loader

Črevná divertikulóza

Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.

Keď sa obsah čreva pohybuje v opuchnutých oblastiach, hromadí sa stolica. Ich dlhodobý pobyt v izolovanom stave vedie k hnitiu procesov, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ktorý môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Ak sa zistí podobný jav, diagnostikuje sa divertikulitída..

Závažnosť choroby je určená niekoľkými parametrami:

 • Stupeň zapojenia do procesu vrstiev črevnej membrány. Sú pravdivé (keď výstupok stúpa, sliznica a sval) a nepravdivé (v lúmenoch steny je iba sliznica nafúknutá ako vak).
 • Pôvod. Vrodené výčnelky sa uvoľňujú v čase tehotenstva a získané sa vytvárajú v priebehu rokov.
 • Nález: divertikulóza tenkého alebo hrubého čreva.
 • Spôsobom formovania: pulzujúce divertikulum vzniká mechanickým pôsobením na stenu traktu a adhézie napínajúce časť dutého orgánu smerom von ovplyvňujú tvorbu trakcie..

Terapeutické taktiky sa vyvíjajú na základe týchto parametrov.

príčiny

Podľa odborníkov sa divertikula v čreve môže vytvárať pod vplyvom nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • obštrukcia pohybu čriev (častá zápcha);
 • nadváhou;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • črevné infekcie;
 • ateroskleróza črevných ciev;
 • sedavý spôsob života;
 • veková kategória pacienta (nad 60 rokov);
 • dedičná predispozícia;
 • narušenie krvného obehu v črevných cievach;
 • chronické črevné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v chronickej forme.

Okrem toho sa môžu vytvoriť divertikuly s nesprávnou nevyváženou výživou pacienta. Vývoj tejto choroby môže byť vyvolaný nedostatkom dennej vlákniny, zneužívaním vajíčok, pekárskych výrobkov, mastných mäs a rýb.

Podľa lekárov sa divertikulóza vo väčšine prípadov začína vyvíjať v prítomnosti niekoľkých provokujúcich faktorov súčasne.

klasifikácia

Divertikly môžu mať pravý alebo nepravdivý pôvod.

Skutočné divertikuly sú tvorené vyčnievaním všetkých troch vrstiev črevnej steny. Falošné divertikuly sa tvoria iba z črevnej sliznice. Medzi svalovými vláknami teda vyčnieva malá časť sliznice črevnej steny.

V závislosti od toho, kedy sa divertikula vytvorila, sú rozdelené na vrodené a získané.

Vrodené divertikly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa a získané sa objavujú počas života človeka pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Je tiež obvyklé rozdeliť divertikulu podľa formovacieho mechanizmu na trakciu a pulzáciu.

Tvorba trakčných divertikúl je uľahčená predĺženým mechanickým preťažením črevnej steny, napríklad pri chronickej zápche..

Výskyt pulzujúcich divertikúl vyvoláva na pozadí genetickej tendencie predĺžený mechanický účinok, navyše tieto výčnelky sú na rozdiel od trakčných divertikúl malé a majú tvar lievika.

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

  • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe zozbieranej histórie, príznakov, laboratórnych testov krvi, moču, výkalov a röntgenových údajov..

Povinné testy na chorobu zahŕňajú:

 • všeobecná a klinická analýza krvi, moču, výkalov;
 • okultné krvné výkaly.

Inštrumentálne výskumné metódy:

 • kolonoskopia - vyšetrenie čreva pomocou endoskopu;
 • CT sken;
 • ultrazvuk
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie pomocou špeciálneho kontrastného média.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva so syndrómom dráždivého čreva, celiakiou, rakovinou, ischemickou kolitídou, apendicitídou..

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza je často asymptomatická, to však neznamená, že nie je nebezpečné. Toto ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebná liečba divertikulózy.

Okrem toho by sa malo začať ihneď po stanovení diagnózy lekárom, malo by sa prijať množstvo opatrení, aj keď choroba nespôsobuje nepohodlie.

Liečba drogami

Pri nekomplikovanej forme divertikulózy, ktorá má klinické prejavy, sa používa komplexná terapia. Zvyčajne sa skladá z liekov a stravy. Pacientom je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Antispasmodiká, napríklad No-shpa alebo Spasmol.
 2. Stimulanty gastrointestinálnej motility (Motilak, Motilium, Passasix atď.);
 3. laxatíva;
 4. Myotropické antispasmodiká - Bentsiklan, Papaverine, Drotaverina chlorid;
 5. Cholinoblokátory: Platifilín, Hyoscín-butylbromid;
 6. Blokátory kalciových kanálov: pinaveriabromid, mebeverín;
 7. Enzymatické látky sa odporúčajú na lepšie trávenie..

Ak je divertikulóza hrubého čreva sprevádzaná zápalovým procesom, môžu sa odporučiť antibiotiká. Trvanie liečby, spôsob podania a dávka liečiva sa volia individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Pri liečbe črevnej divertikulózy je potrebné prestať používať stimulačné laxatíva, pretože môžu viesť k zvýšenému tlaku v čreve a k výskytu bolesti. Mali by byť nahradené osmotickými preháňadlami a liekmi, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. To môže byť:

 • Laktulóza je osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice. Počiatočná dávka lieku je 15 - 45 ml., Podpora - 10 - 30 ml. o deň. Niekoľko dní po začiatku podávania, ak to nemá žiadny účinok, je možné vykonať úpravu dávky.
 • Semená šupiek semien. Nástroj vyrobený zo semien indického plantajna. Zmäkčuje črevný obsah a zvyšuje jeho objem. Denná dávka sa môže pohybovať od 2 do 6 vreciek.
 • Ak divertikulóza je sprevádzaná hnačkovým syndrómom, odporúčajú sa astringenty, absorbenty - bizmutové prípravky, smektitová dioktahedrálna a ďalšie..
 • Simethicone a iné podobné lieky sa predpisujú v prítomnosti nadúvania.

Alternatívne metódy liečby

S pomocou prírodných rastlinných prípravkov môžete vytvoriť pravidelnú evakuáciu stolice z čriev a chrániť jej sliznicu. Tento spôsob liečby sa môže použiť na nekomplikované formy divertikulózy..

Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 1. Infúzia mäty piepornej - má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu, pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť. 1 lyžička mäta pieporná (tráva sa dá používať ako čerstvá, tak suchá) je potrebné naliať 1 šálku vriacej vody, trochu trvať a piť tento chutný aromatický liečivý nápoj namiesto obvyklého čaju.
 2. Thorny infúzia - dokonale čistí črevá a normalizuje svoju prácu. Na prípravu liečivého nápoja je potrebné naliať 3 lyžice. l trnitá farba 1 liter vriacej vody a nechajte ju dobre uvariť. Výsledná infúzia sa odporúča vypiť 1 pohár pred jedlom, 4-krát počas dňa. Liečebný priebeh trvá 5 dní.
 3. Zmes jabĺk a pšenice je vynikajúcim prírodným liekom na čistenie čriev. Na prípravu lieku je potrebné kombinovať v rovnakých pomeroch semená klíčenej pšenice a zelených jabĺk rozdrvených na strúhadle. Odporúča sa užívať liek na prázdny žalúdok mesiac.
 4. Liečivá infúzia. Na prípravu takejto infúzie musíte vziať v rovnakom množstve sušený kôpor, bobule šípky, žihľavu a harmanček. 1 polievková lyžica. l bylinná zmes by sa mala naplniť 1 šálkou vriacej vody a nechať uvariť asi 3 hodiny. Odvar sa odporúča vypiť dvakrát denne po celý deň pred jedlom. Optimálne trvanie liečebného cyklu je 1,5 mesiaca.

gymnastika

Pravidelné cvičenie čriev s divertikulózou môže tiež pomôcť fyzioterapii. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a pravou rukou masírujte žalúdok v smere hodinových ručičiek, čím sa zvyšuje prítlačná sila v smere sigmoidálneho hrubého čreva (ľavá spodná časť brucha);
 2. V rovnakej polohe a otočte si nohy vo vzduchu, napodobňujte bicykel;
 3. Ležiaci na chrbte a pritiahnite si kolená 10krát;
 4. V rovnakej polohe sa pokúste hádzať narovnané nohy 10-krát nad hlavu;
 5. V ležiacej polohe ohnite kolená a časť 10-15 krát.
 6. Postavte sa na všetky štyri a striedavo zdvihnite každú nohu ohnutú na koleno;
 7. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbticu hore a dole;
 8. V stojacej polohe vyčnievajte a zatiahnite žalúdok, masírujte črevá.

Posilnená fyzická aktivita s divertikulózou sa neodporúča.

diéta

Správna výživa a strava sú dôležitou súčasťou liečby divertikulózy..

Strava by mala byť úplná, vyvážená, bohatá na živiny, mala by sa konzumovať podľa plánu, aby bola črevná pohyblivosť v poriadku. Musíte jesť v malých porciách 5-krát denne, skončiť s jedlom 4 hodiny pred spaním a nenosiť pevné oblečenie. Po jedle sa nezúčastňujte fyzickej aktivity, dodržiavajte režim práce a odpočinku.

Nezabudnite zahrnúť do stravy:

Varia sa bez mlieka, pretože mliečne výrobky zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynu. Pohánka, perlička, ovsené vločky sa považujú za najužitočnejšie..

Užívajte ich každý deň, lekári odporúčajú jesť otruby na raňajky, aby sa zlepšila črevná motilita.

Varte ich bez mäsového vývaru.

Je bohatá na výživné látky, mastné kyseliny, makro a mikroelementy, pre nich je lepšie ochutiť šaláty z čerstvej zeleniny. Ak máte obavy z ťažkej zápchy, ráno si môžete vypiť dezertnú lyžičku oleja.

Varené kurča je bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité v období regenerácie..

Varené ryby sú vhodné na trávenie..

 • V zložení vitamínov je prospešné čerstvé ovocie a zelenina..
 • Vláknové výrobky: ovsené vločky, otruby, chlieb, avokádo, sušené ovocie, orechy.
 • Minerálne vody mierne sýtené oxidom uhličitým, kompóty, kefír.

Čo nejesť

Čo by sa malo úplne opustiť v prípade choroby:

 • Zo všetkého vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​kyslého.
 • Úplne vylúčte rýchle občerstvenie, rezance a instantné zemiaky.
 • Zakázaný biely chlieb, múka a cestoviny.
 • Zdržte sa kávy, silného čaju, alkoholu, sódy, koncentrovaných štiav.
 • Vylúčime ryžu, krupicu, čokoládu, párky a údené výrobky.
 • Nejedzte kebab, mastné ryby, mäso, vyprážané zemiaky, koláče, koláče, pečivo.

Mali by ste začať týždeň bez mäsových a odtučnených výrobkov, zeleninovej polievky, obilia bez mlieka, čerstvého ovocia.

Zo zeleniny dávajte prednosť zeleným, v poludnie môžete ozdobiť varenými zemiakmi s letným šalátom, jogurtom alebo ovocím a pár hodín pred spaním - kefír s sušienkami.

Môžete pridať mäsové výrobky, na raňajky, tvaroh alebo ovsené vločky, potom 50 gramov orechov, na obed, rezance alebo zemiakovú polievku, pohánkovú kašu s kuracou karbanalou.

Občerstvenie - čaj so sušienkami alebo sušienkami, večera - varené zemiaky, posypané olivovým olejom s letným šalátom a kuracie prsia, 3 hodiny pred spaním - sušený ovocný kompot alebo jogurt.

Začneme raňajky s pohánkovou kašou, pijeme čaj, jesť otruby, na obed polievkové pyré s kuracou kotletkou, popoludňajší čaj a večeru - strúhané jablkové pyré. Pred spaním - kompot alebo kefír s krekrom.

Raňajky - tvaroh s hrozienkami a orechmi, obed - zeleninová polievka s kuracím vývarom, príloha zo zemiakov s prevarenou rybou, popoludňajšie desiatu - 50 gramov orechov, jablko a jogurt, večera - pohanková kaša s kuracou rolkou.

 • Piatok - plne venujte konzumácii ovocia.

Jeme otruby, banány, orechy, jablká, ovsené vločky, obilniny.

Na raňajky obilnín alebo tvaroh s orechmi, obed - krémová polievka s prílohou zemiakov a rýb. Snack - otruby s jogurtom alebo kefírom, večera - pohanková kaša s kuracím mäsom a zeleným šalátom, pred spaním - kefír alebo kompot.

Nezabudnite na silné pitie, vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

komplikácie

Zápal spôsobený divertikulózou môže viesť k komplikáciám. Napríklad sa môže začať krvácanie z čreva, ktoré sa prejavuje výskytom krvi v stolici. Pri otvorení divertikla a jeho vstupe do brušnej dutiny sa môže vyvinúť črevná obštrukcia alebo dokonca peritonitída (hnisavý zápal pobrušnice). Týmto nebezpečným komplikáciám choroby sa dá predísť včasnou lekárskou starostlivosťou..

Včasná diagnóza divertikulózy hrubého čreva pomáha predchádzať najzložitejším komplikáciám.

prevencia

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii choroby, ktorá môže zahŕňať nielen všeobecné opatrenia, ale aj používanie ľudových prostriedkov, receptov. Najčastejšie sa jedná o bylinné infúzie alebo odvary pripravené vo vriacej vode, napríklad z harmančeka, nechtíka, mäty a iných tonických zložiek. Je prijateľné používať čerstvé zeleninové šťavy. Z uvedených komponentov je tiež možné vyrábať čapíky nezávisle. Umožňujú vám zlepšiť tráviaci systém a neutralizovať zápalové procesy.

Keď hovoríme o všeobecných preventívnych opatreniach, znamenajú:

 • správna výživa, konzumácia dostatočného množstva potravín v súlade so stravovacím poriadkom;
 • vylúčenie zlých návykov, menovite závislosti od alkoholu a nikotínu;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu, pretože nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje nielen gastrointestinálny trakt, ale aj kardiovaskulárny systém;
 • včasné liečenie patológií, ako aj diagnostické opatrenia.

Prevencia, ako aj udržiavanie optimálnej životnej aktivity počas divertikulózy hrubého čreva je teda viac ako možné. Z tohto dôvodu je potrebné nezohľadňovať rušivé príznaky a včas sa poradiť aj s gastroenterológom, aby sa zabezpečila liečba..

Prognóza liečby

Úspech konzervatívnej liečby závisí od stupňa zanedbávania procesu. Komplexným liečením prvého záchvatu je možné dosiahnuť pozitívny účinok v 70% prípadov. Ak má pacient tretiu exacerbáciu, iba 6%. Ukázalo sa, že používanie stravy v nekomplikovaných prípadoch môže zlepšiť priebeh a zabrániť komplikáciám u 10% pacientov.

S krvácaním eliminovaným rôznymi spôsobmi dochádza k recidívam v 20 - 30% prípadov. Chirurgická liečba znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií. Ak sa zistí asymptomatická divertikulóza čreva, musí sa pri prevencii divertikulitídy a možných komplikácií postupovať podľa pokynov lekára..

Divertikulitída hrubého čreva

Bolesť v bruchu môže signalizovať vývoj rôznych chorôb. Takto sa môže prejaviť akútny zápalový proces v hrubom čreve - divertikulitída. Jeho vývoju predchádzalo dlhé obdobie asymptomatického alebo nízkopríznakového priebehu choroby. A pacienti najčastejšie nemajú ani podozrenie na žiadne patologické zmeny v čreve. Pozornejší prístup k vášmu zdraviu, pravidelné vyšetrenia a dietetická výživa znižujú riziko exacerbácií.

