loader

Hlavná

Späť

Divertikulárna choroba hrubého čreva. Jednoducho povedané

GMS je jediná klinika, ktorá okamžite reagovala večer, keď moja žena mala bolesti žalúdka. Obvyklá sanitka sme.

Gastroenterológ GMS Klinika Alexey Golovenko odpovedá na bežné otázky týkajúce sa tejto choroby vo svojom článku.

Čo sú divertikly?

Divertikulum je výčnelok črevnej steny pripomínajúci „herniu“ na futbalovom loptičke. Najčastejšie sa divertikula nachádza v hrubom čreve - je to posledných 1,5 metra tráviacej trubice, kde sa absorbuje voda, čo spôsobuje, že stolica z tekutiny stvrdne. Divertikuly sú menej časté v pažeráku a tenkom čreve. Pohlavie osoby nemá vplyv na to, či sa objavia divertikly, ale s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu.

Prečo sa tieto divertikly objavujú?

Neexistuje jednotná teória výskytu divertikúl. Divertikly sa objavujú na „slabých“ miestach črevnej steny - na miestach, kde ju prenikajú krvné cievy. Tiež sa zistilo, že divertikly sa častejšie vyskytujú u ľudí so zápchou a u obyvateľov západných krajín, kde má strava málo vlákniny - prírodných „zmäkčovadiel“ stolice. Ak sa v dôsledku nedostatku vlákniny v strave stane stolica príliš hustá a pohybuje sa cez črevo nie v jednej hmote, ale v tuhých fragmentoch, tlak v lúmene sa v niektorých častiach hrubého čreva príliš zvyšuje. To vedie k vyčnievaniu sliznice a submukóznej vrstvy čreva smerom do brušnej dutiny cez svalovú vrstvu..

Našiel som divertikulu. som chorý?

Pravdepodobne nie. Jednoduchá prítomnosť divertikúl (v neprítomnosti symptómov) sa nazýva divertikulóza. Iba každý piaty človek s divertiklom má akékoľvek prejavy choroby a nie sú vždy spojené s aktívnym zápalom divertikúl..

Môže môj žalúdok bolieť z divertiklov??

Možno, ale existuje niekoľko dôvodov pre túto bolesť. Intenzívna neustála bolesť v oblasti čreva, kde sa nachádza divertikula, často naznačuje zápal divertikula - divertikulitídu. Zápal nastane, keď sú ústa divertikula blokované hustým fragmentom stolice (coprolit). To narušuje prísun krvi do divertikula a tiež podporuje pohyb (translokáciu) baktérií z lúmenu hrubého čreva do steny divertikula. Celkovo to vedie k zápalu divertikula a niekedy z neho krvácanie.

Divertikulitída najčastejšie prechádza bez stopy na pozadí antibiotickej liečby. U niektorých ľudí sa divertikulitída stáva chronickou - zápal nezmizne. To môže viesť ku komplikáciám: abscesy (abscesy v tkanive obklopujúcom divertikulum), fistuly (purulentné pasáže spájajúce lúmen divertikula so susednými orgánmi), infiltrát (nádorová akumulácia buniek okolo zapáleného divertikla) ​​a zúženie črevného lúmenu v mieste zápalu. ) Bolesť divertikúl hrubého čreva sa však môže vyskytnúť bez zápalu.

Ako to? Žiadny zápal, odkiaľ pochádza bolesť v prakticky zdravom čreve??

V hrúbke steny hrubého čreva je sieť nervových vlákien, ktoré kontrolujú jeho pohyblivosť - ktoré segmenty čreva sa stiahnu a vytlačia stolicu von. So zvyšujúcim sa tlakom v lúmene čreva (priechod stolice alebo plynu) sa aktivujú špeciálne bunky, ktoré vylučujú neurotransmitery (napríklad serotonín). To dáva signál nervovému systému, aby stiahol črevo a zbavil sa svojho obsahu. Za normálnych okolností túto „prácu“ čreva takmer necítime..

Pri zápale divertikla je narušená rovnováha neurotransmiterov, čo je čiastočne umožnené zmenami v zložení baktérií vo vnútri divertikla. Nerovnováha neurotransmiterov môže zostať, aj keď zápal už prešiel. To vedie k zvýšenej citlivosti čriev na distenziu (lekári ju nazývajú „viscerálna precitlivenosť“). Tento jav potvrdzujú experimenty. Ak zdravý človek a pacient s divertikulárnou chorobou vstúpia do plechovky do čreva a začnú ju jemne nafukovať vzduchom, potom sa u osoby s ochorením objaví nepríjemný pocit skôr ako u zdravého človeka (to znamená, že pri menšom objeme plechovky sa objaví bolesť). Rovnaký mechanizmus bolesti bol opísaný pre syndróm dráždivého čreva..

A ako zistiť, či existuje zápal a iné komplikácie?

Najlepší spôsob vyšetrenia pri podozrení na zápal divertikula je počítačová tomografia. V tejto štúdii sa niekoľko žiaričov točí okolo ľudského tela a vytvára početné röntgenové snímky. Potom počítačový program pre tieto fragmenty vytvorí celé „časti“ tela. Tomografia umožňuje nielen vidieť zmeny v kontúre črevnej steny (tj samotný divertikulum), ale aj zmeny v tkanivách obklopujúcich hrubé črevo (napríklad abscesy). Menej presným spôsobom, ako nájsť divertikulum, je irigoskopia alebo jednoducho klystír so síranom bárnatým, ktorý je zreteľne rozlíšiteľný v röntgenových lúčoch a umožňuje vám vidieť vnútorný obrys čreva a niektoré veľmi závažné komplikácie (napríklad zúženia)..

Namiesto počítačovej tomografie niektoré centrá používajú ultrazvuk (ultrazvuk), ktorý je na rozdiel od tomografie úplne bezpečný a zjavne (v skúsených rukách) má takmer rovnakú presnosť. Nevýhodou je, že ultrazvukový špecialista musí absolvovať špeciálny dlhodobý výcvik, aby sa naučil diagnostikovať divertikly, takže bohužiaľ, títo lekári nie sú na každej klinike.

Kolonoskopia?

Kolonoskopia - to je štúdia hrubého čreva pomocou flexibilného prístroja s videokamerou - je tiež spôsobom, ako zistiť divertikulu. Väčšina divertikúl sa objaví náhodou presne pomocou plánovanej kolonoskopie, ktorá sa vykonáva na včasnú detekciu rakoviny. Ak však existuje podozrenie na akútny zápal divertikula (divertikulitída), kolonoskopia sa nepoužíva ako primárna diagnostická metóda. Počas kolonoskopie je črevo nafúknuté zvnútra plynom, čo môže viesť k perforácii (prasknutiu) divertikla..

Zároveň by sa mala vykonať kolonoskopia po tom, ako prejde zápal divertikula. Štúdie ukazujú: pravdepodobnosť nájdenia rakoviny hrubého čreva sa zvyšuje počas prvého roka po akútnej divertikulitíde. Zápal u niektorých pacientov zrejme „maskuje“ nádor na röntgenových lúčoch a počas akútneho zápalu je nebezpečné a nemožné vidieť celé hrubé črevo pomocou endoskopu a kvôli bolesti to nie je možné..

Môžete sa chrániť pred divertikulitídou a inými komplikáciami?

Áno, ak sa u vás nájde divertikula, môžete znížiť riziko zápalu dosiahnutím denných pohybov čriev mäkkými stolicami. Konzistencia stolice je najviac závislá od obsahu vlákniny. Pokúste sa jesť aspoň tanier alebo šálku zeleniny a ovocia každý deň, do kaše pridajte pšeničné otruby a jogurt a pri každom jedle vypite aspoň pohár tekutiny (nie nevyhnutne vody). Namiesto sladkostí a iných sladkostí skúste jesť sušené ovocie - pomôže vám to udržať hmotnosť pod kontrolou..

Stáva sa, že z hojného príjmu rastlinných potravín sa zvyšuje tvorba plynu. Potom, aby sa stolica normalizovala, zoberte vyváženú vlákninu z potravy, ktorá nie je až tak fermentovaná baktériami, napríklad psyllium je šupka semien banánovníka, ktorú je možné konzumovať donekonečna. Mimochodom, vegetariáni, ktorí odmietajú mäso, začnú jesť viac rastlinných potravín a samotných divertikúl a ich komplikácií, sú menej pravdepodobní ako vegetariáni.

Hovoria, že nemôžete jesť semená a popcorn - všetko je zaseknuté v divertikle.

Toto je stará teória, ktorú moderný výskum úplne vyvrátil. Americkí vedci pozorovali 47 000 ľudí, ktorí nenašli žiadne ochorenie hrubého čreva alebo divertikulum počas rutinného vyšetrenia vo veku od 40 do 75 rokov. Počas 18 rokov účastníci vyplňovali dotazníky o svojom stave každé 2 roky a hovorili o svojej strave. Ukázalo sa, že divertikulitída a krvácanie z divertikúl sa vyskytovali rovnako často u ľudí, ktorí nejedia orechy, popcorn a semená, a u tých, ktorí jedia úplne. Okrem toho: tí, ktorí konzumovali orechy dvakrát týždenne, nielen častejšie, ale menej často navštevovali lekárov kvôli divertikulitíde, ako ľudia, ktorí používajú orechy iba raz mesačne.

Bola mi diagnostikovaná nekomplikovaná divertikulárna choroba s klinickými prejavmi. Žalúdok bolí vľavo a lekári nezistia zápal. To sa lieči?

Áno, kvôli podobným mechanizmom bolesti je liečba nekomplikovaného divertikulárneho ochorenia podobná liečbe syndrómu dráždivého čreva. Bolesť sa eliminuje použitím antispasmodík - liekov, ktoré zmierňujú bolestivé kontrakcie čriev, ktoré sa často užívajú dlhú dobu. Niekedy je tiež predpísané neabsorbovateľné (neabsorbovateľné) antibiotikum na zmenu zloženia baktérií v čreve. Niektorí pacienti môžu potrebovať malú dávku antidepresív na úpravu výmeny serotonínu, ktorý reguluje črevnú motilitu..

Je jasné, čo keď dnes to nie je na zápal, ale zajtra - divertikulitída a peritonitída? Kedy bežať k lekárovi?

Ak sa bolesť prudko zintenzívňuje a ustavuje, musíte navštíviť lekára, ak v noci nezmizne a tiež, ak sa zvýši telesná teplota, objaví sa zimnica, nevoľnosť alebo vracanie alebo mdloby. Ak sa krv objaví v stolici, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom. Je to veľmi dôležité. Bez včasnej liečby môže divertikulitída viesť k chirurgickému zákroku. A ešte horšie.

Divertikulóza hrubého čreva - príznaky a liečba, strava, komplikácie

Rýchla navigácia na stránke

Často môžete počuť také názvy črevných chorôb, ktoré hovoria o zápale, napríklad o kolitíde alebo „ulceratívnej kolitíde“. Zápal slepého čreva je zápal slepého čreva. A o čom svedčia také „neobvyklé“ názvy názvov chorôb, ako napríklad „polypóza“ alebo „divertikulóza“.?

V latinskom jazyku taký koniec charakterizuje „bohatstvo“ s niečím, alebo skôr šírením tkanív alebo vzdelaním. Preto „polypóza“ je tvorba polypov, napríklad na črevnej sliznici a čo je divertikulóza.?

Črevná divertikulóza - čo to je?

Divertikulum sa môže vyskytovať iba v dutých orgánoch, napríklad v pažeráku alebo v črevách. Takzvaný výčnelok steny dutého orgánu, ktorý pripomína malý vak. V zásade sa obyčajná prietrž, ingvinálna alebo femorálna, môže tiež považovať za divertikulum prednej brušnej steny, ktorá „vyšla“ cez slabé miesto.

Črevná divertikulóza (divertikulárna choroba) je proces tvorby vaskulárnych vreciek v hrubom čreve a výčnelkov v jej stene..

Nie je náhoda, že sa choroba nazýva divertikulóza a nie divertikulitída. To znamená, že počiatočná zápalová zložka sa nevyskytuje..

Potom sa však zápal spojí, čo spôsobuje klinické prejavy. Prečo sa divertikula vyskytuje v črevnej stene?

Dôvody rozvoja divertiklov

Aby sa objavilo divertikulum, musia vzniknúť dva faktory:

 • elasticita steny hrubého čreva sa znížila (predispozičný faktor);
 • prudko zvýšený tlak v čreve v tejto oblasti (produkčný faktor).

Obe tieto príčiny sú bežné. Pokles elasticity nastáva so starnutím tela, s obvyklým preťažením čreva. Vyskytuje sa v dôsledku zníženia peristaltiky, stagnácie výkalov. K tomu najčastejšie vedie vlákninová strava, nedostatok pohybu a zvýšená spotreba múky a mäsových výrobkov..

Preto sa takáto choroba často vyskytuje u obyvateľov veľkých miest v severných krajinách, ktorí sa zaoberajú duševnou prácou. V takom prípade, ak osoba nemá nadváhu, veľa sa pohybuje a jej jedlá z rastlinného mlieka, nebojí sa takej choroby.

Produkčný faktor sa vyskytuje pri bežnej zápche a pri nekontrolovanom príjme preháňadiel. Vo zriedkavých prípadoch je okamžitou príčinou úplavica, ktorá prispieva k vzniku tenesmu alebo k falošnej nutkavosti na defekáciu.

Divertikly sú nepravdivé a pravdivé. Divertikulóza je šírenie falošných divertikúl, pri ktorých výčnelok neovplyvňuje všetky steny čreva, ale iba sliznicu a submukóznu vrstvu.

Samozrejme, hernia vytvorená pod kožou je viditeľná, ale ako sa prejavuje divertikulóza čreva?

Príznaky divertikulózy hrubého čreva

Takmer vždy je toto ochorenie asymptomatické až do rozvoja komplikácií. A ak sa príznaky objavia, potom sú v podstate nešpecifické, to znamená, že sa môžu vyskytnúť pri rôznych chorobách, nielen pri objavení sa divertikúl. Sťažnosti teda zahŕňajú:

1) Bolesť v bruchu, ktorá sa často vyskytuje vľavo, častejšie v ileu, pri premietaní zostupného hrubého čreva a sigmoidného hrubého čreva. Bolesť je spôsobená skutočnosťou, že akumulujúce výkaly vyvíjajú tlak na poškodené steny divertikla. Výrazná akumulácia plynov tiež vedie k vzniku syndrómu bolesti..

Možno charakteristiku možno nazvať oslabením alebo úplným zmiznutím bolesti po pohybe čriev. Podobné bolesti sa môžu objaviť niekoľkokrát do roka. V tomto prípade naznačujú zhoršenie chronického procesu alebo výskyt nových divertikúl.

2) Poruchy stolice zvyčajne vyzerajú ako obyčajná bežná zápcha. Po zápche niekedy nasledujú obdobia so zvýšenou črevnou motilitou a vyskytuje sa hnačka. Také obdobia nestabilnej stolice s divertikulózou sa vyskytujú aj počas exacerbácie choroby.

Z ďalších príznakov tohto ochorenia je možné nazvať pocit neúplného pohybu čreva pri pohybe čriev, je však opäť nešpecifický a môže sa vyskytnúť pri mnohých chorobách anorektálnej zóny, napríklad pri nádoroch.

Takýto „skrytý“ priebeh často vedie k tomu, že táto diagnóza je definitívne stanovená iba pri komplikáciách, keď je nutná urgentná operácia.

Aké komplikácie môže sprevádzať črevná divertikulóza?

Komplikácie divertikulózy

Medzi najčastejšie komplikácie patria:

Toto je stav, keď sa začala zapáliť cirkevná hmota. Najčastejšie sa u divertikulitídy začínajú klinické príznaky, ktoré sa prejavujú bolesťou a poruchami stolice. V prípade, že zápal progreduje, môže simulovať akútnu apendicitídu aj perforovaný vred. Teplota stúpa a leukocytóza sa vyskytuje v krvi.

Vyvíja sa v dôsledku perforácie divertikla do brušnej dutiny. Častejšie na pozadí divertikulitídy, ale môže sa vyskytnúť bez akýchkoľvek predbežných príznakov.

V prípade, že fekálny obsah nespadá do brušnej dutiny, ale do retroperitoneálneho tkaniva, kde prechádza abdominálna aorta, dochádza k difúznemu hnisavému zápalu tejto vlákniny alebo flegmónu. Jeho nebezpečenstvo je, že nemá anatomické hranice a môže sa retroperitoneálne šíriť kdekoľvek.

 • ak sa divertikulum prelomí medzi listami mezentérie, objaví sa absces, ktorý sa nazýva paracolic.

Mesentery aspoň na chvíľu inhibujú zápal a bránia peritonitíde, ale môžu byť spojené s nekrózou časti čreva..

Pretože zdroj krvi sa nachádza blízko konečníka, krv sa nespracováva v čreve a vychádza vo forme zrazenín alebo v čerstvej forme..

Väčšina divertikúl sa zvyčajne nachádza v ľavom hrubom čreve, ale krvácanie sa vyskytuje v 80% prípadov, ak je výčnelok umiestnený na pravej strane..

Pri masívnom krvácaní sú príznaky kolapsu (bledosť, slabosť, závraty, hučanie v ušiach, mdloby, studený pot, časté a slabé pulzy). Pri pokračujúcom krvácaní dochádza k hemoragickému šoku.

 • príznaky upchatia čreva;
 • abscesy, ktoré sa tvoria vo vnútri divertikla.

Ak taký absces prenikne do čreva, nastane zlepšenie alebo dokonca zotavenie, pretože hnis doslova vyteká do výkalov. Je oveľa horšie, ak sa absces prenikne do brušnej dutiny s rozvojom peritonitídy alebo dôjde k preniknutiu do dutého orgánu (susediace slučky, močový mechúr alebo vagína), potom sa vytvoria fistuly..

Ako vidíte, divertikulóza je nebezpečná „baňa“ oneskoreného konania. Ako možno túto chorobu liečiť, aby nespôsobovala komplikácie? Aby ste to dosiahli, musíte to diagnostikovať bez čakania na núdzový stav: koniec koncov, úmrtnosť počas liečby v prípade komplikácie je 20%. Ako môžem diagnostikovať?

Diagnóza črevnej divertikulózy

Tu sa zameriame na rutinnú diagnostiku. Najspoľahlivejšie sú nasledujúce metódy:

 1. Irrigoskopia s kontrastom. Môžete vidieť rôzne výčnelky, ktoré sú za obrysom čreva, najmä po vyprázdnení čreva a čerpaní čreva vzduchom;
 2. kolonoskopia Zároveň sa kolonoskop ťažko pohybuje cez postihnutú oblasť, pretože ide o kŕč čriev.

Samozrejme, dôležitá je aj história a prítomnosť predispozičných faktorov. Celý problém s nedostatkom plánovanej diagnostiky sa zmierňuje s tým, že pacient jednoducho nechce podstúpiť „nepríjemné“ procedúry, ako je kolonoskopia a irigoskopia..

Výsledkom je, že diagnóza sa vykonáva počas pohotovostnej starostlivosti o črevné krvácanie alebo počas chirurgického zákroku na peritonitídu.

Liečba divertikulózy - strava, lieky a chirurgický zákrok

Liečba divertikulózy hrubého čreva by sa mala začať plánovaným spôsobom - základ liečby je správny, terapeutická výživa.

diéta

Výživa pri črevnej divertikulóze by mala byť taká, aby eliminovala zápchu a stimulovala motilitu. Na tento účel používajte fermentované mliečne jedlá bohaté na rastlinné vlákna, ovocie, zeleninu.

Je dôležité, aby ste mohli začať jesť potraviny bohaté na vlákninu iba v období úplnej remisie. Ak existujú príznaky zápalu, tj divertikulitída, potom s vlákninou, musíte počkať, pretože nadmerná stimulácia pohyblivosti hrubým jedlom môže viesť k ďalším komplikáciám alebo prasknutiu divertikla..

Vylúčte z potravín, ktoré potrebujete, uhorky, údené mäso, korenené omáčky, mastné, múky a tiež hrubé cereálie, napríklad jačmeň perlový. Nápoje sýtené oxidom uhličitým sú zakázané, ako aj ovocie, ktoré zvyšuje fermentačnú dyspepsiu a spôsobuje nadmerný plyn.

Drogová terapia, drogy

Základom liekovej terapie by mala byť prevencia vysokého tlaku v čreve. Na tento účel sú priradené:

 • myotropické antispasmodiká (papaverín, No-Shpa);
 • črevné eubiotiká (Linex, Bactisubtil);
 • prokinetika (Motilium).

Snažia sa normalizovať stolicu bez použitia preháňadiel, aby sa nezvýšil tlak v čreve. Zároveň nie je zakázaný zvyšujúci sa tlak mimo čreva, preto sú vítané také prostriedky normalizácie stolice, ako je plávanie, jazda na bicykli alebo tanec..

Výnimku možno urobiť iba pre dufalac alebo laktulózu, ktorá je predpísaná v 30 ml denne.

Liečba črevnej divertikulózy v prípade zvýšenia teploty a objavenia sa ťažkostí sa vykonáva v nemocnici pomocou antibakteriálnej liečby. Hlavným cieľom je prevencia komplikácií.

Chirurgické ošetrenie

Operácie týkajúce sa tejto choroby sa spravidla vykonávajú iba podľa núdzových indikácií as komplikáciami. Najčastejšie vykonávajú resekciu postihnutej oblasti čreva, napríklad hemicolectomy.

Takmer tretina všetkých pacientov s krvácaním je tiež operovaná a vykonáva sa aj resekcia a svalová membrána prechádza, aby sa znížil tlak, to znamená, že sa vykonáva myotómia, pretože nikto neodstraňuje alebo nehladí viacpočetné divertikuly..

Prognóza liečby

Pri tomto ochorení prognóza úplne závisí od včasnej diagnózy, diagnózy v „studenom“ období ochorenia a úspešnej konzervatívnej liečby, po ktorej nasleduje následná irigoskopia a kolonoskopia. Inak sa choroba prejaví komplikáciami..

Môžete vykonať jednoduchý výpočet. Ak sa divertikulóza vyskytuje u 8% dospelej populácie a u 5% prípadov sa vyskytuje krvácanie a u 20% - rozvoj divertikulitídy a iných komplikácií, ukázalo sa, že v 25% prípadov sa tento proces prejavuje komplikáciami.

Inými slovami, 2% populácie alebo každých 50 osôb je vystavených riziku hospitalizácie.

Prevencia divertikulózy hrubého čreva

Črevná divertikulóza, ktorej príznaky a liečba sme skúmali, je ochorením „civilizácie“. Hlavné zásady prevencie sú:

 • fyzická aktivita;
 • prekážka nadváhy;
 • jesť vlákninu, tekuté, mliečne a rastlinné potraviny, rastlinné oleje;
 • obmedzenie pekárskych, mäsových a rafinovaných výrobkov;
 • rozvoj zvyku pravidelného pohybu čriev.

Dodržiavanie týchto jednoduchých opatrení vám umožní vyhnúť sa mnohým chorobám a získať zdravú a plnú životnosť..

Ako liečiť divertikulózu hrubého čreva

Koloniálna divertikulóza je prítomnosť viacpočetných divertikúl (lokálny výčnelok črevnej steny smerom von)..
Ich nebezpečenstvo spočíva v komplikáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť. Aby sa im zabránilo, je potrebné ošetriť včas.

Stránka poskytuje základné informácie. Primeraná diagnostika a liečba choroby je možná pod dohľadom svedomitého lekára. Akékoľvek lieky majú kontraindikácie. Vyžaduje sa odborná konzultácia, ako aj podrobná štúdia pokynov! Tu si môžete dohodnúť stretnutie s lekárom.

Čo je divertikulóza

Odstraňovanie spracovaných odpadových produktov z organizmov je neoddeliteľnou súčasťou všetkých živých vecí. Funkciu poskytuje hrubé črevo..

Niekedy sa mení jej funkčnosť v dôsledku rozťahovania jeho stien, tomuto procesu však predchádzajú zmeny svalového tkaniva.

Keď tkanivo stratí svoju pôvodnú elasticitu, v dôsledku toho sa začne vrstviť, čoho výsledkom sú neoplazmy, ktoré sa zvyčajne nazývajú divertikulum. Toto je výčnelok črevnej steny.

Tvorba divertikula je spúšťačom rozvoja divertikulózy. Patológia je spojená s poruchami pohyblivosti sliznice hrubého čreva. Divertikulóza je vrodená alebo získaná.

Vrodené divertikuly sa objavujú ako dôsledok defektu vo vývoji orgánu. Črevo posúva nahromadené výkaly plné patogénnych baktérií, sliznica je citlivá na dráždivé faktory exogénnej povahy..

Získané divertikuly sa cítia priamou účasťou vonkajších agresorov - veľké množstvo alkoholických nápojov, fajčenie, nadmerné množstvo tukových, sladkých, múčnych jedál v strave, závislosť od okuriek, korenené korenené jedlá.

Divertikuly sa môžu tvoriť pod vplyvom prírodného faktora, ako je napríklad starnutie tela. Divertikulóza je ovplyvnená najmä staršími ľuďmi, ktorí prekročili hranicu päťdesiatich rokov. Deti a dospievajúci nie sú náchylní k prejavom patológie.

Príznaky a príznaky choroby

Vzhľadom na to, že príznaky choroby sa v rôznych štádiách líšia, boli identifikované 3 základné typy divertikulózy:

 1. Obdobie bez výrazných príznakov je v tejto fáze „dozrievania“ divertiklov zaznamenané, a preto zatiaľ neprinášajú nepríjemné pocity, možno ich rozlíšiť iba pomocou endoskopie..
 2. Druhá fáza sa označuje ako symptomatická, ako už názov napovedá, tu sa začínajú objavovať príznaky - plynatosť, zápcha, zvýšená telesná teplota, nevoľnosť, ospalosť, slabosť.
 3. Stupeň komplikovanej divertikulózy je charakterizovaný prejavom výrazných symptómov, zahrnutím komplikácií, ktoré zahŕňajú obštrukciu čreva a peritonitídu..

Charakteristické príznaky divertikulózy hrubého čreva zahŕňajú silnú bolesť brucha.

Patológia, podobne ako divertikulóza, sa vo väčšine prípadov pozoruje v rozvinutých krajinách. Tento problém je relevantný, ak je nezdravé jedlo rýchle jedlo a jedlo na úteku..

Vzhľadom na to, že v počiatočných štádiách tvorby sa choroba nevydáva so žiadnymi príznakmi, je možné pomocou endoskopického vyšetrenia identifikovať zmeny svalového tkaniva čreva..

Ak sa uvedená patológia nezistila v správnom čase, choroba môže viesť k vážnym komplikáciám, ktoré môžu viesť k smrti.

Divertikly vo vzostupnej divízii

Ústrednou črtou tvorby divertikúl v stúpajúcom hrubom čreve je to, že príznaky sú podobné príznakom apendicitídy. Výskyt divertikúl v predloženej časti čreva je zriedkavý.

Najbežnejšie symptomatické prejavy sú:

 • vracanie;
 • Nevoľnosť a závraty;
 • Horúčka, ktorá je zvyčajne sprevádzaná zvýšením teploty z 37 na 38 stupňov;
 • Zápcha alebo hnačka;
 • Ostrá bolesť brucha.

Okrem uvedených nešpecifických príznakov možno pozorovať aj také prejavy, ktoré môžu naznačovať komplikácie:

 • Náhle kvapky klesnú na minimálne hodnoty alebo stúpnu na štyridsať stupňov telesnej teploty;
 • Postupné znižovanie reflexnej reakcie, rozmazaná myseľ;
 • Pretrvávajúce reflexy roubíka;
 • Svalové napätie;
 • Nadúvanie, plynatosť;
 • Bolesť pri pohmatu brucha.

Prítomnosť takýchto symptómov naznačuje zápalové procesy v brušnej stene, to znamená peritonitídu. Komplikáciou je krvácanie z čreva, ktoré sa môže prejaviť vo forme krvných nečistôt vo výkaloch.

Patológia v dolnom toku

Divertikulóza pokrýva zostupnú časť hrubého čreva.

Dôvodom je skutočnosť, že v predkladanom črevnom úseku sa zachytáva potravinový odpad a táto zóna je obľúbeným miestom na lokalizáciu infekčných pôvodcov..

Divertikulóza nie je jediný, ale viacnásobný jav. Divertikly budú nepravdivé aj pravdivé. Falošná divertikulárna choroba vedie k slizniciam a submukóznym vrstvám čreva.

Ak hovoríme o skutočnej divertikulóze, bude narušená integrita všetkých častí črevnej steny. Vo vytvorených „vakoch“ sa hromadí stolica, motilita sa zhoršuje, čo sprostredkuje výskyt zápalovej reakcie a zápchy..

Divertikulárne ochorenie nedáva žiadne príznaky o jeho prítomnosti, preto sa jeho detekcia v skorých štádiách môže vyskytnúť iba vyšetrením.

Najčastejšie príznaky sú náhla bolesť brucha, ktorá sa v ťažkých situáciách vyskytuje počas búšenia srdca, predĺžená zápcha.

S progresiou choroby je možné pociťovať prejavy, ako je horúčka, bolesti hlavy a nevoľnosť..

Charakteristickým znakom vzniku divertikulózy je intoxikácia, ktorá sa vytvára v dôsledku hromadenia patogénnych činiteľov a ich uvoľňovania toxínmi. Ak sa divertikuly nachádzajú v hrubom čreve, jedna z najdôležitejších funkcií trpí - spätná absorpcia vody, ktorá nakoniec povedie k dehydratácii..

video

Patologická diagnostika

V počiatočných fázach diagnostiky choroby pacienta vyšetrte. Na základe kontroly môžeme dospieť k záveru o existujúcej intoxikácii tela, ktorá sa prejaví vo forme bledosti pokožky, ospalosti, slabosti.

V dôsledku častého zvracania, spájania intoxikácie sa zaznamenáva tenkosť, ktorá sa objaví na tvári, takže rysy tváre budú vyzerať ostro..

Meraním teploty môžeme dospieť k záveru, že existuje horúčka a preukázať zanedbanie choroby. Počas búšenia prstov brucha sa pozoruje zhustená črevná stena..

Tento postup je sprevádzaný bolesťou a nepohodlím u pacienta. Pri všeobecnom krvnom teste sa zistí leukocytóza, zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov..

Pri analýze trusu sa v hmote nachádzajú krvné nečistoty, ktoré je možné rozoznať bez špecifických diagnostických metód. Na rozpoznanie divertikulózy v hrubom čreve sa aktívne používa metóda kontrastného röntgenového výskumu (irrigoskopia)..

Podstata postupu spočíva v tom, že pomocou klystýru sa do tela zavedie kontrastný prvok, ktorým je soľ bária. Na rentgenovom snímači sú ľahko viditeľné divertikly, ktoré sa detegujú v dôsledku rozdielu v kontraste.

Použitie kolonoskopie je efektívne, s pomocou ktorého možno dospieť k záveru, že existujú divertikly, ich lokalizácia, závažnosť procesu..

Použitím techniky endoskopie v tkanive črevnej steny môžete vidieť také javy, ako sú:

 • Poškodená oblasť črevnej steny sa zhustne;
 • Sliznica v mieste vzniku divertikúl je zapálená a sčervenaná a sliznica v apikálnej časti má ružovkastý odtieň;
 • Na stene orgánov nie je žiadna elasticita;
 • Záhyby, z ktorých sa vytvára črevo, sú zhustené;
 • Zvierače sú v stave kŕčov, a preto strácajú funkciu úplného otvorenia.

Tento postup vedie k produktívnemu výsledku, na jeho použitie existujú vekové obmedzenia.

Aby sa nepoškodilo, upustilo od kolonoskopie pre starších ľudí, v dôsledku charakteristík súvisiacich s vekom črevo stráca svoje pôvodné vlastnosti. Zavedením cudzieho telesa môže byť narušená integrita črevných stien.

Moderná liečba divertikulózy

Miera zanedbávania procesu je pri určovaní liečebných postupov v popredí..

Ak divertikulárne ochorenie hrubého čreva prechádza bez komplikácií, potom je liečba založená na špeciálne vybranej strave, ktorej hlavnými zložkami sú potraviny bohaté na vlákninu z potravy..

Strava vám umožňuje vyvážiť črevnú mikroflóru, zmierniť nadmerný tlak v črevách, ktorý eliminuje problém so zápchou a nadúvaním..

Ak hovoríme o zložitejšej forme divertikulárnej patológie, venujte pozornosť zložitejším metódam liečby. Strava je stále jedným z liečebných bodov, ale veľká stávka spočíva v užívaní liekov.

