loader

Hlavná

Žalúdok

Čo deformuje spondylózu chrbtice?

Ak osoba z nejakého dôvodu, napríklad z dôvodu osteochondrózy, medzistavcové platničky postupne zoslabnú alebo zničia, je vývoj spondylózy v tomto prípade celkom prirodzený. V počiatočných fázach nie je úplne správne považovať to za chorobu - je to pravdepodobne kompenzačný mechanizmus, pomocou ktorého telo pomáha postihnutým „tlmičom nárazov“ medzi stavcami pri vykonávaní ich funkcií. Ďalšou vecou je to, že ak tento proces začína naberať na intenzite a prekračuje normálny rozsah - vyvíja sa deformujúca spondylóza, ktorá je spojená s oveľa vážnejšími zdravotnými problémami..

Čo deformuje spondylózu?

Degeneratívne procesy ovplyvňujúce medzistavcové platničky postupne znižujú svoju výšku, čo sťažuje vykonávanie ich funkcií. Medzery medzi stavcami sa zmenšujú, chrbtový stĺpec stále viac stráca mobilitu a osoba zároveň pociťuje bolesť a nepohodlie, ktoré sa stávajú jeho stálymi spoločníkmi. V reakcii na to začína kostné tkanivo rásť, presahuje okraje stavcov a preberá úlohu svojej dodatočnej podpory - takto sa telo vyrovná s problémom, ktorý vznikol, aby sa predišlo jeho zhoršeniu. Takéto kostné výrastky alebo spondylofyty sa podobajú vzhľadu a udržiavajú stavce v správnej polohe, pričom čiastočne preberajú funkcie postihnutých diskov..

Teda, vývoj spondylózy na chvíľu zmierňuje nepriaznivé účinky deštrukcie stavcových diskov, ale potom sa situácia môže vymknúť spod kontroly. Keď spondylofyty (osteofyty) dosiahnu pôsobivé veľkosti, zablokujú miechový kanál a stlačia nervové zakončenie. Ak sa tento proces nespomalí, plocha postihnutej oblasti sa bude postupne zvyšovať - ​​„oblúky“ kostného tkaniva sa vytvárajú okolo postihnutých diskov, spájajú sa stavce samy a znehybňujú túto časť chrbtice. V tomto prípade hovoríme o deformujúcej sa spondylóze, ktorá bez včasného ošetrenia môže mať veľmi vážne následky až do straty pracovnej kapacity a zdravotného postihnutia..

Prečo sa toto ochorenie objavuje?

Diagnóze „deformujúcej spondylózy“ vždy predchádzal dlhodobý negatívny účinok na chrbticu, ktorý vedie k metabolickým poruchám v tkanive chrupavky a postupnému ničeniu medzistavcových platničiek. Po prvé, ľudia nad 50 rokov sú v ohrození - ich chrupavkové tkanivo je „opotrebované“ z úplne prírodných dôvodov. Okrem toho odborníci identifikujú niekoľko kľúčových faktorov, ktoré môžu spustiť tieto patologické procesy:

 • časté a intenzívne zaťaženie chrbtice (vzpieranie, predĺžený pobyt v rovnakej polohe atď.);
 • nadváha alebo obezita;
 • podvýživa;
 • poranenia alebo vrodené patológie chrbtice;
 • metabolické poruchy a súvisiace ochorenia, napríklad diabetes;
 • obehové problémy;
 • prítomnosť zhubných nádorov.

Dôležitá je aj vrodená náchylnosť k nadmernému rastu kostného tkaniva, najmä so sprievodnými chorobami..

Okrem toho sa v závislosti od dôvodov, ktoré vyvolali vývoj choroby, spondylóza zvyčajne delí na:

 1. Statická. Vyskytuje sa v dôsledku dlhodobého nadmerného zaťaženia chrbtice alebo zdržiavania sa v jednej, často nepohodlnej polohe, napríklad v súvislosti s odbornou činnosťou.
 2. Reaktívne. Vyskytuje sa na pozadí zápalových procesov, napríklad artrózy alebo artritídy.
 3. Spontánna. Je výsledkom metabolických porúch alebo autoimunitných ochorení.

Najčastejšie niekoľko negatívnych faktorov priamo ovplyvňuje stav chrbtice človeka a jeho zdravie všeobecne, čo môže vyvolať rozvoj spondylózy a výrazne komplikovať jej ďalšie liečenie. Preto je nesmierne dôležité včas rozpoznať problém a vyhľadať lekársku pomoc, až kým sa jeho dôsledky nezvratia..

Príznaky spondylózy

V prevažnej väčšine prípadov rastie kostné tkanivo, nie viac ako 2-3 stavce a hlavné príznaky deformujúcej spondylózy závisia od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádzajú. Najčastejšie patológia postihuje krčný región kvôli vysokej pohyblivosti tejto časti chrbtice, o niečo menej často - bedrovej oblasti. Kostné „oblúky“ sa objavujú zriedkavo v oblasti hrudníka a prvé príznaky choroby je možné pozorovať iba vtedy, keď prechádzajú do zanedbanej formy. Polysegmentálna spondylóza, pri ktorej patologické zmeny ovplyvňujú niekoľko častí chrbtice naraz, je najzriedkavejšia - táto forma choroby je mimoriadne ťažká a možno ju liečiť horšie ako iné.

Pre deformujúcu spondylózu krčnej oblasti sú charakteristické:

 • bolesti hlavy a závraty;
 • nepohodlie a bolesť v krku;
 • „Skoky“ v krvnom tlaku;
 • zrakové postihnutie.

Pacienti v tomto prípade pociťujú chronickú bolesť a náhle pohyby môžu spôsobiť bolesti chrbta v oblasti hlavy a paží. Pohyblivosť tejto oblasti sa postupne znižuje - pre pacienta je stále ťažšie otočiť alebo nakloniť hlavu a akýkoľvek pohyb je sprevádzaný nepríjemnou krízou v krku..

Medzi hlavné príznaky deformujúcej spondylózy v oblasti hrudníka patrí:

 • nepohodlie a nepríjemné pocity v chrbte a medzipriestorovom priestore;
 • ťažké dýchanie
 • bolesť na hrudníku pletenca, bolesti chrbta v oblasti srdca.

Pacienti sa zároveň sťažujú, že sa nemôžu zhlboka nadýchnuť alebo vydýchnuť a zažiť pocity podobné srdcovému infarktu.

Deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice je sprevádzaná:

 • chronická bolesť v dolnej časti chrbta;
 • bolesti chrbta a zadku;
 • svalová slabosť;
 • znecitlivenie v oblasti zadku, stehien a dolných končatín.

S postupujúcou chorobou sa akýkoľvek pohyb, ktorý ovplyvňuje bedrovú oblasť, zmení na problém a v budúcnosti sa môže vyskytnúť ischémia ako komplikácia..

Deformujúca spondylóza má okrem toho aj vizuálne príznaky, ktoré v posledných štádiách choroby dokáže rozpoznať aj laik. Hovoríme o zakrivení chrbtice - v postihnutej oblasti sa vyskytujú ohyby nezvyčajné pre normálny stav chrbtice, ako je lordóza, kyphosis alebo skolióza..

Fázy choroby

Deformujúca spondylóza nie je akútna alebo chronická - choroba sa vždy vyvíja postupne a pri priaznivom výsledku je možné tento proces spomaliť. Bohužiaľ nie je možné úplne vrátiť do zdravého stavu časť chrbtice, ktorá prešla patologickými zmenami, ale včasnou liečbou môžete odstrániť nepríjemné príznaky a pomôcť pacientovi vrátiť sa do svojho obvyklého životného štýlu..

