loader

Hlavná

Žalúdok

Ako liečiť burzitídu pomocou lekárskych a ľudových liekov, fyzioterapie, diéty a chirurgického zákroku

Podľa lekárskych štatistík je burzitída každoročne zaznamenaná u 3% obyvateľov Ruskej federácie. Ochorenie nespôsobuje kritické poškodenie zdravia, ale chronická forma môže život významne skomplikovať. Existuje mnoho metód na liečbu burzitídy (protizápalové lieky, domáce, ľudové), ale bez špecializovaného vyšetrenia kĺbov sa ochorenie často zhoršuje samoliečbou..

Čo je burzitída

Ochorenie je charakterizované ako hnisavý zápal synoviálneho vaku alebo vaku (bursa). Medzi šliach, kosťami a svalmi sa v kapsule hromadí tekutina (exsudát). Často sú postihnuté kĺby kolena, lakťa, bedra, ramena a zápästia (zápästia). Samotná burzitída nepredstavuje ohrozenie života pacienta a môže dokonca vyliečiť za 1-2 týždne bez liečby. Sekundárne poškodenie burzy však môže spôsobiť chronickú formu choroby, ktorú je ťažké liečiť..

príznaky

Vývoj burzitídy často spôsobuje zranenia kĺbov alebo výrony. Druhým najčastejším faktorom choroby sú infekčné choroby, alergie, intoxikácia, komplikácie chrípky, prepracovanie opakovanými pohybmi kĺbov pri práci. Na začiatku je možné symptómy pripísať únave a pacient bolesť ignoruje. Ak kĺb dlhodobo spôsobuje nepríjemné pocity, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Príznaky akútnej alebo hnisavej burzitídy:

 • opuch, výskyt opuchu v kĺbe;
 • syndróm pravidelnej bolesti;
 • bolestivá palpácia;
 • hnisavé rany;
 • pohyb kĺbov je sprevádzaný bolesťou v normálnom stave v pokoji;
 • horúčka;
 • zápal, ktorý sa dá určiť aj dotykom (pokožka v oblasti kĺbu bude horúca, prejavuje sa pri fyzickej námahe);
 • sčervenanie kože v mieste zápalu.

Liečba burzitídy

Funkcie liečby závisia od formy ochorenia, povahy ochorenia, celkového stavu pacienta, jeho imunitného systému a súvisiacich ochorení. Akútna burzitída sa môže liečiť konzervatívne, zatiaľ čo chronická forma vyžaduje chirurgický zákrok na obnovenie burzy. Hlavným smerom na začiatku liečby je odstránenie zápalu, odstránenie zamerania vývoja, zmiernenie bolesti.

Primárne štádium sa realizuje zavedením liekov do oblasti burzy (antibakteriálne, analgetiká, imunostimulanty, detoxikátory). Druhým bodom je znehybnenie chorého kĺbu a jeho udržanie v pokoji, aby sa minimalizovalo zaťaženie synoviálneho vaku. Na to použite špeciálne obväzy, protézy, obväzy. Posledné úplné ošetrenie vyžaduje stravu a lieky, ktoré stimulujú rozvoj zdravej chrupavky.

Drogová terapia

Použitie liekov na akútnu burzitídu je hlavným smerom konzervatívnej liečby. Je dôležité zmierniť zápal, zastaviť bolesť a zastaviť rozvoj možnej infekcie. Používanie iba jedného lieku nebude fungovať, pretože účinok liečby je zameraný rôznymi smermi. Preto používajú komplex antibakteriálnych, protizápalových liekov a detoxifikátorov. Ignorovanie aspoň jednej zo zložiek liečby minimalizuje šance na úspešnú liečbu burzitídy.

Protizápalové lieky

Gel Diklak sa týka nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Pri vonkajšej aplikácii na burzitídu rýchlo zmierňuje zápal, bolesť, opuch. Po chvíli sa obnoví normálna funkcia motora. Gél sa nanáša 3-krát denne ľahkou masážou tkaniva. Priemerný priebeh protizápalových mastí trvá 2 týždne. Nie je vhodné pre pacientov s neznášanlivosťou diklofenaku.

Finálny gél je liek na báze piroxikamu. Tiež sa týka NSAID a je určený na zmiernenie bolesti, opuchu, zápalu. Môžete sa prihlásiť až štyrikrát denne a pokračovať v kurze až 3 týždne. Gél nemá žiadne kontraindikácie, s výnimkou osobnej neznášanlivosti a tehotenstva. Analógy sa považujú za Piroxicam, Erazon. Patria do tej istej farmakologickej skupiny..

Antibiotická terapia

Tetracyklín je antibiotikum tetracyklínovej skupiny (analógy sú doxycyklín, rondomycín). Je predpísaný v prítomnosti chlamydií, spirochét, pneumokokov, meningokokov v exsudáte. Iné mikroorganizmy sú voči liečivu rezistentné. Je zakázané používať deti mladšie ako 8 rokov, počas gravidity a laktácie, u pacientov s akútnym zlyhaním pečene alebo obličiek. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú zvracanie, nevoľnosť, podráždené črevá, narušenú koordináciu, zafarbenie zubnej skloviny..

Ceftriaxón je antibakteriálne liečivo poslednej generácie (analógy sú Cefpirome, Cefaclor). Výber prostriedkov v tejto skupine závisí od mikroorganizmov nachádzajúcich sa v tele pacienta. Ceftriaxón úspešne bojuje proti patogénom, ktoré nie sú citlivé na tetracyklín. Nástroj nie je aktívny proti enterokokom a listériám. Samostatné podávanie môže viesť k zlyhaniu obličiek alebo pečene kvôli vysokej aktivite liečiva.

Detoxikačná terapia

Detoxikácia je potrebná z dvoch dôvodov: baktérie otrávia telo svojimi životne dôležitými produktmi a lieky proti burzitíde spôsobujú vedľajšie účinky. Hlavnými príznakmi otravy sú nevoľnosť, triaška, vracanie, silná slabosť, tras. Detoxikácia spočíva v pití veľkého množstva vitamínu C a používaní predpísaných liekov..

Bílek. Injekčný roztok. Navrhnuté na doplnenie prírodného plazmatického albumínu v tele. Má účinný účinok, existujú však závažné kontraindikácie: ťažká anémia, trombóza, pľúcny edém, otvorené krvácanie, závažné srdcové zlyhanie. Nástroj sa používa iba podľa predpisu lekára, pretože by sa mala overiť dávka pre každého konkrétneho pacienta..

Diéta na burzitídu

Úprava výživy je mimoriadne dôležitá pre tých, ktorí už liečili burzitídu. Možnosť druhého ochorenia a jeho premena na chronickú formu priamo závisí od stavu ľudskej imunity. To znamená, že strava by sa mala zameriavať na posilnenie imunitného systému, zníženie rizika alergií, kontrolu hmotnosti, odstránenie nadbytočnej tekutiny, zníženie používania potravín, ktoré prispievajú k ukladaniu solí. Čo by malo byť súčasťou stravy na burzitídu a čo by sa malo zlikvidovať:

 1. Bielkoviny živočíšneho pôvodu: kuracie, morčacie, hovädzie, teľacie, ryby, mliečne výrobky, morské plody. Nepoužívajte ich však častejšie ako trikrát týždenne..
 2. Potraviny s vysokým obsahom želatíny (želé jedlá, želé, želé, želé, želé mäso).
 3. Akékoľvek rastlinné produkty.
 4. Prírodné zeleninové a ovocné šťavy.
 5. Vylúčte rýchle občerstvenie.
 6. Zrušiť priemyselné zachovanie.
 7. Je zakázané piť alkohol, silnú kávu, párky, sódy, slané, mastné a korenené výrobky.

fyzioterapia

Je dôležité si uvedomiť, že fyzickú terapiu (cvičebnú terapiu) je možné začať až po absolvovaní akútnej fázy ochorenia. Pred tým bude kĺb počas liečby znehybnený. Cvičebná terapia je určená na obnovenie pohyblivosti artikulárneho vaku, stimuláciu regenerácie a pružnosti väzov. Spoločne s lekárom by sa mal zvoliť súbor cvičení, aby nedošlo k traumatickej burzitíde. Príklady niektorých cvičení (pred začiatkom sa odporúča naniesť ľad do krbu na pár minút):

 1. S burzitídou cez rameno nakloňte telo o 45 stupňov dopredu. Ramená sú rovnobežné s nohami a potom ramená robia kruhové pohyby s pravidelnou zmenou smeru.
 2. Pri rehabilitácii kolenného kĺbu - ležte na chrbte, zdvihnite nohy a ohnite sa na kolenách. Stehná striedavo ohýbajte a uvoľňujte bez použitia stehna.
 3. Pri burzitíde lakťa sú často k dispozícii iba jednoduché cvičenia na aktiváciu pohyblivosti kĺbov: predĺženie ohybu a rotácia v kruhu.

Liečba kĺbovej burzitídy fyzioterapiou

Fyzioterapeutické postupy sú súčasťou komplexnej liečby burzitídy. V rôznych štádiách terapie sa používajú rôzne techniky. Výber postupu radikálne závisí od stavu kĺbu, štádia liečby a osobnej tolerancie pacienta. V prvom týždni akútnej burzitídy sa elektroforéza používa v kombinácii s prednizolónom na potlačenie bolesti. Terapia mikrovlnami a UHF účinne zmierňuje zápal. Okrem toho platí:

 • laserová elektroforéza;
 • terapia rázovými vlnami;
 • obklady a aplikácie;
 • massotherapy;
 • laserová terapia atď.

chirurgia

Ak sa v burze s pokročilou chronickou burzitídou vyskytuje ukladanie vápenatých solí, odporúča sa chirurgická liečba. V tomto prípade sa vykoná punkcia, otvorí sa ohnisko zápalu, dutina sa vyčistí, odstránia sa zrasty a lokalizácia choroby sa priamo spracuje. Niektoré vyžadujú úplné alebo čiastočné vybratie spoločného vrecka. Takéto radikálne pôsobenie sa používa, keď existuje riziko zdravotného postihnutia pacienta. Je prísne zakázané prepichovať burzu doma.

Bursitída: príčiny, príznaky a liečba zápalu vakového kĺbu

Príznaky sú podobné ako akékoľvek iné ochorenie kĺbov. Toto je opuch, opuch a bolesť. Ak sa nezaoberáte liečbou tejto choroby, stane sa chronickou.

odrody

Burzitída sa dá klasifikovať podľa dvoch hlavných príznakov: príčiny a lokalizácia lézie. Rozlišujú sa aj akútne a chronické formy..

Akútna burzitída je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa počas pohybu zosilňuje. Bolestivé pocity sú lokalizované presne v oblasti kĺbu. Objaví sa nádor, ktorý dosahuje priemer 10 cm, postihnutá oblasť sčervená a objaví sa opuch. Ako choroba postupuje, bolí kĺb dokonca v pokoji..

Pri neustálom podráždení zapálenej oblasti sa vyvíja exacerbácia choroby. Akútna forma sa stáva chronickou. Relapsy sa môžu objaviť aj po liečbe..

Symptómy sú omnoho slabšie ako v akútnej forme. Chronická burzitída je sprevádzaná miernym opuchom, ktorý je lokalizovaný v oblasti synoviálneho vaku. Kĺb zostáva pohyblivý.

Synoviálny vak je vrecko naplnené synoviálnou tekutinou. Nachádza sa v oblasti kostí a šliach. Slúži na zníženie trenia a tlaku pri chôdzi a fyzickej námahe. Synoviálna taška podporuje lepšiu pohyblivosť kĺbov a chráni ju pred poškodením.

Okrem akútnych a chronických foriem existuje hnisavá a opakujúca sa burzitída. Prvá sa objavuje s predčasným poskytnutím prvej pomoci a prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov.

Opakujúci sa stav je výsledkom reinfekcie, akútnej formy alebo poškodenia chrupavky. Akékoľvek opakované zranenie - priaznivé podmienky pre relaps.

Názory z dôvodov

Na tomto základe sa burzitída rozlišuje:

 • Infekčné. Tento druh má infekčný charakter výskytu. Infekcia môže vstúpiť cez ranu, spolu s krvou alebo lymfou.
 • Aseptické (neinfekčné). U tohto druhu sa diagnostikuje mechanické poškodenie mäkkých tkanív burzy. Vyvoláva dojem trenia burzitídy, hrbolkov, modrín a fyzickej námahy.

Príčiny ochorenia môžu byť gonokoky, stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, tuberkulóza a Escherichia coli..

Pohľady na miesto lézie

Existujú také burzitídy:

 • Lakte lakte. Synoviálny vak lakťa má najväčšiu predispozíciu k burzitíde. Zápal je sprevádzaný opuchom do 10 cm, miesto opuchu je na dotyk mäkké. Palpáciou môžete otestovať dutinu naplnenú tekutinou. Telesná teplota pacienta stúpa na 40 ° C, objavujú sa príznaky intoxikácie. Zasiahnutá oblasť bolí, ale nie je tam žiadne obmedzenie pohybu.
 • Kolenný kĺb. Pri kolenovej burzitíde je ovplyvnená subkutánna a popliteálna bursa. Pohyb sprevádzajú bolestivé pocity. Lymfatické uzliny sú opuchnuté, plocha kĺbu sa zväčšuje.
 • Ramenné kĺby: Burzitída ramenného kĺbu je sprevádzaná bolesťou pri únose v horných končatinách. Otok môže byť videný voľným okom, na palpácii sa objaví bolesť.
 • Bedrový kĺb. Vyjadrujú sa príznaky burzitídy bedrového kĺbu. Bolesť je silná a dlhá, lokalizovaná po celom stehne. Pre pacienta je neznesiteľné ležať na boku s postihnutým kĺbom, bolí sa ohnúť a uvoľniť končatinu..
 • Členkový kĺb. Burzitída členka zahŕňa zápal chodidla, päty alebo Achillovej šľachy. Objaví sa bolestivý opuch.

Najbežnejšie sú prvé tri druhy..

Príčiny choroby

Najčastejšou príčinou je infekcia spôsobená traumou, pomliaždeninami alebo šokmi, ktoré vedú k poškodeniu kože..

Existujú prípady sekundárnej infekcie, napríklad s varom, karbunklom a preležaninami. Pri týchto kožných léziách môže hnisavý obsah preniknúť do synoviálneho vaku..

Burzitída sa často vyskytuje u športovcov alebo u ľudí, ktorí sa zaoberajú traumatickými aktivitami..

Príčiny choroby sú nasledujúce:

 • zápalové ochorenia - artritída, erysipel, dna, osteomyelitída, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest, bronchitída, zápal stredného ucha, absces;
 • infekčná alebo hnisavá artritída - vírus, ktorý tieto choroby vyvoláva, je v krvnej moči;
 • nadmerné zaťaženie spoja;
 • zranenia, ktoré vedú k poškodeniu šliach, kostí alebo kĺbov;
 • metabolické ochorenie;
 • autoimunitné lézie;
 • intoxikácia tela.

Infekcia, ktorá sa dostane do burzy, spôsobuje zápalové procesy. V dôsledku toho sa vylučuje exsudát (hnisavý alebo serózny obsah). Kĺbový povrch je obnovený, ale tekutina zostáva v burze. Vzniká burzitída.

Zápal sa často vyvíja v kolennom, lakťom a ramennom kĺbe, menej často v bedre a Achillovej šľache.

príznaky

Hlavnými príznakmi burzitídy sú bolestivé opuchy v oblasti poškodenia. Je na dotyk elastický s obsahom tekutín vo vnútri. V priemere nádor dosiahne 8-10 cm.

