loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je ľavý bočný výčnelok disku?!

Ide o závažné ochorenie chrbtice, ktoré vzniká na pozadí osteochondrózy a degeneratívnych procesov.

Diagnóza je založená na MRI skenovaní chrbtice..

Slovo „výčnelok“ znamená porážku amortizačného disku medzi stavcami, jeho dehydratáciu a výskyt bolesti..

Predný výčnelok na ľavej strane (posterolaterálny)

Slovo „foraminal“ znamená, že výstupok sa pohybuje v smere k mieche, miechovému kanálu. V tomto prípade sa prietrž odchyľuje trochu doľava a môže stlačiť ľavý nervový koreň. Najbežnejšou lokalizáciou takéhoto problému je časť L5-S1 (spodná časť chrbta) alebo C4-C5 (krčka maternice)..

Ak doslovne preložíte diagnózu, znamená to - malú medziobratlovú prietrž, ktorá stláča koreň ľavého nervu a hrozí ďalším zhoršením.

Bez liečby vedie tento stav k zvýšeniu výčnelkov a rozvoju medzistavcových prietrží, čo môže následne spôsobiť paralýzu, narušenie vnútorných orgánov..

Výčnelok je takmer úplne liečiteľný. Ide o ochorenie chrupavky, a preto užívanie liekov nemôže ovplyvniť základné ochorenie. Liečba by sa mala uskutočňovať pomocou manipulačných techník..

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový medziobratlový disk je vláknitá chrupavka, ktorej tvar je blízko oválu. Tvorí ho elastické vláknité jadro a silná vláknitá membrána a pôsobí ako tlmič nárazov medzi stavcami.

Medzistavcové platničky bedrovej chrbtice sú najväčšie a častejšie ako iné sú vystavené degeneratívnym dystrofickým zmenám v dôsledku najvyššej úrovne mobility a výsledného zaťaženia..

Čo je výčnelok bedrovej chrbtice

Bedrová chrbtica je tvorená 5, niekedy 6 stavcami. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi nimi, ktoré sú identifikované v závislosti od toho, ktoré stavce sú medzi: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5. Ich výživa sa uskutočňuje obehovým systémom stavcov a difúzne cez horný a dolný povrch disku (koncové platne)..

Sú prirodzené ležiace medzi kostnými prvkami chrbtice a zabezpečujú zachovanie ich integrity, stability, ako aj mobility a flexibility hrebeňa..

Výčnelok bedrovej chrbtice predstavuje asi 90% všetkých prípadov ich formovania. Najčastejšie sa vyskytujú na diskoch L5 - S1 a L4 - L5.

Zmeny súvisiace s vekom, negatívne účinky vonkajších faktorov, sedavý spôsob života a mnoho ďalších dôvodov vedie k narušeniu krvného obehu a výžive disku. Výsledkom sú degeneratívne procesy na disku, t. J. Vyvíja sa osteochondróza.

Ak sa nelieči, degeneratívne zmeny postupujú, šíria sa na okrajové platne a spôsobujú ich sklerózu. To bráni vstupu živín do jadra buničiny, čo spôsobuje zníženie obsahu vlhkosti v nich a nedostatok živín. Následne to vedie k tvorbe výčnelkov. V takýchto situáciách je disk už zničený natoľko, že jeho tvar je zdeformovaný, vláknitý krúžok sa stáva tenší a vytvára sa mierny výstupok..

Nedostatok vody a živín v skutočnosti vedie k stratifikácii kolagénových vlákien, z ktorých sa vytvára vláknitý kruh, ako aj k ich mikro-prasknutiu. Toto vytvára predpoklady na presunutie želatínového jadra do oblasti riedenia, čo vyvoláva zvýšený tlak na už zdeformovaný vláknitý kruh. Postupne sa prestáva vyrovnať so zvýšenou záťažou, rozpadá sa ešte väčší počet kolagénových vlákien, čo vedie k vydutiu disku do miechy..

Kým je zachovaná integrita vláknitého prstenca, hovoria o prítomnosti výčnelku. Ale v neprítomnosti terapie tlak pulpózneho jadra na vláknitú membránu nezmizne, preto sa ničí stále viac a viac kolagénových vlákien. V dôsledku toho sa vláknitý krúžok zlomí a vnútorný obsah disku dostane príležitosť ísť von do miechového kanála. Vytvára sa tak kýla.

Výčnelok je teda prejavom osteochondrózy, ktorý sa prejavuje tvorbou mierneho výčnelku medzistavcovej platničky za fyziologické hranice, ale pri zachovaní integrity vláknitého prstenca..

V súčasnosti sa osteochondróza vyskytuje u ľudí rôzneho veku a je veľmi zriedkavo diagnostikovaná v raných štádiách. Obvykle sa ochorenie zistí, keď už viedlo k výčnelku, pretože aj malé zmeny stavu bedrových medzistavcových platničiek vedú k bolesti a iným poruchám..

Etapy a typy

V závislosti od závažnosti situácie existujú bedrové výčnelky v troch fázach:

 1. Ľahké - výčnelok je sotva viditeľný, a preto ani pri použití moderných vysoko presných vyšetrovacích metód si to nebude môcť všimnúť každý špecialista. Rozmery výčnelku nepresahujú 1 mm.
 2. Mierne - výstupok sa zvyšuje a už dosahuje 1-3 mm.
 3. Závažné - tvorba výbežku medzistavcovej platničky už nie je pochýb. Je jasne zviditeľnená za hranicami stavovcov a má rozmery od 3 do 6 mm. Vláknitý prsteň si však stále zachováva integritu.

Tretia fáza vývoja výčnelku hraničí s extrúziou, t. J. S vytvorením kýly. Preto pri detekcii takého vyčnievania nemusí vláknitý prstenec zriedený na hranicu vydržať záťaž kedykoľvek a prasknúť. Výsledkom je, že pulpózne jadro postupne vyjde, t. J. Vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Avšak veľkosť výčnelku nie je jediným znakom klasifikácie patológie. Na určenie taktiky liečby má veľký význam jej poloha vzhľadom na strednú os miechy. Preto sa výčnelok rozlišuje:

 • chrbtová - výčnelok smerujúci dozadu;
 • bočné - tvorí sa na pravej alebo ľavej strane chrbtice;
 • foraminal - vypuklé „presakovanie“ do foraminálnych otvorov chrbtice, cez ktoré prechádzajú nervové plexusy;
 • medián - výstupok je jasne lokalizovaný v strede miechového kanála, kde sa nachádza veľký nervový plexus, takzvaný konský chvost;
 • kruhový - vláknité prstencové tenké krúžky po celej ploche povrchu a rovnomerne vyčnievajú do miechového kanála po celej svojej šírke.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja výčnelku medzistavcových platničiek je osteochondróza. Vývoj choroby prispieva k:

 • sedavý životný štýl, sedavá práca (zamestnanci v kancelárii, vodiči atď.);
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v dôsledku ťažkej fyzickej práce alebo určitých športov;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • slabý vývoj svalového korzetu podporujúceho chrbticu;
 • zakrivenie hrebeňa (skoliotická deformácia, kyfóza, lordóza);
 • poranenia chrbta;
 • nadváha;
 • nevyvážená výživa;
 • zmeny veku.

príznaky

Hlavným prejavom patologických zmien na medzistavcovej platničke je bolesť. Bolesť, dokonca aj v počiatočnom štádiu, takzvaná predhernia, môže byť dosť závažná a môže mať predĺžený charakter. Často ich zle zastavujú lieky proti bolesti. Okrem toho sa biomechanika bedrovej chrbtice často výrazne zhoršuje.

Ide o to, že všetci ľudia majú rôzne veľkosti diskov a korene miechy prechádzajú v rôznej vzdialenosti od nich. U niektorých pacientov sa preto patológia dlho nepociťuje, až kým výčnelok nedosiahne veľkú veľkosť, zatiaľ čo u iných sa neurologické príznaky a bolesť objavia takmer okamžite a sú akútne..

Veľkosť prietrže alebo výčnelku preto nehrá významnú úlohu v otázke potreby chirurgického zákroku. Neurochirurgovia sa primárne riadia stavom pacienta, a preto je v niektorých prípadoch indikovaný chirurgický zákrok pri výčnelkoch a prítomnosti vrodene úzkeho miechového kanála..

Vo väčšine prípadov sa bolesť objaví, keď výstupok dosiahne 3 stupne vývoja a jeho veľkosť presiahne 3 mm.

Výskyt bolesti, najmä akútnej, je jasným znakom kompresie miechových nervov. Často sú bolesti boľavé a matné, ale môžu horieť alebo mať vzhľad kríža. Môžu dať jednu alebo obe nohy, najčastejšie do stehien a dolných končatín.

Bolestivosť v dolnej časti chrbta nastane, keď:

 • zmena polohy tela;
 • fyzická aktivita;
 • dlhodobý pobyt v jednej statickej póze.

Výstupok bedrovej chrbtice môže tiež spôsobiť:

 • zníženie možného rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta (najčastejšie je ťažké pre pacienta ohnúť sa, otočiť telo v dôsledku prudko sa vyskytujúcej alebo zosilňujúcej bolesti);
 • znížená citlivosť (parastézia), ktorá sa prejavuje výskytom brnenia, znecitlivenia alebo plazenia sa na koži v bedrovej oblasti, perineu alebo nohách;
 • znížený tonus svalov dolných končatín a reflexné kŕče chrbtových svalov pri premietnutí postihnutej oblasti chrbtice;
 • panvová dysfunkcia sa vyskytuje pri vrodene úzkom miechovom kanáli a kompresii nervov cauda equina, pretože sú zodpovedné za kontrolu močenia, pohybu čriev a fungovania pohlavných orgánov;
 • únava, znížený výkon.

Závažnosť bolesti a neurologických príznakov je určená umiestnením výčnelku, jeho veľkosťou, stupňom zápalu a veľkosťou kompresie nervov..

Takéto príznaky sú často dôvodom na podrobné preskúmanie potreby chirurgického zákroku. Dlhšie oneskorenie môže spôsobiť nezvratné zmeny a viesť k ochrnutiu..

diagnostika

Pri prvej návšteve u lekára sa vyšetrí pacient, pri ktorom sa vyhodnocuje jeho neurologický stav. Kvalifikovaný odborník môže okamžite počítať s výskytom výčnelku, hoci nie je možné vykonať presnú diagnózu. Pretože dostatočne veľký počet chorôb chrbtice je sprevádzaný rozvojom neurologických symptómov, je možné presne určiť príčinu jej výskytu iba pomocou inštrumentálnej diagnostiky..

Preto je pacient poslaný na:

Povinné je dôkladné vykonanie histórie a vykonávajú sa neurologické testy. To vám umožní vyhodnotiť:

 • povahu, silu a čas výskytu, ako aj frekvenciu záchvatov bolesti;
 • svalová sila, kvalita koordinácie pohybov a nájdenie súvislosti medzi epizódami zvýšenej bolesti a určitými pohybmi;
 • úroveň fyzickej aktivity pacienta pred nástupom ochorenia a v súčasnosti;
 • držanie tela a stanovenie možnej amplitúdy pohybu v rôznych smeroch;
 • kvalita reflexov a hmatová citlivosť;
 • stav stavcov, veľkosť medzistavcových priestorov a identifikácia ich premiestnenia alebo tvorby osteofytov.

Najúplnejšie informácie o stave medzistavcových platničiek poskytuje MRI. Pomocou tejto výskumnej metódy môžete zistiť najmenší výčnelok, aj keď jeho veľkosť nedosiahla 2 mm.

Pacientom sa niekedy pridelia röntgenové vyšetrenie s funkčnými testami. Cieľom tejto štúdie je zistiť prítomnosť nestability v chrbtici. Toto je dôležitý diagnostický parameter pri detekcii obratlovcov, ktorý sa často pozoruje u ľudí akéhokoľvek veku a vytvára významné predpoklady pre výskyt kompresných radikálových syndrómov a mnohých ďalších ochorení chrbtice..

Liečba výčnelku bedrovej chrbtice

Spočiatku je konzervatívna terapia predpísaná na vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek. V mnohých prípadoch pomáha účinne bojovať proti exacerbáciám choroby a je určený na:

 • eliminuje bolesť a zápal, čo má priaznivý vplyv na stav koreňov miechy;
 • zlepšiť kvalitu krvného obehu, čo má pozitívny vplyv na metabolické procesy a trofické medzistavcové platničky;
 • zastaviť progresiu deštrukcie vláknitého prstenca a zabrániť prechodu výčnelku do prietrže;
 • normalizovať pohyblivosť patologicky zmeneného segmentu chrbtice;
 • zabrániť oslabeniu svalov chrbta a nôh.

Konzervatívna terapia však nie vždy úplne zastaví degeneratívne-dystrofické procesy. Preto sa veľmi často, napriek všetkému úsiliu, môže vyčnievať bedrový medzistavcový disk v priebehu času stále v kýlu.

Konzervatívna terapia môže viesť k úplnému zotaveniu a normalizácii štruktúry a tvaru bedrovej medzistavcovej platničky, najmä ak sa začala v 1. štádiu tvorby výbežkov, keď jej veľkosť nepresahuje 2 mm..

Aby bola konzervatívna liečba účinná a aby sa čo najviac riešili úlohy, musí byť komplexná a musí v plnej miere zohľadniť všetky charakteristické rysy priebehu choroby, vek, pohlavie, povahu pracovnej činnosti pacienta a mnoho ďalších faktorov. Optimálnu taktiku liečby si preto môže zvoliť iba vysoko kvalifikovaný špecialista vertebroológ.

Spravidla sa predpisujú pacienti s diagnostikovanými výčnelkami bedrovej chrbtice:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • Cvičebná terapia;
 • manuálna terapia;
 • strava a šetrné zaobchádzanie.

Metódy fyzioterapie, cvičenia a manuálnej terapie sa môžu používať iba mimo akútneho obdobia ochorenia.

Drogová terapia

Účinnosť liečby závisí od správneho výberu liekov. V závislosti od stavu medzistavcových platničiek sú pacienti predpisovaní:

 • NSAID - eliminujú bolesť a zápal, používajú sa vo forme perorálnych prípravkov, injekcií, mastí, krémov alebo gélov;
 • kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok a používajú sa pri akútnom, závažnom zápalovom procese;
 • chondroprotektory - navrhnuté na zlepšenie kvality regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšenie priebehu metabolických procesov v ňom;
 • Vitamíny B - normalizujú vedenie nervov;
 • vápnikové prípravky - zvyšujú hustotu kostí.

Zoznam liekov sa pre každého pacienta vyberie individuálne. Všetky lieky sa musia užívať v kurzoch, niekedy veľmi dlhých, aby nedochádzalo k neprimeraným prerušeniam.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy prispievajú k zlepšeniu pohody pacienta a inhibujú progresiu patologických zmien v tkanivách medzistavcových platničiek. Všetky procedúry a ich kombinácie sa vyberajú individuálne a prideľujú sa v kurzoch 10 - 15 relácií.

Najväčšia účinnosť pri vyčnievaní medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice je:

 • trakčná terapia - zahŕňa natiahnutie chrbtice na špeciálny prístroj, ktorý pomáha zväčšovať medzistavcové priestory a eliminuje zvýšený tlak na disky;
 • elektroforéza - poskytuje účinné dodávanie liečiva priamo do lézie, čo poskytuje výrazný analgetický a protizápalový účinok;
 • ošetrenie nárazovou vlnou - používa sa v prípade deformácií hrebeňa, pomáha znižovať tlak na nervové vlákna a zvyšuje svalový tonus;
 • laserová terapia - stimuluje metabolické procesy, ktoré poskytujú aktívnejšiu saturáciu tkaniva disku kyslíkom a živinami, pomáha posilňovať imunitu a zmierňuje závažnosť bolesti;
 • magnetoterapia - je zameraná na zlepšenie fungovania obehového systému, ktorý zabezpečuje aktiváciu výživy medzistavcových platničiek a posilnenie vlastnej obranyschopnosti tela;
 • oddych v kúpeľoch - má pozitívny vplyv na celé telo a psychoemocionálny stav, používa sa ako preventívne opatrenie.

Najefektívnejšie využitie fyzikálnych metód ovplyvňujúcich telo s výčnelkami miernej a strednej závažnosti pri absencii výrazných neurologických príznakov.

Fyzioterapeutické cvičenia sú jednou z hlavných zložiek konzervatívnej liečby. Pre každého pacienta je individuálne vypracovaný program odbornej prípravy, ktorý zohľadňuje jeho stav, úroveň fyzickej zdatnosti a prítomnosť iných chorôb..

Cvičebná terapia zahŕňa denné vykonávanie špeciálne navrhnutého súboru cvičení, ktoré pomáhajú:

 • znížiť zaťaženie patologicky zmenenej oblasti;
 • zvýšiť ťažnosť a silu svalov;
 • majú tonizujúci účinok na organizmus;
 • aktivovať krvný obeh v problémovej oblasti a zlepšiť priebeh metabolických procesov;
 • normalizovať veľkosť medzistavcových priestorov a vytvoriť predpoklady pre uvoľnenie nervových koreňov.

Účinnosť fyzioterapeutických cvičení je klinicky dokázaná. Táto metóda umožňuje udržať výstupok bedrovej oblasti pod kontrolou a zabrániť jej progresii. Ale na tento účel by mal byť komplex cvičení a záťaž zvolený striktne individuálne odborníkom. Inak, pri neautorizovanom výbere cvikov, triedy neprinášajú dobré výsledky alebo môžu viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez náhlych pohybov. Zaťaženie sa zvyšuje postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Prvé triedy záťažovej terapie by sa mali vykonávať pod dohľadom špecialistu. Ak sa počas akéhokoľvek cvičenia vyskytne bolesť, mali by ste okamžite zastaviť sedenie a vyhľadať lekára, aby zistili príčiny syndrómu bolesti a opravili program cvičebnej terapie..

Manuálna terapia

Cieľom manuálnej terapie a terapeutickej masáže je obnova normálnej anatómie chrbtice, zlepšenie toku lymfy, krvný obeh a zlepšenie metabolických procesov. Pomocou techník manuálnej terapie obnovuje svalový tonus, zlepšuje kvalitu reflexov a normalizuje taktilnú citlivosť znížením patologického tlaku na nervové korene. Pri niektorých typoch výčnelkov je však masáž úplne kontraindikovaná.

Diéta a šetriaci režim

Pri diagnostike výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice sa veľká pozornosť venuje charakteristikám fyzickej aktivity pacienta. Je dôležité nielen zabrániť nadmernému zaťaženiu dolnej časti chrbta, ale aj nízkej pohyblivosti. Preto sa pacientom odporúča, aby upustili od ťažkej fyzickej práce, najmä v súvislosti so zdvíhaním závaží, a tiež pravidelne chodili, nezabudli na cvičebnú terapiu.

Účinnosť konzervatívnej liečby tiež vo veľkej miere závisí od kvality výživy. Koniec koncov, je to s jedlom, že človek dostane väčšinu látok potrebných na správny priebeh biochemických premien v tele.

Preto je vhodné obohatiť stravu výrobkami, ktoré sú zdrojmi vápnika:

 • ryby
 • mliečne výrobky;
 • teľacieho mäsa;
 • hydinové mäso;
 • zelenina
 • greeny (petržlen, kôpor, bazalka sú obzvlášť užitočné);
 • orechy.

Za zmienku stojí aj zahrnutie jedál obsahujúcich prírodnú želatínu. Sú to mäsové vývary, morské riasy, marmelády atď. Je dôležité obmedziť spotrebu alkoholu, vyprážaných, mastných a korenených jedál..

V prípade nadváhy sa odporúča prijať opatrenia na jej zníženie, pretože to vedie k zvýšeniu zaťaženia chrbtice a má negatívny vplyv na stav ostatných orgánov..

Odporúča sa jesť po častiach 5-6 krát denne v malých porciách. Umožní vám to dosiahnuť optimálnu kombináciu produktov, získať všetky látky potrebné pre správne fungovanie tela a neprejedať sa, čo pozitívne ovplyvní váhu a celkovú pohodu.

chirurgia

Chirurgia je indikovaná približne u 5–10% pacientov s bedrovými výčnelkami. Odporúča sa pre:

 • neprítomnosť pozitívnych zmien stavu pacienta po 3 až 6 týždňoch;
 • časté záchvaty silnej bolesti;
 • narušené fungovanie chvostových nervov;
 • chronický reflexný a radiálny syndróm;
 • rýchlo sa zhoršujúce zhoršenie.
 • Vrodene úzky miechový kanál

Dnes sa uprednostňujú minimálne invazívne metódy perkutánneho chirurgického zákroku (punkčná nukleoplastika), ktoré umožňujú dosiahnutie vynikajúcich výsledkov pri minimálnej traume mäkkých tkanív. Tento postup je zameraný na zníženie tlaku vo vnútri zmeneného medzistavcového disku lumbálnej chrbtice, čo vytvára predpoklady na obnovenie jeho normálneho tvaru a hraníc. Toto sa dosiahne pôsobením na jadro buničiny:

Všetky metódy fungujú približne na rovnakom princípe. Podstatou punkčnej hydroplastiky je zavedenie patologicky zmenenej ihly s tenkým vodičom zo zadného prístupu do jadra buničiny pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu. Predtým sa na kožu pôsobí antiseptickým roztokom..

Akonáhle sa ihla dostane do stredu jadra, vloží sa do nej pracovný port, cez ktorý sa zavedie nukleotom. Neurochirurg, ktorý sleduje jeho činnosť prostredníctvom monitora, zapne generátor zariadenia a začne vykonávať vratné pohyby v rôznych rovinách bez toho, aby prekročil pulpózne jadro disku..

To vedie k odstráneniu tkaniva jadra pri priechode nukleotómov, čo zmenšuje jeho veľkosť, eliminuje patologický tlak na vláknitý kruh a podporuje spätné vytiahnutie protrúzie z výbežku..

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a nevyžaduje pobyt v nemocnici. Vykonáva sa na lačný žalúdok a trvá v priemere nie viac ako pol hodiny. Po nukleoplastike zostáva na koži punkcia, ktorá nie je väčšia ako 2 - 5 mm, takže nevyžaduje šitie a je napnutá samostatne bez toho, aby na koži zostali viditeľné stopy. Rana sa uzavrie sterilným obväzom.

Použitie nukleoplastiky sa neodporúča u pacientov starších ako 50 - 55 rokov, pretože medzistavcové platničky v tomto veku sú už podstatne dehydratované a strácajú schopnosť invertovať stiahnutie..

Hydroplastika, ktorá je na rozdiel od studenej plazmy, lasera alebo nukleoplastiky rádiových vĺn založená na deštrukcii časti jadra buničiny tlakom fyziologického roztoku. Operácia sa tiež uskutočňuje vpichom mäkkých tkanív. Roztok sa privádza vodivou ihlou, ktorá má navyše vetvu na odsávanie použitého materiálu. Hydroplastický účinok je podobný výsledkom nukleoplastiky a tiež spočíva v spätnom stiahnutí výčnelku.

Ak sa však počas MRI už zistilo prasknutie vláknitého kruhu disku, t. J. Tvorba skutočnej kýly, nukleoplastika stráca svoju relevantnosť. V takýchto prípadoch sa zvyčajne musíte uchýliť k mikrodiscektómii, endoskopickej operácii a iným.

Rehabilitácia po operácii

Metódy perkutánneho chirurgického zákroku umožňujú pacientovi aktiváciu do 2 až 3 hodín po operácii. Zároveň sa takmer okamžite po ukončení procedúry pozoruje viditeľné zlepšenie stavu väčšiny pacientov, o niečo menej často sa zlepšuje v priebehu 1-2 týždňov..

Ak sa pacient necíti nepohodlne, môže okamžite opustiť kliniku, to znamená niekoľko hodín po operácii. Dostáva starostlivo písomné odporúčania od lekára, o kvalite vykonávania, ktorá závisí od trvania dosiahnutého účinku a rizika komplikácií..

 • antibiotická terapia;
 • antikoagulanciá;
 • šetriaci režim (je dôležité vyhnúť sa sklonu, ostrým zákrutám tela);
 • Cvičebná terapia;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • odmietnutie fyzickej práce, vzpieranie a šport.

V priemere rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 mesiace a doba dočasného postihnutia často nepresiahne 3 až 5 dní.

Ak však pacient zanedbá lekárske odporúčania, najmä pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, hrozí mu vysoké riziko opätovného vytvorenia výčnelku alebo dokonca prietrže.

Prognóza výčnelku bedrovej medzistavcovej platničky do značnej miery závisí od toho, ako skoro bude pacient vyhľadávať lekársku pomoc, a od zamerania sa na výsledok. Najmä súčasná úroveň vývoja medicíny a neurochirurgie vám umožňuje efektívne sa vysporiadať s výčnelkami rôznych veľkostí a dosiahnuť úplné uzdravenie. Výsledok liečby a pravdepodobnosť recidívy ochorenia však do veľkej miery závisia od pacienta.

Výčnelok prednej časti disku: čo to je a ako sa má liečiť, príznaky a štádiá formovania choroby, metódy liečby a prevencie

Zanedbanie vášho zdravia, nesprávny životný štýl, zranenia a iné negatívne vonkajšie vplyvy môžu spôsobiť choroby pohybového ústrojenstva. Najzávažnejšie zmeny sú výčnelok, ktorý tečie do prietrže, pri absencii náležitej pozornosti pacienta.

Výčnelok je zmena anatomicky správneho umiestnenia disku medzi dvoma susednými stavcami. To sa deje v dôsledku straty elasticity buničitého jadra chrupavky a objavenia sa trhlín vo vláknitom kruhu..

Dochádza k posunu disku v dôsledku:

 • predĺžený pobyt v anatomicky nesprávnej polohe;
 • poranenia chrbta;
 • intenzívna fyzická námaha;
 • anatomická predispozícia;
 • rôzne choroby chrbta, napríklad osteochondróza krčka a ďalších častí chrbtice, lordóza, kyfóza, skolióza.

Výsledkom je, že po premiestnení disku je na miechu tlak, stlačenie nervových koreňov, zmena správnej polohy stavcov. To všetko vedie k výskytu rôznych symptómov ortopedickej povahy a neurologických.

