loader

Hlavná

Späť

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Čo je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice (Schmorlova uzlina), prvýkrát opísal nemecký lekár Christian Schmorl v roku 1927. Samotná choroba nie je nebezpečná, ale niekedy prietrže tohto typu spôsobujú, že medzistavcové platničky padajú do stavcov a zhoršujú ich funkčnosť..

Kýly malé Schmorlovej, ktoré sa tvoria v bedrovej oblasti, sa zvyčajne neobťažujú a nevyžadujú chirurgické ošetrenie. Ak sa však zistí veľká prietrž, je vhodné zdržať sa významnej fyzickej námahy, aby sa znížilo riziko zlomenia pri kompresii. Maximálne zaťaženie sa aplikuje na stavce v lumbosakrálnej oblasti, takže Schmorlova hernia s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí zlomeninu..

príčiny

Schmorlova kýla je vo väčšine prípadov dedičná. V tomto prípade sa v bedrovej oblasti vytvorí viac Schmorlových uzlov. Existujú však aj iné dôvody na vytvorenie Schmorlovej kýly:

 • Osteoporóza, ktorá vedie k zlej výžive medzistavcových platničiek;
 • Skolióza, sklon, kyfóza;
 • Rôzne poranenia chrbtice (modriny, zlomeniny, pády);
 • Zmeny v kostnom tkanive;
 • Nadváha, ktorá prispieva k zvýšeniu zaťaženia chrbtice, najmä dolnej časti chrbta;
 • Veľká fyzická námaha;
 • Pasívny životný štýl.

Najčastejšie sa zistí Schmorlova kýla:

 • U detí a dospievajúcich;
 • U starších ľudí;
 • Športovci, ktorých triedy sú sprevádzané trvalými zraneniami chrbta.

Pretože ochorenie v podstate nemá žiadne príznaky a nespôsobuje nepohodlie, je zistené náhodne. Kýla je zvyčajne diagnostikovaná počas magnetickej rezonancie alebo počítačového vyšetrenia. Niekedy sú pacienti znepokojení nepríjemnými pocitmi v dolnej časti chrbta, krížovou kosťou, znecitlivením prstov na nohách, slabosťou v chrbte..

Liečebné metódy

Aká liečba je potrebná, ak je diagnostikovaná Schmorlova kýla bedrovej chrbtice, ortoped rozhodne individuálne. Zohľadňuje sa to:

 • Množstvo a veľkosti;
 • Lokalizačná oblasť;
 • Stav kostí;
 • životný štýl.

Pri Schmorlovej kýle lumbálnej chrbtice sa obvykle liečba uskutočňuje konzervatívne a iba v prípade závažných komplikácií sa musí uchýliť k chirurgickému zákroku. Medzi najúčinnejšie patria:

 • Rôzne druhy masáží;
 • rehabilitácia;
 • Manuálna terapia;
 • Fyzioterapeutické postupy.

V prípade kýly Schmrol nie je užívanie drog potrebné. Ak sa však vyskytne bolesť, lekár vám môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Na zmiernenie bolesti je možné použiť aj otepľovacie masti a náplasti..

masáž

Na zlepšenie metabolických procesov v tkanivách sa posilňuje kostrový sval pohybového aparátu, pri liečbe Schmorlovej kýly v bedrovej chrbtici sa často používa wellness masáž. Pomocou masáže je možné eliminovať zárezy a zvýšiť prietok krvi v bedrovej oblasti. Môže sa použiť ako hlavné ošetrenie alebo ako doplnok k iným metódam. V prípade kýly Schmorl sa používa pri masáži hernia bedrovej chrbtice relaxačná masážna technika s hnetením. Hlavnou vecou, ​​ktorú si treba zapamätať, je, že postupy môže vykonávať iba špecialista.

fyzioterapia

Terapeutický cvičebný komplex (LFK) je považovaný za jeden z najúčinnejších spôsobov prevencie a liečby Schmorlových uzlov. Terapeutické cvičenia zmierňujú napätie v bedrovej chrbtici, posilňujú svaly chrbta, vďaka čomu sa znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Komplex by mal pozostávať z hladkých pokojných cvičení, ktoré vylučujú náhle pohyby a skoky. Preto budú najvhodnejšie jogy, pilates, orientálna gymnastika.

Musíte začať s liečbou svetlom cvičenia, postupne zvyšovať intenzitu a zložitosť. Počas hodín musíte pozorne načúvať týmto pocitom. Ak pociťujete bolesť alebo nadmerné svalové napätie v bedrovej oblasti, prestaňte vykonávať svoju činnosť. V ideálnom prípade by ošetrujúci lekár mal zvoliť individuálny komplex pre každého pacienta. Ale zvyčajne pre triedy sa odporúča tá základná, ktorá pozostáva z cvičení zameraných na napínanie chrbtových svalov a ich posilňovanie. Ako hlavné cvičenie je možné odporučiť päť základných cvičení. Spustite to takmer každý. Komplex je vhodný na nezávislé štúdium.

 1. Počiatočná poloha leží na bruchu, ramená sú predĺžené pozdĺž hlavy, nohy sú rovné. Pravá ruka a ľavá noha sú odtrhnuté z podlahy, zadné svaly sú pri výkone napäté. Noha a rameno by mali byť rovnobežné s podlahou. Pozíciu zablokujte na šesť sekúnd. Asi šesť, návrat do východiskovej polohy. Oddýchnite si na pár sekúnd. Ďalej zopakujte cvičenie s druhou rukou a nohou. K dispozícii sú 3 prístupy..
 2. Východisková pozícia je rovnaká ako v prvom cvičení. Iba v tomto prípade stúpajú nohy aj ruky súčasne. Vytiahnite ich rovnobežne s podlahou a vydržte v tejto polohe po dobu 5 sekúnd. Potom odpočívajte 3 sekundy v počiatočnej polohe. Opakujte trikrát.
 3. V počiatočnej polohe, ležiace na bruchu, sapnite ruky v zámku na zadnej časti hlavy. Dotiahnite chrbát a odtrhnite hornú časť tela, zatiaľ čo vaše nohy sú pritlačené k podlahe. Zostaňte chvíľu v tejto pozícii. Prvýkrát postačia 2 - 3 sekundy, postupne by sa mali držať 6 - 8 sekúnd. Počet prístupov tri.
 4. Na cvičenie musíte kľačať a ruky ležať na podlahe. Potom striedavo zdvihnite nohy, prst sa pozerá dolu. Cvičte pomaly, každú nohu fixujte na dve sekundy vo zdvihnutej polohe. Prvýkrát bude stačiť urobiť tri opakovania, v budúcnosti sa odporúča urobiť 9-krát pre každú etapu.
 5. Ľahnite si na chrbát s rukami natiahnutými pozdĺž tela, toto bude východisková poloha. Potom zdvihnite nohy kolmo na podlahu. Pokúste sa opraviť túto pozíciu na 8 sekúnd. Vráťte sa na úvod, relaxujte a opakujte to ešte dvakrát. Ako ľahký variant môžete zdvihnuté nohy ohnúť na kolenách. Hlavná vec je zabezpečiť, aby bedra dobre priliehala k podlahe. V prípade nepríjemných pocitov v dolnej časti chrbta by sa malo cvičenie odložiť.

Pre pacientov so Schmorlovou kýlou sú vhodné vodné aerobik, plávanie. Dobrého účinku je možné dosiahnuť cvičením, striedaním s masážou.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické techniky pomáhajú rovnako účinne bojovať proti Schmorlovej hernii v bedrovej oblasti. To môže byť:

 • Elektrická stimulácia, spodná časť chrbta je vystavená nízkofrekvenčnému prúdu;
 • Ako stimulanty sa používajú magnetická terapia, špeciálne magnetické platne;
 • akupunktúra;
 • Rozťahovanie hardvéru na špeciálnych masážnych stoloch;
 • Liečebné kúpele;
 • Podvodná kapucňa;
 • hydromasážne;
 • Zahrievanie.

Niektoré z týchto postupov sa môžu vykonávať aj doma. Napríklad doma si môžete urobiť ihličnaté a nevyhnutné kúpele, kúrenie. Otepľovacie obklady je možné vyrobiť z tinktúr na alkoholový (0,5 l) púpava (50 g) a gaštan (50 g).

Manuálna terapia

Liečba prietrže pomocou ručnej terapie sa v poslednej dobe stáva čoraz obľúbenejšou. Bolo vyvinutých a použitých mnoho rôznych techník, pomocou ktorých môže odborný manuálny technik liečiť chorobu rukami. Manuálna terapia je veľmi často vynikajúcou alternatívou k tradičnej liečbe. Je však potrebné si uvedomiť, že postupy by mali vykonávať iba špecialisti. Najlepšie je kontaktovať chiropraktikov, ktorí pracujú legálne. Pretože pri nesprávne vykonaných manipuláciách môžete zhoršiť svoj stav alebo zostať zdravotne postihnutí.

Prevencia komplikácií

Ľudia, ktorí majú bedrovú kýlu v bedrovej oblasti, môžu viesť normálny život. Aby sa však minimalizovali komplikácie, mali by:

 • Znížte nadmernú fyzickú námahu;
 • Vyhnite sa vzpieraniu;
 • Pohybujte sa viac;
 • Dodržiavajte zdravú stravu;
 • Pokúste sa schudnúť;
 • Prestať fajčiť;
 • Používajte ortopedický nábytok.

Nezabudnite, že ak sa vyskytne silná bolesť, čo najskôr sa poraďte s lekárom. Vskutku so závažnými komplikáciami, hoci zriedkavo, môže byť potrebný chirurgický zákrok.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej, hrudnej chrbtice: čo to je, ako s tým zaobchádzať

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Schmorlova kýla chrbtice alebo Schmorlova chrupavková uzlina sú rádiologickým konceptom, ktorý prvýkrát opísal nemecký vedec, lekár Christian Schmorl..

Schmorlova kýla chrbtice je potápanie alebo dierovanie chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do hubovitej kosti, do tela dolného alebo horného stavca. Má veľmi často genetickú povahu alebo sa vytvára v ranom detstve v dôsledku rýchleho rastu ľudského tela.

Pri takomto raste dieťaťa sa mäkké tkanivá môžu rýchlo pretiahnuť a kostné tkanivo nemôže reagovať tak rýchlo na rýchly rast a začína sa vo vývoji zaostávať. Výsledkom tohto procesu je vytváranie dutín vo stavcoch (v ich hubovitom tele). Po uplynutí času padajú stavcové koncové platne do týchto dutín.

Kýla Schmorl sa líši od zvyčajnej medzistavcovej prietrže takto:

 • Lokalizácia (umiestnenie).
 • Neurovaskulárne zväzky sa nezúčastňujú patologickej reakcie.
 • Schmorlova kýla nekomprimuje miechy a miechu.
 • Klinické prejavy môžu chýbať alebo veľmi zriedkavé, pretože na tvorbe Schmorlovej kýly sa podieľajú iba stavce a medzistavcové platničky.
 • Takmer vždy sa vyskytuje v detstve a dospievaní.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

 1. Schmorlova kýla v priebehu času prispieva k rednutiu stavcov, spôsobuje ich náchylnosť na fyzickú námahu a otrasy, v dôsledku čoho sa môže vyskytnúť kompresná fraktúra (veľmi závažná patológia)..
 2. Zapojenie do patologického procesu medzistavcových platničiek, jeho dierovanie alebo potopenie do prietrže, výrazne zhoršuje funkciu chrbtice, ktorá môže spôsobiť postihnutie.
 3. Schmorlova kýla tiež zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov, čo je jednou z príčin skorej artrózy týchto kĺbov..
 4. Schmorlova kýla nájdená na röntgenovom snímaní môže byť predzvesťou tvorby ďalšej medzistavcovej prietrže.

Preto je Schmorlova kýla nebezpečná, t.j. ich komplikácie. Preto, aj keď neexistujú klinické prejavy tejto prietrže, ale existujú náhodne identifikované rádiologické príznaky, musíte okamžite začať s liečbou, aby ste zabránili výskytu komplikácií..

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla má tieto príčiny:

 1. Dedičná predispozícia (jednotlivé štrukturálne vlastnosti stavcových koncových dosiek).
 2. Rýchly rast dieťaťa v skorom alebo dospievajúcom období, sprevádzaný oneskoreným rastom kostí s normálnym rastom chrupavky. Výsledkom je, že sa v stavcoch vytvárajú dutiny a plnia sa chrupavky.
 3. Mikrotrauma chrbtice alebo nadmerná fyzická námaha na ňu (napríklad v športe: potápanie, tanec - tvarovanie, aerobik alebo počas tehotenstva).
 4. Poranenie spôsobené prudkým nárastom hmotnosti alebo pádom zhora nadol.
 5. Deformácia kosti a chrupavky v dôsledku osteoporózy, najmä u starších ľudí.
 6. Zhoršenie prísunu krvi stavcom, v dôsledku ktorého sa stávajú menej trvanlivými a jednoducho vymačkávanými medzistavcovými platničkami (príčiny zhoršenia prísunu krvi do chrbtice sú sklon, kyfóza, Scheuermann-Mauova choroba, sedavý spôsob života, často medzi astronautmi).
 7. Nedostatok kostného vápnika.
 8. Porušenie metabolických procesov na medzistavcovej platničke.

Príznaky Schmorlovej kýly

Klinické príznaky Schmorlovej kýly obvykle nie sú prítomné alebo sú veľmi zriedkavé. Od Schmorlovej kýly:

 • nekomprimuje nervové korene a krvné cievy,
 • nespôsobuje aseptický zápal,
 • nespôsobuje svalové kŕče.

Schmorlova hernia, ako už bolo uvedené, je röntgenovým znamením a pri diagnostických vyšetreniach spojených s inými problémami chrbtice sa náhodou často zisťuje náhodne. Niekedy sa môže vyskytnúť bolesť miestnej (miestnej) povahy. Takáto bolesť sa často objavuje počas cvičenia a počas odpočinku zmizne alebo zmizne. V tomto ohľade sú hlavnými sťažnosťami neschopnosť vykonávať športové aktivity v plnom rozsahu.

Palpácia (s palpáciou) v oblasti postihnutého stavca môže spôsobiť miernu bolesť a môže sa určiť svalový spazmus. Neurologické a vaskulárne zmeny sa nepozorujú.

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice sa zvyčajne neobjavuje. Môže však byť sprevádzaná zvýšenou únavou v bedrovej oblasti, pocitom nepohodlia a zníženou flexibilitou chrbta. Náhodne sa zistí pri diagnostickom röntgenovom vyšetrení chrbtice na iné choroby. Veľmi zriedkavo môže Schmorlova kýla spôsobovať bolesť v bedrovej a dolnej končatine, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom fyzickej námahy alebo je počiatočným príznakom herniovej komplikácie. S progresom patologického procesu môže medzistavcová platnička úplne spadnúť do prietrže, čo by narušilo funkciu bedrových stavcov. Okrem toho je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice slabým miestom, kde sa môže vyskytnúť kompresná zlomenina stavca. To sa stáva:

 • s výrazným bočným zaťažením chrbtice,
 • počas odrazu,
 • v prípade kompresie chrbtice pozdĺž osi.

Z tohto dôvodu si identifikovaná Schmorlova prietrž vyžaduje včasnú liečbu. Schmorlova kýla sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni bedrovej chrbtice. V tejto časti je päť stavcov, pretože sú najväčšie bedrová oblasť má veľké zaťaženie. V závislosti od umiestnenia kýly sa urobí röntgenová „diagnóza“ Schmorlovej kýly L1, L2, L3, L4 alebo L5..

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice sa môže tvoriť na akejkoľvek úrovni hrudnej chrbtice a je menej obvyklá vo vzťahu k iným typom kýly. Najčastejšie sa vyskytuje na úrovni 8 - 12. Prietrž prietrže je často asymptomatická. pretože je ovplyvnené iba kostné tkanivo, ale nie nervové zakončenie. A neprítomnosť bolesti sprevádzaná predčasnou diagnózou kýly. Ako Schmorlova hernia rastie, môže sa vyskytnúť zvýšená celková únava v hrudnej chrbtici a lokálna únava v hrudnej oblasti chrbta. Zvýšená celková únava je spôsobená poruchou vnútorných orgánov - srdca a pľúc (môže sa vyskytnúť dýchavičnosť, rýchly pulz). V priebehu času sa vyskytujú bolesti chrbta, najmä pri fyzickej námahe, ktorá v pokoji klesá a môže sa vzdať.

Schmorlova kýla krčnej chrbtice

Schmorlova kýla krčnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje kvôli mäkkosti samotných krčných stavcov. V počiatočnej fáze as malými rozmermi je priebeh kýly Schmorlovej v krčnej oblasti asymptomatický. S priebehom tohto procesu sa prejavuje slabosť, zvýšená únava a bolesť v krku, najmä počas cvičenia. Progresia kýly krčnej chrbtice (jej zväčšenie alebo komplikácia) môže byť sprevádzaná narušením mozgového obehu, ktorý sa klinicky prejavuje bolesťami hlavy, ospalosťou, celkovou slabosťou a zvýšenou únavou..

Viac hernias Schmorl

Viaceré kýly Schmorlu ovplyvňujú významný segment miechy, v dôsledku čoho sú ich hlavné prejavy:

 • chronická bolesť, ktorá sa zvyšuje vo zvislej polohe (keď osoba stojí alebo sedí) a klesá v polohe na bruchu.
 • Vizuálne je u týchto ľudí sklon chrbtice smerom dopredu zreteľne zvýšený a prirodzené ohyby chrbtice - hrudník a bedra sa vyhladzujú, čím sa vytvára veľmi priama forma..
 • Zaznamenaný sklon a zhoršené držanie tela.
 • Zaznamenáva sa aj zvýšená únavnosť chrbta a výsledkom je zníženie pracovnej kapacity.

Hernie viacerých Schmorlovcov môžu mať tiež asymptomatický priebeh, najmä v prípadoch, keď je postihnutá stredná časť stavcov. Takéto kýly sa spravidla zisťujú náhodne v ranom detstve a dospievaní a často môžu samy zmiznúť. Príčinou takýchto hernií je genetická predispozícia (najčastejšie) a pravdepodobne nedostatok vápnika.

Ak sa na prednej strane stavcov nachádza viac kýly Schmorl, potom existuje vysoké riziko medzistavcovej prietrže a kompresného lomu. Také deformácie na prednej strane stavcov sa často vyskytujú v bedrovej oblasti a môžu byť sprevádzané strednými kýlami v susednom chrbtovom stĺpci. Takáto patológia vyžaduje povinný odborný dohľad a včasnú terapiu..

Medziobratlová hernia Schmorl

Schmorlova medziobratlová hernia môže byť jednoduchá a mnohonásobná. Jediná medziobratlová hernia Schmorl sa zvyčajne neprejavuje klinickými príznakmi. Ak je však v chrbtici súčasne niekoľko hernií (najmä v jednom z jej oddelení), vedie to k narušeniu jej pohyblivosti a zakrivenia. Jednotlivé Schmorlove medzistavcové kýly sa zvyčajne tvoria v dospelosti a starších ľuďoch a sú lokalizované hlavne v lumbosakrálnej oblasti. Hernie viacerých Schmorlov sa vyskytujú u mladých a častejšie v hrudnej chrbtici. Schmorlova medziobratlová hernia sa pri rádiografii náhodne deteguje na inú chorobu.

Stredná kýla Schmorl

 • Centrálna kýla Schmorl má priaznivejší priebeh a najčastejšie sa vyskytuje. Priebeh tejto hernie je zvyčajne asymptomatický a určuje sa pomocou röntgenovej alebo tomografickej vyšetrovacej metódy. V prípadoch, keď je stredná hernia Schmorl veľká, objavujú sa klinické príznaky charakteristické pre osteochondrózu chrbtice:
 • bolesť vznikajúca pri chôdzi, dlhšom státí alebo pri ohýbaní;
 • pocit únavy v chrbte;
 • je možná bolesť v lumbálnej oblasti vyžarujúca do dolných končatín;
 • zmena (obmedzenie) pohyblivosti chrbtice v postihnutej oblasti.

V prípade náhodného odhalenia centrálnej kýly Schmorl je lepšie sa obrátiť na odborníka, aby sa začalo včasné predchádzanie možným komplikáciám..

Schmorlova kýla a tehotenstvo

Schmorlova kýla a tehotenstvo sú kompatibilné. Najmä ak sa prietrž nevyskytla pred tehotenstvom. Ale v každom prípade, ak je Schmorlova hernia zistená počas tehotenstva, je potrebné, aby bola pod osobitným dohľadom lekára (ortopédka, neurológka, gynekológa pôrodníka) a veľmi sa o seba starala. pretože počas tehotenstva sa výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice. Počas tehotenstva môže byť potrebné nosiť opasok, korzet alebo obväz, ako aj ísť do bazéna. Všetky tieto opatrenia budú veľmi užitočné pre tehotnú ženu aj pre nenarodené dieťa. Ak je Schmorlova kýla zistená pred tehotenstvom, odporúča sa, aby ste si ju pred plánovaním najprv posilnili.

Dôsledky Schmorlovej kýly

Dôsledky kýly Schmorlovej môžu byť rôzne. Môže existovať dlhý čas a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť, nemôže napredovať a nesmie byť komplikovaný. V prípade jej zvýšenia, napredovania procesu, však vyplynú tieto dôsledky:

 • vznik medzistavcovej prietrže, závažnejšieho ochorenia, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu s možným chirurgickým zákrokom. Pretože neurovaskulárne zväzky a dokonca miecha sú už zapojené do patologického procesu.
 • Existuje tendencia ku kompresným zlomeninám chrbtice, ktoré sa môžu vyskytnúť pri fyzickej námahe (najmä u ľudí, ktorí sa zaoberajú športom)..
 • Zvyšujúce sa zaťaženie medzistavcových kĺbov vyvoláva vznik skorej artrózy týchto kĺbov.
 • Prerušené držanie tela, flexibilita a pohyblivosť chrbtice.
 • Vyvíja sa výrazné zakrivenie chrbtice - ak je postihnutá hrudná oblasť, vyskytuje sa kyfóza a ak je postihnutá bedrová chrbtica, lordóza.

Takéto následky nielen narušujú pohyb pri chôdzi, spôsobujú bolesť a nepohodlie, ale tiež znemožňujú športovanie a dokonca môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Vzhľadom na možné dôsledky kýly Schmorla je potrebné prijať potrebné opatrenia, aby sa včas zabránilo jej progresii..

Diagnóza Schmorlovej kýly

Diagnóza Schmorlovej kýly je založená na:

 • sťažnosti - prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti, jej lokalizácia, závislosť bolesti od účinkov fyzickej námahy, či bolesť v polohe na chrbte klesá.
 • Prípadové anamnézy - má rodina v rodine Schmorlovu prietrž, boli predtým zaznamenané poranenia miechy atď..
 • Vizuálne vyšetrenie a palpácia pozdĺž chrbtice - je akékoľvek zakrivenie alebo opuch mäkkých tkanív.
 • Ďalšie vyšetrovacie metódy - rádiografia (hlavná metóda v diagnostike), počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia.

V prípade potreby konzultácie s lekármi týchto špecialít - ortopéd, neurológ, vertebroológ.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie Schmorlovej kýly chrbtice

Identifikácia uzuratívnych defektov chrbtice je príležitosťou na začatie liečby Schmorlovej kýly. Ak neexistujú klinické príznaky, liečba bude zameraná na prevenciu progresie patologického procesu.

Terapia na Schmorlovu prietrž (uzuratívne defekty) sa vykonáva pri zohľadnení mnohých faktorov: pohlavie, vek, charakteristika pracovnej činnosti, závažnosť procesu, sprievodné choroby. Pri liečbe kýly je okrem toho potrebné zohľadniť jej príčinu.

Ciele liečby hernie Schmorl sú:

 1. V prítomnosti bolesti - jej eliminácia.
 2. Je potrebné zlepšiť metabolické procesy v kostnom tkanive.
 3. Zlepšite cirkuláciu chrbtových svalov.
 4. Normalizujte a obnovte flexibilitu chrbtice.
 5. Znížte alebo odstráňte svalové kŕče (uvoľnenie svalov).
 6. Predchádzajte komplikáciám.

Terapia chrbtice Schmorlovho kýla je hlavne konzervatívna, zameraná na posilnenie kostry pohybového aparátu a spočíva v nasledujúcom.

 • Vyvážená a racionálna výživa - kyslé mliečne výrobky (tvaroh, syr, kefír, mlieko), ryby, kaviár, sójové výrobky (mlieko, tofu), bielkovinové výrobky - „obľúbené jedlo“ chrbtice. Je potrebné znížiť príjem soli, pretože ukladá sa na kosti a kĺby.
 • Ovládajte svoju váhu, ako je to ďalšie zaťaženie chrbtice.
 • V prípade bolesti sú predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky (dicloberl, nimesil, movalis)..
 • Niekedy sa používajú lieky na posilnenie kostnej kostry - vápnikové prípravky - kalcitonín (Alostine, myokalcin), môže sa užívať vitamín D, rybí olej (v kapsulách). Nemalo by sa zabúdať na to, že užívanie látok na posilnenie kostry môže mať nepriaznivý vplyv na vylučovací systém (obličky) a väzivový aparát, preto by ste sa pred použitím mali poradiť so svojím lekárom..
 • Nezahŕňajú jazdu na motorke, potápanie, ťažké zdvíhanie.
 • Terapeutická gymnastika je pomerne účinná metóda, ktorou sa posilňujú chrbtové svaly a zlepšuje sa flexibilita chrbtice..
 • Plávanie je tiež vynikajúcou metódou na posilnenie svalov chrbta a chrbtice..
 • Liečebná masáž - zmierňuje únavu a bolesť chrbta, znižuje kŕče svalov, normalizuje krvný obeh a posilňuje svaly chrbta.
 • Manuálna terapia - zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti chrbtice a rozširuje medzistavcový priestor.
 • akupunktúra.
 • Trakcia chrbtice (trakcia) - zlepšuje krvný obeh a zvyšuje medzistavcový priechod.
 • Hirudoterapia - aplikácia lekárskych pijavíc do postihnutej oblasti, ktoré uvoľňujú účinné látky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh a metabolické procesy.
 • Apitherapie - ošetrenie včelími produktmi (pôsobenie včelích žihadiel).

Liečba Schmorlovej kýly pomocou ľudových metód sa veľmi nelíši od oficiálnej medicíny, ktorá využíva aj gymnastiku a masáže. Aplikujte alkoholové tinktúry z liečivých rastlín - púpava, gaštanové kvety alebo zmes chrenu so surovými zemiakmi.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia pre Schmorlovu prietrž nie je zobrazená. Ak sa zistí, vykonáva sa konzervatívna terapia s komplexom fyzioterapeutických opatrení. Operácia môže byť indikovaná v prípade komplikácií prietrže, keď sa vytvorila medziobratlová kýla alebo došlo k fraktúre, v dôsledku čoho sa stav osoby výrazne zhoršil a konzervatívna terapia neprináša výsledky (svalová slabosť, bolesť chrbta, poruchy vnútorných orgánov atď. Rýchlo sa zvyšuje)..

fyzioterapia

Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu alebo fyzioterapiu - koncept používania rôznych metód fyzických cvičení - beh, chôdza, plávanie, gymnastika atď. Metóda fyzioterapeutických cvičení sa používa na prevenciu, liečbu Schmorlovej kýly, v rehabilitačnom období a na udržiavaciu terapiu. Fyzioterapeutické cvičenia sú indikované v každom veku. Triedy fyzickej terapie:

 • zlepšujú metabolické procesy v tele,
 • zvyšuje imunitu a odolnosť tela voči rôznym infekciám,
 • zlepšujú krvný obeh a trofizmus telesných tkanív,
 • posilniť pohybový aparát,
 • pozitívne ovplyvňujú psychoemotačný stav.

Zaťaženie počas fyzioterapeutických cvičení by malo zodpovedať schopnostiam tela a je vybrané pre každú jednotlivo.

cvičenie

Cvičenia prietrže kýly Schmorl sa vykonávajú v kombinácii s naťahovaním a masážou.

 1. Ťahanie - posilňuje svaly rúk, chrbta a hrude.
 2. Lavica tlačí z polohy na bruchu, bez ohýbania chrbta.
 3. Mahi ruky s činkami nabok. Východisková poloha - musíte si sadnúť a sklopiť ruky. Ruky s činkami sa potom musia jemne zdvihnúť nad plecia, držať niekoľko sekúnd a nižšie.
 4. Cvičenie abs, zadné svaly a zadok.
 5. Kríže - cvičenia na posilnenie svalu lichobežníka (chrbát krku a horná časť chrbta) - zdvíhanie a spúšťanie ramien záťažou. Môže sa vykonávať pri ležaní, státí alebo sedení.
 6. Hyperextension - nadmerné rozšírenie, nadmerné rozšírenie. Posilňuje chrbtové svaly, glute a flexory stehien. Toto cvičenie sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú slabé chrbát. Pre jeho implementáciu je potrebné ležať na bruchu v simulátore, podpätky by mali byť pod špeciálnym valčekom. Potom sa trup zdvihne a zoberie - desaťkrát, dva až tri prístupy.

gymnastika

Terapeutická gymnastika so Schmorlovou kýlou je jednou z hlavných metód fyzioterapeutického cvičenia. Terapeutické cvičenia sa predpisujú a vykonávajú pod prísnym dohľadom lekára. Opravné sú rôzne terapeutické cvičenia. S jeho pomocou sa posilňuje svalová sústava (najmä chrbát), väzivový aparát, kĺby (vrátane medzistavcových), zvyšuje sa flexibilita chrbtice, v dôsledku čoho sa eliminujú poruchy pohybového aparátu (ako je narušené držanie tela, zakrivená chrbtica atď.). Terapeutická gymnastika so Schmorlovou kýlou sa zvyčajne predpisuje v kombinácii s dýchacími cvičeniami.

masáž

Masáž Schmorlovou prietržou je veľmi účinná a účinná metóda jej liečby. Je dôležité, aby terapeutickú masáž vykonával kompetentný odborník, napr manipulácia by mala byť jemná, mäkká a čo je najdôležitejšie, nemala patológiu zhoršovať. Akupresúra sa osvedčila veľmi dobre. Vďaka masáži:

 • zlepšuje sa krvný obeh,
 • posilňujú chrbtové svaly,
 • zmierňuje únavu a napätie zadných svalov,
 • bolesť v chrbte je znížená a eliminovaná,
 • svalový trofizmus sa zlepšuje.

Masáž Schmorlovou kýlou sa uskutočňuje v kombinácii s inými metódami jej liečby.

Profylaxia hernie Schmorl

Prevencia Schmorlovej prietrže je nešpecifická a pozostáva z nasledujúcich opatrení.

 1. Vedieť aktívny životný štýl vo všetkých obdobiach života - robiť gymnastiku, plávanie, jogging, chôdzu.
 2. Vykonajte fyzioterapeutické procedúry - rôzne druhy relaxačných masáží.
 3. Ľudia so zdravotným postihnutím - dlhá práca vo zvislej polohe, profesionálne športy (potápanie, korčuliari atď.) By mali starostlivo monitorovať zdravie chrbta a pri najmenšej bolesti a nepohodlí v chrbtici vyhľadať pomoc odborníka.
 4. Sledujte svoju váhu, ako s nadváhou je ďalšie zaťaženie chrbtice.
 5. Vedieť zdravý životný štýl - vylúčiť fajčenie a pitie alkoholu, ktoré zhoršuje krvný obeh a v dôsledku toho zhoršuje trofizmus (výživu) tkanív.

Schmorlova hernia

Prognóza kýly Schmorlovej je priaznivá pre zdravie s jej včasnou detekciou a pre profesionálne činnosti je relatívne priaznivá, najmä pre športovcov. Nebezpečenstvo takejto prietrže je jej asymptomaticita, pretože neprítomnosť klinických prejavov prispieva k progresii choroby a výskytu jej komplikácií (kompresné zlomeniny, artróza, medzistavcové prietrže atď.). Ale vykonávanie všetkých potrebných preventívnych opatrení, aktívny životný štýl a pozorný prístup k vášmu zdraviu zabezpečia celkové zdravie a zdravie chrbtice..

Schmorlova kýla a armáda

Schmorlova kýla a armáda sú dvojaké. Na jednej strane, Schmorlova kýla, ktorá má asymptomatický priebeh, nie je kontraindikáciou pre brancu, môžete dokonca vstúpiť a študovať na vojenských vzdelávacích inštitúciách. Na druhej strane, keď sa Schmorlova kýla skomplikovala (čo je zvlášť charakteristické pre mnohopočetné Schernlove kýly) a prejavuje sa porušením senzorických a motorických funkcií, potom takýto branec samozrejme nie je vhodný na vojenskú službu. O otázke vhodnosti brancu so zistenou Schmorlovou kýlou však rozhodne lekárska komisia po jeho ďalšom vyšetrení..

Príznaky, etiológia a liečba Schmorlovej kýly v bedrovej oblasti

Správne predpísaný liečebný režim pacienta rýchlo postaví na nohy, nelieči sa sám

Bedrová chrbtica pozostáva z piatich segmentov, ktoré umožňujú rôzne pohyby (zákruty, sklony). Poškodenie chrbtice v dôsledku prítomnosti rôznych chorôb a súvisiacich faktorov vedie k narušeniu fungovania jej štruktúr. Jednou z týchto patológií je Schmorlova kýla bedrovej chrbtice. Toto ochorenie sa často vytvára u starších jedincov v dôsledku straty sily koncovej platne a starnutia. Toto ochorenie sa však teraz nazýva ochorenie našej doby. Degeneratívne ochorenie sa vyskytuje aj u detí.

Vývoj patológie ovplyvňuje pacientov, ktorých práca je spojená s prepravou ťažkých bremien. Viac ako 50% populácie sa obracia na zdravotnícke zariadenia, čo poukazuje na nepohodlie a stuhnutosť bedrovej chrbtice. Z týchto 50% asi 30% opúšťa nemocnicu s diagnózou Schmorlovej kýly. Aké sú príčiny choroby? Ako odhaliť prietrž v ranom štádiu, aby sa predišlo komplikáciám?

Etiológia vývoja choroby

Schmorlova kýla v bedrovej chrbtici nie je vyčnievaním medzistavcových platničiek, ale vrúbkovaním uzatváracej platne a vláknitého jadra do hubovitej látky segmentu. Najčastejšie sa ochorenie tvorí na úrovni segmentov 14, 15 s1. V závislosti od umiestnenia vrúbkovitosti buničitého jadra sa rozlišuje zadná, predná, stredná a bočná prietrž. K rozvoju tejto choroby prispievajú tieto príčiny:

 1. Poškodený metabolizmus v kosti a chrupavke pacienta.
 2. Najčastejšou príčinou patológie je porušenie postoja. Medzi takéto porušenia patrí kyfóza, skolióza, lordóza.
 3. V dôsledku príjmu nikotínu, alkoholických nápojov, dochádza k zníženiu prietoku krvi do štruktúr chrbtice. Zníženie prietoku krvi vedie k zníženiu sily a hustoty medzistavcových platničiek a stavcov.
 4. Vo veku 45 rokov a viac chodí veľa ľudí do nemocnice so symptómami osteoporózy. Nedostatočná liečba alebo nesprávny prístup k liečbe vedú k rozvoju Schmorlovej kýly.
 5. Neustále traumy chrbtice porušujú štruktúru segmentov, sú premiestnené, prienik buničitého jadra do hubovitej látky stavca.

Dedičstvo hrá dôležitú úlohu nielen pri podobnej farbe očí, rysoch tváre alebo typu vlasov, ale aj pri zmene kostného tkaniva. Schmorlova kýla 11 a ďalšie segmenty bedrovej oblasti sa tvoria v dôsledku genetickej predispozície k chorobe. V 50% prípadov je prietrž zistená u detí, ak je diagnostikovaná u jedného z rodičov.

Klinické prejavy choroby

Schmorlova kýla bedrovej chrbtice takmer vždy pokračuje bez výskytu charakteristických znakov. Je to kvôli nedostatku inervácie medzistavcových platničiek. Je dosť ťažké odhaliť Schmorlovu prietrž v prvej fáze vývoja, pretože neexistujú žiadne príznaky. Toto ochorenie v prvom štádiu tvorby sa deteguje náhodne, pri röntgenovom vyšetrení z úplne iného dôvodu. Takáto príčina môže byť osteochondróza, kyfóza, skolióza, zlomenina chrbtice alebo jej zranenie. Schmorlova kýla v bedrovej chrbtici v neprítomnosti liečby začína postupovať. Výsledkom sú nasledujúce príznaky:

 • rýchla únava;
 • tuhosť driekovej chrbtice a tuhosť;
 • svalové napätie, výskyt svalových kŕčov;
 • znecitlivenie dolných končatín.

Penetrácia buničitého jadra do hubovitej látky stavca neovplyvňuje miechu a miesto, kde nervy opúšťajú miechu. To znamená, že prietrže nie sú žiadne príznaky bolesti. Bolestivosť sa však môže prejaviť nie samotnou prietržou, ale svalovým kŕčom, ktorý sa pri fyzickej námahe stáva silnejším. Bolesť zmizne po tom, čo osoba akceptuje horizontálnu komplikáciu. Svaly sa uvoľňujú, takže bolesť klesá. Bolestivosť v chrbte sa môže vyskytnúť pri dlhšej chôdzi, vzpieraní, dlhšom státí alebo nadmernom prepracovaní. Preto môžeme s istotou povedať, že takéto príznaky sa objavujú v dôsledku reakcie zadných svalov nachádzajúcich sa blízko poškodenej oblasti chrbtice..

Postup diagnostiky

Pred začatím komplexnej liečby musí pacient podstúpiť inštrumentálnu štúdiu a vykonať niektoré testy. Diagnóza ochorenia je nevyhnutná nielen na potvrdenie prítomnosti Schmorlovej kýly, ale tiež na vylúčenie iných degeneratívnych chorôb, ktoré spôsobujú podobné príznaky. Poradie diagnózy:

 1. Najprv ošetrujúci lekár vykoná fyzické vyšetrenie. Lekár vyšetrí poškodenú oblasť palpačnou kontrolou, kde sa objaví bolesť. Potom sa zhromaždí anamnéza a vykonajú sa niektoré cviky, aby lekár mohol vyhodnotiť stupeň poškodenia.
 2. Druhou položkou v diagnostike je inštrumentálne vyšetrenie. Pacient dostane smer na röntgenové vyšetrenie, počítačovú alebo magnetickú tomografiu.
 3. Tretím bodom sú krvné a močové testy.

Na základe výsledkov sa vykoná konečná diagnóza. Ak to lekár pochybuje, je potrebné, aby sa na obrázky pozrel druhý odborník, ktorý má skúsenosti s ochoreniami chrbtice. Diagnózu a liečbu Schmorlovej hernie vykonáva traumatológ, reumatológ, artrolog, terapeut a chirurg. Keď idete do nemocnice, môžete sa dohodnúť na stretnutí s ktorýmkoľvek z týchto lekárov, aby ste zistili príčinu tohto stavu..

Konzervatívne terapie

Ako liečiť Schmorlovu kýlu bedrovej chrbtice? Lumbálna prietrž v oblastiach l1-l2, l3-l4 a ďalších segmentoch dolnej časti chrbta sa zaobchádza rovnako. Prítomnosť uzuratívnych defektov je jasným dôvodom na začatie okamžitej liečby. Ak začnete lieky užívať včas, môžete sa vyhnúť komplikáciám, ako je zlomenina kompresie, tvorba medzistavcových prietrží a zakrivenie chrbtice. Pri Schmorlovej kýle sa liečba začína užívaním drog. Cieľom liečby je znížiť bolesť, obnoviť chrupavku. Správne predpísaný liečebný režim rýchlo vráti pacienta do známeho životného štýlu, výkonu a posilní svalový chrbtový korzet. Lieky predpísané na Schmorlovu prietrž:

 • nesteroidné protizápalové lieky ("Nise", "Diclofenac", "Ibuprofen");
 • chondroprotektory ("Arthra", "Don", "Structum");
 • injekcie glukokortikosteroidov.

Fyzioterapia pomôže liečiť chorobu. Účinnosť liečby bude lepšia, ak súčasne užívate lieky a fyzioterapiu na herniu tejto chrbtice.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Chirurgický zákrok je potrebný, keď konzervatívne metódy liečby (lieky, fyzioterapia, trakcia) nepomohli prekonať chorobu. So Schmorlovou kýlou bedrovej chrbtice sa vykonávajú tieto operácie:

 • laserové odparovanie;
 • laminektomie;
 • postdiskektomického.

Laserové odparovanie je minimálne invazívny chirurgický zákrok, náklady na zákrok sa pohybujú od 15 do 80 tisíc rubľov. Táto operácia sa vykonáva rýchlo, zotavovacie obdobie po operácii trvá 1 mesiac, pacient je v nemocnici až 5 dní. Radikálna liečba je discektómia. Pomocou nej sa medzistavcový disk vyberie a nahradí sa implantátom. Najnovšia technológia umožňuje chirurgický zákrok dostatočne rýchlo pri zachovaní motorických schopností.

Alternatívna terapia choroby

Pri prvých príznakoch choroby je potrebné začať s liečbou, ak nie je možné navštíviť lekára, použite ľudové liečivá. Najlepšie recepty:

 1. Zhromaždite asi 100 kusov škrupiny, kotletky. Do výsledného prášku pridajte 2 šálky medu a šťavu z jedného kilogramu citrónov. Berte liek 1krát denne po dobu 1 lyžice. l Ráno je potrebné používať domáci liek. Tento liek obnoví a posilní chrupavku miechy.
 2. Použite obklady. Tinktúra púpavy a gaštanových kvetov na alkohole pomáha. Tinktúry votrite do boľavého miesta, zabalte sa a zohrejte bedrovú kosť.

Na ošetrenie dolnej časti chrbta zo Schmorlovej kýly je užitočné sa kúpať na základe vetiev a kuželíkov ihiel. Gymnastické cvičenia pomôžu obnoviť mobilitu, zabrániť deštruktívnym procesom. Používanie fyzioterapeutických cvičení sa vykonáva pod dohľadom fyzioterapeuta. Gymnastika sa vykonáva počas remisie. Je povolené vykonávať kliky, zavesiť na vodorovnú lištu. Je užitočné robiť jogu a plávanie. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, posilňuje svaly, dodáva telu silu na vykonávanie domácich úloh.

Aké komplikácie môžu vzniknúť?

V súhrne všetkých liečebných metód je možné vyhnúť sa recidíve ochorenia. Je potrebné nosiť ortopedickú obuv, prestať fajčiť, zbaviť sa nadváhy. Pri chôdzi, práci je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára, pohybovať sa viac a správne rozložiť záťaž na chrbticu. Ak sa tieto liečebné metódy zanedbajú, kyphosis, lordóza, závažné narušenie držania tela, môže sa objaviť včasná artróza..

Môžu sa tiež objaviť medzistavcové prietrže, ktoré sú sprevádzané rozšírením patologického procesu na neurovaskulárne zväzky a miechu. Schmorlova hernia je diagnostikovaná aj počas tehotenstva. V tejto situácii by ste mali brať túto chorobu vážnejšie, častejšie navštevovať bazén a v prípade potreby nosiť obväz alebo korzet.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Ako liečiť Schmorlovu prietrž bedrového kĺbu?

Ak je u osoby diagnostikovaná Schmorlova kýla bedrovej chrbtice, liečba tohto ochorenia by sa mala začať okamžite a môže to trvať dosť dlho. Nie je to spôsobené skutočnosťou, že táto patológia nie je tak nebezpečná ako konvenčná medzistavcová prietrž, plná ochrnutí alebo znížená pohyblivosť končatín. Toto ochorenie je celkom bežné, ale diagnostikované relatívne zriedka, pretože nie je sprevádzané akútnymi a živými príznakmi.

Spravidla je toto ochorenie zistené náhodne počas rutinného vyšetrenia alebo prípravy pacienta na chirurgický zákrok. Pomerne často ľudia viedli mobilný životný štýl po celé desaťročia, pretože netušili, že majú v bedrovej oblasti Schernlovu prietrž. Nezaručuje to však, že choroba je taká neškodná. Pri nepriaznivej kombinácii okolností môže Schmorlova kýla v bedrovej oblasti priniesť ľuďom veľké problémy. Pozrime sa na to, s čím je táto choroba plná a pochopíme možné komplikácie.

Nebezpečenstvo Schmorlovej kýly

Bez ohľadu na predpoklady a príčiny tohto ochorenia je jeho výsledok vždy rovnaký - rast chrupavkového tkaniva a jeho vtláčanie do tela disku. V tomto prípade dochádza k poklesu sily kostného tkaniva, z ktorého sú stavce tvorené.

Podobný jav ohrozuje človeka takým nepríjemnými komplikáciami:

 1. Tlaková zlomenina chrbtice. Môže sa vyskytnúť kvôli silným nárazom a silnému zaťaženiu chrbta. Vyčerpanie stavcov vedie k tomu, že strácajú odpor voči vonkajším vplyvom.
 2. Porušenie štruktúry chrupavkového disku. Patologické zmeny vedú k jeho vynúteniu do prietrže. To môže viesť k kompresii miechy a zdravotnému postihnutiu..
 3. Zvýšené zaťaženie paravertebrálnych kĺbov. V dôsledku toho sa vyvíja artritída a artróza..
 4. Kýla Schmorl vytvorená na spodnej časti chrbta sa môže stať predpokladom výskytu medzistavcovej prietrže, ktorá predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre zdravie ľudí..
 5. Viac hernií spôsobuje stratu pohyblivosti chrbtice. Je tu jej deformácia, zakrivenie. To môže viesť k tomu, že človek stráca schopnosť vykonávať určité činnosti, ktoré potrebuje pri práci..
 6. Zníženie pracovnej kapacity a rýchla únava. Pacient môže byť zbavený možnosti zapojiť sa do cestovného ruchu, zúčastňovať sa športových hier a len tak dlho chodiť na čerstvý vzduch..

Je možné, že Schmorlova kýla je nebezpečná. Preto by ste nemali dúfať v rad šťastných okolností, ale je lepšie začať pohotovostnú liečbu.

Ak budete postupovať podľa odporúčaní odborníkov, prísne dodržiavajte všetky ich pokyny, potom je táto nebezpečná choroba vyliečená celkom reálne. Najprv však musíte určiť jeho prítomnosť a mieru poškodenia chrbtice.

Identifikácia a diagnostika Schmorlovej kýly

K detekcii tejto patológie spravidla dôjde podľa sťažností pacienta veľmi zriedka. Zvýšenie chrupavky nespôsobuje silné bolesti, zápaly alebo kŕče.

Nepriamymi príznakmi môžu byť bolesti chrbta, ktoré sa vyskytujú po dlhom pobyte na nohách alebo po náročnej fyzickej práci. Mnohí ignorujú takéto prejavy choroby a spájajú ich s únavou, vekom alebo modrinami. Toto by sa nemalo robiť - akékoľvek signály, ktoré si telo zaslúži, si zaslúžia najvyššiu pozornosť. Ochorenie je omnoho ľahšie a rýchlejšie liečiteľné v počiatočnej fáze..

Detekcia Schmorlovej prietrže sa uskutočňuje podľa tejto techniky:

 1. Výsluch pacienta ošetrujúcim lekárom. Lekár objasňuje údaje, ako sú dedičnosť, zranenia chrbta v minulosti, povolanie, povaha príznakov a trvanie choroby..
 2. Inšpekcia tela. Vizuálne určené stupňom zakrivenia chrbtice, prítomnosťou opuchov a pečatí. Vykonáva sa palpácia chrbtice, ktorá vám umožní identifikovať aj malé odchýlky v jej stave.
 3. Rentgenografie Táto metóda poskytuje lekárovi obraz patologických procesov, ktoré sa vyskytujú v kostiach a chrupavkách. Na získanie presnejších výsledkov je naplánovaná štúdia na zobrazovacom zariadení s magnetickou rezonanciou.
 4. Konzultácie so špecializovanými odborníkmi. Pred liečením Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice sa musí pacient zbaviť hnisavých a zápalových procesov. Okrem toho je potrebné poznať schopnosti jeho tela vo vzťahu k fyzickej aktivite a znášanlivosti liekov.

Po zhrnutí všetkých získaných údajov je predpísaný priebeh liečby. Je komplexný, vypočítaný niekoľko mesiacov vopred s harmonogramom priebežných skúšok odborníkmi..

Liečba kýly Schmorl

Liečba choroby sa spravidla uskutočňuje konzervatívnymi metódami. Výnimkou sú prípady, keď sa preukáže jasná hrozba pre pacienta z hľadiska obmedzenia mobility. Hlavné úsilie liečby je zamerané na prevenciu progresie patologických procesov. Liečba sa predpisuje s prihliadnutím na faktory, ako je vek a pohlavie pacienta, stupeň patológie, prítomnosť sprievodných chorôb a pracovné charakteristiky..

Pri predpisovaní liečebného postupu pri Schmorlovej kýle majú lekári tieto ciele:

 • eliminácia a zníženie intenzity bolesti;
 • zlepšenie metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • normalizácia a obnovenie flexibility chrbtice;
 • zlepšenie krvného obehu miechových svalov;
 • predchádzanie komplikáciám;
 • zníženie alebo odstránenie svalových kŕčov (uvoľnenie svalov).

Po celú dobu liečby musí pacient kontrolovať svoju hmotnosť, vyhnúť sa prehrievaniu a podchladeniu. Je vhodné opustiť zlé návyky, ktoré poškodzujú telo a spomaľujú metabolické procesy. Okrem toho je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu chrbtice a chrániť ju v maximálnej možnej miere pred nárazmi, otrasmi a tlakom.

Liečba drogami

Táto metóda zahŕňa použitie liekov založených na aktívnych chemických prvkoch a látkach prírodného pôvodu..

Pacientovi sú predpísané lieky tohto typu:

 1. Preparáty pre křupavku. Tieto lieky sú základom pre budovanie kostného tkaniva, ktoré sa riedi pod vplyvom rôznych faktorov, ktoré spôsobili ochorenie. Chondroprotektory posilňujú stavce a robia ich odolnými voči tlaku zväčšenej chrupavky.
 2. Vitamínové prípravky. Pomáhajú zlepšovať metabolizmus kostí a chrupaviek. Vitamíny posilňujú chrbticu a bránia jej ďalšiemu ničeniu a deformácii.
 3. Lieky na báze vápnika. Tieto lieky pomáhajú posilňovať stavce, zabraňujú zakriveniu pod vplyvom susedných tkanív.
 4. Analgetiká. Prijatie týchto liekov je nevyhnutné na zníženie bolesti. To umožní osobe plne vykonávať rekreačné cvičenia počas hodín fyzioterapie.
 5. Ortopedická náplasť. Jedná sa o inovatívne zariadenie so širokým spektrom účinkov na poškodenú oblasť chrbtice. Ortopedická náplasť zmierňuje bolesť a bolesť v bedrovej oblasti. Nosenie náplasti pomáha vrátiť chrbticu do jej prirodzeného stavu..

Lieky sa užívajú vo forme tabliet, mastí, tinktúr a injekcií. Dávky, frekvencia a trvanie ich podávania určuje ošetrujúci lekár. Samoliečba je prísne kontraindikovaná.

fyzioterapia

Triedy fyzickej terapie sú predpísané takmer všetkým pacientom, ktorí majú Schmorlovu prietrž v akejkoľvek forme. Gymnastika je indikovaná v každom veku. Fyzioterapeutické cvičenie je koncept používania rôznych druhov fyzickej aktivity - beh, gymnastika, chôdza a plávanie. Pri absencii bolesti môžu byť povolené športové hry s obmedzeným pracovným zaťažením..

Triedy fyzikálnej terapie môžu dosiahnuť tieto ciele:

 • zvýšená imunita a odolnosť tela voči rôznym infekciám;
 • posilnenie pohybového aparátu;
 • pozitívny vplyv na emocionálny stav pacienta;
 • zlepšenie krvného obehu vo všetkých telesných tkanivách;
 • zrýchlenie metabolických procesov v bedrovej oblasti;
 • vytvára silný svalový korzet na podporu chrbtice na správnom mieste.

Úroveň záťaže počas cvičenia sa vyberá individuálne pre každú osobu a vo vzťahu k schopnostiam tela pacienta.

Pacientom sa prideľujú tieto typy cvičení:

 1. Vis, krútenie a vyťahovanie na brvne. Tieto pohyby prispievajú k uvoľňovaniu obmedzených nervových zakončení, zmierňujú zápal a posilňujú svaly chrbta..
 2. Zdvíhanie činky. Lavičkový lis sa vykonáva s priamym chrbtom, zdvíhaním činky z miesta na sedenie, s rovnými rukami dopredu a do strán..
 3. Otáčanie a trhanie rúk. Tieto pohyby prispievajú k rozvoju flexibility, ktorá významne znižuje riziko zlomenia chrbtice pri vysokom zaťažení.
 4. Posilnenie svalov abs a lichobežníkov. Pohyby sa vykonávajú v naklonenej polohe so zaťažením ramenného pletenca.
 5. Plávanie. Pri rôznych pohyboch vo vode nie je prakticky žiadna záťaž na chrbticu a srdce. Plávanie vám dáva možnosť jemne obnoviť pohyblivosť chrbta, rozvíjať pľúca a budovať svalovú hmotu.

Cvičenie pomáha zastaviť chorobu a eliminovať väčšinu jej príznakov.

Fyzioterapia v liečbe Schmorlovej kýly

Na zastavenie patologických procesov v chrbtici sa používajú rôzne zdravotnícke pomôcky a pomôcky. Komplexný účinok na poškodenú oblasť umožňuje bunkám vrátiť ich prirodzenú štruktúru a tvar, zmierniť kŕče a bolesti.

Na liečbu Schmorlovej kýly sa používajú tieto druhy fyzioterapie:

 • magnetické pole;
 • prúd rôznych frekvencií;
 • laserové ožarovanie;
 • ultrazvuk;
 • elektroforéza;
 • kremenná lampa.

Dobrý liečivý účinok dodáva liečebnú masáž. Počas manuálnej terapie sa medzistavcový priestor rozširuje, zlepšuje sa krvný obeh a posilňujú sa chrbtové svaly..

Ak sa liečba začne včas, je možné vyhnúť sa komplikáciám Schmorlovej kýly..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.
Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice?
Zápalové procesy, ktoré sa aktívne vyvíjajú v ulnárnom procese, sa nazývajú jeden termín „burzitída lakťového kĺbu“. Akékoľvek, dokonca aj najmenšie poškodenie, môže vyvolať vývoj takej choroby, ktorá si vyžaduje dlhodobú liečbu.