Čo sú divertikly?

Črevá zdravého človeka normálne vyzerajú ako dutá trubica pokrytá sliznicou. Zhromažďuje sa v záhyboch, pokryté množstvom klkov. Niekedy sa menia črevné tkanivá, môžu sa v nich objaviť vrecovité výčnelky (vaky). Takéto novotvary sa nazývajú divertikly a keď sa objavia, lekári diagnostikujú chronickú divertikulózu. Výskyt takého ochorenia je spojený so zníženým obsahom vlákniny v dennom menu, so zvýšením intraluminálneho tlaku v črevnej dutine a tiež so slabosťou stien čreva..

Vrecká môžu mať rôzne veľkosti, od 3 mm po veľké výčnelky niekoľko centimetrov. Ich prítomnosť spravidla neovplyvňuje blahobyt. Ak má pacient nejaké negatívne príznaky, nemusí vyhľadať pomoc. Návšteva u lekára tiež vždy nekončí správnou diagnózou. Pri rozmazanom klinickom obraze diagnóza najčastejšie znie ako dyskinéza hrubého čreva alebo chronická kolitída.

Divertikuly sa môžu objaviť v rôznych častiach hrubého čreva. Najčastejšie sa nachádzajú v sigmoidnej zóne hrubého čreva. Zriedka sú divertikly lokalizované pod Douglasovým priestorom, netvoria sa v konečníku.

Symptómy divertikula

Vzhľad divertikúl sa môže prejavovať bolesťou rôzneho stupňa závažnosti a lokalizácie:

 • Prerušovaná bolesť v ľavom, strednom alebo dolnom bruchu. Tento príznak je periodický. Bolesť sa môže podobať kŕču a môže byť akútna, je tiež možné, že sa vyskytne tupá bolesť. Ich výskyt je spojený s nižšou črevnou motilitou a zvýšením vnútorného tlaku..
 • Bolesť sama osebe zmizne, ale časom sa zvyšuje.
 • Možno, že sa objaví bolesť pripomínajúca zápal slepého čreva (vyskytuje sa v pravej iliakálnej oblasti). Takýto príznak sa môže objaviť aj v prípade, že sa na ľavej strane v dutine sigmoidného hrubého čreva vytvorili divertikuly..
 • Bolesť môže byť spôsobená dolnou časťou chrbta, konečníka, chvostovej kosti, gluteálnej alebo trieslovej oblasti.
 • Bolesť sa môže po defekácii alebo prirodzenom výtoku plynov výrazne zmierniť alebo zmiznúť.
Foto: jaojormami / Shutterstock.com

Okrem bolesti pacienta môžu rušiť ďalšie príznaky divertikulózy hrubého čreva, najmä:

 • pocit nedostatočného vyprázdnenia po vyprázdnení;
 • viacnásobné akty defekácie, ako aj falošné túžby;
 • časté a objemové vypúšťanie plynov, pocit nadúvania;
 • hlienový výtok z konečníka;
 • zápcha (vrátane pravidelnej), ktorú možno nahradiť voľnými častými stolicami.

Zriedka sa divertikula cíti pocítením krvácania z konečníka. Takýto príznak sa môže objaviť v rozpore s integritou črevných kapilár..

divertikulitída

O divertikulitíde sa hovorí, že keď pacient začne zápalový proces v jednej alebo viacerých divertikulách. Tento stav sa môže vyvinúť asi u štvrtiny pacientov s divertikulárnou chorobou. Divertikulitída sa prejavuje:

 • akútny nástup - pacient sa obáva silnej bolesti a kŕčov svalov umiestnených v prednej brušnej stene (zvyčajne v ľavej dolnej časti);
 • zvýšenie ukazovateľov teploty, zimnica;
 • strata chuti do jedla, nevoľnosť a zvracanie;
 • poruchy stolice (hnačka alebo zápcha).

Ak zápalový proces vedie k podráždeniu močového mechúra, je možný vývoj porúch močenia.

Príčiny divertikulitídy

Zistilo sa, že vývoj divertikulitídy je spojený s aktivitou črevných baktérií. Spôsobujú zápalový proces. Spúšťanie výskytu divertikulitídy môže:

 • mikro- alebo makroperforácia (prasknutie) divertikla;
 • rôzne infekčné choroby, vrátane vírusovej etiológie (napríklad cytomegalovírusu);
 • nesprávna výživa, najmä pravidelná konzumácia červeného mäsa a nedodržiavanie stravy;
 • zápcha atď..

Koloniálna divertikulitída postupuje, ak sa vo výčnelku hromadí výkaly. Baktérie sa v nich môžu aktívne množiť, čo vyvoláva zápal.

diagnostika

Ak pacient ide k lekárovi so sťažnosťami na akútnu bolesť brucha, existuje podozrenie na divertikulitídu:

 • po zhromaždení lekárskej anamnézy pacienta (choroba sa často vyvíja v starobe) a po dôkladnej analýze sťažností charakteristických pre divertikulárnu chorobu;
 • na základe prieskumnej rádiografie s kontrastným médiom (takáto štúdia pomáha vidieť divertikulum a vylúčiť jeho perforáciu);
 • pomocou endoskopického vyšetrenia (spravidla sa vykonáva po potlačení akútneho zápalového procesu);
 • pomocou počítačovej tomografie s kontrastným médiom (ide o najinformatívnejšiu diagnostickú metódu).
Foto: samunella / Shutterstock.com

Zápal divertikula má príznaky podobné iným ochoreniam (zápal slepého čreva, rakovinové nádory, zápalové patológie, atď.). Preto pacienti potrebujú povinné podrobné vyšetrenie.

Liečebný režim

Liečba divertikulitídy je zameraná na:

 • odstránenie príznakov choroby;
 • potlačenie zápalového procesu;
 • predchádzanie komplikáciám alebo ich eliminácia;
 • normalizácia funkcie čriev;
 • prevencia progresie ochorenia.

Gastroenterológ sa špecializuje na liečbu divertikulitídy. Ak choroba pokračuje nekomplikovanou formou, ambulantná liečba je povolená pod dohľadom lekára. Avšak vývoj komplikácií, prítomnosť príznakov peritoneálneho podráždenia a leukocytózy vyžaduje hospitalizáciu pacienta na lôžkovom oddelení. Terapia môže zahŕňať konzervatívne metódy expozície a chirurgický zákrok. Dôležitú úlohu hrá diétna terapia. V prvých dňoch ochorenia môže byť pacientovi podaná iba intravenózna (parenterálna) výživa. Ak je divertikulitída ľahká, strava by mala byť prísna: tekutá v súlade s Pevznerovou tabuľkou č. 1a.

Drogová liečba divertikulitídy

Klasický liečebný režim pre akútnu divertikulitídu vyskytujúci sa s miernou až stredne závažnou závažnosťou zahŕňa nasledujúce:

 • antibakteriálne lieky na potlačenie črevnej cesty;
 • lieky, ktoré normalizujú črevnú motilitu (preháňadlá, prokinetika, antispasmodiká);
 • protizápalové a antimikrobiálne činidlá;
 • lieky, ktoré obnovujú úplnú črevnú mikroflóru.

Aj po potlačení akútneho zápalového procesu bude pacient potrebovať podpornú terapiu. Ak konzervatívna liečba nemá pozitívny účinok alebo je komplikovaná, je potrebný chirurgický zákrok.

Foto: Imagesines / Shutterstock.com

Antibiotiká v liečbe divertikulitídy

Pacienti s miernou divertikulitídou sa zvyčajne predpisujú:

 • Metronidazol (dostupný pod obchodným názvom Trichopol alebo Flagil). Tento liek účinne ničí protozoá a anaeróbne baktérie, ktoré sa môžu množiť v črevách. Klasická dávka je 500 mg súčasne, pričom sa berú 2 p. za deň.
 • Trimethoprim alebo sulfametoxazol (pod obchodným názvom Biseptol alebo Bactrim). V prvých troch dňoch ochorenia sa užíva 960 mg denne, potom sa dávka zníži na 480 mg denne.
 • Amoxicilín s kyselinou klavulanovou (pod obchodným názvom Amoxiclav, Augmentin). Štandardná dávka je 875 mg amoxicilínu a 125 mg kyseliny klavunánovej 2 r. za deň.
 • Ciprofloxacín (pod obchodným názvom Ciprobay alebo Ciprolet). Štandardná dávka je 500 mg súčasne, pričom sa berú 2 p. o deň.
 • Moxifloxacín (pod obchodnými názvami Avelox, Vigamox). Používa sa ako alternatíva k penicilínom a metronidazolu. Klasické dávkovanie - 400 mg za deň.

Ak je ochorenie mierne, antibiotiká sa podávajú intravenózne / kvapkaním. Drogy výberu sú:

 • meropeném;
 • ciprofloxacín;
 • cefotkasim;
 • amoxicilín s kyselinou klavulanovou;
 • metronidazol.

Po potlačení akútneho zápalu sa vykonáva symptomatická liečba. Ďalej je doplnený klasickým režimom divertikulózy, ktorý prebieha bez exacerbácie.

Kedy je potrebný chirurgický zákrok??

Chirurgická liečba divertikulitídy môže byť urgentná alebo plánovaná. Núdzová chirurgia je nevyhnutná pre pacientov, ktorých stav predstavuje vážne ohrozenie života. To sa týka:

 • perforácia (prasknutie) divertikla do brušnej dutiny, ktorá je sprevádzaná výskytom difúznej peritonitídy;
 • črevná obštrukcia;
 • masívne krvácanie.

Operácia (najčastejšie plánovaná) sa vykonáva aj vtedy, ak konzervatívna terapia nemá pozitívny účinok. Medzi ďalšie indikácie pre chirurgický výkon:

 • prítomnosť fistúl (patologických dier);
 • tvorba chronických infiltrátov podobných nádoru;
 • systematický relaps ochorenia.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Výber spôsobu zásahu si však zvolí lekár podľa:

 • typ komplikácií a výskyt choroby;
 • prítomnosť zápalových zmien v samotnom divertikule, priľahlých črevných stenách a iných tkanivách pobrušnice;
 • prítomnosť zápalu, ktorý sa vyskytol po obvode lézie alebo peritonitídy;
 • sprievodné zdravotné problémy.
Foto: Nestor Rizhniak / Shutterstock.com

Operácia najčastejšie zahrnuje úplné odstránenie postihnutej časti čreva. Pri absencii akútneho zápalu vykonávajú chirurgovia súčasne s resekciou čreva anastomózu - spájajú jednotlivé časti čreva navzájom. Akútny zápalový proces to však neumožňuje. V takejto situácii sa pacienti dostanú na prednú brušnú stenu s kolostómiou (umelé otvorenie pre odchod črevného obsahu). Po normalizácii stavu sa vykoná druhý zákrok s použitím anastomózy.

Ďalší manažment pacientov

Po úspešnom potlačení akútneho zápalového procesu spôsobeného divertikulitídou hrubého čreva pokračuje liečba. Pacient vyžaduje pravidelné monitorovanie pomocou kloproctológa alebo gastroenterológa. Je mu predpísané množstvo liekov, ktoré sa musia užívať systematicky alebo samozrejme. Pacientovi sa tiež odporúča strava. Pri zostavovaní dennej stravy musíte:

 • zahrnúť do ponuky potraviny bohaté na vlákninu;
 • Doplnková výživa doplnkami z otrúb;
 • vylúčiť použitie výrobkov, ktoré vyvolávajú zvýšenú tvorbu plynu;
 • odmietajú používať semená, plody s významným počtom zŕn;
 • vylúčiť použitie nadmerne hrubého vlákna (napr. repa, reďkovka).

Správna strava znižuje riziko recidívy divertikulitídy.

V prítomnosti črevných divertikúl je potrebné pravidelne podstúpiť röntgenové vyšetrenie s kontrastom, ako aj kolonoskopiou. Takéto postupy sa spravidla vykonávajú najmenej raz za tri roky (pri absencii exacerbácií). Rutinná diagnostika pomáha zaistiť žiadne zmeny rakoviny.

Možné komplikácie

Zapálené divertikuly môžu viesť k rôznym komplikáciám:

 • Perforácie. Ak sa divertikulum pretrhne do brušnej dutiny, pacient má príznaky akútnej peritonitídy. Zlom v retroperitoneálnom tkanive alebo v oblasti medzi jednotlivými medzivrstvovými listami je plný výskytu infiltrátu alebo abscesu. Ak zápalový proces pokračuje pomaly, je možné, že sa objaví zakrytá perforácia. Stojí za zmienku, že peritonitída s exacerbáciou divertikulárnej choroby sa dá vysvetliť aj vytvorením abscesu. Absces sa môže objaviť v hrúbke črevnej steny v dôsledku zápalu, opuchu a obštrukcie divertikla..
 • Krvácajúci. Pri divertikulóze môže dôjsť ku krvácaniu aj bez zápalového procesu. Najčastejšie sa spontánne zastaví bez liečby. Krvácanie však zriedka nadobúda masívny bohatý charakter, spôsobuje kolaps alebo dokonca smrť.
 • Črevná obštrukcia. Progresívny zápalový proces môže byť sprevádzaný výskytom infiltrátu, výskytom adhézií a rozvojom kŕčov. Všetky tieto faktory môžu spôsobiť črevnú obštrukciu..
 • Fistuly. Divertikulitída môže viesť k tvorbe patologických dier komunikujúcich hrubé črevo s močovým mechúrom, vaginou atď. V závažných prípadoch je možné vytvoriť komplexný systém fistuóznych priechodov, pri ktorých sa patologická diera otvorí na koži brucha..
 • Malabsorpcia. Nadmerný rast bakteriálnej flóry s divertikulitídou môže viesť k strate množstva živín vstupujúcich do tráviaceho traktu. V tomto prípade je pacient narušený metabolizmom a metabolizmom vitamínov.

Včasný prístup k lekárskej starostlivosti pre divertikulitídu a dodržiavanie lekárskych odporúčaní pre divertikulózu pomáha predchádzať komplikáciám.

Koloniálna divertikulóza

Doterajší stav techniky Kolonálna divertikulóza alebo divertikulárna choroba je patológia, pri ktorej sa na stenách hrubého čreva tvoria herniformné alebo vrecovité výčnelky. Spravidla sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo vekovej kategórii po 40 rokoch. Najväčšie riziko vzniku choroby sú ženy (dvakrát častejšie ako muži) a staršie osoby. Zriedkavé prípady vrodenej divertikulózy sa tiež vyskytujú..

Patológia je najčastejšie sekundárna a vyvíja sa v spojení s inými gastroenterologickými poruchami. V prípade včasnej návštevy gastroenterológa nepredstavuje vážne nebezpečenstvo a je liečený liekmi. Toto ochorenie však niekedy môže viesť k závažným komplikáciám, ktoré si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok.

Etiológia divertikulózy

Špecialisti rozlišujú medzi príčinami získanej a vrodenej divertikulózy.

