loader

Hlavná

Hlava

Dorsálny výčnelok

Prečítajte si ďalšie články:

Lekári našej kliniky

Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologist

Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

Dorsálny výčnelok miechy je stav, pri ktorom poškodená miecha, ktorá stratila množstvo tekutiny, ktorú potrebuje na prácu, vypadne mimo telo stavcov..

„Dorsálny“ výstupok sa nazýva preto, že disk vyčnieva dorzálne, t.j. zadne, na stranu, kde sa nachádza miechový kanál s pia mater, miecha a miechové nervy. Výčnelok je proces deštrukcie medzistavcových platničiek a je počiatočným štádiom vývoja prietrže medzistavcových platničiek.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k zničeniu medzistavcovej platničky chrbtice, ale nech je príčina alebo kombinácia dôvodov príčinou ničenia, vždy existuje pomerne typický algoritmus poškodenia, zničenia medzistavcovej platničky..

Najskôr nastane praskanie vonkajšieho obalu disku (vláknitý krúžok), ako aj progresívna strata tekutiny, ktorá sa vyskytuje paralelne s centrálnym vláknitým jadrom disku, bez ktorého disk nie je schopný vykonávať svoje funkcie..

Výsledkom straty pulpózneho jadra tekutinou na disku je zníženie jeho schopnosti absorbovať otrasy a dôjde k extrúzii. Tvorba výčnelku smerovala do oblasti miechového kanála.

Mechanizmus výskytu

V bedrovej a krčnej chrbtici nie sú buničinové jadrá medzistavcových platničiek (ak sa pozriete na chrbticu zo strany) umiestnené presne uprostred, ale sú posunuté trochu dozadu, aby sa v chrbtici vytvorili správne fyziologické krivky - krčné a bedrové lordózy.

Preto sa so znížením výšky disku, ku ktorému dochádza počas jeho deštrukcie, začína postupne vytlačovať časť disku s jadrom hlavne dozadu, t.j. dorzálna.

Tento stav je vyvolaný konkrétnou naklonenou polohou tela (práca „sklon“) alebo hlavy (práca pri počítači).

Veľmi dôležité je narovnanie fyziologických ohybov krčnej a bedrovej chrbtice, čo je veľmi často prípad osteochondrózy..

V hrudnej chrbtici, kde sú dužinové jadrá trochu posunuté na prednej strane, sú dorzálne výčnelky oveľa menej bežné..

príznaky

Príznaky dorzálneho výčnelku závisia od smeru pretláčania výčnelku.

 • Ak je výčnelok nasmerovaný striktne zadne, spôsobuje svalové napätie tým, že dráždi zadný pozdĺžny väz prechádzajúci pozdĺž okraja stavca. Pri zaťažení, zdvíhaní závaží, práci v nútenej polohe tela, už vzniknuté svalové napätie sa môže mnohokrát zvýšiť a prejavuje sa bolesťou..
  V závislosti od stupňa deštrukcie disku môže byť bolesť silná alebo slabá, môže byť prítomná dlhú dobu po samotnom zaťažení alebo rýchlo prechádza.
 • Ak sa výstupok posunie o niečo ďalej od stredovej čiary, potom je extrudovaný medzistavcový disk blízko nervu vystupujúceho z miechy.
  V tomto prípade, s rozvojom zápalu alebo opuchov, sa dorzálny výčnelok bude podieľať na podráždení a / alebo stlačení nervov spôsobujúcich bolesti, ktoré sa nebudú nachádzať iba v mieste zápalu, ale budú sa rozširovať aj na perifériu (v ramene, paži, zadku, stehne alebo nohe). V tomto prípade môže byť bolesť pomerne silná a dlhotrvajúca a bude ťažké ich odlíšiť od progresívnej kýly medzistavcových platničiek..

Čo je choroba nebezpečná?

Pretože dorzálne výčnelky predstavujú počiatočný stupeň rozvoja prietrží chrbtice, v prípade, keď sa choroba nerozpozná včas a včas sa nevykoná liečba, dochádza k postupnej progresii prietrží, zväčšeniu veľkosti ich výčnelku so všetkými nasledujúcimi prejavmi a následkami..

V pokročilých prípadoch sa tento stav môže vyvinúť až do sekvestrácie prietrže a potreby chirurgickej liečby

diagnostika

Objektívne je možné dorzálny výčnelok diagnostikovať iba pomocou MRI alebo počítačovej tomografie. Rentgenové snímky nevykazujú zadné výčnelky.

Na obrázkoch Rg možno dorzálny výčnelok diskov posudzovať iba na základe nepriamych znakov.

Pretože je veľmi ťažké rozlíšiť dorzálny výčnelok od vytvorenej prietrže chrbtice sťažnosťami a symptómami, všetci pacienti, ktorí najprv prídu s problémami s bolesťou chrbtice, sa musia nevyhnutne podrobiť skenovaniu MRI, čo umožní identifikovať výčnelok v ranom štádiu vývoja, a teda včasnú liečbu zameranú na jeho vyliečenie..

Liečba výčnelkov chrbtového disku

Správne zaobchádzanie s výčnelkom dorzálneho disku v jeho taktike sa zvyčajne nelíši od liečby herniovaného disku.

Pretože hlavným problémom pri vývoji dorzálneho (t.j. zadného) výčnelku disku je poškodenie zadných sekcií medzistavcovej platničky s jeho pretláčaním do miechového kanála, hlavné základné ošetrenie sa musí nevyhnutne zamerať konkrétne na toto poškodenie. Pre správnu liečbu chrbtového výčnelku chrbtice je najprv potrebné vykonať „prípravnú“ fázu liečby, ktorej úlohou je odstrániť bolesť, zápal, zmierniť zvýšený tonus svalov, opuchy, odstrániť nedostatočné zásobovanie krvi krvou miechy v zónach ochorenia, po ktorej musí začať hlavné štádium „regenerácie“. liečbu. Úlohou fázy „regenerácie“ liečby je liečiť poškodenie vonkajšieho vláknitého prstenca disku a obnoviť buničité jadro disku, bez ktorého medziobratlový disk nemôže splniť svoje vlastnosti absorbujúce otrasy, a v tomto prípade zostane extrudovaný.

Metóda liečby dorzálnych výčnelkov použitá v klinickom diagnostickom centre Dr. Yavida berie do úvahy nielen všetky príznaky prejavu choroby, ale nevyhnutne všetky dôvody vedúce k jej výskytu..

Najinovatívnejšou a najúčinnejšou technikou, ktorá sa dnes používa na klinike Dr. Yavida, je „revitalizačná“ technika zameraná nielen na zmiernenie príznakov, ale aj na pretrvávajúce obnovenie poškodeného tkaniva medzistavcových platničiek..

Zaregistrujte sa a príďte k nám! Pomáhame!

prevencia

Hlavným problémom prevencie zadného výčnelku disku je udržiavanie správneho svalového tonusu a držania tela. To môže zahŕňať šport, fyzioterapiu alebo jogu..

Toto je obzvlášť dôležité, ak má pacient zakrivenie chrbtice (skolióza). Je vhodné vyhnúť sa dlhým polohám s telom nakloneným dopredu a hlavou naklonenou dopredu, pretože práve tieto zaťaženia primárne vyvolávajú tvorbu zadných výčnelkov diskov..

Ak sa vyskytujú aj minimálne sťažnosti na chrbte, spodnej časti chrbta alebo krku, musíte vždy vyhľadať lekára so špecializáciou na choroby chrbtice. Čím skôr je výčnelok diagnostikovaný a čím skôr je zahájená liečba, výsledok liečby bude efektívny a rýchly.

