loader

Hlavná

Žalúdok

Extrúzia medzistavcových platničiek

Súhrn: Extrúzia medzistavcových platničiek je veľká medzistavcová prietrž, ktorá môže pri nepriaznivom vývoji viesť k syndrómu cauda equina. Diagnóza s MRI chrbtice. Konzervatívna liečba s hrozbou syndrómu konského chvosta - chirurgická.

Kľúčové slová: extrúzia medzistavcových platničiek, herniácia medzistavcových platničiek, vydutie medzistavcových platničiek, choroby chrbtice

Extrúzia medzistavcových platničiek je významné vydutie medzistavcových platničiek do lúmenu miechového kanála. Na rozdiel od vyčnievania medzistavcových platničiek, ktoré zahŕňajú malé (až 5 mm) vydutie disku do lúmenu miechového kanála.

Fakty o vytláčaní disku:

 • medzistavcové platničky sú umiestnené medzi každým párom stavcov a vykonávajú funkciu tlmičov nárazu trenia;
 • disk trochu pripomína želé šišky: vo vnútri medzistavcového disku je gélovitý obsah, tzv. „buničité jadro“;
 • abnormálne „vydutie“ jadra disku sa nazýva „medziobratlová hernia disku“ alebo „extrúzia medzistavcových platničiek“;
 • najčastejšie je medzistavcová extrúzia vytvorená v bedrovej chrbtici v disku umiestnenom medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom (L4-L5);
 • ak je veľkosť extrúzie dostatočne veľká, môže stlačiť najbližšie miechové nervy, ktoré vystupujú zo chrbtice na úrovni extrúzie;
 • lekárska prehliadka a rádiologické vyšetrenia môžu pomôcť pri stanovení diagnózy;
 • v závislosti od závažnosti symptómov môže liečba medziobratlovej extrúzie zahŕňať konzervatívnu liečbu alebo chirurgický zákrok.

Anatómia chrbtice

Stavce sú „stavebné kamene“ chrbtice. Medzi stavcami sú umiestnené medzistavcové platničky. Ligamenty sú umiestnené okolo chrbtice a diskov. Chrbtica obsahuje sedem krčných stavcov (krčnej chrbtice), dvanásť hrudných stavcov (hrudnej chrbtice) a päť bedrových stavcov (bedrovej chrbtice). Okrem toho pod bedrovou oblasťou sa nachádza krížová kosť a chvostová kosť.

Chrbtica je navrhnutá tak, aby stavce tvorili pohyblivú nosnú štruktúru a chránili tiež miechu pred poškodením. Každý stavec má spinálny proces, uvoľňovanie kosti za miechu, ktorá chráni nervové tkanivo. Obratle majú tiež silné kostné „telo“ pred miechou, ktorá preberá väčšinu záťaže.

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče trenia. Trochu to pripomína želé šišky: vo vnútri medzistavcových platničiek je gélovitý obsah, tzv. vláknité jadro. Ligamenty sú silné vláknité tkanivo, ktoré spája kosti. Ligamenty sú pripojené ku každému stavcu a obklopujú každý disk. V prípade poškodenia väzov počas degenerácie disku sa u osoby môže vyskytnúť bolesť v chrbtici.

príčiny

Ako už bolo uvedené vyššie, štruktúra medzistavcových platničiek pripomína šišky so želé. Keď disk degeneruje kvôli prirodzenému opotrebeniu alebo zraneniu, môže mäkký obsah preraziť cez vláknitú membránu (vláknitý krúžok). Tento neobvyklý „vyčnievanie“ pulpózneho jadra sa nazýva extrúzia medzistavcového disku alebo herniovaného disku.

Najčastejšie sa medziobratlová extrúzia vyskytuje na úrovni L4 / L5. Táto oblasť je vystavená najvyššiemu tlaku..

Príznaky extrúzie medzistavcových platničiek

Príznaky vytláčania disku priamo závisia od umiestnenia a prítomnosti / neprítomnosti kompresie koreňov nervov. Extrúzia tiež nemôže spôsobiť žiadne príznaky. Extrúzia disku však môže spôsobiť lokálnu bolesť v oblasti, kde sa vyskytuje..

Ak je veľkosť medzistavcovej extrúzie dostatočne veľká, môže materiál disku stlačiť blízke miechové nervy, ktoré vystupujú zo chrbtice na úrovni výstupku. Môže to spôsobiť streľbu z nervu, ktorý zvyčajne pokrýva iba jednu stranu tela. Takáto bolesť sa nazýva ischias. Napríklad vytláčanie disku medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom môže spôsobiť bolesť pri natáčaní, siahajúcu až po zadok a klesá dozadu stehna po nohu a chodidlo. Niekedy môže byť takáto bolesť kombinovaná s necitlivosťou alebo mravenčením. Bolesť sa zvyčajne pri státí zhoršuje a pri ležaní klesá..

Ak je extrúzia medzistavcového kotúča veľmi veľká, môže stlačiť miechové nervy na oboch stranách tela. To môže viesť k akútnej bolesti vyžarovanej na jednu alebo obe nohy. Pri výčnelkoch veľkých rozmerov možno pozorovať slabosť dolných končatín a dokonca aj močovú a fekálnu inkontinenciu. Tento stav sa nazýva syndróm konského chvosta a vyžaduje si okamžitú liečbu..

Diagnóza extrúzie medzistavcových platničiek

Váš lekár môže mať podozrenie na vytlačenie disku z dôvodu vyššie opísaných príznakov. Neurologické vyšetrenie pomáha identifikovať abnormálne reflexy. Často sa objavuje bolesť, keď sa vykonáva test s rovnou nohou (test Laseg). Tento výsledok sa nazýva „pozitívny“. Pacientovi sa tiež môžu zhoršiť zmyslové vlastnosti (zmenená citlivosť alebo nedostatok) na nohách a chodidlách.

Lekári niekedy predpisujú krvné testy na zistenie príznakov zápalu alebo infekcie..

Štandardná rádiografia môže odhaliť stupeň degeneratívnych zmien v chrbtici. Nie je však možné určiť, v akom stave používajú medzistavcové platne röntgenové lúče. Aby sa zistilo, čo sa deje s diskami, je potrebné vykonať zobrazenie magnetickej rezonancie (MRI) postihnutej chrbtice. Na dosiahnutie najspoľahlivejších výsledkov sa vykoná skenovanie MRI na prístroji s vysokým podlažím s magnetickým tokom najmenej 1-1,5 Tesla. Táto štúdia je úplne bezpečná..

Elektromyografia (EMG) môže byť užitočná pri určovaní stlačeného nervu..

Medzistavcové extrúzne ošetrenie

Počas skenovania MRI sa niekedy náhodne zistí extrúzia medzistavcových platničiek. Je potrebné pochopiť, že to naznačuje ochorenie chrbtice.

V závislosti od umiestnenia, rozsahu a príznakov môže byť liečba medzistavcovej prietrže konzervatívna alebo chirurgická. Dokonca aj ľudia trpiaci relatívne vážnymi problémami s chrbticou sa môžu po konzervatívnej liečbe cítiť lepšie, a tak sa vyhnúť operácii.

Konzervatívna liečba môže zahŕňať množstvo minimálne invazívnych procedúr, ako je napríklad trakcia chrbtice pomocou špeciálnych zariadení, vykonávaná bez použitia závaží a popruhov, tradičná masáž, masáž pomocou vákuových masážnych kanistrov, fyzioterapeutické cvičenia, akupunktúra atď..

V súčasnosti existuje mnoho chirurgických prístupov na liečenie medzistavcovej extrúzie. Operácia odstránenia fragmentu disku sa uskutočňuje v prípade veľkej prietrže, stredne veľkej extrúzie v úzkom miechovom kanáli a / alebo pri výskyte syndrómu chvosta. Pri syndróme koní môže byť indikovaná urgentná operácia miechy.

Operácia miechy je spojená s vážnym rizikom rozvoja pooperačných komplikácií, ako je poškodenie miechového nervu, krvácanie, infekcia a inkontinencia moču a stolice..

Možné komplikácie chirurgie chrbtice

Počas operácie

Počas operácie sa môžu vyskytnúť mnohé komplikácie. Pri použití anestézie vždy existuje riziko komplikácií. Komplikácie počas chirurgického zákroku na chrbtici môžu zahŕňať poškodenie miechového nervu pri odstraňovaní fragmentu disku a ruptúre duralového vaku..

Po operácii

Niektoré pooperačné komplikácie sa objavujú pomerne rýchlo, zatiaľ čo iné sa prejavujú po mesiacoch.

infekcie

Každá operácia má určité riziko vzniku infekcie. Infekcia sa môže objaviť vo vnútri disku v mieste, kde sa uskutočnil rez, alebo v miechovom kanáli v blízkosti nervov. Ak sa infekcia vyskytla vo vnútri rezu, pravdepodobne vám budú predpísané antibiotiká. Ak je infikovaný miechový kanál alebo oblasť medzistavcových platničiek, môže byť na ošetrenie infekcie potrebná druhá operácia. Po druhom chirurgickom zákroku vám môže byť tiež poskytnutá antibiotická liečba..

Recidíva herniálneho výčnelku

Vždy existuje možnosť reextrudovania už prevádzkovaného disku. K novej extrúzii zvyčajne dochádza počas prvých šiestich týždňov po operácii, ale v skutočnosti sa môže vyskytnúť kedykoľvek..

Neustála bolesť

Niekedy aj po operácii pacient trpí bolesťou. Bolesť môže pretrvávať z rôznych dôvodov. Môže to byť spôsobené poškodením nervov v dôsledku ich kompresie herniovým výstupkom. Týždeň po operácii sa okolo nervov môže tvoriť vláknité tkanivo, ktoré obaľuje nervy a spôsobuje bolesť identickú s predoperačnými operáciami..

Degeneratívne ochorenie chrbtice

Akékoľvek poškodenie disku môže viesť k rozvoju degeneratívnych zmien v príslušnom segmente chrbtice. Počas operácie je medzistavcová platnička vždy poškodená. To samozrejme neznamená, že u každého operovaného pacienta sa toto ochorenie nevyhnutne vyvinie. Chirurgia skôr zvyšuje riziko tejto komplikácie. Niekedy je degeneratívne ochorenie sprevádzané silnou bolesťou, takže možno bude potrebné, aby človek vykonal ďalšiu operáciu. Degeneratívne ochorenie sa objavuje niekoľko rokov po operácii.

Prognóza ochorenia

Prognóza závisí od závažnosti príznakov. Niekedy sa pacient úplne zotaví po niekoľkých cykloch konzervatívnej liečby, niekedy je potrebný rad chirurgických zákrokov. Napriek tomu sa vo väčšine prípadov môžete vyhnúť operácii.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2015-03-04, 16:57

Extrúzia medzistavcových platničiek

Oslabenie hrubej vláknitej kapsuly a výstup z gélového jadra priestoru na disku spôsobuje vznik extrudovanej prietrže medzistavcových platničiek bez vytlačenia centrálneho materiálu..
V počiatočnej fáze sa vyvíjajú tieto TYPY extrúzie, v ktorých je chrupavka jadra disku stále fixovaná pozdĺžnym ligamentom:
-stredné a paracentrálne (vnútri miechy, veľmi nebezpečné, stlačuje miechu);
-bočné, je tiež bočné (zo chrbtice);
-chrbtová časť (smerom k mäkkým tkanivám).
V prípade poškodenia ligamentu sa začína subglotický typ extrúzie (subligamentárna extrúzia disku).

Proces vytláčania

Zníženie elastických vlastností diskového tkaniva začína v dôsledku objavenia sa degeneratívnych zmien v chrbtici (objavujúcich sa nielen so zmenami súvisiacimi s vekom), zhoršeného držania tela, adaptívnych pozícií chrbtice a jej jednotlivých segmentov, prítomnosti vrodených chýb chrbtice, zranení väzov, svalov, segmentov a účinkov predĺženého stresu na s predĺženým vertikálnym zaťažením chrbtice.

Rizikové faktory

Fyzické napätia, pri ktorých sa bude vykonávať ostrý krútiaci pohyb chrbtice a zdvíhanie gravitácie, budú rizikovým faktorom pre akýkoľvek typ herniového výčnelku. V tomto prípade sú muži stredného veku vystavení väčšiemu riziku vytláčania disku..

Proces vytláčania

Táto fáza výstupu prietrže sa vyvíja po premiestnení polohy medziobratlového disku. Látka jadra cez roztrhaný vláknitý kruh je obmedzovaná väzom prechádzajúcim pozdĺž osi a nepresahuje za stavce. Kompresia nervových koreňov je pozorovaná v bedrovej oblasti, je spojená s veľkým zaťažením. Kompresia koreňov sa prejaví zhoršenými symptómami. V ostatných častiach chrbtice (hrudnej a krčnej) sa nepozoruje bolesť spôsobená kompresiou koreňov počas tvorby výčnelku. Alebo ich prejavy budú slabé. Takýto prejav príznakov extrúzneho stavu je určený závažnosťou symptomatických prejavov a závisí od sily a lokalizácie kompresie koreňov. V niektorých prípadoch sa výsledný výskyt kompresie z jadra môže dočasne znížiť, v dôsledku čoho príznaky kompresie postihnutého chrbta.

Ovplyvnená chrbticaprejavy
krčnejZnecitlivenie pokožky hlavy, závraty, bolesť po celej zadnej časti hlavy, strana krku, v kombinácii so svalmi rúk
PrsníkBolesť vyžarujúca do srdca, ramenného kĺbu, znecitlivenie rúk, svalová slabosť rúk
bedrovýBolesť v bedrovej a dolnej končatine, narušenie citlivosti nôh, svalová slabosť

Ak vezmeme do úvahy lokalizáciu v sakrálnej oblasti, potom je to bolesť v gluteálnych oblastiach, s klesajúcimi bolesťami na dolnom konci. Práca vnútorných orgánov je narušená, čo v niektorých prípadoch mylne mení taktiku liečby. V prípade narušenia procesov výživy tkanív disku je proces oslabovania tkanív disku pomalý a v tomto prípade nie vždy dochádza ku kompresii nervových koreňov, čo vysvetľuje prejav oslabených symptómov žiarením vnútorných orgánov. V prípade vystavenia provokujúcemu faktoru na vzhľad extrudovanej prietrže bude mať bolesť prísnu lokalizáciu v oblasti postihnutej chrbtice. Intenzita bolesti bude závisieť od objemu celej prietrže vytvorenej v tomto okamihu. Zníženie schopnosti tkanív chrupavkových krúžkov udržať jadro a spôsobiť jeho deformáciu závisí od procesu, ktorý vedie k oslabeniu disku. Úroveň zmien v ňom závisí od množstva tlaku na vláknitý kruh. Ktorá udáva rozmerovú hodnotu herniového východu. Volumetrický výčnelok môže vyvolať reakciu nervových koreňov vo forme silnej bolesti, obmedzenia pohyblivosti dolnej končatiny, so zapojením neurologických porúch. Stav vývoja extrúznej polohy jadra určuje stav zdroja bolesti.

Ďalším nebezpečným stupňom vo vývoji patológie po extrúzii je prechodné štádium, ktoré sa prejavuje ako dôsledok prieniku vláknitého prstencového vonkajšieho a vnútorného vlákna, keď už nie je drvené jadro zadržiavané väzivami, a vstupuje do priestoru miechového kanálika..

Prevenciou vývoja takéhoto scenára by bolo zníženie zaťaženia pri zdvíhaní závaží (správne zdvíhanie) alebo ich vylúčenie.

Diagnostika extrúzie

Neurologické vyšetrenie zahŕňa získanie presných údajov o mieste, šírke miechového kanála a veľkosti výčnelkov, ktoré sa skúmajú na základe údajov získaných zobrazením pomocou magnetickej rezonancie. Neurochirurg berie do úvahy stav degeneratívnych zmien vo vláknitej štruktúre disku, závažnosť zápalových zmien. Predpokladom vykonávania taktiky terapeutickej liečby je identifikácia prítomnosti sprievodnej patológie.

Extrúzna úprava

Liečba je zameraná na elimináciu kompresného zápalu koreňa, ktorý je v stlačenej polohe a zmierňuje opuchy tkaniva. Dosiahnutie úľavy od bolesti pomocou komplexných konzervatívnych liekov (lieky proti bolesti, protizápalové lieky, antispasmodiká, svalové relaxanciá) je kritériom pre možnosť vykonávať ľahkú terapeutickú gymnastiku, masáže. Obdobie liečby zahŕňa súlad s pokojom v posteli, fyzioterapeutickými metódami. Vďaka vypuklým výčnelkom jadra (12 mm) stimuluje konzervatívna liečba zhoršenie. V tomto prípade je potrebná chirurgická liečba..
Pokračovanie terapeutického obdobia sa považuje za vývoj nového motorického stereotypu pacientom pomocou korzetu v postihnutom chrbte, ktorý vylučuje provokatívne pohyby. V budúcnosti je potrebné dodržiavanie lekárskych odporúčaní, pravdepodobne počas celého života.
Zamietnutie liečby vedie k niektorým typom komplikácií, ktoré môžu spôsobiť parézu, zhoršenú citlivosť horných alebo dolných končatín v závislosti od umiestnenia extrudovanej prietrže a funkčných porúch vnútorných orgánov..
Prevencia zahŕňa správnu vyváženú výživu, kontrolu hmotnosti, neustále vykonávanie jemných fyzických cvičení so správnou technikou.

Extrúzia miechy

Diagnóza, ktorá spôsobuje veľa otázok, je vytláčanie miechových diskov, čo je nebezpečné, odkiaľ pochádza? Tento proces naznačuje jeden z bodov vedúcich k medzistavcovej prietrži. Anomálie sa vyznačuje narušením integrity vláknitého prstenca disku a uvoľnením vnútorného obsahu buničitého jadra za kvapôčky, fixovaného iba pozdĺžnym väzom chrbtice..

príčiny

Veľmi málo ľudí chápe, ako vyzerá ich chrbtica z lekárskeho hľadiska. Miecha má zloženie: telo, miechový kanál, oblúk. Vo vnútri kanála je miecha s koreňmi. Medzistavcový disk je umiestnený medzi telami, ktoré tvoria chrbticu. V strede miechy je jadro, okolo neho je vláknitý prsteň. Priaznivé látky a výživa stavcov sa získavajú zo susedných mäkkých tkanív. Narušenie dodávky energie vedie k zhoršeniu medzistavcovej platničky a jej zničeniu.

Dôvody vedúce k podvýžive a následnému vyčnievaniu buničitého jadra sú:

 • Zmeny súvisiace s vekom sú hlavnou príčinou extrúzie. V priebehu času sa množstvo výživných látok vstupujúcich do stavcov znižuje v dôsledku vysychania tkanív paravertebru;
 • Prijaté poranenia stavcov, ktoré viedli k zmenám a posunom v tkanivách blízko stavcov a ako výsledok deštrukcie stavcov;
 • Existujúce choroby chrbtice: osteochondróza, skolióza atď., Neliečené alebo nedostatočne ošetrené;
 • Poruchy hormonálneho pozadia, metabolizmu, výživy, najmä obezity;
 • Choroby spojené s povolaním, zdvíhanie ťažkých predmetov, dlhé zaťaženie chrbta.

Odrody anomálií

Extrúzia medzistavcových platničiek je rozdelená do dvoch smerov: v mieste patológie a v mieste vyčnievania jadra. Podľa lokalizácie sú ovplyvnené medzistavcové platničky umiestnené v nasledujúcich častiach chrbtice:

Na výstupnom mieste buničitého jadra:

 • Bočné vytláčanie. Vláknité jadro smerom von, po stranách chrbtice;
 • Dorsálna extrúzia (späť). Celulózové jadro sa rozprestiera do mäkkých tkanív paravertebru;
 • Centrálne vytláčanie. Výstup z jadra je nasmerovaný na miechu, čo môže viesť ku kompresii.

Existuje samostatný typ subligamentárnej extrúzie, táto patológia sa nazýva poškodením pozdĺžneho väziva chrbtice počas vysunutia a objavením sa subglottickej extrúzie..

príznaky

Až do okamihu, keď začne proces vylisovania nervových koreňov spôsobujúci silnú bolesť, príznaky extrúzie prakticky neexistujú. Nakoľko to bude bolieť v tejto alebo tej oblasti, závisí od umiestnenia výčnelku vláknitého jadra. Tupá bolesť v krku, prenášaná na hlavu, ruky. Zosilňuje sa konštantným napätím (nepretržité sedenie pri počítači). Vznikajúca slabosť v krčnej oblasti a rukách, časté bolesti hlavy v týlnej časti, strata citlivosti kože hlavy a rúk..

Bolestivý syndróm za hrudnou kosťou, bližšie k chrbtici, prenášaný v oblasti srdca, rebier, letargie svalov rúk a brucha. Bolesť v bedrovej oblasti, prenášaná do trieslovej oblasti a nôh. Porušenie mužských funkcií, strata citlivosti a slabosti nôh a bokov, poškodenie močového systému.

Piriformis syndróm je charakterizovaný komplexom bolestivých pocitov vznikajúcich v oblasti zadku v dôsledku subglottického prolapsu medzistavcových platničiek v segmente L5-S1 bez poškodenia vláknitého prstenca..

diagnostika

Na určenie ochorenia lekár najskôr vykoná fyzické vyšetrenie a vypočuje sťažnosti pacienta. Nasledujúce príznaky, ktoré lekár diagnostikuje, budú znamenať extrúziu:

 • Počas fyzického vyšetrenia a hmatu chrbtice sa našli bolestivé oblasti;
 • Negatívny reflex v kolennom kĺbe;
 • Sťažnosti na znecitlivenie stehien a dolných končatín;
 • Zovretý sedací nerv.

Ak máte podozrenie a prítomnosť týchto príznakov, odborník predpíše jednu z dvoch metód výskumu. Počítačová tomografia zobrazuje oblasť lokalizácie patológie a porúch v štruktúre medzistavcových platničiek. Magnetická rezonancia poskytuje najkompletnejší klinický obraz o výskyte abnormalít v chrbtici. Presne ukazuje oblasti kompresie nervov, krvných ciev, koreňov a veľkosti anomálií.

Liečebné metódy

Všetky metódy liečby by mali byť presne dohodnuté a predpísané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Nepoužívajte samoliečbu, môže to mať nenapraviteľné následky. V počiatočných štádiách choroby je možné zbaviť sa výčnelku (5 až 7 mm) nelekárskymi prostriedkami. Špecialista odporučí špeciálnu lekársku stravu, dá pokyny špecialistom (v prípade obezity), aby odstránili príčiny extrúzie. Individuálne vybrané cvičenia a terapeutická masáž pomôžu znížiť zaťaženie stavcov a obnoviť výživu stavcov.

S progresiou extrúzie sa zvyčajne podáva liečba liekmi, ako sú lieky proti bolesti a steroidy (ak sa vyskytne zápal). Chirurgický zákrok sa používa pri anomáliách nad 12 mm. Pacient je hospitalizovaný a je mu diagnostikovaná extrúzia, po ktorej je predpísaný chirurgický zákrok.

Liečba medzistavcových platničiek v segmente L5-S1 vyžaduje iný prístup, pretože možnou komplikáciou by bola paralýza nohy. V prípade syndrómu chvosta koní (komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú, keď je poškodený masívny zväzok miechových nervov pochádzajúcich z terminálnej miechy), sa vyžaduje pohotovostná operácia. Pri absencii tohto syndrómu je možné použiť fyzioterapiu, komplex fyzioterapeutických cvičení a masáží.

Komplikácie a prevencia

Choroby chrbta sú vždy mimoriadne nebezpečné kvôli ich komplikáciám, možnému stlačeniu vnútorných orgánov a nervových zakončení. Medzi komplikácie patológie medzistavcových platničiek patrí:

 • Medzistavcová prietrž (ako výsledok neošetreného pretláčania);
 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Respiračné zlyhanie;
 • Problémy s močovým systémom a potenciou;
 • Znížená výška medzistavcových platničiek.

A nezabudnite na riziko počas operácie. Počas operácie sú možné komplikácie, ako je zástava dýchania, búšenie srdca, poranenie nervov a miechy, existuje veľké riziko infekcie. Samozrejme, v modernom svete sú všetky tieto komplikácie minimalizované, ale je lepšie poradiť sa s lekárom včas, ako ísť do postele pod chirurgickým skalpelom..

Najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, je jej predchádzať. Ak to chcete urobiť, musíte systematicky vykonávať vyšetrenia s odborníkom, ak máte najmenšie nepohodlie, choďte na konzultáciu, viesť zdravý životný štýl, skúste pridať do denného voľného času čo najviac fyzickej aktivity..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Extrúzia medzistavcových platničiek

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Identifikovaná extrúzia disku je tretím stupňom deštrukcie vláknitého prstenca pri dlhodobej osteochondróze. Prvým je dehydratácia a strata elasticity na pozadí zhoršenej difúznej bunkovej výživy chrupavky. Je to indikované primárnymi degeneratívnymi dystrofickými zmenami na medzistavcovej platničke. Druhou fázou je výstupok (zníženie výšky medzistavcových platničiek so zväčšením obsadenej oblasti). Stupeň výbežku sa vyznačuje silnou bolesťou, tlakom na radiálne nervy. Preto sa u pacienta vyvíja neurologické klinické príznaky (znížená citlivosť, parestézia, zhoršená citlivosť)..

Extrúzia chrbtice je treťou poslednou fázou. Potom sa už diagnostikuje herniovaný disk. Počas extrúzie medzistavcových platničiek dôjde k integrite vláknitého prstenca, v rámci ktorého je umiestnené želatínové teleso buničitého jadra. Miesto pretrhnutia je však zvyčajne umiestnené takým spôsobom, že k úplnému výstupu časti buničitého jadra cez výslednú puklinu nedošlo kvôli skutočnosti, že pozdĺžny väzec stavcov bol fixovaný. Ak je miesto pretrhnutia vláknitého prstenca v mieste, kde chýba väzivový aparát, potom sa stupeň vytláčania obchádza a okamžite sa objaví prietrž.

Ak sa počas vyšetrenia MRI zistilo, že sa vyvíja extrúzia medzistavcových platničiek, mali by ste okamžite kontaktovať vertebroológa alebo neurológa kvôli úplnej liečbe. Od herniálneho výčnelku ste oddelení minimálnym napätím v bedrovej oblasti alebo krčnej chrbtici. Hneď ako náhodou nadvihnete váhu alebo prudko otočíte hlavu, budete mať medzistavcovú prietrž. Liečba tohto stavu bude oveľa ťažšia a dlhšia ako extrúzia. Nestrácajte preto drahocenný čas, otrite sa lekárom.

V Moskve si môžete bezplatne objednať stretnutie s vertebroológom alebo neurológom na našej klinike manuálnej terapie. Lekár tu vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s diagnostickými nálezmi a vyvinie individuálny liečebný kurz, ktorý rýchlo a bezpečne obnoví fyziologické vlastnosti vláknitého kruhu poškodeného medzistavcového disku..

Príčiny vytláčania disku

Doterajší stav techniky Existujú rôzne dôvody na vývoj extrúzie vertebrálnych kotúčov - prevažne sa prekrývajú s rizikovými faktormi pre výskyt degeneratívnych degeneratívnych zmien. Všeobecne je vytláčanie dôsledkom zanedbávanej a neliečenej osteochondrózy. Preto sú príčiny, ktoré spôsobujú komplikácie, rovnaké. Zahŕňajú:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s prevažne sedavou prácou;
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá vytvára ďalšie fyzické a tlmiace zaťaženie chrbtice;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • nesprávnym stupňovaním chodidla vo forme plochých nôh a chodidiel;
 • deformujúca osteoartróza veľkých kĺbov dolných končatín;
 • spondylartróza, ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes a ďalšie patológie chrupavky miechy;
 • nedostatočné používanie čistej vody počas dňa, vedie k dehydratácii a zhoršenej difúznej výžive chrupavky v medzistavcových platničkách;
 • ťažká fyzická práca;
 • závažné infekcie;
 • nádory miechy;
 • spinálna tuberkulóza.

U žien sa môže objaviť extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva alebo po jeho ukončení. Dôvodom je skutočnosť, že zatiaľ čo dieťa čaká, telo prechádza výraznými hormonálnymi zmenami. Chrupavkové tkanivo zjemňuje, je narušené držanie tela, vnútorné orgány brušnej dutiny sú dislokované, zmeny prietoku krvi atď. U žien sa veľmi často vyskytujú početné choroby pohybového ústrojenstva, ktoré porušujú hygienické predpisy tehotných žien. Najbežnejšou z nich je syfyzitída alebo divergencia panvových kostí. Tento stav je teda vždy sprevádzaný silným vytlačovaním medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice. Týmto negatívnym dôsledkom sa môžete vyhnúť nosením obväzu a aktívnej prípravy na narodenie dieťaťa. Na tento účel môžete použiť metódy manuálnej terapie, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Extrúzia chrbtovej miechy

Dorsálna extrúzia je porušením integrity vláknitého prstenca medzistavcového disku umiestneného v zadnej projekcii. Je nasmerovaný smerom von, nevyvíja tlak na duralovú membránu miechového kanála. Aby ste pochopili, o čo ide - dorzálna extrúzia disku, musíte si predstaviť štruktúru chrbtice. Skladá sa z jednotlivých stavcov, ktoré majú oblúky, ktoré tvoria miechový oválny kanál. Medzi nimi sú chrupavky. Majú rovnaký tvar ako telo stavcov spolu s oblúkmi. Vo vnútri disku je podobný oválny otvor, ktorý chráni miechový kanál pred nadmerným tlakom zo stavovcov a okolitých mäkkých tkanív paravertebrálneho pôvodu. Štruktúra je vzájomne spojená pomocou pozdĺžnych väzov. Sú rozdelené na krátke, spájajúce dve susedné stavce a dlhé, ktoré začínajú blízko zadnej časti hlavy a končia v kostrči..

Kýly chrbtovej extrúzie disku sú umiestnené v zadnej časti, ktorá je tvorená oblúkami stavcov. Najčastejšie sa chrbtová extrúzia miechy vyskytuje v bedrovej oblasti. Je to spôsobené anatomicky, pretože práve v tejto časti má chrbtový stĺpec maximálnu amplitúdu pohyblivosti v prednej rovine. S ostrým ohybom dopredu alebo zdvíhaním trupu s ťažkosťami v rukách sa extrémne zaťaženie kladie na disky dolnej časti chrbta. Najčastejšie sa tvorí chrbtová extrúzia L5-S1, ktorá padá na podmienené ťažisko ľudského tela. V tomto okamihu sa často tvoria kýly. Poskytujú výrazný neurologický klinický obraz až do úplného znecitlivenia nôh a straty pohyblivosti.

Dorsálna extrúzia disku L5-S1 je nebezpečný stav, pacient vyžaduje okamžitú odbornú pomoc od neurológa alebo stavovca. Správnym liečením je možné dosiahnuť úplné obnovenie integrity a elasticity poškodeného vláknitého prstenca a tým zabrániť riziku rozvoja medzistavcovej prietrže.

Extrúzia paramediánov a stredných diskov

Medián extrúzie je porušením integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek v oblasti strednej osi. Môže byť umiestnený na vonkajšej a vnútornej strane medzistavcových platničiek. Pri vyčnievaní do priemetu miechy môžu byť horné alebo dolné končatiny odobraté.

Paramediánska extrúzia je puklina medzistavcového disku bez toho, aby vychádzala z bezhmotného jadra, umiestneného vľavo alebo vpravo od strednej osi miechy. Môže byť tiež zadná alebo predná otočená smerom von alebo dovnútra..

Extrúzia disku záchranca sa hodí na manuálnu terapiu. Pri včasnom ošetrení pacienta za účelom pomoci môžeme úplne obnoviť integritu vláknitého prstenca a zabrániť vývoju hernie disku..

Vytláčanie diskov bedrovej chrbtice

Bedrová extrúzia sa môže vyvíjať v mladom veku. Ohrozené sú mladí ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, majú zvýšenú váhu alebo majú nadváhu. U žien sa po prvý raz objavuje extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva. Zmena postoja a prerozdelenie stále sa zvyšujúceho zaťaženia vedie k tomu, že medzistavcové platničky sa doslova sploštia v samostatných segmentoch. Z tohto dôvodu nie je výskyt extrúzie lumbálnej miechy počas tehotenstva neobvyklý. Odporúča sa, aby ste starostlivo zvážili svoje zdravie a dodržiavali všetky odporúčania lekára, ktorý monitoruje tehotenstvo.

Najbežnejšou lokalizáciou vytláčania je L5-S1, pretože tento medzistavcový disk má najvyššie zaťaženie pri tlmení pri nakláňaní, otáčaní, zdvíhaní, len keď stojí na svojom mieste..

Vývoj extrúzie disku L5-S1 vyvoláva závažný zápal v paravertebrálnych tkanivách. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, zníženou citlivosťou dolných končatín, výskytom parestézie a znížením svalovej sily nôh..

Extrúzia L4-L5 je menej obvyklá, pretože tento disk preberá zvyškové tlmiace zaťaženie. Výskyt extrúzie disku L4-L5 je charakterizovaný prítomnosťou rozsiahlych degeneratívnych degeneratívnych zmien v celom miechovom stĺpci..

Extrúzia krčnej chrbtice

Extrúzia krčnej chrbtice sa vyvíja hlavne u pacientov, ktorí sú nútení udržiavať svaly krku a goliera pod dlhodobým statickým stresom počas dňa. Preto niektorí neurológovia pripisujú extrúziu krčka maternice chorobám z povolania úradníkov, účtovníkov, krajčírky, krajčírky, rezačky, programátorov, prekladateľov atď..

Extrúzia krčnej chrbtice sa môže prejavovať bolesťou v krku. Osoba môže byť tiež narušená týlnymi bolesťami hlavy, závratmi, rozptyľovaním, ospalosťou, zníženou koncentráciou pozornosti a pamäte. Pri dlhodobom vývoji extrúzie krčnej miechy sa môže vyvinúť arteriálna hypertenzia, vegetovaskulárna dystónia, vertebrobazilárna vaskulárna nedostatočnosť a ďalšie nepríjemné komplikácie..

Extrúzia C5-C6 spôsobuje motorické a zmyslové poruchy v horných končatinách. Jedna z vetiev radiálneho nervu, ktorá sa tiahne od miechy v tomto medzistavcovom priestore, sa podieľa na tvorbe plexu brachiálneho nervu. Preto, keď dôjde k zápalovému procesu, na ruke sa začne objavovať bolesť v ruke, pocit plazivej husovitosti, pokles sily svalov a citlivosť kože.

Ošetrenie vytlačovaním diskov

Na ošetrenie extrúzie disku je dôležité obnoviť stratený tvar a elasticitu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Ak to chcete urobiť, musíte najprv vykonať niekoľko sedení trakčnej trakcie chrbtice. Tento postup umožňuje obnoviť pôvodnú dĺžku stavcovských väzov a vytvoriť podmienky na obnovenie výšky medzistavcových platničiek ovplyvnených výčnelkom..

Potom pokračuje proces extrúzie disku pomocou nasledujúcich techník:

 1. masáž a osteopatia môžu zvýšiť elasticitu všetkých tkanív, obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín, znížiť spastické napätie v paravertebrálnych svaloch;
 2. kinezioterapia zvyšuje prietok krvi a zvyšuje tonus myocytov, čo pozitívne ovplyvňuje difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek;
 3. lekárska gymnastika posilňuje svalovú kostru chrbta a zabraňuje riziku opätovného výskytu osteochondrózy a jej komplikáciám v budúcnosti;
 4. reflexológia (akupunktúra) pôsobením na biologicky aktívne body na ľudskom tele začína proces prirodzenej regenerácie poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv tela;
 5. fyzioterapia a vystavenie laserom urýchľujú regeneračný proces a zlepšujú stav všetkých tkanív.

Na ošetrenie extrúzie disku sa môžu použiť aj iné typy manuálnej expozície. Všetky z nich nie sú zamerané na odstránenie následkov choroby, ale na zastavenie patologických zmien. Na rozdiel od tradičného používania nesteroidných protizápalových liekov, farmakokinetika nielen eliminuje bolesť bez poškodenia zdravia pacienta. Začína tiež proces opravy poškodeného disku..

Pre úspešnú liečbu je tiež dôležité zmeniť životný štýl pacienta. Lekári našej kliniky ručnej terapie dávajú individuálne odporúčania, ktoré vám umožňujú normalizovať telesnú hmotnosť, zaviesť do vášho života fyzickú aktivitu, vytvoriť vhodné podmienky na prácu a nočný spánok..

Ak potrebujete liečbu na vytláčanie disku, môžete sa bezplatne dohodnúť s vertebroológom alebo neurológom na našej klinike manuálnej terapie. Zavolajte správcovi a dohodnite si čas vhodný na návštevu. Počas recepcie vykoná lekár kompletné vyšetrenie a stanoví diagnózu. Taktiež dá individuálne odporúčania a vyvinie špeciálny liečebný postup..

Extrúzia miechy - čo to je a ako s ňou zaobchádzať

Medzistavcové vytláčanie disku je posledným krokom na ceste k hernii

Herniované medzistavcové platničky sa nevyskytujú náhle, zvyčajne im predchádza niekoľko nepriaznivých stavov vyvíjajúcich sa v segmentoch chrbtice, z ktorých posledná je extrúzia medzistavcových platničiek.

Táto patológia sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca disku a vyčnievaním vnútorného obsahu buničitého jadra smerom von, ktoré je čiastočne obmedzené väzom umiestneným v pozdĺžnom smere..

Tri fázy tvorby herniálneho výčnelku

 1. Počiatočné degeneratívne procesy na medzistavcovej platni. Dôvodom ich výskytu sú zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku porušenia miestneho krvného obehu a vplyvu ďalších negatívnych faktorov, ako je napríklad výskyt osteochondrózy..

Výsledkom je nedostatok živín a tekutín, čo vedie k tvorbe defektov na disku v podobe malých trhlín. Výčnelok - vytvorenie výčnelku disku, ktorého veľkosť je obvykle 1 až 5 mm.

Pre toto ochorenie je charakteristické vydutie problémovej oblasti medzistavcového kotúča za stavcami, pričom sa zachováva integrita vláknitého prstenca. Najpravdepodobnejšou príčinou výčnelku je osteochondróza, sú však možné aj iné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt tejto poruchy..

Extrúzia je výčnelok s narušením integrity vláknitého prstenca a prolapsom buničitého jadra, ktoré obmedzuje iba pozdĺžny väz chrbtice. Prítomnosť bolesti v patológii tohto typu je možná iba v prípade kompresie nervového koreňa, ale to sa nestáva často.

Najnebezpečnejšia je extrúzia disku L5-S1 (lumbosakrálna), toto umiestnenie choroby môže viesť ku kompresii sedacieho nervu..

Príčiny defektov medzistavcovej platničky

Degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zakrivenia chrbtice (skolióza), rozvoj osteochondrózy, spondylózy a iných ochorení vedúcich k vyčnievaniu miechy, sa považujú za primárne príčiny defektov medzistavcových platničiek..

Tieto choroby spôsobujú narušenie trofizmu jednotlivých prvkov miechy, čo je v konečnom dôsledku hlavným dôvodom zníženia elasticity, vysychania a deformácie medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch sa poškodenie miechy stane príčinou vypuknutia miechy, najmä keď je väzivový aparát oslabený.

Nerovnomerné rozloženie fyzickej aktivity vedie k extrúziám v chrbtici, obzvlášť ohrozené sú segmenty bedrovej chrbtice..

Príznaky extrúzie

Vo väčšine prípadov toto ochorenie nie je sprevádzané bolesťou a nemá iné klinické prejavy, preto je choroba najčastejšie zistená náhodou.

V niektorých prípadoch môže patológia spôsobiť kompresiu nervových koreňov, v tomto prípade bude bolesť v mieste extrúzie, v niektorých prípadoch sú možné neurologické odchýlky, v zriedkavých prípadoch poruchy orgánov spojené s poškodeným nervom.

Ak sa extrúzia nachádza v krčnej chrbtici, môže sa vyskytnúť bolesť v týlnej oblasti alebo horných končatinách.

Najvýraznejšie príznaky počas extrúzie možno pozorovať v bedrovej chrbtici. Hlavné príznaky sú nasledujúce:

 • Lokálna bolesť pri štiepení nervového procesu.
 • Parestézia (poruchy citlivosti) na stehne a nohách.
 • Dysfunkcia panvových orgánov.

Pri prietrži je syndróm bolesti výraznejší ako pri akomkoľvek stupni extrúzie medzistavcovej platničky. Toto je subjektívny diagnostický znak, ktorý umožňuje rozlíšiť patológiu. Extrúzia sa najčastejšie vyznačuje miernou bolesťou.

Počiatočnú diagnózu choroby stanoví lekár počas vyšetrenia pacienta. Podozrenie z extrúzie nachádzajúce sa v bedrovej oblasti sa robí na základe niekoľkých charakteristických neurologických príznakov:

 • Prítomnosť lokálnej bolesti počas hmatu chrbtice.
 • Parestézia v femorálnej oblasti a nohách.
 • Neprítomnosť reflexov v kolennom kĺbe a v premietnutí Achillovej šľachy.
 • V zriedkavých prípadoch syndrómu piriformis (s kompresiou nervu v oblasti L5-S1).

Ak sú prítomné všetky príznaky, lekár musí predpísať diagnostické testy na potvrdenie diagnózy. Najviac informatívne metódy na identifikáciu tejto patológie sú CT a MRI. Pre presnejšiu diagnostiku je možné uskutočniť prieskum so zavedením kontrastného média. Kontrast vstreknutý priamo do medzistavcových platničiek.

Ošetrenie vytlačovaním diskov

Malé defekty (do 5 mm) je možné liečiť trakciou chrbtice, fyzioterapeutickými cvičeniami. Ak hodnota extrúzie presiahne 8 mm, lekári predpíšu komplexnú liečbu vrátane masáže, fyzioterapie, akupunktúry, je tiež možné použiť cvičebnú terapiu v šetrnom režime.

Chirurgia v tomto prípade nie je potrebná. Ak je veľkosť patológie väčšia ako 12 mm, sú potrebné špeciálne liečebné metódy, pre správny výber pacienta je potrebné umiestniť ho do nemocnice a vykonať komplexné vyšetrenie, iba v tomto prípade si môžete vybrať správnu liečbu.

Spočiatku sa snažia liečiť defekt predpísaním priebehu konzervatívnej terapie, ale pri absencii pozitívnej dynamiky alebo zhoršenia stavu sa odporúča chirurgický zákrok..

Chirurgická liečba extrúzie disku sa najčastejšie vykonáva vtedy, keď sa vyskytne syndróm chvosta koní, keď kompresia nervových procesov vedie k silnej bolesti, zhoršeniu funkcie dolných končatín a panvových orgánov. Extrúzie väčšie ako 12 mm sú nebezpečné pre rozvoj primárnej paralýzy, preto sa ambulantná liečba v takýchto prípadoch neodporúča..

S lokalizáciou extrúzie v bedrovej oblasti L5-S1 sa liečebné prístupy môžu výrazne líšiť.

Tu je potrebné vziať do úvahy závažnosť choroby, ak veľkosť defektu nepresahuje 2 mm a nie je prítomný žiadny jablčný mušt z chvosta, potom sa ošetrenie uskutočňuje konzervatívnymi metódami..

Pri defekte presahujúcom 6 mm je indikovaný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo ochrnutiu dolných končatín.

Štandardné liečebné režimy pre extrúziu medzistavcových platničiek:

 1. Najprv je potrebné zbaviť sa zápalu tkaniva, ak je to potrebné, zmierniť bolesť a potom posilniť chrbtové svaly, aby sa vytvoril spoľahlivý svalový korzet. Na tento účel sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a terapeutické gymnastické komplexy.
 2. Pri kompresii nervových koreňov sa široko používajú nesteroidné protizápalové lieky na rýchle zmiernenie zápalu a lokálnej bolesti.
 3. V zriedkavých prípadoch sa predpisujú hormonálne lieky, ktoré sa injikujú priamo do miechového kanála. Tento spôsob podania môže znížiť nielen silnú bolesť, ale tiež významne znížiť zápalové reakcie.

Ak konzervatívne metódy liečby nevedú k uzdraveniu pacienta a jeho celkový stav sa zhorší, odporúča sa prejsť na chirurgické metódy liečby na radikálne odstránenie extrúzie. Najbežnejšími typmi operácií sú discektómia, mikrodisektómia, endoskopia, laserová diskoplastika.

Na záver by som chcel povedať pár slov o preventívnych opatreniach. Aby ste zabránili rozvoju extrúzie - sledujte svoju váhu, jesť zdravé potraviny, viesť aktívny životný štýl, športovať, snažte sa preťažiť chrbticu..

Čo je extrúzia miechy a ako liečiť posledné štádium procesu tvorby medzistavcových prietrží

Extrúzia medzistavcových platničiek je posledným krokom pred vytvorením plnej prietrže.

K patologickému procesu dochádza náhle, ale predchádza mu negatívny vplyv rôznych faktorov na organizmus.

Extrúzia je sprevádzaná narušením integrity vláknitého prstenca, vyčnievaním buničitého jadra smerom von. Problémy vedú k objaveniu sa pretrvávajúcej bolesti, ďalších nepríjemných pocitov.

Je dôležité včas identifikovať patologický proces, okamžite navštíviť lekára. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k zlej výkonnosti, dokonca k úplnému zdravotnému postihnutiu pacienta. Preštudujte si nasledujúci materiál a zistite, aké faktory ovplyvňujú vzhľad extrúzie, ako zabrániť vzniku choroby.

Funkcie choroby

Extrúzia miechy (ICD-10 kód M51) je často diagnostikovaná u žien po štyridsiatich piatich.

Obľúbenou oblasťou lokalizácie tejto patológie je bedrový región, choroba je zriedkavá v oblasti hrudníka, krčná chrbtica je najmenším percentuálnym podielom na celkovej hmotnosti obetí..

Hlavným dôvodom tohto stavu je skutočnosť, že bedrový predmet vydrží denne vysoké zaťaženie, vplyv negatívnych faktorov zhoršuje situáciu..

Mnohí počuli o medzistavcovej prietrži, ktorá sa objaví náhle, ale málokto vie o vyčnievaní a vytlačovaní. Prvý termín znamená počiatočné štádium vývoja patologického procesu, druhé - posledné štádium hernie disku.

Nedostatok protrúznej terapie vedie k tvorbe extrúzie. Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma pojmami: prvá forma je charakterizovaná výčnelkom nie väčším ako 5 cm, napätím vláknitého prstenca, ten je sprevádzaný výčnelkom viac ako päť cm, vláknitý prstenec je takmer zničený, často vypadáva vláknité jadro.

Extrúzia je medziobratlová kýla len vo veľmi ranom štádiu vývoja. Existujú charakteristické znaky vytlačovania:

 • ostrá bolesť v oblasti prasknutia vláknitého prstenca;
 • po určitom čase sú v sedacej časti po celej dĺžke sedacieho nervu bolesti.

Dôvody vzhľadu

Extrúzia sa vytvára na pozadí dlhotrvajúceho vlečeného, ​​neošetreného. Hlavným dôvodom patologického procesu je prítomnosť osteochondrózy, ďalších chorôb spojených s degeneratívnymi procesmi v chrbtici..

Nevyhnutným predpokladom ochorenia sú negatívne faktory:

 • obezita. Nadmerná váha zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek;
 • zmeny tela súvisiace s vekom. V priebehu času stráca kostné tkanivo svoje vlastnosti, postupne sa rozpadá a vyvoláva rôzne patologické procesy;
 • endokrinné poruchy, metabolické poruchy. Faktom je, že medzistavcový disk je poháňaný okolitými tkanivami. Rôzne poruchy obehového systému, metabolizmus živín pripravuje disk o potrebné prvky, čo vedie k jeho deštrukcii;
 • nadmerná fyzická aktivita, špecifické pracovné činnosti, účinok toxických látok na organizmus;
 • sedavý spôsob života, slabý svalový korzet;
 • traumatické zranenia chrbtice. Dokonca aj malé mikrodeny sa môžu časom zmeniť na plnohodnotné ochorenie. Preto sa po akýchkoľvek traumatických situáciách obráťte na svojho lekára, vykonajte preventívne opatrenia alebo začnite požadovaný liečebný cyklus.

Bolesť v chrbtici je sprevádzaná mnohými patológiami, iba lekár môže určiť presnú príčinu nepohodlia. Starostlivo sa starajte o svoje zdravie, včas sa poraďte s odborníkom.

Klinický obraz

Konkrétne prejavy poslednej fázy vývoja prietrže medzistavcových platničiek závisia od miesta vytláčania..

Tento patologický proces je sprevádzaný porušením integrity vláknitého prstenca, ale nervové zakončenie sa často nepoškodí, čo vedie k skrytému priebehu choroby.

Zmeny medzistavcových platničiek chrbtice je možné pozorovať bez špeciálnych štúdií iba pri zlomených nervových zakončeniach. Preto je choroba vo väčšine prípadov diagnostikovaná náhodne.

V prípade extrúzie v krčkovej oblasti sa pozoruje znížená citlivosť horných končatín, strata pracovnej kapacity rúk a pokles ich pohybovej aktivity. Pocity bolesti sú lokalizované v zadnej časti hlavy a šíria sa na plecia a ramená. V hrudnej oblasti chrbtice extrúzia takmer nedáva nič, nepríjemné pocity na hrudi a môže sa objaviť zmena farby kože..

Najvýraznejšie príznaky sú lumbálna extrúzia:

 • akútna bolesť v bedrovej oblasti, ktorá má tendenciu siahať až po zadok, stehno a chodidlo. Všetko záleží na tom, aké poškodené sú nervové zakončenie;
 • dochádza k strate citlivosti, necitlivosti, mení sa farba pokožky (bledá, objavuje sa peeling).

Pri hernii sú príznaky výraznejšie, pozoruje sa vážne poškodenie nervových koreňov.

Poznámka! Približne 90% patológie sa vyskytuje v 4 a 5 bedrových stavcoch. Extrúzia vykazuje náhle nepríjemné pocity a je zistená, keď už nie je možné ignorovať nepríjemné príznaky.

klasifikácia

V závislosti od smeru úniku mozgomiechového moku sa extrúzia delí na niekoľko typov:

 • medián. Výčnelok je pozorovaný v smere miechového kanála, ktorý je spojený so závažnými komplikáciami spojenými s poškodením nervových tkanív. V tomto prípade sú často postihnuté krčné a hrudné časti;
 • laterálna. Vyznačuje sa bočným výčnelkom, je veľmi zriedkavý, ovplyvňuje krčnú oblasť chrbtice;
 • dorzálna extrúzia. Názov hovorí o chrbtovom výčnelku. Táto forma pretláčania je častejšia ako zvyšok, pozorovaná v bedrovej oblasti obete.

diagnostika

Ak existuje podozrenie na extrúziu miechy, pacient vyšetrí lekár, preskúma oblasť bolesti, pričom vezme do úvahy rodinnú anamnézu, prítomnosť chronických ochorení. Je dôležité zistiť hlavnú príčinu degeneratívneho - dystrofického procesu, ktorý ju spomalí a zabráni ďalšiemu zničeniu medzistavcových platničiek..

Ďalej sa pacientovi zobrazujú tieto diagnostické postupy:

 • röntgen. Používa sa na podozrenie na rôzne ochorenia chrbtice. Pomocou štúdie môžete vyhodnotiť stav poškodenej oblasti, stupeň výčnelku;
 • CT, MRI. Používa sa na objasnenie stavu okolitých tkanív (nervy, krvné cievy). Pri liečení patologického procesu hrá dôležitú úlohu poškodenie nervových a chrupavkových tkanív;
 • štúdie vedenia nervových impulzov, svalovej sily. Lekári zistia, či nedošlo k nezvratnému alebo vážnemu poškodeniu chrbtice, okolitých tkanív, svalov.

Na základe výsledkov odborník stanoví diagnózu, predpíše vhodný terapeutický priebeh.

Účinné ošetrenie

Pokiaľ ide o extrúziu diskov, často sa používajú konzervatívne metódy liečby, chirurgický zákrok sa využíva v extrémnych situáciách (v prítomnosti komplikácií, vážneho poškodenia nervových zakončení). Je dôležité najprv zistiť, ktorá poloha znižuje zaťaženie v oblasti bolesti chrbtice. Mnoho lekárov verí, že ideálna relaxačná pozícia je 30% úspech..

lieky

Drogová terapia sa používa na liečbu extrúzie, aby sa predišlo komplikáciám:

 • analgetiká. Podľa závažnosti lekár vyberie vhodný typ liekov;
 • NSAID (Ibuprofen, Movalis a ďalšie). Lieky určené na zmiernenie bolesti, zápalu a užívania sú zakázané dlhodobo;
 • Preparáty pre křupavku. Obnovujú chrupavkové tkanivo, bránia jeho ďalšiemu ničeniu, ktoré je dôležité pre osteochondrózu;
 • Vitamíny B, antidepresíva, svalové relaxanciá, imunostimulanty. Zlepšujú celkovú pohodu pacienta, majú priaznivý vplyv na nervové, chrupavkové a svalové tkanivo.

Okrem liekov sa používa fyzioterapia: akupunktúra, magnetoterapia, masáž, fyzioterapeutické cvičenia. Všetky metódy spúšťajú krvný obeh, zlepšujú pohyblivosť poškodenej oblasti chrbtice, posilňujú svalový korzet a znižujú bolesť.

Ľudové lieky a recepty

Pri liečbe extrúzie zohrávajú dôležitú úlohu prírodné lieky. Domáce recepty sa vyrovnávajú s nepohodlím, obnovujú pohyblivosť poškodenej oblasti bez negatívnych účinkov na organizmus, na rozdiel od liekov, ktoré spôsobujú veľa vedľajších účinkov.

Osvedčené recepty:

 • alkoholová cesnaková tinktúra. Na prípravu lieku pripravte vopred 300 gramov olúpaného cesnaku, 150 ml alkoholu alebo vodky. Cesnak prejdite mlynčekom na mäso, nalejte vodku. Konečný produkt trvá na tom, desať dní. Výsledným produktom je cesta do buničiny, ktorá je usporiadaná na postihnutej ploche, fixovaná polyetylénom. Kompresiu nechajte niekoľko hodín. Opakujte manipulácie najmenej desaťkrát za dva týždne;
 • terpentínový kúpeľ. Budete potrebovať: pohár terpentínu, liter vriacej vody, 10 gramov detského mydla. Dôkladne premiešajte všetky prísady a do kúpeľa pridajte vždy tri polievkové lyžice. Priebeh liečby závisí od závažnosti príznakov;
 • Kalanchoe alebo Aloe. Tieto dve rastliny majú výrazný protizápalový analgetický účinok. Vytlačte šťavu z ktorejkoľvek rastliny, môžete ich kombinovať v pomere 1: 1, rozmiestniť po celej oblasti zápalu, zabaliť do celofánu. Kompresiu nechajte cez noc, preto sa odporúča opakovať každý druhý deň počas troch týždňov.

Všetky uvedené recepty pred použitím skontrolujte u svojho lekára. Je dôležité pristupovať k liečbe komplexne. Použitie iba ľudových prostriedkov nebude mať výrazný pozitívny účinok.

Preventívne odporúčania

Prevencia je dôležitou súčasťou liečebného postupu vytláčania.

Nasledujúce odporúčania pomôžu predchádzať patologickému stavu alebo predchádzať vzniku komplikácií:

 • Cvičte pravidelne. Nie je potrebné preťažovať, ale silné chrbtové svaly sú dôležitou súčasťou zdravej chrbtice;
 • vzdať sa zlých návykov, ak práca negatívne ovplyvňuje medzistavcové platničky, potom zmena zamestnania;
 • sledujte svoju polohu, nenoste päty nad 4 cm, správne usporiadajte pracovisko;
 • včasné liečenie infekčných zápalových ohnísk v tele;
 • v prípade nepohodlia okamžite vyhľadajte lekára. Samoliečba je spojená s výrazne negatívnymi komplikáciami, stratou pracovnej kapacity a dokonca so zdravotným postihnutím.

Extrúzia je posledným krokom, ktorý vás oddeľuje od medzistavcovej prietrže. Zvážte túto skutočnosť pri ďalšom odložení cesty k lekárovi. Buďte zdraví, starajte sa o seba!

Video - prehľad pacientov o vlastnostiach prietrže - extrúzna terapia:

Extrúzia miechy: čo to je a ako liečiť extrúziu lumbálnej miechy

Extrúzia medzistavcových platničiek je degeneratívny proces, ktorý sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca disku a vystupovaním obsahu jadra buničiny smerom von..

Extrúzia sa môže vyvíjať v rôznych častiach chrbtice, vo vývoji degeneratívneho procesu sú tiež tri stupne..

V počiatočnej fáze sa tvoria malé praskliny, ktoré sú vyvolané nepriaznivými chorobami alebo poruchami obehového systému v určitých oblastiach chrbtice.

Protusia je iba vyčnievaním obsahu disku pri zachovaní integrity vláknitého prstenca a vytláčanie disku je už sprevádzané porušením jeho integrity. Druhou fázou je subligamentárne pretláčanie disku, nesľubuje nič dobré, každý lekár povie.

Nasleduje klasifikácia patológie, ktorá je určená smerom úniku tekutiny z medzistavcových platničiek. rozlišovať:

 1. Stredná extrúzia. Vyznačuje sa únikom tekutiny v smere k miechovému kanálu. V tomto prípade je možné stlačiť krčnú, hrudnú chrbticu a môže sa tiež vytvoriť tzv. Konský chvost - tesnenie na priečnom kanáliku.
 2. Laterálna. Bočný výčnelok je pomerne zriedkavý a zvyčajne postihuje krčnú chrbticu.
 3. Chrbtová. Hovorí o chrbtovom výčnelku.

Hore uvedené stavce sú zodpovedné za bedrovú oblasť, ktorá vykonáva veľké množstvo funkcií, a najmä podporuje hornú časť tela a umožňuje osobe ohýbať sa a ohýbať sa v rôznych smeroch..

Extrúzia disku l4 l5 spôsobuje praskliny v stavcoch a niekedy disk l4 vykĺzne a poškodí nervový koreň, ktorý je plný ischias a silnej bolesti chrbta. Dorsálna extrúzia disku l5 s1 sa považuje za najnebezpečnejšiu, bez chirurgického zákroku sa nezaobíde.

Táto časť chrbtice sa považuje za najcitlivejšiu na iný druh choroby..

Extrúzia medzistavcových platničiek je posledným krokom pred vytvorením plnej prietrže.

K patologickému procesu dochádza náhle, ale predchádza mu negatívny vplyv rôznych faktorov na organizmus.

Extrúzia je sprevádzaná narušením integrity vláknitého prstenca, vyčnievaním buničitého jadra smerom von. Problémy vedú k objaveniu sa pretrvávajúcej bolesti, ďalších nepríjemných pocitov.

Je dôležité včas identifikovať patologický proces, okamžite navštíviť lekára. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k zlej výkonnosti, dokonca k úplnému zdravotnému postihnutiu pacienta. Preštudujte si nasledujúci materiál a zistite, aké faktory ovplyvňujú vzhľad extrúzie, ako zabrániť vzniku choroby.

Pred vytvorením medzistavcových prietrží prejde niekoľko štádií: určité patologické stavy ovplyvňujú jedno z oddelení chrbtice, ktoré sa nazýva extrúzia.

Herniový výstupok vo svojom vývoji teda prechádza 3 stupňami formácie:

 • počiatočné degeneratívne zmeny - objavujú sa v dôsledku narušenia krvného zásobovania a vplyvu ďalších negatívnych faktorov. Dôsledkom týchto procesov je nedostatok výživy, čo vedie k tvorbe chýb na disku vo forme trhlín;
 • výstupok - výstupok je vytvorený s veľkosťou nepresahujúcou 1 - 5 mm. Pódium sa vyznačuje vydutím disku za stavce. Integrita vláknitého tkaniva je udržiavaná;
 • extrúzia - výčnelok, pri ktorom je narušená integrita vláknitého tkaniva a prolaps buničitého jadra, zachovaná iba pozdĺžnym väzom chrbtice.

Ďalej sa vyvíja prietrž medzistavcových platničiek, ktorý sa vyznačuje rôznym stupňom závažnosti, postihnutou oblasťou a vyžaduje si seriózne ošetrenie..

Dôvodom vývoja extrúzie sú faktory, ktoré vedú k podvýžive a ďalej k strate jadra. Tie obsahujú:

 1. Vek sa mení.
 2. Choroby chrbtice - skolióza, osteochondróza, spondylóza atď..
 3. Poranenie miechy.
 4. Prerušenie hormonálneho pozadia, metabolické procesy.
 5. Vzpieranie, dlhé zaťaženie chrbta.

V tejto situácii sa vyskytnú príznaky, ak sú nervové zakončenia zovreté alebo podráždené..

Klinický obraz tu bude závisieť od miesta patologického procesu:

 • extrúzia krčných medzistavcových platničiek - bolesť v pleciach, siahajúca až po lakte, predlaktia, prsty;
 • poškodenie hrudnej oblasti - dysfunkcia vnútorných orgánov, bolesť na hrudníku;
 • poškodenie bedrového segmentu - bolesť v bokoch, nohách, znecitlivenie alebo brnenie v nohách a prstoch, poruchy fungovania panvových orgánov.

Poškodenie bedrovej oblasti sa považuje za nebezpečné, pretože choroba môže ohroziť stlačenie sedacieho nervu a ochrnutie nôh..

Fáza predchádzajúca vytvoreniu herniovaného disku sa nazýva výstupok. Tento výraz sa prekladá ako „vyčnievanie“.

S touto patológiou sa časť disku posúva za priestor medzi stavcami. Vláknitý prsteň, ktorý je zvonku, zostáva nedotknutý.

Najčastejšie výčnelok postihuje krčné a bedrové oblasti. Rozmery tohto útvaru nepresahujú 5 mm.

Ak sa výstupok disku nespracováva, pokračuje sa do ďalšej fázy vývoja - extrúzie. Do tohto termínu je zvyčajné chápať prietrž, ktorá sa už začala vyvíjať, ale vo veľmi ranom štádiu. Jadro medzistavcových platničiek (MTD) vyčnieva smerom von o viac ako 5 mm. Vláknitý prsteň sa v tomto prípade praskne a začne sa lámať..

Mechanizmus rozvoja

K extrúzii medzistavcových platničiek dochádza v niekoľkých hlavných fázach:

 1. v počiatočnej fáze sú pozorované primárne prejavy degeneratívnych zmien v určitých segmentoch chrbtice. K ich rozvoju môže viesť porucha krvného obehu, nedostatočné zásobovanie kyslíkom a inými živinami. Na povrchu disku sa začínajú tvoriť malé praskliny a iné chyby..
 2. V budúcnosti môže disk vyčnievať až za stavce.
 3. Výčnelok je sprevádzaný porušením integrity vláknitých tkanív, prolapsom jadier. Ak dôjde ku kompresii nervových koreňov, pacienti majú ťažkosti s bolesťou v mieste lézie.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja extrúzie sú choroby, ako je osteochondróza, skolióza a spondylóza. Pri týchto chorobách je narušený normálny krvný obeh, respektíve niektoré segmenty chrbtice a medzistavcové platničky nedostávajú dostatočnú výživu užitočnými látkami. Trauma do svalovo-väzivového aparátu môže byť tiež provokatérom choroby..

Medzi ďalšie možné dôvody je potrebné uviesť:

 • zmeny kostného tkaniva súvisiace s vekom;
 • obezita a nadváha;
 • konštantná fyzická aktivita na chrbte;
 • metabolické poruchy v tele.

Zvyčajne pacient okrem bolesti chrbtice už nezaznamenáva žiadne viditeľné príznaky.

Samozrejme, môže sa objaviť všeobecná slabosť, zníženie pracovnej kapacity a množstvo ďalších všeobecných symptómov, ale mýlia sa pri inej chorobe a extrúzia je diagnostikovaná náhodne počas rutinného vyšetrenia..

V závislosti od toho, kde dochádza k vytláčaniu, nastane bolesť. Patologické procesy v bedrovej oblasti sa najzreteľnejšie prejavujú okrem bolesti dolnej časti chrbta, zníženej citlivosti bokov, zadku a nôh..

Osoba môže v tejto oblasti na istý čas stratiť citlivosť a v pokojnom stave môže zažiť brnenie v nohách. Ak je cervikálny región postihnutý patologickým procesom, človek v ňom pociťuje slabosť, je pre neho ťažké udržať si hlavu dlhú dobu rovno, závraty a časté bolesti hlavy.

Na palpácii postihnutej oblasti chrbtice sa u pacienta vyskytuje ostrá pulzujúca bolesť, ktorá môže dať susedným oddeleniam..

Pri týchto ochoreniach je narušená dodávka krvi a výživa tkanív medzistavcových platničiek. K extrúzii môže tiež prispieť zranenie svalov a šliach. Pri zvýšenom zaťažení je často umiestnená oblasť medzi sakrálnou a bedrovou chrbticou. Toto oddelenie pociťuje počas pohybu najviac stresu..

Traumatické poranenia muskulo-väzivového aparátu tiež vedú k tvorbe medzistavcových extrakcií.

Pri nadmernej fyzickej námahe často dochádza k vytláčaniu v segmente L5-S1 (medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou). Tento segment je pri chôdzi vystavený maximálnej absorpcii otrasov v porovnaní s inými časťami chrbtice..

Medzi hlavné faktory, ktoré môžu spustiť vývoj extrúzie, sa rozlišujú tieto účinky:

 • nadváha.
 • Poruchy výmeny.
 • Zakrivenie chrbtice.
 • Intenzívne cvičenie.
 • Traumatické lézie chrbtice. Riziko sú ľudia so slabým väzivovým aparátom..
 • Zmeny miechy súvisiace s vekom.
 • Chronická patológia chrbtice: ankylozujúca spondylitída, osteochondróza.
 • Predĺžená fyzická námaha, vrátane nesprávneho nosenia ťažkých predmetov.

K hlavným príčinám, ktoré spôsobujú degeneratívne zmeny v chrbtici, patria účinky skoliózy, osteochondrózy a ďalších faktorov, ktoré môžu vyvolať výčnelok. Progresívny patologický proces je sprevádzaný trofickými poruchami, ktoré vedú k tomu, že sa znižuje elasticita a deformuje sa medzistavcový disk, ktorý sa postupne vysychá..

Existujú 3 fázy tvorby prietrže. Jeho prekurzory sú degenerované zmeny vo vláknitej časti disku. Dôvodom tohto javu je narušený obeh a nedostatok živín. V štádiu II sa v trhlinách vytvárajú výčnelky (veľkosť - do 5 mm). Vláknitá membrána zostáva neporušená.

Ak sa formácia zväčší a naruší sa integrita vláknitej membrány, dôjde k extrúzii - stupeň III. Vláknité jadro vypadne za medzistavcové platničky a je obmedzené pozdĺžnym väzom chrbtice. V závislosti od toho, na ktorej strane vypadne obsah disku, sa extrudovanie delí na tieto typy:

 • bočné (alebo bočné) - vytvára sa po stranách chrbtice;
 • chrbtová (alebo zadná) - prehĺbenie jadra sa vytvára za zadnými svalmi;
 • medián (alebo stred) - nebezpečná patológia, pretože k výčnelku dochádza v smere k miechovému kanálu.

Ľudská chrbtica sa skladá z 33 - 34 stavcov. Medzi nimi sú tlmiče - medzistavcové platničky. Slúžia na zabránenie trenia medzi stavcami počas pohybu..

Disky pozostávajú z vláknitého prstenca a želé podobného jadra. Výčnelok jadra prispieva k opotrebovaniu súvisiacemu s vekom, zakriveniu a zraneniu chrbtice, nadváhe.

Rizikovú skupinu tvoria pacienti trpiaci osteochondrózou, ankylozujúcou spondylitídou.

Podľa väčšiny vedcov sú zmeny stavcov spojené s ich mechanickým poškodením v priebehu času. Všeobecne sa hovorí, že „osteochondróza je počítanie osoby za vzpriamené držanie tela“..

S týmto prístupom však nesúhlasia všetci odborníci. Takéto „zjednodušenie“ nemôže vysvetliť najmä to, prečo sa u pacienta prejavuje neznesiteľná bolesť chrbta..

Medzi faktory, ktoré spôsobujú degeneráciu disku, patria:

 • skoré zranenia vrátane narodenia;
 • s nadváhou, pretože vytvára výrazný tlak na chrbticu;
 • genetická predispozícia;
 • sedavý spôsob života;
 • nadmerné pracovné zaťaženie - tvrdá fyzická práca alebo profesionálne športy.

V dôsledku toho sa v postihnutej chrbtici vyvíja nadmerná pohyblivosť, jadro sa posúva a ide von. Okrem toho sa pri stlačení disku nervové korene podráždia a zapália, čo spôsobuje, že pacient pociťuje silnú bolesť..

Ak je v segmente L4 L5 bolesť, môže to mať niekoľko dôvodov.

 • extrúzia alebo hernia L4-L5 - najbežnejšie miesta pre takéto choroby. Dôvody už boli uvedené. Tu je množstvo zaťaženia, ktoré každý deň dopadá na bedrovú oblasť, rozsah pohybu, vek a traumatické momenty. Počas vytláčania, najmä prietrže, vnútorná strana disku presakuje a ovplyvňuje blízke nervové korene, čo spôsobuje bolesť v dolnej časti chrbta a / alebo v dolnej časti nohy;
 • osteochondróza L4-L5 - ak je disk L4-L5 kosťami a je neaktívny, táto oblasť sa môže stať bolestivou a spôsobiť bolesť dolnej časti chrbta a / alebo lumbosakrálnu radikulitídu;
 • spondylolistéza úrovne L4-L5 - slabosť kostí, kĺbov a väzov chrbtice môže spôsobiť, že sa stavca L4 kĺzne vpred po stavci L5 a ovplyvňuje nervový koreň, čo vedie k bolesti nôh a iným symptómom;
 • stenóza a osteoartróza - časté príčiny bolesti chrbta a nôh u ľudí nad 60 rokov.

Extrúzia sa vytvára na pozadí dlhotrvajúceho vlečeného, ​​neošetreného. Hlavným dôvodom patologického procesu je prítomnosť osteochondrózy, ďalších chorôb spojených s degeneratívnymi procesmi v chrbtici..

Nevyhnutným predpokladom ochorenia sú negatívne faktory:

 • obezita. Nadmerná váha zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek;
 • zmeny tela súvisiace s vekom. V priebehu času stráca kostné tkanivo svoje vlastnosti, postupne sa rozpadá a vyvoláva rôzne patologické procesy;
 • endokrinné poruchy, metabolické poruchy. Faktom je, že medzistavcový disk je poháňaný okolitými tkanivami. Rôzne poruchy obehového systému, metabolizmus živín pripravuje disk o potrebné prvky, čo vedie k jeho deštrukcii;
 • nadmerná fyzická aktivita, špecifické pracovné činnosti, účinok toxických látok na organizmus;
 • sedavý spôsob života, slabý svalový korzet;
 • traumatické zranenia chrbtice. Dokonca aj malé mikrodeny sa môžu časom zmeniť na plnohodnotné ochorenie. Preto sa po akýchkoľvek traumatických situáciách obráťte na svojho lekára, vykonajte preventívne opatrenia alebo začnite požadovaný liečebný cyklus.

Ako už bolo uvedené vyššie, štruktúra medzistavcových platničiek pripomína šišky so želé. Keď disk degeneruje kvôli prirodzenému opotrebeniu alebo zraneniu, môže mäkký obsah preraziť cez vláknitú membránu (vláknitý krúžok). Tento neobvyklý „vyčnievanie“ pulpózneho jadra sa nazýva extrúzia medzistavcového disku alebo herniovaného disku.

Čo sa deje počas vytláčania a vyčnievania medzistavcovej platničky?

Mnohí z nás vedia a chápu, čo je choroba „medzistavcová prietrž“..

Nie je ťažké si predstaviť, ako sa časť pulpózneho jadra vynára z roztrhaného vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, ktorý vytvára „bolesti chrbta“ chrbtice..

Čo je to vytláčanie, výčnelok medzistavcových platničiek, je však možné vysvetliť iba zopár. Aj keď mnohí čelia tejto diagnóze a počet takýchto pacientov sa neustále zvyšuje.

Zoberme si preto pár minút, aby sme sa zoznámili s výbežkami, vytláčaním medzistavcových platničiek, aby sme vedeli, aké sú ich príčiny, aké sú ich dôsledky, ako sa liečiť a ako zabrániť ich rozvoju. Ako sa hovorí, vedieť o chorobe znamená urobiť prvý krok, aby sme si zachovali zdravie a zabránili tomu, aby sa choroba sama prekvapila..

Ako viete, medzistavcové výčnelky a extrúzia diskov sú spojené s tvorbou kýly chrbtice alebo skôr sú to fázy jej vývoja, ktoré určujú stupeň zložitosti choroby, liečebné metódy a metódy liečenia tela. Pozrime sa, ako dochádza k tvorbe medzistavcovej prietrže a aká je úloha vystupovania a vytláčania medzistavcových platničiek chrbtice.

Fázy vývoja vertebrálnej hernie

 1. Prolaps medzistavcových platničiek.
 2. Medzistavcové vystúpenie disku.
 3. Extrúzia disku.
 4. Medzistavcové hernie.

Zohľadníme teda každé štádium choroby, jej vlastnosti, príznaky a liečbu.

Prvá fáza - Prolaps disku

Počiatočné štádium sa spravidla prejavuje degeneratívnymi procesmi miechy.

Disk sa stáva menej elastickým, menej silným, stráca tvrdosť, normálnu funkčnosť, v dôsledku čoho jeho stena začne postupne vyčnievať a dokonca vyčnievať za hranice stavcov..

Začína sa tak s herniou chrbtice, ktorú možno rýchlo zastaviť, ak včas navštívite lekára, vyšetrte ju a začnite s liečbou!

Príčiny týchto deštruktívnych procesov možno nazvať niekoľkými, hlavnými však je nedostatok vody a mikroživín, látok v tele..

Disk je dehydratovaný, oslabuje, klesá tlak v ňom, čo spôsobuje jeho nefunkčnosť, stráca schopnosť absorbovať otrasy a začína sa zrútiť.

Zároveň sa pacient nepociťuje nepohodlie, môže sa objaviť iba únava, rýchla únava chrbta pri fyzickej námahe, zdvíhaní ťažkých bremien. Čomu zriedka venujeme pozornosť, ignorujeme lekárov a prispievame tak k rozvoju medzistavcových prietrží.

Druhá fáza - protrúzia disku

Po oslabení jadra a kruhu disku začína ďalšia fáza vývoja medzistavcovej prietrže jej príznakmi a komplikáciami - výčnelok disku (pozri fotografiu).

V tomto štádiu, aj keď je disk oslabený, sa hustota buničitého jadra nezmenila a záťaž chrbtice sa neznížila; tento disk už vydrží a začne sa zdeformovať. Alebo skôr: vláknité jadro sa posúva, stráca svoju prirodzenú polohu a začína vyvíjať tlak na diskový krúžok.

S každým pohybom pacienta sa zvyšuje tlak (šok) na vláknitý prstenec, v dôsledku čoho sa postupne deformuje a vytvára sa „výstupok“. Tento výčnelok je výčnelok miechy.

Je potrebné poznamenať, že závažnosť tohto procesu závisí od veľkosti výčnelku. Ak deformácia nie je veľká, nestlačí nervové korene stavcov a nespôsobí bolesť. Toto štádium choroby bude bezbolestné.

Ale pri veľkom výčnelku bude pacient cítiť silnú bolesť, bolesť, ostrú v mieste vyčnievania disku - v chrbte, na krku, pri návrate do ramena, nohy, v medzirebrovom priestore, v zadnej časti hlavy....

Tiež môže vyčnievanie stavcov spôsobiť príznaky, ako sú závraty, nestabilita krvného tlaku, bolesti hlavy, svalová slabosť, zhoršené pocity v oblasti stlačeného nervového koreňa a znecitlivenie prstov s krčkovým výčnelkom chrbtice..

Ale najhoršie je, že znaky vyčnievania disku sú nejednoznačné a môžu spôsobiť odlišnú povahu bolesti, môžu ju dať do rôznych častí tela..

Toto ich maskuje ako príznaky iných chorôb, z ktorých pacienti začínajú zbytočne liečiť zdravé orgány, strácajú čas a komplikujú priebeh stavcov.

Preto nehádajte, že to bolí, okamžite vyhľadajte lekára a začnite s liečbou vyčnievania chrbtice!

Výčnelok: video

Fáza tri - extrúzia medzistavcových platničiek

Pokiaľ je medzistavcový výčnelok iba výčnelok (výčnelok) vláknitého prstenca disku, potom je pretláčanie disku pretrhnutím prstenca a jadrom padajúcim mimo neho, zvyčajne v tkanive chrupavkového prstenca. Inými slovami, ide o vytvorenie úplnej kýly chrbtice alebo skôr o počiatočnú fázu jej vývoja.

Počas vyčnievania je diskový krúžok tak namáhaný, že akékoľvek vážne zaťaženie chrbtice prispieva k pretrhnutiu prstenca, ku ktorému často dochádza. Koniec koncov, zriedka niekto vidí lekára počas vyčnievania disku, s prvými bolesťami, nepohodlie v chrbte, krku, spodnej časti chrbta....

Pacienti naďalej namáhajú chrbát, zdvíhajú ťažkosti, vykonávajú zložité fyzické cvičenia, ktoré prispievajú k maximálnemu napätiu vláknitého prstenca disku a nakoniec k jeho prasknutiu..

Platí to najmä pre bedrovú chrbticu, ktorá vždy „preberá“ vážne napätie, nesprávne zdvíhanie hmotnosti, sedavý životný štýl, stres, ktorý spôsobuje degeneratívny výčnelok, extrúziu medzistavcových platničiek.

Výsledkom je, že takmer 90% všetkých výliskov sa vyskytuje v bedrovej chrbtici, čo spôsobuje vážne vedľajšie komplikácie.

Aké sú príznaky charakteristické pre vznik prietrže - extrúzia? Ako pochopiť, že sa objavila prietrž a musíte navštíviť lekára? Pozrime sa na to všetko s príkladom vytláčania bedrovej chrbtice:

po prvé, v okamihu „prasknutia“ kruhu sa objaví ostrá lokálna bolesť; potom sa po dni alebo niekoľkých dňoch pociťuje bolesť v oblasti slepice s postupným prechodom na nohu. Zároveň je možná tuhosť, obmedzenie pohyblivosti končatín a rovnomernosť.

Možné sú aj neurologické syndrómy: oslabenie svalov nôh, jeho citlivosť, znecitlivenie chodidla, vymiznutie kolena a Achilles reflex..

Ale je lepšie neprinášať chorobu na neurologické komplikácie, okamžite s prvými bolesťami siahajúcimi do zadku, nohy, konzultovať s odborným lekárom a začať s liečbou extrúzie disku.!

Ako liečiť herniované disky v ranom štádiu - výstupok, extrúzia?

Liečba skorého štádia vývoja prietrže chrbtice sa uskutočňuje pomocou konzervatívnych metód, to znamená, medzistavcových výčnelkov, extrúzia disku sa lieči bez chirurgického zákroku. Hlavným cieľom liečby je odstránenie zápalu nervových koreňov, zníženie opuchov a samozrejme odstránenie kompresie nervových vlákien..

Na začiatok je pacientovi predpísaný odpočinok a lieky: lieky proti bolesti, NSAID a svalové relaxanciá (ak sú prítomné svalové kŕče). Zvyčajne bolesť ustupuje v priebehu niekoľkých dní a lekár môže navyše predpísať masáže a fyzioterapiu.

Po úplnom ústupe bolesti pokračuje liečenie miechovej kýly liečebnými cvičeniami, cvičením alebo inými postupmi predpísanými lekárom. Základom pre zotavenie z prietrže chrbtice sú gymnastika, lekárske cvičenia.

Cvičebná terapia obnovuje, posilňuje svalový korzet chrbta, väzivový aparát, zastavuje rozvoj prietrže, zabraňuje recidíve choroby a tvorbe nových medzistavcových prietrží.

Masáž s výčnelkom:

To však neznamená, že po ukončení liečby môžete zabudnúť na chorobu a nemonitorovať zdravie chrbta, krku, dolnej časti chrbta.... Bezpochyby musíte pokračovať vo fyzioterapeutických cvičeniach, pravidelne ich vyšetrovať a vyhýbať sa nesprávnym provokatívnym pohybom. Iba týmto spôsobom si zachováte normálny stav väzov, svalov a nevrátite sa k liečbe kýly chrbtice..

Cvičenia (LFK), gymnastika s vyčnievaním chrbtice:

Štvrtá fáza - spinálna sekvestrácia

Sekundovaná hernia disku je pomerne zložité a bolestivé ochorenie chrbtice. Vzniká, keď jadro disku nepresahuje iba vláknitý prsteň, ale keď sa dostane priamo do miechového kanála chrbtice..

Všeobecne platí, že vytláčanie disku môže ísť do štádia sekvestrovanej prietrže iba v jednom prípade - ak pozdĺžny väz disku disku nezachoval spadnuté vláknité jadro a úplne sa oddelil od disku.

Čo sa deje veľmi zriedka! Ak sa to však stane, sú možné neznesiteľné bolesti, obmedzená pohyblivosť a vážne komplikácie. Najprv zrazená prietrž pritlačí miechový nerv, ktorý môže spôsobiť ochrnutie končatín.

A po druhé, jadro disku obsahuje veľké množstvo proteínových molekúl, ktoré sa dostanú do miechy a môžu vyvolať autoimunitnú zápalovú reakciu, napríklad pri reumatizme..

Liečba kýly s oddelenou kýlou by sa preto mala vykonať okamžite, aby sa zabránilo komplikáciám. A na to, bohužiaľ, konzervatívne metódy liečby nie sú vždy vhodné, musíte použiť chirurgický spôsob liečby, to znamená chirurgické odstránenie prietrže.

Extrúzia medzistavcových platničiek

Choroby chrbtice, ako je osteochondróza, spondylóza a skolióza, vedú k závažným poruchám. Extrúzia medzistavcových platničiek je počiatočný proces výskytu prietrže, ktorý sa vyskytuje na pozadí mnohých faktorov.

Do rizikovej skupiny patria ľudia, ktorých činnosť súvisí s ťažkou fyzickou námahou alebo pacienti s rôznymi zraneniami chrbtice a chrupavky..

Preto sa spektrum lézií tohto ochorenia rozširuje a pokrýva ľudí rôzneho veku..

Čo je extrúzia??

Je to proces, ktorý sa vyznačuje vyčnievaním a porušením vláknitého prstenca a prolapsom buničitého jadra. Bolesť nastáva pri mačkaní nervových koreňov. Najnebezpečnejšou a najbežnejšou chorobou je extrúzia disku l5 s1, ktorá sa nachádza v bedrovej oblasti.

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že také usporiadanie formácie môže viesť k stlačeniu sedacieho nervu. Všeobecne je toto ochorenie určené ako počiatočné štádium vývoja už vytvorenej prietrže, u ľudí sa tento proces nazýva lumbago.

Toto ochorenie je najzávažnejšou komplikáciou osteochondrózy a iných ochorení chrbtice..

Čo spôsobuje patológiu?

Obratle dostávajú výživu zo susedných mäkkých tkanív, čo znamená, že keď sú poškodené, proces dodávania živín je prerušený, čo vedie k opotrebovaniu medzistavcových platničiek a jeho deštrukcii. Príčiny tejto patológie môžu byť:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • poranenia a modriny chrbtice;
 • choroby chrbtice;
 • hormonálne poruchy;
 • obezita;
 • podvýživa;
 • zhoršený metabolizmus;
 • ťažké bremená;
 • vrodené chyby chrbtice;
 • porušenie postoja;
 • genetické abnormality.

V dôsledku podvýživy medzistavcové platničky stráca svoju výšku a časom sa splošťuje, pretože nie je dostatok tekutiny. V dôsledku toho vyschne, objavia sa praskliny a vytvorí sa prietrž, ktorá pri najmenšej námahe vystrelí celú dolnú časť chrbta a človek nie je schopný vykonávať jednoduchú prácu.

Stupeň vytláčania medzistavcových platničiek

Časť chrbtových diskov sa počas laterálneho pretláčania posúva do kanála.

Existuje niekoľko druhov anomálií, v závislosti od toho, ktoré príznaky sa vyskytujú. Na mieste výstupu z buničitého jadra môže byť vytláčanie:

 • bočné (stredné);
 • chrbtová (zadná);
 • stredný (stredný).

V medicíne je samostatným typom subligamentárna prietrž, pri ktorej je vyčnievaním poškodený pozdĺžny väz chrbtice. Okrem toho existujú tri štádiá výskytu:

 • Počiatočné degeneračné procesy, ktoré sa vyskytujú na pozadí porúch prietoku krvi a ďalších negatívnych faktorov, vedú k nedostatku živín a tekutín. Disk stráca hustotu, objavujú sa praskliny a poškodenia.
 • Proces formovania vydutého disku, označovaného ako výstupok. Často sa vyskytuje s osteochondrózou. Charakteristický je vyčnievanie postihnutej oblasti za miechovým stĺpcom so zachovaním integrity prstenca.
 • Extrúzia je konečným výsledkom zmien s úplným rozpadnutím prstenca a vyčnievaním, ktoré zadržujú iba pozdĺžny väz chrbtice..

Príznaky choroby

Silná bolesť a ťažkosti s narovnaním chrbta môžu naznačovať prítomnosť choroby.

V prvých štádiách vývoja, pred bolesťou, sa choroba nijako neprejavuje.

Ale bolesť v postihnutej oblasti môže vyžarovať do hlavy a rúk (s cervikálnou léziou), do srdca a hrudníka (s hrudníkom), do slabín a nôh (s bedrovou kosťou). Počas pohybov sa objavujú silné neznesiteľné bolesti, lumbago. Pre človeka je ťažké vyrovnať a narovnať chrbticu, dochádza k narušeniu činnosti panvových orgánov..

Čiastočne stratená citlivosť bokov a nôh. Akékoľvek porušenie nervového koreňa je sprevádzané akútnou krátkodobou bolesťou..

Ako identifikovať?

Pretože manifestácia choroby je postupná, je často možné chorobu určiť náhodne. Na diagnostikovanie ochorenia lekár vykoná predbežnú anamnézu, zistí povahu a lokalizáciu bolesti. Potom sa pacientovi pridelia tieto diagnostické metódy:

 • fyzikálne vyšetrenie;
 • negatívny reflex v kolennom kĺbe;
 • vizuálna kontrola;
 • CT
 • MRI.

Pri takom vyšetrení je možné určiť rozsah lézie a lokalizáciu patológie, poruchy v štruktúre disku. Je tiež možné identifikovať všetky neobvyklé procesy v postihnutej oblasti. Oblasti kompresie nervov a krvných ciev sú presne stanovené. Po absolvovaní diagnózy lekár prijme opatrenia na liečbu choroby a predpíše priebeh liečby.

Liečba chorôb

Operácia sa vykonáva, keď je liečba liečivom neúčinná.

Nevyhnutný je komplexný prístup k liečbe tohto ochorenia, pretože extrúzia sa lieči ťažšie ako vysunutie. Protizápalové a analgetické lieky sa predpisujú pacientovi na zmiernenie bolesti, často sa používajú svalové relaxanciá.

Počas liečby lekár predpisuje masáže a fyzioterapiu, ktoré pomôžu stimulovať krvný obeh v postihnutej oblasti. Po období exacerbácie možno použiť cvičebnú terapiu a gymnastiku, čo má priaznivý vplyv na vývoj svalového korzetu a chrbtice, čím sa stabilizuje jeho pohyblivosť..

V extrémne závažných prípadoch sa používa chirurgický zákrok..

Čo je nebezpečné?

Pri nesprávnom ošetrení alebo jeho neprítomnosti vedie tento patologický proces k vzniku štvrtého stupňa - sekvestrácii prietrže. Vyznačuje sa úplným únikom buničitého jadra do miechy..

Symptomatológia sa často nelíši od konvenčnej extrúzie, ale pri jej raste sa objavujú silné neznesiteľné bolesti, agresívne stlačenie koreňov nervov a miechy, čo môže viesť k paralýze končatín..

Keď jadro vyteká, proteínové molekuly sa dostanú do miechového kanála, čo vyvoláva autoimunitné zápalové reakcie.

prevencia

Ak sa chcete vyhnúť takýmto javom, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel. Obmedzte zaťaženie chrbtice, nezdvíhajte závažia trhnutím alebo na vlastnú päsť.

Ak máte ochorenie, ako je osteochondróza alebo skolióza, pravidelne navštevujte svojho lekára, aby ste včas zabránili komplikáciám alebo poruchám. Správna výživa a vyvážené stravovanie pomôže predchádzať obezite a udržiavať zdravie..

Je dôležité správne a racionálne rozložiť záťaž na spodnú časť chrbta, vyhnúť sa zvýšenej fyzickej námahe a cvičeniu ráno alebo pešo..

Extrúzia miechy - príčiny, príznaky a liečba

Väčšina pacientov má ochorenie chrbtice bez ohľadu na vek. Najčastejšie diagnostikovanou prietržou je bedrový výčnelok. Začiatok je vždy osteochondróza, ktorá sa vyvíja rôznymi spôsobmi..

Vo väčšine prípadov postupne ovplyvňuje sekciu za sekciou, ale v niektorých prípadoch je lokalizovaná v jednej časti. S osteochondrózou disky trpia, ktoré sa postupne deformujú a kolabujú.

Do poslednej fázy disk prechádza niekoľkými fázami: vytláčanie, vyčnievanie.

 • Príčiny vytláčania disku
 • Príznaky choroby
 • Liečba chorôb

Príčiny vytláčania disku

Extrúzia sa objavuje s predlžovaným zdĺhavým vývojom, keď po dlhú dobu nie je potrebné žiadne ošetrenie. Hlavnými faktormi choroby sa často stáva osteochondróza a jej choroba.

Tento stav však môže spôsobiť aj niekoľko dôvodov:

 • nadváhou;
 • pravidelné cvičenie;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • závažné metabolické poruchy;
 • poranenia miechy;
 • sedavý spôsob života.

Príznaky choroby

Príznaky závisia od toho, ktorá časť chrbtice sa podieľa na patologickom procese. Počas extrúzie dochádza k čiastočnému prolapsu centrálneho jadra disku, ale nervové korene nie sú ovplyvnené. Preto tento syndróm často prebieha nepostrehnuteľne a bezbolestne..

Ak si chcete všimnúť, že existujú problémy a je potrebná pomoc, je to možné iba vtedy, ak je nerv zaseknutý.
Pri cervikálnom vytlačení, keď je postihnutý nerv, sa pacient bude sťažovať na bolesti hlavy, kŕče v zákrutách, bolesť v zadnej časti hlavy.

Ale najbežnejšia extrúzia bedrovej chrbtice.

Bedrová extrúzia má špecifické príznaky:

 • pocit znecitlivenia nôh;
 • pocit brnenia v prstoch na nohách;
 • znecitlivenie zadku alebo stehna;
 • lokalizovaná bolesť v oblasti stlačeného nervu.

Zvyčajne nie sú pozorované ostré záchvaty bolesti počas extrúzie. Špecialista musí vykonať diagnostiku na základe iných porušení.

Najmä skontrolovať reflex kolena.
Prolaps disku v bedrovej oblasti je častejšie charakteristický pre ľudí vo veku. U týchto ľudí dochádza k stenčovaniu tkanív v závislosti od veku, častým javom je extrúzia tejto kategórie ľudí. Môžu sa tiež sťažovať na bolesť v stehne pozdĺž sedacieho nervu..

Sedací nerv je mimoriadne bolestivý, takže môže dôjsť k bolesti v kolenách alebo nohách maximálnej intenzity.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Podľa lekárskych štatistík sa pooperačná brušná hernia vyvíja v 5 až 10% prípadov po chirurgických zákrokoch a môže sa objaviť bezprostredne po chirurgickom zákroku a pomerne dlho..

Osteoporóza nôh

Žalúdok
Osteoporóza nohy sa považuje za nebezpečnú chorobu, pretože nohy majú veľkú záťaž, čo zvyšuje riziko zlomenín kostí. Na začiatku vývoja patológie sa objavujú oddelené ložiská deštrukcie kostného tkaniva - bodkovaná osteoporóza, ktorá neovplyvňuje všetky kosti chodidla.
Paramediánska (paramediálna) hernia je degeneratívna lézia medzistavcovej chrupavky diskov s ich čiastočným posunutím, čo vedie ku kompresii mozgovomiechového moku z jednej alebo dvoch strán. 70% všetkých diagnostikovaných hernií je tohto typu.