Dnes, v závislosti od toho, kde a ako sa medzistavcové platničky pohybujú, existuje široká škála typov výčnelkov - dorzálna, ventrálna, paramediánska, difúzna, stredná, foraminálna, kruhová.

Príčiny a typy foraminálneho výčnelku

Foraminálny výčnelok je charakterizovaný posunom jadra buničiny smerom k mieche, t.j. smerom k chrbtici.

Tento typ výčnelku je nebezpečný, pretože takáto zmena pulpóznej časti chrupavky vedie k tlaku na koreň miechového nervu, ktorý sa odchyľuje od hlavného nervu..

Hneď ako sa to stane, vznikne pri normálnom fungovaní nervového systému celý rad chorôb a abnormalít..

 • V závislosti od toho, kde je vláknité jadro špecificky vytesnené, izolujú priamo foraminálne, extraforaminálne, pravostranné, ľavostranné, intraforaminálne a iné poddruhy.
 • Presnejšiu diagnózu, ako aj typ a poddruhy výčnelku môže urobiť iba lekár s komplexným vyšetrením..
 • Čím skôr je foraminálny výbežok diagnostikovaný, keďže v zásade sú iné typy tejto degeneratívnej zmeny, tým väčšie sú šance na úspešné liečenie choroby a zastavenie zhoršenia..
 • Medzi kľúčové rizikové faktory, ktoré zvyšujú vaše šance na získanie disku, patria:
 • všetky choroby pohybového ústrojenstva, najmä degeneratívne zmeny chrbtice a kĺbov;
 • intenzívne zaťaženie chrbta, ako v zásade, a ich nedostatočnosť;
 • predĺžený pobyt v anatomicky nesprávnej polohe;
 • akékoľvek poškodenie tejto časti tela;
 • nadváha, ktorá vedie k zvýšenému zaťaženiu chrbtice;
 • genetické zmeny vo fáze vnútromaternicovej formácie tela;
 • vek po 50 rokoch, ako sa menia metabolické procesy, v dôsledku čoho je narušená výživa tkanív.

Príznaky foraminálneho výčnelku

Príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie, môžu byť pre každého chlapca individuálne. Všeobecná symptomatológia je však stále podobná..

Foraminálny výčnelok disku l4 l5 je sprevádzaný bolesťou v bedrovej chrbtici a dáva boky a zadok. Osoba zvyčajne pociťuje nepohodlie pri sedení. Výstupok disku l4 l5 sa vyskytuje v dôsledku intenzívneho zaťaženia bedrovej chrbtice.

K výčnelku disku l5 s1 najčastejšie dochádza v dôsledku poranenia chvostovej kosti. Aj keby sa to stalo už pred mnohými rokmi a pacient na to už dlho zabudol, situácia by sa mohla vyvíjať negatívne.

A potom sa prejaví vo forme výčnelku v tejto časti tela. Foraminálny výčnelok disku l5 s1 sa prejavuje ako bolesť v dolnej časti chrbta, zadku, nohách.

V pokročilých štádiách vývoja choroby sa môže vyskytnúť zníženie citlivosti a intenzívnej necitlivosti dolných končatín..

Prolapsy sa vyskytujú menej často v oblasti hrudníka..

Klinický obraz

Pacienti najčastejšie pozorujú:

 • Bolesť v končatinách rôznej intenzity a trvania - okrem toho, ak výčnelok ovplyvňuje cervikotoraciálnu oblasť, potom je možné pozorovať bolesť v rukách, zatiaľ čo výčnelok v dolnej časti chrbta ovplyvňuje bolesť nôh.
 • Bolestivý syndróm sa prejavuje aj náhlymi pohybmi a zákrutami chrbta, ale v tomto prípade ovplyvňuje aj samotný chrbát.
 • Keď človek zostáva v určitom statickom postavení po dlhú dobu, cíti sa nepohodlne.
 • Chrbty sa vyskytujú v chrbtici počas zákruty alebo iného pohybu..
 • Brnenie a znecitlivenie možno pozorovať na horných alebo dolných končatinách v závislosti od umiestnenia výčnelku.

Vývojové fázy prolapsu

Okrem toho v každom z vyššie uvedených druhov existujú tri etapy:

 • Fáza 1 - saturácia chrupavkového tkaniva živinami je znížená z dôvodu rôznych problémov. Výsledok - na vláknitom krúžku sa objavia praskliny, veľkosť disku sa zníži na výšku, vláknité jadro vyčnieva.
 • Fáza 2 - vnútorná časť medzistavcového kotúča stráca svoju strednú polohu a pohybuje sa smerom k okraju. V tomto štádiu buničité jadro nepresahuje hranice.
 • Etapa 3 - dochádza k riedeniu vláknitého prstenca, jeho výška sa ešte viac stráca a natiahne sa do strán. Jeho integrita je však stále zachovaná.
  Hneď ako dôjde k prasknutiu tejto časti chrupavkovej štruktúry, dôjde k prietrži chrbtice.

Odrody foraminálneho výčnelku

Samotný výbežok má tieto poddruhy:

 • foraminal - pokračuje s úplným zachytením kanála medzi stavcami;
 • extraforaminálne - nastane zmena na bočnej (vonkajšej) strane kanála medzi stavcami;
 • intraforaminálny - posun je nasmerovaný do kanála;
 • kruhový - v tomto prípade sa disk rovnomerne rozširuje v radiálnom smere, to znamená, že je akoby sploštený a šíri sa vo všetkých smeroch;
 • pravý alebo ľavý predný výčnelok disku - spolu s nimi dochádza k posunu v jednej zo strán.

Liečba protúziou

Pred začatím liečby tohto typu ochorenia je potrebné podstúpiť dôkladnú diagnostiku lekárom.

Prvá vec, ktorú lekár robí, je zhromaždiť primárnu históriu. Počúva všetky sťažnosti pacienta, hmatá rôzne časti chrbta, vykonáva rôzne testy..

Vzorky sa nazývajú uvedenie osoby do určitých pozícií, po ktorých lekár sleduje reakciu tela.

Len čo má lekár pochybnosti o zdraví chrbtice, určite predpíše pacienta, aby sa podrobil technikám vyšetrenia hardvéru. Najlepšie odporúčané:

 • MRI - umožňuje presne určiť prítomnosť zmien v tkanivách;
 • počítačová tomografia s kontrastným činidlom poskytuje obraz toho, ktoré nervové zakončenie je zapojené do procesu zvierania;
 • lekár môže predpísať aj röntgenovú snímku - to platí najmä v prípadoch, keď má pacient osteochondrózu hrudnej oblasti alebo iných častí chrbtice..

Hneď ako sa potvrdí počiatočná diagnóza pomocou metód vyšetrenia hardvéru, pacientovi sa predpíše primeraná konzervatívna liečba.

Obsahuje:

 • lieková terapia - rôzne skupiny liekov majú rôzne účinky na príznaky a príčiny choroby;
 • fyzioterapia - vo väčšine prípadov sú určené na obnovenie normálneho fungovania orgánov a tkanív v dôsledku zavedenia metabolických procesov v nich;
 • Cvičebná terapia - táto časť komplexnej rehabilitačnej terapie určená nielen na posilnenie svalovej kostry, ale aj na urýchlenie všetkých metabolických procesov so zavedením správnej výživy postihnutých oblastí;
 • Môžu sa použiť aj netradičné techniky ovplyvňujúce chorobné orgány a systémy - najčastejšie zahŕňajú osteopatiu, apitherapiu, hirudoterapiu;
 • plávanie - jemne ovplyvňuje telo bez toho, aby mu spôsobovalo zbytočné zranenie;
 • masáž - odstráňte opuchy, odstráňte zovretie a posilnite svalovú kostru.

Napríklad napríklad foraminálny výčnelok disku 14 l5 ovplyvňuje viac spodnú časť chrbta. V takom prípade sa môže objaviť nepríjemný pocit v oblasti vnútorných orgánov, ktoré sa nachádzajú v hrudnej kosti, ako aj v panvových orgánoch..

Predný výčnelok disku l5 s1, rovnako ako v zásade bedrová chrbtica, vyžaduje veľmi starostlivé fyzické namáhanie. Koniec koncov, táto časť chrbta skutočne zažije obrovský stres v porovnaní so všetkými ostatnými časťami chrbtice.

Krčné výčnelky

Malo by sa pamätať na to, že akýkoľvek foraminálny výčnelok disku v krku bude mať svoje vlastné príznaky. Je to spôsobené skutočnosťou, že nervové zakončenia z každého stavca zasahujú do samostatných častí tela..

Niekedy sa na liečenie zmien krčnej chrbtice používajú špeciálne obväzy, napríklad golier Shants. Čiastočne odľahčujú záťaž a tiež neumožňujú ťažkým pohybom zhoršiť situáciu s chrupavkou medzi stavcami..

Prognóza zotavenia

Hojenie kĺbov, chrupavky a kostného tkaniva je pomerne zdĺhavý a náročný proces. Je to kvôli tým procesom, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele..

Z roka na rok sa situácia s metabolizmom, výživou a vylúhovaním prospešných stopových prvkov iba zhoršuje a zhoršuje..

Preto je veľmi dôležité sledovať zdravie chrbtice a jednoducho predchádzať výskytu choroby.

Ak však bol výbežok diagnostikovaný, je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára. Je dôležité pochopiť, že iba komplexný účinok môže zastaviť degeneratívne zmeny.

účinky

Je tiež veľmi dôležité, ak sa vyskytnú choroby, ako je osteochondróza hrudnej oblasti alebo iné zakrivenia a degeneratívne zmeny, pokúste sa ich napraviť. Koniec koncov, potom vedú k vyčnievaniu a tie zase spôsobujú kýlu chrbtice.

Ak nebolo možné zabrániť výčnelku, je potrebné ho zachytiť v skoršom štádiu, inak sa situácia môže zhoršiť a spôsobiť prietrž chrbtice. V tomto prípade sa osoba stáva prakticky zdravotne postihnutou. V extrémne ťažkých situáciách môže byť pripútaný na lôžko a mať stupeň zdravotného postihnutia..

Zdieľať odkaz:

Ako zaobchádzať s výčnelkom bedrových diskov

Výčnelok je samostatné ochorenie bez samostatnosti. Diagnóza patologického procesu naznačuje výskyt degeneratívnych zmien v jednom z oddelení chrbtice. Bežnými príčinami akútnej bolesti sú zranenia, sedavý spôsob života a zmeny súvisiace s vekom..

V niektorých prípadoch sa klinický obraz výbežku nemusí prejaviť výraznými symptómami v počiatočnej fáze. To neumožňuje včasnú detekciu patológie a začatie liečby drogami. Pred liečbou vyčnievania miechy alebo bedrovej chrbtice sa vykoná kompletné vyšetrenie pacientov, aby sa určila jeho príčina..

Správne zaobchádzanie

Výčnelok - výčnelok medzistavcových platničiek do kanála miechy. Nervové vlákna a krvné cievy sú stlačené, podráždené a porušené. Výstupok disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosti. Medzistavcové platničky vykonávajú v tele nasledujúce funkcie:

 • dať chrbtici odolnosť voči zvýšeným zaťaženiam;
 • poskytovať svoju mobilitu a flexibilitu;
 • tlmenie nárazov počas cvičenia.

Ale v dôsledku deštruktívnych zmien vo vývoji výčnelku dochádza k strate tekutiny tkanivami disku, čo výrazne znižuje jeho veľkosť..

Patológia najčastejšie postihuje lumbosakrálnu chrbticu, ktorá je v priebehu ľudského života vystavená značnému stresu.

Neuropatológovia varujú, že vyčnievanie je také bolestivé, že pri absencii lekárskeho zásahu môže spôsobiť medzistavcovú prietrž.

Liečba výčnelku medzistavcového disku nezávisí od jeho umiestnenia.

Preto lekári pri zostavovaní terapeutického režimu berú do úvahy iba stupeň poškodenia a sklon k progresii patológie..

Je možné zmierniť stav pacienta a zastaviť deštrukciu kostí, chrupavky a kĺbových tkanív pomocou integrovaného prístupu k liečbe, ktorý pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 • užívanie drog - nesteroidné protizápalové lieky, antispasmodiká, chondroprotektory;
 • vykonávanie fyzioterapeutických postupov - elektroforéza, elektroyostimulácia, magnetoterapia;
 • triedy terapeutickej gymnastiky a telesnej výchovy (LFK);
 • použitie klasickej masáže, akupunktúry, hirudoterapie;
 • na sebe špeciálne ortopedické korzety;
 • v prípade potreby odpočinok na lôžku.

Chirurgia sa spravidla nevyžaduje v tomto štádiu degeneratívnych zmien. Operácie sa vykonávajú iba pri zlyhaní konzervatívnej liečby.

Neuropatológovia v poslednej dobe často musia liečiť bedrový výčnelok u veľmi mladých ľudí. Lekári pripisujú túto tendenciu nízkej fyzickej aktivite.

Chlapci a dievčatá uprednostňujú trávenie voľného času v počítačových stoloch, čo negatívne ovplyvňuje nielen držanie tela, ale aj celkový stav chrbtice..

Pri liečbe výčnelku ako hojného nápoja môžete použiť infúzie liečivých rastlín

Lekárska pomoc

Terapia patologického procesu by mala byť zameraná na prevenciu ďalších degeneratívno-deštruktívnych zmien. Nedostatočná liečba alebo zanedbanie lekárskych odporúčaní povedie k zvýšeniu závažnosti príznakov - bolesť a stuhnutosť pohybov. Preventívne opatrenia sú úplným vylúčením ťažkej fyzickej námahy z obvyklého životného štýlu:

 • športovať;
 • zdvíhať závažia.

Keď príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek začnú človeka v mladom veku obťažovať, lekári odporúčajú zmeniť miesto výkonu služby, ak je spojené s dlhodobým pobytom vo zvislej polohe. Čo iné pomôže rýchlej eliminácii bolesti a nástupu uzdravenia:

 • počas liečby je potrebné opustiť zlé návyky - pitie alkoholu a fajčenie. Etylalkohol a nikotín sú zlúčeniny, ktoré sú toxické pre ľudské telo. Ich prítomnosť v systémovom obehu bude vážnou prekážkou pri oprave poškodenia a zlepšení prísunu krvi do tkanív;
 • ľudia s nadváhou často trpia chorobami pohybového ústrojenstva. Zvýšené zaťaženie spôsobuje rýchlu deštrukciu kostného tkaniva. Od začiatku liečby by mala postupne znižovať telesnú hmotnosť a vylúčiť z potravy vysoko kalorické potraviny;
 • bolesť pri vyčnievaní medzistavcovej platničky je často sprevádzaná zápalom. Bohaté pitie pomôže znížiť závažnosť tohto procesu. Je potrebné piť najmenej dva litre tekutín denne - čistá voda, infúzia a odvar z bylín, ovocných nápojov a ovocných nápojov..

Terapia patológie doma spočíva nielen v užívaní určitého typu drog, ale aj v dodržiavaní pravidiel ich používania. Nie je dovolené prekročiť denné a jednorazové dávky, ako aj frekvenciu užívania drog v nádeji na rýchle uzdravenie..

Liečba drogami

Hlavnou liečbou na vyčnievanie bedrovej chrbtice je užívanie farmakologických liekov. V počiatočnej fáze liečby sú potrebné na zmiernenie bolesti a zníženie závažnosti zápalového procesu. V budúcnosti sa pacientom predpisuje patogénna liečba, ktorá odstráni komplikácie, ktoré sa vyskytli, a bude slúžiť ako profylaxia recidívy..

Hlavným účelom užívania rôznych liekov je úplné obnovenie funkčnej aktivity chrbtice. Operácia sa vykonáva, ak výstupok medzistavcových platničiek ohrozuje integritu miechových nervov..

Dlhodobé používanie Teraflexu vám umožňuje úplne zbaviť sa vyčnievania medzistavcového disku

Svalové relaxanciá

Výčnelok krčnej a bedrovej chrbtice sa môže liečiť svalovými relaxanciami v kapsulách alebo tabletách. Iba s akútnou bolesťou pri rezaní je pacientovi intramuskulárna injekcia roztokov. Keďže lieky majú významný počet kontraindikácií, môžu vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky, používajú sa spolu s antispasmodikami na zníženie dávky..

Medzi najčastejšie používané svalové relaxanciá patria:

 • Tizanidín (Tizalud). Užívanie drogy pomáha obnoviť pohyblivosť chrbtice a eliminuje silnú bolesť;
 • Tolperison (Midokalm). Liek na liečenie sa používa v tabletách a na zmiernenie záchvatu akútnej bolesti sa používa intramuskulárny roztok;
 • Baclofen (Baclosan). Droga rýchlo uvoľňuje svalové vlákna, zbavuje človeka nepríjemných pocitov..

Svalové relaxanciá majú analgetický a vazodilatačný účinok. Pri liečení pacientov s chorobami močového ústrojenstva sa tieto lieky nepoužívajú kvôli možnej akumulácii v tkanivách.

Účinné látky svalových relaxancií sú súčasťou mastí a gélov na kĺby.

Na ošetrenie poškodených diskov bedrovej alebo krčnej chrbtice je však nepraktické používať vonkajšie prostriedky, pretože stavce sú príliš hlboko v ľudskom tele..

Nesteroidné protizápalové lieky

Takmer vždy sa nesteroidné protizápalové lieky používajú na liečenie vyčnievania krčnej alebo bedrovej chrbtice. Tento patologický proces je sprevádzaný bolesťou a opuchom mäkkých tkanív, obmedzujúcim pohyb.

Takto sa prejavuje zápal, ktorý sa postupne šíri do susedných neporušených oblastí.