Príčiny získanej formy choroby:

 1. Zmeny svalov spojené s vekom (dystrofia, atrofia, vymiznutie kolagénu a elastínu, riedenie), najmä u starších pacientov (nad 60-70 rokov);
 2. Nedostatočné množstvo fyzickej aktivity, sedavý spôsob života;
 3. Ťažká fáza obezity;
 4. Pravidelné porušovanie výživy;
 5. Dlhodobé používanie preháňadiel;
 6. Dôsledky zápalu pri dlhodobých potravinových infekciách;
 7. Nesprávna výživa. Zneužívanie mastných a korenených jedál, vajec, marinád, údeného mäsa a rýb, silného čaju alebo kávy, nápojov sýtených oxidom uhličitým, chleba z bielej múky;
 8. Nedostatok vlákniny;
 9. Závislosť od alkoholu;
 10. Ateroskleróza črevných ciev;
 11. Ischemická choroba srdca;
 12. Tlak v čreve;
 13. Chronická zápcha
 14. nadúvanie.

Príčiny vrodenej formy ochorenia:

 1. Vrodená slabosť spojivového tkaniva;
 2. Vrodené poškodenie motora;
 3. Iracionálna výživa počas tehotenstva;
 4. Degeneratívne lézie čreva;
 5. Vrodené chyby tráviaceho traktu.

PATHOGÉZA DIVERTICULÓZY

Divertikuly sú cirkulárne herniformné výčnelky na stenách hrubého čreva (zriedka sa vyskytujú v tenkom čreve). Za hlavné príčiny divertikula sa považujú zmeny súvisiace s vekom v črevných svaloch a ich slabá odolnosť voči rôznym zaťaženiam v miestach vyčerpania, črevné kŕče a vysoký tlak v črevných dutinách, narušený prietok krvi a výživa črevných svalových stien..

Závažnosť patológie sa určuje na základe príčin divertikulózy, počtu a kvality formácií na stenách čreva, štádia vývoja choroby, individuálnych charakteristík a veku pacienta. V súlade s diagnózou lekár predpisuje liečbu pacientovi alebo ho nasmeruje na chirurgický zákrok.

KLASIFIKÁCIA DIVERTICULÓZY

Lekári rozlišujú tieto typy divertikulózy:

 1. Vrodená divertikulóza hrubého čreva;
 2. Získaná divertikulóza hrubého čreva.

V závislosti od príčiny vzniku patológie a štruktúry formácií sa divertikula rozdeľuje na pravú (všetky vrstvy čreva sa nachádzajú v stene formácie vaku) a nepravé (tvoria sa iba z črevnej sliznice)..

V závislosti od mechanizmu tvorby divertikúl sa delia na:

 1. Pulzácia. Vznikajú v dôsledku dedičného alebo získaného oslabenia tkanív črevnej steny, zvýšeného vnútorného tlaku. Forma je kruhová;
 2. Trakčné. Tvoria sa dlhodobým natiahnutím tkaniva čriev (jazvy, adhézie).
 3. Zmiešané. Kombinujte príznaky pulzujúcich a trakčných divertiklov. Rozdeľujú sa tiež na asymptomatické (klinické príznaky chýbajú alebo nie sú významné), so zrejmými príznakmi (je pozorovaný celý obraz patológie) a komplikované.

Divertikuly sa tiež líšia podľa miesta:

 1. Divertikuly sigmoidálneho hrubého čreva. Zoznámte sa najčastejšie;
 2. Divertikuly priečneho hrubého čreva;
 3. Divertikuly hrubého čreva.

PRÍZNAKY DIVERTICULÓZY

Divertikulóza hrubého čreva veľmi často nemá výrazné príznaky, takže pacient nemusí vedieť o prítomnosti choroby až do konca svojho života. Patológia sa dá zistiť náhodne pri diagnostike iných chorôb gastrointestinálneho traktu alebo pri rutinnom vyšetrení.

Špecialisti rozlišujú nasledujúce príznaky divertikulózy hrubého čreva:

 1. Pravidelné boľavé bolesti na ľavej strane brucha, ktoré spôsobujú konečník, spodnú časť chrbta, slabiny alebo zadok;
 2. Nepohodlie v bruchu, najmä po jedle;
 3. Zväčšený žalúdok;
 4. Rachotenie v žalúdku;
 5. Znížená chuť do jedla;
 6. Veľmi rýchly pocit sýtosti pri jedle;
 7. Falošné nutkanie alebo bolesť v pohybe čriev;
 8. Striedavé obdobia zápchy a hnačky;
 9. Krv a hlien vo výkaloch;
 10. nadúvanie;
 11. Nevoľnosť a zvracanie.

Vývoj divertikulózy hrubého čreva je sprevádzaný:

 1. Nástup bolestivého zhutnenia v ľavom dolnom bruchu;
 2. Namáhané svaly brucha;
 3. Záchvaty horúčky;
 4. Zvýšená bolesť brucha.
 5. bolesti hlavy;
 6. závraty;
 7. Únava a zdravotné postihnutie;
 8. Nevoľnosť a zvracanie;
 9. Ostré chudnutie;
 10. Bledá koža.

Všetky vyššie uvedené príznaky sa môžu vyskytnúť pri iných ochoreniach gastrointestinálneho traktu. Na presné určenie príčiny ochorenia a predchádzanie komplikáciám je dôležité čo najskôr navštíviť gastroenterológa a vykonať komplexné vyšetrenie..

KOMPLIKÁCIE DIVERTICULÓZY

Ak nebudete liečiť divertikulózu, môžu sa vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

 1. Abscedující. Divertikulum sa zmení na absces a môže uzavrieť výstup do čriev;
 2. Ruptúra ​​divertikla a peritonitídy;
 3. Obštrukcia čriev. Pozorujú sa závažné poruchy pohyblivosti čriev, chronická zápcha;
 4. Krvácajúci. Krv a krvné zrazeniny sa objavujú v stolici, vyskytujú sa poklesy tlaku, závraty a tachykardia;
 5. Fistulous pasáže do susedných orgánov;
 6. polypy;
 7. Zhubný nádor.

Metódy diagnostiky divertikulózy hrubého čreva:

 1. Rozhovor a vyšetrenie pacienta. Lekár sa oboznámi s anamnézou choroby, výživovými charakteristikami pacienta, vykonáva búšenie srdca, meria teplotu, pozerá na pokožku a počúva sťažnosti pacienta;
 2. Všeobecná analýza moču a krvi, biochémia krvi;
 3. Coprogram;
 4. Analýza výkalov okultnej krvi;
 5. Bakteriálne výsevy trusu;
 6. Ultrazvuk brucha. Diagnóza odstráni podobné patológie a identifikuje divertikulu, ich povahu a vonkajšie parametre;
 7. Rôntgenová difrakcia s použitím kontrastného činidla (bárium);
 8. Endoskopické vyšetrenie. Používa sa na detekciu zápalových procesov;
 9. kolonoskopia
 10. sigmoidoscopy.

LIEČBA

Lekári používajú dva typy liečby divertikulózy hrubého čreva - konzervatívny a chirurgický (chirurgický).

S asymptomatickým priebehom choroby sú pacientom predpísaná konzervatívna liečba:

 1. Návštevy gastroenterológa a terapeuta každých 6 mesiacov na kontrolu choroby;
 2. Strave. Zahrnutie potravín s vlákninou a prísnym dodržiavaním diéty;
 3. Úplné vylúčenie klystírov a preháňadiel.

Pri lekárskom ošetrení sú predpísané lieky:

 1. Gastroprotektory založené na rebamipide (rebagit) na obnovenie integrity gastrointestinálnej sliznice a zníženie zápalu v čreve;
 2. spazmolytiká;
 3. Prokinetika (Itomed);
 4. Antibiotiká, antiseptiká a osmotické preháňadlá, ak sa divertikulitída rozliala;
 5. Vitamínové a minerálne komplexy.

Strava na divertikulózu hrubého čreva má svoje vlastné vlastnosti:

 1. Hovädzie a kuracie vývary;
 2. Pšenica a pohánka;
 3. Ovocie a zelenina pečené, dusené, varené alebo dusené;
 4. Mliečne výrobky;
 5. Šťavy z ovocia, zeleniny a bobúľ;
 6. Rastlinné tuky;
 7. Ovsené otruby;
 8. Tekutina (2 litre);
 9. Dekorácie a dusené slivky, sušené marhule.

Počas liečby by ste mali vylúčiť vyprážané, nakladané, mastné a korenené jedlá, krupicu a ryžu, strukoviny, párky a párky, mastné mäso a ryby, pečivo, cestoviny, vajcia vo veľkom množstve, kávu, sýtené a alkoholické nápoje, hrozno, banány, ananásy, tomel, plnotučné mlieko, výrobky z kakaa. Musíte jesť 4-5 krát denne, v malých porciách a opatrne žuť jedlo.

Dôležitou podmienkou pre zotavenie je fyzická aktivita, cvičebná terapia a cvičenie svalového lisu.

V prípade závažných komplikácií lekár predpíše chirurgickú liečbu. Je nevyhnutná na perforáciu čreva, peritonitídu, krvácanie v čreve, úplnú obštrukciu čreva, divertikulum na abscesy a hrozbu abscesu. Riziko opakovanej divertikulózy po operácii sa vyskytuje u 20 - 25% pacientov.

PROGNÓZA A PREVENCIA

Prognóza u všetkých pacientov s diagnózou divertikulózy hrubého čreva je priaznivá s včasnou lekárskou starostlivosťou. Inak môžu vzniknúť závažné komplikácie a potreba okamžitého chirurgického zákroku..

Aby sa zabránilo divertikulóze hrubého čreva, odporúča sa dodržiavať diétny režim a zloženie predpísané lekárom a posilniť brušné svaly..

Divertikulóza hrubého čreva

Všeobecné informácie

Divertikulóza hrubého čreva je ochorenie charakterizované tvorbou cirkulárnych výčnelkov (divertikúl) v stene čreva. V 30% prípadov sa takéto útvary nachádzajú v sigmoidnom hrubom čreve, menej často v dvanástniku a pažeráku. Toto ochorenie zvyčajne postihuje pacientov starších ako štyridsať rokov..

Vlastná divertikula je patologická formácia, ktorá je výsledkom dystrofických zmien svalových stien čreva a zhoršenej motility čreva. Môže to byť spôsobené degeneratívnymi procesmi súvisiacimi s vekom, aterosklerózou a ischemickými poruchami..

Tiež by sa malo dbať na životný štýl ľudí, zníženie používania rastlinných potravín a hnedého chleba, so zvýšením stravy jedál z mäsa a múky, so stravou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva..

Zápcha, obezita, nadmerná tvorba plynov, črevné infekcie môžu okrem toho prispieť k ďalším príčinám divertikulózy a rozvoju divertikúl. Zvýšenie tlaku v čreve vedie k tomu, že niektoré časti hrubého čreva sa vydúvajú, čím sa vytvára divertikulum. Postupom času sa jeho steny stenčili, čo vedie k tvorbe dier v čreve.

Príznaky divertikulózy hrubého čreva

Toto ochorenie je často asymptomatické, možné prejavy divertikulózy môžu byť:

 • bolesť v ľavom bruchu má tendenciu ju zvyšovať;
 • poruchy normálnej stolice, striedanie tekutých hnačiek a zápchy;
 • dunenie v žalúdku;
 • občas nevoľnosť a zvracanie.

Ak sa začne zápal, príznaky divertikulózy hrubého čreva sa prejavia zvýšením teploty, v stolici sa nachádza krv, hlien, nadúvanie je rušivé. Možno preto je už možné konzultovať s lekárom s ťažkým zápalom..

Diagnóza divertikulózy hrubého čreva

Diagnózu divertikulózy hrubého čreva určuje gastroenterológ. Po prehliadke a vyšetrení pacienta je lekárovi predpísaný krvný test a stolica, ako aj irigoskopia a kolonoskopia. Typicky sa pacienti sťažujú na pocit nepohodlia v bruchu, oneskorenú stolicu, prípadne - bolesť v ľavom ileu. Irrigoskopia je röntgenové vyšetrenie čreva s predbežným vyplnením kontrastom s použitím báriového klyzmy. Kolonoskopia sa vykonáva pomocou skúmavky vstupujúcej cez konečník. Kolonoskopia vám umožňuje presne určiť prítomnosť a stav sliznice divertikúl a dĺžku zápalového procesu. Kolonoskopia sa používa v prípadoch, keď existuje naliehavá potreba. Oba postupy sú dosť bolestivé.

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Ochorenie si vyžaduje dlhodobú liečbu, dodržiavanie režimu, diétu. Liečba divertikulózy hrubého čreva sa zvyčajne vyskytuje doma, v prípade divertikulitídy (zápalu) - v nemocnici.

Doma sa predovšetkým snaží normalizovať stolicu. To vám umožňuje zabrániť výskytu divertikúl. Lekár predpisuje diétu s vysokým obsahom rastlinných potravín a otrúb. Je tiež potrebné konzumovať veľa tekutín, výhodne v teplej forme, ktorá zabráni tvorbe tuhých výkalov. Pri hnačkách sa predpisujú adstringenty, napríklad biela hlina. Hlavnou úlohou je zabrániť komplikáciám divertikulózy hrubého čreva.

Pokiaľ ide o silnú bolesť, predpisujú sa spazmolytiká, ako aj lieky na normalizáciu črevnej motility, napríklad cisaprid..

Liečba divertikulózy hrubého čreva v prítomnosti zápalu sa uskutočňuje širokospektrálnymi antibiotikami. Strava neobsahuje strusku s obmedzeným množstvom vlákniny. Niekedy je predpísaná fyzioterapia. V extrémnych prípadoch, pri neúčinnej terapii, krvácaní a perforáciách, môže byť predpísaný chirurgický zákrok, ktorým je odstránenie postihnutej oblasti hrubého čreva..

Divertikulóza hrubého čreva - čo to je a ako s tým zaobchádzať

Divertikulóza je zápalové ochorenie čriev, ktoré sa vyznačuje tvorbou vyvýšených výstupkov na svojich stenách. Ochorenie postihuje ľudí vo vyššom veku v spojení so znížením imunitnej odolnosti tela voči rôznym nepriaznivým faktorom. Divertikulárna choroba nie je sprevádzaná zjavnými príznakmi, takže ju možno ľahko zamieňať s inými chorobami čreva. Pozrime sa, čo je divertikulóza hrubého čreva, aké príznaky môžu naznačovať patológiu a aká liečba by sa mala použiť na dosiahnutie dobrého výsledku..

Charakterizácia divertikulózy a príčiny jej výskytu

Divertikula sa zvyčajne vyskytuje na črevnej sliznici. Navonok sa podobajú prietrži. Okrem čriev sa takéto formácie môžu vyskytovať v dutine žalúdka a pažeráka. Ochorenie sa vyvíja nasledovne: podvýživa a nízka fyzická aktivita vedú k poruchám črevnej motility. To vedie k častému nadúvaniu, zápche, zvyšujúcemu sa tlaku v črevách. Výsledkom je bolestivé formácie - divertikly.

Tvorba divertikula môže byť tiež ovplyvnená slabosťou svalov v priečnej časti hrubého čreva..

Podľa štatistík sa divertikula hrubého čreva vyskytuje u 70% pacientov. V tenkom čreve sa tvoria menej často a v konečníku sa vôbec nevyskytujú..

Mechanizmus divertikulózy

Divertikulóza je náchylnejšia na ľudí žijúcich v rozvinutých krajinách. Zneužitie rýchleho občerstvenia z mäsového cesta vedie k narušeniu tráviaceho systému a tvorbe divertikulárnych vakov. Tvorba divertikula je podporovaná zvýšenou tvorbou plynov, črevnými infekciami, obezitou a pravidelným príjmom preháňadiel..

Silný tlak na črevnú stenu v dôsledku neustáleho nadúvania a zadržiavania stolice vedie k tvorbe vypuklých vreciek.

Väčšina divertikulárnych vreciek sa nachádza v sigmoidálnom hrubom čreve. V porovnaní s inými časťami čreva má veľa zákrut a malý priemer. Jeho hlavnou funkciou je hromadenie a zhutňovanie výkalov. V prípade narušenia črevného traktu sa zvyšuje tlak na sigmoidné hrubé črevo, jeho steny sa napínajú. Súčasne dochádza k kompresii črevných ciev, zhoršeniu krvného obehu, svalovej atrofii a zhoršenej črevnej motilite, čo vedie k rozvoju sigmoidnej divertikulitídy hrubého čreva a distálneho hrubého čreva..

Známky divertikulózy

Črevná divertikulóza je sprevádzaná týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, zvracanie;
 • nadúvanie a nadúvanie;
 • bolesť v ľavom bruchu, v stúpajúcej časti - vpravo, horšie po jedle;
 • hnačka;
 • zápcha
 • prítomnosť mukóznych a krvných nečistôt v stolici;
 • falošné nutkanie na defekáciu;
 • krvácanie z čreva.

Takéto nešpecifické príznaky môžu naznačovať mnoho ďalších chorôb tráviaceho systému. Okrem toho divertikulóza u 80% pacientov prebieha latentne..

Najčastejšie, a to v 80% prípadov, je diagnostikovaná nekomplikovaná forma divertikulózy hrubého čreva. Ochorenie nie je sprevádzané závažnými príznakmi, ak existuje jedna divertikula. Pacienti s divertikulitídou preto neponáhľajú vyhľadať pomoc lekára. V niektorých prípadoch lekári nedokážu stanoviť presnú diagnózu. U pacientov sa často diagnostikuje dysbióza, dyskinéza hrubého čreva, kolitída atď. Avšak nekomplikovanú divertikulózu hrubého čreva možno stále pozorovať takými prejavmi, ako je paroxyzmál, bolesť v ľavej polovici brucha, pod pupkom a v dolnej časti..

Bolesť môže ustupovať sama osebe alebo naopak, môže sa zosilniť po jedle. Niekedy sa môže bolesť šíriť do konečníka, bedrovej a sakrálnej chrbtice, do gluteálnej a ingvinálnej zóny.

Aké nebezpečenstvo je divertikulóza??

Divertikulóza vedie k vážnemu poškodeniu čriev, čo následne spôsobuje množstvo nebezpečných komplikácií, ako napríklad:

 • Obštrukcia čriev;
 • zápal pobrušnice;
 • fistulas;
 • absces;
 • Krvácanie z čreva;
 • Divertikulárna perforácia;
 • Retroperitoneálny priestor hlienu.

Okrem vyššie uvedených komplikácií je divertikulóza nebezpečná, pretože môže viesť k rozvoju rakovinových nádorov v čreve..

V divertikle sa často vyskytujú zápaly. Tento jav sa nazýva divertikulitída sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • Horúčka;
 • Intoxikácia tela;
 • Horúčka;
 • Bolesť v bruchu;
 • Črevné poruchy.

Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, mala by sa začať liečba divertikulózy v počiatočných fázach jej vývoja. Moderné diagnostické metódy umožňujú včasné odhalenie patológie, ak osoba starostlivo monitoruje svoje zdravie a podrobuje sa pravidelným lekárskym vyšetreniam na účely prevencie..

Ak zistíte príznaky divertikulitídy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

video:

Diagnóza divertikulózy

Pred začatím liečby divertikulózy je potrebné podstúpiť sériu diagnostických opatrení na potvrdenie diagnózy. Pacientovi sú predpísané nasledujúce postupy:

Pri kolonoskopii a irrigoskopii by ste mali najskôr očistiť telo. V tomto prípade sa používajú prášky Fortrans. Kontrastné činidlo pre irrigoskopiu sa injektuje do sigmoidného hrubého čreva pomocou klystýru.

Pri použití tenkej hadice s videokamerou je sigmoidné hrubé črevo čreva starostlivo viditeľné do 1,5 m. Hadica sa vloží do konečníka v lokálnej alebo celkovej anestézii. Trvanie procedúry závisí od toho, ako dobre boli umyté črevá..

Ako liečiť divertikulózu

Liečebný plán na divertikulózu sa pripravuje v závislosti od celkového stavu pacienta, formy ochorenia a prítomnosti komplikácií. V prípade, že divertikulóza pokračuje bez príznakov a je diagnostikovaná náhodne, pacientovi je predpísaná strava so spotrebou viac strukovín, zŕn, zeleniny, ovocia. Predpokladom je použitie 2 litrov tekutiny (v prípade, že nie sú kontraindikácie).

Podľa vymenovania lekára sú povolené probiotiká, enzýmové prípravky a nadúvadlá. V prípade rozvoja zápalového procesu bez závažných komplikácií s divertikulózou je možné predpísať ambulantnú liečbu. Pacient je predpísaný:

 • antibiotická liečba;
 • Kyselina 5-aminosalicylová, prípravky s kyselinou maslovou;
 • enzýmové lieky - Motilium, Motilak, Domperidon, Pasazhiks, Metoclopromide;
 • preháňadlá - Normáza, Portalac, Romphalac, Dufalac, Goodluck, Lactulose Stada;
 • antispasmodiká - No-spa, Spasmol, Drotaverinum.

V prípade exacerbácie divertikulózy na pozadí liečby drogami je potrebná hospitalizácia pacienta s ďalšími diagnostickými opatreniami. Pacientovi sú predpísané soľné roztoky, roztok glukózy. Ak pacient už utrpel dva záchvaty divertikulózy, je nutný chirurgický zákrok.

Pacientom starším ako 40 rokov sa odporúča vykonať chirurgický zákrok aj po jednom záchvate divertikulózy!

Divertikulitída je spojená s komplikáciami. Najbežnejšia tvorba adhézií, fistúl, ako aj klíčenie divertikla do močového mechúra a genitálií. Tvorba priechodných dier v divertikle vedie k peritonitíde a uvoľňovaniu stolice do brušnej dutiny. V tomto prípade má pacient akútnu bolesť brucha, zvýšenie telesnej teploty, otravu krvi môže začať. Takéto komplikácie v prípade ich predčasného odhalenia alebo nedostatočného zaobchádzania môžu viesť k smrti. Aby sa tomu zabránilo, chirurgicky sa odstráni časť hrubého čreva..

Chirurgická liečba nazývaná laserová endoskopia nie je horšia ako chirurgický zákrok. Tento postup sa vykonáva prostredníctvom tenkej skúmavky s lekárskym laserom a videokamerou na monitorovanie..

Výživa pre nekomplikovanú divertikulózu

Kľúčom k úspešnej liečbe divertikulózy je predovšetkým správna výživa. Spotreba potravín bohatých na vlákninu má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Hrubé vlákna prispievajú k viazaniu vody v čreve, čím znižujú tlak na jeho steny. Z tohto dôvodu sa stolica v črevách nezdržiava, vylučujú sa aj toxíny..

Hrubé pšeničné otruby pomáhajú znižovať tlak v črevách a zvyšujú objem chymu. Pšeničné otruby sa do stravy zavádzajú postupne, začínajúc od 5 do 10 g, pričom čas sa zvyšuje na 20 až 30 g. Denná dávka (2 - 4 polievkové lyžice) sa naleje do pohára vriacej vody a nechá sa asi pol hodiny, potom sa voda vypustí. Otruby môžete brať tak, že ich pridáte do obilnín, polievok, zeleninových jedál atď. Príjem otrúb v prvom mesiaci s divertikulózou môže vyvolať bolesť brucha. Z tohto hľadiska sa odporúča používať antispasmodiká (No-shpa, Meteospasmil, Mebeverin, Bukopan) 400 mg 30 minút pred jedlom ráno a večer.

Súvisiace video:

Existujú hotové prípravky s vysokým obsahom vlákniny, ktoré pozostávajú z plevy oválnych semien plantejnu. Medzi ne patrí Ispagol, Mukofalk, Fiberleks. Prípravky obsahujú mäkkú vlákninu z potravy, v dôsledku ktorej pacient po užití nepociťuje bolesť brucha a plynatosť. Naopak, zmierňujú zápal a znižujú tlak v črevách, podporujú rozmnožovanie lakto - a bifidobaktérií.

Vláknina v zložení lieku Mukofalk vykonáva túto prácu:

 • Spomalenie prechodu potravy z žalúdka do čriev pre lepšie trávenie;
 • Zvýšiť sekréciu hlienu v stenách hrubého čreva;
 • Zvýšenie viskozity potravinových mas v tenkom čreve;
 • Viažu vodu, znižujú tlak na črevné steny a zvlhčujú výkaly;
 • Zlepšujú vstrebávanie stopových prvkov a vitamínov v čreve.

Mali by ste jesť frakčne, v malých porciách 5-6 krát denne. V strave pacienta s divertikulózou, kyslými mliečnymi výrobkami, voľnými cereáliami, chlebom s otrubami alebo celozrnným mäsom, zeleninovými kastrólmi a polievkami by mali byť prítomné mäsové bujóny. Odporúča sa však vylúčiť chlieb z prémiovej múky, cestovín, ryžovej kaše, mastného mäsa a rýb, párkov, kakaa, silnej kávy a čaju, čokolády a červeného vína..

Príjem potravín bohatých na vlákninu je indikovaný bez komplikácií. Odporúča sa používať vlákninu z potravy v období jesene a zimy, pretože na jar a na jeseň je do stravy zahrnuté veľké množstvo zeleniny, bylín a ovocia..

Alternatívne metódy liečby divertikulárnej choroby

Divertikulóza sa často lieči ľudovými liekmi. Hrubé ovsené vločky pomáhajú zlepšovať črevo. Pomáha uvoľňovať tvorbu plynu, normalizuje stolicu a odstraňuje črevnú koliku. Obzvlášť prospešný bozk pôsobí na sigmoidné hrubé črevo. Ak chcete uvariť ovsené vločky, postupujte takto:

 1. Čistená voda s teplotou 45 stupňov sa naleje do 3-litrovej nádoby;
 2. Pridá sa 155 ml kyslého mlieka;
 3. Zaspať 500 - 550 g ovsenej múky.

Potom sa nádoba nechá 48 hodín na okyslení na teplom mieste a potom sa filtruje. Zahusťovadlo zostávajúce v site sa premyje 1,5 1 vody a trvá ďalších 21 hodín. Hotová zmes je rozdelená na 2 časti, spodná časť je umiestnená v chladničke. Z hustej zrazeniny pripravte želé. Za týmto účelom sa zmieša 10 polievkových lyžíc so 600 ml vody a odparí sa v ohni. Nakoniec pridajte soľ a všetok olej. Táto želé je skvelá na raňajky.

Na zvýšenie imunitných síl tela, zrážania krvi a nadúvania sa používa infúzia šípiek a kôprových semienok s bylinkami. Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • Semená kôpru;
 • Sušené šípky;
 • Suché harmančekové kvety;
 • Sušená žihľava;
 • motherwort.

Zložky sa kombinujú v rovnakých pomeroch. 30 g hotovej zmesi sa naleje do pohára vriacej vody a trvá na tom tri hodiny. Pripravená infúzia sa používa dvakrát denne počas 150 ml počas jedla. Liečba trvá 45 dní..

Ďalšia účinná infúzia na divertikulózu:

 • Celandine - 1 lyžička;
 • Tymián - 2 lyžičky;
 • Nechtík - 2 lyžičky;
 • Sporysh - 2 lyžičky;
 • Lopúch - 2 lyžičky;
 • Mullein -3 lyžičky;
 • Rakytník - 2 lyžičky.

Dve polievkové lyžice zmesi sa nalejú do 0,5 litra vriacej vody a trvajú na tom, že sa cez noc nechá stáť. Ráno sa infúzia filtruje a pije 4-krát denne 20 minút pred jedlom. Priebeh liečby trvá 3 týždne, potom je urobená týždenná prestávka. Po prestávke pokračujte v infúzii.

Za účelom čistenia čriev si môžete vziať zmes jabĺk a klíčiacich zŕn pšenice. Na jeho prípravu je potrebné umiestniť plátky zeleného jablka a klíčiace zrná pšenice v rovnakom pomere do mletia. Hotový produkt sa ráno spotrebuje 300 g mesačne. To pomáha normalizovať stolicu..

Prevencia divertikulózy

Pretože divertikulóza sa vo väčšine prípadov necíti po dlhú dobu, odborníci odporúčajú, aby pacienti dodržiavali také preventívne predpisy:

 1. Jedzte správne, obohatte svoju stravu o potraviny s vysokým obsahom vlákniny;
 2. Vypite najmenej 2 litre vody denne;
 3. Veďte aktívny životný štýl, športujte a cvičte na posilnenie brušných svalov;
 4. Liečte poruchy trávenia a bojujte s črevnými infekciami.

Črevné vyšetrenie sa odporúča raz za dva roky, aby sa zabránilo divertikulóze..

Divertikulóza je závažné ochorenie čriev, ktorého komplikácie ohrozujú zdravie a niekedy aj ľudský život. Liečba divertikulózy je pomerne obtiažna, pretože sa už zistila v pokročilých štádiách. Preto by ste mali starostlivo sledovať svoje zdravie, výživu a viesť aktívny životný štýl. Ak sa zistí choroba, liečba by sa mala vykonávať komplexne - pri lekárskej alebo chirurgickej liečbe by sa mala dodržiavať terapeutická strava. Až potom pacient čaká priaznivá prognóza.

Súvisiace video:

recenzia

Ľudmila. Mal som divertikulózu vo veku 48 rokov. Počas roka som trpel zápchou, potom hnačkou. Predaná analýza výkalov bola uskutočnená pomocou irigoskopie na objasnenie choroby. Po potvrdení diagnózy bol liek Alpha-Normix, Zakofalk, Mukofalk liečený liekmi, ktoré boli klystírované. O niekoľko mesiacov neskôr sa divertikulóza opäť prejavila. Vykonali operáciu, pretože v mojom veku môže byť táto choroba život ohrozujúca. Po operácii sa cítim dobre, som na diéte. Zápcha, hnačka, opuch sa prakticky neobťažuje.

Anna. Pred rokom bola pri lekárskom vyšetrení odhalená divertikulitída. Neprikladal som žiadnu dôležitosť poruchám trávenia (hnačka bola často mučená), myslel som si to z dôvodu podvýživy, často jdem na cestách a sucho. Výhodou divertikla bolo trochu a všetko zostalo bez chirurgického zákroku. Lekár predpísal množstvo liekov - protizápalové, enzýmy, lieky proti bolesti. Tiež predpísali diétu. Úplne som odmietol rýchle občerstvenie, vyprážané, mastné, slané a korenené. Začal som sa občerstvovať na zelenine, ovocí, jesť obilniny, dusené jedlá. Liečba pomohla, ale lekár odporúča pravidelné vyšetrenie, aby sa zabránilo opakovanej divertikulitíde. Cítim sa skvele, nepociťujem nepohodlie v žalúdku. Čaká sa na naplánovanú kontrolu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zdá sa, že maternicová adenomyóza je chronické ochorenie, ktorého hlavným znakom je abnormálne klíčenie buniek endometria vo svalovej vrstve maternicovej dutiny.
Čo je to pupočná kýla u dieťaťa?Keď sa v pupku objaví výčnelok, je to pravdepodobne pupočná kýla u dieťaťa. Tento jav môže mať niekoľko dôvodov:

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.