loader

Hlavná

Späť

Čo je epigastrum

Poloha brucha u rôznych ľudí je odlišná a závisí od veku, typu tela, telesnej hmotnosti atď. Je však potrebné poznať viac alebo menej konštantné miesta projekcie brucha na prednú brušnú stenu..

V epigastriu v pravej hypochondrii sa premieta pravý lalok pečene, pravý ohyb hrubého čreva a horný pól pravej obličky. V správnej epigastrickej oblasti sú do prednej steny brucha, v ľavom hypochondriu premietané žalúdok, žlčník, ľavý lalok pečene, pankreas, duodenum - dolná časť žalúdka, slezina, pankreatický chvost, ľavý ohyb hrubého čreva, horný pól ľavej obličky..

V mezogastrii v pravej bočnej oblasti sú premietané stúpajúce hrubé črevo, časť slučiek tenkého čreva a dolný pól pravej obličky. V pupočnej oblasti sú premietané slučky tenkého čreva, priečne hrubé črevo, spodná vodorovná a stúpajúca časť dvanástnika, väčšie zakrivenie žalúdka, portál obličiek a horné časti močovodu..

V ľavej bočnej oblasti, v zostupnom hrubom čreve, v časti slučiek tenkého čreva, sa premieta dolný pól ľavej obličky..

V hypogastrii v pravom ingvinálnom regióne sa premieta slepé črevo, konečné ileum a dodatok. V oblasti ochlpenia je močový mechúr premietaný (v naplnenom stave), dolné časti močovodu, maternica, slučky tenkého čreva, v ľavej inguinálnej oblasti - sigmoidné hrubé črevo, slučky tenkého čreva..

Čo je epigastrum

epigastrická oblasť - (regio epigastrica) pozri epigastrium... Veľký lekársky slovník

epigastrium - (epigastrium, PNA; synonymum: epigastrium, epigastric region, epigastrium) oblasť brucha, ohraničená nad bránicou, pod ňou vodorovná rovina prechádzajúca priamkou spájajúcou najnižšie body desiatich rebier... Veľký lekársky slovník

Epigastrium - (epigastrium, PNA; synonymum: epigastrická oblasť, epigastrická oblasť, epigastrium) oblasť brucha, ohraničená nad bránicou, pod ňou horizontálna rovina prechádzajúca priamkou spájajúcou najnižšie body desiatych rebier... Lekárska encyklopédia

Gallstoneova choroba - zlato. Gallstoneova choroba je choroba charakterizovaná tvorbou kameňov v žlčníku alebo žlčových cestách. Prevalencia v Rusku je 4,71 4,78 na 1 000 obyvateľov. Vo veku 21 až 30 rokov je chorých 3,8% populácie, od 41 do...... Príručka chorôb

Ochorenia pažeráka - poškodenie pažeráka Arnica, 3x, 3 a poškodenie pažeráka pažerákom so slabosťou, rozdrvením, hyperestéziou. Zabraňuje rozvoju hnisavej infekcie, zlepšuje prísun krvi do poškodených tkanív, eliminuje komplikácie Hypericum, 3x, 3 a bvr sú silné... Homeopatia Referencie

Umelé vetranie pľúc - I Umelé vetranie pľúc zabezpečuje výmenu plynov medzi okolitým vzduchom (alebo špeciálne vybranou zmesou plynov) a alveolmi pľúc. Moderné metódy mechanického vetrania (mechanické vetranie) možno rozdeliť na jednoduché a...... Lekárska encyklopédia

DODATOK - - zápal slepého čreva (dodatku) slepého čreva, najbežnejšia choroba medzi akútnymi chorobami brušných orgánov. To predstavuje až 70% prípadov akútneho brucha. V priemere jeden z každých 250 ľudí ročne...... Encyklopédický slovník psychológie a pedagogiky

PORUCHY SRDCE - PORUCHY SRDCE. Obsah: I. Štatistika. 430 II. Samostatné formy P. strany. Nedostatok bicuspidálnej chlopne.,, 431 Zúženie ľavého uhlu komorovej dutiny. 436 Zúženie úst aorty... Veľká lekárska encyklopédia

Získané srdcové vady - ICD 10 I34.34. I37.37., I05.05. Ja... Wikipedia

Epigastrická oblasť: kde je príznakom chorôb, ktoré sú v tejto oblasti bolestivé

Epigastrická oblasť: kde sa nachádza? Takáto otázka vždy vyvstáva neprimerane: keď má človek bolesti brucha.

Potom je potrebný výlet k lekárovi a bez opisu svojich pocitov a ich lokalizácie to nezvládnete..

Aby sme správne sprostredkovali naše sťažnosti a pomohli lekárovi určiť správnu diagnózu, dozvedeli sme sa viac o epigastrickej oblasti: čo to je, kde to je a aké sú príčiny bolesti v tejto oblasti brucha..

Charakteristiky bolesti

Bolesť napravo pod rebrami môže byť boľavá alebo pálivá a môže sa šíriť na hrudník a chrbát. Takáto bolesť môže byť tiež príznakom chorôb rôznych orgánov a prejavom patológie tráviaceho procesu: žlčové kamene, peptický vred a prietrž. Po jedle sa často môže vyskytnúť bolesť a môžu sa stať chronickými.

Epigastrická bolesť je veľmi častým príznakom. Ak sa vyskytne pálenie záhy, jedná sa o gastroezofageálnu refluxnú chorobu.

Počas tehotenstva sa môže vyskytnúť epigastrická bolesť. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré spomaľujú proces trávenia a z mechanických dôvodov: žalúdok sa zvyšuje, zvyšuje sa tlak v brušnej dutine a spôsobuje nepohodlie. So zvýšeným tlakom bolesti v epigastrickej oblasti - alarmujúcim príznakom preeklampsie.

Ľudia zažívajú rôzne úrovne bolesti: od miernej po ťažkú. Po jedle sa často objaví intenzívna bolesť, ktorá rýchlo zmizne. Ťažká bolesť v epigastrickej oblasti, ktorá tiež spôsobuje hrudník, krk, môže byť taká silná, že narúša spánok..

Iné príznaky, pri ktorých je epigastrická oblasť brucha napätá alebo bolestivá: grganie, nadúvanie, kŕče a bolesť hladu. Niekedy sa objaví nevoľnosť, vracanie, náhly úbytok na váhe a nízka chuť do jedla..

Epigastrická oblasť: znaky topografie

Regio epigastrica alebo epigastrum je jedným z 9 podmienených rozdelení, na ktoré je žalúdok rozdelený.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Aby sa klinickým lekárom uľahčila navigácia, je rozdelený dvoma vodorovnými čiarami na 3 časti:

bruchoŠtruktúry v rámci regiónovOrgány umiestnené v týchto oblastiach
epigastriumPriamo epigastrium, hypochondrium vľavo a vpravo.Žalúdok, pankreas, slezina, 12 vredov dvanástnika, pečeň, nadobličky.
MesogastricBočná, ľavá a pravá bočná.Tenké črevo
hypogastriumSuprapubic, iliac (vľavo, vpravo).hrubé črevo

Epigastrická oblasť sa tiež nazýva „epigastrická“ alebo jednoducho „epigastrická“. Ako možnosť použite názov „epigastrická zóna“. Jeho lokalizácia: priestor medzi xiphoidným procesom a poslednými rebrami.

Má tvar trojuholníka s rovnakými uhlami. V epigastrickej oblasti sa nachádza „solárny plexus“ - miesto s vysokou koncentráciou nervových vlákien.

Toto je vážne ochorenie.?

Bolesť v epigastrickej oblasti nie je vždy prejavom vážneho ochorenia. Ak sa u vás vyskytnú príznaky ako:

 • namáhavé dýchanie,
 • bolesť v srdci,
 • nadúvanie,
 • krv v stolici s zvracaním,
 • horúčka nad 38,
 • bolesť brucha zosilňuje a / alebo sa posúva vpravo dole.

Existuje mnoho príčin, ktoré môžu spôsobiť bolesť v epigastrickej oblasti. Tento príznak môže spôsobiť divertikulitída, intolerancia laktózy a GERD. Ďalšími možnými príčinami nepohodlia sú zápalové ochorenia a dokonca aj rakovina, ktoré ovplyvňujú fungovanie žalúdka a iných tráviacich orgánov. V zriedkavých prípadoch vedie ochorenie srdca k bolesti v epigastrickej oblasti. Prejedanie, konzumácia korenených a mastných potravín a alkohol sú dobre známe faktory, ktoré vedú k tomu, že epigastrická oblasť je bolestivá v pokoji aj počas výskumu. Užívanie kávy príliš často vedie k podráždeniu žalúdka. Tento nápoj tiež narúša činnosť metabolizmu GABA, čo je veľmi dôležité pri upokojovaní gastrointestinálneho traktu (GIT)..

Niektoré ďalšie choroby, pri ktorých sa vyskytuje bolesť:

 • Gastritída je stav, pri ktorom sa sliznica žalúdka zapáli a je citlivá..
 • Peptický vred sú otvorené rany alebo vredy na sliznici žalúdka av tenkom čreve..
 • Dyspepsia alebo tráviace ťažkosti.

Existujú ďalšie choroby, pri ktorých sa epigastrická oblasť stáva bolestivou. to:

 • zápal pažeráka, tiež známy ako ezofagitída;
 • hiátová prietrž;
 • zápal pankreasu
 • divertikulitída;
 • rakovina žalúdka;
 • onkologické procesy v pankrease;
 • hepatitída;
 • chronický kašeľ;
 • napínanie brušných svalov;
 • aneuryzma brušnej aorty;
 • vedľajší účinok na lieky.

Pri niektorých formách uretritídy a iných zápalových ochorení panvových orgánov sa niekedy vyskytujú bolesti v epigastrickej oblasti, ktoré sú zvyčajne sprevádzané horúčkou a nevoľnosťou..

Klinický obraz

Bolesť v epigastrickej oblasti sa vyskytuje pri patológiách gastrointestinálneho traktu. Aby bolo možné určiť, ktorá časť tráviaceho orgánu je ovplyvnená, je potrebné stanoviť intenzitu bolesti od stredovej čiary tela. Bolestivosť tupej alebo akútnej, rovnako ako bolesť a prasknutie charakteru môže naznačovať gastritídu alebo žalúdočné vredy. V týchto prípadoch sa pacient cíti nepohodlne v hrudnej kosti pozdĺž pažeráka. Bolestivosť spravidla nesúvisí s fyzickou aktivitou. Avšak nepohodlie sa môže vyskytnúť aj v súvislosti s porušením stravy. Pankreas zvyčajne obťažuje milovníkov pikantných a kyslých potravín, silnej kávy a ďalších produktov. Počas obdobia najväčšej exacerbácie sa pozoruje zvracanie. Potom pocity bolesti zvyčajne zmiznú. Aby ste zabránili takýmto útokom, mali by ste prísne dodržiavať diétu predpísanú lekárom. Na zmiernenie týchto príznakov sa odporúča aplikovať na epigastrickú oblasť teplú vyhrievaciu podložku, vypiť slabý čaj alebo horúcu vodu.

Niektoré charakteristiky bolesti

Pri syndróme dráždivého čreva pretrváva bolesť dosť dlho a je spojená s nadúvaním a zmenou frekvencie stolice alebo jej konzistencie. Vyšetrenie sa zvyčajne uskutočňuje bez nepohodlia alebo môže spôsobiť miernu bolesť alebo pocit distenzie..

Pre peptický vred sú charakteristické akútne alebo chronické hlodania alebo pálenie, najmä ak sa nedodržiavajú stravovacie odporúčania. Bolesť sa zvyčajne zosilňuje v noci.

Pankreatitída je sprevádzaná akútnou bolesťou, ktorá vyžaruje dozadu. Toto je zvyčajne sprevádzané zvracaním. Pri predklone sa syndróm bolesti znižuje. Príznaky tohto ochorenia sú rôzne, ale zahŕňajú žltačku, tachykardiu, stuhnutosť brušných svalov, bolesť a zmenu farby kože okolo pupka alebo bočných povrchov brucha..

Peritonitída je akútna bolesť so znakmi šoku a napätia. To sa môže zvýšiť s kašľom. Brucho môže byť doskové.

Gastrointestinálna obštrukcia je sprevádzaná akútnymi kolickými bolesťami. Zvracanie prináša úľavu. Sprevádzané napínaním a počúvaním črevných zvukov.

Pri ochoreniach žlčníka sa diagnostikuje akútna neustála bolesť pri zvracaní, horúčka, miestna bolesť a stuhnutosť. V niektorých prípadoch je možné hmatať žlčníkom..

Ruptúra ​​aneuryzmy aorty je ostrá bolesť, ktorá vyžaruje dozadu alebo slabiny. Pacient môže mať kardiovaskulárny kolaps. V takom prípade smrť nastane v prvých minútach alebo v prvých hodinách.

Rakovina žalúdka sa najčastejšie diagnostikuje u mužov, ktorí už majú viac ako 55 rokov a ktorí fajčia. V pokročilých prípadoch sa môže vyskytnúť strata hmotnosti, vracanie, hepatomegália a dysfágia..

Epigastrická bolesť môže byť tiež psychosomatického pôvodu..

symptomatológie

Bolestivosť v epigastrickej oblasti je jediným príznakom a je sprevádzaná ďalšími príznakmi. Je potrebné čo najskôr vyhľadať pomoc odborníkov, ak sa okrem tohto príznaku objaví aj nasledujúci klinický obraz:

 • narušenie dýchacích funkcií a prehltnutie potravy;
 • výskyt nepohodlia v srdci;
 • zvýšenie teploty nad tridsaťosem stupňov;
 • detekcia krvných nečistôt vo výkaloch a zvracaní;
 • zväčšenie veľkosti brucha;
 • zvýšená bolestivosť, jej šírenie v zadnej alebo pravej strane.

To sú hlavné príznaky, ktoré môžu sprevádzať bolesť hladu alebo výskyt kŕčov na lačno v epigastrickej oblasti a tiež indikujú počas diagnózy chorôb gastrointestinálneho traktu, srdca a iných vnútorných orgánov..

Diagnostické testy

S cieľom diagnostikovať základné príčiny sa vykonávajú rôzne štúdie. Použitie moderných technológií hrá dôležitú úlohu pri dosahovaní vynikajúcich výsledkov pri detekcii postihnutej oblasti tela. Nasledujú najbežnejšie metódy:

 • Miera alebo reakcia sedimentácie erytrocytov (ESR) je lacná a jednoduchá štúdia, ktorá sa používa na detekciu zápalového procesu v tele..
 • Rozbor moču sa vykonáva na zisťovanie infekcií močových ciest a iných súvisiacich chorôb..
 • Na stanovenie funkcie pečene a obsahu enzýmov pankreasu sa vykonáva biochemický krvný test..
 • Endoskopia sa zvyčajne vykonáva na hodnotenie problémov spojených so žalúdkom a pažerákom. Tento test tiež poskytuje schopnosť vykonať biopsiu, ktorá detekuje abnormality, ako sú zápaly, vredy a nádory..
 • Vykoná sa röntgenové a abdominálne ultrazvukové vyšetrenie na kontrolu brušných orgánov (žalúdka, obličiek, čriev, močového mechúra, pečene a pankreasu), či nevykazujú obštrukciu alebo iné abnormality..
 • MRI a CT sú veľmi užitočné pri odhaľovaní príčiny bolesti..
 • EKG sa vykonáva v prípadoch, keď epigastrická bolesť nie je spojená s gastrointestinálnymi chorobami. Tento test pomáha pri diagnostike infarktov..

Štruktúra brušnej dutiny

Kvôli pohodlnosti vyšetrenia pacienta je brušná dutina zvyčajne rozdelená do niekoľkých oblastí.

Potom bol žalúdok podmienečne rozdelený do 3 segmentov (horizontálne), označovaných ako:

 • hypogastric.
 • epigastrické.
 • Mezogastrická zóna.

Podmienečne (1 čiara) je nakreslená pozdĺž okrajov oblúka. Nad ním je epigastrická oblasť a pod mezogastrickou oblasťou. Pod touto zónou je 2. línia prechádzajúca do hypogastrického systému.

Ako zabrániť epigastrickej bolesti

Väčšina epizód bolesti sa objavuje okamžite po jedle. Prevencia zahŕňa tieto činnosti:

 • Vyhnite sa prejedaniu.
 • Jedzte pravidelne.
 • Jedzte malé jedlo po celý deň.
 • Žuvacie jedlo dôkladne prežúvajte.
 • Vyhnite sa alkoholickým nápojom, najmä pri jedle.
 • Nejedzte potraviny, ktoré spôsobujú podráždenie alebo dokonca žalúdočné ťažkosti.
 • Nejedzte hneď po jedle do postele, pretože to ovplyvní trávenie jedla. Môže tiež spôsobiť, že sa žalúdočné kyseliny dostanú do pažeráka a spôsobia pálenie záhy..
 • Obmedzte kávu a sódu.

Možnosti liečby a prevencie

Liečba bolesti v epigastrickej oblasti je symptomatická. Avšak na dosiahnutie účinného a dlhodobého terapeutického výsledku dôkladná diagnostika problému.

Môžete sa chrániť pred nepohodlím v epigastrickej oblasti, ak:

 • piť menej vody s plynom a kávou, alkoholické nápoje;
 • snažte sa prejedať;
 • minimalizovať spotrebu vnútorností;
 • po jedle vykonajte trochu fyzickej práce;
 • horľavé jedlo, neprehltnite hrče.

Saje "pod jamou"

Osoba, ktorá čelí nebezpečenstvu, vzrušeniu, strachu alebo sa dostáva do nervovej situácie, môže v epigastrickej oblasti cítiť nepríjemné pocity, ktoré nemožno nazvať bolestivými. Hovoria o tom týmto spôsobom: „Saje pod jamou.“ Faktom je, že pri excitácii nervového systému sa zvyšuje aj motorická aktivita žalúdka.

Sanie „pod jámou“ môže začať niekoľko hodín po jedle. Tento pocit najčastejšie stretávajú jednotlivci s cholerickým charakterom alebo iba impresívni ľudia s aktívnou mobilnou psychikou. Pre požadovaný pocit bol vynájdený aj oficiálny názov - motorický migračný komplex.

MMK - kontraktilná aktivita žalúdka, ktorá sa opakovane cyklicky opakuje v medzio-tráviacom časovom období. Zvyčajne sa motorický migračný komplex vyskytuje v období, keď je tráviaci trakt v pokoji. Hneď ako človek zjedol, MMK sa preruší, pretože sa zmení činnosť orgánu. Prečo je MMK potrebná pre telo? V tomto procese migrujú tráviace ústrojenstvo zvyšky potravín, hlien, baktérie, žalúdočné sekréty.

Kontraktívny motocykel trvá jednu a pol až dve hodiny, väčšina z tohto času pripadá na pokojnú fázu (prvá fáza). Svalové kontrakcie (druhá fáza) sa objavujú neskôr, postupne sa zvyšujú a dosahujú najvyššiu intenzitu v tretej fáze. Netrvá dlhšie ako päť až šesť minút a je maximálnym výskytom gastrointestinálnej motility, ktorú lekári nazývajú motorickým migračným komplexom. Je to jeho ľud, ktorý vníma ako sania „pod jamou“.

Po ukončení tretej fázy sa pri poklese motorickej aktivity začne krátky prechod. Zníženie pohyblivosti je tiež spojené s stravou - čím viac je človek hladný, tým nižšia je kontraktilita tráviaceho traktu. Takže po dni hladu aktivita klesla o 70 percent.

Najčastejšie je žalúdok v dobrej kondícii u mladých, aktívnych a zdravých ľudí. Tiež žalúdočný tonus a pocit „sania pod jamou“ sú známe tým, ktorí majú nízku hladinu cukru v krvi. Ak „pod box“ v noci nasáva, potom môžeme hovoriť o hormonálnom zlyhaní. Preto je nepohodlie v epigastrickej oblasti často príčinou nedostatku kortizolu, leptínu, ghrelínu alebo neuropeptidov..

Tabuľka 2. Prečo cicať „pod lyžicu“?

Časové obdobie, okolnostiMožný dôvod
Nie viac ako päť minút, prejde samostatneSvaly žalúdka sa pohybujú, inými slovami, orgán sa napína.
Viac ako desať minút nesúvisí s hladomStav stresu, panika. Nemali by ste sa okamžite zmocniť tohto pocitu, musíte prejsť na nejakú firmu, piť čaj s mätou, ľahnúť si.
Ihneď po jedle alebo krátko po jedleZnížená hladina cukru v krvi. Chybné prijatie smädu po hlade (centrá nasýtenia jedlom a tekutinou sú umiestnené neďaleko, takže človek často pociťuje hlad, keď chce skutočne piť).
Pravidelne po celý deňStres, únava, poruchy spánku, príliš aktívny rozvrh práce, neschopnosť úplne obnoviť telo.
Po jedle vrátane mastných, korenených a korenených jedálStres, únava, poruchy spánku, príliš aktívny rozvrh práce, neschopnosť úplne obnoviť telo.
Po jedle vrátane mastných, korenených a korenených jedálReakcia pankreasu. Sanie sania v epigastrii je spravidla sprevádzané grganím, pálením záhy.
6-7 hodín po jedle, sprevádzané rastúcou bolesťouGastritída, peptický vred. Je potrebné navštíviť gastroenterológa a vyšetriť žalúdok.

diagnostika

Ak je človek v epigastrii obťažovaný bolesťou, je potrebné vyhľadať pomoc špecialistov, ako napríklad:

 • terapeut;
 • chirurg;
 • neuropatolog;
 • gastroenterológ;
 • gynekológ;
 • nefrológom;
 • pneumológ.

Po preskúmaní anamnézy a anamnézy lekár pošle pacienta, pokiaľ má sťažnosti na bolesť a nepohodlie v epigastrickej oblasti a inštrumentálne vyšetrenie. To je nevyhnutné na preukázanie choroby, ktorá spôsobila také nepríjemné príznaky..

Lekári bezpodmienečne predpíšu:

 • všeobecná a biochemická analýza krvi a moču;
 • mikroskopické vyšetrenie výkalov;
 • dychové testy na detekciu baktérií Helicobacter pylori v tele;
 • bakteriálne očkovanie protilátok;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • FEGDS - endoskopický postup pri štúdiu gastrointestinálnej sliznice;
 • röntgenová snímka - s kontrastom alebo bez neho;
 • biopsia - na histologické štúdie a onkologickú detekciu.

Na základe výsledkov získaných počas diagnózy odborníci potvrdia prítomnosť gastrointestinálneho ochorenia.

Aké lieky sa môžu používať

Špecifické lieky je možné predpísať iba po určení typu a povahy priebehu choroby. Medzi triedy liekov, ktoré sa najčastejšie používajú pri liečení gastrointestinálnych patológií, patria:

 • gastroprotektory (urýchlenie obnovy postihnutej žalúdočnej sliznice);
 • antibiotiká (predpísané pri zistení bakteriálnej infekcie);
 • potravinárske enzýmy (predpísané na poruchy trávenia a zápal pankreasu);
 • lieky proti bolesti (používané na silné nepohodlie v počiatočnej fáze liečby);
 • enterosorbenty (používané na intoxikáciu a rôzne otravy);
 • inhibítory protónovej pumpy (používané na vysokú kyslosť).

Čítať: Je v ústach vždy kyslá chuť - alarm?

Dávku a trvanie užívania lieku určuje lekár. Pred diagnózou je zakázané používať lieky proti bolesti a antispasmodické lieky, pretože to môže diagnózu komplikovať..

Drogy - Antacidá

Tieto lieky veľmi účinne bojujú proti bolesti - nadmernému uvoľňovaniu kyseliny chlorovodíkovej. Antacidá viažu pôsobenie látok, ktoré poškodzujú sliznicu, a tiež zmierňujú bolesť uvoľňovaním spazmu pylorusa.

 • Maalox. Jemne vyvážená zmes hydroxidu horečnatého a hlinitého. Používa sa dokonca aj u dojčiat (4-krát denne, 0,2 mg na kg telesnej hmotnosti). Pre deti do 12 rokov je dávka 1 tableta 3-4 krát denne, pre dospelých je toto množstvo dvojnásobné.
 • Almagel. Kombinácia horčíka a hliníka je doplnená D-sorbitolom. Droga Almagel-A obsahuje Anastezin, je to práve táto modifikácia lieku, ktorá sa uprednostňuje pri bolesti. Pre deti do 12 rokov je dávka 1 odmerka, nad 12 rokov a pre dospelých - 2 odmerky.
 • Phosphalugel. Skladá sa z fosforečnanu hlinitého, pektínu, gélového extraktu z agarových agarových rias. Neutralizuje pepsín a kyselinu chlorovodíkovú, nemá kontraindikácie, dokonca ani u detí do jedného roka. Používa sa u dospelých na 2 vrecká 3-4 krát denne..

Prvá pomoc pri útoku

Najčastejšie sa bolesti vyvíjajú v noci a návšteva u lekára sa odkladá do rána, takže musíte vedieť, ako zmierniť záchvat gastritídy doma. Najprv by ste mali zaujať vodorovnú polohu na boku a zatlačiť si ohnuté nohy po kolená do žalúdka. Okamžite vypite pohár teplého mlieka alebo odvar harmančeka a mäty. Bolesť rýchlo prechádza zo zemiakovej šťavy. Ak bol príčinou bolesti príjem nekvalitného jedla, doma je ľahké vyvolať zvracanie. Aby ste to dosiahli, musíte vypiť pohár alebo teplejšiu prevarenú vodu a pokúsiť sa vyvolať reflex roubíka stlačením dvoch prstov na koreň jazyka. Pri zvracaní vyjde jedlo s vodou a stav sa zlepší..

Viac o gastritíde

Príčinou gastritídy je Helicobacter pylori, ktorej infekcia sa vyskytuje v domácnosti z dôvodu nedodržania základných hygienických pravidiel. Nepravidelný príjem potravín, nezdravé jedlo - hranolky, sladká perlivá voda, sušienky - namiesto plného jedla tiež prispievajú k rozvoju príznakov..

Príznaky gastritídy

Prvé príznaky choroby mladých ľudí sú:

 • slabá chuť do jedla;
 • kyslé grganie;
 • zápach z úst
 • bolestivé sanie po pikantnom, kyslom, vyprážanom a mastnom jedle.

Vyššie uvedené príznaky by mali varovať a stať sa základom pre kontaktovanie lekára za účelom následnej liečby. Aby sa zabránilo rozvoju choroby, je potrebné vyvážiť stravu, vytvoriť stravu.

V prípade závažných príznakov - akútna bolesť, zvracanie s krvavými živlami - je potrebné zavolať pohotovostnú starostlivosť. Pred príchodom môže byť bolesť zmiernená umiestnením vyhrievacej podložky s teplou vodou na brucho. Vyžaduje sa konzultácia s gastroenterológom.

Prečo to bolí v epigastrickej oblasti?

Epigastrium je trojuholníková oblasť, ktorá zahŕňa horné brucho, pečeň, žalúdok, pľúca. Bolesť v epigastrii sa obáva mnohých ľudí, takže poďme zistiť, čo môže spôsobiť také nepohodlie. V medicíne existuje veľa chorôb, ktoré spôsobujú epigastrickú bolesť, všetky vyžadujú včasnú a primeranú liečbu..

1. Gastritída

Bolesť v epigastrickej oblasti často vyvoláva gastritídu - zápal žalúdočnej sliznice. Podľa štatistík viac ako polovica ľudí z celého sveta trpí rôznymi formami gastritídy.

Príčinou gastritídy je vo väčšine prípadov baktéria Helicobacter pylori. Menej často sa môže vyskytnúť gastritída v dôsledku častého používania liekov proti bolesti, nadmernej konzumácie alkoholu, stresu, iných chorôb a stavov..

Známky choroby

Mnoho ľudí s gastritídou nemá žiadne príznaky. Ak sa vyskytnú príznaky, môžu zahŕňať:

 • nepohodlie alebo bolesť v epigastrickej oblasti;
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • strata chuti do jedla.

Ak gastritída spôsobuje krvácanie zo žalúdočnej sliznice, príznaky môžu zahŕňať:

 • zmätené dýchanie;
 • závraty a slabosť;
 • červená krv vo zvracaní;
 • čierna stolica;
 • bledosť.

Osoba, ktorá má akékoľvek príznaky alebo príznaky krvácania v žalúdku, by sa mala okamžite poradiť s lekárom.

Metódy liečby gastritídy

Liečba epigastrickej bolesti gastritídou závisí od konkrétnej príčiny, ktorá spôsobila tento stav.

Niekedy stačí prestať zneužívať alkohol alebo prestať brať lieky proti bolesti. V iných prípadoch sú antibiotiká potrebné na usmrtenie H. pylori alebo iných liekov na zníženie produkcie žalúdočnej kyseliny.

2. Pankreatitída

Pankreas produkuje inzulín a tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú tráviť jedlo. Pankreatitída sa vyskytuje, keď enzýmy poškodzujú pankreas a spôsobujú zápal..

Pankreas © shutterstock

Najbežnejšou príčinou pankreatitídy sú žlčové kamene, alkohol, genetické poruchy pankreasu a určité lieky..

Známky choroby

Pankreatitída môže byť akútna alebo chronická..

Akútna pankreatitída sa prejavuje:

 • bolesť v epigastrickej oblasti, ktorá vyžaruje dozadu;
 • horúčka;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • búšenie srdca;
 • citlivosť na brucho.

Medzi príznaky chronickej formy pankreatitídy patrí nevoľnosť, vracanie, strata hmotnosti a zmena stolice. Epigastrická bolesť sa môže stať trvalou, hoci niektorí ľudia vôbec nemajú bolesti.

Ľudia s chronickou pankreatitídou nemusia mať príznaky, kým nebudú mať komplikácie..

Liečebné metódy

Liečba akútnej alebo chronickej pankreatitídy môže zahŕňať:

 • pobyt v nemocnici na liečenie dehydratácie intravenóznymi tekutinami;
 • zmierňovače epigastrickej bolesti;
 • antibiotiká vo vnútri alebo prostredníctvom kvapkadla, ak máte pankreatickú infekciu;
 • jedlá trubicou alebo intravenózne, ak nemôžete jesť.

Mierna akútna pankreatitída obvykle vymizne niekoľko dní po odpočinku a liečbe..

Liečba chronickej pankreatitídy môže pomôcť zmierniť bolesť, zlepšiť pankreas a riešiť komplikácie..

3. Žalúdočný vred

Výskyt bolesti v epigastriu často naznačuje prítomnosť žalúdočných vredov - ide o ranu na žalúdočnej sliznici..

Dve najbežnejšie príčiny vredov sú infekcie Helicobacter pylori a časté lieky známe ako NSAID (lieky proti bolesti)..

O peptickom vrede je veľa mýtov. Vredy nie sú spôsobené emocionálnym stresom alebo korenenými jedlami. Niektoré potraviny môžu dráždiť vred, ktorý už existuje, ale jedlo nespôsobuje vred. - Americká vysoká škola gastroenterológie

Známky vredu

Tupá alebo pálivá bolesť brucha je najbežnejším príznakom peptického vredu. Bolesť sa najčastejšie vyskytuje, keď je žalúdok prázdny, medzi jedlom alebo v noci. Bolesť sa môže objaviť a vymiznúť na niekoľko dní, týždňov alebo mesiacov..

Menej časté príznaky môžu zahŕňať:

 • opuch;
 • grganie;
 • nevoľnosť
 • slabá chuť do jedla;
 • zvracanie
 • strata váhy.

Najdôležitejšie príznaky, ktoré spôsobujú vredy, sú krvácanie. Krvácanie z vredu môže byť pomalé a bez povšimnutia alebo môže spôsobiť život ohrozujúci stav..

Osoba potrebuje okamžitú lekársku starostlivosť, ak:

 • akútna bolesť brucha, ktorá nezmizne;
 • krv v stolici alebo čierna stolica;
 • zvracanie s červenou krvou alebo vyzerá ako „kávová usadenina“;
 • mdloby alebo slabosti.

Tieto príznaky môžu byť príznakmi toho, že peptický vred spôsobuje život ohrozujúci stav..

Metódy liečby žalúdočných vredov

Dôležitou súčasťou liečby vredov je identifikácia príčin, ktoré ich spôsobujú. Pacienti s NSAID by sa mali porozprávať so svojím lekárom o iných liekoch, ktoré sa môžu použiť na liečbu bolesti..

Ak je osoba infikovaná H. pylori, táto infekcia by sa mala liečiť. Je veľmi dôležité podrobiť sa celej liečbe antibiotikami. Rovnako dôležité je, aby sa infekcia eradikovala..

4. Gallstoneova choroba

Žlčník je malý, hruškovitý orgán, ktorý ukladá žlč a je umiestnený v pravom hornom bruchu pod pečeňou. Epigastrická bolesť môže byť spôsobená žlčníkovou chorobou - blokovanie žlčovými kameňmi žlčníka.

Žulové kamene © shutterstock

V súčasnosti vedci nemôžu s istotou povedať, čo spôsobuje tvorbu žlčových kameňov. Lekári sa domnievajú, že žlčové kamene sa môžu objaviť, keď žlč obsahuje príliš veľa cholesterolu alebo bilirubínu, alebo ak žlčník nie je úplne prázdny.

Známky choroby

Keď žlčové kamene blokujú žlčové cesty, môžu spôsobiť náhlu prudkú bolesť v pravom hornom bruchu. Táto bolesť sa nazýva biliárna kolika..

Útoky biliárnej koliky často začínajú po konzumácii ťažkého jedla a zvyčajne sa vyskytujú večer alebo v noci. Ak ste mali jeden záchvat, je pravdepodobné, že ostatní ho budú nasledovať. Možno tiež pozorovať:

Liečebné metódy

Liečba žlčníkových kameňov je zvyčajne operáciou na odstránenie žlčníka. Lekári môžu niekedy používať nechirurgickú liečbu, ale vo väčšine prípadov je nutná operácia.

Žlčník nie je životne dôležitý orgán, čo znamená, že človek môže normálne žiť bez žlčníka.

5. Trávenie

V epigastrickej oblasti to často bolí kvôli dyspepsii - žalúdočnej nevoľnosti. Toto nie je choroba. Naštvaný žalúdok však môže byť príznakom určitých chorôb alebo stavov zažívacieho traktu..

Viac ako 25% ľudí trpí dyspepsiou každý rok. Foto © shutterstock

Dyspepsia môže byť náhodná, chronická alebo funkčná. Podráždený žalúdok bez zjavného dôvodu je známy ako funkčná dyspepsia..

Medzi príčiny dyspepsie patria:

 • ťažko stráviteľné jedlo;
 • prejedanie sa alebo veľmi rýchle jedlo;
 • zneužívanie kofeínu, alkoholu alebo sýtených nápojov;
 • zdôrazniť;
 • fajčenie.

Rozrušený žalúdok nie je vždy spojený s jedlom. Choroby, ktoré môžu spôsobiť nepohodlie v epigastrickej oblasti:

 • kyslý reflux;
 • gastritída;
 • zápal žlčníka;
 • neznášanlivosť laktózy;
 • peptický vred;
 • rakovina žalúdka.

Známky dyspepsie

Niekedy ľudia s poruchou trávenia zažívajú pálenie záhy, ale pálenie záhy a poruchy trávenia sú dve rôzne podmienky..

Prejavuje sa dyspepsia:

 • nepohodlie a bolesť v epigastrickej oblasti;
 • rýchla nasýtenosť jedlom;
 • ťažkosť v žalúdku po jedle;
 • nevoľnosť
 • nadúvanie.

Liečebné metódy

Liečba podráždenia žalúdka závisí od príčiny a môže zahŕňať užívanie určitých liekov, zmenu stravovania alebo psychologickú liečbu..

Ak trávenie trvá dlhšie ako 2 týždne, obráťte sa na lekára.

6. Rakovina žalúdka

Bolesť v epigastrickej oblasti môže naznačovať prítomnosť zhubného nádoru. Ochorenie je bežná rakovina, s ktorou sa často stretáva mužské pohlavie..

Známky choroby

V počiatočnej fáze vývoja sa zákerné ochorenie neprejavuje závažnými príznakmi, kvôli ktorým sa ľudia obracajú do lekárskeho zariadenia príliš neskoro.

Po nejakom čase sa rakovina objaví:

 • Epigastrická bolesť;
 • Ťažkosť v žalúdku;
 • zvracanie
 • nadúvanie;
 • Palpitácie srdca.

Mnohí ani netušia, že malígny novotvar sa prejavuje podobnými príznakmi aj pri iných ochoreniach žalúdka. Preto, keď sa objavia prvé príznaky, musíte okamžite vyhľadať diagnózu.

Liečebné metódy

Rakovinu je možné eliminovať iba pomocou chirurgického zákroku, pretože táto choroba je rezistentná na ionizujúce žiarenie a chemoterapiu..

Aby sa zabránilo zákernému ochoreniu, musí človek jesť správne, viesť zdravý životný štýl a pravidelne vyšetrovať.

Lekári liečení bolesti v epigastrickej oblasti

To, čo spôsobilo nepohodlie v epigastrickej oblasti, môže určiť iba skúsený špecialista:

Menej populárne príčiny epigastrickej bolesti

Akútna epigastrická bolesť môže naznačovať tieto faktory a ochorenia:

 • Rôzne zranenia;
 • prejedanie;
 • Nadmerná fyzická aktivita;
 • Infekčné lézie;
 • Nedostatok jedla
 • Nevhodné klimatické pásmo;
 • Allergy;
 • stres.

sumarizujúci

Epigastrická bolesť by sa nemala ignorovať, pretože to môže viesť k nepredvídaným následkom a komplikáciám. Preto by ste pri prvých prejavoch epigastrickej bolesti mali okamžite navštíviť kvalifikovaného odborníka.

Dátum revízie informácií: 17. júl 2019.

 • Americký národný inštitút pre cukrovku, choroby tráviaceho ústrojenstva a choroby obličiek - https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gastritis, https://www.niddk.nih.gov/health-information/ choroby tráviaceho ústrojenstva / pankreatitída, https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/peptic-ulcers-stomach-ulcers/definition-facts, https://www.niddk.nih.gov/ zdravotné informácie / choroby tráviaceho ústrojenstva / žlčové kamene / liečba, https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-deases / indigestion-dyspepsia
 • Americký národný inštitút zdravia - https://medlineplus.gov/chestpain.html
 • Mayo Medical Education Foundation - https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/diagnosis-treatment/drc-20355813, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc -20360227, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/diagnosis-treatment/drc-20354220, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/indigestion/symptoms-causes/syc-20352211
 • American College of Gastroenterology - https://gi.org/topics/peptic-ulcer-disease/

Našli ste chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Čo spôsobuje bolesť v epigastrickej oblasti? Dôvody a liečba

Epigastrická oblasť: kde sa nachádza? Takáto otázka vždy vyvstáva neprimerane: keď má človek bolesti brucha.

Potom je potrebný výlet k lekárovi a bez opisu svojich pocitov a ich lokalizácie to nezvládnete..

Aby sme správne sprostredkovali naše sťažnosti a pomohli lekárovi určiť správnu diagnózu, dozvedeli sme sa viac o epigastrickej oblasti: čo to je, kde to je a aké sú príčiny bolesti v tejto oblasti brucha..

Epigastrická oblasť: znaky topografie

Regio epigastrica alebo epigastrum je jedným z 9 podmienených rozdelení, na ktoré je žalúdok rozdelený.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Aby sa klinickým lekárom uľahčila navigácia, je rozdelený dvoma vodorovnými čiarami na 3 časti:

bruchoŠtruktúry v rámci regiónovOrgány umiestnené v týchto oblastiach
epigastriumPriamo epigastrium, hypochondrium vľavo a vpravo.Žalúdok, pankreas, slezina, 12 vredov dvanástnika, pečeň, nadobličky.
MesogastricBočná, ľavá a pravá bočná.Tenké črevo
hypogastriumSuprapubic, iliac (vľavo, vpravo).hrubé črevo

Epigastrická oblasť sa tiež nazýva „epigastrická“ alebo jednoducho „epigastrická“. Ako možnosť použite názov „epigastrická zóna“. Jeho lokalizácia: priestor medzi xiphoidným procesom a poslednými rebrami.

Má tvar trojuholníka s rovnakými uhlami. V epigastrickej oblasti sa nachádza „solárny plexus“ - miesto s vysokou koncentráciou nervových vlákien.

Funkcie diagnostiky epigastrických chorôb

Na štúdium stavu epigastria existuje mnoho špecifických metód zameraných na diagnostikovanie chorôb orgánov nachádzajúcich sa v tejto zóne. Najpopulárnejší:

 • ESR alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov je jednoduchý a cenovo dostupný spôsob vyšetrenia, ktorý ukazuje prítomnosť zápalových patológií. ESR sa stanoví krvou.
 • Analýza moču - umožňuje vám zistiť prítomnosť infekcie v obličkách, močových cestách a tiež podozrenie na prítomnosť chorôb, pri ktorých sa obličky a močový mechúr môžu podieľať na patologickom procese..
 • Biochémia krvi - povinná analýza podozrenia na porušenie pankreasu a pečene, pomocou ktorého môžete určiť prítomnosť určitých enzýmov.
 • Endoskopické vyšetrenie - vykonáva sa na štúdium pažeráka a žalúdka. Počas procedúry lekár dostane vzorku tkaniva, ktorá je potom odoslaná na biopsiu, a môže tiež odobrať vzorku žalúdočnej šťavy. Pomocou endoskopie sa s vysokou presnosťou detegujú gastritída, vredy, nádory, polypy a ďalšie choroby žalúdka..
 • Rôntgenové a ultrazvukové vyšetrenie pobrušnice - poskytuje presný obraz o stave vnútorných orgánov umiestnených v dutine.

Okrem toho, ak ultrazvuk a röntgen neposkytujú presné údaje, predpisujú sa MRI a CT. Tieto techniky umožňujú študovať stav orgánov vo vrstvách. EKG sa vykonáva v prípadoch podozrenia na srdcové choroby.

Lekárske vyšetrenie na výskyt nepríjemných symptómov v epigastrickej oblasti je dobre rozvinutou fázovou schémou na štúdium orgánov a výsledkov testov. Vo väčšine prípadov lekári dostanú 100% -nú presnú diagnózu iba pomocou tohto zoznamu metód..

Prečo sú v epigastrii bolesti?

V zónach epigastrickej a hypogastrickej bolesti sú rôzne druhy a intenzity.

Po jedle sa pozoruje mierna bolesť, spontánne môže dôjsť k výraznejším prejavom na hrudníku, lopatke, krku.

Ich príčinou sú zápalové ochorenia tráviaceho traktu a nielen to.

 • Plnosť a brnenie v epigastrickej oblasti naznačuje žalúdočný vred, prietrž alebo prítomnosť kameňov v žlčníku..
 • Spojenie s pálením záhy indikuje ochorenie spätného toku.
 • Počas tehotenstva sa prejavuje pocit ťažkosti v bruchu. Hormonálne fluktuácie ovplyvňujú stav gastrointestinálneho traktu: tráviaci proces sa spomaľuje, tlak v brušnej dutine sa postupne zvyšuje. Ženy majú stolicu.

Ďalší článok na túto tému: Čo je to - refluxná ezofagitída spôsobená refluxom?

Najbežnejšou príčinou nepohodlia v epigastrickej oblasti sú gastrointestinálne patológie:

 1. gastritída;
 2. hepatitída;
 3. onkológia;
 4. zápal pankreasu
 5. pažeráka;
 6. volvulus;
 7. zápal slepého čreva a jeho komplikácie;
 8. ulcerózne stavy (perforácia, vnútorné krvácanie).

Stáva sa, že bolesť v epigastrickej oblasti nie je spojená iba s chorobami zažívacieho traktu.

Diagnostikuje sa tiež:

 • infarkt myokardu;
 • angina pectoris;
 • pneumotorax;
 • zápal pohrudnice;
 • astma (keď je spozorovaný chronický kašeľ);
 • vedľajšie účinky po užití liekov;
 • uretritída.

Liečba odsávania žalúdka

Najprv musíte pochopiť, prečo sa žalúdok neustále začne cicať a zvracať. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať špecialistu a hovoriť o sprievodných príznakoch. Lekár si vypočuje sťažnosti a odošle pacienta na vyšetrenie.

Zakladá sa na týchto činnostiach:

 • ultrazvuková diagnostika;
 • dodávka krvi, moču a výkalov na analýzu;
 • fibrogastroduodenoscopy;
 • kolonoskopia;
 • Röntgenové vyšetrenie s kontrastom;
 • konzultácia s gastroenterológom, psychoterapeutom.

Po diagnóze je predpísaný priebeh liekovej terapie. V priemere je to od 10 do 14 dní. Liečba sania sania zahŕňa nielen užívanie liekov, ale aj používanie ľudových liekov, dodržiavanie niektorých odporúčaní a prísnu diétu.

Bylinné odvar pomôže upokojiť nervový systém. Na jeho prípravu sa odoberú rovnaké množstvá harmančeka, valeriána, šalvie, materskej mladiny. Zmes sa vyleje do prevarenej vody a naleje sa najmenej dve hodiny. Je lepšie piť hotový liek v noci alebo po jedle.

Nepriaznivé pocity pomôžu odstrániť infúzie založené na šťave z uhoriek, ľubovníka bodkovaného, ​​zimolezu, jitrocelu, ľubovníka bodkovaného. Musia sa užiť pred jedlom alebo hodinu po jedle. Majú priaznivý vplyv na funkčnosť celého tráviaceho systému..

Je tiež potrebné postarať sa o správnu výživu. Vyprážané potraviny, korenie, korenie, údené mäso, mastné mäso a ryby by sa mali vylúčiť zo stravy. Potraviny by mali byť dusené, varené alebo dusené. Na prvý pohľad nemusí byť jedlo chutné. Ale existuje veľa spôsobov, ako variť.

Z stravy nie je vylúčený ani alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Režim pitia môže pozostávať z prírodných zeleninových a ovocných štiav, ovocných nápojov, kompótu, odvarov, čaju. Káva je obmedzená.

Jesť lepšie často, ale postupne. S gastritídou alebo vredom počas exacerbácie by mal jeden alebo dva dni jedlo úplne odmietnuť. To zníži bolesť. Počet jedál za deň - od 5 do 7-krát. A samotná dávka by nemala prekročiť 200 gramov naraz.

K tomu všetkému lekári vydávajú niekoľko dôležitých odporúčaní:

 1. Vždy, keď je to možné, vyvarujte sa stresových situácií. Je lepšie zmeniť prácu na pokojnejšiu.
 2. Posilnite nervový systém sedatívami.
 3. Častejšie chôdza na čerstvom vzduchu. Zakaždým po práci je lepšie kráčať k domu niekoľko zastávok. Trvanie prechádzky v pracovných dňoch by malo byť 30 - 40 minút. Cez víkendy je lepšie ísť von.
 4. Cvičenie, cvičenie, cvičenie. To bude mať nielen priaznivý vplyv na nervový systém, ale tiež ovplyvňuje trávenie a štruktúru svalov. Jóga, meditácia, plávanie, strečing pomáha zmierniť stres.,
 5. Relaxujte úplne. Potrebujete spať najmenej 8 hodín denne. Výhody zdriemnutia.
 6. Na úteku odmietnite občerstvenie, vylúčte rýchle občerstvenie, ľahké jedlá a korenie. Obmedzte sladké a škrobové jedlá. Žuvačku opatrne žuďte. Nepite jedlo so sladkými nápojmi. Porušujú zloženie žalúdočnej šťavy. A v noci pite mliečne výrobky vo forme kefíru, jogurtu, jogurtu.

Ak sú dodržané všetky pravidlá, je možné vyhnúť sa vážnym problémom. Ale ak sa príznaky naďalej obťažujú, potom by ste sa nemali samoliečiť. Pri prvých príznakoch patológie musíte navštíviť špecialistu a podstúpiť kurz farmakoterapie.

Niekedy po jedle je nepríjemné pocity, je to ako „sanie v žalúdku“... Čo je to a čo ohrozuje?

Od staroveku sa „lyžica“ nazýva dutina medzi rebrami nad žalúdkom. Táto dutina v tvare pripomína lyžicu, a preto výraz „saje pod lyžičkou“ zmizol. Predtým bol tento pocit považovaný výlučne za nervóznu povahu, ale teraz sa ukázalo, že nielen...

Toto je tiež gastroenterologický jav.!

Charakteristiky bolesti

Epigastrické bolesti sú najčastejšie ťažkosti, s ktorými pacient prichádza k lekárovi.

Aby ste vedeli, ktorý konkrétny región vášho brucha bolí a aký druh bolesti to má v prírode, je dôležité správne prezentovať svoje pocity špecialistovi.

 • Syndróm dráždivého čreva je vždy predĺžený diskomfort v epigastrickej zóne. Kombinuje sa s nadúvaním a problémami s pohybmi čriev (mení sa farba a konzistencia výkalov)..
 • Gastrointestinálne vredy sú sprevádzané silnou bolesťou. Bolesť v epigastriu je akútna, dýka. Ich posilňovanie sa pozoruje, keď sa nedodržiavajú odporúčania v oblasti výživy. Symptómy sa objavujú v noci. Dýka bolesťou je znakom perforácie vredu.
 • Pri zápale žalúdočnej sliznice je bolesť nudná a boľavá. Neustále spôsobuje pacientovi ťažkosti. Jeho intenzita sa zvyšuje po jedle. Rovnaký patologický „obrazec“ sa pozoruje pri malígnom nádore žalúdka. V tomto prípade je pečeň zhustnutá, chudnutie.
 • Pri zápale podžalúdkovej žľazy sa dozadu šíri spastická bolesť prsteňa.
 • Patológie žlčníka sa vyznačujú prešívaním lokálnej bolesti v epigastriu. Ona je neustále sprevádzaná zvracaním.
 • Kardiovaskulárne choroby, ako napríklad prasknutie aortálnej aneuryzmy, sa tiež vyskytujú s bolesťou v epigastrickej časti brucha. Pacient pociťuje prudkú tlakovú bolesť vyžarujúcu do dolnej časti chrbta a trieslovej oblasti. V takom prípade môže dôjsť k srdcovému kolapsu, ktorý vedie k smrti za pár minút.

sumarizujúci

Sací, nepríjemný alebo dokonca bolestivý pocit v epigastrickej oblasti je symptómom, s ktorým sa stretol takmer každý. Je dôležité vedieť rozlíšiť, kedy je tento problém spojený s vonkajšími faktormi alebo miernym hladom. Pravidelná bolesť „pod jamou“ je znamením, ktoré je hlúpe ignorovať. Do tejto oblasti sa premietajú dôležité orgány, poruchy, pri ktorých môže vážne narušiť kvalitu života a viesť k dlhodobej liečbe..

Navštívte kvalifikovaného lekára

Ak epigastrická oblasť pripomína príliš často, neodporúčame návštevu lekára odkladať. Možno sa nenájdu patológie, ale špecialista pomôže upraviť stravu a životný štýl všeobecne tak, aby sa nepríjemné pocity obťažovali čo najmenej..

Iné príznaky v epigastrickej oblasti

Okrem rôznych druhov bolesti v epigastrii existujú aj ďalšie patologické znaky charakteristické pre konkrétne ochorenie.

Spoľahlivú diagnózu robí lekár vďaka týmto príznakom:

 1. Pri zápale žalúdočnej sliznice, žalúdočného vredu a 12 dvanástnikového vredu sa pacient netýka iba bolesti. Nevoľnosť a neodolateľný diskomfort v epigastrickej oblasti na lačný žalúdok - príznaky, ktoré sa vyskytujú pri týchto ochoreniach.
 2. Sfarbenie kože, spomalenie pulzu a strata vedomia - to všetko sa pozoruje s perforujúcim vredom. Pacient má svalové napätie v brušnej dutine. Vnútorné krvácanie vedie k smrti, preto je v tomto stave potrebná okamžitá lekárska starostlivosť.
 3. Pocity bolesti zmiznú s krvácajúcimi vredmi. Vyskytujú sa však ďalšie rušivé príznaky: vracanie s krvou, čierna stolica (tiež s krvou), silná slabosť a blednutie kože.
 4. Rakovina gastrointestinálneho traktu sa dlho neprejavuje. V priebehu času sa pracovná kapacita a chuť do jedla znižuje. Intenzívne stráca váhu. Jeho neustálymi „spoločníkmi“ sú vysoká horúčka a potenie.
 5. S kameňmi v žlčníku sa diagnostikuje závažnosť mezogastrickej oblasti. Sprevádza ju bolesť, ktorej intenzita sa zvyšuje s kašľom. Kŕče sú určené v hypochondrii vpravo. Spája žltnutie pokožky.
 6. Zápal v pankrease je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi herpes zoster. Pacient sa často sťažuje na zápchu a nedostatok zvyčajného dunenia v bruchu..

Ďalší článok na túto tému: Čo je to cholesterol žlčníka? Príznaky a liečba

Epigastrická bolesť: príčiny

Na identifikáciu príčiny bolesti môžu lekári rôznych špecialít. Ak má pacient po jedle pravidelne bolesti v epigastrickej oblasti, je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie.

Deje sa tak s cieľom identifikovať skutočnú príčinu nepohodlia a začať liečbu patológie.

Pred vyšetrením lekár predpíše niekoľko testov, nezabudnite skontrolovať krv, moč, výkaly.

Čo ešte predpisuje lekár:

 • Ultrazvuk brucha.
 • Rôzne testy.
 • X-ray vnútorných orgánov.
 • Iné postupy predpísané lekárom.

Po dokončení všetkých analýz a výsledkov výskumu môže lekár urobiť diagnózu. Na zabezpečenie diagnózy by mal lekár vylúčiť možnosť vzniku ďalšieho ochorenia, ktoré sa môže vyskytnúť s rovnakými príznakmi.

Lekár predpisuje liečbu na základe diagnózy. V obvyklej forme priebehu ochorenia môže ísť o ambulantnú liečbu, sú predpísané tabletky, strava a ďalšie opatrenia..

Ak má pacient vážne štádium, môže sa odporučiť hospitalizácia..

Ak je epigastrium závažnosť, nemali by ste čakať, kým prejde, je lepšie poradiť sa s odborníkom a zistiť príčiny bolesti. Uistite sa, že ste sa podrobili úplnému vyšetreniu a začali liečbu včas.

Závisí to od toho, ako účinná je liečba, ako rýchlo prechádza nepohodlie v epigastrickej oblasti. Choroba vyžaduje od človeka veľa energie, takže by ste nemali zanedbávať svoje zdravie.

Bolesť v epigastrii (bolesť v diere) sa veľmi líši. Môžu naznačovať ochorenie v jednom z orgánov, u ktorých bolesť pociťujete. Môžu byť tiež príznakom vzdialenejšej orgánovej choroby. Akútna a dlhotrvajúca bolesť v epigastrickej oblasti si vyžaduje konzultáciu s lekárom a často aj zásah chirurga. Mierna bolesť sa zvyčajne ľahšie zvláda..

Gastroezofageálna refluxná choroba: syndróm sťažností spôsobených obsahom obsahu žalúdka do pažeráka, kde prúdi spojenie pažeráka s žalúdkom. Obsah kyseliny v žalúdku, ktorý ustupuje do pažeráka, spôsobuje nepríjemné príznaky, ako sú pálenie záhy, zvracanie, návrat obsahu žalúdka a pálenie v pažeráku. Cítime tiež pálenie a bolesť za hrudnou kosťou a epigastriu. Ochorenia sa zosilňujú, najmä keď si ľahnete a ohnete sa.

Žlčník: ochorenie charakterizované prítomnosťou usadenín chemikálií nachádzajúcich sa v žlči v žlčníku. Prejavuje sa to pálivou bolesťou na pravej strane pod rebrami, niekedy bolesť vyžaruje do lopatky.

Žalúdočný a dvanástnikový vred: choroba sa môže objaviť náhle (akútny vred) alebo ako chronické opakujúce sa ochorenie (zvyčajne spojené s dvanástnikovým vredom). Jej príznakom je epigastrický tlak, ktorý sa vyskytuje niekoľko hodín po jedle. Duodenálny vred sa vyznačuje aj tzv. Hladovou bolesťou.

Pankreatitída: Akútna alebo chronická pankreatitída sa môže prejaviť ako silné nadúvanie uprostred brucha, ktoré často vyžaruje dozadu. Zrazu sa objaví silná bolesť v epigastrickej oblasti a časom zosilnie. Ak je bolesť veľmi silná, môže sa objaviť zvracanie, hnačka a horúčka..

Gastritída alebo duodenálna mukozitída: je charakteristická periodická bolesť v epigastrickej oblasti, bolesti brucha, plnosť a strata chuti do jedla. Bolesť môžu byť sprevádzané chorobami, ako sú zvracanie, nevoľnosť, pálenie záhy alebo gastrointestinálne krvácanie..

Rakovina žalúdka. Po jedle sa objaví epigastrická bolesť a vymizne na lačný žalúdok. Bolesť tiež nezmizne po zavedení antacíd, ktoré sa používajú napríklad pri recidíve pálenia záhy. Ochorenie je tiež sprevádzané pálením v žalúdku, nevoľnosťou, plynatosťou, stratou chuti do jedla, pocitom slabosti, zvracaním, krvou v stolici a obťažujúcim úbytkom hmotnosti..

VENTÁLNA SRDCA MASK: jedná sa o súbor nezvyčajných príznakov infarktu, vrátane bolesti v epigastrickej oblasti na samom vrchole (hlavne pod pravým rebrovým oblúkom). Táto bolesť je zvyčajne miernejšia ako pri klasickom infarkte myokardu (akútna bolesť a ťahanie za hrudnou kosťou). Epigastrická bolesť môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním a celkovou slabosťou..

Existuje mnoho ďalších príčin bolesti v epigastrickej oblasti. Bolesť sa môže prejaviť ako nezvyčajný príznak určitých chorôb alebo sa môže šíriť do epigastrickej oblasti a orgánov z nej vzdialených.

 • cukrovka,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • ischemická choroba srdca,
 • zápal pľúc,
 • pásový opar,
 • žlčových ciest a ochorení pečene.

Základom pre štúdium bolesti v epigastrickej oblasti je fyzické vyšetrenie, to znamená vyšetrenie pozostávajúce z auskultácie (umožňuje vyhodnotiť črevnú motilitu), ťukanie (hodnotí zvuky v bruchu), hnetenie / tlak (hodnotí výskyt bolesti pri dotyku, ochranu svalov a možnú prítomnosť). nádory alebo ascites) a monitorovanie brucha (na vyhodnotenie zmien na koži alebo prietrži).

Diagnóza bolesti v epigastrickej oblasti zahŕňa aj štúdium Helmonského symptómu, to znamená bolesti, ktorá sa objaví, keď je náraz na pravé rebrá, ktoré je charakteristické pre cholecystitídu. Študuje sa aj príznak Blumberg, ktorý je pozitívny na peritonitídu, ako aj symptóm Goldflam, ktorý môže naznačovať akútnu pyelonefritídu alebo nefrolitiázu..

Epigastrická bolesť, ako každá iná, sa dá opísať ako akútna alebo chronická. Pri návšteve lekára je dôležité charakterizovať typ bolesti. Pocity bolesti sa musia presne opísať a bolesť sa musí charakterizovať napríklad ako pás, obmedzujúci, rozširujúci sa, nudný, páliaci, silný, pulzujúci alebo perzistentný..

Dôležitá informácia je tiež čas, keď sa objaví bolesť, či už sa vyskytuje po jedle, keď máte hlad alebo pretrváva. Lekár by mal byť informovaný aj o všetkých liekoch, ktoré užíva, ao chorobách..

Liečba bolesti v epigastrickej oblasti závisí od príznaku bolesti. Môžu vám pomôcť špeciálne lieky proti bolesti, aj keď je najlepšie poradiť sa s lekárom skôr, ako ich užijete. Akákoľvek bolesť, akútna alebo chronická, by sa mala konzultovať s lekárom. Liečba bude závisieť od diagnózy. Bolesť obvykle vymizne po odstránení príčiny, napríklad po vyliečení choroby alebo po zmiernení jej priebehu.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kláves Ctrl Enter.

Ak je človek v epigastrii obťažovaný bolesťou, je potrebné vyhľadať pomoc špecialistov, ako napríklad:

 • terapeut;
 • chirurg;
 • neuropatolog;
 • gastroenterológ;
 • gynekológ;
 • nefrológom;
 • pneumológ.

Po preskúmaní anamnézy a anamnézy lekár pošle pacienta, pokiaľ má sťažnosti na bolesť a nepohodlie v epigastrickej oblasti a inštrumentálne vyšetrenie. To je nevyhnutné na preukázanie choroby, ktorá spôsobila také nepríjemné príznaky..

Lekári bezpodmienečne predpíšu:

 • všeobecná a biochemická analýza krvi a moču;
 • mikroskopické vyšetrenie výkalov;
 • dychové testy na detekciu baktérií Helicobacter pylori v tele;
 • bakteriálne očkovanie protilátok;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • FEGDS - endoskopický postup pri štúdiu gastrointestinálnej sliznice;
 • röntgenová snímka - s kontrastom alebo bez neho;
 • biopsia - na histologické štúdie a onkologickú detekciu.

Na základe výsledkov získaných počas diagnózy odborníci potvrdia prítomnosť gastrointestinálneho ochorenia.

Ak to bolí a nepohodlie je cítiť v epigastrickej oblasti, potom by malo byť odstránenie choroby komplexné..

Najprv sa predpisujú lieky. Bez ohľadu na chorobu, ktorá bolesť spôsobila, predpisujte lieky, ako sú prokinetika a antacidá. Ich cieľom je zmierniť bolesť..

V terapii je dôležitá výživová strava. Absolútne všetkým pacientom sa odporúča odmietnuť mastné a korenené jedlá, ako aj údené mäso a sýtené nápoje. Okrem toho nie sú dovolené dlhé prestávky medzi jedlami, preto musíte každé tri hodiny jesť malé jedlá.

Chirurgický zákrok je indikovaný v jednotlivých prípadoch s akútnym priebehom choroby, ktorá spôsobila bolesť v epigastrickej oblasti.

Okrem toho je možné liečiť choroby pomocou fyzioterapie a použitia ľudového liečiva.

Ako sú diagnostikované patológie spojené s epigastériou??

Okrem zhromažďovania anamnestických údajov a hmatu epigastrickej oblasti diagnostika zahŕňa:

 1. Stanovenie ESR. Rozpočtová metóda na stanovenie zápalových javov v tele.
 2. Analýza biologického materiálu (moč). Odhaľuje infekciu genitourinárneho traktu.
 3. Endoskopické vyšetrenie. To potvrdzuje prítomnosť kužeľov malígneho pôvodu v pažeráku, žalúdku. Možný biopsický materiál.
 4. Ultrazvukový postup.
 5. Rentgenografie. Pomocou neho detekuje plyn v brušnej dutine.
 6. EKG. Táto metóda rieši srdcové problémy, ktoré spôsobujú nepohodlie v epigastrickej oblasti.

Možnosti priebehu bolesti brucha [upraviť | upraviť kód]

Existujú akútne, chronické a opakujúce sa bolesti.

Akútna bolesť brucha môže byť výsledkom akútnej chirurgickej patológie, úrazu alebo akútneho infekčného ochorenia, jeho časový rámec je obmedzený na 3 mesiace. Dlhšie bolesti sa nazývajú chronické. Ak sa bolesť opakuje najmenej 3 krát najmenej 3 mesiace, potom sa opakuje. Takáto bolesť je vo väčšine prípadov spôsobená chronickými ochoreniami tráviaceho systému alebo ich funkčnými poruchami..

Možnosti liečby a prevencie

Liečba bolesti v epigastrickej oblasti je symptomatická. Avšak na dosiahnutie účinného a dlhodobého terapeutického výsledku dôkladná diagnostika problému.

Môžete sa chrániť pred nepohodlím v epigastrickej oblasti, ak:

 • piť menej vody s plynom a kávou, alkoholické nápoje;
 • snažte sa prejedať;
 • minimalizovať spotrebu vnútorností;
 • po jedle vykonajte trochu fyzickej práce;
 • horľavé jedlo, neprehltnite hrče.

Saje "pod jamou"

Osoba, ktorá čelí nebezpečenstvu, vzrušeniu, strachu alebo sa dostáva do nervovej situácie, môže v epigastrickej oblasti cítiť nepríjemné pocity, ktoré nemožno nazvať bolestivými. Hovoria o tom týmto spôsobom: „Saje pod jamou.“ Faktom je, že pri excitácii nervového systému sa zvyšuje aj motorická aktivita žalúdka. Druhou situáciou, v ktorej môžete zažiť tento pocit, je hlad alebo aktívna sekrécia žalúdočnej sekrécie. Aký je dôvod pocitu sania v epigastrickej oblasti: s nervami alebo prácou žalúdka? Zrozumiteľnosť v tejto otázke.


Pocit, že „pod jamou“ nasáva, je v skutočnosti absolútne fyziologický

Sanie „pod jámou“ môže začať niekoľko hodín po jedle. Tento pocit najčastejšie stretávajú jednotlivci s cholerickým charakterom alebo iba impresívni ľudia s aktívnou mobilnou psychikou. Pre požadovaný pocit bol vynájdený aj oficiálny názov - motorický migračný komplex.

MMK - kontraktilná aktivita žalúdka, ktorá sa opakovane cyklicky opakuje v medzio-tráviacom časovom období. Zvyčajne sa motorický migračný komplex vyskytuje v období, keď je tráviaci trakt v pokoji. Hneď ako človek zjedol, MMK sa preruší, pretože sa zmení činnosť orgánu. Prečo je MMK potrebná pre telo? V tomto procese migrujú tráviace ústrojenstvo zvyšky potravín, hlien, baktérie, žalúdočné sekréty.


Migračný motorický komplex u zdravých ľudí sa vyznačuje stálosťou charakteristík a pozostáva z cyklicky sa opakujúcich fáz

Kontraktívny motocykel trvá jednu a pol až dve hodiny, väčšina z tohto času pripadá na pokojnú fázu (prvá fáza). Svalové kontrakcie (druhá fáza) sa objavujú neskôr, postupne sa zvyšujú a dosahujú najvyššiu intenzitu v tretej fáze. Netrvá dlhšie ako päť až šesť minút a je maximálnym výskytom gastrointestinálnej motility, ktorú lekári nazývajú motorickým migračným komplexom. Je to jeho ľud, ktorý vníma ako sania „pod jamou“.

Po ukončení tretej fázy sa pri poklese motorickej aktivity začne krátky prechod. Zníženie pohyblivosti je tiež spojené s stravou - čím viac je človek hladný, tým nižšia je kontraktilita tráviaceho traktu. Takže po dni hladu aktivita klesla o 70 percent.


Štruktúra ľudského gastrointestinálneho traktu

Dôležitý bod! Pocit sania v epigastrickej oblasti by sa nemal zamieňať s hladovými bolesťami v žalúdku. Je to mierny pocit prázdnoty, nie bolestivosti. Hladová bolesť je výsledkom predĺženého pôstu, viac ako tri až štyri dni. Sanie v epigastriu sa začína oveľa skôr - od niekoľkých hodín do jedného dňa, v závislosti od rýchlosti metabolizmu v ľudskom tele.

Najčastejšie je žalúdok v dobrej kondícii u mladých, aktívnych a zdravých ľudí. Tiež žalúdočný tonus a pocit „sania pod jamou“ sú známe tým, ktorí majú nízku hladinu cukru v krvi. Ak „pod box“ v noci nasáva, potom môžeme hovoriť o hormonálnom zlyhaní. Preto je nepohodlie v epigastrickej oblasti často príčinou nedostatku kortizolu, leptínu, ghrelínu alebo neuropeptidov..

Prečo naštve "pod jamou"?


Často sa nasáva do žalúdka niekoľko hodín po jedle

Tabuľka 2. Prečo cicať „pod lyžicu“?

Časové obdobie, okolnostiMožný dôvod
Nie viac ako päť minút, prejde samostatneSvaly žalúdka sa pohybujú, inými slovami, orgán sa napína.
Viac ako desať minút nesúvisí s hladomStav stresu, panika. Nemali by ste sa okamžite zmocniť tohto pocitu, musíte prejsť na nejakú firmu, piť čaj s mätou, ľahnúť si.
Ihneď po jedle alebo krátko po jedleZnížená hladina cukru v krvi. Chybné prijatie smädu po hlade (centrá nasýtenia jedlom a tekutinou sú umiestnené neďaleko, takže človek často pociťuje hlad, keď chce skutočne piť).
Pravidelne po celý deňStres, únava, poruchy spánku, príliš aktívny rozvrh práce, neschopnosť úplne obnoviť telo.
Po jedle vrátane mastných, korenených a korenených jedálStres, únava, poruchy spánku, príliš aktívny rozvrh práce, neschopnosť úplne obnoviť telo.
Po jedle vrátane mastných, korenených a korenených jedálReakcia pankreasu. Sanie sania v epigastrii je spravidla sprevádzané grganím, pálením záhy.
6-7 hodín po jedle, sprevádzané rastúcou bolesťouGastritída, peptický vred. Je potrebné navštíviť gastroenterológa a vyšetriť žalúdok.


Správna výživa je kľúčom k zdraviu

Príčina bolesti s gastritídou

Bolesť žalúdka je kŕčovitá

Bolesť, ktorá sa vyskytuje pri tomto ochorení začína najčastejšie v dôsledku kŕčov hladkých svalov stien žalúdka. Ďalším dôvodom môže byť nadmerné rozťahovanie stien. Žalúdočná sliznica s gastritídou je vždy zapálená, akýkoľvek mechanický účinok na ňu (pri príjme potravy) spôsobuje bolesť.

Pri gastritíde s vysokou kyslosťou prebytočná kyselina dráždi žalúdočnú sliznicu, existuje predĺžená reflexná kontrakcia pylorusa, tento kŕč spôsobuje bolesť. Vylučovanie kyseliny sa zvyšuje, keď sa jedlo dostane do žalúdka, nervové receptory sliznice trpia týmto účinkom.

Iba gastroenterológ a praktický lekár môže posúdiť stav pacienta s gastritídou a predpísať primeranú liečbu..

Vykoná gastroskopiu, predpíše laboratórne testy, poradí lieky proti bolesti na gastritídu. Je veľmi nebezpečné samoliečiť bez poznania etiológie choroby. Informácie o liekoch používaných na anestéziu symptómov gastritídy sa poskytujú iba na informačné účely..

Gastralgia [upraviť | upraviť kód]

(z iných gréčtín. γαστήρ a ἄλγος - bolesť), kŕče v žalúdku, zvyčajne spôsobené ochorením žalúdka. Najčastejšie pri zápalových ochoreniach žalúdka, dyspepsie, ulceróznych lézií. Vyskytuje sa tiež pri niektorých ústavných chorobách: dna, diatéza, anémia, hystéria; často spojené s kolikou olova, niekedy s chorobami maternice a vaječníkov.

Bolesť nás vždy prekvapí. Nepríjemné pocity zhora nad bruchom môžu prelomiť všetky plány a viesť k skutočnému mučeniu. Ako viete, horné brucho je oblasťou, v ktorej sa nachádza niekoľko životne dôležitých orgánov, takže bolestivé pocity na tomto mieste môžu naznačovať množstvo patológií - od peritonitídy po peptický vred.

Poznámka: ak bolesť trvá viac ako pol hodiny, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože užívanie analgetík zmierňuje príznaky iba na chvíľu, ale neodstráni príčinu choroby..

Antispasmodiká pre gastritídu

Najznámejším a najbežnejšie používaným antispasmodikom môže byť droga No-shpa a jej lacnejší analóg - Drotaverín. Jeho analgetický účinok sa dosahuje takou zložkou, ako je izochinolín, ktorý pôsobí na bunky hladkého svalstva svalového tkaniva, uvoľňuje ich a zmierňuje kŕče. Drotaverín a Nosh-pu sa môžu užiť v detstve:

 • 3-6 rokov - 20 mg (pol tablety) 2-3 krát denne, nie viac ako 120 mg za deň.
 • 6-12 rokov - 40 mg (1 tableta) 2-5 krát denne, nie viac ako 200 mg za deň.
 • 12 rokov a viac - (2 tablety) 3-4 krát denne, nie viac ako 400 mg za deň.

Kontraindikácie použitia No-shpa a Drotaverinu môžu byť:

 • Zástava srdca
 • Závažné zlyhanie obličiek
 • Zlyhanie pečene
 • Individuálna neznášanlivosť
 • Rané detstvo (do 1 roka)

Antispasmodiká pomáhajú pri úľave od bolesti

Neodporúča sa užívať liek počas dojčenia, počas celého obdobia tehotenstva, pri Parkinsonovej chorobe, intolerancii laktózy. Zvláštnosťou tohto lieku je to, že nemá negatívny účinok pri vedení vozidiel, strojov a mechanizmov.

Papaverín má analgetický účinok podobný typu „no-spee“, pretože jeho štruktúra a mechanizmus účinku je blízko k tomuto lieku, avšak jeho účinnosť na hladké svaly je niekoľkokrát nižšia..

Bendazol je liek používaný na zmiernenie kŕčov brušných orgánov, priedušiek a ciev. Používa sa vo forme intravenóznych a intramuskulárnych injekcií (20-30 mg 2-3 krát denne), priebeh liečby trvá 1 - 2 týždne. Podobný účinok na príčinu bolesti majú lieky zo skupiny antispasmodík, ako sú Mebeverin, Halidor, Metacin.

Ochorenia pečene, pri ktorých je možná bolesť v hornej časti brucha

Pečeň sa nachádza v pravej hornej časti pobrušnice. Vykonáva množstvo dôležitých funkcií - elimináciu toxických látok, tvorbu žlče a bielkovín, hromadenie glykogénu atď. Ochorenia pečene sa vyvíjajú z rôznych dôvodov a môžu sa prejavovať rôznymi spôsobmi..

Nepriaznivé pocity sa často spájajú s rozšírením orgánu, pretože na jeho vnútornom povrchu nie sú nervové zakončenie a deštrukcia pečeňového parenchýmu je bezbolestná. Tkanivo, ktoré obklopuje orgán, je však celkom citlivé, takže pri miernom zväčšovaní orgánu je bolesť menšia - vo forme nepohodlia v pravej hypochondrii. Jeho zisk je pozorovaný pri svahoch, ostrých zákrutách, fyzickej námahe.

Silné zväčšenie pečene môže viesť k silnej bolesti. Ďalším dôvodom, prečo bolesť pečene, je hnisavé preťaženie (absces) postihujúce vonkajšiu kapsulu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pri liečbe kýly a zlepšenia stavu tela sa niektorí pacienti nezávisle pokúšajú zahriať postihnutú oblasť chrbtice bez toho, aby sa najskôr poradili s lekárom. Ak je však takáto choroba v akútnom štádiu, potom všetky druhy tepelných manipulácií môžu spôsobiť komplikácie.
Pupočná kýla u novorodencov - čo ponúka Komarovsky?Je dôležité to vedieť! Jediný liek na gastritídu a žalúdočné vredy. odporúčané lekármi! Čítaj viac…Umbilická hernia u novorodencov vyzerá dosť desivo, zatiaľ čo Komarovsky uisťuje - nie je potrebné panika, pri správnej terapii sa vyčnievajúci pupočníkový kruh vráti do normálu čo najskôr.
Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).