loader

Hlavná

Liečba

Aké sú Schmorlovy kýly v stavovcoch?

Často sa môžete stretnúť so situáciou, keď je osoba odoslaná na röntgenové vyšetrenie alebo počítačovú tomografiu chrbtice. Po absolvovaní tohto postupu mu lekár dá záver: „Schmorlova kýla“.

Neurológ alebo traumatológ sa pozerá na taký popis, ako sa zdá, osobe, príliš ľahko, zvyčajne bez toho, aby sa ponáhľal hospitalizovať alebo predpísať veľké množstvo rôznych liekov..

Preto taký pacient začína vyhľadávať informácie o tejto patológii na webe a cieľom nášho článku je poskytnúť najúplnejšie informácie o tomto rádiologickom príznake, ktorý, a nie strašné ochorenie, je Schmorlova kýla.

Čo to je? ↑

Toto opakujeme znova, je to röntgenové znamenie, ktoré naznačuje zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek a tela stavcov.

Jedná sa o vyčnievanie špeciálneho chrupavkového tkaniva, ktoré lemuje stavce do tela horného alebo dolného stavca..

Tenká hyalínová chrupavka sa nazýva uzamykacia doska, je umiestnená nad a pod medzistavcovým kotúčom.

Po takejto deformácii sa pulpózne jadro medzistavcového disku zavedie do tela stavca, zakryté zhora alebo pod vyššie uvedeným tkanivom chrupavky chrupavky..

Schmorlova hernia nemá nič spoločné s herniou medzistavcových platničiek, jej vyčnievaním a osteochondrózou: takéto narušenie štruktúry chrupavky a kosti nekomprimuje miechové nervy a nemačkáva miechu - obmedzuje sa na stavce.

Takéto vtlačenie chrupavky do kosti sa najčastejšie vytvára počas jedného z období aktívneho napínania dieťaťa, ku ktorému dochádza vo veku 14 - 17 rokov..

V tomto okamihu sa hubovitá látka rastúcej kosti, ktorá nedrží krok s rastom celého tela, stáva mäkšou. Preniká sem chrupavkové tkanivo koncovej platne, ktoré je v tomto období oveľa odolnejšie..

Takto sa vytvorí klinovitý výčnelok chrupavky obrátený k vrcholu vo vnútri poškodeného stavca, ktorého základňa „leží“ na medzistavcovom kotúči.

Druhé obdobie, ktoré je nebezpečné pre vývoj Schmorlových uzlov, je staroba, keď sa znižuje kostná denzita človeka, vyvíja sa osteoporóza..

Pretože štruktúry centrálneho a periférneho nervového systému nie sú v tomto prípade stlačené, pretože sa ničí iba stavcová kosť, príznaky Schmorlovej kýly sú v počiatočných štádiách slabé alebo chýbajú..

Ale takáto patológia stavcov vytvára predpoklady pre vznik ďalších závažnejších chorôb chrbtice, a preto, keď sa zistí, liečba.

Príčiny ↑

Mnohé faktory predisponujú k vývoju kýly Schmorlovej, ktoré sa dajú podmienene rozdeliť na vonkajšie, v závislosti od environmentálnych faktorov, a vnútorné, ktoré sa vyvíjajú v samotnom tele..

Medzi prvé patria:

 • ostrý simultánny účinok na chrbticu síl s vysokou intenzitou;
 • neustále zdvíhanie;
 • systematické drobné zranenia štruktúr samotnej chrbtice a tých, ktoré ju obklopujú, ktoré sú bežné najmä pri športe (aerobik, potápanie).

Patológie tela, ktoré sú náchylné na vývoj Schmorlových uzlov:

 • vrodené chyby hyalinnej chrupavky koncových dosiek alebo hubovitého tkaniva stavcov;
 • osteoporóza;
 • rýchly skok v raste dieťaťa;
 • narušenie metabolizmu minerálov;
 • kyfóza;
 • skolióza;
 • Scheuermann-Mauova patológia, pri ktorej je chrbtica dospievajúceho deformovaná vo forme kyfózy, je náchylná k progresii;
 • narušenie dodávky krvi do chrbtice;
 • tehotenstvo.

Druhy Schmorlovej kýly ↑

Podľa röntgenového obrázku je Schmorlova kýla opísaná rôznymi spôsobmi, stručne zvážime každý z týchto typov rádiologických znakov.

Viac hernií

Nález viacerých defektov pri používaní (ako opísali rádiológovia Schmorlovej kýly) je nepriamym znakom Scheuermannovej patológie, to znamená také závažné degeneratívne ochorenie, ktoré sa u dospievajúcich formuje z neznámych dôvodov, ktoré sa vyznačuje vývojom progresívnej hrudnej kyfózy, bedrovej hypolordózy..

Ďalšími príčinami sú genetická predispozícia chrupavky a kostného tkaniva chrbtice, nedostatok vápnika v tele.

Takéto kýly často spôsobujú zhoršenú pohyblivosť chrbtice, môžu byť asymptomatické.

Môžu sa však prejaviť aj týmito znakmi:

 • bolesť chrbta, znižujúca sa v horizontálnej polohe tela;
 • vyhladenie bedrových a hrudných ohybov chrbtice;
 • hrbiť;
 • zvýšená únava chrbta.

Foto: viac prietrže Schmorl

V niektorých prípadoch môže viac kýlov náhodne zistených u dospievajúcich do dospelosti samo zmiznúť.

Malá kýla

Schmorlovy vertebrálne kýly, ktoré zaberajú malý objem, majú vrodenú príčinu rozvoja - porušenie štruktúry medzistavcových platničiek.

Stredná prietrž

Je to typ kýly, klasifikovaný podľa umiestnenia v kĺbe medzi stavcami.

Zvyčajne sa jedná o asymptomatickú patológiu, čo je nález na röntgenovom snímaní. Zaobchádza so špeciálnymi simulátormi.

Boj proti nemu je dôležitý z toho dôvodu, že sa takáto vada nestačí na medzistavcovú prietrž.

Foto: stredná kýla Schmorl

Intrakorporálna prietrž

Termín samotný znamená, že Schmorlov uzol je umiestnený vo vnútri tela stavovca..

Takéto kýly sa tvoria v dôsledku zavedenia želatínového jadra do spongiózneho kostného tkaniva nadriadeného alebo pod stavca (tzv. Želé podobné centrum medzistavcových platničiek)..

Z tohto dôvodu je uzatváracia doska zničená a okolo hernie sa kostné tkanivo stáva hustejším a mení svoju štruktúru, čím vytvára miesto osteosklerózy..

Hĺbková kýla

Ak tkanivo chrupavky hlboko, tj do stredu stavca alebo viac, preniklo do tela (toto je „ručné dielo“ medzistavcového disku), vznikajú hlboké chrupavkové uzly..

Tento stav sa vyvíja najmä u tých, ktorí trpia osteoporózou..

Patológia je náchylná k progresii a rozvoju takých komplikácií, ako sú:

 • zlyhanie disku;
 • zlomenina stavcov.

Foto: kompresná zlomenina stavca

Ak ste v popise svojho röntgenového žiarenia videli presne slovo „hlboká Schmorl hernia“, ukázalo sa, že ste sa podrobili urgentnej liečbe, a predtým - bez fyzickej námahy alebo športového tréningu.

Predná prietrž

Vyvíja sa, ako už názov napovedá, v predných oblastiach stavcov, ktoré môžu byť vyššie alebo nižšie.

Takéto kýly vedú k rozvoju príznakov, najmä bolesti chrbta, ktoré sa môžu obťažovať iba fyzickou námahou alebo je možné ich neustále pozorovať..

S touto patológiou dochádza k porušeniu pohybu tela.

Tieto kýly sa najčastejšie tvoria medzi 2 a 3 bedrovými stavcami, ale môžu sa vyvíjať aj v iných oddeleniach, najmä v krčku maternice..

V druhom prípade sa lokálna lordóza narovnáva, krk sa začína bolieť neustále.

V polovici prípadov sa popri predných prietrhoch krčnej chrbtice vyvíjajú aj zadné prietrže v tej istej časti ako kompenzačné..

Chrupavková kýla

Tento výraz znamená, že výstupok v stavovcovom tele je tvorený chrupavkou. To znamená, že výraz „chrupavková prietrž“ a „Schmorlova kýla“ sú jednoducho synonymá.

Zadná prietrž

Tento výraz označuje, že prietrž sa nachádza v zadných stavcoch, v niektorých prípadoch sa nevyvíjajú v dôsledku uzatváracej platne, ale v dôsledku vloženia oddeleného, ​​zahusťovaného a kalcifikovaného zadného väziva do stavcov, ktorý prechádza pozdĺž zadného povrchu stavcov..

Jedna kýla

Jedna hôrka Schmorl sa vyvinie u 2/3 pacientov s týmto rádiologickým nálezom.

Zvyčajne nevykazuje žiadne príznaky, ale ak sa rovnaké útvary vyskytujú aj na iných oddeleniach, mobilita stĺpca je narušená, je ohnutá..

Jednotlivé kýly sa zvyčajne vyskytujú v lumbosakrálnej oblasti u starších ľudí, v hrudníku - u mladších.

Uzavrieť prietrž

Je to nútenie alebo potopenie chrupavkových doštičiek, ktoré lemujú povrchy stavcov, do hubovitej látky stavca, ktorá leží nad alebo pod.

Takéto kýly sa zvyčajne tvoria v dospievaní a sú spôsobené buď rýchlym rastom dieťaťa alebo individuálnymi štruktúrnymi vlastnosťami samotnej doštičky..

Kýly hliene

Schmorlova kýla dolnej koncovej platne predstavuje zavedenie hyalínovej chrupavky zakrývajúcej základné stavce do štruktúry jeho tela..

Vplyvom prebiehajúcej záťaže a pôsobenia gravitácie sa do stavcového telesa vtlačí aj dužinové jadro medzistavcových platničiek..

Ak sa neprijmú opatrenia na odstránenie tlaku, nastane táto situácia:

 • huby kosti atrofií stavcov, hyalínová doska je ďalšou vrstvou za ňou a súčasne „plášťom“ pre jadro buničiny vo vnútri miesta;
 • niekedy krvné cievy vyrážajú do takej formácie, ktorá vedie k fibróze prietrže a rozvoju bloku dvoch susedných stavcov (zdá sa, že sa spoja).

Taká hernia Schmorl sa bude zvyšovať, až kým nebude v buničitom jadre dostatočné množstvo tekutiny, ktorá by zaistila jej elasticitu..

Diagnostické metódy ↑

Diagnóza sa určuje na základe:

 • Sťažnosti osoby na bolesť v chrbte, ktorá ustupuje pri ležaní, sa zosilňujú fyzickou námahou.
 • Anamnéza života: prítomnosť poranení miechy, prudký skok v raste dospievania, zamestnanie športov špecifických pre túto patológiu.
 • Vyšetrenie chrbtice na zakrivenie, lokálne napätie svalov, opuchy paravertebrálnych tkanív.
 • Prístrojové metódy: rádiografia, počítačová a jadrová magnetická tomografia.
 • Konzultácie príbuzných odborníkov: ortopéd, vertebroológ, neurológ.

Hlavnou metódou diagnostiky patológie je rádiografia, ktorá sa v tomto prípade nazýva spondylografia. Jej obraz sa mení s vekom.

Na objasnenie diagnózy sa používa počítačová tomografia a MRI..

Typickými príznakmi Schmorlovej kýly sú uzuratívne defekty.

Tento výraz sa týka nepravidelností blokovacej platne alebo prítomnosti špecifických „vreciek“, ktoré sú zapustené do tela stavcov a sú priehľadné pre röntgenové lúče..

U 10-ročného dieťaťa hernia vyzerá ako kostná defekt, zaberá ¼-1/3 plochy a výšky tela stavca v oblasti predného stavca, ktorého okraj je číry a sklerotický.

Spojovacia doska na hranici s defektom vyčnieva smerom k disku a ohraničuje jeho okraj v zadnej časti.

Vo veku 12 - 15 rokov je už viditeľné ukladanie vápenných solí v jadre osifikácie stavca, čo vyzerá buď ako ohnisko alebo ako samostatné fragmenty..

Ak kýla existuje už dlhú dobu, potom röntgenové žiarenie po 15-18 rokoch ukazuje zhustenie predného pozdĺžneho väzu, stavca má klinovitý tvar, v smere predného a zadného sa predlžuje..

Hlavné smery liečby ↑

Rôntgenová kýlová detekcia je dôvodom na začatie liečby, aj keď osoba stále nemá žiadne príznaky.

Hlavným cieľom v druhom prípade je zastaviť progresiu patologického procesu.

Je tiež dôležité identifikovať patológiu, ktorá spôsobila vývoj Schmorlovej kýly. Môže to byť trauma alebo Mauova choroba..

Ciele liečby sú nasledujúce:

 • normalizácia metabolizmu v stavci a kĺbovej chrupavke;
 • zmiernenie bolesti chrbta;
 • odstránenie patologického svalového kŕča dlhých svalov chrbtice;
 • stimulácia krvného obehu a inervácia chrbtových svalov;
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.

Na ošetrenie sa používajú nasledujúce metódy..

Cvičenia sú zamerané na relaxáciu, posilnenie svalov chrbta a zvýšenie pružnosti chrbtice.

Komplex by sa mal vybrať individuálne a mal by pozostávať z niekoľkých fáz:

 • Natiahnutie chrbtice, ktoré možno vykonať ležaním alebo stojaním. Bolesť by sa nemala objaviť.
 • Cvičenia na posilnenie chrbtových svalov.
 • Relaxačný úsek.

Masáž a manuálna terapia

Zameriavajú sa na zlepšenie prísunu krvi do chrbtice, uvoľnenie svalov, ktoré silne držia postihnutý segment v „upnutom“ stave, posilnenie chrbtových svalov a úpravu polohy tela..

akupunktúra

Zavedenie špeciálnych ihiel do aktívnych bodov pod určitým uhlom a v stanovenej hĺbke.

Mal by ju vykonávať iba odborník.!

Pomáha liečiť patológiu v kombinácii s inými metódami liečby..

Trakcia chrbtice

Takto sa nazýva trakcia pomocou vlastnej telesnej hmotnosti..

Pomáha to dosiahnuť normálnu hodnotu šírky medzistavcového lúmenu a zlepšiť výživu tkanív.

Drogová terapia

To zahŕňa vymenovanie takýchto liekov:

 • Lieky proti bolesti a protizápalové lieky: Diclofenac, Ibuprofen;
 • Svalové relaxanciá centrálneho pôsobenia: Midokalm, Serdolud;
 • Vitamín D s vápnikom: vápnik-D od spoločnosti Nycomed a ďalšie.

chirurgia

Vykonáva sa v zriedkavých prípadoch - s neúčinnosťou vyššie uvedenej liečby:

 • s ťažkou bolesťou chrbta;
 • pri poruchách vnútorných orgánov spôsobených kompresiou štruktúr centrálneho alebo periférneho nervového systému (miecha alebo miechy).

Rozsah a spôsob činnosti sa volia individuálne v závislosti od situácie: od zavedenia sklerotizujúcej látky do chrupavky pomocou špeciálnej ihly na odstránenie prednej časti tela stavcov a vytvorenie fixácie medzi dvoma susednými stavcami.

Schernlova kýla, hoci je to iba rádiologická diagnóza, by sa preto mala liečiť komplexom opatrení zameraných okrem iného na zastavenie progresie tejto patológie..

Existuje mnoho typov takýchto chrupavkových výčnelkov do tela stavcov, ale medzi touto prietržou a herniovaným diskom nie je žiadna topografická alebo štrukturálna podobnosť..

Čo je to mikroskopické defekty stavcov

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Foto: stavce chrbtice

Chrbtica pozostáva z stavcov, ktorých štruktúra sa nelíši od bežných kostí. Pozostávajú z huby a kostného tkaniva. Obratle sú navzájom spojené pomocou diskov umiestnených v priestore medzi nimi. Horná membrána každého disku je pokrytá chrupavkou. Jeho hlavnou funkciou je odpisovanie stavcov a zabezpečenie pohybu.

V dôsledku určitých chorôb kostné tkanivo nerastie tak rýchlo ako vrstva chrupavky. Z tohto dôvodu sa vytvárajú široké dutiny, do ktorých často padajú disky umiestnené medzi stavcami. Podobné štrukturálne defekty sa nazývajú Schmorlovy uuratívne defekty..

definícia

Takže Schmorlova defekt je rádiologickým znakom, ktorý naznačuje zmeny v štruktúre tela stavcov a medzistavcových platničiek. Nemá to nič spoločné s medzistavcovou prietržou, osteochondrózou alebo výčnelkom.
Porucha sa najčastejšie vytvára v období života medzi 14 a 17 rokmi. V tomto okamihu dôjde k aktívnemu predĺženiu chrbtice. Špongiová látka tkaniva neudrží krok s rastom tela, a preto sa stáva mäkšou. Preto do neho prenikne chrupavkové tkanivo, v dôsledku čoho sa vytvorí výčnelok chrupavky, ktorý čelí svojim vrcholom vo vnútri poškodeného stavca..

Staroba môže byť tiež nebezpečná. Starší ľudia sú ohrození. Koniec koncov, ich tzv. Minerálna hustota kostrového systému klesá, často sa začína rozvíjať osteoporóza.

Avšak u starších pacientov nie sú štruktúry nervového systému stlačené. Príznaky môžu chýbať. To však nevylučuje skutočnosť, že defekt, ktorý sa sám nepociťuje, vytvára predpoklady na výskyt závažných ochorení chrbtice. Preto je liečba v každom prípade nevyhnutná.

klasifikácia

Malo by sa to vziať do úvahy v prvom rade, pretože hovoríme o chybách Schmorla v stavovcoch. To je jasné, ale čo to je?

Viaceré a jednotlivé sa rozlišujú v závislosti od množstva..

Kýla druhého typu vyššie uvedeného je diagnostikovaná u 70% pacientov. Zvyčajne sa sami necítia. Ak sa Schmorlova defekt tiel objaví na inom oddelení, vedie to k zakriveniu chrbtice. Pohyblivosť je samozrejme tiež narušená.

Viacnásobná hernia je však nepriamym príznakom, ktorý naznačuje Scheuermann-Mauovu chorobu. Vyznačuje sa progresívnou bedrovou hyperlordózou alebo kyfózou. Príznaky sa najprv nepociťujú, ale následne viac hernií vedie k narušeniu motorických funkcií.

Na mieste sa rozlišujú stredné, bočné, zadné a predné vady. V každom prípade sa vyskytujú v prasknutí doštičiek hyalínovej chrupavky, vďaka čomu vypadáva jadro medzistavcových platničiek..

Schmorlova kýla je najčastejšie vrodená. Existuje však aj získaná patológia. Vyvíja sa hlavne v detstve a dospievaní..

Schmorlove uzly stavcov sa môžu vyskytnúť v dôsledku:

 • zakrivenie chrbtice;
 • zlomeniny a modriny;
 • prasknutia vláknitých krúžkov umiestnených medzi stavcami;
 • patologické procesy v stavcoch;
 • atypické zaťaženie chrbtice;
 • rýchly rast dieťaťa, v dôsledku čoho mäkké tkanivá sú pred rozvojom kostných štruktúr;
 • metabolické poruchy.

V dôsledku vyššie uvedených procesov sú doštičky hyalínovej chrupavky roztrhané, čo spôsobuje prolaps jadra medzistavcovej platničky.

Najčastejšie degeneratívne zmeny sa vyvíjajú v oblasti hrudníka a bedier. V krku sú veľmi zriedkavé..

Aké je nebezpečenstvo

Schmorlova kýla chrbtice nie je nebezpečná. Komplikácie vyplývajúce z neliečenej alebo príliš dlhej liečby sú nebezpečné. Veľa záleží na výžive, životnom štýle, ale vo väčšine prípadov, pri absencii nevyhnutnej liečby, sa v stavovcoch vyskytli závažné komplikácie Schmorlovej prietrže:

 • Vo stavcoch sa vytvára dutina, ktorá ich oslabuje. Pri zvýšenom zaťažení zraneniami alebo vibráciami existuje vysoké riziko zlomenín stavcov. Takáto patologická zmena je veľmi nebezpečná..
 • Medzistavcové platničky môžu úplne zlyhať vo vnútri tela stavcov, z tohto dôvodu sa prakticky deaktivujú.
 • Spoje chrbtice sa opotrebujú, stávajú sa slabšími, vznikajú bolestivé pocity.
 • V mnohých prípadoch sa Schmorlova kýla stala príčinou vývoja jednoduchej medzistavcovej prietrže.

Odporúčame vám prečítať si: čo je nebezpečná kýlová kýla?

Príznaky Schmorlovej kýly

Niekedy sa Schmorlova kýla vyhlasuje za náhle ostré alebo bolestivé bolesti. Je tiež možná únava v stoji..

Ale najčastejšie chyby Schmorla v stavovcoch nevykazujú ich prítomnosť.

Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že v kostnom tkanive stavcov sa vyvíja degeneratívny proces, ktorý neubližuje, a nie sú ovplyvnené štruktúry nervového systému..

Podľa röntgenového obrázku je Schmorlova kýla opísaná rôznymi spôsobmi, stručne zvážime každý z týchto typov rádiologických znakov.

Viac hernií

Nález viacerých defektov pri používaní (ako opísali rádiológovia Schmorlovej kýly) je nepriamym znakom Scheuermannovej patológie, to znamená také závažné degeneratívne ochorenie, ktoré sa u dospievajúcich formuje z neznámych dôvodov, ktoré sa vyznačuje vývojom progresívnej hrudnej kyfózy, bedrovej hypolordózy..

Takéto kýly často spôsobujú zhoršenú pohyblivosť chrbtice, môžu byť asymptomatické.

Môžu sa však prejaviť aj týmito znakmi:

 • bolesť chrbta, znižujúca sa v horizontálnej polohe tela;
 • vyhladenie bedrových a hrudných ohybov chrbtice;
 • hrbiť;
 • zvýšená únava chrbta.

Klinické príznaky Schmorlovej kýly obvykle nie sú prítomné alebo sú veľmi zriedkavé. Od Schmorlovej kýly:

 • nekomprimuje nervové korene a krvné cievy,
 • nespôsobuje aseptický zápal,
 • nespôsobuje svalové kŕče.

Schmorlova hernia, ako už bolo uvedené, je röntgenovým znamením a pri diagnostických vyšetreniach spojených s inými problémami chrbtice sa náhodou často zisťuje náhodne. Niekedy sa môže vyskytnúť bolesť miestnej (miestnej) povahy. Takáto bolesť sa často objavuje počas cvičenia a počas odpočinku zmizne alebo zmizne. V tomto ohľade sú hlavnými sťažnosťami neschopnosť vykonávať športové aktivity v plnom rozsahu.

Palpácia (s palpáciou) v oblasti postihnutého stavca môže spôsobiť miernu bolesť a môže sa určiť svalový spazmus. Neurologické a vaskulárne zmeny sa nepozorujú.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice sa zvyčajne neobjavuje. Môže však byť sprevádzaná zvýšenou únavou v bedrovej oblasti, pocitom nepohodlia a zníženou flexibilitou chrbta. Zistené náhodne pri diagnostickom röntgenovom vyšetrení chrbtice na iné choroby.

Veľmi zriedkavo môže Schmorlova kýla spôsobovať bolesť v bedrovej a dolnej končatine, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom fyzickej námahy alebo je počiatočným príznakom herniovej komplikácie. S progresom patologického procesu môže medzistavcová platnička úplne spadnúť do prietrže, čo naruší funkciu bedrových stavcov..

 • s výrazným bočným zaťažením chrbtice,
 • počas odrazu,
 • v prípade kompresie chrbtice pozdĺž osi.

Z tohto dôvodu si identifikovaná Schmorlova prietrž vyžaduje včasnú liečbu. Schmorlova kýla sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni bedrovej chrbtice. V tejto časti je päť stavcov, pretože sú najväčšie bedrová oblasť má veľké zaťaženie. V závislosti od umiestnenia kýly sa urobí röntgenová „diagnóza“ Schmorlovej kýly L1, L2, L3, L4 alebo L5..

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni hrudnej chrbtice a je menej obvyklá vo vzťahu k iným typom kýly. Najčastejšie sa vyskytuje na úrovni 8 - 12. Prietrž prietrže je často asymptomatická. pretože ovplyvnené je iba kostné tkanivo, ale neexistujú žiadne nervové zakončenie.

A neprítomnosť bolesti sprevádzaná predčasnou diagnózou kýly. Ako Schmorlova hernia rastie, môže sa vyskytnúť zvýšená celková únava v hrudnej chrbtici a lokálna únava v hrudnej oblasti chrbta. Zvýšená celková únava je spôsobená poruchou vnútorných orgánov - srdca a pľúc (môže sa vyskytnúť dýchavičnosť, rýchly pulz). V priebehu času sa vyskytujú bolesti chrbta, najmä pri fyzickej námahe, ktorá v pokoji klesá a môže sa vzdať.

Schmorlova kýla krčnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje kvôli mäkkosti samotných krčných stavcov. V počiatočnej fáze as malými rozmermi je priebeh kýly Schmorlovej v krčnej oblasti asymptomatický. S progresiou procesu je slabosť, zvýšená únava a bolesť v krku, najmä počas cvičenia.

Viaceré kýly Schmorlu ovplyvňujú významný segment miechy, v dôsledku čoho sú ich hlavné prejavy:

 • chronická bolesť, ktorá sa zvyšuje vo zvislej polohe (keď osoba stojí alebo sedí) a klesá v polohe na bruchu.
 • Vizuálne je u týchto ľudí sklon chrbtice smerom dopredu zreteľne zvýšený a prirodzené ohyby chrbtice - hrudník a bedra sa vyhladzujú, čím sa vytvára veľmi priama forma..
 • Zaznamenaný sklon a zhoršené držanie tela.
 • Zaznamenáva sa aj zvýšená únavnosť chrbta a výsledkom je zníženie pracovnej kapacity.

Hernie viacerých Schmorlovcov môžu mať tiež asymptomatický priebeh, najmä v prípadoch, keď je postihnutá stredná časť stavcov. Takéto kýly sa spravidla zisťujú náhodne v ranom detstve a dospievaní a často môžu samy zmiznúť. Príčinou takýchto hernií je genetická predispozícia (najčastejšie) a pravdepodobne nedostatok vápnika.

Ak sa na prednej strane stavcov nachádza viac kýly Schmorl, potom existuje vysoké riziko medzistavcovej prietrže a kompresného lomu. Také deformácie na prednej strane stavcov sa často vyskytujú v bedrovej oblasti a môžu byť sprevádzané strednými kýlami v susednom chrbtovom stĺpci. Takáto patológia vyžaduje povinný odborný dohľad a včasnú terapiu..

Schmorlova medziobratlová hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná. Jediná medziobratlová hernia Schmorl sa zvyčajne neprejavuje klinickými príznakmi. Ak je však v chrbtici súčasne niekoľko hernií (najmä v jednom z jej oddelení), vedie to k narušeniu jej pohyblivosti a zakrivenia..

Jednotlivé Schmorlove medzistavcové kýly sa zvyčajne tvoria v dospelosti a starších ľuďoch a sú lokalizované hlavne v lumbosakrálnej oblasti. Hernie viacerých Schmorlov sa vyskytujú u mladých a častejšie v hrudnej chrbtici. Schmorlova medziobratlová hernia sa pri rádiografii náhodne deteguje na inú chorobu.

 • Centrálna kýla Schmorl má priaznivejší priebeh a najčastejšie sa vyskytuje. Priebeh tejto hernie je zvyčajne asymptomatický a určuje sa pomocou röntgenovej alebo tomografickej vyšetrovacej metódy. V prípadoch, keď je stredná hernia Schmorl veľká, objavujú sa klinické príznaky charakteristické pre osteochondrózu chrbtice:
 • bolesť vznikajúca pri chôdzi, dlhšom státí alebo pri ohýbaní;
 • pocit únavy v chrbte;
 • je možná bolesť v lumbálnej oblasti vyžarujúca do dolných končatín;
 • zmena (obmedzenie) pohyblivosti chrbtice v postihnutej oblasti.

V prípade náhodného odhalenia centrálnej kýly Schmorl je lepšie sa obrátiť na odborníka, aby sa začalo včasné predchádzanie možným komplikáciám..

Schmorlova kýla a tehotenstvo sú kompatibilné. Najmä ak sa prietrž nevyskytla pred tehotenstvom. Ale v každom prípade, ak je Schmorlova hernia zistená počas tehotenstva, je potrebné, aby bola pod osobitným dohľadom lekára (ortopédka, neurológka, gynekológa pôrodníka) a veľmi sa o seba starala. pretože počas tehotenstva sa výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice.

Počas tehotenstva môže byť potrebné nosiť opasok, korzet alebo obväz, ako aj ísť do bazéna. Všetky tieto opatrenia budú veľmi užitočné pre tehotnú ženu aj pre nenarodené dieťa. Ak je Schmorlova kýla zistená pred tehotenstvom, odporúča sa, aby ste si ju pred plánovaním najprv posilnili.

Schmorlova kýla je pomenovaná po nemeckom lekárovi a patológovi Christianovi Georgovi Schmorlovi (1861 - 1932), ktorý tento stav prvýkrát opísal v roku 1927. Patológ - špecialista podieľajúci sa na interpretácii a diagnostike zmien v tele spôsobených chorobami tkanív a telesných tekutín.

Aby ste pochopili, čo je kýla Schmorla, musíte najskôr zistiť niektoré základné fakty o štruktúre chrbtice. Chrbtica pozostáva z malých kostí - stavcov umiestnených nad sebou. Vertebrálne oblúky tvoria dutú zvislú trubicu prechádzajúcu cez celú chrbticu.

V tejto trubici sú miechy a miechové nervy, ktoré z nej vychádzajú. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi stavcami, ktoré bránia stavcom v tom, aby sa navzájom otriasali, a tiež umožňujú pohyblivosť chrbtice. Gelová stredná časť disku sa nazýva buničité jadro, tvrdá vonkajšia škrupina sa nazýva vláknitý prsteň.

Schmorlova hernia je mimoriadne častým javom (1/3 populácie, častejšie u mužov ako u žien), najmä u ľudí starších ako 40 rokov, pretože V tejto dobe dochádza k degenerácii stavcov v dôsledku starnutia. Schmorlova kýla sa však môže vyskytnúť aj u mladých ľudí. Schmorlova hernia zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky, ale jednoducho sú dôkazom toho, že v chrbtici dochádza k degenerácii..

Okrem toho prítomnosť Schernlovej hernie môže naznačovať, že v určitom okamihu došlo k oslabeniu kosti, pravdepodobne kvôli nedostatku vitamínu D (hoci táto teória by sa mala potvrdiť štúdiami), alebo že v mladom veku, keď kosti pacient ešte nebol úplne osifikovaný, zažil intenzívnu fyzickú námahu (napríklad pomoc farme s rodičmi). Existuje vysoká pravdepodobnosť dedičnosti Schmorlovej hernie (viac ako 70%).

Mechanizmus rozvoja

Kĺb je nezávislý orgán. Žije „svoj život“ a riadi sa určitými zákonmi. Dominuje chrupavka. Toto je predmostie patologických zmien, druh „jari“, ktorý vykonáva silnú ochrannú úlohu. Prispôsobuje sa mechanickému tlaku a poskytuje pohyb.

Pri chôdzi sa chrupavka stiahne a potom sa vráti na svoju predchádzajúcu veľkosť. Funguje ako čerpadlo, ktoré uvoľňuje produkty rozpadu a odvádza živiny z kĺbovej dutiny. V nej nie sú žiadne nádoby. Štruktúra pripomína špongiu v závislosti od synoviálnej tekutiny.

Dôležité: choroba sa začína rozvíjať, keď sa nedosiahne pomer medzi obnovou chrupavky a jej zničením. Posun nastáva smerom k úpadku (katabolický proces).

V tomto prípade je porušený jeden zo zákonov kĺbu - samoliečenie. Kvôli konštantnému zaťaženiu nemá chrupavka čas na opravu. Jeho povrch z elastickej štruktúry sa postupne stáva tenkým a suchým. Prestáva vyživovať základné kostné tkanivo, ktoré zhustne a začína rásť vo všetkých smeroch. Vznikajú osteofyty a cysty. Menisciho zmena, nastáva svalová atrofia.

Čoskoro sú do patologického procesu zapojené všetky spoločné štruktúry. Najskôr trpia vazy, entézy, citlivé nervy. Objavujú sa deformácie a pohyby. Kapsula je zhutnená, v nej sa hromadí zápalová tekutina.

Typická situácia: v predvečer kíbu dostane veľkú záťaž, objaví sa bolesť a ráno vidíme opuchy. Výsledkom jeho aktívnej práce bolo vytvorenie mnohých produktov rozpadu, ktoré sa nahromadili v synoviálnej tekutine a narušili obnovenie chrupavky. Objavil sa zápal.

Ako sa vyhnúť diagnóze nazývanej DOA? Potrebujete iba načúvať potrebám svojho tela. Príroda poskytla dokonalý signalizačný systém - bolesť. Pri každom svojom vzhľade je potrebné byť opatrný. Najprv hovorí, že chrupavka nemá čas sa zotaviť. Ďalšie signály o jeho deštrukcii a naviazaní intraosseóznej hypertenzie. V dôsledku toho sa objavia mikro zlomeniny. Osteofyty tvoria a poškodzujú zmyslové nervy..

Telo potrebuje čas na obnovenie štruktúr. Neobmedzujte sa na užívanie liekov proti bolesti. Dajte mu pauzu a pokúste sa zlepšiť jeho výživu. Použite ortózu, elastický obväz, ktorý významne znižuje zaťaženie kĺbov.

Nenechajte si ujsť: Aké vitamíny je potrebné užívať na kĺbovú artrózu?

Známky choroby

Hlavným klinickým príznakom naznačujúcim Schmorlovu poruchu je bolesť. Jeho intenzita závisí od toho, aké závažné je poškodenie vláknitého väziva, ako aj od kompresie koreňov.

Pacienti sa spravidla sťažujú na akútnu bolesť krčnej chrbtice, ktorá sa objaví náhle. Môže tiež dať do ruky. Závislosť od držania tela pacienta, ktorá sa často zhoršuje pohybom hlavy, je stále zrejmá.

V skutočnosti je ožarovanie bolesti obrovské. Môže sa dobre šíriť po pleci alebo sa dokonca môže pohybovať k predlaktiu. Menej často - na hrudi.

Malo by sa tiež poznamenať, že lokalizácia malých Schmorlových defektov v bedrovej oblasti sa takmer vždy prejavuje známkami „klasickej“ radikulitídy..

Metódy zisťovania chýb

Prítomnosť vád naznačuje vážne porušenie postupu. A čím skôr sa objavia, tým skôr sa prijmú opatrenia na ich odstránenie. Toto priamo ovplyvňuje ekonomickú výkonnosť priemyselného podniku av niektorých prípadoch môže zabrániť katastrofe a smrti.

Hlavnými metódami na zisťovanie defektov sú: vizuálne (zväčšenie až 30-krát, je možné použiť lupu), kontrola mechanických vlastností (rázová pevnosť, pevnosť v ťahu, krehkosť za studena, červená pevnosť v lome a iné), kontrola pomocou mikroanalýzy (pomocou optických a elektronických metalografických mikroskopov), kontrola pomocou röntgenového žiarenia, ultrazvukové testovanie, testovanie korózie (spravidla sa používa špeciálne vybavenie - soľné hmlové kúpele).

diagnostika

Vzhľadom na asymptomatický priebeh ochorenia nie je možné v rámci všeobecného vyšetrenia zistiť malé Schmorlove defekty stavovcov. Dajú sa zistiť iba pomocou röntgenovej metódy. Môže to byť buď magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia.

V ideálnom prípade sa oplatí vykonať takéto vyšetrenie aspoň raz ročne, aby sa zabezpečilo, že neexistujú žiadne zdravotné problémy. A ak sa osoba pravidelne obáva o bolesti chrbta alebo niekedy príznaky uvedené vyššie prídu na zmysly, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Ak chcete diagnostikovať ochorenie, starostlivo analyzujte výsledky získané röntgenovým, počítačovým alebo magnetickým rezonančným zobrazením.

Diagnóza sa určuje na základe:

 • Sťažnosti osoby na bolesť v chrbte, ktorá ustupuje pri ležaní, sa zosilňujú fyzickou námahou.
 • Anamnéza života: prítomnosť poranení miechy, prudký skok v raste dospievania, zamestnanie športov špecifických pre túto patológiu.
 • Vyšetrenie chrbtice na zakrivenie, lokálne napätie svalov, opuchy paravertebrálnych tkanív.
 • Prístrojové metódy: rádiografia, počítačová a jadrová magnetická tomografia.
 • Konzultácie príbuzných odborníkov: ortopéd, vertebroológ, neurológ.

Hlavnou metódou diagnostiky patológie je rádiografia, ktorá sa v tomto prípade nazýva spondylografia. Jej obraz sa mení s vekom.

Na objasnenie diagnózy sa používa počítačová tomografia a MRI..

Typickými príznakmi Schmorlovej kýly sú uzuratívne defekty.

U 10-ročného dieťaťa hernia vyzerá ako kostná defekt, zaberá ¼-1/3 plochy a výšky tela stavca v oblasti predného stavca, ktorého okraj je číry a sklerotický.

Spojovacia doska na hranici s defektom vyčnieva smerom k disku a ohraničuje jeho okraj v zadnej časti.

Vo veku 12 - 15 rokov je už viditeľné ukladanie vápenných solí v jadre osifikácie stavca, čo vyzerá buď ako ohnisko alebo ako samostatné fragmenty..

Ak kýla existuje už dlhú dobu, potom röntgenové žiarenie po 15-18 rokoch ukazuje zhustenie predného pozdĺžneho väzu, stavca má klinovitý tvar, v smere predného a zadného sa predlžuje..

Čo môže vyprovokovať

podvrtnutie kolena

? Zistite z nášho článku.

Aké sú príčiny bolesti lakťa vo vnútri? Odpoveď je tu..

Prečo sa medzi lopatkami vyskytuje matná bolesť? Pozri sa sem.

Schmorlovu prietrž možno diagnostikovať pomocou konvenčného röntgenového prístroja, hoci v niektorých prípadoch ich nemožno vidieť na röntgenovom snímaní. Drahšia štúdia, ktorá nepoužíva röntgenové lúče - zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) - je vhodnejšia na diagnostiku Schmorlovho kýly. Na snímkach získaných pomocou röntgenového zariadenia je možné určiť stav kostného tkaniva.

V tomto prípade sa diagnostikuje Schmorlova hernia, keď dôjde k deformácii koncovej platne tela stavovcov. Metóda zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie využíva silný magnet, ktorý vám umožňuje získať vysoko kvalitné podrobné snímky nielen kosti, ale aj mäkkých tkanív chrbtice: svalov, väzov, medzistavcových platničiek atď..

Alternatívou k zobrazovaniu magnetickou rezonanciou je počítačová tomografia (CT), ale obrázky získané týmto spôsobom sú menej kvalitné a podrobnejšie ako obrázky získané pomocou MRI. Vykonanie počítačovej tomografie je opodstatnené v prípadoch, keď má pacient kontraindikácie na používanie MRI.

Keďže táto štúdia zahŕňa pôsobenie dostatočne silného magnetického žiarenia (ktoré samo osebe je neškodné pre ľudské telo), MRI je kontraindikovaná u pacientov s kovovými implantátmi alebo zariadeniami v tele (umelé kĺby, kovové platne v chrbtici, kardiostimulátory atď.)..

Zmena tvaru

Defekt klinového tvaru je patológia, v dôsledku ktorej je predná alebo bočná chrbtica nedostatočne rozvinutá. Dôsledky takéhoto problému môžu byť skolióza, kyfóza, časté a dosť silné bolesti chrbta.

Príznaky podobného ochorenia sú:

 • pocit ostrej bolesti chrbta;
 • dýchavičnosť;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • bolesti hlavy v prípade stavcovej krčnej deformity.

Liečba tejto patológie závisí predovšetkým od príčin jej výskytu. Pri predpisovaní liečebného postupu sa lekár ďalej spolieha na typ klinovitých stavcov, rýchlosť vývoja anomálie, stupeň jej zanedbávania..

Konzervatívna metóda je hlavnou metódou tejto choroby. Zahŕňa terapeutické masáže, fyzioterapeutické cvičenia, manuálnu terapiu, kúpeľnú a sanatórnu rehabilitáciu. Pacient musí každý deň vykonávať súbor fyzických cvičení, ktoré mu predpíše špecialista.

Chrbtica je jedným z najdôležitejších prvkov celého organizmu ako celku, ak je poškodený, môžu utrpieť ďalšie životne dôležité orgány. Preto ľudské zdravie závisí od zdravia chrbtice.

Ak chcete získať viac podobných informácií od Alexandry Boniny, pozri nižšie uvedené odkazy.

Ďalšie užitočné informácie:

 • Moje bezplatné knihy, videá a workshopy
 • Moje cvičebné programy a video kurzy
 • Moje tlačené knihy (k dispozícii vo veľkých online obchodoch)
 • Online maratón zadarmo „Ako zachrániť tvár od staroby“

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

YouTube Vkontakte | Yandex Zen | Instagram | Telegram | Facebook

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel a zdieľate tento materiál so svojimi priateľmi

Iné príznaky

Existuje niekoľko ďalších príznakov, pomocou ktorých sa môžete dozvedieť o vývoji tohto ochorenia, a mali by sa tiež uviesť, pretože hovoríme o chybách chrbtice (Schmorl). Aké sú tieto príznaky? Možno ich rozlíšiť v nasledujúcom zozname:

 • Zhoršené držanie tela.
 • Rýchla únava.
 • stuhnutosť.
 • Svalové reflexné napätie.
 • Zvýšená bolesť v oblasti tvorby defektov po fyzickej námahe.

Choroba, ktorá je v pokročilom štádiu, sa môže prejaviť v nasledujúcich príznakoch:

 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Zápcha alebo hnačka.
 • Porucha močenia.
 • Sexuálna dysfunkcia.

Je dôležité si uvedomiť, že v priebehu času je patológia asymptomatická. A objavenie sa zrejmých znakov naznačujúcich prítomnosť porušení naznačuje potrebu okamžitého vyšetrenia a začiatku intenzívneho liečenia.

Klinický obraz

Ochorenie sa vyvíja pomaly. Po prvé, bolesť sa objaví počas normálneho cvičenia a ustupuje po nočnom odpočinku. Pri pohybe v kĺbe môžete počuť kŕč, niekedy sa objaví opuch. Patologický stav stále nie je taký rušivý, je nahradený obdobiami krátkej prosperity.

Ako choroba postupuje, kĺby začínajú priťahovať väčšiu pozornosť. Bolesť po odpočinku nezmizne, niekedy to v noci trápi. Jeho každodenná povaha vedie k tomu, že si na ňu človek zvykne a neprijíma wellness opatrenia. Tvar kĺbov sa začína meniť.

Nenechajte si ujsť: Cvičte Bike Training for Knee and Hip Arthrosis

V neskorých štádiách OA je pohyblivosť kĺbov úplne narušená. Bolesť sa stáva konštantnou. Je to spôsobené nielen deformáciou a kompresiou nervových koreňov, ale aj zvýšením venózneho tlaku v kosti („artikulárna migréna“), podvýživou a nedostatkom synoviálnej tekutiny (prirodzené mazanie kĺbov)..

Poškodenie mobility je závažným faktorom, ktorý môže oslabiť zdravie. Určuje kvalitu života. Rozlišujú sa tieto typy porušení:

 • tuhosť - objavujú sa výkyvné pohyby (uvoľnenie);
 • obmedzenie mobility (kontraktúra): počas ohybu, rozšírenia alebo únosu;
 • nehybnosť (ankylóza).

DOA sa primárne týka nakladania (kolenného a bedrového) kĺbu na obežnú dráhu jeho patologického procesu. Zvážte niektoré vlastnosti lézie..

Coxartróza (Hip OA). Ak sa vyskytuje v mladom veku, potom to naznačuje vrodený charakter. Bez včasného ošetrenia hrozí skoré postihnutie.

Tento kĺb teda nesie najväčšie zaťaženie skôr, ako zlyhajú všetky ostatné. Znaky jeho porážky sú narušené chôdze, človek začne krívať, chodidlo sa otočí smerom von. V tomto prípade je končatina mierne ohnutá a panva sa ohýba na bolavú stranu. Táto situácia vedie k zovretiu sedacieho nervu a objaveniu sa bedrovej bolesti. S bilaterálnou artrózou sa vytvára kačica chôdza.

Gonartróza (koleno OA). Skutočným problémom sú ženy s nadváhou. So zvýšenou hmotnosťou začína koleno prežívať prehnané zaťaženie. Tento stav sa zhoršuje metabolickými a endokrinnými poruchami.

Koleno reaguje na akékoľvek zaťaženie. Opuchy sa často pozorujú, čo naznačuje pridanie zápalu. Osteofyty sa objavujú rýchlo a sú zdeformované. Jeho reštrukturalizácia vedie k atrofii svalov a náhlym subluxáciám. Bočné väzy oslabujú, objavuje sa nestabilita, keď sa koleno pohybuje, zdá sa, že „klesá“. Často existuje jeho „blokáda“ kvôli „kĺbovým myšiam“..

Nodulárne formy artrózy. Tzv. OA kĺbov kefy. Ochorenie sa prejavuje u žien počas menopauzy. Často videný u pisárov a krajčírok v dôsledku profesionálneho zranenia. Má dedičný charakter. V interfalangeálnom regióne sa na rukách vytvárajú „výrastky“ kostí. Tieto zahusťovania sú bolestivé, niekedy sčervenané a opuchnuté. Nodulárna forma môže byť nezávislé ochorenie alebo môže byť kombinovaná s inými formami artrózy.

Artritická choroba alebo polyosteoartróza. Ženy trpia tiež častejšie. Môže to byť zdedené. V súčasnosti bol identifikovaný gén, ktorý spôsobuje ochorenie. Spolu s chrbticou sú zvyčajne postihnuté veľké kĺby..

účinky

Tiež je potrebné ich uviesť na zozname, hovoriť o poruchách chrbtice (Schmorl). To je teraz pochopiteľné, ale aké je riziko ignorovania tohto ochorenia? Dôsledky môžu byť tieto:

 • zakrivenie.
 • Tlaková zlomenina chrbtice.
 • Medzistavcová prietrž. To zase vedie k neplodnosti, paralýze dolných končatín, zhoršenému močeniu a problémom s krvným systémom..
 • artróza Je plná deštrukcie chrupavky, straty mobility, dokonca aj zdravotného postihnutia.
 • Zhoršená motorická aktivita.

Každý dôsledok vedie k zhoršeniu kvality života. Preto je vždy lepšie liečiť túto chorobu okamžite, bez toho, aby to viedlo ku komplikáciám.

komplikácie

Ak Schmorlova hernia existuje v ľudskej chrbtici po dlhú dobu, skôr alebo neskôr sa ich veľkosť zväčší, chrbtica sa vyčerpá. S vekom kostné tkanivo oslabuje a môžu sa objaviť niektoré komplikácie:

 • Strata tekutín (spojená so starnutím tela) vedie k tvorbe jednoduchých medzistavcových prietrží, ktoré spôsobujú veľa problémov a bolesti;
 • Ak je Schmorlova hernia v rámci jedného stavca niekoľko, medziobratlová platnička môže úplne preniknúť hlboko do dutiny, je to istý spôsob postihnutia;
 • Najsmutnejším stavom je situácia, keď pod herniami dôjde ku kompresnej fraktúre nad a pod stavcom. To je možné so zvýšeným zaťažením vo forme vzpierania..

Defekty Schmorlu v stavovcoch nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak sa však nelieči, môžu sa vyvinúť do stavcovej prietrže alebo spôsobiť zlomeninu stavca..

Jedna z najznámejších chorôb

, alebo, ako sa tiež všeobecne nazýva, Schmorlova defekt v stavovcoch, je ochorenie, ktoré vedie k tvorbe herniálnych hrčiek stavcových platní smerom k kostnému tkanivu..

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby? V počiatočných fázach sa človek nebude cítiť príliš silne nepohodlie v chrbte. Ak neskôr neurobíte žiadne opatrenia, choroba môže spôsobiť komplikácie..

Usuratívne defekty stavovcov sa objavujú, keď kostné tkanivo rastie pomalšie ako chrupavka. Zranenie alebo pravidelná zvýšená fyzická aktivita - to sú hlavné príčiny tohto javu..

Táto choroba sa vo väčšine prípadov začína vyvíjať v mladom veku, a preto sa Schmorlova kýla dá bezpečne nazvať defektom chrbtice dieťaťa. Choroba sa neobjavuje od nuly - jej výskyt vyvolávajú niektoré faktory:

 • metabolické ochorenie;
 • nesprávne držanie tela;
 • poškodenie stavcov v dôsledku traumy;
 • príliš rýchly rast dieťaťa;
 • nesprávne alebo príliš oneskorené liečenie zápalu chrbtice;
 • nadmerná fyzická námaha v mladom veku.

Liečba tohto ochorenia je ovplyvnená závažnosťou prietrže, prítomnosťou ďalších patológií chrbtice a vekom pacienta. Konzervatívna terapia je hlavnou a metódou liečby.

Zahŕňa to použitie protizápalových liekov a fyzioterapiu. V dôsledku liečby zápal prestane, bolesť a nepohodlie už pacienta neobťažujú.

Schmorlove uzly stavcov sa liečia konzervatívnymi a radikálnymi metódami liečby..

Výber liečebných metód je ovplyvnený príčinou choroby, stupňom prejavu patologických zmien, prítomnosťou sprievodných chorôb, pohlavím a vekom pacienta, jeho odbornými činnosťami..

Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov (protizápalové lieky), dehydratačnú terapiu a fyzioterapiu (trakcia, reflexológia, apitherapia, hirudoterapia, barolaseroterapia, elektroanalgézia, masáže, fyzikálna terapia, nika gymnastika, plávanie). Pomáhajú zbaviť sa zápalu, eliminujú bolesť a zastavujú patologické procesy..

V prípade kompresie koreňov a pri neexistencii výsledku konzervatívnej liečby je predpísaný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa pomocou dekompresívnej laminektómie, v dôsledku ktorej sa disekujú dentoidné väzy..

Operácia nielen inhibuje ďalší progres choroby, ale vedie aj k spätnému vývoju procesu.

Často sa môžete stretnúť so situáciou, keď je osoba odoslaná na röntgenové vyšetrenie alebo počítačovú tomografiu chrbtice. Po absolvovaní tohto postupu mu lekár dá záver: „Schmorlova kýla“.

Neurológ alebo traumatológ sa pozerá na taký popis, ako sa zdá, osobe, príliš ľahko, zvyčajne bez toho, aby sa ponáhľal hospitalizovať alebo predpísať veľké množstvo rôznych liekov..

Preto taký pacient začína vyhľadávať informácie o tejto patológii na webe a cieľom nášho článku je poskytnúť najúplnejšie informácie o tomto rádiologickom príznake, ktorý, a nie strašné ochorenie, je Schmorlova kýla.

Ako liečiť

Po konzultácii s lekárom je pacient informovaný o tom, ako sa starať o svoju chrbticu, aké cvičenia, ktoré potrebujete na telesnej výchove, ako vybudovať odpočinok. Zoznam liekov vydá kvalifikovaný špecialista. Liečba Schmorlovej hernie je dôležité kombinovať s príjmom vápnika v množstve 1 000 ml. Namiesto nákupu ďalších vápnikových prípravkov si môžete zostaviť potrebnú stravu z fermentovaných mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, rýb, sezamových semien, slnečnicových semien, fazule.

Metódy liečby bez chirurgického zákroku sú založené na užívaní komplexu liekov, ktoré pomôžu pacientovi prekonať nepríjemné pocity pri každodennej fyzickej námahe na chrbticu. Liečba kýly chrbtice liekmi sa uskutočňuje pod prísnym dohľadom lekára v troch terapeutických štádiách:

 1. Etiotropické - odstránenie príčiny.
 2. Symptomatické - odstránenie nepríjemných príznakov.
 3. Patogénne - zastavenie patologických procesov.

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré lekári predpisujú na hernie chrbtice:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky.
 2. Skupina analgetík vrátane: analgínu, baralgínu, ketorolu a spazmalgónu.
 3. Sirdalud, midokalm (svalové relaxanciá).
 4. Lieky, ktoré pomáhajú s neurologickými príznakmi, ako sú nevoľnosť, mierna svalová necitlivosť, závraty.
 5. Vitamíny B, horčík.

Posilnenie rektálnych miechových svalov, brušných svalov, vytvorenie „svalového korzetu“, cvičenia na roztiahnutie chrbtice sú nevyhnutné cvičenia pre Schmorlovu prietrž. Keď sa vykonávajú, mali by ste počúvať pocity a zastaviť ich, ak sa vyskytne bolesť. Je dôležité prísne dodržiavať všetky pravidlá a cvičenia vykonávať pomaly, bez trhania.

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým.

Dozviete sa, aké korzety sú pre chrbát, ako ich zvoliť na liečbu.

Mechanický účinok na fyziologicky aktívne body zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh. Liečebné kýly sa vyrábajú pomocou pneumatických plechoviek zo skla a plastu, bambusových tyčiniek, aplikátora Kuznetsova, Lyapko. Indikácie pre masáž predpíše lekár v rehabilitácii alebo v bezpečnom období, keď pacient nemá akútnu bolesť. Aký vplyv má masáž na prietrž chrbtice:

 • zmierňuje bolesť;
 • znižuje hypertonicitu;
 • prispieva k rýchlemu uzdraveniu pacienta;
 • znižuje pravdepodobnosť prechodu choroby z akútnej na chronickú.

Pri rôznych chorobách chrbtice v ortopédii sa vykonáva súbor metód zameraných na posilnenie väzov a svalov chrbta. Zaťaženie diskov sa bude postupne znižovať, krvný obeh a odtok krvi sa zlepší. Trakčná trakcia chrbtice môže byť nasmerovaná lokálne na požadované oddelenie alebo do všetkých oblastí naraz.

Pri vypracúvaní liečebného postupu musí lekár zohľadniť mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, jeho zdravotný stav a povolanie, ako aj závažnosť choroby. V prítomnosti sprievodných patológií je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára, pretože od toho tiež závisí ošetrenie Schmorlových uzlov. Je potrebné vziať do úvahy aj príčinu vývoja choroby, pretože ak je to dôsledok úrazu, potom by sa liečba mala zamerať na odstránenie následkov tohto poškodenia..

Bez ohľadu na príčinu vývoja a závažnosti ochorenia by terapeutický priebeh mal sledovať tieto ciele:

 • obnova metabolických procesov v chrbte;
 • zmiernenie bolestivých symptómov;
 • svalová relaxácia;
 • normalizácia krvného obehu, zvýšený svalový tonus;
 • obnovenie flexibility postihnutých stavcov;
 • predchádzanie komplikáciám.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je možné použiť rôzne liečebné metódy, počnúc terapeutickými cvičeniami, masážami alebo akupunktúrou až po lekárske ošetrenie. Každú z terapeutických metód budeme posudzovať osobitne..

Príčiny ↑

Mnohé faktory predisponujú k vývoju kýly Schmorlovej, ktoré sa dajú podmienene rozdeliť na vonkajšie, v závislosti od environmentálnych faktorov, a vnútorné, ktoré sa vyvíjajú v samotnom tele..

Medzi prvé patria:

 • ostrý simultánny účinok na chrbticu síl s vysokou intenzitou;
 • neustále zdvíhanie;
 • systematické drobné zranenia štruktúr samotnej chrbtice a tých, ktoré ju obklopujú, ktoré sú bežné najmä pri športe (aerobik, potápanie).

Patológie tela, ktoré sú náchylné na vývoj Schmorlových uzlov:

 • vrodené chyby hyalinnej chrupavky koncových dosiek alebo hubovitého tkaniva stavcov;
 • osteoporóza;
 • rýchly skok v raste dieťaťa;
 • narušenie metabolizmu minerálov;
 • kyfóza;
 • skolióza;
 • Scheuermann-Mauova patológia, pri ktorej je chrbtica dospievajúceho deformovaná vo forme kyfózy, je náchylná k progresii;
 • narušenie dodávky krvi do chrbtice;
 • tehotenstvo.

Druhy patológie

Podľa počtu uzlov a lokalizácie patologických formácií sa Schmorlova kýla klasifikuje do niekoľkých odrôd. Nižšie sú uvedené hlavné.

Tabuľka. Hlavné typy kýly Schmorl.

Poznámka! Zasiahnutá oblasť chrbtice môže niekedy pri nedostatočnom ošetrení stratiť svoju mobilitu, v dôsledku čoho sa pod vplyvom zvýšeného zaťaženia kĺbov zvyšuje riziko zlomenín alebo zlomenín stavcov. V zriedkavých prípadoch to vedie k rozvoju artrózy medzistavcového kĺbu.

Ciele liečby

Ak sa zistí porucha stavcov (Schmorl), predpíše sa terapia na zastavenie progresie tejto patológie. Nemôžete sa venovať samoliečbe. Iba lekár môže určiť taktiku, berúc do úvahy vek pacienta, jeho individuálne vlastnosti, ako aj závažnosť patológie.

Tu sú liečebné ciele:

 • Odstráňte bolesť, ak to obťažuje pacienta..
 • Odstráňte svalové kŕče.
 • Normalizujte prísun krvi do miechových svalov.
 • Zlepšenie metabolizmu kostí.
 • Obnovenie pôvodnej flexibility chrbtice.
 • Eliminujte pravdepodobnosť komplikácií.

V prevažnej väčšine prípadov liečba defektov Schmorlu znamená nasledujúce kroky:

 • diéta.
 • Užívanie vhodných liekov. Zvyčajne predpísané „Ibuprofen“, „Movalis“, „Nimesulide“.
 • Vitamín D, rybí olej, kalcitonín.
 • Masážna a cvičebná terapia.
 • fyzioterapia.
 • Trakcia chrbtice.

Špecifický prístup však opäť závisí od okolností konkrétneho pacienta, ako aj od miery zanedbávania.

Chirurgický zákrok

Ak sa vyskytnú defekty Schmorlu, chirurgia nie je potrebná. Je ukázaná iba komplexná liečba vrátane rôznych fyzioterapeutických opatrení..

Ak je však u pacienta diagnostikovaná komplikácia, môže byť potrebný zásah. Napríklad pri rovnakom zlomení pri stlačení nie je možné upustiť od operácie..

Pretože taký dôsledok ovplyvňuje stav pacienta a kvalitu jeho života. Človek začína oslabovať, imunita sa zhoršuje, stupňuje sa bolesť, je pozorovaná dysfunkcia vnútorných orgánov. Pomôže to iba chirurgický zákrok..

Strava a životný štýl

Akákoľvek porucha je diagnostikovaná u človeka (či už ide o uzuratívny defekt Schmorlovej kýly alebo iné), bude musieť urobiť určité úpravy svojej existencie..

Ak sa riadi určitým algoritmom činnosti, patológia sa nielen zastaví vo vývoji, ale významne sa zníži. Okrem toho bude možné minimalizovať pravdepodobnosť zlomenín, zranení a problémov súvisiacich s nervovým systémom.

Stačí si pamätať na tieto pravidlá:

 • Strava je naozaj dôležitá. Svoju stravu je potrebné diverzifikovať strukovinami, rybami, mliečnymi výrobkami a vylúčiť aj soľ. Jedlá sú dôležité na udržanie rovnováhy..
 • Je vhodné schudnúť, ak existuje. Každý vie, čo ťažká záťaž pripadá na každý „extra“ kilogram chrbtice..
 • Musíte začať hrať šport. Je však dôležité nepreháňať to - dosť ľahkého zaťaženia. Napríklad môžete ísť do bazéna 2-3 krát.
 • Je potrebné sledovať držanie tela. V opačnom prípade sa problémy, ktoré už má chrbtica, zvýšia.
 • A čo je najdôležitejšie - musíte sa o seba postarať, aby ste predišli zraneniam. Dokonca aj neúmyselný pokles alebo mierne modriny môžu urýchliť vývoj tejto nepríjemnej patológie.

DOA kolena

Kolenný kĺb je neustále pod tlakom, pretože je nútený držať celú telesnú hmotu osoby a zabezpečiť pohyblivosť nôh. V priebehu času sa hyalínová chrupavka zodpovedná za pohyblivosť častí kĺbov a ich amortizácia začína slabnúť. Ak úplne zmizne, je kosť odkrytá. Začína to rásť, objavujú sa exostózy. V dôsledku prebiehajúcich zmien je koleno zdeformované.

Impulz pre začiatok deštruktívnych procesov je celý rad dôvodov, ktoré vedú k narušeniu metabolických procesov. Chrupavka postupne stráca svoju pružnosť, odolnosť proti pravidelnému zaťaženiu a pevnosť. Jeho štruktúra sa stáva drobivejšou, objavujú sa mikrotrhliny. Ak problém neodstránite včas, výsledkom môže byť úplná deštrukcia kĺbového tkaniva.

fyzioterapia

Ak bola osobe diagnostikovaná uzuratívna vada Schmorla (alebo iná), potom ku všetkým vyššie uvedeným metódam liečby budete možno musieť pridať jednu z nasledujúcich možností:

 • Fyzioterapia. Je to vynikajúci spôsob posilnenia chrbtových svalov a zvýšenia flexibility chrbtice..
 • Manuálna terapia. Umožňuje zrýchlenie toku a odtoku krvi. Prispieva tiež k rastu medzi stavcami priestoru.
 • Masáž. Pomáha zbaviť sa slabosti a bolesti, má pozitívny vplyv na krvný obeh a tiež zmierňuje svalové kŕče.
 • Apitherapy. Zvláštna metóda liečby. Jej základom sú včelie žihadlá v chrbte..
 • Liečba prsníkov. Toto je názov účinnej metódy liečby, ktorá predpokladá použitie lekárskych pijavíc na postihnuté miesto. Tieto zvieratá vylučujú účinné látky, ktoré zlepšujú krvný obeh a metabolizmus..
 • Trakcia. Toto je notoricky známy úsek chrbtice. Tento postup je tiež zameraný na urýchlenie krvného obehu v chrupavkách a kostných tkanivách. Na jeho implementáciu je potrebný špeciálny simulátor.

Hlavnou vecou v tejto veci je dodržiavanie lekárskych odporúčaní. Aj keď hovoríme o fyzioterapeutických cvičeniach. Koniec koncov, iba správne vybrané cviky pomôžu zlepšiť metabolické procesy v tele, posilniť imunitný a muskuloskeletálny systém.

Ľudové lieky

Mnoho ľudí sa uchýli k alternatívnym medicínskym metódam na posilnenie miechy. Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 • Škrupinu je potrebné odobrať zo 100 vajec a vysušiť. Potom rozomelte na najmenší prašný prášok, pridajte šťavu z citrónov (1 kg) a tri poháre medu. Môže potrebovať viac. Hlavná vec je, že konzistencia je silná. Dôkladne premiešať. Užívajte denne ráno 1 polievková lyžica. l.
 • Vezmite niekoľko listov lopúcha, mierne rozdrvte a pripevnite na miesto, kde je defekt diagnostikovaný. Je vhodné to navinúť, urobiť komprimáciu a nechať ju celú noc.
 • Vezmite 4-5 klinčekov cesnaku, múmie rozpustenej v malom množstve vody (1 lyžička), medu (3 lyžice), konského tuku (pol pohára) a terpentínu (1 lyžička). Zmiešajte všetko. Použitie ako masť.

Tinktúry a dekorácie sú tiež populárne. Najlepšie je používať púpavy, gaštany a zemiakové kvety.

prevencia

Aby ste sa ochránili pred vznikom malých a hlbokých porúch Schmorl, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • Športujte, aby ste posilnili svoju chrbticu. Je to aktívna chôdza, plávanie, joga. Musíte sa tiež pohnúť viac..
 • Dvakrát ročne si doprajte relaxačnú a lepšiu terapeutickú masáž chrbta.
 • Udržujte svoju hmotnosť normálnu.
 • Nepite alkohol, nepite soľ, jesť vyvážene.
 • Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek alebo dokonca mierny diskomfort v chrbte, poraďte sa s odborníkom.

Na záver treba uviesť, že vady spoločnosti Schmorl vo všeobecnosti nie sú vážne porušenia. Prognózy sú vždy pozitívne. Hlavnou vecou nie je zanedbávanie liečby a vedenie zdravého životného štýlu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza krčnej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov neurologických chorôb. Čo je to choroba, ako sa prejavuje?
Ľudské zdravie priamo závisí od stavu jeho kostrového systému. Ak sa zníži hustota kostí, oslabia sa a budete mať časté zlomeniny, ako aj iné zdravotné problémy..Vo väčšine prípadov sa diagnóza osteopénie vyskytuje v ženskej populácii, u žien vo vyššom veku.
Výstup z brušných orgánov (slučky čreva, omentum) za jej hranice cez femorálny kanál sa nazýva femorálna prietrž. Patológia je častejšia u žien, v mnohých prípadoch je asymptomatická. S rozvojom komplikácií vznikajú sťažnosti, najbežnejšou z nich je štípanie a prietrže tejto lokalizácie sú náchylné na štípanie.