NSAID sa používajú vo forme kapsúl na kurzovú terapiu a na zmiernenie ataku bolesti lekári predpisujú intramuskulárne injekcie, obvykle diklofenak alebo jeho štruktúrne analógy - Voltaren, Ortofen..

Tieto liečivá majú najväčší terapeutický účinok:

Dokonca aj po jednorazovom použití kapsúl a tabliet sa stav pacienta zlepší a úplné zotavenie nastane po priebehu nesteroidných protizápalových liekov.

Denné a jednotlivé dávky, ako aj trvanie liečby sú určené neuropatológom. Zohľadňujú sa výsledky inštrumentálnych štúdií na krku alebo dolnej časti chrbta, čo umožňuje zistiť mieru poškodenia stavcov..

Jedným z najdôležitejších faktorov užitočnosti NSAID je gastrointestinálny trakt pacienta.

Nesteroidné protizápalové lieky sa užívajú spolu s inhibítormi protónovej pumpy:

Odporúčame prečítať si: Čo treba liečiť, ak je chrbát nafúknutý

 • Omeprazol (Omez, Ultopom);
 • Rabeprazol (Noflux, Khairabesol);
 • Pantoprazol (Nolpaza, Sanpraz).

Tieto lieky zabraňujú nadmernej produkcii kyseliny chlorovodíkovej a škodlivým účinkom NSAID na sliznicu tráviaceho traktu. Iba komplexné použitie nesteroidných liekov a inhibítorov protónovej pumpy dokáže liečiť bolestivé výčnelky bez toho, aby spôsobovali žalúdočné vredy alebo gastritídu..

Preparáty pre křupavku

Základom degeneratívnych patológií medzistavcových platničiek je opotrebovanie chrupavky pod vplyvom vonkajších faktorov alebo narušenie metabolických procesov. Výsledkom je nedostatok živín a biologicky aktívnych látok v tkanivách chrbtice. Ak chcete obnoviť výslednú nerovnováhu, pomôžeme chondroprotektorom výmenného kurzu:

Zloženie prípravkov obsahuje prírodné aj syntetické prísady. Prenikajú do poškodených kĺbov, hromadia sa v nich a spomaľujú deštruktívne degeneratívne procesy.

Dochádza k postupnej obnove kosti a chrupavky, ako aj k normalizácii krvného obehu.

Vyššie uvedené lieky sú veľmi drahé a ak vezmete do úvahy celkové náklady na liečbu, pre rodinu získate veľmi významnú sumu..

Nedávno sa na policiach lekární objavili biologicky aktívne prísady. Obsahujú veľké množstvo:

Tieto prírodné zlúčeniny sú neoddeliteľnou súčasťou ľudských kostí, chrupaviek a kĺbových tkanív. Môžu úspešne liečiť výčnelok krčnej chrbtice a bedrovej chrbtice. Vďaka kombinácii zložiek potravinových doplnkov sa optimálny stav medzistavcových platničiek a kĺbov rýchlo normalizuje..

Na obnovenie štruktúrnych prvkov miechy je potrebné predĺžené podávanie chondroprotektorov. Pri ťažko poškodených kĺboch ​​môže liečba trvať niekoľko rokov. Teraflex a Arthra sú predpísané pacientom, ktorí majú predispozíciu na výskyt skorého výčnelku hrudnej alebo krčnej chrbtice.

Pri liečení vyčnievania medzistavcových platničiek sa používajú masti a gély s NSAID.

Vitamíny B.

Vitamíny a mikroelementy sa používajú ako súčasť komplexnej liečby vyčnievania miechy. Najvýznamnejšie použitie komplexov s vysokým obsahom vápnika, ktoré je potrebné na posilnenie kostného tkaniva a zabránenie ich deštruktívnym zmenám.

Vitamíny skupiny B predpisujú lekári pacientom s akýmikoľvek chorobami pohybového aparátu. Pomáhajú urýchliť obnovu poškodených štruktúr, zlepšujú vedenie nervových impulzov.

Aké lieky sa používajú na liečbu vyčnievania medzistavcových platničiek:

 • Pentovit;
 • Neuromultivitis;
 • Milgamma
 • Neurobion;
 • Kombilipen.

Pri ťažkých formách výčnelkov sa praktizuje použitie Combilipenu a Milgammy v roztokoch na parenterálne podávanie. Takéto dávkové formy pomáhajú rýchlo a efektívne obnoviť inerváciu..

Protizápalové masti, krémy a gély

Ak sa pri liečení vyčnievania chrbtice nevykonáva masť s uvoľňovaním svalov, lekári vo väčšine prípadov odporúčajú vonkajšie látky s protizápalovými nesteroidnými liekmi. Prenikajú do najhlbších vrstiev tkanív a majú decongestant a analgetické účinky..

Aby sa znížila závažnosť zápalového procesu, je potrebné trieť krčnú alebo bedrovú oblasť 1-3 krát denne takýmito masťami, krémami, gélmi:

 • diklofenak;
 • nimesulid;
 • ibuprofen;
 • Voltaren;
 • Fastum gél.

Masti a gély s otepľovacím účinkom pomáhajú rýchlo eliminovať stuhnutosť pohybov a silnú bolesť.

Po použití takýchto externých činiteľov sa zlepšuje prísun krvi do poškodených tkanív a živiny a biologicky aktívne látky k nim začínajú voľne prúdiť..

Bedrový a krčný výčnelok je možné liečiť Capsicamom, Finalgonom, Revmalgonom zo série 911. Tieto lieky používajte opatrne - u ľudí s citlivou pokožkou môžu vyvolať alergické reakcie..

Neliečivá terapia

Lekári radšej liečia výčnelok bedrovej alebo krčnej medzistavcovej platničky, diagnostikovaných v počiatočnom štádiu, bez použitia farmakologických liekov. Vzniknuté porušenia a odstránenie bolestivých pocitov je možné opraviť pomocou manuálnych terapeutických sedení..

Bežnou príčinou deštruktívnych zmien je osteochondróza, ktorú odborník tiež pomôže zbaviť. Po zákroku svalové kŕče vymiznú a bolesti s nimi zmiznú.

Terapeutické cvičenia okrem manuálnej terapie, masáže, akupunktúry významne zlepšujú pohodu pacienta.

Vďaka fyzioterapeutickým cvičeniam je možné vyliečenie vyliečiť bez liekov

fyzioterapia

Cvičenia fyzickej terapie na vyčnievanie bedrových alebo krčných stavcov sa uskutočňujú pod dohľadom rehabilitológa. Toto je najobľúbenejší spôsob liečby, pomocou ktorého sa znižuje závažnosť symptómov a celkový stav pacienta. Trvalý efekt sa dosiahne iba pri pravidelných kurzoch po dobu niekoľkých mesiacov.

Na začiatku školenia sa musíte riadiť odporúčaniami odborníkov:

 • Nezačínajte hodiny s ťažkou bolesťou, čo naznačuje prítomnosť zápalového procesu;
 • v prípade bolesti a nepohodlia by ste mali cvičenie okamžite zastaviť;
 • striedanie dynamických a statických cvičení je dôležitou podmienkou pre liečbu výčnelkov a účinnosti gymnastiky.

Hlavným cieľom telesnej výchovy pod dohľadom špecialistu je posilnenie korzetu chrbtice, takže všetky cvičenia posilňujú svalové kontrakcie. Rehabilitológovia odporúčajú ráno robiť gymnastiku, aby sa dosiahol maximálny terapeutický výsledok.

elektroforéza

Použitie elektroforézy vám umožní obísť sa bez chondroprotektorov a antispasmodík.

Počas procedúry pod vplyvom elektrického prúdu liečivé látky prenikajú do ľudského tela medzi stavcami. Pri protrúznej terapii sa používa karipainový gél, krém a lyofilizát. Farmakologické liečivo sa vyrovnáva s bolesťou chrbtice, eliminuje zápalový proces, urýchľuje regeneráciu tkaniva chrupavky a poškodených medzistavcových platničiek.

Prírodné ingrediencie Caripainu plnia mnoho užitočných funkcií:

 • obnoviť poškodené tkanivo;
 • dodávať výživné zlúčeniny do ktorejkoľvek časti miechy;
 • zlepšenie krvného obehu v tkanivách;
 • zabrániť ďalšiemu vyčnievaniu stavcov.

Procedúra je absolútne bezpečná a nespôsobuje žiadne nepohodlie. Jedinou kontraindikáciou pri použití elektroforézy pri protrúzii je individuálna intolerancia zložiek liečiva, ktorá je stanovená ošetrujúcim lekárom..

Je možné patologický proces eliminovať bez chirurgického zákroku - vo väčšine prípadov nie je nutný chirurgický zákrok. Terapeutický režim zahŕňa iba liečebné a rehabilitačné postupy. Dodržiavanie lekárskych odporúčaní a správny spôsob života prispievajú k rýchlemu uzdraveniu, bránia rozvoju komplikácií.

Výčnelok medzistavcových platničiek: deformácia chrbtice a ako sa s ňou vysporiadať

Výčnelok miechy - čo je to? Vyčnievanie medzistavcových platničiek je jednou z etáp vývoja bedrovej osteochondrózy. K patologickým zmenám v chrbtici dochádza v dôsledku dehydratácie, straty elasticity, zníženej výšky medzistavcových platničiek.

Výsledkom je, že vláknitá chrupavková hmota (jadro buničiny) stráca svoje tlmiace vlastnosti. Tlak chrbtice je nerovnomerne rozdelený. Vláknitý prsteň sa stáva tenší, narušuje sa integrita membrány, medziobratlový disk napučiava do miechového kanálika.

Akonáhle je mimo medzistavcových priestorov, má buničité jadro negatívny vplyv na neurovaskulárne zväzky. Existuje možnosť poškodenia chrbtice.

Z čoho vychádza výčnelok?

Bolesťové odchýlky sú najčastejšie ovplyvňované bedrovou chrbticou. Predispozícia k patologickým zmenám sa vysvetľuje zistením ťažiska tela v ňom. Oddelenie vykonáva najnáročnejšiu prácu. Degeneratívne procesy súvisiace s vekom situáciu nezlepšujú. Krčkový región je tiež ohrozený z dôvodu špeciálnej motorickej mobility..

Typy výčnelkov sa klasifikujú v závislosti od smeru posunu medzistavcových platničiek:

 • laterálny alebo foraminálny výčnelok - vyčnievanie disku k mieche;
 • intrakanálne - nasmerované priamo do kanála;
 • ventrálne - padá v opačnom smere ako kanál bez toho, aby sa dotýkal nervových vlákien;
 • paramedial - vnútorný výčnelok od miechového kanála;
 • medial - prolaps miechy;
 • kruhový - disk presahuje za hranicu stavca rôznymi smermi.

Stlačenie miechy v krčnej oblasti je nebezpečné. Tu prechádza vertebrálna artéria, ktorá dodáva krv do chrbta hlavného orgánu centrálneho nervového systému.

Hrudné výčnelky sú zriedkavé. Je to kvôli fyziologickým vlastnostiam - stavce sú takmer nehybné.

Kto je na túto chorobu najviac náchylný

Problémy s medzistavcovými platničkami sú charakteristické pre ľudí, ktorí vystavujú svoje telo intenzívnej fyzickej aktivite kvôli charakteristikám profesionálnej činnosti, aktívneho športu a vzpierania.

Ale nie také jednoduché! Osoby, ktoré vedú úplne opačný spôsob života - malý pohyb, trávenie dní pri počítači alebo ležanie na pohovke, sú v rovnakej miere náchylné na patológiu. Nesprávne ohýbanie chrbtice spôsobuje narušenie držania tela. Což vyvoláva asymetrický tlak na medzistavcové platničky.

Zlé návyky nestoja bokom. Zneužívanie alkoholu a tabaku má škodlivý vplyv na chrupavku a kostné tkanivo, čo spôsobuje deformáciu medzistavcových platničiek.

Podporuje opotrebovanie diskov obezity. Nadváha kladie na chrbticu väčší tlak.

Okrem týchto faktorov sú predpokladmi patologických zmien:

 • reumatické choroby, ankylozujúca spondylitída;
 • štatistické nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • nesprávne miesto na spanie;
 • genetická predispozícia k tejto patológii;
 • vrodené chyby pohybového aparátu.

Vyvážená strava zohráva dôležitú úlohu pri poskytovaní esenciálnych živín pre chrupavkové, kostné a svalové tkanivo. Potravinové obmedzenia ovplyvňujú celý biologický systém.

symptomatológie

Príznaky výčnelkov sú prepojené so smerom vyčnievania vláknitej hmoty. Aj keď buničité jadro neovplyvňuje nervové vlákna, patológia je asymptomatická. Inak sa pozorujú nasledujúce reakcie organizmu:

 • bolesť vyčnievajúca do krku, nohy, ramena, medzirebrových priestorov, týlne;
 • únava svalov, vyčerpanie;
 • mravenčenie a znecitlivenie končatín;
 • tuhosť v bedrovej oblasti;
 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • rýchla únava;
 • kolísanie krvného tlaku.

Niektorí pacienti majú dysúriu (zhoršené močenie). V závažných prípadoch je porucha pohybových funkcií, úplná strata citlivosti nôh.

Nebezpečenstvo samoliečby

Pripnutý nervový koreň narušuje prenos informácií z receptorov do centrálneho nervového systému. To vedie k poruche vnútorných orgánov. Z tohto dôvodu sa prejavujú bolesti hlavy, kardiovaskulárne abnormality, problémy s tráviacim systémom.

Nebezpečenstvo samoliečby spočíva v pokusoch odstrániť lokálny prejav bolesti lokalizovaný mimo lézie. Človek začína liečiť neexistujúce choroby.

Úľavu od bolesti bez určenia presnej príčiny nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu. Takéto správanie je spojené s prechodom choroby do chronickej formy, ostrými exacerbáciami a komplikáciami.

Ako nevyhnutné opatrenie - chirurgický zákrok, dlhá doba zotavenia.

Neošetrený výčnelok medzistavcových platničiek prispieva k rozvoju osteochondrózy, prietrže, radikulitídy, neuralgie, lumbalgie..

Čítajte o liečbe krčka maternice.

Diagnóza výčnelku

Na úplné pochopenie situácie lekár predpíše ďalšie diagnostické postupy:

 • Rentgenografie;
 • Počítačová tomografia;
 • magnetická rezonancia.

Najefektívnejšia je metóda MRI. Prístroj poskytuje úplné informácie o veľkosti výčnelku, smere vydutia, objeme miechového kanála, závažnosti zápalového procesu..

Na základe výsledkov diagnostiky hardvéru sa lekár rozhodne vykonať konkrétne terapeutické opatrenia.

Identifikácia patológie v ranom štádiu umožňuje vykonávať liečbu rýchlo a veľmi produktívne..

Terapeutické opatrenia

Terapeutické opatrenia začínajú neutralizáciou syndrómu bolesti, uvoľňovaním svalového napätia a zastavením zápalového procesu. Na dosiahnutie tohto cieľa sa používajú:

Dobrou pomocou pri liečení vyčnievania medzistavcových platničiek je fyzioterapia:

Vplyv tepelných, mechanických, vlnových a elektrických faktorov na telo môže zmierniť opuchy, odstrániť zápaly a zvýšiť metabolické procesy. Fyzioterapia stabilizuje stav, ale je predpísaná po exacerbácii.

Počas liečby sa odporúča nosiť obväz, aby sa vyložila postihnutá oblasť.

Chirurgické ošetrenie

Trakčná terapia

V médiách existuje reklamná spoločnosť, ktorá podporuje liečbu vyčnievania medzistavcového disku pomocou trakčnej chrbtice. Podstatou postupu je napínanie chrbtice pod váhu pacienta alebo ďalšie zaťaženie.

Týmto spôsobom sa rozšírili stavce stavov, aby sa stavci mohli navzájom nachádzať v normálnej polohe. Tlak na disk sa znižuje, štiepené nervové korene sa eliminujú.

Na implementáciu tejto metódy boli vyvinuté špeciálne inverzné simulátory.

Prevencia Memo

Pokiaľ ide o otázku, či je možné zbaviť sa vyčnievania medzistavcových platničiek, názory odborníkov sa líšia. Lekári však s istotou tvrdia, že preventívne opatrenia podporia výsledok dosiahnutý počas liečby:

 • Dajte si pozor na ťažké fyzické namáhanie a vzpieranie..
 • Posilnite svalový korzet. S pomocou špeciálnych cvičení to nie je ťažké. Sledujte svoju pozíciu.
 • Pokúste sa vyhnúť podchladeniu.
 • Vyvážte svoju stravu, neprejedajte sa.
 • Na spanie používajte ortopedické matrace a vankúše.

Nepoužívajte samoliečbu - nie je to bohaté!

Druhy, príznaky a liečba foraminálnych výčnelkov

Chronické degeneratívne ochorenia chrbtice sú často komplikované vyčnievaním medzistavcových platničiek za ich prirodzenú lokalizáciu. Tento stav sa nazýva výstupok. Jedna z najbežnejších druhov patológie - foraminálny výčnelok - sa zvyčajne tvorí v chrbtici stavcov alebo krčka maternice..

Choroba najčastejšie progreduje postupným vytváraním hernie disku na tomto mieste. Tento stav môže viesť k závažným komplikáciám..

Jadro medzistavcových platničiek je látka, ktorá pripomína štruktúru gélu. Pozdĺž okrajov je obklopený hustým kruhom vláknitého tkaniva.

Pod vplyvom rôznych nepriaznivých faktorov je krúžok spojivového tkaniva napnutý a pokrytý mikroskopickými trhlinami. Jadro je vytlačené.

Ak patologický proces pokračuje, vláknitá membrána sa môže pretrhnúť a vytvorí sa herniovaný disk.

