loader

Hlavná

Liečba

Bisfosfonáty - čo to je? Názvy liečiv

Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..

Čo sú to bisfosfonáty??

Táto definícia sa uvádza ako generický názov pre skupinu liekov, ktoré znižujú progresívne úbytky kostnej hmoty. Tieto lieky sa používajú na liečbu osteoporózy a iných podobných ochorení..

Účelom účinných zložiek v týchto prípravkoch je znižovať odvápňovanie pacientov trpiacich osteoporózou a krehkých kostí. Sú prirodzene považované za analógy prírodných medzibunkových zložiek kostného tkaniva, ale sú syntetizované synteticky. Stále častejšie sa používajú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy.

Je zaujímavé poznamenať, že v dávnej minulosti sa používali v oleji a okrem toho v textilnom priemysle ako detergenty, ako aj v poľnohospodárstve ako hnojivá. V devätnástom storočí sa tieto chemické prvky použili v oblasti strojárstva ako inhibítory koróznych procesov. Vďaka tejto funkcii si získali veľkú popularitu v medicíne. Ale dnes je ich hlavným účelom spomaliť proces úpadku kostného tkaniva v ľudskom tele, a nie korózne poškodenie častí mechanizmov a strojov. Čo to je?

Bisfosfonáty alebo tiež nazývané difosfonáty sú založené na dvoch kyselinách, ktoré tvoria základ všetkých kombinácií fosforu a organických látok. Dajú sa rozdeliť do dvoch tried: dusík (jednoduchý) a dusík. Obe tieto skupiny liekov dokázali svoju účinnosť viac ako raz, vďaka čomu sa v medicíne často používajú.

Názvy bisfosfonátov sa budú posudzovať nižšie..

Použitie pri liečbe

Hlavným farmakologickým účinkom je vytváranie prekážok prirodzenej deštrukcie kostného tkaniva v prítomnosti určitých chorôb. Okrem toho môžu tieto lieky spôsobiť protinádorový a analgetický účinok..

Doteraz sa bisfosfonáty úspešne používajú na liečenie rozsiahleho zoznamu všetkých druhov chorôb vrátane nasledujúcich ochorení:

 • Prítomnosť osteoporózy a nádorov.
 • Prítomnosť metastáz v kostnom tkanive.
 • Hyperkalcémia spolu s deformujúcou sa osteodystrofiou.
 • Myelóm a osteogenéza.
 • Prítomnosť hyperparatyreózy
 • Patológia pri tvorbe kostného tkaniva.

Mechanizmus akcie

Súčasťou komplexu ich vplyvu na ľudské telo je mechanizmus inhibície osteoblastov. Sú to mladé bunky, ktoré s nadmerným rastom významne oslabujú stabilitu kostného tkaniva. Z tohto dôvodu je pri liečbe osteoporózy potrebné inhibovať ich aktívnu tvorbu. Čo to je - bisfosfonáty, teraz je to jasné.

Lieky sa podieľajú na procese syntézy bielkovín a spomaľujú rozklad kostného tkaniva. Výsledkom je, že kosti si zachovávajú pevnosť a pravdepodobnosť zlomenín sa znižuje. V rámci komplexnej liečby je najväčší terapeutický účinok spôsobený bisfosfonátmi na liečenie osteoporózy. Názvy zdravotníckych výrobkov nenaznačujú prítomnosť dusíka v nich. Okrem toho sú schopné uplatňovať anestetický účinok, znižovať nádory, a tým významne zlepšovať stav pacientov. Také liečivá sa používajú aj pri liečení onkológie, pretože sa môžu úspešne vyrovnať s dôsledkami výskytu rakovinových buniek, ktoré inhibujú ich rast..

Názvy liečiv

Jednoduché dusičné bisfosfonáty zahŕňajú liečivo tiludronát. Jeho ďalšie meno je Skelid. Tento liek sa používa na liečbu Pagetovej choroby. Účinnou látkou v tomto lieku je kyselina tiludrónová. Užívajte liek jednu tabletu denne, najmenej pár hodín pred jedlom. Alebo sa môže konzumovať tri hodiny po jedle. „Tiludronát“ je potrebný na pitie veľkého množstva vody. Cena lieku sa pohybuje od 400 do 8 000 rubľov.

etidronat

Toto je ďalší liek z kategórie dusíkatých bisfosfonátov. Je tiež uznávaný pod názvami „Xidiphon“ a „Pleostat“. Aplikujte tento liek na pozadí paraneoplastickej hyperkalcémie. Liečivo je založené na kyseline etidónovej.

Etidronát sa vyrába vo forme tabliet a okrem toho vo forme infúzneho roztoku, ako aj koncentrovanej bázy na samo-prípravu orálnych roztokov. Cena je od štyristo do päťsto rubľov.

klodronát

Bisfosfonát dusíka, ktorý je tiež známy pod názvami „Bonefos“ a „Lodronate“. Tento liek je založený na kyseline klodrónovej. Predložený nástroj je schopný spomaliť resorpciu, to znamená proces resorpcie kostného tkaniva. Tento liek ovplyvňuje osteoklasty, čo sú viacjadrové bunky, ktoré zase absorbujú minerály z kostného tkaniva. Klodronát sa uvoľňuje vo forme kapsúl a tiež vo forme roztokov. Roztoky sa používajú na orálne použitie. Jeho cena sa pohybuje od jedného do jedného a pol tisíc rubľov. Názvy bisfosfonátov sú predmetom mnohých.

zoledronát

Pôsobí ako liek obsahujúci dusík na báze kyseliny zoledrónovej. Tento liek inhibuje a spomaľuje resorpciu kostí. Používa sa na osteoporózu vrátane metastáz na pozadí mnohopočetného myelómu. Uvoľnite liek vo forme kapsúl alebo roztokov. Cena tejto drogy je okolo päťsto rubľov.

"Ibandronat"

Toto je ďalší bisfosfonát obsahujúci dusík, s osteoporózou sa často predpisuje. Droga je založená na kyseline ibandrónovej. Používa sa na zníženie rizika zlomenín kostí. Cena tohto lieku závisí od jeho výrobcu a pohybuje sa od jedného do štyroch tisíc rubľov.

"Forosa"

Pôsobí tiež ako liek obsahujúci dusík, ktorý je dostupný pod názvami „Londromax“ a „Alendronát“. Tento liek je schopný potlačiť procesy ničenia tkanív v kostiach. "Forosa" môže preniknúť hlboko do oblasti resorpcie, čo tento proces brzdí. V prípade osteoporózy sa jedna tableta používa raz za sedem dní. Produkt umyte čistou vodou a veľkým množstvom. Jeho cena sa pohybuje od tristo do tisíc rubľov.

Ako užívať bisfosfonáty pri liečbe osteoporózy?

Drogy, bez ohľadu na ich názov a zloženie, majú v tráviacom trakte mimoriadne ťažkú ​​stráviteľnosť, preto sa musia užívať striktne na lačný žalúdok.

Akékoľvek odrody týchto zdravotníckych pomôcok musia byť umyté dostatočným množstvom bežnej vody. Použitie minerálnej vody, štiav, mlieka a iných nápojov môže oslabiť prospešné vlastnosti vyššie uvedených liekov.

Po užití liekov založených na bisfosfonátoch je zakázané ľahnúť si v horizontálnej polohe na desať až pätnásť minút, pretože to môže narúšať rýchly postup lieku cez pažerák. Pomalý pohyb liečiva môže časom spôsobiť mikroskopické vredy.

Malo by sa poznamenať, že na zvýšenie účinku bisfosfonátov sa odporúča užívať vápnik a vitamíny skupiny D. Použitie týchto pomocných látok by sa malo vykonať dve až tri hodiny po užití bisfosfonátov..

Liečba postmenopauzálnej osteoporózy v dôsledku týchto látok sa stáva veľmi účinnou.

Možné komplikácie

Deštrukcia kostného tkaniva môže byť významne spomalená, na ktorú sa používajú bisfosfonáty. Názvy týchto liekov však často nedávajú predstavu o ich vplyve na telo, takže ich použitie sa musí nevyhnutne dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Liečba osteoporózy je proces, ktorý môže trvať roky. V tomto ohľade takmer všetky typy bisfosfonátov spôsobujú vážne komplikácie v dôsledku dlhodobého používania.

Najčastejšie sa môžu pozorovať nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť.
 • Svalová slabosť a bolesť.
 • Výskyt horúčky.
 • Zrakové postihnutie.
 • Výskyt erózie v pažeráku.
 • Kožná vyrážka.
 • Výskyt erytému a dysfágie.
 • Epigastrická zápcha a bolesť, ako aj hnačka.
 • Výskyt fibrilácie predsiení.
 • Blokovanie procesov regenerácie kostného tkaniva v dôsledku prítomnosti rakovinových nádorov.
 • Výskyt osteonekrózy čeľuste.
 • Hypokalcémia spolu s toxickým poškodením obličiek.

Takýto pôsobivý zoznam vedľajších účinkov si vyžaduje prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Je tiež mimoriadne dôležité nenarušiť poradie užívania drog a ich dávkovania. Malo by sa preto pamätať na to, že takmer všetky typy bisfosfonátov môžu v dôsledku dlhodobého používania spôsobiť veľké komplikácie. V prípade výskytu vedľajších účinkov by ste mali okamžite vyhľadať pomoc svojho lekára, pretože akákoľvek samoliečba môže viesť k najzávažnejším následkom..

Názvy liečiv bisfosfonátu vápenatého sú teraz dobre známe.

kontraindikácie

Lieky určené na liečbu osteoporózy sú veľmi silné lieky, ktoré patria do kategórie liekov so širokými účinkami na organizmus. Bez ohľadu na svoje meno by sa bisfosfonáty mali konzumovať iba pod pravidelným lekárskym dohľadom. Vo vzťahu k týmto liekom sa spravidla uvádzajú tieto kontraindikácie:

 • Choroby tráviaceho ústrojenstva, ktoré sú vo fáze exacerbácie.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Vek pacientov do osemnástich rokov.
 • Prítomnosť chronického zlyhania obličiek.

V niektorých situáciách je použitie bisfosfonátov predpísané tiež opatrne a pod osobitným dohľadom odborníkov:

 • zápal žalúdka.
 • Prítomnosť syndrómu duodenitídy.
 • Žalúdočný vred a dysfágia.
 • Prítomnosť zúženia alebo achalázie pažeráka.
 • Hypokalciémia, ako aj nedostatok vitamínov skupiny D.

konečne

Na liečenie osteoporózy sa bisfosfonáty už dlhšiu dobu používajú. Pravidelne sa syntetizuje veľké množstvo nových liečiv a účinnosť liečby sa iba zvyšuje. V lekárňach sa objavuje čoraz viac nových produktov, ale napriek tomu je pre mnohých pacientov používanie týchto liekov stále vážnym nebezpečenstvom. Pacienti by mali pochopiť, že samoliečba je mimoriadne nebezpečná, preto by ste sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. Musíte tiež vziať do úvahy, že osteoporózu nemožno liečiť. Ale prostredníctvom nich existuje príležitosť na zvýšenie pohodlia života, na zmiernenie stavu pacienta.

Preskúmali sme, čo to je - bisfosfonáty.

Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy: klasifikácia, úplný opis prípravkov

Bisfosfonáty sú farmakologické prípravky, ktorých chemické zloženie obsahuje estery fosfónových kyselín. Hlavným terapeutickým účinkom liekov je prevencia úbytku kostnej hmoty pozorovaná pri osteoporóze. Bisfosfonáty znižujú riziko spontánnych zlomenín charakteristických pre túto patológiu muskuloskeletálneho systému. Drogy sa používajú ako na patogénnu terapiu, tak aj na prevenciu.

Akýkoľvek bisfosfonát je charakterizovaný širokou škálou kontraindikácií. V rozpore s dávkovacím režimom alebo v dôsledku dlhodobého používania sa často vyskytujú systémové a miestne vedľajšie účinky. Až po sérii inštrumentálnych štúdií lekár dospel k záveru, že je vhodné zahrnúť bisfosfonáty do liečebných režimov..

Trocha histórie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty sa stále aktívne používajú na liečenie osteoporózy, a to aj napriek mnohým zisteným nedostatkom. Napríklad sa zistilo, že lieky zvyšujú kostnú denzitu, ale nezvyšujú ich pevnosť. Štruktúra kostného tkaniva sa podobá niektorým kovovým zliatinám - s určitým fyzickým dopadom sa rozpadajú na malé kúsky. Preto sú v terapeutických schémach okrem bisfosfonátov zahrnuté aj prípravky na posilnenie kostí.

Bisfosfonát alebo difosfonát je umelo syntetizovaná chemická zlúčenina, ktorá má štruktúru podobnú pyrofosfonátu. Táto látka je zodpovedná za adhéziu vápnika na kostné tkanivo. Ale na rozdiel od prírodných biologických pyrofosfonátov majú syntetické bisfosfonáty vyššiu klinickú aktivitu. Majú širší rozsah farmakologických účinkov..

V zdravých kostných tkanivách metabolické procesy prebiehajú hladko av prípade akejkoľvek poruchy sa okamžite zapnú kompenzačné mechanizmy na aktualizáciu a regeneráciu poškodených oblastí. Hlavné štruktúrne jednotky kostného tkaniva:

 • osteoblasty - mladé kostné bunky s priemerom 15 - 20 mikrónov, syntetizujúce medzibunkovú látku. Keď sa matrica hromadí, sú v nej murované a stávajú sa osteocytmi;
 • osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré odstraňujú kostné tkanivo rozpustením minerálnej zložky a deštrukciou kolagénu.

V ľudskom tele je približne rovnaký počet látok využívajúcich osteoklasty a tvorcov osteoblastov. Ak sa počet torpédoborcov začne zvyšovať, nastane apoptóza - regulovaný proces programovanej bunkovej smrti. V opačnom prípade bude nerovnováha spôsobovať vážne následky, z ktorých jedným je osteoporóza. Bisfosfonáty stimulujú samodeštrukciu osteoklastov a obnovujú prirodzenú rovnováhu kostných buniek. Po preniknutí do tela viažu molekuly vápnika, ktoré sa akumulujú v kostnom tkanive. Chemické zlúčeniny spoľahlivo držia mikroelement, sú vystavené neustálym útokom množených osteoklastov. Pred búraním sa však bisfosfonáty úplne vyrovnajú so svojou úlohou - zvyšujú hustotu kostí.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

klasifikácia

V medzinárodnej klasifikácii sú bisfosfonáty rozdelené do dvoch veľkých skupín v závislosti od molekulárnej štruktúry alebo skôr od obsahu molekuly dusíka v chemickej štruktúre. Na liečbu osteoporózy sa používa osem hlavných zlúčenín, ktoré sú aktívnymi zložkami domácich liekov a ich dovážanými štruktúrnymi analógmi:

 • bez dusíka - klodronát, tiludronát, etidronát;
 • dusík obsahujúci - Pamidronát, Risedronát, Alendronát;
 • amino-obsahujúce - Zoledronate, Ibandronate.

Lieky bez dusíka sú lieky prvej generácie, ktoré slúžili ako základ pre ďalší progresívny vývoj. Ale ich použitie je stále relevantné pri liečbe osteoporózy. Bisfosfonáty bez obsahu dusíka sa v kostnom tkanive premieňajú na zlúčeniny - analógy ATP. Akumulujú sa vo vysokých koncentráciách v osteoklastoch a významne znižujú ich deštrukčnú aktivitu. Predtým, ako dôjde k konečnému zničeniu lieku, dokáže čiastočne obnoviť nerovnováhu v dôsledku zničenia osteoklastov.

Drogy obsahujúce dusík sa vyznačujú väčšou rezistenciou na agresívne bunky. Vytrvalo vydržia deštruktívne útoky osteoklastov, čo vysvetľuje ich predĺžený farmakologický účinok. Bisfosfonáty obsahujúce aminoskupiny sú lieky tretej generácie s menej toxickými účinkami na vnútorné orgány.

Nevýhody bisfosfonátov v liečbe osteoporózycharakteristika
Agresívny účinok na tráviaci systémPri dlhodobom užívaní liekov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku peptického vredu a gastritídy v dôsledku ulcerácie slizníc.
Dlhý terapeutický kurzNa zvýšenie hustoty kostí alebo zabránenie ich resorpcie je potrebné bisfosfonáty užívať 3 až 5 rokov a po ich zrušení sa pozoruje zhoršenie terapeutického výsledku.
Možnosť iba patogénnej liečbyLieky odstraňujú účinky osteoporózy, ale nedokážu sa zbaviť príčiny - metabolické poruchy, znižujú rýchlosť tvorby osteoblastov.
Nízka absorpcia aktívnych zložiekPo preniknutí do tela sa absorbuje 10% bisfosfonátov. Neadsorbovaná časť je obličkami rýchlo evakuovaná
Potreba iných liekovV terapeutických režimoch sa bisfosfonáty zvyčajne kombinujú s glukokortikosteroidmi a vápnikovými prípravkami. To vážne zvyšuje farmakologické zaťaženie tela pacienta.

Druhy bisfosfonátov

Pri výbere lieku na liečbu osteoporózy sa lekár spolieha na výsledky inštrumentálnych štúdií, všeobecných krvných a močových testov. Zohľadňuje štádium choroby, stupeň poškodenia tkaniva, históriu a vek pacienta a príčinu resorpcie kostí. Uprednostňujú sa lieky s jemnejším účinkom. Niekedy sú však potrebné agresívnejšie prostriedky na rýchle potlačenie útokov na osteoklasty.

Pri liečbe osteoporózy sa používajú tieto lieky:

 • Klodronát. Inhibuje osteoklasty, znižuje závažnosť bolesti v neskorých štádiách osteoporózy, zachováva vápnik v kostiach a znižuje jeho koncentráciu v systémovom obehu. Klodronát sa tiež predpisuje na prevenciu rozvoja hyperkalcémie a demineralizácie, ktorá vyvoláva rozpúšťanie kostného tkaniva;
 • Tiludronát. Aktívne stimuluje mineralizáciu, zvyšuje hustotu kostí. Pacientom je predpísaný na rýchle zotavenie po zložitých zlomeninách, liečbe Pagetovej choroby alebo osteodystrofii s charakteristickou krehkosťou kostí v dôsledku narušenia metabolických procesov;
 • Etidronat. Difosfonát neobsahujúci dusík je prekurzorom moderných liekov na liečbu osteoporózy. Používa sa tiež na liečbu reumatoidnej artritídy, zhubných a benígnych novotvarov, niektorých obličkových patológií. Pomáha eliminovať účinky intoxikácie ťažkými kovmi;
 • Alendronátu. Stabilizuje metabolické procesy v kostných a chrupavkových tkanivách Užívanie liekov s Alendronátom nespôsobuje demineralizáciu kostí, ktorá sa aktívne používa pri liečbe žien, ktoré vstúpili do obdobia prirodzenej menopauzy;
 • pamidronát Zabraňuje množeniu osteoklastov, znižuje rýchlosť katabolických procesov a stimuluje regeneračné biochemické reakcie;
 • Risendronate Bisfosfonát sa vyznačuje vysokou klinickou aktivitou bez výrazného toxického účinku na organizmus. Risendronát sa často stáva prvou voľbou pri liečbe osteoporózy vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov;
 • ibandronát Účinná profylaxia proti spontánnym zlomeninám stavcov. Spomaluje reprodukciu osteoklastov, bráni resorpcii kostí a zachováva vápnik v kostných štruktúrach.

Zoledronát inhibuje resorpciu kostí a vyvoláva apoptózu osteoklastov. Preto je tento liek predpísaný na progresívnu osteoporózu, keď primárnym cieľom liečby je spomalenie a zastavenie deštrukčných procesov..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Každý liek sa vyznačuje určitými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami na použitie. Podobnosť farmakologických vlastností nám však umožňuje kombinovať patologické stavy, pri ktorých nie sú bisfosfonáty predpísané:

 • akútne a chronické zlyhanie obličiek;
 • opakujúce sa ulcerózne lézie žalúdka a dvanástnika;
 • hypokalciémia alebo nedostatok vápnika v tele.

Kontraindikácie pri liečbe týmito liekmi sú tehotenstvo, dojčenie a individuálna intolerancia účinných a pomocných látok. V prípade porušenia dávkovacieho režimu alebo ukladania bisfosfonátov sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie. Z tráviaceho ústrojenstva sú možné dyspeptické poruchy: nevoľnosť, vracanie, nadmerná tvorba plynu, hnačka alebo zápcha, bolesť v epigastriu. Neurologické poruchy sa prejavujú znížením zrakovej ostrosti, bolesti hlavy, závratmi. Opisujú sa prípady srdcovej arytmie, fibrilácie predsiení a rozvoja osteonekrózy čeľustných kĺbov. Niekedy sa objaví horúčka, komplikovaná zimnicami, slabosť, apatia, artralgia, bolesť svalov. Charakteristické príznaky lokálnej alergickej reakcie sú opuch a sčervenanie kože, výskyt svrbenia a vyrážky.

Biofosfáty: návod na použitie

Postupom času sa telo každej osoby opotrebuje, čo ovplyvňuje nielen vnútorné orgány, ale aj kosti - stávajú sa krehkejší a krehkejší. Táto patológia sa môže niekoľkokrát zvýšiť, ak osoba trpí určitými chorobami..

Na zlepšenie kvality života, na ochranu pred bolesťou kĺbov, zlomeninami kostí a zníženou citlivosťou končatín je potrebné brať špeciálne lieky..

Definícia biofosfátov

Biofosfáty sú moderné lieky syntetického pôvodu, ktoré pomáhajú blokovať bunky, ktoré ničia kostné tkanivo tela. Navyše tieto lieky môžu postupom času obnoviť štruktúru kostí..

Dnes sa aktívne používajú na liečbu osteoporózy a iných patológií, ktoré spôsobujú krehkosť kostí. Mnoho odborníkov tiež tvrdí, že biofosfáty sú schopné blahodárne pôsobiť na organizmus s rakovinovými komplikáciami, ktoré vyvolávajú nádory v kostiach, pretože inhibujú šírenie metostáz a znižujú bolesť..

klasifikácia

Obvykle sa tieto lieky delia na dve úplne odlišné skupiny: lieky s dusíkom alebo bez dusíka.

Čo je obsiahnuté v aminobiofosfátoch (s obsahom dusíka):

 • Alendronát sodný. Nehormonálny liek, ktorý reguluje metabolické procesy medzi kosťami a mäkkými tkanivami. Podporuje obnovu prirodzenej štruktúry kostného tkaniva. Môže sa vzťahovať na ženy aj mužov;
 • Kyselina ibandronátová. Je to vynikajúca liečba osteoporózy spôsobenej menopauzou. Táto zlúčenina sa tiež používa na nadmerné množstvo vápnika v krvi. Muži sú dôrazne odrádzaní od užívania tohto lieku;
 • Kyselina zolodrónová. Má účinok iba na kostné tkanivo, pretože jeho zloženie je veľmi podobné kostnej mriežke. Má výrazný decongestant a protinádorový účinok. Práve táto kyselina je základom pre vznik mnohých moderných biofosfátov. Dokáže sa vyrovnať aj s osteochondrózou, ktorá je v progresívnom štádiu;
 • Ibandronát sodný. Aktívne bojuje s deštrukciou kostí, ktorá sa najčastejšie používa ako profylaktika zlomenín kostí.

Pokiaľ ide o jednoduché biofosfáty, ktoré neobsahujú dusík, do svojho zloženia patria:

 • Kyselina Tulundurová. Prispieva k akumulácii fosfátov a vápnika v kostných tkanivách a tiež ich saturuje minerálmi a živinami. Aktívne predpísané na odstránenie nadmernej mäkkosti kostí;
 • Kyselina etindrónová. Používa sa na liečbu osteoporózy sprevádzanej onkologickými patológiami a chorobami obličiek..

Mechanizmus akcie

Pretože tieto prípravky majú veľmi podobnú štruktúru ako prírodné minerály, prirodzene ovplyvňujú metabolizmus kostí..

Biofosfáty nedovoľujú, aby nové tkanivá rástli na kostiach, a tiež aktívne zápasia s resorpciou (prirodzená deštrukcia)..

Zložky prípravku sú absorbované do kostného tkaniva a sú menej citlivé na odstraňovanie vápnika z kostí. Po takomto dopade je proces deštrukcie kostí inhibovaný.

Napriek skutočnosti, že v priebehu liečby budú zvyšky biofosfátov vylučované z tela obličkami, určitá časť z nich prenikne hlboko do kostného tkaniva a zostane tam navždy..

Indikácie pre použitie

Pomerne často sa dnes kladie otázka, prečo sa používajú biofosfáty a aké choroby sa s nimi dajú eliminovať..

Väčšina odborníkov tvrdí, že sú veľmi účinní v boji proti týmto patológiám:

 • osteoporóza;
 • problémy s tvorbou kostí;
 • myelóm;
 • Pagetova choroba;
 • primárna hyperparatyreóza:
 • výskyt kostných metastáz alebo nádorov;
 • nadbytok vápnika v kostiach.

Názvy liečiv

Dnes v lekárňach nájdete veľké množstvo takýchto liekov, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj ich účinkami na organizmus..

Najpopulárnejšie a najžiadanejšie sú tieto lieky:

 • Klodronát. Aktívne bojuje proti osteolýze a neumožňuje rozvoj hyperkalcémie. Zložky obsiahnuté v kompozícii menia štruktúru kostných tkanív a bránia oddeleniu molekúl vápnika od fosfátov.
  Klondronát sa často predpisuje pre metastázy v kostiach, pretože spomaľuje ich vývoj a bráni ďalšiemu šíreniu;
 • Tiludronát sodný. Nasýti kosti minerálmi a posilňuje ich. Najčastejšie predpisované na Pagetovu chorobu a deformujúcu osteodystrofiu;
 • Ethidronát sodný. Obnovuje kosti s osteoporózou, môžu ju používať iba ženy.

Inštrukcie na používanie

Biofosfáty je potrebné užívať striktne v súlade s odporúčaniami ošetrujúceho lekára. Droga sa zvyčajne užíva raz denne, približne 1,5 hodiny pred jedlom.

Tablety sa odporúčajú užívať nalačno. Pretože biofosfáty sú veľmi tvrdé a zle rozpustné, musia sa zmyť teplou vodou.

Po užití biofosfátov sa odporúča pohybovať sa (chodiť pešo) alebo aspoň zostať vo vzpriamenej polohe počas nasledujúcich dvoch hodín. Vyhnete sa tým vedľajším účinkom, ako sú pálenie záhy a pocit ťažkosti..

efektívnosť

Ak sa liek používa správne a pravidelne (do 6 mesiacov), pozitívny účinok nebude v nasledujúcich rokoch trvať a bude trvať 1 - 2 roky.

Ako tieto lieky ovplyvňujú telo:

 • obnoviť kostnú štruktúru;
 • posilňujú kostné tkanivo a zvyšujú jeho trvanlivosť;
 • zápasí so vzrastom kostí;
 • vynikajúca prevencia zlomenín.

Vedľajšie účinky

Pri nesprávnom a nekontrolovanom použití môže použitie týchto liekov spôsobiť vážne poškodenie tela..

Tu sú niektoré komplikácie, ktoré môžu vyplynúť z nesprávneho podania:

 • dysfunkcia obličiek;
 • zrakové postihnutie;
 • vývoj chorôb gastrointestinálneho traktu, napríklad žalúdočných vredov, gastritídy a rôznych zápalov;
 • pretrvávajúca nevoľnosť;
 • únava a celková slabosť;
 • rozvoj kostnej nekrózy dolnej čeľuste.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že bez ohľadu na to, ako efektívne a efektívne sú biofosfáty, stále ich musíte brať s mimoriadnou opatrnosťou a pod dohľadom odborníka..

Liek by sa mal vybrať od individuálnych charakteristík tela a choroby samotnej. Iba v tomto prípade je možné zlepšiť svoje zdravie a nepoškodiť telo.

Najúčinnejšie bisfosfonáty na liečbu osteoporózy

Na liečenie osteoporózy sú liečivom voľby bisfosfonáty, ktoré sa predpisujú ako hlavná liečba tohto ochorenia. Vzťahujú sa na lieky, ktoré môžu spomaliť a dokonca zastaviť stratu kostnej hmoty, čo opakovane dokázali medzinárodné klinické štúdie. Okrem toho použitie bisfosfonátov v patológiách sprevádzaných krehkými kosťami môže významne znížiť riziko zlomenín..

