loader

Hlavná

Liečba

Miecha - typy, príznaky, diagnostika a liečba

Vertebrálny stĺpec kostrového rámu pozostáva z mnohých stavcov a medzistavcových platničiek, ktoré poskytujú tlmiace vlastnosti chrbtice. Herniovaný disk je abnormálny neurologický stav. Dôvody výskytu takýchto útvarov vznikajú v dôsledku axiálneho posunu kĺbových medzistavcových prvkov..

Čo to je?

V praktickom lekárstve je takáto formácia výstupom anatomických orgánov z patologicky vytvorenej diery alebo dutiny za predpokladu, že je zachovaná integrita vonkajšieho obalu, ktorý ich pokrýva. Miechová kýla v chrbtici je príznakom systémovej poruchy degeneratívnej-dystrofickej povahy.

Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku rôznych príčinných faktorov alebo nepriaznivých podmienok, napríklad:

  • prirodzené starnutie tela;
  • vonkajšie fyzikálne alebo chemické účinky;
  • zlý životný štýl a tak ďalej.

Príznaky a príznaky vertebrálnej hernie alebo hovorovej hernie chrbta sú najbežnejšou neuralgickou patológiou u pacientov strednej vekovej kategórie. Súčasne trpia muži aj ženy symptómami a príznakmi chorôb medzistavcových prietrží.

Medzistavcové platničky miechy sú fibro-chrupavkovitá formácia pozostávajúca zo spojovacích dosiek a želatínového jadra v stavcoch, ktoré sa navzájom kĺbovo spojujú. Anatomickým účelom medzistavcových platničiek je zvýšiť odolnosť proti akémukoľvek vertikálnemu zaťaženiu a poskytnúť chrbtici tlmiace vlastnosti počas fyzickej aktivity, napríklad beh, chôdza, skákanie atď..

Rozmery miechového disku sú rôznych veľkostí a v závislosti od aktuálneho zaťaženia stavca dochádza k ich zväčšeniu zhora nadol, ktoré majú výšku v lumbosakrálnej zóne - 10 - 13 mm. Známky kýly chrbtice sa môžu vyskytnúť kdekoľvek v chrbtici. Príznaky prietrže chrbtice, ktoré sa môžu objaviť v chrbtovej, hrudnej alebo bedrovej oblasti. Najčastejšie sa však v lumbosakrálnom kĺbe vyskytujú medzistavcové útvary. Výskyt a vývoj príznakov miechy v tejto segmentovej zóne je diagnostikovaný v 150 prípadoch na 100 000 obyvateľov.

Okrem toho formácie ovplyvňujú krčnú medzistavcovú zónu. Príznaky, liečba medzistavcovej prietrže v tejto skupine segmentov - 50 prípadov na 100 tisíc obyvateľov. Liečba spinálnej hernie zriedka vyžaduje chirurgický zákrok. Takéto ochorenie však stále viac spadá do pozornosti chirurgickej liečby. Štatistiky ukazujú, že pri mieche pri rôznych lokalizačných úrovniach sa za posledný rok v Ruskej federácii vykonalo viac ako 150 000 operácií. Preto je možné s istotou určiť, že liečenie medzistavcovej prietrže sa stáva hlavným problémom v medicíne.

Pred liečbou vertebrálnej kýly je potrebné stanoviť vyšetrovacie príčiny výskytu medzistavcovej prietrže, to znamená vykonať kvalitatívnu laboratórnu diagnózu medzi segmentmi stavcov a analyzovať stav obsahu buničiny v medzistavcových platničkách vzájomne sa artikulujúcich.

Pri menších degeneratívnych poruchách je spravidla liečením vertebrálnej hernie terapeutický účinok.

Príznaky a symptómy

Výskyt vertebrálnej hernie predchádza posunutie pulpózneho jadra medzistavcových platničiek roztrhnutím spojivového tkaniva vláknitého prstenca. Vzhľad neurologického ochorenia sa vyskytuje na pozadí rozťahovania voľných častí vláknitého prstenca pod vplyvom silného zlomenia, čo vedie ku kompresnej kompresii krvných ciev a nervových vetiev. Klinické prejavy alebo príznaky bolesti medzistavcovej prietrže sú dôkazom neurologickej patológie (choroby)..

Zvážte príznaky a príznaky ochorenia krčka, hrudníka, miechy alebo bedrovej chrbtice, ktorých liečba si vyžaduje okamžitú lekársku odpoveď.

Krčnej chrbtice

Syndrómy klinickej bolesti, ktoré reagujú na krčnú chrbticu pri degeneratívnych-dystrofických poruchách:

  1. V cervikálnych formáciách spôsobujú svrbené stavce syndróm systémovej bolesti, ktorého prejavy reagujú na ramenný kĺb, axilárnu zónu a predlaktie.
  2. Prudký nárast arteriálneho a intrakraniálneho tlaku svedčí o syndróme bolesti a príčinách výskytu hernie, ktorá reaguje s arteriálnou hypertenziou a silnou bolesťou hlavy..
  3. Dôkazom rýchlo sa rozvíjajúcej neuralgie je prietrž krčka chrbtice, ktorý spôsobuje znecitlivenie horných končatín..

Degeneratívne zmeny medzi krčnými stavcami sa vyznačujú nepríjemným stavom pri ohýbaní a otáčaní hlavy. Liečba kýly krčka maternice by sa mala vykonať okamžite, hneď ako sa uskutoční prvá (počiatočná) fáza exacerbácie neurologického ochorenia..

Hrudná chrbtica

Medzistavcové prietrže hrudnej chrbtice sú oveľa menej časté, pretože príčiny choroby v tejto oblasti sú spojené najmä s poraneniami hrudníka. Ďalšia ťažkosť ochorenia, pri ktorej nie je ľahké liečiť medzistavcové prietrže v tejto oblasti, je spojená s genetickými vyšetrovacími príčinami. V niektorých prípadoch sa dlhodobé terapeutické opatrenia vykonávajú, keď medzistavcová časť hrudníka má degeneratívne-dystrofické poruchy v dôsledku dedičnej skoliózy alebo kyphoskoliózy..

Hrudný stavec je konštantná nesnesiteľná bolesť, ktorá si vyžaduje neodkladnú terapeutickú a prípadne chirurgickú liečbu. Kýla disku hrudnej chrbtice spôsobí, že osoba neustále zostane v nútenom držaní tela, ktoré po určitú dobu prináša úľavu..

Lumbosakrálna chrbtica

Klinické degeneratívne príznaky a liečba, ako aj ich neuralgické príčiny lumbosakrálnej miechy boli odborníkmi dobre študované. Každý konkrétny prípad neuralgického stavu by sa však mal posudzovať individuálne, pretože príznaky lézií bedrovej oblasti sa môžu líšiť v závislosti od pohlavia pacienta..

Zvážte hlavné sťažnosti pacientov na neurologických oddeleniach a ich príčiny:

  • Lokálne záchvaty bolesti v premietacej zóne, ktorá poskytuje prietrž chrbtice. Symptómy u mužov a žien sa zvyšujú aj pri miernej fyzickej aktivite a pri najmenšom zaťažení dolnej časti chrbta.
  • Objavujú sa príznaky bolesti vyžarujúce do vnútorného stehna, dolnej končatiny a piriformis.
  • Bolesť chrbta v oblasti inervácie postihnutých nervových vetiev, poskytuje slabosť dolných končatín a je vyjadrená všeobecnou stratou citlivosti na oboch nohách.
  • Miechový disk ovplyvnený neuralgickou patológiou často narúša funkčnú prácu v panvovej oblasti a spôsobuje znecitlivenie v oblasti perianagenitálnych zón. U žien je tento stav vyjadrený v ťažkostiach s močením a vyprázdňovaním, zatiaľ čo u mužov je výrazný pokles potencie.

Hneď ako sa v niektorom segmente chrbtice objaví symptomatická neuralgia, je potrebné kontaktovať špecialistov, ktorí vykonajú kvalitnú diagnózu a poskytnú primeranú liečbu..

liečba

Spravidla sa po 2 až 3 mesiacoch od prvých symptomatických príznakov neurologického ochorenia stanoví obdobie remisie, to znamená, že príznaky a symptómy tohto ochorenia sa stratia a postupne sa stávajú chronickými. V tomto prípade sa liečba stavcovej kýly stáva časovo náročnejším terapeutickým procesom, ktorý si vyžaduje trpezlivosť pacientov.

Vo výnimočných prípadoch sa choroba lieči okamžite, čo je extrémna miera procesu liečby. Vo väčšine prípadov sa však pacienti, ktorí sa sťažujú na neznesiteľné bolesti, obracajú včas na zdravotnícke zariadenia. Ošetrujúci lekár navrhne súbor terapeutických postupov, ktoré znížia reflexné príznaky a poskytnú funkčnosť systémovým kĺbovým prvkom.

Ako liečiť v akútnom štádiu?

Konzervatívna terapia poskytuje širokú škálu rôznych terapeutických opatrení. Najprv je potrebné odstrániť bolestivé neuralgické reflexy. Na tento účel sa používajú protizápalové lieky nesteroidnej skupiny. V počiatočnej fáze exacerbácie sa tradične uplatňujú:

  • diclofenac.
  • ibuprofen.
  • Indometacín a ďalšie skupiny liekov.

Ich účinnosť pri anestézii neuralgických symptómov je nepochybná.

Na vedomie! Je dôležité vedieť, že protizápalová liečba by sa mala predpisovať opatrne pacientom s chronickými patológiami gastrointestinálneho systému..

Nevyhnutnou metódou terapeutickej liečby sú lieky proti bolesti s blokádou novokainu. Hneď ako sa objavia prvé známky zlepšenia stavu pacienta, zavádza sa ďalšia fáza komplexnej liečby a profylaktického účinku..

Pacientovi sa pod prísnym dohľadom konzultujúceho lekára ponúkajú fyzioterapeutické procedúry. Masážna a cvičebná terapia sa prejavia až po 4 - 6 týždňoch nepretržitej liečby liekmi. Toto je tzv. Prvé obdobie obnovy. Len čo sa zistí pozitívna dynamika zotavenia, všetky fyzioterapeutické a lekárske metódy liečby sa zastavia.

V budúcnosti sa pacientovi odporúča úplne vylúčiť ťažkú ​​fyzickú námahu a podrobiť sa mesačnej rutinnej prehliadke ošetrujúcim neurológom alebo miestnym praktickým lekárom..

Odporúčanie odborníka. K pozornosti pacientov na neurologických klinikách! Akékoľvek pokusy liečiť tradičnú medicínu budú zbytočné.

Prevencia medzistavcových neuralgií

Terapeutická profylaxia neuralgie medzistavcových platničiek je prevencia osteochondrózy. Zdravé fungovanie stavcov priamo závisí od stavu svalového korzetu.

Pri fyzickej práci, ohýbaní alebo ohýbaní stavcov sa musia dodržiavať preventívne bezpečnostné opatrenia. Chrbát s akoukoľvek fyzickou aktivitou na chrbtici by mal byť mierne zaoblený a krk musí byť vtiahnutý (nezabudnite na korytnačku)..

Kancelárskym pracovníkom, ktorí trávia väčšinu času v sede, sa odporúča, aby sledovali svoju polohu a pravidelne preťažovali chrbát a krk..

Rovnako dôležité je dodržať správny sen. Nočná posteľ musí byť mierne tuhá a pokiaľ možno vodorovná. Odborníci odporúčajú používať na spánok certifikované ortopedické matrace, ktoré počas spánku ovládajú všetky kĺbové prvky chrbtice..

Rovnako dôležitá je kontrola telesnej hmotnosti. Nadváha je prvým príznakom blížiacej sa osteochondrózy. Okrem toho pri dodržaní vyváženej a diétnej stravy sa dá vyhnúť nedostatku metabolických procesov v muskuloskeletálnom systéme chrbtice. Telo musí byť každý deň vybavené dostatočným množstvom prírodných mikrokomponentov a aminokyselín. Mali by ste tiež opustiť slané, údené a nakladané jedlá. Fajčenie a alkohol ovplyvňujú kvalitu a správnu výživu krvných ciev a inerváciu tela..

Najlepším nástrojom sú denné prechádzky na čerstvom vzduchu a plávanie na prevenciu medzistavcovej neuralgie.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia. Prejavuje sa vo forme stlačenia nervových zakončení a ostrej bolesti. Príznaky sa môžu mierne líšiť v závislosti od miesta problému..

Miechová prietrž sa diagnostikuje ročne u miliónov ľudí vo veku 25 až 50 rokov. Je pozoruhodné, že u starších ľudí sa prakticky nenachádza kvôli obmedzenej mobilite hrebeňa a nezvratným zmenám, ku ktorým dochádza. U 25% pacientov vedie choroba k invalidite. Vyskytuje sa vo väčšine prípadov v dôsledku akútnych porúch metabolizmu, ako aj traumatických účinkov na kostné tkanivo. Okrem toho sa rozlišujú ďalšie príčiny patológie:

  • Obezita. Nadmerná telesná hmotnosť vedie k nesprávnemu rozdeleniu hmotnosti na chrbticu a dolné končatiny, čo často posúva stavce alebo posúva disk.
  • Osteochondróza. Patológia stimuluje degeneratívne procesy, ktoré vedú k takým problémom. Ak má pacient v anamnéze toto ochorenie, bola to jeho príčina.
  • Skolióza. Zakrivenie chrbtice a ďalšie problémy s držaním tela často spôsobujú rozvoj sprievodných chorôb, ako je medzistavcová prietrž.

Nepriamymi faktormi sú stála prítomnosť v nepohodlnej polohe pri počítači, dlhý pobyt za volantom a denné zdvíhanie. Akékoľvek negatívne účinky na chrbát môžu viesť k problému..

Spôsoby, ako uznať chorobu

Prejav medzistavcovej prietrže je často zamieňaný s inými chorobami, čo však nezasahuje do včasnej diagnostiky. Pacient zvyčajne konzultuje s odborníkom, ak si všimne tieto príznaky patológie:

  • Kreslenie bolesti v mieste prietrže.
  • Pretrvávajúce bolesti hlavy, migréna.
  • Atrofia vzadu.
  • Problémy s chodením na toaletu je pre pacienta ťažké močiť.
  • Necitlivosť alebo slabosť končatín.
  • Obtiažne chôdze.
  • Strata prsta.

Príznaky medzistavcovej prietrže u rôznych ľudí sa medzi sebou líšia v závislosti od miesta patológie. Každá oblasť sa vyznačuje vlastnými prejavmi problému, ktorým lekár pri stanovení diagnózy venuje pozornosť.

Príznaky hernie v bedrovej oblasti

Bedrová oblasť obsahuje 5 stavcov. U väčšiny pacientov je poškodenie diagnostikované medzi segmentmi 4 a 5. V počiatočnom štádiu môže byť problém odhalený iba náhodou, pretože príznaky sú zanedbateľné a neporušujú celkový stav pacienta. Prietrž netlačí na nervové zakončenie, takže syndróm bolesti nie je výrazný. Môžete si všimnúť problém z nepohodlia, ktoré sa vyskytuje počas vzpierania, zvýšeného nepohodlia počas kašľa alebo kýchania. Keď sa zväčšuje, môže sa zbaviť nasledujúcich príznakov:

  • tupé bolesti v dolnej časti chrbta alebo v sakrálnej oblasti, ktoré sa dostávajú do nohy alebo oblasti zadku;
  • zápalový proces v sedacieho nervu;
  • obmedzenie pohyblivosti dolnej časti chrbtice;
  • bolesti chrbta pri zdvíhaní ťažkých obalov;
  • znecitlivenie alebo brnenie v končatinách;
  • celková slabosť a rýchla únava;
  • znížená citlivosť v oblasti trieslovín;
  • bolesť bedier a husacie kožušiny.

Príznaky závisia od miesta prietrže. Ak je stavec L1 poškodený, pacient sa sťažuje najmä na bolesť dolnej časti chrbta, ktorá je daná zadkom alebo vonkajším stehnom. Lokalizácia problému v stavci L2 vedie k narušeniu citlivosti a bolesti vo vnútornej časti nôh, zadnej časti stehien. Výčnelok chrupavky v L4 alebo L5 vedie k posunu syndrómu bolesti u teliat, kolien a členkov.

Keď tlak stúpa, chrbtový korzet sa stále viac a viac tlačí, vďaka čomu sa osoba nedobrovoľne prispôsobuje. Okolité prostredie si všimne zmenu postoja a potlačí krivosť.

Hernia medziobratlovej platničky v bedrovej oblasti často vedie k dočasnej paralýze, prudkému zníženiu citlivosti nôh a ďalším vážnym problémom. Preto, ak existuje aspoň jeden príznak zo zoznamu, návštevu lekára neodkladajte, kým.

Príznaky v krčnej oblasti

Patológia, ktorá sa nachádza v krku, sa uvoľňuje už v počiatočných fázach. Kvôli veľkej akumulácii nervových zväzkov v tomto mieste sa prejavuje vo forme silnej bolesti, stuhnutosti oblasti ramien alebo ostrej necitlivosti. Najčastejšie sa vertebrálna hernia lokalizuje medzi 6 a 7 segmentmi. Jeho rozmery sú omnoho menšie ako v iných oblastiach, ale umiestnenie k miechovému nervu je bližšie, čo ho robí nebezpečnejším.

Hlavné príznaky patológie na tomto oddelení sú:

  • piercing bolesť z ramien do rúk;
  • svalová slabosť korzetu krku;
  • znecitlivenie a brnenie v prstoch, keď sa snažíme stlačiť ruky;
  • bolesti hlavy a migrény;
  • bolesť v paži, ktorá sa objaví v dôsledku stlačenia krčka maternice;
  • strata orientácie;
  • tmavé škvrny alebo muchy pred očami;
  • hučanie v ušiach alebo náhle zvýšenie tlaku.

Symptómy majú svoje vlastné variácie, takže výskyt problémov sa v každom jednotlivom prípade posudzuje v spojení s individuálnymi vlastnosťami tela. Intenzita a stupeň bolesti závisí od príčiny objavenia sa vyčnievania disku. V prípadoch zranenia sú príznaky zreteľné a nepozorujú sa. V prípade podozrenia na herniu musí lekár predpísať komplexnú liečbu.

Prejavy porážky hrudnej oblasti

Výskyt patológie v centrálnej časti chrbtice je zrejmý, dokonca aj v počiatočných štádiách. Hlavnými príčinami tvorby hernie v tejto oblasti u mužov a žien sú infekčné procesy. Symptomatológia je podobná prejavom traumy alebo onkológie, preto existuje falošná predbežná diagnóza. Pacienti s medzistavcovou prietržou často konzultujú s lekárom nasledujúce sťažnosti:

  • pocit slabosti a znecitlivenia chrbta ako celku;
  • periodické tupé bolesti na hrudníku, zhoršené namáhaním miechy, kašľom alebo predĺženým pobytom v jednej polohe;
  • čiastočná strata pohyblivosti chrbta, pre pacienta je ťažké sa zohnúť, zdvihnúť vaky, udržať chrbticu rovnú;
  • problémy s črevami a vylučovacím systémom (zápcha, zlé alebo bolestivé močenie, hnačka);
  • kompresia v oblasti hrudníka, bolesť srdca;
  • silná slabosť svalového korzetu chrbta.

Pri zvýšenom tlaku v chrbtici sa postupne vyvíja dysfunkcia miechy, čo vedie k ochrnutiu nôh. Neprestajnú bolesť v hrudníku pociťujú ľudia, ktorí celý deň pracujú pri počítači v nepohodlnej polohe, ako aj kaderníci, chirurgovia, zvárači a ďalší. Tento problém často nie je v tejto oblasti nezávislým ochorením, ale je sprevádzaný aj kypózou a skoliózou.

Znaky progresie ochorenia

Kýla sa objavuje takmer na krku alebo lumbosakral takmer rovnako - vo forme syndrómu silnej bolesti. Spočiatku si pacient všimne iba nepohodlie, ktoré sa objaví v nepohodlnej polohe alebo po spánku na neobvyklom mieste. Postupne, ako patológia postupuje, sa bolesť stáva silnejšou a objavuje sa vo forme "lumbago". Hlavné fázy vývoja prietrže sú:

  • Začiatok degeneratívneho procesu. Vyznačuje sa znížením elasticity chrupavkového tkaniva a pevnosti krúžku.
  • Vypuknutie buničitého jadra, výskyt trhlín a opuch v mieste zničeného tkaniva. V tejto fáze si pacient sťažuje na bolesti chrbta.
  • Napätie dosahuje vrchol, začína sa zápalový proces, ktorý vyvoláva syndróm bolesti.

Pacient potrebuje odpočinok na lôžku a okamžitú liečbu. Pokusy zbaviť sa patológie sami s ľudovými liekmi môžu viesť k vážnym komplikáciám..

Koho kontaktovať, keď sa objavia prvé príznaky?

Bolesť v hrudnej alebo bedrovej oblasti je dôvodom kontaktovania miestneho terapeuta. Pri počiatočnom vymenovaní predpíše diagnostické vyšetrenia, pričom vezme do úvahy všetky príznaky prejavu choroby. Pacient bude musieť urobiť röntgen, ako aj laboratórne testy krvi a moču. Na základe výsledkov diferenciálnej diagnostiky nasmeruje pacienta na konzultáciu so špecializovanejším lekárom. Problémy s chrbtom:

  • Neuropatolog. Choroby chrbtice často spôsobujú výskyt patologických stavov CNS, a preto je to ten, kto predpisuje konzervatívnu terapiu prietrže. Po počiatočnom vyšetrení a diagnostike pomocou ihly a malleus sa zameriava na ďalšie hardvérové ​​techniky, ktoré mu umožňujú včas odhaliť neurologické abnormality..
  • Ortopéd. Tento špecialista sa zaoberá porušením pohybového aparátu. Ak bolesť neumožňuje človeku normálny pohyb, je mu predpísaný prechod MRI, CT a ultrazvuku. Po získaných údajoch sa odporúča fyzioterapia, lieky, terapeutické cvičenia alebo masáže..
  • Vertebrologist. Jeho hlavnou špecializáciou sú problémy s chrbticou. Ide najmä o kýly, novotvary, zlomeniny, stenózu a oveľa viac. Je to ten, kto dá vymenovanie, aby odstránil vyčnievajúci disk v prípade neúčinnosti iných spôsobov liečby. Kontroluje rehabilitačné obdobie po zákroku..
  • Chiropraktik. Zaobchádza sa s kýlami krčnej chrbtice alebo inej oblasti. Vďaka špeciálnym technikám vedie liečebný cyklus, ktorý zlepšuje celkovú pohodu pacienta, odstraňuje svalové kŕče.
  • Fyzioterapeut. Odborník na základe výsledkov testov predpíše masáž, elektrickú stimuláciu nervov, vodoliečbu alebo individuálny priebeh záťažovej terapie..
  • Neurochirurg. Ak iné metódy liečby nepriniesli očakávaný výsledok, prietrže sa predpisuje, vykonáva ju tento odborník. Operácia (dysektómia) sa považuje za radikálnu metódu, ktorá sa používa ako posledná možnosť.

Lekár, ktorý lieči kýlu, by mal mať dostatočnú úroveň kvalifikácie, skúseností a znalostí v moderných metódach liečby tejto choroby. Pri kontaktovaní súkromných kliník je potrebné pamätať na potrebu skontrolovať diplomy a osvedčenia potvrdzujúce špecializáciu lekára.

Kýla zistená v skorých štádiách môže byť vyliečená bez liekov alebo chirurgického zákroku. Preto sa neodporúča ignorovať prvý výskyt porušení a konzultovať s lekárom. Hlavné metódy liečby patológie sú:

  • Lieky, ktoré zahŕňajú užívanie liekov na všeobecné terapeutické ošetrenie a zlepšenie pohody. Lieky pomáhajú zmierniť bolesť, zmierniť zápal a normalizovať príjem živín..
  • Fyzioterapia alebo manuálna terapia. Jedná sa o špeciálny účinok na chrbticu, ktorý umožňuje zlepšiť jeho celkový stav, zvýšiť prietok krvi a pohyb potrebných prvkov z mäkkých tkanív do kosti.
  • Ťahanie hrebeňa. Vykonáva sa výlučne na klinike so všeobecným monitorovaním stavu pacienta. Pokus o nezávislé zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami vždy končí objavením sa protéz.
  • Ak zlyhala komplexná liečba, je predpísaný chirurgický zákrok. Chirurgia spočíva v odstránení vyčnievajúcej časti chrupavky. Naliehavo sa uchyľujú k tejto metóde, keď hrozí ochrnutie kvôli nadmernému tlaku na nervy.

Nedostatočné správne ošetrenie medzistavcovej prietrže často vedie k narušeniu pohyblivosti končatín, neplodnosti alebo impotencie a k narušeniu srdcových funkcií. Pravdepodobnosť mozgovej príhody sa zvyšuje v dôsledku zhoršeného krvného obehu v hlave. U mnohých pacientov sa tiež vyvinie ochrnutie nôh alebo chronické choroby tráviaceho ústrojenstva..

Symptomatológia medzistavcovej prietrže závisí od miesta patológie, takže ani malé poruchy stavu zostanú bez povšimnutia. Bolesť chrbta, problémy so stolicami, bolesti chrbta, močová inkontinencia alebo časté bolesti hlavy by mali byť hlavným dôvodom kontaktovania špecialistov. Včasná diagnóza môže vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku.

Medzistavcová prietrž

Všeobecné informácie

Medzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici. Jeho funkciou je poskytovať amortizáciu pohybov stavcov.

Štruktúra disku je nasledovná: pozostáva z vláknitého jadra (želé podobnej hmoty) a vláknitého prstenca pozostávajúceho z vlákien, ktoré ho obklopujú. Vláknitý prsteň je čiastočne pripevnený k telám stavcov umiestnených v blízkosti, čiastočne je pripevnený k medzistavcovým väzom, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Vo voľných oblastiach vláknitého prstenca sa niekedy vyskytuje napínanie a v dôsledku príliš veľkého zaťaženia jadro preruší vláknitý prstenec a vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Toto ochorenie sa považuje za jednu z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Medzistavcová hernia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí v dôsledku nedostatočného motorického zaťaženia chrbtice, v dôsledku príliš veľkej fyzickej námahy a tiež v dôsledku zmien veku. Kýla medzistavcových platničiek je teda ochorenie ľudí, ktorí vedú stály sedavý spôsob života alebo príliš často zdvíhajú ťažké bremená..

Najčastejšie sa medzistavcové prietrže vyskytujú v lumbosakrálnej chrbtici. Vo zriedkavejších prípadoch sa pri krčnej chrbtici vyskytuje prietrž medzistavcových platničiek, veľmi zriedkavé prípady prietrže hrudníka.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Kýla medziobratlovej platničky je jedným z najzávažnejších prejavov osteochondrózy. V miechovom kanáli sa spravidla vyskytuje kýla. V dôsledku tejto patológie dochádza ku kompresii miechy alebo nervového koreňa. V tomto prípade pacient vykazuje syndróm radiálnej bolesti, ktorý je sprevádzaný parézou alebo paralýzou nôh, poruchami citlivosti. Približne pätina pacientov s medzistavcovou prietržou potrebuje chirurgickú liečbu tohto ochorenia.

Ak dôjde k zmenám v degeneratívnej povahe medzistavcovej platničky v lumbosakrálnej oblasti, vyskytnú sa určité príznaky medzistavcovej prietrže. V oblasti postihnutého disku dochádza k bolesti, ktorá sa počas cvičenia stáva závažnejšou. Z boku lézie sa často vyskytuje bolesť zadku, stehna a dolnej končatiny. V oblasti inervácie postihnutých koreňov pociťuje pacient brnenie, ako aj znecitlivenie, pravidelne sa v nohách vyskytuje pocit slabosti, ich citlivosť je narušená. V procese vývoja choroby u ľudí môžu byť narušené funkcie panvových orgánov, v dôsledku čoho sa môžu vyskytnúť problémy s defekáciou, močením a potenciou. Necitlivosť sa objavuje v periangenitálnej oblasti.

V prítomnosti zmien degeneratívnej povahy v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť, ktorá dáva paži, ramene. Pacient môže pravidelne pociťovať závraty, má skoky v krvnom tlaku. Často sú súčasne pozorované bolesti hlavy, závraty a zvýšený tlak, zatiaľ čo tieto javy sú sprevádzané zníženou citlivosťou prstov..

V prítomnosti zmien degeneratívnej povahy v hrudnej chrbtici človek pociťuje neustálu bolesť v mieste prietrže počas práce v nútenej polohe. Bolesť v hrudnej chrbtici sa často spája s kyphoskoliózou alebo skoliózou.

Diagnóza medzistavcovej prietrže

Na stanovenie diagnózy lekári spočiatku používajú najjednoduchšie metódy: na identifikáciu príznakov choroby používajú špeciálne testy, kontrolujú reflexy šľachy. Takáto kontrola umožňuje určiť, ako ovplyvnil chrbticu. Bez použitia diagnostiky hardvéru je však pomerne ťažké určiť prítomnosť medzistavcovej prietrže u pacienta..

Najčastejšie používanou diagnostickou metódou pre túto patológiu chrbtice je MR (magnetická rezonancia). Na získanie priečnych snímok miechy sa používa aj počítačová tomografia. Metóda röntgenového žiarenia je v tomto prípade určená na vylúčenie prítomnosti zlomenín, nádorov alebo infekčných chorôb. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše optimálnu liečbu..

Najpodrobnejšie vyšetrenie musia vykonať tí pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, ktoré sa objavili za nasledujúcich okolností a ktoré spĺňajú tieto vlastnosti:

  • v poslednom čase došlo k viditeľným zraneniam osoby;
  • telesná teplota pacienta sa neustále zvyšuje;
  • bolesť nie je spojená s pohybom;
  • bolesť pripomína elektrické šoky;
  • bolesti prejavujúce sa v chrbte sa prejavujú na nohách, žalúdku, genitáliách;
  • bolesť chrbta sa výrazne prejavuje po jedle, pri pohlavnom styku, počas pobytu pacienta na záchode;
  • pri nepretržitej bolesti chrbta sa objavujú problémy s menštruačným cyklom;
  • v ležiacej polohe je bolesť silnejšia, pri chôdzi trochu ustupuje;
  • bolesť rastie v prírode, každý deň sa zosilňuje;
  • pacient pociťuje slabosť v nohách, pri chôdzi sa tento pocit zvýrazní.

Liečba medzistavcovej prietrže

Všetky príznaky medziobratlovej prietrže často vymiznú samy o sebe asi šesť týždňov po ich výskyte. Po tomto je pacient v remisii.

Liečba pomocou chirurgického zákroku sa používa výlučne ako posledná možnosť, tj ak boli všetky metódy konzervatívnej liečby neaktívne a syndróm bolesti nemožno odstrániť..

Počas liečby je tiež dôležité využívať možnosti fyzioterapeutických cvičení: pre pacientov s medziobratlovou kýlou bol vyvinutý špeciálny komplex jemných cvičení..

Kýla medzistavcovej platničky sa lieči predovšetkým konzervatívnymi metódami liečby. Liečba medzistavcovej prietrže zahŕňa použitie protizápalových nesteroidných liekov. U niektorých pacientov môžu byť účinné lokálne kortikosteroidy. Pri liečbe medzistavcových prietrží najčastejšie špecialista predpisuje užívanie diklofenaku, indometacínu a ibuprofénu. Malo by sa však pamätať na to, že ľudia trpiaci chorobami gastrointestinálneho traktu musia tieto lieky predpisovať veľmi starostlivo. Trvanie užívania liekov tejto skupiny priamo závisí od závažnosti syndrómu bolesti u pacienta. Na odstránenie akútnej bolesti môžete tiež použiť protizápalové lieky vo forme gélov a mastí. Nemôžu sa však vždy stať úplnou náhradou za tablety..

V niektorých prípadoch lekár s medziobratlovou herniou môže lekár predpísať blokádu. Na implementáciu sa roztok lidokaínu, novokainu alebo iných analgetických roztokov vstrekuje do tkaniva umiestneného vedľa medzistavcovej prietrže.

Je dôležité si uvedomiť, že v prvých dňoch exacerbácie choroby by ste v žiadnom prípade nemali robiť masáže. To môže vyvolať nestabilitu chrbtice a zhoršiť stav pacienta. Masážne a fyzické výkony budú mať najpriaznivejší vplyv na stav pacienta, ak sa používajú približne 4 až 6 týždňov po vytvorení kýly, to znamená počas obdobia zotavenia.

Okolo šiesteho týždňa začína obdobie oneskoreného uzdravenia pacienta. Poškodený medzistavcový disk sa začne liečiť, chrbtica sa stáva stabilnejšou. V tomto období by sa malo po dobu asi šiestich mesiacov vylúčiť úplne veľká fyzická námaha, mali by sa vykonávať pravidelné masážne kurzy a fyzické procedúry..

Chirurgia u pacientov s prietržom medzistavcovej platničky je predpísaná v prípade neurologických porúch, ako aj bolesti, ktoré sú rezistentné na lieky a metódy používané pri konzervatívnej liečbe..

Predtým sa chirurgická liečba medzistavcovej prietrže uskutočňovala pomocou laminektómie. Dnes je vďaka chirurgickému mikroskopu možné výrazne znížiť traumu potrebnú na prístup k tkanivám. Vzhľadom na možnosť použitia mikrochirurgickej metódy sa prietrž môže odstrániť oveľa menším trepanačným oknom. Je tiež možné odstrániť hernálny výstupok endoskopickým odstránením.

Metóda mikrodisektómie, to znamená mikrochirurgické odstránenie prietrže, je obzvlášť účinným spôsobom, ako sa zbaviť medzistavcových prietrží. Ako významné výhody použitia tejto metódy lekári určujú, či je možné odstrániť medzistavcovú prietrž umiestnenú kdekoľvek a ktorá má akúkoľvek hustotu. Operácia sa vykonáva pomocou celkovej anestézie, pričom riziko komplikácií je minimálne. Po takejto operácii zostáva pacient v nemocnici asi týždeň.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta.
HTTP / 1.1 301 Trvale premiestnený server: nginx-reuseport / 1.13.4 Dátum: Ut, 05. máj 2020 22:26:18 GMT Typ obsahu: text / html; Dĺžka obsahu: 365 Pripojenie: zatvorené Umiestnenie: https://vayzemskiy.ru/zhkt/gryzha-zheludka-simptomy-lechenie-narodnymi-sredstvami Cache-Control: max-age = 0 Platnosť končí: Ut, 05.
Príbeh o masáži na radikulitídu bedrového kĺbu. Ako zmierniť akútnu bolesť? Čo spôsobuje exacerbáciu radikulitídy bedrového kĺbu? Ako sa vyrovnať s útokom doma a aké druhy masáží vám pomôžu?