loader

Hlavná

Liečba

Dekompenzácia v medicíne, čo to je

Dekompenzovaná cukrovka - čo to je? Predtým, ako o tom budete hovoriť, musíte pochopiť, čo je to kompenzácia za cukrovku. Je to trvalé udržiavanie hladiny cukru v krvi, ktoré je najbližšie k normálu. Ak lekári dokážu dosiahnuť kompenzáciu a je perzistentné a dlhodobé, riziko komplikácií tohto ochorenia je minimálne..

Dekompenzácia cukrovky

Kompenzácia a dekompenzácia sú opačné stavy. Pri dekompenzácii diabetes mellitus sa hladina glukózy v krvi diabetika vôbec neupravuje alebo nie je dostatočne upravená na normálne fungovanie tela. Hrozí to vážnym poškodením orgánov pacienta a vyžaduje si neodkladnú kvalifikovanú lekársku starostlivosť. V takom prípade lekári kompletne preveria predpísanú liečbu a súrne predpíšu rehabilitačnú terapiu.

Dôvody dekompenzácie

Priebeh cukrovky závisí od samotného pacienta, od toho, do akej miery je sám pripravený monitorovať svoje zdravie a najmä od množstva glukózy v krvi. Trvalú kompenzáciu tohto ochorenia je možné dosiahnuť iba špeciálnou diétou, stravou a správnymi liekmi, ak sú predpísané.

Nemenej dôležité sú zásady samokontroly, najmä pravidelné používanie plynomeru. Výhoda dnešného lieku vám umožňuje sledovať hladinu glukózy v krvi každú hodinu, a preto ani nemusíte opustiť dom. Neustále sa vyrábajú novšie zariadenia, ktoré stav nespôsobujú kritickým.

Faktory ako narušenie terapeutickej stravy, nesprávna liečba liekmi, zriedkavá alebo nesprávna kontrola hladiny cukru v krvi, samoliečba a silný stres vedú k dekompenzácii diabetu. V každom prípade iba kvalifikovaný endokrinológ môže určiť a odstrániť príčiny tohto stavu..

Stupne kompenzácie cukrovky

Na kontrolu liečby cukrovky sú zaznamenané nasledujúce stupne kompenzácie..

 1. Ak je choroba kompenzovaná, pacient necíti smäd, nie je rušený častým nutkaním na močenie a inými prejavmi prudkého poklesu glukózy..
 2. Subkompenzácia - stav, pri ktorom sa hladina cukru v krvi diabetika mierne zvyšuje.
 3. Dekompenzácia je fáza, v ktorej hladina glukózy v krvi pacienta neustále stúpa. Riziko komplikácií s týmto stupňom vývoja ochorenia je veľmi vysoké. Je to kvôli nesprávnemu zaobchádzaniu. U pacientov s diabetes mellitus 1. typu sa štádium dekompenzácie vyskytuje častejšie.

Príznaky dekompenzácie

Príznaky tohto stavu sú zvyčajne viditeľné pri vývoji hypoglykémie, hyperglykémie, ketoacidózy a glukozúrie. Pri hypoglykémii, ktorá sa vyznačuje rýchlym poklesom cukru v krvi a môže predchádzať diabetickému kóme, je pacient znepokojený potom, bledosťou pokožky, slabosťou, hladom, úzkosťou a agresivitou, ťažkosťami s koncentráciou.

Na rozdiel od hypoglykémie sa hyperglykémia, ktorá spočíva v prudkom zvýšení hladiny cukru, vyznačuje suchosťou v ústach, svrbením tela, bolesťou hlavy, chladom na koncoch, náhlym úbytkom hmotnosti. Tento stav môže spôsobiť vážne poškodenie vnútorných orgánov pacienta..

Ketoacidóza sa vyskytuje, keď hladina ketónov v tele stúpa. Otravujú telo a spôsobujú nevoľnosť, zvracanie a smäd. Zároveň zápach acetónu vychádza z úst pacienta.

Pri glukózórii stúpa hladina glukózy v moči, ktorá sa deteguje iba v laboratórnej štúdii a je príznakom najsilnejšej dekompenzácie diabetes mellitus. Čo to je? Toto je prekročenie prahu obličiek, keď glykémia stúpne nad 10 mmol / liter.

Akútny variant fázy dekompenzácie sa vyvíja rýchlosťou blesku doslova za niekoľko hodín alebo minút. Ak pacientovi nie je poskytnutá čo najrýchlejšia lekárska starostlivosť, následky tohto stavu môžu byť veľmi vážne.

Príznaky dekompenzácie diabetu typu 2 sa nelíšia od prejavov dekompenzácie diabetu typu 1.

Komplikácie dekompenzácie

Najzávažnejšou komplikáciou dekompenzácie diabetu je diabetická kóma, ktorej vývoj je v podobnom stave celkom pravdepodobne a môže viesť k smrti pacienta. Okrem vyššie uvedenej hypoglykémie, hyperglykémie, glukozúrie a ketoacidózy je cukrovka nebezpečná aj pri chronických komplikáciách vrátane poškodenia krvných ciev, orgánov zraku a nervov..

Vo fáze dekompenzácie je choroba spojená so závažnými následkami - nefropatia (poškodenie obličiek), mikroangiopatia (poškodenie malých ciev v mozgu) a diabetická retinopatia (poškodenie sietnice). Slepota, infarkt myokardu, vaskulárna ateroskleróza, srdcové choroby, zlyhanie obličiek a pečene, gangréna - to všetko sa môže stať komplikáciou tohto stavu..

Odporúčania na dekompenzáciu

Ak má pacient cukrovku 2. typu, môže sa rozvinúť aj stupeň dekompenzácie, rovnako ako u cukrovky 1. typu, aj keď sa to stáva menej často. Na začiatku tejto fázy môže existovať iba jedno odporúčanie - urgentná návšteva lekára pri prvých prejavoch: zvýšená smäd, strata hmotnosti, zvýšené močenie, zvýšená hladina cukru v krvi a ďalšie. Len kvalifikovaná lekárska pomoc kompenzuje ochorenie normalizáciou hladín glukózy a zlepšením stavu pacienta.

Prevencia dekompenzovaného diabetu

Aby sa zabránilo vývoju tohto stavu tela, diabetikom sa odporúča neustále monitorovať hladinu cukru v krvi a pravidelne vykonávať analýzu hladiny glukózy a ketónov v moči. Po kompenzácii by v moči nemal byť prítomný cukor ani ketóny.

Pacient má monitorovať ukazovatele cukru glukometrom až päťkrát denne počas dňa, a to najmä v prípade podozrenia na stupeň dekompenzácie. Pacient sa tiež musí prísne riadiť predpísanou liečbou, ktorá zahŕňa stravu a lieky. Stabilita kompenzácie sa môže tiež stanoviť meraním hladín glykovaného hemoglobínu a fruktozamínu. Medzi jeho klinické parametre patrí normalizácia hmotnosti a pohoda..

Odporúčania pre diabetes

Liečba cukrovky je stále jednou z náročných úloh medicíny. Liečba diétou je stále hlavnou liečbou cukrovky 2. typu. Tento problém nie je len lekárskeho charakteru, ale aj sociálny. Aby sa zabránilo rozvoju cukrovky a jej prenosu do štádia dekompenzácie, je potrebné presne určiť skupinu ľudí, ktorí majú toto riziko. V prvom rade ide o ľudí s vysokou hmotnosťou, ktorí majú s touto chorobou dedičnú záťaž.

Inzulínová terapia pre diabetikov 1. typu hrá dôležitejšiu úlohu, ale pre nich je tiež veľmi dôležitá strava. Pre tých, ktorým je diagnostikovaná cukrovka typu 2, je základom strava, prísne dodržiavanie liekov predpísaných lekárom a optimálna fyzická aktivita. Ukazovateľom úspešnej kompenzácie je hladina cukru v prázdnom žalúdku nie vyššia ako 5,5 mmol / liter. Po dvoch hodinách po jedle v krvi by tento ukazovateľ nemal byť väčší ako 8 mmol / liter. U tých, ktorí majú diabetes 1. typu, sa štádium dekompenzácie vyskytuje častejšie.

Diéta na cukrovku

Hlavným odporúčaním pre cukrovku je špeciálna diéta s nízkym obsahom sacharidov. Čím menej sacharidov pacient bude jesť, tým ľahšie pre neho bude normalizovať hladinu glukózy v tele. Strava pozostáva z frakčnej výživy, vylúčenia cukru a akýchkoľvek sladkostí, múčnych výrobkov, hrozna, banánov, rajčin, tomel, semien a orechov. Nemôžete plnotučné mlieko, mastné mliečne výrobky, masť, margarín, majonézu, párky, mastné mäso, spracované potraviny, marinády, údené mäso, konzervované potraviny a alkohol. Je potrebné vylúčiť tzv. Diabetické výrobky na fruktóze, dextróze, laktóze atď..

Výrobky, ktoré sa môžu a mali by sa používať pri cukrovke: paradajky, uhorky, kapusta, cuketa, baklažán, paprika, šťaveľ, špenát, reďkovka, zelené fazule, huby, minerálna voda, obmedzená repa a zelený hrášok. Čaj a káva by sa mali piť bez pridania cukru.

Výrobky, s ktorými musíte byť obozretní a ktorých spotreba by sa mala obmedziť na 2-krát: nízkotučné ryby, nízkotučné mäso, nízkotučné mliečne výrobky, zemiaky, chlieb, strukoviny, obilniny, cestoviny, ovocie, vajcia a bobule.

Nízkokarbová diéta je zárukou, že hladina cukru v krvi zostane v normálnych medziach a že pacient bude žiť dlho bez komplikácií s cukrovkou a bude sa cítiť ako plnohodnotný človek..

Aká je fáza dekompenzácie

Fáza dekompenzácie je stav, keď sú vyčerpané zásoby tela a dysfunkcia sa začína prejavovať. Telo je systém, ktorý sa snaží o rovnováhu - homeostáza. V dôsledku infekcií, stresu, zápalových procesov, zranení je narušená rovnováha. Nervový systém nájde riešenia na obnovenie funkcií orgánov, imunity, svalového systému, vymýšľanie kompenzačných mechanizmov.

Dekompenzácia srdca

Pri miernom poškodení orgánu v dôsledku ischémie alebo napätia väzivového aparátu telo znovu nastaví prácu susedných orgánov a systému tak, aby sa práca vykonala v predchádzajúcom režime. Tento jav sa nazýva kompenzácia, pri ktorej majú iné orgány a systémy väčšiu záťaž v dôsledku objavenia sa „slabého článku“. Postupom času dochádza k opotrebovaniu, ktoré sa prejavuje objavením ďalších príznakov - príznakov dekompenzácie.

Srdcové zlyhanie je kompenzované a dekompenzované. Napríklad, keď sa vyskytne srdcový infarkt alebo v prípade srdcových chorôb, srdcový výdatok alebo objem čerpanej krvi klesá. Sympatický nervový systém v reakcii na to zvyšuje silu srdcových kontrakcií, takže zdravé tkanivá fungujú namiesto postihnutých buniek..

Potom prichádzajú chronické kompenzačné mechanizmy:

 • čiastočná obnova srdcového svalu;
 • zmena funkcie obličiek na udržanie tekutín v tele.

Mnoho starších ľudí trpí krátkodobými infarktmi, ktoré možno nájsť iba pri zvýšenom tlaku v pravej predsieni. To vám umožňuje ušetriť množstvo krvi vytlačené so zníženou kontraktilitou srdca. Zahusťovanie myokardu a zvýšená srdcová frekvencia sú dva hlavné prejavy kompenzácie. Preťaženie koronárnych ciev v priebehu času bude opäť viesť k ischémii, zhoršeniu kontraktilnej funkcie a zníženému prietoku krvi do orgánov, opuchu, cyanóze kože a tachykardii..

Dekompenzácia za cirhózu

Cirhóza je náhrada fungujúceho tkanivového tkaniva pečene v dôsledku vírusu hepatitídy C, intoxikácie alkoholom a degenerácie tukov. Dekompenzácia znamená, že zdroj tela bol vyčerpaný. Pri kompenzovanej cirhóze vykonáva funkciu postihnutých častí pečene jej zdravé časti.

Fibróza pečene zhoršuje odtok krvi, vyvíja sa portálna hypertenzia, ktorá vedie k mnohým komplikáciám:

 • hromadenie ascitu alebo tekutín v brušnej dutine;
 • distenzia žíl žalúdka, čriev, kŕčových žíl;
 • svrbenie kvôli zníženému odtoku žlče;
 • svalová atrofia a strata kostí v dôsledku zníženej syntézy látok;
 • zvýšené riziko bakteriálnych infekcií, krvácania a znížená imunita.

Vykoná sa skúška na určenie stupňa. Pri krvnom teste sa zaznamenáva zvýšenie ESR a leukocytov, zníženie hladín železa. V moči sa zisťujú bielkoviny a červené krvinky, biele krvinky a valce. Biochemický krvný test odráža globálne zmeny. Rastie Bilirubín, alkalická fosfatáza, gama-glutamyltranspeptidáza, pečeňové enzýmy, globulíny. Znižuje cholesterol, bielkoviny, albumín a močovinu.

Cirhóza v dekompenzačnom štádiu sa potvrdí histologickým vyšetrením a lieči sa iba transplantáciou pečene.

Dekompenzácia cukrovky

Aký je stupeň dekompenzácie cukrovky? Ochorenie je spojené so zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ale iba vo fáze dekompenzácie sa nachádza v moči. Tento stav vedie ku komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť. Pre diabetes mellitus to znamená, že telo dočasne nereaguje na liečbu alebo došlo k poruche v režime (výživa, inzulín atď.).

V dôsledku dekompenzácie vznikajú akútne stavy:

 1. Hypoglykémia alebo kritické zníženie hladiny glukózy so silnou slabosťou a hladom. Tento stav sa zvyčajne končí kómou, ak neužívate rýchle sacharidy.
 2. Hyperglykémia je spojená s prudkým nárastom hladiny cukru v krvi, keď je potrebná urgentná injekcia inzulínu.
 3. Kóma sa vyskytuje, keď je narušená rovnováha voda-elektrolyt alebo kyslá báza, preto je hyperosmolárna alebo ketoacidotická.

Chronická dekompenzácia diabetu vedie k zníženému zraku následkom poškodenia ciev sietnice a mozgu, vyhynutia nervov končatín, zlyhania obličiek a srdca..

Dekompenzácia je odrazom skutočnosti, že telo nie je možné brať do úvahy pre jednotlivé orgány, pričom sa pozornosť venuje výlučne liečbe srdca, pečene alebo vysokej hladiny glukózy v krvi. Aj konštantná intenzívna fyzická aktivita vedie k hypertrofii myokardu, aby sa zvýšil prietok krvi do svalov tela..

Fáza dekompenzácie Čo to je - Všetko o pečeni

Aká je fáza dekompenzácie

Máte cukrovku 2. typu?

Riaditeľ diabetologického ústavu: „Zlikvidujte glukometer a testovacie prúžky. Už žiadne metformíny, diabetu, Siofor, glukofág a január! Doprajte mu to... “

Fáza dekompenzácie je stav, keď sú vyčerpané zásoby tela a dysfunkcia sa začína prejavovať. Telo je systém, ktorý sa snaží o rovnováhu - homeostáza.

V dôsledku infekcií, stresu, zápalových procesov, zranení je narušená rovnováha.

Nervový systém nájde riešenia na obnovenie funkcií orgánov, imunity, svalového systému, vymýšľanie kompenzačných mechanizmov.

Ak je orgán mierne poškodený v dôsledku ischémie alebo napätia väzivového aparátu, telo znovu nastaví prácu susedných orgánov a systému tak, aby sa práca vykonala v predchádzajúcom režime..

Tento jav sa nazýva kompenzácia, pri ktorej majú iné orgány a systémy väčšiu záťaž v dôsledku objavenia sa „slabého článku“..

Postupom času dochádza k opotrebovaniu, ktoré sa prejavuje objavením ďalších príznakov - príznakov dekompenzácie.

Potom prichádzajú chronické kompenzačné mechanizmy:

 • čiastočná obnova srdcového svalu;
 • zmena funkcie obličiek na udržanie tekutín v tele.

Mnoho starších ľudí trpí krátkodobými infarktmi, ktoré možno nájsť iba pri zvýšenom tlaku v pravej predsieni. To vám umožňuje ušetriť množstvo krvi vytlačené so zníženou kontraktilitou srdca.

Zahusťovanie myokardu a zvýšená srdcová frekvencia sú dva hlavné prejavy kompenzácie.

Preťaženie koronárnych ciev v priebehu času bude opäť viesť k ischémii, zhoršeniu kontraktilnej funkcie a zníženému prietoku krvi do orgánov, opuchu, cyanóze kože a tachykardii..

Cirhóza je náhrada fungujúceho tkanivového tkaniva pečene v dôsledku vírusu hepatitídy C, intoxikácie alkoholom a degenerácie tukov. Dekompenzácia znamená, že zdroj tela bol vyčerpaný. Pri kompenzovanej cirhóze vykonáva funkciu postihnutých častí pečene jej zdravé časti.

Fibróza pečene zhoršuje odtok krvi, vyvíja sa portálna hypertenzia, ktorá vedie k mnohým komplikáciám:

 • hromadenie ascitu alebo tekutín v brušnej dutine;
 • distenzia žíl žalúdka, čriev, kŕčových žíl;
 • svrbenie kvôli zníženému odtoku žlče;
 • svalová atrofia a strata kostí v dôsledku zníženej syntézy látok;
 • zvýšené riziko bakteriálnych infekcií, krvácania a znížená imunita.

Vykoná sa skúška na určenie stupňa. Pri krvnom teste sa zaznamenáva zvýšenie ESR a leukocytov, zníženie hladín železa. V moči sa zisťujú bielkoviny a červené krvinky, biele krvinky a valce.

Biochemický krvný test odráža globálne zmeny. Bilirubín, alkalická fosfatáza, gama-glutamyltranspeptidáza, pečeňové enzýmy, globulíny rastú.

Znižuje cholesterol, bielkoviny, albumín a močovinu.

Cirhóza v dekompenzačnom štádiu sa potvrdí histologickým vyšetrením a lieči sa iba transplantáciou pečene.

Aký je stupeň dekompenzácie cukrovky? Ochorenie je spojené so zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ale iba vo fáze dekompenzácie sa nachádza v moči.

Tento stav vedie ku komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladnú lekársku starostlivosť..

Pre diabetes mellitus to znamená, že telo dočasne nereaguje na liečbu alebo došlo k poruche v režime (výživa, inzulín atď.).

V dôsledku dekompenzácie vznikajú akútne stavy:

 1. Hypoglykémia alebo kritické zníženie hladiny glukózy so silnou slabosťou a hladom. Tento stav sa zvyčajne končí kómou, ak neužívate rýchle sacharidy.
 2. Hyperglykémia je spojená s prudkým nárastom hladiny cukru v krvi, keď je potrebná urgentná injekcia inzulínu.
 3. Kóma sa vyskytuje, keď je narušená rovnováha voda-elektrolyt alebo kyslá báza, preto je hyperosmolárna alebo ketoacidotická.

Chronická dekompenzácia diabetu vedie k zníženému zraku následkom poškodenia ciev sietnice a mozgu, vyhynutia nervov končatín, zlyhania obličiek a srdca..

Dekompenzácia je odrazom skutočnosti, že telo nie je možné brať do úvahy pre jednotlivé orgány, pričom sa pozornosť venuje výlučne liečbe srdca, pečene alebo vysokej hladiny glukózy v krvi. Aj konštantná intenzívna fyzická aktivita vedie k hypertrofii myokardu, aby sa zvýšil prietok krvi do svalov tela..

Dekompenzácia srdca je posledným štádiom srdcového zlyhania, ktoré sa prejavuje mnohými symptómami. Pri prvých príznakoch sa má liečba začať tak, aby nebolo potrebné transplantovať srdce.

Srdcové zlyhanie je veľmi nebezpečný stav, pri ktorom srdce nie je schopné primerane vykonávať svoje funkcie. Výsledkom je, že orgány a všetky tkanivá tela nedostávajú správne množstvo krvi, z ktorej sa dodáva kyslík a živiny. Toto ochorenie má niekoľko štádií vývoja, najnebezpečnejšie, tretím je dekompenzácia.

Dekompenzované zlyhanie srdca často vedie k smrti. V tomto prípade sa srdce nezaoberá svojou úlohou, nielen fyzickým alebo emocionálnym stresom, ale aj keď je človek v pokojnom stave. Táto forma je nezvratná, a preto tak nebezpečná..

Dekompenzované srdcové zlyhanie sa vyznačuje:

 • Zväčšenie myokardu alebo skôr jeho roztiahnutie a zoslabenie.
 • Zadržiavanie tekutín v tele.
 • Rýchly pokles srdcového výdaja.
 • Opuch myokardu.

Chronická forma dekompenzácie je dlhý proces, to znamená, že táto patológia sa vyvíja v priebehu rokov a súčasne pokračuje..

Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že v dôsledku poškodenia orgánov (nekróza, zápal, dysplázia) sa bunky myokardu menia. To sa odráža v jeho fungovaní..

Ale bunky, ktoré ešte nie sú postihnuté, robia svoju prácu a kompenzujú dysfunkciu postihnutých myocytov. Ďalej dôjde k dekompenzácii a srdce nie je schopné pumpovať správne množstvo krvi.

Dekompenzované zlyhanie srdca sa delí lokalizáciou:

 1. Patológia ľavej komory. Diastolický typ - zatiaľ čo dutina nie je schopná získať správne množstvo krvi. To je plné preťaženia ľavej predsiene a stagnujúceho procesu v pľúcach. Srdcový výdatok v aorte je však stále zachovaný. Systolický typ - ľavá komora je rozšírená, srdcový výdaj je znížený. Porucha kontrakčnej funkcie.
 2. Patológia pravej komory. Vyznačuje sa stagnujúcim procesom vo veľkom kruhu krvného obehu, zatiaľ čo malý proces nie je dostatočne zásobený krvou.
 3. Zmiešaná forma. Je to veľmi zriedkavé. Vyznačuje sa dysfunkciou ľavej aj pravej komory.

Dekompenzované zlyhanie srdca sa lieči komplexom rôznych liekov. Je dôležité vziať:

 • Inhibítory ACE.
 • Inhibítory beta. Tieto lieky pomáhajú znižovať potreby myokardu..
 • Srdcové glykozidy. Tieto lieky zvyšujú srdcový výdaj..
 • Antagonisty Aldosteronu. Tieto lieky zvyšujú krvný tlak a odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela..
 • Antiarytmiká.

Je dôležité užívať antihypertenzíva, lieky, ktoré ovplyvňujú reologickú kvalitu metabolizmu krvi a lipidov. Okrem toho sú potrebné diuretiká..

Pri pokročilom srdcovom zlyhaní sa predpisujú iné lieky. Keďže celé telo trpí poruchami srdca, sú potrebné hepatoprotektory, imunomodulátory a vitamínové komplexy.

Je dôležité, aby komplex liekov predpisoval kvalifikovaný odborník, pretože všetky lieky na srdce majú pomerne veľký zoznam vedľajších účinkov. Len lekár môže predpísať terapiu na základe všetkých individuálnych charakteristík tela pacienta, aby sa znížila pravdepodobnosť výskytu takýchto účinkov na tele..

Najčastejšie sa pri srdcovej dekompenzácii predpisuje chirurgická liečba. Tieto metódy zahŕňajú:

 • vaskulárny bypass;
 • koronárna angioplastika;
 • inštalácia defibrilátora alebo kardiostimulátora.

Radikálna chirurgická liečba je predpísaná pre pacientov, ktorí majú nezvratné zmeny v štruktúre ich orgánov. To si môže vyžadovať transplantáciu pľúc, srdca alebo veľkých tepien..

Pri zlyhaní srdca v ľavej komore sa pacientom implantuje špeciálny prístroj, ktorý preň funguje. Pred nejakým časom lekári nainštalovali toto zariadenie dočasne, pred transplantáciou srdca, ale teraz je dokázané, že výrazne predlžuje životnosť pacientov.

Srdcové zlyhanie v štádiu dekompenzácie je také závažné ochorenie, pri ktorom vo väčšine prípadov dôjde k fatálnemu výsledku. Preto je samoliečba v tomto prípade jednoducho kontraindikovaná. Podľa štatistík asi 75% mužov a 62% žien nežije s touto patológiou dlhšie ako 5 rokov. Takéto čísla sú však spôsobené skutočnosťou, že ľudia sa nekonzultujú s lekárom včas.

Cirhóza je chronické ochorenie s tendenciou k pokroku. Toto ochorenie vedie k vývoju ireverzibilných zmien v bunkách orgánu. Výsledkom je, že normálne tkanivo je nahradené vláknitým tkanivom, a preto je normálne fungovanie jednoducho nemožné. To ovplyvňuje činnosť životne dôležitých orgánov a systémov tela..

Poškodenie a zápal pečeňových buniek vedie k ich úplnej smrti. Osemdesiat percent hlásených prípadov cirhózy bolo spôsobených vírusovou hepatitídou alebo alkoholizmom. Vyvolávať výskyt hrozného ochorenia môže tiež spôsobiť parazitárne choroby, používanie určitých liekov, autoimunitné procesy a ďalšie..

Ochorenie sa vyvíja pomerne pomaly. Prvé príznaky môžu úplne chýbať. V priebehu času sa môžu objaviť tieto príznaky: žltačka, svrbenie, pavúčie žily, slabosť, znížená výkonnosť, strata hmotnosti v dôsledku straty chuti do jedla. V tomto článku budeme hovoriť viac o dekompenzovanej cirhóze pečene..

Cirhóza prebieha vo viacerých etapách a je veľmi dôležité nevynechať prvé príznaky patologického procesu. Bohužiaľ sa nemôžete úplne zbaviť choroby, ale spomaliť ďalší progres vo vašej sile. V prvom štádiu ochorenia sa objavujú zápalové nekrotické zmeny v pečeni.

Dekompenzácia cukrovky - čo to je?

Na začiatok je potrebné porozumieť základným informáciám. Mnoho ľudí dnes čelí problémom, ako je napríklad dekompenzovaný diabetes. Čo to je?

Ak hovoríme o kompenzovanej forme choroby, znamená to, že hladina glukózy v krvi pacienta je celkom normálna. Tento indikátor je možné udržiavať pomocou liekov (vrátane inzulínu), správnej výživy, odpočinku a spánku.

Ale z jedného alebo druhého dôvodu môže byť choroba komplikovaná. Najčastejšie sa zaznamenáva dekompenzovaný diabetes typu 2, hoci podobný priebeh je možný aj pri inzulíne závislej forme ochorenia (typ 1)..

Pri diagnostike tohto ochorenia sa berie do úvahy niekoľko faktorov.

 • Hladina cukru v krvi je najdôležitejším ukazovateľom. Krv sa odoberie na prázdny žalúdok na vyšetrenie. Normálne by mal byť výsledok v rozmedzí od 3,3 do 3,5 mmol / l.
 • Vykoná sa aj krvný test na toleranciu glukózy. Dve hodiny pred krvným testom pacient vezme roztok glukózy. Normálne by tento ukazovateľ nemal prekročiť 7,7 mmol / l.
 • Je dôležité určiť množstvo glykovaného hemoglobínu. Počas analýzy môžete určiť pomer molekúl hemoglobínu, ktoré sa už spojili s glukózou, k celkovému množstvu hemoglobínu. U zdravých ľudí sa tento ukazovateľ pohybuje v rozmedzí od 3 do 6%.
 • Vykoná sa močový test na cukor. Normálne sa glukóza vylučuje močom. Povolený limit pre diabetikov je 8,9 mmol / l.
 • Je dôležité stanoviť množstvo cholesterolu s nízkou hustotou. U zdravých ľudí toto číslo nepresahuje 4 mmol / l.
 • V diagnóze sa meria aj krvný tlak, pretože cukrovka primárne ovplyvňuje stav krvných ciev. So zhoršovaním procesov dekompenzácie stúpa krvný tlak. Je potrebné pripomenúť, že za normálnych okolností by tento ukazovateľ nemal prekročiť 140/90 mm Hg. st.
 • Stanovte hladinu triglyceridov v krvi, môžete vypočítať pravdepodobnosť vzniku vaskulárnych komplikácií u pacienta.
 • Dôležitou súčasťou diagnostiky je stanovenie hmotnostného indexu, ktorý by za normálnych okolností nemal prekročiť 24 - 25. Pacienti s diabetes mellitus (najmä pokiaľ ide o ochorenie druhého typu) často trpia určitým stupňom obezity..

Už viete, na ktoré faktory sa pri diagnóze dekompenzovaného diabetes mellitus venuje pozornosť a čo to je. Čo však môže spustiť začiatok dekompenzácie?

Podľa recenzií sú dôvody v každom prípade individuálne. Lekári identifikujú tieto rizikové faktory:

 • nesprávna strava, prejedanie sa, konzumácia jedál zakázaných na cukrovku;
 • nesprávne vypracovaný liečebný plán, neoprávnené použitie výživových doplnkov pacientom namiesto predpísaných liekov;
 • výber nesprávnej dávky inzulínu;
 • odmietnutie liečby inzulínom;
 • infekčné choroby, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou;
 • stály stres, emocionálny stres.

Bohužiaľ, veľa ľudí čelí podobnej diagnóze. Čo znamená dekompenzovaný diabetes? Aké symptómy sprevádza tento patologický proces? Klinický obraz má niekoľko funkcií:

 • pozoruje sa prudký úbytok hmotnosti;
 • pacienti sa sťažujú na rýchlu únavu, neustálu slabosť a ospalosť;
 • močenie na močenie sa stáva častejším;
 • charakteristickým príznakom cukrovky je sucho v ústach a silný smäd;
 • niekedy je možná vizuálna dysfunkcia.

Ak sa vyskytnú takéto príznaky, neváhajte - musíte sa poradiť s endokrinológom. V tejto situácii je mimoriadne dôležité neustále monitorovanie hladiny glukózy v krvi.

Aká nebezpečná je dekompenzovaná cukrovka? Komplikácie sú možné a ich zoznam je pomerne veľký. Akútna forma dekompenzácie je nebezpečná, pretože sa vyvíja rýchlosťou blesku - komplikácie sa vyvíjajú v priebehu niekoľkých hodín a niekedy aj minút.

 • Hypoglykémia. Tento stav je sprevádzaný prudkým poklesom hladiny cukru v krvi. Pacienti sa cítia veľmi slabí. Existuje pocit silného hladu.
 • Hyperglykémia. Prudký nárast glukózy je veľmi nebezpečný, pretože môže viesť k vzniku kómy.
 • Ketoacidóza. Tento stav je sprevádzaný prudkým zvýšením koncentrácie cukru. Poruchy metabolizmu vedú k tvorbe ketónových teliesok, ktoré sú pre organizmus toxické.
 • Glykozúrie. Glukóza sa vylučuje močom.
 • Diabetická kóma. Počas cukrovky klesá hladina inzulínu spolu so stúpajúcou hladinou cukru. Avšak tkanivá, najmä štruktúry nervového systému, nie sú schopné využívať glukózu. Výsledkom je kóma.

Chronický dekompenzovaný diabetes je extrémne nebezpečný. Neustále zvyšovanie hladiny glukózy v krvi má negatívny vplyv na stav krvných ciev, nervových zakončení a orgánov videnia. Existuje celý rad nebezpečných komplikácií, ku ktorým môže viesť proces chronickej dekompenzácie..

 • Nefropatia je patologické poškodenie obličiek, ktoré je spojené so zvýšeným tlakom vo vnútri orgánov a konštantnou hyperglykémiou. Podľa recenzií vo väčšine prípadov toto ochorenie vedie k invalidite.
 • Mikroangiopatia - sprevádzaná poškodením malých krvných ciev.
 • Diabetická retinopatia je závažnou formou mikroangiopatie. Ochorenie je spojené s poškodením malých ciev sietnice, čo často vedie k úplnej strate zraku.
 • Poruchy srdca a krvných ciev vrátane aterosklerózy, infarktu myokardu a srdcových chorôb.

Dekompenzovaná forma cukrovky je mimoriadne nebezpečná. Hladiny inzulínu a hladiny glukózy v krvi je takmer nemožné kontrolovať pomocou liekov. Preto je terapia v tomto prípade obmedzená na odstránenie symptómov a komplikácií. Pacient potrebuje neustále monitorovanie. Je dôležité monitorovať činnosť srdca, hladinu cukru v tele, fungovanie obličiek atď..

Už viete, prečo sa vyvíja dekompenzovaný diabetes, čo to je a aké komplikácie to môže viesť. Takýto stav je, samozrejme, nebezpečný a nie vždy prístupný lekárskym opravám. Preto je oveľa ľahšie zabrániť vývoju dekompenzačnej fázy. Musíte sa riadiť iba niekoľkými jednoduchými pravidlami..

 • Diabetickým pacientom sa odporúča odmietnuť korenené, múčne a slané jedlá, ako aj potraviny obsahujúce glukózu.
 • Do stravy nezavádzajte vyprážané potraviny. Lekári odporúčajú variť jedlo pre pár alebo v rúre - takže je oveľa užitočnejšie.
 • Je potrebné venovať pozornosť strave - je lepšie jesť často, ale v malých porciách.
 • Musíte sledovať rovnováhu spotrebovaných a spotrebovaných kalórií.
 • Dôležitou súčasťou života pacienta s cukrovkou je fyzická aktivita. Hovoríme samozrejme o uskutočniteľných aktivitách, či už je ranný beh, kúpanie alebo len prechádzka v parku.
 • Odborníci odporúčajú dodržiavať správny spôsob práce a odpočinku, pretože nadmerná práca ovplyvňuje hormonálne pozadie a hladinu cukru v krvi.
 • Zamyslite sa nad jogou a meditáciou, pretože vám to ľahšie zvláda stres..

Diabetici by samozrejme mali nezávisle monitorovať hladinu cukru v krvi. Ak sa objavia akékoľvek zmeny a pohoda, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Čím skôr je dekompenzačná fáza zistená, tým väčšia je šanca zabrániť vzniku určitých komplikácií.

Elena kontemplatorova choroba: príznaky a liečba

 • 20. augusta 2018
 • endokrinológia
 • Dmitriy Sergeevich

Dekompenzovaná cukrovka - čo to je? Predtým, ako o tom budete hovoriť, musíte pochopiť, čo je to kompenzácia za cukrovku. Je to trvalé udržiavanie hladiny cukru v krvi, ktoré je najbližšie k normálu. Ak lekári dokážu dosiahnuť kompenzáciu a je perzistentné a dlhodobé, riziko komplikácií tohto ochorenia je minimálne..

Kompenzácia a dekompenzácia sú opačné stavy.

Pri dekompenzácii diabetes mellitus sa hladina glukózy v krvi diabetika vôbec neupravuje alebo nie je dostatočne upravená na normálne fungovanie tela..

Hrozí to vážnym poškodením orgánov pacienta a vyžaduje si neodkladnú kvalifikovanú lekársku starostlivosť. V takom prípade lekári kompletne preveria predpísanú liečbu a súrne predpíšu rehabilitačnú terapiu.

Priebeh cukrovky závisí od samotného pacienta, od toho, do akej miery je sám pripravený monitorovať svoje zdravie a najmä od množstva glukózy v krvi. Trvalú kompenzáciu tohto ochorenia je možné dosiahnuť iba špeciálnou diétou, stravou a správnymi liekmi, ak sú predpísané.

Nemenej dôležité sú zásady samokontroly, najmä pravidelné používanie plynomeru. Výhoda dnešného lieku vám umožňuje sledovať hladinu glukózy v krvi každú hodinu, a preto ani nemusíte opustiť dom. Neustále sa vyrábajú novšie zariadenia, ktoré stav nespôsobujú kritickým.

Faktory ako narušenie terapeutickej stravy, nesprávna liečba liekmi, zriedkavá alebo nesprávna kontrola hladiny cukru v krvi, samoliečba a silný stres vedú k dekompenzácii diabetu. V každom prípade iba kvalifikovaný endokrinológ môže určiť a odstrániť príčiny tohto stavu..

Na kontrolu liečby cukrovky sú zaznamenané nasledujúce stupne kompenzácie..

 1. Ak je choroba kompenzovaná, pacient necíti smäd, nie je rušený častým nutkaním na močenie a inými prejavmi prudkého poklesu glukózy..
 2. Subkompenzácia - stav, pri ktorom sa hladina cukru v krvi diabetika mierne zvyšuje.
 3. Dekompenzácia je fáza, v ktorej hladina glukózy v krvi pacienta neustále stúpa. Riziko komplikácií s týmto stupňom vývoja ochorenia je veľmi vysoké. Je to kvôli nesprávnemu zaobchádzaniu. U pacientov s diabetes mellitus 1. typu sa štádium dekompenzácie vyskytuje častejšie.

Príznaky tohto stavu sú zvyčajne viditeľné pri vývoji hypoglykémie, hyperglykémie, ketoacidózy a glukozúrie. Pri hypoglykémii, ktorá sa vyznačuje rýchlym poklesom cukru v krvi a môže predchádzať diabetickému kóme, je pacient znepokojený potom, bledosťou pokožky, slabosťou, hladom, úzkosťou a agresivitou, ťažkosťami s koncentráciou.

príznaky

Dekompenzácia v medicíne je porušením fungovania orgánu alebo systému orgánov. Jej príčinami môžu byť dlhodobé závažné choroby, celkové vyčerpanie, intoxikácia, porušenie adaptačných mechanizmov na životné prostredie. Všetky tieto účinky narúšajú fungovanie orgánov a normálnu interakciu medzi telom a prostredím..

Po nejakú dobu sa telo stále vyrovná so zvýšenou alebo zmenenou záťažou - napríklad sa zvyšuje srdcový sval alebo obličky vylučujú viac tekutín. Tento stav sa nazýva kompenzácia..

Ale po chvíli alebo keď sa objavia ďalšie škodlivé faktory, telo prestane zvládať prácu a dôjde k dekompenzácii - zlyhanie srdca alebo obličiek, súkromné ​​infekčné choroby, poruchy dýchacích ciest.

V psychiatrii sa dekompenzácia nazýva prudká exacerbácia psychopatických symptómov choroby kombinovaná s emocionálnymi poruchami a mentálnej povahy..

Hlavné prejavy stavu dekompenzácie sú tieto:

 • nevhodné správanie,
 • nedostatok kritickosti k jednému stavu,
 • prírastkové zmeny v psychike,
 • znížená inteligencia,
 • zníženie výkonu,
 • porušenie sociálnej adaptácie.

Výsledkom epizódy dekompenzácie duševných chorôb je vždy prehlbujúca sa porucha osobnosti.

Prejavy dekompenzácie závisia od temperamentu, charakteristických charakteristík, prostredia a vzdelania, od zvýraznenia osobnosti pacienta. Príčina dekompenzácie je niekedy ovplyvnená príčinou..

U väčšiny duševných chorôb sa dekompenzačná fáza prejavuje zhoršením hlavných psychopatologických symptómov. Napríklad pri schizofrénii ide o útoky na delírium a halucinácie, s depresiou - pokusy o samovraždu.

Najbežnejšia klasifikácia dekompenzácie duševných chorôb je podľa typu osobnostnej odpovede, ktorá je podobná zvýrazneniu charakteru a spočíva v tom, ako pacient reaguje na vonkajšie podnety, ktoré spôsobujú poruchu adaptačných mechanizmov. Faktory ovplyvňujúce typ reakcie sú tieto:

 • pohyblivosť,
 • mentálna aktivita,
 • rigidita alebo naopak mobilita mentálnych procesov,
 • intra- alebo extraverzia pacienta,
 • prítomnosť rôznych individuálnych reakcií.

Rozlišujú sa aj rôzne možnosti dekompenzácie v závislosti od efektívnosti jednotlivca a od aktivity reagovania na účinky:

 • astenický - slabý typ, pri ktorom akékoľvek vonkajšie podnety ľahko vyčerpávajú telo,
 • stenický - silný typ, účinky spôsobujú zvýšenú aktivitu,
 • dysstenický - kombinuje vlastnosti oboch vyššie uvedených typov.

Znaky dekompenzácie psychopatií sú zvlášť rôznorodé kvôli veľkej variabilite symptómov v tejto skupine chorôb. Každý klinický prípad má základnú symptomatológiu, podľa ktorej sa určuje klinický druh dekompenzácie psychopatie. Existujú tri základné typy:

 • neurotický typ,
 • afektívny typ,
 • neobvyklý typ osobnosti.

Astenizácia - únava, pocit slabosti, neschopnosť sústrediť sa, bolesti hlavy, autonómne poruchy (potenie, búšenie srdca, poruchy trávenia a slin), znížená pohybová aktivita a zostrenie osobnostných čŕt.

Hypochondrický syndróm - viera v prítomnosť závažného alebo smrteľného ochorenia, upevnenie zdravotného stavu a sledovanie všetkých jeho prejavov, pomocou imaginárneho alebo existujúceho ochorenia na manipuláciu s ostatnými.

Obsedantno-fóbický syndróm - opakované obavy a obsedantné myšlienky, bolestivé, vyčerpávajúce, čo vedie k neustálemu monitorovaniu a opätovnému preskúmaniu akcií. Zvyčajne existuje zjavná súvislosť so situáciou, ktorá spôsobila dekompenzáciu..

Hysteroneurotický typ je demonštrovaný, prehnaný prejav symptómov s nie tak závažnou závažnosťou, autonómne poruchy, tendencia k hystérii..

Afektívny typ dekompenzácie psychopatie zahŕňa niekoľko syndrómov:

 • Afektívna nestabilita - neustála zmena nálady, variabilita prejavov afektívnych porúch, ich častá zmena.
 • Výbušný dysphorický syndróm - znížené náladové pozadie, temnota, podráždenosť, hnev, temnota, tendencia ku konfliktu, vzrušenie.
 • Subdepresívny typ - všeobecné pozadie nálady je trvalo obmedzené, neexistujú žiadne túžby a túžby, poruchy spánku, vyjadrená nespokojnosť so všetkými okolo nás, mrzutosť, úzkosť.

Anomálny typ osobnosti sa vyznačuje zvýšeným prejavom patologických osobnostných znakov. Charakteristika schizoidnej, paranoidnej a psychastenickej psychopatie.

Dekompenzácia psychopatie trvá zvyčajne niekoľko mesiacov. Opakované stavy dekompenzácie sú možné až niekoľkokrát do roka.

liečba

Terapia dekompenzáciami je symptomatická - sedatíva sa používajú na zastavenie záchvatov motorického vzrušenia, s výraznými produktívnymi príznakmi - antipsychotiká, so samovražednými pokusmi - antidepresíva. Väčšina pacientov s dekompenzovaným mentálnym ochorením má sedatíva..

Po ústupe hlavných prejavov je možné psychológa alebo psychoterapeuta spojiť s liečbou tak, aby sa pacient prispôsobil jeho stavu a následnej socializácii..

Chronická forma dekompenzácie je dlhý proces, to znamená, že táto patológia sa vyvíja v priebehu rokov a súčasne pokračuje. Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že v dôsledku poškodenia orgánov (nekróza, zápal, dysplázia) sa bunky myokardu menia. To sa odráža v jeho fungovaní..

Patológia vykazuje veľa symptómov. Neexistujú žiadne konkrétne príznaky, ktoré by umožnili presnú diagnostiku choroby.

Hlavné príznaky dekompenzovaného srdcového zlyhania:

 • Dýchavičnosť. Prejavuje sa malým zaťažením, ale ak neexistuje vhodná liečba, patológia sa vyvíja a znepokojuje sa, aj keď je osoba v pokojnom stave. K tomu dochádza v dôsledku kongestívnych procesov v pľúcach..
 • Opuch nôh a paží. Vysvetľuje ich narušený odtok tekutiny z tela. V tomto prípade je postihnutý aj srdcový sval..
 • Suchý kašeľ.
 • Bolesť alebo nepohodlie v pravej hypochondrii.
 • Ascites je kvapka v brušnej dutine. Zároveň sa výrazne zvyšuje brucho a hmotnosť osoby.
 • Celková slabosť, pocit nadmernej práce.
 • Studené nohy a ruky.
 • Malé množstvo moču, zriedkavé nutkanie na močenie.

Počas vyšetrenia lekári zistia sipot v pľúcach, arytmiu a stagnujúce procesy. V krčnej žile sa zvyšuje tlak.

Po nejakú dobu sa telo stále vyrovná so zvýšenou alebo zmenenou záťažou - napríklad sa zvyšuje srdcový sval alebo obličky vylučujú viac tekutín. Tento stav sa nazýva kompenzácia. Ale po chvíli alebo keď sa objavia ďalšie škodlivé faktory, telo prestane zvládať prácu a dôjde k dekompenzácii - zlyhanie srdca alebo obličiek, súkromné ​​infekčné choroby, poruchy dýchacích ciest.

Pre tretiu fázu cirhózy je charakteristický výskyt nasledujúcich príznakov:

 • závažný záchvat bolesti v oblasti pravej hypochondy. Niekedy sa nepríjemné pocity stanú trvalými a na ich odstránenie budete musieť brať silné lieky;
 • príznaky intoxikácie: horúčka, závraty, bolesti hlavy, nedostatok chuti do jedla;
 • dyspeptické poruchy: hnačka, zápcha, pálenie záhy, bolesť žalúdka, vracanie;
 • maternicové, žalúdočné, črevné krvácanie. Je to spôsobené skutočnosťou, že pečeň prestáva produkovať látky, ktoré viažu krv, a slezina, ktorá sa zväčšuje, prestane produkovať krvné doštičky;
 • metabolické poruchy vedú k atrofickým zmenám svalov, preto pacient stráca váhu a cíti sa slabý a letargický. V dôsledku zhoršeného metabolizmu bielkovín sa zvyšuje riziko zlomenín;
 • hormonálna nerovnováha znamená neplodnosť, impotenciu a zníženú sexuálnu túžbu;
 • intenzívne teplo;
 • splenomegália, to znamená zväčšenie veľkosti sleziny;
 • pokožka je suchá a vráskavá;
 • silné vyčerpanie;
 • začervenanie dlaní, chodidiel a prstov;
 • nespavosť;
 • agresie;
 • výrazné zvýšenie objemu brucha;
 • opuchy nôh;
 • stvrdnutie pečene;
 • Podráždenosť;
 • koža dostáva bronzovo žltý odtieň. Je to spôsobené skutočnosťou, že bilirubín sa začína hromadiť pod kožou.

U pacientov sa vyvinie silné svrbenie

Samostatne stojí za zmienku o zmenách duševného stavu pri cirhóze. Prečo sa to stane? Jedným z dôvodov je to, že toxické látky vstupujú do mozgu. V niektorých prípadoch sa pacienti potláčajú a strácajú orientáciu. Môžu sa vyskytnúť zmätenosť, depresia, podráždenosť, imaginárna úzkosť.

príčiny

Príčiny chronického srdcového zlyhania v dekompenzačnom štádiu sú rôzne choroby kardiovaskulárneho systému, ktoré neboli včas liečené..

K dekompenzovanému srdcovému zlyhaniu dochádza z nasledujúcich dôvodov:

 • Hypertenzia alebo skôr spustenie ireverzibilného procesu môže viesť k hypertenznej kríze.
 • Vrodené srdcové chyby. Toto sú abnormality srdcových chlopní, ktoré majú za následok poruchu srdca..
 • myokarditída.
 • Stabilná tachyarytmia.
 • Hypertrofická kardiomyopatia.

Vyššie uvedené dôvody sa týkajú srdcových patológií. Srdcové zlyhanie môže spôsobiť aj ďalšie faktory:

 • Chronický alkoholizmus.
 • Otrava bakteriálnou toxicitou.
 • Bronchiálna astma, ktorá sa neliečila a zmenila sa na zanedbanú formu.
 • Nesprávna liečba alebo jej neprítomnosť v prvom štádiu patológie.
 • Obezita.
 • cukrovka.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je anatomicky oslabené miesto vo svalovej membráne zvieraťa, do ktorého vnútorné orgány padajú a sú zachytené. U mačiek je to jedna z najčastejšie diagnostikovaných patológií, ktoré sa liečia konzervatívnymi metódami a chirurgickým zákrokom..
Bedrová hernia: príznaky a liečba Podľa názoru mnohých herniovaných diskov nájdených na MRI je niečo veľmi desivé, čo sa dá odstrániť iba chirurgickým zákrokom..
Pokúsme sa zistiť, čo je herniovaný disk a kedy ho používať?
Patológia, pri ktorej brušný pažerák a časť žalúdka cez zväčšený otvor bránice prenikajú do hrude a voľne sa vracajú do dutiny brušnej, sa nazýva kĺzavá prietrž pažeráka. Ochorenie je bežné, najmä u žien, pravdepodobnosť jeho vývoja sa zvyšuje s vekom.