V chronickej forme počas exacerbácie sa množstvo exsudátu zvyšuje, resp. Veľkosť opuchu.

Časté príznaky burzitídy bez ohľadu na typ:

 • akumulácia exsudátu v burze;
 • bolesť - bolesť môže byť ostrá, boľavá, pulzujúca, ťahajúca, horšia v noci alebo v pokoji;
 • obmedzený pohyb kvôli bolesti a hromadeniu vápenatých solí v burze;
 • začervenanie a opuch v postihnutej oblasti;
 • zvýšenie telesnej teploty až na 40 ° C (najčastejšie pri hnisavej forme choroby);
 • slabosť a všeobecná nevoľnosť;
 • opuchnuté lymfatické uzliny.

V niektorých prípadoch sa vyskytujú príznaky intoxikácie, najmä závraty, nevoľnosť a zvracanie.

Ktorý lekár lieči burzitídu?

Ktorý lekár lieči burzitídu? Ortopéd a traumatológ sa podieľajú na liečbe tohto ochorenia. V závislosti od vyvolávajúcich faktorov, ktoré spôsobili ochorenie, sa môže vyžadovať dodatočná konzultácia s artrologom alebo chirurgom. Ak sa choroba začne, iba chirurg môže pomôcť.

U tých, ktorí liečia burzitídu doma bez pomoci špecialistov, sa často vyskytnú vážne komplikácie. Je ťažké dosiahnuť pozitívny výsledok doma.

diagnostika

Po odchode do nemocnice lekár vykoná vizuálne vyšetrenie a načúva sťažnosti pacienta. Robí históriu a diagnostiku.

Na potvrdenie svojich záverov musí pacient podstúpiť vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

 • celkový krvný test na identifikáciu zápalového procesu;
 • Röntgen alebo bursografia (ak sa počas röntgenového žiarenia používa kontrastné médium);
 • Ultrazvuk kĺbu;
 • kĺbová endoskopia;
 • punkciou burzy, v dôsledku čoho sa odoberie a preskúma obsah synoviálneho vaku.

V závažných prípadoch sa uchýlia k CT a MRI.

Diagnóza ochorenia je komplikovaná skutočnosťou, že burzitída je podobná ako iné zápalové ochorenia kĺbov. V počiatočných fázach sa môže zamieňať so synovitídou alebo artritídou, najmä preto, že tieto choroby často sprevádzajú burzitídu. Niekedy nie je možné identifikovať hlavnú príčinu.

Iba v individuálnych prípadoch je možné vykonať presnú diagnózu po vyšetrení a palpácii. Pacientovi môže byť ponúknuté jednoduché vyšetrenie, podľa ktorého viete pochopiť, čo je jeho choroba..

Testy naznačujú nasledujúce:

 • kráčajte pár metrov v drepe;
 • položil ruku za hlavu, napodobňujúc česanie vlasov.

Ak pociťujete bolesť, môžete hovoriť o zápale burzy.

Prvá pomoc

Prvá pomoc pri burzitíde je znehybnenie kĺbu. Je potrebné použiť tlakovú bandáž, ktorá upevní spoj v jednej polohe. Koľko musíte nosiť obväz? Je vhodné neodstraňovať ho po dobu 5 až 7 dní a poskytnúť pacientovi úplnú duševnú pohodu.

Je počas tohto obdobia možné vykonávať fyzickú prácu? Kĺb nie je možné použiť, až po týždni sa môže končatina niekoľkokrát denne ohýbať a uvoľňovať. Počas tohto obdobia je obväz odstránený.

Ak sa opuch vytvoril s burzitídou, potom naneste na boľavé miesto ľad. V žiadnom prípade ho nezohrievajte počas prvých 2 dní. To povedie k rastu nádoru..

liečba

Liečba burzitídy je možná iba pod dohľadom lekára. Opuchy môžete odstrániť pomocou domácich liekov, stáva sa, že opuchy zmiznú samy o sebe, ale to neznamená, že choroba zmizla. To sú len príznaky skutočnosti, že burzitída prešla do chronického štádia, po ktorom sa objavia relapsy a komplikácie. Bez liečby sa infekcia šíri po celom tele..

Ak po začatí liečby bolesť zostáva na palpácii alebo sa zintenzívni, naznačuje to postup choroby.

Existujú dva typy liečby:

 • Konzervatívny. Zahŕňa úplný odpočinok, užívanie liekov, masáže a fyzioterapeutické techniky, diétu a cvičenie.
 • chirurgický.

Ako liečiť burzitídu? Najprv musíte určiť jeho typ, napríklad infekčný sa lieči iba antibiotikami a chronický potrebuje chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba burzitídy spočíva v používaní liekov.

použiť:

 • Protizápalové a analgetické lieky. Zmierňuje zápal chlotazolu, indometacínu a naproxénu. Na anestéziu je vhodná masť diklofenaku. Môžete vyrobiť obklad na základe Vishnevského masť.
 • Hormonálne lieky. Použite, ak burzitída neprešla po použití protizápalových liekov. Prednizolón alebo hydrokortizón je vhodný. Pred použitím si prečítajte návod na použitie, existujú kontraindikácie.
 • Antibakteriálne činidlá. Používajú sa tetracyklín, ceftriaxón a erytromycín..
 • Imunostimulanty. Na posilnenie imunitného systému sú vhodné lieky Biostim C, Imudon, IRS-19.

Na zmiernenie bolesti je efektívne používať obklady, napríklad aplikáciu bahna alebo hliny na bolesť. Nie je možné zahriať burzu hnisavou burzitídou. Môžete robiť obklady s listami kapusty alebo listami Kalanchoe. Priebeh liečby trvá jeden mesiac. Ak opuch začne miznúť, znamená to, že liečba je účinná.

Liečba burzitídy fyzioterapeutickými postupmi zahŕňa použitie terapie rázovými vlnami, elektroforézu, ultrafialové žiarenie a induktoterapiu..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba burzitídy zahrnuje vpich alebo otvorenie vaku, aby sa pumpovala tekutina. Po tom, ako chirurg vyčerpal všetku tekutinu, sa vak premyje antiseptickým alebo antibakteriálnym roztokom.

Pri traumatickej burzitíde sa do burzy zavedie roztok novokainu. Ďalšia liečba burzitídy je pomocou antibiotických injekcií..

V zriedkavých prípadoch, ako aj v prítomnosti vápenatých usadenín, otvorte synoviálny vak, vyčistite a odstráňte výsledné usadeniny a hnis. Pri hnisavej forme sa odstráni časť sliznice burzy.

Bursitída u detí

Príznaky a príčiny burzitídy u dieťaťa sú podobné ako u dospelých. Výskyt choroby môže vyvolať vrodené zápalové ochorenia kĺbov. Bursitída u detí je akútna a chronická. Častejšie sú postihnuté choroby lakťa a oblasti päty. Detská burzitída sa lieči rýchlo, ale patologický proces je oveľa ťažší.
Ako liečiť burzitídu päty alebo chodidla u dieťaťa? Veľmi často sa uchýlili k chirurgickému zákroku alebo korekcii palcovej kosti. Bursitída sa musí liečiť skôr, ako sa konečne vytvorí detská noha.

komplikácie

Burzitída je nebezpečná pre svoje komplikácie. Chronická forma sa napriek svojim miernym symptómom môže zmeniť na hygróm (benígny nádor cystickej povahy). Je to kvôli veľkej akumulácii exsudátu v dutine burzy.

Komplikácie burzitídy sú:

 • tvorba adhézií a jaziev, ktoré zhoršujú pohyblivosť kĺbov;
 • kalcifikácie;
 • pretrhnutie šľachy;
 • synovitída;
 • hygroma;
 • artritída;
 • osteomyelitída.

Najnebezpečnejšími následkami burzitídy sú sepsa, absces, tvorba fistuly a nekróza steny burzy..

Čo je nebezpečná burzitída? S rozvojom sepsy dochádza k infekcii iných orgánov a tkanív. Ak sa choroba nevylieči, môže niekto zomrieť. Vďaka nekróze burzy sa zastaví tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá chráni, vyživuje, zvlhčuje kĺby a zlepšuje kĺzanie. Ak nechcete vyhľadať pomoc lekára, bude to mať za následok zdravotné postihnutie.

Burzitída bedra môže dokonca viesť k neplodnosti, ale najnebezpečnejšou je hnisavá forma. Do procesu sú zapojené mäkké tkanivá a kosti, abscesy sa môžu spontánne otvárať, potom sa tvoria fistuly. Pri použití fixačných obväzov vstupuje hnis do krvi a tkanív. Nekróza ovplyvňuje ďalšie časti tela.

Ak nevyliečite burzitídu včas, objaví sa silná bolesť, vznikajú viaceré ložiská zápalu. Nervové zakončenie sa podieľa na zápalovom procese, ktorý iba zosilňuje syndróm bolesti.

Prognóza a prevencia

Prognóza burzitídy je priaznivá, iba ak lekár používa integrovaný prístup, pacient odišiel do nemocnice v počiatočnej fáze a prísne dodržiaval odporúčania lekára. V pokročilých prípadoch existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií.

Akútny zápalový proces sa lieči 7 až 10 dní. Po ukončení liečby bolesť zmizne as ňou aj ťažkosti s pohybom. Liečiteľné je aj bakteriálne zápalové ochorenie a existuje len malá pravdepodobnosť recidívy..

Vyliečený kĺb prechádza chronickou formou burzitídy až po tom, čo nosil nepohodlné topánky alebo znovu otrel poškodenú oblasť. Aby sa zabránilo recidíve, musia sa dodržiavať preventívne opatrenia. Obzvlášť prevencia je dôležitá pre tých, ktorých práca je traumatická a vyžaduje neustále zaťaženie kĺbu.

Prevencia je takáto:

 • vyhnúť sa preťaženiu, prestávkam v práci, počas ktorých môžete robiť cvičenia;
 • zahriať kĺby pred tréningom alebo vykonávaním ťažkej fyzickej práce: cvičenia na jogging, chôdzu, plávanie alebo činka
 • ak musíte kľačať, potom si obliecť mäkké vankúše, môžete použiť špeciálne ochranné obväzy;
 • pri jazde na bicykli, kolieskových korčuliach alebo korčuliach noste chrániče kolien a lakťové kusy;
 • včasné dezinfikovanie odrenín, škrabancov a rán;
 • liečiť zápal;
 • ak vám odporúčame nosiť ortopedické pomôcky alebo topánky so špeciálnymi vložkami alebo vložkami, nezabudnite na odporúčania.

Včasná liečba zápalových ochorení a starostlivý prístup k vášmu zdraviu vás ochránia pred komplikáciami.

Existuje široká škála ortopedických výrobkov určených na ochranu kĺbov pri rôznych činnostiach.

Burzitída sa líši od všetkých zápalových chorôb tým, že nevedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov. Môže dôjsť k obmedzeniu pohybu v dôsledku silnej bolesti, nedochádza však k štrukturálnym zmenám..

Po zistení opuchu v oblasti kĺbov by ste mali okamžite ísť do nemocnice, nemali by ste čakať, až kým nezmiznú..

Čo je burzitída a ako ju liečiť?

Burzitída je zápalové ochorenie kĺbov sprevádzané ich opuchom a zhoršenou motorickou funkciou. Patológia sa častejšie pozoruje u mužov zapojených do športu alebo ťažkej fyzickej práce, ale ženy môžu ochorieť. Na diagnostiku sa používajú röntgenové vyšetrenia a punkcia kĺbov. Liečba sa uskutočňuje konzervatívne alebo chirurgicky.

Podstata a príčiny patológie

Čo je burzitída, je zápalový proces, ktorý sa vyvíja v burze. Toto je názov špeciálneho vzdelávania, ktoré slúži na amortizáciu pohybov v kĺbe. Je to vrecko alebo vak, ktorý je tvorený synoviálnou membránou. Burza sa nachádza v tých oblastiach kĺbu, ktoré sú najviac vystavené treniu. Vo vnútri burzy je malé množstvo tekutiny, ktorá zaisťuje kĺzanie kĺbových plôch a hladké pohyby.

Zápal buriny sa vyvíja z rôznych dôvodov:

 • Poranenie kíbu vrátane prieniku;
 • Infekcia prietokom krvi, lymfa;
 • Trvalé mechanické podráždenie kĺbov.

Nadmerné zaťaženie končatín, endokrinné poruchy a poruchy látkovej výmeny v tele prispievajú k rozvoju choroby. Bursitída u dieťaťa sa môže vytvárať v dôsledku častých pádov a hrboliek počas hier vonku. U dospelých sa patológia vytvára kvôli dlhému pobytu na kolenách - v domácnosti, baníkov, banských pracovníkov.

klasifikácia

Burzitída sa môže tvoriť vo všetkých kĺboch. Existujú rôzne klasifikácie patológie podľa jednotlivých charakteristík.

Bursitída sa vyznačuje lokalizáciou zápalového procesu:

Podľa charakteru kurzu sa rozlišuje akútna a chronická burzitída. Akútna burzitída sa často vyskytuje v dôsledku zranenia kĺbov, infekcie. Chronická forma sa vyvíja v dôsledku dlhodobého mechanického podráždenia.

Z dôvodu výskytu sa rozlišujú tieto typy:

 • Traumatická burzitída;
 • Infekčná burzitída spôsobená špecifickou alebo nešpecifickou flórou;
 • metabolická;
 • Reumatoidná burzitída.

Stafylokoky, streptokoky, Escherichia coli sú klasifikované ako nešpecifická flóra. Špecifický zápal spôsobený chlamýdiami, mycobacterium tuberculosis, gonokoky.

Povaha výlučky (zápalovej tekutiny) rozlišuje:

 • Serous - krvná plazma s nízkym počtom bielych krviniek;
 • Purulent - plazma s vysokým obsahom bielych krviniek, odumreté mikroorganizmy;
 • Fibrinózne - proteínové zrazeniny;
 • Hemoragická burzitída - prímes krvi.

Rozlišujú sa aj rôzne kódy burzitídy podľa ICD 10:

 • Chodidlá na nohách - M20.1;
 • Kolenný kĺb - M70,5;
 • Bedrový kĺb - M70.6.

Klinický obraz

Symptómy a liečba burzitídy závisia od príčiny ich výskytu, lokalizácie a počiatočného stavu tela. Veľmi dôležitá je povaha priebehu choroby.

akútna

Infekčná burzitída je najčastejšie akútna. Klinika patológie sa preto skladá zo všeobecných a miestnych symptómov. Bežné príznaky zahŕňajú:

 • malátnosť;
 • Zvýšenie teploty až na 37,5 - 38 ° C;
 • Strata chuti do jedla.

Výraznejšie sú miestne príznaky burzitídy. V oblasti vaku dochádza k opuchu a opuchom. Pokožka zčervená, na dotyk je horúca. Pri skúmaní kĺbu vo vaku sa objavujú pohyby, chôdza a bolesť. Pohyby zapáleného kĺbu sú obmedzené.

Pri predčasnej a horšej liečbe akútny zápalový proces vo vaku nekončí, ale mení sa na chronickú formu.

Bolesť je spôsobená napínaním vaku v dôsledku hromadenia zápalovej tekutiny v ňom. Exsudát dráždi susedné tkanivá, ktoré sú tiež sprevádzané bolesťou..

chronický

Pre chronickú patológiu sú charakteristické menej výrazné príznaky. V oblasti vaku je určený mierny opuch, ktorý je na dotyk mierne bolestivý. Navonok je kĺb prakticky nezmenený. Pohyb je spôsobený opuchom. Pacient sa sťažuje na menšie bolesti kĺbov..

Nižšie je fotografia burzitídy v akútnom a chronickom priebehu.

Rôzne lokalizácie patológie majú svoje vlastné charakteristiky klinického obrazu. Pozrime sa podrobnejšie na typy burzitídy dolných končatín.

Bedrový kĺb

Zvyčajne trpia bedrové, povrchové a hlboké kĺbové vaky. Klinický obraz je charakterizovaný dosť ťažkým priebehom. Burzitída bedrového kĺbu je najčastejšie akútna a je sprevádzaná silnou intoxikáciou, silnou horúčkou. Bolesť je intenzívna, zhoršená akýmikoľvek pohybmi končatiny. V oblasti ingvinálneho väzu sa zisťuje bolestivý opuch.

kolenný kĺb

V oblasti kolenného kĺbu sú najčastejšie postihnuté tri vaky na kĺby:

 • Prepatellar - nachádza sa nad patellou;
 • Infrapatellar - nachádza sa pod patellou;
 • Husa - nachádza sa v popliteálnej fosílii (pozri príznaky a liečba burzitídy husacej nohy kolenného kĺbu).

V súlade s tým sa rozlišujú tri typy burzitídy kolenného kĺbu.

Prepatelárna alebo suprapatelárna burzitída sa vyznačuje výrazným opuchom kolena, na jeho prednom povrchu sa vytvára veľký opuch naplnený zápalovou tekutinou. Pohyb v kĺbe je výrazne obmedzený, sprevádzaný bolesťou.

Pri zápale infrapatelárneho vaku sú príznaky menej výrazné, pretože sa nachádzajú hlbšie. Koleno vyzerá opuchnuté, zväčšené v porovnaní so zdravým. Pri pocite je obmedzený pohyb a mierna bolesť.

Zápal husacej tašky sa nazýva Beckerova cysta, častejšie má toto ochorenie chronický priebeh. V popliteálnej fosílii sa nachádza malý elastický opuch. Syndróm bolesti je zanedbateľný, obmedzenia pohybu sa nedodržiavajú.

Členkový kĺb

Tu obvykle trpí kalkanálny vak nachádzajúci sa pod kožou, medzi hnačkou a Achillovou šľachou. Zápalový proces v členku sa nazýva achillobursitída. Vyznačuje sa miernou bolesťou, ktorá sa zosilňuje pri šliapaní na pätu. Možnosť ohnutia a roztiahnutia chodidla je obmedzená. Na chrbte členku sa nachádza mierny opuch.

Kĺby chodidla

Bursitída v kĺboch ​​chodidla sa pozoruje hlavne v palci a malíčku. Časté zranenia a mechanické podráždenie týchto prstov vyvolávajú zápal. Stávajú sa opuchnuté, sčervenané a zväčšujú sa. Ich dotyk spôsobuje bolesť. Pre človeka je ťažké obliecť sa a chodiť.

diagnostika

Diagnóza burzitídy pozostáva z niekoľkých fáz:

 • Vyšetrenie končatiny a identifikácia charakteristických príznakov burzitídy;
 • Celkový krvný test - zistili sa príznaky zápalu;
 • Röntgenové vyšetrenie kĺbov;
 • artroskopia;
 • Punkcia kĺbového vaku a vyšetrenie získanej tekutiny.

Hlavný význam pre diagnostiku je röntgenové vyšetrenie a vpich vaku. X-ray ukazuje expanziu burzy a zvýšenie množstva tekutiny v nej. Počítačová tomografia sa niekedy používa ako dodatočná metóda zobrazovania..

Po prepichnutí kĺbu sa získa zápalová tekutina, stanoví sa jej charakter, objaví sa špecifická alebo nešpecifická flóra, ktorá spôsobí burzitídu. Na základe týchto údajov lekár určí, ako liečiť burzitídu.

Zásady liečby

Ako liečiť burzitídu, závisí od príčiny, ktorá ju spôsobila, a od povahy zápalového procesu. Vyžaduje sa komplexná liečba burzitídy vrátane konzervatívnych a chirurgických metód..

Zápal v spoločnom vaku vyžaduje zvyšok poškodenej končatiny. Toto sa dosiahne pomocou rôznych obväzov a ortéz..

Pacientovi je predpísaný odpočinok pri akútnom zápale. Je ukázané ľahké mlieko a vitamíny..

liečenie

Lieky na burzitídu predpisuje lekár, berúc do úvahy príčinný faktor. Neexistuje žiadny liek na burzitídu, lieky sú predpísané na odstránenie príčiny a príznakov choroby.

Pri zápale vaku infekčného pôvodu je indikovaná antibiotická liečba burzitídy. Používajú lieky so širokým spektrom účinku - ceftriaxón, levofloxacín, rapiclav. Predpíšte antibakteriálnu liečbu na 10-14 dní.

Pre všetky typy chorôb sú predpísané NSAID. Tieto lieky majú protizápalové a analgetické účinky, prispievajú k odstráneniu opuchov. Diclofenac, Nimik, Ibuprofen predpisujte na obdobie 2 až 3 týždňov.

Lieky proti bolesti sú indikované na silnú bolesť. Ketorol sa používa vo forme intramuskulárnych injekcií, tabliet z burzitídy Ketonal alebo Dexalgin..

V prípade silného opuchu sa používajú diuretiká - Furosemid alebo Veroshpiron. Dimexid na burzitídu používaný vo forme obkladov môže za niekoľko dní eliminovať opuch a zápal.

Pentoxifylín je predpísaný na zlepšenie krvného obehu v poškodenom kĺbe. Doplnky vápnika sú predpísané na posilnenie kostí..

chirurgia

Operácia sa používa pri akútnych aj chronických formách choroby. Pri akútnom hnisavom zápale sa používa artroskopia, pri ktorej sa vak otvorí a hnis a výpotok sa z neho odstránia. Dutina vaku sa premyje antiseptickým roztokom a vytvorí sa drenáž..

Pri chronickom procese sú pri tvorbe adhézií excidované a nekrotické tkanivo je odstránené. Keď proces beží, keď vak váži a prestane produkovať synoviálnu tekutinu, vykoná sa burzektómia - úplné odstránenie vrecka na kĺby.

Operáciu by mali vykonávať iba lekárske zariadenia kvalifikovaní odborníci.

Dodatočné metódy

Liečba burzitídy spočíva v použití iných ako drogových metód. Patria medzi ne fyzioterapeutické postupy a liečba burzitídy ľudovými liečivami. Najbežnejšie používané fyzioterapeutické techniky sú:

 • Elektroforéza s dimexidom;
 • magnetoterapia;
 • Diadynamické prúdy;
 • UHF.

Je zadaný kurz 10 procedúr. Liečba sa uskutočňuje pri eliminácii akútnych príznakov a neprítomnosti horúčky.

Z ľudových liekov najbežnejšou liečbou sú obklady:

 • Rozdrvte list lopúcha do stavu vyčerpania. Pripevnite k boľavému kĺbu a pripevnite látkou. Ponechajte dve hodiny;
 • Vezmite list kapusty, trochu rozdrvte, aby vynikla šťava. List namažte medom a pripevnite ho k zapálenému vrecku na kĺby. Opraviť a nechať pol hodiny;
 • Zemiaková kaša uvarená a na kĺb naneste teplú vrstvu. Zamknite a nechajte cez noc.

Liečba ľudovými prostriedkami môže byť iba doplnková.

predpoveď

Burzitída sa ľahko lieči za predpokladu, že včas vyhľadáte lekársku pomoc. Inak sa proces stáva chronickým, môžu sa vyskytnúť niektoré komplikácie. Medzi najbežnejšie dôsledky burzitídy patria:

 • Zápalové adhézie vytvárajúce kontraktúru - trvalé obmedzenie pohybu v kĺbe;
 • Tvorba fistúl v mäkkých tkanivách okolo kĺbu;
 • Šírenie hnisavého zápalu - hlienu a abscesov;
 • Kĺbová nekróza kĺbov.

Najčastejšie sa komplikácie vyvíjajú hnisavým procesom.

V prípade modernej medicíny je burzitída jednoduchou patológiou. Všetky príznaky lekári už dlho študovali, existuje veľa príležitostí na diagnostiku. Je ľahké liečiť burzitídu, ale za predpokladu, že osoba konzultovala s lekárom včas. Tým sa znižuje riziko komplikácií a liečba sa uskutoční čo najskôr.

Kĺbová burzitída: príznaky, liečba, diagnostika, komplikácie a prognóza

Burzitída je zápalová patológia, ktorá sa prejavuje v rôznych častiach pohybového aparátu. Ochorenia pohybového ústrojenstva sa považujú za jednu z najzávažnejších. Spojenie kostí je poškodené, v dôsledku čoho je pohybová aktivita osoby obmedzená.

Čo je burzitída?

Burzitída je klasifikovaná ako zápalové ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané opuchom a zhoršenou motorickou aktivitou. Podobná diagnóza sa častejšie robí u mužov, ktorí sa venujú profesionálnemu športu alebo tvrdej fyzickej práci, ale je možné, že odchýlka sa môže vyvinúť aj u žien..

Ochorenie je klasifikované ako profesionálne a pozoruje sa aj u ľudí s nadváhou. Zranenia môžu spôsobiť podliatiny, odreniny a nosenie nesprávne zvolenej obuvi..

Rozvoj burzitídy sa zvyčajne diagnostikuje v ramene, lakte alebo kolene. Môže byť postihnutý členok, bedro alebo zápästie..

Príčiny burzitídy

Pacienti, ktorí sa musia s takouto chorobou vysporiadať, sa čudujú, prečo sa vyvíja a ako liečiť burzitídu..

Základom jeho vzniku je najčastejšie malé poškodenie alebo hnisavý zápalový proces. V dôsledku poškodenia sa vyvolá množenie mikróbov, ktoré sa následne prenášajú do oblasti kĺbového vaku lymfatickým systémom. V dôsledku odolnosti tela voči mikróbom sa vytvára hnis.

K šíreniu infekcie niekedy dochádza krvou alebo priamym prienikom mikróbov do dutiny vaku s poškodením mäkkých tkanív. Vo všeobecnosti sa priama infekcia vyskytuje počas rezov alebo odrenín. Okrem toho môžu vzniknúť burzitídy nasledujúce choroby:

Ľudia s nízkou imunitou, cukrovkou, alkoholom a AIDS sú častejšie ohrození..

klasifikácia

Pred prijatím správneho rozhodnutia a výberom účinnej liečby burzitídy je potrebné patológiu primerane klasifikovať. V lekárskej praxi sa burzitída klasifikuje podľa:

 • miesto lokalizácie;
 • etiológie;
 • patogény;
 • zloženie exsudátu.

Zloženie exsudátovej burzitídy sa delí na:

 • serózna;
 • serózna fibrinóza;
 • hnisavý;
 • hnisavé hemoragické formy.

Najzávažnejšou zo všetkých uvedených skutočností je forma, v ktorej dochádza k tvorbe hnisu..

V mieste lokalizácie sa burzitída delí na tieto odrody:

Suprapatelárna burzitída - vývoj ochorenia sa vyskytuje v kĺbe. Táto forma vedie k poškodeniu podkožného vaku. Forma sa prejavuje príznakmi, ako sú opuchy, horúčka a opuchnuté lymfatické uzliny..

Knee busite - vo väčšine prípadov sa za príčinu vzniku takejto patológie považuje mechanický náraz alebo trauma. Formu často diagnostikujú brankári hokejových tímov a považuje sa za dôsledok profesionálnej činnosti..

Lakť - pomáha zvyšovať subkutánny vak na lakte a vedie k infekčným léziám. Pacient s vývojom takejto patológie zaznamenáva intenzívnu bolesť a sčervenanie kože v oblasti ulnáru.

Ramenná burzitída - prejavuje sa rovnomerným zvýšením deltového svalu a bolesti pri únose alebo rotácii hornej končatiny.

Hip je jednou z najzávažnejších foriem ochorenia, ktoré postihuje vak na iliakálnu holennú kosť. Prejavuje sa ako silná bolesť počas flexie a rotácie bedra.

Bursitída chodidla - nepretržité nosenie nevhodnej obuvi alebo infekcie môže vyvolať chorobu. V tomto prípade sa zápal vyvíja vo veľkom vaku medzi šľachou a kalcinovým tuberkulátom..

Palcovitá burzitída - vyznačujúca sa tým, že tvrdá hrbolka začína rásť v prvom prstene prstov, čo spôsobuje veľa nepríjemností a bolesti. Príčinou odchýlky sú často ploché nohy, rovnako ako vrodená deformácia alebo slabé kĺby..

V závislosti od charakteru zápalového procesu v lekárskej praxi sa burzitída delí na:

Akútna fáza - príznaky sú výrazné. Príznaky tohto ochorenia sa prejavujú náhle a rýchlo sa vyvíjajú..

Chronický proces - patológia neprechádza roky a pomaly sa v priebehu času vyvíja. Akútna fáza je nahradená remisiou, v ktorej sa symptómy zmierňujú.

Subakútna fáza - tento stav nastáva v dôsledku neošetrenej akútnej fázy. Symptómy nie sú výrazné, ale zápalový proces pretrváva..

Podľa patogénu je burzitída špecifická a nešpecifická. Pokiaľ ide o špecifickú burzitídu, takáto diagnóza sa stanoví, keď sa ochorenie vyvinie s kvapavkou, tuberkulózou, syfilisom alebo brucelózou, v ostatných prípadoch je ochorenie klasifikované ako nešpecifické..

Príznaky burzitídy

Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva je nebezpečná a burzitída nie je výnimkou. Dôvodom je skutočnosť, že pri chorobe jedného orgánu sa choroba začína šíriť ďalej. Príznaky naznačujúce vývoj patológie, bez ohľadu na miesto, sú takmer rovnaké. Nasledujúce príznaky označujú vývoj burzitídy:

 • telesná teplota stúpa;
 • osoba sa cíti slabá a unavená;
 • nastane bolesť;
 • dochádza k nárastu lymfatických uzlín;
 • objaví sa nevoľnosť;
 • nastáva slabosť;
 • objaví sa opuch.

Ak je burzitída akútna, u človeka sa v oblasti vaku vyvinie bolestivý lokalizovaný opuch. Pri návšteve lekára sa pacienti zvyčajne sťažujú na bolesti kĺbov, ktoré obmedzujú pohyb.

V priebehu progresie burzitídy sa opuchy zvyšujú, teplota tela dosahuje kritický bod a pocity bolesti trvajú dlhý a intenzívny charakter..

Pokiaľ ide o chronickú burzitídu, vyznačuje sa miernymi symptómami. U pacientov sa diagnostikuje opuch a opuch kĺbov. Bolesť takmer úplne chýba.

Akútna burzitída

Ak sú narušené silné bolesti kĺbov, ktoré sa počas pohybu iba zosilňujú, je to hlavný predzvesť nástupu akútnej burzitídy. Hlavným príznakom patológie je výskyt opuchu v postihnutej oblasti, zvýšenie telesnej teploty.

Ako ukazuje prax, akútna forma burzitídy trvá v intervale od jedného do niekoľkých týždňov. Napriek skutočnosti, že sa choroba prejavuje závažnými príznakmi, ľudské zdravie nie je vystavené vážnemu nebezpečenstvu. Hlavným nebezpečenstvom tejto formy je, že burzitída sa môže znova vrátiť. Stáva sa to po opakovanej infekcii alebo sekundárnom traume, takže musíte sledovať svoje zdravie a vyhnúť sa traumatickým faktorom..

Ramenná burzitída

Ak je zápal kĺbového vaku diagnostikovaný tekutinou lokalizovanou medzi kosťou a šľachou v ramennom kĺbe, je mu diagnostikovaná burzitída ramenného kĺbu. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku významného zaťaženia ramenného kĺbu, poranení ramena, artritídy, autoimunitných ochorení a abnormálnej kostnej fúzie po zlomeninách..

Ramenná burzitída sa prejavuje týmito príznakmi:

 • ruky začínajú znecitlivieť z oblasti ramien na ruku;
 • objaví sa opuch;
 • koža v mieste zápalového procesu sčervená;
 • pocit brnenia;
 • telesná teplota stúpa, ale mierne;
 • je cítiť slabosť;
 • ruka sa unaví rýchlo.

Vyššie uvedené príznaky sú charakteristické pre akútnu burzitídu ramien. Ak hovoríme o chronickom priebehu procesu, potom je charakterizovaný zvlnením prejavov príznakov.

Ulnarská burzitída

Burzitída lakťa je najbežnejšou formou choroby. Vyznačuje sa charakteristickým priebehom. Príznaky burzitídy sa objavujú postupne, takže včasná diagnostika patológie je značne ťažká. Ak sa liečba nezačne včas, burzitída môže viesť k úplnému poškodeniu rúk.

Burzitída lakťov, foto

Burzitída lakťa sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • najskôr, bez hmatateľných dôvodov, sa objaví opuch v oblasti lakťa;
 • opuch postupne narastá a dochádza k bolesti;
 • koža v lakte ostro získava červený odtieň;
 • teplota dosiahne kritickú úroveň, niekedy je horúčka;
 • zvýšenie lymfatických uzlín;
 • je cítiť slabosť;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • v dôsledku bolesti je pohyb obmedzený;
 • v lakťovom kĺbe sa môže objaviť hnis, ktorý začína vyjsť.

Ak liečbu nezačnete okamžite, burzitída môže prejsť do chronickej formy.

Burzitída bedra

Hlavným príznakom burzitídy bedrového kĺbu je akútna bolesť, ktorá sa prejavuje na vonkajšej strane stehna. V počiatočnej fáze formovania patológie má bolesť výraznú závažnosť a pri šírení zápalového procesu ustupuje..

Nasledujúce príznaky môžu okrem bolesti naznačovať vývoj burzitídy:

 • opuch sa objavuje v oblasti postihnutého kĺbu, čo je veľmi bolestivé;
 • opuchy sa vyvíjajú okolo synoviálneho vaku;
 • telesná teplota stúpa a niekedy dosahuje 40 stupňov;
 • pozoruje sa všeobecná nevoľnosť a hyperémia kože;
 • je narušené fungovanie kĺbov.

S rozvojom tejto formy burzitídy je ťažké pre človeka ležať na postihnutej strane kvôli silnej bolesti, spánok sa stáva ťažkým a bolesť bráni pohybu. Ak sa burzitída zmení na chronickú formu, prejavy sa stanú menej výraznými.

Burzitída kolena

Jedným z vážnych zápalových ochorení, ktoré sa začínajú vyvíjať po podliatinách, svalovom napätí a šliach v oblasti kolena, je burzitída kolenného kĺbu. Prejavujú sa tieto príznaky burzitídy:

 • v kĺboch ​​sa vyvíja zápal a objavuje sa silná bolesť;
 • pacient sa nemôže normálne pohybovať;
 • koža na poranenom kĺbe napučí a získa fialový odtieň;
 • koleno rýchlo napuča a nastane svalová slabosť;
 • telesná teplota stúpa;
 • zmysly bolesti v noci.

Burzitída kolien, foto

Ak sa vyššie uvedené príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože je dôležité zabrániť ďalšiemu šíreniu burzitídy.

Bursitída členka

Burzitída členka je zápalový proces, ktorý sa vyvíja na spoji šľachy s plesňou. Patogény môžu vyvolať také faktory, ako je nadmerná telesná hmotnosť, ploché nohy, zdĺhavé cvičenia, nosenie nepohodlnej obuvi a oveľa viac..

Príznaky burzitídy sa nelíšia od zápalových procesov, ktoré sa vyvíjajú vo zvyšných častiach pohybového aparátu. Takáto burzitída spôsobuje nasledujúce príznaky:

 • v postihnutej oblasti sa tvorí opuch, napnutie a začervenanie;
 • v dôsledku bolesti sa objaví stuhnutosť a pri chôdzi sú problémy;
 • hromadí sa hnisavý výpotok.

V počiatočnom akútnom štádiu burzitídy sú príznaky veľmi výrazné a pri chronickej forme sa príznaky rozmazávajú a stagnujú..

Bursitída chodidla

Noha je oprávnene dôležitou opornou časťou, ktorá vykonáva funkciu tlmenia nárazov. Počas fyzickej námahy sú často nohy zranené, čo vedie k rozvoju zápalových procesov. Takáto situácia vyvoláva výskyt takej patológie, ako je burzitída nôh.

Pre burzitídu chodidla sú charakteristické tieto príznaky:

 • objavujú sa bolesti, v dôsledku ktorých nie je možné postaviť sa na nohy;
 • okolo kĺbového vaku dochádza k opuchu;
 • koža zčervená;
 • telesná teplota stúpa;
 • zhoršila motorickú aktivitu chodidla, v dôsledku čoho je pre ňu ťažké sa pohybovať.

Závažnosť symptómov tejto formy burzitídy priamo závisí od formy a štádia burzitídy, typu zápalového procesu. V počiatočnej fáze sú príznaky mierne a pacient si nemusí byť vedomý prítomnosti burzitídy. V priebehu času sa príznaky stávajú výraznejšími a spôsobujú veľa nepohodlia..

Bursitis päta

Bolesť v oblasti kalcanea často naznačuje vznik burzitídy päty. Patológia sa vyznačuje tým, že v jednom zo synoviálnych vakov umiestnených medzi kožou chodidla chodidla a pätnou kosťou sa rozvíja zápal. Bursitída môže byť vyvolaná faktormi, ako je dlhodobé nosenie nepohodlnej obuvi, rôzne poranenia v päte, infekcie, ako aj dna a autoimunitné patológie. Prílišné cvičenie môže byť tiež príčinou choroby..

Burzitída päty vykazuje nasledujúce príznaky:

 • opuch a začervenanie nad zapáleným vakom na kĺby;
 • silná bolesť;
 • zvýšenie teploty.

Kalkanálna burzitída pri nesprávnej alebo predčasnej liečbe sa môže vyvinúť na chronickú. V tejto situácii sú príznaky menej výrazné, bolesť je mierna a opuch takmer úplne vymizne.

Diagnóza burzitídy

Hneď ako sa objavia prvé príznaky naznačujúce rozvoj burzitídy, musíte okamžite vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc. Na stanovenie diagnózy lekár vykoná dôkladný prieskum a vyšetrenie pacienta. Potom sa vykoná predbežná diagnóza a predpíšu sa ďalšie vyšetrenia..

Diagnostické postupy sú nasledujúce:

 • röntgen sa vyberie na kontrolu integrity kosti;
 • na stanovenie stupňa reumatoidnej artritídy je predpísaný krvný test;
 • na detekciu potrhanej šľachy sa uskutoční MRI alebo CT sken;
 • ultrazvuk je určený na hodnotenie celkového stavu.

Ak má pacient zvýšenú telesnú teplotu, potom sa ďalej predpisuje bakteriologická analýza tekutiny v synoviálnom vaku.

Po všetkých štúdiách bude lekár schopný stanoviť presnú diagnózu a zvoliť účinnú metódu liečby..

Liečba burzitídy

Po stanovení diagnózy je pacient v každom prípade vybraný najúčinnejšia liečba. Metóda liečby závisí od štádia patológie, formy a charakteristík jej priebehu.

Funkcie liečby rôznych typov burzitídy

Často sa diagnostikuje zápal synoviálneho vaku u ľudí. V počiatočnom štádiu vývoja choroby, keď príznaky nie sú zreteľné, mnohí považujú túto chorobu za frivolnú a nechodia k lekárovi. Je to veľmi vážna chyba, pretože následne burzitída spôsobuje veľa problémov. Ak začnete liečbu včas, zbaviť sa burzitídy nie je ťažké. Situácia je komplikovanejšia s chronickou formou choroby. V tomto prípade je liečebný proces obtiažny av niektorých prípadoch môže byť dokonca potrebné vykonať chirurgický zákrok.

Ak je diagnostikovaná akútna burzitída, potom s včasnou a odborne predpísanou liečbou môže byť odstránenie choroby rýchle a efektívne. Najdôležitejšie je prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Počas liečby akútnej burzitídy sa odporúča sledovať funkčný odpočinok pre chorú končatinu. Chladné obklady a obväzy majú pozitívny účinok..

Ak hovoríme o burzitíde ramenného kĺbu, potom sa pri takejto diagnóze môže liečba vykonať rôznymi metódami. Ak je diagnostikovaná osoba s kameňom, bolestnou, hnisavou alebo tendobursitídou, potom je v tomto prípade predpísaná operácia.
Okrem chirurgického zákroku sa môžete vyrovnať s burzitídou ramena pomocou mastí a užívaním liekov. Pred zotavením musí človek nosiť obväz alebo tesný obväz.

Ako ukazuje prax, so všetkými druhmi burzitídy sa zaobchádza rovnako. Pacientom sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu, nosiť zadržiavací obväz a aplikovať obklady. Pokiaľ ide o lieky, vyberá ich lekár výlučne individuálne.

Lieky proti burzitíde

Vďaka včasnému prístupu do lekárskeho zariadenia je možné burzitídu zvládnuť bez chirurgického zákroku. V takom prípade sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • lieky proti bolesti;
 • miestne masti;
 • kortikosteroidy;
 • antibiotiká.

Počas liečby musí človek dodržiavať všetky odporúčania lekára a udržiavať imobilitu. Na opravu postihnutej končatiny sa používa obväz alebo sa používa sadra.

Okrem liekov je pacientovi predpísaný liečebný kurz, ktorý spočíva vo výkone ultrafialového žiarenia, reflexológie, induktoterapie, terapie rázovými vlnami a elektroforézy. Tieto postupy sú predpísané na zvýšenie metabolizmu a zabránenie stagnácii tekutín..

chirurgia

Ak je diagnostikovaný závažný priebeh ochorenia alebo sa stala burzitída chronickou, je vhodné podstúpiť operáciu. Operácia sa vykonáva na odstránenie bolesti a obnovenie motorickej aktivity..

Vo väčšine prípadov chirurg odstráni veľké adhézie, ale sú situácie, keď je potrebné odstrániť periartikulárny vak. V závažných situáciách sa lekári môžu uchýliť k osteotopii.

Alternatívne zaobchádzanie

Lekári neodporúčajú liečbu burzitídy iba tradičnou medicínou, pretože ich účinnosť je opodstatnená iba pri komplexnej liečbe. Je dôležité pamätať na to, že liečbu pomocou ľudových prostriedkov má vyberať lekár. V žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť.

Pri burzitíde mnohí odborníci odporúčajú aplikovať obklady na bolesť kĺbov. Na tento účel sa môžu použiť jemne nastrúhané zemiaky, kapusta alebo repa. Zhora je taký obklad pripevnený polyetylénom a izolovaný vlnenou látkou. Liečba burzitídy obkladmi sa vykonáva až do vymiznutia príznakov.

Účinnými prostriedkami na boj proti burzitíde sú éterické oleje levandule a eukalyptu. Étery môžu zmierniť zápal. Na ošetrenie sa odoberú 3 kvapky éteru a pridá sa k lyžičke vazelíny. Výsledný produkt sa dôkladne premieša a postihnutý kĺb sa trie dvakrát za deň.

Na liečbu burzitídy sa môže použiť ihličnatý extrakt, propolis, paradajky, zeler alebo topoľ čierny. Liečba ľudovými prostriedkami musí byť dohodnutá s ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy všetky vlastnosti choroby.

Komplikácie burzitídy

Včasná liečba burzitídy zahájená pomôže zabrániť vzniku vážnych komplikácií. V opačnom prípade choroba pre pacienta nie je dobrá. Komplikácie sa diagnostikujú u jedného pacienta z 5 000 prípadov. Medzi najčastejšie komplikácie burzitídy patria:

 • výskyt kalcifikácie;
 • vzhľad jaziev;
 • pri burzitíde bedra sa môže vyvinúť neplodnosť;
 • infekcia iných orgánov;
 • vzhľad fistuly alebo vznik nekrózy steny vaku.

Komplikácia burzitídy vrátane hnisavého zápalu, ktorá môže vyvolať rozvoj sepsy a viesť k smrti..

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií, ktoré môže burzitída vyvolať, je potrebné okamžite vyhľadať pomoc od lekárskeho zariadenia s prvými príznakmi. Pri udržiavaní zdravého životného štýlu môžete zabrániť rozvoju burzitídy. Mali by ste sa pokúsiť vyhnúť sa zraneniam kĺbov, dávkovať fyzickú aktivitu a včas liečiť infekčné choroby..

predpoveď

Ak sa po objavení prvých príznakov burzitídy pacient okamžite poradí s lekárom, burzitída dobre reaguje na liečbu. V každom prípade je spôsob liečby burzitídy zvolený individuálne v závislosti od diagnózy a charakteristík tela. Ako ukazuje prax, pri profesionálne predpísanej liečbe je burzitída len v 2 - 3% prípadov chronická.

Ak pacient dlhodobo nehľadá pomoc a samoliečuje, môžu sa objaviť komplikácie až do úplného znehybnenia postihnutej končatiny. Ale aj v takejto situácii je možné mobilitu obnoviť, bude si to však vyžadovať dlhé a bolestivé ošetrenie.

Profylaxia burzitídy

Každý vie, že akémukoľvek ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať, ako sa ho zbaviť neskôr. Aby sa zabránilo poškodeniu kĺbového tkaniva a zabránilo sa rozvoju burzitídy, je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Antiseptické ošetrenie v čase, ak sa vyskytnú škrabance, odreniny alebo rany.
 2. Pri fyzickej aktivite správne dávkujte dávku.
 3. Uprednostňujte iba zdravé stravovanie.
 4. Udržujte normálnu telesnú hmotnosť.
 5. Noste iba pohodlné topánky s nízkym podpätkom.
 6. Počas športu organizujte prestávky, noste ochranné obväzy a vykonávajte zahrievacie cvičenia.
 7. Keď sa objavia prvé príznaky, okamžite kontaktujte lekárske zariadenie.

Burzitída je veľmi nepríjemné ochorenie, preto musíte venovať pozornosť symptómom a včasnú liečbu začať. Nepoužívajte samoliečbu, pretože to môže výrazne zhoršiť situáciu a vyvolať vývoj komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dobrý deň, milí hostia! V dnešnom prehľade, veľa rôznych informácií o moderných ortopedických chrbtice.Používajú sa na liečenie a prevenciu chorôb chrbtice. Zadný korzet je užitočný po zraneniach, počas rehabilitačných období a dokonca aj počas tehotenstva.
Zápalové ochorenia kĺbov nie vždy spôsobujú silnú bolesť. Niekedy majú chronický priebeh a nespôsobujú vážne nepohodlie. Niektorí pacienti však uprednostňujú liečbu nezávisle od lekára.
Ako liečiť kýlu bielej línie
Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara).