loader

Hlavná

Liečba

Čo je to spinálna blokáda?

Miechová blokáda je bežná technika, ktorá sa používa v chirurgickej a terapeutickej praxi na odstránenie bolesti chrbta. Takéto prejavy, ako je silná bolesť a bolesť chrbta, naznačujú prítomnosť chorôb v chrbtici.

Môže to byť degeneratívna patológia miechy a získané choroby spojené so sedavým životným štýlom a zlými návykmi. Blokujte chrbticu injekciou. V niektorých bodoch tela sa uskutočňujú injekcie špeciálnych liekov, ktorých účinok je zameraný na anestetický účinok. Po zákroku by sa mal objaviť okamžitý výsledok..

indikácia

Po príchode k lekárovi môže byť pacientovi predpísaný jeden z druhov procedúr. Samotný postup nepoškodzuje telo, ale neprináša zvláštne výhody. Dôvodom je skutočnosť, že pomocou liekov sa zastaví iba syndróm bolesti. V tomto prípade nástroj neovplyvňuje vývoj a povahu patológie.

Blokovanie chrbtice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Degeneratívne ochorenia kostného tkaniva. Osteochondróza je považovaná za najbežnejšie ochorenie, ktoré sa vyznačuje stratou elasticity medzistavcových platničiek v dôsledku zhoršeného metabolizmu..
 • Výstupok medzistavcových platničiek. Ochorenie sa prejavuje vyčnievaním stien disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Patológia sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice: krčnej, hrudnej a bedrovej.
 • Herniatický disk. Na rozdiel od výčnelku sa prietrže vyznačujú prasknutím vláknitého prstenca a posunutím želatínového jadra. Patológia je spôsobená veľkým zaťažením stavcov alebo mechanickým poškodením..
 • Thoracalgia. Pri kompresii alebo mechanickom podráždení medzirebrových nervov má pacient periodické bolestivé pocity.
 • Myozitída. Pri zápalových procesoch v kostrových svaloch sa začínajú tvoriť malé uzlové tesnenia, ktorých vzhľad je sprevádzaný bolesťou a ťahaním za bolesť..
 • Spondylartróza jednej z chrbtice. Patológia sa môže prejaviť ako v krčku maternice, tak v bedrovej oblasti, takže blokáda sa vykonáva v mieste lézie. Degeneratívne ochorenie postihuje predovšetkým kĺby.

Konečným dôsledkom blokády je odstránenie bolesti, opuchu a zápalu. U pacientov sa však môžu vyskytnúť komplikácie niekoľko dní. Je to spôsobené miestom vpichu a zložkami liečiva..

Druhy blokády

Pacient sa zaujíma o to, čo je blokáda chrbtice a ako často sa môže vykonávať. Aby ste tomu porozumeli, musíte sa naučiť o typoch blokád a ich rozdieloch. Vo väčšine prípadov sa vykonávajú paravertebrálne blokády, ktoré sa vykonávajú priamo v blízkosti chrbtice.

Rozlišujú sa tieto typy paravertebrálnej blokády:

 • Tkanivo - zvolí sa špecifická oblasť, kde dôjde k zápalu alebo degenerácii a lekár vykoná injekciu do mäkkých tkanív, ktoré obklopujú segment..
 • Receptor - v blízkosti postihnutej oblasti existujú špecifické receptory zodpovedné za impulzy bolesti. Špecialista vstrekuje presne do týchto bodov na tele pacienta.
 • Vedenie - liek sa podáva do nervových koreňov, ktoré sú zodpovedné za vodivosť bolesti.
 • Ganglionické uzly predstavujú cieľ v gangliových blokádach.

Okrem týchto odrôd sa v terapeutickej praxi rozlišujú rôzne typy postupov v závislosti od miesta vpichu. Môže to byť rôzna časť chrbtice a svalové tkanivo určitých orgánov.

Lieky na blokádu

Všetky lieky na blokádu miechy sú rozdelené do niekoľkých poddruhov. Ak vezmete do úvahy počet zložiek v zložení lieku, rozlišujú sa nasledujúce lieky:

 • jednozložkové - lieky, ktoré obsahujú jednu účinnú látku;
 • dvojzložkové - lieky, ktoré kombinujú niekoľko látok;
 • viaczložkové lieky, v ktorých sú kombinované tri alebo viac účinných látok.

anestetiká

Najbežnejšie lieky, ktoré sa používajú vo všetkých blokádach chrbtice. Interakciou s nervovými zakončeniami zabezpečujú vedenie impulzov bolesti pozdĺž nervových zakončení, čím účinne odstraňujú bolesť a vysokú citlivosť na mechanické podráždenie. Hlavnými predstaviteľmi lokálnych anestetík sú nasledujúce lieky.

novokaín

Najbežnejšou je novokainová blokáda, ktorá trvá dve hodiny. Prvý výsledok sa pozoruje už v druhej minúte po zavedení látky. Existujú rôzne formy uvoľňovania liečiva, preto lekár v závislosti od závažnosti a patológie určí koncentráciu novokainu a počet mililitrov. Jedna injekcia stačí na zabránenie silnému ataku bolesti a zastavenie impulzu bolesti.

lidokaín

Po novokainu je obvyklé používať lidokaín. Anestetika sa efektívne vyrovnáva s bolesťou dolnej časti chrbta a medzistavcovou prietržou, bez toho, aby poškodila telo. Dlhodobý účinok lieku umožňuje pacientovi pokojne sa pohybovať a pôsobiť rôznymi spôsobmi na mieste. Prvý efekt prichádza tak rýchlo ako z novokainu.

Bupivakaín alebo markaín

Pri silnej bolesti chrbta sa táto účinná látka najúčinnejšie vyrovná. Znakom lieku je pomalý nástup účinku, ale predĺžený terapeutický účinok. U ľudí s kardiovaskulárnymi patológiami je potrebné pichnúť opatrne, pretože liek má malý toxický účinok. Absolútne všetky dávky a počet roztokov určí lekár pred zákrokom.

kortikosteroidy

Kortikosteroidy sú silné protizápalové látky, ktoré dlhodobo pomáhajú odstraňovať nepríjemné príznaky. Pôsobia priamo na zameranie zápalu a odstraňujú všetky súvisiace príznaky: bolesť, opuchy a zápalové procesy. Pôsobia tiež ako antihistamíny kvôli svojim farmakologickým vlastnostiam..

Na zvýšenie terapeutického účinku môže špecialista používať lokálne anestetiká spolu s kortikosteroidmi, pretože tieto sa účinne vyrovnávajú s patológiami kĺbov, stavcov a chrupaviek. Hlavné kortikosteroidy, ktoré sa v medicíne používajú na blokádu bolesti chrbta, sú:

 • Hydrokortizón acetát. Vďaka svojej nerozpustnosti vo vode sa látka vyrába vo forme suspenzie. Pred použitím sa musí dôkladne premiešať s lokálnym anestetikom. Látka sa podáva na neurologické ochorenia chrbtice.
 • Dexametazón. Liek sa používa na miernu bolesť, v prípade zápalu kĺbov a mäkkých tkanív chrbta. Relatívne rýchle pôsobenie a krátkodobý účinok spôsobuje, že liek nie je relevantný pre chronické ochorenia chrbta, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou.
 • Diprophos. Tento nástroj sa týka kortikosteroidov na systémové použitie, ktoré sú určené na reumatické choroby a alergické stavy. Najčastejšie sa liek podáva intramuskulárne na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov..
 • Kenalog. Kortikosteroid predĺžený účinok vzhľadom na farmakologické vlastnosti látky. Odporúča sa na silné a bolestivé bolesti chrbtice, medzistavcové prietrže a reumatizmus. Trvanie injekčného účinku je viac ako 10 dní.

kontraindikácie

Existujú kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonať blokádu stavcov. Tie obsahujú:

 • Zvýšené krvácanie z dôvodu chorôb, patológií alebo iných príčin. Preto, ak máte napríklad hemofíliu alebo trombocytopéniu, musíte sa vzdať blokády.
 • Ak sa na mieste, kde sa má podať injekcia, vyskytne infekčná kožná lézia. Nemôžete tiež blokovať bežné infekčné choroby, existuje veľké riziko šírenia patologických mikroorganizmov..
 • Blokovanie nemôžete urobiť, ak je osoba vo vážnom stave, v bezvedomí.
 • Blokáda je kontraindikovaná v prípade precitlivenosti na lieky, ktoré sa zavedú do tela pacienta.
 • Kontraindikácia pri použití kortikosteroidov.
 • Problémy a srdcové choroby. Arytmie by sa mali zvýrazňovať osobitne, pretože lieky majú vplyv na srdcový rytmus.
 • Nemôžete blokovať myasténiu gravis, arteriálnu hypotenziu.
 • Vykonávanie zákroku u detí, tehotných a dojčiacich žien je kontraindikované.
 • Psychická porucha pacienta.
 • Závažné ochorenie pečene.
 • Blokáda nie je možná s epileptickými záchvatmi v anamnéze.

Možné komplikácie

Bez ohľadu na to, o akú blokádu došlo, komplikácie môžu vzniknúť kedykoľvek. Ale ak ste išli k vysokokvalifikovanému lekárovi, blokáda bola vykonaná iba za sterilných podmienok a vy ste boli dobre pripravení na zákrok, potom to všetko môže výrazne znížiť riziko nežiaducich následkov..

Existujú komplikácie, ako je výskyt neustáleho krvácania, infekcie v mieste, kde bol prepichnutý. Infekcia sa niekedy môže dostať aj do sliznice miechy. Ligamenty, svaly a iné mäkké tkanivá sa môžu pri nedbalých injekciách vážne poškodiť. Alergie, špeciálne komplikácie, ktoré vznikajú v dôsledku používania lokálnych anestetík, sú možné komplikácie spôsobené používaním kortikosteroidov..

Stručne povedané, môžeme povedať, že blokáda chrbtice je rýchly a efektívny spôsob, ako zbaviť osoby bolesti, ktorá je priamo spojená s patológiami chrbtice. Blokáda sa však nemôže brať vážne, pretože aj tie najmenšie porušenia alebo neopatrné hnutia môžu viesť k vážnym, vážnym následkom a niekedy dokonca k smrti..

Blokáda pre bolesti chrbta

Tí, ktorí sú oboznámení s ťažkou bedrovou bolesťou, majú vážne problémy s chrbticou, sú si vedomí toho, čo je to blokáda. Tento ťažký postup sa dnes považuje za takmer jediný spôsob rýchleho zastavenia bolesti, ktorá sa vyskytla v chrbte v dôsledku deformácií alebo iných patológií stavovcového oblúka. Blokáda nie je liečebnou metódou a nemôže byť. Injekcia však dokáže zmierniť bolesť behom niekoľkých minút. Čo je to blokáda, za akých indikácií a ako sa to robí a aké kontraindikácie alebo komplikácie môže mať tento postup - je užitočné vedieť.

Prečo blokáda zmierňuje bolesť

Aby sme pochopili mechanizmus pôsobenia blokády, je potrebné pochopiť, ako sa bolesti vyskytujú a ako ovplyvňujú.

Ako bolí

Patologické javy v miechovom stĺpci sú dôvodom, prečo sú miechové nervy zovreté. Keď je nerv stlačený, premieňa bolesť na končatinu alebo krk, dolnú časť chrbta atď. Miesto lokalizácie bolesti priamo závisí od miesta, kde je nervy zovreté.

Dôležité! Ak sa bolesť vyskytne raz alebo často, odstráni sa jednorazovou dávkou liekov, ktoré ovplyvňujú centrum bolesti. Ak sa však príznak stane chronickým, v mozgovej kôre sa vytvorí centralizované centrum zapálenej bolesti. Jeho štandardné metódy spracovania nie je možné odstrániť..

V prípade, že sa bolesti chrbta stanú silnými a konštantnými, uchýlite sa k blokáde, ako jediný spôsob, ako ju odstrániť. Injekcia vypne (nespôsobí) jednu z väzieb reťaze pohybu reflexu bolesti, vďaka ktorej je všetok pohyb bolesti prerušený a impulz nedosiahne končatiny a orgány..

V niektorých prípadoch sa blokovanie injekcie používa na diagnostické opatrenia na zistenie skutočnej príčiny bolesti.

Čo je to blokáda injekcie

Čo je to postup? Injekciou sa zníži / znemožní nervové vedenie vlákien, ktoré prenášajú bolesť na orgány. Na tento účel sa používajú lokálne anestetiká, ktoré pôsobia inhibičnou metódou na blokovanie sodíkových kanálov..

Syndróm bolesti sa vypne takmer o minútu alebo dve, a ak sa tak nestane, je potrebná dôkladná diagnostika a hľadanie ďalších príčin bolesti..

Injekčnú blokádu podávajú výlučne na klinike a iba lekári s profesionálnym prístupom k tejto procedúre. Odborné znalosti sú potrebné nielen lekárske, ale aj topografické a anatomické. Špecialisti, ktorí spĺňajú potrebné požiadavky, najčastejšie pracujú v odbore traumatológie alebo neurochirurgie na klinikách a nemocniciach. Preto sa tam postupuje.

Aký je problém blokovania? Neistota miechy. Zdá sa, že miecha, uzavretá v silnom obale stavcového oblúka, zostáva jedným z najzraniteľnejších orgánov, ktorý sa obáva najmenšieho preniknutia baktérií. Vírusová infekcia miechy môže viesť k smrti pacienta. Blokáda sa preto vykonáva iba za sterilných podmienok, kde sa zvyčajne vykonáva chirurgický zákrok. Špecialista pracuje s rukavicami..

Mimochodom. Postup sa podobá na vpich lumbálnej tekutiny, len pri blokáde je pacient položený inak a injekcia sa môže podať nielen do dolnej časti chrbta (v závislosti od miesta bolesti)..

Výhody blokády ako analgetickej metódy

Táto metóda zmierňuje bolesti chrbta pacienta.

 1. Predovšetkým je to rýchla úľava od bolesti, ktorá pacientovi vracia schopnosť pohybovať sa a žiť celý život.
 2. Druhým pozitívnym faktorom je absencia dlhodobých negatívnych dôsledkov. Bolesť tak môže byť mnohokrát zmiernená bez veľkého poškodenia tela..
 3. Po tretie, roztoky na blokovanie okrem anabolickej zložky zahŕňajú protizápalové zložky. Patria sem napríklad glukokortikoidy. Sú schopné ovplyvňovať imunitný systém, znižujúc výstup histamínu, ktorý inhibuje vývoj zápalového procesu.

Dôležité! Nemali by ste sa dokonca pokúšať o blokádu sami alebo niekoho z príbuzných a priateľov, ak nemáte lekárske vzdelanie, prijímacie a sterilné podmienky na výkon zákroku. Ak je injekcia do chrbtice nesprávna alebo nesprávna, minimom, ktoré sa môže vyskytnúť, je bakteriálne poškodenie miechy v dôsledku jej zachytenia mikróbmi. Maximum - strata schopnosti chrbtice fungovať a také choroby, ako je meningitída, myelitída, encefalitída.

Indikácie blokády

Pretože hlavným účelom blokády je eliminácia bolesti, vykonáva sa v prítomnosti tohto syndrómu, ktorý môže súvisieť s nasledujúcimi chorobami:

 • medziobratlová kýla;
 • osteochondrosis;
 • myositis;
 • vyčnievanie disku;
 • neuralgie miechových nervov;
 • spondylarthrosis;
 • intercostal neuralgia.

Najobľúbenejšou indikáciou pre blokádu je degeneratívna patológia stavcov..

Mimochodom. Aj keď sa má za to, že tento postup nemá pre organizmus globálne dôsledky, neodporúča sa vykonávať ho viac ako štyrikrát ročne. Vo výnimočných prípadoch sa však injekcie blokády predpisujú v priebehu desiatich alebo viacerých cyklov. Prestávka medzi nimi - najmenej päť dní.

Aké druhy blokády sú rozdelené

Existuje veľa druhov blokád. Kvalifikujú sa hlavne v mieste bolesti. Injekcie však nemajú priamy priamy účinok. Napríklad blokáda v krku v oblasti 1-7 stavcov môže zmierniť bolesť od celého chrbta po chrbticu..

Tabuľka. Typy blokády podľa rozsahu.

odrodaRozsah
Vyrába sa v oblasti šiestich horných stavcov vzťahujúcich sa na krčný segment a siedmy prechodný prechod. Zmierňuje bolesť hlavy a krku a celej chrbtice. Odstraňuje bolesť rúk.
Anestetizuje dolnú časť chrbta, nohy a zmierňuje bolesť v črevách.
Blokuje bolesť chrbtice zodpovednú za dolnú časť chrbta.
Bojuje s bolesťou lumbosakrálnej úrovne. Často sa používa (ako bedrové) na diagnostické účely.
Hrudný stav 1 - 12 - miesto na predstavenie hrudnej blokády, ktorá zmierňuje syndrómy bolesti v horných končatinách, trupe, vnútorných orgánoch a na celom chrbte..

Rozdiel tohto druhu spočíva v tom, že injekcia sa podáva do nervovej vetvy bez ovplyvnenia celej miechy. Takto sa anestetizuje polovica tela alebo špecifického orgánu. To stačí na zmiernenie bolesti v úzkom bode alebo na vykonanie diagnostického postupu.

Anestetika sa vstrekuje do oblasti paravertebrálnej úrovne (priečne stavce).

Blokády sa tiež delia na typy podľa miesta podania a použitých liekov..

Injekcia sa môže podať:

 • v mäkkých tkanivách obklopujúcich bolestivú oblasť chrbtice;
 • v biologicky aktívnych segmentoch svalového a väzivového aparátu, ako aj v šliach a aktívnych kožných bodoch;
 • do nervových vlákien;
 • do nervových plexov a uzlov.

V závislosti od použitého lieku sa injekcie rozdelia na:

 • terapeutické (so zavedením liekov, ako sú steroidy);
 • lidokaín (zmierňovanie bolesti);
 • novokain (úľava od bolesti, diagnostika).

Injekčné lieky

Kompozície na blokovanie injekcií sú najčastejšie viaczložkové. Hlavným prvkom v nich sú lidokaín a novokaín. Tieto liečivá sú schopné prerušiť proces vysielania nervového impulzu metódou inhibície sodíka..

Okrem týchto liekov sa používajú aj glukokortikoidy. Ich oblasť vplyvu zahŕňa zmiernenie zápalu. Nepoužívajú sa bez lidokaínu alebo novokainovej zložky, pretože nestačí iba odstránenie zápalu, a glukokortikoidy nemajú dostatočný analgetický účinok na zmiernenie akútnej bolesti..

Injekčný komplex môže zahŕňať hyaluronidázy, rôzne vitamíny, trombolytiká, ATP.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, aké injekcie sa používajú na bolesti chrbta, ako aj zoznámiť sa s druhmi a účinnosťou injekcií, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Pre koho je blokáda kontraindikovaná

Existuje mnoho okolností a dôvodov, prečo je lepšie opustiť blokádu. Všetky pochádzajú hlavne z patologických stavov pacienta..

 1. Krvácanie z hemofílie.
 2. Infekcie v tele.
 3. Pacient užívajúci antikoagulanciá.
 4. Pacient v bezvedomí.
 5. Myasthenia gravis.
 6. doštičiek bez.
 7. Srdcová patológia.
 8. Hematopoetické poruchy.
 9. Alergénna citlivosť na injekčné lieky.
 10. Vaskulárny hypotón.
 11. tehotenstvo.
 12. epilepsie.
 13. Renálne lézie.
 14. Duševná choroba.

Napríklad s blokádou počas injekčného procesu dôjde k prasknutiu tkaniva a následnému krvácaniu. Ak existuje patológia tvorby krvi, problémy s koaguláciou krvi, potom, ako preniknú do miechy, zničia jej tkanivá.

Pacient by mal byť pri vedomí, najmä ak sa injekcia blokády podáva ako diagnóza.

Ak má pacient zvýšenú alergickú citlivosť na lieky, jeho podávanie môže spôsobiť anafylaktický šok, ktorý ohrozuje jeho život.

Anestetika má vplyv na zmeny srdcového rytmu, činnosť srdcového svalu. Ak má pacient problémy s týmto orgánom, zhorší sa. To isté platí pre myasténiu gravis a vaskulárnu hypotenziu..

Ak je potrebná blokáda, mala by sa zvážiť epilepsia vznikajúca v dôsledku zamerania bolesti v mozgových bunkách..

Pretože injekčné lieky sa stávajú súčasťou metabolického procesu v pečeni, je s hypofunkciou dôležité správne vypočítať dávku tak, aby pacientovi spolu s úľavou od bolesti nezískala žltačku..

Pravdepodobné komplikácie

Môžu mať dvojaký charakter. Na jednej strane krvácanie ľahko nastáva v mieste vpichu, a to je otvorená cesta infekcie. Ak zákrok vykonáva aj nedostatočne skúsený lekár, existuje možnosť poškodenia mäkkých tkanív chrbta..

Nie vždy je možné zabezpečiť anafylaktický šok. V takom prípade je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť, aby sa pacient zachránil pred smrťou.

Aj keď testovacia injekcia, ktorá sa určite robí ako alergénna skúška, nevykazuje pozitívnu reakciu, druhé nebezpečenstvo komplikácií spočíva v samotných injekčných prípravkoch..

Anestetiká, aj keď nepriamo, pôsobia na srdce, steroidy oslabujú imunitný systém.

Mimochodom. Pred blokádou pacient podpíše dokument, v ktorom vyjadruje súhlas s postupom, vrátane podpisu a oboznámenia sa s možnými nepriaznivými dôsledkami..

Vykonávanie blokády chrbtice pre bolesti dolnej časti chrbta

Najúčinnejšie pri bedrovej bolesti, ako aj pri operáciách v dolnej časti tela, boli injekcie do epidurálneho priestoru nedávno jednoznačne rozpoznané. Jeho zóna siaha po celej chrbtici. A je to bedrový región na hranici so sakrálnym miestom, kde je možné zastaviť bedrovú bolesť pomocou blokády..

Predtým, ako injekčná ihla vstúpi do epidurálnej zóny, musí prejsť:

 • koža
 • tukové podkožné tkanivo (ktorého hrúbka je individuálna pre všetkých ľudí);
 • supraspinózne väzivové tkanivo;
 • interspinózne väzivové tkanivo;
 • žltý väz.

Bedrový segment epidurálnej zóny je zvyčajne lokalizácia bolesti v léziách koreňov bedrového nervu. Hneď ako do tejto oblasti príde anestetikum, nastane farmakologický účinok a úplná úľava od bolesti.

Postup je nasledujúci.

  Pacient sedí na strane, na ktorej je bolesť najviac cítená, alebo na žalúdok.

Dôležité! Zavedenie vysokých dávok novokainu môže spôsobiť kolaps. Aby sa tomu zabránilo, lekár môže pred začatím postupu podať kofeín pacientom a tým, ktorí majú sklon k hypotenzii, podať injekciu efedrínu..

Najčastejšie sa používa novokain, hoci injekcia lidokaínu je prijateľná. Z novokainu začína analgézia po dvoch minútach a trvá asi dve hodiny. To stačí na prerušenie reťazca bolestivých impulzov a privedenie pacienta späť k normálu..

Lidokaín začína pôsobiť do piatich minút, účinok však môže trvať až tri hodiny.

Liečba bolesti dolnej časti chrbta akejkoľvek etiológie je jednou z ťažkých oblastí medicíny. A všetky najnovšie výskumy jednomyseľne tvrdia, že akákoľvek akútna bolesť v dolnej časti tela, chrbte, dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti, dolných končatinách by sa mala odstrániť čo najskôr. Ak syndróm bolesti neodstránite a nedovolíte jeho chronickosť, v tomto kontexte sa vyvinú psychogénne poruchy. Po vrstvení klinických symptómov komplikujú proces hojenia a oslabujú jeho výsledok. Blokáda, aj keď nejde o terapeutický, ale o paliatívny spôsob, ako zbaviť pacienta bolesti dolnej časti chrbta a dočasne vypnúť jeden z článkov reťazca reflexu bolesti, sa teda priamo podieľa na liečbe, to znamená na odstránení príčiny, ktorá spôsobila bolesť v bedrovej oblasti..

Ak sa chcete naučiť, ako sa zbaviť bolesti chrbtice v bedrovej oblasti, a tiež zvážiť príčiny a alternatívne spôsoby liečby, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Video - blokáda. Liečba bolesti chrbta: hrudníka a bedrovej chrbtice.

Iné choroby - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Čo je to spinálna blokáda??

Blokáda chrbtice sa používa ako účinná metóda na odstránenie hlavného príznaku chorôb chrbta - bolesti. Ťažká bolesť je spojená s patológiami chrbtice, pri ktorých dochádza k porušeniu nervu chrbtice. Takýto postup nie je spôsob liečby chorôb chrbta, ale iba spôsob, ako zmierniť bolesť.

Pokiaľ ide o chrbticu, injekcia nie je ľahká procedúra, preto sa uchýlia k blokáde iba ako posledná možnosť, ak jednoduché metódy liečby syndrómu bolesti nepomôžu.

Bolesť uškrteného nervu sa udáva v končatine v závislosti od postihnutého nervu a jeho inervácie. V prípade chronickej bolesti sa v mozgovej kôre vyvíja centralizované zameranie zápalu. Týmto spôsobom už nie je možné takúto léziu odstrániť a musí sa k liečbe pristupovať iba pomocou silných antidepresív a antiepileptík..

Čo je to blokáda?

Blokáda chrbtice, čo táto definícia spĺňa - blokáda je dočasné prerušenie nervového vedenia vlákien náchylných na bolesť. Pre blokádu sa používajú lokálne anestetiká, ktoré blokujú vedenie buniek inhibíciou napäťovo riadených sodíkových kanálov. Okrem liečby symptomatickej bolesti vám injekcia na bolesť chrbta umožní presne určiť, kde je bolesť zameraná. Lekári nie sú vždy schopní určiť miesto, kde sa zviera nervový alebo spinálny disk, a preto táto metóda určuje, do akého úseku bolesti chrbtice sa rozširuje..

Pokiaľ ide o bolesť chrbtice, zavedenie anestetika okamžite vypne syndróm bolesti.

Ak sa tak nestane, mali by sa lekári obrátiť na iné diagnostické metódy, pretože príčinou bolesti je úplne iná patológia. Liečebnú blokádu chrbtice vykonáva výlučne lekár s vyšším lekárskym vzdelaním. Táto manipulácia vyžaduje odborné znalosti anatómie a topografie stavcovej chrbtice, preto sa vykonáva hlavne na neurologických, neurochirurgických a traumatologických oddeleniach..

Pretože miecha je extrémne nechránená pred vonkajšími hrozbami vo forme baktérií a vírusov, lekárska blokáda chrbtice sa nevyhnutne uskutočňuje sterilnými rukavicami a spinálna blokáda sa uskutočňuje v operačnej sále alebo v sterilnej liečebni. Všeobecne je samotný proces podobný vpichu v lumbálnej tekutine s tým rozdielom, že pacient leží na bruchu a nie na boku a injekcia sa nemusí nevyhnutne robiť do dolnej časti chrbta..

Blokáda bolesti chrbta ako metódy boja má niekoľko výhod. Po prvé, dáva pacientovi extrémne rýchly výsledok a zmierňuje bolesť. Procedúra nemá pre človeka dlhodobé následky, čo umožňuje opakované vykonávanie, čím účinne bojuje proti príznakom.

Niektoré lieky v roztoku majú tiež protizápalový účinok, napríklad glukokortikosteroidy. Pôsobia na imunitný systém a znižujú množstvo histamínu uvoľňovaného v tkanive, čo pôsobí proti rozvoju zápalu.

V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať o blokádu doma sami, najmä bez riadneho vzdelania, a to ani so znalosťou blokády. Nesprávna injekcia môže viesť k strate funkcie miechy, vírusovým ochoreniam miechy, zhoršeniu stavu pacienta, myelitíde, encefalitíde a meningitíde..

Indikácie blokády

Keďže blokáda má hlavný cieľ - odstránenie bolesti, indikáciou je akútna bolesť s:

 • osteochondróza;
 • Vyčnievanie disku;
 • Medzistavcová prietrž;
 • Intercostal neuralgia;
 • Neuralgia citlivých nervov chrbta;
 • myozitída;
 • Spondylarthrosis.

Najčastejšou indikáciou sú degeneratívne dystrofické poruchy chrbtice. Podľa odporúčaní nie je možné vykonať postup častejšie ako štyrikrát ročne. Blokády sa niekedy predpisujú v priebehu 10 až 15 injekcií, ktoré sa dávajú s intervalom 5 až 6 dní. Toto vylučuje možnú tvorbu lézie bolesti v kortikálnych častiach hemisféry..

Druhy blokády

V závislosti od miesta zamerania bolesti sa rozlišujú tieto typy blokády chrbtice:

 • Cervikálna blokáda;
 • Blokáda prsníkov;
 • Thoraco-bedrový blok;
 • Sacro-bedrový blok;
 • Coccygeal blockade;
 • Paravertebrálna blokáda.

Krčka a hrudník

Názov blokády pochádza priamo z ich umiestnenia. Krčka maternice sa vyrába na úrovni 1 až 7 krčných stavcov. Blokáda prekrývajúceho sa stavca umožňuje odstrániť nielen bolesť na úrovni krku, ale aj celú chrbticu. Hrudník môže zmierniť bolestivé syndrómy nervov zodpovedných za horné končatiny, vnútorné orgány a inerváciu svalov tela. Sú umiestnené na úrovni 1 - 12 hrudných stavcov, čo vám umožňuje anestetizovať tieto oblasti.

Torakoabdominální-bedrovej

Thoraco-bedrová blokáda vám umožňuje anestéziu dolných končatín, pretože inovácia, ktorá prechádza na ich úrovni, je zodpovedná za svaly panvy, dolné končatiny a niektoré časti čreva. Blokády, ktoré sa tvoria pod prechodom hrudných stavcov na bedrovú časť, majú z väčšej časti diagnostický účel - blokáda bedrovej chrbtice a kostrčový blok..

paravertebrálne

Paravertebrálne blokády sa umiestňujú do samostatnej vetvy nervu bez ovplyvnenia celej miechy. To vám umožní anestéziu iba jednej polovice tela, čo niekedy stačí na zmiernenie bolesti a diagnostikovanie miesta poškodenia svalov, kĺbov alebo nervov. Procedúra sa vykonáva zavedením anestetika do oblasti paravertebrálnej línie. Táto čiara je umiestnená na úrovni priečnych procesov stavcov. Pojem paravertebrálna blokáda znamená nielen blokádu na paravertebrálnej línii, ale aj ako blokádu vytvorenú nielen v samotnej chrbtici, ale aj v oblasti vedľa nej..

V tomto prípade možno paravertebrálnu blokádu rozdeliť na:

 • intradermálne;
 • podkožný
 • intramuskulárna
 • Perineurálne alebo radiálne.

Rovnako ako vyššie uvedené typy blokády sa volajú aj z miesta vpichu anestetika. Intradermálne a subkutánne môžu anestetizovať vrstvy epitelu v chrbtici. Intramuskulárne vedie k uvoľneniu napätých a zapálených svalov, pôsobí antihypertenzívne a zmierňuje bolesť. Perineurál smeroval k oslabeniu nervu pacienta.

Lieky na blokádu

Ako hlavný liek na blokovanie sa používajú roztoky novokainu a lidokaínu..

Prerušujú správanie nervového impulzu pozdĺž nervu inhibíciou sodíkových kanálov pôsobenia. Okrem týchto liekov sa môžu používať aj glukokortikosteroidy, ktorých účelom je zmierniť zápal poškodených kĺbov. Samostatne sa nepoužívajú bez lidokaínu alebo novokaínu, pretože nemajú výrazný analgetický účinok. V závislosti od poškodenia a vývoja patológie sa tiež používajú vitamíny, lidázy, ATP alebo trombolyzíny.

Kontraindikácie blokády

Všetky kontraindikácie sú odrazené typom patológie chrbta. Vzťahujú sa na najbežnejšie kontraindikácie:

 • Krvácanie spôsobené hemofíliou, nedostatkom krvných doštičiek, patológiou krvotvorných systémov, užívaním antikoagulancií;
 • Infekcie v tele;
 • Nedostatok vedomia;
 • Citlivosť na použité roztoky v blokáde;
 • Patológie srdca a srdcového svalu;
 • Myasthenia gravis;
 • Hypotonický cievny systém;
 • epilepsie;
 • Duševná choroba
 • Lézie pečene;
 • tehotenstvo.

V procese blokády sú tkanivá roztrhané, vytvára sa krvácanie. Ak sa krv pacienta nezráža dostatočne rýchlo, krv vstupuje do dutiny miechy a spôsobuje poškodenie nervového tkaniva. Podobne infekcie vstupujú do miechy a ničia tkanivo..

Mať vedomie je dôležité na diagnostické účely. Navyše bez vedomia nie je možné vyhodnotiť stav miechy a urobiť diagnózu. Citlivosť na lieky je hlavnou kontraindikáciou - anafylaktický šok ohrozuje život pacienta. Anestetika ovplyvňuje srdcový rytmus a srdce. Ak sa u neho vyskytnú problémy, je potrebné nájsť inú metódu na zmiernenie bolesti. To isté platí pre vaskulárnu hypotenziu a myasténiu gravis. Epilepsia je dôsledkom vzniku bolestivého zamerania v mozgu, preto je potrebné túto skutočnosť zohľadniť pri stanovovaní blokády..

Injekčné lieky sa metabolizujú v pečeni, a preto je s jeho hypofunkciou potrebné správne vypočítať dávku, aby nedošlo k negatívnym následkom na žltačku..

komplikácie

Tento postup nevylučuje rozvoj komplikácií. Medzi ne patrí krvácanie, infekcie v mieste vpichu, poškodenie meningov. Pri vykonávaní neskúseným lekárom alebo bez správneho stupňa presnosti je možné poškodenie mäkkých tkanív chrbta. Takéto poškodenie vedie k rozvoju nežiaducich vedľajších syndrómov. Toto je ďalšia prísna indikácia postupu iba v zdravotníckych zariadeniach pod vedením lekára. Na to sa vzťahuje aj anafylaktický šok. Takýto prejav si vyžaduje neodkladný zásah lekárov, aby sa predišlo smrti pacienta.

Pri zavádzaní anestetík a kortikosteroidov sú možné komplikácie. Reakcia tela sa skúma pomocou testovacej injekcie intrakutánne. Ale samotné lieky majú negatívne reakcie. Anestetiká ovplyvňujú srdce a kortikosteroidy majú oslabujúcu imunitnú odpoveď. Musíte pochopiť, že postup je zložitý a vykonáva ho iba odborník. Nesprávne podaná injekcia a jej komplikácie môžu ohroziť život človeka. Buďte si vedomí svojich činov.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Prečo bolí chrbát v obličkách?

Bolesti chrbta po epidurálnej anestézii - čo robiť?

Liečba chrbta a chrbtice doma

Tinea bolesť brucha a chrbta

Čo je blokáda v medicíne

Pacienti najčastejšie konzultujú s lekárom odstránenie bolesti, nevoľnosti a nepohodlia. Lekár určí príčinu a snaží sa zrýchliť proces úľavy od bolesti. Existujú lekárske a chirurgické metódy na odstránenie bolesti, manuálna terapia, akupunktúra atď..

Jednou z relatívne mladých metód liečby bolesti je lekárska blokáda. Zmiernenie bolesti pomocou blokády liekov sa zásadne líši od iných metód liečby bolestivých syndrómov, pôsobí rýchlo a efektívne s najmenšími komplikáciami..

Aký je termín blokáda v medicíne

Terapeutická blokáda je metóda liečby syndrómu bolesti, klinických prejavov chorôb, založená na zavádzaní liekov vo forme injekcií do nervových bodov, ako aj do tkanív zapojených do inervácie postihnutých orgánov..

Lekári vykonávajúci tento typ liečby v liečebnej miestnosti musia poznať anatómiu a fyziológiu osoby, musia brať do úvahy indikácie a kontraindikácie pri vykonávaní blokád a možné komplikácie. Pacient vopred vyplní písomný súhlas s týmto postupom.

Výhody a nevýhody

Hlavným mechanizmom tejto metódy je vlastnosť anestetika dočasne potlačiť excitabilitu receptorov a vedenie impulzov pozdĺž nervov..

Výhody postupu:

 • analgetický účinok sa objavuje rýchlo;
 • vedľajšie účinky sú minimálne;
 • opakované použitie;
 • pretrvávajúci terapeutický účinok.

Nevýhody - zápalové účinky, toxické, alergické, traumatické typy komplikácií. Kvalifikovaní klinickí špecialisti minimalizujú pravdepodobnosť komplikácií.

indikácia

Injekcie sa predpisujú striktne podľa indikácie individuálne, ak iné metódy nepomáhajú..

Hlavnými indikáciami na použitie tejto metódy sú syndróm pretrvávajúcej bolesti s trofickými poruchami končatín, osteochondróza chrbtice, artralgia, neuralgia, pooperačná, tvárová a bolesti hlavy..

Indikácie pre rýchlu úľavu od bolesti:

 • spinálnej osteochondrózy;
 • medziobratlový vydutý obrys disku, prietrž;
 • nervová neuralgia;
 • herpes zoster;
 • intercostal neuralgia;
 • spondylartróza chrbtice;
 • myositis.

kontraindikácie

Vertebrálne injekcie sú kontraindikované u:

 • krvácajúci
 • infekčné choroby;
 • nedostatok vedomia;
 • alergie na lieky;
 • arytmie, zlyhanie srdca;
 • myasthenia gravis;
 • arteriálna hypotenzia;
 • anamnéza epileptických záchvatov, febrilné stavy;
 • duševná choroba;
 • vek detí;
 • tehotenstvo, laktácia;
 • závažné poškodenie pečene, zlyhanie obličiek;
 • exacerbácia diabetes mellitus, otvorený žalúdočný vred.

Druhy blokády

Postup má veľa odrôd. Odborník vyberie vhodný typ blokády na základe diagnózy a individuálnych ukazovateľov pacienta.

V závislosti od účinku na tkanivové alebo nervové štruktúry sa rozlišujú rôzne paravertebrálne blokády:

 1. Tkanivo - epidurálna a periartikulárna - injekcia sa vykonáva v mäkkom tkanive okolo chrbtice.
 2. Receptor - injekcie sa podávajú do biologicky aktívnych miest na koži.
 3. Kondukcia - blokuje nervové vlákna, zatiaľ čo zavádzanie liekov môže byť epidurálne, paraneurálne, paravaskulárne.
 4. Ganglionic - injekcia sa podáva do nervových uzlín a plexov.

Expozičnou metódou

Lokálne - v mieste poškodenia tkaniva, okolo zápalu, jazvy, periartikulárneho tkaniva a v kanáloch, prechodu nervov.

Segmentálne - urobte z nich segmenty chrbtice zodpovedné za konkrétnu oblasť kože, spojivového tkaniva, svalu, kostrového systému; podávané lieky ovplyvňujú stav vnútorných orgánov. Paravertebrálne injekcie dosahujú terapeutický účinok a zmierňujú nepohodlie dolnej časti chrbta.

Podľa zásady použitia

Podľa tohto princípu sa blokády delia na lekárske a diagnostické.

Lekárska - bezpečná metóda na liečbu syndrómov, chorôb a ochorení so silnou bolesťou neurologického, reumatoidného, ​​pooperačného charakteru.

Diagnostické - zistite príčiny bolesti. Ak je bolesť výsledkom zápalu alebo podráždenia štruktúr s receptormi bolesti, potom po podaní anestetika všetky bolesti na chvíľu ustupujú a lekár presne stanoví diagnózu..

Podľa vývojára

Blokáda Višnevského

A. V. Vishnevsky zaviedol v neurológii terapeutickú blokádu novokainu v závislosti od indikácií:

 • krčka maternice - poranenia hrudníka, hlavy;
 • krátky - zápal kože v počiatočných fázach: var, mastitída;
 • paranefrálna - obštrukcia čreva, obličková kolika;
 • presacral - operácie na čreve, zápal v oblasti panvy, porušenie hemoroidov;
 • prípad - zápal, hady, omrzliny, popáleniny končatín.

Na základe vývoja A.V. Vishnevsky vyvinul novokainovú blokádu:

 • panvová - so zlomeninami panvovej kosti;
 • intercostal - používa sa v neurológii a traumatológii;
 • lokálne intravenózne - používa sa na artrózu, hnisavé choroby rúk a nôh;
 • paravertebral - so zraneniami hrudníka, zlomeninami rebier.

Blokáda Katlen

Anestetická blokáda nervu sakroiliakálneho kĺbu, použiteľná v ortopédii na lumbosakrálnu osteochondrózu, sa do otvoru sakrálneho kanála vstrekne anestetikum..

Lokalizáciou

Miesta podania lieku:

 • oddelenia miechy, krížovej kosti;
 • sval piriformis;
 • ischiadický, holenný, týlový, supraskapulárny nerv;
 • svaly hlavy, predný kožný sval;
 • fazetové kĺby;
 • zadné vetvy miechových nervov;
 • epidurálny priestor miechy;
 • sakroiliakálne a sakrococcygálne kĺby.

Blokáda chrbtice

Jediná injekčná metóda v oblasti chrbtice, ktorá rýchlo zbaví človeka bolesti. Procedúra poskytuje terapeutický účinok nechirurgickej liečby prietrže, neuralgie. Lekár monitoruje proces penetrácie lieku do kĺbu pod kontrolou fluoroskopu..

Medzikontálny blok

Človek leží na boku a lekár podá injekciu subkutánne tenkou ihlou, potom hrubou ihlou, kolmou na spodnú hranu rebra a vstrekuje liek do medzirezortného priestoru, aby dosiahol nerv. Je možné blokovať bolesť chrbta hlavy, podráždenie koreňov krčka maternice a osteochondrózu..

Bedrová blokáda

Vykonáva sa jednou z dvoch metód:

 1. Pacient leží na bruchu. Lekár nájde lokalizáciu bolesti palpáciou, lieči s antiseptikom, podáva novokain až do vzniku „kôry“. Potom lekár vezme silnejšiu, dlhšiu ihlu a zasunie ju celú do priečneho procesu, potom čiastočne odstráni ihlu a nasmeruje ju do procesu o 2 centimetre..
 2. Lekár vloží ihlu cez odstredivý proces, aby vytvoril utesnenie na koži, potom sa pozdĺž bočného povrchu procesu vloží dlhá ihla. Novokain sa podáva nepretržite. Po výskyte odporu sa pohyb ihly zastaví.

Blokáda krčka maternice

Blokáda krčnej chrbtice s lidokaínom je použiteľná pri bolesti v krku spôsobenej osteochondrózou, herniou. Zvážte, ako sa vykonáva postup blokády lidokaínu v krku. Pacient sedí, hlava je odvrátená od miesta konania.

Lekár používa injekcie dexametazónu s lidokaínom, ktorý injekčne podáva liek v hĺbke 3 centimetre. Celý postup je riadený röntgenovým žiarením.

Blokovanie kĺbov

Procedúra zmierňuje bolesť, obnovuje funkciu v končatinách. Pomocou dlhej ihly sa liek vstrekne do problémovej oblasti. Indikácie na zmiernenie bolesti kĺbov zahŕňajú zápal, svalové kŕče, neuralgiu, narušenie nervov, posttraumatickú, pooperačnú, neinfekčnú artritídu, artrózu, burzitídu, ochorenia periartikulárnych tkanív.

Recenzia intraosóznych blokád ukazuje, že po zákroku bolesť neobťažuje pacientov od šiestich mesiacov do piatich rokov.

Podľa typu použitej medikácie

Na blokády, hlavne lokálne anestetiká, sa používajú steroidné lieky. Lieky sa navzájom líšia z hľadiska trvania účinku, toxicity, účinnosti, mechanizmu účinku. Iba lekár vyberie blokádu, liek a dávku. Pred injekciou lekár urobí test citlivosti, s výnimkou alergií.

anestetiká:

 1. "Novocaine". Anestézia sa objavuje po 2 - 5 minútach, trvá až 2 hodiny. Intranazálne a epidurálne blokády sa uskutočňujú injekciou roztoku novokainu alebo hydrokortizónu.
 2. "Lidokaín". Anestézia trvá až 3 hodiny.
 3. Merkain je lokálne anestetikum. Akcia začína o 10-20 minút, trvanie účinku je až 5 hodín.

Kortikosteroidy sú protizápalové lieky, ktoré sa používajú zriedkavo samostatne, v kombinácii s anestetikami rýchlo odstraňujú bolesť, opuchy, zápaly a majú antialergické účinky. Injekcie sa používajú na patológiu kĺbov, bolesti chrbta.

kortikosteroidy:

 1. „Hydrokortizón“ - na neurálnu blokádu.
 2. „Dexametazón“ - na blokovanie kĺbov a mäkkých tkanív.
 3. "Diprospan" - pre patológiu chrbtice a kĺbov.
 4. „Kenalog“ je predĺžený kortikosteroid na blokádu kĺbov, chrbtice. Druhá injekcia sa môže uskutočniť po 2 týždňoch.

Technika blokovania spúšťacích bodov liekmi nesteroidnými protizápalovými liekmi zmierňuje bolesť, eliminuje napnutie svalov. Blokády sa používajú na zlepšenie terapeutického účinku, na zníženie nežiaducich účinkov, vitamínov B, antihistaminík a vazodilatátorov.

Všeobecné pravidlá blokády

Niekoľko základných odporúčaní:

 1. Je potrebné mať predstavu o patológii, mieste blokády, pravidlách a technike, farmakológii, možných komplikáciách.
 2. Hodnotí sa zdravotný stav pacienta, pričom sa berie do úvahy: vek, hmotnosť, stav srdca, krvné cievy, nervový systém, krvný tlak, stav obličiek, pečeň, žalúdok, hladina cukru v krvi, celkový krvný obraz, alergia.
 3. Pri diagnostike dávajte pozor na prítomnosť krtkov, kŕčových žíl, zápalu, lokalizácie veľkých ciev, nervov. Na základe hmatu určte presné umiestnenie blokády.
 4. Povinné konzultácie s pacientom o terapeutickej blokáde, mechanizme účinku, výsledkoch.
 5. Procedúra sa pripravuje a vykonáva v miestnosti na ošetrenie v súlade s pravidlami antiseptík.
 6. Prísna kontrola lekára - odborník kontroluje lieky, koncentráciu, dátum exspirácie, priehľadnosť, integritu balenia injekčných striekačiek, ihiel, ampúl a liekoviek s drogami.
 7. Počas procedúry musí sestra sledovať stav pacienta. Potom, čo má pacient sledovať lôžko.

komplikácie

Liečebné blokády majú riziko komplikácií. Ak bolesť po blokáde nezmizne, možno postup vykonal nekvalifikovaný lekár v nesterilných podmienkach..

Možné komplikácie:

 • krvácajúci;
 • infekcie, hnisavý zápal;
 • poškodenie mäkkých tkanív, hematóm, nekróza;
 • zápal šľachy;
 • alergia - zápal, svrbenie, opuch, anafylaktický šok; intoxikácia - znecitlivenie jazyka, nevoľnosť, kŕče, kóma;
 • vegetovaskulárne reakcie - búšenie srdca;
 • prepichnutie dutiny;
 • meningitída.

záver

Lekárska blokáda je účinná, rýchla a najúčinnejšia technika s minimálnymi komplikáciami s kvalifikovaným prístupom, ktorá zmierňuje záchvaty bolesti, veľa patológií pohybového aparátu..

Nemôžete postupovať nedbanlivo, pretože porušenie techniky vykonávania má vážne následky. Úľava od bolesti je povolená 4-krát ročne. Na odstránenie bolesti stačí jedna injekcia. Postupy sa niekedy vykonávajú až v priebehu 15 injekcií v intervaloch 4-5 dní.

Blokáda chrbtice

Blokáda miechy je injekcia, ktorá sa používa na zmiernenie zápalu alebo „vypnutie“ signálu bolesti, ktorý putuje po špecifickom nerve. Počas blokády chrbtice často odborníci používajú vizualizačnú techniku ​​(zvyčajne skiaskopiu alebo počítačovú tomografiu (CT)), aby správne umiestnili ihlu a dosiahli maximálny účinok. Blokáda chrbtice poskytuje dočasnú úľavu od bolesti a pomáha identifikovať nerv, ktorý je zodpovedný za výskyt bolesti.

Príprava na blokádu chrbtice nie je potrebná vopred. Ak očakávate dieťa, informujte o tom svojho lekára. Oblečte sa do voľného a pohodlného oblečenia a šperky nechajte doma. Pred zákrokom vás možno požiadame o zmenu na nemocničné šaty..

Čo je to spinálna blokáda??

Miechová blokáda je injekcia anestetika alebo protizápalového činidla do špecifického nervu alebo skupiny nervov. Hlavným cieľom takejto injekcie je zmiernenie bolesti. Blokáda chrbtice je určená na „vypnutie“ signálu bolesti a na zníženie zápalu v postihnutej oblasti.

Blokovanie chrbtice sa často vykonáva pomocou fluoroskopu alebo tomografu, aby sa presnejšie určilo miesto vpichu.

Kedy je nervový blok?

Blokáda nervov sa môže prejaviť u ľudí, ktorí trpia akútnou alebo chronickou bolesťou. Zdrojom takejto bolesti je spravidla chrbtica. Blokáda sa tiež používa na bolesť v krku, zadku, nohe alebo paži. Podávanie liečiva poskytuje nervovému času na hojenie, zmierňuje zápal a zmierňuje bolesť. Nervový blok navyše poskytuje lekárovi ďalšie diagnostické informácie. Tento postup umožňuje lekárovi určiť, či je cieľový nerv zdrojom bolesti pre pacienta alebo či dôvod leží inde..

Ako sa pripraviť na blokádu chrbtice?

Blokovanie chrbtice spravidla nevyžaduje žiadne špeciálne prípravky. Pred zákrokom vás možno požiadame, aby ste prešli na nemocničné šaty a použili toaletu.

Potom vás položia na brucho, chrbát alebo na bok. Toto umožní lekárovi najjednoduchší prístup k miestu vpichu. Zdravotná sestra vám pomôže získať pohodlie.

Ako vyzerá zariadenie používané na blokádu miechy??

Lekár vloží malú ihlu pod kožu a potom ju nasmeruje na miesto vpichu. Počas blokády miechy sa môže použiť malé množstvo kontrastného média. Samotná injekcia sa vykonáva pomocou striekačky. Lekár otvorí ampulu liekom a naplní striekačku. Druh liekov závisí od individuálnych potrieb pacienta..

Ak vo vašom prípade zahŕňa zablokovanie miechy použitie fluoroskopu alebo tomografu, okolo gauča sa umiestni ďalšie vybavenie. Fluoroskopia aj počítačová tomografia sú úplne bezbolestné..

Vybavenie, ktoré je zvyčajne potrebné na blokádu chrbtice, zahŕňa röntgenový stôl, jednu alebo dve röntgenové trubice a monitor umiestnený v ordinácii lekára. Fluoroskopia, ktorá prevádza röntgenové lúče na film, sa používa na vedenie lekára počas postupu. Film sa zaznamená pomocou röntgenového prístroja a senzora zaveseného nad stolom, na ktorom pacient leží.

CT skener je zvyčajne veľký, boxovitý stroj s dierou alebo plytkým tunelom v strede. Dostanete sa na úzku diagnostickú tabuľku, ktorá vstúpi do tunela. Vo vnútri prístroja sú röntgenové trubice a röntgenové snímače. Pracovisko, ktoré spracúva vizuálne informácie, sa nachádza v samostatnej miestnosti, kde technik riadi skener a monitoruje priebeh postupu. Miestnosť s vybavením je zvyčajne vybavená reproduktorom alebo mikrofónom na komunikáciu s pacientom.

Ako funguje spinálna blokáda??

Počas blokády lekár vstrekne anestetickú alebo protizápalovú látku čo najbližšie k poškodenému nervu. Liek bude blokovať receptory bolesti v problémovom nerve. CT alebo fluorografia pomôžu lekárovi zvoliť najlepšie miesto pre injekciu. Samotné zobrazovacie testy sú úplne bezbolestné.

Injekcia sa spravidla začína účinkovať okamžite. Úľava od bolesti prichádza veľmi rýchlo. Miechová blokáda je však dočasným opatrením. Účinok injekcie trvá 1 - 2 týždne. Niektorí pacienti robia niekoľko blokád na dosiahnutie dlhodobého účinku. Blokády ostatným nepomáhajú. Ak nedokážete dosiahnuť požadovaný výsledok pomocou blokády miechy, skúste iné liečebné metódy..

Aké pocity môžete počas procedúry zažiť?

Po vpichnutí ihly pod kožu budete pravdepodobne cítiť injekciu. Po podaní injekcie by sa malo vaše nepohodlie zmierniť. Niekedy, aby sa dostal k nervu spôsobujúcemu problém, je lekár nútený vpichnúť ihlu celkom hlboko. Môže to byť dočasné nepohodlie, ale pokúste sa šklbať, aby lekár mohol ihlu bezpečne priviesť na správne miesto..

Ak je miesto vpichu blízko veľkého nervu (napríklad sedacieho nervu) alebo zväzku nervov, lekár vás požiada, aby ste prehovorili, ak náhle pocítite silnú bolesť. Záchvat bolesti znamená, že ihla je príliš blízko veľkého nervu a musí sa pohnúť. Je to veľmi zriedkavé, takže sa nemusíte báť.

Ihneď po injekcii budete pravdepodobne cítiť výraznú úľavu. Účinok blokády miechy spravidla trvá 1 až 2 týždne, ale v niektorých prípadoch môže byť trvalý alebo netrvá dlhšie ako 12 hodín. V niektorých prípadoch nemusí byť účinok vôbec.

Injekciu obvykle podáva neurológ alebo anestéziológ. Rovnaký lekár bude monitorovať váš stav po blokáde chrbtice. Všetky obrázky, ktoré sa nasnímajú počas postupu, sa v tomto procese interpretujú..

Aké sú výhody a nevýhody spinálnej blokády??

Výhody spinálnej blokády zahŕňajú:

 • dočasné zmiernenie bolesti;
 • dočasné zníženie zápalu v oblasti chrbtice, ktorý spôsobuje bolesť;
 • pomocou blokády chrbtice môže lekár identifikovať zdroj bolesti;
 • schopnosť zlepšovať kvalitu života na krátku dobu.

Nevýhody a riziká spinálnej blokády zahŕňajú:

 • infekcia v mieste vpichu;
 • krvácajúci;
 • neúmyselné vstreknutie lieku do krvnej cievy;
 • injekcia do iného „zdravého“ nervu a v dôsledku toho nedostatok účinku;
 • poškodenie nervu nachádzajúceho sa blízko cieľa pri pokuse o injekciu liečiva;
 • blokáda chrbtice, ktorá sa vykonáva pomocou fluoroskopie a počítačovej tomografie, je spojená s malou dávkou žiarenia.

Ženy, ktoré majú podozrenie na tehotenstvo, by o tom mali určite informovať svojho lekára alebo technikku. Mnoho tehotenských testov sa neodporúča počas tehotenstva, aby žiarenie nepoškodilo dieťa. Ak je potrebná röntgenová snímka, musíte dodržať všetky bezpečnostné opatrenia, aby ste minimalizovali riziko..

Samostatne stojí za zmienku, že v súčasnosti sa na ruských klinikách hormonálne lieky používajú na blokádu miechy. Pacient o tom nie je často informovaný. Podávanie hormónov môže mať pre pacientov vážne komplikácie, napríklad vývoj diabetes mellitus, katarakta.

Ak ste liečený na našej klinike a chystáte sa blokovať hormónmi, musíte to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, pretože po zavedení hormónov je dosiahnutie účinku liečby našou metódou oveľa ťažšie (hormóny zhoršujú reparatívne procesy).

Aké sú obmedzenia spinálnej blokády??

Analgetické a protizápalové účinky dosiahnuté terapeutickou injekciou spravidla vymiznú v priebehu času a bolesť sa vracia v rovnakom objeme. Nezabudnite však, že reakcia každej osoby je individuálna. Blokovacie injekcie sa často kladú na kurz a potom sa zastavia. Dĺžka kurzu závisí od výsledku. Niektorí pacienti pociťujú úľavu po priebehu blokády, zatiaľ čo iní injekcie vôbec nepomáhajú, hoci sa liek podáva na správnom mieste. Ak vám blokáda chrbtice nepomohla, lekár s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí iné typy liečby. Počet injekcií závisí od vašej anamnézy. Postup sa môže opakovať 3 až 6 krát počas 12 mesiacov. Ak trpíte inými zdravotnými problémami, napríklad cukrovkou, znamená to, že injekcii sa najlepšie vyhnete.

Sme presvedčení, že blokáda chrbtice hormonálnymi liekmi na osteochondrózu chrbtice nie je vhodná, pretože neovplyvňujú ochorenie a môžu viesť pacienta k vážnym komplikáciám. V niektorých prípadoch poskytuje kinezioterapia, hirudoterapia a vyprázdňovanie chrbtice oveľa výraznejší analgetický účinok, nevedú ku komplikáciám a lieči osteochondrózu, ktorá ovplyvňuje rôzne časti jej patogenézy. Najúčinnejšia na osteochondrózu a jej komplikácie (hernia disku, výčnelok, spondylóza, spondylartróza) komplexné neliečivé ošetrenie chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
Poškodenie tkanív a medzistavcových platničiek chrbtice sa nazýva osteochondróza. Jedná sa o dystrofický proces, pri ktorom je chrupavka, ktorá spája dva stavce, rozdrvená, čo spôsobuje stuhnutosť, bolesť, opuch.
Životný rytmus človeka žijúceho v 21. storočí, sedavý životný štýl, nízka fyzická aktivita negatívne ovplyvňujú jeho zdravie. Doteraz sa osteochondróza krčnej chrbtice väčšinou sťažovala ľuďmi vo veku, teraz je tento problém omnoho mladší.