Dohodnite si stretnutie s lekárom

Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

telefonicky v Petrohrade:

alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

Recenzie pacientov

Dmitrij Alekseevič!
Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

S pozdravom Buinova Vera

Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky - vyčnievanie chrupavkového tkaniva smerom k mieche, sprevádzané zvieraním nervových zakončení a výskytom silnej bolesti chrbtice. Patológia často nie je nezávislé ochorenie, ale vyskytuje sa ako komplikácia osteochondrózy a slúži ako predzvesť medziobratlovej prietrže..

Dorsálny výčnelok sa považuje za nebezpečný stav. Výčnelok sa postupne zväčšuje, čo vedie k úplnému zničeniu jedného alebo viacerých stavcov, k poškodeniu miechy, k čiastočnej alebo úplnej paralýze. Pri absencii včasnej liečby sa úplne zdravý človek pomaly, ale nevyhnutne zmení na zdravotne postihnutého.

Ak trpíte bolesťami chrbta, neodkladajte a okamžite kontaktujte lekárov kliniky Elena Malysheva. Skúsení lekári poskytnú rýchlu a včasnú pomoc, určia, v ktorých prípadoch došlo k vyčnievaniu stavcov, a vyberú individuálny liečebný režim s prihliadnutím na stupeň deštrukcie stavcov a sklon k progresii patológie..

Druhy chrbtových výčnelkov

Kedy kontaktovať neurológa?

diagnostika

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Liečba na klinike Eleny Malysheva

V lekárskom centre Eleny Malysheva sa neurológovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami zapájajú do liečby dorzálnych výčnelkov. Lekári neustále zdokonaľujú svoju profesionálnu úroveň a pri vývoji liečebných režimov využívajú širokú škálu tradičných aj inovatívnych metód obnovy chrupavky a kostného tkaniva chrbtice. Vo väčšine prípadov sa nám podarí problém vyriešiť bez operácie!

Ak je v chrbtici bolesť, poraďte sa s lekárom na klinike Elena Malysheva. Včasná diagnóza vám umožňuje identifikovať patológiu v ranom štádiu a vykonávať účinnú liečbu bez toho, aby sa uchyľovala k radikálnym opatreniam. Urobte si stretnutie telefonicky na čísle 8 (3412) 52-50-50 alebo na webovej stránke a vyberte si najvhodnejší čas na návštevu zdravotníckeho centra.

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Druhy chorôb

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Táto diagnóza je dosť nebezpečná a vyžaduje včasnú liečbu. Odvtedy sa môže vytvárať medzistavcová prietrž.

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek prebieha tajne. V takom prípade by ste mali poznať počiatočné príznaky choroby. To vás ochráni pred ďalším vývojom choroby a komplikáciami..

Pri samoliečbe môže dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek viesť k takým dôsledkom, ako sú močová a fekálna inkontinencia, paralýza a prietrž a dysfunkcia vnútorných orgánov. Preto, keď sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Len on môže vyvrátiť alebo potvrdiť diagnózu a potom predpísať správne ošetrenie.

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Etapy vývoja choroby

Medzistavcové platničky sa skladajú z hyalínovej chrupavky, vláknitého prstenca a buničitého jadra. Je najzraniteľnejší. Z tohto dôvodu sa pozoruje väčšina ochorení, ktoré sa vyskytnú v dôsledku jej poškodenia..

Spomedzi týchto chorôb sa najčastejšie považuje dorzálny výčnelok disku. Čo to je? Je to deformácia disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na niekoľkých miestach alebo na jednom mieste, menšie ako 5 mm. Tento proces je patologický. A to môže viesť k hernii.

Teraz podrobnejšie zvážte tento termín. Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Nižšie bude dekódovanie každého slova.

Z latinčiny sa chrbtový žetón prekladá ako „nasmerovaný zvnútra dozadu“..

Slovo „výčnelok“ je anglického pôvodu. Znamená to „výstupok“ alebo „výstupok“.

Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice. Je vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Pomocou tohto disku sú spojené telá susedných stavcov. Takto pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorsálny výčnelok disku sa vyvíja v troch fázach. Vláknitý krúžok sa najskôr stáva tenší a stráca svoju elasticitu. Po tom, čo je vláknité jadro vytlačené za jeho hranice. Odsadenie je asi tri milimetre. V tomto okamihu dochádza k napínaniu na vnútornej strane vo vyčnievajúcej a vláknitej membráne.

Pri dorzálnom výčnelku disku sa veľkosť vydutia pohybuje od 2 do 5 mm. Bolesť sa objaví až po použití špeciálnej terapie.

Pri prasknutí vláknitej membrány sa objavila medzistavcová prietrž.

Aké sú typy progresívnej patológie?

V mieste deformovaného disku je obvyklé rozlišovať hrudný, krčný a bedrový výčnelok. Podľa typu výčnelku sa rozlišujú iba dva typy. Progresívna patológia je stredná a difúzna. V tejto časti sa môžete dozvedieť viac o najnovších typoch chorôb.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie, pri ktorom sa v strednej časti stavca vytvorí vydutie. Navyše pri tomto type progresívnej patológie je výstupok nasmerovaný na miechu. Na nervové zakončenie je vyčnievajúci tlak. Ako viete, tieto orgány majú úzky vzťah s fungovaním vnútorných orgánov. V dôsledku toho je ich práca narušená..

Jedným z poddruhov je dorzálny paramediánsky výčnelok disku. V tomto prípade výstupok nie je nasmerovaný na miechu, ale na stranu. Ako už bolo spomenuté, samoliečba môže viesť k prietrži. Preto buďte veľmi pozorní k svojmu telu..

Dorsálny difúzny výčnelok disku - čo je to? Tento druh je charakterizovaný absenciou prasknutia vláknitej membrány. V tomto prípade sa opuch vyskytuje na niekoľkých miestach. Tento proces je navyše nerovnomerný. Difúzny dorzálny výčnelok medzistavcovej platničky je jedným z najťažších typov tejto progresívnej patológie. Ak pacient nerešpektuje pokyny odborníka alebo samoliečba vôbec, môže to viesť k ochrnutiu.

Kto je v ohrození?

Najčastejšie sa dorzálny výbežok vyvíja u tých, ktorí majú ochorenie chrbtice alebo kĺbov a hormonálnu nerovnováhu. Táto choroba sa však môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí takéto patológie nemajú..

Teda v ohrození sú pacienti, ktorých vek presahuje 46 rokov. Je tiež vysoká pravdepodobnosť rozvoja tejto progresívnej patológie u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, často dodržiavajú diétu, aby schudli, mali poranenia chrbtice, nezaťažovali ťažké veci a nosili nepohodlné topánky..

S podvýživou a zmenami súvisiacimi s vekom sa tkanivá membrány disku vysušia. Výsledkom je poškodenie a vyčnievanie..

Dôvody rozvoja dorzálneho výčnelku

Toto ochorenie sa vytvára v dôsledku ochorení chrbtice. Tieto sú sprevádzané procesmi degeneratívne-dystrofického typu v chrbtici. Napríklad sa na ne odkazuje osteochondróza..

Ďalším dôvodom rozvoja choroby je zakrivenie hrebeňa. Všetko to môže začať jednoduchou skoliózou. Výsledkom je tlak na časť disku, čo vedie k vytláčaniu jeho tela za stavce.

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú progresívnu patológiu, patrí zlá výživa, nedostatok základných minerálov a vitamínov, fyzická nečinnosť a obezita..

Difúzny výčnelok dorzálnej medzistavcovej platničky sa vyvíja v dôsledku nedodržania pravidiel liečby. Táto forma ochorenia sa môže vyskytnúť aj v dôsledku genetických faktorov. Zároveň má osoba slabú kapsulu z vláknitého disku.

Aké sú príznaky vyčnievania steny medzistavcovej platničky?

Osoba pociťuje prvé príznaky po vytvorení výčnelku, ktorého veľkosť je približne dva milimetre, spravidla.

Pacient sa zvyčajne sťažuje na nepohodlie v dolnej časti chrbta, krku alebo medzi lopatkami. Okrem toho sa bolesť stáva silnejšou pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej námahy alebo pri dlhodobom pobyte v rovnakej polohe. Ľudia si tiež všimli slabú krízu medzi stavcami. Tento proces predchádza nástupu bolesti..

So zvyšujúcim sa protrúznym tlakom na nervové membrány alebo miechu sa zhoršujú funkcie pohybového aparátu a zvyšuje sa stupeň nepohodlia..

Neskoré príznaky choroby sú zvýšenie bolesti. Osoba tiež poznamenáva, že je pre neho veľmi ťažké kašľať alebo vdychovať.

O príznakoch nerovnomerného vyčnievania medzistavcovej platničky

Ako je uvedené vyššie, označuje sa inak ako difúzny dorzálny výčnelok. Symptómy s touto progresívnou patológiou sa objavujú oveľa skôr ako v predchádzajúcej..

Najskôr dôjde k zápalu periartikulárnych tkanív okolo hrebeňa, narušeniu fungovania vnútorných orgánov a motility. Zmyslová strata rúk a nôh.

Aké sú príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v oblasti krčka a ramena?

V tomto prípade dochádza k deformácii nad hrudným stĺpcom a tesne pod osou. Pri dorzálnom výčnelku krčných diskov sa pozoruje migréna a bolesti chrbta, ktoré siahajú až po ramenný pás..

O príznakoch vyčnievania disku v hrudníku

Tento typ ochorenia je charakterizovaný umiestnením medzi prvým cingulátom a posledným krčným stavcom.

Pri dorzálnom výčnelku hrudnej oblasti sa zaznamenávajú poruchy dýchacích funkcií, slabosť a srdcová arytmia..

V oblasti rúk sa pozorujú nepríjemné pocity. Siahajú až do žalúdka a späť..

V dôsledku tohto ochorenia sa môžu vyvinúť chronické choroby močového a močového ústrojenstva..

Aké sú príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti?

Tento typ progresívnej patológie má bežné príznaky choroby. Zahŕňajú aj súkromné.

Dorsálny výčnelok lumbálneho disku je teda charakterizovaný zovretím sedacieho nervu. Bolesť je konštantná a uvoľňuje stehná a nohy. Po poškodení kolenného reflexu. Pacient sa sťažuje, že je pre neho ťažké zdvihnúť spodné končatiny a chodiť.

O liečbe dorzálneho výčnelku disku

Akýkoľvek typ tohto ochorenia vyžaduje vysoko kvalitnú terapiu od vysoko kvalifikovaného odborníka. V súčasnosti sa vertebroológovia zaoberajú touto progresívnou patológiou. Predtým boli tieto problémy adresované odborníkom, ako je neurológ, ortopéd.

Nehľadajte liečbu u ľudí bez lekárskeho vzdelania. V dôsledku nesprávnej liečby môže dôjsť k postihnutiu človeka.

V nasledujúcich častiach sa budeme zaoberať metódami konzervatívnej liečby a chirurgického zákroku. Typ liečby závisí od stupňa komplikácie ochorenia a od jeho typu.

Konzervatívna liečba choroby

V tomto prípade sa používajú lieky. Lieky by mali eliminovať príznaky dorzálneho výčnelku, ako aj obnovovať a posilňovať tkanivo disku.

Pri liečbe sa používajú chondroprotektory. Pomáhajú urýchliť obnovu diskových škrupín. Používajú sa tiež nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Posledne menované sú potrebné na odstránenie tónu kostrového svalu. Odborník tiež predpisuje príjem vitamínov a minerálov. Sú potrebné na zlepšenie výživy, posilnenie tkanív.

Tieto lieky sa môžu kombinovať s ľudovými liekmi.

Čo naznačuje reflexná liečba??

Tento typ liečby zahŕňa tie terapie, ktoré môžu byť doplnené liekmi..

Fyzioterapia sa vykonáva na prevenciu a liečbu výčnelkov. Odborník zvyčajne predpisuje UHF, magnetoterapiu a elektroforézu.

Farmakopunkcia je tiež vítaná. Týmto spôsobom sa bodové mikroinjekcie uskutočňujú v oblasti poškodenia miechy.

Masáž a cvičenie posilňujú chrbtové svaly a zlepšujú krvný obeh. Pri tejto metóde nie je možné vykonávať ostré a intenzívne pohyby. To môže spôsobiť roztrhnutie vláknitej membrány za vzniku medzistavcovej prietrže.

Ak je potrebná chirurgická liečba?

Tento spôsob liečby sa používa, keď sú zvyšky neúčinné. A tiež v prípade, keď osoba narušila prácu vnútorných orgánov a má ochrnutie.

Operácia sa vykonáva dorzálnym výčnelkom tretieho stupňa alebo s vytvorením prietrže.

Medzi chirurgické metódy patrí blokáda kostí, hydroplastika, odparenie disku laserom a nukleoplastika studenej plazmy..

O iných typoch liečby

Na korekciu držania tela je predpísaný špeciálny korzet. Zarovnáva chrbticu v mieste zakrivenia. Výsledkom je zníženie tlaku na poškodený disk. Ak je táto metóda neúčinná, je možná mechanická hrebeňová trakcia.

Potom, čo špecialista zistí príčinu choroby a sprievodné choroby, vyberie vhodnú stravu. Spravidla sa prideľuje číslo 15 alebo hlavná možnosť stravovania.

zistenie

Difúzne a stredné vystúpenie medzistavcových platničiek vyžaduje komplexnú terapiu. Trvanie liečby je asi dva roky. Ak budete postupovať podľa odporúčaní a liečby špecialistu, potom bude výčnelok medzistavcovej platničky klesať 6 mesiacov po cvičení a po špecializovanej strave.

Starostlivo sa starajte o svoje telo a keď sa objavia prvé príznaky choroby, obráťte sa na lekára.

Výstupok dorzálneho disku

Podľa štatistík má viac ako 90% ľudí nad 18 rokov problémy s chrbtom v rovnakom alebo druhom stupni. Jedným z najbežnejších ochorení je výčnelok medzistavcovej platničky. Medzistavcový disk je jedinečnou štruktúrou miechy, pozostáva z polotekutého buničitého jadra (stred disku), ktoré je obklopené vláknitým prstencom (silná vrstva spojivového tkaniva). Liečba dorzálnych výčnelkov disku je nevyhnutná, ak je zmena medzistavcového disku sprevádzaná klinickým obrazom - bolesť, svalová slabosť atď..

Výčnelky a ich typy

Výčnelok je jednou z foriem degenerácie disku, pri ktorej vláknité jadro mení svoje umiestnenie zo stredového na periférne, a to k okraju steny disku a začína vyčnievať za normálne umiestnenie..

Typy výčnelkov sú klasifikované podľa dvoch parametrov, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Lokalizáciou v chrbticityp
krčnejBočné alebo bočné (vydutie doľava alebo doprava);
Prsníkposterolaterál (výstupok dozadu a zboku);
bedrovýstredný (do stredu miechového kanála)

príznaky


Najnebezpečnejšou odrodou je dorzálny výčnelok, pretože môže byť postihnutá miecha, nervové korene a zväzky nervov môžu byť zaseknuté alebo postihnuté..

 • lokálna bolesť v chrbte (zvyčajne v dolnej časti chrbta alebo krku), ktorá môže vyžarovať alebo sa presunúť na horné alebo dolné končatiny (vzhľadom na léziu);
 • ľudia sa často obávajú slabosti, stuhnutosti svalov, pocitu znecitlivenia alebo pálenia (mravčenia) v rukách a nohách;
 • zriedkavými problémami s podobnými problémami v bedrovej chrbtici sú dysfunkcie panvových orgánov.

Príčiny dorzálneho výčnelku

Táto patológia môže narušiť subjektívne zdravého človeka. Jeden z nasledujúcich faktorov môže spôsobiť slabosť svalov chrbta a zvýšené zaťaženie chrbtice:

 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • nepretržitá alebo nepretržitá práca na počítači;
 • zranenia
 • profesionálny šport;
 • náhle pohyby a zdvíhanie ťažkých predmetov bez predchádzajúcej prípravy;
 • osteochondrosis;
 • osteoporóza;
 • konštantné napätie v chrbte.

Nezabudnite tiež na vek, nadváhu, chronické ochorenia, pri ktorých je narušený krvný obeh v spojivovom tkanive, infekcie miechy a chrbtice a dedičná predispozícia..

diagnostika

S cieľom určiť, čo treba urobiť, je potrebné stanoviť presnú diagnózu založenú na klinických a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach, ktoré zahŕňajú:

 1. lekárska prehliadka;
 2. magnetická rezonancia;
 3. multispirálna počítačová tomografia (alternatíva k MRI).

Liečba a prevencia

Hlavnou liečebnou metódou je konzervatívna terapia bez chirurgického zákroku. Hneď ako lekár overí typ a lokalizáciu výčnelku, okamžite sa vyberie plán a liečebný režim.

Zoznam hlavných metód konzervatívnej liečby zahŕňa:

 1. liečba liečivami (NSAID, chondroprotektory);
 2. Cvičebná terapia;
 3. rehabilitácia;
 4. blokády;
 5. osteopatia;
 6. manuálna terapia.

Konzervatívny prístup k liečbe má spravidla dobrý účinok. Aby sa však zabránilo progresii degenerácie disku a ďalšej transformácii patológie na prietrž, sú potrebné ďalšie aspekty:

 • Úprava životného štýlu (odmietnutie zlých návykov; úbytok na váhe a korekcia výživy; systematická fyzická aktivita na posilnenie korzetu chrbtového svalu).
 • Držanie tela.
 • Vylúčenie nadmerného preťaženia chrbtice.

A hoci nie je možné zastaviť zmeny diskov súvisiace s vekom, včasná návšteva lekára s kvalifikovanou pomocou zvýši šancu na udržanie kvality života a zabráni rozvoju komplikácií po zistení toho, čo je príčinou týchto zmien v chrbtici.

Výstupok dorzálneho disku: čo to je, ako sa prejavuje a lieči

Ľudia s diagnózou vystupovania dorzálneho disku (DPD) sa musia liečiť okamžite, inak sa vytvorí medziobratlová hernia. Vývoj DPD je utajený, ale jeho prvé príznaky sú stále najlepšie známe, aby sa nestrácal čas a potom sa stali zdravotne postihnutí. Ak sa objavia príznaky, je potrebné ich vyšetriť a potom podstúpiť úplný terapeutický kurz pod lekárskym dohľadom. Ak je samoliečba, môže výčnelok spôsobiť nielen prietrž alebo paralýzu, ale aj močovú, inkontinenciu fekálií a dysfunkciu vnútorných orgánov..

Prečo sa patológia nazýva a štádium jej vývoja

Medzistavcový disk (MD) obsahuje buničité jadro, vláknitý kruh a hyalínovú chrupavku. Je to najslabšia časť chrbtice. Preto v dôsledku ich poškodenia vzniká mnoho patológií chrbtice..

Medzi chorobami sa často nachádzajú dorzálne výčnelky medzistavcových platničiek. Čo to je? Toto je názov deformácie disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na jednom alebo viacerých miestach menších ako 6 mm. Nejde o samostatné ochorenie, ale o patologický proces, ktorý môže viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Lekárske výrazy použité v názve majú nasledujúce významy:

 1. Dorsal alebo dorsal - slová vytvorené z „dorsum“ a preložené z latinčiny znamenajú „nasmerované zvnútra smerom dozadu“..
 2. Výčnelok - anglicky Výčnelok: vyčnievajúci, vyčnievajúci, vyčnievajúci, vydutý.
 3. Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Spája telá susedných stavcov, pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorzálny výčnelok disku je taká deformácia MD, v ktorej jeho tkanivo vyčnieva dozadu a tlačí do miechového kanála, kde je umiestnená miecha s priľahlými nervovými zakončeniami. V tomto prípade výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitá kapsula si zachováva svoju integritu. DPD sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti hrebeňa pod stavcom pod č. C2 (2. krčka maternice) a č. L5 na jeho spojení s krížovou čiarou (L5─S1)..

Dorsálny výčnelok prechádza 3 vývojovými fázami:

 1. Vláknité prstencové tenké miesta, praskliny a elasticita ich vlákien sa strácajú..
 2. Vláknité jadro sa začína vytlačovať za svoju prirodzenú hranicu. Posúva sa smerom von o 1–3 mm a zároveň predlžuje vnútro vláknitej membrány v vydutiu. V oblasti vyčnievania sa objaví nepríjemný pocit.
 3. Veľkosť hrče je 3–5 mm a bolesť prechádza iba pomocou terapeutických metód.

Ak je vláknitá membrána prstenca roztrhnutá a / alebo sa veľkosť vydutia zväčšila o viac ako 5 mm, potom sa u osoby diagnostikuje medzistavcová prietrž.

Typy dorzálnej deformity MD

V závislosti od umiestnenia deformovaného disku sa rozlišujú krčné, bedrové a hrudné dorzálne výčnelky. Je stredná a rozptýlená. Stanovte to v smere vyčnievania tkanív.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie MD, pri ktorom sa pozdĺž stredovej časti stavca (stredná časť jeho tela) vytvára vydutie a pohybuje sa k miestu miechy. Výčnelok tlačí na nervové zakončenie, ktoré je spojené s fungovaním vnútorných orgánov, čím narúša ich prácu..

Dorsálny difúzny výstupok disku je rovnaká deformácia MD bez pretrhnutia vláknitej membrány, ale vydutie sa vyskytuje nerovnomerne a na niekoľkých miestach. Táto forma sa medzi DPD považuje za najťažšiu a najčastejšie končí ochrnutím, ak sa daná osoba sama liečila alebo nedodržala odporúčania lekára.

Riziková skupina

U ľudí s ochoreniami chrbtice a kĺbov, s narušenými metabolickými mechanizmami alebo s hormonálnou rovnováhou sa najčastejšie rozvíja dorzálna výbežok MD. Môže sa však vyskytnúť, aj keď neexistujú patológie.

Do rizikovej skupiny patria aj osoby, ktoré:

 • poranil chrbticu;
 • nad 45 rokov;
 • viesť sedavý životný štýl;
 • dlhodobo pracujú v jednej pozícii, napríklad v počítači;
 • často strava na chudnutie;
 • noste nepohodlnú obuv;
 • nesprávne zdvíhať závažia;
 • Začiatočníci na športovanie.

Zmeny tkaniva súvisiace s vekom a podvýživa spôsobujú vysušenie puzdier disku, takže sú poškodené a môžu vyčnievať. V iných situáciách je MD nerovnomerne komprimovaný stavcami, pretože jeho časť presahuje stĺpec..

Príčiny a spúšťacie faktory DPD

Dorsálne výčnelky MD sa vyvíjajú na pozadí chorôb miechy, ktoré sú sprevádzané degeneratívnymi procesmi v tkanivách chrbtice. V prvom rade ide o osteochondrózu.

Ďalšou príčinou DPD je rôzne zakrivenie chrbtice, počínajúc elementárnou skoliózou. Spôsobujú nerovnomerný tlak na určitú časť disku a doslova stláčajú jeho telo za stavce.

Vyvolávajúce faktory vystupovania sú:

 • fyzická nečinnosť;
 • zlá výživa;
 • nedostatok základných vitamínov alebo minerálov;
 • pracovné podmienky, keď je potrebné pracovať na jednom mieste tela (sedenie, státie, prevrátenie atď.) alebo na prepravu ťažkých bremien;
 • obezita.

Dorsálny difúzny výčnelok disku sa vyvíja v dôsledku nesprávneho liečenia, ignorovania lekárskej rady alebo odmietnutia liečby. Dlhé zaťaženie poškodeného MD, nedostatok nápravných cvičení, masáž a nenosenie korzetov sú príčinou difúzneho vydutia. Táto forma DPD sa vyskytuje aj v dôsledku genetických faktorov, v ktorých má osoba nedostatočne silnú kapsulu z vláknitého disku.

Príznaky vydutej steny MD

Prvé príznaky, ktoré človek pociťuje, keď veľkosť výčnelku presahuje 1–2 mm. Vyskytujú sa v tých častiach chrbtice, kde sa vyskytuje patologický proces..

Prvé príznaky dorzálneho výčnelku:

 • v krku, medzi lopatkami alebo v dolnej časti chrbta je nepohodlie;
 • bolestivosť sa zvyšuje po fyzickej námahe, nerovnomernom rozložení alebo pri dlhom pobyte v jednotnej pozícii;
 • útoku predchádza ľahká kríza alebo kliknutie medzi stavcami, kde je disk zdeformovaný.

So zvyšujúcim sa tlakom vyčnievajúcej steny na miechu a / alebo v jej susedných nervoch sa zvyšuje stupeň nepohodlia, ako aj funkcia muskuloskeletálneho systému. Medzi neskoré príznaky DPD patrí zvýšenie záchvatov bolesti, pri ktorých je ťažké vdychovať kašeľ. Často pozorované znecitlivenie kože, svalov v oblasti poškodenia.

Príznaky nerovnomerného vydutia MD

Dorsálny difúzny výčnelok disku sa objavuje oveľa skôr ako iná forma DPD. V prvej etape vývoja sa začnú zapaľovať periartikulárne tkanivá okolo hrebeňa, narušuje sa pohyblivosť, fungovanie vnútorných orgánov, stráca sa citlivosť nôh, rúk, prstov alebo iných častí tela..

Príznaky vystupovania MD v oblasti krčka a ramena

Deformácia nastáva nad stavcom D1 (hrudný stĺpec) a pod osou (C2). Dorsálne výčnelky krčných diskov sú sprevádzané závratmi, migrénou, bolesťou v zadnej časti hlavy, ktorá sa šíri do ramenného pletenca. Ona tiež dáva oblasti srdca, svaly predlaktia, ruky. Pri naklonení hlavy existuje riziko straty vedomia. Tlak často naskakuje, brnenie sa prejavuje v horných končatinách, strata citlivosti kože alebo svalový tonus.

Príznaky vyčnievania disku v hrudníku

Dorsálny MD výčnelok medzi posledným krčkom C7 a prvým bedrovým stavcom L1, vrátane hrudníka D1─D12, často spôsobuje srdcovú arytmiu, angínu pectoris, únavu alebo slabosť, zhoršenú funkciu dýchacích ciest.

Syndróm bolesti sa vyskytuje v rukách, rukách, šíri sa dozadu, v žalúdku, okolo tela alebo medzi rebrá. Výčnelok MD v tejto časti môže vyvolať vývoj chronických ochorení tráviaceho, genitourinárneho a dýchacieho systému.

Často sa vyskytuje necitlivosť alebo stuhnutosť brušného tkaniva..

Príznaky vydutého disku v bedrovej oblasti

K všeobecným príznakom DPD sa pridávajú konkrétne prejavy MD deformácie medzi stavcami L1 (2, 3, 4, 5) ─S1. Výčnelky chrbtového disku v dolnej časti chrbta sú sprevádzané známkami zvierania sedacieho nervu. Bolesť vyžaruje do zadku, slabiny, bedier, vyžaruje na jednu alebo obe nohy, je trvalá. Neskôr je narušený reflex kolena. Pre človeka je ťažké chodiť, zdvíhať dolné končatiny.

Nepriamymi príznakmi vyčnievania v dolnej časti chrbta sú kolika, znížená potencia, lumbalgia, opuch členkov, bolesť kĺbov nôh, zhoršené močenie alebo stolica..

Terapeutické metódy na elimináciu vyčnievania disku

Akýkoľvek typ výčnelku alebo medzistavcových prietrží by mali liečiť len vysokokvalifikovaní lekári špecializujúci sa na túto patológiu. Vertebroológovia sa dnes podieľajú na chorobách miechy. Predtým sa s výčnelkom, prietržou, osteochondrózou a inými patológiami obrátili na ortopeda alebo neurológa.

Zamietnutie liečby, samoliečba alebo hľadanie pomoci od ľudí bez lekárskeho vzdelania alebo od lekárov inej špecializácie môže mať za následok zdravotné postihnutie..

Konzervatívna terapia

Pri tomto spôsobe liečenia sa používajú lieky. Účelom pôsobenia použitých liekov je odstránenie príznakov dorzálneho výčnelku, obnovenie a posilnenie tkaniva disku.

Pri liečení sa používajú tieto skupiny liekov:

 • vitamínovo-minerálne komplexy (predpísané na zlepšenie výživy, posilnenie tkanív, doplnenie potrebných živín v tele);
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • svalové relaxanciá (na zmiernenie svalového napätia, kostrových svalov);
 • chondroprotektory (urýchlenie obnovy puzdier diskov).

Tieto lieky sú predpísané na vonkajšie použitie a orálne podávanie. Injekcie sa do epidurálneho priestoru zavádzajú. Lieky sa môžu kombinovať s ľudovými liekmi.

Reflexná liečba

Účelom tejto terapie je obnoviť stratené funkcie v dôsledku vývoja dorzálneho MD výčnelku. To zahŕňa metódy, ktoré dopĺňajú liečbu liekmi..

fyzioterapia

Fyzioterapia sa vykonáva tak s cieľom liečenia protrúzie, ako aj pri jej prevencii. Najčastejšie sa predpisuje elektroforéza, UHF, blato, laser, magnetoterapia. Pulzná terapia sa používa opatrne..

Pharmacopuncture

Lekári odporúčajú opustiť tradičnú akupunktúru s dorzálnym stredným výčnelkom disku, aby sa nepoškodila miecha. Farmakopunkcia je nová liečebná metóda, pri ktorej sa v oblasti poškodenia miechy podávajú mikroinjekcie liečiva..

Masážna a cvičebná terapia

Kombinácia týchto metód posilňuje svaly chrbta, zlepšuje krvný obeh, metabolické procesy v paravertebrálnych tkanivách a výživu chrupavky. Komplex, rytmus a amplitúda cvikov v terapeutickej gymnastike volí individuálne špecialista na cvičebnú terapiu a druh masáže vyberie manuálny terapeut. Ak pacient nemá dorzálny difúzny výčnelok, často sa používa vákuová masáž..

Je zakázané vykonávať veľké amplitúdové, ostré, intenzívne šokové pohyby. Počas gymnastiky alebo masáže vyvolávajú prasknutie vláknitej membrány za vzniku medzistavcovej prietrže, aj keď je vydutie menšie ako 5 mm..

chirurgia

Operácie sa uskutočňujú v 3 stupňoch dorzálneho výčnelku alebo pri vytvorení kýly.

 • kostný blok;
 • odparenie disku laserom;
 • hydroplastics;
 • studená plazmová nukleoplastika.

Tieto radikálne metódy sa používajú, ak iné metódy liečby nepriniesli pozitívne výsledky, nastala paralýza a bola prerušená práca vnútorných orgánov..

Dodatočné ošetrenie

Na správne držanie tela je predpísaný špeciálny korzet. Pomáha vyrovnávať chrbticu v mieste zakrivenia, čo znižuje tlak na poškodený disk. Ak je to neúčinné, osobe sa ponúkne mechanická trakcia po hrebeni.

Po identifikácii príčin vyčnievania disku, možnom zistení sprievodných ochorení lekári predpíšu jednu z tabuliek liečby Pevznera. Ak neexistujú žiadne ďalšie patológie, môžete použiť diétu č. 15 alebo hlavnú výživovú alternatívu (ATS)..

záver

Mediálne alebo difúzne dorzálne vystúpenie medzistavcových platničiek vyžaduje zložité liečebné metódy a trvanie liečby trvá najmenej 2 roky. Pri správnom dodržiavaní lekárskych odporúčaní začne vyčnievanie MD klesať po šiestich mesiacoch nepretržitej cvičebnej terapie, diéte a ďalších metódach vysporiadania sa s akýmkoľvek typom vyčnievania..

Čo je to dorzálny difúzny výčnelok a prečo je nebezpečný pre zdravie?

Dorsálna difúzna výbežok je chronická patológia, ktorá sa v chrbtici prejavuje deštruktívnymi procesmi. Ochorenie je charakterizované vyčnievaním za miechu stĺpca medzistavcových platničiek pri zachovaní kontinuity vláknitého prstenca. K výčnelku zriedkavo dochádza samostatne a zvyčajne ide o stupeň osteochondrózy, ktorý predchádza vzniku medzistavcovej prietrže.

Pre postihnuté oblasti chrbtice je charakteristická výrazná bolesť a zhoršená citlivosť. Patológia sa vytvára v oblasti miechového kanála, takže aj nepatrný výstupok stimuluje nervové zakončenie, čo vyvoláva vývoj zápalového procesu, ako aj preťaženie. Pacienti môžu niekedy pociťovať znecitlivenie končatín, pocit mravčenia, zvýšené potenie a zmenu farby tváre..

Príčiny choroby

Difúzne vystupovanie diskov sa môže vyskytnúť na pozadí všeobecných fyziologických procesov, ktorých hlavným je biologický vek pacienta. Sedavý životný štýl začína proces starnutia diskov a stavcov aj v mladom veku, najmä u ľudí s nadváhou. Dôvodom je zlý krvný obeh, ktorý bráni aktívnemu zásobovaniu telesných buniek nevyhnutnými živinami.

Osteochondróza je primárnou príčinou výčnelku, ktorý prispieva k zhoršeniu elasticity diskov a ich znižovaniu výšky. Okrem toho môžu patológiu vyvolať ďalšie faktory:

 • Poranenia miechy;
 • Nadváha;
 • Genetická predispozícia;
 • Zlá poloha tela;
 • Infekčné procesy
 • Patológie svalovej kostry;
 • Zakrivenie chrbtice;
 • Vek sa mení.

V prvom prípade je choroba obzvlášť zložitá. Je to kvôli extrémnej jemnosti stavcov v tejto oblasti, a preto - riziko poškodenia a opotrebenia miechy sa výrazne zvyšuje..

príznaky

Charakteristickým príznakom choroby je miestna bolesť, ktorá môže byť od bolesti a ťahu po akútnu a nudnú. Pri difúznom vyčnievaní disku 14 l5 sa môže pozorovať imobilizácia v dôsledku stlačenia nervových koreňov..

Prítomnosť difúzneho výbežku chrbtice je indikovaná niekoľkými znakmi:

 1. Necitlivosť v bedrách a zadku;
 2. bolesť chrbta;
 3. Vzhľad „husacích hrčiek“ v dolnej časti chrbta;
 4. Tuhosť v chrbtovej kolóne;
 5. Znížená elasticita svalov;
 6. Brnenie pozdĺž chrbtice.

Na začiatku vývoja patológie je bolesť spojená so sťahmi svalov. Ak je výstupok menší ako 5 mm a je nasmerovaný na miechu, tlak nervového koreňa sa nepozoruje..

Pri tejto forme patológie dochádza iba k významnému zápalu tkaniva a niekedy je prítomný kompresný syndróm.

Druhy výčnelkov

Všetky existujúce typy patológií sa vyznačujú charakterom výčnelkov a umiestnením. K výčnelku dochádza:

 • kruhový;
 • Median;
 • Paramedianní;
 • Polysegmented;
 • Foramingal;
 • posterolateral;
 • chrbtová;
 • Zadný výčnelok.

Dorsálny výčnelok je najnebezpečnejšou patológiou, ktorá je často lokalizovaná v bedrovej chrbtici. Je rozptýlený a kruhový. Od ostatných typov výčnelkov sa odlišuje výčnelkom smerujúcim k miechovému kanálu. Je to plné progresie bolesti, dlhodobej fyzickej aktivity alebo nepríjemnej polohy chrbta.

Pri relapsoch môže dokonca aj mierne kašeľ alebo hlboké dýchanie spôsobiť silnú bolesť. Patológia však nie je kritická a úspešne reaguje na včasnú liečbu..

Zadný difúzny výčnelok disku 144 sa vyznačuje zúžením duralového priestoru. Počiatočné štádium je charakterizované menšou bolesťou chrbta. Postupom času sa však stávajú paroxysmálnymi a intenzívnejšími. Nedostatočná liečba je pre tento typ ochorenia kritická..

Hlavným nebezpečenstvom je postupné zvyšovanie výčnelku s následným vývojom na prietrž. Najzávažnejšou komplikáciou je paréza nôh, inkontinencia moču a stolice.

Diagnóza choroby

Výskyt bolesti v oblasti stavcov a prítomnosť akýchkoľvek príznakov dorzálneho výčnelku by mali byť dôvodom pre okamžité kontaktovanie lekárskeho zariadenia. Na základe sťažností pacienta a osobného vyšetrenia neuropatológ nasmeruje pacienta na hardvérové ​​vyšetrenie, ktoré umožňuje klasifikovať typ výčnelku s maximálnou presnosťou, ako aj určiť jeho veľkosť a umiestnenie..

Na diagnostikovanie choroby sa používajú najspoľahlivejšie metódy inštrumentálneho vyšetrenia:

 1. ultrazvuk
 2. Rentgenografie;
 3. MRI
 4. CT sken.

Dokonca aj pred vyšetrením lekár bez problémov pošle pacienta na laboratórne vyšetrenie krvi a moču. Na základe biochemických a klinických krvných testov môže špecialista zistiť prítomnosť zápalových procesov v tele.

Najčastejšie je to analýza biologických materiálov, ktorá vám umožní zistiť skrytú formu choroby. Včasná návšteva u lekára pomôže pacientovi zastaviť rozvoj patológie a zbaviť sa rušivých príznakov.

liečba

Pri liečbe dorzálneho difúzneho výčnelku sa lekári obracajú iba na chirurgické zákroky. Boj proti patológii zahŕňa súbor rôznych opatrení:

 1. Liečba drogami;
 2. rehabilitácia;
 3. Wellness gymnastika;
 4. akupunktúra;
 5. Vákuová terapia;
 6. Špeciálne diéty;
 7. Manuálna terapia.

Bežné typy fyzioterapie zahŕňajú:

 • Stimulácia svalov;
 • Terapia diadinou;
 • Elektroforéza pomocou špeciálnych liekov;
 • Hirudotherapy;
 • Laserová terapia;
 • Použitie sínusoidovo modulovaných prúdov;
 • Balneoterapia s minerálnymi kúpeľmi.

Na výčnelky sa používajú špeciálne komplexy cvičebnej terapie na základe štádia ochorenia, jeho povahy a samotného umiestnenia. Pri používaní terapeutickej gymnastiky nie je hlavným cieľom neobnoviť bolesťový syndróm, nezhoršovať stav pacienta a nenarúšať liečbu patológie..

Popri cvičebnej terapii sa manuálna terapia často používa na odstránenie abnormalít chrbtice ovplyvnením špecifických oblastí chrbtice..

Alternatívne spôsoby liečby dorzálneho výčnelku nie sú opodstatnené. Iba v zriedkavých prípadoch je možné použiť obklady a drvenie bolestivých oblastí na zmiernenie príznakov bolesti a zlepšenie krvného obehu..

Preventívne opatrenia

Aby ste ochránili chrbticu pred vývojom výčnelkov, musíte si dať pozor na svoje zdravie: zapojiť sa do základnej telesnej výchovy, venovať viac času pohybu a ovládať svoju vlastnú váhu.

Dlhodobé sedenie pri počítači s asymetrickou polohou tela tiež prispieva k výskytu deformácie stavcov. Najlepšie druhy fyzickej aktivity pre chrbticu a celkové zdravie sú joga a plávanie..

Čo je dorzálny výčnelok medzistavcovej platničky a ako sa s ňou zaobchádza

Výčnelok je vydutie kĺbového disku za medzistavcovú medzeru. Najčastejšie sa výčnelky vyvíjajú v dôsledku osteochondrózy a majú tendenciu rásť do hernií (hlavným rysom je prasknutie jadra buničiny, ktoré zostáva počas výčnelku neporušené). Ako sa líši chrbtový výčnelok od normálu a ako to ovplyvňuje stav chrbtice?

Rozdiely v dorzálnom výčnelku od ostatných

Pri dorzálnom výčnelku sa oslabený medzistavcový disk vydúva smerom dozadu vzhľadom k svojej normálnej polohe. S výčnelkami iných druhov sa vydúva dopredu, doľava, doprava alebo cez celú oblasť. Existujú dva typy dorzálnych výčnelkov:

 1. Kruhová. Predstavujú rovnomerný kruhový výčnelok, ktorý sa vyvíja na pozadí degeneratívnych-dystrofických procesov. Takéto výčnelky najčastejšie vedú k zovretiu radiálnych štruktúr a spôsobujú výskyt neurologických symptómov. S ich vývojom je zaťaženie chrbtice nerovnomerne rozdelené, vďaka čomu sa na iných miestach môžu objaviť výčnelky. Rysom kruhových výčnelkov je chronický priebeh. Je ťažké ich odhaliť v počiatočných fázach, takže často vedú k zdravotnému postihnutiu.
 2. Difúzne. Jedná sa o nerovnomerné a mnohonásobné výčnelky vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Difúzne výčnelky sú symptomatickejšie ako kruhové..

Dorsálne výčnelky sa v porovnaní so zvyškom považujú za najnebezpečnejšie. Je to spôsobené skutočnosťou, že k vyčnievaniu dochádza v smere miechového kanála. Existuje riziko kompresie miechy, nervových koreňov a dokonca aj celého nervového zväzku, čo spôsobí, že osoba bude narušená silnou bolesťou, stuhnutosťou pohybu, neurologickými poruchami..

Najčastejšie vyčnievajú dužinové jadrá kĺbových diskov bedrových stavcov.

Stáva sa to preto, že práve na týchto stavcoch sa najväčšia záťaž vyskytuje v každodennom živote a pri silnej fyzickej námahe.

Príčiny vyčnievania medzistavcových platničiek

Príčinou vývoja dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky môže byť:

 • Poruchy metabolizmu v chrupavke;
 • Poranenia miechy;
 • Nedostatočne vyvinutá svalová kostra chrbta;
 • Sedavá práca a životný štýl všeobecne;
 • Nadmerná fyzická aktivita sprevádzaná častým zdvíhaním závaží;
 • Profesionálna športová kariéra (najmä vzpieranie);
 • Konštantné zaťaženie na chrbte;
 • Narušenie krvného obehu v medzistavcových platničkách a v dôsledku toho ich nedostatočná výživa kyslíkom a užitočnými látkami;
 • Osteochondróza, osteoporóza a iné choroby pohybového ústrojenstva;
 • tehotenstva;
 • Vrodené malformácie vnútromaternicového a mimomaternicového vývoja;
 • Infekčné lézie chrbtice (tuberkulóza chrbtice a ďalšie).

Ako rozpoznať chrbtový výčnelok?

Klinické prejavy dorzálneho výčnelku sú vysoko závislé od lokalizácie patologického výčnelku. Môže sa nachádzať v krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtici. Existuje však niekoľko hlavných príznakov, ktoré sa objavujú bez ohľadu na umiestnenie výčnelku:

 1. Chronická bolesť Najčastejšie sa zameriava na samotný výčnelok, pretože ovplyvňuje nervové cievy. Bolesť môže mať odlišnú povahu, ale vo väčšine prípadov je to bolesť alebo streľba. Ak je vyčnievanie v krčnej chrbtici, bude mať na ruky bolesť. Keď kotúče hrudných stavcov vyčnievajú, vyžaruje do lopatiek a viscerálnych orgánov. Ak má pacient výčnelok v bedrovej oblasti, bolesť pôjde na zadok a boky.
 2. Pálenie. Tento pocit sa zvyčajne šíri po celej oblasti chrbta..
 3. Pocit mravčenia a necitlivosti. Zvyčajne znecitlivené ruky (ak sú postihnuté disky krčných alebo hrudných stavcov) alebo nohy (s vyčnievajúcim diskom z bedrových stavcov). Takýto príznak sa nemusí vyvinúť okamžite. Vyzerá to, že sa zvyšuje kompresia miechy alebo jej koreňov..
 4. Hypotón alebo naopak svalová hypertonicita. Tento jav postihuje hlavne zadné svaly..
 5. Ischias. V dôsledku neustáleho stláčania koreňov miechy môže dôjsť k zápalu sedacieho nervu, do ktorého vstupujú. Sciatica je vážna porucha, ktorá často predchádza čiastočnej alebo úplnej paralýze dolných končatín..
 6. Bolesť pri pohybe. Objavuje sa tým, že sa počas pohybu zosilňuje rušenie mäkkých štruktúr a krvných ciev.

