loader

Hlavná

Pažerák

Kýlová hernia bránice (HAP): liečba, štádiá a príznaky

Mnohí veria, že prietrž je formácia, ktorá sa objavuje pod kožou brucha, v slabinách alebo dokonca nižšia. „Klasické“ formy sa skutočne prejavujú týmto spôsobom: pupočníková, ingvinálna, femorálna, kýla bielej línie brucha..

Každá z nich má herniálny vak, obsah vo forme črevných slučiek, ako aj herniové brány, v ktorých môže dôjsť k porušeniu obsahu. Existuje dokonca aj špeciálna časť chirurgie - herniológia, ktorá študuje operačné metódy liečby kýly, ako aj rôzne metódy plastickej chirurgie herniálnych brán..

Ale existuje prietrž, ktorej príznaky sú neviditeľné, pretože je úplne vytvorená vo vnútri tela - jedná sa o kýlu ezofágového otvoru bránice (skrátene HHP)..

Rýchla navigácia na stránke

GPOD - čo to je?

foto schéma GPOD

Je známe, že medzi orgánmi hrudníka a orgánmi brušnej dutiny je hrudno-brušná bariéra - bránica, ktorá je tiež veľkým respiračným svalstvom. Ak je znížená, dochádza k výtoku v dôsledku výskytu podtlaku v hrudnej dutine a nastáva inšpirácia. Keď stúpa, je výdech.

Je zaujímavé, že muži dýchajú presne s bránicou, majú brušný typ dýchania. Ženy ovládajú hrudný typ - dýchajú v dôsledku rozšírenia medzirebrových priestorov.

Pažerák prechádza bránicou a je v ňom špeciálna diera, ktorá sa nazýva pažerák. Membránový sval normálne pevne zakrýva pažerák, a keď ním prejde kus potravy, membrána ho „prejde“ a otvor sa opäť zužuje..

V takom prípade, ak je bráničný tón nízky a tlak v brušnej dutine je vysoký, je možné týmto zväčšeným otvorom do hrudnej dutiny vytlačiť pažerák a dokonca aj okraj žalúdka. Ide teda o neúplnú prietrž, pretože neexistuje kýlová vak.

Existuje však brána - toto je diera v bránici a jej obsah - časť spodnej časti žalúdka, ktorá sa niekedy nazýva oblúk (fundus et fornix)..

Príčiny HAP

Napriek rovnakej lokalizácii hernie pochádzajú z rôznych príčin. Medzi najbežnejšie patria:

 • Patologické zmeny vo väzivovom aparáte, ktoré spájajú anastomózu medzi pažerákom a žalúdkom s otvorením bránice. K tomuto porušeniu často dochádza počas prenatálneho obdobia vývoja;
 • Zmeny súvisiace s vekom. Ligamenty začínajú strácať pružnosť, rovnako ako starý tlmič nárazov stáva tuhým;
 • Choroby spojivového tkaniva: Marfanov syndróm, systémová sklerodermia, systémový lupus erythematodes, dermatomyozitída;
 • Astenická postava;
 • Situácie, pri ktorých dochádza k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Patria sem chronická zápcha, epizódy neskrývateľného zvracania, vzpieranie alebo neprimerane vysoké športové zaťaženie, napríklad pri vzpieraní;
 • Tehotenstvo, najmä opakované a ťažké spontánne pôrody;
 • Poranenia brucha a hrudníka;
 • Záchvaty dlhodobého kašľa (astma, chronická bronchitída);
 • Chronické choroby pažeráka, ktoré narúšajú jeho motilitu (achalázia, divertikulóza, dyskinéza), stenóza, deformácia jaziev, napríklad po popáleninách.

Stupne hiátovej prietrže

Kýlová hernia bránice sa dá klasifikovať podľa stupňa vývoja:

 1. V prvom, najjednoduchšom stupni stúpa pažerák do hrudnej dutiny, ktorá sa bežne nachádza v brušnej dutine (brušnej). Veľkosť otvoru neumožňuje žalúdku stúpať nahor, zostáva na svojom mieste;
 2. V druhom stupni sa horný pól žalúdka už objaví v diere;
 3. V treťom (najťažšom stupni) sa významná časť žalúdka, niekedy až po svoj pylorus, ktorý prechádza do dvanástnika 12, presúva do hrudnej dutiny..

Kýla pri otvorení pažeráka 1. stupňa sa spravidla môže vyskytovať s malými príznakmi alebo je úplne asymptomatická. Na normalizáciu situácie a presunutie brušného pažeráka na miesto sa najčastejšie nevyžaduje chirurgický zákrok: metódy konzervatívnej liečby sú dosť.

Príznaky hiátovej prietrže

Ako je uvedené vyššie, príznaky HPAI v prvom a dokonca v druhom stupni choroby nemusia byť vôbec stanovené. V extrémnych prípadoch pacient trpí miernym nepohodlím.

Celkovo takto postupuje asi 50% všetkých prípadov. Je to samozrejme spôsobené skutočnosťou, že väčšina z nich je spôsobená miernou formou patologického procesu.

Ak má pacient sťažnosti, príznaky HPOD sa najčastejšie prejavujú nasledovne:

 • Existujú záchvaty bolesti. Najčastejšie sprevádzajú príjem potravy, sú bolestivé, kŕčovité. Sú lokalizované v epigastrickej oblasti, ale môžu byť tiež podávané medzi lopatkami, niekedy simulujúcimi exacerbáciu chronickej pankreatitídy;
 • V zriedkavých prípadoch je bolesť lokalizovaná za hrudnou kosťou. V starobe je to veľmi podobné ataku ischémie myokardu, a preto je možné predpísať nitroglycerín, čo samozrejme nepomôže;
 • Charakteristickým príznakom tohto ochorenia, najmä v závažných prípadoch, je vytlačenie srdcového košeľu (perikardu) vyčnievaním žalúdka. V dôsledku toho vznikajú rôzne varianty arytmie;

Prietrž môže byť podozrivá spojením bolesti s jedlom alebo sa vyskytuje po jedle, ako aj pri epizódach zvýšeného tlaku v brušnej dutine..

Bolesť sa zosilňuje po namáhaní pri pohybe čriev, kašľaní, kýchaní, po záchvate nevoľnosti a zvracaní a dokonca aj po hlbokom dychu. Charakteristickým príznakom prietrže je zvýšenie bolesti pri nakláňaní sa dopredu.

Charakteristické zlepšenie bolesti

Druhá skupina symptómov je spojená s porušením gastrointestinálneho traktu. Nazývajú sa príznaky žalúdočnej dyspepsie a zahŕňajú:

 • Splietanie vzduchom, kyslými alebo zhnitými v závislosti od kyslosti obsahu žalúdka;
 • Pocit pálenia záhy, horkosť v ústach;
 • Existuje nočná regurgitácia. Toto je názov pľuvania jedla, najmä v horizontálnej polohe. Zvlášť často sa tento symptóm vyskytuje, keď pacient išiel po vydatnej večeri do postele;
 • Vyskytuje sa dysfágia - ťažkosti s prehĺtaním, ako aj zhoršený pohyb potravy zhlukujú pažerák. Najčastejšie sa prejavuje „extrémnymi“ dráždivými účinkami - pitím ľadovej vody, prehĺtaním pri prehĺtaní, jedením horúceho jedla, ako aj pri rýchlom prehĺtaní „veľkého dúšku“..

Tretia skupina symptómov je spojená s možným podráždením dlhých frenických nervov: objaví sa frenicus - príznaky:

 • Pretrvávajúce bolestivé škytavky, na koreni jazyka je pálivá bolesť, môže sa objaviť chrapot hlasu.

Nakoniec s komplikovanou prietržou dochádza k zápalu, pri ktorom sa žalúdočná šťava vrhá do pažeráka: vyvíja sa reflux - pažerák. V tomto prípade dochádza k erózii a krvácaniu vredov, dochádza však k malej, ale konštantnej strate krvi.

Preto sa objavujú laboratórne príznaky, ktoré nepriamo hovoria o lézi gastrointestinálneho traktu: objaví sa anémia, objavia sa pozitívne testy na okultnú krv v stolici..

Liečba GPOD - lieky, strava a chirurgia

Väčšina pacientov nepotrebuje chirurgický zákrok, preto sa po konzultácii s brušným chirurgom vrátia k lekárovi - gastroenterológovi, ktorý je liečený HPOD. Hlavné ciele liečby sú:

 1. Prevencia rozvoja refluxnej ezofagitídy ako najbežnejšej komplikácie;
 2. Zmiernenie príznakov zápalu sliznice pažeráka;
 3. Prevencia progresie stupňa prietrže;
 4. Eliminácia nepríjemných a bolestivých symptómov.

Základnými princípmi správnej terapie sú dodržiavanie režimu, správna strava a lieky..

Diéta na hiátovú prietrž

Hlavnou vecou v lekárskej výžive je obmedziť dávky vstupujúce do pažeráka a poskytnúť tepelný, fyzikálny, mechanický a chemický odpočinok stene pažeráka a žalúdka. Musíte prehltnúť v malých porciách, bez ponáhľania. Jedlo by nemalo byť korenené, horúce, studené alebo drsné.

Živočíšne tuky, konzervované jedlá, párky, údené mäso, ovocie a zelenina s hrubou vlákninou, šumivé a sýtené nápoje tiež obmedzujú. Aby sme nezachádzali do detailov, môžeme povedať, že strava na prietrž pri otvorení bránice pažeráka a na vred žalúdka je takmer rovnaká..

režim

Pri pozorovaní režimu je dôležité venovať pozornosť týmto:

 • Nechoďte do postele a nezaberajte vodorovnú polohu tela skôr ako 3 hodiny po jedle, zdvihnite hlavu postele;
 • Snažte sa nespôsobiť zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Okrem vedomého obmedzenia fyzickej aktivity sa napríklad predpisuje preháňadlo na uľahčenie pohybu čriev;
 • Odvykanie od zlých návykov - fajčenie a pitie.

Drogová terapia a drogy

Pri liečbe sa používajú antispasmodiká na zmiernenie bolesti, protivredové lieky, inhibítory protónovej pumpy. Pri sprievodnej eróznej gastritíde, obaľujúcich látkach, antacídach sa predpisujú, ak je to potrebné, infekcia Helicobacter pylori sa eradikuje podľa existujúcich schém.

Pri súbežnej tráviacej nedostatočnosti sa používajú prokinetika, enzýmové prípravky, ktoré uľahčujú prácu pankreasu..

Metódy chirurgickej korekcie

V prípade, že konzervatívna liečba nepriniesla očakávaný účinok, hiátová hernia sa odstráni. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú aj komplikácie vo forme krvácania, tvorby obrovského vredu, výskytu štruktúr jaziev s obštrukčnou klinikou..

Operácia - radikálna liečba hiátovej prietrže. Aby sa predišlo recidíve, chirurgovia prišli s mnohými rôznymi spôsobmi posilnenia miesta herniálnej chyby.

Napríklad populárna je transthorakálna ezofagofundoplikácia. Počas tejto operácie sa žalúdok spustí dole, obnoví sa konštantný ostrý uhol medzi kardiou a oblúkom žalúdka, potom sa orgány pripevnia pomocou špeciálnych stehov k bránici..

Pri moderných technikách miera recidívy obvykle nepresahuje 10% a potom s nedostatočným dodržiavaním režimu v pooperačnom období..

 • Chirurgická liečba HPOD je účinná v druhom a treťom štádiu choroby.

Prognóza a komplikácie

Už bolo uvedené, že najbežnejšou komplikáciou je refluxná ezofagitída s HPOD, ktorá sa v každom prípade profylakticky lieči. Ďalšie menej časté komplikácie sú:

 • Výskyt vredov pažeráka a žalúdka;
 • Zúženie alebo zúženie v cestnej premávke;
 • Krvácanie, akútne, vyžadujúce chirurgický zákrok na urgentné indikácie a chronické;
 • Inverzia žalúdočnej sliznice do pažeráka (intususcepcia).

Môže dôjsť aj k perforácii steny pažeráka s rozsiahlou ulceróznou defektom, ako aj s možným privretím a nekrózou časti žalúdka. Tieto komplikácie vedú k rozvoju peritonitídy 6 a mediastinitídy s vysokou úmrtnosťou a oneskoreným prístupom k lekárskej starostlivosti..

Prognóza ako celok s touto chorobou je určite priaznivá pre život a pre následné uzdravenie, ale s jednou podmienkou - s včasnou liečbou a starostlivou implementáciou všetkých lekárskych predpisov..

Ezofágová prietrž

Kýla pri pažerákovom otvore bránice je výstupok do hrudnej dutiny brušného segmentu pažeráka a priľahlej časti žalúdka a niekedy spolu s črevnými slučkami cez zväčšený otvor pažeráka v bránici. V lekárskej literatúre sa v súvislosti s touto patológiou niekedy používa výraz „hiátová prietrž“, v každodennom živote sa často používajú zjednodušené názvy - prietrž pažeráka alebo bránica.

Ochorenie sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým relapsom.

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou hiátovej hernie je vrodená alebo získaná slabosť väzov pažeráka. Približne v polovici prípadov je ochorenie diagnostikované u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívno-dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive. Sedavý spôsob života, vyčerpanie a astenická postava zvyšujú pravdepodobnosť choroby. Sprievodné ochorenia môžu naznačovať patologický vývoj štruktúr spojivového tkaniva, ktoré prispievajú k výskytu kýly: ploché nohy, kŕčové žily, hemoroidy, Marfanov syndróm atď..

Vyvolávajúcim faktorom pri vytváraní hiátovej hernie je najčastejšie významné zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri dlhodobom trhacom kašli, plynatosti, ascite, novotvaroch a ťažkej obezite, ako aj pri tupých poraneniach brucha, ostrých svahoch, nadmernej fyzickej námahe a súčasnom zdvíhaní ťažkého nákladu. U žien je toto ochorenie často diagnostikované počas tehotenstva: podľa WHO sa hiátová prietrž vyskytuje u 18% pacientov s opakovaným tehotenstvom.

Pri niektorých chorobách brušných orgánov sa pozoruje aj pretrvávajúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré je sprevádzané pretrvávajúcim zvracaním a zhoršenou peristaltikou. Zápalové procesy v hornom gastrointestinálnom trakte, refluxná ezofagitída a popáleniny slizníc vedú k jazvovým deformáciám pažeráka, ktoré prispievajú k jeho pozdĺžnemu skracovaniu a oslabeniu väzivového aparátu. Z tohto dôvodu diafragmatické hernie často sprevádzajú chronickú gastritídu a gastroduodenitídu, žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, cholecystitídu, pankreatitídu atď..

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, správna výživa a pravidelné cvičenie..

V zriedkavých prípadoch je vývoj kýly pažeráka spôsobený vrodenými malformáciami horného gastrointestinálneho traktu. Ohrození sú pacienti s krátkym pažerákom a tzv. Žalúdkom na hrudníku (vrodené skrátenie pažeráka)..

formuláre

V závislosti na lokalizácii a anatomických vlastnostiach sú hiátové kýly rozdelené do troch skupín.

 1. Axiálny (axiálny, posuvný) je najbežnejším typom hiátovej prietrže charakterizovanej voľným prienikom brušného segmentu pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny s možnosťou nezávislého návratu do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Vzhľadom na povahu dislokácie anatomických štruktúr sa kardiálne, kardiofundálne, medzisúčty a celkové žalúdočné podtypy odlišujú od axiálnych hernií pažeráka..
 2. Parezofág - prejavuje sa premiestnením časti žalúdka do hrudnej dutiny s normálnym umiestnením distálneho segmentu pažeráka a kardia. Paraezofágové hernie sa rozlišujú na fundus a antrum: v prvom prípade je dno žalúdka umiestnené nad bránicou, v druhom - antrum.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Vrodené malformácie gastrointestinálneho traktu, v ktorých je intratorakálna lokalizácia žalúdka z dôvodu nedostatočnej dĺžky pažeráka, by sa mali považovať za samostatnú kategóriu..

Kýlová hernia sa vyskytuje približne u 5% dospelej populácie a vyznačuje sa chronickým opakujúcim sa priebehom.

etapy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Príznaky hiátovej prietrže

V približne polovici prípadov je hiátová hernia asymptomatická a je diagnostikovaná náhodou. Klinické prejavy sa javia ako sa zväčšuje herniálny vak a kompenzačné možnosti mechanizmu zvierača na hranici žalúdka a pažeráka sú vyčerpané. Výsledkom je gastroezofágový reflux - spätný pohyb obsahu žalúdka a dvanástnika pozdĺž pažeráka..

Pri veľkej hiátovej hernii sa často vyvíja refluxná ezofagitída alebo gastroezofageálna refluxná choroba - zápal stien pažeráka spôsobený neustálym podráždením slizníc kyslým prostredím. Hlavné príznaky hiátovej prietrže súvisia s klinickým obrazom refluxnej ezofagitídy, ktorá sa vyznačuje:

 • časté pálenie záhy a pocit horkosti v ústach;
 • škytavka a rachotenie s kyslou a horkou dochuťou;
 • chrapľavosť a bolesť hrdla;
 • riedenie zubnej skloviny;
 • bolesť v epigastrii, v epigastrickej oblasti a za hrudnou kosťou, siahajúca až po chrbát a medzikapsulovú oblasť;
 • bez príčiny zvracanie bez predchádzajúcej nevoľnosti, hlavne v noci;
 • ťažkosti s prehĺtaním, ktoré sa prejavuje obzvlášť pri konzumácii tekutých potravín av stresovom prostredí;
 • dyspeptické poruchy.

Progresívna refluxná ezofagitída je sprevádzaná vývojom eróznej gastritídy a tvorbou peptických vredov pažeráka, ktoré spôsobujú skryté krvácanie v žalúdku a dolných častiach pažeráka, čo vedie k anemickému syndrómu. Pacienti sa sťažujú na slabosť, bolesti hlavy, únavu a nízky krvný tlak; cyanóza slizníc a nechtov je často viditeľná.

Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, pocity bolesti sa prudko zvýšia a nadobudnú stiesnenú povahu. Zároveň sa objavujú príznaky vnútorného krvácania: nevoľnosť, vracanie s krvou, cyanóza, prudký pokles krvného tlaku.

Približne jedna tretina pacientov s hiátovou prietržou má kardiologické ťažkosti - bolesti na hrudníku vyžarujúce z lopatky a ramena, dýchavičnosť a srdcové arytmie (paroxyzmálna tachykardia alebo extrasystol). Diferenčným príznakom bránice prietrže je v tomto prípade zvýšená bolesť v polohe na chrbte, po jedle, pri kýchaní, kašľaní, nakláňaní dopredu a prechode črevnými plynmi. Po hlbokom dychu, zmene grgania a držania tela bolesť zvyčajne ustupuje.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Približne v polovici prípadov je hiátová hernia diagnostikovaná u pacientov starších ako 50 rokov kvôli progresívnym degeneratívnym dystrofickým zmenám v spojivovom tkanive..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Liečba hiátovej prietrže

Pri malej prietrži sú lekárske taktiky zvyčajne obmedzené na farmakoterapiu gastroezofágového refluxu, ktorého cieľom je zastavenie zápalu, normalizácia pH, obnovenie normálnej pohyblivosti a slizníc horného gastrointestinálneho traktu. V terapeutickom režime zahŕňajú inhibítory protónovej pumpy a blokátory histamínových receptorov, so zvýšenou kyslosťou sa predpisujú antacidá - hydroxidy hliníka a horčíka, uhličitan a oxid horečnatý.

Pacient musí dodržiavať denný šetriaci režim, nesmie fajčiť a alkoholu, vyhnúť sa stresu a nadmernej fyzickej námahe. Pri silnej bolesti za hrudnou kosťou sa odporúča dať hlave zdvihnutú polohu.

Počas liečby by ste mali dodržiavať diétu č. 1 podľa Pevznera. Režim príjmu potravy je tiež dôležitý: denná strava sa delí na 5 až 6 porcií; je dôležité, aby sa posledné večerné jedlo užilo najmenej tri hodiny pred spaním.

Pri nízkej účinnosti liekovej terapie, dysplázii slizníc pažeráka a komplikovanom priebehu hiátovej hernie je najlepším riešením chirurgický zákrok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia herniového vaku, povahy patologických zmien v stene pažeráka, výskytu komplikácií a sprievodných chorôb sa používajú rôzne metódy chirurgickej liečby hiátovej hernie:

 • posilňovanie väziva pažeráka a bránice - šitie hrudného portálu a plastika prietrže;
 • fundoplikácia - obnova ostrého uhla medzi brušným segmentom pažeráka a spodkom žalúdka;
 • gastropexia - fixácia žalúdka v brušnej dutine;
 • resekcia pažeráka - extrémne opatrenie, ku ktorému sa pristupuje v prípade, že dochádza k tvorbe jazvovitej stenózy pažeráka..

Možné komplikácie a dôsledky

Z komplikácií hiátovej hernie je najväčšou hrozbou aspiračná pneumónia, ktorá sa vyvíja, keď sa veľké množstvo žalúdočného obsahu dostane do dýchacích ciest. Aspiračná pneumónia predstavuje takmer štvrtinu všetkých hlásených prípadov závažnej pľúcnej infekcie. Časté podráždenie dýchacích ciest v malých častiach regurgitovaného obsahu žalúdka vedie k chronickej tracheobronchitíde.

Vyvolávajú sa tiež komplikácie kardiovaskulárneho systému spôsobené podráždením vagového nervu veľkými prietržami. Na pozadí diafragmatickej hernie sa môže vyvinúť reflexná angína pectoris a so spazmom koronárnych ciev sa zvyšuje riziko infarktu myokardu..

Nedostatočná liečba hiátovej prietrže spôsobuje komplikácie a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Dlhodobé následky hiátovej prietrže a progresívny priebeh refluxnej ezofagitídy zahŕňajú:

 • výskyt erózie a peptických vredov;
 • krvácanie z pažeráka a žalúdka;
 • jazvovitá stenóza pažeráka;
 • porušenie prietrže;
 • Perforácia pažeráka.

Dlhý priebeh gastroezofágového refluxu s herniou vytvára predpoklady pre dysplastické a metaplastické zmeny v epitelovom tkanive slizníc pažeráka. Príkladom metaplázie s vysokou pravdepodobnosťou zhubného bujnenia je Barrettov pažerák, ktorý sa vyznačuje nahradením normálneho skvamózneho epitelu steny pažeráka cylindrickým epitelom charakteristickým pre črevo, ako aj srdcovými a bazálnymi časťami žalúdka. To vytvára predpoklady pre rozvoj malígneho nádorového procesu. Metaplastické pohárikovité bunky sú zvlášť citlivé na malignitu s dĺžkou lézie viac ako 3 cm.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

prevencia

Najlepšie prevenciou hiátovej prietrže pri absencii klinických príznakov je odmietnutie zlých návykov, vyvážená strava a pravidelné cvičenie. Výcvikový program by mal obsahovať špecializované cvičenia na posilnenie brušnej steny.

Aby sa zabránilo opakovaniu hiátovej prietrže, je dôležité včas identifikovať a liečiť choroby tráviaceho ústrojenstva, zabezpečiť normálne fungovanie tráviaceho traktu a obmedziť spotrebu výrobkov, ktoré dráždia sliznice. Zakázané sú korenené, mastné, vyprážané a slané jedlá, bohaté vývary, údené mäso, alkohol, paradajky, reďkovky, kapusta, cibuľa, strukoviny a citrusové plody, ako aj celé zrno a obilniny bohaté na vlákninu. Nezapájajte sa ani do čokolády, tvrdých a plesnivých syrov pre labužníkov, červeného mäsa a smotanových koláčov.

Najpriaznivejšími produktmi na obnovu slizníc pažeráka a žalúdka sú jemnozrnné cereálie, biela ryža, nízkotučné mlieko a mäso, zrelé sladké ovocie bez kože a semien, pudingy, vajcia nealko, dusené omelety a varená zelenina. Liečivý účinok sa mnohokrát zvyšuje, ak sa budete držať čiastočných porcií jedla a po večeri si nájdete čas na pešiu turistiku.

Pacienti, ktorí sú náchylní k plnosti, je žiaduce uviesť hmotnosť do súladu s fyziologickou normou. S anamnézou hernie je kontraindikované intenzívne zaťaženie energiou, avšak triedy v skupinách cvičebnej terapie dávajú dobrý účinok..

Ezofágová prietrž

Kýla pri otvorení bránice pažeráka (HAP) je ochorenie charakterizované patologickým pohybom vnútorných orgánov do hrudníka, ktoré by sa malo normálne nachádzať pod bránicou. Hovoríme o brušnom pažeráku, žalúdku alebo črevách (zriedka).

Toto ochorenie je častejšie u starších ľudí. Je pozoruhodné, že HPOD často pokračuje bez akýchkoľvek klinických prejavov a niekedy zostáva bez povšimnutia. Klinické prejavy HPA sú často podobné iným chorobám. Preto je pacient často liečený na gastritídu alebo žalúdočné vredy, pričom zabudol vylúčiť prietrž. V podmienkach kliniky CELT vykonávajú gastroenterológovia všetky potrebné vyšetrenia, aby zistili presnú diagnózu a primeranú liečbu..

 • Úvodná konzultácia - 4 200 EUR
 • Opakované konzultácie - 3 000
Dohodnúť si schôdzku

Príčiny choroby

Prietrž môže byť diagnostikovaná pri narodení a môže byť vrodená. Patológia sa vyvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja (skracovania) pažeráka a vyžaduje včasnú chirurgickú korekciu. Vrodená HPOD - zriedkavá patológia.

Získaná prietrž sa vyvíja v súvislosti s oslabením väzivového aparátu, v dôsledku čoho sa rozširuje ezofágové otvorenie bránice. Deje sa to z rôznych dôvodov:

 • U osôb so slabosti spojivového tkaniva trpiacich vhodnými chorobami (napr. Kŕčové žily a iné).
 • V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý uľahčuje tehotenstvo, vysoký stupeň obezity, ascit, trauma, vzpieranie, pretrvávajúci kašeľ v chronickej patológii bronchopulmonálneho systému atď..
 • Zvýšená gastrointestinálna motilita.
 • Skrátenie pažeráka v dôsledku jeho deformácie spôsobenej popáleninami alebo rôznymi zápalovými chorobami.
 • Astenizácia pacienta na pozadí prudkého chudnutia.

klasifikácia

Rôzne anatomické vlastnosti HPOD umožňujú rozlíšiť tieto odrody získanej choroby:

 • Posuvné (axiálne alebo axiálne).
 • Parezofageálny (trvalý).
 • Zmiešané (kombinuje dva vyššie uvedené mechanizmy).

Axiálna kýla je najbežnejšou HPAP. Charakteristickým znakom tejto odrody je možnosť spontánneho návratu vnútorných orgánov späť do brušnej dutiny so zmenou polohy tela. Spodná časť pažeráka a srdcová časť žalúdka sú lokalizované nad bránicou počas prejedania a počas prijímania horizontálnej polohy tela..

Žiadnu kýlu však nemožno opraviť samostatne. Parazofágová HPOD sa často zhoršuje, čo má vážne následky pre organizmus. Od axiálnej hernie sa vyznačuje anatomicky správnym umiestnením dolného pažeráka a horného žalúdka pod bránicu. Žalúdok sa postupne presúva do hrudníka, najskôr do jeho časti pozadia, potom do antrum. V zriedkavých prípadoch je celý orgán umiestnený nad bránicou, avšak gastroezofágový prechod zostáva pri zachovaní jeho umiestnenia v brušnej dutine..

Ak sa vytvorí hernálny vak, vrátane gastroezofágového spojenia, hovoríme o zmiešanom HPOD.

Oddelená izolovaná vrodená HPOD, v ktorej je intratorakálne umiestnenie žalúdka v spojení so skráteným pažerákom.

So zameraním na rádiologické príznaky a veľkosti herniového výčnelku sa rozlišujú 3 stupne HPOD:

 • Prvý - brušný pažerák vstupuje do hrude a žalúdok tesne prilieha k bránici..
 • Druhý - žalúdok je na rovnakej úrovni ako bránica.
 • Po tretie - obsah herniálneho vaku zahrnuje ako dolnú časť pažeráka, tak aj časť žalúdka. Nad bránicou sa niekedy objavia aj črevné slučky.

Klinické príznaky

Polovica prípadov ochorenia sa vyznačuje neprítomnosťou príznakov alebo nevyjadrenými klinickými prejavmi. Platí to pre malé veľkosti GPOD. Čím väčší je herniálny výčnelok, tým sú pozorované výraznejšie príznaky.

Ochorenie je charakterizované bolesťou, ale jeho umiestnenie sa môže líšiť. Okrem epigastrickej oblasti (oblasť „solárneho plexu“) je možné koncentrovať bolesť za hrudnou kosťou žiarením v chrbte a medzi lopatkami ramena (simulujúcimi infarkt) alebo maskovať chorobu ako pankreatitída (je to herpes zoster)..

Aké sú príznaky bolesti naznačujú prítomnosť HPA?

 • Vzhľad bolesti po jedle, zdvíhaní závaží, nadúvaní a za predpokladu horizontálnej polohy tela so sklopením tela dopredu.
 • Zlepšenie po zvracaní, belgovaní, pitnej vode alebo po zaujatí zvislej polohy tela.

Príznaky sprevádzajúce syndróm ťažkej bolesti s porušením prietrže:

 • nevoľnosť;
 • zvýšená rýchlosť dýchania;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • cyanóza kože a slizníc;
 • zníženie krvného tlaku.

HPOD je niekedy príčinou srdcových arytmií. Toto by sa malo zohľadniť pri dlhodobej a neúspešnej liečbe kardiológom..

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD), ktorá vyvoláva výskyt nového komplexu symptómov spôsobeného tráviacimi poruchami, sa považuje za častého spoločníka HPOD:

 • trhaný vzduch konzumovaný jedlom alebo žlčou.
 • Regurgitácia, ktorej predchádza nevoľnosť. Symptóm sa vyskytuje, keď je telo horizontálne v noci, po ťažkej večeri a môže viesť k rozvoju komplikácií vo forme ochorení bronchopulmonálneho systému..

Iné klinické prejavy charakteristické pre HPOD:

 • Dysfágia je špecifický príznak charakterizovaný narušením pohybu potravy pažerákom po prehltnutí. Túto sťažnosť vyvoláva použitie horúcej alebo studenej vody, požitie slabo žuvacej potravy alebo veľkého množstva tekutiny, ako aj stresové faktory..
 • Ťažká pálenie záhy.
 • Pretrvávajúce čkanie.
 • Horí v jazyku.
 • Zachrípnutý hlas.

diagnostika

Diagnóza kýly pri otvorení pažeráka do pažeráka zahŕňa tieto inštrumentálne vyšetrovacie metódy:

 • Hlavnou diagnostickou metódou pre HPOD je kontrastná ezofageálna rádiografia.
 • Endoskopické vyšetrenie (ezofagoskopia - vyšetrenie pažeráka, fibrogastroskopia - vyšetrenie žalúdočnej sliznice). Táto metóda identifikuje zápalové javy (ezofagitída, gastritída alebo vred) a patologické vytesnenie orgánov..
 • V prípade podozrenia na rakovinu sa vykonáva endoskopická biopsia..
 • Manometria pažeráka hodnotí motilitu, stav zvierača pažeráka, účinnosť liečby.
 • pH meter skúma kyslé prostredie tráviaceho traktu.
 • Impedanometria sa používa na určenie povahy prostredia zažívacieho traktu (metóda je založená na meraní rezistencie).
 • Gastrocardiomonitoring zahŕňa vykonanie elektrokardiografie a stanovenie kyslosti tráviacej šťavy.

Z laboratórnych metód sa uchýlili k štúdiu výkalov okultnej krvi, ktorá odhaľuje skryté krvácanie z gastrointestinálneho traktu..

Včasný prístup k gastroenterológovi a presná diagnóza môžu zabrániť vzniku komplikácií vo forme peptického vredu, krvácania, zúženia v jazve a perforácie pažeráka, porušenia prietrže, srdcovej arytmie a rakoviny..

Ezofágová prietrž

Ezofágová prietrž
Za normálnych okolností nemôžu orgány nachádzajúce sa pod bránicou v brušnej dutine preniknúť do oblasti hrudníka. Tomu bránia rysy anatómie. Ligamentózne štruktúry tvorené spojivovými tkanivovými vláknami zosilňujú membránový otvor pažeráka.

Podporuje ho aj tukové tkanivo, ktoré je umiestnené priamo pod bránicou. Pohyblivé časti žalúdka, pažeráka a dokonca aj črevných slučiek do hrudnej dutiny sa nazývajú hiátová prietrž. Obzvlášť ťažké je diagnostikovanie tohto ochorenia, pretože jeho príznaky sú veľmi podobné prejavom cholecystitídy, gastritídy a žalúdočných vredov. Pacient môže liečiť tieto choroby na dlhú dobu bez vedomia, že má prietrž pažeráka.

Čo to je?

Kýla pažeráka (bránica, hiátová prietrž, hovorovo - prietrž bránice, pažeráka) je chronické gastroenterologické ochorenie, pri ktorom dochádza k expanzii bránice v dolnej (brušnej) časti pažeráka alebo hornej (základnej) žalúdka..

príčiny

S rozvojom choroby pri otváraní bránice priľahlej k pažeráku sa za určitých podmienok vyskytujú výbežky rôznych veľkostí (herniálne brány), ktoré nechávajú vnútri pažeráka alebo žalúdka. Hlavnými dôvodmi objavenia prietrže sú: zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice, zhoršená pohyblivosť tráviaceho kanálika v pažeráku, ako aj oslabenie väziva väzivového tkaniva..

Z týchto dôvodov je vývoj HPA charakteristickejší pre starších ľudí v dôsledku prebiehajúcich degeneratívnych (involučných) zmien v tkanivách bránice a väzov žalúdka a pažeráka. Tento predpoklad potvrdzuje aj častá prítomnosť iných prietrží u pacientov s HPA (trieslovina, stehno atď.).

Ľudia s nasledujúcimi chronickými ochoreniami postihujúcimi spojivové tkanivo sú tiež náchylní na výskyt hiátovej hernie:

Medzi rizikové faktory spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku patria:

 • Obštrukčná choroba pľúc.
 • Zvracanie sprevádzané silným zvracaním.
 • tehotenstvo.
 • Tvrdá fyzická práca.
 • Poranenia brucha.
 • Silná plynatosť, hnačka (napríklad s dysbiózou, infekčné choroby gastrointestinálneho traktu), častá zápcha.
 • Nádory brušnej steny.
 • Nadváha.

Hiátová prietrž vytvorená v dôsledku poruchy tráviaceho traktu môže sprevádzať tieto stavy:

 • Vredy pažeráka a fundusu žalúdka, niekedy dvanástnika.
 • Popáleniny pažeráka a žalúdka.
 • Spätná ezofagitída.
 • Vrodené skrátenie pažeráka.
 • Chronické choroby sleziny, pankreasu.

U detí je HPAI zriedkavým javom, vo väčšine prípadov spojeným s vrodenou chybou v štruktúre zažívacieho traktu alebo bránice (mediastinum)..

Odrody GPOD

Porovnávacie charakteristiky najbežnejších prietrží pri otvorení bránice:

 1. Axiálne (posuvné). Labilné prenikanie celého orgánu brušnej dutiny alebo jej časti do potravinového otvoru bránice. Stáva sa to: pažerák (vytesnenie brušnej časti pažeráka), kardiál (vytesnenie pažeráka, kardia zo žalúdka), kardiofondus (vytesnenie pažeráka, kardia a spodnej časti žalúdka). Axiálna kýla sa považuje za kýlu, pretože tu neexistuje kýla.
 2. Parazezofág je pevné premiestnenie celého žalúdka alebo jeho časti cez potravinový otvor bránice v blízkosti pažeráka. Stáva sa to: antrum (posun koncovej časti žalúdka) a fundus (posun dolnej časti žalúdka). Považuje sa za skutočnú kýlu (je prítomná hernia) s rizikom porušenia.

Pri dlhom priebehu patológie bez liečby sa hernia dá rozlíšiť na obrovský alebo medzisúčet, ktorý sa už nepodrobuje konzervatívnej liečbe..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku.

Najčastejšie sa prejav patológie pozoruje u pacientov s veľkými kýlami. Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Na pozadí vzniku choroby u pacientov je anémia diagnostikovaná. Ochorenie je dôsledkom skrytého vnútorného krvácania v pažeráku a hornom žalúdku.

Možné komplikácie a dôsledky

Ak sa diafragmatická hernia vyvíja dlhodobo a nie je správne liečená, u pacienta sa môžu vyskytnúť komplikácie, vážne následky:

 • refluxnej ezofagitídy;
 • tvorba jazvovitej stenózy pažeráka;
 • skrátenie pažeráka;
 • latentné krvácanie;
 • gastritída, vred;
 • srdcovo-cievne ochorenie;
 • Aspiračná pneumónia;
 • raky;
 • zúženie žalúdočnej komory.

diagnostika

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa môže vyskytnúť v spojení s mnohými inými chorobami, môže byť diagnostika tohto ochorenia komplikovaná podobnosťou symptómov..

Pri diagnostike kýly používajú lekári na jej detekciu nasledujúce metódy:

 1. Röntgenový prístroj je určený na štúdium vnútornej dutiny tela. Pretože telo má rôzne hustoty, časti - v röntgenovom snímaní sa prejavujú odlišne. Hustšími časťami sú kosti, ktoré sú na obrázku jasne viditeľné. Na identifikáciu patológií orgánov je potrebné zaviesť špeciálnu kontrastnú látku. „Zvýraznené“ vnútorné orgány vám umožňujú určiť prítomnosť patológií;
 2. Na určenie kvality pohyblivosti pažeráka sa vo vnútri používa manometria pažeráka. Potraviny vstupujúce do pažeráka sa musia dodávať do zažívacieho systému prostredníctvom svalových kontrakcií. Tento postup pomáha určiť dysfunkciu svalového aparátu, určiť kvalitu tlaku počas kontrakcií a pozorovať amplitúdu pohybov. Za týmto účelom sa cez nosohltanu zavedie sonda so snímačmi tlaku.

Čo robiť doma?

Pravidlá správania pre pacienta s diafragmatickou prietržou by mali vylučovať vplyv faktorov spôsobujúcich zvýšenie vnútrobrušného tlaku, aby sa zabránilo ďalšiemu premiestňovaniu orgánov do hrudnej dutiny a progresii choroby:

 1. Užívajte jedlo v zlomkových porciách každých pár hodín;
 2. Pred a po jedle sa odporúča vypiť čajovú lyžičku nerafinovaného rastlinného oleja;
 3. Pacientom sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá vylučuje produkty, ktoré spôsobujú podráždenie čriev;
 4. Nemožno pevne dotiahnuť pás, nosiť odev stlačujúci brucho - to vytvára ďalší tlak v brušnej dutine;
 5. Vyvarujte sa ohnutiu tela dopredu, náhlym zmenám v polohe tela - môže to spôsobiť bolesť v hrudnej kosti a pálenie záhy;
 6. Normalizujte stolicu - zápcha a hnačka zvyšujú tlak v bruchu a prispievajú k tvorbe hiátovej hernie.
 7. Vyvarujte sa ťažkej fyzickej námahe, ale zároveň pravidelne vykonávajte cvičenia fyzioterapie, ktoré posilňujú svalový korzet a obnovujú tón bránice;
 8. Bolesť a pálenie záhy s diafragmatickou prietržou sa v noci zintenzívňujú a stávajú sa výraznejšími pri pohybe tela do vodorovnej polohy, takže musíte pred jedlom prestať jesť pred jedlom - posledné jedlo najmenej tri hodiny pred spaním..

Alkalické minerálne vody, ako je Borjomi, pomáhajú odstraňovať prejavy pálenia záhy a obnovujú acidobázickú rovnováhu v pažeráku. Droga používaná na neutralizáciu žalúdočnej šťavy s diafragmatickou prietržou je almagel. Pije sa na lačný žalúdok, 20-30 minút pred jedlom, dve čajové lyžičky naraz. Pravidelný príjem lieku môže neutralizovať negatívne účinky žalúdočnej šťavy na steny pažeráka a zabrániť vzniku komplikácií bránice bránice.

Ako liečiť herniu pažeráka bez chirurgického zákroku?

Na odstránenie klinických prejavov všetkých sprievodných ochorení tráviaceho systému (gastritída, gastroezofágový reflux, vredy, dyskinéza a erózia) sa pre každého pacienta vyvinie individuálny program komplexnej liekovej terapie, ktorý zahŕňa použitie:

 1. Inhibítory protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol).
 2. Antacidá (zastúpené almagelom, maaloxom a žalúdkom).
 3. Prokinetika, ktorá zlepšuje stav slizníc pažeráka (ganaton, motilium, trimebutín, motilak).
 4. H2-antihistamíny (najčastejšie ranitidín).
 5. Vitamíny typu B, ktoré môžu urýchliť obnovenie štruktúr žalúdka.

Na zastavenie syndrómu bolesti môžu byť pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky (predstavované paracetamolom, ibuprofenom, nurofenom). V niektorých prípadoch môže použitie týchto liekov vyvolať zvýšenie klinických prejavov charakteristických pre gastroenterologické choroby..

Na zvýšenie účinnosti liečby drogami sa pacientom odporúča:

 • držať sa šetrnej stravy;
 • robiť normalizáciu hmotnosti;
 • počas nočného spánku zaujmite polohovo-sedaciu pozíciu (vďaka vyvýšenej hlave postele);
 • vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe.

Indikácia potreby chirurgického zákroku je prítomnosť:

 • úplné zlyhanie liečby drogami;
 • komplikované formy bránice hernie;
 • prekancerózne (tiež nazývané dysplastické) zmeny slizníc pažeráka.

Na chirurgickú liečbu diafragmatických hernií existuje pomerne veľa možností.

gymnastika

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Výživa a strava

Okrem užívania liekov na hiátovú prietrž zahŕňa liečba predpisovanie diéty, úpravu denného režimu a ako ďalšie opatrenie sa používajú recepty alternatívnej medicíny..

Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá stravovania, aby sa rýchlejšie eliminovali negatívne príznaky:

 • Jedlo by malo byť zlomkové, večerné jedlo by sa malo dokončiť niekoľko hodín pred spaním.
 • Odborník môže predpísať minerálnu vodu, uprednostniť alkalickú vodu, konzumuje sa 30 minút pred jedlom v jednom objeme 100 ml.
 • Mala by sa vylúčiť možnosť prejedania, pri ktorej sa vykonáva denné počítanie kalórií - nemala by prekročiť 1800 - 2 000 kcal.

Pacient s HPOD by mal odmietnuť použitie:

 • Akékoľvek mastné, vyprážané a korenené jedlá.
 • Výrobky z mliečnych kravských tukov.
 • Maslo a rastlinný olej.
 • Káva, čokoláda a kakao.
 • Cibuľa (zelená aj cibuľa) a cesnak.
 • Hrubá vláknina nachádzajúca sa v celých orechoch a zrnách, tvrdé surové ovocie a zelenina, otruby.
 • Paradajkové jedlá (vrátane nápojov a omáčok).
 • nakladaná zelenina.
 • Sucháre a triesky.
 • Zmrzlina.
 • Horčica, kečup a ocot.
 • Akékoľvek nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Strava pacienta s HPOD vyžaduje prítomnosť:

 • Kaša varená v odstredenom mlieku alebo vode.
 • Kozie a kravské mlieko s nízkym obsahom tuku.
 • Chudé mäso a ryby.
 • Pečené alebo šťouchané jablká.
 • Čerstvé banány.
 • Pečené zemiaky a mrkva.
 • Vaječné bielky.
 • Zelený hrášok a zelené fazuľky.
 • Dusená brokolica.
 • Soft cookie.
 • Pečenie ryžovej múky.
 • Marmeláda, marshmallows, želé a marshmallows.

Pretože prietrž pri otvorení bránice pažeráka prebieha na pozadí netolerovateľného pálenia záhy, je potrebné vylúčiť z pacientovej stravy výrobky, ktoré môžu tento výskyt vyvolať. Nápoje a jedlo sú rovnako nežiaduce, ktorých použitie vedie k nadúvaniu.

Alternatívne metódy liečby

Naučiť sa z rastlinnej medicíny, ako liečiť prietrž, je len ďalšou metódou na zlepšenie pohody, ak lekár, ktorý určuje liečebnú taktiku pomocou diéty a liekov, schváli podporný zásah.

Dobrým doplnkom výživy vo výžive je použitie mäkkého, zmierňujúceho zápalu harmančeka alebo zeleného mierne uvareného čaju. Pri výbere infúzií a bylín by ste mali hľadať alternatívu, ktorá zníži kyslosť žalúdka, pálenie záhy a bolesti brucha. Čajové a citrónové čaje odporúčané na prietrž a iné gastroenterologické ochorenia sú často kontraindikované..

operácie

Účelom operácie je obnoviť anatomickú polohu a normálnu funkciu srdca. Základným princípom je eliminácia prietržových brán a vykonávanie antirefluxnej chirurgie. Uskutočňuje sa to mobilizáciou a uvoľnením spojenia pažeráka a žalúdka do brušnej dutiny, zúžením otvoru pažeráka v pažeráku a vykonaním jedného z typov fundoplikácie, ktorá vám umožní obnoviť dolný zvierač pažeráka, zónu vysokého tlaku v ňom a uhol jeho.

 1. Najbežnejšou operáciou je Nissenova operácia, ktorá navrhla 360 ° fundoplikáciu na liečbu ezofageálnej kýly komplikovanej ezofagitídou. Spočíva vo vytvorení kruhovej manžety z prednej a zadnej steny brucha obalujúcej mobilizovaný abdominálny pažerák, v ktorom je nainštalovaná sonda 30-32F1. Okraje žalúdka sú zošité spolu so stenou pažeráka. Šírka manžety je najmenej 2,5 - 3 cm Pri širokom hernálnom otvore (viac ako 3,5 cm) sa nohy bránice zošívajú spolu za alebo pred pažerák (zadnú alebo prednú crurarafiu) do normálnej veľkosti AML. Aby sa predišlo recidíve prietrže s priemerom viac ako 5 cm, mala by sa crurorafia zosilniť sieťovou protézou vyrobenou z neabsorbovateľného syntetického materiálu.
 2. Nissen-Rossetti fundoplikácia zahŕňa aj 360 ° fundoplikáciu s tým rozdielom, že žalúdočná manžeta nie je pripevnená k bránici (prevencia škytaviek a bolesti počas dýchacích pohybov), ale 1-2 švy sú umiestnené medzi pažerákom a žalúdočnou manžetou na opačnej strane ako sú švy samotnej manžety. (prevencia rozširovania manžety v pozadí žalúdka). Nevýhodou operácií Nissen a Nissen-Rosetti je skrútenie pažeráka pozdĺž osi počas fundusu žalúdka. Tomu sa dá zabrániť úpravou Nissenovej operácie, pri ktorej sa mobilizujú prvé krátke tepny žalúdka, zadná (nepokrytá peritonea) stena kardie a predná a zadná stena fundusu..
 3. Tupetová fundoplikácia spočíva vo vytvorení symetrickej manžety z predných a zadných stien fundusu žalúdka, ktoré obaľujú pažerák o 240 až 270 °, pričom jeho predný povrch zostáva voľný (lokalizácia ľavého nervu vagus). Aplikujte malými rozmermi na spodnú časť žalúdka. Mnoho autorov uprednostňuje tento spôsob fundoplikácie z dôvodu nižšieho počtu dysfágie v skorom pooperačnom období (v porovnaní s operáciou Nissen). Táto výhoda sa v budúcnosti vyrovná kvôli väčšiemu počtu relapsov refluxnej choroby..
 4. Fundoplication by Dor. Zahŕňa to aj čiastočné fundoplikáciu, zatiaľ čo predná stena dna žalúdka je položená pred brušným pažerákom a upevňuje ju na pravú stenu pažeráka. Táto operácia je neúčinná, zriedka sa používa ako nevyhnutné opatrenie, keď nie je možné úplne mobilizovať prechod pažeráka a žalúdka a vykonať ďalšie typy fundoplikácie.
 5. Operácia Cuschieri (1991) - vytvorením jeho ostrého uhla pomocou kruhového väziva pečene, ktorý sa po čiastočnej mobilizácii pupka vykonáva voľným koncom pod brušným segmentom pažeráka a ťahá ho doprava a dopredu (vytvára sa jeho ostrý uhol). Používa sa zriedka kvôli nízkej účinnosti.

Pri kýlách v kombinácii s výrazným skrátením pažeráka (vrodené alebo v dôsledku pažeráka) sú najlepšie výsledky operácie Collis-Nissen. Operácia spočíva v predĺžení brušného pažeráka v dôsledku menšieho zakrivenia žalúdka, po ktorom nasleduje gastrofundorafia (zabalenie novo vytvoreného z menšieho zakrivenia pažeráka do steny dna žalúdka podľa typu Nissenovej fundoplikácie).

Koľko stojí?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych centrách, vo verejných nemocniciach.

Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi. Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Pooperačné obdobie

V prípade nekomplikovaného ochorenia a úspešného laparoskopického chirurgického zákroku neprekračuje pooperačná liečba pacientov štandardné opatrenia (analgézia podľa indikácie, antibiotická profylaxia počas chirurgického zákroku a 1. deň po ňom, konzumácia tekutej stravy od 1 dňa, odstránenie bezpečného odtoku prostredníctvom 12-24 h). Trvanie hospitalizácie - v priemere od 2 do 5 dní.

S rozvojom komplikácií, vhodná terapia. Na vyhodnotenie výsledkov liečby sa odporúča po 3-6 mesiacoch. vykonávať rádiografiu žalúdka, endoskopiu a monitorovanie pH.

predpoveď

V prípade predčasnej diagnózy as chybnou liečebnou taktikou môže hiátová prietrž vyvolať výskyt:

 1. Peptické vredy pažeráka a žalúdka.
 2. Reflexná angína pectoris.
 3. Perforácia pažeráka.
 4. Rôzne formy (erózna, katarálna, ulceratívna) ezofagitídy.
 5. Kĺbová stenóza pažeráka.

U 30% pacientov môže absencia liečby HPOD viesť k rakovine pažeráka. Pri adekvátnej a včasnej liečbe diafragmatických hernií v 80% prípadov sa stav pacientov významne zlepšuje. Choroby prvého stupňa sú úplne vyliečené. Prípady relapsov sú veľmi zriedkavé..

prevencia

Medzi preventívne opatrenia GPOD patrí implementácia jednoduchých pravidiel:

 • dodržiavanie podobných odporúčaní naznačených pri konzervatívnej liečbe;
 • včasné odstránenie chorôb alebo porúch, ktoré môžu viesť k takejto chorobe;
 • pravidelné prechádzky, najmä po jedle;
 • pravidelne sa podrobujú preventívnym vyšetreniam, najmä röntgenovým lúčom.

Prognóza hiátovej prietrže priamo súvisí s tvorbou komplikácií. Po operácii sú relapsy veľmi zriedkavé. Napriek tomu bude potrebné, aby boli pacienti gastroenterológom sledovaní až do konca života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice je výstupok strednej časti disku medzi dvoma stavcami za medzeru medzi nimi. Takéto divertikulum je najčastejšie nasmerované na miechový kanál a stláča korene miechových nervov, ale môže tiež narušiť krvný obeh v mieche samotnej.
Ako sa u detí prejavuje ingvinická prietržTento proces je spojený s tvorbou a vyčnievaním intraperitoneálneho obsahu špeciálnym kanálom umiestneným v slabinách.
Medzistavcová prietrž je iba jednou z možných príčin znecitlivenia dolných končatín. Táto možnosť je však najnebezpečnejšia. Pri bedrovej chrbtici sa najčastejšie vyskytuje prietrž, ktorá spôsobuje nepríjemný príznak, ako je znecitlivenie nohy..