Prečo sú bisfosfonáty predpísané na liečbu osteoporózy

Na liečbu osteoporózy sa predpisujú lieky zo skupiny bisfosfonátov, pretože majú tieto schopnosti:

 • selektívne sa hromadí v kostiach hlavne v oblasti ich ničenia;
 • sú absorbované osteoklastami a inhibujú ich aktivitu zvnútra - narušujú metabolizmus, priľnavosť k kostnému tkanivu, urýchľujú smrť, zabraňujú tvorbe a dozrievaniu nových;
 • chrániť osteoblasty pred zničením kortizolom a glukokortikoidmi (hydrokortizón, dexametazón, prednizolón a analógy);
 • zostávajú v kostiach aj na konci liečby.

Hlavným mechanizmom úbytku kostnej hmoty v minerálnej denzite je zvýšená resorpcia (deštrukcia) bunkami nazývanými osteoklasty. V tomto prípade je narušený reverzný proces osteosyntézy (tvorba novej kostnej matrice) osteoblastami. Výsledkom je, že kosti sú krehké, ľahko sa zlomia, keď sú vystavené strednej alebo slabej intenzite. Bisfosfonáty môžu inhibovať všetky tieto procesy..

Odporúčame prečítať si článok o čeľustnej osteoporóze. Z toho sa dozviete, čo znamená rednutie čeľuste a čo hrozí, typy a príznaky patológie, diagnostiku osteoporózy v zubnom lekárstve, ktorá sa nelieči. A tu je viac o injekciách do osteoporózy.

Čo sú to bisfosfonáty

Kostné štruktúry ľudského tela sa neustále aktualizujú, zatiaľ čo dva typy buniek podporujú samoreguláciu. Osteoblasty (preložené z gréčtiny ako klíčky, výhonky) sú nové kostné bunky, ktoré sa nachádzajú v poškodených a obnovených oblastiach. Osteoblasty sú pokryté súvislou vrstvou mladých vyvíjajúcich sa kostí.

Osteoklasty odstraňujú kostné bunky rozpustením minerálnej zložky a rozkladom kolagénu. Normálne je počet osteoklastov regulovaný ich sebazničením, ale pri rôznych zlyhaniach tela je homeostáza narušená a spomaľuje - v dôsledku toho osteoklasty začínajú prevládať nad osteoblastmi..

Účelom účinku bisfosfátov je stabilizovať homeostázu (samoregulácia) a obnoviť normálny pomer regenerácie a deštrukcie. Pri požití tieto lieky pôsobia ako štrukturálny analóg prírodných regulátorov metabolizmu vápnika a prispievajú k zadržiavaniu vápnika v bunkách. Okrem toho sa v dôsledku chemických reakcií bisfosfonátov a vápnika zabráni ukladaniu vápenatých solí v kĺboch ​​a mäkkých tkanivách..

Po užití lieku sa molekuly účinnej látky viažu na vápenaté ióny a prenikajú do kostného tkaniva, kde sa hromadia. Výsledkom je, že aktivita osteoklastov je potlačená a homeostáza je normalizovaná - vďaka tomu sa zachováva hustota minerálov v kostiach a ich schopnosť samoopraviť..

Referencie: v XIX. Storočí bol rozsah bisfosfonátov ropný, strojársky a textilný priemysel, v poľnohospodárstve sa im pridelila úloha zmäkčovačov vody na zavlažovanie pomarančových plantáží. Prvý opis biologických charakteristík BP bol uverejnený v roku 1968, ale skutočný záujem o prostriedky tejto skupiny vznikol asi pred 20 rokmi v súvislosti s aktívnym hľadaním liečby osteopénie..

Indikácie na použitie bisfosfonátov na liečbu osteoporózy

Hlavným príznakom osteoporózy je zníženie T indexu denzitometriou na -2,5 a nižšie. Medzi skupiny pacientov, ktorým sa odporúča predpisovať bisfosfonáty na liečbu a prevenciu osteoporózy, patrí:

 • ženy po menopauze (uplynul rok alebo viac od poslednej menštruácie), muži starší ako 50 rokov, pokiaľ sa vylúči druhotný proces;
 • pacientov so zlomeninou bedra alebo stavcov;
 • pacientov, ak je ich T index v rozmedzí od -1 do -2,5, ale v minulosti existujú znaky typických zlomenín alebo vysoké riziko ich výskytu (napríklad prestávka na lôžko alebo hormóny).

Endokrinologický expert

Je dokázané, že zavedenie Zolendronátu v dávke 5 mg raz za dva roky môže byť pre postmenopauzálnych pacientov vakcínou proti deštrukcii kostí..

Indikácie pre použitie

 • Hlavné indikácie pre vymenovanie tejto skupiny liekov sú:
 • osteoporóza;
 • deformujúca osteóza (osteitída);
 • primárne patológie paratyroidných žliaz, pri ktorých stúpa hladina vápnika v krvi a stimuluje sa produkcia hormónov, ktoré regulujú metabolizmus vápnik-fosfor;
 • nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje zvýšenú krehkosť a krehkosť kostí (nedokonalá osteogenéza);
 • iné choroby sprevádzané rýchlou stratou kostí (vrátane pacientov s vysokým rizikom osteoporózy).

Použitie bisfosfonátov môže byť opodstatnené pri liečbe postmenopauzálnej osteoporózy v prípadoch, keď je tradičná liečba estrogénmi kontraindikovaná. Napriek tomu, že štruktúra ženských pohlavných hormónov a bisfosfonátov je veľmi odlišná, majú podobný vplyv na kostné tkanivo: spomaľujú proces odvápňovania (vylúhovanie vápnika)..

Bisfosfonáty sa môžu tiež používať v onkológii. V 70% prípadov sú lieky tejto skupiny zahrnuté do liečebného režimu pre pacientov s mnohopočetným myelómom, ktoré sú výsledkom abnormalít vo fungovaní buniek kostnej drene plazmy (rakovina plazmy). V niektorých prípadoch je použitie týchto liekov v kostných metastázach opodstatnené, ale pri výbere účinnej dávky treba mať na pamäti, že u týchto pacientov existuje zvýšené riziko osteonekrózy čeľuste..

Očakávané výsledky liekovej terapie bisfosfonátmi pri liečbe osteoporózy

Uskutočnili sa štúdie účinnosti bisfosfonátov v rôznych formách osteoporózy, v dôsledku čoho sa preukázalo, že liečba vedie k prevencii deštrukcie kostí, zvýšeniu ich hustoty a zníženiu pravdepodobnosti zlomenín..

menopauze

Kvôli nedostatku estrogénu po menopauze v kosti sa proces deštrukcie môže urýchliť a / alebo sa môže spomaliť výstavba novej. Husté kostné tkanivo sa riedi, steny hubovitej látky sa absorbujú.

Príjem bisfosfonátov obnovuje rovnováhu medzi resorpciou a tvorbou kostí a znižuje pravdepodobnosť nebezpečných zlomenín chrbtice a stehennej kosti takmer o polovicu. Tento účinok sa dá dosiahnuť po 3 rokoch používania. Preukázaná bezpečnosť pri používaní liekov po dobu 10 rokov.


Absolútne riziká zlomenín stavcov v skupine s placebom a liečba v štúdiách rôznych liekov na liečbu osteoporózy

Osteoporóza u mužov

Najčastejšie dochádza k poklesu hustoty kostí po 50 rokoch alebo na pozadí chorôb obličiek, pľúc, čriev, endokrinného systému. Pred začatím liečby je dôležité vylúčiť ochorenia na pozadí alebo vykonať ich komplexnú liečbu..

Z dôvodu nedostatočného počtu štúdií sa odporúčajú iba tri účinné látky - zoledronát, alendronát a risedronát. Preukázali svoju účinnosť pri prevencii primárnych a opakujúcich sa zlomenín bedra a pri rozvoji postihnutia po nich..

glukokortikoidy

Vyskytuje sa u pacientov, ktorí potrebujú užívať hormóny dlhšiu dobu (zvyčajne od 2,5 mesiaca). Ich kostné tkanivo stráca svoju silu ešte predtým, ako sa zníži množstvo minerálov. Glukokortikoidy znižujú životnosť stavebných buniek a zvyšujú aktivitu prostriedkov na ničenie kostí.

Bisfosfonáty majú profylaktický aj terapeutický účinok. Je dôležité, aby sa mohli podávať intravenózne a aby sa zabránilo tvorbe erózie a vredov žalúdka, pažeráka, ktoré môžu súvisieť s príjmom hormónov. Odporúča sa používať tieto lieky počas liečby glukokortikoidmi.

Inštrukcie na používanie

Je dôležité vedieť, že bisfosfonáty na liečbu osteoporózy predpisuje iba lekár, samoliečba je v tomto prípade neprijateľná a môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Liečebné látky, ktoré tvoria BP, môžu spôsobovať vedľajšie účinky, preto by sa mali užívať správne.


Kyselina zoledrónová je vysoko účinné činidlo, ktoré selektívne ovplyvňuje kosti. Iba 1 injekcia za rok stačí na spomalenie depresie v kostiach. Kyselina zoledrónová má navyše pomerne krátky zoznam vedľajších účinkov.

Lieky sa užívajú ráno na lačný žalúdok, bez hryzenia, bez žuvania a pitia dostatočným množstvom čistej vody. Káva, ovocné džúsy a mliečne nápoje znižujú účinnosť liekov takmer o polovicu. Aspoň jednu hodinu po užití tabliet je potrebné udržiavať zvislú polohu, aby sa zabránilo traumatickým účinkom na sliznicu pažeráka a žalúdka..

Súbežne s bisfosfonátmi sa odporúča užívať vápnik a / alebo vitamín D, musíte však pamätať na 2-3-hodinový interval medzi užívaním rôznych liekov. Intravenózne podávanie BP sa uskutočňuje pomaly, kvapkaním po dobu niekoľkých hodín. Príliš rýchle podanie môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek, čo je obzvlášť nebezpečné proti hyperkalcémii..

Čo treba zvážiť pred predpísaním lieku

Bisfosfonáty majú kontraindikácie, preto je potrebné pacientov vyšetriť na prítomnosť týchto chorôb:

 • znížená rýchlosť filtrácie v obličkách pod 35 ml za minútu;
 • individuálna intolerancia;
 • peptický vred (môžu sa použiť intravenózne formy);
 • nedostatok vápnika a vitamínu D v krvi (až do obnovenia normálnych hodnôt) - prípravky s obsahom sú predpísané najmenej 2 týždne pred bisfosfonátmi;
 • tehotenstvo (povinný test pred použitím a antikoncepcia počas liečby);
 • akútny zápal v ústach alebo čeľusti.

Akútny zápal v oblasti čeľuste

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Kontraindikácie pri používaní bisfosfonátov sú:

 • tehotenstva a laktácie;
 • vek do 18 rokov;
 • exacerbácia chorôb gastrointestinálneho traktu;
 • zlyhanie obličiek;
 • individuálna intolerancia.


Ibandronate-Teva je schopná znížiť mieru deštrukcie kostného tkaniva na úroveň reprodukčného veku. Zvlášť sa odporúča pre ženy po menopauze

Aj pri dodržaní dávkovacieho režimu a dávkovacieho režimu sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky liekov. Najčastejšie sa uvádza:

 • krvácanie do žalúdka a žalúdka, bolesť žalúdka a dyspeptické príznaky (plynatosť, zápcha);
 • periodické kĺby, svaly a bolesti hlavy;
 • hypokalciémia;
 • alergické reakcie;
 • zhoršená funkcia obličiek a pečene pri dlhodobom používaní.

Najzávažnejšími dôsledkami sú fibrilácia (desynchronizácia srdcového rytmu), osteonekróza čeľuste a zlomenina bedra. Riziko takýchto komplikácií je významne znížené pomocou dobre navrhnutej terapeutickej schémy založenej na dôkladnom vyšetrení.

Dôležité: počas liečby je potrebné pravidelne robiť testy na vyhodnotenie účinnosti liečby a sledovanie stavu pacienta. Monitorovanie laboratórnych parametrov sa vykonáva počas celého liečebného cyklu, ktorý môže trvať niekoľko rokov.

Liečebné vlastnosti

Jedným z problémov pri používaní liekov na liečbu osteoporózy je dlhý priebeh liečby. Ak je potrebné lieky užívať roky a pacient nepociťuje príznaky zmien, pretože neexistujú žiadne zjavné príznaky choroby, veľa ľudí zastaví liečbu sami..

Na tento účel sa vytvorili intravenózne lieky so zavedením 1-krát ročne (Aklast), za štvrťrok (Bonviva).

Celková doba používania je najviac 3 až 5 rokov, po ktorých pacienti naďalej užívajú iba vápnik a vitamín D3 po dobu šiestich mesiacov. V priebehu a na konci tohto obdobia sa každých 9 až 12 mesiacov vykonáva denzitometria a krvné testy na markery osteoporózy. Podľa výsledkov ortopedický chirurg dospel k záveru, že je potrebné predĺženie liečby..


Postup kostnej denzitometrie

Kompatibilita s liekmi

Charakteristiky súvisiace s liekovou interakciou sú nasledujúce:

 • v kombinácii s nesteroidnými protizápalovými liekmi zvyšuje BP dráždivý účinok na gastrointestinálnu sliznicu;
 • kombinácia BP a slučkových diuretík významne zvyšuje riziko hypokalciémie a hypomagneziémie - v tele je výrazný pokles hladiny vápnika a horčíka;
 • aminoglykozidové antibakteriálne látky zvyšujú toxický účinok bisfosfonátov na obličky.


Účinnou látkou lieku Aklast je kyselina zoledrónová, ktorá zastavuje deštrukciu kostí a stimuluje tvorbu osteoblastov.

Najlepšie bisfosfonáty pre osteoporózu na trhu

Najúčinnejšie na liečenie osteoporózy sú známe bisfosfonáty obsahujúce dusík v molekule, medzi ktoré patria: zoledronát, alendronát, ibandronát a risedronát. Kyselina clondrónová (Bonefos) a pamidrónová (Pamirid) sú lieky bez dusíka, používajú sa pri nádorových procesoch.

Zoledronát (Aklast, Zometa)

Má vysokú terapeutickú aktivitu pri osteoporóze. Má výrazný inhibičný účinok na resorpciu kosti, zabraňuje zlomeninám. Pri dlhodobom používaní nenarúša tvorbu nového kostného tkaniva a jeho mineralizáciu, čo ho odlišuje od alendronátu a risedronátu. Podáva sa iba intravenózne, nie viac ako 1krát ročne.

Určite dodržiavajte diétu s dostatočným množstvom vápnika a vitamínu D alebo ich užívajte vo forme tabliet, kým sa nedosiahne normálna hladina v krvi. Takýto prípravok je predpísaný mesiac pred injekciou a pokračuje v budúcnosti nepretržite.

Alendronát (Alendra, Fosamax)

Zlepšuje metabolizmus vápnika, zabraňuje deštrukcii spongióznej kosti, stimuluje tvorbu kostného tkaniva. Odporúča sa na senilnú a postmenopauzálnu osteoporózu, aby sa znížilo riziko zlomenín chrbtice a stehennej kosti.

Pri používaní alendronátu sa odporúča:

 • vypite celú tabletu s 200 ml pitnej (minerálnej) vody;
 • nekombinujte s inými liekmi (interval najmenej jednej hodiny);
 • vyberte si jeden deň v týždni a počas liečby ho nemeňte;
 • po užití nejedzte, nepite a nezavierajte vodorovnú polohu pol hodiny.

Ibandronát (Bonviva, kyselina ibandrónová)

Má selektívny účinok na osteoklasty a nemení proces tvorby nového kostného tkaniva. Používa sa na osteoporózu a nádorové metastázy v kosti. Účinné na primárne zníženie hustoty minerálov u starších pacientov a sekundárne poškodenie spojené s hormonálnou nerovnováhou.

Tableta 150 mg sa predpisuje raz mesačne. Príjem by sa mal naplánovať na konkrétny dátum. Optimálny čas je ráno, hneď po nočnom spánku. Predpokladom je, že posledné jedlo by malo byť najneskôr 6 hodín pred použitím a potom nemôžete jesť hodinu a piť (je povolená čistá voda). Intravenózna injekcia sa podáva raz za tri mesiace.

Druhy a klasifikácia

Lieky sa vyrábajú na základe dvoch fosfonátov PO3 a môžu byť doplnené atómami dusíka. Pôsobia rôznymi spôsobmi, ale s rovnakým výsledkom - ničením osteoklastových buniek. Bisfosfonáty bez dusíka sú lieky prvej generácie, neskôr sa začali uvoľňovať lieky obsahujúce dusík. Moderné lieky sú založené na kyselinách ibandrónovej a zoledrónovej, ale zatiaľ neboli rozšírené.

Do zoznamu liekov prvej generácie neobsahujúcich dusík sú zahrnuté tieto lieky:

 • Tiludronát (skelid);
 • Etidronát sodný (Fosfhotech, Xidifon, Pleostat, Didronel);
 • Klodronát (Clobir, Lodronate, Sindronate, Bonefos).


Osteoporóza môže byť nezávislým ochorením alebo sa môže vyvinúť na pozadí iných patológií, ale vždy ju sprevádza zriedkavá frakcia kostného tkaniva a zvýšenie jeho krehkosti.

V súčasnosti sa na osteoporózu najčastejšie používajú bisfosfonáty obsahujúce dusík:

 • Kyselina zoledrónová - Zoledronate-Teva, Aclast, Zomet, Verroclast, Blaster, Zoledrex, Rezorb, Rezoklastin, Zoleriks, Rezoskan, Zolendronik Rus4;
 • Kyselina ibandrónová - ibandronát, bondronát, Bonviva;
 • Kyselina alendrónová - Fosamax, Osterepar, Forosa, Ostalon, Alental, Strongos, Alendrokern.

Kľúčom k úspešnej liečbe osteoporózy bisfosfonátmi je včasný začiatok, pretože prevencia tohto ochorenia je vždy jednoduchšia ako liečba. Z tohto dôvodu má dôležitú úlohu preventívne vyšetrenie a určenie BF u pacientov s vysokým rizikom rozvoja osteoporózy a zlomenín..

Možné komplikácie počas a po podaní

Drogy sa používajú iba na odporúčanie lekára a pod jeho kontrolou, najmä pri intravenóznom podaní. Pacienti majú prísne dodržiavať dávkovanie a čas podania, nemali by sa porušovať intervaly medzi použitím tabliet a jedla. Iba v tomto prípade je možné riziko komplikácií liečby znížiť.

Možné následky zahŕňajú:

 • poškodenie obličiek - pred intravenóznym podaním musíte jesť 3 hodiny a mať pri sebe 0,5 ml pitnej vody. Toto množstvo sa opije pomaly hodinu pred injekciou;
 • zrýchlené odstraňovanie vápnika - vyžaduje sa sledovanie obsahu krvi v krvi najmenej 1-krát mesačne;
 • Fibrilácia predsiene - pred začiatkom liečby by sa mal konzultovať kardiológ, EKG v prítomnosti kardiovaskulárnych chorôb a u starších pacientov;
 • chrípkový syndróm pri intravenóznom podaní, menej často u tabliet. Najčastejšie sa prejavuje pri prvom použití, paracetamol je predpísaný na prevenciu alebo liečbu.

Takéto nežiaduce reakcie sú menej časté:

 • zníženie počtu červených krviniek, krvných doštičiek, bielych krviniek v krvi;
 • bolesť hlavy;
 • znižujú alebo zvyšujú citlivosť na bolesť, dráždivé teplo;
 • závraty;
 • chvenie rúk;
 • poruchy spánku;
 • úzkosť;
 • znížená ostrosť zraku;
 • bolesť brucha, nevoľnosť;
 • sucho v ústach, stomatitída;
 • nedostatok chuti do jedla, nepríjemná dochuť v ústach, zmena chuti;
 • dýchavičnosť, kašeľ;
 • kožné vyrážky, svrbenie, potenie;
 • zmena krvného tlaku - hypotenzia alebo hypertenzia;
 • pomalý srdcový rytmus;
 • bolesť kostí a kĺbov, stuhnutosť pohybov, svalové kŕče;
 • celková slabosť;
 • výskyt bielkovín a krvi v moči, zvýšenie močoviny a kreatinínu v krvi.

Mená a formy uvoľnenia

Skupina účinných látok úradne zaregistrovaných v Ruskej federácii zahŕňa:

 • alendronát sodný;
 • kyselina zoledrónová;
 • ibandronát sodný;
 • kyselina risedrónová.

Lieky patria do druhej a tretej generácie bisfosfonátov obsahujúcich dusík. Prvou je výroba bez dusíka:

Na lekárske účely sú lieky dostupné v rôznych formách:

 • injekčné roztoky,
 • tablety na orálne podávanie;
 • lyofilizát na prípravu roztoku.

Prostriedky sa vyznačujú antiresorpčným potenciálom v dôsledku rôznych spôsobov ovplyvňovania buniek, ktoré ničia kostné tkanivo. Najnovší vývoj zvýšil aktivitu aktívnych zložiek z 1 - 10 na 10 000 alebo viac. Farmaceutický priemysel začal výrobu kombinovaných prípravkov, ktorých zloženie je doplnené o alfacalcidol, cholekalciferol. Táto akcia je opodstatnená na základe zhromaždenej dôkazovej základne o výhodách kombinovanej terapie.

Náklady na lieky

Bisfosfonáty sú vysoko účinné, ale niektoré z nich majú pomerne vysoké náklady..

Účinná látkaDroga a cenaAnalógové a cena
Zoledronát rr (1krát ročne)Aklast 17 000 rub., 8300 UAH.Kyselina zoledrónová 2600 rub., 680 UAH.
Alendronát 70 mg (1krát týždenne) 4 TB.Fosamax 490 rub., Ostemax 250 UAH.Alendronat 250 rub., Alendra 130 UAH.
Roztok ibandronátu raz za 3 mesiaceBonviva 3100 rub., 2200 UAH.Kyselina ibandrónová 1100 UAH.
Ibandronát tb. 1 krát mesačne 3 tb.Bonviva 1100 rub., 1200 UAH.Kyselina ibandrónová 850 UAH.
Risedronát raz týždenne 4 TB.Risendros 960 rub., 330 UAH.Rizostin 420 rub., 170 UAH.

Vysoká cena sťažuje pacientom dlhodobú liečbu, najmä v starobe, čo predstavuje hlavnú kategóriu pacientov. Ak teda nie je možné kúpiť pôvodný liek, lekár môže odporučiť jeho všeobecný lacnejší analóg.

Odporúčame prečítať si článok o osteopénii a osteoporóze. Z toho sa dozviete rozdiel medzi osteopéniou a osteoporózou, dôvodmi rozvoja tejto patológie, ako aj diagnostikou a liečbou osteopénie a osteoporózy. A tu je viac o Prólii pri osteoporóze.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy sú jednoducho potrebné, pretože iba s nimi je možné brzdiť a dokonca liečiť osteoporózu. Je nesmierne dôležité nielen zvoliť optimálny liek, ale tiež podstúpiť dlhú liečbu - často najmenej tri roky. Je tiež dôležité postupovať podľa odporúčaní na použitie, aby ste sa vyhli vedľajším účinkom..

Cena a analógy

Náklady na bisfosfonáty sa môžu pohybovať od 700 do 9000 rubľov. Taký veľký rozdiel je spôsobený zložením a typom liekov. Bisfosfonáty bez dusíka sú lacnejšie ako tie, ktoré obsahujú dusík. Najobľúbenejšou drogou bez dusíka je Klobir, jeho priemerná cena je 3 000 rubľov. Analógy sú tieto lieky:

Ich cena je o niečo nižšia, zatiaľ čo princíp činnosti je rovnaký. Spomedzi prípravkov obsahujúcich dusík je osobitne žiadaný Bondronat, ktorého cena je 7 000 rubľov. Jeho analógy sú:

Vyberte si podobný nástroj môže byť len špecialista. Kontraindikácie a vedľajšie účinky sa môžu líšiť, preto sa neodporúča samoliečba.

Užitočné video

Pozrite si video o nádoroch hypofýzy:

 • Osteoporóza a Prolia: pokyny pre lieky, ako...
  Ako Prolia pomáha pri osteoporóze. Indikácie pre lieky a kontraindikácie. Ako sa lieči osteoporóza Prolia. Koľkokrát podať injekciu a ako podať Prolia pri osteoporóze. Čítaj viac
 • Funkcie liečby osteoporózy u starších žien

Mnoho pacientov má predpísané injekcie na osteoporózu. Pomáha to spomaľovať ochorenie a kontrolovať proces liečby u lekára. V nemocnici sa podávajú injekcie na ošetrenie chrbtice a iných postihnutých kostí u žien. Čítaj viac

Osteoporóza bedra: príznaky, stupne...

U žien a mužov sa môže vyskytnúť bedrová osteoporóza. Jeho príznaky sa prejavujú bolesťou. Stáva sa to rozptýlené a uzlové. Existujú stupne progresie ochorenia. Liečba zahŕňa gymnastiku, stravu, drogy a v prípade ich márnosti nahradenie kĺbu endoprotetikou. Čítaj viac

Osteopénia a osteoporóza: aký je rozdiel, rozdiely...

Medzi osteopéniou a osteoporózou je spoločná jedna vec - deštrukcia kosti. Počiatočná fáza je iba osteopénia. Aký je medzi nimi rozdiel? Aké sú rozdiely v liečbe? Čítaj viac

Osteoporóza čeľuste: rednutie kostí v zubnom lekárstve...

Čo je osteoporóza čeľuste. Aké nebezpečné je riedenie čeľuste. Príznaky čeľustnej osteoporózy. Ako je deštrukcia kostí stanovená v zubnom lekárstve. Pomôžu zubné implantáty s osteoporózou? Čítaj viac

Osteoporóza - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Centrum čínskej medicíny "TAO"

Moskva, ul. Ostozhenka, d. 8, s. 3, 1. poschodie
Kropotkinskaja

 • Konzultácie od 1 000
 • Masáže od 1500
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika „Vaše zdravie plus“

Moskva, Orekhovy pr., 11, vchod z dvora (z detského ihriska)
Šipilovskaja

 • Konzultácie z roku 1850
 • Reflexoterapia od roku 2000
 • Neurológia od 500

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Recenzie aplikácií


Ak si prečítate recenzie pacientov o použití bisfosfonátov pri osteoporóze, môžete vidieť, že sú väčšinou pozitívne - tieto fondy pomáhajú získať včasnú pomoc s osteoporózou.
Drogy sú skutočne účinné, ale ak si preštudujete názory lekárov o nich, môžete pochopiť, že nejde o univerzálny všeliek, a je dôležité ich starostlivo používať..

Je tiež potrebné vziať do úvahy všetky dostupné kontraindikácie.

Drogy však skutočne pomáhajú a poskytujú príležitosť na zabránenie veľmi vážnym ochoreniam.

Agonisty hormónov uvoľňujúcich luteinizačný hormón

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa používajú na kastráciu liekov u pacientov s rakovinou prostaty..

 • lokalizovaný karcinóm prostaty (ak nie je možné vykonať radikálnu liečbu alebo ako neadjuvantné opatrenie pred chirurgickým zákrokom alebo ožarovaním);
 • lokálne pokročilá rakovina bez metastáz ako monoterapia alebo neoadjuvantná a adjuvantná terapia v kombinácii s chirurgickým zákrokom alebo lúčmi;
 • metastatickej rakoviny prostaty.

Pôsobia na hypofyzárne bunky produkujúce gonadotropíny, stimulujú syntézu luteinizačného hormónu (LH) a folikuly stimulujúceho hormónu (FSH), a preto zvyšujú hladiny testosterónu v priebehu niekoľkých týždňov..

Pri používaní liekov počas 3 až 5 týždňov sa LH a FSH znižujú as nimi testosterónom na prahovú úroveň kastrácie (50 NG / dl).

Zástupca - Leiprorelin (Eligard, Lupron Depot, Depot Ped).

Leiprorelín je indikovaný ako paliatívna liečba pokročilého karcinómu prostaty, keď orchiektomómia alebo estrogén nie sú pre pacienta vhodné. Je to silný inhibítor sekrécie gonadotropínu pri nepretržitej liečbe v terapeutických dávkach..

Leiprorelín sa môže používať ako sklad v dávke 3,75 mg každé 4 týždne, 11,25 mg každých 12 týždňov alebo 30 mg každých 24 týždňov. Lupron sa má podávať intramuskulárne a Eligard subkutánne.

Triptorelín je indikovaný na symptomatickú liečbu progresívnej hormonálne závislej rakoviny prostaty, metastatickej a lokalizovanej formy (alternatíva k chirurgickej kastrácii, na potlačenie sekrécie testosterónu)..

Triptorelín je syntetický dekapeptid, analóg GnRH agonistu. Znižuje vylučovanie LH a FSH, a preto znižuje hladiny testosterónu a estrogénu. Koncentrácia testosterónu počas užívania liečiva dosahuje po 3 týždňoch postkastračnú hladinu.

Ďalším liekom s podobným účinkom a indikáciami je goserelín (Zoladex)

Dávkovanie: 3,6 mg a 10,8 mg subkutánnej implantácie. Štandardná dávka je 3,6 mg každé 4 týždne alebo 10,8 mg každých 12 týždňov.

Znížená produkcia testosterónu vedie k zníženiu veľkosti prostaty a znižuje sprievodné príznaky.

Liek sa podáva v množstve 50 mg vo forme subkutánneho implantátu, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval kontinuálne uvoľňovanie hysterelínu nominálnou rýchlosťou 50-60 mcg / deň po dobu 12 mesiacov. Odporúčaná dávka - 1 implantát subkutánne každých 12 mesiacov.

Hysterelín je silný inhibítor sekrécie gonadotropínu.

Farmakologické vlastnosti a mechanizmus účinku

Z predchádzajúcej kapitoly ste sa dozvedeli, že bisfosfonáty sú lieky, ktoré podporujú zdravie kostí. Je čas hovoriť podrobnejšie o mechanizme ich konania. Bunky v našom tele majú z času na čas pozoruhodnú schopnosť obnovy a rekonštrukcie. Kostné tkanivo nie je výnimkou. Rovnováha ich štruktúr je neustále udržiavaná na jednej strane, osteoblastové bunky zodpovedné za tvorbu nového tkaniva a na druhej strane osteoklasty, ktoré sú zodpovedné za jej deštrukciu.

Musím povedať, že vedci doteraz úplne neskúmali mechanizmus blokovania ničenia kostí pomocou bisfosfonátov. Je známe, že tieto látky sa dokážu viazať na hydroxyapatitové oblasti kosti, vďaka ktorým môžu meniť svoje ohyby a súčasne znižovať koncentráciu oxyprolínu a fosfatázy v krvi..

Lieky typu BF sa niekedy môžu predpisovať na liečenie dokonca chorôb, ako sú kýly alebo výčnelky medzistavcových platničiek, ako lieky proti bolesti. A trochu viac informácií: bisfosfonáty z osteoporózy sa používajú už dlhú dobu, ale teraz sa používajú relatívne nedávno na rakovinu..

V ľudskom tele je normálna tvorba kostných štruktúr podporovaná osteoblastami - mladými bunkami, ktoré produkujú medzibunkovú látku (matrix). Zároveň sa syntetizujú osteoklasty, ktoré ničia kolagén a rozpúšťajú minerálnu bázu kostného tkaniva. Nerovnováha medzi týmito dvoma procesmi vedie k deštrukcii kostí - strate hustoty.

Lieky na báze bisfosfonátov kombinovali dva fosfonáty, pomocou ktorých sa upravuje metabolizmus a koordinuje sa práca iónov vápnika. Pri použití molekuly aktívnych zložiek úmyselne prenikajú do ložisiek tvorby kostí a potláčajú účinok osteoklastov. Liečivý účinok organických zlúčenín je spôsobený afinitou k pyrofosfátovým kryštálom, hlavnej zložke kostnej matrice. Táto vlastnosť im umožňuje ich prerozdelenie v problémových oblastiach, čím sa zabráni prichyteniu a dozrievaniu osteoklastov.

Inhibíciou resorpcie látky maximalizujú absorpciu vápnika. Vďaka tomu sa aktivuje kreatívna aktivita osteoblastov, stimuluje sa tvorba nového tkaniva, zlepšuje sa mikroarchitektúra hubovitých a kompaktných vrstiev kosti..

Keď sa bisfosfonáty vylučujú, telo zostávajú nezmenené. Tento proces sa vyznačuje rýchlym poklesom plazmy a pomalým uvoľňovaním z kostného tkaniva.

Mechanizmus účinku bisfosfonátov je jasný, teraz o tom, čo sa na ne vzťahuje.

Odporúčané čítanie: Scintigrafia kostnej kosti.

etidronat

Toto je ďalší liek z kategórie dusíkatých bisfosfonátov. Je tiež uznávaný pod názvami „Xidiphon“ a „Pleostat“. Aplikujte tento liek na pozadí paraneoplastickej hyperkalcémie. Liečivo je založené na kyseline etidónovej.

Etidronát sa vyrába vo forme tabliet a okrem toho vo forme infúzneho roztoku, ako aj koncentrovanej bázy na samo-prípravu orálnych roztokov. Cena je od štyristo do päťsto rubľov.

Čo je to osteoporóza a prečo je také dôležité ju liečiť?

Osteoporóza je postupné znižovanie hustoty kostí v dôsledku vylúhovania minerálov, čo vedie k zníženiu jej sily a zvýšeniu krehkosti. Spočiatku sa vyvíja mierny pokles hustoty kostí (osteopénia) a potom sa stáva abnormálne pórovitou a stlačiteľnou ako špongia. Takéto narušenie štruktúry kostry vedie k častým zlomeninám.

Kosť pozostáva z bielkovín, kolagénu a vápnika - látok, ktoré zabezpečujú jej silu (pozri výrobky obsahujúce vápnik). V prípade nerovnováhy uvedených komponentov dochádza k zraneniam vo forme prasklín (zlomenina krčka stehennej kosti) alebo zlomeniny (kompresná zlomenina stavca chrbtice). Niektorí pacienti po dobu niekoľkých rokov ani neuvedomujú prítomnosť poškodenia. O vývoji choroby možno predpokladať nasledujúce príznaky:

 • chronická bolesť lokalizovaná v mieste zlomeniny;
 • znížený rast, zakrivenie chrbtice, sklon;
 • zlomeniny s minimálnou fyzickou aktivitou padajúce z výšky ich rastu, ktoré sú lokalizované hlavne v oblasti rebier, stehien, chrbtice, chodidiel a zápästí.
 • pomalé spájanie kostí.

Osteoporóza nie je len lekársky, ale aj sociálno-ekonomický problém, ktorý postihuje všetky segmenty obyvateľstva na celom svete..

 • Fraktúra femorálneho krku sa častejšie vyskytuje u ľudí vo veku 75 - 80 rokov; iné typy zlomenín sú charakteristické pre 50-59-ročných a s vekom klesajú.
 • Strata 10% kostnej denzity zvyšuje riziko zlomenín miechy 2-krát, stehennej kosti krku 2,5-krát.
 • Do roku 2050 budú zlomeniny bedier u mužov 310% au žien o 240% viac ako teraz.
 • Každé 3 sekundy na svete sa diagnostikuje zlomenina vyvolaná osteoporózou; kompresná zlomenina chrbtice - každých 22 sekúnd.
 • Drvivá väčšina pacientov s vysokým rizikom zranení spojených so zvýšenou krehkosťou kostí (približne 80%), vrátane tých, ktorí už mali aspoň jednu zlomeninu, si nie je vedomá svojej choroby a neužíva tablety na osteoporózu..
 • Úmrtnosť po zlomenine krku stehnovej kosti u oboch pohlaví stúpa s vekom a je najpravdepodobnejšia počas roka po zranení a je asi 20%. Hlavným cieľom liečby osteoporózy je prevencia zlomenín znižovaním úbytku kostnej hmoty, zvyšovaním jej hustoty a obnovovaním pevnosti kostí. Včasné odhalenie a včasné začatie špecifickej liečby významne znižuje riziko zranení a iných komplikácií ochorenia.

Toto ochorenie postihuje asi 200 miliónov žien na celom svete;

 • jedna z desiatich žien vo veku 60 rokov
 • piaty vo veku 70 rokov
 • dva z piatich po 80
 • dva z troch po 90.

Aké vedľajšie účinky?

Najčastejšie komplikácie po užití liekov sú:

 • Z gastrointestinálneho traktu: žalúdočná sliznica a dvanástnik sú podráždené, zápal žalúdka, krvácanie. Pacient je chorý, bolí ho žalúdok, plynatosť so zápchou.
 • Ľudské bolesti hlavy, bolesti svalov.
 • Bolestivé kĺby.
 • Vyskytla sa renálna hepatálna dysfunkcia.
 • Nedostatok vápnika v krvnom riečisku.
 • Alergie sú vyjadrené.

Je dôležité si uvedomiť, že samoliečba je život ohrozujúca, lieky sa užívajú len podľa pokynov lekára..

Ak sa užívajú bez lekárskeho dohľadu, potom budú komplikované stavy. Vyskytne sa srdcová fibrilácia, pri ktorej kontrakcie srdca nebudú synchronizované. Vyskytne sa tiež maxilárna osteonekróza so subrochanterickými zlomeninami stehennej kosti. Vedľajšie účinky nie sú pozorované u všetkých pacientov. Správne zvolený liečebný cyklus a dodržiavanie liekov pomôže predchádzať vedľajším účinkom a zmierňovať komplikácie s minimálnymi parametrami.


Ak sa osteoporóza nelieči, bude pre človeka ťažké sa pohybovať

Trocha histórie

Spočiatku neboli bisfosfonáty syntetizované pre potreby farmaceutického priemyslu. Okrem toho sa táto oblasť ich uplatňovania nezohľadňuje takmer 100 rokov. Estery kyseliny fosfónovej sa vyrábali pre poľnohospodárstvo. Na ich základe boli vytvorené minerálne hnojivá, voda na zavlažovanie pod povrchom bola zmäkčená. Textilný a ropný rafinérsky priemysel sa neobišiel bez bisfosfonátov a stále ich aktívne používa..

Zároveň sa lekári a lekárnici snažili nájsť spôsoby, ako posilniť kostnú hmotu. Prelom v tejto oblasti je objav spoločnosti Astley Cooper. V roku 1824 tento anglický lekár a súdny lekár kráľovského súdu predložili hypotézu o vzťahu medzi zvýšenou krehkosťou kostí u starších ľudí a určitou patológiou vyvíjajúcou sa v ich tele. Choroba bola objavená, systematizovaná a dostala vedecký názov začiatkom dvadsiateho storočia. Ale odstrániť osteoporózu, zabrániť jej nebezpečným komplikáciám v tom čase nebolo možné.

Švajčiarsky Herbert Fleisch dlho experimentoval s chemickými zlúčeninami. V roku 1968 objavil, že keď anorganický pyrofosfát príde do kontaktu s biologickou tekutinou, vyzráža sa podstatne menšie množstvo vápnika. Aby enzýmy agresívne neovplyvňovali pyrofosfát, bol atóm fosforu v jeho molekule nahradený atómom uhlíka. Tiež významne zvýšila biologickú aktivitu chemickej zlúčeniny..

Pred syntézou prvého farmakologického prípravku založeného na bisfosfonátoch však stále existovalo 30 dlhých rokov. V roku 1995 sa po dlhých klinických skúškach začala rozsiahla výroba látok na liečenie osteoporózy..

Liečenie ožiarením

Ožarovanie pomáha vyrovnať sa s bolesťou kostí a zabrániť patologickým zlomeninám. Ošetrenie sa uskutočňuje jedným z dvoch režimov:

 • Môžete vykonať 1-2 postupy, počas ktorých sa do kostí dostávajú veľké dávky žiarenia. To je výhodné pre pacienta, pretože sa znižuje počet ciest na kliniku..
 • Ďalšia schéma zahŕňa uskutočnenie 5-10 sedení v menších dávkach. V tomto prípade sa celková dávka ukáže byť mierne väčšia ako v prvom prípade, u týchto pacientov sa bolesť opakuje menej často a je potrebné znovu liečiť..

Antiresorpčný (zabraňujúci riedeniu kostí), zastaralý

kalcitonín

Kalcitonín (Miacalcic 5 amp. 1100 rubľov) je hormón štítnej žľazy a používa sa na liečbu osteoporózy. Rekombinantný ľudský kalcitonín, ako aj kalcitonín z ošípaných a lososov, sa syntetizuje vo farmaceutickom priemysle.

Vedľajšie účinky: Pri nazálnom podaní sa môžu vyskytnúť nosové krvácanie, výtok z nosa, podráždenie slizníc, nevoľnosť alebo zvracanie. Pri použití injekčnej formy kalcitonínu sa v mieste vpichu môže objaviť zápal.

Droga bola použitá skôr ako antiresorpčná látka (zabraňujúca resorpcii kosti). Mal dosť skromnú dôkazovú základňu, trochu znížil frekvenciu zlomenín stavcov a zmiernil akútnu bolesť spojenú s osteoporetickými zlomeninami. V posledných rokoch sa zhromaždili informácie o zvýšení frekvencie novo zaregistrovaných onkopatológií u pacientov užívajúcich myokalcik. Droga je odstránená z odporúčaní na liečbu osteoporózy a zostáva na trhu ako prostriedok. Zmiernenie bolesti pri zlomeninách stavcov s osteoporózou a pri liečení Pagetovej choroby.

Raloxifén (Evista)


Raloxifén je selektívny modulátor estrogénových receptorov druhej generácie, skrátene SMER. Liek má estrogénový účinok v kostnom tkanive, ale v endometriu sa správa ako antiestrogén. To vám umožní zabrániť jeho možným vedľajším účinkom vrátane rizika rakoviny.
Vedľajšie účinky: Pri používaní raloxifénu je možné zvýšiť závažnosť návaly tepla; riziko trombózy, vrátane hlbokej žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Riziko nežiaducich reakcií je pravdepodobnejšie počas prvých štyroch mesiacov používania.

Doposiaľ sa účinnosť lieku nepreukázala a nepreukázalo sa ani zníženie rizika fraktúr extravertebrálneho pôvodu..

antiandrogény

Pri rakovine prostaty majú antiandrogény, ktoré sa viažu na androgénne receptory a inhibujú svoju interakciu s testosterónom a dehydrotestosterónom, pozitívny terapeutický účinok. Ako monoterapia je neúčinná.

Izolované sú čisté a steroidné antiandrogény.

Výhodné sú nesteroidné alebo čisté antiandrogény, pretože selektívne interagujú so svojimi receptormi v prostate a nemajú antigonadotropný mechanizmus. Okrem toho sú androgénne receptory blokované v hypotalame v mieste, kde dochádza k produkcii LnRH..

Ak sa rakovina prostaty odolná voči kastrácii nepoužíva.

Abirateron sa predpisuje v kombinácii s prednizolónom na liečbu pacientov s metastatickým karcinómom prostaty rezistentným na kastráciu počas chemoterapie alebo po nej (Docetaxel).

Dávka je 1 000 mg jedenkrát denne v kombinácii s 5 mg prednizónu dvakrát denne.

Abiraterón je inhibítor biosyntézy androgénov.

Bicalutamid je indikovaný na liečbu metastatického karcinómu prostaty v kombinácii s agonistom LHRH. Štandardná dávka - 50 mg perorálne 1krát ráno alebo večer.

Degarelix - selektívny antagonista hypofyzárnych receptorov GnRH, znižuje produkciu gonadotropínov, LH a FSH, vďaka čomu sa testosterón produkuje menej.

Indikácie pre použitie - progresívna hormonálne závislá rakovina prostaty.

Degarelix je účinný pri dosahovaní a udržiavaní testosterónu na úrovni po kastrácii. Na rozdiel od agonistov GnRH nespôsobuje krátkodobé zvýšenie hladín testosterónu; požadovaný účinok sa dosiahne do 1-3 dní od prijatia.

Počiatočná dávka je 240 mg, podávaná subkutánne (vo forme 2 injekcií po 120 mg v koncentrácii 40 mg / ml). Udržiavacia dávka je 80 mg subkutánne (v koncentrácii 20 mg / ml) každých 28 dní. Prvá udržiavacia dávka sa predpisuje 28 dní po začiatku podávania.

flutamid

Flutamid sa používa v kombinácii s agonistami GnRH na kontrolu lokálne obmedzeného karcinómu v počiatočnej fáze a na liečbu metastatického karcinómu u pacientov s bilaterálnou orchiektómiou. Zvyčajná dávka je 250 mg každých 8 hodín..

Nilutamid nie je vhodný na vyvolanie chemickej kastrácie, pretože blokovaním mechanizmu spätnej väzby na reguláciu sekrécie testosterónu zvyšuje jeho koncentráciu. Liek sa používa v kombinácii s chirurgickou kastráciou na liečenie metastatického karcinómu prostaty v prítomnosti alebo neprítomnosti miestneho procesu, v kombinácii s chirurgickou alebo farmakologickou kastráciou.

Počiatočná dávka 300 mg jedenkrát denne, 30 dní, udržiavacia dávka pre nilutamid je 150 mg jedenkrát denne.

Paliatívna liečba rakoviny prostaty metastázami.

Apalutamid inhibuje jadrovú translokáciu androgénneho receptora, väzbu DNA a inhibuje jeho transkripciu.

Indikácie: nemetastatická hormonálna rezistencia na rakovinu prostaty.

Osteoporóza - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
terapeut

Batomunkuev Alexander Sergeevich

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1 (Klinika orientálneho lekárstva „Sagan Dalí“) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Zakrevskaja Natalya Alekseevna

Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

klodronát

Bisfosfonát dusíka, ktorý je tiež známy pod názvami „Bonefos“ a „Lodronate“. Tento liek je založený na kyseline klodrónovej. Predložený nástroj je schopný spomaliť resorpciu, to znamená proces resorpcie kostného tkaniva. Tento liek ovplyvňuje osteoklasty, čo sú viacjadrové bunky, ktoré zase absorbujú minerály z kostného tkaniva. Klodronát sa uvoľňuje vo forme kapsúl a tiež vo forme roztokov. Roztoky sa používajú na orálne použitie. Jeho cena sa pohybuje od jedného do jedného a pol tisíc rubľov. Názvy bisfosfonátov sú predmetom mnohých.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Adenomyóza je ochorenie maternice, pri ktorom endometrium začína prenikať do svalového tkaniva tohto orgánu a rastie cez separačnú vrstvu. Tento stav je patologický a benígny, ale s vysokým rizikom rakoviny..
Diagnóza "pupočnej kýly" vždy spôsobuje úzkosť u rodičov dieťaťa. Prirodzené otázky vyvstávajú: prečo vznikajú, aké sú nebezpečné a či je možné urobiť bez operácie?
Takýto jav, ako je znecitlivenie nohy s prietržami chrbtice, sa vyskytuje vo všetkých štádiách vývoja patológie a naznačuje léziu bedrovej chrbtice. Patologické príznaky sa vyvíjajú na pozadí dystrofických porúch, ktoré vedú k porušeniu báz nervov a veľkých ciev, čo spôsobuje zmenu v inervácii dolných končatín..