loader

Biela línia prietrže

Tento výraz sa vzťahuje na strednú časť brucha, v ktorej sa môže vytvárať medzera medzi svalmi a cez ňu sa vydúvajú orgány. Kýla bielej línie brucha je diagnostikovaná u mužov aj u žien a má lekársky názov preperitoneálny lipóm, ktorý sa vyznačuje vyčnievaním cez brušné svaly orgánov a vyžaduje odstránenie. Tvorba medzier vo svaly konečníka v lise je spojená s anatomickými vlastnosťami ľudského tela.

Čo je kýla bielej línie brucha

Toto je proces vyčnievania herniálneho vaku, predperitoneálneho tkaniva cez štrbinový priestor, ktorý vytvoril divergenciu bielej línie brucha. Podľa ICD-10 je toto ochorenie klasifikované v časti ako „K43 - Kýla prednej brušnej steny“. Pri tejto forme ochorenia osoba trpí nádorovým výbežkom, ktorý je lokalizovaný na prednej brušnej stene. Ochorenie je sprevádzané dyspeptickými poruchami, bolesťou a nasledujúcimi príznakmi:

príznaky

V prvých štádiách vývoja choroby nemusia byť žiadne zjavné príznaky, nedochádza k zhoršovaniu zdravotných alebo vizuálnych prejavov, kvalita života zostáva na rovnakej úrovni. V nasledujúcich fázach sa prejavujú menšie bolesti, ktoré sú lokalizované v hornej časti brucha, vyskytujú sa spravidla so silným sklonom a svalovým napätím. Pravidelné bolesti sa objavujú v dôsledku niekoľkých faktorov:

 1. Keď nastane svalové napätie, nastane kompresia nervov parietálneho pobrušnice.
 2. Tráviace orgány sa dostali do medzery, ktorá sa vytvorila, a dochádza k ich porušovaniu. Tento faktor predstavuje hrozbu pre ľudský život a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. V vyzrážaných orgánoch dochádza k narušeniu krvného zásobovania, rozvíja sa peritonitída a môže sa prejaviť nekróza..
 3. Žalúdok je napnutý omentom, ktoré ho môže premiestniť z miesta. Z tohto dôvodu sa v bruchu vytvárajú nepochopiteľné pocity, po jedle sa zaznamenávajú menšie príznaky bolesti.

Kýla je často sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, nedostatkom chuti do jedla a zápchou. Pri stanovovaní diagnózy by mal lekár vylúčiť choroby tráviaceho traktu a potvrdiť prietrž. Epigastrické formy choroby sú zovreté dokonca, majú malú veľkosť, často sa mýlia kvôli symptómom črevnej choroby. Je dôležité začať liečiť výčnelok v počiatočných fázach, aby sa minimalizovali možné komplikácie..

Medzi ženami

Medzi príznakmi u mužov a dievčat nie sú žiadne jasné rodové rozdiely. V niektorých prípadoch sa choroba prejavuje iba vo forme výčnelku, ktorý je charakteristický pre prvé štádiá vývoja patológie. Potom sa objavia bolestivé pocity, ktoré sa počas námahy, počas aktívnych pohybov zosilňujú. Povaha bolesti sa môže meniť: ostrá, ťažná, nudná, predĺžená alebo paroxyzmálna. U žien a mužov je toto ochorenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť inej povahy;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • škytavka, pálenie záhy, grganie;
 • bolesť po jedle.

Keď kýla postupuje, zaznamenávajú sa tieto príznaky:

 • bolesť je pre pacienta silnejšia a neznesiteľná;
 • pretrvávajúce zvracanie
 • krv sa objaví v stolici;
 • narovnať výčnelok je nemožné.

Príčiny vyčnievania brucha

Hlavným dôvodom vzniku preperitoneálnych lipómov je slabosť spojivových tkanív. K ich zoslabeniu dochádza pozdĺž stredovej línie brucha, pričom sa svaly rozchádzajú a vytvára sa otvor (medzera), cez ktorý dochádza k vyčnievaniu. Pacientovi v tejto situácii je diagnostikovaná diastáza svalov rekta abdominis. Expanzia predperitoneálneho vlákna môže dosiahnuť šírku 10 cm. Medzi ďalšie faktory patria nasledujúce faktory:

 • silná fyzická námaha;
 • častá zápcha;
 • obezita;
 • tehotenstva;
 • pooperačné jazvy;
 • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
 • ascit (peritoneálna kvapka);
 • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
 • vrodená predispozícia.

Defekt aponeurózy vedie k vzniku 2 hlavných typov patológie, ktoré závisia od lokalizácie. Toto ochorenie je rozdelené na priamo prietrže bielej línie a pupočníka. Posledne menované sú vytvorené v blízkosti pupočného prstenca, môžu byť umiestnené nižšie, vyššie, vľavo alebo vpravo od pupku. Kýla bielej línie je vždy vyššia. Malo by sa rozlíšiť v samostatnej skupine možnosti ventrálnej patológie.

Vyskytuje sa po operácii v mieste jazvy. Tento typ prietrže sa vyznačuje výstupkom počas napínania a vo vodorovnej polohe nie je viditeľný. Rozlišujú sa tieto typy ventrálnej prietrže:

 • malý - nemení štruktúru brucha, je viditeľný iba pri napätí;
 • uprostred - vypĺňa jednu z častí brušnej steny;
 • rozsiahle - umiestnené po celej prednej stene;
 • obr - nachádza sa hneď na niekoľkých miestach brušnej steny.

Etapy vývoja choroby

Existujú 3 hlavné stupne rastu výčnelkov: preperitoneálny lipóm, počiatočné štádium, konečná tvorba. Takmer vždy sú patológie veľké a obzvlášť veľké. Niekedy sa proces môže zastaviť na vytvorenom lipóme bez ďalšieho progresu. V medicíne sa rozlišujú tieto štádiá patologického rastu:

 1. V prvom stupni preperitoneálne vlákno prechádza štrbinovým defektom v šľachových vláknach. Herniový vak sa začína tvoriť, keď časť tenkého čreva alebo omentum preniká.
 2. Keď sa prietrž už vytvorila v druhej fáze, zaznamenajú sa všetky klasické prejavy patológie: zvracanie, vak s obsahom prietrže.
 3. V konečnom štádiu sa patológia stanoví vizuálne a pri pohmate. Presmerovanie už nie je možné, pretože je nebezpečné.

Čo je nebezpečné prietrž

Skutočnou hrozbou pre človeka sú okrem samotnej patológie aj jej komplikácie. To vedie k veľkému počtu nepríjemných symptómov. V niektorých prípadoch je bolesť taká silná, že pacient dostáva bolesťový šok. Medzi najnebezpečnejšie následky prietrže patria:

 • peritonitídy;
 • obštrukcia čriev;
 • nekróza;
 • porušenie.

