loader

Hlavná

Žalúdok

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

Umbilická hernia je ochorenie charakterizované vyčnievaním brušných orgánov za prednú časť brušnej steny cez pupočníkový prsteň..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí. Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Po narodení dieťaťa je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná. Pupočníková šnúra zvyčajne zmizne do 1-2 týždňov. Po páde pupočnej šnúry sa pupočníkový kruh uzavrie a prerastie spojivovým tkanivom. Avšak kvôli slabosti prednej brušnej steny a / alebo zvýšenému vnútrobrušnému tlaku môžu vnútorné orgány vystupovať cez pupočníkový kruh s tvorbou pupočnej kýly..

Príčiny a rizikové faktory

U väčšiny pacientov s pupočníkovou prietržou sa toto ochorenie rozvíja v ranom veku. Hlavným dôvodom je dedičná slabosť priečnej fascie brucha. V prítomnosti pupočnej kýly v detstve má jeden z rodičov 70% šancu spôsobiť ochorenie u svojho dieťaťa. U detí, ktorých pôrodná hmotnosť je nižšia ako normálne, sa ochorenie vyvinie častejšie. K výskytu pupočnej kýly v detstve prispievajú aj faktory spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí plač, plač, častá zápcha, zvýšená tvorba plynu v čreve. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí predčasných narodení, k jeho rozvoju prispievajú patologické stavy, ako je vrodená hypotyreóza, neznášanlivosť laktózy, intestinálna dysbióza, Downov syndróm, Pfoundler-Hurlerova choroba atď..

Rozvoj pupočnej kýly u dospelých môže byť podporovaný rýchlo rastúcimi nádormi, ascitom, nadváhou, zjazvením po chirurgických operáciách v brušnej dutine a traumou brucha. Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, ktorá zvyšuje brušný tlak, ktorý prispieva k uvoľňovaniu vnútorných orgánov do herniálneho vaku..

Tlak v rámci brucha sa môže tiež zvýšiť v dôsledku niektorých funkčných porúch gastrointestinálneho traktu. Medzi takéto patológie patrí zápcha, črevná dysbióza, laktózová intolerancia atď. Okrem toho môžu dýchacie choroby, najmä tie, ktoré sú sprevádzané častým neproduktívnym kašľom, spôsobiť pupočníkovú prietrž, pretože bránica vytvára tlak na gastrointestinálny trakt..

Väčšiu predispozíciu k vývoju pupočnej kýly u žien podporuje skutočnosť, že biela línia brucha je u nich v porovnaní s mužmi širšia. Okrem toho u žien počas tehotenstva môže byť výskyt pupočnej kýly spojený s oslabením pupočného kruhu, atrofiou tkanív, ktoré ju obklopujú, a s výrazným zvýšením vnútrobrušného tlaku počas pôrodu..

Formy choroby

Pupočné prietrže sú:

 • rovný - vzniká stenčením priečnej fascie, ktorá susedí s pupočným krúžkom; hernálny vak vystupuje z pupočného kruhu do podkožného tkaniva;
 • šikmý - výčnelok sa tvorí pod pupočníkovým krúžkom alebo nad ním, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a pupočného kanálika a vystupuje cez pupočníkový kruh do podkožného tkaniva.

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku.

V závislosti od veľkosti herniovej brány a objemu obsahu herniového vaku sa pupočné kýly rozdelia na malé, stredné a veľké..

Okrem toho môžu byť pupočné kýly korigovateľné a nenapraviteľné.

Príznaky pupočnej kýly

Pupočné prietrže u detí zvyčajne nie sú náchylné na porušenie a vo väčšine prípadov nespôsobujú veľa nepohodlia. V pupku môže byť mierne vydutie (až do priemeru 5 cm), ktoré sa stáva zreteľnejšie pri namáhaní, kašľaní, plaču. V pokoji a vo vodorovnej polohe tela je prietrž takmer alebo úplne neviditeľná. Pri väčších kýlach u detí, kolických bolestiach v brušnej oblasti sa môžu vyskytnúť dyspeptické poruchy.

Klinický obraz pupočnej kýly u dospelých sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku a tiež od prítomnosti sprievodných patológií. Hlavným príznakom pupočnej kýly je sférický výstupok v pupku, ktorý sa zmenšuje alebo mizne v horizontálnej polohe tela. Patologický proces môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťou pri fyzickej námahe, kašľom, kýchaním. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti brucha, grganie, plynatosť, časté zápchy. Malé kýly zvyčajne nespôsobujú pacientovi značné ťažkosti a nie sú náchylné na porušenie.

Poranenie prietrže je sprevádzané náhlou silnou bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním, črevnou obštrukciou, zníženie prietrže v horizontálnej polohe nie je možné..

diagnostika

Diagnóza zvyčajne nie je problémom. Diagnóza choroby je založená na údajoch získaných zo zberu sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia pacienta a inštrumentálnej diagnostiky. Na objasnenie diagnózy sa uchyľujú k röntgenovému vyšetreniu brušných orgánov, fibrogastroduodenskopii, ultrazvuku brušnej dutiny. Inštrumentálne diagnostické metódy vám umožňujú získať potrebné informácie o vnútorných orgánoch, ktoré vstupujú do herniálneho vaku, závažnosti adhézií, obštrukcii čriev..

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva pri prietrži bielej línie brucha, metastázách rakoviny žalúdka v pupku, extragenitálnej endometrióze s léziou pupka..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

Liečba pupočníkovej hernie

Voľba taktiky pri liečbe pupočnej kýly závisí od formy ochorenia, prítomnosti komplikácií, kontraindikácií a celkového stavu pacienta..

U detí mladších ako 7 rokov zvyčajne vymiznú defekty pupočníkového krúžku, a preto u pacientov v tejto vekovej kategórii nie je potrebná liečba nekomplikovanej pupočnej kýly, predpokladaná liečba je opodstatnená.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Hlavnou liečbou pupočnej kýly u dospelých pacientov a detí starších ako 7 rokov je chirurgický zákrok. Konzervatívna terapia pupočnej kýly sa spravidla používa v prípade nekomplikovanej, opraviteľnej prietrže pri kontraindikáciách pri chirurgickej liečbe, a to aj v prípade ochorenia počas tehotenstva. Kontraindikácie chirurgickej liečby môžu byť tiež akútne ochorenia alebo exacerbácie chronických chorôb, zlyhanie srdca a / alebo pľúc, stavy imunodeficiencie, aktívna fáza menštruačného cyklu u žien. U týchto pacientov je preukázané, že majú obväz, posilňujú brušné svaly a obmedzujú fyzickú aktivitu.

Účelom chirurgickej liečby (hernioplastika) je zredukovať vnútorné orgány do brušnej dutiny, odstrániť hernálny vak a posilniť slabé časti brušnej steny. Chirurgia sa môže vykonávať laparoskopicky alebo s otvoreným prístupom. Na odstránenie pupočnej kýly sa používa tradičná (napäťová) technika, pri ktorej sa plast umbilikálnej prietrže vykonáva pomocou miestnych tkanív alebo bez napätia, ak sa používajú implantáty..

Pri hernioplastike sa oprava herniálnej chyby uskutočňuje napnutím a zošívaním svalov a aponeurózy. Oprava prietrže sa zvyčajne odporúča pri malých prietržiach a pri neprítomnosti nadváhy u pacienta. Medzi metódy trakčnej hernioplastiky patrí Mayoova metóda, Sapezhkova metóda, Lexerova metóda. Operácia sa vykonáva v niekoľkých etapách: pitva povrchových tkanív, excízia herniálneho vaku, šitie tkanív brušnej steny, šitie krytov pupočnej oblasti. Pravdepodobnosť recidívy pri tejto metóde je 2-14%. Po operácii je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu po dobu troch mesiacov.

Pri beznapäťovej hernioplastike sa používajú syntetické implantáty. Táto metóda má niekoľko výhod, medzi ktorými patrí absencia napätia vo vlastných tkanivách pacienta a potreba spojiť odlišné tkanivá (napätie odlišných tkanív, ktoré sa vyskytuje počas tradičnej hernioplastiky, spôsobuje recidívu). Pri korekcii prietrže sa herniové brány uzavierajú pomocou sieťky z hypoalergénneho materiálu, ktorý nespôsobuje alergické reakcie a odmietnutie. Po nejakej operácii klíčiaci implantát klíčí vlastnými tkanivami pacienta. Umiestnenie implantátu sa vykonáva jednou z dvoch hlavných metód. Prvým spôsobom je umiestniť implantát nad aponeurózu priamo pod kožu. Táto metóda sa zvyčajne používa u starších pacientov bez potreby rýchleho návratu do aktívneho životného štýlu, pretože má relatívne dlhé rehabilitačné obdobie. Inak je implantát umiestnený pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda je vo väčšine prípadov preferovaná a vyžaduje kratšiu dobu rehabilitácie..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgické zákroky s laparoskopickým prístupom sa vykonávajú pomocou malého vpichu pod kontrolou špeciálnej videokamery. Obdobie rehabilitácie po takýchto operáciách obvykle nepresahuje dva týždne. K relapsom dochádza približne v 2–5% prípadov. Medzi výhody chirurgického zákroku na pupočníkovú herniu s laparoskopickým prístupom patrí minimálna trauma z tkaniva, minimálne nepohodlie, dobrý kozmetický efekt, krátka doba rehabilitácie, malé percento recidív ochorenia.

Dĺžka rehabilitačného obdobia po chirurgickej liečbe pupočnej kýly závisí od spôsobu chirurgického zákroku a individuálnych charakteristík pacienta. Po operácii na udržanie oslabenej prednej brušnej steny sú pacienti obvazovaní. V niektorých prípadoch môže byť obväz nahradený širokým pásom. Aby sa predišlo nezhodám pri šití v prvých dňoch po operácii, pacientovi sa zobrazí odpočinok na lôžku. Môžu byť predpísané antibakteriálne lieky, analgetiká a fyzioterapia. V období rehabilitácie je nevyhnutná strava - korenené jedlá sú vylúčené zo stravy, ako aj potraviny, ktoré môžu prispievať k zápche a zvýšenej tvorbe plynu..

Po operácii je na niekoľko rokov indikované následné sledovanie..

Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Možné komplikácie a dôsledky

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku, čo môže následne spôsobiť vývoj gangrény a smrť..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Pupočná prietrž

Všeobecné informácie

Kýla je proces, pri ktorom je určitý orgán vyčnievajúci pod kožu, do vlákna medzi svalmi alebo do iných vnútorných orgánov. Kýla môže tiež vyčnievať do slučiek čriev alebo do omentum, zatiaľ čo integrita kože nebude ovplyvnená..

Brušná hernie sú jednou z najbežnejších hernií. Súčasne je dnes obzvlášť často diagnostikovaná pupočná kýla u dospelých a detí, pričom z hľadiska prevalencie zaujíma druhé miesto medzi rôznymi kýlami prednej brušnej steny. U pacientov s pupočníkovou prietržou vystupujú vnútorné orgány cez fyziologickú dieru, ktorá sa objavuje v prednej brušnej stene. Táto diera je lokalizovaná v blízkosti pupku (pupočníkový kruh je vrodená slabina).

Vzhľadom na skutočnosť, že príznaky a priebeh tohto ochorenia sa u ľudí v rôznych vekových obdobiach výrazne líšia, rozlišujú medzi pupočnou kýlou u dospelých a pupočnou kýlou u detí.

Diagnóza pupočnej kýly

Diagnóza pupočnej kýly môže byť spravidla jednoduchá, pretože vo väčšine prípadov sa pacienti obracajú na špecialistov s určitými príznakmi. Výrazný výčnelok v pupku, ktorý zmizne, keď človek zaujme horizontálnu polohu, je teda jasným znakom pupočnej kýly. Okrem toho, lekár pri prehliadke a vyšetrení pacienta zistí, či sa vyskytuje bolesť brucha počas intenzívnej fyzickej námahy a kašľa, či došlo k predĺženiu pupočného krúžku..

Diagnózu pupočnej kýly vykonáva chirurg. Aby sa získali podrobnejšie výsledky, vykonáva sa rôntgenové vyšetrenie žalúdka a dvanástnika, ultrazvukové vyšetrenie herniálneho výčnelku, ako aj gastroskopia. V niektorých prípadoch sa používa aj herniografická metóda (zavedenie do brušného kontrastného média, ktoré vám umožní vyšetriť prietrž).

Počas vyšetrenia je obzvlášť dôležitá diferenciácia pupočnej kýly s metastázami rakoviny žalúdka. Počas štúdie sa často zisťujú aj choroby, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž.

Lekári

Khasanova Sirida Rashidovna

Narizhny Michail Vyacheslavovich

Lentsov Roman Vladimirovich

Liečba pupočníkovej hernie

Pri liečení pupočnej kýly u detí sa v zásade nevyžaduje chirurgický zákrok. U detí vo veku od troch do piatich rokov sa pupočníkový otvor zmenšuje a potom sa uzavrie bez vonkajšieho vplyvu. Ak však tento proces nenastane v uvedenom veku, je potrebný zásah lekára.

Používajú sa aj metódy konzervatívnej prietrže. Je to proces posilnenia brušnej steny vykonaním gymnastických cvičení, ako aj použitím špeciálne navrhnutého masážneho kurzu. Aktívne použitá brušná masáž na liečbu detí s vrodenou pupočnou kýlou. Pod vplyvom týchto postupov a v procese rastu a posilnenia brušnej steny sa pupočná kýla u detí úspešne lieči hlavne..

Odborníci odporúčajú byť zvlášť opatrní pri prilepovaní kýly pomocou lepiacej pásky. Táto akcia je napokon plná podráždenia pokožky a následného šírenia infekcie.

Súčasne je pri liečbe pupočnej kýly u dospelých nevyhnutnou metódou chirurgický zákrok. Konzervatívne metódy liečby pupočnej kýly sa predpisujú iba v prípade nekomplikovanej kýly alebo v prípade závažných kontraindikácií chirurgického zákroku u pacienta. Operácie sa nevykonávajú pri akútnych ochoreniach, ako aj pri exacerbácii chronických ochorení, u ľudí s patológiou kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, pri závažných ochoreniach, u žien v neskorom tehotenstve. Pri konzervatívnej liečbe sa dôrazne odporúča pacientom, aby výrazne znížili fyzickú aktivitu, znížili hmotnosť a neustále nosili špeciálny obväz.

Počas chirurgického zákroku lekár izoluje a otvorí herniálny vak, potom sa obsah tohto vaku ponorí do brušnej dutiny. Ďalej je uzavretie a následné zosilnenie prietržovej brány uskutočňované podľa vyvinutej techniky.

Profylaxia pupočníkovej prietrže

U novorodencov, aby sa zabránilo výskytu pupočnej kýly, je dôležité správne obviazať pupočnú šnúru a v prvých dňoch života dieťaťa sa o pupočník správne starať. Mali by ste sledovať výživu novorodenca - nemal by sa prejedať a trpieť zápchou. Deti sa niekoľkokrát denne nanášajú na žalúdok, aby posilnili brušné svaly. Novonarodené dieťa nie je potrebné príliš napnúť. V prvých dňoch a týždňoch života by ste ho nemali držať vo zvislej polohe a hodiť ho, aby ste zabránili prejavom pupočnej kýly u detí..

Tehotné ženy môžu nosiť špeciálny obväz, aby sa zabránilo rozťahovaniu brušnej steny. Je dôležité venovať osobitnú pozornosť kvalite potravín, viesť aktívny a dynamický životný štýl. Dôležitú úlohu pri prevencii pupočnej kýly zohráva výcvik brušných svalov pomocou špeciálnych cvičení. Ak je osoba obézna, mali by sa podniknúť správne kroky na normalizáciu hmotnosti..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii prietrže tým ľuďom, ktorí predtým podstúpili operáciu orgánov brušnej dutiny. Aby ste predišli ďalším problémom, mali by ste neustále nosiť pooperačnú elastickú bandáž dva mesiace po operácii, v žiadnom prípade nezdvíhajte závažia a nevykonávajte cviky pre brušnú tlač.

Pupočná prietrž u dospelých

U dospelých predstavuje pupočná hernia vo všeobecnosti nízke percento (3 - 5%) brušných hernií. Umbilická hernia sa u dospelých najčastejšie diagnostikuje u žien, ktoré už dosiahli tridsať rokov. Hlavným dôvodom prejavu tejto choroby je oslabenie pupočného prstenca, ktoré vyvoláva napínanie prednej brušnej steny v procese nosenia dieťaťa a počas pôrodu. Ak je prietrž veľmi veľká, môže mať vak niekoľko komôr a jeho obsah sa môže stať črevami a žalúdkom..

Príznaky pupočnej kýly sa objavujú v závislosti od veľkosti prietrže samotnej, aké sú veľkosti brány prietrže, ako sú výrazné adhézie a či má pacient obezitu..

Kýly u dospelých sa rozlišujú medzi nastaviteľným a nenastaviteľným. V druhom prípade sa prietržová váčka fúzuje s okolitými tkanivami v dôsledku adhézií.

V niektorých prípadoch pupočníková hernia malého rozmeru nespôsobuje pacientom osobitné problémy. To je však možné iba vtedy, ak je šírka prietrže dostatočne veľká a prietrž sa dá voľne upraviť. Ak je prietrž veľká a brány sú pomerne úzke, potom môže byť pohyb obsahu cez črevo oveľa ťažší. Výsledkom je, že pacienti vykazujú zápchu, bolesť, zvracanie a nevoľnosť. Ak je prietrž nenapraviteľná, takéto javy budú výraznejšie.

V procese vývoja choroby môžu útvary dosiahnuť obzvlášť veľké rozmery, ísť von vo všetkých orgánoch nachádzajúcich sa v brušnej dutine do herniálneho vaku.

Výsledkom je, že pacienti pociťujú značné nepohodlie, prietrž zhoršuje kvalitu života osoby všeobecne. V tejto situácii nie je chirurgická liečba prietrže vždy možná, pretože pred operáciou sú potrebné plánované opatrenia na prípravu takéhoto zásahu. Pomerne často je stav pacientov negatívne ovplyvnený prítomnosťou nadváhy.

Pupočná prietrž u detí

V detstve je pupočná kýla dôsledkom poruchy vo vývoji prednej brušnej steny. Spravidla sa vyskytuje prietrž v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý spôsobuje celý rad faktorov. U dojčiat sa umbilikálna hernia diagnostikuje pomerne často. Okrem toho sa choroba vyskytuje hlavne v prvých mesiacoch života dieťaťa, častejšie sa u dievčat vyskytuje pupočná kýla.

Na určenie prítomnosti pupočnej kýly u detí je potrebné venovať pozornosť prítomnosti niektorých príznakov tejto choroby. Ak teda držíte dieťa vo zvislej polohe, potom pri namáhaní prejaví výčnelok, ktorý má oválny alebo zaoblený tvar. V takom prípade, ak sa dieťa vráti do vodorovnej polohy, výstupok sa nastaví späť na svoje miesto. To sa môže ľahko stať, ak existuje široká brána prietrže. Pri úzkych bránach prietrže môže byť zníženie prietrže ťažšie. Podobný jav sa niekedy považuje za výskyt čiastočného porušenia. Oveľa častejšie je pri hernii u detí úplné poškodenie.

Komplikácie pupočnej kýly

Najbežnejšou komplikáciou pupočnej kýly je jej porušenie, pri ktorom je v bráne kýly obsiahnuté ostré stláčanie. V tomto stave môže pacient potrebovať pohotovostnú starostlivosť. Je dôležité, aby ste sa bezodkladne poradili so špecialistom, ak osoba prejavuje zvracanie a nevoľnosť, či je v stolici krv alebo nedochádza k žiadnemu pohybu čriev alebo k úniku plynu a prietrž sa nedá fixovať v horizontálnej polohe.

Komplikáciou sa môže stať aj zápalový proces v orgáne, ktorý sa nachádza v herniálnom vaku. Ďalšou možnou komplikáciou pupočnej kýly je koprostáza (stolica v hrubom čreve)..

Poranenie pupočnej kýly

Umbilická hernia u dospelých môže byť narušená. Takéto prejavy sú charakteristické pre starších ľudí, pretože podmienky porušovania prietrže sa časom objavujú a čím dlhšia je prietrž, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia.

Poranenie prietrže sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek veľkosti vzdelania. Za hlavný príznak porušenia pupočnej kýly sa považuje ostrý prejav bolesti namiesto hrudného výčnelku, ako aj nemožnosť premiestniť prietrž, ktorá sa predtým jednoducho narovnávala. Ak sú porušené črevné slučky, môže osoba prejaviť príznaky charakteristické pre stav akútnej obštrukcie čreva.

Zoznam zdrojov

 • Chugunov A.N. Herniology / Chugunov A.N., Slavin L.V., Rechkovsky L.R. // Moskva, 2004.
 • Zhebrovsky, V.V. Chirurgia brušných hernií / V.V. Zhebrovsky. M.: MIA, 2005.
 • Grubnik, V.V. Moderné metódy liečby brušnej hernie / V.V. Grubnik, A.A. Losev, N.R. Baia Zit. - 2001, 227 s.
 • Egiev V.N. Ľahká hernioplastika. - M.: Medpraktika-M, 2002.

Vzdelanie: Vyštudoval Rivne State Basic Medical College s titulom vo farmácii. Vyštudovala štátnu lekársku fakultu Vinnitsa. M.I. Pirogov a stáž na ňom založená.

Pracovné skúsenosti: Od roku 2003 do roku 2013 - pracoval ako lekárnik a manažér lekárenského kiosku. Za mnoho rokov svedomitej práce jej boli udelené listy a vyznamenania. Články o lekárskych témach boli publikované v miestnych publikáciách (novinách) a na rôznych internetových portáloch.

Komentáre

Ahoj! U väčšiny pacientov s pupočnou kýlou sa v súčasnosti odporúča laparoskopický chirurgický zákrok (IPOM). Na rozdiel od otvoreného variantu pravdepodobnosť recidívy klesá z 11% na 1%, syndróm bolesti je menej výrazný, frekvencia komplikácií rany je menšia. U väčšiny pacientov je prepustenie z nemocnice možné nasledujúci deň po operácii. Ak máte otázky, kontaktujte nás. S pozdravom, chirurg, Klinická nemocnica č. 1, kancelária prezidenta Ruskej federácie, Ph.D. Terekhin Alexey Alekseevich. laparoskopia-hernia.rf

Pupočná prietrž

Umbilikálna prietrž je výčnelok cez pupočný kruh vnútorných orgánov pokrytý pobrušnicou. V tejto časti brušnej steny nie je prakticky žiadna tuková vrstva a pupočníkový prstenec je zvnútra uzavretý iba spojivovým tkanivom. Na rozdiel od svaloviny sa môže roztiahnuť, ale nie je v kontrakte. Preto sa s predĺženým zvýšením vnútrobrušného tlaku stáva pupočníkový kruh „slabým miestom“, cez ktoré začínajú vyčnievať vnútorné orgány, zvyčajne črevná stena. U detí predstavuje pupočná kýla až 15% všetkých možných hernií 1, u dospelých - približne 8% 2.

Klasifikácia pupočnej kýly

 • embryonálna hernia pupočnej šnúry je malformácia, pri ktorej je časť orgánov brušnej dutiny mimo brušnej steny a prepadnuté orgány sú pokryté membránami pupočnej šnúry;
 • vrodené - spôsobené nedostatočnou infekciou pupočného krúžku v čase narodenia. Zvyčajne sa tvorba pupočného prstenca končí o dva roky a prietrž sa priľne spontánne, ale niekedy musíte vykonať operáciu;
 • získané - objavujú sa u dospelých.

Ako pupočná kýla môže byť:

príčiny

Príčiny pupočnej kýly sa môžu líšiť. Najčastejšie sa jedná o vrodené poruchy pri tvorbe prednej brušnej steny, keď pupočníkový kruh prerastie o niečo neskôr, ako je obvyklé. Ľudia hovoria o takýchto deťoch, že „kričali“ prietrž. Aj keď v skutočnosti oneskorená infekcia pupočného krúžku nemá nič spoločné s plačom dieťaťa.

U dospelých je príčinou slabinovej prietrže najčastejšie tehotenstvo. Zväčšená maternica tlačí na brušné orgány, významne zvyšuje vnútrobrušný tlak a „slabá škvrna“ v pupočnom kruhu sa začína napínať. Rolu však môžu hrať aj iné faktory:

 • predĺžená zápcha,
 • chronický kašeľ,
 • tvrdá fyzická práca.

To všetko vedie k neustálemu zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku, ktorý spôsobuje premiestnenie orgánov v oblasti „slabých miest“..

Príznaky pupočnej kýly

Hneď po narodení sa objaví embryonálna hernia v pupočnej šnúre (alebo omphalocele). V oblasti pupočníkovej šnúry má dieťa zaoblenú červenkastočervenú farbu, ktorej rozmery môžu dosiahnuť priemer viac ako 8 centimetrov. Obsah takejto prietrže závisí od jej veľkosti: môže to byť črevná slučka, omentum, dokonca aj pečeň..

Rodičia obyčajne objavia vrodenú pupočníkovú herniu nejaký čas po páde pupočnej šnúry dieťaťa a uzdravení pupočníkovej rany. V oblasti pupka sa objaví okrúhly výstupok s priemerom 2 až 3 centimetre, ktorý je úplne bezbolestný, počas plaču intenzívnejší, v normálnom stave mäkký. Ak sa do neho pokúsite vložiť prst, môžete cítiť okraje pupočného krúžku. Obsahom prietrže môže byť slučka čreva alebo časť omentum.

U dospelých sa môže veľkosť pupočnej kýly líšiť v závislosti od trvania ochorenia. Čím neskôr pacient ide k lekárovi, tým väčšia je prietrž. Spravidla sa v nich nachádzajú črevné slučky a časť omentum. Ak sú kýly u detí bezbolestné, môžu mať v tejto oblasti bolesti zvyčajne dospelí, zvyčajne mierne, ťažšie. Prudká a ostrá bolesť prietrže spojená s sčervenaním, horúčkou a neschopnosťou korigovať obsah kýly môže byť príznakom zovretia prietrže a vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

Diagnóza pupočnej kýly

Na diagnostiku postačuje vyšetrenie lekára..

Na štúdium stavu orgánov v herniálnom vaku sa odporúča ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Pre veľmi obéznych pacientov možno namiesto ultrazvukového vyšetrenia odporučiť CT alebo MRI, čo umožňuje presnejšiu vizualizáciu vnútorných orgánov a štruktúry prietrže.

V rámci prípravy na chirurgický zákrok sa predpíšu štúdie na určenie celkového stavu pacienta:

 • klinické a biochemické krvné testy;
 • coagulogram;
 • analýza na HIV, syfilis, parenterálnu hepatitídu;
 • EKG;
 • ak je to potrebné - konzultácie s úzkymi odborníkmi.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba prietrže pupočnej šnúry závisí od jej veľkosti. Malé útvary fungujú v prvých dňoch po narodení, upravujú vnútorné orgány a uzatvárajú defekt brušnej steny. Veľké formácie vyžadujú sériu operácií alebo kombináciu konzervatívnej liečby (kým brušná stena nebude rásť a posilňovať) a následné chirurgické odstránenie defektu..

Vrodené kýly u detí často nevyžadujú liečbu vôbec a spontánne vymiznú počas prvých rokov života. Ak pupočníkový krúžok do dvoch rokov spontánne neprerastie, je potrebná operácia, ktorá sa zvyčajne oneskorí až o 5–6 rokov. Lekári starej školy môžu v prvých mesiacoch života dieťaťa odporučiť prilepenie kýly pomocou bandáže, ale v moderných klinických príručkách sa táto technika neuvádza..

Získaná pupočná kýla u dospelých sa lieči iba rýchlo. Rôzne typy bandáží môžu byť dočasným opatrením pri príprave na operáciu, ale pri stálom opotrebovaní môžu spôsobovať adhézie a zmeniť nekomplikovanú prietrž na nenapraviteľný.

Počas operácie sa odstráni prebytočná koža hernálneho vaku, vložia sa vnútorné orgány, defekt brušnej steny sa odstráni buď pomocou vlastných tkanív pacienta, alebo pomocou špeciálnej syntetickej protézy. Ako sa syntetické materiály vyvíjajú, plast s vlastnými textíliami postupne mizne z praktického použitia..

Predikcia a prevencia pupočnej kýly

Prognóza pupočnej kýly je všeobecne priaznivá, s výnimkou veľkej embryonálnej prietrže pupočnej šnúry, pri ktorej je prognóza vážna. U dospelých sa zhoršuje prognóza zhoršenia prietrže, ktorá, ak sa nelieči, môže viesť k úmrtiu črevného traktu a peritonitíde..

[1] Kýly prednej brušnej steny u detí. Pokyny pre študentov. Biškek. 2017.

[2] S.Yu. Mravce. Výber spôsobu korekcie prednej brušnej steny v závislosti od jej morphofunkčného stavu u nosných kýly. Ryazan. 2017.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Pupočná prietrž

Všeobecný opis choroby

Pupočná prietrž je patológia s charakteristickým výčnelkom v pupku. V tomto prípade je časť čreva a omentum premiestnená brušnými svalmi a defekty v stene brušnej dutiny do pupka..

Z dôvodu anatomických rysov má pupková kýla popredné miesto medzi inými druhmi tejto patológie [3]..

 • nezmeniteľné a legálne;
 • pooperačné, vrodené alebo spôsobené traumou;
 • vonkajšie a vnútorné.

Uvedené ochorenie sa môže vyskytnúť u detí aj dospelých, ale častejšie sa vyskytuje u dojčiat a žien starších ako 30 rokov kvôli oslabeniu pupočného krúžku počas pôrodu a tehotenstva..

Výčnelok v pupku pozostáva z nasledujúcich anatomických formácií:

 1. 1 brána prietrže;
 2. 2 herniálny vak;
 3. 3 herniálny obsah, spravidla ide o črevné slučky.

príčiny

 • nadváhou;
 • dysplázia spojivového tkaniva;
 • dlhodobé záchvaty kašľa;
 • slabosť pupočného kruhu;
 • genetická predispozícia na riedenie steny brušnej dutiny;
 • viacnásobné tehotenstvo a pôrod;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • peritoneálna chirurgia;
 • krátky interval medzi tehotenstvami;
 • systematická zápcha;
 • ascites - kvapka brucha;
 • ostré výkyvy telesnej hmotnosti;
 • poranenia brucha;
 • nedostatok fyzickej aktivity, v dôsledku čoho strácajú svaly brušnej zóny svoj tón;
 • pokročilý adenóm prostaty;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • uretrálna patológia;
 • zvýšený tlak brucha.

Medzi faktory, ktoré spôsobujú výskyt pupočnej kýly patria:

 1. 1 fajčiari s chronickým kašľom;
 2. 2 hudobníci, ktorí hrajú dychové nástroje;
 3. 3 ľudia, ktorých profesia je spojená s ťažkou fyzickou prácou;
 4. 4 športovci vzpierači.

U dojčiat sa môže pupočníková hernia rozvíjať v dôsledku neustáleho plaču, krivice, predčasne narodených detí a patológií počas tehotenstva..

príznaky

Pupočníková prietrž brucha môže byť diagnostikovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • pacient sa pravidelne cíti chorý;
 • bolesť brucha pri kašli, fyzickej námahe, vzpieraní;
 • vzhľad vypuklého útvaru v oblasti pupka s mäkkou elastickou konzistenciou, ktorý zmizne, keď ležíte na chrbte;
 • stolica tmavej farby s črevnou slzou;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • zväčšenie pupočníka;
 • zápcha
 • porušenie tráviaceho traktu;
 • zvracanie
 • strata chuti do jedla;
 • horúčka.

komplikácie

V prípade predčasného prístupu k lekárovi môže byť porušená pupočná kýla, ktorá je spojená s týmito dôsledkami:

 1. 1 silná bolesť brucha;
 2. 2 časté nutkanie zvracať;
 3. 3 sfarbenie kože v oblasti vyčnievania;
 4. 4 v polohe na chrbte výčnelok nezmizne;
 5. 5 upchatie čreva;
 6. 6 narušenie krvného obehu a následkom toho nekróza tkaniva;
 7. 7 hnačka s prímesou krvi;
 8. 8 koprostáza - nahromadenie výkalov v čreve;
 9. 9 slabosť;
 10. 10 zvracanie krvavou nečistotou;
 11. 11 silné potenie.

Vyššie uvedené príznaky naznačujú akútny stav a vážne ohrozujú nielen zdravie, ale aj život pacienta, pretože sú postihnuté peritonitídou, toxickým šokom a kómou..

prevencia

Prevencia pupočnej kýly zahŕňa:

 • pravidelné mierne cvičenie na udržanie brušných svalov v dobrej kondícii;
 • zabrániť vzniku nadmernej hmotnosti;
 • dodržiavať pravidlá zdravej výživy, predchádzať zápche;
 • neumožniť ťažké zdvíhanie;
 • od prvých mesiacov tehotenstva nosiť ortopedickú bandáž;
 • vzdať sa fajčenia;
 • včasná liečba kašľa.

Liečba v úradnom lekárstve

Ak v pupku nájdete výčnelok, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Po prvé, lekár vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta v stoji, pričom vyšetrí trieslové a femorálne oblasti, aby vylúčil prietrže na týchto miestach..

Faktom je, že príznaky pupočnej kýly pri symptómoch sú podobné ako pri iných nádoroch, preto na stanovenie presnej diagnózy by ste mali podstúpiť takéto vyšetrenia:

 1. 1 x-ray žalúdka;
 2. 2 fibrogastroskopia, ktorá zobrazuje stav gastrointestinálneho traktu;
 3. 3 herniografia - použitie kontrastného média vám umožní zvážiť všetky nuansy pupočnej kýly;
 4. 4 ultrazvukové vyšetrenie tvorby prietrže. - bude zobrazovať veľkosť pupočnej hmoty a obsah vaku.

Po určení diagnózy lekár vyberie optimálnu metódu liečby. Existujú konzervatívne a chirurgické metódy:

 • Chirurgický zákrok môže byť dvoch typov: prvý typ spočíva v redukcii vnútorných orgánov do brušnej dutiny, po ktorej sú herniové brány šité a zosilnené pomocou napínanej hernioplastiky; pri druhej metóde sa korigujú aj vnútorné orgány, ale peritoneálna stena sa zosilní prišitím špeciálnej sieťky, ktorá sa následne spojí s okolitými tkanivami. Chirurgický zákrok na zníženie pupočnej kýly sa spravidla vykonáva v lokálnej anestézii. Existuje tiež laparoskopická metóda, pri ktorej sa pupočníková hernia invazívne likviduje, táto metóda sa považuje za najšetrnejšiu z hľadiska rehabilitácie. Chirurgické operácie sú však u starších pacientov kontraindikované, tehotenstvo, vážne problémy kardiovaskulárneho systému. V chladnom období sa odporúčajú chirurgické zákroky. Po operácii je na niekoľkých dňoch zobrazený chrbát na chrbte. Na zachovanie švov je potrebné nosiť obväz po dobu 1 - 1,5 mesiaca, až kým sa svalové tkanivo úplne neobnoví;
 • Konzervatívna metóda zahŕňa nosenie obväzu, ktorý posilňuje svalový tonus. U pacientov s pupočnou kýlou sú zobrazené fyzioterapeutické cvičenia s jednoduchým súborom cvičení: kliky, šikmé plochy, drepy. Dobré výsledky sa dosahujú pri masáži ľahkými údermi postihnutej oblasti v smere hodinových ručičiek, ktoré sa striedajú s brúsením. Tieto postupy sú zamerané na posilnenie korzetu brušných svalov, preto by sa mali vykonávať mimoriadne opatrne.

Užitočné výrobky pre pupočníkovú prietrž

Pri pupočníkovej prietrži by sa diéta mala zamerať na elimináciu faktorov, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku: preplnený žalúdok, zápcha, zvýšená tvorba plynu. Preto by malo byť jedlo frakčné a malo by obsahovať tieto produkty:

 • čerstvý tvaroh a pečivo z tvarohu, pudingy;
 • ovocné a želé pyré a želé;
 • rastlinné pyré;
 • mliečne výrobky, ak pacient nemá nadúvanie;
 • prepelica a kuracie vajcia;
 • nastrúhané polievky na zeleninovom vývare;
 • slnečnicový rastlinný olej;
 • dusené alebo pečené ryby a chudé mäso;
 • dobre uvarené obilniny, okrem krupice a ryže;
 • slabý čaj s mliekom;
 • šípkový vývar;
 • cvikla, tekvica.

Jedlo by malo byť časté - až 6-krát denne a v malých porciách. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 3-4 hodiny pred spaním.

Tradičná medicína

 • nakrájajte čerstvé listy banánovníka a zoberte 1 2 lyžičky. trikrát denne obsahuje táto rastlina látky, ktoré majú priaznivý vplyv na spojivové tkanivo. Priebeh liečby je dlhý, najmenej 3 mesiace [1];
 • môžete sa zbaviť výčnelkov vďaka obkladu: vezmite med, propolis a domáce maslo v rovnakom pomere, dôkladne premiešajte a aplikujte na oblasť pupka denne po dobu 2 až 3 hodín počas 2 mesiacov;
 • zmiešajte červenú hlinku s vodou v pomere 1: 1 a aplikujte na prietrž;
 • tvorí koláč gumy a gáforového oleja, pripevní sa k pupku a upevní sa omietkou;
 • medenú mincu zabalte čistou handrou, pripevnite ju k pupku a zaistite lepiacou páskou;
 • robiť obklady na výčnelku z tinktúry dubovej kôry;
 • pripravuje nočné obklady z medu zmiešaného so semenom žihľavy, ktoré sa odoberajú v rovnakých pomeroch;
 • nalejte vriacu vodu na čerstvé listy papradia a naneste 2-3 hodiny na pupočnú kýlu [2];
 • 1 polievková lyžica kvety chrpy zalejú 300 g vriacej vody a vypijú 100 g dvakrát denne;
 • namočte kúsok látky do nakladanej kapusty a naneste na pupok.

Nebezpečné a škodlivé výrobky

V pooperačnom období je potrebné striktne sledovať stravu. Mali by ste opustiť produkty, ktoré preťažujú gastrointestinálny trakt a vyvolávajú nadúvanie:

 • alkoholické nápoje;
 • biely chlieb, muffin;
 • vodnice, kapusta a všetky druhy strukovín;
 • konzervy a údené výrobky;
 • prvé kurzy na báze mastného mäsa a rybieho vývaru;
 • kvas a sladká sóda;
 • cestoviny, perlový jačmeň, pšeničná kaša;
 • Potraviny pre pohodlie;
 • omáčky a majonézy;
 • jablká, slivky, hrozno;
 • margarín a masť;
 • rýchle občerstvenie.
 1. Bylinkár: Zlaté recepty na tradičnú medicínu / Comp. A. Marková. - M.: Eksmo; Forum, 2007. - 928 s.
 2. Popov A.P. Zberateľ. Bylinné ošetrenie - U-Factoria LLC. Jekaterinburg: 1999. - 560 s., Ill..
 3. Článok: Pupočná prietrž, zdroj

Je zakázané používať akékoľvek materiály bez nášho predchádzajúceho písomného súhlasu.

Administrácia nezodpovedá za pokus o použitie lekárskeho predpisu, rady alebo stravovania a nezaručuje, že uvedené informácie vám osobne pomôžu alebo uškodia. Buďte opatrní a vždy sa poraďte so svojím lekárom.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..
V priebehu rokov sa medzistavcové platničky opotrebovávajú v dôsledku vážnej fyzickej námahy alebo pôsobenia iných faktorov a tiež postupne strácajú svoju elasticitu a elasticitu. Pretože ťažisko ľudského tela je umiestnené na hranici prechodu lumbálnej chrbtice na lumbosakrálnu, je vystavené maximálnemu statodynamickému zaťaženiu.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.