Čo je foraminálny výčnelok

Všetky výčnelky (prolapsy) sú rozdelené do niekoľkých typov v závislosti od toho, v akom smere je disk posunutý.

Foraminálny výčnelok je výčnelok buničitého jadra za chrbtom v smere kanála, v ktorom je miecha umiestnená. Táto forma je pomerne zriedkavá..

Jeho hlavné nebezpečenstvo spočíva v tom, že výstupok tlačí na chrbticu miechového nervu, ktorý sa nachádza neďaleko. To môže rýchlo viesť k tvorbe neurologických komplikácií..

Vývoj prolapsu prebieha v niekoľkých fázach. V počiatočnej fáze sú metabolické procesy v tkanivách narušené. To sa deje v dôsledku kompresie disku stavcami. Jadro sa postupne deformuje, množstvo vlhkosti v ňom klesá a elasticita sa stráca. Tkanivo vláknitého prstenca je pokryté mikroskopickými trhlinami, ktoré sa riedia.

V ďalšom štádiu je buničinové jadro aktívne premiestnené smerom k miechovému kanálu. Čím intenzívnejšie je zaťaženie chrbtice, tým výraznejší prolaps. V závažných prípadoch môže výstupok dosiahnuť veľkosti od 6 do 9 mm alebo viac.

V priebehu času pulpózne jadro presahuje jeho normálnu lokalizáciu. Vlákna vláknitého prstenca sú maximálne napnuté a nariedené, nedochádza však k zlomom.

Dôvody pre vzdelanie

Samotný výčnelok nie je samostatnou diagnózou, je iba súčasťou globálnejšieho patologického procesu.

Bulvý výčnelok sa nevyvíja samostatne, ale iba na pozadí chronických chorôb pohybového aparátu. Pôda pre vývoj je osteochondróza, spondylóza a spondylitída, skolióza, osteoporóza.

Všetky tieto choroby pôsobia ako hlavná príčina kýly a výčnelkov. Patologické mechanizmy spúšťajú rôzne nepriaznivé faktory:

 • nesprávne držanie tela;
 • oslabenie svalového korzetu chrbta a hrudníka;
 • predĺžené statické napätie svalov krku alebo dolnej časti chrbta - napríklad pri práci v nepohodlnej polohe predĺžený pobyt pri volante alebo počítači;
 • výrazné zaťaženie chrbtice - pri ťažkej fyzickej práci alebo pri profesionálnom športe;
 • poranenia chrbta a krku;
 • dedičné choroby pohybového ústrojenstva;
 • sedavý spôsob života;
 • metabolické poruchy v tele - obezita, cukrovka atď..

Riziko rozvoja patológie sa zvyšuje s vekom. Je pravdepodobnejšie, že dosiahnu zmeny spojené s osteochondrózou. Okrem toho je v dôsledku hormonálnych a iných zmien súvisiacich s vekom narušený metabolizmus vápnika a trpí kalcifikácia kostí chrbtice..

Nesprávna výživa môže tiež prispieť k rozvoju patológie chrbtice. Nedostatok vápnika a niektorých vitamínov v potrave vedie k metabolickým poruchám a rozvoju chorôb kostí a kĺbov.

Druhy chorôb

Foraminálny výčnelok je zase rozdelený do niekoľkých typov. Klasifikácia tejto spinálnej lézie závisí od miesta prolapsu. Výstupok môže byť umiestnený vpravo alebo vľavo.

V klinickej praxi je častejšia ľavostranná forma. V skutočnosti je foraminálny výčnelok disku charakterizovaný jeho uvoľňovaním cez medzistavcové foramen.

Okrem toho je obvyklé rozlišovať niekoľko ďalších odrôd:

 • intraforaminálny - výstupok sa nachádza priamo vo vnútri otvoru medzi stavcami;
 • extraforaminálny - prolaps je lokalizovaný na strane koreňov stavcových oblúkov;
 • kruhový výbežok - výčnelok sa vyskytuje rovnomerne pozdĺž všetkých kruhov;
 • dorzálna foraminálna výčnelok alebo zadná strana - ide dovnútra miechového kanála;
 • chrbtová pravostranná - výstupok je nasmerovaný na miechu a je umiestnený vpravo.

Mimoriadne priaznivá forma sa považuje za najvýhodnejšiu formu z hľadiska liečby a prognózy, pretože v tomto prípade nedochádza ku kompresii nervových koreňov. Kruhová odroda sa nachádza v 85% všetkých prípadov výčnelkov, zvyčajne sa nachádza na mieste L4 - L5 alebo L5 - S..

Pravostranná forma je menej obvyklá ako ľavostranná, jej nebezpečenstvo je však výrazne vyššie. Aj keď je taký výčnelok malý, môže spôsobiť silné bolesti chrbta, zmyslové poruchy a motorické poruchy.

Príznaky choroby

Typicky foraminálny výčnelok medzistavcových platničiek ovplyvňuje bedrovú alebo krčnú chrbticu. V prvom prípade je charakteristickým príznakom bolesť, ktorá sa od chrbta posúva k zadku a šíri sa po dolnej časti končatín po končeky prstov..

K intenzifikácii nepohodlia dochádza pri fyzickej námahe alebo pri dlhšom pobyte v sede. Pri kašli, trupe, smiechu sa môže vyskytnúť nepríjemný pocit.

V oblasti chodidla môže brnenie narušiť. Citlivosť kože dolných končatín je znížená. Charakteristickým znakom je tiež zníženie sily a čiastočná atrofia svalov na jednej nohe.

Najčastejšou lokalizáciou lézie je zóna prechodu z bedrovej do krížovej oblasti. Na tomto mieste sa vyvíja takmer polovica všetkých prípadov. Výčnelok medzi L3 - L4 je omnoho menej bežný a je sprevádzaný silnou krízou v chrbte.

Patológia krčnej chrbtice je najcharakteristickejšia u ľudí, ktorých profesionálna činnosť je spojená s predĺženým sklonom hlavy. Najskôr sa dotknú stavce C6 - C7, pretože pri naklonenej hlave sa najviac amortizujú..

Klinickými príznakmi sú ostrá bolesť krčnej chrbtice, znížená citlivosť a ochrnutie svalov rúk.

Pacienti sa často sťažujú na bolesti hlavy, závraty, necitlivosť a plazenie v rukách, zníženú pohyblivosť krku a ramenného pletenca.

Nebezpečenstvo krčnej foraminálnej výčnelky je stlačenie stavcov. Možný je aj rozdielny tlak, zrak a sluch..

Liečba foraminálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Terapia tejto patológie by mala byť komplexná. Výber metód závisí od fázy (exacerbácia alebo remisia), závažnosti vyčnievania a prítomnosti sprievodných chorôb. Na kontrolu prolapsu sa používajú konzervatívne a chirurgické metódy..

V akútnom období sa predpisujú lieky na zmiernenie bolesti, opuchov a zápalov - protizápalové, decongestanty (diuretiká), relaxanty centrálneho svalstva, vitamíny B, kortikosteroidné hormóny.

Fyzioterapeutické metódy sú účinné pri úľave od exacerbácií - ultrazvuk, magnetoterapia, elektroforéza. Počas remisie sú predpísané komplexy terapeutických cvičení, masáže, manuálne a akupunktúry, aby sa posilnili chrbtové svaly a zlepšila výživa tkanív..

Ak konzervatívna liečba neprináša požadovaný účinok, u pacienta sa vyvinú vážne neurologické komplikácie a ťažkosti s pohybom - lekár nastoľuje otázku chirurgického zákroku.

Väčšina metód chirurgickej liečby je svojou povahou minimálne invazívna a vykonáva sa pomocou moderných technológií. Laserová kauterizácia (odparovanie) vám umožňuje zastaviť rast výčnelkov a eliminovať narušenie nervových koreňov.

Nukleoplastika studenej plazmy zahŕňa zavedenie chladenej plazmy, ktorá znižuje bolesť, znižuje tlak disku na susedné tkanivá. Hydroplasty v posledných rokoch sa považujú za zastaranú metódu a používajú sa zriedka..

záver

Klinické prejavy a metódy liečby foraminálneho výčnelku závisia od jeho rozmanitosti a štádia vývoja patologického procesu. Na zmiernenie akútnej bolesti sa používajú lieky a fyzioterapia. V interiktálnom období sa používajú metódy na posilnenie svalov a obnovu štruktúry tkanív..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm.
Kýla chrbtice sa právom považuje za jeden z najnepríjemnejších prejavov osteochondrózy. Toto ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou a výrazným obmedzením pohybu, čo významne znižuje kvalitu života pacienta.
Bolesti hlavy pri osteochondróze krčnej chrbtice sú častým príznakom degeneratívnych zmien v chrupke stavcových platničiek. Mechanizmus objavenia sa príznaku je spojený s rastom kostí a kompresiou krvných ciev, nervovými zakončeniami.