Posledný dôsledok sa vyvíja v posledných fázach vývoja divergencie vlákien a tvorby výbežku. K poraneniu prietrže dochádza, keď sú patologické zmeny viditeľné pri normálnom vzhľade. Podľa lekárskych štatistík je 1 z 10 prípadov vývoja choroby sprevádzaná touto komplikáciou. Dokonca aj pri absencii negatívnych príznakov vyčnievania by sme si mali pamätať na možnosť porušenia, ktoré by mohlo spôsobiť zastavenie prívodu krvi do orgánu vytlačeného do prietrže a rozvoj peritonitídy..

diagnostika

Hlavnou metódou diagnostiky je počiatočné vyšetrenie pacienta chirurgom. Špecialista na prehmatanie výčnelku zbiera anamnézu. Na stanovenie diagnózy sa môžu použiť aj inštrumentálne techniky. Potreba týchto účinkov so zjavným vývojom patológie je nevyhnutná na určenie štádia choroby, charakteristických rysov, ktoré orgány spadli do vaku. Okrem inšpekcie možno predpísať aj tieto štúdie:

 • Ultrazvuk tvorby prietrže;
 • gastroskopia;
 • herniografia s kontrastom;
 • röntgenové vyšetrenie duodena a žalúdka;
 • CT vyšetrenie brucha.

liečba

Najúčinnejšou liečebnou technikou je chirurgický zákrok. Iba táto metóda poskytuje 100% výsledok, pri ktorom je najmenšia pravdepodobnosť recidívy. Ak sú patológie identifikované v skoršom štádiu, môžu sa použiť niektoré metódy, ktoré inhibujú rozvoj patológie a pomáhajú predchádzať závažným komplikáciám. Tie obsahujú:

 • prevencia fyzickej námahy;
 • strava;
 • použitie bandáže.

Liečba bez chirurgického zákroku

Tento smer liečby je povolený iba vtedy, ak sú praskliny aponeurózy veľmi malé a lipóm je malý, nedochádza k zovretiu. Lieky nedávajú požadovaný účinok pri viacnásobných prietržoch a silnej divergencii vlákien bielej línie. Existuje možnosť, že lekár ju bude môcť jednoducho opraviť v počiatočnom štádiu lipómu. Potom musíte nosiť obväz, špeciálne spodné prádlo na nejaký čas, budete potrebovať terapeutickú masáž, ktorú by mal vykonať špecialista na odstránenie diastázy.

obväz

Tento liek sa odporúča používať po znížení lipómu, chirurgickom zákroku na zníženie tlaku na peritoneálnu stenu, prevencii recidívy. Bez chirurgického zákroku, plastického chirurgického zákroku na stene, odstránenia herniálnych otvorov, nosenia bandáže nebude mať žiadny terapeutický účinok. Zariadenie je potrebné nosiť najmenej 3 - 6 mesiacov po operácii, ale na prevenciu nezrovnalostí v vláknach šľachy sa odporúča používať obväz na celý život.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Hlavnou možnosťou chirurgického odstránenia výčnelku je hernioplastika. Existujú dva typy operácií:

 1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

Pooperačné zotavenie

Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
 • dlhé a časté prechádzky po ulici;
 • fajčenie je zakázané.

Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy. Ak človek získal prietrž pri ťažkej produkcii, potom ju bude musieť zmeniť na ľahšiu. Celý proces regenerácie trvá 2 až 3 týždne.

diéta

Nejde o metódu liečby herniálneho výčnelku, preto je potrebná špeciálna strava na zníženie rýchlosti rozvoja patológie, zníženie pravdepodobnosti štípania v pooperačnom období. Musíte jesť často, ale v malých porciách. Posledná dávka by mala byť 3 hodiny pred spaním. Je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať spotrebu týchto výrobkov:

 • paradajky
 • špargľa;
 • orechy
 • hrach;
 • fazuľa;
 • korenené vyprážané jedlá;
 • čokoláda;
 • maslo;
 • polotovary, konzervované potraviny, hranolky;
 • nadúvanie potravín.

predpoveď

Nebezpečenstvom pre ľudský život nie je ani tak prítomnosť diastázy (oslabenie brušných svalov), ale vznik komplikácií pri absencii liečby. Pri racionálnej a včasnej terapii kýly bielej línie je prognóza vždy priaznivá. Recidíva a jej pravdepodobnosť je určená výberom metódy hernioplastiky alebo laparoskopie, spôsobu života osoby, ktorý vedie v pooperačnom období av budúcnosti.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju patológie, je potrebné vykonať kroky, ktoré budú zamerané na posilnenie brušných svalov, treba sa vyhnúť faktorom, ktoré môžu spôsobiť výčnelok. Pravdepodobnosť vzniku choroby môžete znížiť pomocou týchto odporúčaní:

 • pri obezite je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť;
 • posilňovaním brušných svalov;
 • počas tehotenstva noste obväz, ktorý zabráni poraneniu šliach, brušných svalov;
 • správna výživa;
 • pri práci s veľkými váhami v telocvični musíte použiť špeciálne pásy.

Známky kýly bielej línie brucha

Brušná prietrž

Abdominálna hernia je veľmi časté ochorenie. Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na vek a pohlavie. Táto patológia sa u mnohých cicavcov vyvíja v dôsledku oslabenia svalov a spojivového tkaniva brušnej steny. Preto tí, ktorí majú domáce zvieratá, mohli vidieť brucho na bruchu mačiatka alebo psa. Prečo sa vyskytuje prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

príčiny

Brušná stena je zložitá anatomická štruktúra tvorená hlavne spojivovým a svalovým tkanivom. Jeho funkciou je udržiavanie vnútorných orgánov v brušnej dutine. Vyvíja sa určitá rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a odporom brušnej steny. Niekedy je táto rovnováha narušená a vnútorné orgány začínajú opúšťať brušnú dutinu cez slabé miesta pod kožou, vytvára sa prietrž brucha, ktorej fotografia alebo vzhľad výrečne naznačuje prítomnosť choroby. Zmätenie s inou patológiou je takmer nemožné.

Príčiny kýly sú:

 • dedičná alebo získaná slabosť brušnej steny;
 • choroby spojivového tkaniva;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • predĺžený pôst;
 • obezita;
 • ascites;
 • tehotenstva;
 • fyzické prepätie;
 • pokusy pri pôrode;
 • chronický kašeľ;
 • zápcha
 • zdvíhať závažia.

Zranenia a pooperačné jazvy môžu tiež prispieť k rozvoju prietrže. Hernia sa môže objaviť v dôsledku chirurgického zákroku v prípade chýb pri šití chirurgickej rany. Preto faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj kýly, sú často pooperačné následky, najmä ak majú hnisavú povahu. Príčinou vnútornej hernie sú anomálie embryonálneho vývoja a chronická perivisceritída.

Druhy brušnej prietrže

V závislosti od toho, ako slabá je prietrž, ktorá nie je schopná odolať vnútrobrušnému tlaku, umožnila vnútorným orgánom ísť za brušnú stenu, rozlišujú sa nasledujúce typy prietrží brucha:

 • Inguinálna kýla - patologický výčnelok orgánov pod kožu prostredníctvom oslabených svalov v slabinách. Najčastejšie sa vyskytujú v lekárskej praxi. Tento typ kýly sa spravidla vzťahuje na mužov vo veku 40 rokov. V tomto prípade môže muž presahovať hranice spermatickej šnúry alebo slučky čreva, u žien - maternice, vaječníkov alebo močového mechúra..
 • Perineálne - nachádza sa v panvovej dlážke s výstupkom pod kožou. Pri prechode svalovým tkanivom môže prietrž vyčnievať do prednej steny konečníka alebo vagíny, perineálnej fosílie alebo spodnej časti vonkajších stydkých pyskov. Tento typ prietrže je najčastejšie diagnostikovaný u žien..
 • Kýly bielej línie brucha - výstup z omentum a iných vnútorných orgánov pobrušnice za otvorom cez otvor, ktorý sa tvorí pozdĺž stredovej čiary brucha. Patológia pochádza z pubis a prechádza pupkom do oblasti hrudníka. Toto ochorenie je zriedkavo asymptomatické..
 • Femoral - vyskytujú sa u žien od 30 rokov. Takáto kýla dosahuje pôsobivú veľkosť, hoci je menej pravdepodobné, že bude porušená. Vo väčšine prípadov je jeho obsahom omentum alebo slučka čreva. Faktormi vyvolávajúcimi femorálnu prietrž sú nadmerná fyzická námaha, tehotenstvo a chronická zápcha.
 • Pupočníkové - vyskytujú sa, keď vnútorné orgány opúšťajú brušnú dutinu za pupočníkovým krúžkom. Príčinou tejto patológie je zníženie tonusu brušných svalov. Pupočná prietrž je pomerne zriedkavá a prevažne u žien, častejšie u žien, ktoré rodia.
 • Bočné - môže sa objaviť vo vaginálnej oblasti av prípade zranenia - kdekoľvek. Príčinou ich výskytu je obezita, porušenie inervácie svalov, zápalové procesy. Tuk prenikajúci do otvorov krvných ciev prispieva k ich expanzii, ktorá vám umožňuje vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj tvorby prietrže..
 • Miecha - sú vrodená anomálie. V tomto prípade stavce nie sú schopné uzavrieť sa v mieste spinálnych procesov, čím sa vytvorí medzera. Miecha s membránami preniká do nej. Ak je príliš veľa konglomerátnych stavcov, choroba bude vážna.

Známky prietrže brucha

Klinika kýly brucha je nešpecifická, je však úplne rozpoznateľná. Pri určovaní prietrže brucha je najzreteľnejším príznakom choroby bolesť, ktorá je sprevádzaná praskajúcim pocitom. Môžu sa tiež vyskytnúť kŕče, ktoré sa líšia závažnosťou a frekvenciou.

Bolestivosť sa môže objaviť iba pri fyzickej námahe, po ktorej sa trochu upokojí. Často sa obávali zápchy, nevoľnosti a zvracania. Vyzerajúca hernia je pre pacienta jasne viditeľná a na začiatku môže zmiznúť, keď je telo v horizontálnej polohe.

Najzreteľnejšími príznakmi a príznakmi choroby sú bolesti a vystupovanie. Preto otázka, ako určiť prietrž brucha, nie je nijako zvlášť zložitá. Túto diagnózu často robia sami pacienti..

Patologický opuch v skorých štádiách vyčnieva viac s napätím, kašľom, kýchaním a môže v pokoji zmiznúť. Neskôr, keď sa prietržná brána ďalej rozširuje, prietrž sa výrazne zväčšuje, hrozí jej porušenie a vznik rôznych komplikácií. Akákoľvek kýla sa preto považuje za nebezpečnú a vyžaduje si ošetrenie.

Diagnóza choroby

V prípade podozrenia na prietrž je veľmi dôležitá podrobná diagnóza, ktorú je možné dosiahnuť iba komplexným vyšetrením tela. V takom prípade bude potrebné röntgenové vyšetrenie močového mechúra, hrudníka, gastrointestinálneho traktu a pečene. Procedúra sa vykonáva pomocou bária, ktoré umožňuje na obrázku vidieť umiestnenie prietrže.

Ak došlo k posunu tenkého čreva, potom tento symptóm naznačuje vývoj kýly. Okrem toho je možné predpísať diferenciálnu diagnostiku alebo irigoskopiu.

Ultrazvuk je tiež efektívna metóda vyšetrenia. S ním môžete rozlíšiť neredukovateľné výčnelky od benígnych a lymfatických uzlín v oblasti trieslovín. Ultrazvuk vám umožňuje študovať anatómiu dutiny, v ktorej sa nachádza prietrž, a naplánovať vhodný spôsob odstránenia.

Počítačová tomografia umožňuje s veľkou presnosťou rozpoznať povahu a veľkosť defektu.

Možné komplikácie prietrže

Hlavné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje prietrž brucha, je porušenie. Tento stav sa môže vyskytnúť, keď črevná slučka vstúpi do herniálneho vaku. Proces porušovania je spojený so sťahom brušných svalov, čo pomáha znižovať herniálny kruh. Nakoniec dochádza k zhoršeniu krvného obehu, na pozadí ktorého sa môže tvoriť črevná nekróza - smrť tkaniva. Pri porušení prietrže sú možné nasledujúce komplikácie:

 • silná intoxikácia tela;
 • obštrukcia čriev;
 • peritonitída - zápalový proces v brušnej dutine;
 • poškodená oblička a pečeň.

Ako liečiť prietrž brucha

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa prietrž hodí na konzervatívnu liečbu a korekciu fyzioterapiou a masážou. Častejšie vyžaduje chirurgický zákrok. A ak už došlo k porušeniu životne dôležitých vnútorných orgánov, potom sa operácia uskutoční v naliehavom prípade.

Výber chirurgických metód na odstránenie prietrže je dnes pomerne široký. V závislosti od typu kýly a technickej náročnosti operácie môže lekár odporučiť otvorenú alebo laparoskopickú hernioplastiku metódou napínania alebo implantácie sieťového implantátu na uzavretie prietrže.

Existujú kategórie pacientov, u ktorých je chirurgický zákrok kontraindikovaný alebo predpísaný iba v naliehavých prípadoch, keď riziko spojené s komplikáciami prietrže výrazne prevyšuje riziká chirurgického zákroku. Medzi takéto pacientky patria deti mladšie ako 1 rok, tehotné ženy, ľudia trpiaci chronickými alebo infekčnými chorobami, choroby spojené s metabolickými poruchami, ako je cukrovka.

Ak je vývoj prietrže brucha spojený s celkovým oslabeným stavom spojivového alebo svalového tkaniva, potom operácia nezaručuje, potom sa kýla po chvíli objaví znova, ale v inej oblasti. Preto sa všetkým pacientom odporúčajú preventívne opatrenia na posilnenie brušnej tlače, výživy a úpravy životného štýlu.

Hernia Odstránenie chirurgie

Bez ohľadu na to, ako ľahko sa môže zdať situácia s herniou, jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s takýmto problémom, je operácia. Podobné patológie samy o sebe nezmiznú. Časom sa množstvo výbežkov iba zvyšuje a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život.

Navyše, ak je prietrž v tele príliš dlho, dochádza k deformácii susedných tkanív. A to zase môže mať priamy vplyv na výsledok aj po operácii. Ani špeciálna bandáž a redukcia nie sú schopné vyriešiť problémy s herniou. Nosenie pomocného obväzu nezníži pravdepodobnosť zranenia.

Existuje iba jediný typ prietrže, ktorý môže zmiznúť sám - pupočná kýla u dieťaťa mladšieho ako päť rokov. V iných prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutný..

Pri prvom podozrení na herniu by ste sa mali okamžite spojiť s odborníkom. Čím skôr je pacient operovaný, tým väčšia je šanca na ľahké uzdravenie bez komplikácií. Hneď ako bude diagnóza potvrdená, pacient bude musieť podstúpiť ďalšie vyšetrenie vrátane vykonania testov. Tieto opatrenia sú potrebné na vyhodnotenie celkového stavu ľudského zdravia. Detailná analýza všetkých ukazovateľov pacienta a prítomnosť sprievodných ochorení umožňuje chirurgovi určiť vhodnú možnosť liečby prispôsobenú charakteristikám tela konkrétnej osoby..

Predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 • krvný test (biochemický a klinický);
 • krv na RW;
 • HIV test
 • analýza hepatitídy;
 • krvná skupina;
 • Analýza moču;
 • rentgén hrude;
 • EKG;
 • vyšetrenie gynekológa alebo andológa;
 • názor terapeuta.

Moderné možnosti medicíny sú jednoducho úžasné. Dnes sa prietrž hernie vykonáva menej traumatickým spôsobom pomocou laparoskopie. V zodpovedajúcej oblasti tela chirurg robí malé rezy, do ktorých je zavedená laparoskopia, spolu s potrebnými nástrojmi. Toto zariadenie umožňuje lekárovi kontrolovať každú akciu na monitore a prítomnosť miniatúrnych chirurgických nástrojov vám umožňuje odstrániť prietrž bez poškodenia okolitých tkanív.

Počas operácie sa na kýlu, ktorá je vyrobená z pletiva, umiestni zvláštna náplasť. Následne rastie do tkaniva, ktoré v budúcnosti zabráni vzniku prietrže. Percento opakovaných hernií je v tomto prípade minimálne.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. To všetko závisí od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Chirurgovia však prijímajú intravenóznu anestéziu, pretože v tomto prípade sú všetky svaly pacienta uvoľnené. To lekárovi uľahčí vykonávanie potrebných manipulácií. V lokálnej anestézii je pacient v strese, čo iba zhoršuje chirurgický proces, čo môže negatívne ovplyvniť výsledok po operácii..

Trvanie operácie je 1,5 - 2 hodiny. Okrem toho pacient po operácii nestráca schopnosť samostatne sa pohybovať a za deň už môže ísť domov.

Kýlová profylaxia

Hlavnou príčinou prietrže v bruchu je slabosť spojivového tkaniva. Podobné komplikácie sa vyskytujú po chirurgickom zákroku, najmä ak je človek obézny. Ľudia, ktorí museli podstúpiť operáciu brucha v brušnej dutine, by mali dodržiavať tieto odporúčania: 2 mesiace po operácii sa uistite, že budete mať kýlu elastický obväz, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a nakloneniu tela, nezdvíhajte viac ako 8 kg..

Až do určitého okamihu človek nesmie mať ani podozrenie na prítomnosť prietrže v tele. Ale skôr alebo neskôr bude výčnelok viditeľný pri svalovom napätí alebo tlaku. Dokonca aj pokojná prietrž môže spôsobiť komplikácie, ak dôjde k jej porušeniu, ktoré je spôsobené stlačením krvných ciev. Iba pár hodín zlého krvného obehu môže viesť k rozvoju gangrény. Jediným riešením v tejto situácii je iba chirurgický zákrok. Ak chcete odstrániť také vážne zdravotné problémy, mali by ste uvažovať o prevencii tejto choroby. Hlavné je vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu zdvíhaním závaží. Je veľmi dôležité normalizovať stolicu, pretože zápcha často vyvoláva výskyt prietrže. Ak sa zaznamená porušenie gastrointestinálneho traktu, potom špeciálna strava bohatá na vlákninu pomôže obnoviť jej funkciu. V takom prípade musíte vždy sledovať svoju váhu a udržiavať telesné ukazovatele v prijateľných medziach.

Nezabudnite na telesnú výchovu. Natiahnutá a oslabená brušná stena je častou príčinou brušnej prietrže. Svaly sa však môžu posilňovať pomocou špeciálnych cvikov, najmä tlače a cvičenia „bicykla“. Denné cvičenie 7-10 minút prinesie dobré výsledky a zvýši svalový tonus brucha. Mali by ste sa tiež usilovať o posilnenie svalového tkaniva panvového dna. Na tento účel je potrebné relaxovať a potom namáhať svaly análneho priechodu.

Aby sa predišlo vzniku prietrže, je potrebné včas liečiť choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prechladnutie sprevádzané kašľom;
 • pľúcne problémy
 • chronická zápcha;
 • urologické ochorenie so zníženým močením.

Počas narodenia dieťaťa by mala žena jesť správne, aby sa predišlo zápche. Nezasahujte do kondície. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a zlepšiť prietok krvi..

Aby sa minimalizoval výskyt prietrže u novonarodeného dieťaťa, je potrebné v prvých dňoch jeho života zabezpečiť náležitú starostlivosť o pupok a obviazať pupočnú šnúru. Musíte dieťa kŕmiť podľa režimu, čím sa vylučuje možnosť prejedania. Ak máte zápchu, nezabudnite skontrolovať drobky a urobiť určité úpravy. Odporúča sa, aby sa bábätka ukladali trikrát denne na brucho, čo pomáha posilňovať brušné svaly. Je nežiaduce batoľatá batoľatá a často hádzať.

Príznaky a príčiny kýly bielej línie

Kýla bielej línie brucha je vyčnievanie brušných orgánov defektmi v aponeuróze, ktorá sa nachádza v strede brušnej tlače. Patológia sa vyvíja u pacientov rôznych skupín, najčastejšie sa však diagnostikuje u mladých mužov s nadváhou alebo po operácii na tomto mieste. K vývoju ochorenia dochádza pomaly a najčastejšie je asymptomatický. Tvorba prietrže začína prenikaním tukového tkaniva cez praskliny aponeurózy. Až potom sa objaví výčnelok pobrušnice a výskyt pravej prietrže, ktorá môže najčastejšie obsahovať steny žalúdka, čreva a ďalšie vnútorné orgány. Odstránenie prietrže bielej línie brucha je možné iba pri chirurgickom zákroku. Iné ošetrenia sú neúčinné a dokonca nebezpečné..

Patologické vlastnosti

Kýla bielej línie brucha predstavuje 3 až 12% všetkých prípadov výskytu takejto choroby. U mužov sa tieto kýly vyskytujú najčastejšie. Platí to najmä o silnejšom sexe, ktoré trpí nadváhou a veľkým množstvom tuku v pobrušnici. U malých detí sa táto formácia zriedkavo objavuje, hlavne v dôsledku slabosti brušnej steny alebo vývojových abnormalít..

Biela čiara brucha je tvorená vláknitými vláknami svalov rekta, ktoré sú tesne pri sebe. Jeho šírka je asi 10-25 mm a šírka pod pupkom môže dosahovať len niekoľko milimetrov.

Kýla bielej línie brucha sa vyvinie, ak dôjde k divergencii zväzkov aponeurózy a vyčnievaniu vnútorných orgánov prostredníctvom tejto poruchy. V takom prípade môže tento rozdiel dosiahnuť významnú veľkosť. Herniové brány môžu mať iný tvar, ale najčastejšie sú dosť úzke. Ak je oblasť tejto brány malá, existuje zvýšené riziko zovretia prietrže.

Príčiny vývoja choroby

Príčinou patológie je porucha spojivového tkaniva. Faktom je, že je vyčerpaný a expandovaný, čo spôsobuje výskyt štrbinových otvorov. U detí je hlavným faktorom rozvoja vzdelania fyziologická hypoplázia aponeurózy.

Príčinou patológie je porucha spojivového tkaniva. Faktom je, že je vyčerpaný a expandovaný, a to spôsobuje výskyt štrbinových otvorov. U detí je hlavným faktorom rozvoja vzdelávania fyziologický nedostatočný rozvoj a slabosť aponeurózy..

Vo všeobecnosti by hlavné dôvody, ktoré majú negatívny vplyv na stav spojivových tkanív bielej línie brucha, mali zahŕňať:

 • dedičná predispozícia;
 • poranenia brucha;
 • nadmerná telesná hmotnosť;
 • operácia brucha.

Je potrebné poznamenať, že faktorom rozvoja choroby nie je vždy oslabenie svalov a tkanív brucha. V niektorých prípadoch sa prietrž vyskytuje v dôsledku zvýšeného intraperitoneálneho tlaku. K tomu dochádza pri:

 • chronická zápcha;
 • tehotenstvo
 • vážne prirodzené narodenie;
 • zdvíhať závažia;
 • fyzický stres;
 • ťažký kašeľ;
 • ťažkosti s močením;
 • silné a dlhotrvajúce plač u dojčiat.

Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja u mužov mladších ako 30 rokov a u žien vo veku 40 - 50 rokov, ale môže postihnúť aj ženy..

Vzdelanie môže byť nadradené. V tomto prípade sa kýla vyskytuje nad pupkom. Tvorí sa v 80% prípadov. Periupikálne kýly sa nachádzajú neďaleko pupku a pozorujú sa v 18% prípadov prietrže bielo-bielej línie brucha. Najzriedkavejšie sú pupočné kýly, ktoré sú diagnostikované iba v 2% všetkých prípadov.

Príznaky choroby

Pri vývoji kýly bielej línie brucha nemusia príznaky pacienta dlho obťažovať. Hlavným príznakom patológie je výskyt hrčiek v tejto oblasti, počas ktorých sa často objavujú nepríjemné pocity a dokonca aj bolesť. V niektorých prípadoch je útvar korigovaný a tiež zmizne v horizontálnej polohe na chrbte. Ak sa tak nestane, kýla sa nazýva nenapraviteľná a existuje vysoké riziko porušenia.

Medzi hlavné príznaky nekomplikovanej prietrže patria:

 1. Nevoľnosť, ktorá nesúvisí s nepresnosťou potravín. V niektorých prípadoch sa stáva zvracanie.
 2. Prítomnosť bolestivých alebo bezbolestných miernych výčnelkov v brušnej bielej línii.
 3. Tvorba svalového napätia pozdĺž stredovej čiary.
 4. Bolesť v bruchu, ktorá sa vyskytuje najčastejšie po jedle.
 5. Výskyt bolesti a nepohodlia pri chôdzi, náhle pohyby, ohyby alebo zákruty.
 6. Príznaky, ako je škytavka, pálenie záhy alebo pleskanie.
 7. Na palpácii v oblasti bielej čiary je zreteľne cítiť dieru, ktorá sa nazýva kýlová brána.

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha sa k vyššie uvedeným príznakom môže pridať:

 • zvracanie neustále mučí;
 • prítomnosť krvi vo výkaloch;
 • bolesť brucha je stále prítomná a stáva sa neznesiteľnou;
 • bolestivá prietrž.

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pri chirurgickom zákroku. Táto podmienka nastane, ak je obsah prietrže komprimovaný bránou prietrže. V tomto ohľade osoba neustále pociťuje bolesť, preto je potrebné okamžité odstránenie patológie.

diagnostika

Ak chcete diagnostikovať patológiu, musíte kontaktovať chirurga. Okrem vizuálneho vyšetrenia pacienta, odobratia anamnézy a pohmatu brucha je možné predpísať ďalšie vyšetrenie. Medzi najúčinnejšie metódy diagnostikovania choroby patria:

 • RTG žalúdka a dvanástnika s kontrastom;
 • ultrazvuk
 • gastroskopia;
 • počítačová tomografia brucha.

Diagnóza zvyčajne nie je náročná, postačuje jednoduché vyšetrenie lekárom. Kýla je zreteľne viditeľná, je zrejmá, rovnako ako obsah kýly. V ťažkých situáciách sa vykonávajú ďalšie metódy. Pri porušení je diagnóza minimalizovaná, pretože sa týka života pacienta.

Liečba chorôb

Keď sa objaví prietrž bielej línie brucha, liečba sa obmedzí iba na operáciu s plastovou bránkou prietrže. Toto je najlepší spôsob, ako problém vyriešiť a raz a navždy zabudnúť na chorobu. Moderná chirurgia ponúka niekoľko typov chirurgických korekcií prietrže, z ktorých každá má množstvo výhod a je predpísaná podľa určitých indikácií. Medzi nimi:

 1. Použitie syntetického pletiva. Defekt aponeurózy sa koriguje pomocou špeciálnej sieťky, ktorá je vyrobená z netoxických a hypoalergénnych materiálov. Najskôr sa uskutoční excízia defektu svalu konečníka, potom sa otvor uzavrie špeciálnou sieťou. Riziko recidívy patológie je teda minimálne. Sieťka môže byť vyrobená z materiálu, ktorý je úplne absorbovateľný a môže byť konzervovaný, postupne znečistený textíliami. Otázka použitia takého pomocného predmetu sa vyrieši po vyhodnotení stavu svalov pacienta. Preto sa toto rozhodnutie najčastejšie prijíma počas operácie.
 2. Použitie tkaniva pacienta. Táto operácia spočíva v odstránení svalovej diastázy a prišití kýlovej brány. Hlavnou nevýhodou je vysoké riziko relapsu.
 3. Chránená hernia bielej línie brucha sa lieči chirurgicky a môže zahŕňať veľkú plochu resekcie..

Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať chirurgický zákrok, ktorého výber závisí od individuálnych charakteristík pacienta a priebehu choroby. Tieto metódy zahŕňajú:

 • otvorená prevádzka. Spočíva v zhotovení výrezu, ktorého dĺžka zodpovedá veľkosti výčnelku. Táto metóda sa zriedka vykonáva kvôli dlhodobej pooperačnej starostlivosti a pravdepodobnosti komplikácií;
 • laparoskopická operácia. Pri použití tejto metódy sa uskutočnia tri malé vpichy, prostredníctvom ktorých sa zavedú prístroje a video dohľad;
 • predperitoneálna chirurgia. Vykonáva sa prostredníctvom malých vpichov pomocou špeciálnych nástrojov a video sledovania. Rozdiel medzi touto metódou je nedostatočná penetrácia do brušnej dutiny. K odlupovaniu pobrušnice dochádza zavedením balónika disektora plynu.

Liečba kýly nie je možná bez chirurgického zákroku. Existujú metódy, ktoré pomáhajú spomaľovať rozvoj patológie, ale skôr alebo neskôr dôjde k porušeniu prietrže. Medzi konzervatívne metódy patrí bandáž, ktorá spomaľuje proces rozširovania defektu. Môže sa však stať náhradou za chirurgický zákrok iba vtedy, ak je takýto pacient kontraindikovaný. Chirurgická liečba prietrže je kontraindikovaná:

 • počas tehotenstva;
 • s ťažkou kardiovaskulárnou patológiou;
 • ak je v tele akútne zameranie infekcie;
 • pacienti s rakovinou;
 • ľudia trpiaci zlyhaním obličiek a pečene.

Ak chirurgický zákrok nie je možný, jediným spôsobom, ako zmierniť bolesť, je vziať antispazmodické lieky - eliminujú svalové napätie a obsah „ide“ do brušnej dutiny. Užívanie liekov proti bolesti môže narušiť klinický obraz, skomplikovať diagnostiku porušenia. Nebudú však zmierňovať hlavný problém, ale iba zlepšia stav. Preto v prípade, že neexistujú kontraindikácie, odporúča sa súhlasiť s chirurgickou liečbou.

Ako sa neodporúča liečiť prietrž

Použitie ortézy pomáha oslabovať svaly a šľachy brucha. Preto po určitom čase nosenia bude biela čiara brucha oslabovať, čo zvyšuje výčnelok, a to zvyšuje pravdepodobnosť zovretia vnútorných orgánov. Takéto vzdelanie spôsobuje silnú bolesť, ktorá nemá zmysel vydržať.

Ľudové liečivá na liečenie patológie sa môžu použiť iba na zlepšenie funkcie čriev, aby sa zabránilo zápche, a tiež ako prostriedok na zníženie tvorby plynov. Ich použitie na zníženie vydutia alebo nadmerného rastu tkaniva je nielen neúčinné, ale tiež nebezpečné pre zdravie.

Malo by sa vykonávať cvičenie, aby sa zabránilo výskytu prietrže. Ak sa choroba stále cítila, fyzická aktivita môže situáciu len prehĺbiť. V tomto prípade je potrebný iba chirurgický zákrok..

Špeciálna strava

Zavedenie špeciálnej stravy nevylúči úplne herniálnu formáciu, umožní však minimalizovať riziko jej porušenia. Okrem toho, ak sa niektoré výrobky opustia, vývoj patológie sa objaví pomalšie..

Z stravy sa odporúča vylúčiť mastné mliečne výrobky, špargľu, hrach, fazuľa, korenené a údené potraviny, čokoládu, rýchle občerstvenie a ďalšie výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie, kvasenie a zápchu. Ich použitie zvyšuje vnútrobrušný tlak, čo je jedným z dôvodov vzniku a zväčšenia prietrže.

Je optimálne brať jedlo v malých porciách 5-6 krát denne, večera by nemala byť neskôr ako 3-4 hodiny pred spaním. V tomto prípade sa plyny nebudú hromadiť v čreve počas spánku, čo minimalizuje riziko zovretia prietrže.

záver

Pri včasnej diagnóze a po liečbe a prietrži kýly bielej línie brucha je prognóza priaznivá. Po operácii si nemôžete robiť starosti s výskytom relapsov. Najmä ak bola počas operácie nainštalovaná sieťovina na podporu tkanív a svalov. Napriek kvalite manipulácie a pooperačnej starostlivosti musí pacient počas svojho života dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára, minimalizovať stres, vyhnúť sa zvýšenému vnútrobrušnému tlaku, aby sa predišlo opakovaniu nástupu choroby..

Zbohom návštevník!

Ďakujeme, že ste nás navštívili!

Známky kýly bielej línie brucha

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov. K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Ochorenie začína vyčnievaním preperitoneálneho tuku pod kožu, potom začnú vychádzať orgány: omentum, črevá, žalúdok. Kýla vyvoláva výrazné zväčšenie priestoru medzi zväzkami šľachy, napína sa a môže tvoriť medzeru až desať centimetrov. V polovici klinických prípadov hernie bielej línie brucha prebieha tajne, výčnelok zostáva vo svalovom tkanive, ale nejde von.

Rozlišujú sa jednotlivé a viacnásobné výčnelky pobrušnice, môžu byť lokalizované pod sebou v strede brucha. Abdominálny lipóm sa často nachádza nad pupočnou hmotou, ale sú tu pupočné a pupočné výčnelky.

Provokatívne faktory

Predispozičné príčiny svalovej slabosti a prietrže u detí a dospelých môžu byť:

 • Dedičné choroby sprevádzané svalovou atrofiou alebo slabosťou spojivového tkaniva.
 • Komplikácie po operácii na brušnej stene, dlhé hojenie jaziev.
 • Nadváha, obezita 1 - 4 stupne môže byť nebezpečná pre mužov po 30 rokoch, tehotné ženy, keď je zvýšená záťaž tela a hormonálne zmeny..
 • Predĺžená zápcha spôsobená podvýživou alebo sprievodnými gastrointestinálnymi chorobami (zápal, peptický vred, polypy čriev).
 • Obdobie tehotenstva a po tehotenstve, keď sa telo podrobuje reštrukturalizácii a žena je náchylná na rôzne patológie na pozadí oslabenej imunity a zvýšeného stresu.
 • Chronické respiračné ochorenia u detí a dospelých s pretrvávajúcim kašľom, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Dôležité! Kýla bielej línie brucha sa môže vyvinúť v dôsledku traumatického poškodenia a deštrukcie svalového väziva brucha. Po odstránení defektu by títo pacienti mali nosiť podporný obväz a liečiť respiračné ochorenia, aby sa predišlo kašľu..

Klinické prejavy

Kýla bielej línie brucha sa prejavuje vo forme bolestivého vydutia v strede brucha. Môže sa vyskytnúť bez závažných príznakov, ale až do negatívneho faktora. Závažná bolesť v hornej časti pobrušnice sa pozoruje pri zdvíhaní závaží, kašľaní, namáhaní a nezávisí od plnosti žalúdka..

Bolesť s epigastrickým výstupkom je spojená so stlačením nervových zakončení, tlakom na omentum omentum a porušením. Hemorágia je vážna komplikácia, preto by sa akékoľvek príznaky protrúzie v bruchu mali okamžite hlásiť lekárovi..

Príznaky lipidu delirium peritoneum:

 • vizuálne kýla bielej línie brucha sa stanoví vydutím v hornej časti brucha (lokalizácia sa môže líšiť, ale častejšie je to horná časť);
 • pri fyzickej práci sa objavuje silná bolesť, kašeľ, v pokoji prechádza nezávisle;
 • diastáza v oblasti stredovej čiary pobrušnice (roztrhnutie stehov);
 • dyspeptické poruchy - časté nauzea s vracaním.

Dôležité! V prípade komplikácií sa všetky príznaky zosilnia, bolesť sama osebe neodstráni, krv sa môže uvoľňovať zvracaním a zväčšenie výčnelkov. Tento stav sa musí okamžite liečiť v chirurgickej nemocnici.!

klasifikácia

Odrody hernií sa určujú lokalizáciou: pupočná, umbilikálna a suprahelikálna kýla bielej línie brucha..

Nadmorská výška nadobličiek lokalizovaná v epigastrickej oblasti sa vyskytuje v 95% všetkých prípadov.

Pupočníkový výbežok je zriedkavo diagnostikovaný (2%) a lokalizovaný v oblasti pod pupkom.

Paracupikálny výčnelok sa nachádza v oblasti pupkového prstenca a je diagnostikovaný v 3% všetkých prípadov.

Každý typ patológie je spôsobený rovnakými dôvodmi, prejavuje sa podobnými príznakmi, vyvíja sa pomaly a môže viesť k komplikáciám vyžadujúcim okamžité odstránenie výčnelku chirurgickým zákrokom. Vážne následky prietrže sa môžu vyskytnúť bez ohľadu na vek, a to ako u malých detí, tak aj u starších pacientov, ktoré závisia výlučne od životného štýlu.

Rozlišujú sa tri štádiá patologického procesu. V prvej fáze sa vytvorí medzera a cez ňu prechádza podkožný tuk. Svalová prietrž v druhom štádiu je charakterizovaná prienikom omentum a iných brušných orgánov cez medzeru, ku ktorému dochádza pomaly a bez výrazných príznakov. Vytvorený výstupok v treťom stupni je bezbolestná, hernia prietrže až do veľkosti 10 centimetrov. Liečba chirurgickým zákrokom je indikovaná v treťom štádiu v prípade komplikácií. Po stanovení diagnózy choroby sú predpísané laparoskopické a plastické operácie s lokálnymi alebo syntetickými tkanivami..

Ako je diagnostikovaná

Kýlu bielej línie brucha môžete diagnostikovať pomocou nasledujúcich opatrení.

 • Vizuálne vyšetrenie chirurgom brucha.
 • Ultrazvuková diagnostika na zistenie skorých komplikácií prietrže.
 • Herniografia - štúdia využívajúca kontrastnú látku.
 • Ezofagogastroduodenoskopie.
 • X-ray diagnostika brušných orgánov pre úplné anatomické hodnotenie.
 • CT vyšetrenie brušných orgánov.

Dôležité! Podobné diagnostické opatrenia sa vykonávajú pre deti, dieťa je vyšetrené pediatrickým chirurgom a predpisuje radikálnu liečbu (plastická chirurgia), ak existuje riziko pre fungovanie vnútorných orgánov a života.

terapia

Kýlu bielej línie brucha je možné konzervatívne opatriť miernym vyčnievaním orgánov. Pacientovi je pridelený špeciálny korzet, diéta, liečebné cvičenia a pozorovanie chirurgom. Kýla bielej línie brucha je však často komplikovaná štiepením, takže ihneď po diagnostike je predpísaný plast..

Druhy operácií pri epigastrickej hernii:

 • Plastická chirurgia s lokálnym svalovým tkanivom - vykonáva sa s miernou léziou, prvé diastázy sa vylučujú a defekt sa šije. Takýto plast je neúčinný s významnou léziou a mierne zvýšenie záťaže po chirurgickom zákroku môže mať za následok recidívu ochorenia..
 • Plastická hmota so syntetickými protézami - počas operácie sa defekt odstráni a nainštaluje sa podporná sieť. Tento typ plastu je účinný pri akomkoľvek type a zložitosti výčnelku, riziko opakovania ochorenia je minimálne.
 • Laparoskopia je minimálne invazívna verzia chirurgického zákroku, pri chirurgickom zákroku je potrebné na implantáciu kamery a chirurgických nástrojov vytvoriť niekoľko malých vpichov na brušnej stene. Pozitívnym aspektom takejto operácie je rýchle hojenie rán, nezostávajú žiadne jazvy. Nevýhoda: inštalácia siete je komplikovaná av tomto prípade sa zvyšuje riziko opakovaného ochorenia.

Po odstránení defektu a vykonaní plastickej chirurgie musia deti a dospelí nosiť pooperačný pás, minimalizovať akékoľvek zaťaženie a užívať lieky na zlepšenie celkového stavu. Pooperačná hernia bielej línie brucha si vyžaduje normalizáciu hmotnosti, odvykanie od fajčenia (vyprovokovanie kašľa) a vykonanie terapeutických cvičení.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm. Rozdiel vo vláknitých vláknach pri tejto forme ochorenia môže dosiahnuť 10–12 cm.

Kýla bielej línie u detí je diagnostikovaná veľmi zriedka. Najčastejšie je tento typ patologického procesu diagnostikovaný u mladých mužov - vo veku 20 - 30 rokov.

Klinický obraz tohto ochorenia je dosť jednoznačný a dobre vyjadrený - v prednej stene brušnej dutiny sa tvorí bolestivý výčnelok, bolesti brucha, dyspeptické poruchy.

Diagnostická kýla bielej línie brucha sa určuje fyzikálnym vyšetrením, laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami. Liečba takýchto patológií je vo väčšine prípadov iba radikálna - vykonáva sa operácia na odstránenie prietrže. Konzervatívne terapeutické opatrenia sú v tomto prípade neúčinné, rovnako ako pri iných typoch prietrží.

Ďalšia prognóza bude mať výlučne individuálny charakter, pretože všetko závisí od včasnosti začiatku terapeutických opatrení, závažnosti patologického procesu a celkového zdravotného stavu pacienta..

etiológie

Kýla bielej línie brucha sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich etiologických faktorov:

 • dedičného porušenia štruktúry šliach;
 • pooperačné jazvy v bielej línii brucha;
 • poranenia brucha;
 • obezita;
 • chronický kašeľ, ktorý vyvoláva silné a neustále napätie v brušnej dutine;
 • chronická zápcha;
 • ťažké narodenie, ťažké tehotenstvo;
 • patologické procesy, pri ktorých sa vyskytujú ťažkosti s močením;
 • ascites;
 • fyzický stres;
 • nadmerné cvičenie.

Rovnako ako ďalšie formy tohto patologického procesu sa v tých prípadoch, keď dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, vytvára aj hernia bielej línie brucha dospelých..

U detí sa takéto ochorenie môže vyvinúť uprostred silného a dlhodobého plaču..

klasifikácia

Podľa klinických a morfologických príznakov a povahy priebehu choroby sa rozlišujú tieto formy:

 • nekomplikovaný;
 • uškriabaná prietrž bielej línie brucha.

Podľa charakteru vývoja sa rozlišujú tieto fázy:

 • prvý stupeň - preperitoneálny lipóm, diery v rozbiehajúcej sa šľache sú malé;
 • druhá etapa - peritoneum vstupuje do brány prietrže a začína sa vytvárať membrána pre vnútorné orgány;
 • tretia etapa - konečne vytvorená prietrž, ktorá obsahuje bránu prietrže, herniálny vak s obsahom (omentum, črevá, väzivo).

Podľa úrovne umiestnenia sa rozlišujú tieto formy patologického procesu:

 • supra umbilical kýla - vytvorená nad pupkom;
 • pupočník - nachádza sa blízko pupku;
 • hypogastrický alebo pupočníkový - sú umiestnené pod pupkom (táto forma je najmenej pravdepodobná).

Spravidla sú také útvary jednoduché, ale vyskytujú sa aj viaceré tvary, zatiaľ čo výčnelky sú umiestnené jeden po druhom.

Iba lekár môže určiť štádium vývoja patologického procesu vykonaním fyzikálneho vyšetrenia a laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metód.

symptomatológie

Kýlu bielej línie brucha je možné diagnostikovať už v počiatočnom štádiu.

Vo zvislej polohe bude v stredovej čiare prítomný mierny výčnelok, ktorý bude charakterizovaný nasledujúcim klinickým obrazom:

 • bolestivé vzdelávanie;
 • mäkký na dotyk;
 • ak osoba zaujme horizontálnu pozíciu, vzdelanie zmizne;
 • pri fyzickej aktivite sa môže bolest zosilniť.

Symptómy u mužov, rovnako ako u žien, sa budú všeobecne charakterizovať takto:

 • elastický útvar je umiestnený v stredovej oblasti;
 • pri náraste namáhania;
 • dunenie v bruchu, ak je črevo zapojené do patologického procesu;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • oneskorené uvoľňovanie plynov a stolice;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • slabosť, rastúca nevoľnosť;
 • pri fyzickej aktivite a zdvíhaní hmotnosti je bolesť výrazne zvýšená.

Pri obmedzenej prietrži sa celkový klinický obraz doplní o tieto príznaky:

 • pretrvávajúca nevoľnosť a opakované vracanie;
 • krv môže byť prítomná v stolici;
 • nadúvanie, pocit plnosti;
 • pálenie záhy, grganie;
 • bolesť môže byť daná oblasti lopatky a dokonca aj spodnej časti chrbta.

S týmto klinickým obrazom musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nie samoliečiť.

diagnostika

Dôkladný diagnostický program umožňuje rýchlu a presnú diagnostiku.

Predovšetkým sa vykonáva fyzické vyšetrenie pacienta, počas ktorého lekár vykonáva palpačné vyšetrenie brušnej dutiny, zisťuje povahu klinického obrazu, študuje anamnézu a zbiera osobnú anamnézu.

Napriek tomu, že kýla bielej línie brucha má špecifické príznaky, vykonávajú sa určité diagnostické opatrenia na určenie povahy priebehu patologického procesu:

 • rádiografia žalúdka báriom;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • MSCT brušných orgánov;
 • Röntgenové štúdie s kontrastným činidlom;
 • diagnostická laparoskopia prietrže bielej čiary.

Ďalej sú predpísané štandardné laboratórne testy.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku nasledujúcich patologických procesov:

Na základe výsledkov klinických skúšok sa stanoví presná diagnóza, na základe ktorej sa určujú taktiky liečby.

liečba

Liečba bez chirurgického zákroku v tomto prípade nebude vhodná, pretože konzervatívnymi opatreniami na odstránenie patologického procesu nie je možné. Vo výnimočných prípadoch, ak operácia nie je možná, sa predpíše podporná liečba - pre pacienta sa vyberie obväz na prietrž. Malo by sa však chápať, že takúto metódu nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu a pri dlhodobom používaní vedie len k zhoršeniu stavu..

Kýla bielej čiary sa spravidla odstráni. Plast sa dá natiahnuť pomocou miestnych tkanív alebo voľne (pomocou syntetických protéz)..

Pri takýchto patologických procesoch sa hernioplastika vykonáva:

 • defekt je zošitý pomocou šnúrky na šnúrky a kontinuálnych štep zo štepu;
 • plastická chirurgia aponeurózy.

Je potrebné poznamenať, že pri použití miestnych tkanív sa často pozoruje recidíva prietrže.

Môže sa použiť jedna z nasledujúcich hernioplastických metód:

 • mriežka je umiestnená nad aponeurózou;
 • mriežka je inštalovaná medzi listami aponeurózy;
 • oko je umiestnené vo vnútri brušnej dutiny.

V pooperačnom období je pacientovi predpísaná lieková terapia, ktorá prispieva k rýchlemu uzdraveniu po operácii. Je tiež predpísaná strava. Fyzická aktivita je v tomto prípade kontraindikovaná.

Malo by byť zrejmé, že v tomto prípade je liečba ľudovými liekmi kontraindikovaná. V niektorých zdrojoch nájdete metódu, ako je bankové ošetrenie, ale jej použitie sa dôrazne neodporúča.

Prognóza bude priaznivá, iba ak sa liečba začne včas a správne. Obmedzená prietrž bielej línie sa vyznačuje negatívnejšími prognózami, pretože do patologického procesu sú zapojené aj iné orgány..

Ako prevencia je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá zdravého životného štýlu: sledovať svoje zdravie a prijať opatrenia na prevenciu patologických procesov, ktoré sú na etiologickom zozname. Samoliečba je v tomto prípade nepraktická, pretože to môže viesť nielen ku komplikáciám, ale aj k smrti.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

S pribúdajúcim vekom sa u žien postupne stráca funkcia vaječníkov. Z tohto hľadiska telo znižuje hladinu estrogénu pohlavných hormónov. Na pozadí tohto procesu sa vyvíja choroba nazývaná osteoporóza.
Umbilická hernia je kruhová formácia vyčnievajúca z pupka. Tenké črevo, peritoneum, pokryté tukovým záhybom, „padá“ do oslabeného pupočného krúžku v čase kašľa, s napätím brušných svalov, zmenou polohy tela.
Výskyt akýchkoľvek kožných defektov prináša veľa sklamaní mnohým ženám v každom veku..Zmeny súvisiace s vekom sú nezvratné procesy, ktoré sa vyskytujú v tele.