loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Vývoj a liečba slabinovej prietrže u chlapcov

Inguinálna hernia (podľa ICD kódu K40) je bežným problémom, vo väčšine prípadov má vrodený charakter, ale zistí sa aj získaná forma choroby. Mechanizmus formovania patológie je spojený so zvláštnosťou vnútromaternicového vývoja dieťaťa.

Inguinálna hernia u chlapcov sa nazýva patologický výčnelok častí vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v blízkosti trieslového kruhu. Ochorenie sa nejaký čas neobťažuje, ale kedykoľvek sa môžu vyvinúť vážne komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu..

Inguinálna hernia u chlapcov

Tvorba vyčnievania vnútorných orgánov v oblasti slabín u chlapcov je prevažne vrodená a vyskytuje sa oveľa častejšie ako u dievčat. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že u chlapcov počas vnútromaternicového vývoja sa semenníky nachádzajú v pobrušnici, odkiaľ klesajú v procese tvorby plodu. V zostupe semenníky berú so sebou časť pobrušnice, ktorá následne tvorí malú kapsu, nazýva sa vaginálny proces..

Pri normálnom vývoji by mal zarastať, ale niekedy kvôli niektorým vlastnostiam zostáva otvorený, vďaka čomu sa vytvára herniálna dutina, do ktorej môžu spadnúť vnútorné orgány..

Získaný typ patológie u chlapcov sa vyskytuje v dôsledku:

 1. Intenzívne zaťaženie oblasti lisovania.
 2. Slabosť svalov trieslového prstenca.
 3. Ochorenia sprevádzané ťažkým kašľom, zvracaním, zápchou.
 4. Poranenie brucha.

Zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice vyvoláva ďalšie zaťaženie svalovej steny brušnej dutiny, pretiahne sa inguinálny otvor, čo môže spôsobiť vznik prietrže.

Aká je hernia

Najbežnejším herniálnym obsahom u chlapcov v oblasti slabín sú slučky tenkého čreva, pretože táto časť má veľkú pohyblivosť. U detí po 3 rokoch veku sa môže omentum stať herniovým obsahom. Črevo, časť močového mechúra, vyčnieva menej často.

Všetky kýly majú rovnakú štruktúru:

 1. Brána kýly - diera, cez ktorú dochádza k vyčnievaniu.
 2. Vak - časť spojivového tkaniva, tukové tkanivo obklopujúce orgány, ktoré siahajú za peritoneum.
 3. Hrudný obsah - črevné slučky, omentum a ďalšie orgány.

Navonok sa formácia podobá zaoblenému výčnelku, ktorý je zreteľne viditeľný pri napätí svalov pobrušnice. U novorodencov je prietrž jasne viditeľná pri plači, smiechu, kašli. U starších chlapcov je patológia viditeľná pri chôdzi, behu. V pokoji môže byť výčnelok úplne skrytý alebo sotva viditeľný.

Patológia, ako je kvapka spermií alebo semenníkov, sa často môže pripojiť k získanému typu slabinovej kýly u dieťaťa, niekedy sa vyvíja cysta spermatickej šnúry..

Patologická klasifikácia

Inginálna hernia sa delí na vrodenú a získanú formu. Vrodená patológia sa vyskytuje v 90% prípadov. V závislosti od vlastností konštrukcie sú výčnelky rovné, šikmé a kombinované.

Priamy

Strata nastáva v strednej oblasti trieslového prstenca. V tomto prípade je vnútorná stena kanála zničená. Priama kýla, ktorá prechádza cez trieslovinový prsteň, je umiestnená stredne od spermatického vlákna. Oblasť scrotal nie je ovplyvnená..

šikmý

Vyskytuje sa ako vrodená forma choroby, tak aj v dôsledku získanej patológie. Hernálny vak tu prechádza cez laterálnu fosíliu, trieslovinu a vystupuje otvorom v väzoch v oblasti triesloviny. Spermatická šnúra je umiestnená pred herniálnym vakom, ingvinálny prsteň je umiestnený pod vonkajším vonkajším semenom.

kombinovaný

Ďalším typom je kombinovaná prietrž s prítomnosťou niekoľkých vriec, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Tu sa môže súčasne vyvinúť šikmá a priama ingvinálna prietrž..

V mieste lokalizácie je choroba rozdelená na bilaterálny a jednostranný pohľad. Vo väčšine prípadov je výčnelok pravostranný. Dvojstranná ingvinálna forma je v pediatrii pomerne zriedkavý jav. V prípade prolapsu orgánov v miešku sa prietrž stáva bradavkovým.

prejavy

Klinické prejavy patológie je ťažké zamieňať s iným ochorením, preto diferenciálna diagnostika nie je náročná. Príznaky slabinovej prietrže u chlapcov sú v prvom rade tvorba hrčiek v oblasti trieslovín, ktorá sa zvyšuje s napätím v brušných svaloch. U dojčiat je patológia jasne viditeľná v čase smiechu, plaču, defekácie. Ak je dieťa vo vodorovnej polohe, prietrž úplne alebo čiastočne zmizne.

Patológia môže vyzerať takto:

 • kreslenie bolesti u dieťaťa;
 • dunenie čriev;
 • tlak slabín.

Menej často sa vyskytuje zápcha, zhoršené močenie a nevoľnosť. Najčastejším priebehom u detí je hernia u chlapcov, ktorej klinické príznaky sa vymažú.

Akútne prejavy patológie sú zaznamenané v dôsledku vývoja komplikácií, ako je štípanie, zažívacie ťažkosti spôsobené črevnou obštrukciou..

Nebezpečenstvo choroby

Predčasné kontaktovanie špecialistu môže spôsobiť niekoľko závažných následkov, medzi ktoré patrí porušenie, apendicitída, obštrukcia čreva.

Zranená slabinová prietrž

Najbežnejším typom komplikácií, v dôsledku ktorých dochádza k vytlačeniu častí vnútorných orgánov kýlovými bránami. Hlavným príznakom kompresie tkaniva je silná bolesť, ktorá často vedie k bolestivému šoku. Príznaky porušenia sú nevoľnosť, zvracanie, prudké zhoršenie celkového zdravia, slabosť, slza, strata chuti do jedla. Hlavným nebezpečenstvom u detí, ako aj u dospelých, je nekróza tkanív, šírenie zápalového procesu na ďalšie orgány v brušnej dutine..

Dôvodom stláčania je nadmerná fyzická námaha, v dôsledku ktorej sa rozširuje prstencový prsteň, ktorý prechádza významnou časťou orgánu, ale stlačené tkanivá sa už nevracajú.

Charakteristikou liečby porušenia v detstve je to, že prietrž niekedy ošetruje lekár bez chirurgického zákroku. Vysvetľuje to slabosť svalov brušnej steny a elasticita tkanív čriev dieťaťa..

zápal slepého čreva

Vývoj slepého čreva je zriedkavý. Komplikácia nastáva v dôsledku vstupu slepého stehna do herniálneho vaku, čo má za následok prudké narušenie krvného obehu v tkanivách, zápalový proces, intoxikáciu tela a riziko prasknutia slepého čreva. Komplikácie sa liečia chirurgicky ako stav núdze.

nevhodnosť

Vzniká vďaka dosiahnutiu veľkých rozmerov. Hrudný obsah tu nespadá na svoje miesto ani v pokoji, čo pacientovi prináša nepríjemné pocity.

Črevná obštrukcia

U detí je veľmi zriedkavý. Črevná obštrukcia je výsledkom kombinácie hernie s chorobami tráviaceho ústrojenstva, ktoré sa vyznačujú zhoršenou pohyblivosťou žalúdka. Príznaky komplikácií sú bolesť, neschopnosť vyčerpať plyn, nedostatok stolice, nevoľnosť a zvracanie. Dieťa je bledé, letargické, stráca chuť do jedla.

Bez ohľadu na druh komplikácií je nesmierne dôležité vyhľadať lekársku pomoc v prvých hodinách rozvoja symptómov úzkosti. Zanedbávanie zdravia dieťaťa je neprijateľné.

Metódy liečby slabinovej prietrže u dieťaťa

Ochorenie je diagnostikované vizuálnym vyšetrením dieťaťa odborníkom a metódami, ako sú ultrazvuk, rádiografia. Úspešnosť liečby závisí od včasnosti vyhľadania lekárskej pomoci..

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Konzervatívna terapia sa používa u detí až do štvrtého roku života. Princípmi liečby sú tu posilňovanie svalov brušnej dutiny pomocou terapeutických cvičení, masáže alebo kúpania, nosenie obväzov, aby sa predišlo komplikáciám..

Liečba liekmi sa nevykonáva, pretože nedáva potrebný účinok. Lieky sa používajú pri vývoji zápalového procesu, silnej bolesti a niektorých ďalších prejavov..

Nechirurgická liečba vo vyššom veku sa vykonáva z dôvodu závažných kontraindikácií pri chirurgickej liečbe.

Ako sa vykonáva chirurgická liečba?

Operácia odstránenia prietrže sa uskutočňuje u dojčiat až po dosiahnutí šiestich mesiacov po narodení. Najčastejšie sa používa hernioplastika. Procedúra je ľahko vykonateľná, netrvá dlhšie ako pol hodiny a vykonáva sa v celkovej anestézii..

Hernioplastika môže byť uskutočnená niekoľkými spôsobmi:

 1. Otvorené - vykonáva sa prostredníctvom otvoreného prístupu k prietrži, pri ktorej je tkanivo disekované v oblasti vyčnievania. Plastická chirurgia diery sa vykonáva superponovaním detského tkaniva na seba alebo pomocou špeciálnych sieťových implantátov.
 2. Zatvorené (laparoskopia) - chirurg pracuje s vpichmi, pomocou ktorých sa do brušnej dutiny zavedie potrebné vybavenie na vykonávanie lekárskych výkonov.

Druhá metóda je považovaná za obľúbenejšiu, zriedka spôsobuje komplikácie, nezanecháva na tele veľké jazvy.

Možné komplikácie po operácii

Pooperačné komplikácie sú u detí zriedkavé. Najbežnejšie prípady zahŕňajú:

 • hnisanie stehov;
 • vývoj zápalového procesu semenníkov;
 • tvorba hematómov;
 • krvácajúci;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • švy.

Niekedy je taký dôsledok, ako príliš vysoká fixácia semenníkov a akumulácia lymfatického tkaniva vo semenníkoch.

Aby sa predišlo komplikáciám, musí byť dieťa po operácii starostlivo sledované lekárom.

Rehabilitácia a prognóza pre dieťa

Telo dieťaťa dobre znáša operáciu a vo väčšine prípadov je prognóza zotavenia priaznivá. Aby sa predišlo komplikáciám, rodičia by mali dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Výživa dieťaťa by mala byť úplná, výrobky vedúce k tvorbe plynu a zápche by mali byť vylúčené zo stravy.
 2. Ak je chlapec kojený, mama má diétu.
 3. Je potrebné chrániť dieťa pred fyzickou námahou. V pooperačnom období je nežiaduce umožniť dlhodobé plačanie dieťaťa.

Staršie deti môžu zosilniť steny pobrušnice pomocou špeciálneho komplexu terapeutického nabíjania, ktorý lekár vyzdvihne.

Včasná reakcia na problém, správna liečba a implementácia odporúčaní lekára v období zotavenia po operácii pomôžu zbaviť sa patológie raz a navždy.

Podľa známeho detského lekára Komarovského žiadne ľudové sprisahania pomôžu dieťaťu zotaviť sa z patológie, najmä ak má dieťa bilaterálnu kĺbovú prietrž.

Inguinálna kýla u detí

Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.

Dôvody rozvoja slabinovej prietrže v detstve

Počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa sa semenníky tvoria v brušnej dutine a až potom dole po trieslovine zostupujú do mieška. Pri anomálii vývoja sa tento kanál nemusí úplne uzavrieť a zostane hlásenie medzi brušnou dutinou a mieškom, čo vedie k vzniku herniálnej chyby..

To je skutočnosť, ktorá vysvetľuje, že tieto hernie sa vyskytujú u chlapcov oveľa častejšie ako u dievčat (80% - 90% sa vyskytuje u mužov). U dievčat je príčinou defekt vo vývoji a tvorbe väzivového aparátu maternice.

Pri dlhodobom tehotenstve je nepravdepodobné, že v prípade neexistencie vyššie uvedených patológií vývoja bude vznik vrodenej trieslovej kýly

Stanovisko Dr. Komarovského

Je potrebné zamerať pozornosť rodičov na skutočnosť, že silné plačanie, časté zápchy, katarálne choroby, ktoré sú sprevádzané záchvatmi silného kašľa, vedú k skoršiemu prejavu choroby a zhoršujú jej priebeh. Je tiež potrebné poznamenať, že ani maximálne možné obmedzenie dieťaťa od všetkých vyššie uvedených problémov ho nezachráni pred patogenézou kongenézy, ktorá sa prejaví skôr či neskôr, a nikto sa nebude v tejto situácii obviňovať - ​​ani lekár, ani rodičia ani dedko. babička.

Pretože každý rodič má záujem o celý život svojho dieťaťa, pri diagnostikovaní hernálnej chyby by dieťa nemalo byť obmedzené fyzickou aktivitou ani inými voľnočasovými aktivitami, ale malo by sa poradiť s lekárom o chirurgickej liečbe, ktorá sa musí vykonať maximálne do 6 mesiacov..

diagnostika

Všetky deti v predškolskom veku musia podstúpiť povinnú skúšku od viacerých odborníkov, ktorých zoznam by mal obsahovať chirurga. Počas vyšetrenia chirurg upozorňuje na trieslovinu, vykonáva prehmatanie tejto oblasti, u chlapcov je povinné vyšetriť miešok na prítomnosť 2 semenníkov. Počas hmatu, v prítomnosti prietrže, sa rozprestrie rozšírený trieslový kruh alebo priamo prietrž, ktorá môže spadnúť do miešku..

Hernálny nádor sa zvyšuje so silným kašľom, keď dieťa plače alebo sa pokúša ísť na toaletu „z väčšej časti“. Z vizuálneho hľadiska to môže vyzerať ako asymetria inguinálnej oblasti alebo opuch. Ďalšie výskumné metódy sa spravidla nevyžadujú, ale je možné použiť ultrazvuk v oblasti trieslovín a miešok. MRI alebo CT sú veľmi zriedkavé, iba vo výnimočných prípadoch.

Taktika pri slabinovej prietrži u detí

Diagnóza kýly u dieťaťa je 100% indikáciou pre chirurgickú liečbu plánovaným spôsobom. Táto patológia by mala byť vykonaná do 6 mesiacov od jej diagnózy, bez ohľadu na vek dieťaťa. Všetky herniálne defekty prednej brušnej steny sa liečia výlučne chirurgickou metódou u detí aj dospelých. Použitie ľudových metód, špeciálnych cvikov, obväzov na kýlu v najlepšom prípade spomalí nárast veľkosti herniovej chyby a v najhoršom povedie k porušeniu predpisov, a v dôsledku toho k pohotovostnej hospitalizácii a chirurgickému zákroku..

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Pri neexistencii včasnej liečby tejto patológie sa herniový defekt postupne zväčší, čo sa môže predĺžiť po celé roky (alebo mesiace, týždne), ale čím väčší je herniálny defekt, tým väčšia je pravdepodobnosť jeho porušenia. Obmedzená brušná prietrž vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu na chirurgickom oddelení, ak sa prietrž prietržuje a menej ako hodina uplynula, existuje možnosť spontánnej redukcie do brušnej dutiny, na pozadí konzervatívnej terapie, potom bude operovaná podľa plánu, ak k redukcii nedôjde alebo lekár má pochybnosti o životaschopnosti obmedzeného orgánu. - zobrazuje sa iba núdzová prevádzka. Za povšimnutie stojí, že obmedzená prirážka kýly u dievčat v každom prípade povedie k núdzovej operácii.

Príznaky obmedzenej prietrže

 • Ostrá bolesť v slabinách na strane herniálnej chyby.
 • Hernálny nádor sa stáva hustým, koža nad ním je hyperemická,.
 • Ak bolo pred porušením možné umiestniť ho do brušnej dutiny, potom po jeho upevnení v hernálnej bráne.
 • Telesná teplota sa môže zvyšovať, môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie, uvoľnené stolice.

operácie

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Pre skúseného chirurga táto operácia nespôsobuje technické ťažkosti a zriedka presahuje 30-40 minút. U chlapcov si kvôli anatomickým rysom a najmä prítomnosti spermatickej šnúry úzko spojenej s herniovým vakom vyžaduje tremózne ošetrenie všetkých prvkov v tejto oblasti. Po tomto štádiu sa technika operácie u dievčat a chlapcov nelíši, herniálny vak je vyrezaný, obviazaný a ponorený do brušnej dutiny. Vykoná sa plastický materiál z trieslovinového kanálika a zošitie po operácii po operácii. Dôležitým bodom je, že polypropylénové siete sa nepoužívajú u detí.

V modernom svete sa endoskopické plasty tříslovínovej kýly, vrátane plastov v detskom veku, vykonávajú stále častejšie a oproti otvoreným operáciám majú niekoľko výhod:

 • Menej chirurgická trauma.
 • Nižšia miera recidívy, pooperačné komplikácie.
 • Schopnosť vykonávať operácie súčasne na oboch stranách.
 • Výraznejší kozmetický efekt.

Bohužiaľ, nie každé lekárske centrum má potrebné lekárske vybavenie.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku je pacient v nemocnici 2-3 dni, potom je prepustený na ambulantnú liečbu. V oblasti pooperačnej rany, ako aj v miešku, sa môže objaviť opuch tkaniva, ktorý sa postupne znižuje do 5 až 7 dní..

Obväzy sa vykonávajú raz za dva dni, je zakázané navlhčiť ranu, ak je obvaz mokrý alebo špinavý, ak by mal byť vymenený. Švy sa odstraňujú 7. až 8. deň, najčastejšie sa používajú u detí, kozmetické švy s resorbovateľnou niťou, preto nie je potrebné tieto švy odstraňovať. Prvý deň je dovolené piť vodu, čerstvé vývary.

Pri absencii pooperačných komplikácií na druhý deň môže byť dieťaťu poskytnutá obvyklá strava. V prvom mesiaci sa odporúča čo najviac obmedziť dieťa zo stresových situácií, ktoré môžu viesť k silnému plaču, u starších detí obmedziť fyzickú aktivitu na jeden mesiac.

Inguinálna kýla u dieťaťa

Inguinálna kýla u detí. Príčiny, príznaky a liečba

Vo všeobecnosti je tříslová kýla u detí patologickým javom (alebo vydutím, vyčnievaním) brušných orgánov medzi brušnými svalmi. Týmito orgánmi môžu byť tenké črevo (jeho slučka, najbežnejší prípad) a ďalšie črevné fragmenty, močový mechúr, vaječník u dievčat a mnoho ďalších. Inguinálna hernia u dieťaťa v 30-50% prípadov je detekovaná v prvom roku života detským lekárom alebo neonatológom a je pomerne častou patológiou u dojčiat a malých detí (diagnostikovaná u 5% detí, najmä u predčasne narodených detí). U dievčat je táto patológia približne štyrikrát menej častá..

Inguinálne kýly u detí sú najčastejšie vrodené a ich príčinou je nesprávny vývoj (navyše geneticky určený) brušnej steny nenarodeného dieťaťa počas tehotenstva ženy. Okrem dedičnosti existujú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k tejto patológii: nadváha u dieťaťa, zranenia brucha (presnejšie brušná stena), nadmerný fyzický stres.

Inguinálne kýly u získaného typu dieťaťa sa pozorujú oveľa menej často, častejšie však u chlapcov vo veku okolo 10 rokov so slabými svalmi brušnej steny v kombinácii s nadmernou fyzickou námahou..

Príznaky slabinovej prietrže

Vrodené trieslové kýly u detí sa zisťujú najčastejšie počas života od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov po narodení a najčastejšie u detí predčasne alebo oslabene. Zvyčajne si rodičia veľmi rýchlo všimnú malú formáciu, ako je opuch v slabinách dieťaťa. Počas fyzickej námahy tela (kašeľ, plač, ostré výkriky) táto oblasť vyčnieva ešte viac, ale rodičia sú „upokojení“ skutočnosťou, že tento výbežok zmizne (zapadne), keď je dieťa pokojné a leží, alebo je v teplom kúpeli. Ak sa však tento jav opakuje, potom sa čudný opuch postupne zvyšuje a dosahuje významné a desivé rozmery. Ak v tomto prípade bledá hernia u dieťaťa (chlapca) dosiahne oblasť šourku (t. J. Pády), môže dôjsť k zhoršeniu celkového zdravotného stavu dieťaťa..

Problém je v tom, že počiatočné štádium slabinovej prietrže u detí ich zvyčajne neobťažuje. S malou inguinálnou prietržou sa dieťa môže niekedy sťažovať na dočasnú bolesť, koliku, nafúknutý žalúdok a zápchu. Ale s porušením inguinálnej kýly sa príznaky stanú tak výraznými, že rodičia často oneskorene ľutujú, že neliečili čudné, ale čas od času opuchnutie detským chirurgom na klinike alebo pediatrovi..

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u dieťaťa. Poranenie (alebo zovretie) prietrže môže mať mnoho príčin a mnoho typov, ale v skutočnosti znamená izoláciu herniálneho obsahu so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami - nekróza časti orgánového tkaniva v priebehu niekoľkých hodín v dôsledku kompresie herniovým prstencom, zápalové procesy (peritonitída), črevná gangréna. Charakteristickým miestnym príznakom je prietrž, ktorú nemožno napraviť v žiadnej polohe, herniálny obsah sa stáva hustým. Častými príznakmi sú bolesť (dieťa neustále trhá nohy, plače, je veľmi úzkostné), nauzea u dieťaťa, zvracanie, strata vedomia a teplota. Porušenie slabinovej prietrže u detí - liečba vyžaduje rýchly chirurgický zákrok, pri oneskorenej liečbe je možný smrteľný výsledok.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

Formálnou a generalizovanou príčinou slabinovej prietrže u dieťaťa je určitý patologický vývoj svalového tkaniva v prednej brušnej stene. Hrudný výčnelok (extrúzia) vnútorného orgánu sa vyskytuje spolu s peritoneom, ktoré ho obklopuje, cez trieslovinový kanál, ktorý sa nachádza v ingvinálnej oblasti a podmienečne predstavuje určitú medzikusovú medzeru v bruchu. Inguinálna kýla u detí pozostáva z herniovej brány (v skutočnosti sú to ingvinálny kanál), vaku (časť pobrušnice, má ústa, krk, telo a spodok) a obsahu (časť vnútorného orgánu, napríklad slučka tenkého čreva)..

„Hnacou silou“ herniálneho výčnelku je nadmerné zvýšenie vnútrobrušného tlaku so zápchou, silným a častým výkrikom a plačom, ťažkým kašľom, ťažkosťami s močením.

Typy slabinovej kýly u detí. Kýla u chlapcov a dievčat

Inguinálne kýly u detí sú niekoľkých typov:

 • šikmé (je vrodené alebo nadobudnuté; najbežnejšia forma a vyskytuje sa hlavne u chlapcov);
 • priame (zvyčajne získané; zriedkavé);
 • stehno (výčnelok v hornej časti stehna do podkožného tkaniva; veľmi zriedkavý vzhľad).

Šikmá prietrž je na svojom mieste nižšia ako priama prietrž a tenké črevo (presnejšie jeho slučka; obsah prietrže) u chlapcov môže dosiahnuť miešok a vyčnievať do neho..

Intuitívne kýly u chlapcov a dievčat sa mierne líšia z primárnych dôvodov, hoci ich vývoj a viditeľné symptómy sú vo všeobecnosti podobné.
Inguinálna hernia u chlapcov. Môže sa tvoriť počas fyziologického spúšťania semenníkov v miešku priestorom (chybou) v prednej brušnej stene. Navyše, na začiatku je ľavá semenník fyziologicky znížený, a potom ten pravý, a potom sa môžu ďalšie orgány pohybovať dynamicky (vrodené trieslové kýly sú preto častejšie, v 60% prípadov na pravej strane, na ľavej strane - u 25% a 15% je dvojstranných). Hernálny vak, ktorý najčastejšie obsahuje časť tenkého čreva (slučky), môže zostúpiť do mieška, ale nedosiahne zostupnuté semenník a môže ho obklopiť..
Inguinálna hernia u dievčat. V období vnútromaternicového vývoja dievčenského tela je maternica vyššia ako v obvyklom usporiadaní, ale po narodení postupne klesá. Súčasne sa ťahá pozdĺž časti pobrušnice a so slabosťou brušnej steny (predných svalov) sa tento záhyb pobrušnice rozširuje do trieslovinového otvoru a vytvára potenciál na vytvorenie ingvinálnej prietrže. V súlade s tým môže byť obsah prietrže (triesloviny) vakom vaječník alebo časť vajcovodov.

Intuálna hernia u detí: liečba

Ak je dieťaťu diagnostikovaná inguinálna hernia, potom je takmer vždy potrebný chirurgický zákrok. Zvyčajne sa operácia (otvorená alebo zatvorená, laparoskopická) uskutoční, keď dieťa dosiahne vek šiestich mesiacov. Lekári dôrazne neodporúčajú odďaľovať operáciu, pretože ingvinická prietrž môže byť kedykoľvek narušená. V druhom prípade je nevyhnutná núdzová operácia, zvyčajne nie neskôr ako 6 - 12 hodín po diagnostikovaní porušenia (čas oneskorenia závisí od stavu dieťaťa), čo je už oveľa komplikovanejšie a môže si vyžadovať dlhé zotavenie dieťaťa..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii (anestézia) a jej plánovaná, nie mimoriadna povaha, trvá v priemere 15 minút. Chirurgická liečba slabinovej prietrže u detí je vysoko účinná (napríklad podľa štatistík pri liečbe slabinovej prietrže u detí v Moskve sú relapsy zriedkavé, nie viac ako v 4% prípadov) a dieťa ich zvyčajne dobre toleruje..

Keďže sa krátkodobá anestézia používa pri chirurgickej liečbe brušnej prietrže u detí, existujú jej dočasné kontraindikácie na jej vykonanie: akútne infekcie v patológiách dieťaťa, srdca a obličiek, kožné lézie v prietrži. V takýchto prípadoch sa prijímajú predbežné opatrenia na stabilizáciu stavu dieťaťa a odstránenie zistených kontraindikácií.

Inguinálna hernia u detí: liečba bez chirurgického zákroku

Liečba trieslovej prietrže u detí bez chirurgického zákroku (tj konzervatívna liečba) sa môže predpísať iba v niektorých prípadoch, napríklad pri opakovanom výskyte prietržovej kýly po chirurgickom zákroku, pri oslabených alebo predčasne narodených deťoch. Doteraz existuje iba jeden čisto technický spôsob konzervatívneho, dočasného ošetrenia - použitie (nosenie) špeciálneho obväzu, na ktoré si musí dieťa zvyknúť po určité obdobie..

Niekedy sa používajú metódy pre predčasne narodené deti a oslabené deti, ale iba na začiatku, ktoré v niektorých prípadoch umožňujú „korigovať“ prietrž pomocou určitých liekov v kombinácii s vymenovaním teplých ohrievačov a vaní. Podľa detských lekárov sa však jednoznačný pozitívny účinok vo všetkých prípadoch nepozoruje, a tak sa nedá vyhnúť plánovanej operácii.

Liečba slabiny prietrže u detí bez chirurgického zákroku pomocou tzv „Ľudové lieky“ sú úplne vylúčené. Napríklad použitie rôznych obkladov na báze kyseliny octovej, odvarov z dubových listov, liečivých bylín, požitie rôznych infúzií na posilnenie svalového tkaniva. Takéto prostriedky môžu byť nanajvýš použité ako predbežné opatrenia na stabilizáciu a posilnenie tela dieťaťa pred plánovanou operáciou a iba po predchádzajúcej konzultácii s detským lekárom..

Inguinálna kýla u chlapcov, dievčat. Foto, ako to vyzerá, príznaky, liečba, odstránenie

Inguinálna kýla, ktorá sa často prejavuje v prvom roku života, vyžaduje, aby rodičia pohotovo zareagovali, konzultovali chirurga a správne ošetrenie.

Ak je choroba v počiatočnom štádiu, môžete to urobiť bez chirurgického zákroku, ale iba chirurgický zákrok dokáže vyliečiť zanedbanú formu. V ranom veku bude operácia rýchla a bez komplikácií. Podľa štatistík sú dievčatá diagnostikované s patológiou menej často ako chlapci.

Inguinálna kýla: čo to je, klasifikácia

Inguinálna hernia je patológia, ktorá vyvoláva vyčnievanie vnútorných orgánov pobrušnice pod kožou prostredníctvom prírodných otvorov umiestnených v slabinách. U detí je veľa alebo jeden výčnelok. Najčastejšou príčinou sú jemné štruktúry prednej brušnej steny, vrodené alebo získané faktory..

U chlapcov je prítomnosť prietrže zrejmá, ak sa počas chôdze cíti nepohodlie a bolesť, v slabinách sa objaví opuch..

Ak má dieťa toto ochorenie, musíte vedieť, čo robiť v tejto situácii:

 • súhlasiť s operáciou, aby sa predišlo komplikáciám;
 • choroba je zdraviu nebezpečná, pretože v každom okamihu môže dôjsť k stlačeniu;
 • v prípade porušenia je nevyhnutne potrebná hospitalizácia;
 • núdzový zásah zvyšuje riziko recidívy.

Vrodená forma u detí je šikmá. V tejto podobe padnú logani po prsteň do slabín. Priama prietrž je zriedkavý jav, ktorý sa vyznačuje výstupom cez defekt vo svale vonkajšieho trieslovinového kruhu. Kýla môže byť lokalizovaná na jednej zo strán - vpravo alebo vľavo alebo okamžite na oboch stranách.

U chlapcov je v detstve patológia zistená na pravej strane (60%). Mierne menej často (30%) zľava a iba u niektorých pacientov je lokalizovaný na oboch stranách slabín. Lekári tiež klasifikujú inginy a trieslovinové hernie.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V období rastu plodu sa vytvára spolu so všetkými ostatnými orgánmi vo vnútri materského lona špeciálny kanál, ktorý začína od pobrušnice smerom k slabine. V tejto chvíli sa vytvárajú podmienky, ktoré pomôžu niektorým orgánom presunúť sa na miesto, ktoré potrebujú.

Je to kvôli osobitným vývojovým podmienkam, ktoré ovplyvňujú mužské telo. Hlavným dôvodom prejavu choroby u dojčiat je však nesprávne dozrievanie väziva maternice..

Ale nielen abnormálny vývoj vo vnútri lona vyvoláva vývoj ochorenia, existuje aj niekoľko ďalších faktorov:

 • nadváhou;
 • nedostatočné rozvinutie svalov brušnej steny;
 • konštantné zaťaženie;
 • peritoneálne zranenie.

Intuitívna hernia u detí (chlapcov) sa objavuje v dôsledku skutočnosti, že sa v lone vyskytli vývojové abnormality. Chirurg môže diagnostikovať chorobu v prvých hodinách po narodení. V určitom čase sa už dozreté semenníky nachádzajú blízko obličiek. Keď sa dieťa narodí, pošle sa do mieška špeciálnym kanálom a súčasne sa zúčastní pobrušnice..

Schéma ukazuje, ako vyzerá pri trochu prietržovej kýly u detí.

Potom sa postupne začína tvoriť vrecko - vaginálny proces, ktorý musí byť pred narodením úplne zarastený. V prípade, že tento proces neprerastá, môžu peritoneálne orgány spadnúť do lúmenu. Pokiaľ ide o dievčatá, vrodená forma choroby je pre nich zriedkavá, pretože takýto proces nemajú, získaná forma je zriedkavo diagnostikovaná..

Po narodení sa herniálny vak vytvára zriedka. Najčastejšie sa u adolescentov diagnostikuje silnejší sex.

Môže existovať niekoľko dôvodov pre rozvoj tohto ochorenia:

 • operácia šourku alebo vnútorných orgánov v ranom detstve;
 • peritoneálne tkanivá sú nesprávne vyvinuté;
 • nadmerné zaťaženie - šport, vrátane vzpierania.

Je možné vizuálne identifikovať výčnelok v slabinách, ale je veľmi ťažké ho vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Intuálna hernia u detí (chlapcov) v prvých dňoch po narodení a o niečo staršia sa prejavuje vo forme mierneho opuchu kože, lokalizovaného v slabinách. O jej prítomnosti sa dá povedať aj opuch v miešku. Často si všimnete opuch, ktorý je zrejmý iba vtedy, keď dieťa kašle alebo plače.

Preto sa dospelí často domnievajú, že vagíny sú spojené s herniou, ale choroba sa vyskytuje u dojčiat kvôli plaču, ale existuje veľa dôvodov. U dievčat je choroba diagnostikovaná menej často. Majú chorobu, ak slučka čriev alebo vaječníkov tlačí peritoneálnu stenu v slabinách, niekedy môže dosiahnuť labia majora. Tento výstupok na tele pripomína predĺženú šnúru.

Ak je po narodení dievčaťa zreteľne viditeľný opuch stydkých pyskov, môže to byť vyvolané nadbytkom tekutín alebo zvýšenou hladinou hormónov, ktoré sa od matky dostali bezprostredne pred narodením. Tento opuch nepoškodí dieťa, za pár dní zmizne bez pomoci.

Intuálna hernia u detí (chlapcov a dievčatá) často spôsobuje bolesť v slabinách a bruchu. Môže dať krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Práve tieto príznaky často spôsobujú plač a nálady v prvom roku života. Ale staršie deti hovoria dospelým o bolesti, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha.

Časté príznaky prietrže:

 • strata chuti do jedla;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • nespavosť;
 • hnačka alebo zápcha;
 • nepohodlie počas močenia;
 • bledá koža;
 • celková slabosť a nevoľnosť.

Takéto príznaky by mali prinútiť rodičov, aby zavolali sanitku a aby sa predišli komplikáciám s detským lekárom..

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Inguinálnu prietrž môžete tiež nezávisle zistiť pomocou vyšetrenia svojho dieťaťa. Alebo to robí pediatr počas rutinného vyšetrenia dieťaťa. Palpáciou je možné zistiť, aká je štruktúra elastická a mäkká. Ak sa nepozorujú žiadne komplikácie, obsah kýly sa ľahko vloží do pobrušnice.

Pri tomto postupe je možné počuť charakteristický výkrik, ktorý naznačuje, že slučka čreva sa dostala do herniálneho vaku. Keď už bola redukcia dokončená, je možné nájsť trieslový prsteň s rozšíreným vchodom.

Na presnú diagnostiku môže pediater predpísať niekoľko ďalších štúdií:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny, panvových orgánov, trieslovín a mieška. Pomocou nej je možné určiť obsah herniálneho vaku, čo presne je v ňom tekutina alebo slučka čreva, ako aj miesto jeho lokalizácie. Pri panvovom ultrazvuku u dievčat je možné identifikovať rysy prietrže a miesto jej lokalizácie.
 • Irrigografia umožňuje určiť, či existuje výčnelok, ako aj obštrukcia v čreve. Podstatou tejto techniky je vykonanie röntgenového vyšetrenia hrubého čreva. Postupujte po pohybe čreva a naplňte ho špeciálnym kontrastným prostriedkom.
 • cystografii.

Intuálna hernia u detí (chlapcov) vyžaduje, aby chirurg vykonal rôzne diagnostické opatrenia pri niektorých chorobách:

 • inguinálna lymfadenitída;
 • prietrž stehna;
 • kryptorchidizmus vyskytujúci sa u mužských detí;
 • cysta okrúhleho väzu genitálneho ženského orgánu;
 • spermatická cysta a kvapka semenníkov u chlapcov.

Až po vyšetrení a stanovení presnej diagnózy je najlepšia terapeutická technika vybraná na odstránenie choroby bez relapsu..

Prevencia slabinovej prietrže u detí

Ako preventívne opatrenie sa odporúča šport, kalenie a návšteva bazéna. Je však dôležité nepreháňať to s bremenami, treba ich kombinovať s odpočinkom, aby nedošlo k komplikáciám..

Sledujte váhu, nemôžete ju získať a rýchlo ju stratiť. Je potrebné zabrániť zdvíhaniu závaží, nadmernému zaťaženiu, nadmernému zaťaženiu a tiež nepoškodiť brušnú stenu.

Liečte včasné ochorenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku v pobrušnici:

 • patológia dýchacieho systému;
 • prechladnutie
 • zápcha
 • problémy s močením.

Ženy, ktoré majú dieťa, by mali monitorovať činnosť čriev a vyhýbať sa zápche. Choďte na šport, ale nepreháňajte to. U novorodencov na preventívne účely je dôležité správne obviazať pupočnú šnúru. Mladí rodičia sa musia naučiť správne kŕmiť dieťa, uistite sa, že sa neprejedie.

Prsia by sa mali umiestňovať na žalúdok tak často, ako je to možné, aby sa posilnili svaly pobrušnice. Dieťa by sa nemalo pevne zatvárať, malo by sa dať skôr do vodorovnej polohy a vyhodiť.

Metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Ak sa v oblasti slabín zistí aj mierny opuch, je potrebné najskôr navštíviť lekára. Jedinou metódou, ktorá sa úplne zbaví choroby, je chirurgický zákrok. Plánovaný zásah čo najskôr.

Termín pre každé dieťa je individuálny. Ale ako ukazuje prax, chirurg ju vedie okamžite po diagnostikovaní. Ak je prietrž voľne ložená, potom je možné operáciu odložiť, počkajte, kým má dieťa najmenej 6 mesiacov.

Musíte si však uvedomiť, že dieťa by malo byť pod prísnym dohľadom dospelých a najmä chirurga, aby sa v prípade zhoršenia situácie mohla vykonať núdzová operácia..

Chirurgický zákrok

Pred operáciou je potrebné pripraviť malého pacienta. Po prvé, bezpečnosť dieťaťa závisí od udalostí. Pred odstránením kýly musí chirurg starostlivo vyšetriť dieťa a posúdiť jeho zdravie. Predovšetkým by nemal mať v čase nástupu na operáciu sprievodné choroby, napríklad prechladnutie.

Preto musí byť dieťa vyšetrené detským lekárom, ktorý môže predpísať niekoľko postupov:

 • urobiť všeobecný krvný test;
 • Analýza moču;
 • zložiť vyšetrenie na zistenie infekčných chorôb;
 • coagulogram.

Aj anesteziológ, ktorý dokáže presne zvoliť anestéziu, dieťa určite vyšetrí. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Hlavným cieľom chirurga je odstránenie trieslovej prietrže.

Chirurgovia dnes môžu odporučiť dve metódy:

 • laparoskopia;
 • brušná intervencia.

Laparoskopia je najnovšia technika, ktorá sa považuje za menej bolestivú a traumatickú. Jeho hlavnou výhodou je úplná absencia stôp - žiadne jazvy a jazvy. Počas tejto procedúry je pacient v celkovej anestézii a procedúra trvá nie viac ako hodinu. Počas operácie chirurg robí 3 malé rezy v postihnutej oblasti.

Pomocou laparoskopu chirurg zobrazí obraz vnútorných orgánov pobrušnice a skúma formáciu. Kýla sa následne pomocou špeciálnych nástrojov odreže. Tento typ operácie sa používa iba v počiatočnom štádiu choroby..

V prípadoch, keď došlo k porušeniu orgánov v okolí, sa odporúča vykonať otvorenú operáciu. Otvorenú operáciu je možné vykonať pre deti vo veku 3 mesiace. Intervencia sa zvyčajne vykonáva podľa plánu a netrvá dlhšie ako pol hodiny..

Dieťatko dostane celkovú anestéziu, zaspáva a chirurg prísne dodržiava protokol o operácii a vykonáva tieto manipulácie:

 1. Chirurg urobí rez so skalpelom v oblasti slabín, jeho veľkosť nepresiahne 3 cm a po operácii nezostane po stehu žiadna stopa..
 2. Potom sa hernálny vak oddelí od tkanív, ktoré k nemu susedia, a všetky vnútorné orgány sa vrátia na miesto.
 3. Potom sa odstráni hernálny vak a postihnutá oblasť sa liguje..
 4. Rez je zošitý aplikáciou intradermálnych kozmetických stehov..

Obnova po takejto operácii je dostatočne rýchla. Rodičia dieťaťa, ktoré má odstránenú trieslovú prietrž, musia monitorovať čistotu obväzu umiestneného na stehu. Odporúča sa to zmeniť 1-krát denne. Ak sa obvaz vykonáva v nemocnici, nemali by ste ignorovať výlet do nemocnice.

Po laparoskopii je malý pacient prepustený v deň 3. Môže sa voľne pohybovať, navštevovať predškolskú výchovu, ale fyzické cvičenia by mali byť najskôr obmedzené..

Ale po otvorenom zásahu v prvých 14 dňoch budete musieť nosiť obväz. Odstránia ho iba počas spánku. Stehy sa odstránia počas prvých 7 dní po chirurgickom zákroku. Pooperačné stehy sú zvlhčovacie prísne nemožné. Ak sa objaví sčervenanie alebo opuch, musíte okamžite vyhľadať pomoc lekára alebo detského lekára.

Ľudové cesty

Ak došlo k porušeniu prietrže, nemožno použiť konzervatívne alebo alternatívne ošetrenie. V tomto prípade existuje iba jedna cesta von - chirurgia.

Ak však doposiaľ nedošlo k porušeniu a bol už stanovený dátum operácie, môžete na jeho čakanie a zmiernenie stavu pacienta použiť tieto ľudové recepty:

 1. Hnačka u detí (chlapcov a dievčatá) sa lieči listom kyslej kapusty, ktorý sa odporúča aplikovať na postihnuté miesto. Slanina, v ktorej sa kapusta fermentuje, tiež veľmi pomáha. Doska by mala byť teplá a môže sa zahriať vo vodnom kúpeli, vložiť do cedníka a podoprieť nad parou. Ak je to soľanka, potom sa mierne zahreje, kúsok tkaniva sa navlhčí a aplikuje na miesto vyčnievania orgánov. Vykonajte procedúru 2-krát denne najmenej dva týždne.
 2. Dobre pomáha roztok octu a vody. Potrebujú umyť opuchnutú oblasť. Pripravte ho týmto spôsobom: 250 ml vody bude vyžadovať 2 lyžice. l stolový ocot. Po premytí týmto roztokom sa na pol hodiny pripraví teplá kompresia dubovej infúzie. Na jej prípravu je potrebné zomeliť žalude a dubovú kôru, vložiť do nádoby a naplniť červeným vínom, nechať pôsobiť 21 dní. Naneste na miesto opuchu.
 3. Tkaniny na odvar z kýly. Musíte vziať listy liečivých rastlín, napariť sa a pripevniť k chorému miestu. Procedúra sa vykonáva 2-3 krát denne. Táto metóda pomáha predchádzať komplikáciám..
 4. Pri liečbe inguinálnej hernie sa odporúča piť rôzne infúzie z liečivých bylín. Pomôžu posilniť tkanivá a väzivo. Na tieto účely sa často odporúča vypiť infúziu kvetov chrpy. Ak chcete variť odvar, musíte vziať 3 lyžice. l suroviny, zalejeme 1 polievková lyžica. vriacej vody, nechajte trvať a piť 1 polievková lyžica. l 3-krát denne. Rovnako vypite odvar z angreštových listov alebo kôstok.
 5. Kýla môže byť liečená horúcou infúziou pripravenou pomocou smrekovca smrekovca. Na varenie potrebujete 125 g kôry, nalejte 2 lyžice. vriacou vodou, nechajte 12 hodín. Kmeň a pitie 1krát denne po dobu dvoch týždňov. Aj toto riešenie je vhodné ako obklad.

Tradičná medicína pri liečbe kýly je iba doplnkovým nástrojom, ale nie hlavným nástrojom. Pomôžu pacientovi počkať na operáciu a zabrániť závažným komplikáciám, ale nedokážu úplne vyliečiť chorobu.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ak bolo dieťa prijaté do nemocnice a po vyšetrení chirurg neodhalil absolútne indikácie chirurgického zákroku, potom v nemocnici dostane súbor opatrení na úpravu kýly. Pacientovi je podaná jedna dávka Pantoponu, ktorá sa počíta v závislosti od veku dieťaťa. Potom sa uskutoční teplý kúpeľ..

Teplota vody nie je vyššia ako 38 ° C, postup trvá asi štvrť hodiny. Stačí umiestniť teplú vyhrievaciu podložku na oblasť slabín. Po všetkých týchto procedúrach sa dieťa upokojuje a zaspáva a potom spontánna kýla klesá. Podobný výsledok sa dá dosiahnuť u tretej pacientky prijatej do nemocnice..

Konzervatívna terapia netrvá dlhšie ako hodinu. Ak v tomto časovom úseku výbežok nezmizne, je určený dátum chirurgického zákroku, potom sa všetky manipulácie považujú za predoperačnú prípravu. Ak nemôžete urobiť operáciu, nevykonávajú sa žiadne predoperačné opatrenia.

Existuje niekoľko základných metód, ktoré pomáhajú posilňovať peritoneálne svaly. Nedajú 100% výsledok, preto musíte dieťa pravidelne sledovať.

Hlavné metódy:

Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť
metódapopis
smerRobí to iba chirurg, ktorý vie, ako presne vykonať zákrok a ublížiť malému pacientovi.
obväzJedná sa o špeciálne zariadenie, ktoré sa nosí v oblasti slabín. Odporúča sa používať iba v prípade, keď prietrž nespôsobuje žiadne nepohodlie. Vďaka noseniu je možné uvoľniť brušné svaly a zabrániť porušeniu prietrže.
masážZameriava sa na posilnenie svalov pobrušnice. Dieťa sa položí na chrbát a ľahko mu masíruje žalúdok. Tento postup by sa mal vykonávať každý deň približne 10 minút.

komplikácie

Podľa štatistík sa po chirurgickom odstránení prietrže môže recidíva vyskytnúť iba u 1% pacientov. Najčastejšie sú ohrozené predčasne narodené deti so slabo vyvinutým spojivovým tkanivom.

Ochorenie sa môže vrátiť, ak sa operácia vykonala naliehavo. Ak stanovíte diagnózu čo najskôr a vykonáte chirurgický zákrok podľa plánu, bez toho, aby ste čakali na akékoľvek komplikácie, nebude to mať žiadne vážne následky..

Ak operáciu vykonal nekvalifikovaný chirurg, potom sa v budúcnosti môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymphostasis
 • lymfokéla.

Ak je neaktívny, môže sa to stať:

 • porušenie - vnútorné orgány sú stlačené a potom odumrú;
 • peritonitída - zápalový proces začína v dôsledku prasknutia orgánu;
 • Coptostasis - fekálna retencia v slučke, ktorá spadla do herniálneho vaku;
 • ischemická orchitída - semenník sa zapáli kvôli skutočnosti, že je narušený krvný obeh.

Aby sa predišlo komplikáciám, je naliehavou potrebou vykonať chirurgický proces, ktorý dieťaťu neublíži. Inguinálna hernia neprináša dieťaťu žiadne nepríjemnosti, ak urobíte diagnózu a operáciu.

Ak majú deti kontraindikácie pre urgentný chirurgický zákrok, môžu sa dočasne použiť metódy konzervatívnej liečby, ale nevyliečia sa, ale iba zmiernia stav chlapcov a dievčat. Masáž, obväz a redukcia budú dobrým riešením, ale nie dlho.

Preto je pri prvej príležitosti vhodné vykonať chirurgický zákrok a zabudnúť na chorobu raz a navždy. Kýla nie je verdikt, ktorýkoľvek chirurg môže problém vyriešiť už za 1 hodinu a za pár dní bude dieťa schopné viesť plný život bez toho, aby sa na čokoľvek obmedzilo. Ale nečinnosť môže v niektorých prípadoch dieťaťu stáť život.

Video o trieslovej kýle u detí, jej príznakoch a metódach liečby

Liečba trieslovej prietrže u detí:

Príčiny a príznaky slabinovej prietrže u detí:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Flexibilitu zabezpečujú ľudské telo medzistavcové platničky, ktoré tvoria doslova jednu tretinu chrbtice. Vykonávajú funkciu tlmiča nárazov, pomáhajú zmierňovať úrazy stavcov proti sebe, rozdeľujú celkové zaťaženie.
Pupočná prietrž je patologický stav, ktorý sa prejavuje vznikom vnútorných orgánov, pokrytých vrstvou peritonea, defektom v brušnej stene, lokalizovaným pri pupku.
Výčnelok pobrušnice do trieslového kanálika je choroba, ktorá je u žien 9 až 10 krát menšia. Kýla je nebezpečná pre mužov s možnou atrofiou semenníkov a neplodnosťou.