loader

Hlavná

Žalúdok

Fundoplikace

Fundoplikácia je chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa šitie dolného zvierača pažeráka, ktorý zastaví reflux žalúdočného obsahu do pažeráka a zbaví človeka patológie, ako je napríklad gastroezofageálny reflux, ktorý zasa spôsobuje, že sa u pacienta vyvinie ochorenie, ako je pažerák. Pri pažeráku je sliznica pažeráka zničená kyselinami žalúdočnej šťavy a zapáli sa, čo spôsobuje zodpovedajúce príznaky vrátane bolesti a pálenia záhy, ktoré drogy nezbavujú.

indikácia

Hlavnou indikáciou tohto chirurgického zákroku je gastroezofageálny reflux a ezofagitída. Spätný tok sa vyvíja v dôsledku vrhania obsahu žalúdka do pažeráka, vďaka ktorému sú nervové zakončenia podráždené a jeho tkanivá sa ničia obsahom kyselín v žalúdku..

Výsledkom je, že pacient pociťuje silné pálenie záhy, ktorého útoky nezastavia žiadne lieky. To spôsobuje nepohodlie a výrazne zhoršuje kvalitu ľudského života..

Ak hovoríme o ezofagitíde, potom je toto ochorenie dôsledkom gastroezofageálneho refluxu, pretože so stálym refluxom obsahu žalúdka do pažeráka sa jeho sliznica stáva tenšia a zápal.

Spätný tok môže u ľudí spôsobiť ďalšie patologické stavy vrátane:

Upozorňujeme, že operácia je indikovaná iba v extrémnych prípadoch, to znamená, keď nie je možné zlepšiť zdravotný stav osoby.

Súčasne je operácia za určitých patologických podmienok kontraindikovaná. Osobitne ich nevykonávajú u ľudí, ktorí sú vo vážnom stave z dôvodu iných patológií vnútorných orgánov. Fundoplikácia nie je predpísaná ani u pacientov so zníženou pohyblivosťou pažeráka, ani u pacientov, ktorí sa nedávno podrobili chirurgickému zákroku v zažívacom trakte. Pri vredoch pažeráka, jeho stenóze alebo Barrettovej chorobe sa nevykonáva chirurgický steh na zvieranie zvierača pažeráka..

klasifikácia

V modernej lekárskej praxi sa operácia šitia zvierača žalúdka, aby sa zabránilo odlievaniu obsahu žalúdočnej potravy, uskutočňuje niekoľkými spôsobmi. Najbežnejším spôsobom vykonávania tohto postupu je podľa Nissena. Nissenova fundoplikácia spočíva v skutočnosti, že žalúdok sa ovinie okolo pažeráka, vďaka ktorému je sfingterová oblasť zhutnená, a obsah žalúdka už nie je refluxovaný. Toto je jeden z najjednoduchších, ale najúčinnejších spôsobov liečby tejto choroby..

Je potrebné poznamenať, že túto operáciu je možné uskutočňovať rôznymi spôsobmi. Hlavnou metódou používanou v minulosti je transabdominálny chirurgický zákrok, pri ktorom sa urobí rez v brušnej dutine. V súčasnosti sa táto metóda používa zriedka, pretože je veľmi traumatická a môže mať veľa komplikácií. Preto táto metóda chirurgického zákroku ustúpila laparoskopii. Laparoskopická fundoplikácia sa vykonáva pomocou piatich vpichov brušnej dutiny pod kontrolou videokamery..

Ďalší druh Nissenovej fundoplikácie je transtaralálny. Týmto spôsobom sa dosiahne prístup do problémovej oblasti cez hrudník. Táto metóda je indikovaná v prípadoch, keď je nemožné dostať sa do oblasti žalúdka cez brušnú dutinu. Napríklad, ak má človek ascites, ak je zapálená brušná stena, ak sú v pobrušnici novotvary alebo viacnásobné adhézie, ktoré nedovoľujú dosiahnuť žalúdok.

Existujú aj iné typy fundoplication, vrátane:

 • Douro fundoplikácia (v ktorej je predná stena položená pred pažerákom a pripevnená k pravej stene orgánu);
 • Tupa (spočíva vo vytvorení symetrickej manžety okolo pažeráka);
 • podľa Chernousova (endoskopická operácia, pri ktorej sa vytvára kruhová manžeta so selektívnou vagotómiou).

Všimnite si, že pred operáciou sú pacienti vystavení ultrazvuku a röntgenovému vyšetreniu pažeráka a žalúdka (s farbivom). V predvečer pacienta je zobrazená ľahká večera a po polnoci je zakázané jesť a piť.

Pooperačné obdobie

Druh chirurgického zákroku volí lekár v závislosti od stavu pacienta. Po zákroku by mal pacient zostať v nemocnici jeden alebo dva týždne, aby lekár vylúčil možnosť pooperačných komplikácií..

Najčastejšie pooperačné komplikácie, s ktorými sa človek môže po takomto postupe stretnúť, sú:

 • krvácanie z pažeráka;
 • pristúpenie k sekundárnej infekcii;
 • poškodenie pažeráka alebo žalúdka porušením ich priehľadnosti;
 • opuch pažeráka a ťažkosti s prehĺtaním a ďalšie poruchy.

Po operácii, ak bola vykonaná laparoskopicky, nie je nainštalovaná sonda na kŕmenie pacienta. Ak sa však použili iné metódy, je indikovaná inštalácia sondy, prostredníctvom ktorej bude do tela pacienta dodávané jedlo v priebehu nasledujúcich troch dní. Je tiež uvedená intravenózna infúzia roztokov živín..

Niekoľko dní po zákroku sa pacient prevedie na normálnu výživu (tekutina, rozdrvené jedlo) a vykoná sa kontrastná röntgenová kontrastná štúdia prehltnutia - osoba prehltne sondu, aby lekár mohol skontrolovať, či bola operácia úspešná..

Po jednom a pol až dvoch týždňoch je prepustená z nemocnice s laparoskopickou operáciou - 5. deň. V blízkej budúcnosti musí nasledovať diétu a zo svojej stravy vylúčiť všetky potraviny, ktoré môžu dráždiť pažerák.

S cvičením a zdržiavaním sa väčšina ľudí dokáže bez liekov..

Laparoskopická fundoplikácia

Cruroraphy

Endoskopická chirurgia - Curemed.ru - 2012

V súčasnosti hiátová hernia nie je zriedkavá patológia, predpokladá sa, že sa dá zistiť približne u 10% populácie. Zvýšený záujem o ne je tiež podporovaný skutočnosťou, že sú jednou z najbežnejších príčin refluxnej choroby pažeráka..

Vzhľadom na skutočnosť, že protirefluxné operácie vykonávané z otvoreného prístupu sú spojené s pomerne vysokou frekvenciou komplikácií a náročnejšou dobou rehabilitácie, je čoraz dôležitejšie používanie endochirurgických techník. Fundoplikácia sa teda teraz celkom úspešne vykonáva, to znamená, že sa vytvorí manžeta zo spodnej časti žalúdka, ktorá obaľuje pažerák, a crurografia - šitie stehien bránice..

Fundoplikácia sa môže uskutočniť napríklad metódou Nissen (Nissen), Nissen-Rosetti (Nissen-Rossetti), Tupet (Toupet) alebo Dor (Dor). Výber konkrétnej možnosti závisí od mnohých faktorov charakterizujúcich konkrétnu klinickú situáciu..

Pri laparoskopickom zákroku sa pomocou endochirurgického nástroja vloženého medzi nohy bránice určia rozmery prietrže hernie. V skutočnosti sa crurografia vykonáva takmer vo všetkých prípadoch. Vysvetľuje to skutočnosť, že ignorovanie tejto fázy ohrozuje takmer sto percentný relaps choroby. Výnimkou sú iba situácie, keď dôjde k skráteniu pažeráka druhého stupňa, proti ktorému táto manipulácia iba zhorší obraz..

