loader

Schmorlova kýla

Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca. Kompresia miechy alebo koncov miechových nervov v mieste Schmorlovej kýly teda na rozdiel od medzistavcovej prietrže nedochádza..

Prejav Schernlovej hernie je spôsobený zmenou postavenia, posttraumatickou komplikáciou alebo metabolickými poruchami. Je možné formovať sa v dospievaní s intenzívnym vývojom tela, keď je rýchlosť rastu mäkkých tkanív výrazne vyššia ako rast kostných tkanív..

Čo to je?

Schmorlova kýla je zvislý defekt medzistavcových platničiek, ktorý spočíva v preniknutí jeho časti do hubovitej hmoty kostí tela nad ňou alebo do základného stavca.

Samozrejme, keďže Schmorl bol patológ, mohol z vlastnej skúsenosti s pozorovaním, ktorý prešiel cez anamnézu zosnulých pacientov, overiť, že tieto zaujímavé útvary medzistavcových platničiek boli náhodným nálezom: pacienti sa nesťažovali na bolesť ani na žiadne príznaky, ale uhynuli na úplne odlišné choroby. V Nemecku bolo röntgenové vyšetrenie už rozšírené a následne boli tieto hernie diagnostikované intravitálne ako zvláštny rádiologický fenomén. Nazývajú sa tiež chrupavkové uzly..

V prvých desaťročiach sa verilo, že tieto kýly boli úplne neškodné, ale potom sa ukázalo, že to nie je úplne pravda: za určitých podmienok môžu spôsobiť značné škody. Ale prvé veci ako prvé.

príčiny

Predovšetkým je geneticky určená predispozícia k tejto chorobe chrbtice, ako aj podmienky, za ktorých sa u ľudí vo veku starnutia často pozoruje vývoj prietrže v dôsledku starnutia celého organizmu ako celku a najmä kostí miechy. Možným dôvodom výskytu tejto patológie u detí môže byť aj to, že pri rýchlom raste celého organizmu sa vývoj kostných tkanív oneskoruje a v tkanivách stavcov sa objavujú duté dutiny..

Zoznam uvedený nižšie ukazuje príčiny výskytu Schmorlovej hernie:

  1. Rýchly vývoj tela dieťaťa v období do 12 rokov, kostné tkanivo nemá čas na správny rast.
  2. Genetická predispozícia (koncové platničky stavcov špeciálnej štruktúry)
  3. Deformácia tkanív v dôsledku osteoporózy (u dospelých v dospelosti)
  4. Nedostatočný prísun krvi do stavcov v dôsledku chorôb pohybového ústrojenstva (kyphoskolióza, Scheuermann-Mau) a tiež nízka mobilita.
  5. Mikrotrhliny stavcov počas zranení alebo zvýšeného stresu (šport, ťažký náklad, tehotenstvo a podobne)
  6. Nízky obsah vápnika v tele.
  7. Prerušenie metabolických procesov na medzistavcových platničkách.

Je potrebné poznamenať, že u mladých ľudí s úplne zdravou chrbticou sa môže vyvinúť patológia v dôsledku zranení stavcov, ku ktorým dochádza po silnom súčasnom vertikálnom zaťažení (šok) v chrbtici alebo pri pravidelnom zdvíhaní a prenášaní ťažkých predmetov..

Príznaky Schmorlovej kýly, foto

V klinickej praxi sa častejšie ako nie sú pozorované jednorazové hernie Schmorlovy hernie (pozri fotografiu), ktoré ovplyvňujú niekoľko stavcov a medzistavcové platničky. Sú lokalizované v hrudnej oblasti alebo v dolnej časti chrbta. V krčnej chrbtici sa netvoria Schmorlova kýla. V závislosti od toho, ktorá časť disku sa ponorila do susedného stavca, sa rozlišuje stredná, bočná, zadná a predná prietrž..

  1. Centrálna kýla Schmorl sa vo väčšine prípadov nevyhlási a pri diagnóze chrbtice sa náhodne zistí. Predná prietrž sa najčastejšie tvorí v bedrovej oblasti. Vzhľadom na to, že pri tomto type hernie disku nedochádza k podráždeniu alebo narušeniu nervových koreňov, príznaky sú mierne alebo úplne chýbajú..
  2. Pacienti sa sťažujú na miernu bolesť v chrbte a spodnej časti chrbta, ktorá sa objavuje po fyzickej námahe alebo dlhej chôdzi. Bolesť zmizne po odpočinku alebo zaujatí vodorovnej polohy. Následne sa k syndrómu bolesti pripojí reflexné napätie zadných svalov a pocit necitlivosti v dolných končatinách. Schernlova kýla však nie je taká neškodná, ako sa zdá. V skutočnosti sa jedná o stavcové mikrotraumy. Následne môžu viesť k oveľa vážnejším zraneniam - kompresným zlomeninám stavcov..

Okrem toho je Schmorlova kýla spúšťou pre deformáciu osteoartrózy chrbtice. V tomto patologickom stave vedú degeneratívne zmeny v kostnom a chrupavkovom tkanive k prudkému obmedzeniu pohybov medzistavcových kĺbov. Okrem toho v niektorých prípadoch Schmorlova kýla zvyšuje stupeň zakrivenia chrbtice..

Dôsledky tvorby chrupavky

Často vyvstáva otázka: môže chrupavkový uzol Schmorl vyvolať tvorbu konvenčného výčnelku? Teoreticky - áno, ale iba ak je veľká.

Hlavné hrozby, ktoré nesie veľký chrupavkový uzol, sú:

  1. Riziko kompresného zlomenia stavca s deštrukciou tela - v tomto prípade vznikajú typické príznaky kompresného zlomeniny, a to najmä bolesť..
  2. Hrozba zlyhania výsledného prehĺbenia stavca časti medzistavcovej platničky, čo vedie k narušeniu jeho funkčnosti a ďalšej deformácii, môže spôsobiť provokáciu medzistavcovej prietrže a spôsobiť bolesť a ďalšie radikálne príznaky..

Ak horná fotografia ukazuje röntgen malého výčnelku chrupavky, nasledujúci obrázok zobrazuje veľký výčnelok s odsadením medzistavcového disku.

Diagnóza choroby

Pokiaľ ide o lekára, pacientovi je pridelené úplné vyšetrenie chrbtice a konzultácia so špecializovanými odborníkmi: stavovcom, ortopédom, neurológom. Je dôležité identifikovať príčiny choroby, pretože následná liečba bude zameraná na odstránenie predispozičných faktorov.

Pre diagnostiku je potrebné urobiť rádiografiu chrbtice (v tomto prípade spondylografiu). Vo väčšine prípadov stačí jeden RTG na diagnostikovanie Schmorlovej kýly. V prípade sprievodných chorôb a veľkej prietrže je predpísaná počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Umožňujú vylúčiť medzistavcovú prietrž a iné patológie stavcov.

V niektorých prípadoch sa vykonáva palpácia chrbtice. Vzhľadom na to, že choroba pokračuje bez vonkajších zmien, opuchov a výrazných svalových kŕčov, je na jeseň ťažké cítiť prietrž. V mieste tlaku je cítiť miernu bolesť a napätie, ale nestačí to na správne stanovenie diagnózy. Okrem toho palpáciu vykonáva iba lekár s bohatými skúsenosťami, takéto manipulácie sú nad rámec moci začiatočníka.

Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

Pri diagnostike tohto ochorenia lekár predpisuje určitú liečbu na základe toho, či existuje bolesťový syndróm.

Pri absencii bolesti sa predpíšu nasledujúce postupy:

  • normálny režim bez obmedzení;
  • vykonanie súboru cvičení určených na posilnenie svalového korzetu;
  • lekárske plávanie;
  • massotherapy;
  • použitie fyzioterapeutických postupov.

V prípade bolestivého prejavu Schmorlovej kýly je pacientovi predpísané:

  • ortopedický režim, ktorý znamená obmedzenie chodu, skákania, axiálneho zaťaženia s hmotnosťou;
  • terapeutické cvičenia vrátane cvičení na zníženie zaťaženia poškodenej oblasti v spojení s cvičeniami na predĺženie chrbtice;
  • manuálna terapia;
  • použitie stabilizačných korzetov na zníženie impulzu bolesti;
  • fyzioterapeutické postupy zamerané na odstránenie rigidity zadných svalov. Na tento účel sú použiteľné sínusovo modulované prúdy, diadynamické prúdy, perkutánna elektroneurostimulácia, elektroforéza antispasmodických liekov, ako aj trofegeneratívny účinok;
  • použitie analgetík (paracetamol);
  • nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak);
  • použitie masti na zníženie zápalovej reakcie. Uchyľujú sa k nim, keď nie je možné brať lieky perorálne alebo parenterálne v dôsledku sprievodnej patológie, alergickej reakcie na liek;
  • Vitamíny B;
  • akupunktúra.

Ak je Schmorlova kýla spôsobená prítomnosťou kyfózy, je potrebné túto chorobu liečiť. Prakticky to však nie je možné urobiť konzervatívnym spôsobom, takže chirurgický zásah je najúčinnejším spôsobom v boji proti kyfóze..

Medzi operácie, ktoré sa vykonávajú pri kyfóze, patria:

  • stabilizácia (zadná fúzia, korporodéza, fixácia stavcov);
  • dekompresia stabilizujúca (predná dekompresia miechy, predná fúzia miechy, inštrumentálna fixácia chrbtice kostí);
  • korektívne (konštrukcia typu Harrington v kombinácii so stabilizačnými zásahmi).

Všetky tieto zásahy sú navrhnuté tak, aby zmiernili poškodené stavce a inhibovali progresiu vtiahnutia medzistavcových platničiek do tela stavcov..

korzet

Ortopedické korzety rozlišujú medzi tuhým a polotuhým. Zistite, na aký účel je to potrebné? Ak po zranení potrebujete podporu chrbta, vyberte si tvrdý. Polotuhá pomôcka nájde krásne držanie tela.

  • s lumbálnou prietržou korzet fixuje časť chrbtice v bedrovej oblasti a zachytáva časť chrbta k panve a dolnej časti hrudníka;
  • korzet fixácie-kresla udržuje hrudnú chrbticu v stabilnej polohe;
  • korzetová vesta s držiakom na hlavu opravuje poškodené krčné stavce.

Ak uzol Schmorl spôsobuje nepohodlie pri pohybe, musíte si kúpiť podporné oblečenie. Korzet so Schmorlovou prietržou upevňuje svaly chrbta, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje napätie pri spazme, pomáha zvyšovať krvný obeh - robí všetko, čo môže pomôcť posilniť chrbticu. [Adsenom]

masáž

U pacientov so Schmorlovou chorobou sa masáž vykonáva iba šetrnou metódou. Skúsený masér uvoľňuje napäté svaly chrbta, jeho masáž zmierňuje únavu a stimuluje krvný obeh..

Po prvých reláciách ustúpia príznaky patológie. A ďalší prísun krvi a lymfy do postihnutej oblasti normalizuje metabolické procesy a dodáva poškodeným tkanivám ďalšiu výživu.

Domáca liečba

Dva z najpopulárnejších spôsobov eliminácie nepríjemných symptómov Schmorlovej kýly (od vertebroológov):

  1. Lotion tinktúry stoniek gaštanu a púpavy. Naplňte stonky púpavy a rozdrvené gaštany pollitrovou nádobou v pomere 2: 1, nalejte vodkou alebo zriedeným liehom. Po dni si spravte krém na 10 minút. Postupne zvyšujte čas na 30 minút, ale nič viac. Tinktúra má protizápalový účinok, zlepšuje schopnosť obnovy tkaniva.
  2. Komprimát na báze chrenu a strúhaných zemiakov. Zmiešajte obe zložky v rovnakom pomere a priložte k postihnutej oblasti v súlade so všetkými pravidlami pre nastavenie komprimácie. Táto zmes má otepľovací účinok a tým stimuluje krvný obeh..

Schmorlova kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré sa najúčinnejšie liečia prírodnými prostriedkami v kombinácii s gymnastikou. Vertebroológovia (špecialisti na problémy s chrbticou) preto venujú osobitnú pozornosť metódam liečby doma: cvičebnej terapii a ľudovým receptom..

cvičenie

Komplex liečebných opatrení pre Schmorlovu prietrž zahŕňa cvičenia na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu. Aplikovaná fyzická aktivita by mala byť zameraná na rozvoj svalov:

S touto patológiou sa fyzické cvičenia v bazéne považujú za ideálne. Zmierňujú nielen bolesť, ale tiež poskytujú oporu v správnej polohe chrbtice.

Jedno z jednoduchých a efektívnych cvičení, ktoré je možné vykonať bez akýchkoľvek úprav:

  • ľahnite si na podlahu a zdvihnite nohy, dotknite sa ponožiek podstielky za hlavou.
  • Odporúča sa začať také cvičenie s piatimi opakovaniami a postupne ho zvyšovať na 20.
  • na začiatku pohybu sa nadýchne, a v najvyššom bode zdvihnutia nôh sa nadýchne.

zhrnutie

Samotná kýla Schmorla nepredstavuje ohrozenie ľudského zdravia, ale jej ničivé následky môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Včasná konzervatívna liečba zaisťuje úplné uzdravenie a návrat pacienta do plného života.

Odložením návštevy na stavovca riskujete „spustenie“ operácie, ktorej výsledok nie je vždy priaznivý.

Schmorlova kýla

Schmorlova hernia je choroba, pri ktorej dochádza k prelomeniu chrupavkového tkaniva z medzistavcových platničiek na stavce. Schmorlova kýla sa tiež nazýva Schmorlova chrupavková uzlina: prvýkrát ju preskúmal nemecký lekár a vedec Christian Schmorl v roku 1927 a meno sa uvádzalo v jej mene.

Ochorenie spočíva v extrúzii chrupavky v hubovitej kosti do tela dolného a horného stavca. Je to hlavne dedičné alebo sa prejavuje v detstve v čase intenzívneho rastu dieťaťa. Počas tohto obdobia majú tkanivá čas na natiahnutie, zatiaľ čo tkanivo tvrdej kosti zaostáva.

To vyvoláva vytváranie dutín v chrbtici, práve v týchto dutinách sa stavcové platničky v priebehu času zlyhávajú. V skutočnosti je toto ochorenie mikrofraktúrou kostného tkaniva, je charakteristické pre tie prípady, keď kosti nemajú dostatočnú pevnosť a sú slabé..

Výskyt Schmorlovej kýly: príčiny

medzistavcových

Schmorlova medziobratlová hernia môže byť jedným z príznakov inej choroby - Scheuermannovej choroby - Mau. Okrem toho je tento typ prietrže často vyvolaný kyfózou, závažným sklopením. Liečba tohto typu medzistavcovej prietrže je nevyhnutná, diagnostika čo najskôr..

bedrový

Schmorlova kýla bedrovej oblasti sa často vyskytuje u ľudí vo veku spôsobených osteoporózou - zníženie hustoty kostí.

príčiny

Príčina Schernlovej kýly spočiatku u zdravých mladých ľudí sú silné hrbole, pády a zranenia vertikálne zhora nadol, pri zdvíhaní závaží, preťažení.

Hustota kostí priamo ovplyvňuje prítomnosť alebo neprítomnosť Schmorlovej kýly.

Sila kostí však závisí od výživy týchto tkanív, výživa nastáva v dôsledku normálneho prietoku krvi, od stupňa aktivity krvného obehu. V prípade, že sa z akéhokoľvek dôvodu zníži prietok krvi do kostí chrbtice, vyvolá to rýchlu depléciu kostného tkaniva..

Vnútrorastovka a malá kýla Schmorl

V prípade svalov, skoliózy, kypózy, lordózy a Scheuermannovej choroby sa krv do strednej časti chrbtových svalov prudko znižuje, v dôsledku čoho je táto zóna nedostatočne zásobená potrebnými stopovými prvkami. Dôsledkom toho je vertebrálne dierovanie medzistavcovými platničkami, intrakorné hernie Schmorl, viacnásobné a jednoduché malé húsenice Schmorl - výsledok takéhoto dierovania.

Schmorlova kýla: príznaky

Všetky nebezpečenstvo priebehu choroby v prítomnosti takejto kýly naznačuje neexistenciu výrazných symptómov. Prítomnosť Schmorlovej hernie zriedka pociťuje osoba so syndrómom bolesti alebo iným komplexom symptómov. Ide o to, že v prípade choroby je postihnuté kostné tkanivo chrbtice, neexistujú v nej receptory bolesti, preto neexistuje bolesť.

Pacient môže pociťovať netypický pocit únavy v chrbte, komplikácie chôdze, pohybu. Bolesť sa vyskytuje v chronických prípadoch, keď prietrž dosiahla obrovskú veľkosť. Má charakter bolesti, slabo vyjadrenej bolesti, môže sa zintenzívniť dlhou chôdzou alebo státím, intenzita syndrómu bolesti sa zvyšuje aj v období prepracovania..

Táto bolesť je samozrejme vyvolaná poškodenými stavcami, ktoré ovplyvňujú svalové tkanivo..

Muskulatúra chrbta intenzívne chráni oslabené miesto, napríklad poškodené stavce, v dôsledku toho dochádza k únave a vyčerpaniu..

Medzi hlavné príznaky patria:

  • Únava v nohách a chrbte;
  • Bolesť v stoji;
  • Zvýšenie bolesti pri fyzickej námahe;
  • Tvorba stoop, rovnako ako lordóza, kyphosis a skolióza.

Diagnóza Schmorlovej choroby prietrže

Diagnóza špecifického ochorenia sa vyskytuje po röntgenovom snímaní.

Na röntgenovej fotografii sa Schmorlova kýla jasne prejavuje. Keďže symptomatológia nie je výrazná, lekár ďalej predpíše zobrazovanie magnetickou rezonanciou - MRI, to sa robí s cieľom vylúčiť symptomatické ochorenie - medzistavcové prietrže.

CT (počítačová tomografia)

Počítačová tomografia sa používa aj na detekciu chrupavkových uzlín. Informatívnosť je zobrazovanie magnetickou rezonanciou informatívnejšie, avšak drahšie.

liečba

Liečba Schmorlovej kýly bude efektívnejšia, akonáhle bude pacientovi diagnostikovaná špecifická choroba.

Predpovede priebehu choroby

Nebezpečenstvo tohto ochorenia je asymptomatické. V priebehu času, v prípade absencie liečby choroby, v nich disk zmizne, čo narúša jeho fungovanie. Tento typ prietrže tiež vyvoláva vývoj kompresného lomu kvôli obrovskému zaťaženiu vektora v chrbtici. Pre-patologický stav je preto dôležitý na zastavenie zvyšovania pohyblivosti segmentov stavcov.

Hlavné metódy liečby Schmorlovej kýly

Technika liečby zahŕňa integrovaný prístup. Program sa však zostavuje výlučne na základe röntgenového záveru, ako aj na základe štúdie celkového stavu chrbtice a stupňa kompresie koreňov nervov..

Liečba prietrže

Liečba Schmorlovej kýly zahŕňa konzervatívne metódy, ktoré nevyžadujú chirurgický zákrok. Medzi hlavné terapeutické látky patria:

  • Manuálna terapia;
  • masáže
  • Špeciálna trakcia chrbtice;
  • Kurzy LFK, terapeutické cvičenia pre Schmorlovu prietrž;
  • reflexné
  • Kurzy jogy.

Charakteristickým charakteristickým znakom pri liečbe tohto typu prietrže je absencia potreby liečby liekmi, pretože terapia je primárne zameraná na posilnenie svalového korzetu..

Manuálna terapia pre Schmorlovu prietrž

Manuálna terapia a masáž Schmorlovej kýly si teda uvedomujú úlohu posilnenia svalov. Vďaka tomu má chrbtica schopnosť udržať si svoju prirodzenú anatómiu, nie sa prehýbať v stavcoch. Posilnenie svalového korzetu zvyšuje pohyblivosť postihnutej oblasti a silné svaly tiež podporujú kĺby.

cvičenie

Schmorlova hernia sa snaží eliminovať jej prispievanie k rozširovaniu medziskupinovej vzdialenosti, čím sa predchádza poškodeniu miechového nervu, ako aj ďalšej deformácii medzistavcových platničiek. Je dôležité si uvedomiť, že masáže a manuálne manipulácie by nemali byť násilné, pretože kostné tkanivo je spočiatku vyčerpané, nadmerná sila na chrbticu môže viesť k zlomeninám a praskaniu..

Schmorl hernia yoga

Jógová terapia je tiež účinným nástrojom v boji proti Schmorlovej kýle. Pretože tiež rozvíja pohyblivosť kĺbov, celkovú flexibilitu a pomáha rozťahovať chrbticu, čím bráni medziskupinám.

reflexné

Reflexoterapia - akupunktúra pomáha zvyšovať krvný obeh, obnovenie krvného obehu prispieva k správnej výžive kostného tkaniva.

Vitamíny a strava

Je dôležité poskytnúť telu stopové prvky a živiny potrebné pre kostné tkanivo. Preto lekári často predpisujú lekársky kurz, ktorý zahŕňa prijímanie vitamínu. Napríklad vitamín D, ako aj lieky myakaltsik, kalcitonín a alostín, sa musia kombinovať s vápnikom. Je tiež predpísaná špeciálna strava, ktorá obsahuje zvýšenú koncentráciu vápnika. Komplexný účinok na ochorenie teda poskytuje účinné výsledky na jeho odstránenie..

Hlavnou vecou je konzultácia so svojím lekárom o výbere optimálneho priebehu liečby.

Schmorlova kýla: čo to je, príznaky, liečba, možné následky

Schmorlova kýla alebo presnejšie Schmorlova chrupavková uzlina je porušením štruktúry kostného tkaniva, pri ktorej kostné tkanivo stráca svoju silu, stáva sa mäkkým a pružným. So zvyšujúcim sa zaťažením chorej chrbtice sa uzatváracie platničky chrupavky disku tlačia do hubovitej vrstvy susedných stavcov..

Pretože dierovanie nastáva vo vnútri kosti, kde nie sú žiadne nervové zakončenie, objavuje sa patológia bez symptómov bolesti alebo obmedzenia motorických schopností. Jedinými príznakmi, ktoré si človek môže všimnúť, sú únava a napätie zadných svalov, ktoré prechádza po krátkom odpočinku. Kýla Schmorla nemá vplyv na kvalitu každodenného života a môže obťažovať iba profesionálnych športovcov alebo ľudí zapojených do ťažkého fyzického rybníka..

Ochorenie si vyžaduje povinnú liečbu, pretože môže vyvolať rozvoj závažných patológií (spondylartróza, stlačenie koreňov miechy, zúženie miechy).

Dobrou správou je, že moderná konzervatívna terapia poskytuje vynikajúce výsledky liečby. Pri včasnej diagnostike a dobre zvolených metódach konzervatívnej liečby nepríjemné príznaky úplne vymiznú a obnova štruktúr kostného tkaniva je intenzívna..

Príčiny Schmorlovej kýly

Predpoklady rozvoja tejto prietrže sú stanovené v období vnútromaternicového vývoja. Pri skúmaní toho, čo je Schmorlova kýla, dospelo mnoho vertebroológov k záveru, že patológia do značnej miery závisí od dedičných faktorov..

Táto hernia najčastejšie ovplyvňuje:

  • deti a dospievajúci v obdobiach intenzívneho rastu, keď kostné tkanivo neudržiava tempo rastu iných štruktúr a v nich sa tvoria dutiny;
  • starší ľudia s anamnézou osteoporózy alebo zhoršenou mineralizáciou.

Hlavné príčiny Schmorlovej kýly:

narušenie metabolických procesov v tele;

pretrvávajúce zakrivenie tela, ktoré vedie k podvýžive v niektorých častiach chrbtice;

kompresné poranenia chrbtice (zlomeniny spôsobené kompresiou).

Príznaky choroby

Vývoj Schmorlovej hernie nie je sprevádzaný nepríjemnými symptómami, pretože táto prietrž neovplyvňuje miechový kanál a nekomprimuje nervové korene..

Únava a pocit únavy vznikajú v dôsledku reakcie zadných svalov, ktoré sú nútené prevziať zvýšenú záťaž a chránia poškodené stavce..

Bolesť na bolesť sa objaví až vtedy, keď kýla dorastie do veľmi veľkej veľkosti. Potom sú do výslednej poruchy zatlačené nielen koncové platne, ale aj telo disku - to môže spôsobiť výčnelok alebo medzistavcovú prietrž, ktorá vyvoláva výskyt syndrómu bolesti..

Možné následky

Neustály tlak na vnútorné tkanivá stavcov spúšťa patologické procesy, ktoré ničia ich štruktúru. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko zlomenín pri stlačení, nestabilita chrbtice sa rýchlo zvyšuje..

Päť ošetrení

Komplex terapeutických opatrení je zameraný na odstránenie príčiny prietrže a v mnohých ohľadoch od nej závisí.

Ak je patológia spôsobená osteochondropatiou chrbtice (odumretie stavovcov v dôsledku podvýživy) - liečba kýly Schmorlovej začína korekciou držania tela..

Pri vzniku patológie v dôsledku traumy sa predpisujú lieky na posilnenie kostného tkaniva a obnovu chrupavkových štruktúr.

Podľa rozhodnutia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2010 sa prístup k liečbe kýly Schmorlovej radikálne zmenil. Ak v 90. rokoch prevládala chirurgická intervencia, po ktorej sa u 72,9% pacientov vyvinuli závažné komplikácie (znecitlivenie končatín, svalová atrofia), teraz je prioritou konzervatívna terapia, ktorá poskytuje vynikajúce výsledky..

1. Liečba drogami

  • chondroprotektory (arthra, teraflex, alflutop);
  • priebeh vitamínu „D“;
  • vápnikové prípravky.

Predpokladom účinnosti užívania liekov je ich kombinácia s inými liečebnými metódami..

2. Dekompresná terapia

Dekompresná terapia zahŕňa činnosti, ktoré zmierňujú príznaky kompresie: cvičenia v bazéne s hmotnostným pásom, natiahnutie chrbtice na funkčné lôžko a nosenie podporného korzetu.

3. Masáž

U pacientov so Schmorlovou chorobou sa masáž vykonáva iba šetrnou metódou. Skúsený masér uvoľňuje napäté svaly chrbta, jeho masáž zmierňuje únavu a stimuluje krvný obeh..

Po prvých reláciách ustúpia príznaky patológie. A ďalší prísun krvi a lymfy do postihnutej oblasti normalizuje metabolické procesy a dodáva poškodeným tkanivám ďalšiu výživu.

4. Terapeutická gymnastika

Pri Schmorlovej chorobe je najúčinnejšou liečbou liečba gymnastickými cvičeniami.

Cvičenia robte opatrne a hladko, bez náhlych pohybov..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba

Pomaly zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu tak ďaleko, ako môžete. Tiež pomaly nižšie.

Opakujte najmenej 10 krát.

Zdvihnite obe nohy a obe ruky súčasne. Podržte najmenej 5 sekúnd a pomaly spustite.

Prvé dni stačí zavesiť na brvno a prikryť ho najprv priamym uchopením rúk a potom dozadu. V budúcnosti urobte výťahy a nezabudnite si zmeniť priľnavosť rukami.

Kolená smerujúce k stene

Dajte ruky na stenu. Zdvihnite jednu nohu a roztiahnite ju dozadu, potom ju pomaly spustite. Opakujte to isté s druhou nohou..

Tieto cvičenia zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy, čím stimulujú regeneračné procesy v kostnom tkanive..

5. Domáce ošetrenie

Schmorlova kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré sa najúčinnejšie liečia prírodnými prostriedkami v kombinácii s gymnastikou. Vertebroológovia (špecialisti na problémy s chrbticou) preto venujú osobitnú pozornosť metódam liečby doma: cvičebnej terapii a ľudovým receptom..

Dva z najpopulárnejších spôsobov eliminácie nepríjemných symptómov Schmorlovej kýly (od vertebroológov):

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná polohaCvičebná technika

Chren a strúhaný zemiakový obklad

Zmiešajte obe zložky v rovnakom pomere a priložte k postihnutej oblasti v súlade so všetkými pravidlami pre nastavenie komprimácie.

Táto zmes má otepľovací účinok a tým stimuluje krvný obeh..

Lotion tinktúry stoniek gaštanu a púpavy

Naplňte stonky púpavy a rozdrvené gaštany pollitrovou nádobou v pomere 2: 1, nalejte vodkou alebo zriedeným liehom..

Po dni si spravte krém na 10 minút. Postupne zvyšujte čas na 30 minút, ale nič viac.

Tinktúra má protizápalový účinok, zlepšuje schopnosť obnovy tkaniva.

zhrnutie

Samotná kýla Schmorla nepredstavuje ohrozenie ľudského zdravia, ale jej ničivé následky môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Včasná konzervatívna liečba zaisťuje úplné uzdravenie a návrat pacienta do plného života.

Odložením návštevy na stavovca riskujete spustenie operácie, ktorej výsledok nie je vždy priaznivý.

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj! Mám dve otázky: Po rádiografii výsledky: spondylogramy ukazujú miernu odchýlku pozdĺž ľavej osi, zvýšenú kyfózu v hrudníku, zníženie výšky medzistavcových platničiek Th6-Th11, subchondrálnu sklerózu uzatváracích dosiek v susedných sekciách vyššie. Regionálna osifikácia v pozdĺžnom ligamente na úrovni Th7-Th11, Schmorlovej prietrže Th7, Th8, Th11, priečna artróza v priečnom smere. Bolesť chrbta je prítomná Prvá otázka je: Potrebujem operáciu? A za druhé: na ktorého lekára by som mal ísť?

Ahoj miláčik. K zníženiu výšky medzistavcových platničiek dochádza práve kvôli kyfóze. Subchondrálna kyfóza sa vyskytuje na základe iných existujúcich chorôb pohybového aparátu a takáto patológia sa nedá úplne vyliečiť, je možné zmierniť tento stav. Bežná je Schmorlova prietrž v oblasti Th7 - Th12. Práve táto zóna je najviac postihnutá poruchami pohybového aparátu. V priebehu času choroba vedie k rednutiu každého stavca oddelenia, stáva sa zraniteľným a slabým vo vzťahu k fyzickej aktivite a šoku. Detekcia Schmorlovej prietrže v týchto oblastiach na röntgenovom snímaní je signálom, že medziobratlová kýla sa môže vyskytnúť v budúcnosti. Na rozdiel od Schmorlovho výčnelku neprechádza asymptomaticky. To je presne to, čo Schmorlova kýla je nebezpečná. Ľudia s touto prietržou niekedy môžu žiť donekonečna a nedôverujú jej existencii.

Liečia sa konzervatívne a chirurgicky. Táto technika je vybraná v závislosti od stupňa poškodenia, sťažností pacienta, prítomnosti vážneho poškodenia vnútorných orgánov na základe klinického vyšetrenia. Konzervatívna terapia je predpísaná stavcom, operáciu vykonáva neurochirurg.

Lekár, ktorý mám herniu "Shmorl" L-5 13 mm, je možné liečiť bez chirurgického zákroku.

Prietrž Schernlovho prietrže sa dá liečiť konzervatívne, avšak liečebné postupy sú napriek tomu determinované existujúcimi komplikáciami a celkovým stavom pacienta. Liečba je povinná, pretože má progresiu. Ak lekár predpísal chirurgický zákrok, je nevyhnutná súprava fyzioterapeutických procedúr, sú potrebné aj terapeutické cvičenia (vyvinuté inštruktorom na základe vášho celkového stavu, miesta prietrže atď.), Masáže, manuálna terapia a diéta. Je dôležité sledovať svoju váhu a odstraňovať zlé návyky.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice - nútiť vlastné tkanivo medzistavcovej platničky do hubovitej kosti stavcového telesa (intraspongálny výčnelok) cez hraničnú hyalínovú doštičku, ktorá oddeľuje spodnú časť stavca od tela disku.

Jedná sa o tzv. Rádiologickú patológiu (kvôli chýbajúcim zjavným symptómom spôsobeným zvláštnou lokalizáciou). Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Pod herniou medziobratlového disku rozumieme vyčnievanie jeho želé podobného centra defektmi hustého formatívneho krúžku spojivového tkaniva umiestneného na periférii. V tomto prípade želé podobná látka v centrálnej časti disku, ktorá sa cez ňu prelomí, stlačí citlivé alebo motorické korene miechy, ležiaca vo dvojiciach medzi stavcami, a vyvoláva vývoj špecifických symptómov..

Fenomén Schmorlovej kýly spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené von, ale vnútri tela blízkeho stavca. Pretože hlavné prejavy hernie disku sú spojené s kompresiou koreňov miechy, v tomto prípade aktívne symptómy zvyčajne chýbajú.

Napriek tomu, že sa nezistila spoľahlivá prevalencia patológie, predpokladá sa, že Schmorlovy kýly s rôznou lokalizáciou v približne 40% populácie. Ochorenie často postihuje bedrovú chrbticu, ktorá je spojená s lokálnym intenzívnym zaťažením axiálnej kostry.

Synonymum: Schmorlove uzly.

Príčiny a rizikové faktory

Za hlavný dôvod rozvoja Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice sa považuje patológia spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje počas tvorby štruktúr axiálnej kostry. Poruchy sa často vytvárajú počas druhého zrýchlenia rastu dieťaťa, keď sa objavia necharakteristicky zhutnené chrupavkové uzly, ktoré majú vyššiu hustotu štruktúry ako kruh spojivového tkaniva medzistavcových platničiek. V procese vývoja tieto štruktúry vyvíjajú tlak na blízke stavovce, pretláčajú ich a vytvárajú Schmorlovu prietrž.

Komplikáciou Schmorlovej hernie bedrovej chrbtice môže byť kompresná zlomenina chrbtice, hernia medzistavcovej platničky alebo dystrofická degenerácia Schmorlovej hernie s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov..

  • vrodená patológia spojivového tkaniva;
  • traumatické poškodenie hraničných hyalínových platní;
  • degeneratívne zmeny v kostnom tkanive stavcov;
  • neprimerané zaťaženie bedrovej chrbtice.
  • predĺžená nútená poloha tela so zaťažením bedrovej axiálnej kostry;
  • intenzívny rast dieťaťa v dospievaní;
  • starší vek;
  • nosiť topánky s príliš vysokými podpätkami;
  • profesionálne kurzy zamerané na vzpieranie, akrobaciu, parašutizmus a iné športy, ktoré môžu vyprovokovať kostrové mikrotraumy;
  • práce súvisiace so zdvíhaním závaží;
  • porušenie postoja;
  • tehotenstva;
  • metabolické ochorenia.

Formy choroby

V závislosti od rozšírenia procesu sa rozlišujú jednolôžkové a viac bedrové hernie bedrovej.

Príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Choroba je spravidla asymptomatická alebo má mimoriadne skromné ​​príznaky. Sťažnosti podané pacientom sú nešpecifické:

  • nepríjemné pocity alebo bolesť v oblasti bedrovej chrbtice;
  • zintenzívnenie nepríjemných pocitov pri zaťažení a ich oslabenie (až do úplného vymiznutia) v pokoji;
  • znížená pohyblivosť bedier.

Fenomén Schmorlovej hernie spočíva v tom, že prvky disku alebo vláknitého prstenca nie sú vytlačené smerom von, ale vnútri tela blízkeho stavca..

Objektívne vyšetrenie môže odhaliť miernu bolesť pri palpácii pri projekcii defektu, lokálnu svalovú hypertonicitu.

K poškodeniu môže dôjsť na ktoromkoľvek z 5 bedrových stavcov, patologický proces nemá obľúbené miesto.

V závažných prípadoch, keď sa veľký objem medzistavcovej platničky pretlačí alebo úplne zhroutí do blízkeho stavca, sa symptómy Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice stávajú oveľa intenzívnejšími:

  • silná bolesť pri fyzickej námahe;
  • poruchy pohyblivosti (neschopnosť vykonávať ohyb a extenzorové pohyby v dolnej časti chrbta v plnom rozsahu);
  • tupé bolesti v polohe so sklonením vpred, s predĺženým státím alebo sedením;
  • únava bedrovej chrbtice, pocit stuhnutosti;
  • poruchy citlivosti alebo motorickej aktivity na dolných končatinách.

diagnostika

Hlavnými diagnostickými metódami sú inštrumentálne štúdie:

Použitie laboratórnych výskumných metód na potvrdenie prítomnosti alebo neprítomnosti patológie nie je možné.

Ochorenie je zvyčajne diagnostikované röntgenovým žiarením alebo tomografiou pre iné stavy a často sa stáva náhodným nálezom..

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Liečba Schmorlovej hernie je komplexná: používajú sa fyzioterapeutické a liekové metódy.

Skupiny liekov používaných na liečbu choroby:

  • svalové relaxanciá s centrálnym pôsobením;
  • nesteroidné protizápalové lieky;
  • vitamínové a minerálne komplexy.

V závažných prípadoch, pri neúčinnej konzervatívnej liečbe Schmorlovej prietrže lumbálnej chrbtice a vysokom riziku komplikácií, sa vykonáva chirurgický zákrok..

Možné komplikácie a dôsledky

Komplikácie kýly Schmorl bedrovej chrbtice môžu byť:

  • vytvorenie prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice;
  • kompresné zlomenie postihnutého stavca;
  • dystrofická degenerácia Schmorlovej kýly s obmedzenou pohyblivosťou susedných stavcov.

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a komplexnej liečbe je prognóza priaznivá.

prevencia

Preventívne opatrenia sú:

  1. Systematické preventívne vyšetrenia v prípade rizikových faktorov.
  2. Včasná komplexná liečba choroby, ak sa zistí.
  3. Odmietnutie nadmerného zaťaženia pri diagnostike Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: vyššie, 2004 (GOU VPO „Kurská Štátna lekárska univerzita“), špecializácia „Všeobecné lekárstvo“, kvalifikácia „Doktor“. 2008-2012 - doktorand, Katedra klinickej farmakológie, SBEI HPE „KSMU“, kandidát lekárskych vied (2013, špecializácia „Farmakológia, klinická farmakológia“). 2014-2015 - odborná rekvalifikácia, špecializácia „Manažment vo vzdelávaní“, FSBEI HPE „KSU“.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Najzriedkavejšou chorobou je Kuruova choroba. Ochorení sú len predstavitelia kmeňa Fore v Novej Guinei. Pacient umrie smiechom. Predpokladá sa, že príčinou choroby je ľudský mozog..

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

V celej krajine sa podnikli kroky na zníženie kontaktu s ľuďmi s cieľom spomaliť šírenie COVID-19. Táto „sociálna vzdialenosť“ zahŕňa.

Schmorlove uzly v chrbtici - čo to je?

Ak je diagnostikovaný pacient, ktorý nevie, čo je Schmorlova kýla, rozhodne, že je chorý na niektoré zriedkavé nevyliečiteľné choroby. V lekárskej praxi však hernie tohto typu nie sú neobvyklé. V počiatočnom štádiu nie sú malé kýly Schmorlovy považované ani za chorobu, ale iba za malú zmenu štruktúry chrbtice..

Schmorlova kýla čo to je?

Schmorlova medziobratlová kýla alebo Schmorlovo uzol - odsadenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek v tele stavcov. Pretože kosti nemajú nervové zakončenie, u pacienta nebudú žiadne sťažnosti.

Keď sa hustota chrupavkového tkaniva zvýši ako hustota stavcov, chrupavka sa vynúti do kostného tkaniva..

Človek môže žiť celý svoj život s mnohými Schmorlovými kýlami a nemusí si toho byť vedomý. Ak sa však pri akomkoľvek vyšetrení zistí porušenie, je potrebné pokračovať v liečbe.

Uzly Schmorl v chrbtici majú množstvo rozdielov od jednoduchých vertebrálnych hernií:

  • Nervové zakončenie nie je stlačené;
  • Vonkajší medzistavcový disk nevyčnieva;
  • Pacient nemusí pociťovať žiadnu bolesť alebo byť slabý;
  • Defekty Schmorlu sa zvyčajne vyskytujú v raných štádiách ľudského života (detstvo a dospievanie)..

Aké je nebezpečenstvo

Schmorlova kýla chrbtice nie je nebezpečná. Komplikácie vyplývajúce z neliečenej alebo príliš dlhej liečby sú nebezpečné. Veľa záleží na výžive, životnom štýle, ale vo väčšine prípadov, pri absencii nevyhnutnej liečby, sa v stavovcoch vyskytli závažné komplikácie Schmorlovej prietrže:

  • Vo stavcoch sa vytvára dutina, ktorá ich oslabuje. Pri zvýšenom zaťažení zraneniami alebo vibráciami existuje vysoké riziko zlomenín stavcov. Takáto patologická zmena je veľmi nebezpečná..
  • Medzistavcové platničky môžu úplne zlyhať vo vnútri tela stavcov, z tohto dôvodu sa prakticky deaktivujú.
  • Spoje chrbtice sa opotrebujú, stávajú sa slabšími, vznikajú bolestivé pocity.
  • V mnohých prípadoch sa Schmorlova kýla stala príčinou vývoja jednoduchej medzistavcovej prietrže.

Schmorlova vertebrálna kýla môže tvoriť jeden, niekedy 2, 3 alebo viac takýchto defektov. Najhoršie zo všetkých, keď sa Schmorlova vada vyskytne nad istým stavcom a pod ním. Obratle sú také tenké a slabé, že sa môže kedykoľvek vyskytnúť kompresné zlomenie. Podľa výskumu Schmorla sú kýly rozdelené do typov v závislosti od lokalizácie. Lokalizácia ovplyvňuje veľkosť poruchy..

bedrový

Najnebezpečnejšia vada Schmorlu je presne v bedrovej oblasti. Tu sú stavce najmasívnejšie a najťažšie. A záťaž na spodnej časti chrbta je najväčšia (v porovnaní s ostatnými časťami chrbtice).

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytuje viac Schmorlových kýly - veci sú zlé.

Niekedy sa človek môže cítiť unavený v bedrovej oblasti, ale nemala by sa vyskytovať bolesť. So zvýšeným zaťažením, ostrým ohybom do strán môže stavca prasknúť alebo prasknúť, čo je veľmi vážny stav. Existuje tiež vysoké riziko miechy. Ak sa na röntgenovom žiarení zistí patológia, liečba by sa mala začať okamžite.

Prsník

V hrudnej chrbtici je tiež významné zaťaženie stavcov, ale menšie ako v bedrovej oblasti. Tlak na stavce nie je príliš veľký, takže riziko komplikácií so Schmorlovými kýlami je výrazne znížené. Ale s postupujúcou prietržou sa môže vyskytovať bolesť v hrudnej chrbtici, ktorá siaha až k horným končatinám. Ak sa zistí, je potrebné začať s liečbou.

krčnej

Kýly Schmorl sa vyskytujú častejšie v krčnej chrbtici ako v iných oddeleniach. Zvyčajne človek nevie o chybe, kým sa neobjaví bolesť, únava a únava. Ak sa na röntgenovom žiarení zistí hernia Schmorla, mala by sa liečba začať.

centrálnej

Schmorlova progresívna centrálna kýla môže spôsobiť bolesť pri pohybe, únavu, obmedzuje sa chrbtica. Takéto ochorenie sa vyskytuje bez príznakov, dozvedeli sa o ňom už počas vyšetrenia. V neskorších štádiách má prejavy podobné príznakom osteochondrózy.

Schmorlova kýla počas tehotenstva

Ak malo dievča pred tehotenstvom Schmorlovú prietrž, je potrebné prijať opatrenia na ochranu chrbtice pred nadmerným stresom. Jedno z týchto opatrení možno považovať za podporné korzety..

Počas tehotenstva sa v tele vyskytuje zvýšená záťaž, preto je potrebné pred plánovaním tehotenstva podstúpiť vyšetrenie, a to aj na Schmorlovu prietrž.

Pretože početné prietrže môžu spôsobiť poruchy štruktúry chrbtice počas tehotenstva, je potrebné byť pod neustálym dohľadom lekára..

príčiny

Dôvodov je veľa, niektoré zo slávnych liekov:

  • Genetické údaje rodičov (štrukturálne vlastnosti stavcov);
  • Keď dieťa dorastie, je príliš vysoká, stavce sú menej tvrdé ako vláknitý prsteň;
  • Ťažké športy;
  • Zranenia spojené so zdvíhaním ťažkých predmetov;
  • Ťažké tehotenstvo;
  • Osteoporóza počas starnutia tela;
  • Neustále sedavý životný štýl, zhoršené prísun krvi do chrbtice;
  • Nedostatok vitamínu v tele.

príznaky

Schmorlova kýla sa nijako veľmi neprejavujú. Lokálne bolesti sa zriedkavo pozorujú aj v pokročilých situáciách. Keď sa zväčšuje Schernlova kýla chrbtice, začína sa lámať štruktúra stavca, vznikajú výčnelky alebo dokonca kýla chrbtice, potom už začína bolesť. Existuje jeden charakteristický príznak takejto poruchy - tuhosť chrbtice.

diagnostika

Pri dlhšom priebehu Schmorlovho kýly má človek bolesti, ktoré sa pri ležaní zhoršujú so zvýšeným zaťažením a ustupujú. Počas diagnózy sa lekár od pacienta dozvie niekoľko vecí: či došlo k poraneniam chrbtice, či rodičia mali Schmorlovu prietrž, sťažnosti na vyššie opísané bolesti. Ďalším krokom v diagnostike je vyšetrenie chrbta pacienta s prehmataním chrbtice. Lekár vyzerá, či nie je zdeformovaný. Pri najmenšom podozrení sa vykoná vyšetrenie hardvéru: MRI, CT alebo röntgen.

liečba

Ak náhle osoba pri vyšetrení preukázala Schmorlovu prietrž, nezúfajte a panike. Ak lekári navrhnú liečiť tento medziobratlový nedostatok drogami, časť liekov sa môže opustiť. Pri takýchto ochoreniach je veľká časť liečby drogami zameraná na odstránenie bolesti, a v tomto prípade nie.

Liečba Schmorlovej prietrže sa uskutočňuje bojom proti chorobám, ktoré spôsobili toto ochorenie. Komplex liečby tiež zahŕňa prostriedky, ktoré posilňujú organizmus vrátane oslabenej chrbtice.

posilňujúci

Pri výbere liečebných metód sa berie do úvahy veľa funkcií osoby: vek, životný štýl, každodenný stres, príčiny Schmorlovej kýly. V počiatočnom štádiu, keď choroba ešte neprošla príliš, boj proti možným komplikáciám.

Obratle sú posilnené, svalové kŕče sú odstránené rôznymi metódami, krvný obeh je normalizovaný.

Pacientovi sú tiež pridelené špeciálne diéty, postupy a súbor pravidiel potrebných na rehabilitáciu:

  • Správna výživa s vysokým obsahom vitamínov a minerálov zabezpečujúca zdravie pohybového aparátu;
  • Nemôžete sa venovať športom, ktoré vyvíjajú vertikálne zaťaženie chrbtice a tým, v ktorých sú trhavé miesta. Zaťaženia vibráciami sú tiež zakázané;
  • Použitie chrbtovej trakcie pomocou špeciálnych zariadení;
  • Použitie akupunktúry;
  • Postupy používajúce pijavice;
  • Postupy používajúce bodnutie včiel;
  • Použitie alkoholových tinktúr na utieranie.

liečenie

Ak je u diagnózy schernlia prietrže diagnostikovaná osoba, liečba drogami sa takmer nepoužíva. Niekedy sa užívajú niektoré lieky, ak pacient trpí neustálou bolesťou. V tomto prípade sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Voltaren atď.).

Chondroprotektory nie sú pri tejto chorobe účinné. Prípravky na báze vápnika potrebné na posilnenie stavcov.

fyzioterapia

Zaobchádzanie so Schmorlovou kýlou pomocou špeciálnych cvičení má tiež právo na existenciu. To nedáva vyliečenie, ale zastavuje progresiu choroby, zmierňuje stav. Tieto cvičenia môžete použiť na posilnenie svalového korzetu a zníženie zaťaženia chrbtice:

  • Zavesenie na vodorovnej lište s prvkami vytiahnutia - napína chrbticu, zabraňuje progresii kýly nosa a posilňuje chrbát, ruky.
  • Lavica pritlačte na plochú lavicu bez prehnutia v dolnej časti chrbta;
  • Elektrické činky v sede;
  • Cvičenia na lisovanie na vodorovnej lište, pomáhajú posilňovať brušné svaly, natiahnu bedrovú chrbticu;
  • Hyperextension - zamerané na posilnenie svalov dolnej časti chrbta, chrbtica je počas vykonávania napnutá.

Pred vykonaním týchto cvičení musíte dobre pracovať. Pri cvičení by malo byť dýchanie plynulé a systematické. Sada cvičení s vysoko kvalitnými napínacími koncami.

masáž

Masážne procedúry sú pri liečbe Schmorlovej kýly veľmi účinné, ale mali by ju vykonávať iba vysokokvalifikovaní odborníci, aby sa situácia nezhoršila a nedosiahla terapeutický účinok..

Chirurgický zákrok

Existuje aj iný spôsob, ako liečiť Schmorlovu prietrž, to je chirurgický zákrok. Táto metóda je najúčinnejšia a najrýchlejšia. Mnoho ľudí sa bojí prijať takéto opatrenia. Ale niekedy je lepšie riskovať. Na dobrej klinike môžu chirurgovia ľahko odstrániť poškodený medzistavcový disk a nahradiť ho implantátom. Dutina v stavci je vyplnená špeciálnou látkou, ktorá napodobňuje zloženie kostného tkaniva..

komplikácie

Ak Schmorlova hernia existuje v ľudskej chrbtici po dlhú dobu, skôr alebo neskôr sa ich veľkosť zväčší, chrbtica sa vyčerpá. S vekom kostné tkanivo oslabuje a môžu sa objaviť niektoré komplikácie:

  • Strata tekutín (spojená so starnutím tela) vedie k tvorbe jednoduchých medzistavcových prietrží, ktoré spôsobujú veľa problémov a bolesti;
  • Ak je Schmorlova hernia v rámci jedného stavca niekoľko, medziobratlová platnička môže úplne preniknúť hlboko do dutiny, je to istý spôsob postihnutia;
  • Najsmutnejším stavom je situácia, keď pod herniami dôjde ku kompresnej fraktúre nad a pod stavcom. To je možné so zvýšeným zaťažením vo forme vzpierania..

prevencia

Aby ste si udržali chrbticu, musíte viesť zdravý a aktívny životný štýl, vyhnúť sa dlhodobému sedeniu. Ak existujú zlé návyky - vynechajte ich, všetko toto ovplyvňuje zdravie.

Ak je práca sedavá, je potrebné prestať. Kontrola nadváhy je tiež dôležitá vec. Pravidelné športy pomáhajú udržiavať telo v dobrom stave, netrpia nadváhou. Vydajte sa na šport, sledujte stres, dobre jete a zostaňte zdraví.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kde začať: stretnutie s terapeutomMedzistavcová prietrž sa vytvára v dôsledku zranení alebo dlhodobého tlaku stavcov na kostiach, ktorý sa následne začína splošťovať.
Umbilická hernia u detí je vyčnievanie vnútorných orgánov pod kožou okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka dieťaťa. Ochorenie sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa.
Podľa mnohých odborníkov je dnes ezofágová hernia veľmi častým ochorením gastrointestinálneho traktu, pričom po peptickom vrede a cholecystitíde je na 3.
prostriedkyAko variť a aplikovať