loader

Hlavná

Pažerák

Medová hernia disku

Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha. Potenciálna stredná hernia disku je najnebezpečnejším typom medziobratlovej kýly a je spojená s vážnejšími príznakmi..

medziobratlová ploténka,

Čo je herniovaný disk?

Kýla medzistavcových platničiek nastane, keď sa vnútorný obsah disku prerazí pevným vonkajším obalom a vstúpi do miechového kanála. S vekom alebo v dôsledku traumy vonkajšie puzdro disku, nazývané vláknitý prsteň, slabne a opotrebuje sa, čo zvyšuje riziko výčnelkov a prasknutí, čo môže viesť k vytvoreniu prietrže medzistavcových platničiek. Medzistavcová prietrž nie je vždy sama o sebe bolestivá. Príznaky medzistavcovej prietrže sú spravidla spojené so zvieraním nervového koreňa.

Ak vám bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, ktorá bola rozpoznaná ako zdroj bolestivých príznakov ovplyvňujúcich prácu, vzťahy a odpočinok, potom je štúdium informácií o tomto stave dôležitým prvým krokom v procese liečby. Uvedomenie si príčin a možností liečby medzistavcovej prietrže zvyšuje vaše šance na skorý návrat k zdravému a aktívnemu životnému štýlu.

Etapy medzistavcovej prietrže

S vekom sa všetky časti nášho tela menia, vrátane zložiek chrbtice. Medzistavcové platničky strácajú vodu a elasticitu. To oslabuje disk a robí ho zraniteľnejším voči rôznym vplyvom..

Rozlišujú sa nasledujúce štádiá degeneratívnych zmien na medzistavcovej platni:

 • prvú fázu prirodzeného opotrebenia možno klasifikovať ako vyčnievanie disku, keď stredná časť disku (obsiahnutá vo vnútri tvrdého vonkajšieho obalu) začne vyčnievať smerom k chrbtici. Výstupok môže mať obvod obvodu disku 180 stupňov alebo menej;
 • druhá fáza degenerácie disku zahrnuje vytvorenie výčnelku, keď sa vnútorné jadro disku pohybuje ďalej, presahuje normálne parametre disku a začína vyvíjať tlak na vonkajší obal, nazývaný vláknitý kruh, ktorý tvorí výčnelok. Vyčnievanie medzistavcového disku trvá viac ako polovicu (viac ako 180 stupňov) od obvodu disku;
 • tretia etapa je konečná a nazýva sa prietrž medzistavcových platničiek. To znamená, že sa vo vláknitej membráne objavilo prasknutie, čo umožňuje, aby obsah vnútorného gélu presahoval medzistavcové platničky.

Je dôležité si uvedomiť, že rôzni lekári môžu používať výrazy „výčnelok“, „výčnelok disku“ a „herniovaný disk“ rôznymi spôsobmi, takže pri diskusii o diagnóze je lepšie objasniť, čo presne znamená váš lekár. Pamätajte tiež na to, že vyčnievanie disku a vyčnievanie disku nie vždy vedie k tvorbe medzistavcovej prietrže alebo pretrhnutiu vláknitej membrány..

Príčiny a príznaky strednej hernie disku

Medián medzistavcovej prietrže je veľa, vrátane:

 • proces prirodzeného starnutia;
 • traumatické poškodenie napríklad počas dopravnej nehody;
 • zranenia spojené s opakovanými pohybmi, napríklad pri športe alebo manuálnej práci;
 • nadváha alebo obezita;
 • fajčenie.

Príznaky strednej medzistavcovej prietrže sa líšia v závislosti od miesta. Napríklad prietrž v dolnej časti chrbta (bedrovej chrbtice) môže spôsobiť bolesť, ktorá sa šíri na nohy a chodidlá. Zatiaľ čo krčná medzistavcová prietrž môže spôsobiť bolesť vyžarovanú z krku na rameno, rameno, lopatku a necitlivé prsty.

Príznaky medzistavcovej prietrže môžu zahŕňať:

 • strelecká bolesť;
 • brnenie
 • znecitlivenie;
 • svalová slabosť;
 • strata motorických schopností.

Medián medzistavcovej prietrže a chvosta

Veľká stredná medzistavcová prietrž v bedrovej chrbtici môže viesť k stavu nazývanému syndróm chvosta koní. Cauda equina syndróm je závažná komplikácia, pri ktorej je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok. Ak zdravotnícky pracovník nedokáže včas diagnostikovať strednú medzistavcovú prietrž a predpísať liečbu, následky môžu významne ovplyvniť kvalitu života pacienta..

Medzistavcová prietrž sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice vrátane dolnej časti chrbta (bedrovej). Ak sa medzistavcová kýla objaví na úrovni L5-S1, je pravdepodobné, že začne vyvíjať tlak na zväzok nervov, ktorý sa nazýva cauda equina. Kompresia cauda equina je s najväčšou pravdepodobnosťou veľká stredná kýla.

Keď kýla medzistavcového disku stláča nervy cauda equina, môže to viesť k množstvu závažných príznakov. Medzi tieto príznaky patrí bolesť dolných častí chrbta, ischias, zhoršená kontrola močenia a defekácie a znížená citlivosť v zadku, perineu, nohách a genitáliách..

Ak sa tieto príznaky vyskytnú spoločne, lekár by mal mať podozrenie na syndróm chvosta. Diagnóza bude pomerne jednoduchá, ak je známe, že pacient trpí medziobratlovou kýlou. Ak nie, bude pacientovi priradené zobrazenie magnetickej rezonancie (MRI) bedrovej chrbtice.

Diagnóza mediánu herniation disku

Ak chcete vykonať kompetentnú diagnózu akejkoľvek choroby chrbtice, vrátane strednej hernie disku, musíte navštíviť neurológa. Príznaky, ktoré sa bežne spájajú s medzistavcovou prietržou, môžu byť tiež spôsobené inými chorobami alebo zraneniami chrbtice. Preto je pred začiatkom liečby potrebné stanoviť správnu diagnózu. Vedieť, ako prebieha diagnostický proces, môže pomôcť znížiť úzkosť pred návštevou lekára..

Posúdenie príznakov a anamnézy

Prvým krokom v diagnostike strednej medzistavcovej prietrže je diskusia o príznakoch a anamnéze. Zvyčajne to zahŕňa otázky zamerané na lepšie pochopenie vašej choroby. Váš lekár môže tiež klásť otázky týkajúce sa vášho celkového zdravia. Rodinná anamnéza choroby je veľmi dôležitá, pretože existujú dôkazy, že choroby chrbtice môžu byť dedičné.

Zdravotná prehliadka

Ďalším krokom je dôkladné fyzické vyšetrenie. Účelom lekárskeho vyšetrenia je vyhodnotiť dostupný rozsah pohybu, neurologické funkcie, stav reflexov a celkovú silu krku a chrbta. Táto časť diagnózy môže byť pre pacienta bolestivá, ale pre potvrdenie diagnózy je veľmi dôležitá..

Zobrazovacie štúdie a iné testy

Na konci konzultácie vám lekár môže dať odporúčanie na vyšetrenie zobrazením, aby sa potvrdila prítomnosť medzistavcovej prietrže. V niektorých prípadoch sa táto štúdia môže vykonať na klinike samotnej, v iných - v špeciálnom diagnostickom centre. Röntgenové lúče môžu vykazovať zníženie výšky disku alebo prítomnosť kostných výrastkov (osteofyty), zatiaľ čo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) sa používa na získanie trojrozmerných obrazov miechy a medzistavcových prietrží. CT je oveľa horšie ako MRI v diagnostike hernie disku, dá sa použiť iba na kontraindikácie počas MRI. V závislosti od povahy a závažnosti vašich príznakov môže lekár naplánovať aj krvné testy, testy vedenia nervov alebo blokády nervov..

Liečba stredného hernia disku

Liečba stredného hernia disku môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Konzervatívna liečba strednej hernie disku

Mnoho pacientov so strednou strednou herníciou disku môže dosiahnuť dobré výsledky konzervatívnou nechirurgickou liečbou. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby strednej hernie disku je obnovenie normálnych vzdialeností medzi stavcami a zníženie tlaku na stlačený nerv, čo vedie k úľave od bolesti a ďalších príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou.

Medzi konzervatívne metódy liečby medzistavcovej prietrže patria:

 • chrbtovej trakcie, odporúčame vykonať vykladanie chrbtovej trakcie, pretože iné trakčné metódy môžu zhoršiť stav pacienta
 • masáž a iné cvičenia na posilnenie svalov chrbta
 • hirudoterapia na zníženie zápalových procesov
 • cvičenia zamerané na zlepšenie držania tela;
 • zmena životného štýlu.

Chirurgická liečba mediánu herniation

Chirurgickú liečbu stredného hernia disku je možné odporučiť u pacientov s veľkými výčnelkami, ako aj pri výskyte symptómov neurologického deficitu. Podľa nášho názoru môže chirurgická liečba prietrže len zastaviť rozvoj komplikácií prietržnej diskety, ale naopak, po operácii sa zhoršenie zhorší., Preto je dôležité vykonať MRI včas na bolesť chrbta, rúk, nôh a ak sa zistí patológia, okamžite začnite konzervatívne opatrenia..

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-03-26, 15:48.

Typy herniovaných diskov

Kýly sa vyznačujú lokalizáciou, veľkosťou, vekom výskytu, úrovňou chrbtice, pri ktorej sa vytvorila prietrž.

Schmorlova kýla je rádiologický fenomén prázdnoty na stavovcoch, pričom základňa je obrátená k disku. Popisuje nemecký lekár začiatkom 20. storočia. Takéto zmeny v stavcoch nezohrávajú žiadnu úlohu v podpornej a dynamickej funkcii chrbtice a nevyžadujú špeciálne ošetrenie. Moderní lekári to hovoria - „niečo ako krtek na stavci“

Hernia predného disku je priaznivý, ale zriedkavý typ prietrže. Prolaps kýly prednej časti stavovca je často zistený náhodou, nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.

Hernia zadného disku je všeobecný názov pre hernie disku, ktorý sa dá liečiť chirurgicky, inými slovami, je to prietrž, ktorá spadla späť do lúmenu miechového kanála. Najbežnejší variant prietrže medzistavcovej platničky. S neúčinnosťou konzervatívnej liečby trvajúcej 4 až 8 týždňov je indikovaná chirurgia chrbtice.

Stredná kýla medzistavcového disku je zriedkavým miestom herniálneho výčnelku, takmer vždy na úrovni L5-S1. Pri veľkej hernii disku je nutný chirurgický zákrok - aby sa zabránilo dysfunkcii panvových orgánov.
Kardiová hernia disku je najbežnejším typom hernie disku u pacientov, ktorí idú k chirurgovi, keď herniálny vak vyčnieva v projekcii koreňovej manžety (najbolestivejšie miesto na nerve) a tiež spôsobuje kompresiu duralského vaku a niekoľkých nervových koreňov, ktoré v ňom prechádzajú, čo maže klasický neurologický obraz choroby. Pacienti s takými kýlami môžu byť liečení neurológom s rôznym stupňom úspechu po dlhý čas - niekedy až šesť mesiacov - až kým sa nedostanú k konzultácii s neurochirurgom a po dlhom období neustálej bolesti dospejú k záveru, že chirurgický zákrok je nevyhnutný. Zároveň v pooperačnom období mnohí ľutujú, že trpeli tak dlho a nevedeli, že operácia chrbtice je ľahký a rýchly spôsob, ako žiť bez bolesti.
Bočná hernácia medzistavcového disku je druhým najčastejším variantom umiestnenia prietrže disku, keď chrupavka prerazí všetky väzivo chrbtice a zaujme polohu v bočnom vrecku, najužšom bode pri vstupe nervového koreňa do lúmenu miechového kanála. Bežné lieky proti bolesti spravidla nikdy úplne zmiernia bolesť v nohe pri takom usporiadaní kýly disku. Pacienti, ktorí si rýchlo vyskúšali rôzne možnosti liečby, hneď ako zistia skutočnú príčinu bolesti, rýchlo súhlasia s operáciou chrbtice..
Kĺbová hernia je zriedkavý typ kýlovej prietrže, ktorú je možné kombinovať s isthmickou spondylolýzou, ktorá je následne diagnostikovaná špirálovou počítačovou tomografiou. Je ťažké diagnostikovať, pretože prietrž sa nenachádza v lúmene miechového kanála, ale bolesť je veľmi silná. V tomto prípade sa na najužšom mieste - prednej diere, kde veľmi malý kúsok chrupavky môže silne upnúť nervový koreň, nachádza malá hernia disku s priemerom 3 - 4 mm. Výhradne chirurgické ošetrenie.

Extraforaminálna prietrž disku je tiež vzácnym a ťažko diagnostikovaným kýlom, dá sa tiež nazvať posterolaterálna kýla disku - v tomto prípade sa veľká sekvestrácia prerazí vláknitým prstencom pozdĺž posterolaterálneho povrchu, rozšíri nervy a cievy a zo všetkých strán obaluje nervový koreň. V tomto prípade bolesť jednoznačne zodpovedá jednému chorému koreňu, je konštantná, nezávisí od polohy tela. Chirurgická liečba vždy vedie k rýchlej úľave od príznakov bolesti..

Sekvestrovaná hernia medzistavcového disku je hernia disku so priviazaným kúskom jadra buničiny. 100% indikácia pre chirurgický zákrok.

Kraniálna kýla sa rozšírila

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Medzistavcová prietrž sa vytvára v dôsledku posunutia jadra disku. Približne v 90% prípadov sa vyskytuje v bedrovej chrbtici a spôsobuje bolesť. Medzistavcový disk má veľmi dôležitú funkciu tlmenia v dôsledku skutočnosti, že obsahuje nízko stlačiteľné jadro podobné želé. Je obklopený vláknitým prsteňom, pri ktorého prasknutí sa vyskytuje medziobratlová hernia..

Liečebné metódy

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Dôvody vzniku medzistavcovej prietrže sú rôzne. Sú to úrazy na chrbticu, vážne zranenia pri páde, vzpieranie. Najvyššie riziko jeho výskytu u ľudí s nesprávnym držaním tela a vrodenými patológiami chrbtice.

