrový výčnelok je celkom bežný, pretože práve táto časť chrbtice má najväčšie zaťaženie. Ak tento patologický stav neliečite včas, jednoduchý výčnelok sa v budúcnosti môže zmeniť na medzistavcovú prietrž, ktorá sa lieči oveľa ťažšie. V protrúznej terapii sa používajú hlavne lieky, cvičenia, masáže, fyzioterapia a manuálna terapia.

Príznaky charakteristické pre lumbálny výčnelok

Symptomatológia ochorenia je spojená najmä so štípaním nervových procesov, takže takmer všetky body budú spoločné pre mnohé choroby chrbtice:

 1. Lumbalgia rôznej intenzity, ktorá sa zvyšuje o ďalšie zaťaženie.
 2. „Lumbago“ spôsobuje, že pacient v jednej póze zamrzol.
 3. Chronická nočná bolesť v dolnej časti chrbta.
 4. Svalová slabosť.
 5. Necitlivosť, mravčenie alebo pocit plazivej nohy.
 6. Problémy s panvou.
 7. Obmedzenie amplitúdy pohybu v bedrovej oblasti.

Ochorenie je potvrdené diagnostickými testami, zatiaľ čo rôntgenové žiarenie nie vždy vykazuje prítomnosť problému, pretože výstupok sa môže nachádzať bližšie k miechovému kanálu. V takýchto prípadoch sa presnejší výsledok získa ultrazvukom, MRI alebo počítačovou tomografiou. (Pozri tiež: súbor cvičení na vyčnievanie bedrovej chrbtice).

Rizikové faktory vedúce k bedrovému výčnelku

Existujúce príčiny choroby sa dajú rozdeliť na tie, ktoré nie je možné ovplyvniť a ktoré možno vylúčiť. Prvý prípad zahŕňa genetickú predispozíciu na choroby chrbta a vrodené malformácie ODA. Zostávajúce príčiny choroby môže pacient vylúčiť:

 1. Nadváhou. Bedra je už pod veľkým stresom a nadváha dáva pravidelnú extra váhu..
 2. Nedostatočný príjem vitamínov a minerálov. Nie vždy denná výživa obsahuje plnohodnotný komplex, preto odborníci odporúčajú užívať vitamíny vo forme tabliet na jeseň a na jar.
 3. Nadmerné cvičenie. Platí to pre profesionálnych atlétov a ľudí s ťažkou fyzickou prácou. Tento faktor eliminuje použitie špeciálneho podporného obväzu..
 4. Neošetrené zranenia. Akékoľvek, dokonca menšie, pomliaždenie chrbtice môže nakoniec narušiť prerozdelenie nákladu. Každé zranenie by malo byť sprevádzané odbornou pomocou..
 5. Dlhodobé zaťaženia statickej povahy. Platí to pre ľudí so sedavou prácou. Nepríjemným následkom sa môžete vyhnúť, ak pravidelne vykonávate jednoduché zahrievanie (zákruty, zákruty, chôdza atď.).
 6. Choroby chrbtice. Ak sa choroby neliečia včas, potom sa začnú vyvíjať..
 7. Zlé návyky atď..

Nie každý z týchto faktorov vedie k ochoreniu, ale súčasne môžu niektoré z nich spôsobiť výčnelok bedrových diskov..

Liečba drogami a kontraindikácie

Na liečbu štádia exacerbácie začínajú NSAID, ktoré nielen zmierňujú zápal, ale aj anestetizujú a eliminujú opuchy. Pri silnej bolesti sa predpisujú intramuskulárne, zatiaľ čo tento spôsob podania má hlavnú výhodu - dostať liek priamo do krvného riečišťa, čo vylučuje gastrointestinálny trakt z nežiaduceho podráždenia slizníc. V takom prípade je NSAID zakázané užívať:

 • Tehotenstvo alebo kŕmenie.
 • Bronchiálna astma.
 • trombocytopénia.
 • Individuálna neznášanlivosť.
 • Gastrointestinálne vredy.
 • Mentálne poruchy.
 • Epileptické záchvaty.

Niektoré zo skupín NSAID sa zakazujú používať na liečbu pacientov s anamnézou vysokého krvného tlaku a srdcového zlyhania v ktoromkoľvek štádiu..

Ak nestačí analgetický účinok NSAID, potom lekári predpíšu analgetiká zamerané na zastavenie impulzu bolesti. Táto farmaceutická skupina má svoj vlastný počet kontraindikácií:

 • Hypothyroidism.
 • Bolesť nejasnej etiológie.
 • Stav intoxikácie alkoholom.
 • Problémy s vylučovaním systému.
 • Agonistické použitie.
 • Problémy s dýchaním.
 • Tehotenstvo atď..

Výstupok je často sprevádzaný „bolesťou chrbta“ s fixáciou tela v jednej polohe. Podobný kŕč svalového korzetu je eliminovaný použitím svalových relaxancií. Pri intramuskulárnom podaní trvá ich účinok 12 hodín, ale tabletové formy fungujú podľa akumulačného systému a začínajú pôsobiť až po niekoľkých týždňoch podávania. Mirelaxanty sa nepoužívajú na:

 • Myasthenia gravis.
 • Žalúdočný vred.
 • Problémy s obličkami.
 • Individuálna neznášanlivosť.

Oprava chrupavkového tkaniva sa vykonáva vymenovaním chondroprotektorov. Vyrábajú sa z kostí a krvi rôznych druhov rýb a zvierat. Existujú injekčné formy, ktoré majú minimálny počet vedľajších účinkov, ale zriedka sa používajú pri liečbe chorôb chrbtice. Tabletové formy je potrebné užívať dlhodobo a majú niekoľko kontraindikácií:

 • Zápalové procesy v zažívacom trakte.
 • tehotenstvo.
 • Individuálna citlivosť na komponenty.

Vzhľadom na možné kontraindikácie by lekár mal starostlivo zvoliť priebeh liečby a zohľadniť nielen sprievodné ochorenia, ale aj alergickú anamnézu pacienta. (Pozri tiež: drogová liečba vyčnievania bedrovej chrbtice).

Aké sú obmedzenia pohybovej terapie u pacientov s bedrovým výčnelkom?

Akékoľvek fyzické cvičenia sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy výsledky diagnostických a laboratórnych testov, celkový stav pacienta, štádium choroby atď. V niektorých prípadoch je akákoľvek fyzická aktivita prísne zakázaná:

 1. Etapa exacerbácie. V tomto prípade lekár predpíše odpočinok a úplný odpočinok pre problémovú oblasť.
 2. Časté „bolesti chrbta“. Aj jeden nesprávny pohyb môže viesť k zaseknutiu chrbta v jednej polohe na dlhú dobu (od dvoch minút do niekoľkých hodín). Cvičebná terapia je zakázaná až do odstránenia faktora "lumbago".
 3. Počas pokusov by pacient nemal mať lieky proti bolesti. Pri anestézii nie je možné správne vyhodnotiť pocity a je pravdepodobné, že dôjde k pohybu, ktorý zhoršuje stav..
 4. Neexistuje presná diagnóza. Ostatné choroby ODE sa často skrývajú za výčnelok, takže gymnastika musí byť presne diagnostikovaná..

Pri cvičebnej terapii sa musia dodržiavať aj ďalšie pravidlá:

 • Školenie by malo byť pravidelné. Cvičenia vykonávané denne.
 • Oblečenie pre triedy by malo byť priestranné a malo by zakrývať spodnú časť chrbta. Topánky sú lepšie zvoliť ortopedické.
 • Nesmie sa vykonávať krútenie, trhanie a prudké pohyby..
 • Počas tréningu je zakázané piť vodu. Môžete si urobiť krátku prestávku.

Všeobecné kontraindikácie lumbálneho výčnelku

Takmer všetky kontraindikácie pre výčnelok bedrovej chrbtice sú spojené s pohybom a zaťažením. Akákoľvek nadmerná váha môže byť hnacím faktorom pri tvorbe prietrže, ktorá významne skomplikuje život pacienta. Mali by sa vylúčiť ďalšie negatívne faktory:

 1. Nadmerné používanie sladkých, korenených a slaných.
 2. Užívanie veľkého množstva alkoholu.
 3. Sýtené nápoje. Umývajú vápnik.
 4. Dlho sedí v jednej polohe.
 5. Zdvíhanie akejkoľvek hmotnosti s priamym chrbtom a roztiahnutými rukami.
 6. Život vo vysoko znečistenom prostredí (priemyselné oblasti) atď..

Okamžité odstránenie všetkých faktorov nebude fungovať, preto sa mnohým odporúča vylúčiť jednu položku každý týždeň. Napríklad, najskôr sa obmedzte na jedenie sladkostí, potom postupne znižujte množstvo soli, opúšťajte sýtené nápoje atď. Počas niekoľkých týždňov sa pacient bude cítiť lepšie a bude schopný rýchlo sa prispôsobiť správnemu rytmu života.

Výčnelok driekovej chrbtice môže naznačovať aj ďalšie choroby chrbtice, takže včasné vyšetrenie a vymenovanie kompetentnej liečby pomôže vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám. Ak je štádium choroby zanedbané alebo konzervatívna liečba nepriniesla viditeľné výsledky, potom odborníci odporúčajú chirurgický zákrok, po ktorom sa zotavenie bude vyžadovať veľa času. Rehabilitačné obdobie bude zahŕňať lekárske ošetrenie, cvičebnú terapiu, fyzioterapiu, masáže, manuálnu terapiu atď..

Masáž s výčnelkom alebo prietržom bedrovej medzistavcovej platničky: možná alebo nie?

Medzi mnohými konzervatívnymi metódami liečby exacerbácií osteochondrózy, ktoré zahŕňajú vyčnievanie a herniu medzistavcových platničiek, existujú nielen metódy fyzioterapie, ale aj početné manuálne techniky. Asi najznámejšie sú manuálna terapia a masáže. Aká efektívna je správne predpísaná, správne vykonaná masáž na vyčnievanie bedrovej chrbtice? Kedy je potrebné ho predpísať pacientovi? Ktoré terapeutické faktory masáže pomáhajú stabilizovať stav a znižujú závažnosť bolesti? Kedy to bude kontraindikované?

Výčnelok na MRI.

Malo by to začať vysvetlením, prečo je masáž užitočná pre patológiu pohybového aparátu všeobecne, a najmä pre výčnelky. Ako sa však výstupok alebo vytláčanie líši od prietrže?

Rozdiely vyčnievania z hernie disku

Výčnelok sa nazýva taký defekt medzistavcovej platničky, ktorý sa vyvinul pri nadmernom tlaku, pri ktorom samotný disk zostáva neporušený, ale jeho normálne obrysy sa menia. Existuje vypuklá zóna, ktorá siaha za stavce tela, vytvára tlak na okolité mäkké tkanivo, čo spôsobuje sťažnosti a príznaky.

Kýla so stenózou.

Ak vonkajšie vrstvy disku, ktoré pozostávajú zo silných, kruhovo umiestnených vláknitých vlákien, stále nemôžu odolať tlaku v centrálnych oblastiach disku, potom sa zlomia a už nemôžu obmedzovať ďalšiu stratu vnútorných štruktúr vláknitého jadra..

Takýto výčnelok, keď sa už disk pretrhol a nie je úplným útvarom s normálnym obrysom, sa nazýva medziobratlová kýla. Z toho vyplýva jeden dôležitý záver. Neexistuje žiadna taká situácia, že najprv na rovnakom medzistavcovom disku je prietrž a potom výčnelok. Stáva sa to presne naopak: „tam, kde je tenký, zlomí sa“.

Vypuklý výčnelok a tlak na nervový koreň.

Najčastejšie výčnelok disku alebo výčnelok existuje dlho a potom pod vplyvom rozlišovacieho faktora, napríklad fyzickej námahy, sú kruhové vrstvy disku roztrhané, vytvára sa skutočná prietrž. Herniovaný disk spôsobuje, samozrejme, jasnejší klinický obraz a závažnosť symptómov ako vyčnievanie. Výčnelok je vždy primárny, so zručným zaobchádzaním je možné zabrániť jeho premene na prietrž, a teda operáciu na odstránenie prietrže. Významná pomoc pri tom poskytuje masáže. Aké sú účinky terapeutickej masáže?

Dopad na masáž

Masáž nie je iba jednoduché „hnetenie svalov“, ale celý rad aktivít, ktoré aktivujú neuroendokrinný systém, normalizujú svalový tonus, keď je oslabený a aj keď sa zvyšuje. Rozlišujú sa tri hlavné terapeutické faktory: neuroreflexné, humorálne a mechanické účinky. Aké sú tieto faktory? Tu je ich stručné hodnotenie:

 • neuro-reflexný faktor vzniká v dôsledku rytmického mechanického pôsobenia rúk odborníka. Rôzne pohyby, zmena tlaku, tempo vedie k periodickej aktivácii veľkých receptorových polí aferentnej (citlivej) impulzácie v mozgu. Aktivácia autonómneho nervového systému je spojená, čo súvisí s potrebou zmeny prietoku krvi v postihnutej oblasti. V mozgovej kôre, pri správnom a pokojnom tempe práce, sa vytvára centrum difúznej inhibície, preto je po zákroku osoba v príjemnom uvoľnení. Chce trochu spať alebo zdriemnuť.

Po spracovaní pulzu sa transformujú na motorické signály do svalov, do krvných ciev, do mäkkých tkanív, do vnútorných orgánov. Svaly obnovujú zhoršený tonus, objem krvi sa redistribuuje v cievach, eliminuje sa zápalový edém spojený s výskytom výčnelkov a prietrž;

 • humorálny faktor je spojený s uvoľňovaním špeciálnych biologicky aktívnych látok do krvi. Toto je noradrenalín, acetylcholín, histamín, bradykinín. Tieto látky, ktoré sú univerzálne, môžu pomôcť pri obnovení imunitného stavu tela a za osobitných podmienok môžu mať negatívny účinok. Prúdenie krvi do pokožky po sedení, začervenanie, pocit tepla - to je určite pozitívny efekt.

V prípade akútnej alergickej reakcie spôsobuje nadbytok toho istého histamínu silné svrbenie kože, žihľavku a Quinckeho edém. Toto je príklad toho, ako jedna látka môže na telo pôsobiť pozitívne a negatívne;

 • mechanický faktor. Fyzická práca maséra na koži, podkožnom tkanive vedie k zlepšeniu krvného obehu vo vonkajších vrstvách mäkkých tkanív, zvyšuje sa ich odolnosť voči účinkom rúk. V prípade porúch citlivosti na vedenie môže zlepšený krvný obeh niekedy obnoviť taktilnú citlivosť na bolesť.

Späť po masáži.

Koža sa čistí, v podkožnom tkanive dolnej časti chrbta sa eliminuje opuch a prebytok tepla, ktorý je spôsobovaný pohybmi a rukami maséra, podporuje tok krvi do pokožky, jej odtok z hlbokých svalov chrbta, ako aj oblasť zápalu, ktorá sa objavila pod vplyvom výčnelkov a prietrže..

Svaly s veľkou vďačnosťou reagujú na správne vykonanú masáž. Ich tón je normalizovaný, zlepšuje sa prísun krvi a odtok žíl. Z hlbokých chrbtových svalov, ktoré sú podráždené výčnelkom, prietržami a osteofytmi, sa začína odstraňovať kyselina mliečna. To zlepšuje kontraktilitu svalov, lymfatický výtok z nich, zvyšuje regeneráciu svalov..

V prípade dlhých skúseností s ochorením a zapojenia svalov do sekundárneho zápalového procesu môže správna masáž dokonca viesť k uvoľneniu svalov z procesov cicatricial-adhezíva, zvýšiť ich pevnosť pri ochabnutí alebo periférnej paralýze a parézii. S týmito výčnelkami a najmä herniovanými diskami sa vyskytujú tieto odrody pohybových porúch.

Napriek skutočnosti, že medzistavcové kĺby sú v každom jednotlivom prípade relatívne sedavé kvôli malej amplitúde, účinok rúk zlepšuje kĺbový krvný obeh a posilňuje väzivový aparát chrbtice. V súlade s tým zlepšuje žilový výtok z hlbokej fascie zadných a pozdĺžnych väzov, ktoré sú bohaté na nervové zakončenie a spôsobujú silnú bolesť s diskogénnymi komplikáciami osteochondrózy..

CT sken zdravej chrbtice a osteochondrózy.

Nesmieme zabudnúť na vytváranie nových podmienených reflexných spojení, ktoré sú spôsobené pravidelne sa opakujúcimi reláciami. Napríklad kompetentný špecialista môže použiť metódy vibrácií a mlátenia lumbosakrálnej oblasti na zvýšenie črevnej motility a navyše pomôcť pacientovi v boji proti atonickej zápche..

Masáž lumbosakrálnej zóny môže byť veľkou pomocou pri zlepšovaní krvného obehu panvových orgánov, ako aj dolných končatín. Masáž tejto zóny, okrem eliminácie bolesti pri výčnelkoch a prietržoch, sa môže prejaviť u pacientov s neaktívnym štádiom chronického ochorenia srdca - kŕčové žily. Pomáha ženám a mužom s chronickým preťažením panvy, napríklad pri benígnej hyperplázii prostaty (adenóm prostaty)..

Existujú aj ďalšie zóny bohaté na vegetatívne vlákna, ktoré možno považovať za reflexogénne. Napríklad, keď sa masíruje vyčnievajúci 7. krčný stavec, aktivuje sa reflexný účinok na srdce a dopad na oblasť 5 hrudných stavcov zlepšuje prietok krvi do žalúdka..

Je možné masírovať s výčnelkom?

Ak si prečítate toto miesto, vyšlo najavo, že masáž s výčnelkom a prietržami je nielen možná, ale aj nevyhnutná. Cieľ by však mal byť jasne definovaný. Koniec koncov, ani masáž, ani manuálna terapia nedokážu napraviť prietrž, a navyše túto chorobu radikálne vyliečiť. Prečo je tento postup predpísaný??

Účelom masáže pri komplikáciách pri osteochondróze je výrazné zlepšenie, prudké zníženie alebo odstránenie bolesti, zvýšenie amplitúdy, sila pohybov v chrbte. Preto pacient zlepšuje spánok a vo všeobecnosti kvalitu života.
Akým spôsobom dosahuje masážny terapeut toto zlepšenie? V prvom rade ide o roztiahnutie driekovej chrbtice. Špeciálne techniky zvyšujú podtlak medzi stavcom a medzistavcovým diskom v každom segmente, čo má pozitívny vplyv na výčnelok. Vláknité jadro prestáva tlačiť na vonkajšie vrstvy disku a prasknutie vláknitého prstenca, ktoré vedie k objaveniu prietrže, nastáva oveľa neskôr alebo sa vôbec nevyskytuje. Masáž pomáha predchádzať slabosti, atrofii chrbtových svalov, vrátane hlbokých svalov, ktoré začínajú lepšie vykonávať svoju funkciu. To vedie k tomu, že zdravé nohy v stojacej polohe preberajú časť záťaže a vykladajú medzistavcové platničky. Správna masáž preto zabraňuje tvorbe výčnelkov a kýly v iných segmentoch. Aké sú indikácie diskogénnych komplikácií osteochondrózy a kontraindikácií?

Indikácie a kontraindikácie

Najdôležitejšou indikáciou je absencia akútneho stavu. Masáž, rovnako ako akýkoľvek druh fyzioterapie, je indikovaná mimo štádia exacerbácie. V extrémnom prípade je možné vykonať masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta od štádia úpadku exacerbácie alebo neúplnej remisie..

V tomto prípade je potrebné sa opatrne vyhnúť tlaku na medzistavcové platničky, ktoré má prietrž alebo výčnelok, a je zodpovedné za vývoj príznakov. Vo fáze remisie je možné vykonať masáž a mierne pôsobiť na príslušný stavec.

Kontraindikácie sú rôzne sprievodné ochorenia. Medzi nimi:

 • akákoľvek onkológia vrátane chorôb krvi;
 • horúčka alebo horúčka, akútna infekcia;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak, poruchy srdcového rytmu;
 • prítomnosť nestabilnej angíny pectoris alebo zvyšku angíny pectoris;
 • intrakraniálna hypertenzia;
 • nedávny infarkt myokardu;
 • ťažká kachexia alebo vyčerpanie;
 • extrémne starý vek pacienta, riziko patologických zlomenín pri osteoporóze;
 • mentálne abnormality a choroby, ako je schizofrénia, závažné formy epilepsie;
 • prítomnosť infekčných kožných lézií, bakteriálnych aj vírusových. Toto je vezikulárny lišajník alebo herpes, streptoderma, erysipel, pustulárna infekcia, furunkulosa;
 • chronické srdce, pečeň, zlyhanie obličiek;
 • zápal kostnej drene alebo osteomyelitída, rôzne formy tuberkulózy;
 • hemofília a naopak, trombotické stavy.

Relatívnu kontraindikáciu pri masáži možno považovať za porušenie integrity pokožky v miestach expozície, ako je psoriáza a ekzém. V prípade remisie, drobných prejavov vyrážky, je masáž stále možná, ale pri exacerbácii je lepšie sa vyhnúť.

Nakoniec existujú dočasné prírodné podmienky, pri ktorých je masáž kontraindikovaná. To sa nedá urobiť počas menštruácie a počas tehotenstva.

Druhy masáží

Najčastejšie sa používa obvyklá klasická manuálna terapeutická masáž. Vykonáva sa podľa všeobecných pravidiel, počínajúc povrchovým a potom hlbokým hladením, potom sa pridajú také techniky, ako je brúsenie, miesenie, vibrácie a údery. Odkalenie, vibrácie by sa mali vykonávať opatrne, mimo oblasti vyčnievania alebo prietrže. Ide o to, aby neovplyvňovalo výčnelok a prietrž, ale okolité mäkké tkanivá, aby zmiernili zápal, znížili opuchy, obnovili svalový tonus spolu s krvným obehom..

Masáž začína robiť z krčnej zóny po chrbticu.

Klasická masáž lumbosakrálnej chrbtice a chrbta ako celku vždy vždy predchádza procedúre terapeutickej trakcie alebo trakčnej terapie. Je mimoriadne užitočné kombinovať masáž s vodoliečbou, liečebné kúpele s minerálnou vodou a vodný aerobik bez kontraindikácií. Vodné účinky navyše normalizujú tok lymfy a žilovú cirkuláciu oveľa lepšie ako hardvérové ​​metódy. Dodatočná absencia statického zaťaženia chrbtice, zatiaľ čo vo vode, znižuje tlak disku, čo prispieva k rýchlej regresii, zníženie bolesti..

Vákuová masáž prietrže a výčnelku

Vo fáze zhoršujúcej sa exacerbácie sa môže použiť vákuová masáž, ktorá vytvára podtlak v mäkkých tkanivách. Ak však masážny terapeut používa špeciálne lekárske plechovky alebo zariadenie nazývané aspirátor, musí tiež starostlivo obísť lokalizáciu výčnelku alebo prietrže. Mäkké tkanivá majú tendenciu nasledovať plechovku, pretože sú do nej vtiahnuté, pretože vytvárajú negatívny tlak. Herniový výčnelok nie je výnimkou, a hoci je spoľahlivo zakrytý oblúkami stavcov a hlbokých svalov, intenzívne vákuové vystavenie priamo v mieste výčnelku a lokalizácia prietrže môžu naopak zvýšiť príznaky..

Na záver treba povedať, že najlepšou možnosťou na uskutočnenie masážnych sedení je samozrejme pri prechode kúpeľnou liečbou. Po prvé, pacient je pod nepretržitým lekárskym dohľadom a masáž je posilnená, doplnená o potrebné fyzioterapeutické sedenia pre pacienta, plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, chôdzu a pobyt na čerstvom vzduchu. Pacient je vyšetrený lekárom, monitorovaný krvný tlak, predpísaná strava, liečená sprievodná patológia. Táto kombinácia terapeutických faktorov umožňuje nielen zlepšenie stavu pohybového aparátu a zlepšenie kvality života, ale má priaznivý vplyv aj na celé telo..

Ak sa pacient nezávisle podrobuje liečebným a profylaktickým masážnym kurzom, mal by počítať s priemernými cenami 600 - 800 rubľov. na jedno sedenie lumbosakrálnej zóny počas 20 minút denne alebo každý druhý deň. Liečba trvá 10 až 14 dní. V prípade potreby všeobecnej masáže chrbta sa cena približuje k približne 1 000 rubľom. za reláciu, v závislosti od lekárskeho strediska, podľa kvalifikácie odborníkov.

Cvičenia na chrbticu

S výstupkom chrbtice sa ľudia snažia obmedziť pohyblivosť. Ale to je zle. Pohybová a cvičebná terapia (vrátane protrúznych cvičení) - súčasť liečby chorôb chrbta.

Mnoho ľudí s nízkou bolesťou chrbta sa snaží obmedziť mobilitu: viac sedieť a ľahnúť si, menej často chodiť von. Tento prístup však situáciu len prehĺbi. Pohybová a cvičebná terapia sú súčasťou liečby takmer všetkých chorôb chrbta. Vďaka vyčnievaniu chrbtice ukázali svoju účinnosť aj cvičenia a ľahká gymnastika. Nezabudnite však na kontraindikácie a režim.

Čo je to výčnelok?

Medzi stavcami sú vláknité krúžky so želatínovým jadrom. Poskytujú pohyb a tlmia stavce pri akejkoľvek zmene polohy. Po zranení alebo chorobe sa môže štruktúra krúžku zmeniť. Stav, v ktorom sa jadro rozkladá za vláknitý kruh, sa nazýva kýla medziobratlového disku. Výčnelok je podobný proces, v ktorom jadro disku mení pozíciu, ale stále nejde ďalej. Dá sa povedať, že vyčnievanie je počiatočnou fázou tvorby prietrže.

Pacienti často zistia, že výstupok nie je nebezpečný a nemal by sa s ním liečiť. Môže to však viesť k ďalšiemu zničeniu medzistavcových platničiek a komplikáciám chrbtice..

Kontraindikácie pre gymnastiku

Ošetrujúci lekár má umožniť gymnastiku podľa výsledkov vyšetrenia (vrátane MRI). Je zakázané vykonávať počas exacerbácie a pri výskyte bolesti v postihnutej oblasti. Cvičenia by sa okrem toho nemali vykonávať s:

 • zápal,
 • choroby srdca,
 • infekčné choroby,
 • vnútorné krvácanie.

V iných prípadoch bude mať cvičebná terapia úžitok. Pri zostavovaní školiaceho programu musíte určite zvážiť:

 • Vek,
 • štádium choroby,
 • miesto vyčnievania.

Existujú rôzne cvičenia pre rôzne miesta vyčnievania. Všetky sú však zamerané na to isté: zlepšenie krvného obehu, zvýšenie aktivity, rozťahovanie stavcov a odstránenie posunu disku.

Pravidlá vedenia tried

Na cvičenie používajte pohodlné oblečenie. Nezabudnite na topánky: ak vykonávate bosú gymnastiku, môžete posunúť bremeno a zraniť chrbticu ešte viac.

Pre gymnastiku výčnelok nevyžaduje vybavenie. Stoličku a podložku na jogu možno budete potrebovať iba v prípade, že podlaha je bez nej klzká. Pamätajte, že z lekcií by nemal byť nepríjemný pocit.

Pred začatím vyučovania nezabudnite zahriať všetky svaly:

 • ak nemáte vyčnievanie krčnej chrbtice: nakloňte hlavu do strán, dopredu a dozadu - päťkrát v oboch smeroch;
 • otáčať sa s karpálnymi, lakťovými a ramennými kĺbmi - 3 - 5-krát v každom smere;
 • stojí 10 rokov na nohách;
 • rotovať na kolenách - 5-7 krát v smere a proti smeru hodinových ručičiek.

Gymnastiku môžete začať po horúcej sprche: tým sa telo dostatočne zahreje. Zahrievanie je však tiež potrebné, aby sa zabránilo zraneniam kĺbov..

Cvičenia zamerané na medzistavcové prietrže, výčnelky a osteochondrózu


Miesto v hodnotení autorov: 15 (stať sa autorom)
Dátum: 2017-08-26 Zobrazení: 66 237 Hodnotenie: 4.7

Tento problém je relevantný medzi zúčastnenými stranami. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie trpí 80% populácie chorobami pohybového ústrojenstva - chrbtica, kĺby, väzy a svaly a ľudia v najvyššom produktívnom veku (30 až 50 rokov). Osteochondróza sa niekedy prejavuje v dospievaní a neskôr pokračuje..

Termín "spinálna osteochondróza" sa týka primárneho degeneratívneho procesu v medzistavcových platničkách, čo vedie k sekundárnemu vývoju reaktívnych a kompenzačných zmien v kostnom väzivovom aparáte celej chrbtice. Osteochondróza chrbtice je civilizačná choroba spojená so vzpriameným držaním tela a jeho prevádzkovými podmienkami.

Môže byť asymptomatický a môže sa vyskytnúť na pozadí rôznych príznakov, ktoré narúšajú cvičenie alebo žijú úplne. Spravidla sa ľudia začnú zaujímať o problémy s chrbticou, keď sa vyskytnú príznaky, ktoré nie sú úplne správne..

Počiatočná prevencia je potrebná, aby sa zabránilo progresii choroby aj u ľudí, ktorí nemajú príznaky osteochondrózy. Takáto prevencia je už „zahrnutá“ do teórie a metodológie fitnes tried. Vo vzdelávaní je dôležitá nadácia, ktorá vám umožňuje súčasne udržiavať alebo zlepšovať zdravie a dosahovať požadované výsledky..

Základom z hľadiska zdravia chrbtice je rozvinutý svalový korzet chrbtice, dobrá intermusulárna koordinácia a správna cvičebná technika.

Zdá sa, že všetko je jasné, musíte načerpať svaly a dodržiavať techniku ​​cvičenia. Ale tu leží zlá cesta, ktorá môže v budúcnosti viesť k zhoršeniu osteochondrózy a symptómov. Problémom je dezinformácia rôznych zdrojov o týchto otázkach. Ľudia, ktorí už majú medzistavcové prietrže a výčnelky, sa tiež stretávajú s týmito zdrojmi pri hľadaní rôznych cvičení a školení na osteochondrózu..

Základy anatómie a fyziológie chrbtice, osteochondróza

Poďme sa trochu ponoriť do anatómie chrbtice a fyziológie s cieľom objasniť obraz všeobecne a v budúcnosti na nich stavať v prípade nedorozumenia.

Chrbtica pozostáva z stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky (MTD), sú podobné cibuľke s vrstvami, pozostávajú z buničitého jadra a vláknitého prstenca. Vláknité jadro je gélovitá tekutina, ktorá sa môže rozprestierať za hranice vláknitého prstenca a vytvára medzistavcové kýly (IPH)..

Funkciou MTD je znehodnotenie stavcov. Spolu s rôznymi väzmi chrbtice a hlbokých svalov sú stavce relatívne voči sebe stabilizované. Hlboké vrstvy svalov majú krvné cievy a dodávajú chrbtici tekutinu a živiny - to je hlavný spôsob zásobovania MTD po 18-23 rokoch.

Anatomické ohyby chrbtice majú ochrannú funkciu, ktorá podporuje telo, lokomotorickú funkciu (pohyb) a tlmí spolu s panvou a dolnými končatinami..

Príčinou výčnelku (výčnelku) a tvorby prietrže je nepridelené zaťaženie chrbtice, konkrétne zvýšený tlak medzi dvoma stavcami na MTD pod uhlom. Poloha chrbtice, ktorá opúšťa svoju prirodzenú neutrálnu polohu, spôsobuje zvieracie segmenty v určitom uhle kompresné zaťaženie. (Neutrálna poloha chrbtice (JE) je stav muskuloskeletálneho systému, v ktorom je neutrálna zóna udržiavaná vo všetkých segmentoch chrbtice. V neutrálnej polohe je zabezpečená najbezpečnejšia poloha pre kĺby chrbtice, najmä pre medzistavcové platničky).

Pri dlhodobom udržiavaní tejto kompresie sa pri dehydratácii (dehydratácii) MTD vytvárajú degeneratívne dystrofické poruchy chrupavkového tkaniva a svalov, preto sa stavovce splošťujú (vzdialenosť medzi nimi sa zmenšuje). Paralelne sú niektoré väzivá chrbtice preťažené, môže sa vyskytnúť nestabilita chrbtice a zhrubnutie väzov..

A - sily pôsobiace na MTD vytlačia buničité jadro smerom k miechovému kanálu z polohy flexie chrbtice, kde stavce zvierajú uhol. B - záťaž je rovnomerne rozložená pozdĺž MTD, jadro buničiny je v strede.

Pokiaľ ide o svalovú sústavu, hlboké svaly chrbtice sa snažia navrátiť chrbticu do neutrálnej polohy, zatiaľ čo sú v napätí. Napätie týchto svalov blokuje cievy, ktoré ich živia, je narušený krvný obeh (ischémia). Svalové vlákna sa postupne atrofujú a premieňajú sa na spojivové tkanivo. Spojivové tkanivo prestáva kŕmiť MPD, progresia osteochondrózy, až k tvorbe osteofytov a nadmernému rastu stavcov s úplnou stratou pohyblivosti v pokročilých situáciách.

Dlhodobo sa vyskytuje nepridelené zaťaženie chrbtice v dôsledku funkčného zlyhania niektorých svalov a zhoršeného držania tela, skoliózy. Existuje mnoho dôvodov pre porušenie postoja, jedným z nich je obezita a nevyvážené zaťaženie rôznych svalových skupín pri tréningu..

Klinické prejavy osteochondrózy sú veľmi rôznorodé. Lokalizáciou sa spinálna osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Existuje mnoho neuralgických syndrómov spinálnej osteochondrózy - radikulárny syndróm, brachiálna artritída, kardiálny syndróm, vertebrálny arteriálny syndróm, radikulitída, bedrová kosť, ischias, intercostálna neuralgia.

Radikulárny syndróm je najbežnejší. Rôzne príznaky osteochondrózy (bolesti hlavy a svalov, brnenie, prechladnutie, svrbenie, pálenie, kŕče, celková slabosť atď.) Sa môžu vyskytnúť, keď dôjde k podráždeniu alebo narušeniu nervových koreňov miechy. Lokalizácia bolesti závisí od toho, ktoré korene sú podráždené výčnelkami, PGM, rastmi kostí (osteofyty)..

Z radiálneho syndrómu vo svaloch pod vplyvom mechanického preťaženia a patologických impulzov z postihnutého segmentu stavcov (PDS) dochádza k pretrvávaniu kontraktúr, k narušeniu pohyblivosti stavcov, k narušeniu krvného obehu, k intenzívnemu narušeniu držania tela a k opakovaniu začarovaného kruhu..

Rôzne fázy tvorby diskovej prietrže (podľa Arseni K. a kol., 1973)

a - normálny medzistavcový disk.
b - vyčnievanie disku.
c - kýla, ktorá trhá zadný pozdĺžny väz.
g - spinálna prietrž veľkých rozmerov.
d - bez kýly v miechovom kanáli.
e - putujúca prietrž, ktorá sa posunula na úroveň normálneho disku.
f - intradentálna kýla (Schmorl).

Hlavnou úlohou tréningu je zastaviť progresiu osteochondrózy a obnoviť normálne funkcie svalov, ktoré budú kŕmiť MTD, rozdeľovať PGM a stabilizovať chrbticu. Okrem toho zvýšenie funkčných schopností tela pomôže čiastočne kompenzovať rôzne obmedzenia spojené s osteochondrózou.

Príčiny, liečba a prevencia osteochondrózy v rámci kondície

Technológia kondičného tréningu je navrhnutá tak, aby zlepšovala organizmus a predchádzala rôznym chorobám a súčasne riešila rôzne ciele zúčastnených. Z tohto dôvodu príslušné triedy fitnes zlepšujú situáciu ako celok. S osteochondrózou rôznych štádií a rôznych segmentov sú v telocvični zvláštnosti práce.

Zvážte všeobecné odporúčania týkajúce sa technológie odbornej prípravy.

1. Technika cvičení by mala byť správna bez ohľadu na úroveň výcviku a prítomnosť / neprítomnosť osteochondrózy. V prípade výčnelkov a PGM cvičenia so zlou technikou zväčšujú svoju veľkosť, keď dochádza k stlačeniu stavcov pod uhlom. Cvičenie by malo byť čo najprirodzenejšie, aby sa znížilo riziko zranenia..

2. Tréning by sa mal zameriavať na nápravu porušenia postoja a skoliózy bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy. Existuje veľa porúch držania tela v sagitálnej rovine aj v prednej a pri skolióze, porúch v prednej a horizontálnej rovine. V závislosti od týchto porúch sa vyberajú cvičenia a ich dávkovanie podľa objemu a intenzity.

