loader

Hlavná

Hlava

Čo sú chondroprotektory pre kĺby: zoznam liekov, cena najpopulárnejších liekov

Pri liečení kĺbových zápalových a degeneratívnych-dystrofických patológií sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Väčšina z nich je však určená na odstránenie príznakov - bolesti kĺbov, opuchy, stuhnutosť. Chondroprotektory sa používajú na liečbu chorôb kĺbov s cieľom čiastočnej obnovy poškodenej chrupavky hyalínu, posilnenia aparátu väziva a šľachy..

Ako fungujú chondroprotektory

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri liečení kĺbov sú najviac žiadané lieky s účinnými zložkami v chondroitín sulfáte, glukozamín sulfáte alebo hydrochloride. Chondroprotektory tiež zahŕňajú kyselinu hyalurónovú, ktorá sa nachádza v synoviálnej tekutine, a kolagén, štrukturálnu jednotku väzov a šliach. Glukozamín v ľudskom tele slúži ako prekurzor chondroitínu, a preto sú pre tieto organické zlúčeniny charakteristické podobné terapeutické vlastnosti. Po preniknutí do tela pacienta vykazuje glukozamín a chondroitín nasledujúcu farmakologickú aktivitu:

 • stimulovať syntézu proteoglykánov - hlavných zložiek medzibunkovej látky;
 • urýchliť výrobu kyseliny hyalurónovej s vysokou molekulovou hmotnosťou pomocou synoviocytov;
 • inhibujú aktivitu metaloproteinázových enzýmov, ktoré poškodzujú štruktúry spojivového tkaniva;
 • aktivovať všetky funkcie chondrocytov (hlavných buniek chrupavkového tkaniva);
 • inhibovať predčasnú deštrukciu chondrocytov;
 • inhibujú enzýmy, ktoré stimulujú biosyntézu zápalových mediátorov;
 • zlepšujú mikrocirkuláciu v subchondrálnej kosti a synoviálnych membránach.

Po nahromadení chondroitínu alebo glukozamínu v kĺbovej dutine vykazujú výrazné analgetické a protizápalové účinky. Je to kvôli schopnosti chondroprotektorov inhibovať aktivitu lyzozomálnych enzýmov a superoxidových radikálov, inhibovať produkciu cytokínov, prostaglandínov..

Podrobnosti o výkone

Na štúdium štrukturálne modifikujúceho účinku glukozamínu a chondroitínu sa uskutočnili zdĺhavé dvojito zaslepené, placebom kontrolované štúdie. Testov sa zúčastnili dobrovoľníci s osteoartrózou kolenného kĺbu, ťažká degeneratívno-dystrofická patológia. Hlavným hodnotiacim kritériom terapeutickej účinnosti chondroprotektorov bola zmena veľkosti spoločného priestoru. Pacienti užívali chondroitín v dávke 0,8 g za deň počas dvoch rokov. Výsledkom bolo zistenie stabilizačného účinku chondroprotektorov na veľkosť spoločného priestoru..

Priebeh podávania glukozamínu a (alebo) chondroitínu nielen zabraňuje šíreniu patologických ochorení kĺbov do zdravých tkanív, ale zlepšuje aj pohodu pacientov:

 • znižuje závažnosť bolesti, a to aj zmiernením zápalových procesov;
 • zvyšuje rozsah pohybu v kĺboch;
 • eliminuje opuchy a stláča citlivé nervové zakončenie;
 • zmierňuje chrumky, kliknutia, tresku pri chôdzi, ohýbaní alebo ohýbaní kĺbov.

Rovetta a kol. Zverejnili výsledky štúdií účinku chondroprotektorov pri osteoartritíde kĺbov rúk. Denný príjem chondroitínu počas 2 rokov zabránil vzniku novej erózie.

S chondroprotektormi na lokálne použitie na poškodené kĺby to nie je také jednoduché. Terapeutická účinnosť mastí, gélov, krémov nebola potvrdená žiadnymi testami alebo ich výsledky boli nespoľahlivé. Preto skúsení reumatológovia, neurológovia alebo ortopédovia dávajú pacientom prednosť predpisovaniu iba systémových chondroprotektorov.

Klasifikácia liekov

Chondroprotektory sú klasifikované podľa aktívnych zložiek. Terapeutický účinok liečiv určujú farmakologické vlastnosti hlavných zložiek. Zloženie chondroprotektorov vždy lekár berie do úvahy pri predpisovaní pacientov s konkrétnym ochorením kĺbov. V patológiách závažnosti 1 alebo 2 zvyčajne postačuje jednozložkové liečivo. A s rýchlo progredujúcou artritídou alebo artrózou sú kombinované liečivá s chondroitínom a glukozamínom zahrnuté v terapeutických režimoch.

Skupina chondroprotektorov používaných pri liečbe artikulárnych patológiíNázov liekov
Prípravky s prísadami živočíšneho alebo rastlinného pôvoduAlflutop, Rumalon, Piaskledin
Prostriedky s účinnou látkou chondroitín sulfátChondroxid, chondrolon, mukozát, Structum, chondroitín-Akos
Prípravky s účinnou látkou glukozamín sulfát alebo hydrochloridArthron Flex, Dona
Prostriedky s kombinovaným zloženímTeraflex, Arthra, vzorec C, glukózamín-chondroitínový komplex
Prípravky s mukopolysacharidmiArteparon

Indikácie pre použitie

Chondroprotektory sa používajú pri liečení zápalových patologických kĺbov - reaktívnej, reumatoidnej, dnovej alebo psoriatickej artritídy. Patria do liečebných režimov pacientov s burzitídou, synovitídou, tendonitídou, tendovaginitídou, epicondylitídou, periartritídou ramena a ramena. Použitie chondroprotektorov vám umožňuje zrýchliť obnovu kĺbov po zlomeninách, dislokáciách, prasknutiach väzov, svalov a šliach. Sú predpisované pre oslabených pacientov na zníženie dávok systémových liekov a na zníženie farmakologického zaťaženia tela..

Hlavnou oblasťou použitia chondroprotektorov je však liečba degeneratívnych-dystrofických artikulárnych patológií..

Na artritídu a reumatoidnú artritídu

Pri liečbe artritídy sa ako doplnok používajú chondroprotektory. Hlavná liečba sa vykonáva nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), glukokortikosteroidmi a infekčnými patológiami - antibiotikami. Prípravky s chondroprotektívnymi vlastnosťami sa používajú počas rehabilitačného obdobia na obnovu kĺbových štruktúr, ktoré boli poškodené zápalovým procesom.

Reumatoidná artritída sa vyvíja v dôsledku agresie imunitného systému zameraného na vlastné bunky tela. Lieky s glukozamínom a chondroitínom sa na rozdiel od NSAID dobre kombinujú s imunosupresívami..

S kýlou miechy

Medzistavcová kýla - vyčnievanie medzistavcových platničiek medzi stavcami. Toto je jedna z vážnych komplikácií krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej osteochondrózy. Kýly sa tvoria v patológiách 2-3 závažnosti, ktoré sa vyznačujú ireverzibilným poškodením chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Preto ani dlhodobé používanie chondroprotektorov neregeneruje zničené tkanivo.

Je vhodné používať tieto lieky pri liečbe hernií na zníženie dávok NSAID, glukokortikosteroidov, ktoré majú toxický účinok na kosti, chrupavku, vnútorné orgány..

S cervikálnou osteochondrózou

Dlhodobé používanie chondroprotektorov je veľmi účinné v počiatočných štádiách vývoja osteochondrózy akejkoľvek lokalizácie. V tomto štádiu ochorenia medzistavcové platničky ešte neprešli významnou deštrukciou, takže existuje vysoká pravdepodobnosť ich čiastočnej regenerácie, ako aj zlepšenie stavu väzov, svalových vlákien. Lieky stimulujú posilnenie aparátu väziva-šľachy, bránia deformácii kostných štruktúr, tvorbe osteofytov.

Pri cervikálnej osteochondróze s vysokým stupňom závažnosti je použitie chondroprotektorov na obnovenie chrupavkového tkaniva zbytočné. V tomto prípade sú predpísané iba na spomalenie deštruktívneho degeneratívneho procesu..

S dnou

Dna je reumatická patológia spôsobená ukladaním kryštálov solí kyseliny močovej - urátov - v kĺboch, potom v obličkách. V dôsledku neustáleho podráždenia mäkkých tkanív sa vyvíja zápalový proces a chrupavka a kosti sa postupne ničia. Pacientom s touto patológiou sú často predpisované chondroprotektory. Majú komplexný účinok - zabraňujú poškodeniu spojivových štruktúr tkaniva a pri stálom používaní zastavujú zápal a odstraňujú bolesť.

Odporúča sa používať lieky denne, a nie počas dnavých záchvatov. Tento režim umožňuje znížiť závažnosť príznakov a zabrániť vzniku nových útokov.

S osteoartrózou

V počiatočnej fáze deformácie osteoartrózy sú účinné chondroprotektory s glukozamín hydrochloridom a chondroitín sulfátom. Kombinované lieky, napríklad Teraflex, pomáhajú zastaviť ďalšie ničenie chrupavky a obnovujú jej štruktúru. S osteoartrózou v 3 - 4 rádiologickom štádiu došlo k ireverzibilnému poškodeniu, a preto nie je možná regenerácia tkaniva.

Toto ochorenie ešte nebolo úplne vyliečené. Jeho terapia je zameraná na zastavenie deštrukčných procesov, odstránenie deformácie kĺbov. Systémové chondroprotektory úspešne zvládajú tieto úlohy, ale len s ich dlhodobým (až 2-ročným) nepretržitým používaním.

S artrózou kolenného kĺbu (gonartróza)

Gonartróza je degeneratívno-dystrofická patológia, pri ktorej je ovplyvnená hyalínová chrupavka, ktorá pokrýva kondyly holennej a stehennej kosti. Ak je choroba diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, potom sú do liečebného režimu nevyhnutne zahrnuté chondroprotektory. Liečba sa začína zavedením injekčných roztokov a potom sa výsledok stanoví v priebehu užívania tabliet alebo kapsúl.

V prípade závažnosti gonartrózy 2 sú predpísané chondroprotektory ako profylaxia šírenia deštruktívneho procesu a nižších dávok NSAID, glukokortikosteroidov. Patológia v 3 štádiách nie je prístupná konzervatívnej liečbe - vykonáva sa náhrada kolenného kĺbu.

S koxartrózou

Nazýva sa to deformujúca artróza bedrového kĺbu, ktorá najčastejšie postihuje ľudí po 45 rokoch. Na opravu poškodenej chrupavky koxartrózou sa používajú lieky zo skupiny chondroprotektorov (chondroitín sulfát, glukozamín hydrochlorid, extrakt z teľacej chrupavky). Po niekoľkých týždňoch užívania drog sa pozoruje ich analgetický účinok. Závažnosť ranného opuchu bedrového kĺbu klesá, rozsah pohybu sa zvyšuje.

Pri koxartróze závažnosti 2 a 3 sa používajú chondroprotektory na inhibíciu deštruktívneho degeneratívneho procesu. Ale s rýchlo sa rozvíjajúcou patológiou sa dá predísť čiastočnej alebo úplnej imobilizácii nohy iba nahradením kĺbu endoprotézou..

Aká forma liekov je najúčinnejšia

Chondroprotektory sa vyrábajú vo forme roztokov na intraartikulárne, intramuskulárne podávanie, tabliet, mastí a gélov, práškov na riedenie vo vode. Každá dávková forma má svoje výhody a nevýhody, ktoré musí lekár vziať do úvahy pri zostavovaní terapeutického režimu. Typ patológie, závažnosť jej priebehu, stupeň deštrukcie hyalínovej chrupavky, počet rozvinutých komplikácií je tiež dôležitý.

Výrobcovia mastí, krémov, gélov neposkytli údaje o schopnosti chondroprotektorov preniknúť cez kožu, mäkkých tkanív do kĺbových dutín a akumulovať sa v dostatočnej terapeutickej koncentrácii. Výsledky doterajších klinických pokusov doteraz nepotvrdili regeneračný účinok látok na lokálnu aplikáciu. Preto lekári predpisujú pacientom systémové lieky..

tablety

Užívanie tabliet je najpohodlnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby kĺbových patológií. Chondroprotektory v tejto dávkovej forme sa nelíšia vo výraznej toxicite, veľmi zriedkavo negatívne ovplyvňujú gastrointestinálny trakt. Ale účinné zložky tabliet sú po preniknutí do systémového obehu prenášané krvou v tele a v malom množstve sa dostávajú do poškodeného kĺbu..

injekcie

Obvykle sa praktizuje intramuskulárna injekcia injekčných roztokov. Hlavné zložky prenikajú okamžite do krvného riečišťa a obchádzajú gastrointestinálny trakt. To vám umožní zvýšiť biologickú dostupnosť liekov. Najúčinnejším spôsobom podávania liekov je však intraartikulárny spôsob. Účinné látky okamžite spadajú do oblasti poškodenej chrupavky, majú maximálny terapeutický účinok.

Zoznam účinných liekov

Každý praktický ortopéd, reumatológ, traumatológ, vertebroológ má pri vymenovaní chondroprotektorov svoje vlastné preferencie. Účinnosť liekov bola potvrdená výsledkami röntgenových štúdií, ktoré zlepšili pohodu pacientov. Existujú však výnimky z pravidiel, keď požadovaný drahý chondroprotektor nepomohol a lacný doplnok výživy rýchlo oslabil príznaky zápalovej alebo degeneratívnej-dystrofickej patológie..

Alflutop

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chondroprotektívny účinok lieku je spôsobený vlastnosťami aktívnej zložky - bioaktívneho koncentrátu z malých morských rýb. Jeho zloženie vo vysokej koncentrácii obsahuje aminokyselinové mukopolysacharidy, proteíny, sodík, draslík, vápnik, horčík, železo, meď, zinok. Na regeneráciu chrupavky sa praktizuje 20 intraartikulárnych alebo intramuskulárnych injekcií Alflutopu.

Artradol

Liečivo je dostupné vo forme lyofilizátu, z ktorého je roztok pripravený na intramuskulárne podanie. Celkovo je počas liečby predpísaných 25 až 35 injekcií. Po 2 týždňoch liečby sa prejaví protizápalový a analgetický účinok Artradolu. Pretrváva dva mesiace po ukončení liečby.

Arthro

Kombinovaný produkt s účinnými zložkami glukozamín a chondroitín. Arthra sa často stáva prvou voľbou pri liečbe deformujúcej osteoartritídy. Dostupné vo forme dvojnásobne vypuklých tabliet balených v plastových fľašiach č. 60, č. 90, č. 120. Rozhodujúcim kritériom pre výber chondroprotektorov je často kompatibilita Arthry s glukokortikosteroidmi.

glukosamín

Pod týmto názvom sa v lekárňach predávajú tablety vyrobené v domácich farmaceutických továrňach. Veľmi populárna je aj nemecká bioaktívna prísada Glukozamín-Maximum, ktorá je dostupná vo forme prášku na riedenie vo vode a tabliet na prípravu šumivého nápoja. Na udržanie konštantnej hladiny glukozamínu v kĺboch ​​stačí užívať Glukozamín-Maximum jedenkrát denne.

Liek vyrovnáva endogénny deficit glukozamínu, má protizápalové, analgetické účinky a koriguje metabolizmus chrupavky. Terapeutická línia Don zahrnuje injekčný roztok, tablety, prášky na prípravu nápoja. Prípravky na orálne podávanie sa používajú v priebehu 1-3 mesiacov. Opakovaný kurz - po 2 mesiacoch.

Toadstone

Ropucha je biologicky aktívny doplnok, ktorý odstraňuje bolesť a zastavuje zápalové procesy. Doplnky s chondroprotektorom sa vyrábajú vo forme kapsúl v červenej farbe a gélu v modrej farbe. Okrem glukozamínu obsahuje zloženie vonkajšieho produktu fytoextrakty, ktoré zvyšujú a predlžujú účinok aktívnych zložiek..

Konská sila

Balzamový gél Horsepower - kozmetický nástroj pre starostlivosť o telo. Obsahuje prírodné prísady vrátane vitamínov rozpustných v tukoch, zvláčňujúcich, zvlhčujúcich pokožku, stimulujúcich jej regeneráciu. Obnovenie chrupavkového tkaniva pomocou ešte dlhšieho využívania konských síl však nebude fungovať. V dôsledku éterických olejov majú potravinové doplnky iba slabú analgetickú aktivitu.

Piaskledin

Droga so zložkami rastlinného pôvodu je schopná regulovať metabolické procesy v chrupavke, aby poskytla protizápalové a analgetické účinky. Hlavnými zložkami piascledínu sú avokádo a sójové bôby. Liečivo vykazuje terapeutickú aktivitu po niekoľkých týždňoch liečebnej kúpy, ale malo by sa užívať najmenej šesť mesiacov.

Rumalon

Stimulátor tkanivovej opravy je dostupný ako roztok na orálne podávanie. Kombinovaný prípravok živočíšneho pôvodu obsahuje komplex glykozaminoglykán-peptid, ktorý určuje jeho výrazný terapeutický účinok. Rumalon sa podáva hlboko intramuskulárne počas 5-6 týždňov. Opakovaný priebeh liečby - po konzultácii s lekárom a po vyšetrení.

Structum

Chondroprotektor je dostupný v jednej dávkovej forme - vo forme kapsúl. Jeho aktívnou zložkou je chondroitín sulfát. Počas používania sa bolestivosť Štruktúry znižuje, zlepšuje sa pohyblivosť postihnutých kĺbov. Terapeutický účinok pretrváva niekoľko mesiacov (3-5) po ukončení liečebného cyklu. Ak je to potrebné, Structum sa používa po krátkej prestávke, ktorej trvanie stanoví lekár individuálne.

Teraflex

Účinnými látkami Teraflexu sú chondroitín sulfát a glukozamín hydrochlorid. Odporúčaná dĺžka liečby je od 3 do 6 mesiacov. Teraflex sa často predpisuje pacientom s degeneratívno-dystrofickými patologickými kĺbmi z niekoľkých dôvodov. Po prvé, má výrazný analgetický účinok. Po druhé, liek ide dobre s NSAID a hormónmi..

Chondroitín sulfát

Droga sa vyrába z chrupavky u hovädzieho dobytka a ošípaných fermentáciou. Chondroitín sulfát je vyrábaný domácimi a zahraničnými výrobcami s cieľom obnoviť povrch chrupavky kĺbu, normalizovať produkciu synoviálnej tekutiny. Dlhodobé podávanie liečiva (od 3 mesiacov) zvyšuje pohyblivosť kĺbov, znižuje bolesť, spomaľuje progresiu osteoartritídy, osteochondrózy, artritídy..

Ako zvoliť správny nástroj

Lekári liečiaci ochorenia kĺbov uprednostňujú farmakologické lieky pred výživovými doplnkami. Ak je pacientovi predpísaný bioaktívny doplnok, potom od dôveryhodných výrobcov. Obsahujú iba chondroitín a (alebo) glukozamín, ako aj pomocné látky.

Pri výbere chondroprotektora vo forme tabliet alebo kapsúl by sa človek nemal riadiť počtom aktívnych zložiek. Niektorí výrobcovia pridávajú k zloženiu kolagén alebo kyselinu hyalurónovú, aby prilákali zákazníkov. Tieto organické zlúčeniny majú chondroprotektívnu aktivitu, ale väčšina z nich sa vylučuje z tela bez prenikania do kĺbových dutín..

Všeobecné podmienky používania

Charakteristickým znakom užívania liekov tejto klinickej a farmakologickej skupiny je dlhý terapeutický priebeh. Pri patológiách 1 závažnosti to sú 3 mesiace a s progresívnymi recidivujúcimi chorobami - až 2 roky a viac. Chondroprotektory sa užívajú denne s veľkým množstvom vody. Ak bol liek z nejakého dôvodu vynechaný, potom by ste ho nemali použiť pri nasledujúcom použití.

Pre dospelých

Jednorázové a denné dávky chondroprotektorov, ako aj trvanie liečebného postupu, určuje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na formu priebehu a typ ochorenia. Prednosť sa dáva liekom, ktoré sú dostatočné na užívanie jedenkrát denne. Spravidla obsahujú 750 mg glukozamínu a 500 mg chondroitínu.

Pre rýchlejšiu a úplnejšiu obnovu poškodenej chrupavky lekári odporúčajú kombinovať chondroprotektívne lieky s fyzioterapiou, masážnymi procedúrami, pravidelnou cvičebnou terapiou a gymnastikou..

Použitie liekov s glukozamínom a chondroitínom nezruší použitie liekov na patogenetickú terapiu.

Na tehotenstvo a dojčenie

Chondroprotektory vo forme injekčných roztokov a tabliet sa nepoužívajú počas gravidity. Výrobcovia nevykonali štúdie, ktorých výsledky by mohli potvrdiť neprítomnosť teratogénnych účinkov v prípravkoch. Lieky sa nemôžu používať počas laktácie, pretože nie sú dostupné údaje o penetrácii ich účinných látok do materského mlieka.

Pre deti

Väčšina liekov s chondroprotektívnou aktivitou sa nepoužíva pri liečbe detí mladších ako 15 rokov. V prípade potreby môže lekár predpísať dieťaťu systémový liek. Pri výpočte dávok a trvania terapie počas kurzu sú určujúcimi faktormi hmotnosť, vek dieťaťa, závažnosť choroby..

Vedľajšie účinky

Chondroprotektory sú pacientmi všeobecne dobre tolerované. V niektorých prípadoch sú zaznamenané dyspeptické poruchy - bolesť v epigastrickej oblasti, nadmerná plynatosť, grganie, pálenie záhy, hnačka alebo zápcha. Pacienti sa niekedy sťažujú na bolesti hlavy, ospalosť, nespavosť, závraty, búšenie srdca, opuchy nôh..

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou použitia chondroprotektorov je individuálna intolerancia ich aktívnych a pomocných látok. Lieky nie sú predpísané pacientom so zlyhaním obličiek, závažným ochorením pečene. Nepoužívajú sa počas tehotenstva, laktácie, v detstve. Liečba pacientov s predispozíciou na krvácanie s bronchiálnou astmou, s opatrnosťou.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Zoznam najlepších chondroprotektorov pre osteochondrózu

Moderné chondroprotektory pre osteochondrózu chrbtice sa používajú pomerne často, pretože prispievajú k rýchlej obnove všetkých častí chrbtice..

Príčiny osteochondrózy

Vertebrálny stĺp pozostáva z stavcov, medzi ktorými existuje určitý druh tlmičov nárazov vo forme diskov. Stav chrbtice do značnej miery závisí od ich stavu. Zmeny medzistavcových platničiek spôsobujú veľa problémov, pretože sa prehýbajú, môžu sa posúvať a vyskytovať sa prietrže. V tomto prípade sa vyskytne osteochondróza..

Hlavné príčiny týchto problémov sú:

 • sedavý spôsob života;
 • veľké zaťaženie chrbtice;
 • zlá výživa;
 • predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe;
 • nadváha.

V dôsledku toho sa môžu na diskoch objaviť malé praskliny, pozoruje sa významné zoslabenie chrupavkového tkaniva a jeho následná deformácia. Takéto prejavy vedú k patologickým zmenám vyskytujúcim sa v mieche a starnutiu tkaniva disku. Deštruktívne procesy sa s vekom výrazne zhoršujú..

Čo sú chondroprotektory

V ľudských kĺboch ​​sú bunky, ktoré normálne produkujú chondroitín. Táto látka pomáha saturovať tkanivá medzistavcových platničiek vlhkosťou. Pri narušení procesov nasýtenia medzistavcových platničiek vlhkosťou v tele dochádza k oderom tkaniva, čo má za následok začiatok zápalového procesu a výskyt bolestivých pocitov..

To všetko vyvoláva výskyt osteochondrózy chrbtice. Chondroprotektory, ktoré zahŕňajú:

 • kyselina hyalurónová;
 • glukosamín;
 • chondroitín sulfát.

Chondroprotektory pre osteochondrózu pomáhajú dodatočne vyživovať tkanivá, eliminujú zápalový proces a tiež zastavujú ďalší vývoj ochorenia. Pomocou týchto liekov je možné rýchlo obnoviť stratené látky obsiahnuté v tkanive chrupavky. Tento liek pomáha:

 • eliminovať bolesť;
 • obnoviť spoločnú mobilitu;
 • zmierniť opuchy;
 • tesnenie chrupavky.

V počiatočných štádiách patológie sa tvoria menšie praskliny a erózia. Ak sa včasná terapia nevykonáva, môže sa stav časom zhoršiť, čo vedie k vzniku medzistavcovej prietrže.

Chondroprotektory v počiatočných štádiách ochorenia môžu eliminovať bolesť a zabrániť progresii patológie. Okrem toho sa takéto prostriedky predpisujú počas operácie.

Chondroprotektory na liečenie osteochondrózy

Skutočnosť, že v mieche sa vyskytujú patologické zmeny, potom okamžite pociťuje silné bolestivé pocity. Na liečenie komplexných metód sa široko používajú. Liečebný program pozostáva z niekoľkých postupných udalostí, najmä z:

 • anestézia a odstránenie zápalu;
 • svalová relaxácia;
 • obnova tkaniva chrupavky;
 • fyzioterapia.

Existujú dobré a účinné chondroprotektory na osteochondrózu chrbtice, ktoré pomáhajú rýchlo eliminovať hlavné príznaky patologického procesu. Takéto nástroje pomáhajú zmierňovať príznaky priebehu choroby, zastaviť jej následnú progresiu a čiastočne alebo úplne obnoviť poškodenú chrupavku..

Pacienti sa často pýtajú, či chondroprotektory pomáhajú pri osteochondróze, pretože veľa lekárov takéto lieky neodporúča, pretože ich nie sú dostatočne účinné. Je to tak preto, že aktívne zložky, ktoré tvoria chondroprotektory, majú dostatočne vysokú hustotu a zle prenikajú do tkanív.

Existuje však veľa pozitívnych prehľadov o pacientoch s osteochondrózou, čo naznačuje, že chondroprotektory prispievajú k liečbe mnohých ochorení kĺbov..

Indikácie pre použitie

Lieky by sa mali užívať iba podľa pokynov lekára. Spočiatku vykonáva vyšetrenie, diagnostikuje a určuje mieru zložitosti patológie. Na základe údajov získaných z diagnostiky lekár vyberie lieky. Podobné lieky sa používajú v prípade:

 • poranenia miechy;
 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • zápalový proces.

Okrem toho je príjem chondroprotektorov indikovaný v pooperačnom období, ako aj s nedostatkom vápnika v kostnom tkanive. Tieto lieky sa predpisujú počas remisie, ako aj pri akútnom štádiu osteochondrózy.

kontraindikácie

Chondroprotektory sú v tele veľmi dobre tolerované. V niektorých prípadoch kladú na pečeň vážne zaťaženie, a preto existujú určité kontraindikácie na užívanie týchto liekov, najmä:

 • tehotenstva;
 • dojčenia;
 • priebeh zápalových procesov v žalúdku a črevách.

Okrem toho je kontraindikované používať tento liek v prípade individuálnej intolerancie na jednotlivé zložky lieku.

Terapeutická funkcia

Chondroprotektory pre cervikálnu osteochondrózu sa používajú pomerne často, pretože lieky s chondroitínom veľmi dobre pôsobia na tkanivo chrupavky. Je však potrebné si uvedomiť, že pozitívny účinok do veľkej miery závisí od štádia choroby..

Chondroprotektory, ak sa používajú dlhšiu dobu, môžu úplne alebo čiastočne obnoviť poškodené tkanivo chrupavky. Tieto lieky nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky, s výnimkou prípadu, keď sa neužívajú vo veľkých množstvách. V niektorých prípadoch môžu mať tieto lieky negatívny vplyv na pečeň, črevá a žalúdok..

Na minimalizáciu negatívnych účinkov liekov na organizmus sa oplatí užívať chondroprotektory a protizápalové lieky. Nízka koncentrácia liečiva prináša omnoho viac výsledkov, ak sa kombinuje s fyzioterapiou.

Ako si vybrať chondroprotektory

Pri výbere lieku musíte vedieť, aké sú najlepšie chondroprotektory pre osteochondrózu, aby ste si mohli správne zvoliť priebeh liečby. Výber najvhodnejšieho prostriedku na vykonávanie terapie je prísne individuálny proces, a preto by ste sa nemali samoliečiť. Iba skúsený lekár pomôže určiť najvhodnejší prostriedok nápravy a určí štruktúru jeho podávania. Možno predpísať niekoľko liekov, ktoré sa musia užívať striedavo..

Na určenie najbežnejšie predpisovaných liekov si môžete zobraziť zoznam najpopulárnejších liekov, medzi ktoré patria napríklad:

Chondroitín AKOS je považovaný za najdostupnejší z hľadiska nákladov, pretože náklady na liek sú omnoho nižšie ako v prípade Structum alebo Teraflex. Okrem toho sa liek Chondrolon považuje za ekonomický, čo stojí oveľa menej ako jeho zloženie podobné drogu.

Existujú tiež prírodné chondroprotektory, ktoré obsahujú iba prírodné zložky. Glukozamín a chondroitín je možné získať aj konzumáciou určitých potravín, najmä:

 • želé;
 • bohatý vývar z rýb a mäsa;
 • aspik z rýb;
 • sója.

Výrobky vyrobené z prírodných chrupaviek a kostnej drene rýb a zvierat sa považujú za úplne prírodné.

Lekári veria, že najlepšie lieky sú Alflutop, Diskus a Traumeel. Zloženie týchto liekov zahŕňa zložky chrupavky, organické zložky a minerály. Kombinácia týchto zložiek významne zlepšuje proces obnovy chrupavky.

Dôležité! Chondroprotektory by mali byť zahrnuté v priebehu liečby postupne a mali by sa kombinovať s liekmi zo skupiny chondroitín sulfátov..

Názov najvhodnejších chondroprotektorov pre terapiu vyberie výlučne ošetrujúci lekár. Správne vybrané produkty pomáhajú zabrániť deštrukcii chrupavky miechy a kĺbov.

PolonSil.ru - sociálna sieť zdravia

Populárne články

Chondroprotektory pre kĺby a chrbticu

Choroby pohybového ústrojenstva zaujímajú jedno z popredných miest. U ľudí vo veku nad 40 - 50 rokov sa častejšie diagnostikujú patologické procesy v spojivových tkanivách. A čím staršia osoba, choroba sa stáva jasnejšou a často vedie ku komplikáciám.

Porážka chrupavkového tkaniva je sprevádzaná silnou bolesťou a ťažkosťami pri pohybe. Aby sa vyhladil symptomatický obraz, lekári predpisujú svojim pacientom chondroprotektory. Takáto skupina liekov však vykazuje vysokú účinnosť iba v počiatočných štádiách patologického procesu.

Odborníci sa preto domnievajú, že je potrebné začať sa týmto problémom zaoberať pred prvými príznakmi. Preto je potrebné brať do úvahy kĺby, ktoré sa predávajú nielen v lekárňach, ale aj v obvyklých potravinách..

Čo sú chondroprotektory

Mnohí už počuli o chondroprotektoroch, ale nie každý vie, čo to je. Je to skupina liekov, ktorá pozostáva zo špeciálnych biologicky aktívnych zložiek - glukozamínu, chondroitínu a kyseliny hyalurónovej. V skutočnosti sa takéto látky vyrábajú v tele každého človeka. Ale s vekom ich syntéza klesá.

Nedostatok chondroitínu, glukozamínu a kyseliny hyalurónovej vedie k výmazu stavcových platničiek a riedeniu kĺbových tkanív. To všetko vedie k silnej bolesti..

Chondroprotektory pomáhajú zastaviť nepriaznivé procesy. Odstraňujú nielen bolesť, ale tiež chránia chrupavku pred ďalším zničením, odstraňujú opuchy a obnovujú pôvodnú mobilitu.

Drogy prichádzajú v niekoľkých generáciách. Tie, ktoré boli vytvorené skôr, sú prírodného pôvodu, a preto sa považujú za bezpečnejšie, ale nie také účinné. Ďalšiu generáciu liekov v čistej forme tvoria glukozamín, chondroitín a kyselina hyalurónová. Medzi nové lieky patria aj vitamíny a protizápalové zložky..

Prírodné chondroprotektory v potravinách (výživa)

Chondroprotektory sú syntetického a prírodného pôvodu. Druhá skupina látok sa lepšie používa na profylaxiu alebo vývoj počiatočnej fázy.

V prípade narušenia integrity kĺbového tkaniva lekári odporúčajú používať mukopolysacharidy. Sú to komplexné uhľohydráty a nachádzajú sa vo veľkých množstvách v aspických a aspických rybách. Okrem toho sú také produkty bohaté na kolagén, ktorý je tiež dôležitý pre spojivové tkanivá..

Mnoho mukopolysacharidov je v želé a penách. Sú bohaté na želatínu a vitamíny..

Okrem toho chrbtica vyžaduje veľa vápnika. Jeho telo môže získať z mliečnych výrobkov, syrov, sezamových semienok, šípiek, mandlí a strukovín.

Užitočnými produktmi pre kĺby budú špenát, banány, orechy a huby. Obsahujú horčík..

Ak je osoba pravidelne vystavovaná ťažkej fyzickej práci alebo športu, mal by do svojej stravy zahrnúť produkty fosforu - ryby, tvaroh, morské plody, kapusta, ražný chlieb.

Prírodné chondroprotektory pre kĺby

Ak sa spojivové tkanivo už začalo zrútiť, lekár predpíše lieky. V počiatočných fázach pomôžu chondroprotektory prírodného pôvodu. To sú prostriedky, ktoré zahŕňajú zložky chrupavky. Zlepšujú metabolické procesy v chrupavke a urýchľujú ich regeneráciu.

Jednozložkové prípravky, ktoré pozostávajú z ich chondroitínu, glukozamínu alebo kyseliny hyalurónovej, možno zaradiť do tejto kategórie. Zvyšujú produkciu mukopolysacharidov, čím zlepšujú uhľohydrátovú časť proteoglykánov. Naznačujú mierny analgetický účinok a bránia ďalšiemu rozvoju zápalového procesu..

Ich účinnosť je však nízka, takže sú vhodnejšie na prevenciu alebo liečbu v ranom štádiu, keď bolesť a opuch stále chýbajú..

Chondroprotektory pre kĺby a chrbticu pri injekciách

Po zriedení spojivového tkaniva, výraznom syndróme bolesti a opuchoch sa odporúča uchýliť sa k liekom novej generácie. Obsahujú niekoľko účinných látok naraz..

Existujú fondy, ktoré pozostávajú z chondroitínu a glukozamínu:

Liečba spočíva v intramuskulárnom podaní liekov. Kurz pozostáva z 10 lekcií. Procedúra sa vykonáva raz za 2 až 3 dni.

Aby liečba ukázala pozitívne výsledky, predpisujú odborníci fyzioterapiu. Existuje ešte jedno dôležité pravidlo: pacienti by mali každý deň vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré odstraňujú záťaž kĺbov a zlepšujú mobilitu pohybového aparátu..

Ak je narušenie integrity kĺbového tkaniva sprevádzané silnou bolesťou, je potrebné použiť roztoky, ktoré navyše obsahujú diklofenak alebo ibuprofén. Tým sa eliminuje ranná stuhnutosť chrupavky..

Pri výraznom zápalovom procese príde na záchranu liek z chondroitínu, glukozamínu a metylsulfonylmetánu. Táto kombinácia látok sa dokáže vyrovnať aj so závažným zápalovým procesom..

Procedúru by mal vykonávať iba kvalifikovaný lekár. Samoliečba je v tomto prípade neprijateľná, inak hrozí rozvoj závažných komplikácií.

Výrobky na obnovu spojivového tkaniva kĺbov

Pacientom s takýmito patológiami sa odporúča, aby okrem liečby dodržiavali špeciálnu diétu. Strava by mala byť bohatá na potraviny, ktoré sa podieľajú na tvorbe chrupavky a kĺbového tkaniva - ryby, ražný chlieb, morské plody, mlieko, tvaroh, želé, peny..

Odporúča sa tiež pravidelne variť vývar z húb, rýb a mäsa s kosťami a chrupavkami. Želé prinesie aj výhody. Sója, avokádo, prírodné červené víno a želé majú pozitívny účinok..

Musíte si však uvedomiť, že problém vyrieši len integrovaný prístup. S týmto procesom sa neodkladajte, pretože stav sa každý deň zhoršuje.

Páči sa vám článok? Prihláste sa na odber kanála, aby ste držali krok s najzaujímavejšími materiálmi

Ako psi pomáhali vojakom počas vojny: Neutralizované škrupiny, zachránené životy a ďalšie výkony

Počas Veľkej vlasteneckej vojny slúžilo viac ako 60 000 psov, bojovalo s nepriateľom spolu s vojakmi a zachránilo tisíce ľudských životov. Signálne psy prenášali niekoľko stotisíc správ, natiahnutých takmer 8 000 kilometrov drôtov. Sapper psi vyčistili 30 sovietskych a európskych miest. Ocasní radovia prepravili takmer pol milióna zranených vojakov z bojiska. Demolácia psov zničila 300 jednotiek nepriateľských obrnených vozidiel, obetovala ich životy a umierala pod tankami.

Legendárne banské detektory

Slávny banský detektor Dzhulbars.

Ostávajúce psy počas vojnových rokov mali veľkú zodpovednosť - vyčistiť územie, zabrániť smrti personálu a zničiť vojenské vybavenie. Jemný zmysel pre svet im umožnil nájsť akékoľvek míny s rôznymi typmi výbušnín. Neexistoval jediný prípad, že na mieste skúmanom psím strojom došlo k výbuchu ľudí alebo zariadení.

Legendárny pes Dzhulbars počas svojej služby našiel viac ako 7400 mín a 150 mušlí. V marci 1945 bol pastier ocenený za svoje čelné vykorisťovanie za cenu „Za vojenské zásluhy“. Po celú vojnu to bol ojedinelý prípad, keď pes získal medailu.

Leningradský Collie Dick odviedol vynikajúcu prácu s povinnosťami signalizátora a riadneho personálu v 2. samostatnom pluku špeciálnych služieb v Kletsku, ale svoje „volanie“ našiel v oblasti vyhľadávania mín. Počas celej svojej služby objavil pes vyše 10 tisíc mín, ale jeho najslávnejším činom bolo odbavenie Pavlovského paláca. Hodinu pred údajným výbuchom sa mu vďaka Dickovi podarilo neutralizovať nášľapnú mínu s hodinovým strojom a hmotnosťou dve a pol tony. Statečný kólia žil do vysokého veku a bol pochovaný s vojenskými vyznamenaniami ako skutočný hrdina.

Ako pastier Dean neutralizoval nemeckú úroveň

Služobné psy karianskeho frontu.

Psi-sabotéri prešli prísnym výberom podľa mnohých kritérií a najdôležitejšou z nich je okamžitá pripravenosť splniť všetky príkazy. Tréningové zvieratá by mohli sprevádzať skupinu cez mínové pole, položiť do nich bezpečnú „chodbu“, pomôcť so zachytením „jazyka“, vopred označiť protivníka nepriateľa alebo ostreľovačku. Ak bol takýto bojovník v skupine, úspech operácie bol takmer 90%.
Hlavnou úlohou vojenských spravodajských psov a sabotérov bolo zničiť mosty a nepriateľské vlaky. Na zadnej strane štvornohého vojaka bolo pripevnené odnímateľné balenie. Po preniknutí na železnicu musel pes chytiť páku za zuby, aby vytiahol zapaľovač - potom bol podvratný plášť pripravený na sabotáž..

Pastiersky pes Dina sa stal jedným z prvých sabotážnych psov v sovietskych jednotkách. Vstúpila na front priamo zo školy vojenského chovu psov, kde sa úspešne naučila ničiť tanky. Neskôr zvládla ďalšie dva profily - minerálny a sabotér.

Dina sa zúčastnila železničnej vojny ako jeden zo sabotérov. Už dlho neexistovali žiadne správy od účastníkov strategickej operácie opúšťané za nepriateľskými líniami. A po chvíli prišla správa: „Dina pracovala.“ Pes vybehol na železnicu pred nemeckým vláčikom na úseku Polotsk-Driss, hodil smečku zozadu, vytiahol zubami šek a vbehol do lesa. Vďaka úspešne dokončenej misii bol vyhodený nepriateľský vlak, bolo zničených desať vagónov, väčšina koľajníc bola zničená.

Neskôr sa pastier niekoľkokrát zúčastnil na odbavení Polotska. V jednej z týchto operácií našla baňu zabudovanú do matraca. Po vojne bola Dina pridelená do Múzea vojenskej slávy, kde žila až do veku..

Ako zachránila psov sestra zranených vojakov

Preprava zranených v psom tíme.

Asi 700 tisíc vážne zranených vojakov bolo z bojiska vyradených z radov psích záprahov. Zvieratá pravidelne slúžili pri ostreľovaní a výbuchoch lastúr, v zime pracovali na saniach av lete na špeciálnych vozíkoch. Medzi ich povinnosti patrilo nielen spasenie zranených bojovníkov, ale aj dodávka munície. Účastník druhej svetovej vojny Sergej Solovyov pripomenul, ako sa kvôli intenzívnej paľbe nemohli dostať ku krvácajúcim spolubojovníkom. A potom prišli psy na záchranu. Plastickým spôsobom sa plazili k zranenému mužovi pomocou plastového vrecka, čakali, až mu obviaza ranu, a potom šli k ostatným. Ak boli vojaci v bezvedomí, štvornohá sestra olízla jeho tvár, až sa prebudil.

Súkromný Dmitrij Trokhov spolu so spolupracovníkom Laikou Bobíkom, ktorý viedol psí tím, vytiahol za tri roky vojny viac ako 1 500 zranených z frontovej línie.

Pastiersky pes Mukhtar, ktorý patronizoval desiatnik Zorin, vykonal takmer 400 vojakov z bojiska a bol schopný zachrániť svojho šokovaného majiteľa.

Pomôžte signalizovať psom pri oslobodení Dnepropetrovsku

Psovodi so psami, 1942.

V boji o oslobodenie oblasti Dnepropetrovsk v roku 1943 bola zapojená špeciálna jednotka komunikačných psov. Museli pracovať pod paľbou a prejavovať úžasnú odvahu a vynaliezavosť. Počas kríženia Dnepra Nikopol náhle stratil telefónne spojenie medzi plukom a práporom, ktorý sa nachádzal na rôznych bankách. Od tej chvíle všetky správy medzi jednotkami doručoval pes Rex, ktorý trikrát cez deň prešiel cez rieku so správami, bol niekoľkokrát zranený, ale vždy sa dostal do cieľa.

V bitkách pri Dneprodzeržinsku sa ovčiakovi nepodarilo bežať sto metrov, pretože z neho odtrhol obojok s výpravami úlomok škrupiny. Pes sa okamžite orientoval. Vojaci videli, ako sa sen vrátil, našiel vojaka, vzal ho do zubov a bežal k cieľu.

Počas ofenzívy Nikopol-Kryvyi Rih bol nepriateľom izolované veliteľstvo jedného z práporov 197. pešej divízie, pretože stratil všetku príležitosť požiadať o pomoc. Posledná nádej zostala pre psa Olvu. Musela sa dostať k svojim silným požiarom, ale napriek nebezpečenstvu vydala správu a dokonca sa vrátila so správou, že pomoc bola blízko. V dôsledku toho bol útok na veliteľstvo odmietnutý.

Verní strážcovia

Pomník padlým hrdinom, pohraničnej stráži a služobným psom.

Úlohou strážnych psov bolo zabrániť akýmkoľvek pokusom nemeckej spravodajskej služby preniknúť do sovietskeho územia. Zvieratá boli na túto úlohu tak dobre vyškolení, že tichá zákruta hlavy mohla vyslať príkaz ich sprievodcovi. Psi mohli stráviť niekoľko hodín na jednej pozícii a nestratili svoju ostražitosť. Napríklad strážny pes Agay dokázal zabrániť 12 pokusom Nemcov o prienik do pozícií sovietskych vojsk.

Pohraničná stráž veliteľa hraníc s Kolomianmi strážila zadnú časť oblasti Cherkasy spolu so 150 služobnými psami. Po zdĺhavých bitkách bolo major Lopatinovi nariadené prepustiť pastierskych psov, pretože ich nebolo čo nakŕmiť, ale všetky zvieratá nechal v skupine.
V boji s jednotkou Lebstandart dochádzali sily a strelivo pohraničnej stráže. Keď bolo zrejmé, že nedošlo k úniku, veliteľ sa rozhodol vyslať na útok hladujúcich psov.

Nemeckí vojaci skočili na tanky a odtiaľ strieľali na vyčerpaných psov a ich sprievodcov. V nerovnakej bitke bolo zabitých všetkých 500 príslušníkov pohraničnej stráže, ani jeden z nich sa nevzdal. Preživší psi podľa starých časovačov dediny Legedzino zostali ležať pri mŕtvolách svojich sprievodcov a nikoho nenechali v blízkosti.

V roku 2003 bol v obci postavený pomník na počesť mŕtvych vojakov a ich verných štvornohých spojencov..

Páči sa vám článok? Prihláste sa na odber kanála, aby ste držali krok s najzaujímavejšími materiálmi

Chondroprotektory pre kýlu chrbtice: prináša nejaké výhody?

V súčasnosti, keď sú informácie vrátane farmaceutických informácií poskytované s veľkou nadbytočnosťou, keď je nadprodukcia liekov a ich rozsah mnohonásobne väčšia ako potreba, majú farmaceutické spoločnosti možnosť „loviť v problémových vodách“. A použitie chondroprotektorov na prietrž chrbtice alebo presnejšie na kýly medzistavcových platničiek, ktoré sú komplikáciami osteochondrózy, osteoartritídy a iných ochorení kĺbov, možno považovať za príklad „relatívne čestného odstavenia peňazí“. Prečo potrebujeme chondroprotektory?

Podstata otázky

Existujú celé skupiny liekov, ktoré sú vhodné pre veľké príjmy, s minimálnym rizikom pre výrobcu. Preto je žiaduce, aby boli splnené nasledujúce podmienky:

 • choroba bola dlhodobá (chronická), bez nebezpečenstva pre život a kritické podmienky;
 • liek by nemal byť silný, narkotický alebo mal by mať obmedzený predaj, liek by sa mal predávať bez lekárskeho predpisu;
 • liek by nemal mať výrazné vedľajšie účinky;
 • výroba liečiva by nemala byť drahá. Mali by byť k dispozícii východiskové materiály;
 • pozitívny účinok by mal byť subjektívny, pre každého iný a mätúci. Je žiaduce, aby výhody lieku nemohli byť interpretované jasne a jednoznačne, s dobrým dopytom.

Posledná veta sa musí objasniť. Napríklad, ak liečba anémie lieči anémiu, potom je dôkazom jej klinickej účinnosti zvýšenie hladiny hemoglobínu v krvi, percento hemoglobínu v červených krvinkách, zvýšenie farebného indexu a spojenie železa s plazmatickými proteínmi sa zvýši. Môže byť kvantifikovaný.

V prípade liečby bolesti kĺbov zostáva osobný názor pacienta jediným kritériom účinnosti, ktoré môže byť nesprávne.

V súvislosti s týmito okolnosťami sa objavili celé skupiny liekov, ktoré sa vyrábajú pre látky, ktoré nie sú účinné. Finančné prostriedky sa predávajú bez lekárskeho predpisu, odporúča sa na „dlhodobé použitie“, ale zároveň sú drahé (Arthra, cena balíka 30 tabliet v roku 2019 je 1 021 rubľov).

Nazývajú sa orálne (to znamená, že sa používajú vo forme tabliet a kapsúl), chondroprotektory a mali by chrániť chrupavku kĺbov pred zničením, podporovať ich regeneráciu a znižovať príznaky artrózy a artritídy, ako je bolesť kĺbov, drvenie a stuhnutosť. Ako chondroprotektory pôsobia z hľadiska výrobcov?

Prezentovateľný mechanizmus účinku

Ak otvoríte akúkoľvek inštrukciu chondroprotektoru, môžete si prečítať nasledujúce informácie.

Účinné látky, ako je glukozamín a chondroitín sulfát, sú zdrojom spojivového tkaniva, stimulujú jeho regeneráciu a bránia procesu starnutia a deštrukcii disku. Ich zavedenie do tela zvyšuje produkciu chrupavky, ktorá pozostáva z proteoglykánov a kolagénu typu 2.

Účinné látky popri tom chránia chrupavku pred pôsobením enzýmov, inhibujú aktivitu hyaluronidázy, zlepšujú fyzikálno-chemické vlastnosti synoviálnej tekutiny a stimulujú opravu chrupavky. Pri aplikácii na kurz zmierňujú príznaky choroby, ktoré zahŕňajú predovšetkým bolesť a zníženú pohyblivosť.

Zdá sa, že všetko je krásne a jasné. Avšak iba na prvý pohľad. Chrupavka a optické médiá oka nie sú dodávané s krvou. Ich výživový mechanizmus je odlišný. Pozrime sa na to podrobnejšie..

Funkcie výživy kĺbovej chrupavky

Na rozdiel od iných orgánov a tkanív chrupavka nie je schopná prijímať výživu priamo z krvných ciev. Vaskulárne lôžko obklopujúce kĺb v jeho hĺbke bude rušiť pohyb, zvyšuje riziko prasknutia krvných ciev a stáva sa horším. Preto sa výživa kĺbových povrchov vyskytuje difúzne cez synoviálnu tekutinu. Rast a vývoj chrupavky možno schematicky znázorniť nasledujúcim spôsobom.

Predstavte si stenu vyrobenú výlučne z hliny. Na jednej strane je pracovník, ktorý neustále zoškrabáva sušenú hlinu a snaží sa zničiť stenu. A na druhej strane iný pracovník neúnavne hodí čerstvé časti roztoku na stenu. Vďaka koordinovanej práci bude stena neustále aktualizovaná. Len v prípade pracovníkov sa bude pohybovať a v prípade chrupavky zostane na mieste, pretože tieto procesy sa vyskytujú súčasne zo všetkých strán. Medzistavcové platničky sú neustále obrúsené a synoviálna tekutina „dodáva“ potrebné živiny.

Tieto látky sú glykozaminoglykány - „tehly“ spojivového tkaniva: chondroitín sulfát a glukozamín..

O zásadách založených na dôkazoch v medicíne

Urobme malú degresiu. Moderná pokroková medicína si už nemôže dovoliť plytvanie verejnými a súkromnými prostriedkami na neefektívne a neúčinné projekty a lieky. Preto sa od 90. rokov 20. storočia prijal termín „medicína založená na dôkazoch“ alebo „medicína založená na dôkazoch“. Jej mottom sú slová, ktoré povedal profesor D. Sackett: „Medicína založená na dôkazoch je vedomé, jasné a rozvážne použitie najlepších dostupných dôkazov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii na prijímanie rozhodnutí pre každého pacienta.“.

Základom pre uplatnenie prístupu založeného na dôkazoch v medicíne je otázka vedeckých dôkazov. Liečba z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch je jasný algoritmus na predpisovanie autenticky účinných liekov. Pred začatím liečby musí lekár odpovedať na svoje tri otázky:

 • aký je účel liečby (úplné vyliečenie, prevencia relapsu, odstránenie symptómov)?
 • ktoré lieky sú najúčinnejšie?
 • aký bude liečebný plán?

Je zrejmé, že chondroprotektory nemôžu liečiť pacienta so spinálnou artrózou a osteochondrózou. Aj keď chránili pacienta na 100%, proces deštrukcie chrupavky sa zvyšuje s vekom a zvyšuje dehydratáciu. Neexistujú tiež žiadne údaje o účinnosti chondroprotektorov (ak vezmete Cochraneho recenzie, FDA a iné vážne zdroje). Výrobcovia nechcú „vykopať dieru“, pretože predaj týchto liekov na svete predstavuje miliardy dolárov. Prečo? Ale jednoducho kvôli angažovanosti pacienta. Neubližuje sa? Nie. Nechajte ich kupovať.

Preto, keď sme odhalili takmer všetky pokyny pre takýto liek, môžeme si napríklad prečítať, že „sa neuskutočnila štúdia účinku u tehotných žien. A prečo vykonávať nejaký štandardný a nákladný výskum, keď nedochádza k žiadnym škodám, ale kupujú ho takto?

Pozrime sa, čo obsahujú najobľúbenejší predstavitelia chondroprotektorov.

Zástupcovia chondroprotektorov

Existuje niekoľko generácií chondroprotektorov. Prvou generáciou sú „extrakty“ z chrupavky zvierat a rýb („Alflutop“, „Rumalon“). Tu je príklad.

Alflutop

Alflutop je zmes štyroch druhov malých morských rýb, kilky, sardely, ktorá sa tvorí v extrakte. Nie sú k dispozícii žiadne oficiálne ani medzinárodné údaje o dokázanej účinnosti tohto lieku. Neexistujú žiadne odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), žiadne potvrdenie zo strany formularyho výboru Ruskej federácie a netreba hovoriť o preskúmaniach Cochrane a schválení FDA..

Don, Elbona...

Druhou generáciou sú už vyčistené prípravky glukozamínu a chondroitín sulfátu (rozpustná soľ chondroitínu). Sú to Don, Elbon, Sustilak, Sustagard Arthro, Arthracam (obsahujú iba glukozamín). Ale prísady Arthra, Structum, Chondrogard, Mucosat - obsahujú iba chondroitín sulfát. Existuje veľké množstvo liekov, ktoré okamžite kombinujú glukozamín a chondroitín sulfát v jednej kapsule. Patrí medzi ne klasický Teraflex, Stoparthritis, Chondro, Chondrogluxid, Honda a mnoho ďalších.

Zdalo by sa, že je to lepšie - naučili sa, ako vyrábať čisté prírodné substráty pre chrupavku. Keďže však nepomohli, od slova „úplne“ sa objavujú lieky tretej generácie, napríklad „Teraflex Advance“..

Teraflex Advance, Artroker, Artrodarin

Napríklad v tomto prípravku (Teraflex Advance) sa ibuprofén pridáva k mukopolysacharidom, aby sa skutočne anestetizoval. Nie je jasné, čo zostáva hlavnou účinnou látkou v lieku: ibuprofén s preukázanou protizápalovou účinnosťou alebo glukozamín a chondroitín, ktoré nemajú žiadnu účinnosť..

V prípade prípravkov Arthroker, Arthrodarin a jeho analógov, napríklad Diartrin alebo Diaflex, je účinnou látkou diacereín, ktorý sa týka nesteroidných protizápalových liekov. A akékoľvek liečivo zo skupiny NSAID je schopné zmierniť zápal, zmierniť jeho príznaky a uplatniť patogenetický účinok. Preto tieto fondy určite pomáhajú a od tých najjednoduchších - diklofenak. Nemajú však žiadny vplyv na chrupavku - ani ochranný, ani trofický. Prečo sú umiestnené ako chondroprotektory? Áno, jednoducho preto, že vám umožňuje výrazne zvýšiť predaj.

Inoltre

V prípade prípravku Inoltra sú prísady do zbytočného chondroitínu a glukozamínu také dobré, že tento prípravok je už celý „pokrm“. Obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny a vitamíny C a E, aspartát mangánu. Mimochodom, Inoltra oficiálne odkazuje na nutraceutiká alebo potravinárske prídavné látky v USA (FDA). Preto človek jednoducho nemusí čakať na preukázaný účinok, ako by to malo byť s liekom, pretože liek nie je liekom.

Kúzelná aritmetika piaskledínu

Ešte zaujímavejšou drogou je piaskledín 300, ktorý sa predáva v kapsulách. Skladá sa z avokádového oleja a sójového oleja. Jeho cena v Rusku je asi 1200 rubľov, alebo asi 20 dolárov za balenie 30 kapsúl.

Urobme jednoduchý výpočet: každá kapsula obsahuje 100 mg avokádového oleja a 200 mg sójového oleja. Výsledkom je, že 3 gramy avokádového oleja a 6 gramov sójového oleja, ktoré sú v rovnakom balení, stoja koncových používateľov 20 dolárov. Náklady na suroviny na trhu: 340 rubľov za 50 (!) Mililitrov avokádového oleja a od 100 rubľov za kilogram sójového oleja. Pri tomto výpočte navyše cena avokádového oleja už zobrala lekáreň, to znamená vysoký maloobchod.

Náklady na balenie sú teda 21 rubľov za avokáda a 60 centov za sójový olej, ktoré sa dajú úplne zanedbať. V dôsledku toho je cena v lekárni 58 (!) Krát vyššia ako cena surovín. Nie je ľahšie odkvapkávať tieto oleje na kúsok chleba a brať ho „lacno a nahnevane“.?

Je zrejmé, že výroba sa zaoberá lacnejšími veľkoobchodnými dodávateľmi ropy a oddelenie zásobovania je schopné ešte výraznejšie zvýšiť zisky. Nie je známe, aké technologické procesy (čistenie, balenie, pripevňovanie pokynov) vedú k nárastu ceny drogových desiatok (!) Časy v pomere k ich nákladom.

Čitateľ sa môže pýtať: čo má avokádový a sójový olej spoločné s chrupavkou? A výrobca priamo uvádza, že reguluje výmenu chrupavky, znižuje zápal, zmierňuje bolesť, spomaľuje degeneráciu chrupavky a tak ďalej. Úplne úprimné potravinárske prídavné látky tak nadväzujú na chondroprotektívny trh, pretože prienik na tento trh je ziskový a bezpečný..

Hlavný problém: dodávanie prísad do chrupavky

Bolo by však možné zavrieť oči pred takýmto rastom ceny výrobkov, avšak s účinnosťou. Všetci výrobcovia však mlčia o dôkaze veľmi dôležitej skutočnosti. Z pokynov vyplýva, že glukozamín a chondroitín sulfát, ktorý vstrebáva do krvného obehu po absorpcii, sa ponáhľa, mení druh prepravy, z krvi do kĺbovej tekutiny. Potom vstúpi do prietrže, medzistavcových platničiek a ďalších kĺbov a, akoby magicky, vtelí sa do novej chrupavky..

Ako sa v tomto prípade líšia tieto látky od dvoch doštičiek lacnejšieho a chutnejšieho želého mäsa, ktoré obsahuje zjavne viac chondroitínu a glukozamínu? Výrobcovia neodpovedajú a nemôžu byť, pretože neexistujú rozdiely. Ani chondroprotektor, ani želé nevstúpia do chrupavky a medzistavcových platničiek.

Hlava stehennej kosti, na ktorej je zreteľne viditeľná degradácia chrupavkového tkaniva.

Existuje jednoduchá rádioizotopová metóda, ktorá pomáha určiť, kde je injikovaný liek v tele. Ak označíte liek neškodnou krátkodobou rádioaktívnou značkou, môžete sledovať výsledný distribučný objem. A ak sa ukáže, že sa hromadí v miestach spoločnej lokalizácie, bude o ňom už možné hovoriť na všetkých konferenciách..

Čo je jednoduchšie? Výrobcovia však prídu s tisíckami pseudovedných výhovoriek, prečo táto metóda nebude fungovať a nič nedokáže. Odpoveď je jednoduchá: glukozamín v USA je potravinový doplnok a chondroitín sulfát podľa mnohých štúdií nepreukázal klinickú účinnosť vyššiu ako placebo..

Alternatívne spôsoby doručenia

Ale možno vyskúšajte alternatívne spôsoby dodávania chondroprotektorov? Existuje veľa liekov, ktoré sa podávajú ako intramuskulárne injekcie alebo sa aplikujú topicky ako masti, krémy a gély. Sú to injekcie Rumalonu, mukozát, injekčná forma glukózamínsulfátu, krém z chondroxidu a podobne. Rozsah týchto fondov je veľmi veľký, pretože existuje dopyt.

Bohužiaľ, základňa dôkazov pre chondroprotektory na lokálne použitie je tiež „chromá“. Chondroxid je populárny v Rusku. Nikto sa však nikdy nepokúsil jasne preukázať, že po vtieraní lieku do kože gélu sa chondroitín sulfát rýchlo dostane do kĺbov..

Údaje sa získali iba u myší označených izotopom 3H-chondroitín sulfátu. Podľa týchto údajov bola absorpcia 14%. Avšak u ľudí je hrúbka tkaniva nad kĺbmi lepšia ako u myší. Ak hovoríme o medzistavcových kĺboch, potom ide o hlboko uložené tkanivá, v prípade bedrových a dokonca aj krčka maternice. A nedostatok klinických skúšok hovorí iba o jednej veci: liek je populárny, obsadenie komerčných výklenkov miestnych chondroprotektorov je úplné, predaj je dobrý. Prečo komplikovať svoj život?

riešenie

Pre výrobcov týchto doplnkových látok, ktoré sú „zručne maskované“ ako lieky, je cesta dobre známa a testovaná: sú to zástupcovia, ktorí dobre spolupracujú s lojálnymi lekármi za poplatok. Účinok možno navyše očakávať v priebehu niekoľkých mesiacov a dá sa dosiahnuť úplne odlišným typom liečby, napríklad zavedením plodného glukocosteroidu do kĺbu. Preto pacient nemusí pochopiť, čo je pre neho lepšie z úplne iného typu liečby, pretože celá terapia bola komplexná.

Bežní ľudia nemusia minúť veľa peňazí na chod chondroprotektorov. A v prípade problémov s kĺbom, ku ktorému je prístup, je najlepšie zaviesť umelú synoviálnu tekutinu. Existujú také lieky (Fermatron, Sinocrom, Visco Plus, Sinvisk). Nazývajú sa implantáty synoviálnej tekutiny a jedna injekcia pomáha vyrovnať sa s kŕčom a bolesťou až jeden rok. Sú založené na hyaluronáte sodnom alebo gilani.

Recenzie týkajúce sa použitia chondroprotektorov

Na záver uvádzame niekoľko recenzií na základe všetkých chondroprotektorov - na glukozamíne a chondroitín sulfáte..

V Spojených štátoch sú tieto lieky vylúčené z protokolov a štandardov pre choroby kĺbov, vrátane komplikácií osteochondrózy. Zostávajú v predaji ako doplnok výživy, pretože sa predávajú veľmi dobre a záväzok pacienta voči nim je vysoký..

Popularita samozrejme neznamená vôbec účinnosť, pripomeňme si homeopatiu. Prevažná väčšina štúdií týkajúcich sa účinnosti chondroprotektorov používa subjektívne metódy na hodnotenie bolesti, napríklad spojené s použitím vizuálnej analógovej stupnice (VAS). To znamená, že úroveň syndrómu bolesti hodnotí sám pacient. Ak by mierou účinnosti chondroprotektoru bolo postupné kvantitatívne zvýšenie hrúbky opotrebovaných medzistavcových platničiek a chrupaviek, ktoré bolo možné fyzicky zmerať, účinnosť by sa dokázala.

Medzinárodná spoločnosť pre výskum osteoartritídy (OARSI) dala hlavným „bojovníkom proti patológii chrupavky“ - glukozamín a chondroitín - stav nevhodných liekov na boj proti artritíde kolena.

V našej krajine sa v období lepšieho financovania vedy a priemyslu spojeného s veľkým prílevom dolárov za ropu do hospodárstva dosiahli zodpovedajúce úspechy aj pri propagácii základov medicíny založenej na dôkazoch. Uznesenie zo schôdze prezídia Formule Ruskej akadémie lekárskych vied Ruskej akadémie lekárskych vied zo 16. marca 2007 teda uvádza, že by malo... „okamžite odstrániť zo zoznamu liekov, ktoré poskytujú lieky... zastarané lieky s nepreukázanou účinnosťou - cerebrolyzín, trimetazidín, chondroitín sulfát... a ďalšie.“ “.

Bohužiaľ, v domácom lekárstve existujú veľmi silné skupiny lobujúce za záujmami výrobcov, propagujúce neodporúčané vo svete a neúčinné metódy liečby a drog (homeopatia). Finančné prostriedky s nepreukázanou účinnosťou a jednoducho placebo (homeopatia) sa už pokúšajú zaviesť do protokolov a liečebných štandardov tak, aby boli platené poistným liekom..

V zahraničí sú s rozvinutou medicínou aplikované tie liečebné metódy, ktoré sú zaručené, aby pacientovi umožnili zvládnuť medzistavcovú prietrž. Tento typ liečby môže zlepšiť kvalitu života pacienta a odstrániť okamžitú príčinu utrpenia. Moderná medicína zakladá svoju prácu na typoch liečby s preukázanou účinnosťou, a nie na homeopatii a „psychoterapeutickom účinku“ na prietrž.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V noci leží naše telo. Preto je pre neho veľmi dôležité vytvoriť ideálne podmienky. Relevantnosť takejto úlohy sa mnohokrát zvyšuje u ľudí s herniou chrbtice.
Pooperačná brušná herniaPooperačná prietrž na bruchu alebo skôr v brušnej stene sa týka rôznych traumatických účinkov. Prejavuje sa v oblasti pooperačnej jazvy, ktorá sa nachádza pod kožou.
Operácia chrbtice sa vykonáva na odstránenie rôznych funkčných porúch prvkov chrbtice. Akýkoľvek chirurgický zákrok je však iba prvým krokom v liečbe.