loader

Hlavná

Pažerák

Bedrová hernia: príznaky a účinné metódy liečby

Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.

Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla. Táto patológia sa vyskytuje na pozadí akútnej osteochondrózy, zvýšenej fyzickej námahy alebo prudkých trápnych pohybov a je sprevádzaná silnou bolesťou. Ak nedôjde k riadnemu a včasnému ošetreniu, choroba môže viesť k úplnej strate mobility pacientov a ďalšiemu postihnutiu.

Spravidla sa pacientovi, ktorý navštevuje lekársku kliniku, pridelí celý rad liečebných opatrení, medzi ktoré patrí použitie liekov, terapeutických cvičení, masáží a fyzioterapeutických postupov. V pokročilých štádiách ochorenia je vhodné podstúpiť operáciu.

V našom lekárskom centre „Health Plus“ spolu s chirurgickým ošetrením bedrovej prietrže praktizujú modernejší, mäkší a efektívnejší spôsob, ako obnoviť zdravie terapie chrbticou - rázovou vlnou. Vyššie uvedený postup vykonávajú špecialisti na vysokej úrovni s pôsobivými skúsenosťami a individuálnym prístupom ku každému pacientovi. Použitie inovatívneho švajčiarskeho vybavenia tiež zaručuje úspešný a dlhodobý výsledok liečby. Zároveň môžete počítať s flexibilnými zľavami pri úvodnej konzultácii s odborníkom a za prijateľné ceny všetkých poskytovaných služieb.

Z tohto článku sa dozviete podrobné informácie o príznakoch sprevádzajúcich prietrž bedrovej chrbtice a zoznámite sa s modernými metódami eliminácie choroby..

 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (495) 126-14-90 Volkov Pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (495) 126-14-72 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika v Annine +7 (495) 116-81-76 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

Ako medziobratlová hernia bedrovej chrbtice?

Medzistavcové platničky majú vzhľad malého valca tvoreného spojivovým tkanivom. Na vonkajšej strane je chránený vláknitým krúžkom, vo vnútornej časti je látka so zvýšenou elasticitou a schopná prepožičať chrbtici pružnosť.

Ak je medzistavcový disk pravidelne vystavený negatívnym účinkom alebo zraneniam, môže vláknitý prstenec stratiť svoju pevnosť a v oblasti sa môžu vyskytnúť praskliny. V dôsledku toho môže buničina umiestnená vo svojej vnútornej časti vyčnievať za hranice vlákna. Najčastejšie sa tento proces nazýva bedrová hernia a vyvíja sa v zodpovedajúcej chrbtici.

Výskyt akýchkoľvek nepríjemností v tejto oblasti je spôsobený zovretými nervovými zakončeniami s nadbytkom buničiny.

Fázy choroby

Vertebrálna hernia bedrovej oblasti sa vyznačuje rôznymi znakmi v určitých štádiách progresie ochorenia. V súčasnosti má každý pacient možnosť zastaviť vývoj choroby a zabrániť riziku závažných následkov, ako aj liečiť kýlu bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku, preto je potrebné včas navštíviť kompetentného špecialistu. Ďalej budeme hovoriť o hlavných fázach charakteristických pre túto patológiu:

 • Výhrez. V tomto prípade je pozorovaná mierna zmena polohy disku. Existuje možnosť jeho návratu na svoje zvyčajné miesto pod podmienkou zastavenia negatívneho dopadu;
 • Výčnelok. Poloha disku je silne posunutá, nevyčnieva však za hranice stavcov;
 • Vytláčanie. Jadro je posunuté za hranice stavcov;
 • Zhabanie. Vyznačuje sa výskytom trhlín v oblasti vláknitého prstenca. V tomto prípade dôjde k posunu buničiny za líniu označenú stavcami.

Bedrová medzistavcová prietrž: príznaky

Ak sa vezme do úvahy medziobratlová hernia bedrovej chrbtice, príznaky a liečba, v prvom rade hovoríme o odstránení následkov radiálnej deformity. Súčasne sa pozoruje atrofia svalov zadku a nôh. Mnohí pacienti zaznamenávajú necitlivosť v dolných končatinách, zaznamenávajú mierny pocit brnenia a pocit chladu. Okrem toho postupne strácajú schopnosť šplhať po schodoch, ohýbať sa, skákať a drepovať. V ťažkých situáciách má človek výraznú asymetriu tela a zvýšenie teploty v postihnutej oblasti.

Keď sa prietrž pohybuje do vnútra chrbtice, pacient môže stratiť schopnosť pohybovať nohami. Pri nadmernom tlaku na túto oblasť chrbtice existuje vážne riziko pre ľudský život. Najväčším nebezpečenstvom pre telo je však bedrová hernia, ktorej príznaky sa vyznačujú ťažkosťami s močením, a liečba sa v tomto prípade musí vyberať opatrnejšie, vzhľadom na potrebu obnovenia genitourinárneho systému. Ak sa príznaky choroby ignorujú, u mužov sa môže vyvinúť sexuálna dysfunkcia a u žien to môže viesť k frigidite.

Intenzita bolesti

Ak pacient naznačuje, že má prietrž bedrovej medzistavcovej platničky, potom je príslušná liečba predpísaná až po potvrdení príznakov. Ako je uvedené vyššie, hlavným príznakom choroby je bolesť. Najčastejšie je hlúpy. Zvýšené nepohodlie je možné pozorovať po dlhom pobyte osoby v jednej polohe. Dočasná úľava prináša zmenu polohy tela.

Je chybou predpokladať, že prietrž bedrovej chrbtice je prechádzajúcim fenoménom a odložiť liečbu. V priebehu času môže byť choroba progresívnejšia, čo vyvoláva viacnásobné porušovanie nervových zakončení.

Časom môže byť syndróm bolesti lokalizovaný v gluteálnej zóne alebo môže byť sprevádzaný bolesťami chrbta. Tento proces sa nazýva ischias..

Príčiny choroby

Ak má pacient Schmorlovu prietrž bedrovej chrbtice, môžeme hovoriť o nasledujúcich príčinách patológie:

 • Nadmerná telesná hmotnosť
 • Ostré neopatrné pohyby;
 • Zvýšená fyzická aktivita;
 • Trauma do chrbtice po nehode alebo páde z výšky;
 • Nesprávna tvorba bedrového kĺbu u detí;
 • Prítomnosť osteochondrózy;
 • Dlhodobý pobyt v sede, sedavý spôsob života;
 • Nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu v dôsledku dlhšej jazdy;
 • Nedostatok kyslíka na pozadí dlhého obdobia fajčenia;
 • Rachiocampsis;
 • Vek nad 30 rokov;
 • Dedičný faktor;
 • Chronické ochorenia chrbtice.
 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (495) 126-14-90 Volkov Pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (495) 126-14-72 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika v Annine +7 (495) 116-81-76 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

Diagnostické funkcie

Ak pacient naznačuje, že má prietrž bedrovej chrbtice, pred liečbou sa vyžaduje dôkladná diagnóza. Aby však bola diagnóza čo najpresnejšia a poškodený disk bol detegovaný v čo najkratšom čase, je lepšie kontaktovať kvalifikovaného odborníka na dôveryhodnej klinike. V tomto prípade je nevyhnutnou podmienkou röntgen v priamej a bočnej projekcii, ktorá vám umožňuje vytvoriť všeobecnú predstavu o chorobe. Podrobnejšie informácie o tejto chorobe je možné získať na základe MRI. Lekár by mal okrem toho určiť, ako podporuje pohyblivosť a citlivosť nôh, a tiež skontrolovať prítomnosť reflexných šliach u pacienta. Hneď ako sa zistí povaha poškodenia nervových zakončení prietrži lumbálnej chrbtice, lekár môže predpísať liečbu..

Ako liečiť lumbálnu prietrž?

Ak má pacient prietrž bedrovej chrbtice, liečba by sa mala začať čo najskôr. Súčasne môže byť expozícia v počiatočnom štádiu patológie uskutočnená pomocou konzervatívnych metód, v zložitých prípadoch je jedinou metódou eliminácie patológie chirurgický zásah..

Aby sa predišlo radikálnym opatreniam a podstúpili ošetrenie prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku, odporúča sa, aby človek opustil zlé návyky. Zvýšená pohybová aktivita a dodržiavanie špeciálnej diéty, ktorá priaznivo ovplyvňuje chrupavky a nervy, postupne obnoví zdravie chrbtice.

Používanie liekov

Ak má osoba prietrž bedrového kĺbu, liečba liekmi môže iba odstrániť príznaky choroby a úplne sa s nimi vyrovnať. V takom prípade je nevyhnutné užívať také lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ako sú ibuprofén alebo diklofenak. Pomáhajú nielen zmierniť akútnu bolesť, ale tiež zabránia atrofii svalového tkaniva v budúcnosti. Takéto lieky sa môžu používať nielen vo forme tabliet, ale tiež vo forme gélov a mastí.

Ak pacient pociťuje stuhnutosť pohybov a kŕče v oblasti svalov, lekár predpíše relaxačné prostriedky - Sirdalud a Midokalm.

Cvičenie kýly bedrovej chrbtice

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice konzervatívnymi metódami neposkytuje vo všetkých situáciách požadovaný účinok. Takýto gymnastický komplex však môže zabrániť následnému progresii choroby. Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice sa odporúča vykonávať až po vymiznutí nepohodlia..

Liečebný program zostavuje individuálne inštruktor. Jeho hlavným cieľom je zlepšiť stav svalov a zabrániť ďalším zmenám v pozícii disku. V počiatočných fázach vývoja takéto cvičenia pomáhajú úplne sa zbaviť patológie. Cvičenia s bedrovou prietržou v akútnej forme pomáhajú zmierňovať príznaky choroby, ale sú predpísané až po súhlase lekára. Zároveň je povolená presná rotácia trupu a ramien, zdvíhanie, sklon a ďalšie činnosti, ktoré prispievajú k napínaniu chrbtice..

Fyzioterapeutické postupy

Na odstránenie príznakov a na predpísanie účinnej liečby prietrže lumbálnej chrbtice sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy:

 • Vplyv na akupunktúrne body pomocou ihiel;
 • Ošetrenie pomocou otepľovacích obkladov;
 • Elektroforéza s protizápalovými a anestetikami;
 • Podvodná masáž.
 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (495) 126-14-90 Volkov Pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (495) 126-14-72 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika v Annine +7 (495) 116-81-76 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

masáž

Ak medziobratlová hernia bedrovej časti už prešla akútnym obdobím, môže sa masáž vykonať ako ošetrenie. Vďaka tomu je možné normalizovať krvný obeh, zabezpečiť potrebnú výživu tkanivám a nervom, odstrániť kŕče v oblasti svalov, zbaviť bunky škodlivej kyseliny mliečnej a obnoviť stratenú pohyblivosť. Okrem toho pri masážnych procedúrach dochádza v tele k produkcii endorfínov, čo tiež spôsobuje anestetický účinok.

Dôležitosť rázovej vlny

Napriek najrôznejším moderným metódam zvládania tohto ochorenia je najúčinnejšou a najbezpečnejšou metódou UVT metóda. Pri intervertebrálnej hernii bedrovej chrbtice je liečba technikou rázovej vlny nasledujúca:

 • Vystavenie diskom s nízkou frekvenciou zvuku, ktoré nie sú citlivé na ľudské ucho;
 • Vysoká intenzita dodávok zvukových vĺn do postihnutej oblasti.

Tento spôsob liečby sa vykonáva iba vtedy, ak lekár počas diagnózy neodhalil žiadne kontraindikácie pre pacienta. Tieto obmedzenia zvyčajne zahŕňajú tehotenstvo, prítomnosť rakovinových nádorov, akútne infekcie v tele alebo použitie kardiostimulátora..

Odborníci zaznamenávajú tieto výhody tohto postupu:

 • Pravdepodobnosť chirurgického zákroku je vylúčená, pretože počas nárazovej vlny sa odstráni mŕtvica hernie bedrovej chrbtice;
 • Kratšie a ľahšie rehabilitačné obdobie, na rozdiel od chirurgického zákroku;
 • Schopnosť obnoviť krvný obeh v postihnutej oblasti;
 • Jemný účinok na boľavé miesta;
 • Neprítomnosť nepohodlia počas liečebného sedenia a po ňom;
 • Rýchla úľava od bolesti;
 • Eliminácia akumulácie solí;
 • Schopnosť posilňovať stavce;
 • Odstránenie edému;
 • Bunková regenerácia;
 • Obnovenie pohyblivosti končatín;
 • Zníženie svalového tonusu.

Chirurgická operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice

Existujú prípady, keď sú konzervatívne metódy expozície neúčinné. Tie obsahujú:

 • Prítomnosť ohniska zápalu v sedacieho nervu;
 • Významná zmena polohy medzistavcových platničiek;
 • Roztrhnutie disku;
 • Slabá priechodnosť v pozdĺžnom kanáli miechy;
 • Pacient sa časom zhoršuje.

V tomto prípade iba chirurgická liečba môže vylúčiť medzistavcovú prietrž bedrovej chrbtice. Dnes však existujú jemné, minimálne invazívne chirurgické postupy, ktoré zahŕňajú:

 • Expozícia laserom. Pomocou lasera je možné z poškodenej buničiny odstrániť zbytočnú tekutinu a uvoľniť tlak z nervu;
 • Postdiskektomického. Táto technika zahŕňa odstránenie časti disku. V tomto prípade sa ihla používa na odstránenie časti buničitého jadra;
 • V najťažších prípadoch je disk s následnou protetikou úplne odstránený.

Pravidlá prevencie

Ako viete, k deformácii medzistavcových platničiek dochádza na pozadí pravidelného alebo ostrého zaťaženia. Najdôležitejším bodom je preto zníženie tohto zaťaženia. Počas nočného spánku sa odporúča používať ortopedickú matraci. V takom prípade je najlepšie zaspať na chrbte.

Je tiež potrebné starostlivo sa zaoberať vašou hmotnosťou, pretože jej nadmerný negatívny vplyv na chrbticu. Pri vykonávaní súboru terapeutických cvičení je vhodné vyhnúť sa náhlym pohybom a dlhodobému stresu. Dokonca aj doma si pamätajte na správne držanie tela a počas sedavej práce sa snažte častejšie meniť polohu tela.

Možné komplikácie

Medzi najzávažnejšie nebezpečenstvá, ktoré predstavuje bedrová prietrž, patrí narušenie dodávky nervov do panvovej oblasti a dolných končatín. V takom prípade sa u pacienta môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • Významné zhoršenie citlivosti nôh a perinea;
 • Bolesť je príliš intenzívna;
 • Svalová slabosť dolných končatín a výrazná zmena chôdze;
 • Ťažké poruchy močového systému;
 • Rozvoj impotencie u mužov, nedostatok sexuálnej aktivity - u žien.

Ak máte jeden alebo viac z vyššie uvedených príznakov, musíte sa čo najskôr obrátiť na špecialistu na neurochirurgiu. V tomto prípade sa účinnosť konzervatívnych metód považuje za nulovú. Možnosť obnovenia zdravia chrbtice v bedrovej oblasti závisí od toho, ako vážne tento problém beriete a ako včas navštívite lekársku kliniku.

Odborné články:

Tatarinov Oleg Petrovich

Doktor najvyššej kategórie, neurológ, fyzioterapeut, UVT špecialista, vedúci špecialista siete Health Plus

Lekárske skúsenosti nad 40 rokov

 • Klinika Krasnopresnenskaja +7 (499) 252-41-35 Volkov pereulok, d. 21
 • Klinika vo Varšave +7 (499) 610-02-09 Varšavská diaľnica, 75, budova 1
 • Klinika Annino +7 (495) 388-08-08 Varšavská diaľnica, 154, budova 1

Bedrová hernia

Kýla chrbtice sa nazýva vyčnievanie strednej časti medzistavcovej platničky za telo stavca, čo je možné iba pri prasknutí vonkajšieho prstenca disku..

Najčastejšie sa takéto ochorenie vyvíja presne v bedrovej oblasti, ktorá predstavuje hlavnú záťaž.

Disk hlavne trpí buď medzi 4 a 5 stavcami dolnej časti chrbta, alebo medzi 5 (posledným) bedrovým a prvým krížom..

Patológia sa prejavuje skôr špecifickými príznakmi. Jeho diagnostika v súčasnosti nie je náročná a liečba môže byť konzervatívna (s počiatočnými prejavmi) alebo operatívna (v pokročilých prípadoch)..

Podstata choroby

Medzi stavcami je medzistavcová platnička. Táto formácia má tvar valca, pripomínajúci hustotu šľachy, vytvorenú špeciálnym chrupavkovým tkanivom. V strede disku je hlavná látka absorbujúca otrasy elastickej konzistencie. Nazýva sa to vláknité jadro..

Pod vplyvom škodlivého faktora (môže to byť akútne poškodenie alebo chronický účinok) sa periférna časť disku stáva krehkejšou a delaminuje sa. K tomu zvyčajne dochádza na jednej strane, kde pôsobí škodlivý faktor. Vláknité jadro je nútené presunúť sa tam, kde sú vlákna vláknitého kruhu najslabšie. Keď presahuje telo stavca, nazýva sa to medziobratlová kýla.

Zvyčajne na mieste, kde vyčnieva látka z buničitého jadra, je koreň miechového nervu. Ukázalo sa, že je stlačený medzi kostným otvorom na jednej strane a vystupujúcou časťou disku na druhej strane. Najčastejšie je tento obraz pozorovaný presne v bedrovej chrbtici, pretože má veľké vertikálne zaťaženie.

Príčiny bedrovej kýly

Príznaky bedrovej prietrže

Kýla bedrovej chrbtice sa najčastejšie vyvíja medzi 4 až 5 stavcami alebo medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosti. Je to kvôli zvláštnostiam väzov v tomto oddelení, pretože hlavná záťaž padá na tieto stavce, pretože ľudia majú často šikmú panvu..

Bedrová hernia je závažné ochorenie, ktorého hlavným príznakom je bolesť. S herniou v oblasti posledných dvoch bedrových stavcov bude lokalizovaná v bedrovej oblasti a dá ju do zadku, hornej končatiny. Pri diskovej hernii medzi posledným bedrovým a prvým sakrálnym stavcom bude bolesť vyžarovať pozdĺž vnútornej strany stehna po koleno, dolnú časť nohy a členok..

1) Hlavné charakteristiky bolesti:


 • nuda, bolesť;
 • zvyšuje sa pri státí, dlhšej chôdzi, svalovom napätí dolnej časti chrbta alebo nôh, kašeľ;
 • môžete zadať bod na spodnej časti chrbta, kde je najviac cítiť bolesť;
 • klesá v horizontálnej polohe v počiatočných fázach, potom sa dá odstrániť, ak ležíte na zdravej strane a ohýbate bolesť nôh v bedrových a kolenných kĺboch.
Okrem toho pri bedrovej kýle existujú aj také príznaky:

 1. 2) Necitlivosť, pocit „husacích hrčiek“ v nohách.
 2. 3) Lumbago (nazýva sa to lumbalgia). Táto akútna neznesiteľná bolesť zosilňuje pri každom pohybe..
 3. 4) Znížený rozsah pohybu svalov nôh až do úplného ochrnutia.
 4. 5) Bedrová tuhosť.
 5. 6) V závažných prípadoch je inervácia panvových orgánov narušená, čo sa prejavuje inkontinenciou alebo mimovoľnými pohybmi čriev a močením, zhoršovaním sexuálnych funkcií.
 6. 7) Znížená sila svalov dolných končatín.
 7. 8) Svaly bolesti v nohách sa zmenšujú.
 8. 9) Koža bolesti v nohách sa stáva suchšou alebo naopak dochádza k nadmernej tvorbe mazu.
Prečítajte si tiež, ako liečiť prietrž v krčnej chrbtici..

Diagnóza lumbálnej prietrže

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Liečba bedrovej prietrže môže byť konzervatívna a operatívna, všetko bude závisieť od stavu osoby.

Konzervatívna terapia. V akútnom štádiu (so silnou bolesťou) je osobe predpísaná prestávka na lôžko a je predpísaná lieková terapia.

Keď bolesť ustupuje (zvyčajne po dobu 5 až 7 dní), lieky sú doplnené fyzioterapiou, masážou a inými druhmi liečby. Cvičebná terapia sa začína vykonávať od druhého alebo tretieho dňa choroby v minimálnom množstve.

Lieky na lumbálnu prietrž

fyzioterapia

fyzioterapia

Cvičebná terapia pozostáva z niekoľkých druhov cvikov, z ktorých každé by mal zvoliť lekár s prihliadnutím na individuálne charakteristiky, ako aj na závažnosť patológie..

V akútnom štádiu sú cvičenia vykonávané prstami nôh, ako aj pomocou členkových kĺbov. Potom sa rozsah pohybov rozširuje, kolenný kĺb a svaly, ktoré sa ním pohybujú, sú zapojené do procesu, po - bedrového kĺbu. Hlavnou podmienkou, ktorá musí byť splnená počas hodín fyzickej terapie, nie je vykonávanie cvičení, ktoré budú bolieť.

Prečítajte si tiež cviky na prietrž bedrovej kosti.

masáž

Používa sa klasická masážna technika a niektoré jej typy. Najväčšia účinnosť bola pozorovaná pri masáži rôznymi prírodnými prostriedkami: jedľový olej, múmia, med.

Po takejto masáži sa na chrbát nanesie „Finalgon“ a zabalí sa do chrbta.

Chirurgické ošetrenie lumbálnej prietrže

Ukazuje sa v týchto prípadoch:


 • ak časť hernie disku spadne do miechového kanála (sekvestrácia prietrže).
 • dochádza k narušeniu funkcie panvových orgánov.
 • MRI odstránila stenózu (zhoršenú priechodnosť) miechového kanála.
 • ak konzervatívna liečba po dobu 3 mesiacov nenadobudla účinnosť.
 • došlo k zápalu sedacieho nervu.
V moderných podmienkach sa snažia vykonávať endoskopické, minimálne invazívne typy operácií:

 1. 1) Laserová rekonštrukcia: pomocou lasera sa kvapalina odparuje z vyčnievajúceho jadra buničiny. To eliminuje kompresiu nervového koreňa. Túto operáciu nie je možné vykonať pri spinálnej stenóze, vyčnievaní buničitého jadra do miechového kanála, spondylitíde, spondylolistéze, predchádzajúcej operácii chrbtice..
 2. 2) Perkutánna discektómia. Ihla sa vloží cez pokožku, cez ktorú sa odstráni časť medzistavcových platničiek (odsaje alebo odparí).
 3. 3) Výmena poškodeného disku protézou - ak nie je možné obnoviť ho iným spôsobom.
Používajú sa aj iné chirurgické postupy..

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu ortopéda..

Bedrová hernia

Kýla bedrovej chrbtice je vyčnievanie strednej časti medzistavcového disku (buničitého jadra) na stranu a späť za medzeru medzi dvoma stavcami. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.

Príčiny a rizikové faktory

Príčina výskytu hernie v bedrovej chrbtici sa prejavuje pri degeneratívnych-dystrofických zmenách medzistavcových platničiek. Postupná dehydratácia a riedenie vláknitého prstenca - periférne rezy medzistavcových platničiek prispievajú k vyčnievaniu buničitého jadra na zraniteľných miestach. Klinické prejavy medzistavcových hernií sú zvyčajne spojené s kompresiou koreňov miechových nervov a krvných ciev vystupujúcimi okrajmi medzistavcových platničiek. V najpokrokovejších prípadoch je miecha tiež vystavená stlačeniu.

Medzi faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú trofické medzistavcové platničky v bedrovej chrbtici, patria:

 • pasívny životný štýl;
 • nadváhou;
 • vysoký rast (od 180 cm pre mužov a od 170 cm pre ženy);
 • nevyvážený režim motorickej aktivity (dlhé obdobia nehybnosti sú nahradené intenzívnym zaťažením);
 • poranenia driekovej chrbtice;
 • vrodená dysplázia bedrového kĺbu;
 • zhoršené držanie tela a pretrvávajúce deformácie chrbtice;
 • ťažkú ​​fyzickú prácu spojenú so zdvíhaním závaží a predĺženým pobytom v ohnutej polohe;
 • profesionálne športy;
 • prudký nárast ťažkých bremien s nedostatočným zaškolením;
 • nesprávne cvičenia;
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • endokrinné poruchy a metabolické patológie;
 • dedičná predispozícia.

etapy

Vytvorenie prietrže medziobratlového disku predchádza mierny posun buničitého jadra na perifériu bez poškodenia vláknitého prstenca. V tomto štádiu je možné zastaviť proces tvorby prietrže pomocou terapeutických cvičení a iných preventívnych opatrení, avšak z dôvodu neprítomnosti ťažkostí sa počiatočná fáza degenerácie medzistavcových platní najčastejšie zisťuje náhodou. Väčšina pacientov navštívi lekára, ak dôjde k extrúzii..

Nekomplikovaná bedrová hernia v 80% prípadov zmizne sama v dôsledku dehydratácie poškodených tkanív v priebehu 6 - 12 mesiacov..

Postupný vývoj prietrže lumbálnej chrbtice prechádza štyrmi etapami.

 1. Výčnelok. Čiastočná strata elasticity vláknitého prstenca s posunom buničitého jadra do strany o viac ako 2 až 3 mm. Klinické prejavy spravidla chýbajú.
 2. Extrúzia - čiastočný výčnelok okrajov medzistavcových platničiek s pretrhnutím vláknitého prstenca v zriedenej časti. Na vypuklej strane sú pozorované senzoricko-motorické príznaky..
 3. Prolaps medzistavcových platničiek. Keď kýla vyčnieva do miechového kanálu, vyčnievajúce okraje dužinového jadra stláčajú stavce, krvné cievy a korene periférnych nervov..
 4. Zhabanie. Vyčnievajúca časť buničitého jadra preniká do miechového kanálu, narúša normálne dodávanie krvi do miechy a vytlačuje mäkké tkanivá. Poškodenie nervových štruktúr môže spôsobiť dysfunkciu panvových orgánov a paralýzu dolnej polovice tela. Často existujú alergické stavy spôsobené reakciou imunitných buniek mozgomiechového moku na cudzie tkanivo medzistavcových platničiek..

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice

Výrazný klinický obraz kýly bedrovej chrbtice sa prejavuje hlavne v štádiu extrúzie. Najčastejšou sťažnosťou je silná bolesť v pravej alebo ľavej nohe, zakrývajúca vnútornú stranu stehna a siahajúcu až po zadok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia prietrže môže bolesť zostupovať od stehna po pätu a zadnú časť chodidla. Bolesť je ostrá, horí v prírode a zosilňuje kašľom, kýchaním, dlhým sedením, náhlymi pohybmi, jazdou po nerovnom teréne, snažia sa ohýbať vpred alebo sa prevrátiť na druhú stranu. Pacienti sú často pár týždňov pred nástupom bolesti znepokojení miernym diskomfortom v dolnej časti chrbta.

Ak prietrž ovplyvňuje zadné korene miechových nervov, k bolesti sa pridávajú jednostranné zmyslové poruchy v dolných končatinách alebo v perineu. Pacienti sa môžu sťažovať na pocit nachladnutia, pálenia, brnenia, znecitlivenia alebo „husacích hrčiek“ na pokožke. Porušenie nervového vedenia na pozadí oslabenia alebo kompenzačného svalového napätia vedie k obmedzeniu lumbálnej mobility. Pre pacientov je zložité vyliezť a spustiť schody, prikrčiť sa, odraziť sa a zohýbať sa a udržiavať nohy rovno; chôdza sa stáva neistá a nevyvážená. Pacienti často držia nútené držanie tela, sklopia sa a nesú telesnú hmotnosť na jednej končatine. Pri pohľade na nahý chrbát sú na jednej strane viditeľné výrazné bedrové svaly..

Nepriame príznaky kýly bedrovej chrbtice naznačujú nedostatok krvi a atrofické javy. Jedna noha môže byť tenšia, chladnejšia alebo bledšia ako druhá; vzácnejšia vlasová línia na tele z prietrže je tiež zaznamenaná.

Pri porušení miechy sa bolesť šíri na obe nohy a je sprevádzaná narušením nervovej regulácie panvových orgánov. Pacienti sú často nabádaní na močenie, močovú a fekálnu inkontinenciu, hnačku alebo zápchu; gynekologické poruchy môžu ženy obťažovať a problémy s potenciou u mužov.

Najčastejšími komplikáciami prietrže bedrovej chrbtice sú progresívna atrofia nervových koreňov atď. syndróm cauda equina, ktorý sa vyskytuje, keď je miechový kanál úplne zablokovaný a súčasne je zranených niekoľko nervov.

diagnostika

Predbežnú diagnózu robí neurológ na základe anamnézy, klinických prejavov a fyzického vyšetrenia. Na identifikáciu parestézií a biomechanických porúch charakteristických pre syndrómy miechovej kompresie sa vyvinuli štandardné diagnostické postupy:

 • štúdium reflexov šliach dolných končatín;
 • funkčný test so stúpaním narovnanej nohy;
 • meranie svalovej sily a tonusu;
 • Stanovenie citlivosti na bolesť, teplotu a vibrácie nôh, zadku, hrádze a spodného brucha.

Vonkajšie prejavy kompresie nervových koreňov a miechy nám umožňujú posúdiť veľkosť a lokalizáciu patológie, ale nemajú dostatočnú špecifickosť na diagnostiku prietrže lumbálnej chrbtice. Podobne sa môže vyskytnúť zápal nervových koreňov alebo onkopatológia, preto rozhodujúce slovo v diagnostike medzistavcových prietrží patrí k inštrumentálnym technikám vizualizácie mäkkých tkanív - MRI a CT. Ak existuje podozrenie na poškodenie miechy, predpíše sa kontrastná myelografia..

Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Pri absencii komplikácií je liečba malých medzistavcových prietrží znížená na zmiernenie bolesti a aktiváciu krvného obehu v susedných tkanivách. Na zmiernenie akútnej bolesti zvyčajne postačuje krátky priebeh liekov proti bolesti a / alebo nesteroidných protizápalových liekov. Pri slabej odpovedi na liekovú terapiu sa môže uskutočniť blokáda poškodených nervových koreňov rôntgenovým žiarením. Svalové relaxanciá sa používajú na odstránenie svalových kŕčov. Počas prvých 3 až 5 dní od začiatku exacerbácie by mal pacient pozorovať pokojný odpočinok s imobilizáciou dolnej časti chrbta. Odporúča sa ležať na chrbte s mäkkým vankúšom pod spodnou časťou chrbta.

Po zastavení syndrómu bolesti sú ukázané cvičenia, kinezioterapia a postizometrická relaxácia, ktoré prispievajú k obnove trofických mäkkých tkanív a tvorbe svalového korzetu podporujúceho chrbticu. Spočiatku sa všetky cvičenia prietrže lumbálnej chrbtice vykonávajú pri ležaní alebo státí na všetkých štyroch stranách. Mali by ste začať zdvíhaním, únosom a informáciami o nohách ohnutých na kolenách a po 3 až 4 týždňoch pravidelného tréningu môžete cvičiť na švédskej stene, s loptou alebo s gymnastickými palicami. Odporúča sa tiež navštíviť bazén.

Pri nízkej účinnosti konzervatívnej liečby a objavení sa komplikácií sa zvažuje otázka chirurgického zákroku. Najmenej traumatickou metódou chirurgickej liečby medzistavcových hernií je mikrodisektómia - odstránenie buničitého jadra punkciou pomocou tenkého endoskopického manipulátora a nahradenie zničených tkanív špeciálnou látkou. V niektorých prípadoch je disk úplne odstránený a na jeho miesto je nainštalovaná endoprotéza..

Fyzioterapiu a alternatívne liečebné metódy možno použiť iba pri absencii akútnej bolesti a príznakoch neurologického deficitu. Elektroforéza, hirudoterapia, diadynamická terapia poskytujú dobrý účinok; osteopatia, masáže a manuálna terapia môžu byť indikované iba v prípade subluxácií stavcov. Terapeutický účinok akupunktúry, tepelnej terapie a liečby UHF na herniované disky nebol preukázaný.

Možné komplikácie prietrže lumbálnej chrbtice

Najčastejšími komplikáciami prietrže bedrovej chrbtice sú progresívna atrofia nervových koreňov atď. syndróm cauda equina, ktorý sa vyskytuje, keď je miechový kanál úplne zablokovaný a súčasne je porušených niekoľko nervov. V takýchto prípadoch, aby sa zabránilo ochrnutiu, je indikovaná núdzová operácia do 24 hodín od okamihu objavenia sa príznakov závažného neurologického deficitu, ako sú slabé pohyby kolien a nôh, znecitlivenie nôh a perinea, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním..

predpoveď

Nekomplikovaná bedrová hernia v 80% prípadov zmizla sama o sebe v dôsledku dehydratácie poškodených tkanív v priebehu 6-12 mesiacov. Primeraná liečba zahájená v ranom štádiu výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úplného vyliečenia..

Pri dlhodobej kompresii koreňov periférnych nervov a miechy dochádza k ireverzibilnému poškodeniu nervových štruktúr s možnou úplnou stratou pohyblivosti a schopnosti starostlivosti o seba. Z tohto dôvodu si prietrže bedrovej oblasti, aj pri asymptomatickom kurze, vyžadujú neustály lekársky dohľad a sledovanie dynamiky procesu..

prevencia

Na prevenciu medzistavcových prietrží je dôležité udržiavať fyzickú aktivitu, sledovať váhu a držanie tela, opustiť zlé návyky a vyhľadať lekársku pomoc v prípade poranenia miechy. Odporúča sa jesť dostatočné množstvo bielkovín a vitamínov B. Pri sedavej práci je užitočné robiť si prestávky v pracovnej gymnastike každé 2-3 hodiny.

Bedrová hernia

Čo je bedrová prietrž?

Medzistavcový disk pozostáva z buničitého jadra a hustej elastickej membrány, ktorá ho obklopuje - vláknitého prstenca. Roztrhnutie vláknitého prstenca a vyčnievajúce cez neho časť buničitého jadra sa nazýva herniovaný disk..

Funkcie bedrovej prietrže

Bedra je najviac preťažená chrbtica. Ale aj na tomto pozadí vynikajú predovšetkým posledné dva disky. Koniec koncov, okrem vertikálneho zaťaženia, zodpovedajú za väčšinu sklonov, ohybov a rotácií v spodnej časti chrbta. Táto vlastnosť určuje najväčšie riziko prietrže na tomto mieste. Viac zaťaženia - väčšie opotrebenie. Preto, ako ukazuje prax, bedrové hernie sa najčastejšie vyskytujú medzi 4. a 5. stavcami (hernia diskov L4 - L5), ako aj medzi piatymi bedrovými stavcami a krížovou kosťou (hernia diskov L5 - S1)..

Bedrová chrbtica pozostáva z piatich stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Počet stavcov a diskov ide zhora nadol. Bedrové stavce sú označené latinským písmenom „L“ - od latinského slova „Lumbus“ - dolnou časťou chrbta a číslicou sériového čísla od 1 do 5 - L1, L2, L3, L4, L5. Disky sú označené inak. Pomlčka, akoby naznačovala, medzi ktorými stavcami sa disk nachádza: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5, L5 - S1. „S“ znamená „Sacrum“ - krížovú kosti. V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený a v ktorom smere kýla vyčnieva - dozadu alebo zo strany, príznaky bedrovej prietrže budú závisieť..

Príznaky bedrovej prietrže

Prítomnosť prietrže sa prejavuje jednak na chrbtici, jednak na nervoch a krvných cievach. Preto sú príznaky lumbálnej prietrže zvyčajne rozdelené do skupín - stavce a extravertebaly. Bezstavovce sa potom delia na reflexné a radiálne. Pretože skupina symptómov sa nazýva „syndróm“, môžeme povedať, že všetky príznaky bedrovej kýly sa kombinujú do troch syndrómov: stavcov, reflexov a radikálov..

Vertebrálny syndróm sa prejavuje:

 • Porušenie konfigurácie chrbtice (zakrivenie).
 • Napätie svalov dolnej časti chrbta;
 • Zhoršená pohyblivosť dolnej časti chrbta;
 • Lokálna bolesť dolnej časti chrbta;

Tieto príznaky bedrovej prietrže sú spôsobené zvýšením tónu paravertebrálnych svalov. To vedie k skresleniu tela a dočasnej skolióze. Súčasne sa znižuje rozsah pohybov - pre pacienta je ťažké chodiť, vstávať a sadnúť si.

Fyzická aktivita, predĺžená nepohodlná poloha, podchladenie, stres - faktory zhoršenia príznakov bedrovej prietrže.

Reflexný syndróm Jej základom je bolesť v dolnej časti chrbta alebo nohy. Môže byť konštantná alebo zosilnená po fyzickej námahe alebo z nepríjemného pohybu. V črevách, močovom mechúre a ďalších vnútorných orgánoch sú poruchy. Sexuálne funkcie trpia. Kvôli bolesti je spánok narušený. Zaznamenajú sa výkyvy nálady, podráždenosť a únava. Niekedy nastane depresia. Citlivosť dolných končatín je narušená - znížená citlivosť, „husacie hrbole“, piercing alebo pálenie. Zvyšuje sa potenie. Bolesti chrbta. Zmena chôdze a koordinácie.

Radikulárny syndróm - vyskytuje sa v dôsledku pôsobenia prietrže na nervy vychádzajúce z chrbtice.

Mnoho nervov vychádza z chrbtice. Nazývajú sa miechové nervy. Každý taký nerv sa postupne vetví a sleduje určitú časť tela s jasne definovanými hranicami. Táto oblasť sa nazýva oblasť segmentovej inervácie. Každé stavce, disk, nerv a zóna sú očíslované presne navzájom. Ak je nerv odhalený, príznaky sa objavia v zóne segmentálnej inervácie zodpovedajúcej tomuto nervu a nie kdekoľvek - na ľubovoľnom mieste..

Pamätať! Radikulárny syndróm je kľúčovým znakom hernie disku. Ak sa pri MRI zistí hernia disku, ale neexistuje žiadny radiálny syndróm, objavená kýla neovplyvní nerv a nie je príčinou bolesti. Tieto kýly sa nazývajú nemé, na rozdiel od klinicky významných kýly..

V takých prípadoch bolesť nespôsobuje prietrž, ale niektoré ďalšie choroby, ktoré sa môžu vyskytnúť súbežne so zistenou prietržou. A potom nemá zmysel bojovať s herniou. Na odstránenie bolesti je potrebné identifikovať a odstrániť tieto „ďalšie“ choroby. Paradoxné je, že vidíme iba to, čo vieme. Preto, ak lekár nevie, že existujú symptómy podobné hernii, potom ako ich môže odstrániť? Často sa však stáva, že prietrž spôsobuje bolesť a stále sa spája „iná“ choroba, ktorá k nej tiež prispieva. A potom sa bolesť stane úplne neznesiteľnou a príznaky sa vzájomne prelínajú.

Ak chcete odstrániť bolesť, musíte pochopiť tieto komplikácie dobre. Teraz chápete, aké dôležité je nájsť skúseného a informovaného lekára?! Presná diagnóza a výsledky liečby budú skutočne závisieť od lekára, a nie od snímok MRI.!

Pri výbere kliniky - hlavná vec - sa dostať k skúsenému a informovanému lekárovi.

Medzi radikálne príznaky bedrovej osteochondrózy patrí:

 • Zníženie alebo strata reflexov;
 • Svalová slabosť;
 • Porušenie citlivosti;
 • Radikálna bolesť.

Lokalizácia radiálnych symptómov lumbálnej prietrže

Zóna inervácie bedrových segmentov

Kýla horných bedrových diskov L1 - L2 a L2 - L3 sú mimoriadne zriedkavé a pôsobia na nervy ešte menej často..

Hernia disku L3 - L4 pôsobí na miechový nerv L4. Hlavné príznaky: slabosť reflexu kolena. Bolesť, necitlivosť a znížená citlivosť narušujú prednú časť stehna.

Hernia disku L4 - L5 pôsobí na miechový nerv L5. Hlavné príznaky: slabosť svalov, ktoré zdvíhajú palec a chodidlo. Pre pacienta je ťažké postaviť sa na pätu. Bolesť, znecitlivenie a zníženie citlivosti narúšajú spodnú časť chrbta po zadok a stehno „pozdĺž pruhu“, potom cez dolnú časť končatiny, postupne sa pohybujú k prednej časti a končia prvými tromi prstami..

Hernia disku L5 - S1 pôsobí na miechový nerv S1. Hlavné príznaky: slabosť lýtkových svalov. Pre pacienta je ťažké zostať na nohách. Bolesť, necitlivosť a znížená citlivosť sa zisťujú od zadku, potom pozdĺž zadnej strany stehna a dolnej končatiny a prechádzajú k bočnému povrchu chodidla a malíčku..

Radikulárny syndróm je hlavným klinickým príznakom hernie disku. Neprítomnosť radiálneho syndrómu v prítomnosti kýly naznačuje, že zistená prietrž je „hlúpa“..

Ako pochopiť, že bolesť je spôsobená prietrž?

Nerv vychádza z chrbtice blízko disku. Ďalej nerv sleduje určitú časť tela, ktorá sa inervuje. Každý disk, nerv a zóna majú vzájomné označenia. Ak to trochu zjednodušíte, môžeme povedať, že každá prietrž má určitú oblasť, kde sa objavujú príznaky prietrže lumbálnej chrbtice. To znamená, že s cieľom pochopiť, či prietrž zistená pri MRI je príčinou bolesti alebo či má bolesť iné príčiny, musíte skontrolovať príznaky v oblasti, ktorá zodpovedá zistenej prietrži. Ak sa všetko zhoduje, potom áno - bolesť je spôsobená herniovaným diskom. A ak nie, lekár by mal situáciu ďalej analyzovať a pokračovať v hľadaní choroby, ktorá spôsobila túto bolesť, a neupravovať diagnózu prietrži odhalenej na MRI..

Bedrové kýly sa často kombinujú s myofasciálnym syndrómom. To môže významne zmeniť obraz ochorenia..

Príčiny bedrovej prietrže

Je potrebné pochopiť, že príčiny lumbálnej prietrže nekončia v čase jej výskytu, ale naďalej pretrvávajú spolu s prietržou. Dá sa predstaviť ako rodič a dieťa. Počali a porodili ho, ale to nie je koniec ich života - naďalej žijú a sú schopní znovu rodiť. Sú to aj dôvody - ktoré stále existujú, dokážu vytvoriť viac ako jednu novú prietrž a zväčšiť veľkosť existujúcej. Nie však všetko je také beznádejné. Liek má schopnosť eliminovať alebo aspoň minimalizovať účinky určitých príčin. A to je dosť na to, aby sme sa vysporiadali s existujúcimi kýlami a zabránili vzniku nových.

Príčiny bedrovej prietrže možno rozdeliť do dvoch skupín: hlavné a ďalšie.

K hlavným patria dystrofia, dysplázia a svalová nerovnováha..

Ďalšie sú skolióza, preťaženie, trauma a mikrotrauma.

Prečítajte si viac o príčinách bedrovej prietrže v článku „Príčiny hernie disku“..

Štatistiky hovoria: bolesť spôsobená prietržou sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo staršom veku, aj keď je pri MRI hernia, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi prietrže.

Liečba bedrovej prietrže

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je zníženie záťaže na minimum a, samozrejme, konzultácia s lekárom. Otázka - na ktorú?

Hlavným typom nechirurgickej liečby bedrovej prietrže je manuálna terapia. Ostatné druhy liečby - masáže, lieky, fyzikálna a fyzikálna terapia - sú pomocné. Je to ako vybrať si liek na zápal pľúc - bez antibiotika sa nezaobídete. Takže pri lumbálnej prietrži je hlavná vec manuálna terapia.

Na klinike Spina Zdorovya používame všetky metódy liečby bedrovej prietrže, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

 • Postizometrická relaxácia;
 • uľahčenie
 • inhibícia;
 • Recoil;
 • artikulácia
 • Masáž hlbokých tkanív;
 • Myofasciálne prepustenie.

Kvalifikácia lekárov na klinike Spina Zdorova umožňuje tieto a ďalšie metódy voľne používať pri liečbe bedrovej prietrže. Okrem toho ich v každom prípade kombinujeme vzhľadom na účinok synergie.

Synergia nie je len hromada rôznych vplyvov, je to správna postupnosť v kombinácii metód. Synergia vedie k ďalšej kvalite liečby. Príkladom života sú naše ruky. Ako dlho trvá stlačenie tlačidla? Sekúnd?! A ak to urobíte jednou rukou, nemôžete to urobiť za minútu. To znamená, že konať dvoma rukami nie je dvakrát tak rýchle ako jedna, ale mnohokrát rýchlejšie. Ale počúvať rovnakú hudbu, ktorú hrajú jednotlivé nástroje alebo celý orchester spolu - je rozdiel? Toto je účinok synergie - umožňuje robiť všetko oveľa silnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie, ale zároveň - opatrnejšie. Platí to aj pre liečbu na klinike „Back Healthy“..

Liečba drogami. Pri liečbe kýly bedrovej chrbtice sa používajú lieky s rôznym spektrom účinku. Sú to lieky, ktoré zmierňujú hlboký edém tkaniva, zápal a bolesť. Lieky na zlepšenie krvného obehu. Okrem toho používajú lieky, ktoré pomáhajú obnoviť poškodenú chrupavku disku a štiepané nervy - chondroprotektory a vitamíny B. Lieky v kombinácii s inými metódami liečby v prípade potreby predpisuje chiropraktik..

Masáž. Ako viete, je tu masáž na potešenie a masáž na ošetrenie. Masáž pre potešenie sa vykonáva v kúpeľoch SPA a masáž na ošetrenie sa uskutočňuje na lekárskych klinikách. Na klinike „Späť je zdravá“ sa lekárska masáž vykonáva počas relácie mäkkej manuálnej terapie. Zvýšte účinnosť manuálnej liečby a normalizujte metabolické procesy - to všetko môže byť terapeutická masáž!

Fyzioterapia. Existuje mnoho fyzioterapeutických metód, ktoré pomáhajú pri manuálnej terapii pri liečbe bedrovej prietrže, napríklad pri liečbe ultrazvukom, elektroforéze, lasere atď. Špecifické odporúčanie poskytne ošetrujúci lekár manuálny terapeut.

Fyzikálna terapia pri liečbe prietrže bedrovej kosti zahŕňa pravidelnú gymnastiku na posilnenie svalov. Hlavná vec je vykonávať správne cvičenia bez náhlych pohybov. Počas liečby na klinike Spina Zdorová vám lekár odporučí potrebné cviky. Najlepšie je cvičenie Pilates..

Profylaxia bedrovej prietrže

Aby ste sa vyhli relapsom, musíte sa najprv úplne zbaviť choroby. A potom - znížte rizikové faktory. Vytvorte pohodlné podmienky na spánok a prácu. Sledujte svoju váhu a správnu výživu. Udržujte svoju fyzickú aktivitu. Ale čo je najdôležitejšie - nezanedbávajte svoje zdravie a nešetrite na ňom. Nedovoľte, aby sa veci unášali. Po zotavení sa pokúste vykonať aspoň jednu udržiavaciu reláciu mäkkej manuálnej terapie raz za každé tri až šesť mesiacov - pomôže to výrazne znížiť rizikové faktory. Nezabudnite, že pri operácii hrozí lumbálna kýla. Pamätajte: najskôr potrebujete svoje zdravie!

Výhody liečby bedrovej prietrže na klinike „Späť je zdravý“

Zaručené úplné a kvalifikované ošetrenie. Kľúčom v našej práci je slovo „plný“.

Každý prípad posudzujeme individuálne a komplexne - bez formalizmu.

Záruka spravodlivého zaobchádzania a spravodlivej ceny.

Miesto kameňom dohodil od metra v samom centre Moskvy.

Odkiaľ pochádza kýla chrbtice a čo s tým

Sedavá práca a nadváha zvyšujú riziká.

Toto porušenie sa najčastejšie rozvíja nepatrne. Ak si niekedy všimnete nevysvetliteľnú tupú bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, môže to byť medziobratlová hernia.

Príznaky sú však rôzne a niekedy sa vôbec neobjavujú... Kým sa prietrž nepremení na niečo závažnejšie, ako je napríklad radikalulitída alebo dokonca mozgová porážka..

Čo je kýla chrbtice

Oficiálnym názvom tejto poruchy je herniovaný disk (plochý útvar medzi stavcami)..

Pružné disky a disky s meniteľnými tvarmi umožňujú, aby sa chrbtica ohýbala, a tiež absorbujú zaťaženie, ktoré preberá. A všetko by bolo v poriadku, ale kolesá nie sú mimoriadne odolné..

Odborníci amerického výskumného strediska Mayo Clinic porovnávajú každú z nich so želé šišky: vo vnútri - mäkké vláknité jadro, ktoré je uzavreté vo vláknitom kruhu hustých šliach..

Keď sa nakláňame vpred a dokonca aj pri zaťažení, stavce sú stlačené a snažia sa stlačiť „želé šišky“ späť. Medzistavcové disky vo väčšine prípadov vydržia také zaťaženie.

Ak je však šľachový prsteň z nejakého dôvodu oslabený, môže sa zlomiť - a mäkké jadro sa vypučí z medzistavcových priestorov. Táto situácia sa nazýva kýlová kýla..

Čo je to nebezpečná kýlová kýla

 1. Tlak stavca na stavci sa zvyšuje. Dôvody sú jasné, pretože tesnenie medzi nimi bolo tenšie. V dôsledku toho sa stavce tria o seba, existuje bolesť av budúcnosti - množstvo zápalových procesov.
 2. Kýla tlačí na korene miechových nervov. Porušenie nervového koreňa je tiež dosť bolestivé. Ale nejde iba o bolesť: tlak na nervové zakončenie sa môže zmeniť na radikulitídu a dokonca ochrnutie. A keďže miechové nervy prenášajú signály do končatín a do vnútorných orgánov, je možná bolesť a porucha ramien, nôh, močového mechúra, pečene, obličiek atď..
 3. Kýla pritláča krvné cievy v okolí. Z tohto dôvodu sa krvné zásobovanie orgánov a tkanív zhoršuje. Mozog často trpí.

Odkiaľ pochádza spinálna prietrž?

Toto sú najbežnejšie príčiny PRÍBEHOV HERNIOVANÉHO DISKU, ktoré spôsobujú oslabenie vláknitého prstenca..

 1. Pravidelne zdvíhate niečo ťažké napĺňaním spodnej časti chrbta alebo ramien.
 2. Spadla si alebo inak zranilaš chrbát.
 3. Máte problémy s držaním tela - skoliózou alebo zvykom sedieť vo zvrácenej polohe.
 4. Trávite veľa času sedením.
 5. Trpíte osteochondrózou.
 6. Máte nadváhu.
 7. Stále vám chýba spánok, kvôli čomu nemá chrbtica čas na zotavenie sa z každodenných aktivít.

Aké sú príznaky kýly chrbtice?

Príznaky herniovanej hernie disku sú opäť rôzne a v niektorých prípadoch nemusia byť vôbec. Preto najlepším spôsobom, ako problém včas zistiť, je pravidelne sa podrobiť rutinnému vyšetreniu s ortopédom alebo aspoň s terapeutom. A samozrejme, neignorujte signály, ktoré vám poskytujú rotáciu.

Takto funguje herniovaný disk:

 1. Bolesť na bolesť neznámeho pôvodu, ktorá sa občas objavuje v dolnej časti chrbta alebo krčnej chrbtice.
 2. Strelecká bolesť, ktorá niekedy sprevádza náhly pohyb, napríklad ohyby alebo ohyby.
 3. Bolesť chrbta, ktorá siaha až do stehna alebo nohy.
 4. Bolesť krčnej chrbtice, ktorá siaha až po rameno alebo rameno.
 5. Zvýšená necitlivosť alebo brnenie v nohách a / alebo slabinách.
 6. Poruchy genitourinárneho systému: inkontinencia alebo retencia moču, zápcha, hnačka, problémy s erekciou.
 7. Pravidelné bolesti hlavy, závraty.
 8. Zvýšenie krvného tlaku bez zjavného dôvodu.

Ak spozorujete aspoň jeden z týchto príznakov, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom. Lekár vykoná fyzické vyšetrenie - spravidla sú vaše sťažnosti a vyšetrenia dostatočné na stanovenie diagnózy. Niekedy budete potrebovať röntgen, CT alebo MRI: tieto štúdie umožnia špecialistovi vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta a čo najpresnejšie určiť umiestnenie prietrže..

Ako liečiť kýlu chrbtice

Ak chcete obnoviť svoju pohodu, najčastejšie stačí urobiť herniovaný disk dvoma krokmi.

1. Zbavte sa bolesti

Konvenčné lieky na voľnopredajné bolesti založené na ibuprofene alebo naproxene dobre zmierňujú bolesť. Požadované dávkovanie Vám predpíše lekár. Ak zlyhajú voľne predajné lieky, odporučí silnejšie lieky..

Možno budete potrebovať aj antikonvulzíva a svalové relaxanciá, lieky, ktoré pomáhajú zmierniť napätie v chrbtových svaloch..

2. Naučte sa, ako liečiť chrbticu

Napriek tomu vám lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše cvičebnú terapiu - školenie zamerané na posilnenie malých svalov, ktoré podporujú chrbticu. Vďaka nim budú vaše chrbty ľahšie prepravovať bremená..

Okrem toho vám fyzická terapia povie, ako správne zdvíhať závažia a naučí vás, ako sa vyhnúť náhlym pohybom - krútenie a ohýbanie chrbtice..

3. Vykonajte operáciu

Chirurgická liečba sa predpisuje iba v extrémnych prípadoch:

 • Ak bolesť pretrváva do 6 týždňov.
 • Ak je prietrž sprevádzaná progresívnou parézou (slabosť nôh) alebo zlyhaním panvovej funkcie (strata kontroly močového mechúra a čriev).

Chirurgovia najčastejšie odstránia iba vyčnievajúcu časť medzistavcovej platničky. To je dostatočné na zmiernenie tlaku na nervové zakončenie. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je poškodený disk úplne odstránený.

Čo iného môžete skúsiť

Toto sú najbežnejšie alternatívne metódy, ktoré môžu pomôcť obnoviť pohodu. Ale nie je to tak.

 1. Akupunktúra. Niektoré štúdie akupunktúry pri hernii bedrových diskov: systematický prehľad a metaanalýza. ukazujú, že akupunktúra môže skutočne zmierniť chronickú bolesť chrbta. Vedci však uznávajú, že táto téma sa musí ešte vypracovať..
 2. Chiropraxe (manuálna terapia). Existujú dôkazy, že manipulácie na chrbtici sú mierne účinné pri bolesti chrbta, ktorá trvá najmenej mesiac. Avšak v manuálnej terapii: Nežiaduce účinky manipulácie miechy: je možné systematické preskúmanie, závažný vedľajší účinok - do mŕtvice.
 3. Masáž. Správne vykonaná masáž poskytuje krátkodobú úľavu od chronickej bolesti chrbta..
 4. Jóga. Kombinácia fyzickej aktivity, dychových cvičení a meditácie tiež pomáha niektorým ľuďom zbaviť sa chronickej bolesti. Liečba jogy pri chronickej nešpecifickej bolesti chrbta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Miechová kýla je časté ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu alebo chirurgický zákrok. Liečba miechy s pórami je jednoduchá a účinná metóda alternatívnej medicíny.
Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe.

Kýla športy

Žalúdok
Šport s kýlou bedrovej chrbtice môže byť nielen užitočný pri udržiavaní celkového tónu tela, ale môže tiež liečiť túto chorobu. Pri výbere športu je dôležité vybrať si taký, ktorý vám umožní vytvoriť rám svalov bez zaťaženia bedrového kĺbu.