Centrálnymi nástrojmi sú:

 1. Enzymatické prípravky na normalizáciu trávenia.
 2. antibiotiká.
 3. Lieky na intestinálnu motilitu - Motilium, Motilak.
 4. Lieky s preháňajúcim účinkom - Dufalac, Romfalac, Goodluck.
 5. Normalizačné činidlá pre mikroflóru - Linex, Lactofiltrum.

Existujú pokročilé formy choroby, pri ktorých sa môžete sami liečiť doma..

A naopak, existujú situácie, keď priebeh choroby núti pacienta viesť terapiu v nemocnici pod dohľadom lekára.

Medzi takéto závažné komplikácie patrí krvácanie, obštrukcia čriev, perforácia steny čreva, tvorba fistúl alebo vredov..

Ako liečiť patológiu na ľavej strane

Najväčšími problémami sú divertikly tvorené v zostupnej časti hrubého čreva. Vyskytuje sa tu častá stagnácia trávených hmôt, ktoré sú nasmerované na konečník..

Stagnujúce výkaly nesú rôzne mikroorganizmy, ktoré uvoľňujú mnohostranné toxíny, ktoré majú nepriaznivý vplyv na organizmus..

Ak sa divertikula tvorí v ľavej časti hrubého čreva, predĺžené vylučovanie metabolických produktov z tela vedie k intoxikácii. Ostré bolesti vo forme spazmu sa cítia, čo sa prejavuje v ľavom dolnom bruchu.

Ako liečiť divertikulózu? Jedným zo základných momentov liečby tohto ochorenia je použitie liekov, ktoré zmierňujú kŕče a bolesti: No-shpa, Spazmol, Drotaverin..

Podobne ako v iných prípadoch lokalizácie divertikúl, predpisujú sa aj enzymatické lieky, látky vylučujúce nadúvanie, zápcha; antibiotiká, lieky, ktoré bojujú so zápalovými reakciami.

Liečba drogami trvá približne 4 dni, ak po tomto období nenastanú známky zlepšenia, musí byť pacient hospitalizovaný a liečený v prítomnosti špecialistov..

Odporúčaná strava

Dietu predpisuje ošetrujúci lekár po dôkladnom preštudovaní detailov ochorenia. Veľkú úlohu zohrávajú také faktory, ako je veľkosť dutín divertikula, hĺbka lézie a lokalizácia..

Pozícia črevnej mikroflóry a všeobecné zmeny hrubého čreva - tieto položky tvoria budúcu stravu.

V zásade je akýkoľvek patologický stav v strave redukovaný na použitie veľkého množstva ovocia, zeleniny a bobúľ, bohatých na celulózu, pektín a ďalších prvkov potrebných na normálne fungovanie gastrointestinálneho traktu..

Taboo sa prekrýva s typmi výrobkov:

 1. cestoviny.
 2. Múka a cukrovinky, cukrovinky, čokoláda a iné sladkosti.
 3. Káva a liehoviny.
 4. Obilniny a celé zrná.
 5. Tukové, údené, solené, korenené výrobky.
 6. Živočíšny proteín.

Pri divertikulárnej chorobe sa používajú rôzne druhy ovocia - citrusové plody, čučoriedky, černice, banány, jahody, ríbezle.

Odporúča sa jesť veľa jabĺk, ktoré sa dajú použiť v pečenej forme.

Zavádzajú sa kyslé mliečne výrobky - tvaroh, kefír, kvasené pečené mlieko, ktoré pomáhajú vytvoriť situáciu s črevnou mikroflórou. Zo zeleniny môžete do stravy zaradiť akékoľvek výrobky okrem mora a karfiolu.

Pred použitím sa musí zelenina uvariť alebo napariť, aby sa jedlo lepšie vstrebávalo a aby nedošlo k problémom so stagnáciou. Aby výkaly mohli voľne prechádzať cez črevá, musíte piť denne viac ako liter čistej vody..

Potreba chirurgického zákroku

Chirurgia pre patológiu, ako je divertikulárna choroba, sa vykonáva iba v naliehavých prípadoch..

Medzi indikácie pre chirurgickú liečbu divertikulózy hrubého čreva patria:

 • Tvorba fistuly;
 • Časté krvácanie, ktoré môže sprostredkovať anémiu;
 • Absces alebo peritonitída;
 • Znížená imunita na kritické úrovne;
 • Rozvoj sepsy;
 • Obštrukcia čriev.

Účelom operácie je odstránenie črevnej oblasti, v ktorej sa nachádza viac divertikúl. Po ukončení operácie je pacient v nemocnici a je mu predpísaný postup udržiavacej liečby antibiotikami.

Črevná divertikulóza: príznaky, liečba, prognóza

Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov a okolo 50 - 60% - starších ako 80 rokov je to menej ako 10%. Na európskom kontinente sú divertikly diagnostikované u každých 10 obyvateľov mladších ako 40 rokov, po 60 rokoch - v každej tretine a od 75 rokov - každý druhý obyvateľ.

S lokalizáciou divertikula sú spojené príznaky črevnej divertikulózy. Medzi obyvateľmi západných krajín sa najčastejšie v 90% zaregistrovaných prípadov nachádzajú v distálnom hrubom čreve, z toho 50 - 60% - v sigmoidálnom hrubom čreve a iba 10% - v pravých častiach hrubého čreva. Lokalizácia divertikla v konečníku nie je detekovaná.

Hlavné mechanizmy príznakov

Prevládajúca frekvencia divertikula sigmoidálneho hrubého čreva a príznaky s ním spojené sú spojené s anatomickými a fyziologickými charakteristikami. Sigmoidné hrubé črevo má menší priemer a viac ohybov v porovnaní so zvyškom hrubého čreva. Vykonáva funkciu rezervoáru, v ktorom dochádza k tvorbe, zhutneniu a hromadeniu výkalov. Reguláciou ich postupu do konečníka je oveľa častejšie segmentovaný ako iné oddelenia. Všetky tieto príčiny vedú k zvýšenému tlaku a distenzii stien sigmoidného hrubého čreva..

Výskyt divertikula je tiež uľahčený zmenami spojivového tkaniva a svalových vlákien priečneho hrubého čreva, ktoré súvisia s vekom. V dôsledku toho sa čoraz viac zvyšuje svalové napätie a odolnosť voči pohybu stolice, vnútrobrevnému tlaku a vyčnievaniu sliznice cez defekty svalovej vrstvy črevnej steny..

Súčasne sa vyskytujú patologické zmeny v plexoch submukózneho nervu s narušenou funkciou baroreceptora, zhrubnutie kruhovej a pozdĺžnej vrstvy črevného svalu, zníženie rozťažnosti a tónu jeho stien, konvergencia kruhových záhybov, v dôsledku čoho sa črevo stáva akordeónom. To zase vedie najmä k:

 • kompresia krvných ciev umiestnených v črevnej stene;
 • zhoršenie mikrocirkulácie krvi a rozvoj ischémie;
 • atrofia svalovej vrstvy;
 • zhoršená črevná motilita;
 • formovanie slabých oblastí, na ktorých sa tvoria divertikly.

Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva, sigmoidného hrubého čreva

Všetky tieto zmeny sa stávajú príčinou zhoršenia funkcie čriev vo všeobecnosti s postupným vývojom príznakov divertikulózy hrubého čreva a jeho komplikácií:

 • Divertikulitída (zápal divertikla)
 • Krvácajúci
 • Perforácia (perforácia)
 • Tvorba infiltrátu
 • Fistuly vnútorné alebo vonkajšie (zriedkavé)
 • Akútna alebo chronická obštrukcia čreva

Ochorenie má predovšetkým progresívny charakter s klinickými prejavmi, ktorých závažnosť závisí od trvania ochorenia, komplikácií divertikulárnej choroby, lokalizácie divertikla, prítomnosti sprievodných chorôb, veku pacienta a dodržiavania odporúčaní správnej výživy..

Najbežnejšou klinickou formou je nekomplikovaná divertikulóza hrubého čreva. Vyskytuje sa takmer u 80% pacientov s týmto ochorením. Po mnoho rokov sa verilo, že takéto formy choroby sa vyskytujú úplne bez príznakov. Štúdie v posledných rokoch však ukázali, že u 85% pacientov sú jednotlivé divertikuly hrubého čreva sprevádzané klinickými prejavmi rôzneho stupňa závažnosti, nehovoriac o divertikulóze.

Príznaky však nie sú špecifické. Pacienti často vôbec nevyhľadávajú lekársku pomoc, alebo ak i napriek tomu išli k lekárovi, diagnostikujú sa im dysbióza, chronická kolitída, dyskinéza hrubého čreva atď..

Najčastejšie a hlavné príznaky nekomplikovanej divertikulózy hrubého čreva:

 • Prerušované, opakujúce sa bolesti spastickej, paroxyzmálnej alebo tupej bolesti vľavo (najčastejšie), v strede (pod pupkom) alebo v spodnej časti brucha. Predpokladá sa, že tieto bolesti sú dôsledkom zvýšeného tlaku v lúmene čreva a zhoršenej pohyblivosti.
 • Bolesť môže po niekoľkých hodinách samo zmiznúť, ale môže sa zosilniť, najmä po jedle.
 • Môže sa vyskytnúť bolesť podobná záchvatu apendicitídy (v pravom dolnom bruchu), aj keď sú divertikly lokalizované nie vo vzostupných oblastiach (vpravo), ale v sigmoidálnom hrubom čreve (vľavo)..
 • Ožarovanie (šírenie) bolesti sa niekedy zaznamenáva: v konečníku, spodnej časti chrbta, krížovej kosti a tiež v trieslovinovej alebo gluteálnej zóne..
 • Úľava alebo úplné vymiznutie bolesti po vyčerpaní plynov alebo po defekácii.

Okrem hlavných prejavov divertikulózy hrubého čreva môžu existovať všeobecné príznaky charakteristické pre porušenie jej funkcie:

 • zápcha, ktorá má trvalý charakter;
 • zápcha, po ktorej nasleduje hnačka;
 • uvoľnenie veľkého množstva hlienu;
 • nafúknutie a významné vypustenie naftalového plynu;
 • falošné túžby (tenesmus) alebo opakované akty defekácie;
 • pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii (často sprevádzaný prítomnosťou divertikla v sigmoidálnom hrubom čreve).

Pri vyšetrení lekár zaznamená nadúvanie, bolesť búšenie srdca (búšenie srdca) pozdĺž celého hrubého čreva. Tieto javy sú najvýraznejšie na ľavých oddeleniach, neexistuje však žiadna ochranná reakcia (napätie) brušnej steny. Hmatateľná je aj spastická časť hrubého čreva, v ktorej sú lokalizované divertikly..

Niektoré charakteristické znaky divertikulózy rôznych častí priečneho hrubého čreva:

čreváZmeny svalovej vrstvy čreva a povaha chymuNajčastejší prejav vekuPovaha najčastejších komplikácií
správnyfragmentácia čreva a zahusťovanie výkalovmladý (do 40 rokov) vekSklon ku krvácaniu
leftatrofia svalových vlákien, rezervácia a tvorba hustej stolicečastejšie starší ľudiaTendencia k divertikulitíde (zápal)

Keď sa vyskytnú komplikácie vo forme divertikulitídy, krvácania, perforácie atď., Objavia sa príslušné príznaky:

 • so zmenami v klinických krvných testoch, moč
 • vzhľad teploty
 • krv v stolici
 • zmena charakteru syndrómu bolesti, atď..

Diagnóza pomocou základných inštrumentálnych metód, ako je irigografia (röntgenové vyšetrenie po naplnení čriev kontrastným médiom), endoskopia, kolonoskopia, počítačová tomografia, umožňuje presnejšie zistiť prítomnosť, lokalizáciu a stav divertikúl..

Liečba nekomplikovanej divertikulózy

Hlavnou vecou pri liečbe črevnej divertikulózy (nekomplikovaná forma) je výživa potravinami bohatými na vlákninu z potravy. Podľa najnovších údajov ich použitie pacientmi s asymptomatickým priebehom choroby pomáha predchádzať jej progresii a výskytu komplikácií. Individuálni vedci majú kontroverzný názor, že zahrnutie týchto produktov do stravy dokonca vedie k regresii divertikla..

Dietetické alebo diétne vlákniny sú rastlinné vláknité látky rôzneho zloženia a štruktúry, ktoré sa nestrávia ani neabsorbujú v črevách. Pri kalorickej diéte 2500 kcal je ich denná fyziologická potreba 30 g. Väčšina druhov rastlinných vlákien obsahuje nestráviteľné polysacharidy, pektín, celulózu a hemicelulózu, lignín, algináty. Ich hlavnou vlastnosťou je väzba vody v črevnom lúmene, ktorá zvyšuje objem chymu, znižuje tlak vo vnútri čreva a podporuje rýchlejší transport cez črevo a odstraňovanie výkalov a toxínov z tela..

Nerozpustná vláknina z potravy, ktorá pokrýva asi 6 - 9% energetických potrieb tela, navyše vytvára v hrubom čreve veľký ďalší povrch, na ktorý sa kladie a fixuje veľké množstvo prospešných črevných baktérií. Vlákna sú „priateľské“ bakteriálne živné médium, na ktorom rýchlo rastú a množia sa, čo vedie k potlačeniu patogénnej flóry..

Charakteristiky tabuľky pozitívneho účinku vlákniny na ľudské telo:

Priamy účinokNepriama akcia
 • skvapalnenie črevného obsahu a normalizácia črevnej motility
 • zvýšenie počtu kolónií prospešných črevných baktérií
 • zväčšenie dodatočnej plochy na stanovenie normálnej črevnej flóry
 • tvorba zdrojov energie dostupných pre bunky (monosacharidy atď.) v dôsledku života mikroflóry
 • antioxidačné a antimikrobiálne účinky (proti patogénnym a podmienečne patogénnym mikroorganizmom)
 • zvyšujú stabilitu prospešnej mikroflóry hrubého čreva
 • poskytovanie energie pre prospešnú flóru
 • korekcia cirkulácie dusíkatých zlúčenín, cholesterolu a žlčových kyselín z čreva do pečene
 • znížená absorpcia vitamínov, organických kyselín a minerálnych solí, stimulácia imunitnej obrany tela
 • znížená saturácia potravín energetickými zložkami

Je zrejmé, prečo sú diétne potraviny obsahujúce otruby účinnou potravou pre črevnú divertikulózu. Hrubé pšeničné otruby majú najväčšiu schopnosť znižovať tlak v čreve a zvyšovať objem chymu. Do stravy sa musia zavádzať postupne počas 2 týždňov až 1 mesiaca. Denná norma začína od 5 - 10 g do 20 - 30 g. Na tento účel sa denná dávka (2 - 4 polievkové lyžice) otrúb naleje do 1 pohára vriacej vody a udržuje sa počas 30 - 40 minút, potom sa musí voda vypustiť. Varené otruby sa môžu pridávať do zeleninových jedál, mliečnych výrobkov, obilnín, polievok.

Počas prvého mesiaca takejto diéty s divertikulózou čreva, ktorá obsahuje veľké množstvo rastlinnej vlákniny, sa môžu objaviť alebo zosilniť bolesti brucha. Preto sa odporúča, aby ste užívali antispasmodické lieky, napríklad no-shpa alebo mebeverín, 20-30 minút pred jedlom ráno a večer, 400 mg, meteospasmil, bukopan a ďalšie..

Za účinný zdroj vlákniny sa považujú prípravky Mukofalk, Fiberleks, Ispagol, Solgar Psillium, pozostávajúce zo škrupín semien oválneho plantejna, ktoré rastú vo vyprahnutých oblastiach Stredozemného mora, Pakistanu a Indie. V škrupine semien plantejnu tohto konkrétneho druhu sú hlienové zložky obsiahnuté vo vysokej koncentrácii, vďaka ktorej liek patrí do mäkkej vlákniny z potravy..

Mucofalk, na rozdiel od otrúb, nemá takmer žiadne vedľajšie účinky vo forme nadúvania a spastickej bolesti, ale má protizápalový účinok a výrazne prekračuje pšeničné otruby v stupni zníženia črevného tlaku, účinne podporuje reprodukciu lakto - a bifidobaktérií..

Vláknina, ktorá je súčasťou Mukofalky, má nasledujúce fyzikálno-chemické vlastnosti:

 • Spomalte odvádzanie potravy zo žalúdka
 • Zvýšte viskozitu potravinových mas v tenkom čreve
 • Zvyšuje tvorbu hlienu na bunkách sliznice hrubého čreva
 • Viažu a zadržiavajú objem vody, ktorý prevyšuje hmotnosť samotných vlákien, čím znižujú napätie stien čriev, zvlhčujú stolicu a zabezpečujú ich zrýchlený priechod črevom.
 • Zhromažďujte a držte na svojom povrchu v koloidnom stave toxické prvky vonkajšieho a vnútorného pôvodu
 • Poskytujú užitočné mikrobiálne asociácie s ďalšou oblasťou a po enzymatickom rozklade mikroorganizmami sa stávajú energetickým zdrojom pre tieto mikroorganizmy.
 • Nebráni vstrebávaniu stopových prvkov a vitamínov v črevách

Odporúča sa zahrnúť do výživy pacientov s črevnou divertikulózou:

 • otruby alebo biela múka
 • drobivé obilniny z pšenice a pohánky s rastlinným olejom
 • zeleninové hrnce
 • zeleninové polievky z mäsového vývaru
 • mliečne výrobky
 • pečená zelenina (ak je dobre tolerovaná)

Je žiaduce vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré viažu a oneskorujú peristaltiku. Tie obsahujú:

 • jemné múky
 • cestoviny
 • krupica a ryžová kaša
 • želé, káva a silný čaj
 • červené víno, kakao a čokoláda

Diétna vláknina je hlavnou liečbou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva. Pri absencii komplikovaných foriem choroby sa odporúča ich nepretržité používanie, s výnimkou letných a jesenných období, kvôli zahrnutiu dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a bylín do stravy..

Liečba drogami

Pri črevnej divertikulóze sú liečebné taktiky určené celkovým zdravotným stavom pacienta, závažnosťou choroby, prítomnosťou komplikácií..

S asymptomatickou divertikulózou

ak bola choroba diagnostikovaná náhodne (náhodné zistenie), pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu so zvýšenou dennou stravou ovocia, zeleniny, fazule, zŕn, pitím najmenej 2 litrov tekutiny denne (ak neexistujú kontraindikácie). Podľa indícií je možné používať probiotiká (pozri zoznam prípravkov analógov Linex), enzýmové prípravky, lieky, ktoré znižujú nadúvanie (príčiny)..

V prítomnosti nekomplikovaného zápalového procesu
 • širokospektrálne antibiotiká, prípravky kyseliny 5-aminosalicylovej, kyseliny maslovej
 • tráviace enzýmy
 • stimulanty gastrointestinálnej motility, ako je Domperidon (Motilium, Pasazhiks, Motilak), Metoclopromide atď..
 • antispasmodiká - Noshpa, Drotaverin, Spasmol, Spazmonet
 • preháňadlá - prebiotiká (na báze laktózy - Normáza, Romphalac, Portalacový sirup, Dufalac, Laktulóza Poly, Goodluck, Laktulóza Stada, Livoluk-PB).
S progresiou ochorenia počas liečby je indikovaná hospitalizácia

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Blokáda je injekcia anestetika, ktorá sa injikuje priamo do miesta lokalizácie bolesti. Akútnu bolesť je potrebné čo najskôr odstrániť - na tento účel je blokáda injekciou optimálna pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice.
Ezofágová prietrž
Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.