loader

Hlavná

Späť

Žalúdočná prietrž: príznaky a liečba, príčiny

Kýla žalúdka je jedným z typov prietrží ezofageálneho otvoru bránice, pri ktorom dochádza k úplnému alebo čiastočnému prieniku žalúdka do hrudnej dutiny..


Formy žalúdočnej prietrže

Hrudník a brušná dutina sú oddelené svalovým septom - bránicou. Kopula bránice smeruje hore. Na niekoľkých miestach bránice sú otvory, ktorými prechádza pažerák, krvné cievy a nervy. Pažerák sa spája so žalúdkom a prechádza z hrudnej dutiny do brušnej dutiny cez pažerový otvor, ktorý sa nachádza v zadnej časti bránice a pozostáva z tráviacej trubice, ako aj z predných vagových nervov. Za normálnych okolností je pažerák pevne držaný v pažeráku a svaly a vlákna spojivového tkaniva bránice neumožňujú orgánom brušnej dutiny preniknúť do hrude. S rozvojom prietrže žalúdka sú väzivá v oblasti pažeráka otvoreného bránice oslabené. Z tohto dôvodu pažerák a potom žalúdok so zvýšeným vnútrobrušným tlakom prenikajú do hrudnej dutiny..

Žalúdočné kýly u detí sú diagnostikované asi v 9% prípadov, s vekom sa zvyšuje riziko ochorenia. Ženy trpia touto patológiou častejšie ako muži.

Podstata choroby

Membrána oddeľuje hrudnú dutinu a žalúdok. Pažerák sa nachádza medzi dvoma dutinami a preniká cez otvor v bránici. V normálnom stave bráničné vlákna zadržiavajú tkanivá pažeráka a nedovoľujú, aby orgány gastrointestinálneho traktu boli v hrudnej dutine. Konvenčná prietrž žalúdka vedie k tomu, že väzy nachádzajúce sa v oblasti diery začínajú oslabovať. Ak vo vnútri brušnej dutiny stúpne tlak, žalúdok a pažerák sa čiastočne dostanú do hrudnej dutiny..

Podstata choroby

Čo je prietrž žalúdka? Jednoducho povedané, prietrž v žalúdku je výhřez jedného alebo viacerých orgánov z dutiny, kde sú umiestnené anatomicky. Tento proces sa uskutočňuje otvorom so zachovanou škrupinou..

Kýla je jav, keď sa žalúdok pohybuje do hrude. Rozlišuje medzi vnútornou a vonkajšou (vonkajšou) prietržou. Vonkajšia forma sa vyznačuje vystupovaním orgánov cez slabú bránicu, čo vedie k prietrži bránice..

Vnútorná kýla žalúdka u dospelých je charakterizovaná pohybom orgánov do hrudnej kosti otvorením bránice. K strate dochádza patologickými a anatomickými otvormi. Túto diagnózu je možné vykonať po vyšetrení, pohmate, vhodnom vyšetrení..

Lekár predpisuje liečbu prietrže žalúdka. V niektorých prípadoch je nutný chirurgický zákrok. Je nevyhnutné riadiť sa liečebnou stravou. Liečebné metódy, ľudové liečivá, špeciálne telesné cvičenia pomáhajú vyliečiť prietrž pažeráka a žalúdka. S posuvnou prietržou žalúdka sa pozoruje dočasná strata stien orgánu so všetkým jeho obsahom cez určitú dieru, potom sa všetko vráti na svoje miesto.

Príčiny žalúdočnej prietrže

Kýla žalúdka je charakteristická hlavne pre starších ľudí, starších ľudí. Podľa štatistík trpí touto chorobou 9% detí a 69% pacientov nad sedemdesiat. To možno vysvetliť skutočnosťou, že v dôsledku starnutia sa tkanivá stávajú menej elastickými a začínajú atrofovať. Existuje teda riziko prietrže. Jedným z faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu prietrže, je zvýšenie vnútorného tlaku v brušnej dutine. Starší pacienti najčastejšie trpia sprievodnými ochoreniami a patologickými stavmi (pľúcnymi chorobami, gastrointestinálnym traktom, nadváhou atď.), Ktoré môžu viesť k tomuto ochoreniu..

Kýla sa môže navyše objaviť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, tehotenstva. Deti trpia touto chorobou, ak je narušený vývoj pažeráka. Malý pažerák vtiahne žalúdok. Kýla sa často vytvára u ľudí, ktorí trpia zápchou, zvracaním, nadváhou, nadúvaním a tkanivovými chorobami. Slabosť a zlá elasticita väzov sú označené plochými nohami, Marfanovým syndrómom, kŕčovými žilami atď..

Chirurgický zákrok

Pre operáciu existujú 4 indikácie. Vykonáva sa iba v 10% prípadov. Chirurgický zákrok je potrebný pre:

 • porušenie prietrže;
 • prítomnosť zhubných a prekanceróznych zmien v stenách orgánov;
 • ťažké trávenie, ktoré sa nelieči liekmi;
 • komplikácia zúženia, perforácie a krvácania pažeráka.

Pri klasickej operácii sa orgány vracajú na svoje „miesto“. Ďalej je otvor membrány šitý a zosilnený. Žalúdok je niekedy fixovaný pomocou ďalších švov v brušnej dutine.

Zložitosť operácie závisí od stupňa zanedbania prietrže.

príznaky

Príznaky prietrže žalúdka sa prejavujú ako bolesť v hornej časti brucha a v bránici. Takéto bolesti sa spravidla spájajú s jedlom. Kýla žalúdka, jej príznaky sú nasledujúce: pálenie záhy, časté fúkání s obsahom orgánu. Charakteristickým znakom, okrem bolesti, naznačujúcim prítomnosť patológie, je pocit „hrče“, ktorý sa vyskytuje pri rýchlom jedení potravín, chladených, horúcich polotekutých jedlách. Medzi ďalšie príznaky prietrže patrí zhoršená funkcia srdca. Takéto prejavy a bolesť u starších ľudí narušujú stanovenie presnej diagnózy, pretože je možné zamieňať ochorenie so srdcovými chorobami..

symptomatológie

Nie je ťažké podozriť na kýlu a hľadať kvalifikovanú pomoc, a čo je najdôležitejšie, buďte opatrní pri všetkých atypických príznakoch:

 1. V oblasti hrudníka je bolestivý syndróm, ktorý bolí a niekedy horí v prírode, ktorý je zosilnený jedlom.
 2. Časté necharakteristické fľakanie a pálenie záhy.
 3. Pľuvanie.
 4. Krčné kóma.
 5. Zlyhanie srdcového rytmu.
 6. Bolesť v hrudi.

To je dôležité! Pri diagnostike žalúdočnej kýly môže byť diagnóza nesprávne stanovená, pretože jednou z ťažkostí pacienta bude bolesť srdca a narušenie srdcového rytmu, preto sú pacienti často presmerovaní na kardiológiu.

Sťažnosti na hiátovú prietrž

klasifikácia

Existujú tri typy patológií:

 1. Plávajúca prietrž, ktorá sa tvorí v pažeráku v oblasti bránice. Nazýva sa aj hiatal, pohybujúci sa, axiálny. Kýla putuje (pláva). Vyznačuje sa pohybom hornej časti žalúdka, pažeráka. Posuvná (hiátová) hernia sa dá zistiť, keď pacient zmení polohu tela.
 2. Perioesophageal. V tomto prípade môže zakrivenie žalúdka vyčnievať do oblasti hrudníka otvorom v bránici..
 3. Zmiešané. Hernálna patológia kombinuje kĺzavú (hiátovú) a pevnú prietrž.

diagnostika

Prvá vec, ktorá naznačuje prítomnosť choroby, je klinická symptomatológia, ktorá by mala pacienta upozorniť. Ak sa vyskytnú príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc. Odborník vám povie, aké metódy vyšetrenia by sa mali použiť a čo robiť v budúcnosti. Lekári predpisujú gastroskopiu a rádiografiu. Presnejšiu diagnózu je možné získať vykonaním ďalších vyšetrení. Patria sem biopsia, stanovenie hladiny PH v orgánoch, analýza výkalov okultnej krvi. Vyššie uvedené štúdie pomáhajú určiť stupeň ochorenia, následky choroby atď..

Ako diagnostikovať

Ak sú u pacienta prítomné príznaky hernie, je predpísané nasledujúce vyšetrenie:

1 FGS (esofagogastroskopia). Spôsob intravenózneho vyšetrenia ľudských orgánov pomocou fibroendoskopov, t.j. zavedenie špeciálnej hadice cez hrtan do ľudského žalúdka, na konci ktorej je mikro videokamera. Táto metóda umožňuje študovať vnútorné zmeny, ktoré sa vyskytujú v žalúdku (pažeráku), av prípade potreby odobrať vzorku tkaniva na biopsiu.

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

2 X-ray tráviaceho ústrojenstva. Určené po potvrdení diagnózy na objasnenie veľkosti prietrže.

Na vylúčenie rozvoja komplikácií sa môžu predpísať ďalšie štúdie:

 • biopsia tkaniva žalúdka (pažeráka);
 • vyšetrenie výkalov na prítomnosť stôp krvi;
 • stanovenie atmosférického tlaku a úrovne kyslosti v žalúdku (pažerák).

liečba

Konzervatívna kýlová terapia

Interná patológia sa často lieči konzervatívnymi metódami. Pretože anatomické narušenie usporiadania orgánov vedie k obsahu žalúdka, ktorý vstupuje do lúmenu pažeráka, choroba spôsobuje zápal stien orgánu. Cieľom liečby medikáciou je chrániť sa pred týmto účinkom. Na tento účel lekári predpisujú obaľovanie liekov pacientom - antacidám. Okrem toho je nevyhnutná liečba naznačujúca zníženie kyslosti žalúdočnej sekrécie. Na tento účel sa používajú prostriedky ako omeprazol, famotidín a lansoprozol..

Lekári okrem toho radia pacientom:

 • spať na posteli s mierne zdvihnutou čelnou doskou;
 • nerobte fyzické cvičenia, ktoré môžu viesť k zvýšenému tlaku (cvičenia a fyzická aktivita so svahmi);
 • Nenoste tesné oblečenie, ktoré stláča žalúdok.

Chirurgický zákrok

V prípade potreby lekári predpíšu operáciu na liečbu herniovanej choroby. V poslednej dobe sa lekári pri liečení hiátovej hernie stále viac uchýlili k laparoskopii. Operácia je potrebná, ak pacient zmenil polohu žalúdka. Laparoskopia zahŕňa urobenie malých vpichov, nie rezov, ako pri normálnom zákroku:

 • po operácii zostáva niekoľko vpichov, ktorých dĺžka je od 5 do 10 milimetrov;
 • pacienti, ktorí podstúpili laparoskopiu, môžu chodiť, piť prvý deň a nasledujúci deň jesť teplé tekuté jedlá;
 • pacienti sú prepustení na 3. deň (všetko záleží na priebehu choroby) a môžu pracovať po niekoľkých týždňoch;
 • pacient by mal dodržiavať diétu asi rok po zákroku;
 • ak má terapia želaný účinok, človek sa môže zaobísť bez liekov a špeciálnej diéty.

Ľudové lieky

S miernym priebehom choroby sa prietrž a jej príznaky môžu liečiť ľudovými liekmi. Pred začatím liečby by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Podrobne vysvetlí, ako liečiť kýlu žalúdka pomocou týchto metód. Existujú účinné metódy liečby kýly s ľudskými liekmi:

 1. Jedlá sóda s prevarenou vodou pomáha eliminovať pálenie záhy a bolesť. Pred použitím jedlej sódy na bolesť brucha sa však musíte poradiť s odborníkom ohľadom jeho dávkovania.
 2. Ak chcete pripraviť liek na ľudové liečivá, musíte drviť korene marshmallow, mäty piepornej, ľanového semena, podbeľa (podľa tabuľky L. Každá z rastlín). 3 polievkové lyžice zmesi sa nalejú do litra chladenej vody, varia sa 5 minút, potom sa vylúhujú jednu hodinu a filtrujú sa. Vývar sa vyberá pol šálky denne, 6 r.
 3. Pre vnútornú patológiu je užitočné použiť stlačenie, na prípravu ktorého sa používa list egrešov. Listy je potrebné naplniť vodou (približný pomer: lyžica na pol litra) a trvať 2-3 hodiny. Užívajte pol pohára trikrát denne pred jedlom.
 4. Aplikujte a podávajte infúziu z husacej cinquefoilu. Za týmto účelom sa nalejú 3 polievkové lyžice trávy s 2 litrami horúcej vody a trvajú na tom, že vypijete 3 polievkové lyžice. denná.
 5. Môžete pripraviť infúziu harmančeka, kvetov nechtíka, sušenej škorice, ruží, presličky, ľubovníka bodkovaného, ​​kôprového semena, paliny, listov banánovníka, rebríčka, bobule šípky, lopúcha. V prípade ľudových liekov sú zložky pomleté ​​a zmiešané v rovnakých častiach. Jedna pohár zmesi sa naleje do litra horúcej vody a trvá niekoľko hodín. Vezmite 3 lyžice. denná.

Liečba patológie - lieky a chirurgia

Operácia sa nepoužíva v každom prípade choroby. Zvyčajne sa odporúča operačne vyliečiť kýlu, ak blokuje viac ako tretinu pažeráka alebo vznikajú komplikácie - krvácanie, vredy a iné. Operácia sa uskutočňuje klasickým alebo endoskopickým spôsobom, prispôsobením prietrže a prišitím a posilnením otvoru v bránici. V približne 90% prípadov postačuje konzervatívna liečba, nevyhnutne v kombinácii so zbavením sa rizikových faktorov (fajčenie, alkohol, obezita, stres)..

Bez zmeny životného štýlu, výživy a odvykania od fajčenia bude dokonca pravidelný príjem tabliet neúčinný.

Ak existujú príznaky prietrže žalúdka, lieky zahŕňajú také ciele: zníženie zaťaženia žalúdka, zníženie kyslosti. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať lieky s antisekrečným účinkom:

Pacientovi sa predpisujú prokinetika - lieky, ktoré zvyšujú tón svalových stien a chlopní. Medzi nimi sa osvedčili Tserukal a Motilium. Antacidá sú uvedené ako obaľovacie látky - Phosphalugel, Maalox, Gaviscon.

Alternatívne lieky proti prietrži

Liečba ľudovými prostriedkami bude užitočná ako doplnok k konzervatívnej liečbe. Všetky recepty by sa mali používať v kurzoch (do jedného mesiaca), s alergiami a intoleranciou na zložky, nahradiť ich vhodnejšími:

 1. Šťava z kapusty
  . Šťavu z čerstvej bielej kapusty je potrebné zobrať pred jedlom (pol hodiny). Norma na prijatie je štvrtinové sklo. Je vhodné piť šťavu najmenej trikrát denne. Postupne zvyšujte dávku na pohár. Tento kurz trvá 2 týždne. Aby kapusta nespôsobila nadúvanie, súčasne musíte do jedla alebo kôpru pridať malé rasce..
 2. rebríček
  . Tri lyžice surovín nalejte 3 šálky vriacej vody, prikryte, nechajte hodinu. Filtrovaný liek na pitie 100 ml trikrát denne pred jedlom mesačne.
 3. Ľanové semeno
  . Nalejte lyžicu semien s vriacou vodou (150 ml), nechajte pod vekom na stole. Počkajte, kým semená napučia, a pravidelne miešajte. Vypite výrobok ráno, večer na lačný žalúdok a rozdelte ho na dve časti. Kurz - 14 dní.

Výživa a všeobecné rady prietrže

Lekárom s týmto ochorením sa odporúča spať so zdvihnutým koncom postele, nerobiť cvičenia a nepracovať, pri ktorých sa môže zvýšiť tlak v bruchu. Tiež by ste nemali pracovať na svahu, nosiť veci, ktoré napínajú žalúdok a hrudník.

Výživa hrá rozhodujúcu úlohu pri liečbe herniálneho výčnelku žalúdka.

Je prísne zakázané prejedať sa, jesť v zhone, žuť jedlo zle. Strava by mala umožňovať odmietanie korenín, octu a marinád, slaných, vyprážaných, mastných, údených. Múka, sladkosti, najmä smotana, sa konzumujú v minimálnom množstve. Pri obezite sú vysoko kalorické jedlá škodlivé, pri strave by sa malo počítať s normalizáciou hmotnosti..

Je tiež potrebné odmietnuť potraviny, ktoré zvyšujú produkciu plynu

- kapusta, strukoviny, slivky, reďkovky, reďkovky, sóda. Strava je založená na kyslom mlieku, rastlinných výrobkoch, obilninách. Večera by mala byť 2 hodiny pred spaním, nie neskôr. Pri zápche je ich profylaxia zabezpečená zahrnutím preháňacích produktov do jedálneho lístka.

Zdieľajte so svojimi priateľmi

Urobte dobrú prácu, nebude to trvať dlho

diéta

Je dôležité, aby pacienti dodržiavali 4 pravidlá výživy:

 • posledné jedlo by malo byť niekoľko hodín pred spaním;
 • jesť by malo byť v malých porciách 4-6 s. za deň;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • jedlá by sa mali jesť teplé.

Medzi výrobky, ktoré je možné do ponuky pridať, patria: nízkotučné mlieko, tvaroh, kyslá smotana, obilniny, pečená zelenina, rybie mäso (pečené, varené, dusené), kotlety, sušienky, vajcia. Do denného menu nesmú pacienti pridávať čokoládu, alkoholické nápoje, sódu, šampiňóny, koreniny, varené jedlá, kávu.

prevencia

Aby sa tomu zabránilo a mnohým iným chorobám, je potrebné opustiť alkohol. Je dovolené piť červené víno v malom množstve - pri správnom používaní má nápoj priaznivý vplyv na organizmus. Je dôležité viesť zdravý životný štýl, ale bez silnej fyzickej námahy a cvičenia. Vzpieranie je najčastejšou príčinou kýly. Často je užitočné chodiť na čerstvý vzduch - pomáha to predchádzať obezite, slabému prísunu krvi do orgánov. Mimoriadny význam má výživa. Odporúča sa vydať výdatné raňajky a v noci sa neprejedať. Jedzte menej mastné korenené jedlá, sladkosti - takéto jedlo je zle stráviteľné, vedie k zvýšeniu orgánov gastrointestinálneho traktu..

Čo je žalúdočná prietrž a ako ju liečiť 5

Akékoľvek choroby spojené s tráviacim systémom, vrátane žalúdka, môžu spôsobiť veľa problémov. Bolesť na hrudníku, pálenie záhy, grganie, nevoľnosť, to všetko sú príznaky rozvoja žalúdočnej kýly. Žiaľ, viac ako 50% ľudí vo veku nad 55 rokov je ohrozených. Pri správnom prístupe a včasnej diagnostike sa však dá vyhnúť mnohým komplikáciám.

Čo je prietrž žalúdka

Štruktúra ľudského tela je vytvorená tak, že hrudná a brušná časť sú od seba oddelené bránicou, v ktorej je otvor, cez ktorý prechádza pažerák. U zdravého človeka blokujú svaly a spojovacie vlákna bránice vstup brušných orgánov do hrude. Choroba, pri ktorej časť žalúdka presahuje peritoneum, do hrudnej dutiny, sa nazýva kýla potravinového otvoru bránice (HAP) alebo kýla žalúdka. V počiatočných fázach môže byť ochorenie ľahko liečiteľné, ale s bežným prípadom sa budete musieť uchýliť k operácii.

Toto ochorenie možno klasifikovať takto:

1 Podľa pôvodu prietrže. Rozlišujte medzi vrodeným a získaným.

2 O vývoji klinického obrazu. Rozlišujú sa primárne v počiatočnom štádiu, opakujúce sa a rozvíjajúce sa v dôsledku traumy alebo chirurgického zákroku.

3 Podľa stupňa vývoja. Rozlišujte počiatočný stav, pri ktorom nie je vytlačený pažerák, v herniálnom kanáli a vonkajšom. Na druhej strane sa delia podľa umiestnenia herniálneho nádoru.

Príčiny choroby

Kýla môže byť spôsobená:

1 Zmeny v tele súvisiace s vekom v dôsledku degenerácie svalových tkanív a biomechanického oslabenia spojivových tkanív.

2 Zvýšený vnútrobrušný tlak. Môže to mať niekoľko dôvodov:

  chronické tvrdé stolice (zápcha); nadúvanie; nadmerná fyzická námaha, ťažké športy; poranenia brucha (silný úder, zranenie pri páde); tehotenstva a pôrodu.

3 posun vnútorných orgánov v dôsledku zakrivenia chrbtice.

4 Slabé svaly brušných stien. Môže to byť tiež dôsledkom mnohých dôvodov:

  zlá genetika; náhly úbytok hmotnosti; nadváha; závažné ochorenie; ploché nohy.

5 Prejedanie, podvýživa.

6 Neustále nadmerné používanie, dlhodobý kašeľ a silné kýchanie.

7 Vrodená malformácia

Príznaky choroby

Je to veľmi dôležité pre úspešnú liečbu choroby, včasnú diagnostiku a konzultáciu s lekárom. Ak to chcete urobiť, musíte venovať pozornosť nasledujúcim príznakom, ktoré naznačujú vývoj choroby:

1 Syndróm bolesti. Bolesť sa môže prejaviť vo forme pálenia záhy, bolesti v hrudnej kosti, ako pri angíne pectoris. Bolesť sa vyskytuje v oblasti prednej brušnej steny s hrudnou kosťou, ktorá sa menej často daruje krku alebo lopatkám. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri prietrži brušné orgány stúpajú vyššie smerom k hrudnej kosti. Bolesť sa môže vyskytnúť v nasledujúcich bodoch:

  po jedle, najmä pri prejedaní; v ležiacej polohe; keď sa nakláňate dopredu / dozadu; počas alebo po cvičení.

2 Belching, horké alebo kyslé okamžite po jedle. Dôvodom je skutočnosť, že produkty z žalúdka vstupujú do pažeráka..

3 Porucha, porušenie zákona o prehĺtaní. To naznačuje závažný priebeh ochorenia a rozvoj obštrukcie pažeráka..

4 Krvácanie a krvné škvrny vo výkaloch.

5 Nauzea.

Ako diagnostikovať

Ak sú u pacienta prítomné príznaky hernie, je predpísané nasledujúce vyšetrenie:

1 FGS (esofagogastroskopia). Spôsob intravenózneho vyšetrenia ľudských orgánov pomocou fibroendoskopov, t.j. zavedenie špeciálnej hadice cez hrtan do ľudského žalúdka, na konci ktorej je mikro videokamera. Táto metóda umožňuje študovať vnútorné zmeny, ktoré sa vyskytujú v žalúdku (pažeráku), av prípade potreby odobrať vzorku tkaniva na biopsiu.

2 X-ray tráviaceho ústrojenstva. Určené po potvrdení diagnózy na objasnenie veľkosti prietrže.

Na vylúčenie rozvoja komplikácií sa môžu predpísať ďalšie štúdie:

  biopsia tkaniva žalúdka (pažeráka); vyšetrenie výkalov na prítomnosť stôp krvi; stanovenie atmosférického tlaku a úrovne kyslosti v žalúdku (pažerák).

Liečebné metódy

Kýla žalúdka sa najčastejšie lieči konzervatívnymi metódami. Obvykle sa rozlišujú tri stupne liečby:

1 Prísna strava. Pozostáva z princípu frakčnej a správnej výživy..

2 Užívanie liekov predpísaných ošetrujúcim lekárom po diagnóze. Existujú tri druhy liekov na liečbu žalúdočnej kýly:

  antisekrečné (Lansoprazol, lansoprazol, omeprozol). Ich cieľom je znížiť kyslosť a množstvo žalúdočnej šťavy; preháňadlá a prostriedky potrebné na zvýšenie svalového tonusu (Motilium, cerucal); antacidá, lieky používané na neutralizáciu kyseliny chlorovodíkovej, ktorá sa vyrába spolu so žalúdočnou šťavou.

3 Odmietnutie zlých návykov, fajčenie, pitie alkoholu, nesprávne stravovanie.

Chirurgický zákrok je predpísaný v týchto prípadoch:

  veľká prietrž (žalúdočná prietrž je operovaná, ak zaberá 1/3 veľkosti pažeráka); priškrtená prietrž; s rozvojom komplikácií (zúženie pažeráka, krvácanie); zanedbávané prípady, ktoré narúšajú normálne trávenie a nie sú liečené lekársky; závažná ezofagitída (zápal mäkkých tkanív pažeráka); abnormálna štruktúra pažeráka.

Na chirurgiu sa najčastejšie používa laparoskopia. Pri tomto spôsobe je prevádzka rýchla a menej traumatická. Kontraindikácie pre chirurgický zákrok zahŕňajú tehotenstvo, diabetes mellitus, rakovinové nádory, ochorenia kardiovaskulárneho systému..

Čo je to črevná prietrž a ako ju liečiť, prečítajte si tu.

Diéta pre žalúdočnú prietrž

Pri dodržiavaní diéty pre pacientov s herniou v žalúdku je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

1 Frakčná výživa, 5-6 krát denne. Tento princíp vám umožňuje neprežiť pacienta.

2 Posledné jedlo by malo byť najneskôr 3 hodiny pred spaním.

3 Strava by sa mala zvoliť tak, aby jedlo nedráždilo žalúdok a nezvyšovalo kyslosť. Musíte sa vzdať vyprážaného, ​​pikantného, ​​pikantného a sladkého.

4 Z stravy je potrebné odstrániť produkty, ktoré zvyšujú tvorbu plynu:

  mlieko; hnedý chlieb a sladké pečivo; strukoviny; kapusta (biela kapusta, brokolica, nakladaná alebo čerstvá); zrnko vína.

5 Pridajte do vašej dennej stravy preháňadlá:

  slivky tekvica; otrubový chlieb; ľanové semeno; Červená repa červená.

6 Vylúčte zo stravy tie potraviny, ktoré vyvolávajú pálenie záhy.

  Pacienti s diagnózou hernie žalúdka musia po obede zabudnúť na spánok. Lepšiu prechádzku na čerstvom vzduchu asi hodinu. Ak robíte cvičenia, vyhnite sa cvičeniam s postojom „naklonenia sa vpred“ a nevykonávajte okamžite po jedle. Mali by ste prestať používať alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Počas jedla nepite jedlo s vodou. Je lepšie spať na pravej strane, takže je menej pravdepodobné, že sa obsah žalúdka dostane do pažeráka.

Kýla žalúdka samozrejme nie je smrteľnou chorobou, ale nemali by ste ju spúšťať. Takíto pacienti by si mali vždy pamätať na stravu a opatrnosť pri nadmernom zaťažení. V prípade zhoršenia pohody by ste mali okamžite informovať svojho lekára. Ak budete postupovať podľa rady lekárov, môžete ju liečiť lekársky bez chirurgického zákroku.

Eduard Konkin, špecialista na myopresiu, ktorý v roku 2016 sekvestroval herniovaný disk, sa úplne zotavil. Viac o technike nájdete tu.

Ak je prietrž žalúdka zistená v ranom štádiu, pohybuje sa, nie je fixovaná, je lepšie podstúpiť operáciu alebo liečiť drogami.

Ak existuje šanca, potom je určite lepšie použiť najskôr konzervatívnu liečbu..

Ako dlho trvá pozorovanie prietrže? Je zrejmé, že sledovať stravu, ale brať drogy neustále? Pretože bez nich sa pálenie záhy a opuchnutie znovu začína, lekár povedal, že prietrž sa nelieči, môže sa vykonať ešte v ranom štádiu alebo po operácii môžu nastať komplikácie, ak by to nebolo horšie..

Antrum žalúdka v čase inšpirácie prechádza ezofageálnym otvorom bránice. V čase výdychu sa žalúdok často skĺzne späť. Toto je prejav skorej fázy hiátovej prietrže. V neskorom štádiu vstupuje časť žalúdka po vdýchnutí do hrudníka, ale nemôže sa voľne voľne vracať a je obmedzovaná svaly bránice..

Dedičné faktory:

 • široký membránový otvor;
 • slabosť väzov tráviaceho traktu je predispozíciou, ale nie je príčinná pri vývoji tohto ochorenia.

Dôvodom takejto kýly pažeráka je porušenie distribúcie tlaku v brušnej dutine pri vdychovaní a výdychu. V čase inšpirácie sa hrudná bránica a panvové dno pohybujú dole, predná brušná stena sa rovnomerne rozširuje, pri výdychu sa zdvíha bránica a panvové dno, sťahuje sa predná brušná stena, pupok je mierne stiahnutý.

Poznámka!
Panvové dno, tj svaly perineum, sa aktívne podieľa na činnosti dýchania.

Dôvodom narušenia správneho rozdelenia inšpirácie je narušená pohyblivosť v uvedených štruktúrach. Brušná bránica je miestom akumulácie psychoemocionálneho stresu. V reakcii na to sa v ňom hromadí nerovnomerný stres. tehotenstvo a pôrod môžu viesť k oslabeniu prednej steny brucha a panvového dna. Jazvové zmeny v perineu v dôsledku pôrodných sĺz vedú k chronickému napätiu panvovej bránice. Chirurgické zákroky na vnútorných orgánoch, narušená funkcia čriev - to všetko vedie k nesprávnemu pohybu tráviaceho traktu a panvy pri vdýchnutí a výdychu..

Chirurgická liečba ezofágového otvorenia bránice povedie k objaveniu sa jazvy a zhoršenej dýchacej funkcie v brušnej dutine. Po vyliečení jedného ochorenia vedie operácia k problému v inej oblasti gastrointestinálneho traktu. Preto by sa chirurgická liečba mala vykonávať v extrémnych, pokročilých prípadoch s povinnou následnou rehabilitáciou.

V počiatočných fázach prietrže hrtia otvorenia bránice dobre reagujú na osteopatickú liečbu. Osteopatický lekár môže pomocou špeciálnych techník „vyrovnať“ napätie v brániciach tela, znížiť tlak v tkanive jazvy (ak existuje), obnoviť pohyblivosť tráviaceho traktu a vrátiť žalúdok do brušnej dutiny. Ďalej vyváženie bránice tela, návrat normálnej dýchacej funkcie.

Aj na našej klinike restoratívnej medicíny používa Quality of Life integrovaný prístup k liečbe pacientov. Po vykonaní osteopatickej liečby je pacient odkázaný na špecialistu na fyzioterapeutické cvičenia, ktorý vyberie jednotlivca jednoduchú, ale precízne pracujúcu gymnastiku na konsolidáciu výsledkov liečby..
Bez piluliek a operácií získate trvalý výsledok obnovy. Bonusom je celkové posilnenie tela a vitalita, ktorú pacienti po osteopatickej liečbe zažívajú.

Čakáme na vás na konzultáciu a ošetrenie..
S pozdravom Tishchenko Evgenia Petrovna. Osteopatický lekár, PhD, generálny riaditeľ kliniky Kvalita života
89295169300

Ahoj! a čo robiť s herniou, priateľ má herniu v žalúdku. Tu nosí túto chorobu a považuje ju navždy. nezúčastňuje sa na fyzických cvičeniach, zhubne a je zvyčajne náchylná na depresiu. Postava sa zhoršuje.

Žalúdočná prietrž: čo to je a ako s tým zaobchádzať

Kýla žalúdka je menej častá ako hiátová kýla. Ale patológia môže viesť k ešte závažnejším komplikáciám vrátane rakoviny.

Kýla žalúdka - čo to je?

Membrána je určená na rozdelenie oblasti medzi žalúdkom a hrudníkom a pažerák sa nachádza medzi týmito dvoma dutinami a prechádza otvorom v bránici. Membrány sú silné, u zdravého človeka nedovoľujú prenikaniu žalúdka do hrudnej dutiny a peritoneálne orgány nemôžu žalúdok stlačiť. Ale veľa ľudí má prietrž brucha - čo to je, ako sa s ňou liečiť, oplatí sa naučiť viac.

U človeka s prietržou žalúdka sú väzivo bránice oslabené a zvyšuje sa tiež vnútrobrušný tlak..

Pod herniou žalúdka sa rozumie choroba, pri ktorej časť orgánu vstupuje do hrudnej dutiny alebo do pobrušnice. Hrudný výčnelok môže byť prítomný neustále alebo sa môže objaviť iba v určitej pozícii osoby. V mnohých prípadoch sa choroba necíti, nevykazuje príznaky, je detekovaná počas rutinného vyšetrenia. Ale ešte častejšie prietrž žalúdka vedie k rozvoju charakteristických príznakov pripomínajúcich príznaky iných chorôb tráviaceho systému..

Príčiny choroby

Prevažná väčšina prietrže sa vyskytuje u starších ľudí, u detí a mladých ľudí, predstavuje iba 9% všetkých diagnostikovaných prípadov. Príčiny ochorenia sú spojené s prirodzeným starnutím spojivového tkaniva, narušením elasticity väzov bránice a ich čiastočnou atrofiou. Tiež po 50 rokoch má veľa ľudí veľa chronických chorôb tráviaceho traktu, pľúc, nadváhy, ktoré prispievajú k rastu vnútrobrušného tlaku. Príčinou rozvoja patológie je kombinácia viacerých miestnych a všeobecných faktorov. Súčasne sa prietrž môže objaviť až po poranení žalúdka (poúrazová prietrž).

Nepriame príčiny alebo rizikové faktory pre vývoj patológie sú:

 • zápcha
 • chronické zvýšenie tvorby plynov;
 • zdvíhať závažia;
 • patológia chrbtice;
 • Zneužívanie alkoholu
 • prejedanie;
 • zdôrazňuje, najmä pretrvávajúce;
 • fajčenie;
 • bulímia
 • dedičnosť;
 • chronický kašeľ;
 • tehotenstva;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • silový šport.

Príčinou choroby u detí sú zranenia alebo vrodené chyby v štruktúre tráviaceho traktu, ako aj svalová slabosť v brušnej stene. V ranom veku sa pri chorobách spojivového tkaniva môže vyskytovať prietrž, napríklad pri Marfanovom syndróme.

Formy patológie

Existujú dva hlavné typy prietrže:

 1. Vonkajší (vonkajší) - vyskytuje sa s defektmi brušnej steny v žalúdku, sprevádzané vyčnievaním žalúdka do brušnej dutiny..
 2. Vnútorné - žalúdok s takouto patológiou napučí do hrudnej dutiny prirodzeným bráničným otvorom alebo oblasťami riedenia tkaniva. Herniový výstupok tohto typu môže byť potulný alebo fixný.

Alternatívna klasifikácia kýly zahŕňa tieto typy:

 1. Plávajúce (kĺzavé, hiatálne, axiálne - iné názvy) - sa objaví v oblasti bránice, mení svoju veľkosť a polohu, keď sa pacient pohybuje.
 2. Perioezofageálny (axiálny). Nachádza sa v žalúdku v blízkosti pažeráka, je pevná. Je to výčnelok v hrudnej dutine dna žalúdka a jeho veľké zakrivenie.
 3. Zmiešané. Kombinuje klznú aj pevnú prietrž.
 4. Komplikované. Akákoľvek forma prietrže sprevádzaná zápalom, štípaním atď..

Podľa vývojového mechanizmu môže byť ochorenie nasledovné:

 • trakcia - objavuje sa v dôsledku silného sťahovania svalov pažeráka;
 • pulzia - spojená so zvýšením vnútrobrušného tlaku;
 • zmiešané - vzniká kombináciou dvoch mechanizmov.

Príznaky prietrže žalúdka

Sťažnosti u pacienta v prítomnosti malých nekomplikovaných hernií môžu úplne chýbať. Potom je choroba detegovaná počas rutinných FGS alebo iných diagnostických metód. Interné prietrže, najmä posuvné, sa zvyčajne vyskytujú bez príznakov, alebo vykazujú iba všeobecné klinické príznaky, ktoré sa ľahko zamieňajú s príznakmi mnohých iných ochorení gastrointestinálneho traktu a hrudníka..

Znakom vonkajšej kýly môže byť vizuálne viditeľný výčnelok prednej steny pobrušnice v centrálnej alebo epigastrickej zóne a so závažným prolapsom žalúdka, dokonca aj v oblasti pupka. Obzvlášť dobrá vonkajšia prietrž je zrejmá po ťažkom jedle.

Najdôležitejšou známkou hernie v žalúdku je bolesť, ktorá sa zosilňuje pri ležaní a po jedle.

Starší ľudia často zamieňajú príznaky tohto ochorenia s angínou pectoris alebo srdcovým infarktom, pretože bolesť niekedy nemá jasnú lokalizáciu, pravidelnú a dosť závažnú. Rozdiel je v tom, že takáto bolesť je najčastejšie sprevádzaná pálením záhy, horkou chuťou, suchosťou v ústach, kváskavosťou Príležitostne sa pripájajú poruchy prehĺtania a chrapot, ako aj dýchavičnosť. Ochorenie je často doplnené ťažkosťou, nadúvaním, pretrvávajúcou zápchou.

Komplikácie patológie

Kýla žalúdka bez liečby je celkom nebezpečná. Pretože jedlo je kvôli tomu oneskorené, v priebehu času sa vyvinú poruchy zo strany pankreasu, čriev, žlčníka a pečene. V dôsledku dysfunkcie týchto orgánov sa môže vyskytnúť bolesť pása.

V približne 48% prípadov vedie dlhodobá existencia choroby k vzniku početnej chronickej cholecystitídy, v 25% k peptickému vredu..

Vážnou komplikáciou môže byť pravidelné krvácanie, ktoré vedie k anémii..

Ostré akútne porušenie prietrže hrozí silnou bolesťou, ulceratívnymi nekrotickými zmenami a zápalovým procesom. Dlhodobé porušenie prietrže nie je o nič menej nebezpečné - prispieva k rozvoju chronického zápalu, atrofických ochorení žalúdka, ktoré môžu viesť k metaplázii a rakovinovej degenerácii žalúdočnej sliznice..

Kýla tiež komprimuje hrudné orgány - srdce, pľúca. To vedie k rozvoju arytmií, ďalších porúch srdca, vyvoláva stagnáciu v pľúcnom obehu s výskytom častej pneumónie, pohrudnice. U pacientov s žalúdočnou prietržou sa často vyvinie hypertenzia, kardiomyopatia.

Diagnóza kýly žalúdka

Nemožno liečiť ochorenie iba klinickými príznakmi - podobné príznaky môžu byť charakteristické pre peptický vred a gastritídu a pre celý rad ďalších chorôb tráviaceho traktu. Preto by ste sa mali najprv obrátiť na gastroenterológa, aby ste sa podrobili podrobnému vyšetreniu.

Hlavné diagnostické metódy sú opísané v tabuľke..

Diagnostická metódaČo ukazuje
Rentgén hrudeVizualizácia tieňa kýly žalúdka, približná lokalizácia
X-ray žalúdka s kontrastomVeľkosť a tvar prietrže, ktorá je zafarbená kontrastným činidlom
FGSMiesto, veľkosť, typ prietrže žalúdka, sprievodné príznaky pažeráka, gastritída, duodenitída, vredy
biopsiaVylúčenie nádorového procesu, diagnostika komplikácií prietrže (zápal, nekróza)
Fekálny okultný krvný testIdentifikácia skrytého krvácania z hornej časti gastrointestinálneho traktu
Manometria pažerákaPosúdenie stavu srdcových a ezofágových zvieračov, povahy redukcie pažeráka
Ultrazvuk, MRI peritoneálnych orgánovZisťovanie komplikácií ochorenia z pečene, čriev a iných orgánov

Liečba patológie - lieky a chirurgia

Operácia sa nepoužíva v každom prípade choroby. Zvyčajne sa odporúča operačne vyliečiť kýlu, ak blokuje viac ako tretinu pažeráka alebo vznikajú komplikácie - krvácanie, vredy a iné. Operácia sa uskutočňuje klasickým alebo endoskopickým spôsobom, prispôsobením prietrže a prišitím a posilnením otvoru v bránici. V približne 90% prípadov postačuje konzervatívna liečba, nevyhnutne v kombinácii so zbavením sa rizikových faktorov (fajčenie, alkohol, obezita, stres)..

Bez zmeny životného štýlu, výživy a odvykania od fajčenia bude dokonca pravidelný príjem tabliet neúčinný.

Ak existujú príznaky prietrže žalúdka, lieky zahŕňajú také ciele: zníženie zaťaženia žalúdka, zníženie kyslosti. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať lieky s antisekrečným účinkom:

 • omeprazol;
 • obmedz;
 • pantoprazolu;
 • nolpase;
 • ezomeprazol;
 • rabeprazol.

Pacientovi sa predpisujú prokinetika - lieky, ktoré zvyšujú tón svalových stien a chlopní. Medzi nimi sa osvedčili Tserukal a Motilium. Antacidá sú uvedené ako obaľovacie látky - Phosphalugel, Maalox, Gaviscon.

Alternatívne lieky proti prietrži

Liečba ľudovými prostriedkami bude užitočná ako doplnok k konzervatívnej liečbe. Všetky recepty by sa mali používať v kurzoch (do jedného mesiaca), s alergiami a intoleranciou na zložky, nahradiť ich vhodnejšími:

 1. Šťava z kapusty. Šťavu z čerstvej bielej kapusty je potrebné zobrať pred jedlom (pol hodiny). Norma na prijatie je štvrtinové sklo. Je vhodné piť šťavu najmenej trikrát denne. Postupne zvyšujte dávku na pohár. Tento kurz trvá 2 týždne. Aby kapusta nespôsobila nadúvanie, súčasne musíte do jedla alebo kôpru pridať malé rasce..
 2. Yarrow. Tri lyžice surovín nalejte 3 šálky vriacej vody, prikryte, nechajte hodinu. Filtrovaný liek na pitie 100 ml trikrát denne pred jedlom mesačne.
 3. Ľanové semeno. Nalejte lyžicu semien s vriacou vodou (150 ml), nechajte pod vekom na stole. Počkajte, kým semená napučia, a pravidelne miešajte. Vypite výrobok ráno, večer na lačný žalúdok a rozdelte ho na dve časti. Kurz - 14 dní.

Výživa a všeobecné rady prietrže

Lekárom s týmto ochorením sa odporúča spať so zdvihnutým koncom postele, nerobiť cvičenia a nepracovať, pri ktorých sa môže zvýšiť tlak v bruchu. Tiež by ste nemali pracovať na svahu, nosiť veci, ktoré napínajú žalúdok a hrudník.

Výživa hrá rozhodujúcu úlohu pri liečbe herniálneho výčnelku žalúdka.

Je prísne zakázané prejedať sa, jesť v zhone, žuť jedlo zle. Strava by mala umožňovať odmietanie korenín, octu a marinád, slaných, vyprážaných, mastných, údených. Múka, sladkosti, najmä smotana, sa konzumujú v minimálnom množstve. Pri obezite sú vysoko kalorické jedlá škodlivé, pri strave by sa malo počítať s normalizáciou hmotnosti..

Je tiež potrebné odmietnuť potraviny, ktoré zvyšujú produkciu plynu - kapusta, strukoviny, slivky, reďkovky, reďkovky, sóda. Strava je založená na kyslom mlieku, rastlinných výrobkoch, obilninách. Večera by mala byť 2 hodiny pred spaním, nie neskôr. Pri zápche je ich profylaxia zabezpečená zahrnutím preháňacích produktov do jedálneho lístka.

Zdieľajte so svojimi priateľmi

Urobte dobrú prácu, nebude to trvať dlho

Ezofágová prietrž

Prehľad

Hiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..

Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať. Žalúdok je obvykle umiestnený pod bránicou, ale pri hiátovej prietrži časť žalúdka vystupuje cez sval. Táto diera sa nazýva pažerák..

Tento stav sa často vyskytuje po 50 rokoch. Podľa Združenia pre informovanosť o rakovine pažeráka (ECAA) to postihuje 60 percent 60-ročných..

príčiny

Presná príčina hiátovej prietrže nie je známa. U niektorých ľudí je svalové tkanivo oslabené následkom zranenia alebo iného poškodenia. Z tohto dôvodu môže žalúdok vyčnievať za bránicu..

Ďalším dôvodom je nadmerný tlak na svaly brucha. Môže k tomu dôjsť v nasledujúcich prípadoch:

 • kašeľ;
 • zvracanie
 • napätie pri pohybe čriev;
 • zdvíhať závažia.

Vo veľkosti otvoru pažeráka sa vyskytujú vrodené chyby. V tomto prípade žalúdok ľahko prechádza otvorom.

Rizikové faktory pre hiátovú prietrž:

V zásade sa rozlišujú dva typy prietrže pažerovej apertúry bránice: klzná a pažerágová alebo paraezofágová.

Posuvná hernia pažeráka

Toto je bežnejší typ prietrže. Vyskytuje sa, keď žalúdok a pažerák vystupujú z hrudnej dutiny pažerákom. Posuvná prietrž je obvykle malá. Zvyčajne nespôsobuje žiadne príznaky a nemusí vyžadovať liečbu..

Ezofágová prietrž pažeráka

Tento typ prietrže je menej častý. Je tiež známa ako paraezofágová hernia..

Pri takejto prietrži vystupuje časť žalúdka cez bránicu a zostáva tam. Väčšina prípadov je mierna, existuje však riziko blokovania prietoku krvi do žalúdka. Môže to spôsobiť vážne poškodenie a považuje sa za núdzovú situáciu..

príznaky

Dokonca aj hernia pažeráka sa zriedka prejavuje. Ak sa zistia príznaky, sú zvyčajne spôsobené žalúdočnou kyselinou, žlčou alebo vzduchom vstupujúcim do pažeráka. Bežné príznaky zahŕňajú:

 • pálenie záhy, ktoré je horšie pri nakláňaní alebo ležaní;
 • bolesť v hrudi;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • grganie.

núdzový

Blokáda alebo obmedzená prietrž môžu zabrániť toku krvi do žalúdka. Toto sa považuje za núdzové. Ihneď vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • nemožnosť separácie plynov a pohybu čriev.

Nemysli si, že bolesť a nepohodlie na hrudníku je spôsobené prietržou. Môže to byť príznakom srdcových problémov alebo peptických vredov. Je veľmi dôležité navštíviť lekára: iba testy určia skutočnú príčinu vašich príznakov.

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) a hiátová hernia

Ochorenie gastroezofágového refluxu (GERD) začína v dôsledku požitia potravy, tekutín a kyselín zo žalúdka do pažeráka. To môže viesť k páleniu záhy alebo nevoľnosti po jedle. GERD s hiátovou prietržou je typický stav, ale to neznamená, že sa vždy vyskytujú v pároch. Kýla pri otvorení bránice v pažeráku sa môže vyvinúť bez GERD a GERD je možná bez prietrže pri otvorení pažeráka v bránici.

diagnóza

Na diagnostikovanie hiátovej prietrže sa môžu vykonať určité vyšetrenia..

X-ray s báriom

Váš lekár vám odporučí vypiť baryovú tekutinu skôr, ako urobíte röntgen. X-ray dáva jasnú siluetu hornej časti tráviaceho traktu. Obrázok umožňuje lekárovi vidieť umiestnenie žalúdka. Ak žalúdok opúšťa bránicu, máte hiátovú prietrž.

endoskopia

Lekár vloží tenkú trubicu cez hrdlo cez pažerák do žalúdka. Týmto spôsobom je možné skontrolovať, či žalúdok vystupuje cez bránicu. Všetky porušenia a blokády budú tiež viditeľné..

liečba

Väčšina prípadov tohto typu prietrže nevyžaduje liečbu. Liečba je zvyčajne založená na symptómoch. Zvážte liečbu žalúdočných štiav a pálenia záhy.

liečenie

 • voľnopredajné antacidá na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny;
 • voľnopredajné alebo predpisované blokátory H2-histamínových receptorov, ktoré znižujú produkciu kyseliny;
 • voľnopredajné alebo predpisované inhibítory protónovej pumpy na zabránenie produkcie kyseliny, čo poskytuje pažeráku čas na regeneráciu.

operácie

Ak lieky nepomáhajú, možno budete potrebovať operáciu hiátovej prietrže. Operácia však nie je vždy indikovaná.

Operácie sú nasledujúce:

 • regenerácia slabých svalov pažeráka;
 • vracanie žalúdka na svoje miesto a zmenšenie veľkosti prietrže.

Chirurgický zákrok sa môže vykonať normálnym rezom do hrudníka alebo brucha. Laparoskopia je tiež možná, umožňuje vám skrátiť dobu zotavenia po operácii.

Po operácii sa môže objaviť prietrž. Riziko relapsu sa zníži, ak:

 • udržiavať normálnu hmotnosť;
 • Nezdvíhajte ťažké predmety;
 • vyhnúť sa napätiu brušných svalov.

zmeny

Väčšina príznakov hiátovej prietrže je spôsobená kyslým refluxom, takže zmena v strave môže tieto príznaky zmierniť. Ak budete jesť niekoľkokrát denne v malých porciách spolu s tromi bohatými jedlami, môže to tiež pomôcť odstrániť príznaky. Niekoľko hodín pred spaním by ste mali vylúčiť nielen výdatnú večeru, ale aj ľahké občerstvenie.

Pravdepodobnosť pálenia záhy môže zvýšiť určité druhy potravín. Pokúste sa vyhnúť:

 • korenené jedlá;
 • čokoláda
 • výrobky obsahujúce paradajky;
 • kofeín;
 • Luke;
 • citrusové ovocie;
 • alkoholu.

Nástup príznakov môžete tiež znížiť nasledujúcim spôsobom:

 • prestať fajčiť;
 • zdvihnite vankúš najmenej o 15 cm (6 palcov);
 • po jedle sa neohýbajte ani nechodte spať.

prevencia

Nie je možné úplne zabrániť vzniku prietrže pri otvorení pažeráka do pažeráka, ale zhoršeniu stavu je možné zabrániť nasledujúcim spôsobom:

 • stratiť váhu;
 • pri pohybe čriev sa vyvarujte stresu:
 • nezdvíhajte závažia;
 • nenapínajte pásy ani nevykonávajte cvičenia týkajúce sa brušných svalov.

Žalúdočná prietrž - príčiny, typy, príznaky, diagnostika, konzervatívna a chirurgická liečba

Toto ochorenie narušuje tráviaci systém sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Z akých dôvodov sa vyvíja žalúdočná prietrž, aké sú príznaky problémov so signálom? Ako sa vyhnúť výskytu patológie, keď je potrebné poradiť sa s lekárom - o tom pri preskúmaní metód prevencie, konzervatívnych, chirurgických a alternatívnych metód liečby nebezpečného ochorenia.

Čo je prietrž žalúdka

Táto choroba sa vytvára v dôsledku stláčania, zvierania žalúdka alebo jeho jednotlivých častí. S rozvojom prietrže dochádza k narušeniu krvného obehu, zmene vo fungovaní tráviaceho systému, výskytu zápalových procesov, nekróze. Priebeh udalostí má dve možnosti:

 • Vonkajšia žalúdočná prietrž. Objaví sa, keď sú svaly prednej brušnej steny oslabené, cez ktoré prechádza časť žalúdka a pobrušnice..
 • Vnútorná kýla. Tvorí sa prienikom orgánu cez otvory v bránici - prirodzené alebo vznikajúce pri prasknutí - do hrudnej dutiny..

Vývoj takýchto procesov je nebezpečný pri poškodení tela. Pri dlhodobom stláčaní sa v zažívacom systéme vyskytujú problémy. Patológia vedie k vzniku:

 • zápalové procesy;
 • nekrotické zmeny;
 • intoxikácia v dôsledku porušenia trávenia;
 • hádzanie jedla zo žalúdka do pažeráka;
 • patológie pankreasu;
 • poruchy produkcie enzýmov;
 • dysfunkcia pečene, čriev;
 • predĺžené zadržiavanie potravy v žalúdku;
 • bolesť brucha;
 • peritonitídy;
 • grganie;
 • pálenie záhy;
 • zápcha
 • vredy;
 • rakovina.

Hlavným problémom je stagnácia krvného obehu, ktorá vedie k zápalovým procesom. Kompresia spôsobuje problémy vo fungovaní pľúc a srdca. Pacient sa vyvíja:

 • arytmie (poruchy srdcového rytmu);
 • hypertonické ochorenie;
 • kardiomyopatia (poškodenie myokardu so zväčšením veľkosti srdca);
 • dýchavičnosť;
 • tuberkulóza;
 • zápal pohrudnice;
 • zápal pľúc.

príčiny

Existuje mnoho provokujúcich faktorov vedúcich k výskytu patológie. Nebezpečenstvom je trvanie ich vystavenia. Jedným z hlavných dôvodov vzniku prietrže je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. To sa nazýva:

 • dlhodobý kašeľ;
 • chronická zápcha;
 • zdvíhať závažia;
 • porušenie močenia;
 • ťažká fyzická práca;
 • procesy výroby plynu;
 • porušenie črevnej motility;
 • aktívne športy spojené s ťažkými bremenami;
 • abnormality spojivového tkaniva;
 • tupé údery.

Faktorom rozvoja žalúdočného výčnelku prietrže sa stáva dedičnosť. Nebezpečná patológia je spôsobená fyziologickými dôvodmi:

 • Zneužívanie alkoholu
 • fajčenie;
 • prejedanie;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • genetická predispozícia;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • rozvoj obezity;
 • tehotenstva;
 • rachiocampsis;
 • zvracací reflex.

S stavmi svalov prednej brušnej steny a bránice sú spojené miestne faktory. Nebezpečenstvo je:

 • degeneratívne zmeny súvisiace s vekom;
 • slabosť prvkov šľachy;
 • ochrnutie nervov, ktoré inervujú stenu brucha;
 • svalové nedostatočné rozvinutie plodu počas vývoja plodu;
 • rozšírenie prírodných membránových otvorov;
 • vrodené chyby integrity;
 • abnormálna štruktúra stredného tkaniva bránice;
 • pooperačné zmeny brušnej steny;
 • poranenia brucha;
 • poškodenie bránice vonkajšími vplyvmi.

klasifikácia

Lekárska prax rozlišuje medzi typmi žalúdočnej kýly - vonkajšou a vnútornou. Majú rôznu lokalizáciu vydutého žalúdka. Patológia sa vyznačuje:

 • Pri vonkajšej forme sa herniálny výstupok objavuje pod kožou v dôsledku napínania a oslabovania brušných svalov. Dôvodom je vrodená získaná porucha prednej steny pobrušnice.
 • Vnútorná prietrž sa vytvára, keď je žalúdok stlačený otvormi bránice. Preniká do hrude. Pôvod dier: prírodný, spojený s vekom spojenými defektmi, vrodené malformácie.

Pri klasifikácii sa rozlišujú 4 typy patológie. Jedným z najbežnejších je plávajúca alebo vaginálna prietrž žalúdka. Má mená: pohyblivé, hiatálne, axiálne. Plávajúca prietrž je iná:

 • spontánny návrat pri zmene polohy tela z hrudnej dutiny do brušnej dutiny;
 • pohybujú sa cez bránicu pažeráka, hornú časť žalúdka;
 • pulzačná forma, ktorá sa vyskytuje pri intraabdominálnom tlaku v dôsledku prejedania sa, tehotenstva;
 • pohľad na trakciu v dôsledku zmenšenia pozdĺžnych svalov pažeráka;
 • žiadne zovretie.

Lekári zaznamenávajú nasledujúce typy herniálneho výčnelku, ktoré sa líšia v klasifikácii patológie. Tie obsahujú:

 • Fixovaná prietrž alebo hrtan. Je v tej istej polohe, ktorá sa nachádza na spodnej časti pažeráka.
 • Zmiešaná forma. Kombinuje pevnú a posuvnú rozmanitosť.
 • Zložitá prietrž. Vyznačuje sa zápalom, krvácaním, zmenami nekrotického tkaniva, výskytom vredov, degeneráciou na rakovinový nádor..

príznaky

Hlavným znakom vzniku vonkajšej formy patológie je výčnelok prednej brušnej steny v pupočnej, centrálnej alebo epigastrickej oblasti. Niekedy je cez kožu viditeľná peristaltika, ozve sa dunenie. Charakteristickými príznakmi prietrže žalúdka sú bolesti rôznej intenzity, lokalizácie a pôvodu. Vznikajú:

 • v bruchu;
 • za hrudnou kosťou, vzdávajúc sa lopatke, krku;
 • v hypochondrii;
 • v opasku s dysfunkciou pankreasu, pečene;
 • po jedle;
 • so svahmi;
 • v dôsledku prejedania;
 • po cvičení;
 • keď leží.

Príznaky prietrže žalúdka sa líšia v závislosti od miesta. Pacient má často:

 • grganie žalúdočného obsahu - horké alebo kyslé;
 • porušenie prehĺtania z dôvodu upchania pažeráka;
 • pálenie záhy;
 • nevoľnosť;
 • krv v stolici;
 • stoličky tmavej farby;
 • krvavé zvracanie;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • predĺžená zápcha;
 • rozvoj dysbiózy;
 • ťažkosť v žalúdku;
 • zvýšené slinenie v noci, ráno;
 • pocit hrče v hrdle.

Vývoj symptómov spojených s tlakom vyvíjaným na srdce a pľúca je charakteristický vnútorným herniálnym výstupkom žalúdka. Existujú také príznaky patológie:

 • nepohodlie v oblasti hrudníka;
 • namáhavé dýchanie;
 • dýchavičnosť v pokoji;
 • zástava srdca;
 • bolesti hlavy;
 • dlhodobý suchý kašeľ;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • narušenie srdcového rytmu;
 • ráno chrapot;
 • závrat.

diagnostika

Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa na odborníka. Diagnóza začína anamnézou. Lekár v čase prijímania:

 • počúva sťažnosti na bolesť, jej lokalizáciu, prítomnosť pálenia záhy, iné príznaky patológie;
 • vykonáva externé vyšetrenie pacienta;
 • prehmatanie brucha;
 • vymenúva štúdiu výkalov pre okultnú krv;
 • pošle pacienta na biopsiu slizníc pažeráka, do žalúdka na morfologickú analýzu tkanív;
 • predpisuje stanovenie kyslosti, ukazovateľov atmosférického tlaku v týchto orgánoch.

Na objasnenie diagnózy, vylúčenie rozvoja onkologickej patológie, určenie štádia choroby, sa vykonávajú inštrumentálne štúdie. Lekár menuje:

 • Ezofagogastroduodenoskopie. Jedná sa o metódu štúdia miniatúrnej videokamery na zmenách slizníc, prítomnosti prietrže, refluxnej ezofagitídy - hádzania žalúdočného obsahu do pažeráka. Ak je to potrebné, vyberie sa bioptický materiál.
 • Rentgenografie Určuje veľkosť a umiestnenie výčnelku cez bránicu.

Liečba hernie žalúdka

Ochorenie sa dá vyliečiť včasnou návštevou lekára a starostlivým dodržiavaním všetkých odporúčaní gastroenterológa. Priebeh liečby sa vyberá individuálne. Počas liečby sa musia dodržiavať určité pravidlá:

 • vylúčiť použitie alkoholu;
 • vyhnúť sa prejedaniu;
 • Prestaň fajčiť;
 • nezdvíhajte závažia;
 • Nenoste oblečenie, ktoré napína vnútorné orgány;
 • spať so zdvihnutou čelnou doskou;
 • nevykonávajte svahy.

Ochorenie neumožňuje samoliečbu. Použitie tradičnej medicíny nezbavuje patológiu, ale zmierňuje len príznaky. Pre úspešnú liečbu je nevyhnutné:

 • používať lieky predpísané lekárom;
 • cvičiť terapeutickú gymnastiku pod dohľadom inštruktora;
 • držať sa diéty;
 • použitie fyzioterapie - magnetoterapia, elektroforéza s liekmi, bahenné aplikácie, liečebné kúpele;
 • s komplikáciami - chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Hernia protrúzia terapia rieši niekoľko problémov. Cieľom konzervatívnych metód je zabrániť refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka, a tým znížiť produkciu kyseliny. Lekári užívajú drogy:

 • Antacidá - aktivujú ochranu pažeráka pred pôsobením kyseliny chlorovodíkovej. Lieky majú obalový účinok, odstraňujú pálenie záhy - Almagel, Maalox, Smecta.
 • Lieky, ktoré znižujú produkciu kyseliny. Tieto zahŕňajú: inhibítory protónovej pumpy Pantoprazol, Omeprazol; blokátory histamínových receptorov Ranitidín, Famotidín.

Liečebný režim zahŕňa opatrenia na odstránenie zápalu, erózie pažeráka, bolesti. Na tento účel sa používajú lieky:

 • Metoclopramid, Domperidone - zabránenie hádzaniu obsahu žalúdka do pažeráka, normalizácia motorickej funkcie;
 • Cisaprid, regulačné laxatíva, stimulujú motilitu;
 • Motilium - znižuje nadúvanie, zastavuje zvracanie;
 • Cerucal - stimuluje peristaltiku;
 • No-shpa, Drotaverin - odstránenie kŕčov, bolesti;
 • De-nol - chráni, obnovuje sliznice.

Omeprazol je dostupný vo forme kapsúl. Obsahuje rovnakú účinnú látku. Droga sa vyznačuje:

 • indikácie - ulceratívne procesy v žalúdku, dvanástniku, erozívna a ulcerózna ezofagitída;
 • dávkovanie - kapsula deň pred jedlom, dĺžka liečby určuje lekár;
 • kontraindikácie - vek do 18 rokov, laktácia, gravidita, citlivosť na zložky, pečeň, zlyhanie obličiek;
 • vedľajšie účinky - nevoľnosť, poruchy stolice, závraty, alergické reakcie.

Liek metoklopramid sa používa vo forme tabliet, injekčný roztok, obsahuje účinnú látku hydrochlorid metoklopramidu. Podľa pokynov sa liek rozlišuje:

 • indikácie - hypotenzia čriev, žalúdok, plynatosť, refluxná ezofagitída, potreba urýchliť peristaltiku;
 • dávkovanie - do 10 mg trikrát denne perorálne;
 • kontraindikácie - perforácia žalúdka, črevná obštrukcia, epilepsia, glaukóm, gravidita, precitlivenosť na zložky;
 • vedľajšie účinky - zápcha, hnačka, bolesti hlavy, ospalosť.

diéta

Komplexná liečba prietrže zahŕňa normalizáciu výživy. Diéta je zameraná na odstránenie spúšťacích faktorov - zápcha, tvorba plynu, prepad žalúdka. Pacienti musia dodržiavať tieto pravidlá:

 • riad podrobte riadu tepelnému spracovaniu;
 • jesť jedlo v teplej forme;
 • je potrebné opatrne žuť;
 • dodržiavať zásadu frakčnej výživy - malé porcie 6-krát denne;
 • posledné jedlo 3 hodiny pred spaním.

Odborníkom na výživu sa odporúča zahrnúť do jedla dusené jedlá varením a dusením. Menu by malo obsahovať:

 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku;
 • ľahké bujóny;
 • celá kaša v parenej forme;
 • varené vajcia;
 • tvaroh;
 • sušienky;
 • parné kotlety;
 • chudé mäso, ryby;
 • morský kel;
 • slivky
 • zeleninové šaláty;
 • repa.

Pri žalúdočnej prietrži je potrebné prestať používať akékoľvek nápoje počas jedenia. Je potrebné vylúčiť jedlá pripravené pomocou fajčenia, vyprážania. zakázaný:

 • marinády;
 • kyslé jedlo;
 • sladkosti;
 • koreniny;
 • čerstvý chlieb;
 • mlieko;
 • mastné mäso, ryby;
 • hrozno;
 • strukoviny;
 • kapusta;
 • huby;
 • alkoholické nápoje;
 • čokoláda;
 • sóda;
 • kakaa;
 • korenené jedlá;
 • omáčky.

Chirurgický zákrok

Vo výnimočných prípadoch sa používa chirurgická kýla. Vyžaduje sa označenie intervencie. Dôvod operácie je:

 • veľký výčnelok žalúdka;
 • zanedbaný stav nebezpečný pre zdravie;
 • prítomnosť komplikácií;
 • krvácanie v pažeráku;
 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • podozrenie na malignitu;
 • zúženie pažeráka;
 • nedostatok pozitívnej dynamiky konzervatívnej liečby;
 • dysplázia sliznice pažeráka, žalúdok.

Nedostatočná liečba, pokročilá prietrž vedie k závažným komplikáciám. Pacient má stav, ktorý je zdraviu nebezpečný. Nevylučuje sa vývoj takýchto dôsledkov:

 • perforácia pažeráka, žalúdka;
 • rakovinový nádor;
 • vzhľad krvácania;
 • anémia;
 • zúženie pažeráka vytvorením jaziev;
 • zníženie dĺžky žalúdka;
 • výskyt nekrózy tkanív;
 • výskyt erózie, vredy na slizniciach pažeráka, žalúdok.

Populárnou metódou chirurgickej liečby je excízia prietrže pri Nissene. Operácia sa vykonáva laparoskopicky, a ak existujú kontraindikácie - klasický otvorený prístup. Počas zásahu:

 • chirurg obalí spodnú časť žalúdka okolo pažeráka;
 • vytvára manžetu, aby sa zabránilo vrhnutiu žalúdočného obsahu do pažeráka;
 • dôjde k obnoveniu správnej polohy dolného zvierača pažeráka;
 • rozvoj gastroezofágového refluxu je zastavený;
 • orgány začínajú normálne fungovať.

Ľudové lieky

Recepty založené na použití prírodných prísad - bylín, liečivých rastlín - sú súčasťou komplexnej liečby žalúdka prietrže. Ľudové lieky sa nemajú používať samostatne bez súhlasu lekára. Nenahrádzajú hlavnú terapiu, ale pomáhajú vyrovnať sa s príznakmi patológie. Liečitelia odporúčajú používať ľad:

 • na odstránenie nevoľnosti musíte prehltnúť malé kúsky;
 • na odstránenie bolesti sa na miesto porušenia predpisov aplikuje ľadový obklad.

Na zlepšenie stavu slizníc žalúdka sa odporúča jesť ovsené vločky. Vo forme obkladu sa aplikuje za horúca na oblasť vyčnievajúcej prietrže v noci na zmiernenie bolesti. Na odstránenie pálenia záhy sa odporúča vypiť infúziu liečivých bylín 100 ml 5-krát denne. Na jej prípravu sa 2 polievkové lyžice suchej zmesi nalejú tromi pohármi vody, privedú do varu, uchovávajú sa vo vodnom kúpeli štvrtinu hodiny, ochladia sa a prefiltrujú. Zbierka obsahuje rovnaké časti:

 • ľanové semená;
 • podbeľ;
 • Peppermint;
 • marshmallow root.

Infúzia angreštových listov pripravených v termoske pomáha vyrovnať sa s príznakmi prietrže. Lyžica sušenej suroviny sa naleje do dvoch pohárov vriacej vody a trvá 7 hodín. Užívajte trikrát denne pol pohára. Pri nadúvaní je užitočné pripraviť odvar zo zmesi ovocia, listov, semien. Pohár vriacej vody bude vyžadovať lyžicu kompozície. Všetko vrie, trvá to hodinu, filtruje sa. Pred každým jedlom sa užije 100 ml. Poplatok zahŕňa rovnaké pomery:

 • semená anízu, ľanu;
 • feniklové ovocie;
 • listy mäty piepornej.

prevencia

Aby sa vylúčil vývoj nebezpečnej patológie, je potrebné viesť správny životný štýl. Aby sa zabránilo vzniku žalúdočnej prietrže, je dôležité vykonávať preventívne opatrenia. Požadovaný:

 • obmedziť tvrdú fyzickú prácu;
 • vylúčiť nadmerné zaťaženie športom;
 • vyhnúť sa prejedaniu, najmä v noci;
 • chodiť viac v prírode;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • na zlepšenie krvného obehu pri športe;
 • udržiavať normálnu hmotnosť.

Aby sa vylúčil relaps po liečbe kýly, je potrebné zorganizovať kompletnú stravu, ktorá zabráni zápche, nadúvaniu, zlému tráveniu. Vyžadujú sa preventívne opatrenia:

 • vylúčenie zo stravy vyprážaných údených potravín;
 • odmietnutie zlých návykov - fajčenie, alkohol;
 • posilnenie brušných svalov;
 • podpora normálnej hmotnosti;
 • chudnutie s obezitou;
 • predchádzanie poraneniam brucha;
 • správne držanie tela.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dokonca aj prvé príznaky slabinovej prietrže u mužov hovoria, že choroba sa musí naliehavo liečiť konzervatívnou liečbou alebo chirurgickým zákrokom, inak to môže mať vážne následky.
V modernom svete existuje veľké množstvo chorôb, proti ktorým je potrebné bojovať v najskorších fázach. Napriek tomu, že svetová medicína nestojí, nie všetky lieky majú drogy.
Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu.