loader

Hlavná

Liečba

Dorsálna disk hernia: čo to je, klasifikácia a vlastnosti liečby

Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice. Jedným z týchto typov je dorzálna prietrž medzistavcových platničiek (alebo dorzálnych)..

Vo väčšine prípadov chrbtová prietrž chrbtice, ako sa vyvíja, ohrozuje výskyt závažných komplikácií, medzi ktoré patria porušenia vo fungovaní jednotlivých orgánov a ochrnutie končatín. Aby ste odolali ťažkým formám vývoja choroby, musíte mať predstavu o patológii, príčinách jej výskytu, druhoch, príznakoch a liečebných metódach..

Čo je dorzálna prietrž

V prvom rade je dôležité pochopiť, že chrbtica pozostáva z stavcov a medzistavcových platničiek. Jeho štruktúra má dva hlavné prvky:

 1. Vláknitý prsteň - vonkajšia tvrdá strana segmentu (jeho škrupina), pozostávajúca z kolagénových vlákien.
 2. Pulpózne jadro - jednoduchými slovami, je to látka podobná želé, ktorá vykonáva tlmiace funkcie a umožňuje vám rovnomerne rozdeľovať záťaže..

Medzistavcový disk je teda celkom elastický, môže sa primerane stlačiť a natiahnuť, čo vyrovnáva zaťaženie chrbtice.

Ak hovoríme o tom, čo je kýla v oblasti chrbtice, hovoríme o patológii, pri ktorej je vláknitý kruh zničený následným vyčnievaním časti buničitého jadra..

Hernia dorzálneho disku je zvláštna forma tohto patologického procesu, ktorý sa vyznačuje premiestnením buničitého jadra a prolapsom segmentu do oblasti miechového kanála..

Takéto formácie sa považujú za oveľa nebezpečnejšie, pretože v dutine miechy, kde sa objaví prolaps, sa nachádza miecha, jej membrány, krvné cievy a tiež proximálne procesy koreňov nervov. To všetko znamená, že s rastom proximálnej prietrže sa významne zvyšuje pravdepodobnosť kompresie miechových nervov, ako aj riziko komplikácií sprievodnej povahy..

Najväčšou hrozbou je dorzálna stredná kýla disku - samostatný poddruh patológie, v ktorom je výčnelok buničitého jadra smerovaný do stredu miechy. Okrem toho existujú ďalšie poddruhy výčnelku, o ktorých sa však bude diskutovať neskôr.

príčiny

Na účinnú liečbu, ako aj na zabránenie výskytu dorzálnej prietrže medzistavcových platničiek je potrebné poznať dôvody rozvoja tejto patológie. Zvážte hlavné príčiny a faktory, ktoré predisponujú k vzniku tohto typu formácie:

 • Mechanické poškodenie chrbtice. Väčšinou ide o hrbole, modriny, zlomeniny a prenikajúce rany. Je tiež dôležité pochopiť, že aj pri traumatizme prijatej v detstve môže dôjsť k prietrži, od tejto chvíle môže uplynúť desať rokov..
 • Ďalšou častou príčinou dorzálnej hernie je rozvoj sprievodných ochorení chrbta a chrbtice. Najbežnejšou patológiou tohto druhu je osteochondróza, existuje však veľa podobných chorôb.
 • Nadmerná fyzická aktivita na chrbte a na chrbte. Po prvé, hovoríme o vzpieraní v dôsledku profesionálnych aktivít alebo ťažkých športov. Avšak aj nadváha je rizikovým faktorom miechy..
 • Nedostatok fyzickej aktivity tiež vyvoláva rozvoj chrbtových a iných herniálnych formácií. V tomto prípade sa predpokladá sedavý alebo sedavý životný štýl. Rizikovú zónu vedú administratívni pracovníci a vodiči, škodlivý vplyv je obzvlášť silný, ak počas dňa osoba sedí v nepohodlnej polohe.
 • Nevyvážená strava, ktorá vedie k nedostatku minerálov a vitamínov vstupujúcich do tela, anémie z nedostatku železa atď..

Popísané príčiny a predispozičné faktory sú najbežnejšie, ale v skutočnosti môžu byť omnoho viac. V predchádzajúcich odsekoch však existujú dôvody, prečo sa patológia vyvíja približne v 90% prípadov.

umiestnenia

Podľa štatistík sa môže v ktorejkoľvek časti chrbtice vyskytnúť výčnelok buničitého jadra dorzálneho typu. Zároveň sa podľa rovnakých štatistík diagnostikuje viac ako 80% všetkých dorzálnych hernií v bedrovej oblasti, táto časť chrbtice sa považuje za zraniteľnú z dôvodu jej vysokého zaťaženia a zvýšenej mobility..

Krčková oblasť je uznávaná ako pomerne zriedkavé miesto výskytu patológie, hlavne preto, že predstavuje minimum fyzickej námahy spojenej s vzpieraním atď. Kýla sa napríklad môže vytvoriť medzi segmentmi krčnej oblasti c5, c6, c7, ale v medicíne. prípady sa vyskytujú približne v 5–6%.

Pokiaľ ide o oblasť hrudníka, táto oblasť chrbta a chrbtice nie je náchylná k dorzálnym herniám v nie viac ako 10% prípadov, tento ukazovateľ sa tiež považuje za nízky..

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa vo väčšine prípadov vytvára presne v bedrovej oblasti chrbtice, je potrebné venovať tejto oblasti väčšiu pozornosť, pričom sa zdôrazňujú určité typy patológie, ako aj lokalizačné znaky..

Najprv si povedzme o všeobecnej klasifikácii dorzálnych hernií, medzi nimi sa rozlišuje celkom 5 typov:

 1. Mediálne - ako už bolo uvedené, pri tomto type ochorenia dochádza k výbežku do stredu miechy.
 2. Difúzny - charakterizovaný úplnou deštrukciou medzistavcového segmentu.
 3. Paramedian - pulpálne jadro vyčnieva do jednej z bočných strán miechového kanála (zvyčajne do pravého).
 4. Mediálny záchranár - prietrž je zameraná na strednú oblasť miechy, ale súčasne je posunutá na ľavú alebo pravú stranu.
 5. Foraminal - je považovaný za najnebezpečnejší druh, je nebezpečný v tom, že kvôli svojej veľkej veľkosti úplne blokuje chrbtový kanál chrbtice..

Pokiaľ ide o lokalizáciu prietrže v bedrovej chrbtici, existuje zreteľné označenie. Lumbálna oblasť pozostáva z 5 stavcov, ku ktorým sa pridá značka L a jeden lumbosakrálny segment so značkou S. Vzhľadom na to, že medzistavcové kýly sa nachádzajú medzi stavcami, rozlišujú sa podľa typu tieto typy:

 • Za najbežnejšiu sa považuje dorzálna hernia disku L5-S1 - umiestnená medzi sakrálnym segmentom a posledným stavcom. Bez ohľadu na to, či ide o strednú prietrž disku L5-S1 alebo nejakú inú formu.
 • L4-L5 - druhý najbežnejší poddruh prietrže. S touto lokalizáciou to však platí aj pre prvý bod, komplikácie dorzálnej hernie ovplyvňujú činnosť brušnej dutiny a malej panvy, existuje riziko čiastočnej alebo úplnej paralýzy dolných končatín. Obzvlášť také komplikácie sú pravdepodobné s vývojom difúznej hernie L4-L5 alebo v neskorých štádiách iných poddruhov patológie..
 • L3-L4 je tiež pomerne častým prípadom patológie, hoci v porovnaní s vyššie uvedeným je už oveľa menej bežný.

Iné varianty tvorby lumbálnej miechy sú zriedkavé. Je však dôležité pochopiť, že symptomatológia, úspešnosť liečby atď. Závisí od konkrétneho typu a lokalizácie patológie, takže dorzálna stredná kýla na úrovni stavcov L4-L5 sa bude výrazne líšiť v príznakoch a iných príznakoch od difúzneho medzi 2 a 3 segmentmi..

príznaky

Symptómy sa výrazne líšia v závislosti od miesta prietrže, ale tu hrá dôležitú úlohu aj fáza progresie patologického procesu, veľkosť formácie, štipkový faktor nervov, krvných ciev atď..

Spoločným príznakom všetkých typov prietrží je bolesť. V počiatočných fázach bolesti chrbta sú veľmi malé, pravidelné, mnohé ich dokonca nechávajú bez dozoru. Avšak s postupujúcou chorobou a rastom vzdelania sa bolesti prehlbujú a stávajú sa trvalými. Čím je prietrž väčšia, tým je bolesť nesnesiteľnejšia. Nakoniec je nemožné ju preniesť bez liekov proti bolesti..

bedrový

Inak je vhodné oddeliť príznaky, podľa ktorých je lokalizovaná časť chrbtice. Na úvod zvážte klinický obraz, ktorý poskytuje bedrovú difúznu prietrž v bedrovej oblasti:

 • Bolestivé pocity sú lokalizované v oblasti lokalizácie prietrže, ale pri narušení nervových koreňov sa šíria až po zadok a dolné končatiny..
 • Zaznamenávajú sa kŕče svalových štruktúr dolnej časti chrbta a zadku.
 • Dochádza k narušeniu citlivosti dolných končatín, svalovej dysfunkcie, pocitov brnenia, znecitlivenia, chladu v nohách, existuje možnosť paralýzy.
 • Časom komplikácie postihujú vnútorné orgány, problémy sa vyskytujú pri pohybe čriev (často zápcha), močenie, ženy začínajú mať gynekologické problémy, muži majú oslabenú erekciu.

Hrudné oddelenie

Klinické príznaky dorzálnej hernie v hrudnej chrbtici:

 • Syndróm bolesti z miesta formácie sa rozširuje do oblasti hrudníka, v priebehu času vyžaruje do horných končatín a znižuje citlivosť rúk..
 • Je sprevádzaná nervovým syndrómom - interkstálnou neuralgiou, pri ktorej sa bolesti spojené s bolesťou len zosilňujú.
 • Porušenie nervov vedie k poruchám dýchania, je zaznamenaná dýchavičnosť, vdýchnutie a výdych sú ťažké, príznaky sa zhoršujú bolesťou.
 • Často existujú problémy zo srdca, napríklad sínusová tachykardia.
 • Pohyby v chrbte, ako aj pri horných končatinách, sú obmedzené, človek sa bojí zohnúť, otočiť, dokonca zdvihnúť ruku..

krčnej

Pri hernii v krčnej oblasti sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Bolesť tiež vyžaruje do horných končatín, zhoršuje sa pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
 • Pacienti majú bolesti hlavy, ku ktorým sa pri veľkých kýlach pridávajú závraty, mdloby, záchvaty paniky, pískanie a tinnitus..
 • V očiach sa tiež objavuje veľa sťažností na videnie, čierne škvrny, muchy, záblesky atď..
 • V priebehu času horné končatiny strácajú svoju citlivosť, znecitlivia, pacient si všimne pocit brnenia na koži, narušuje sa koordinácia pohybov až do paralýzy.

diagnostika

Na stanovenie presného umiestnenia prietrže, stupňa progresie patológie, veľkosti formácie a sprievodných komplikácií je potrebná úplná diagnóza, ktorá zahŕňa:

Liečba dorzálnej hernie

Dorsálna hernia medziobratlového disku si vyžaduje okamžitú liečbu s povinným zapojením lekára. Všetky opatrenia na boj proti patológii sú založené na prijatých diagnostických údajoch..

Liečba zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.
 • Triedy pohybovej terapie.
 • masáže.
 • V štipku, chirurgia.

Drogová terapia zahŕňa užívanie nasledujúcich skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti - analgetiká a antispasmodiká na zmiernenie bolesti.
 • Protizápalové lieky.
 • Vitamínové komplexy - na zlepšenie a obnovu inervácie poškodených nervov.
 • Dôležitou súčasťou konzervatívnych liečebných metód je použitie liekov zameraných na zvýšenie regeneratívnych funkcií tela.

Pamätajte, že lekár predpisuje všetky lieky. Pri samoliečbe riskujete iba zhoršenie situácie a poškodenie zdravia.

Je dôležité pochopiť, že cvičebná terapia a masáže sa používajú v neskorých štádiách liečby, keď existuje pozitívny trend a významné zlepšenie stavu pacienta..

Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď existuje ohrozenie životne dôležitých funkcií alebo života pacienta, alebo ak sa formácia zväčšuje, viac ako 12 milimetrov, prietrž však možno odstrániť skôr.

Rehabilitácia

Po operácii potrebuje každý pacient rehabilitáciu. Obdobie zotavenia, rovnako ako rehabilitačné metódy, závisia od závažnosti progresie patológie, rozvinutých komplikácií a zložitosti chirurgického zákroku..

Všeobecne hovoríme o menovaní liekov proti bolesti, o dlhom období obmedzenia mobility a fyzickej aktivity, o kurze fyzioterapie. Okrem toho sú od 3-4 dní po chirurgickom zákroku znázornené triedy cvičebnej terapie, ale spočiatku sú držané v polohe na bruchu. Od samého začiatku a do budúcnosti sa musíte vysporiadať s fyzioterapeutom alebo rehabilitačným lekárom.

účinky

Vzhľadom na úplnú liečbu a rehabilitáciu sú prognózy optimistické aj v prípade závažných foriem progresie patológie.

V tomto prípade neexistujú prakticky žiadne následky, stačí si uvedomiť, že počas svojho života musíte chrániť chrbát. Za týmto účelom dávajte fyzickú aktivitu, riadte aktívny životný štýl, zapojte sa do ľahkých športov.

Ak bola liečba vadná alebo ste nedokončili celý priebeh rehabilitácie, sú možné tieto následky:

 • Strata citlivosti na končatinách.
 • Poruchy vnútorných orgánov.
 • Znova objavenie prietrže (v prípade chybnej rehabilitácie po operácii) atď..

Nech je to akokoľvek, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Ak to chcete urobiť, počúvajte svoje pocity a neignorujte ani najmenšie prejavy bolesti.

Čo je dorzálna prietrž a ako s ňou zaobchádzať

Osteochondróza často spôsobuje komplikácie, medzi ktoré patrí vytvorenie hernie za jednu z najnebezpečnejších a najnepríjemnejších. Akákoľvek kýla, bez ohľadu na jej typ a veľkosť, môže spôsobiť veľa problémov, ale dorzálna hernia medziobratlovej platne sa považuje za zvlášť nebezpečnú pre pohybový aparát..

Foto 1. Častá bolesť v chrbtici môže byť znakom kýly. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

Čo je dorzálna prietrž

Stĺpec ľudského stavca je komplexné konštrukčné riešenie pozostávajúce z 33 (niekedy 32 alebo 34) prvkov, ktoré sú vzájomne prepojené pomocou medzistavcových platničiek. Každý taký disk (v ľudskom tele je celkom 23) pozostáva z chybne oddeleného vláknitého (želatínového) jadra a vláknitého kruhu. Hlavnou úlohou pohonov je zabezpečiť odpisovanie, pretože v priebehu akejkoľvek fyzickej aktivity (chôdza, beh, ohýbanie, práca s bremenom) sa susedné stavce môžu spojiť a odkloniť sa.

V normálnom stave disky chránia stavce pred kontaktom, zatiaľ čo poškodenie diskov môže spôsobiť vzájomné trenie sprevádzané silnou bolesťou. Pod dorzálnou prietržou je zvyčajné rozumieť roztrhnutiu vláknitého tkaniva, ktoré vedie k zmene tvaru disku a k vydutiu smerom k medziobratlovému kanálu..

príčiny

Ruptúra ​​vláknitého prstenca medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyskytuje na pozadí osteochondrózy. Medzi najbežnejšie príčiny dorzálnej prietrže patria:

 • Pacient s nadváhou.
 • Trvalé silné zaťaženie chrbtice.
 • Poranenia miechy.
 • Choroby endokrinného systému.
 • Zneužívanie tabaku.
 • Oslabené svaly chrbta.
 • Sedavý spôsob života.
 • Choroby, ktoré môžu spôsobiť deštrukciu alebo zníženie pevnosti kostí. Syfilis, tuberkulóza atď..
 • Niektoré systémové choroby - lupus erythematodes, reumatoidná artritída a iné.

U väčšiny pacientov sa prietrž vyskytuje v dôsledku kombinácie problémov s kostnou štruktúrou miechy a jedného alebo druhého škodlivého faktora..

klasifikácia

Samotný pojem „dorzálna“ znamená, že výstupok prietrže je nasmerovaný späť do miechového kanála, kde sa nachádza mozgomiechová tekutina. V závislosti od miesta možno dorzálnu prietrž pripísať jednej z odrôd.

difúznu

Poškodenie pokrýva celú štruktúru medzistavcových platničiek, čo znemožňuje určiť presné umiestnenie deformity.

prostredný

Výstupok vláknitého prstenca je nasmerovaný do strednej časti miechového kanála. Stredná kýla je nebezpečná v tom, že má zvyčajne dostatočne veľkú veľkosť a môže spôsobiť vážne zovretie miechy. Zvieranie môže byť také významné, že jeho účinky nemôžu byť úplne odstránené ani po chirurgickom zákroku.

paramediální

Výstupok je posunutý na jednu alebo druhú stranu miechového kanála. Kýla môže byť pravá alebo ľavá.

Mediálne-paramediální

Výstupok je umiestnený v uhle k osi chrbtice, ohýba ho a spôsobuje silnú bolesť.

Foraminal

Vláknité tkanivo preniká do kanála a silno stláča nervový koreň, čo spôsobuje pacientovi výraznú bolesť.

Príznaky a príznaky

Dorsálna hernia sa môže vytvárať v bedrovej alebo krčnej chrbtici. Súbor typických znakov sa bude mierne líšiť. V oblasti hrudníka je tento problém mimoriadne zriedkavý, pretože stavce sú menej mobilné a lepšie chránené. Symptomatológia prietrže v oblasti krčnej chrbtice v mnohých ohľadoch odráža klinický obraz pozorovaný v prípadoch cerebrovaskulárnej príhody:

 • Časté bolesti hlavy.
 • Celková slabosť.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Pohodlie v krku siahajúce až po rameno a pod lopatku.
 • Tinnitus, závraty.
 • V niektorých prípadoch problémy s pamäťou a spánkom, porucha zraku.

Dorsálna prietrž v bedrovej oblasti sa považuje za nebezpečnejšiu, pretože často vedie k poraneniu miechy a v dôsledku toho k ochrnutiu alebo parézii. Medzi ďalšie nepríjemné príznaky v tomto prípade patrí zakrivenie chrbtice, strata kontroly nad zvieračom konečníka a močového mechúra, ostré bolesti, zhoršovanie kašľa, kýchanie, smiech.

Poznámka! Ak je lézia difúzna a vedie k úplnému zničeniu disku - je pravdepodobne potrebná chirurgická operácia.

diagnostika

Aby sa predišlo nebezpečnej chorobe spôsobenej zdravotným postihnutím pacienta, lekár musí vynaložiť všetko úsilie na jej správne diagnostikovanie a predpísať príslušnú liečbu.

Prvé podozrenie na vývoj dorzálnej hernie by malo vzniknúť pri systematických prejavoch bolesti pri chôdzi, ohýbaní a zdvíhaní ťažkých predmetov. Na potvrdenie diagnózy musí lekár vykonať niekoľko inštrumentálnych postupov:

 • Rádiografia zodpovedajúcej chrbtice.
 • Počítačová tomografia. Táto metóda je presnejšia, umožňuje vám určiť polohu prietrže a jej veľkosť.

Okrem týchto metód sa pacient podrobí neurologickému vyšetreniu. Tu bude lekár schopný určiť oblasti kompresie nervových koreňov a prítomnosť možných komplikácií, prejavujúcich sa vo forme kompresie krvných ciev alebo parézy..

Foto 2. Počítačová tomografia je najpresnejšou metódou na diagnostiku prietrže. Zdroj: Flickr (Alexander Didkovsky).

Liečba dorzálnej hernie

Konzervatívna terapia

Pacientovi sa odporúča, aby úplne opustil fyzickú aktivitu a obmedzil akýkoľvek pohyb. Súbežne s tým budú predpísané protizápalové lieky:

Rovnako ako lieky zamerané na posilnenie kostného tkaniva:

 • glukosamín.
 • Vápnik D3 Nycomed.
 • Chondroitín sulfát.

Aby sa chrbát pevne fixoval v správnej polohe, pacientom sa často odporúča nosiť špeciálny korzet (pre krčnú chrbticu - golier Shants). Fyzioterapeutické procedúry a špeciálna gymnastika môžu tiež viesť k dobrým výsledkom (všetky cvičenia sa vykonávajú v náchylnej polohe).

Poznámka! Dorsálna prietrž je takmer vždy sprevádzaná silnou bolestivosťou, ktorú je ťažké zastaviť pri bežných liekoch na bolesť. Pacientom sa často podáva blokáda lidokaínu alebo novokainu..

Chirurgický zákrok

Ak liečba liekmi neprináša požadované výsledky a patológia pokračuje, pacient môže potrebovať chirurgický zákrok.

Malé dorzálne hernie v krčnej chrbtici sa úspešne odstránia pomocou lasera. Tento postup sa nazýva mikrodisektómia..

Veľké výčnelky vláknitého tkaniva vyžadujú radikálnejšiu intervenciu. Tu môže byť potrebná laminektómia (odstránenie časti kostného tkaniva stavca a oblasti medzistavcových platničiek). K tejto operácii sa pristupuje iba v krajných prípadoch, pretože sa považuje za dosť riskantnú a je spojená s relapsmi a komplikáciami..

Rehabilitačné obdobie

Chirurgia bude vyžadovať dlhé zotavenie. Faktom je, že pri odstraňovaní časti disku (a najmä časti stavca) sa môže meniť konfigurácia chrbtice, čo vedie k redistribúcii záťaže na všetky blízke kĺby a kosti. Pravdepodobnosť vytvorenia novej hernie je v súčasnosti dosť vysoká.

Samotný rehabilitačný proces možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Skorá pooperačná fáza. Od operácie trvá približne 2 týždne. Počas tohto obdobia sa časti zhojia a zníži sa opuch a bolesť. Pacient berie protizápalové lieky a opatrne pokračuje v najjednoduchších gymnastických cvičeniach, dýchacích cvičeniach. Postavenie je povolené iba na krátke obdobie a je povinné v podpornom korzete.
 • Obdobie po prepustení. Po dobu niekoľkých mesiacov by mal pacient naďalej nosiť korzet, snažiť sa zaujať polohu a vo vzpriamenej polohe dlhšie ako 30 - 60 minút. Vyvarujte sa náhlym pohybom a zdvíhaniu bremien nad 3 kg. K povinnej gymnastike sa pridáva súbor špeciálnych cvičení. A samozrejme musíte pravidelne navštevovať lekára, aby sledoval dynamiku.
 • Aktívna rehabilitácia. Ak sa zotavenie uskutoční podľa plánu, potom po 3-6 mesiacoch, podľa dohody s lekárom, môžete pokračovať v aktívnejších procedúrach. Patria sem gymnastika, masáže, fyzioterapia a kúpeľná liečba.

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Aby sa zaručene znížila pravdepodobnosť dorzálnej prietrže, je vhodné zabezpečiť, aby sa v každodennom živote dodržiavalo niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Prestať fajčiť.
 • Pravidelne používajte vitamínové prípravky obsahujúce predovšetkým potrebnú dávku vápnika.
 • Pravidelne robte špeciálne cvičenia na posilnenie miechových svalov.
 • 1 - 2-krát ročne neurológ, najmä v prítomnosti osteochondrózy.

Poznámka! Ak vaša práca vyžaduje dlhodobý pobyt v atypickej a nepohodlnej polohe, nezabudnite pravidelne zahriať, aby ste sa zahriali. Pomôže to výrazne znížiť riziko nebezpečných medzistavcových prietrží..

Čo je dorzálna disková prietrž? Prečo vzniká a ako sa lieči patológia??

Dorsálna prietrž disku sa nazýva patológia, pri ktorej sa jeden z stavcov rozprestiera do dutiny v mieche a jeden alebo viac nervových koreňov sa zovrie. Tento stav je dosť nebezpečný a vyžaduje si kvalifikované ošetrenie..

Príčiny a rizikové skupiny

U mužov je častejšie diagnostikovaná dorzálna hernia disku. Ohrozené sú ľudia, ktorí majú osteochondrózu, vedú sedavý spôsob života, ako aj ženy s hormonálnymi poruchami.

Odborníci zistili niekoľko dôvodov tohto ochorenia:

 • poranenia miechy rôznej povahy;
 • prítomnosť nadváhy;
 • silná fyzická aktivita;
 • nízky svalový tonus;
 • nedostatok pravidelného cvičenia;
 • poruchy kostí.

príznaky

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia dorzálnej prietrže..

S prejavom choroby v krčnej oblasti sú:

 • bolesti hlavy;
 • bolesť v krku a ramenách;
 • znížená citlivosť v dlaniach;
 • hluk v ušiach;
 • závrat
 • hypertenzia;
 • slabosť v rukách;
 • pre-synkopy.

V prípade lokalizácie dorzálnej hernie v dolnej časti chrbta si pacient sťažuje na tieto príznaky:

 • bedrovej bolesti
 • znížená citlivosť dolných končatín;
 • pocit husacích končatín v nohách;
 • rýchla únava nôh;
 • bolesť sa zvyšuje v stojacej polohe;
 • bolesť s náhlymi pohybmi.

Typy kýly dorzálneho disku

Odborníci identifikovali niektoré typy dorzálnych hernií disku v závislosti od ich smeru:

 • paramedial (tvorený hlavne na pravej strane miechového kanála);
 • stredno-stredný (často lokalizovaný v strede miechového kanála);
 • foraminal (týka sa najnebezpečnejších typov, pretože môže spôsobiť uzavretie medzistavcových kanálikov);
 • stredná (vytvorená bližšie k stredu miechy);
 • difúzny (vedie k deštrukcii štruktúry medzistavcových platničiek).

Choroba často postihuje bedrové bedrosti, oveľa menej je diagnostikovaná v krčku maternice.

Odborníci tvrdia, že prvý a druhý typ dorzálnej prietrže disku ovplyvňuje časti chrbtice, ktoré sú vystavené silnému stresu. Patria sem tieto oblasti:

 • L5-S1 (od piateho drieku po prvý krížový stavec);
 • L4-L5 (medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom);
 • C5-C6 (piaty až šiesty krčný stavca).

Fázy choroby

Existujú 4 štádiá vývoja dorzálnej prietrže disku:

 1. Výčnelok. Vo vláknitom kruhu sa objaví prasklina a želé podobná látka môže vytiecť. V tomto prípade je prietrž približne 3 mm.
 2. Čiastočný prolaps. V tomto štádiu je narušený krvný obeh v oblasti tvorby prietrže a nervový koreň sa zväčšuje. Jeho veľkosť sa zväčší na 1 cm.
 3. Úplný prolaps. Želé podobná látka úplne opúšťa disk, ale jej integrita je zachovaná. Pacient je takmer úplne postihnutý. Veľkosť prietrže je 1,5 cm.
 4. Zhabanie. Vo štvrtom štádiu vypadávajú nukleárne fragmenty a časti disku sú premiestnené, opuch ovplyvňuje niekoľko nervových koreňov. V tejto fáze je človek mučený silnou bolesťou.

Čo je nebezpečná priedušková kýla?

Pri absencii liečby sa choroba zhorší, čo vedie nielen k zhoršeniu kvality ľudského života, ale tiež spôsobuje rôzne komplikácie, ktoré zasa znamenajú ohrozenie života:

 • čiastočná alebo úplná paralýza;
 • chronické zápalové procesy;
 • syndróm chvosta;
 • narušenie panvových orgánov;
 • strata citlivosti a atrofia dolných končatín;
 • silná bolesť, ktorá vedie k obmedzenej mobilite.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku komplexnej diagnostiky. V prvom rade odborník určuje povahu bolesti, ich lokalizáciu a približnú polohu dorzálnej prietrže.

Na presné určenie klinického obrazu budete možno potrebovať:

 • Röntgen chrbtice;
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia.

Liečba dorzálnej disk prietrže

V závislosti od typu a stupňa dorzálnej hernie je pacient určený na liečbu nasledujúcim špecialistom:

 • chiropraktik;
 • osteopath;
 • neuropatolog;
 • chirurg.

Terapia zahŕňa rôzne metódy, ktoré môžu zahrnovať lieky alebo cvičenie, ako aj chirurgický zákrok..

Liečba dorzálnej disk hernie drogami

Pri liečbe hernie dorzálneho disku špecialisti predpisujú liekovú terapiu:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Takéto lieky nielen zastavujú zápalový proces, ale tiež znižujú bolesť a normalizujú teplotu. Na liečenie vyššie uvedeného ochorenia sa používajú Diclofenac a Movalis..
 1. Chonroprotectors. Tieto lieky bránia deštrukcii medzistavcových platničiek, zmierňujú bolesť a bránia ďalšiemu postupu prietrže. Fondy tejto skupiny zahŕňajú Teraflex, Arthra, Alflutop.

Všetky vyššie uvedené lieky majú kontraindikácie, preto sa pred použitím poraďte so svojím lekárom.

fyzioterapia

Špeciálne cvičenia významne zlepšujú stav pacienta, posilňujú svalové tkanivo a úplne vyliečia chorobu. Odborníci odporúčajú, aby sa všetky cvičenia vykonávali pomaly, bez zaťaženia chrbtice.

Táto technika sa vyberá individuálne na základe klinického obrazu pacienta.

Toto sú cvičenia, ktoré môžete vykonať sami:

 1. Choďte na všetky štyri a v tejto pozícii choďte po miestnosti na námestí. Držte ruky a chrbát rovno.
 2. Na ďalšie cvičenie môžete využiť lavicu alebo stoličku. Je potrebné položiť na ňu otočenú smerom k podlahe tak, aby sa telo ohýbalo v problémovej oblasti chrbta. Potom uvoľnite plytké dychy.
 3. Ľahnite si na podložku a pomaly sa snažte ponožky ťahať smerom k sebe.
 4. Pre ďalšie cvičenie musíte ležať na pravej strane a posúvať panvu čo najviac dopredu a hrudný kôš späť. Zopakujte cvičenie na ľavej strane.

Na začiatku tried nepristupujte k viac ako 5 prístupom a postupne zvyšujte zaťaženie. Odborníci odporúčajú robiť tieto cvičenia každý deň, av niektorých prípadoch dvakrát denne..

Chirurgický zákrok

Tento druh liečby vám umožní zbaviť sa vyššie uvedených chorôb takmer akejkoľvek zložitosti a zlepšiť kvalitu života. V závislosti od typu a štádia dorzálnej hernie si špecialista vyberie určitý typ chirurgického zákroku. Často sa používajú tieto postupy:

 1. Microdisectomy.

Pri zákroku v oblasti kýly špecialista urobí rez kožou asi 2 cm dlhý. Aby sa získal prístup k edematóznemu nervovému koreňu, žltý väz sa čiastočne odstráni a v niektorých prípadoch sa vyrežú okraje stavcových oblúkov. Počas procedúry sú paravertebrálne svaly naklonené nabok, čo zabraňuje riziku ich poškodenia..

Po získaní prístupu do nervového koreňa sa odstránia fragmenty vyzrážanej želé podobnej látky. Ďalej je rez zošitý. V 95% prípadov sú výsledky operácie pozitívne.

Na uskutočnenie takéhoto chirurgického zákroku sa používa spinálny endoskop. Dorsálna prietrž disku sa odstráni pomocou špeciálne vytvoreného otvoru medzi stavcami. Na mieste kože sa urobí rez 5 mm a nainštaluje sa trubica.

Procedúra sa uskutočňuje s minimálnou stratou krvi a trvá od 40 minút do 2 hodín, v závislosti od situácie. Priemerná doba rehabilitácie je 20 dní. Pre úspešný postup by ste mali odmietnuť jesť a piť 6 hodín pred tým. Endoskopia sa vykonáva v mieche. Pri takomto zásahu hrozí riziko komplikácií menších ako 10%..

Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii. V oblasti dorzálnej hernie špecialista vykoná rez a tlačí svalové tkanivo a nervový koreň, aby získal prístup k stavcom. Odstráni sa aj časť stavcového oblúka..

Ďalej špecialista odstráni herniu samotnú a zvyšky jadra. Tento prístup znižuje pravdepodobnosť recidívy choroby. Po odstránení sa rana zošije a pacient sa prenesie na pooperačné oddelenie na 1-2 týždne. Obdobie rehabilitácie trvá od 1 do 3 mesiacov. Po prepustení sa používajú špeciálne korzety..

Masáž chrbtovou herníciou

Pri použití manuálnej terapie je možné dosiahnuť nielen zmiernenie bolesti, ale aj stiahnutie buničitého jadra do disku. Pri pravidelných návštevách chiropraktika sa výrazne znižuje svalový spazmus, zmierňuje sa pocit únavy v chrbte a zlepšuje sa prísun krvi do diskov a tkanív v dorzálnej hernii, čo zase urýchľuje proces regenerácie a zabraňuje ďalšiemu progresiu choroby..

Pred začatím masáže sa eliminujú hlavné príznaky exacerbácie..

Pri správnom postupe venujte pozornosť niektorým funkciám tejto masáže:

 1. Na zabránenie zhoršenia choroby je zakázané používať výbojové vybavenie.
 2. Náraz sa vykonáva okolo chrbtice, pričom sa vyhýba tlaku priamo na stavce.
 3. Hlavným účelom tejto masáže je uvoľniť telo pacienta.
 4. V prípade bolesti relácia končí okamžite.
 5. Pri masážach je potrebné ošetrovať nielen chrbát, ale aj končatiny na strane chrbtovej prietrže..

Pri masáži používajte nasledujúce techniky:

 1. Z dolnej časti chrbta po lopatky a z oblasti okolo chrbtice do strán urobte ľahké kruhové pohyby, najskôr na jednej strane a potom na druhej strane..
 2. Z dolnej časti chrbta po krk - ľahké vertikálne lisovacie pohyby.
 3. Chrbát je podmienečne rozdelený na 4 časti a každý z týchto dielov je vyhotovený kruhovým pohybom. Účinky sa opakujú až do úplného uvoľnenia svalov..
 4. Ľahké pohyby pôsobia chrbtom od stredu k bokom a hore. Takéto manipulácie znižujú bolesť a únavu..

Pre každé sedenie sa používajú upokojujúce oleje..

Procedúry sa vykonávajú každý deň v kombinácii s lekárskou gymnastikou. Tým sa výrazne znížia príznaky dorzálnej hernie disku..

Ľudové lieky

V kombinácii s tradičnými metódami liečby sa používajú aj rôzne recepty z tradičnej medicíny. Tento prístup významne urýchli proces obnovy. Nižšie sú uvedené najobľúbenejšie domáce opravné prostriedky:

 1. Med. Na prípravu produktu zrieďte 1 g múmie vo vode a pridajte 1 čajovú lyžičku medu. Takýto liek sa každý deň vtiera do postihnutej oblasti.
 1. Materská kašička. Ľudia veria, že zavedenie materskej kašičky do dennej stravy nielen zvýši imunitu, ale tiež zastaví progresiu dorzálnej hernie disku..
 1. Cesnak. Vezmite 300 g nasekaných strúčikov cesnaku a nalejte 150 ml vodky. Látka je trvala 1,5 týždňa a denne sa aplikuje na miesto lézie po dobu 60 minút, pričom sa obalí teplou handrou. Po uplynutí tohto času už nedochádza k preplachovaniu vody.
 1. Breza. Na prípravu tohto produktu zoberte 100 g suchých listov vyššie uvedených rastlín a nalejte 1 liter oleja (vhodná je oliva alebo slnečnica). Tento liek trvá na trvaní 3,5 týždňa. Tinktúru je vhodné uchovávať v chladničke. Pred použitím sa zahreje na telesnú teplotu. Trenie takýmto olejom sa vykonáva denne až do trvalého zlepšenia. Môže byť použitý na prevenciu.

predpoveď

Prognóza je priaznivá, ak sa zabezpečí včasná liečba a dodržiavajú sa všetky odporúčania lekárov. Vzťahuje sa to na štádium choroby, pri ktorej sa ešte nevyskytli rôzne závažné komplikácie, ako je paralýza alebo narušenie správneho fungovania rôznych vnútorných orgánov..

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo vzniku dorzálnej prietrže, mala by sa venovať pozornosť správnemu fyzickému cvičeniu a zdravému životnému štýlu všeobecne. Je potrebné obmedziť nadmerné zaťaženie chrbtice, sledovať stravu a ovládať svoju váhu. Odborníci odporúčajú pravidelne navštevovať bazén a robiť jogu.

V prípade sedavej práce si každých 45 minút oddýchnite, aby ste uvoľnili chrbát. V prípade tendencie k ochoreniam chrbtice je potrebné do stravy pridať viac vápnika a bielkovín, ako aj obmedziť príjem tukových a korenených jedál. Vyhýbanie sa zlým návykom znižuje riziko dorzálnej hernie disku.

S včasným prístupom k odborníkom a dodržiavaním všetkých odporúčaní ošetrujúcich lekárov sa môžete úplne zbaviť choroby a implementácia preventívnych opatrení významne zníži pravdepodobnosť opakovania dorzálnej prietrže..

Čo je dorzálna (stredná a difúzna) prietrž miechy

Osteochondróza často spôsobuje komplikácie a následky. Jednou z týchto komplikácií je tvorba prietrže. Akákoľvek kýla, bez ohľadu na rozmanitosť, je potenciálne nebezpečná pre pohybový aparát a je plná problémov. Ale samotná zložitá a nebezpečná dorzálna prietrž, ktorá môže človeka zdravotne postihnúť až do konca dní. U väčšiny pacientov sú všetky prietrže rovnaké. Je to však chybný úsudok, pretože existuje niekoľko odrôd.

Líšia sa umiestnením a smerom vyčnievania chrbtice:

 • difúzna;
 • mediálne;
 • paramediální;
 • foraminal;
 • postranné.

Rysy a odrody kýly

Hnačka dorzálneho disku l5 s1 je najbežnejšou léziou v bedrovej oblasti. Pri takejto prietrži vyčnieva disk smerom k umiestneniu miechového kanála. Nebezpečenstvo je, že keď je vláknitý kruh zničený, jadro môže preniknúť do miechového kanála. Ak sa taká kýla nezistí včas a progresia sa nezastaví, pacient bude nevyhnutne ochrnutý..