Vo zvlášť zanedbávaných prípadoch (zvlášť často, ak sa výbežok vyvinul latentne a bol zaznamenaný už v neskorších štádiách), sa u pacientov pozoruje močová alebo fekálna inkontinencia. To svedčí o vážnom stlačení nervov, ktoré inervujú panvové orgány a svaly. Ak má pacient taký príznak, musí byť bezodkladne vyšetrený neurológom.

Ošetrenia na vyčnievanie medzistavcových platničiek

Ak máte podozrenie na výskyt výčnelkov, mali by ste najskôr navštíviť neurologického lekára. Lekár vykoná úvodné vyšetrenie, zhromaždí anamnézu a diagnostikuje.

Na potvrdenie bude pacient poslaný na ďalšie inštrumentálne štúdie:

 • myelografia S jeho pomocou môžete sledovať stav mozgovomiechového moku v chrbtici. Počas myelografie sa do subchondroidného priestoru chrbtice vstrekuje rádioaktívna látka, ktorá by sa mala normálne vymývať. Ak sa tak nestane, cesty sú s najväčšou pravdepodobnosťou zovreté.
 • X-ray v niekoľkých projekciách.
 • Elektromyografia. Pomocou takejto analýzy je možné sledovať nervové vedenie vo svaloch a nervoch chrbta..
 • Diskografia. Ďalšia technika pre rádiopakickú analýzu.
 • MRI Najinformatívnejšia metóda, ktorá umožňuje sledovať stupeň deformácie medzistavcovej platničky, prítomnosť sprievodných porúch a komplikácií, kompresnú silu miechy a jej korene..

Hlavným cieľom liečby výčnelkov je odstrániť príčinu nerovnomerného tlaku na medzistavcové platničky a obnoviť normálnu funkciu chrbtice. Po prvé, pacientovi sú predpísané lieky, pomocou ktorých môžete zmierniť nepríjemné príznaky, zmierniť zápal a posilniť kĺby.

Komplex predpísaných liekov zahŕňa:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Práve tieto látky neutralizujú zápalový proces, v dôsledku čoho sa priebeh patológie spomaľuje a bolesť ustupuje..
 2. Svalové relaxanciá. Uvoľňujú svalový rámec chrbta a zmierňujú kŕče, ktoré môžu len zosilniť klinické prejavy a silu vyčnievania disku..
 3. Biogenické stimulanty. Takéto lieky zvyšujú prietok krvi do kĺbových tkanív. Výsledkom je, že výživa chrupavky sa zlepšuje so všetkými látkami, ktoré sú pre ňu užitočné a potrebné..
 4. Preparáty pre křupavku. Zahŕňajú chondroitín a glukozamín, ktoré sú nevyhnutnými zložkami pre normálne fungovanie chrupavky. Sú uložené v poškodených tkanivách a tým podporujú ich regeneráciu..

Operácie s dorzálnymi výčnelkami rôznych typov sa robia zriedka. Náznakom na ich implementáciu je neúčinnosť tradičného liečenia alebo príliš rýchla progresia výčnelku.

Chirurgia je tiež potrebná, ak v dôsledku stlačenia miechy alebo jej koreňov sa u pacienta vyvinú neurologické poruchy. V modernej chirurgii sa používajú minimálne invazívne techniky, preto pri operácii neexistujú žiadne veľké jazvy a zotavenie je dostatočne rýchle.

Metódy reflexnej a neliečivovej terapie sú zamerané na zníženie vystupovania a obnovenie citlivosti v poškodených tkanivách. Môžu to byť:

 • Fyzioterapia. Elektroforéza a magnetoterapia sa často používajú na liečbu výčnelkov..
 • Masáž a manuálna terapia. Tieto metódy sa medzi sebou líšia v sile fyzického nárazu. Masáž sa považuje za jemnejšiu, manuálna terapia je naopak tvrdšia. Tieto postupy by mal vykonávať výlučne odborník, inak sa môže stupeň výčnelku iba zvýšiť a osoba sa bude cítiť horšie.
 • Noste špeciálny podporný korzet. Zachováva anatomicky správnu polohu chrbtice a svalovú kostru chrbta..
 • Akupunktúra. Akupunktúra je obzvlášť účinná, ak má pacient zníženú citlivosť. Počas tohto postupu sa do biologicky aktívnych miest zavádzajú ihly rôznych dĺžok, a preto sú receptory mierne podráždené.
 • Baňová (vákuová) terapia. Je to celkom pochybná metóda alternatívnej liečby. Existujú však ľudia, ktorí od týchto procedúr majú zmiernenie bolesti a znižujú stupeň dorzálneho výčnelku. Vákuová terapia, ktorú vykonáva skúsený odborník, je úplne bezbolestná.
 • Hirudoterapia - liečba pijavicami. Takéto postupy významne stimulujú krvný obeh, čo vedie k zlepšenej výžive kĺbov..
 • Cvičebná terapia. Toto je možno jedna z najdôležitejších častí liečby bez drog. Fyzikálna terapia cvičenia urýchľujú krv dobre, posilňujú svaly, zvyšujú výdrž, urýchľujú metabolické procesy, zmierňujú bolesť a iné prejavy výčnelkov. Pomocou správne zvoleného súboru cvikov môžete nielen zlepšiť pohodlie pacienta, ale aj úplne odstrániť výčnelok. Vynikajúcim druhom zaťaženia pre výčnelky a prietrže chrbtice sú pilates, joga, plávanie.

Nebezpečenstvo výčnelkov

Výčnelok je úplne reverzibilný, ak je včas diagnostikovaný a liečený. Hlavnou komplikáciou vyčnievania medzistavcových platničiek je vývoj prietrže, ktorá sa vyznačuje výstupom buničitého jadra do priestoru za stavcami..

Aby ste pochopili, že sa výčnelok začal vyvíjať na prietrž, môžete zvýšiť silu týchto príznakov:

 1. Hypotonicita svalového chrbtového rámu;
 2. Miechový stĺp sa stáva nehybným alebo naopak príliš pohyblivý;
 3. Chronická bolesť zmierňujúca len pri pohodlnom držaní tela;
 4. Bolesť chrbta v rôznych častiach tela;
 5. Citlivosť kože je znížená;
 6. Pozoruje sa variabilná paralýza horných alebo dolných končatín..
 7. Je ťažšie liečiť prietrž ako kýlu. Takmer vo všetkých prípadoch sa musia chirurgicky odstrániť.

Ako zabrániť vzniku výčnelkov?

Každý človek v každodennom živote musí monitorovať zdravie svojej chrbtice. Aby ste zabránili výskytu výčnelkov, hernií a iných podobných patológií, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá:

 • Veďte aktívny životný štýl a choďte na šport;
 • Sledujte svoj režim stravovania a pitia;
 • Vyhnite sa nadmernému prírastku na váhe a obezite;
 • Počas sedavej práce si robte prestávky a počas pracovného procesu zaujímajte správnu polohu tela;
 • Nepreháňajte to tréningovými bremenami (obzvlášť sa neodporúča zdvíhať príliš veľké závažia);
 • Prestať zlé návyky (najmä fajčenie).

Mali by ste byť vyšetrení aspoň raz za niekoľko rokov lekármi, ktorí dokážu identifikovať všetky abnormality a začať liečbu včas. Počas detegovanej patológie sa lieči oveľa ľahšie ako beh.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
Všetky hernie nachádzajúce sa v brušnej dutine sa musia chirurgicky odstrániť. Jedinou výnimkou je pupočná kýla zistená u malých detí. U niektorých pacientov môžu byť eliminované konzervatívnymi metódami..