Membránové nohy sa zošívajú niťou z neabsorbovateľného materiálu na šitie (hodváb, dactron), na ktorý sa pomocou atraumatickej ihly nanesie jeden alebo dva stehy v tvare Z. Malo by sa poznamenať, že je lepšie zviazať uzly mimotelovo, čím sa zabezpečí lepšie prispôsobenie tkanív.

Aby sa predišlo komplikáciám počas cruragrafie, je veľmi dôležité dodržiavať dve základné pravidlá. Prvým je zaistiť, aby sa zadný vagus nerv nezachytil v stehu, inak bude vysoké riziko vzniku gastrostázy a rozvoja hnačky. Druhý - po utiahnutí nití posledného stehu by mal pažerný otvor bránice voľne prechádzať nástrojom s veľkosťou päť milimetrov vloženým medzi stenu pažeráka, do ktorého je nainštalovaná hrubá žalúdočná trubica, a nohy membrány, ktoré sú už zošité. Nedodržanie tejto podmienky je spojené s dysfágiou v pooperačnom období.

Na konci cruraografie sa oblasť chirurgického zákroku premyje fyziologickým roztokom chloridu sodného, ​​potom sa skontroluje spoľahlivosť hemostázy, vyhodnotí sa veľkosť pažeráka a poloha nervu zadného pošvy. V prípade malej veľkosti brucha žalúdka sa medzi svorkami dodatočne prekrížia jedna alebo dve krátke žalúdočné cievy, aby sa vykonala jemnejšia aplikácia. Je lepšie to robiť pod pažerákom pomocou špeciálneho navíjača a tým vytvárať napätie potrebných štruktúr v oblasti zásahu..

Adresa kliniky: Moskva, ul. Shosseynaya, dom 43, stanica metra Pechatniki

Nahranie telefonickej konzultácie:

Nissen robotické fundoplication v Izraeli

Laparoskopická Nissenova fundoplikácia v Izraeli je chirurgická operácia, pri ktorej je vytvorená kruhová manžeta z prednej a zadnej steny fundusu žalúdka, ktorá obklopuje pažerák 360 stupňov.

Existuje laparoskopická a dutinová fundoplikácia, ale fundoplikácia pomocou robotického systému Da Vinci je zďaleka najúčinnejšia a minimálne invazívna operácia. Na rozdiel od tradičnej laparoskopickej fundoplikácie má robotická chirurgia veľké množstvo chirurgických operácií (napríklad prechádzajú za a okolo pažeráka v čase otvorenia) a vyššiu presnosť, navyše pri tejto operácii trojrozmernú vizualizáciu chirurgického miesta..

indikácia

Nissenova fundoplikačná operácia v Izraeli pomocou robota Da Vinci je indikovaná pre nízky stupeň Barrettovho dysplazie pažeráka, pre nevyjadrenú formu refluxnej ezofagitídy (prvý, druhý stupeň) so zlyhaním dolného ezofageálneho zvierača s mechanickým charakterom, pre závažnú refluxnú ezofagitídu (tretí, štvrtý štádium), s tvorbou peptických vredov. Chirurgický zákrok sa môže predpísať aj pri absencii uspokojivého výsledku z diéty a liekovej terapie..

prihlásiť sa na liečbu

Na čo slúži Nissen fundoplication??

Táto operácia je zameraná predovšetkým na optimalizáciu anatomického a funkčného stavu dolného zvierača pažeráka.

Ak to chcete urobiť, musíte:

 • Znížte vzdialenosť medzi dolným zvieračom pažeráka a nohami bránice okolo žalúdka, pomôže to udržať ich v brušnej oblasti ako uzatvárací ventil;
 • Odstráňte hiátovú prietrž;
 • Predĺžiť dĺžku dolného zvierača pažeráka, aby sa udržal tlak v pokoji;
 • Upevnite dolný zvierač pažeráka v oblasti brucha, aby ste obnovili jeho funkcie.

Fundoplikácia Nissen pomocou robota da Vinci sa vykonáva pomocou špeciálnych chirurgických nástrojov, ktorých veľkosť nie je väčšia ako niekoľko milimetrov. Počas operácie sa vykoná päť malých rezov (menej ako jeden centimeter), ktorými sa zavedú mikrochirurgické nástroje a malá videokamera. Operácia sa začína vstrekovaním oxidu uhličitého do brušnej dutiny. Počas chirurgického zákroku chirurg šije defekty bránice, zatiaľ čo do nej vstupujú steny žalúdka v oblasti pažeráka, „krútia sa“ a vytvára sa ďalšia manžeta. Je určený na zabránenie možného spätného toku obsahu žalúdka do pažeráka. Nissen fundoplication v Izraeli trvá asi hodinu a umožňuje vám zmierniť väčšinu nedostatkov laparoskopickej technológie pre takúto operáciu.

výhody

 • Minimálny počet vedľajších účinkov a komplikácií;
 • Najmenej trauma na tele pacienta a zároveň pozitívny kozmetický efekt;
 • Výrazne nižšia strata krvi počas chirurgického zákroku;
 • Minimálna potreba liekov proti bolesti;
 • Krátka doba zotavenia po operácii.

Ak máte otázky týkajúce sa vykonávania robotickej fundoplikácie v Nissene, kontaktujte telefónne čísla uvedené na webových stránkach alebo pošlite žiadosť o ošetrenie a náš konzultant vás bude kontaktovať..

Čo je fundoplikácia

Opakovaná protirefluxná operácia.

Článok analyzuje rôzne príčiny zlyhaní a komplikácie antirefluxnej operácie. Prezentovaná je vlastná skúsenosť s opakovanými operáciami 15 pacientov. Ukázalo sa, že na to, aby sa zabránilo vzniku komplikácií pred prvým chirurgickým zákrokom na refluxnú ezofagitídu a prietrž prietrže pažeráka (HAP), je potrebné zohľadniť stupeň skrátenia, závažnosť zápalových a sklerotických zmien v pažeráku a funkčnú rezervu motility propulzívnych orgánov. Opodstatnená je aj potreba chirurgického ošetrenia tohto kontingentu u pacientov v špecializovaných nemocniciach..

Antirefluxná chirurgia je v súčasnosti najčastejším chirurgickým zásahom do pažeráka, ktorý odráža prevalenciu refluxnej ezofagitídy (ER) a jej komplikácie pri mnohých gastroenterologických chorobách v populácii rozvinutých krajín. Chirurgická liečba hiátovej hernie (HAP) a ER bola predmetom veľkého počtu prác, ktorých autori sa zhodujú na dvoch otázkach: 1) indikácia chirurgického zákroku je závažná ER, ktorá nie je prístupná konzervatívnej liečbe alebo jej komplikáciám; 2) operácia by mala spočívať vo vytvorení spoľahlivého antirefluxného ventilu na úrovni prechodu pažeráka a žalúdka.

V posledných 60 rokoch sa v dôsledku intenzívneho štúdia tohto problému rozvinuli hlavné metodologické a technické prístupy k protirefluxným operáciám. Žiadna z existujúcich metód však plne nezaručuje relaps ER, ktorý sa zistil v 11 - 24% prípadov. Súčasne sa rozšírili niektoré špecifické komplikácie antirefluxných operácií, ktoré si často vyžadujú opakované zásahy. Napriek rastúcemu záujmu o antirefluxnú operáciu existuje len málo prác konkrétne zameraných na indikácie, techniky a analýzu výhod a nevýhod rôznych opakovaných antirefluxných operácií..

Antirefluxná operácia vykonaná skúseným vysoko kvalifikovaným chirurgom v špecializovanej nemocnici s nekomplikovanou ER spravidla vedie k pozitívnemu výsledku v 80 - 95% prípadov. Ak však takúto operáciu vykonáva menej kvalifikovaný chirurg, počet pozitívnych výsledkov je oveľa nižší a počas prvého roka po operácii dosiahne iba 40 - 50%. Okrem toho, dokonca aj skúsený špecialista v odľahlej pooperačnej perióde, môže počet pacientov s relapsmi symptómov RE dosiahnuť 15-20%. Neustále zvyšovanie počtu antirefluxných operácií, z ktorých mnohé sa vykonávajú mimo veľkých špecializovaných stredísk, nevyhnutne vedie k zvýšeniu počtu pacientov s neúčinnou chirurgickou liečbou a relapsu choroby, čo sa stáva závažným lekárskym a sociálnym problémom..

Nepochybne by sa mala antirefluxná operácia uznať za neúspešnú, po ktorej pretrvávajú primárne príznaky (pálenie záhy, grganie, bolesť atď.) Alebo sa objavia nové (dysfágia, bolesť, nadúvanie, hnačka atď.). U 5 až 20% pacientov po operácii z laparotomického prístupu a u 6 až 30% pacientov po laparoskopickej fundoplikácii je popísané zachovanie symptómov RE alebo ich rýchly relaps po fundoplikácii. K dnešnému dňu bolo publikovaných veľa publikácií o výsledkoch opakovaných operácií po neúspešnej antirefluxnej intervencii. Najčastejšie príznaky neúčinnej antirefluxnej chirurgie sú gastroezofageálny reflux (30-60%) a dysfágia (10-30%), ako aj kombinácia refluxu a dysfágie (asi 20%). Svetová literatúra popisuje účinnosť prvej primerane vykonanej protirefluxnej operácie v 90 - 96% prípadov. Avšak s relapsom ochorenia je často potrebný opakovaný chirurgický zákrok. Súčasne boli dobré výsledky opísané iba u 80 - 90% pacientov, ktorí predtým podstúpili jednu operáciu, u 55 - 66% pacientov, ktorí predtým podstúpili dve operácie, a iba 42% po troch alebo viacerých neúspešných operáciách..

Čo je fundoplikácia

Nissenova fundoplikácia sa môže vykonávať transtorakálne aj transabdominálne. Posledný prístup sa používa častejšie ako transthorakum. Opisujeme operáciu vykonanú prostredníctvom vynikajúcej strednej laparotómie. V tomto prípade je použitie navíjačov hrán pripevnených k rámu pripevnenému k operačnému stolu zvlášť výhodné.

Po vstupe do brušnej dutiny sa vykoná dôkladný audit jej orgánov. Keďže iné choroby môžu spôsobovať príznaky podobné gastroezofageálnemu refluxu, je potrebné vylúčiť inú patológiu brucha. Po dokončení auditu brušných orgánov sa zníži prietrž hrtana otvorenia bránice a dôjde k mobilizácii pažeráka, ktorý pred ním vypreparuje pobrušnicu..

Zvyčajne je potrebné excitovať jeden alebo iný objem herniálneho vaku. Nemalo by sa však robiť príliš rozsiahle vyrezanie, pretože po vyrezaní vaku nad úrovňou otvoru pažeráka môže dôjsť k poraneniu pohrudnice..

Prostredníctvom tupej a akútnej pitvy je pažer dôkladne mobilizovaný a odtokovaný okolo Penrose. Oba vagusové nervy sú vylučované pozdĺž pažeráka. Počas tejto pitvy je potrebné dôkladné prehliadanie a príprava oboch nôh bránice. Prejdite pečeňovo-žalúdočným ligamentom a očistite oblasť menšieho zakrivenia pod gastroezofágovým spojom, cez vetvy ľavej žalúdočnej tepny. Mobilizujú veľké zakrivenie žalúdka, prechádzajú jedným alebo iným počtom krátkych ciev.

Priesečník krátkych ciev začína od bodu ležiaceho vysoko pozdĺž veľkého zakrivenia a pokračuje nahor, smerom k gastroezofageálnemu prechodu. Potom sa z retroperitoneálneho priestoru zozadu mobilizuje fundus žalúdka. Táto pitva môže byť často uskutočnená bez mobilizácie ľavého laloku pečene, vydávaním iba pohybom laloku v lebečnom smere. Avšak, ako je znázornené na obrázku, niekedy sa však pre optimálnu expozíciu ezofágového otvoru bránice trojuholníkový väz a pripevnenie laterálnych segmentov ľavého laloku pečeňového kríža, po ktorom sa lalok ohne a natiahne v mediálnom smere..

Cez nohy bránice sa pomocou hodvábu č. 0 s veľkými ihlami Ferguson vyrába niekoľko samostatných švov. Súčasne sa v pažeráku nachádza nazogastrická trubica. Pred uviazaním stehov na nohách bránice sa do žalúdka vloží rozprašovač 46 Fr. Maloney. Na bránicu pažeráka sa obyčajne umiestni päť alebo šesť stehov na bránicu. Mali by byť priviazané zdola v lebečnom smere tak, aby ezofágový otvor vyhovoval pažeráku, v ktorom sú umiestnené expandér a nazogastrická trubica..

Pri inom spôsobe, bez použitia Maloneyovho expandéra, sa pomocou prstov kontroluje šírka ezofágového otvoru bránice: po priblížení nôh musí otvor nechať prejsť dvoma prstami.

Keď sú stehy na nohách bránice zviazané, uchopí sa spodná časť žalúdka malými Beccoccusovými klieštikmi a položí sa okolo vnútrobrušnej časti pažeráka tak, aby sa dostali k prednej ploche dna doľava od pažeráka a otočili sa o 360 °. Tento manéver, ktorý je niekedy ťažké dokončiť, sa dá uľahčiť potiahnutím odtoku Penrose. Aj keď niektorí chirurgovia radšej nechávajú zadný kmeň nervu vagusu mimo formovaného rukávu, autori tejto knihy zvyčajne nechávajú obidva nervy vagusu v blízkosti pažeráka..

Fundoplikácia sa vykonáva vedením hodvábnych ligatúr č. 2/0, počínajúc od spodnej časti žalúdka naľavo od pažeráka, potom cez hrúbku prednej steny pažeráka a na konci cez časť dna, ktorá je napnutá. späť okolo pažeráka. Štyri stehy sú od seba vzdialené asi 1 cm. Po priviazaní stehov sa získa rukáv 3 cm široký od spodnej časti žalúdka, obalený okolo pažeráka..

Účinnosť fungoplikácie Nissen nezávisí od hustoty spojenia, ale je zabezpečená obalením pažeráka 360 °. Ak je fundoplikácia vykonávaná príliš pevne, objaví sa dysfágia. Preto je fundoplikácia uskutočňovaná voľne okolo pažeráka, ktorý obsahuje nasogastrickú trubicu a Maloneyov expandér, ktorý zabraňuje tvorbe príliš tesného rukávu. Obrázok ukazuje intraabdominálny segment pažeráka úplne zabalený v dolnej časti žalúdka.

Pretože vzduch zostáva v časti spodnej časti žalúdka obalenej okolo pažeráka, vytvára sa tam zóna pozitívneho tlaku, ktorá sa snaží udržať dolnú časť pažeráka uzavretú. Brušná dutina je uzavretá bez odtoku..

- Vráťte sa k obsahu v časti Chirurgia

fundoplikace

Lekárske termíny. 2000.

Pozrite sa, čo je fundoplikácia v iných slovníkoch:

fundoplication - podstatné meno, počet synoným: 1 • operácia (457) ASIS Synonymický slovník. V.N. Trishin. 2013... Slovník synoným

fundoplikácia - (fundoplicatio; anat. fundus ventriculi dno žalúdka + lat. plica fold; syn. Nissenova operácia) chirurgia: zošívanie žalúdka do bránice okolo otvoru pažeráka s fixáciou jeho nepatrného zakrivenia k brušnej stene pre...... Veľký lekársky slovník

FUNDOPLIKÁCIA - (fundoplikácia) chirurgická operácia vykonaná počas gastroezofageálneho refluxu; spočíva v tom, že dno žalúdka je omotané okolo dolného pažeráka (je vytvorená manžeta, ktorá zachytáva obe steny žalúdka a pažeráka do stehov...... Vysvetľujúci lekársky slovník)

Fundoplikácia (Fundoplikácia) - chirurgická operácia vykonaná počas gastroezofágového refluxu; spočíva v tom, že dno žalúdka sa ovinie okolo dolného pažeráka (vytvorí sa manžeta, ktorá zachytí obe steny žalúdka a pažeráka do stehov. Vytvorená manžeta...... Lekárske pojmy

Nissenova operácia - (R. Nissen, narodený v roku 1896, nemecký chirurg) pozri Fundoplication... Veľký lekársky slovník

Achalasia of the cardia - I Achalasia of the cardia (achalasia cardiac; grécka negatívna predpona a relaxácia chalasis; grécka. Kardia, žalúdočný vstup; synonymum: hiatospazmus, idiopatická expanzia pažeráka, megazzofagus) ezofageálna choroba charakterizovaná...... Lekárska encyklopédia

Operácia Nissen - (R. Nissen, s. 1896, nemecký chirurg) pozri Fundoplication... Medical Encyclopedia

Barrettov pažerák - Barrettov pažerák Endoskopický obraz Barrettovho pažeráka, ktorý je oblasťou červeného m... Wikipedia

Da Vinci (robotický chirurg) - „operačná“ časť spoločnosti Da Vinci Chirurgický robot spoločnosti Da Vinci (anglický chirurgický systém Da Vinci) je zariadenie na vykonávanie chirurgického zákroku... Wikipedia

Barrettova metaplázia - Barrettov pažerák Endoskopický obraz Barrettovho pažeráka, čo je oblasť červenej sliznice vyčnievajúcej ako jazyk. Biopsia vykázala črevnú metapláziu. ICD 10 K22.7... Wikipedia

Druhy fundoplikácie

Fundoplikácia je chirurgický zákrok používaný pri gastroezofageálnom refluxe. Koncept gastroezofágového refluxu je choroba, pri ktorej sa obsah žalúdka opäť vyhodí do pažeráka. Účelom chirurgického zákroku je posilnenie zvierača pažeráka a žalúdka obalením stien žalúdka, pažeráka..

Liečbu gastroezofágového refluxu fundoplikáciou zaviedol do lekárskej praxe lekár Rudolf Nissen v roku 1955. Prvá operácia žalúdka mala veľa nedostatkov a z toho vyplývajúce následky, v budúcnosti bola táto technika vylepšená a upravená.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Napriek tomu, že väčšina moderných gastroenterológov dospieva ku konsenzu o dlhšej konzervatívnej liečbe, existujú náznaky, že je potrebný radikálny chirurgický zákrok. Patria sem nasledujúce faktory:

 • Dlhodobá konzervatívna liečba, ktorá nedáva pozitívne, viditeľné výsledky na stav pacienta. V tomto prípade sú pozorované stále príznaky..
 • Pri pozorovaní opakujúcej sa eróznej ezofagitídy.
 • V prípade veľkej bráničnej prietrže, ktorá prispieva ku kompresii iných orgánov a systémov v tele.
 • Vývoj charakteristickej anémie spôsobenej otvoreným mikrobielením, ktorá môže byť spôsobená eróziou alebo prietržou.
 • S prekanceróznym stavom. S Barrettovým pažerákom.
 • Ak pacient nie je schopný vykonávať dlhodobú liekovú terapiu alebo z dôvodu individuálnej citlivosti na inhibítory protónovej pumpy.

Možné kontraindikácie

Vykonávanie chirurgického zákroku sa neodporúča:

 • Počas akútnych infekčných ochorení s exacerbáciou chronických chorôb;
 • S dekompenzovaným srdcom, obličkami, zlyhaním pečene;
 • V prítomnosti rakoviny v akomkoľvek štádiu;
 • S cukrovkou v ťažkom štádiu;
 • Nájdenie pacienta vo vážnom stave, ktorý presahuje vekovú hranicu šesťdesiatpäť rokov;
 • So skráteným, zúženým pažerákom;
 • Slabá peristaltika zaznamenaná v dôsledku manometrie.

Ak pacient nemá kontraindikácie, gastroenterológ predpíše predoperačné vyšetrenie. Pred operáciou sa odporúča pacientovi dodržiavať predpísanú diétu. Cieľom stravy je odstrániť potraviny bohaté na vlákninu, mliečne výrobky, čerstvé pečivo a hnedý chlieb. Po fundoplikácii je možná zvýšená plynatosť, diétne menu pomáha výrazne znižovať tvorbu plynov. Odporúča sa, aby pacient mal ľahkú večeru a jedlo si dal ráno pred operáciou.

prehľad

Aby sa odstránili príznaky erbu, chirurgický proces sa vykonáva výlučne po dôkladnom lekárskom vyšetrení. Gastroenterológ musí zabezpečiť, aby sa pozorovaná symptomatológia (prítomnosť pálenia záhy, belgovania, dysfágie, nepohodlia v oblasti hrudníka) vzťahovala priamo na reflux a nebola dôsledkom inej patológie..

Predoperačné vyšetrenia zahŕňajú:

 1. Fibroendoskopia potrebná na: potvrdenie prítomnosti pažeráka; pozorovania nezatvorenia kardie; stanovenie celkového stavu štruktúry, dilatacie pažeráka; výnimky pre vývoj novotvarov na stenách žalúdka a pažeráka; potvrdenie prítomnosti prietrže v pažeráku, stanovenie jeho rozmerov a umiestnenia.
 2. Vykonávanie denného pH metra pažeráka s cieľom potvrdiť prítomnosť vyprázdňovaného žalúdočného obsahu. Tento postup je dôležitý pri absencii patológie po endoskopickom vyšetrení a pri pretrvávajúcich symptómoch..
 3. Vykonanie manometrie pažeráka potrebné na: vylúčenie kardiálnej achalázie; peristaltika pažeráka.
 4. Vykonávanie fluoroskopie potrebnej na objasnenie umiestnenia, veľkosti ezofágovo-diafragmatickej prietrže.
 5. Darcovstvo krvi, moč pacienta. Vykonávanie biochemického krvného testu.
 6. Darcovstvo krvi na detekciu chronických infekčných chorôb.
 7. Fluorografia, EKG, návšteva terapeuta.

Nissen fundoplication

Jednou z najčastejšie používaných metód v lekárskej praxi je Nissenova fundoplikácia. Nissen počas operácie vykonal tristo šesťdesiat stupňov pažeráka obalením brušnej časti pažeráka prednou a zadnou stenou dna žalúdka, čím vytvoril kruhovú manžetu.

Táto antirefluxná metóda úplne eliminuje príznaky erbu. Nevýhody fundoplikácie Nissen sú nasledujúce:

 • Vagus nervová svorka kufra.
 • Vývoj kaskádovitej deformity žalúdka.
 • Krútenie orgánov a pažeráka.
 • Pozorovanie pretrvávajúcej dysfágie po operácii.

Douro Fundoplication

Douro fundoplikácia zahŕňa položenie prednej steny brucha pred brušnú časť čreva, po ktorej nastane fixácia na pravej stene. Pri prvom stehu sa zachytí pažerák-bráničný väz. Fundoplikácia tohto typu je spojená s najhorším výsledkom antirefluxu. Fundoplikácia Douro sa doteraz stiahla z lekárskej praxe..

Duplexná fundoplikácia

Andre Toupe, rovnako ako jeho predchodca Nissen, použil techniku ​​izolácie pažeráka použitím stehov na nohy bránice. V tomto prípade nedochádza k úplnému zabaleniu, pretože spodná časť žalúdka sa posúva, čo vytvára fundoplikačnú manžetu nie o tristo šesťdesiat, ale o sto osemdesiat stupňov. Technika podľa Tupa zahŕňa voľnú prednú pravú časť, ktorá prispieva k uvoľneniu vagového nervu. Následne táto metóda prešla zmenami ovplyvňujúcimi tvorbu manžety pri dvesto sedemdesiatich stupňoch.

Hlavné výhody tejto metódy sú:

 • Významná zriedkavosť tvorby pretrvávajúcej pooperačnej dysfágie.
 • Tvorba mierneho plynu vedie k nepohodliu pacienta.
 • Mať dobrú dávku bez problémov.

Z negatívnych strán sa odlišujú výrazne nižšie protirefluxné vlastnosti ako vlastnosti Nissenovej techniky. Tupa fundoplikácia sa používa u pacientov s neuromuskulárnou abnormalitou, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy dysfágie v dôsledku poruchy funkcie peristaltickej kontraktility vyskytujúcej sa v pažeráku..

Chernousov Fundoplication

Metóda podľa Černousova sa považuje za najprijateľnejšiu možnosť. Táto operácia sa uskutočňuje formovaním manžety s tristo šesťdesiatimi stupňami, ktorá má symetrický tvar. Bola vyvinutá metóda založená na existujúcich negatívnych pooperačných reakciách, ako je kompresia vagového nervu, krútenie, deformácia orgánu, zmena polohy vytvorenej manžety..

Dôležitou črtou chirurgického zákroku Chernousova je to, že existuje obmedzenie návratu. U starších pacientov sa neodporúča chirurgický zákrok.

Pooperačné obdobie, ktoré prebieha bez prítomnosti negatívnych reakcií, chráni pacienta pred neustálymi návštevami ošetrujúceho lekára, používaním antisekrečných, prokinetických liekov.

Operácia s otvoreným prístupom

Vyššie uvedené techniky zahŕňajú chirurgický zákrok s otvoreným prístupom uskutočňovaný v celkovej anestézii. Operácia sa vykonáva podľa nasledujúcich metód:

 • V hornej časti brušnej steny sa urobí rez..
 • Ľavý pečeňový lalok je posunutý.
 • Pripraví sa spodok žalúdka a časť pažeráka.
 • Intraluminálne štádium sa uskutočňuje vložením sviečky..
 • Stena orgánov pred a za je umiestnená na spodnú časť pažeráka. Metóda by sa mala ukončiť podľa zvolenej techniky. Manžety s dĺžkou do dvoch centimetrov.
 • V prípade herniálnej chyby sa uskutoční krurografia.
 • Šitie stien orgánu zachytením pažeráka.

Fundoplikácia prostredníctvom laparoskopie a metódy cut-free

Podstatou tohto chirurgického zákroku je tvorba manžety v dolnej časti pažeráka. V tomto prípade sa však rez neuskutoční. Prístup je možný prostredníctvom vpichov zavedením laparoskopu pomocou špeciálnych nástrojov.

Laparoskopická technika má menšie zranenia, menšie bolesti a kratšie pooperačné obdobie. Nevýhody metódy zahŕňajú trvanie operácie viac ako tridsať minút, tromboembolické komplikácie, operácia sa platí.

Americkí chirurgovia zasa predstavili inovatívnu metódu - transorálnu techniku. Zúženie prechodu pažeráka a žalúdka nastáva použitím svoriek vložených do ústnej dutiny pacienta. Zároveň sa výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku negatívnych pooperačných následkov..

Nissenova fundoplikácia je antirefluxná operácia, pri ktorej je dno žalúdka ovinuté okolo pažeráka, čím sa vytvára manžeta, ktorá zabraňuje vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka. Prvú antirefluxnú operáciu - fundoplikáciu vykonal Rudolf Nissen v roku 1955, ktorý navrhol vytvoriť rukáv z hornej časti brušného dna žalúdka pozostávajúci z 360stupňovej 5-centimetrovej manžety okolo dolnej časti pažeráka (Vasnev OS). Pri vykonávaní fundoplikácie sa obnoví nielen anatomická štruktúra, ale aj funkčný stav dolného zvierača pažeráka: obnoví sa tón, zníži sa počet prechodných relaxácií pri napínaní žalúdka, zlepší sa vyprázdňovanie..

Nissen fundoplication môže byť vykonaný laparoskopicky a otvoreným spôsobom. Nissenova fundoplikácia vrátane jej modifikácií sa v súčasnosti považuje za „zlatý štandard“ pre antirefluxnú operáciu.

Nissenova fundoplikácia je najbežnejším chirurgickým postupom pri liečbe GERD. Môže ju vykonať laparoskopicky skúsený chirurg. Cieľom operácie je zvýšiť tlak v dolnom zvierači pažeráka, aby sa zabránilo refluxu. Keď ju vykonáva skúsený chirurg (ktorý vykonal najmenej 30-50 laparoskopických operácií), jej úspech je blízko úspechu dobre naplánovanej a starostlivo vykonanej terapeutickej liečby inhibítormi protónovej pumpy. Vedľajšie účinky alebo komplikácie spojené s operáciou sa vyskytujú v 5 - 20% prípadov. Najčastejšia je dysfágia alebo ťažkosti s prehĺtaním. To je zvyčajne dočasné a prejde po 3-6 mesiacoch. Ďalším problémom, ktorý sa vyskytuje u niektorých pacientov, je ich neschopnosť burácať alebo zvracať. Je to tak preto, že v dôsledku operácie sa vytvára fyzická bariéra pre akýkoľvek typ spätného pohybu akéhokoľvek obsahu žalúdka. Dôsledkom nemožnosti účinného grgania je syndróm plyn-nadúvanie - nadúvanie a nepríjemné pocity v bruchu (J. Richter et al. Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) v otázkach a odpovediach).

Obr. 2. Nissenova laparoskopická fáza fundoplikácie: vytvorená manžeta okolo brušného pažeráka (Dzhilavyan MG)

Pri výbere dlhodobej stratégie liečby u pacientov, ktorí dosiahli účinok použitia inhibítorov protónovej pumpy, je chirurgická liečba nekonzistentná. Pri „nulovej“ úmrtnosti nie je možné vykonať žiadnu chirurgickú operáciu. Vždy existuje určité riziko komplikácií. Jedným z dôležitých krokov pri vykonávaní antirefluxnej operácie je obnovenie normálnych anatomických rozmerov v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka. V tomto prípade by mal byť dolný zvierač pažeráka pod bránicou pod vysokým tlakom v brušnej dutine. Vykonáva sa obnova nôh bránice a valvuloplastiky. Ak sa operácia vykonáva správne, zabráni sa relapsu hiátovej hernie na dlhú dobu, najmenej 10 rokov. Pred operáciou zahŕňajú povinné diagnostické opatrenia vykonané pred operáciou endoskopiu, 24-hodinové monitorovanie pH, ezofageálnu manometriu, najlepšie röntgenové vyšetrenie (Lundell L.)..

Hlavným predpokladom prístupu k antirefluxnej chirurgii v súčasnosti je dôkladná predoperačná diagnóza. Pred vykonaním antirefluxných operácií je potrebné potvrdiť, že príznaky pacienta sú spôsobené pôsobením patologického kyslého alebo alkalického refluxu na sliznicu pažeráka a nedochádza k neuromuskulárnemu ochoreniu pažeráka a srdca. Štúdium funkcie pažeráka zahrnuje ezofagastastroduodenskopiu, röntgenové vyšetrenie horného gastrointestinálneho traktu, denné monitorovanie pH (ideálne monitorovanie impedancie), manometriu pažeráka (OS Vasnev).

Nevýhody fundoplikácie Nissen

Obr. 3. RTG snímky. Komplikácie po fundoplikácii Nissen. a - dysfágia spôsobená nadmerne pevne tvarovanou manžetou; b - dysfágia spôsobená nadmerne dlhou fundoplikačnou manžetou. V obidvoch prípadoch sú príznaky zhoršenej priechodnosti v ezofageálnom a žalúdočnom uzle a suprastenotickej expanzie pažeráka nad aplikovanou manžetou (Chernousov A.F. et al.)

Ďalšou dôležitou a pomerne častou komplikáciou Nissenovej fundoplikačnej operácie je kĺzanie srdcovej časti a fundusu žalúdka s koncovou časťou pažeráka vzhľadom na manžetu (obr. 4, b). Dôvodom je spravidla prepuknutie kĺbov medzi manžetou a pažerákom. Šitie nôh bránice, keď je pažerák skrátený a antirefluxná manžeta je k nim pripevnená, vedie tiež k „pošmyknutiu“, pretože pažerák, ktorý sa po chirurgickom zákroku sťahuje, vytiahne kardiu spolu s rozšírenou manžetou do zadného mediastina. Radiologicky to vyzerá ako jav presýpacích hodín, keď je jedna časť manžety nad bránicou a druhá je nižšia (obr. 5). Komplikácia je sprevádzaná ťažkou dysfágiou, regurgitáciou a pálením záhy, čo si samozrejme vyžaduje opakovanú korekčnú operáciu. Bežnou chybou pri použití endoskopickej techniky je použitie tela alebo dokonca antrum žalúdka pri tvorbe antirefluxnej manžety (pozri obrázok 4, c). Ak krátke žalúdočné cievy nie sú prekročené, chirurg je nútený použiť nie spodok žalúdka, ale jeho prednú stenu pre 360 ​​° fundoplikáciu. To všetko vedie k krúteniu, výraznej deformácii žalúdka, ktorá z pochopiteľných dôvodov nie je schopná vykonávať funkciu antirefluxu a je hlavnou príčinou vysokej frekvencie pooperačných komplikácií vo forme dysfágie (11 - 54%) pri tomto spôsobe operácie..

Obr. 4. Komplikácie po fundoplikácii podľa Nissena: a - úplné otočenie manžety počas zubov; b - pošmyknutie srdcovej časti a spodnej časti žalúdka s koncovou časťou pažeráka vzhľadom na manžetu; c - manžeta vytvorená okolo srdcovej časti žalúdka; g - stiahnutie antirefluxnej manžety v zadnom médiu so znížením pažeráka (Chernousov A.F. et al.)

Obr. 5. Roentgenogram. „Slidná“ funkčná manžetová manžeta: a - pošmyknutá manžeta je umiestnená pod úrovňou bránice a stláča srdcovú časť žalúdka, ezofageálna-žalúdočná križovatka je umiestnená nad bránicou; b, c - pri dvojitom kontraste sú záhyby žalúdočnej sliznice vo vnútri zasunutej manžety zreteľne viditeľné pri vzniku divertikulárnej deformácie (taký divertikulum sa často stáva zdrojom gastroezofágového refluxu a progresívnej refluxnej ezofagitídy) (Chernousov A.F. et al.)

Najjednoduchšou diagnózou a liečbou je komplikácia „nedostatočnej“ Nissen. V tomto prípade sa nadmerne povrchovo prešité švy na fundoplikačnej manžete roztrhnú a ten sa rozvinie (pozri obrázok 4, a). Zavedením laparoskopickej techniky sa počet takýchto komplikácií, ako sú dvojkomorový žalúdok a krútená manžeta, niekoľkokrát zvýšil. Migrácia spodnej časti žalúdka do hrudnej dutiny sa môže vyskytnúť v skorej pooperačnej perióde, dokonca aj v čase, keď sa pacient stiahne z anestézie. To sa deje z mnohých dôvodov, najmä v dôsledku neprimeraného trakcie skráteného pažeráka, aby sa vytvorila fundoplikačná manžeta pod bránicou (obr. 4d). Nedostatočná fixácia fundoplikačnej manžety k nohám bránice vedie k ďalšiemu rozvoju prietrže ezofágového otvoru bránice alebo k rozvoju pažerákovej kýly ezofageálneho otvoru bránice s pohybom do čreva..

Postavenie gastroenterológov-terapeutov, pokiaľ ide o liečbu GERD pomocou Nissenovej fundoplikácie

Napriek tomu, že gastroenterológovia-terapeuti z celého sveta tvrdia, že nie je vhodné chirurgicky liečiť GERD pomocou fundoplikácie Nissen, gastroenterológovia a chirurgovia naďalej vykonávajú také operácie. Pooperačné komplikácie sa vyskytujú v 60% prípadov.

Pooperačné lézie pažeráka:

 • pálenie záhy
 • dysphagia
 • nemožnosť grgania, pľuvania, zvracania
 • pooperačná achalázia kardiálneho typu II
 • bolesť za hrudnou kosťou.
 • syndróm akumulácie plynu a nadúvanie hornej časti brucha
 • pooperačná gastroparéza
 • pooperačný dumpingový syndróm.
 • hnačka
 • syndróm prerastania baktérií
 • nadúvanie.

V 30% prípadov sú potrebné opakované operácie. S Nissenovou fundoplikáciou je nízka účinnosť zmiernenia symptómov. Vo väčšine prípadov operácia nevylučuje dlhodobé užívanie drog. Preto je prvou voľbou terapie inhibítory protónovej pumpy a chirurgický zákrok je len v extrémnych prípadoch po spoločnej konzultácii s gastroenterológom a chirurgom a iba v špecializovaných oddeleniach skúsených chirurgov (E.K. Baranskaya).

Postavenie gastroenterológov a chirurgov, pokiaľ ide o operáciu proti moku, vrátane Nissenovej fundoplikácie

Veľký počet antirefluxných operácií nie je účinný. Chirurgický zákrok proti moru by sa mal uznať za neúspešný, po ktorom pretrvávajú primárne príznaky (pálenie záhy, belenie, bolesť atď.) Alebo sa objavia nové (dysfágia, bolesť, nadúvanie, hnačka atď.). Pretrvávanie symptómov refluxnej ezofagitídy alebo ich rýchly relaps po fundoplikácii je opísaný u 5 až 20% pacientov po operácii z dôvodu prístupu k laparotómii au 6 až 30% pacientov po laparoskopickej fundoplikácii. Najčastejšie príznaky neúčinnej antirefluxnej operácie sú gastroezofageálny reflux (30-60%) a dysfágia (10-30%), ako aj kombinácia refluxu a dysfágie (asi 20%)..

Rôznorodosť príčin zlyhaní a komplikácií antirefluxných operácií, technická zložitosť opakovaných zásahov a problém ich dobrých výsledkov určujú uskutočniteľnosť sústredenia pacientov s HPA a refluxnou ezofagitídou v špecializovaných nemocniciach a určujú potrebu ďalších klinických štúdií v tejto oblasti (Chernousov A.F. et al.).

Fundoplikácia je špeciálna operácia pažeráka a žalúdka. Najčastejšie sa vykonáva ako liečebná metóda pri gastroezofageálnom refluxnom ochorení (GERD). GERD má pre každú osobu známe meno - pálenie záhy. Pálenie záhy sa vyskytuje, keď kyselina žalúdka stúpa do pažeráka. Počas procedúry si lekár môže predstaviť prietrž prietržného otvoru bránice. Tento typ prietrže sa objaví, keď časť žalúdka vstúpi do hrudnej dutiny. Tento typ tvorby prietrže podporuje prejav GERD.

Ak sa odporúča fundoplikácia

Operácia sa najčastejšie predpisuje: na odstránenie závažných problémov s pažerákom, ktoré vznikli pri dlhodobej expozícii žalúdočnej kyseliny slizniciam pažeráka; na korekciu a elimináciu tvorby prietrže potravinovým otvorom membrány; ako manipulácia na potlačenie záchvatov pálenia záhy, zníženie astmatických záchvatov; ako metóda eliminácie pretrvávajúcich a silných príznakov GERD, ktoré sa pozorujú po užití liekov.

Možné komplikácie fundoplikácie

Ak je postup naplánovaný, je dôležité, aby ste sa so svojím lekárom porozprávali o možných komplikáciách. Medzi nimi možno nájsť: alergickú reakciu na anestéziu; poškodenie vnútorných orgánov; obmedzená schopnosť zvracať alebo búchať; obnovenie príznakov refluxu; ťažkosti s prehĺtaním; krvácajúci; infekcie.

Veľmi zriedka je potrebné postup zopakovať. Ak sa objaví nová hernia, je potrebná opakovaná fundoplikácia. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť komplikácie: predchádzajúca operácia hornej časti brucha; diabetes; fajčenie; veľká telesná hmotnosť; prítomnosť pľúc a srdcových chorôb.

Príprava na postup

Pred vykonaním fundoplikácie lekár predpíše niekoľko laboratórnych a diagnostických postupov, ako aj špeciálnu prípravu pacienta.

Ako prieskum použite:

 • fyzikálne vyšetrenie;
 • manometria (špeciálny test na meranie svalových kontrakcií vo vnútri pažeráka ako reakcia na prehĺtanie);
 • endoskopia (pomocou endoskopu sa skúma stav slizníc pažeráka a žalúdka a v prípade potreby sa odoberajú vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie);
 • Röntgen (umožňuje lekárovi zvážiť vlastnosti štruktúry orgánov, najmä pri použití kontrastu).

Pred operáciou by mal pacient:

 1. Poraďte sa s lekárom ohľadne použitia liekov. Asi za 7 dní budete musieť opustiť nasledujúce lieky: klopidogrel, warfarín (a iné riedidlá na krv), aspirín (protizápalové lieky).
 2. Na 12 hodín odmietnuť jedlo a vodu.
 3. Zabezpečte všetky podmienky na pobyt po operácii doma.

Opis postupu

Na operáciu sa používa celková anestézia, počas ktorej je pacient v hlbokom spánku a necíti bolesť.

Lekár vykoná malý rez. S pomocou laparoskopu (malého chirurgického nástroja s kamerou) sa uskutočnia všetky manipulácie. Fotoaparát zobrazí lekárovi na monitore obraz, ktorý pomáha vykonávať operáciu kvalitatívne a nie slepo. Aby sa zlepšili podmienky počas procedúry, plyn sa čerpá do brušnej dutiny. Lekár robí niekoľko ďalších malých rezov na zavedenie ďalších pomocných nástrojov do brušnej dutiny. Nástroje zachytia požadované okraje žalúdka a omotajú ich okolo pažeráka. Ak je to potrebné, vykoná sa aj hernia..

Niektorí lekári používajú brušnú technológiu, inými slovami, otvorenú chirurgiu. V takom prípade bude rehabilitačné obdobie pacienta niekoľkokrát dlhšie.

Celý postup v závislosti od zložitosti a komplikácií môže trvať do 2 až 4 hodín.

Odporúčania pre zotavenie a starostlivosť

Obdobie zotavenia po operácii je sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Lekári predpisujú liečbu bolesti, aby zlepšili pohodu pacienta.

Po fundoplikácii potrebuje pacient osobitnú starostlivosť:

 • s vonkajšou podporou môžete chodiť až druhý deň po zákroku;
 • kusy by sa mali pravidelne ošetrovať a zakryť suchým a sterilným obväzom;
 • v období kúpania je miesto rezov pokryté špeciálnou nepremokavou fóliou (rezy bude možné zalievať až po týždni);
 • jedlo prevažne tekuté (strava „tabuľka číslo 1“);
 • lekár predpíše priebeh liečby protizápalovým a antibakteriálnym účinkom;
 • je dôležité, aby ste dodržiavali všetky pokyny a pokyny lekára.

Úplné zotavenie bude trvať od šiestich do ôsmich týždňov..

Komplikácie po zákroku

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak si všimnete tieto príznaky:

 • silná bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, kašeľ;
 • časté močenie s bolesťou, pálením a krvou v moči;
 • bolesť brucha, ktorá nereaguje na používanie liekov proti bolesti;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • prítomnosť opuchov v bruchu;
 • časté záchvaty nevoľnosti a vracania, ktoré po užití príslušných liekov nezmiznú;
 • krvácanie, opuch, sčervenanie, silná bolesť, potlačenie rezu;
 • rôzne príznaky infekcie vrátane zimnice a horúčky;
 • iné príznaky nepohodlia a bolesti.

Kontraindikácie postupu

Fundoplikácia je kategoricky kontraindikovaná u osôb so zníženou pohyblivosťou, s úplnou absenciou alebo obmedzenou funkciou peristaltiky, s ezofageálnou dyskinéziou. Odporúča sa tiež upustiť od postupu, ak má pacient skrátený pažerák.

Ak vás často mučia záchvaty pálenia záhy, odporúča sa poradiť sa s gastroenterológom, aby vykonal diagnostické výskumné metódy a vybral liečbu. Včasné určenie patológie zabráni vážnym dôsledkom.

Nissenova fundoplikácia je operácia vykonávaná na odstránenie procesu nazývaného gastroezofageálny reflux (reflux - ezofagitída). Toto je patológia, pri ktorej sa žalúdočný obsah počas kŕčov vrhá späť do pažeráka, čo spôsobuje reflex roubu a zápach z úst. Podstatou fundoplikácie je posilnenie zvierača pažeráka a obnovenie jeho tónu.

Prečo sa GERD vyvíja?

Gastroezofageálna refluxná choroba (alebo refluxná ezofagitída) je pomerne častá patológia tráviaceho systému spojená s oslabením spojivového tkaniva svalu zvierača pažeráka. V normálnom stave sa dolný ezofágový zvierač počas požitia jedla reflexne uvoľňuje a potom sa opäť pevne sťahuje. Ak teda osoba začne aktívne konať, jedlo, ktoré už bolo spracované žalúdočnou šťavou, nebude hodené späť do pažeráka..

Pri GERD je tento mechanizmus narušený a človek môže mať nepríjemné pocity a pálenie, a to nielen v pažeráku, ale aj v krku, pretože niekedy stúpa jedlo veľmi vysoko. Ľudia to nazývajú pálenie záhy, ale obvyklé lieky, ako je napríklad voda sódou, nie vždy pomáhajú. Častejšie sa vyžaduje fundoplikácia. Z anatomického hľadiska je reflux ezofagitídy vysvetlený jednoducho: zvierač nevykonáva funkciu chlopne a po prehltnutí nezatvára. Môže to mať niekoľko dôvodov:

 • vrodená slabosť tkanív a svalov;
 • hiátová prietrž;
 • vysoký brušný tlak;
 • mechanické zranenia;
 • dvanástnikové vredy;
 • sklerodermia;
 • amyloidóza (narušený metabolizmus proteínov);
 • chronická pankreatitída;
 • astenický syndróm s cirhózou.

Predisponujúcimi faktormi pre vývoj gastroezofageálneho ochorenia sú stres, fajčenie, obezita, predĺžené blokovanie adrenergie a početné tehotenstva. Patológii však zvyčajne predchádza celý rad faktorov. Tie. nedá sa povedať, že ak človek fajčí alebo trpí nadváhou už od mladého veku, určite si vyvinie GERD.

Mimochodom! Konzumácia jedla (jednorázové jedlo počas dňa, napríklad večer) sa často stáva predpokladom rozvoja GERD..

Ako sa prejavuje gastroezofageálna choroba?

Hlavným príznakom GERD je pálenie záhy. Sprevádza človeka takmer po každom jedle a jeho sklon, fyzická aktivita alebo popoludňajší odpočinok sú vo vodorovnej polohe.

Jedným zo znakov je tiež kyslá belka s horkou chuťou. Ak bola večera veľmi hustá, môže niekto zvracať. V tomto prípade bude horiaci pocit v hrdle a pažeráku.

Či uvedené príznaky sú indikáciami fundoplikácie Nissen, určí lekár. Pálenie záhy a grganie sú niekedy iba indikátormi podvýživy alebo iných chorôb žalúdka.

Pre operáciu musia existovať závažnejšie dôvody. Ale stojí za to kontaktovať kliniku aj pri pálení záhy a úpalu, inak hrozí riziko vzniku problému.

Mimochodom! Metodika fundoplikácie je pomenovaná po nemeckom chirurgovi Rudolfovi Nissene, ktorý navrhol operatívnu liečbu GERD v roku 1955.

Ak sa GERD nelieči dlhšiu dobu, príznaky sa zosilnia a pridá sa k nemu prehĺtanie, bolesť na hrudníku, ťažkosti v žalúdku a nadmerné slinenie. Z komplikácií gastroezofageálneho ochorenia sa rozlišuje pneumónia, zápal stredného ucha, laryngitída a dokonca aj rakovina hrtana alebo pažeráka. Preto by ste nemali váhať konzultovať s lekárom a vykonávať fundoplikácie.

Diagnóza refluxu pažeráka

Pred predpísaním fundoplikácie pacienta je dôkladne vyšetrený. Ale všetko to začína konverzáciou. Lekár počúva sťažnosti, dozvie sa o intenzite a trvaní príznakov a zhromažďuje históriu života. Vykoná sa aj vyšetrenie ústnej dutiny. Biely plak v jazyku nepriamo označuje GERD. Potom lekár pohmatá brucho, aby určil sprievodné choroby: pankreatitída, cholecystitída, gastritída.

Z inštrumentálnych vyšetrení na detekciu refluxu pažeráka je potrebné vykonať fibroezofagogastroduodenskopiu alebo jednoducho FEGDS (FGDS). Sonda s kamerou je vložená do pažeráka a žalúdka cez ústa, ktorá zobrazuje obraz požadovanej časti tráviacej časti na monitore..

V niektorých prípadoch sa pred fundoplikáciou vyžaduje röntgenové vyšetrenie kontrastnou metódou. Pacient vypije pohár vody s rozpusteným báriom. Dáva mliečno-bielu farbu, ktorá umožňuje na obrázku vidieť, ako sa tekutina vrhá zo žalúdka do pažeráka..

Ak má pacient kontraindikácie na fundoplikáciu vo forme niektorých patológií, potom sa operácia oneskorí. Alebo sa hľadá alternatívny spôsob liečby tejto patológie pažeráka. Fundoplikácia sa nevykonáva v onkológii, ťažkom diabete, komplexnej nedostatočnosti vnútorných orgánov a exacerbácii chronických chorôb..

Aká je fundoplikácia

Podstatou fundoplikácie s GERD je vytvorenie manžety okolo dolného pažeráka. Jedná sa o druh tkanivového posilnenia, ktorý bude fungovať ako ventil. Najbezpečnejšou a najpohodlnejšou metódou na vykonanie operácie je laparoskopická Nissenova fundoplikácia.

Nevyžaduje si otvorený rez, preto sú minimalizované riziká straty krvi a infekcie. Pomocou manipulátorov (nástrojov) lekár vykonáva potrebné kroky a sleduje svoju prácu prostredníctvom monitora.

K dnešnému dňu zostáva relevantná otvorená aplikácia pre GERD. V hornej časti brušnej steny sa urobí rez. Lekár posúva pečeň nabok, aby ju pri manipulácii nepoškodil. Do pažeráka sa vkladá špeciálny nástroj na rozšírenie lúmenu - bougie. Potom sa predná alebo zadná stena žalúdočného svalu obalí okolo spodnej časti pažeráka, čím sa vytvorí manžeta..

Mimochodom! Okrem operácie Nissen sa niekedy používa aj fundoplikácia podľa Tupa, Dora alebo Chernousov. Líšia sa objemom vytvorenej manžety (360, 270 alebo 180 stupňov) a mobilizovanou oblasťou žalúdočného dňa..

Ak sa jedná o klasickú operáciu vykonanú s refluxom pažeráka, intervencia sa končí. Ak sa prietrž stala indikáciou fundoplikácie, vykonáva sa dodatočne výčnelok a zošívanie patologického otvorenia..

Funkcie rehabilitácie po fundoplication

10 dní, ktoré pacient strávi v nemocnici po operácii GERD, je odpočinok, prísna strava, kvapkadlá a injekcie. Existujú však určité pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať najmenej 4 až 5 týždňov, aby sa žalúdok nezaťažoval a nevyvolával neprirodzené procesy..

 1. Musíte jesť v malých porciách bez toho, aby ste sa dostali do obžerstva.
 2. Príliš veľa pitia by nemalo byť: to povedie k distenzii žalúdka a možnému odchýleniu stehov po fundoplikácii..
 3. Po jedle je potrebné pozorovať priame držanie tela a chodiť do postele pol hodiny.
 4. Žuvačku opatrne žuďte.
 5. Kvasinkám a výrobkom z múky (vrátane cestovín) sa treba vyhnúť. Môžu sa držať na sliznici a poškodiť pažerák. Tiež zákaz strukovín, kapusty, cibule.
 6. Po fundoplikácii nemôžete piť pitie slamy, pretože pomáha prehltnúť veľa vzduchu, čo je nežiaduce. Z rovnakého dôvodu nemôžete piť sódu.

Predpovede fundoplikácie Nissen

Gastroenterológovia - terapeuti a gastroenterológovia - chirurgovia boli rozdelení do dvoch táborov. Prvý z nich verí, že Nissenova technika pre GERD je nedokonalá, pretože v 30% prípadov príznaky nezmiznú a v 60 - 70% prípadov trpia pacientmi pooperačné komplikácie. Tie sú najčastejšie spojené s pošmyknutím alebo otočením manžety. A keďže časť žalúdočného pozadia hrá úlohu manžety, pacient začína pociťovať nielen bolesti, ale aj problémy s výživou..

Lekári sú si istí, že dobre vykonaná fundoplikácia podľa Nissenovej techniky môže raz a navždy zbaviť osobu GERD. Dôkazom toho sú úspešné operácie. Pri rozhodovaní o takomto zákroku sa však musíte naň starostlivo pripraviť, aby ste pred lekárom nezakryli žiadne choroby alebo zdravotné problémy a tiež jasne dodržiavali odporúčania na rehabilitáciu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie.
Výčnelok krčnej chrbtice je spôsobený degeneratívnymi dystrofickými zmenami ovplyvňujúcimi tkanivá medzistavcových platničiek miechy..
Typickými príznakmi patológie sú metabolické poruchy, nepohodlie v krku, silné bolesti hlavy, znížená výkonnosť, únava.