Mediálna hernia disku: čo to je a čo je nebezpečné? Stredná prietrž je ekvivalentná koncepcii dorzálnej. Pokiaľ k vyčnievaniu disku a strate obsahu došlo v zadnom alebo strednom smere k kanáliku, potom je to dorzálna stredná kýla. Je nebezpečné v tom, že môže byť veľká a zvierať miechu samotnú. To spôsobuje destabilizáciu, zložité zmeny v práci vnútorných orgánov, niekedy štípanie je také silné, že proces nie je možné zvrátiť ani po operácii. Najčastejšie hovoríme o úplnej paralýze nôh s ťažkým poškodením a veľkou prietržou.

Dorsálna stredná prietrž disku l5 s1 je takmer vždy výsledkom osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Najťažšie je, ak sa do procesu zapojí chvost koňa. Hernie sa zvyčajne tvoria v bedrovej alebo krčnej oblasti a hrudník sa môže znova zapojiť do prítomnosti osteochondrózy..

Musí sa povedať o rozptýlených kýlach. Difúzna hernia disku: čo to je? Môže byť dvoch typov: difúzne-dorzálne a difúzne. Prvý výskyt sa vyskytuje najčastejšie, nachádza sa pozdĺž zadnej steny chrbtice a vyčnieva do miechového kanála. Normálna difúzia - vzácnosť, ktorá sa v dôsledku umiestnenia na prednej stene vydúva do oblasti vnútorných orgánov. Nie je nebezpečný, nepoškodzuje nervové zakončenie ani pri pôsobivých rozmeroch.

Prečo je herzálna difúzna prietrž nebezpečná? Rovnako ako iné dorzálne útvary, môže to viesť k zdravotnému postihnutiu v dôsledku stlačenia koreňov a rizika odtoku obsahu do kanála..

Príznaky dorzálnej hernie

Príznaky závisia od toho, kde presne sa nachádza prietrž a aký typ patrí. Všetky posuny dozadu chrbtice spôsobujú zovreté nervové zakončenie. Preto v postihnutej oblasti vyvoláva silnú a pretrvávajúcu bolesť..

Bolesť a kríza v chrbte a kĺboch ​​v priebehu času môžu viesť k hrozným následkom - miestnemu alebo úplnému obmedzeniu pohybov kĺbov a chrbtice až do zdravotného postihnutia. Ľudia, ktorých učia trpké skúsenosti, používajú na liečenie kĺbov prírodný liek odporúčaný ortopedom Bubnovským. Čítaj viac "

Okrem toho sa môžu vyskytnúť ďalšie neurologické príznaky: slabosť, závraty, zhoršenie osteochondrózy.

Ak je prietrž v bedrovej oblasti, príznaky sú nasledujúce:

 • bolesť chrbta;
 • zvýšenie bolesti s miernym zaťažením;
 • znecitlivenie končatín;
 • bolesť kostí celej panvy;
 • rastúca bolesť počas reflexných procesov: kašeľ, kýchanie;
 • zlyhanie dolnej končatiny.

Ďalej sa pridá bolesť chrbta, bolesť bedrového kĺbu. Bedrová dorsa často ovplyvňuje činnosť vnútorných orgánov, takže v niektorých z nich dochádza k porušeniu.

Liečba chorôb

Liečba spočíva v rovnakých princípoch ako pri liečbe osteochondrózy. Najprv je potrebné zmierniť zápalový proces a zmierniť bolesť. Na zmiernenie zápalu a analgézie sú predpísané NSAID: Nimesil, Ibuprofen, Ketoprofen. Ako alternatívu je možné vymenovať novú generáciu liekov: Celecoxib, Valdecoxib. Bola vyvinutá veľká skupina, ktorá môže byť použitá na zastavenie zápalu..

Pri takých kýlach je zvyčajne vysoký prah bolesti, ktorý je ťažké zastaviť drogami. Preto niekedy vhodná blokáda bolesti novokain-lidokaín.

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta a kĺbov? Podľa toho, že čítate tento článok, ste už osobne oboznámení s osteochondrózou, artrózou a artritídou. Určite ste vyskúšali veľa liekov, krémov, mastí, injekcií, lekárov a zjavne - nič z toho vám nepomohlo. Vysvetlivky k tomu sú: pre farmaceutov jednoducho nie je výhodné predávať funkčný produkt, pretože prídu o zákazníkov! Čínska medicína však už tisíce rokov pozná recept na zbavenie sa týchto chorôb a je jednoduchá a zrozumiteľná. Čítaj viac "

Svalové relaxanciá sú potrebné pri liečbe na uvoľnenie paravertebrálnych svalov a odstránenie kŕčov. Midokalm sa na tento účel predpisuje ako najoptimálnejší a osvedčený liek. V závažných prípadoch sa Midokalm predpisuje v dvoch formách: v injekciách a tabletách na zvýšenie účinku.

Restoratívna terapia zahŕňa Dikulovu techniku ​​a Bubnovského gymnastiku. Tieto techniky vám umožňujú aktivovať a pripojiť sa k práci všetky rezervy tela. To má pozitívny vplyv na zotavenie..

Dodatočne priradené:

 1. elektroforéza s anestetikami;
 2. terapia laserovým žiarením;
 3. diadynamické a sínusové prúdy.

Manuálna terapia tu pomáha, ale musíte pochopiť, že čím silnejšia patológia, tým menej musíte ovplyvniť chrbticu. V niektorých prípadoch je to zakázané, preto musíte konzultovať použitie masáží so svojím špecialistom.

Operácia sa používa, ak zlyhala všetka terapia. Určite vyhodnoťte druh prietrže a stupeň poškodenia. Operácia je nevyhnutná pri vážnom poškodení vnútorných orgánov. Častejšie je to potrebné pri ľubovoľnom vyprázdňovaní čriev alebo močového mechúra. Po operácii je potrebné dlhé zotavenie a rehabilitácia.

Dorzálna hernia disku je plná komplikácií. Choroba vyžaduje okamžitú liečbu, aby sa predišlo zdravotnému postihnutiu..

Všetci vieme, aké sú bolesti a nepohodlie. Artróza, artritída, osteochondróza a bolesti chrbta vážne kazia život, obmedzujú normálne účinky - nie je možné zdvihnúť ruku, vstúpiť na nohu, vstať z postele.

Najmä sa tieto problémy začínajú prejavovať po 45 rokoch. Keď jeden na druhého pred fyzickou slabosťou, panika zapadá a je peklo nepríjemné. Ale to sa nemusí báť - musíte konať! Aké prostriedky by sa mali použiť a prečo - hovorí vedúci ortopedický chirurg Sergei Bubnovsky. Prečítajte si viac >>>

Čo je dorzálna prietrž, príznaky a liečba

Čo je dorzálna prietrž disku a ako sa lieči? Kýla chrbtice je dosť nepríjemná a bolestivá patológia, pri ktorej je medzistavcový disk úplne alebo čiastočne premiestnený a dochádza k stlačeniu blízkych nervových koreňov. Akákoľvek prietrž sa líši v type deformácie disku. Najbežnejším typom je dorzálna prietrž chrbtice..

Dorsálna prietrž - čo to je?

Je to choroba, pri ktorej dochádza k posunu medzistavcových platničiek. V súlade s tým, kde k posunu došlo, a gradácia prietrže prichádza. Táto patológia sa vytvára kvôli vydutiu disku do lúmenu kanálika chrbtice. Toto ochorenie je najviac náchylné na krčné, bedrové.

Dorsálna hernia nie je taká bolestivá ako sekvestrovaná. Bolesť je spočiatku pociťovaná iba v oblasti krčka maternice alebo bedrovej oblasti, ale vývoj patológie môže viesť k postihnutiu pacienta. Stáva sa, že je to dôsledok zvýšenia tela prietrže a súčasne zvýšenia nástupu látky miechy, ako aj nervových koreňov, ktoré z nej vychádzajú. A ak ho nezačnete liečiť, formácia kýly sa zväčší a v budúcnosti môže byť veľmi nebezpečná.

Odrody dorzálnej prietrže

Vzdelanie sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Z podstaty porušenia prietrže sa stáva:

 1. Dorsálna difúzia - nemá jasne prejavenú deformáciu, porušenia môžu byť na celom disku.
 2. Paramedial - vektor sa posunie do určitej časti miechového kanála.
 3. Foraminal - vydutie vláknitého tkaniva zachytáva kanál, v ktorom je nervový koniec umiestnený. Je silne stlačený a objavuje sa viditeľný syndróm bolesti..
 4. Dorsálna stredná - zameraná na stred miechy.
 5. Mediál-paramediál - tu je vektor zameraný zo stredovej osi na jednu alebo druhú stranu chrbtice, inými slovami, prietrž je pod uhlom. Možné je aj zakrivenie chrbtice a bolesť..

Dôvody pre vzdelanie

Aby sme spoznali dorzálnu prietrž, mali by sme poznať dôvody jej vzhľadu. Ruptúra ​​vláknitého kruhu zlúčeniny sa často vyskytuje v dôsledku osteochondrózy.

Faktory tvorby prietrže sú:

 • poranenia miechy;
 • nadváhou;
 • endokrinné patológie;
 • degeneratívne choroby (syfilis, tuberkulóza atď.), keď dôjde k poškodeniu kostí;
 • silné zaťaženie chrbtice;
 • komplikácia osteochondrózy;
 • ochorenia svalového tkaniva, keď je zaznamenaný pokles tonusu kostrových svalov; systémové patológie;
 • zlé návyky (alkohol, fajčenie).

Kýla môže spôsobiť aj nesprávna výživa. Telo nedostáva všetky potrebné vitamíny a minerály.

Prietrž sa často vytvára kombináciou rušivých faktorov a zmien v kostnej štruktúre. Takmer každý pacient s podobnou diagnózou má osteochondrózu dlho.

príznaky

Tvorba dorzálneho disku je často lokalizovaná v krčnej alebo bedrovej chrbtici. Preto sa príznaky môžu mierne meniť..

Príznaky poškodenia krčka maternice:

 • vysoký krvný tlak;
 • svalová slabosť rúk, ich citlivosť sa stráca;
 • závraty, pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • nepríjemný tinitus;
 • bolesť sa tiahne od krku po ruky;
 • zmena videnia.

Príznaky v rozpore s bedrovou kosťou:

 • bolesť dolnej časti chrbta, ktorá je daná oblasti bedier, zadku;
 • bolesť sa rozširuje na nohy, prsty na nohách; svalová slabosť dolných končatín a ich znecitlivenie;
 • kýchanie alebo kašeľ zvyšuje bolesť chrbta.

V prípade narušenia zadnej steny chrbtice sa objavia nepríjemnosti v intenzite pohybov, zmena chôdze sa okamžite zmení, nie je možné byť v sede - bolesť zosilňuje. V počiatočných fázach rozvoja vzdelávania je bolesť obmedzená iba na bedrovú oblasť, o niečo neskôr patológia prechádza a bolesť sa dostáva do končatín..

Choroba má klesajúci alebo stúpajúci charakter pohybu. Ak dôjde k vydutiu od stredu stavca, potom je to stredná prietrž. Ak je vydutie nasmerované doľava alebo doprava - je to paramediálne. Keď je výčnelok nasmerovaný do stredu a doprava alebo do stredu a doľava, potom sa táto prietrž nazýva stredne-paramediálna.

liečba

Terapia dorzálnej formácie sa začína liečbou a realizáciou určitého režimu. Nemalo by dôjsť k fyzickej námahe, človek by sa mal pohybovať menej.

Sú predpísané tieto lieky:

 • protizápalové lieky (Midokalm, Prednisolonum, Diclofenac, atď.);
 • lieky na posilnenie kostného tkaniva (glukozamín, chondroitín, kalcium-D3 nycomed atď.);
 • fyzioterapeutické opatrenia;
 • rehabilitácia;
 • budete potrebovať pevný korzet na zaistenie chrbtice do požadovanej polohy.

Keď dorzálna hernia medzistavcovej platničky postupuje a liečba drogami nemala pozitívny výsledok, bude potrebná chirurgická liečba..

 1. Pri silnom výstupku sa uskutoční laminektómia. Už sa však robí ako posledná možnosť, pretože tento zásah je spojený s pravdepodobnosťou relapsu, komplikácií.
 2. Keď je tvorba krčnej chrbtice malá mikrodiscektómia.
 3. Operáciu je možné vykonať pomocou lasera..

prevencia

Aby sa tomuto ochoreniu zabránilo, mali by sa vykonávať špeciálne cvičenia na posilnenie svalov, konzumáciu vitamínov, odstránenie alkoholu a dymu. Pri existujúcej osteochondróze je potrebné navštíviť neurológa najmenej raz ročne a riadiť sa všetkými jeho pokynmi.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Medzistavcová kýla sa môže vyskytnúť v každom veku z rôznych dôvodov. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku silnej fyzickej námahy, poranení chrbtice alebo nečinnosti. Akupunktúra s herniou bedrovej chrbtice nie je hlavnou metódou liečby, ale môže slúžiť iba ako doplnok k hlavnej terapii a zvyšuje jej účinnosť..
Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.