Celkovo odborníci rozlišujú 3 fázy vývoja tohto ochorenia. Deformujúca sa spondylóza 1. stupňa je charakterizovaná tvorbou malých výrastkov na stavcoch, ktoré sa nepresahujú za nimi. Príznaky choroby sú slabé, nepravidelné a spravidla sa prejavujú malými nepohodliami a stuhnutosťou v oddelenej oblasti chrbtice. V niektorých prípadoch sa krátkodobé svalové kŕče môžu spojiť s týmito pocitmi, ale zriedkavo vyvolávajú vážne obavy, čo znamená, že v tomto štádiu nie je vždy možné identifikovať spondylózu..

Deformujúca sa spondylóza druhého stupňa sa prejavuje jasnejšie - formácie kostí sa zväčšujú, čo spôsobuje tlak na nervové zakončenie. V tomto štádiu prestáva výskyt spondylofytov byť kompenzačnou reakciou tela na ničenie medzistavcových platničiek - začínajú rásť smerom k sebe, čo spôsobuje, že chrbtica podlieha konštantnému nadmernému zaťaženiu. Tieto procesy sú sprevádzané častými a dlhšími bolesťami chrbta, bolesťou alebo ťahaním, ktoré sa môžu zosilniť náhlymi pohybmi alebo dlhým pobytom v nepohodlnej polohe..

Pri spondylóze stupňa 3 prichádza vtedy, keď sa formácie kostí začínajú rásť spolu a znehybňujú postihnutú oblasť chrbtice. V tomto prípade je pacient mučený akútnou bolesťou spôsobenou vaskulárnymi a svalovými kŕčmi. Bez včasnej liečby je ďalší vývoj choroby mimoriadne nebezpečný pre ľudské zdravie - patologický proces začína ovplyvňovať stavce v blízkosti stavov, mäkké tkanivá a dokonca aj vnútorné orgány nachádzajúce sa v tejto oblasti..

Liečba spondylózy

Aby sa potvrdila diagnóza „deformujúcej spondylózy“, pacient s bolesťou chrbta a nepohodlím sa musí poradiť s terapeutom, neurológom a stavcom, ako aj s niekoľkými vyšetreniami: rádiografia, CT a MRI. Umožňujú nielen identifikovať konkrétnu patológiu, ale aj vyhodnotiť, ako sa choroba začala, aby sa v budúcnosti mohli zvoliť vhodné liečebné metódy..

Pacienti sa spravidla obracajú na lekárov o pomoc, keď ich nepríjemné pocity na chrbte začnú vážne obťažovať, a preto je v prvých štádiách liečby zameraný na zastavenie syndrómu bolesti. Na tento účel sa používajú lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Hneď ako sa bolesti a zápaly znížia, v boji proti spondylóze sa dostanú do popredia fyzioterapia (ultrazvuk, elektroforéza, magnetoterapia atď.), Fyzioterapeutické cvičenia, akupunktúra, reflexológia a masáž..

V najextrémnejšom prípade je potrebné problém vyriešiť chirurgicky - kostné nádory sa odstránia a postihnuté stavce sa fúzujú pomocou špeciálnych štepov, ktoré bránia návratu choroby. Tento postup však nepotrebuje viac ako 5% všetkých pacientov s podobnou diagnózou - ak je možné ochorenie včas zistiť, moderné liečebné metódy môžu spomaliť patologický proces, odstrániť nepríjemné príznaky a znížiť riziko závažných komplikácií..

Liečba spondylózy krčnej chrbtice

Cervikálna spondylóza, ak sa nelieči, úplne imobilizuje krčnú chrbticu. Krk prestane poslúchať svojho pána, je ťažké sa otočiť. Ak dotknutý pacient ide k lekárovi a zistí diagnózu - spondylózu krčnej chrbtice, málo sa dá opraviť. Kosti, chrupavky a stavce nedokážu znovu získať mobilitu.

Spondylóza sa lieči iba v počiatočných štádiách, takže je dôležité poznať príznaky a podniknúť včasné opatrenia na záchranu chrbtice..

Cervikálna slabosť

Ľudský stavcový stĺpec má 5 častí a 32 až 34 stavcov. Sú vzájomne prepojené takým spôsobom, aby zabezpečovali rôzne pohyby ľudského tela. Každý stavec má:

 • telo;
 • Horné a dolné oblúky stavcovcov; všetky stavce otvory sa pripájajú k mieche - umiestnenie miechy:
 • Procesy spojenia s inými stavcami a svalovými väzbami;
 • Medzi chrbticami sú umiestnené chrupavkové disky, ktoré dávajú stĺpci flexibilitu a pohyblivosť.

Zo všetkých častí chrbtice je krčka maternice najzraniteľnejšia. Sedem stavcov je najmenších a najzraniteľnejších. A musia držať hlavu a všetok obsah v nej. Slabé krčné svaly sú u tohto pomocníka zlé. Krčné stavce sú veľmi mobilné, majú malé diery a nimi prechádzajú najväčšie nervy a cievy: napríklad stavcová tepna dodáva krv do tretej časti mozgu. Takže akékoľvek poruchy krčnej chrbtice sú veľmi bolestivé a hrozia im závažné komplikácie.

Ako sa tvorí spondylóza

Všetkých 34 stavcov je vzájomne prepojených nielen chrupavkovými diskami, ale aj väzmi. Takzvaný pozdĺžny väz zahrnuje stavce tela po celej prednej ploche chrbtice. V prípade, že sa tento väz odlúči od stavcov, kostné tkanivo jeho tela začne rásť. Tento proces kostnej drene - osteofyt alebo ostenie kostí - pokrýva medziobratlovú platničku a bráni jej posunu a deformácii. Stavce nie sú medzi sebou fixované elastickým väzom, ale fixovaným kostným tkanivom. Takéto rigidné uchytenie stavcov sa nazýva spondylóza. V tomto prípade nie sú disky poškodené, pohyb nespôsobí bolesť, ak v tejto časti chrbtice nie je žiadna osteochondróza..

Spondylóza je reakcia chrbtice na prasknutie elastického väzu spájajúceho stavce. Namiesto toho rastú kostné „klipy“. S vekom sa stávajú mnohými, vyrastajú spolu. Pohyb chrbtice zmizne, každý pohyb je ťažký.

Riziková skupina s vývojom takejto choroby zahŕňa:

 • Ľudia sediaci roky;
 • Tí, ktorí sa radi pýšia zdvíhaním závaží, ktoré nesú na svojich pleciach (napríklad vrecia múky);
 • Zranená chrbtica;
 • S vrodeným poškodením muskuloskeletálnych štruktúr;
 • Ľudia s metabolickými poruchami alebo endokrinnými chorobami;
 • Osoby nad 55 rokov.

V každom veku a v akejkoľvek profesii je potrebné starostlivo zvážiť prvé príznaky spondylózy, zistiť jej skoré príznaky a liečba bude v tomto prípade úspešná.

Pozor: bolesť krku

Nie okamžite môže človek cítiť, čo je to spondylóza krčnej chrbtice..

 • Všetko to začína ráno nepríjemnou stuhnutosťou;
 • Keď sedíte alebo stojíte, krk začne znecitlivieť;
 • Mierna týlová bolesť nám neustále pripomína, že sa tu pripravuje problém;
 • Potom krčné stavce začnú praskať pri pohybe;
 • Existujú problémy so sluchom a zrakom, najmä po presťahovaní z pevnej polohy;
 • Brnenie v krku, prechod na ramená a ramená, svalová slabosť v týchto miestach, strata citlivosti - to je ohromný znak toho, že sa prenášajú nervové korene miechy, ktoré sa objavujú cez krčné stavce. Ahead - ochrnutie alebo choroba koronárnych artérií;
 • Zúženie krvných ciev obmedzuje prístup potravy a kyslíka do mozgu, a teda závraty, nevoľnosť a mdloby;
 • V noci si hlava nenájde pohodlnú polohu pre seba - bolesť nepustí;
 • Spazmy dolných končatín, problémy s močením v dôsledku narušeného fungovania miechy.

Už nie je možné tolerovať a pracovať. Zostáva ísť k lekárovi a zistiť, v akom štádiu lézie je v súčasnosti chrbtica.

Tri štádiá choroby

Na zistenie spondylózy krčnej chrbtice u pacienta a určenie štádia ochorenia sa môže vykonať iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód:

 • X-ray umožňuje vidieť osteofyty chrbtice na vlastné oči a zmerať stupeň kompresie medzistavcových platničiek;
 • Počítačová tomografia určí, či existuje spinálna stenóza, t.j. zníženie svetlosti vo vnútri stavcov, v ktorej je umiestnená miecha;
 • Magnetická rezonancia poskytne trojrozmerný obraz stavu chrbtice a pomôže objasniť diagnózu..

S podobnými príznakmi sa u pacienta môže vyvinúť: osteochondróza - poškodenie medzistavcových platničiek; spondylóza - zvýšenie kostného tkaniva na okrajoch stavcov; spondylartróza - zničenie kĺbov, ktoré držia stavce pohromade.

Príznaky a liečba ochorenia závisia od štádia jeho vývoja:

 1. V prvej fáze môže röntgenové žiarenie preukázať veľa osteofytov, ktoré zostávajú v stavcoch a neobmedzujú pohyb, hoci lordóza - krčka krčka - je už zlomená a existujú prvé známky stuhnutosti a necitlivosti krku;
 2. Druhé štádium choroby - ostrohy kostí (osteofyty) už spolu začínajú rásť a stláčajú medzistavcové platničky. Mobilita je taká obmedzená, že osoba dostáva 3 stupne zdravotného postihnutia;
 3. Tretia etapa - fúzovali takmer všetky osteofyty a podobne ako v zátvorkách zakrývali stavce, čo obmedzovalo mobilitu na minimum. Osoba je zbavená možnosti nielen pracovať, ale aj slúžiť sebe. Je to 2 alebo 1 stupeň postihnutia.

Je možné liečiť spondylózu

K lekárovi nás môže priviesť iba silná bolesť, jedná sa o 2 - 3 štádiá spondylózy a podľa toho o zdravotné postihnutie. Je potrebné opustiť nádej na obnovenie bývalej flexibility. Hoci moderná medicína vie, ako liečiť choroby chrbtice, a postaviť človeka na nohy.

Lieky

Liečba spondylózy krčnej chrbtice v pokročilom štádiu sa začína použitím silných liekov proti bolesti a svalových relaxancií. Prirodzene ich predpisuje ošetrujúci lekár, niekedy bolesť ustupuje až po užití omamných látok. Svalové relaxanciá zmierňujú svalové kŕče ovplyvňujúce centrálny nervový systém.

Lieky proti bolesti a nesteroidné (nehormonálne) lieky sú indikované na zmiernenie bolesti vo všetkých štádiách cervikálnej spondylózy. Sú to také bežné lieky, ako je diklofenak, ktorý sa dá kúpiť bez lekárskeho predpisu, ibuprofén atď. Na obnovenie metabolických procesov v tkanivách a stavcoch sa používa vitamínová terapia (vitamíny B, tokoferol, kyselina askorbová); chondroprotektory, enzýmové prípravky.

Moderné typy terapie

Po odstránení silnej bolesti pacient prechádza:

 • Masážny kurz;
 • Postizometrická relaxácia (striedanie minimálnej svalovej námahy s úplnou relaxáciou);
 • Suchá trakcia, keď je pevná chrbtica trakcia zavesená na bremene;
 • akupunktúra;
 • Elektroforéza - pulzná expozícia slabému elektrickému prúdu;
 • Ultrazvuková a magnetická expozícia.

Po takomto ošetrení v nemocnici existuje nádej, že pacient bude stáť na nohách. A potom, po zvyšok môjho života, cvičenia fyzioterapie.

Spondylóza je reakciou prírody na to, ako človek trestne nakladá so svojím telom, vrátane chrbtice. Každý vie o zdravom životnom štýle, ale pamätá si ho iba v prípade bolesti. V počiatočných štádiách spondylózy môže správna výživa, vitamínová terapia a fyzioterapia zastaviť vývoj choroby a udržať radosť z pohybu..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Deformujúca spondylóza

Proces starnutia je však čisto individuálny. Rovnako ako niektorí ľudia začnú siviť skôr, u niektorých sa objaví skôr spondylóza. V skutočnosti niektorí ľudia nemusia mať vôbec bolesti. Všetko záleží na tom, ako časť chrbtice prešla degeneráciou a ako tieto zmeny ovplyvňujú miechu alebo korene miechy..

Deformujúca sa spondylóza sa môže vyvinúť vo všetkých častiach chrbtice (v krčku hrudníka a bedrovej časti tela) a v závislosti od lokalizácie degeneratívnych zmien v spondylóze sa prejavia zodpovedajúce príznaky. Spondylóza (deformujúca spondylóza) sa často nazýva osteoartritída alebo spinálna osteoartritída.

Deformujúca spondylóza je degeneratívny proces, ktorý prebieha súbežne s osteochondrózou a degeneratívne zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich štruktúrach chrbtice..

Medzistavcové platničky. S vekom sa u ľudí vyskytujú určité biochemické zmeny, ktoré ovplyvňujú tkanivá celého organizmu. Existujú tiež zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek (vo vláknitom kruhu, v želatínovom jadre). Vláknitý kruh sa skladá zo 60 alebo viacerých koncentrických pásov kolagénového vlákna. Vláknité jadro je želé podobná látka vo vnútri medzistavcových platničiek, obklopená vláknitým prstencom. Jadro pozostáva z vody, kolagénových vlákien a proteoglykánov. Degeneratívne involučné zmeny môžu tieto štruktúry oslabiť, v dôsledku čoho sa vláknitý kruh opotrebuje alebo zlomí. Obsah vody v jadre s pribúdajúcim vekom klesá, čo ovplyvňuje tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek. Štrukturálne zmeny počas degenerácie disku môžu viesť k zníženiu výšky medzistavcových platničiek a zvýšenému riziku hernie disku..

Fazetové kĺby (alebo zygapofyzické kĺby). Každé telo stavcov má štyri kĺby faziet, ktoré pôsobia ako pánty. To umožňuje, aby sa chrbtica mohla ohýbať, narovnať a otáčať. Rovnako ako iné kĺby, aj fazetové kĺby sú pokryté chrupavkou. Tkanivo pre chrupavku je špeciálny typ spojivového tkaniva, ktoré je mazané a má dobrý klzný povrch. S degeneratívnymi zmenami fazetových kĺbov tkanivo chrupavky zmizne a vytvorí sa osteofyt. Tieto zmeny môžu viesť k hypertrofii kĺbov (osteoartróza, osteoartróza)..

Kosti a väzy. Osteofyty sa môžu tvoriť blízko konca stavcových platní, čo môže viesť k narušeniu prísunu krvi do stavcov. Ďalej môžu byť koncové doštičky hustejšie kvôli sklerotickým javom; zahusťovanie alebo zahusťovanie kostí pod koncovými doskami. Ligamenty sú pruhy vláknitého tkaniva, ktoré spájajú stavce a chránia chrbticu pred nadmernými pohybmi, ako je napríklad hyperextension. Degeneratívne zmeny spôsobujú stratu sily väzov Zmeny, napríklad žltý väz, môžu viesť k zhutneniu a zhrubnutiu väzov, čo môže zase ovplyvniť dura mater..

Príznaky spondylózy rôznych oddelení

Cervikálna spondylóza. Komplexná anatomická štruktúra krčnej chrbtice a široký rozsah pohybu spôsobujú, že táto chrbtica je veľmi citlivá na poruchy spojené s degeneratívnymi zmenami. Bolesť v krku so spondylózou v tejto časti je častá. Bolesť môže vyžarovať z ramena alebo z ramena. Ak osteofyty spôsobujú stlačenie nervových koreňov inervujúcich končatiny, môže sa okrem bolesti objaviť aj slabosť horných končatín. V zriedkavých prípadoch môžu kostné ostrohy (osteofyty), ktoré sa tvoria pred krčnej chrbtice, viesť k ťažkostiam s prehĺtaním (dysfágia)..

S lokalizáciou spondylózy v hrudnej chrbtici sa často vyskytuje bolesť spôsobená degeneratívnymi zmenami (spondylóza), keď je kmeň sklonený dopredu a hyperexpenzia. Flexia spôsobuje bolesti spojené s fazetami.

Spondylóza bedrovej chrbtice sa často vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov. Najčastejšie sťažnosti sú bolesť chrbta a ranná stuhnutosť. Zmeny sa spravidla uskutočňujú vo viacerých segmentoch motorov. Bedrová chrbtica je ovplyvnená väčšinou telesnej hmotnosti. Preto, keď degeneratívne zmeny narušia štrukturálnu integritu, symptómy vrátane bolesti môžu sprevádzať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Pohyb stimuluje vlákna vlákien vo vláknitom prstenci a kĺboch. Sedenie na dlhú dobu môže viesť k bolesti a iným príznakom v dôsledku tlaku na bedrové stavce. Opakované pohyby ako zdvíhanie hmotnosti a trup môžu zvýšiť bolesť.

Príznaky spondylózy sa môžu líšiť od miernych po ťažké a môžu byť chronické alebo dokonca viesť k invalidite. Tieto môžu zahŕňať:

 • krčnej
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Bolesť, ktorá sa šíri na plecia, ruky, ruky, prsty
  • Ranná stuhnutosť v krku alebo ramene alebo obmedzenie rozsahu pohybu po prebudení
  • Bolesť v krku alebo ramene alebo necitlivosť
  • Slabosť alebo brnenie v krku, ramenách, pažiach, rukách, prstoch
  • Záchvaty hlavy
  • nerovnováha
  • Ťažkosti s prehĺtaním
 • Hrudná chrbtica
  • Bolesť hornej a strednej časti chrbta
  • Bolesť sa objaví pri ohýbaní a narovnávaní tela
  • Ranná stuhnutosť v chrbte po prebudení
 • Bedrová chrbtica
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Ranná stuhnutosť v dolnej časti chrbta po vstaní z postele
  • Bolesť, ktorá klesá s odpočinkom alebo po cvičení
  • Bolesť v oblasti chrbta alebo necitlivosti
  • Sciatica (mierna až intenzívna bolesť nôh)
  • Slabosť, znížená citlivosť alebo brnenie v dolnej časti chrbta, nôh alebo nôh
  • Porucha chôdze
  • Porušenie funkcie čriev alebo močového mechúra (tieto príznaky sa vyskytujú zriedkavo, ale sú možné pri kompresii cauda equina).

Príčiny deformácie spondylózy

Starnutie je hlavnou príčinou spondylózy. Telo je vystavené každodennému stresu po mnoho rokov a postupom času sa vyskytujú zmeny v rôznych štruktúrach chrbtice. Predtým, ako sa objavia príznaky, ako je bolesť a stuhnutosť, dochádza k degenerácii miechových štruktúr. Spondylóza je kaskádový proces: niektoré anatomické zmeny vedú k iným, čo vedie k zmenám v štruktúre chrbtice. Tieto zmeny spolu spôsobujú spondylózu a súvisiace príznaky..

Na medzistavcových platničkách sa spravidla začínajú predovšetkým degeneratívne zmeny. Z tohto dôvodu majú pacienti so spondylózou často aj osteochondrózu. Dôsledky týchto degeneratívnych zmien v chrbtici spolu úzko súvisia.

Zmeny začínajú na diskoch, ale nakoniec proces starnutia ovplyvňuje aj ďalšie komponenty motorických segmentov chrbtice. V priebehu času sa kolagén, ktorý tvorí vláknitý kruh, začína meniť. Okrem toho sa zníži obsah vody v disku. Tieto zmeny znižujú tlmiace funkcie disku a možnosť absorbovať vektory zaťaženia. Pri degenerácii sa disk stáva tenším a hustejším, čo už vedie k zmenám v kĺboch, ktoré sa sami podieľajú na zaťažení disku, čo zaisťuje stabilizáciu chrbtice. Po zriedení disku sa chrupavky kĺbov začnú rýchlejšie opotrebovávať, zvyšuje sa pohyblivosť chrbtice a vznikajú podmienky na podráždenie nervových koreňov nachádzajúcich sa v blízkosti. Táto hypermobilita zasa spôsobuje kompenzačnú reakciu tela vo forme nadmerného rastu kostného tkaniva v kĺboch ​​(osteofyty). Osteofyty s dostatočným zvýšením môžu mať kompresný účinok na korene miechy a spôsobiť zodpovedajúci klinický obraz. Osteofyty môžu tiež spôsobiť stenózu miechového kanála. Príčinou stenózy miechy nie je spravidla osteochondróza, ale spondylóza.

Pri vývoji spondylózy hrá úlohu genetický determinizmus. Zlé návyky, ako napríklad fajčenie, majú tiež určitý účinok..

diagnostika

Nie je vždy ľahké určiť, čo presne je spondylóza príčinou bolesti chrbta, pretože spondylóza sa môže postupne vyvíjať v dôsledku starnutia tela a bolesť môže byť spôsobená ďalším degeneratívnym ochorením, ako je napríklad osteochondróza. Neurológ má predovšetkým záujem o odpovede na tieto otázky:

 • Nástup bolesti
 • Druh činnosti, ktorá predchádzala výskytu bolesti
 • Aké činnosti sa robili na zmiernenie bolesti
 • Prítomnosť ožarovania bolesti
 • Faktory, ktoré zvyšujú bolesť alebo znižujú bolesť

Neurológ tiež vykoná fyzické vyšetrenie a preskúma neurologický stav pacienta (držanie tela, rozsah pohybu v chrbtici, prítomnosť svalového kŕče). Okrem toho musí neurológ tiež vyšetriť kĺby (bedrové kĺby, sakroiliakálne kĺby), pretože kĺby môžu byť tiež zdrojom bolesti chrbta. Počas neurologického vyšetrenia neurológ skontroluje reflexy šľachy, silu svalov a poškodenie zmyslov.

Na overenie diagnózy sú potrebné aj inštrumentálne metódy, ako je rádiografia, MRI alebo CT, ktoré umožňujú vizualizáciu zmien v chrbtici. Rádiografia dobre odráža zmeny v kostnom tkanive a umožňuje vám vizualizovať prítomnosť rastu kostí (osteofytov). Ale pre presnejšiu diagnostiku sú výhodné metódy ako CT alebo MRI, ktoré tiež vizualizujú mäkké tkanivá (väzivo, disky, nervy). V niektorých prípadoch je možná scintigrafia, najmä ak je potrebné rozlíšiť onkologické procesy alebo infekčné (zápalové) ložiská..

Ak dôjde k poškodeniu nervových vlákien, lekár vám môže predpísať ENMG, čo vám umožní určiť mieru narušenia vodivosti pozdĺž nervového vlákna a určiť tak stupeň poškodenia, ako aj mieru poškodenia. Na základe kombinácie klinických údajov a výsledkov inštrumentálnych metód môže vyšetrenie neurológom urobiť klinickú diagnózu spondylózy a určiť potrebnú taktiku liečby..

liečba

Priebeh spondylózy je vo väčšine prípadov pomerne pomalý a nevyžaduje si prakticky žiadnu liečbu. Pri aktívnom priebehu spondylózy je potrebná liečba, ktorá môže byť konzervatívna a v niektorých prípadoch chirurgická. Pri spondylóze sa najčastejšie vyžaduje konzervatívna liečba. Na liečenie spondylózy sa používajú rôzne spôsoby liečby..

Akupunktúra. Táto metóda liečby znižuje bolesti chrbta a krku. Ihly, ktoré sa vkladajú v konkrétnych miestach, sa môžu stimulovať aj mechanicky aj elektrickými impulzmi. Akupunktúra navyše zvyšuje produkciu vašich vlastných liekov proti bolesti (endorfíny)..

Pokoj na lôžku. V ťažkých prípadoch so silnou bolesťou môže byť potrebný odpočinok na dobu nie dlhšiu ako 1 až 3 dni. Dlhší odpočinok na lôžku zvyšuje riziko komplikácií, ako je hlboká žilová trombóza a hypotrofia chrbtového svalu.

Trakčná terapia. Vo väčšine prípadov sa chrbtová trakcia vyžaduje zriedkavo alebo sa používa na zmiernenie príznakov spojených so spondylózou..

Manuálna terapia. Manipulácia s chiropraktikom pomocou rôznych techník môže zvýšiť pohyblivosť motorických segmentov, odstrániť svalové bloky.

Liečba drogami. Lieky na liečbu spondylózy sa používajú hlavne na zmiernenie bolesti. Sú to lieky ako NSAID a okrem toho sa môžu použiť svalové relaxanciá, ak sa vyskytnú príznaky svalového kŕče. Na zmiernenie svalových kŕčov sa môžu použiť aj upokojujúce prostriedky, ktoré môžu tiež zlepšiť spánok. Opioidy sa používajú na liečbu bolesti iba príležitostne, s prejavmi silnej bolesti. Akákoľvek liečba drogami by sa mala vykonávať iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára, pretože takmer všetky lieky majú množstvo vedľajších účinkov a majú určité kontraindikácie..

Epidurálne steroidné injekcie sa niekedy používajú na bolestivé syndrómy a môžu zmierniť prejavy bolesti, najmä ak dôjde k opuchom a zápalom v oblasti koreňov miechy. Steroid sa spravidla podáva v kombinácii s lokálnym anestetikom. Účinok takýchto injekcií je zvyčajne obmedzený na 2 až 3 dni, ale umožňuje vám odstrániť patologický proces a prepojiť ďalšie metódy liečby..

Injekcie fazetových kĺbov sa používajú aj na liečbu spondylózy a zlepšujú pohyblivosť fazetových kĺbov, znižujú bolesť spôsobenú artrózou fazetových kĺbov..

Cvičebná terapia. Táto liečba je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spondylózy. Dávkovaná fyzická aktivita vám umožňuje obnoviť normálny svalový korzet, znížiť bolesť, zvýšiť stabilitu chrbtice, zlepšiť stav väzivového aparátu a zastaviť progresiu degeneratívnych procesov v chrbtici. Zvyčajne sa záťažová terapia predpisuje po úľave od akútnej bolesti.

Fyzioterapia. Moderné metódy fyzioterapie (napríklad HILT - terapia, UVT terapia, elektrická stimulácia, kryoterapia) môžu nielen zmierniť bolesť, ale do istej miery ovplyvniť aj vývoj degeneratívnych procesov v chrbtici..

Corseting. Použitie korzetov na spondylózu je možné na krátku dobu, pretože dlhodobé používanie korzetu môže viesť k atrofii zadných svalov..

Zmena životného štýlu. Strata hmotnosti a udržanie zdravého životného štýlu pomocou vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a odvykania od fajčenia môžu pomôcť s liečbou spondylózy v každom veku..

Chirurgické ošetrenie

Iba malé percento prípadov spondylózy vyžaduje chirurgickú liečbu. Chirurgické liečebné metódy sú potrebné najmä v prípade pretrvávajúcich, rezistentných na konzervatívnu liečbu neurologických symptómov (slabosť končatín, zhoršená funkcia močového mechúra, črevá alebo iné prejavy kompresného účinku na miechu a korene). Chirurgické ošetrenie spočíva v dekompresii nervových štruktúr (napríklad odstránenie osteofytov, ktoré majú kompresný účinok na nervové štruktúry). V závislosti od objemu operácie je možné vykonať spinálnu fúziu na stabilizáciu stavcov. V súčasnosti sa bežne používajú minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby, ktoré umožňujú rýchle obnovenie funkcie chrbtice a normalizáciu kvality života.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Čo je a čo je nebezpečné deformujúca spondylóza krčnej chrbtice?

Rôzne patologické procesy pri osteochondróze - dystrofické zmeny na medzistavcových platničkách, tvorba osteofytov, skleróza väzov, ako sa vyvíjajú, môžu viesť k spondylóze chrbtice..

Tento problém sa stáva najzávažnejším, keď je lokalizovaný na krčnej úrovni..

Deformujúca spondylóza krčnej chrbtice môže viesť k zúženiu miechového kanála a medzistavcových otvorov a rast kostí poškodzuje semennú tepnu, ktorá tu prechádza.

Prečo sa takáto patológia vyskytuje?

Pretože krčná chrbtica má najväčšiu pohyblivosť, tu sa najčastejšie tvorí spondylóza.

Rôzna mikrotrauma chrbtice, neprimerané zaťaženie vedie k patológii diskov a kĺbov. Výsledkom je, že sa tvoria kostné výrastky (osteofyty), ktoré môžu rásť spolu a viesť k nehybnosti segmentov stavovcov..

Najbežnejšie príčiny choroby sú:

 1. Neustála práca v sede, nadmerné zaťaženie svalov krku;
 2. Poranenia krčka maternice;
 3. Nedostatočná fyzická aktivita a súvisiaca mikrotrauma stavcov;
 4. Metabolické poruchy;
 5. Genetická predispozícia.

Aké sú príznaky choroby??

Ako sa choroba vyvíja dlhodobo, príznaky sa tiež postupne zvyšujú..

Deformujúca sa spondylóza krčnej chrbtice sa veľmi zriedka prejavuje náhlou bolesťou "bolesti chrbta" alebo svalovým kŕčom..

Hlavné príznaky choroby sú nasledujúce:

 1. Bolesť na chrbte krku, ktorá vyžaruje do zadnej časti hlavy alebo pletenca. Počas dňa je bolesť vyvolávaná aj miernym otočením hlavy alebo prevrátením. Charakteristické sú aj nočné bolesti, pocit „stuhnutosti“ krku po spánku. Postupom patologického procesu dochádza k obmedzeniu pohybov krčnej chrbtice.
 2. Radikulárny syndróm sa vyskytuje pri kompresii alebo podráždení miechy koreňom rozvalenia osteofytov. Charakteristická je bolesť v hornej končatine, prsty ruky. Bolesť môže byť sprevádzaná zmyslovými poruchami, ako je znecitlivenie alebo brnenie ramena..
 3. Syndróm stavcov. Osteofyty môžu viesť k stlačeniu vertebrálnej tepny prechádzajúcej úzkym kostným kanálom. V takom prípade sa vyskytujú bolesti hlavy, ako sú hemicrania, závraty, poruchy sluchu alebo zraku.
 4. Svalovo-tonický syndróm je dôsledkom podráždenia stavovcov rozliehaním sa osteofytov. Vo svaloch na krku je bolestivé napätie, opasok na ramene, takéto vychýlenie svalov prudko obmedzuje pohyby v krku, spôsobuje nepohodlie pri sedení alebo počas spánku..

Na diagnostikovanie choroby sa vykonávajú röntgenové lúče krčnej chrbtice. V tomto prípade sa jasne odhalí rast kostí, stanoví sa stupeň funkčných porúch chrbtice.

MRI chrbtice sa môže stať viac informačným, pretože takáto štúdia veľmi dobre vizualizuje zmeny medzistavcových platničiek, určuje stupeň zúženia miechového otvoru a medzistavcových otvorov..

Ako liečiť?

Pri zhoršení ochorenia sa odporúča liečba liekmi. Zahŕňa nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén), svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm), v niektorých prípadoch je indikované vymenovanie tricyklických antidepresív..

V prípade syndrómu stavcov sú indikované lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu, mozgové metabolity (Cavinton, Trental). Na lokálne ošetrenie sa používajú masti alebo gély obsahujúce NSAID..

Po zmiernení príznakov exacerbácie je predpísaná fyzioterapeutická liečba (DDT, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami, laserová terapia). Tieto techniky sú vyberané prísne individuálne ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy charakteristiky choroby..

Dobrý vplyv na spondylózu krčnej chrbtice zabezpečujú masážne a fyzioterapeutické cvičenia..

Terapeutické cvičenia pre cervikálnu spondylózu môžu zahŕňať nasledujúce cvičenia:

 1. Pomalá a hladká hlava sa nakláňa do strán, potom dopredu a dozadu. Nevyhadzujte hlavu silno.
 2. Nadýchnite sa a vytiahnite hlavu. Pri výdychu nakloňte hlavu dopredu a natiahnite bradu k hrudnej kosti.
 3. Ruky na zaistenie zadnej časti hlavy. Pokúste sa sklopiť hlavu dozadu a pritom odolajte so zatvorenými rukami.
 4. Ramená ramena sú od seba vzdialené, ramená sú od seba vzdialené. Otočte hlavu doľava a natiahnite bradu smerom k ľavej ruke, urobte to isté na druhej strane.
 5. Zdvihnite plecia. Urobte plynulé kruhové pohyby dopredu a dozadu.

Môžete tiež liečiť krčnú spondylózu ľudovými liekmi. Na mletie sa často používa zázvorová masť: zoberte 25 g suchého mletého zázvoru a zohrejte ho na panvici s rovnakým množstvom masla, po ochladení zmiešajte s rozdrveným cesnakom. Masť votrite v noci, krk zakryte froté uterákom zhora.

Na perorálne podanie sa odporúča infúzia zeleru. Malý koreň rastliny sa rozdrví a naplní 500 ml teplej prevarenej vody. Trvajte na tom, že si dáte čajovú lyžičku 3-4 krát denne.

prevencia

Správna organizácia pracoviska, vylúčenie poranení krčnej chrbtice, pohodlné lôžko na spanie - zabráni rozvoju spondylózy krčnej chrbtice.

Dôležitým faktorom v tomto prípade je aj správna strava. V potrave musí byť obsiahnuté dostatočné množstvo bielkovinových potravín, napríklad mliečnych výrobkov, nízkotučného bieleho mäsa, rýb.

Ďalej si môžete vziať komplex vitamínu a minerálov. Pri prevencii spondylózy majú osobitný význam omega-3 a omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v ľanom a olivovom oleji, morských rybách mastných odrôd..

Deformujúca spondylóza

Všeobecné informácie

Deformujúca spondylóza sa vzťahuje na chronické degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice, ktoré sa vyznačujú tvorbou a rastom kostných procesov (marginálne osteofyty / spondylofyty) a ničením vláknitých tkanív av niektorých prípadoch, keď osteofyty rýchlo rastú, zostrihom stavcov s úplnou imobilitou.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v mieche

Ochorenie je prejavom extrémneho stupňa zhoršenia štruktúr chrbtice, ku ktorému dochádza v dôsledku primárnych dystrofických zmien na medzistavcovej platničke a vo vláknitom kruhu. Takmer nikdy nie je spondylóza nezávislou chorobou, ale vyvíja sa na pozadí existujúcej patológie chrbtice (osteochondróza, skolióza, lordóza, patologická kyfóza) alebo niektorých systémových chorôb. V skutočnosti je toto ochorenie posledným štádiom osteochondrózy.

Spondylóza, aj keď nie je povinným znakom starnutia, je častým spoločníkom ľudí v zrelom a najmä staršom veku (65 - 70 rokov). Spondylóza po 45 rokoch postihuje asi 20-35% populácie, väčšinou mužov. Ochorenie sa vyvíja častejšie u ľudí, ktorí vedú neaktívny životný štýl (vodiči, administratívni pracovníci) a u ľudí, ktorí nevenujú náležitú pozornosť držaniu tela, čo nakoniec vedie k zúženiu miechových kanálikov, stlačeniu nervových zakončení a vedie k obmedzenej pohyblivosti v zodpovedajúcej časti chrbtice. Spondylogénna dorzalgia (bolesť chrbtice) sa teda vyskytuje u 70 až 80% dospelej populácie a často vedie k dočasnému postihnutiu.

Lokalizácia degeneratívnych zmien v deformujúcej sa spondylóze môže byť vo všetkých častiach chrbtice (krčný / hrudný / bedrový), čo určuje špecifické príznaky choroby..

patogenézy

Osteofyty vznikajú a tvoria sa v dôsledku dystrofických zmien na medzistavcovej platničke (vo vláknitom jadre / buničitom jadre chrupavky), ktorá stratila schopnosť vykonávať svoje fyziologické funkcie. Biochemické zmeny súvisiace s vekom vedú k strate vlhkosti a proteoglykánov tkanivami medzistavcových platničiek, oslabeniu kolagénových vlákien, čo vedie k opotrebovaniu vláknitého prstenca a negatívne ovplyvňuje tlmiace schopnosti medzistavcových platničiek. Výsledkom je zníženie výšky (sploštenie) medzistavcových platničiek. Paralelne chrupavkové tkanivo mizne vo fazetových kĺboch ​​stavovcov, väzy strácajú svoju silu a oblasti susedných stavcových telies susediacich s diskom sa stávajú predmetom neustále sa zvyšujúcich traumat..

V súlade s tým sa zvyšuje zaťaženie doštičiek (tela) susedných stavcov priamo na kostnom tkanive. Ako odpoveď na zvyšujúcu sa záťaž - na zväčšenie oblasti podopretia a zníženie záťaže na časti stavcového segmentu sa objavujú osteofyty (okrajové výrastky kostného tkaniva stavcov), v niektorých prípadoch s výskytom „zubov“, „chrbtíc“, „dosiek“, „pier“, „ zobák “, ktorý so silným rastom okolo medzistavcových platničiek a môže tvoriť neoartrózu. Osteofyty v skutočnosti nedovoľujú vláknitým vláknam medzistavcových platničiek, aby sa plazili k sebe a znižovali tlak na medzistavcové platničky. S rastom osifikácie sa môže vytvoriť silná kostná svorka, ktorá spája telá susedných stavcov a vytvára úplne fixovaný segment chrbtice (fúzia)..

Osteofyty zase prispievajú k zúženiu medzistavcových kanálikov, poškodeniu nervových procesov v okolí, šliach a krvných ciev, čo má za následok prerušenie dodávky krvi / inerváciu regionálnych svalov, a zdeformovaný medzistavcový disk stláča korene miechy av niektorých prípadoch samotnú miechu.

klasifikácia

Existuje niekoľko druhov deformujúcej sa spondylózy:

 • Statický - vzniká v dôsledku predčasného opotrebovania diskov na základe poruchy axiálneho zaťaženia (so skoliózou, kypózou). Degeneratívne zmeny ovplyvňujú predné, bočné alebo zadné stavce.
 • Reaktívne deformujúca spondylóza - vytvára sa, keď sú miechové štruktúry zapojené do zápalového procesu.
 • Spontánna deformujúca spondylóza - vyskytuje sa v dôsledku biochemických zmien v štruktúre medzistavcových platničiek súvisiacich s vekom.

Lokalizácia rozlišuje: krčná, hrudná a bedrová deformácia spondylózy chrbtice.

Vo fáze deformácie sú:

 • Fáza 1 - výrastky kostí za rovinou platformy stavcového tela nevyčnievajú. Symptómy slabé alebo neprítomné.
 • Etapa 2 - Rast kostí presahuje medzistavcové platničky. Symptómy sú pravidelné, horšie s / po cvičení..
 • Etapa 3 - vytvorenie silnej kostnej svorky z telies dvoch / viacerých stavcov, blokujúcich funkciu motora. Silné svalové napätie je prítomné s čiastočnou / úplnou nehybnosťou rôznych častí chrbtice..

Pri emitovanom prietoku:

 • pomaly progresívna spondylóza;
 • mierne progresívne, ktoré sa vyznačujú pravidelnými exacerbáciami;
 • rýchlo postupujúce s tvorbou ankylózy na krátku dobu, pokrývajúcou niekoľko segmentov chrbtice;
 • fulminant - charakterizovaný ostrým ostrým nástupom a nepriaznivým smerom.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja spondylózy je „odozva“ chrbtice na nadmerné zaťaženie stavcov a priame etiologické faktory môžu byť:

 • Biochemické zmeny v tkanivách medzistavcových platní súvisiace s vekom.
 • Mikro / makrotrauma chrbtice v dôsledku silného zdvihu, náhle pohyby.
 • Choroby chrbtice (osteochondróza).
 • Poruchy metabolizmu / endokrinného systému s nadmerným ukladaním vápenatých solí v tele.
 • Dedičná predispozícia.
 • Generalizované / lokálne zápalové procesy v tele (reumatoidná artritída, tuberkulóza).
 • Poruchy / anomálie tropismu medzistavcových kĺbov.
 • Abnormality chrbtice sprevádzané nestabilitou / hypermobilitou segmentov stavcov.
 • Zakrivenie chrbtice a tvorba nepravidelného motorického svalového stereotypu, čo vedie k zvýšenému mechanickému namáhaniu štruktúr medzistavcových segmentov (ploché nohy, obezita)..
 • Nízka fyzická aktivita.

Príznaky spondylózy

Symptomatológia spondylózy je určená stupňom deformácie štruktúr medzistavcových platničiek, zapojením sa do patologického procesu blízkych nervových procesov (pri stláčaní koreňov miechy), šliach a krvných ciev, čo vedie k narušeniu dodávky krvi / inervácii regionálnych svalov. U pacientov s degeneratívnymi léziami chrbtice sa okrem bolesti rozlišujú dve skupiny hlavných syndrómov:

 • Reflexné syndrómy spôsobené podráždením receptorov umiestnených v tkanivách chrbtice, so silnou zmyslovou inerváciou a vedúcimi k výskytu trofických zmien vo svalovom tkanive a hypertonických zónach. Výrazné a trvalé zvýšenie svalového tonusu spôsobuje lokálne zmeny svalového tkaniva, zhoršuje držanie tela, a tým prispieva k udržaniu bolesti..
 • Kompresné syndrómy. Sú založené na rádikulopatiách (vertebrogenická kompresia koreňov, krvných ciev alebo miechy) s fragmentmi zničeného medzistavcového disku a opuchom susedných tkanív. Spravidla v klinických symptómoch spondylogénnej dorzalgie prevládajú okrem bolestivých, kompresných alebo reflexných syndrómov.

Spondylóza krčnej chrbtice

Deformujúca sa spondylóza krčnej chrbtice sa prejavuje predovšetkým bolesťou v krku a berúc do úvahy anatomické špecifiká štruktúr krčnej chrbtice a široký rozsah pohybových bolestí sa objavujú relatívne skôr ako pri spondylóze iných častí chrbtice. Cervikálna spondylóza začína prekurzormi, ktoré sa pravidelne objavujú a rastú v priebehu niekoľkých rokov: pocit nepohodlia v krku, parestézia v prstoch ruky, nestrihaná lumbago krku.

Bolesť niekedy vyžaruje z pleca, menej často z ramena. Po stlačení nervových koreňov krčnej chrbtice inervujúcich končatiny sa v rukách objaví slabosť. S postupujúcou chorobou sa príznaky krčnej spondylózy stávajú výraznejšími - bolesti hlavy sa objavujú v kombinácii s bolesťou v ruke alebo s parestéziou v prstoch jednej ruky alebo obidvoch rúk alebo s bolesťou v srdci. Menej často sa prejavuje brachio-scapulárnou periartrózou alebo kraniocerebrálnymi prejavmi v dôsledku zmeny funkcie častí mozgu (hypotalamus / diencefalická oblasť mozgu) vo forme častých závratov, hučania v ušiach, búšenia srdca, krátkodobého mdloby.

Bolesť spravidla nemá jasnú lokalizáciu, ale častejšie sa vyskytuje v týlnej časti, spôsobuje spodnú čeľusť, oko a tiež sa šíri na plecia. Spravidla sa objavuje ráno, v dôsledku stagnácie krvi v stavcových tepnách. Dôležitou charakteristikou bolesti hlavy je prítomnosť oftalmických symptómov (iskry / hviezdy / hmla pred očami), čo sa vysvetľuje prítomnosťou centra výhľadu v týlnom laloku mozgu. Bolesť v krčnej oblasti spôsobuje stuhnuté pohyby a svalové napätie v krku a hornej časti chrbta. Ak je obmedzenie mobility spôsobené už vytvorenou kostnou svorkou, je stále prítomná, čo vedie k zníženiu pracovnej kapacity..

S výskytom vaskulárnych porúch spôsobených kompresiou v medzistavcových otvoroch artérií a žíl trpí venózny výtok z hlavy, čo vedie k venóznemu prekrveniu v lebke a vzniku hypertenzných symptómov (zvýšený intrakraniálny tlak), ktoré sa prejavujú prasknutím / otočením hlavy a buľvy. Vo výške syndrómu bolesti sa môže objaviť nevoľnosť a zvracanie. Trvanie útoku sa pohybuje medzi 2-5 hodinami.

Hrudná spondylóza

Ovplyvnené sú segmenty hrudnej chrbtice. Vedúca je bolesť s lokalizáciou v hrudnej chrbtici, často medzi lopatkami. Bolesť je konštantná, bolesť v prírode, zhoršená naklonením / otočením tela, je obzvlášť akútna po dlhšom odpočinku, ráno, pri kašli / kýchaní, zdvíhaní paží, pri hlbokom vdýchnutí / výdychu. Povaha bolesti sa však môže zmeniť a môže byť akútna, paroxyzmálna, pseudoangina (bolesť v srdci)..

Deformujúca sa spondylóza hrudnej chrbtice sa prejavuje tiež zvýšenou bolesťou v hrudnej oblasti počas búšenia chrbtice a najmä bolesť sa prejavuje v oblastiach hrudníka inervovaných medzirebrovými nervami. Bolesť môže byť jednostranná alebo pletená. V oblastiach inervácie hrudných miechových nervov možno pozorovať zmyslové poruchy (parestézia), ktoré sa vyznačujú výskytom znecitlivenia, pocitom „plazivého plazenia sa“, pálením / mravčením v rukách a častiach hrudníka. Menej často úplná strata citlivosti..

Bedrová spondylóza

Postihnuté sú segmenty bedrovej chrbtice. Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice sa prejavuje bolesťou, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici. Alternatívne sa proces často rozširuje aj na oblasť kocýzy, potom sa vyvíja deformujúca spondylóza lumbosakrálnej chrbtice, pri ktorej bolesť ovplyvňuje aj sakrálnu oblasť chrbtice. Bolesť na bolesť, konštantná, priťažujúca pri chôdzi, státí a oslabenie, keď je telo v polohe embrya, v dôsledku zníženia podráždenia osteofytov predných väzov..

V niektorých prípadoch sa spondylóza lumbosakrálnej chrbtice prejavuje ožarovaním bolesti v oblasti zadku, bedrovej oblasti, stehien a šírenia sa pozdĺž zadnej strany nohy. Niekedy bolesť vyžaruje do oblasti hrudníka. Na tomto pozadí sa vyvíja tuhosť bedrovej oblasti, ktorá obmedzuje pohyb a ovplyvňuje kvalitu života. V prípade tvorby mohutných svoriek je motorická aktivita mimoriadne obmedzená.

Kompresia nervových koreňov spôsobuje narušenie citlivosti, ktoré sa prejavuje brnenie, pocit znecitlivenia bedrovej oblasti a zadku, dolných končatín, menej často sa objavuje svalová slabosť. V prípade akútneho narušenia nervov sa objaví akútna bolesť dolných častí chrbta, kombinovaná so silnou svalovou slabosťou dolných končatín, zníženou citlivosťou slabinovej / sedacej oblasti, zníženými reflexmi a dysfunkciou močového mechúra..

Ďalším prejavom bedrovej spondylózy môže byť spinálna stenóza. Čo to je? Stenóza miechy je patologický stav, pri ktorom sa lúmus miechového kanála zužuje rôznymi smermi (obrázok nižšie)..

Spinálna stenóza

Preto zúžený kanál vyvíja tlak na štruktúry vo vnútri, ktoré sa prejavujú charakteristickými príznakmi: prerušovaná klaudikácia, pálenie, brnenie, znížený tonus svalov nôh, bolesť pri chôdzi, znížená citlivosť končatín. V neskorších štádiách - inkontinencia moču / stolice, paréza, kŕče pri fyzickej aktivite.

Testy a diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe charakteristických sťažností pacienta, fyzikálnych vyšetrení a údajov z vyšetrení inštrumentov (röntgenové vyšetrenie, počítačová tomografia / magnetická rezonancia), ktoré umožňujú identifikovať osteofyty, vyhodnotiť stupeň stenózy miechy, zmenu výšky segmentov disku.

CT sken hrudnej chrbtice

Liečba spondylózy

Doteraz neexistujú účinné metódy, ktoré môžu eliminovať degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách miechy a obnoviť ich normálnu fyziologickú štruktúru. Liečba je teda zameraná na spomalenie / zastavenie dynamiky degeneratívnych-dystrofických zmien, zastavenie symptómov a obnovenie motorickej aktivity chrbtice. Používajú sa najkonzervatívnejšie liečebné metódy as ich neefektívnosťou a prudkým poklesom motorickej funkcie chrbtice sa vykonáva neurochirurgická liečba..

Liečba spondylózy krčnej chrbtice, ako aj liečba spondylózy lumbosakrálnej chrbtice sa zásadne nelíšia a je zameraná na:

 • Úľava od bolesti.
 • Aktivácia / doplnenie dodávky krvi v poškodených tkanivách chrbtice.
 • Zlepšenie stavu štruktúry medzistavcových chrupavkových tkanív, zníženie deformačných zmien. Znížené trenie kostí v medzistavcovej zóne.
 • Posilnenie svalového korzetu (svalovo-väzivové štruktúry) chrbtice.

Liečba sa vykonáva ambulantne. Pacientovi sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu, šetriaci motorický režim, s výnimkou predĺženého pobytu v nútenej polohe vrátane polohy ležania.

Menšie bolesti môžu byť zastavené blokovaním spúšťacích bodov / bolestivých svalových skupín podávaním analgetík (Analgin, Paracetamol, Metamizol, atď.) Alebo zmesi liekov vrátane anestetík (obvykle Lidokaín alebo Bupivakaín) a malej dávky kortikosteroidov (Hydrokortizón, Metylprednizolón)..

Na zmiernenie výraznejšieho syndrómu bolesti sa lieky zo skupiny NSAID predpisujú v stredných / vysokých denných terapeutických dávkach, i / m, orálne alebo iv, v závislosti od reakcie pacienta a závažnosti bolesti. Najbežnejšie predpísané sú Diclofenac, Dexalgin, Ketoprofen, Ketanov, ktoré majú výrazný analgetický / protizápalový účinok. Pri miernej bolesti možno predpísať ibuprofén, indometacín, movalis a nimesulid.

Na zmiernenie miernych bolestí sa široko používajú transdermálne formy NSAID (masti, gély, krémy) s ich viacnásobným použitím (5-6 krát denne). Na zlepšenie účinnosti úľavy od syndrómov vertebrogénnej bolesti sa predpisujú svalové relaxanciá (flupirtín, tizanidín) spolu s analgetikami a NSAID..

Na zlepšenie všeobecnej hemodynamiky a mikrocirkulácie v oblasti patologického procesu je možné predpísať angioprotektory / protidoštičkové látky (pentoxifylín, prodektín, aktovegín atď.). Na normalizáciu metabolizmu nervového tkaniva sa predpisujú vitamíny B a kyselina nikotínová.

Intenzívna, dlhotrvajúca bolesť je stresovým faktorom a často prispieva k rozvoju neurotických / depresívnych stavov, preto je v niektorých prípadoch potrebné zavádzanie liekov proti bolesti kombinovať s menovaním psychotropných liekov. Môže ísť o pľúcne sedatíva pochádzajúce z rastlín (zbierky sedatívnych bylín, valeriány, materskej sladkosti, medovky, atď.), Menej často krátke trankvilizéry (diazepam, alprazolam, oxazepam) av závažných prípadoch menovanie tricyklických antidepresív v malých dávkach (paroxetín, Doxepín, amitriptylín, tianeptín atď.).

Na stabilizáciu stavu chrupavkového tkaniva je indikované použitie prípravkov obsahujúcich chondroitín sulfát a glukozamín, ktoré sú prírodnými zložkami intercelulárnej chrupavkovej látky a ak sa užívajú dlhodobo, môžu spomaliť progresiu patologického procesu (Alflutop, Chondroxid, liek ARTRA atď.).

Dôležitou liečbou spondylózy je špeciálna gymnastika a masáž. Cvičenia však môžete začať až po úplnom odstránení bolesti. Cvičenia sú určené na spondylózu všetkých častí chrbtice vo forme komplexov fyzioterapie (LFK), ktoré sa vykonávajú pod vedením lekára LFK. Ich pravidelný výkon môže významne zlepšiť krvný obeh svalov a štruktúr chrbtice, rovnako ako vytvoriť svalový korzet, ktorý znižuje zaťaženie priamo na chrbticu. Okrem toho vám špecializovaná gymnastika umožňuje postupne rozvíjať správne stereotypy pohybov, čo znižuje pravdepodobnosť preťaženia postihnutého segmentu chrbtice. Je však potrebné mať na pamäti, že pri spondylóznej manuálnej terapii, trakcii chrbtice a dokonca aj pri intenzívnej masáži.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fibrómami sa rozumie benígny nádor vo svalovej vrstve maternice, ktorý je často diagnostikovaný v neskorom reprodukčnom veku. Ochorenie sa prejavuje vo forme tvorby jedného alebo viacerých zaoblených myomatóznych uzlín, ktoré pozostávajú z pretkania vlákien hladkého svalstva..
Zvážte niektoré z príznakov chorôb na koži.Choroby kožePre väčšinu z nás je slovo „nápis“ spojené so stenou. A niektorí s nechtom alebo ostrým predmetom môžu ľahko napísať niečo na svoju vlastnú pokožku.
Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta.