loader

Hlavná

Späť

Symptómy, typy a metódy liečby maternicovej adenomyózy

Adenomyóza alebo ako ju lekári nazývajú - vnútorná endometrióza je ochorenie, pri ktorom výstelková vrstva endometria rastie v ďalších vrstvách tohto orgánu v dutine maternice..

Jedná sa o nezhubné, systémové ochorenie, ktoré sa prejavuje potrebou pozornosti ženy a lekára, primeranej liečby.

Čo je to adenomyóza?

Adenomyóza je patologický proces, keď vnútorná vrstva endometria rastie vo svalovej vrstve tkaniva.

Je to on, kto pôsobí ako jedna z odrôd endometriózy a prejavuje sa ťažkým menštruačným krvácaním, hnedým mazancom medzi menštruáciou a výraznými symptómami PMS, bolesťou v čase sexu alebo menštruácie..

Najčastejšie sa diagnostikuje u pacientov v plodnom veku, ale postupne sa stráca po nástupe menopauzy u ženy..

Možno:

 • Externé - v tomto prípade patologické množenie endometriálnych buniek nerastie dovnútra, ale smerom von a ovplyvňuje vagínu a vaječníky;
 • Interné - v tomto prípade hovoríme o priebehu adenomyózy maternice. V tomto prípade budú bunky endometriálnej sliznice, akonáhle sú mimo maternicovú dutinu, pracovať v rovnakom rytme ako menštruačný cyklus, čo vyvoláva lokálny zápal vaječníkov a nezvratné, závažné zmeny v práci ženského reprodukčného systému..

Príčiny adenomyózy

Lekári okrem hormonálnej nerovnováhy v tele nazývajú aj tieto choroby a vonkajšie faktory, ktoré môžu spustiť patologický proces.

Tento zoznam obsahuje:

 1. Dedičná predispozícia k adenomyóze alebo endometrióze, ako aj k akýmkoľvek novotvarom, benígnym a malígnym, lokalizovaným v ženskom urogenitálnom systéme.
 2. Abnormálne oneskorený alebo príliš skorý nástup adolescentného menštruačného cyklu, začiatok sexuálnej aktivity.
 3. Obezita.
 4. Neskoré alebo príliš skoré narodenie.
 5. Akékoľvek manipulácie a chirurgické zákroky vykonávané v maternicovej dutine - časté potraty alebo kyretáž, iné typy chirurgických zákrokov.
 6. Dlhodobé používanie perorálnej antikoncepcie, ako aj vnútromaternicového telesa ako prostriedku na zabránenie nechceného tehotenstva.
 7. Zápalový proces sa lokalizoval v maternicovej dutine a ovplyvňoval prídavky.
 8. Patologický proces môže tiež vyvolať predtým prenášaná infekčná povaha pôvodu choroby a alergií..
 9. Skvelá fyzická aktivita a sedavý sedavý životný štýl.
 10. Stres a nervový stres.
 11. Lekári tu zahŕňajú nepriaznivé faktory a ekológiu..
 12. Gastrointestinálne poruchy a hypertenzia.

V každom jednotlivom prípade sa príčiny a provokujúce faktory posudzujú individuálne.

príznaky

Známky adenomyózy:

 • Hlavnou charakteristickou črtou, ktorá indikuje priebeh patologického procesu, lekári nazývajú ťažké, ako aj dlhé obdobia. Práve oni tvoria u pacienta vývoj sekundárnej formy anémie - nedostatok železa v tele. To sa zase prejavuje záchvatmi slabosti a ospalosti, opuchom a bledosťou pokožky, dýchavičnosťou a častými SARS, závratmi a zníženou výkonnosťou..
 • Okrem toho je pacient znepokojený krvavým výtokom z bielizne pred menštruáciou alebo po nej, sprevádzanú bolesťami lokalizovanými v dolnom bruchu..

Niektoré ženy môžu:

 • skrátiť menštruačný cyklus o niekoľko dní.
 • sa líšia veľkosťou dutiny maternice.
 • styk - bolestivý.
 • Vzhľad tmavých krvavých zrazenín na bielizni medzi menštruáciou.

Niektoré príznaky sa môžu vzdialene podobať iným patológiám a chorobám, a preto je dôležité podrobiť sa včasnej diagnostike a liečbe..

Druhy maternicovej adenomyózy

V tomto prípade lekári hovoria o rozdelení na difúznu a nodulárnu adenomyózu:

 1. Difúzne. Jeho morfologické charakteristiky a znaky spočívajú vo vytvorení takých slepých kanálov v endometriálnej vrstve, ktoré dorastajú hlboko do rôznych hĺbok do vrstiev maternice. Pomerne často tento patologický proces vytvára fistulu v maternicovej dutine a malú panvu.
 2. uzlový Tento typ patologického procesu sa vyznačuje vstupom glandulárneho epitelu do vrstvy maternicového svalu a tvorbou nodulárnych novotvarov rôznych veľkostí. Takéto novotvary sú veľmi početné a sú naplnené hromadením krvi..

Niektorí odborníci identifikujú v samostatnej skupine takúto formu patologického procesu ako zmiešaný typ maternicovej adenomyózy.

Stupne a formy adenomyózy

Ak vezmeme do úvahy morfológiu - v praxi lekárov sa rozlišujú 4 hlavné formy patologického procesu:

 1. Ohnisková forma. V tomto procese budú bunky patologicky rastúceho endometria rásť v najbližších tkanivách a budú tak vytvárať oddelené ložiskové neoplazmy..
 2. Uzlová forma. Patologické bunky budú rásť do okolitých tkanív vo forme nodulárnych novotvarov pripomínajúcich fibroidy. Takéto nodulárne neoplazmy sú početné, brušné, plné krvi a sú obklopené hustým spojivovým tkanivom..
 3. Difúzny formulár. V tomto prípade endometrium infikuje a napadne myometrium bez vytvorenia jasného ohniska alebo uzlových nádorov..
 4. Zmiešaný typ je kombináciou prejavu nodulárnych a difúznych foriem adenomyózy.

Pri zohľadnení hĺbky prieniku patologických endometriálnych buniek lekári podmienečne rozdelia adenomyózu na 4 hlavné stupne:

 1. Prvá, ktorá ovplyvňuje výlučne submukóznu vrstvu v maternicovej dutine.
 2. Druhý stupeň postihuje iba polovicu svalovej vrstvy maternicovej dutiny.
 3. Tretí stupeň priebehu patológie ovplyvňuje veľkú polovicu vrstvy maternicového svalu.
 4. Štvrtý stupeň priebehu patológie ovplyvňuje celú svalovú vrstvu maternicovej dutiny.

Diagnóza choroby

Patologický proces je zväčša diagnostikovaný počas plánovaného alebo neplánovaného ultrazvukového vyšetrenia - najčastejšie sa na obrázku prejavujú abnormálne zväčšená maternica a heterogénna štruktúra myometria..

Ale okrem toho lekári používajú na diagnostiku a presnú diagnostiku adenomyózy nasledujúce metódy:

 1. Vyšetrenie pacienta na gynekologickom kresle pomocou zrkadiel.
 2. Kolposkopia - použitie zariadenia, ktoré zväčšuje povrch dutiny maternice o 30 alebo viac krát a pomáha vizuálne vidieť a vyhodnotiť celkový stav krčka maternice..
 3. Laparoskopia a hysteroskopia.
 4. Menej často sa lekári uchýlia k MRI - táto metóda je indikovaná, ak výsledky ultrazvukovej diagnostiky nedávajú presné a spoľahlivé výsledky..
 5. Všeobecná diagnostika orgánov a systémov - dýchanie a prietok krvi, práca tráviaceho traktu a močovej trubice.

Samotné ochorenie vo svojom priebehu môže prebiehať bez výrazných symptómov a progresie patologického procesu.

Pravda je s jednou vecou - ak samotný organizmus, vnútorné orgány a systémy nie sú ovplyvnené vonkajšími alebo vnútornými negatívnymi faktormi, ako napríklad žiarením alebo často vykonávanými potratmi, kyretážou.

Podľa štatistických lekárskych údajov v 7 z 10 prípadov adenomyóza ako choroba pokračuje v pozadí a nevyžaduje lekárom seriózne liečebné opatrenia. Adenomyóza je ako závažné ochorenie sprevádzané komplikáciami v praxi lekárov veľmi zriedkavá a vyžaduje si okamžitú liečbu.

Adenomyóza počas tehotenstva

Adenomyóza počas tehotenstva je bežným javom v praxi gynekológov. Zároveň je celkom možné otehotnieť a plodiť plod, aj keď samotný proces bude dosť komplikovaný, nastávajúca matka by mala neustále podstúpiť vyšetrenie a vyšetrenie gynekológom..

V niektorých prípadoch je tehotná žena hospitalizovaná kvôli zachovaniu, a tým nielen k zachovaniu zdravia pacienta, ale aj k jej nenarodenému dieťaťu. Hlavná vec je počúvať vaše telo, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku maternicového krvácania a straty plodu.

Aká nebezpečná je adenomyóza počas tehotenstva??

Otázka pre mnohých je nejednoznačná - v praxi lekárov existujú prípady, keď bez toho, aby prešli liečbou, mohla žena nielen otehotnieť, ale aj znášať dieťa, byť neplodná..

V iných prípadoch existujú prípady, keď by žena bez pomoci lekárov a chirurgickej liečby mohla rodiť a porodiť zdravé dieťa..

Západní lekári sa domnievajú, že medzi adenomyózou a tehotenstvom neexistuje priamy vzťah, a to omnoho menej.

Toto ochorenie sa môže stať závažným problémom a prekážkou počatia a následného tehotenstva, iba ak je sprevádzané inými chorobami, ktoré ovplyvňujú orgány a systémy malej panvy. Podľa štatistík po chirurgickom zákroku podľa štatistík môže otehotnieť 35 - 60% žien.

Čo je najdôležitejšie - tehotenstvo sa môže stať všeliekom pre ženy v liečbe také choroby, ako je adenomyóza.

Lekári určujú tento fenomén tým, že v období nesenia plodu nedochádza k menštruácii, obnovuje sa hormonálne pozadie, čo spomaľuje rastový proces patologického endometria..

Nebezpečenstvo adenomyózy

Ak bol gynekológ v minulosti diagnostikovaný s adenomyózou, každá žena s pravidelnosťou by sa mala každých šesť mesiacov podrobiť pravidelnému vyšetreniu gynekológom, podrobiť sa diagnostike a liečbe, ktorú mu predpísala..

Ak nezohľadníte rady lekára:

 • Vyvolá to vážne krvácanie z maternice a bolesť v panvovej oblasti, ďalšie nepríjemné sprievodné príznaky a nepohodlie počas sexuálnej aktivity.
 • Spolu s tým sú najbežnejšími patologickými dôsledkami rozvoja adenomyózy lekári nazývaní anémia, pri ktorej úroveň železa v tele katastroficky klesá. Výsledkom je, že telo trpí nedostatkom kyslíka a nedostatočnou tvorbou červených krviniek. Dôsledky sa prejavia vo forme závratov a neustálej ospalosti, patologického poklesu pracovnej kapacity, bledosti pokožky a ďalších prejavov..
 • Lekári tiež označujú hormonálne zmeny v tele za nemenej negatívny dôsledok, ktorý sa nepochybne prejaví vo forme podráždenosti a depresie..

Liečba chorôb

Liečba adenomyózy poskytuje integrovaný prístup - môže to byť buď konzervatívny spôsob liečby alebo chirurgický zákrok..

Konzervatívne liečby

Z veľkej časti to všetko závisí od hlavnej príčiny patológie a symptomatických prejavov choroby:

 1. Vymenovanie liekov proti bolesti. Pri silných záchvatoch bolesti lokalizovaných v dolnej časti brucha lekári predpisujú priebeh užívania liekov zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov NSAID, napríklad ibuprofénu alebo ketoprofénu..
 2. Pri ťažkom a dlhotrvajúcom krvácaní z maternice, menštruačnom toku, pri zlyhaní samotného cyklu - lekári predpisujú antikoncepčný priebeh. Takéto formulácie neliečia samotnú adenomyózu, ale pomáhajú zmierniť negatívne symptómy priebehu patologickej menštruácie a záchvatov bolesti počas menštruácie..
 3. Inštalácia vnútromaternicového zariadenia Maren - vyznačuje sa preukázanou účinnosťou pri liečbe takých patologických procesov v maternicovej dutine, ako je adenomyóza a myóm, endometrióza. Špirála pomáha pri zmierňovaní záchvatov bolesti v podbrušku, občas znižuje krvácanie, hoci adenomyózu nevylieči úplne - po odstránení z dutiny maternice sa vrátia všetky negatívne príznaky patológie.
 4. Menovanie protizápalových zlúčenín - pomáha znižovať výskyt krvácania z maternice, odstraňuje bolesť. Začnú sa užívať niekoľko dní pred menštruáciou a dokončia sa na konci samotného krvácania..
 5. Drogy Utrozhestan a Dufaston sa používajú aj na liečenie patologickej proliferácie endometriálnej vrstvy - adenomyózy. Posledne menované pomáhajú zmenšiť menštruáciu a ložiská patologického rastu sa zmenšujú - priebeh liečby je od 6 do 9 mesiacov.
 6. Priebeh liečby a jej trvanie určuje lekár a na konci liečby, aby sa zachoval pozitívny výsledok, lekári predpíšu ďalší príjem antikoncepčných liekov alebo Visannovej drogy. Najmä posledne menovaná obsahuje vo svojom zložení zlúčeninu dienogest - zabráni rastu ložisiek endometriálneho rastu vo svalovej vrstve maternice. U niektorých žien môže tento liek spôsobiť silné krvácanie, a preto by sa mal užívať po konzultácii s lekárom a pod prísnou kontrolou.

chirurgia

Pri neprítomnosti pozitívnej dynamiky liečby v priebehu liekovej terapie sa lekári uchýlia k chirurgickému zákroku, ktorého cieľom je chirurgické odstránenie abnormálnych ložísk v dutine maternice..

Obdobie zotavenia v tomto prípade je krátke až niekoľko dní, aj keď potom je žena pod dohľadom lekára.

Pokiaľ ide o metódy chirurgickej liečby adenomyózy, lekári sa uchyľujú k týmto metódam:

 1. Elektrokoagulácia - v tomto prípade je novotvar odstránený elektrickým prúdom, ktorý predtým aplikoval lokálnu alebo celkovú anestéziu.
 2. Embolizácia. V tomto prípade lekári blokujú prietok krvi krvnými cievami, ktoré živia samotný patologický nádor. Takže najtenšou trubicou, ktorá sa vkladá do pošvy, sa častice dostanú do samotných ciev - blokujú celý krvný obeh a výživu novotvaru. Ak nedochádza k prívodu krvi, zameranie adenomyózy sa postupne zmenšuje.
 3. odstránenie V tomto prípade lekári vykonávajú ultrazvukové ošetrenie miesta nádoru a jeho postupné ničenie. Táto metóda je účinná, ak ložiská patologického procesu hlboko neprenikajú do svalových vrstiev maternicových stien..

Ako však hovoria lekári, adenomyózu je možné úplne odstrániť, iba ak je maternica úplne odstránená.

Ľudové cesty

Hlinené ošetrenie

Veľmi účinná a účinná metóda liečby z arzenálu tradičnej medicíny.

 1. V tomto prípade sa hlina zriedi vodou, trvá niekoľko hodín a potom sa varí 10 minút vo vodnom kúpeli..
 2. Z výslednej hmoty urobte koláč a naneste ho na spodnú časť brucha, nechajte 2 hodiny.
 3. Priebeh terapie - od 5 do 10 procedúr.

Lekárske ošetrenie pijavice

Podľa lekárov je táto metóda pomerne účinná:

 1. Pijavice sa nanášajú na aktívne body na tele, pôsobia na ne aktívne.
 2. Zároveň sliznice pijavice vstupujú do krvného riečišťa osoby - ten má výrazný protizápalový účinok, zvyšuje sa prietok krvi v postihnutej oblasti a hormonálne pozadie sa stabilizuje.

Vývar a nálev

Angelica

 1. Táto rastlina obsahuje rastlinné fytohormóny, estrogén a progesterón, v dôsledku ktorých sa znižuje patologický rast ohnísk adenomyózy, bolesť sa zastaví a menštruačné cykly sa normalizujú..
 2. Pre samotný vývar stačí 15 g Rhizomes na naparenie v 400 ml. vriacou vodou a varte 10 minút na miernom ohni.
 3. Po ochladení zoberte 1 polievkovú lyžicu. trikrát denne, pred jedlom.
 4. Počas tehotenstva a laktácie je zakázané užívať nadmerné krvácanie z maternice.

Ryba je bažina

 1. Odvar z úst sa berie ústne a používa sa na výkop.
 2. Na prípravu vývaru zo sabelníka - 50 gr. východisková surovina sa naparuje v litri vody a varí sa pri nízkej teplote 10 minút.
 3. Potom by sa malo ochladiť a prefiltrovať a potom sa odobralo 200 ml. ráno a večer po jedle.
 4. Účinné terapeutické výsledky sa prejavia po 2 týždňoch - vývar zmierňuje bolesť a zastavuje ložiská šírenia patologického tkaniva, má protinádorový účinok na organizmus.

Materská borovica

Účinná rastlina v liečbe adenomyózy, pretože obsahuje rastlinné flavonoidy, ktoré priaznivo ovplyvňujú hormonálne pozadie a celé telo ženy..

 1. Odvar z tejto rastliny má protizápalový a protinádorový účinok, posilňuje telo a pomáha zastaviť silné krvácanie.
 2. Podľa lekárov je maternica v kombinácii so šabľou 2 účinnými rastlinami v boji proti adenomyóze.
 3. Na prípravu vývaru sa v 400 ml vriacej vody varí lyžica suroviny, trvá 15 minút a potom sa hodinu pred hlavným jedlom vyberie..
 4. Pozitívny terapeutický účinok sa prejaví po 2 týždňoch - hlavnou vecou je neprestávať užívať bylinky počas liečby.

Sibírsky ženšen

 1. Rastlinné hormóny obsiahnuté v jeho zložení pomáhajú obnoviť normálne hormonálne hladiny a meď a selén, kobalt a ďalšie stopové prvky obnovujú prietok krvi a bránia rozvoju anémie, inhibujú patologický rast nádorov..
 2. Na prípravu liečivých odvarov stačí variť polievkovú lyžicu suchých rastlín v 300 ml vriacej vody a variť na miernom ohni 10 minút. Potom trvajte hodinu a užite 100 ml. trikrát denne, pridaním medu podľa chuti.
 3. Z tejto rastliny si tiež môžete uvariť a napiť tinktúru - 50 gramov. odnože rastlín sa nalejú 5 litrami vodky a trvajú mesiac na tmavom mieste. Po užití užite 50 ml jedenkrát denne. Hlavná vec nie je užívať túto tinktúru s hypertenziou a srdcovým zlyhaním.

rebríček

 1. Odvar z tejto rastliny zastaví zápalový proces a má výrazný hemostatický a baktericídny účinok. Používa sa na ťažké krvácanie z maternice a poruchu menštruačného cyklu, zápal ovplyvňujúci ženský reprodukčný systém..
 2. Na prípravu liečivých odvarov sa lyžica suchej rastliny naparuje v pohári vriacej vody a trvá asi hodinu. Potom užite jednu tretinu pohára denne po hlavnom jedle.
 3. Môžete tiež variť a alkoholovú tinktúru - pre tento 30 gr. Na vysušenú rastlinu sa naleje 400 ml liečivého alkoholu alebo vodky a trvajú 2 týždne na tmavom a chladnom mieste. Po prefiltrovaní zoberte tinktúru 30 kvapiek trikrát denne, vždy po jedle.

Divoké priadze

Pomáha úspešne odstraňovať zápal a predchádzať patologickému šíreniu, množeniu epitelových tkanív, uvoľňovaniu svalových kŕčov.

Príprava vývaru stojí 3 gramy. suché suroviny v 200 ml vriacej vody a trvajte na tom pol hodiny. Po prefiltrovaní zoberte celý objem naraz po dobu jedného mesiaca.

predpoveď

 1. Ako patologický proces nie je adenomyóza pre ženu nebezpečná - pri dobre zvolenej liečbe a včasnej diagnóze je možné zachovať celý orgán, maternicu, jej normálne fungovanie a reprodukčné funkcie..
 2. Ako lekári poznamenávajú, u polovice pacientov s diagnostikovanou adenomyózou sa s najväčšou pravdepodobnosťou paralelne vyvíja endometrióza a maternicové myómy, čo si vyžaduje ďalšie vyšetrenie a liečbu..

Liečebné ceny

Náklady na liečbu adenomyózy závisia od úrovne kliniky a celkového stavu pacienta, štádia patologického procesu..

Ak hovoríme o priemerných číslach, nákladoch na liečbu adenomyózy v hlavnom meste, môžeme oznámiť nasledujúce štatistiky:

 1. Vstup na gynekológa a vykonanie lekárskeho diagnostického vyšetrenia a vyšetrenia - náklady na služby sa môžu pohybovať od 1 500 do 2 100 rubľov.
 2. Pri vykonávaní ambulantnej liečby podľa individuálneho programu inštalácia špirály - cena sa pohybuje medzi 1800 - 2500 rubľov.
 3. Príprava a zavedenie vnútromaternicového zariadenia - 2500 - 2700 rubľov.
 4. Kolposkopia predĺžená - 1900 - 2300 rubľov.
 5. Ablácia a liečba novotvarov elektrickým prúdom - náklady na tento typ chirurgického zákroku sa pohybujú od 3 200 do 5 500 rubľov.

Prevencia adenomyózy

 1. Najlepším spôsobom prevencie patologického procesu je včasné zistenie rastu patologických endometriálnych buniek v maternici počas pravidelných gynekologických vyšetrení v rámci preventívneho programu..
 2. Lekári tiež odporúčajú, aby žena viedla zdravý životný štýl, relaxovala v plnom rozsahu, trávila menej času na slnku, čo má výrazný škodlivý vplyv na organizmus..
 3. Ak stresové situácie neustále vznikajú v práci aj doma, oplatí sa konzultovať s terapeutom, pokiaľ ide o používanie sedatív, zlúčenín, ktoré normalizujú centrálny nervový systém, absolvujú masážny kurz a fyziologické postupy..

Ak venujete pozornosť svojmu telu, občas môžete minimalizovať riziko vzniku patologického procesu, adenomyózy a iných gynekologických ochorení..

recenzia

Recenzie liečby adenomyózy:

Maternicová adenomyóza - difúzne a nodulárne, symptómy a príznaky, liečebný algoritmus, ľudové liečivá

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Čo je to adenomyóza?

Vnútorná endometrióza (adenomyóza) je ochorenie maternice, pri ktorom endometrium, jeho vnútorná sliznica, rastie do ďalších vrstiev orgánu..

Adenomyóza je špeciálny prípad endometriózy, systémovej benígnej choroby, pri ktorej sa endometriálne bunky množia mimo sliznicu maternice..

V tomto prípade novým umiestnením endometriálnych buniek môžu byť vnútorné alebo vonkajšie pohlavné orgány - maternica, vajcovody, vaječníky, vagína (endometrióza pohlavných orgánov) a ďalšie orgány a tkanivá tela - gastrointestinálny trakt, močový systém, pľúca, pupok, pooperačné rany atď. (extragenitálna endometrióza).

Genitálna endometrióza sa zasa delí na vonkajšiu (endometrióza vaječníkov a vagíny) a vnútornú endometriózu maternice (adenomyóza)..

Keď sú mimo maternicovej sliznice, endometriálne bunky naďalej fungujú v súlade s mesačným cyklom - to spôsobuje lokálne zápalové javy a potom degeneratívne zmeny, ktoré vážne porušujú činnosť orgánu, ktorý obývali..

Výraz „adenomyóza“ teda doslova znamená glandulárnu degeneráciu svalového tkaniva („adeno“ - žľaza, „myo“ - svalové tkanivo, prípona „oz“ - degeneratívne zmeny). Pod vplyvom aktivity endometriálnych žľazových buniek, ktoré prenikli do myometria, prechádza vrstva maternicového svalu vážnymi patologickými zmenami, ktoré vedú k degenerácii orgánov..

Výrazy „endometrióza maternice“ a „adenomyóza“ sú registrované v medzinárodnej histologickej klasifikácii. Je však potrebné poznamenať, že podľa doslovného prekladu možno adenomyózu nazvať takú formu alebo stupeň maternicovej endometriózy, keď sa objavia vážne patologické zmeny v jej svalovej vrstve (nodulárna forma maternicovej endometriózy alebo difúzna adenomyóza 2-3 stupne)..

Čo je to difúzna, nodulárna a difúzna-nodulárna adenomyóza maternice?

Difúzna, nodulárna a difúzno-nodulárna (zmiešaná) adenomyóza - morfologické formy vnútornej maternicovej endometriózy.

Difúzna forma adenomyózy morfologicky predstavuje prítomnosť slepých vreciek v endometriu, prenikajúcich z maternicovej dutiny do rôznych hĺbok jej vrstiev (až po tvorbu fistúl v panvovej dutine)..

Uzlová forma adenomyózy sa vyznačuje prienikom glandulárneho epitelu do svalovej vrstvy maternice s tvorbou uzlov rôznych veľkostí. Uzly sú spravidla viacnásobné, naplnené krvou alebo čokoládou sfarbenou tekutinou, ktorá sa vytvára v dôsledku fungovania endometriálnych žliaz v súlade s rytmom menštruačného krvácania..

Endometriotické uzliny majú najčastejšie hustú konzistenciu, pretože okolo nich sa šíri spojivové tkanivo. Takéto uzly sú podobné benigným enkapsulovaným formáciám, ale endometriálne bunky sa môžu tiež nachádzať mimo rastu spojivového tkaniva podobného kapsulám.

Zmiešaná uzlovo-difúzna forma je morfologicky reprezentovaná oboma typmi prvkov.

Podľa toho, aké príznaky určuje stupeň adenomyózy tela maternice?
Čo je maternicová adenomyóza 1, 2, 3 a 4 stupňov?

Klasifikácia adenomyózy podľa stupňa prevalencie nie je medzinárodná, ale je pomerne výhodná, a preto sa často vyskytuje v domácej literatúre a vykonáva sa v praxi..

Závažnosť pri tejto klasifikácii je určená hĺbkou prenikania endometriálnych buniek do spodných vrstiev maternice (používa sa výhradne vo vzťahu k difúznej forme adenomyózy maternice)..
I. Difúzne výrastky endometriálnych buniek v submukóznej vrstve maternice.
II. Patologický proces prenikol do vrstvy maternicového svalu, ale nezachytával viac ako polovicu tejto vrstvy.
III. Svalová vrstva je zapojená do patologického procesu viac ako polovica.
IV. Rast endometriálnych buniek mimo svalovej vrstvy v seróznej membráne maternice, s ďalším prechodom do pobrušnice a postihnutím panvových orgánov..

Aké je riziko adenomyózy (endometriózy)?

Endometrióza sa považuje za benígnu hyperpláziu (patologická proliferácia tkaniva), pretože endometriálne bunky, ktoré migrovali do iných orgánov a tkanív, si zachovávajú svoju genetickú štruktúru. Znaky, ako je schopnosť klíčiť v iných orgánoch, tendencia šírenia sa v tele a odolnosť voči vonkajším vplyvom, ho však spájajú s malígnymi nádormi..

Slovo „benígne“ tiež hovorí o prognóze choroby - zpravidla trvá roky a desaťročia, bez toho, že by to viedlo k vážnemu vyčerpaniu tela a smrti. Avšak, ako v prípade malígnej hyperplázie (rakovina, sarkóm atď.), Adenomyóza (endometrióza) je ťažké liečiť konzervatívne a chirurgia pre túto patológiu je oveľa rozsiahlejšia ako v prípade benígnych nádorov, pretože je ťažké určiť ju. hranica medzi chorým a zdravým tkanivom.

Najčastejšou komplikáciou adenomyózy je skutočnosť, že endometriálne bunky fungujúce v súlade s mesačným cyklom vedú k ťažkému krvácaniu, ktoré je spojené s rozvojom akútnej a / alebo chronickej anémie. V niektorých prípadoch musia byť pacienti hospitalizovaní a dokonca musia naliehavo operovať kvôli život ohrozujúcemu krvácaniu.

Adenomyóza je náchylná na šírenie procesu do ďalších orgánov a tkanív, čo vedie k systémovým léziám. S extragenitálnym usporiadaním endometriálnych buniek sú možné mnohé komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý lekársky zásah (črevná obštrukcia s endometriózou gastrointestinálneho traktu, hemotorax (vyplnenie pleurálnej dutiny krvou) s pľúcnou endometriózou atď.).

A nakoniec, ďalšie nebezpečenstvo endometriózy všeobecne, a najmä adenomyózy, je nebezpečenstvo malígnej genetickej transformácie migrovaných buniek. Takáto transformácia je veľmi reálna, pretože každá hyperplázia má viac alebo menej výraznú tendenciu k malignite a na novom mieste sú endometriálne bunky nútené existovať v extrémne nepriaznivých podmienkach..

Koľko žien trpí adenomyózou?

Prevalencia endometriózy je tretia medzi gynekologickými chorobami (po zápalových léziách v prílohách a maternicových fibroidoch)..

Výskyt endometriózy je asi 20 - 90% (podľa rôznych zdrojov). Takéto šírenie digitálnych údajov by nemalo byť podozrivé. Faktom je, že mnoho vedcov k týmto údajom pridáva subklinické (asymptomatické) formy choroby. Podľa klinických údajov predstavuje asymptomatická endometrióza až 45% všetkých prípadov patológie a je zistená v štúdii u žien, ktoré hľadajú pomoc kvôli neplodnosti. Pretože endometrióza vedie k neplodnosti, nie vždy je možné odhadnúť počet žien s endometriózou. Preto je nepresnosť údajov o výskyte patológie.

Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje u žien v reprodukčnom veku, ale v niektorých prípadoch je diagnostikovaná u dospievajúcich, ako aj u žien v menopauze, ktoré užívajú substitučnú hormonálnu liečbu. Bolo to tak, že maximálny výskyt bol v neskorom reprodukčnom veku a premenopauze, ale existovali práce, ktoré vyvracajú toto tvrdenie..

V posledných desaťročiach došlo k značnému zvýšeniu výskytu endometriózy. To sa vysvetľuje na jednej strane porušením imunologického stavu obyvateľstva pod vplyvom mnohých príčin (problémy životného prostredia, stres atď.) A na druhej strane zavedením najnovších diagnostických metód, ktoré výrazne zvýšili detekciu nízkych a asymptomatických foriem (laparoskopia, NMR zobrazovanie). transvaginálne ultrazvukové vyšetrenie).

Čo spôsobuje rozvoj adenomyózy?

Príčiny a hlavné mechanizmy rozvoja endometriózy (adenomyózy), žiaľ, nie sú doteraz úplne objasnené..

S istotou môžeme len povedať, že endometrióza je hormonálne závislé ochorenie, ktorého vývoj uľahčuje imunitný systém..
Medzi rizikové faktory rozvoja adenomyózy patria:

 • nepriaznivá dedičnosť endometriózy, ako aj benígnych a malígnych nádorov oblasti ženských pohlavných orgánov;
 • príliš skorý alebo neskorý nástup menštruácie;
 • oneskorený nástup sexuálnej aktivity;
 • neskoré narodenie;
 • komplikované narodenie;
 • obezita;
 • rôzne manipulácie na maternici (potrat, diagnostické kyretáž);
 • použitie vnútromaternicového zariadenia;
 • použitie perorálnej antikoncepcie;
 • zápalové ochorenia maternice a prívesky, dysfunkčné krvácanie, najmä ak došlo k chirurgickým zákrokom a / alebo dlhodobej hormonálnej liečbe;
 • prítomnosť systémových extragenitálnych chorôb (hypertenzia, choroby gastrointestinálneho traktu);
 • časté infekčné choroby, alergické reakcie, naznačujúce narušenie funkcií imunitného systému;
 • nízky sociálno-ekonomický štatút;
 • ťažká fyzická práca;
 • stres, sedavý spôsob života;
 • žijúcich v environmentálne znevýhodnenom regióne.

Príznaky adenomyózy maternice

Hlavným a patognomickým (charakteristickým pre toto ochorenie) symptómom adenomyózy je hojné a / alebo predĺžené menštruačné krvácanie, ktoré vedie k anémii sekundárneho nedostatku železa..

Anémia sa zase prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť;
 • ospalosť;
 • sklon k rôznym infekčným chorobám;
 • bledú pokožku a viditeľné sliznice;
 • v závažných prípadoch - dýchavičnosť s malými fyzickými námahami;
 • závraty;
 • prudké zníženie výkonu a schopnosť primerane posúdiť ich vlastný stav.

Medzi patognomické príznaky adenomyózy patrí aj výskyt hnedého škvrnitého výtoku 2-3 dni pred začiatkom menštruácie a 2-3 dni po ňom..

Pri bežných formách adenomyózy sa môže vyvinúť metrorágia - krvácanie z maternice, ktoré sa vyskytuje uprostred menštruačného cyklu..

Ďalším charakteristickým príznakom adenomyózy je syndróm bolesti, ktorý sa vyskytuje niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a spravidla mizne 2 až 3 dni po nástupe menštruácie (dysmenorea alebo algomenorea)..

Povaha a závažnosť bolesti závisí od lokalizácie procesu. Obzvlášť závažný syndróm bolesti sa pozoruje pri poškodení maternicového istmu, ako aj pri rozšírenej adenomyóze s rozvojom adhézií..

Adenomyóza sa často vyskytuje pri patológii, ako je napríklad ďalší maternicový roh, pri ktorom sa môže vyskytnúť endometrióza, ak sa klinika podobá akútnemu bruchu (menštruačná krv sa vrhá do panvovej dutiny a spôsobuje príznaky peritonitídy)..

Ožiarením bolesti je často možné zistiť lokalizáciu patologického procesu. Takže pri lézii maternicového rohu bolesť vyžaruje do zodpovedajúcej oblasti trieslovín a isthmusom do pošvy alebo konečníka..

Ďalším charakteristickým príznakom adenomyózy je bolesť počas pohlavného styku, najmä v predvečer menštruácie (najčastejšie s poškodením maternicového svalu)..

Klinické vyšetrenie pacientov s adenomyózou určuje zvýšenie maternice, zvlášť výrazné pred menštruáciou a v prvých dňoch menštruačného cyklu. Difúzna forma je charakterizovaná „sférickou“ maternicou. Pri nodulárnej adenomyóze je niekedy možné vyšetriť uzly.

Je potrebné poznamenať, že závažnosť symptómov adenomyózy závisí do určitej miery od stupňa prevalencie procesu. Difúzna adenomyóza 1. stupňa je náhodným nálezom pri vykonávaní určitých vyšetrení a je asymptomatická. Pri difúznej adenomyóze druhého a tretieho stupňa, ako aj pri nodulárnej forme adenomyózy sa však závažnosť klinických príznakov nezhoduje vždy s mierou prevalencie procesu a veľkosťou uzlov..

Ako adenomyóza postupuje v kombinácii s myómom maternice?

Pravdepodobnosť kombinácie adenomyózy s myómom maternice je veľmi vysoká (podľa niektorých autorov až 85%), čo sa vysvetľuje podobnými mechanizmami rozvoja týchto patológií..

Zvýšenie maternice v takýchto prípadoch spravidla zodpovedá veľkosti fibroidov. Veľkosť orgánu sa po menštruácii nevráti k normálu, ako je to v prípade izolovanej difúznej adenomyózy.

Zostávajúce príznaky adenomyózy v kombinácii s myómom však nepodliehajú výrazným zmenám. Výnimkou sú fibroidy maternice so submukóznym usporiadaním uzlov, v takýchto prípadoch sa pozoruje ťažké acyklické krvácanie z maternice..

Kombinácia adenomyózy s myómom maternice je ťažko konzervatívna, takže práve pri tejto kombinácii patológií sa pacientom najčastejšie odporúča rozhodnúť o hysterektómii (odstránenie maternice)..

Znaky kombinácie adenomyózy s ovariálnou endometriózou

Adenomyóza sa často kombinuje s ovariálnou endometriózou, čo sa vysvetľuje šírením procesu z maternicovej dutiny do nich. Mnohí vedci naznačujú, že tvorba endometriálnych premnožení vaječníkov je spojená s hádzaním menštruačnej krvi cez vajcovody, ktoré obsahujú proliferujúce živé endometriálne bunky..

Podľa rozšírenia procesu sa rozlišujú štyri stupne ovariálnej endometriózy:
I. Bodové ohniská endometriózy na povrchu vaječníkov a na pobrušnici, vo výklenku medzi maternicou a konečníkom.
II. Jednostranná endometroidná cysta s veľkosťou nepresahujúcou 6 cm, adhezívny proces v oblasti koncov maternice bez postihnutia čreva.
III. Dvojstranné endometroidné cysty do veľkosti 6 cm, výrazné zrasty s postihnutím čriev.
IV. Veľké bilaterálne cysty, proces prechodu do močového mechúra a hrubého čreva, bežný proces priľnavosti.

S rozšírením endometriózy z dutiny maternice do vaječníkov sa celá skupina symptómov spája s príznakmi adenomyózy..

Po prvé, bolesť sa transformuje. Na rozdiel od adenomyózy má bolesť stály, pravidelne sa zvyšujúci charakter. Maximálny nárast bolesti je charakteristický nástupom menštruácie a obdobím ovulácie (odchod zrelého vajíčka z folikulov uprostred menštruačného cyklu). Bolesť s ovariálnou endometriózou je lokalizovaná v spodnej časti brucha, v projekcii maternice, bolí alebo ťahá v prírode, je daná do bedrovej oblasti, krížovej kosti a konečníka..

Pri adenomyóze v kombinácii s ovariálnou endometriózou je charakteristický výrazný menštruačný syndróm, ktorý je často sprevádzaný nevoľnosťou, zvracaním, končatinami za studena, prudkým poklesom pracovnej kapacity. V prvých dňoch menštruácie, subfebrilného stavu je možná zmena laboratórnych parametrov všeobecného krvného testu (zvýšenie počtu leukocytov a ESR)..

S vývojom procesu lepenia sa objavujú poruchy čriev a močového mechúra (zápcha, časté a bolestivé močenie)..

Pri klinickom vyšetrení odhaluje palpácia príloh ich nárast a bolesť, niekedy je možné vyšetriť cysty endometriotického vaječníka. Cysty sa spravidla skúšajú s veľkosťou väčšou ako 6 cm na boku a / alebo na chrbte maternice, ako nádorové útvary husto elastickej konzistencie, nepohyblivé v dôsledku vývoja adhézií, ostro bolestivé, najmä v predvečer a počas menštruácie..

Na presnú diagnózu sú potrebné rovnaké typy štúdií ako pri izolovanej adenomyóze.

Na základe toho, aké štúdie sú diagnostikované s adenomyózou?

Pre správnu diagnózu má zásadný význam zber anamnézy s určením existencie rizikových faktorov u daného pacienta (nepriaznivé dedičnosť, chirurgické manipulácie na maternici, rôzne somatické choroby atď.) A analýza ťažkostí (ťažká a / alebo predĺžená menštruácia, sprevádzaná závažnou menštruáciou). bolesť, bolesť pri pohlavnom styku, príznaky anémie).

Potom lekár vykoná fyzické vyšetrenie (vyšetrenie na gynekologickom kresle), počas ktorého sa v prípade adenomyózy spravidla zistí sférické zväčšenie maternice, čo zodpovedá 8 až 10 týždňom tehotenstva (zriedka viac). Inšpekcia sa najlepšie vykonáva v predvečer menštruácie, pretože v tomto okamihu je najvýraznejší nárast maternice. Pri nodulárnej forme adenomyózy je často možné sondovať uzly alebo tuberozitu povrchu maternice..

Dôkladná anamnéza s analýzou údajov, doplnená fyzikálnym vyšetrením, umožňuje spravidla vykonať predbežnú diagnostiku vnútornej endometriózy maternice (adenomyóza)..

Aby sa objasnila diagnóza, najmä aby sa určila lokalizácia a rozsah procesu, uskutočňujú sa ďalšie inštrumentálne štúdie na vyriešenie problému ďalšej taktiky liečby pre pacienta..

Zlatým štandardom pre testovanie na podozrenie na adenomyózu je ultrazvukové vyšetrenie. Okrem toho sa často používajú vyšetrovacie metódy, ako je jadrová magnetická rezonancia, hysterosalpingografia a hysteroskopia..

Aké sú ozveny adenomyózy??

Spomedzi všetkých typov ultrazvukového zobrazovania (ultrazvuk) je transvaginálne ultrazvukové skenovanie najznámejšie v oblasti adenomyózy. Diagnostická presnosť pri tejto vyšetrovacej metóde presahuje 90%.

Ak máte podozrenie na adenomyózu, je najlepšie vykonať echografiu v predvečer menštruácie (v 23. - 25. deň cyklu)..

V priebehu rokov vývoja ultrazvukovej diagnostiky sa všeobecne zistili nasledujúce patognomické ozveny vnútornej endometriózy (adenomyózy) maternice:
1. Zväčšenie prednej veľkosti maternice, v dôsledku čoho orgán získa guľovitý tvar.
2. Zvýšenie maternice až do 6 týždňov tehotenstva alebo viac.
3. Asymetria hrúbky steny.
4. Vzhľad menštruácie v predvečer menštruácie vo svalovej membráne maternice maternice cystických dutín s rozmermi 3 - 5 mm alebo viac.

Aká liečba je predpísaná pre adenomyózu maternice?

Adenomyóza nie je utrpenie samostatného orgánu, ale chronické systémové ochorenie tela. Preto je pri liečbe patológie potrebný čisto individuálny prístup, ktorý zohľadňuje všetky mechanizmy nástupu a vývoja choroby u konkrétneho pacienta..

Pri výbere spôsobu liečby sa teda berie do úvahy veľa faktorov, predovšetkým:

 • vek pacienta a jej túžba mať deti v budúcnosti;
 • lokalizácia a prevalencia patologického procesu;
 • závažnosť klinického obrazu a riziko komplikácií;
 • celkový stav tela (prítomnosť sprievodných chorôb, stav imunitného systému atď.);
 • trvanie adenomyózy.

Všetky lekárske opatrenia na boj proti adenomyóze možno klasifikovať takto:
I. Chirurgické ošetrenie:
 • radikál (odstránenie maternice a vaječníkov);
 • konzervácia orgánov (laparoskopia a excízia endometroidných ložísk).

II. Konzervatívne zaobchádzanie:
 • hormonálna terapia;
 • nešpecifická protizápalová terapia;
 • sedatívne (sedatívne) lieky;
 • vitamínová terapia;
 • udržiavanie funkcie pečene;
 • odstránenie anémie;
 • imunomodulátory;
 • absorbovateľná terapia;
 • fyzioterapia.

III. Kombinované ošetrenie.

Všeobecný algoritmus na liečbu pacientov s adenomyózou je nasledujúci: v prvom rade je predpísaná konzervatívna liečba, a ak je neúčinná alebo existujú kontraindikácie pri používaní hormonálnych liekov, obracajú sa na chirurgické metódy liečby..

V posledných rokoch sa na liečbu pacientov v reprodukčnom veku úspešne používajú endoskopické operácie na zachovanie orgánov. Hlavné znaky ich správania sú:

 • adenomyóza v kombinácii s hyperpláziou endometria;
 • fungujúce endometroidné ovariálne cysty (priemer viac ako 5 cm);
 • hnisavost 'maternicovych prisad postihnutych endometriózou;
 • adhézie v ampulách vajcovodov (hlavná príčina neplodnosti pri endometrióze);
 • neúčinnosť hormonálnej terapie (pri liečbe hormonálnych liekov neexistuje viac ako 3 mesiace žiadna pozitívna dynamika);
 • prítomnosť somatických chorôb, ktoré sú kontraindikáciami dlhodobej hormonálnej terapie (kŕčové žily a tromboflebitída, závažné ochorenie pečene, migréna, depresívne stavy, epilepsia, cerebrovaskulárna príhoda, obezita, diabetes mellitus, hypertenzia atď.).

Operácie na zachovanie orgánov nie sú radikálnou liečebnou metódou, pretože nie je možné izolovať všetky ložiská endometriózy, sú však metódou voľby pre ženy, ktoré chcú obnoviť a / alebo zachovať plodnosť..

Radikálna chirurgia s odstránením maternice a / alebo vaječníkov sa vykonáva, ak sú k dispozícii tieto indikácie:

 • progresívny priebeh choroby u žien starších ako 40 rokov;
 • absencia účinku kombinovanej liečby s činnosťami na zachovanie orgánov;
 • kombinácia nodulárnej formy adenomyózy alebo difúznej adenomyózy 3. stupňa s myómom maternice;
 • hrozba zhubnej transformácie.

Môže sa vyliečiť adenomyóza?

Adenomyóza je choroba s chronicky recidivujúcim priebehom. Štatistika relapsov po úspešnej neradikálnej liečbe (konzervatívna terapia, chirurgia zachovávajúca orgán) je asi 20% ročne. Po piatich rokoch dosiahne počet relapsov 74%.

Najtrvalejší účinok sa pozoruje pri kombinovanom použití chirurgických (konzervačných operácií) a konzervatívnych (hormonálna terapia) metód liečby adenomyózy, vo väčšine prípadov sú relapsy stále nevyhnutné..

Prognóza u premenopauzálnych žien je o niečo lepšia, pretože pri fyziologickom vyhynutí funkcie vaječníkov aktivita tohto procesu ustupuje.

U pacientov podstupujúcich radikálnu operáciu (odstránenie maternice a vaječníkov) sa tento proces neobnoví.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice??

Adenomyóza je druhou hlavnou príčinou neplodnosti žien po zápalových ochoreniach ženských pohlavných orgánov. A ak vezmete do úvahy aj to, že časť chronicky sa zhoršujúcej adnexitídy (zápalové procesy vo vaječníkoch) nie je spôsobená infekčným procesom, ale vnútornou endometriózou, potom je zrejmé spojenie medzi adenomyózou a neplodnosťou..

Podľa štatistických štúdií rôznych autorov je neplodnosť s adenomyózou diagnostikovaná v každom treťom alebo druhom prípade alebo dokonca častejšie (podľa niektorých správ dosahuje úroveň neplodnosti 60 až 80%)..

Mechanizmy výskytu neplodnosti pri adenomyóze sa u rôznych pacientov líšia, a preto sa budú prognostická a liečebná taktika líšiť.

Uvádzame najčastejšie príčiny neplodnosti u pacientov s vnútornou endometriózou maternice (v zostupnom poradí pozorovacích frekvencií):
1. Narušenie transportnej funkcie vajcovodov v dôsledku adhézií alebo zníženia ich motorickej aktivity, aby sa vajíčko nemohlo dostať z vaječníka do maternicovej dutiny..
2. Patologické zmeny v hormonálnej sfére, ktoré bránia ovulácii (dozrievanie vajíčka a jeho únik z folikulov). Niektorí autori považujú tento dôvod za hlavný dôvod výskytu neplodnosti pri adenomyóze.
3. Autoimunitné reakcie vedúce k deaktivácii spermií v maternicovej dutine, ako aj k prevencii implantácie oplodneného vajíčka a ďalšieho rozvoja embrya.
4. Prerušenie tehotenstva v skorých štádiách kvôli zvýšenej kontraktilite myometria spôsobenej zápalovými javmi vo svalovej vrstve maternice..
5. Bolestivosť počas pohlavného styku, čo sťažuje pravidelný sex.

Neplodnosť pri adenomyóze môže byť často spôsobená niekoľkými dôvodmi naraz, preto je na obnovenie reprodukčnej funkcie potrebná dlhodobá komplexná liečba. Úspešnosť liečby veľmi závisí od dĺžky obdobia neplodnosti. Najlepšie výsledky sa teda dosiahnu, ak jeho trvanie nepresiahne 3 roky.

Adenomyóza teda veľmi často vedie k neplodnosti, avšak včasná komplexná liečba dáva šancu obnoviť schopnosť otehotnenia.

Adenomyóza a tehotenstvo. Existujú nejaké šance vydržať a porodiť zdravé
dieťa?

Aké sú populárne spôsoby liečby internej endometriózy
(adenomyóza) maternice? Je možné liečiť ľudskú adenomyózu
prostriedky?

Existuje mnoho rôznych metód alternatívnej liečby adenomyózy, niektoré z nich sú uznávané ako oficiálne lieky a môžu byť zahrnuté do komplexnej liečby patológie..

Sieť av skutočnej kvázi-lekárskej literatúre však obsahuje mnoho zbytočných a dokonca aj mimoriadne škodlivých tipov, takže skôr ako začnete používať niektorý z populárnych receptov na liečbu adenomyózy, musíte sa poradiť s lekárom. V žiadnom prípade nemôžete nahradiť liečbu predpísanú lekárom alternatívnymi metódami.

Adenomyóza je choroba, ktorá je náchylná na recidívu, takže je veľmi ťažké ju úplne vyliečiť, a to pomocou oficiálnej aj tradičnej medicíny..

Úradné lieky však zaručujú, že komplexná liečba vnútornej maternicovej endometriózy môže zlepšiť kvalitu života, prerušiť proces a minimalizovať riziko komplikácií. S včasným začiatkom adekvátnej liečby sú šance na udržanie reprodukčnej funkcie dosť vysoké.

Preto by ste pri adenomyóze mali najskôr vyhľadať pomoc od úradného lekárstva. Po konzultácii s lekárom môžete na liečbu adenomyózy použiť tradičné metódy liečby schválené tradičnou medicínou.

Maternicová adenomyóza - čo to je, príznaky a formy patológie

Maternicová adenomyóza je jednou z odrôd endometriózy, keď sa sliznica zavedie do iných guličiek orgánu a vyvolá v nich štrukturálne zmeny..

Symptómy sú charakterizované výskytom nepohodlia počas pohlavného styku, bolestivých období a krvácaním počas menštruačného cyklu..

Toto ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku, pretože hormóny ovplyvňujú jeho vzhľad a vývoj. Liečba je dlhá, lekári využívajú rôzne metódy - lieky, chirurgický zákrok, fyzioterapia, tradičná medicína.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza je patologický stav, pri ktorom sú endometriálne bunky (sliznica) obsiahnuté v tkanivách svalovej gule orgánu. V prístupnom jazyku vnútorná vrstva zväčšuje svoju plochu vďaka zavedeniu do maternicových svalov.

Napriek tomu, že endometrium mení svoju obvyklú lokalizáciu, stále podľahne cyklickým zmenám - odlupuje sa na začiatku cyklu a do konca sa úplne zotavuje..

Počas odmietnutia ovplyvňuje endometriálne tkanivá nachádzajúce sa v blízkosti, čo vedie k ich zápalu a objaveniu sa bolesti u žien..

Dôležité! Adenomyóza je patológia maternice, ak sliznica rastie inde (krčka maternice, vaječníky), potom sa choroba nazýva endometrióza..

Podľa výskytu patologických inklúzií sa rozlišujú tri typy patológie - nodulárne, ložiskové a difúzne..

Ohnisko sa vyznačuje výskytom jednotlivých ostrovčekov tkaniva endometria v myometrii a difúzna adenomyóza absorbuje celý povrch maternice. So zviazaným tvarom v guľkách tela sa vytvárajú uzly rôznych veľkostí, vyplnené krvavým obsahom.

Najčastejšie v gynekológii je adenomyóza diagnostikovaná u pacientov po 35 rokoch, ale môže sa vyskytnúť aj v staršom veku. Je zaujímavé, že v období menopauzy sa samotné ochorenie vylieči.

S vekom vaječníky prestávajú fungovať, koncentrácia estrogénu v krvi sa významne znižuje a zmeny v endometriu ustávajú. Pretože hormonálna stimulácia sliznice zmizne, prestane rásť a patológia ustupuje.

príčiny

Príčiny adenomyózy nie sú známe, ale identifikujú sa rizikové faktory, ktoré vedú k rozvoju choroby:

 • menštruácia, ktorá sa začala skôr ako 12 rokov alebo neskôr ako 16 rokov;
 • obezita - s nadmernou hmotnosťou v ženskom tele sa zvyšuje množstvo estrogénu, čo vedie k rastu endometria;
 • použitie orálnej antikoncepcie alebo iných liekov obsahujúcich ženské pohlavné hormóny;
 • oneskorený alebo skorší nástup sexuálnej aktivity;
 • vnútromaternicová manipulácia;
 • prítomnosť podobnej choroby u blízkych príbuzných;
 • časté infekcie.

Medzi endometriom a myometriou je tenká priehradka, ktorá zabraňuje šíreniu sliznice, ale je veľmi ľahké ju poškodiť..

Preto sa operácie v maternicovej dutine, ako sú kyretáž, umiestnenie špirály, nepresná manuálna revízia po pôrode a potraty, stali bežnými príčinami adenomyózy..

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť vrodená adenomyóza, ktorá je spôsobená poruchami v období vnútromaternicového vývoja. Dôvodmi môžu byť poruchy endokrinného systému nastávajúcej matky, choroba tehotnej ženy, ako aj genetické vlastnosti plodu..

Je známe, že ženský hormón produkovaný vo vaječníkoch, estrogén, ovplyvňuje rast endometria. Preto stavy tela, ktoré vedú k zvýšeniu jeho hladiny v krvi, vyvolávajú proliferáciu, to znamená aktívny rast sliznice maternice..

Nemôžeme však povedať, že toto je príčina choroby, pretože nie vždy nasýtenie estrogénmi vedie k klíčeniu endometria do hlbších vrstiev maternice..

Fáza a forma

Rôzne formy a štádiá choroby sa rozlišujú v závislosti od toho, ako sa choroba chová, koľko rástla v guľôčkach maternice a koľko patologického tkaniva obsadila..

Existujú tri rôzne formy adenomyózy - fokálna, nodulárna a difúzna. Ich klinické obrázky sa prakticky nelíšia, ale štrukturálne zmeny v orgánoch sa líšia.

Uvažovaná adenomyóza krčka maternice môže byť buď samostatná choroba, alebo sa môže prejaviť v spojení s poškodením tela orgánu..

Pri tejto lokalizácii procesu je častým príznakom špinenie, ktoré sa objaví po pohlavnom styku. Ochorenie je pomerne zriedkavé, ale jeho priebeh je zvyčajne rýchlejší ako pri maternicovej adenomyóze.

Postupné štádium je charakteristické pre fokálnu endometriózu maternicového telesa, hĺbka procesu je štyri stupne.

Adenomyóza 1. stupňa

Pri prvom stupni adenomyózy sa môže poškodiť iba submukózna guľa, nie sú žiadne príznaky choroby, dievčatá môžu otehotnieť a bez problémov vydržať zdravé dieťa..

Prvá etapa je diagnostikovaná zriedka, zvyčajne je zaznamenaná náhodne pri preventívnych lekárskych vyšetreniach.

Adenomyóza 2 stupne

Druhá fáza sa vyznačuje poškodením svalovej gule na polovicu svojej hrúbky. Klinický obraz sa často neprejavuje, iba u zvlášť citlivých pacientov môže stupeň 2 spôsobiť menštruáciu a zhoršené zdravie počas menštruácie..

Ultrazvukové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva pomocou vaginálnej sondy, vám umožňuje diagnostikovať druhé štádium choroby.

Adenomyóza 3 stupne

V treťom stupni sa endometrium zavedie do viac ako polovice hĺbky myometria a spôsobuje zväčšenie veľkosti maternice. Vyskytujú sa klinické príznaky - krvácanie, bolesť.

Počas gynekologického vyšetrenia sú na maternici zaznamenané charakteristické zmeny. V dôsledku poškodenia orgánov a sprievodnej endometriózy je pravdepodobnosť otehotnenia s adenomyózou 3. stupňa veľmi nízka..

Čoskoro sa vyvinie štvrté štádium, keď sliznica preniká do celého myometria a v závažných prípadoch presahuje maternicu..

Takéto zanedbávané prípady sa liečia iba odstránením celého orgánu, pretože je nemožné od seba oddeliť svaly a sliznice..

Difúzna adenomyóza

Pri difúznej maternicovej adenomyóze sa častice endometria šíria rovnomerne vo svalovej vrstve, nehromadí sa na jednom mieste, ale absorbujú celý povrch. Difúzna forma sa najčastejšie vyskytuje po poškodení septa medzi membránami maternice.

V počiatočných štádiách je ťažké diagnostikovať difúznu adenomyózu, pretože sa klinicky neprejavuje a ultrazvukové vyšetrenie nepreukazuje inklúziu do myometria..

Opak je fokálna forma, keď endometrium vytvára lézie vo svaloch maternice. Sú zreteľne viditeľné v ultrazvuku dokonca aj v počiatočných fázach vývoja..

Nodulárna forma adenomyózy

S nodulárnou formou adenomyózy v maternici vznikajú útvary z endometriálnych buniek, ktoré sa podobajú myomatóznym uzlinám. Zvyčajne ich je niekoľko naraz, ich dutiny sú vyplnené krvavou tekutinou, ktorá pripomína čokoládu.

Zápalný proces sa vyvíja v mieste uzlov, čo vedie k proliferácii spojivových buniek, takže patologické formácie sú obklopené hustým tkanivom.

Nodulárna adenomyóza maternice je najťažšou formou priebehu choroby, je takmer nemožné otehotnieť a porodiť s ňou dieťa, a dokonca aj po uzdravení je dosť ťažké urobiť.

Okrem toho sa počas diagnózy patológia často zamieňa s mnohými maternicovými fibroidmi..

príznaky

Najcharakteristickejšie príznaky adenomyózy maternice sú patologické zmeny v menštruačnom cykle:

 • menštruácia trvá viac ako týždeň;
 • špinenie je veľmi hojné, v jednom cykle stratí dievča viac ako 200 ml krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • prítomnosť krvných zrazenín vo výtoku;
 • niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou a po nich mierny hnedý prietok;
 • menštruácie - patologické krvácanie, ktoré nie je spojené s menštruáciou, ku ktorému môže dôjsť v ktorýkoľvek deň cyklu;
 • výrazný premenštruačný syndróm.

Bolesť s adenomyózou sa objaví 2 až 3 dni pred menštruáciou a úplne zmizne iba niekoľko dní po začiatku výtoku.

Ich intenzita závisí od miesta a výskytu adenomyózy, bolestivé príznaky sa môžu vyskytnúť v dolnej časti brucha a vyžarovať do chrbta alebo perineum..

Pacienti sa často sťažujú na príznaky adenomyózy maternice, ako sú nepohodlie počas sexu alebo špinenie po pohlavnom styku..

Častým príznakom choroby je neplodnosť, ktorá sa vyskytuje v dôsledku štrukturálnych zmien v endometriu, ako aj v dôsledku tvorby adhézií v maternicovej dutine. S sťažnosťou na nemožnosť mať deti sa pacienti zvyčajne obracajú na prenatálnu kliniku.

Niekedy môže dôjsť k implantácii vajíčok, ale vo viac ako 80% prípadov takéto tehotenstvo končí potratom.

V dôsledku významného menštruačného krvácania trpia pacienti aj príznakmi anémie:

 • neustály pocit ospalosti, únava;
 • únava, výrazné zníženie výkonu;
 • koža pacientov je bledá;
 • časté závraty;
 • mdloby
 • znížená imunita av dôsledku toho častý výskyt infekčných chorôb.

Gynekologické vyšetrenie odhaľuje zmeny v maternici - difúzna adenomyóza vedie k jej zvýšeniu a v prítomnosti uzlov sa jej povrch stáva hľúzou.

Dôležité! Čím bližšie k menštruácii, tým väčšia maternica, po ukončení menštruácie sa jej veľkosť mierne zmenší.

Najviac informatívne príznaky, ktoré umožnia diagnostikovať adenomyózu, možno zistiť pomocou ultrazvukového vyšetrenia (ultrazvuk)..

Je lepšie použiť transvaginálny senzor, ale pri pokročilých formách sú ozveny adenomyózy viditeľné aj na konvenčnom ultrazvuku:

 • maternica sa stáva ako guľa;
 • orgán rastie na veľkosť 6-7 týždňov tehotenstva, v ťažkých prípadoch a viac;
 • hrúbka steny maternice je nerovnomerná;
 • krátko pred menštruáciou sa v myometrii objavia útvary podobné cystám.

Keďže je choroba často asymptomatická, musí každé dievča navštíviť gynekológa dvakrát do roka na rutinné vyšetrenie. Takéto opatrenia pomôžu identifikovať patológiu na úplnom začiatku jej vývoja..

diagnostika

Hlavnými kritériami pre diagnostiku sú ozveny adenomyózy, ktoré sú viditeľné počas ultrazvukového vyšetrenia. Lekár môže mať podozrenie na chorobu už podľa sťažností pacienta, ako aj na základe údajov z gynekologického vyšetrenia..

Potom sa uskutoční niekoľko ďalších vyšetrení na diagnostikovanie adenomyózy:

 • ultrazvuk;
 • MRI
 • hysteroskopia - vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálnych optických zariadení, ktoré sa vkladajú do orgánu pomocou krčka maternice;
 • hysterosalpingografia - röntgenové vyšetrenie, ktoré sa vykonáva s použitím konkrétnych látok - kontrasty. Detekuje adhézie v maternici a jej doplnkoch.

V prípade silného krvácania sa vykonáva kyretáž, ktorá má nielen terapeutickú, ale aj diagnostickú hodnotu. Výsledné tkanivo je odoslané na histológiu, ktorá vám umožní určiť ich typ.

Diagnóza adenomyózy sa zisťuje na základe zozbieranej anamnézy, údajov z dodatočných vyšetrení a vždy za prítomnosti echografických príznakov adenomyózy..

Môže sa vyliečiť adenomyóza

Je nemožné úplne vyliečiť adenomyózu bez odstránenia maternice, ale pomocou liekov, bylín, fyzioterapie môžete ochorenie zaviesť do dlhodobej remisie..

Keďže patológia závisí od hormónov a ostro reaguje na zmeny v ich koncentrácii v krvi, akýkoľvek nárast aktivity môže spôsobiť recidívu adenomyózy..

Dôležité! Nie každý musí túto chorobu vyliečiť. Ak adenomyóza nespôsobuje nepohodlie, lekár by mal byť neustále sledovaný lekárom, aby zachytil okamih rozvoja patológie..

Ako liečiť maternicovú adenomyózu

Liečba adenomyózy môže byť chirurgická alebo konzervatívna. Výber taktiky závisí od formy a rozšírenia choroby, od celkového zdravotného stavu pacienta a od jeho veku, napríklad po 40 rokoch sa uchyľujú hlavne k radikálnemu riešeniu problému (odstránenie maternice)..

Ihneď po stanovení diagnózy sa uskutoční konzervatívna liečba, ktorá sa snaží zachovať reprodukčné zdravie pacienta..

Hormonálne lieky sú predpísané, stabilizujú stav celého organizmu, bojujú proti zápalovým ložiskám. Ak lieky neprinášajú správny výsledok, sú spojené moderné chirurgické metódy liečby.

liečenie

Niekoľko skupín liekov je predpísaných na liečbu maternicovej adenomyózy, hormóny hrajú hlavnú úlohu, zvyšné lieky sú potrebné na symptomatickú liečbu.

Duphaston je medzi lekármi najobľúbenejší, s adenomyózou je jedným z prvých. Obsahuje progesterón, najmä nedostatok tohto hormónu vedie k proliferácii endometria.

Výhodou lieku je, že má málo vedľajších účinkov a väčšina pacientov ho bežne toleruje. Recenzia drogy sú väčšinou pozitívne, dievčatá píšu, že po liečbe Duphastonom sa choroba už dlho necíti..

Dajte liek až po vymenovaní ošetrujúcim lekárom, pretože liek si vyžaduje výber presného dávkovania. Dĺžka kurzu sa pohybuje od jedného do niekoľkých mesiacov.

Ďalším liekom na liečenie tohto ochorenia je Janine, perorálna antikoncepcia. Má malý zoznam vedľajších účinkov, pretože obsahuje nízke koncentrácie syntetických hormónov.

Stačia však na začiatok pozitívneho výsledku, pretože ich telo aktívne vstrebáva. Janine obsahuje dve hlavné účinné látky - estrogén a gestagén, prvá bráni rastu endometriálneho tkaniva a druhá stimuluje vaječníky..

Súčasne s hormonálnou liečbou sa vykonáva pomocná terapia:

 • protizápalové lieky eliminujú zápal v maternici, bránia objaveniu nových adhézií, znižujú intenzitu bolesti;
 • výrobky obsahujúce železo sa používajú na prevenciu a liečbu anémie, ktorá sa vyvíja v dôsledku ťažkej menštruácie;
 • vitamíny komplexne posilňujú organizmus;
 • lieky, ktoré zvyšujú imunitnú silu pacienta;
 • lieky proti bolesti so syndrómom silnej bolesti pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami.

Lekári nezanedbávajú ani recepty tradičnej medicíny, ktorá v kombinácii s konzervatívnou liečbou poskytuje dobré výsledky..

chirurgický

K operatívnym metódam riešenia problému sa pristupuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba neprináša výsledky a choroba pokračuje. Existujú dva typy zákrokov - radikálny a chirurgický zákrok, ktorý vám umožní v budúcnosti zachrániť orgán a mať deti.

Lekári sa pokúšajú uchýliť k odstráneniu maternice iba v extrémnych prípadoch, najmä ak dievča nemá deti alebo ak jej vek nie je nižší ako 40 rokov..

Operácia sa vykonáva bez problémov, ak patológia dosiahla tretie štádium alebo je kombinovaná s myomatóznou léziou maternice. Odstránenie orgánov sa tiež dôrazne odporúča, ak existuje riziko endometriálnej degenerácie v rakovinových bunkách..

Endocoagulation je chirurgický zákrok, ktorý vám umožní zachrániť orgán. Postup sa vykonáva pomocou endoskopu. Do dutiny maternice sa zavádza komora, špeciálne kliešte a koagulačné zariadenie.

Postihnuté oblasti sa uhryzú a odstránia a okraje rany sa opatrne koagulujú. Táto liečba je dostupná iba v skorých štádiách choroby. V pokročilých prípadoch to nenadobudne účinnosť, pretože endometriálne tkanivá už majú čas sa výrazne prehĺbiť do svalov.

Aké je riziko adenomyózy

Vnútromaternicová endometrióza je nebezpečné ochorenie, ak sa nelieči, môže adenomyóza vyvolať výskyt nebezpečných komplikácií:

 • krvácanie z maternice - endometrium, exfoliačné, zanecháva povrch rany, ktorý silne krváca. V prípade proliferácie endometria sa môže menštruácia zmeniť na život ohrozujúce krvácanie;
 • rozšírenie patologického procesu v tele - prechod do iných orgánov, endometria vedie k narušeniu ich fungovania;
 • anémia - veľká strata krvi každý mesiac vedie k rozvoju anémie;
 • neplodnosť - v štruktúre endometria dochádza k patologickým zmenám, preto je oplodnené vajíčko v ňom takmer nemožné získať oporu. Aj keď došlo k implantácii, vajíčko plodu nie je bezpečne fixované, preto často dochádza k spontánnym potratom. Okrem toho je toto ochorenie vždy sprevádzané zápalom, ktoré vedie k adhéziám, ktoré bránia priechodu spermie a vajíčka cez vajcovody a maternicu..

Ak žena lieči problém, počúva lekára a dodržiava všetky jeho odporúčania, má veľkú šancu priviesť chorobu do remisie a zabudnúť na nepríjemné príznaky na dlhú dobu.

Pri správnej liečbe sa komplikácie vyskytujú zriedkavo, väčšina žien po liečbe otehotnie a rodí zdravé deti..

predpoveď

Patológia sa týka chorôb s chronickým priebehom, takže sa pravidelne opakuje. Adenomyózu sa môžete úplne zbaviť len odstránením celej maternice, ale v tomto prípade dievča stratí príležitosť mať deti.

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku. Prvý a druhý stupeň sa úspešne liečia liekmi a pri liečbe tretieho a štvrtého stupňa sa najčastejšie musíte uchýliť k chirurgickému zákroku..

Moderná medicína umožňuje dievčaťám trpiacim adenomyózou počať a porodiť dieťa. Aby ste to dosiahli, musíte si naplánovať tehotenstvo a pred tým navštíviť lekára.

prevencia

Presné príčiny choroby zatiaľ neboli identifikované, preto neexistujú žiadne konkrétne preventívne opatrenia. Avšak udržiavaním imunity na správnej úrovni, vedením zdravého životného štýlu a pravidelnou návštevou gynekológa môže každá žena významne znížiť riziko patológie..

Nešpecifická prevencia zahŕňa:

 • správne používanie antikoncepčných prostriedkov, najmä tých, ktoré obsahujú hormóny;
 • normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie jeho porúch;
 • správne a včasné liečenie gynekologických chorôb;
 • udržiavanie obranyschopnosti tela;
 • kompletná strava obsahujúca všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • pravidelná fyzická aktivita zodpovedajúca stavu tela;
 • vyhýbanie sa stresu;
 • terapia endokrinným systémom.

Okrem toho sa odporúča vyhnúť sa manipuláciám, ktoré sa vykonávajú v maternicovej dutine, a to bez potratov, používať vnútromaternicovú antikoncepciu iba na odporúčanie lekára..

gestagény

Progestogény sú všeobecným názvom ženských hormónov, ktoré ovplyvňujú oblasť genitálií. Cyklické zmeny v ňom vyvolávajú ich účinky na endometrium. A s patologickou koncentráciou účinných látok sa vyvíja adenomyóza.

Na liečenie tohto ochorenia lekári používajú syntetické analógy týchto hormónov, ktoré sa nazývajú progestíny..

Ich použitie vám umožňuje normalizovať ženské hormonálne pozadie a zastaviť rast endometria. A pri dlhodobom užívaní drog je sliznica reverzibilná.

Môžem otehotnieť s adenomyózou maternice?

Hoci patológia vedie k neplodnosti, po správnom ošetrení môže dievča otehotnieť.

Keďže choroba nikde nezmizne, ale iba sa na chvíľu upokojuje, takéto tehotné ženy majú zvýšené riziko potratu, preto by sa mali počas tehotenstva starostlivo sledovať..

Ženy v pozícii sú predpísané lieky, ktoré pomáhajú podporovať tehotenstvo. Je však lepšie poradiť sa s lekárom pred tehotenstvom a predísť komplikáciám.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Sekretovaná hernia diskuvideoSekretovaná hernia disku. Otázka odpoveď.Sekretovaná hernia diskunadpisKýlové prietrže sa klasifikujú na základe stupňa pretrhnutia a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz.
Akákoľvek novotvar na tele spôsobuje strach a úzkosť. Sú to prírodné pocity, pretože všetko, čo sa líši od normy, môže byť pre telo nebezpečné. Lokalizácia na chodidle je druhá najčastejšia po lézii v oblasti kefy.
Ak je postihnutých 5 bedrových stavcov a 1 krížnik, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž disku L5-S1. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytuje patológia, pretože pri chôdzi, behu a iných pohyboch sa maximálne zaťaženie objavuje na spodnej časti chrbta.