3. Zaťaženie by malo byť na svalových antagonistoch vyvážené (rovnaký počet prístupov a odpor voči hlavným opačným skupinám svalov) bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy, pričom by sa malo brať do úvahy narušenie držania tela. Pri nevyváženom zaťažení spôsobujú pohodlné cvičenia čoraz väčšiu nerovnováhu vo svaloch, čím zvyšujú zaťaženie kĺbov a svalov, ktoré sa snažia prispôsobiť novej polohe kostí. Silné svaly môžu skrátiť a napnuté svaly oslabiť, narušený krvný obeh, myofibrily (kontraktívne proteínové štruktúry svalov) sa premieňajú na spojivové tkanivo (fascia).

4. Nadváha s obezitou zvyšuje riziko problémov s pohybovým ústrojenstvom vrátane narušenia držania tela a neprideleného zaťaženia chrbtice. Je potrebné udržiavať normálne percento telesného tuku.

5. Slabý alebo nefunkčný svalový korzet obmedzuje schopnosť vykonávať cvičenia správnou technikou. Často - nejde o funkčný korzet chrbtice alebo o funkčnú lopatku. Je potrebné rozvíjať určité fyzické funkcie svalov, a nie ich pumpovať.

6. Nedostatočná pohyblivosť kĺbov môže viesť k nadmernej pohyblivosti kĺbov chrbtice, ktorá je plná prejavov a progresie osteochondrózy. Je dôležité zistiť nedostatočnú pohyblivosť kĺbov a zvýšiť ju.

7. Prílišná intenzita cvičenia vedie k podceneniu pohybového aparátu. Hromadené nedostatočné zotavenie po dlhú dobu vedie k opotrebovaniu kĺbov, čo zvyšuje riziko osteochondrózy. Zaťaženie by malo mať periodizáciu, aby sa umožnilo zotavenie všetkých systémov tela.

K dnešnému dňu existuje celá škála informácií o všetkých 7 bodoch, až do vzájomného konfliktu. Tu vzniká problém dezinformácií a správne informácie sú také zriedkavé, že sa takmer nikdy nepoužívajú. Vzhľadom na zásadu individuálnych rozdielov nemôže žiadny článok odhaliť konkrétne účinky práce s osteochondrózou - existuje príliš veľa premenlivých faktorov od držania tela a mobility po segmentálne svalové poruchy a MTD. A ak nebudete postupovať podľa týchto odporúčaní, obmedzíte rozvoj fyzických kvalít a výsledky tréningu.

Ako riešim úlohy v prevencii progresie osteochondrózy, výčnelkov, PGM vo svojom tréningu:

1. Posúdenie polohy a pohyblivosti kĺbov. Korekcia porúch držania tela, zlepšenie pohyblivosti kĺbov, kde je obmedzenie, zníženie nadváhy pri obezite.

2. Je možné zmierniť kŕče, opuchy a bolesti svalov určitými pohybmi (somatická korekcia, PIR), počas ktorých proprioreceptory vysielajú signály do centrálneho nervového systému a uvoľňujú sa spazmodické svaly, zlepšuje sa krvný obeh..

3. Vývoj neutrálnej polohy chrbtice pri mnohých cvičeniach. Aby som to urobil, používam v počiatočnej fáze gymnastickú palicu a mechanický tonometer na monitorovanie neutrálnej polohy. A v budúcnosti sa presuniem do zložitejších cvičení a do bežného života. Neutrálna poloha je nevyhnutná, aby sa nezvýšil výčnelok a prietrž.

4. Vývoj silovej vytrvalosti svalov na zlepšenie ich krvného obehu, pružnosti a výživy chrbtice v dôsledku difúzie tekutín. Na tento účel sa používajú niektoré cvičenia z kinezoterapie, ktoré nespôsobujú kompresiu MTD a bolesť. Funkcia svalov spúšťa mechanizmy samoliečenia.

5. Rozvoj rôznych funkčných vlastností svalov vrátane rytmickej stabilizácie na nestabilných povrchoch, aby sa umožnili hlboké svaly chrbtice..

6. Terapeutické metódy na zlepšenie výživy tkanív a odstránenie produktov rozpadu - kontrastná sprcha s rozťahovaním určitých svalov, masáž a práca so syndrómami myofasciálnej bolesti.

7. Zdravá a primeraná výživa.

Ako vidíte, na prácu s touto chorobou je potrebná celá stratégia, a nie samostatné cvičenia kinezoterapeutov alebo posilňovanie svalov, ktoré môžu poškodiť.

Populárne chyby pri tréningu s osteochondrózou

Nasledujúce informácie sú špecifickejšie a pomôžu vám s tréningom. Chcem poznamenať, že to môže byť v rozpore so zavedenými stereotypmi:

- Hyperexlongácia so zaokrúhlením chrbta. Táto technika pomáha stlačiť chrbticu a vytlačiť jadro buničiny do miechového kanála. Riešením je buď vylúčiť cvičenie, alebo udržať chrbticu v neutrálnej polohe a starostlivo vypracovať usmerňovače chrbtice na fitball;

- Zadná injekcia, vrátane kinezoterapie. Musíte poznať poruchy v držaní tela a kde musíte posilniť svaly, a nie pumpovať svaly, ktoré môžu stlačiť stavce pod uhlom a narušiť krvný obeh. Riešením je kontaktovať kompetentného trénera;

- Posilnenie povrchových svalov je zlou stratégiou v boji proti osteochondróze. Riešením je, ako možnosť, rozvoj určitých hlbokých svalov chrbtice na nestabilných oporách, neutrálny tréning;

- Noha v simulátore odstraňuje záťaž zo chrbtice. Leví podiel na zraneniach chrbtice, ktoré tu dostali! V skutočnosti je zaťaženie chrbtice veľké (v dôsledku stabilizačných svalov), ktoré vytvára kompresiu v bedrovej oblasti, môže spôsobiť roztrhnutie svalov, premiestniť stavce s veľkou záťažou. Riešením je minimalizovať hmotnosť, alebo ak drepy s vlastnou telesnou hmotnosťou nestačia, vymeňte drepy na jednej nohe v TRX krokmi;

- Predĺženie a ohnutie nôh simulátora eliminuje zaťaženie chrbtice. Pravda, ak je správna cvičebná technika. Často je porušená, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici. Riešením je zníženie hmotnosti a sledovanie panvy;

- Horizontálny ťah sedačky. Tu je narušená neutrálna poloha chrbtice, ktorá môže zvýšiť progresiu výčnelkov a hernií. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu;

- Cvičenie je bezpečné bez axiálneho zaťaženia chrbtice. V prípade porušenia neutrality chrbtice a techniky cvičenia sa akékoľvek cvičenie stáva nebezpečným aj bez axiálneho zaťaženia;

- Ťah horného bloku na hrudník. Tu je tiež narušená neutrálna poloha chrbtice, stláčajú sa formy hyperlordózy a stlačí sa MTD. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu a mierne namáhať brušné svaly;

- Jóga kobra predstavuje pre napínanie chrbtice a chrbta. V skutočnosti sa chrbtové a chrbtové svaly naopak zbiehajú a stláčajú MTD. Riešením je vylúčiť toto cvičenie a podobne. Na zlepšenie mobility starostlivo používajte mačku a kravu z polohy kolena;

- Noha sa zdvihne v simulátore na tlači. Jedným z pracovných svalov je sval iliopsoas, ktorý v tomto cvičení komprimuje MTD a posúva stavce tela vpred. Riešenie - v určitej fáze môžete zapnúť striedavé zdvíhanie nôh z polohy na chrbte;

- Rímska stolička pre tlač. Situácia je rovnaká ako pri zdvíhaní nôh, iba kompresia je väčšia. Riešenie je rovnaké ako zdvihnutie nôh;

- Výkyvné nohy vylučujú zaťaženie chrbtice. Technika v muškách je často nesprávna, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici a vytvára kompresiu MTD. Riešením je vylúčiť cvičenie alebo monitorovať panvu a chrbticu, čo je niekedy veľmi ťažké;

- Liečba chrbtice zahŕňa vykonávanie cvičení prostredníctvom bolesti. Vyšlo to z kinezoterapie. Cvičenie cez bolesť môže spôsobiť zvýšenie prietrže a výčnelkov, keď je tlak MTD stlačený. Riešením nie je robiť cvičenia, ktoré spôsobujú pretrvávajúcu bolesť a kompresiu MTD;

- Lavička stlačte činka alebo činka. Bedrová oblasť je často zaťažená mostíkom a nestabilnými podperami v 5 bodoch. Riešením je udržanie 5 bodov otáčania (chodidlá, krížová kosť, lopatky, šije) a neutrálna poloha chrbtice. Nohy môžu byť umiestnené na stepi širšie ako ramená, aby sa znížil most;

- Absencia bolesti počas cvičenia je indikátorom vhodného cvičenia a správnej techniky. Toto je nebezpečný klam. Po stlačení MTD, objavení sa výčnelkov alebo zvýšení PGM nemusí byť žiadna bolesť, pretože v MTD nie sú receptory bolesti a bolesť sa vyskytuje pri podráždení nervových koreňov. Pohodlné cvičenia môžu zvýšiť nerovnováhu vo vývoji svalov, čo vedie k nepridelenému zaťaženiu kĺbu. Riešenie - cvičenia by mali byť prirodzené a so správnou technikou;

- Aeróbne cvičenie zlepšuje prekrvenie svalov a prispieva k liečbe osteochondrózy. Dá sa povedať, že aeróbne cvičenie zlepšuje celkové zdravie kardiovaskulárneho systému, ale nemôžete povedať o zlepšení krvného obehu hlbokých svalov chrbtice. Riešením je umožniť prácu s miernym alebo ľahkým odporom v telocvični;

- Diéta na chudnutie a nalačno. V snahe znížiť telesnú hmotnosť ľudia hľadajú zbytočné a dokonca nezdravé stravovacie návyky, po ktorých sa hmotnosť po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch vracia. Riešenie - integrovaný prístup k spaľovaniu tukov a zdravej výživy;

- Zaveste na vodorovnú tyč a natiahnite chrbticu. Preťahuje vazy chrbtice, zvyšuje nestabilitu a po zavesení sa stavce stlačia v dôsledku kontrakcie hlbokých svalov, čo zhoršuje situáciu ako celok. Riešením je vylúčiť videnie a natiahnuť sa z polohy na chrbte, natiahnutej korunou a rukami. V niektorých prípadoch je možné natiahnuť sa nie čistým zavesením, keď je pod nohami podpera, a potom okamžite ležať na chrbte v horizontálnej polohe na rovnakú dobu;

- S PGM v krčných stavcoch musíte posilniť svaly krku. Spravidla je bolesť v krku, oslabenie svalov krku kompenzáciou porušení pod kinematickým reťazcom. V týchto prípadoch sa posilnením krku situácia zhorší. Riešením je identifikovať narušenie držania tela a pohyblivosti kĺbov pod krkom, opraviť odhalené odchýlky.

Tento zoznam chýb môže trvať veľmi dlho. Väčšina chýb je spojená s narušením neutrálnej polohy chrbtice, s napínaním svalov a chrbtice, so snahami načerpať svaly, s nedostatkom spoľahlivých informácií o vašej polohe a pohyblivosti v kĺboch ​​na určenie správnych tréningových úloh..

Záver je, že - pri tréningu nepoužívajte metódu pokusov a omylov, je to príliš dlhá cesta, ktorá ochromí vaše zdravie. Na zvládnutie osteochondrózy a jej progresie je potrebné pracovať pod vedením kompetentného odborníka, ak vám záleží na zdraví, čase a výsledku tréningu (strata hmotnosti, zvýšenie svalovej hmoty, korekcia držania tela atď.)

Našli ste v článku chybu? Vyberte ju myšou a stlačte Ctrl + Enter. A my to napravíme!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti výskyt medzistavcových prietrhov medzi populáciou a počet operácií vykonávaných pri progresívnom priebehu patologického procesu dosiahli neuveriteľné rozmery.
Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice trvá veľa času. Dôsledky operácie sa prejavia po celý život. Aby ste zabránili vzniku novej prietrže, budete musieť denne vykonávať fyzické cvičenia.
Profesor, doktor lekárskych vied, Sergej Mikhailovič Bubnovský dôrazne odporúča pravidelné a správne telesné cvičenie jeho tela v každom veku...Mám veľmi pozitívny prístup k primeranej fyzickej námahe.