Metódy liečby herniovaných diskov sú rozdelené do 2 hlavných skupín:

 • Chirurgické (prevádzkové).
 • Konzervatívny (nechirurgický), drogový a nechrogový.

Lekári sa v zásade uchyľujú k chirurgickej liečbe, pretože takýto spôsob radikálne rieši problém. Kýla je úplne alebo čiastočne chirurgicky odstránená v krátkom čase, čo pacientovi poskytuje okamžitú úľavu.

Existujú 2 typy operácií:

 1. Diskotómia - určenie poškodeného disku a odrezanie prietrže. Relatívne jednoduchá a menej nebezpečná prevádzka. Lekári majú veľa skúseností s dysektómiou. S dobrým výsledkom môžete po 5-7 dňoch začať rehabilitačnú fázu.
 2. Laminektómia je zložitý chirurgický zákrok, ktorým čiastočne odstraňuje kostné tkanivo a rozširuje medzistavcové priechody (miechový kanál). V procese extrakcie častí kostí sa svaly a tkanivá nachádzajú okolo.

Druhá metóda má niekoľko významných nevýhod:

 • Veľké riziko relapsu.
 • Môže existovať iba dočasná úľava s obnovenou bolesťou..
 • Počas chirurgického zákroku je percento poranenia miechy vysoké, čo často vedie ku komplikáciám a veľmi vážnym následkom, niekedy dokonca k úplnému postihnutiu.
 • Jazvy a jazvy na chrbte.

Kýla bez chirurgického zákroku sa nedá vyliečiť. Pacienti by to mali pochopiť napriek všetkým negatívnym dôsledkom uvedeným vyššie. Ak je diagnostikovaný prolaps pulpózneho jadra, problém sa dá vyriešiť iba chirurgicky. Konzervatívne metódy iba zmiernia príznaky, zmiernia bolesť a zlepšia kvalitu života. Niekedy je to opodstatnené.

S medzistavcovou prietržou (bedrovou alebo inou) môžete žiť celé desaťročia a cítiť sa celkom dobre.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ako ukázala skutočnosť, operácia medzistavcových prietrží sa odporúča iba pre 5 až 7% pacientov. V iných prípadoch sa prietrž môže liečiť rôznymi konzervatívnymi metódami. Rozdeľujú sa na:

 • liečba drogami;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • masáže;
 • fyzioterapeutická;
 • ľudové lieky.

Liečba drogami

Ak je veľkosť vyčnievajúceho medzistavcového disku zanedbateľná, nedochádza k silnému stlačeniu miechy a nervových zakončení. Preto zápalové procesy v okolitých tkanivách nie sú také kritické a nechirurgické metódy sa môžu úplne vynechať..

Základné princípy terapeutického prístupu k liečbe možno rozdeliť do 3 smerov:

 • Etiotropická liečba - pomáha eliminovať samotnú príčinu.
 • Symptomatická terapia - eliminuje prejavy choroby.
 • Patogénna terapia - blokovanie oblastí, ktoré zlyhali v systéme.

Nesteroidné protizápalové lieky v praxi získali veľkú popularitu a distribúciu. Mechanizmus účinku NSAID je zameraný na blokovanie cyklooxygenázy, enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe zápalových neurotransmiterov..

Pri posilňovaní štruktúry medzistavcových platničiek a poskytovaní potrebných komponentov na dosiahnutie plného výkonu sa používajú prípravky kyseliny hyalurónovej a chondroprotektory. Ošetrenie kyselinou hyalurónovou zlepšuje kvalitu tekutej látky v jadre buničiny. To zachováva najdôležitejšiu kvalitu tlmenia disku. Chondroprotektory pomáhajú udržiavať štruktúru chrupavky a poskytujú im živiny pre správne fungovanie. Chondroitín sulfát je aktívna zložka týchto liekov.

Pri liečení medzistavcových prietrží ktorejkoľvek časti chrbtice sa používajú tieto skupiny liekov:

 • obsahujúce enzým;
 • decongestants;
 • vazodilátor;
 • hormonálne;
 • svalové relaxanciá.

fyzioterapia

Kýla bez chirurgického zákroku, presnejšie jej príznaky, sa účinne lieči gymnastikou. Počas fyzioterapeutických cvičení sú kvalitatívne riešené úlohy posilňovania nielen svalového korzetu chrbtice, ale aj všetkých svalov zapojených do procesu pohybu a formovania správneho držania tela. Cvičebná terapia pomôže odstrániť rôzne poruchy a vyrovnať problémy s telom, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice.

Hlavný súbor cvičení za chrbtom je zameraný na posilnenie svalového korzetu. Je to spôsobené skutočnosťou, že jednou z príčin medziobratlovej prietrže je svalová slabosť bedrovej kosti..

Súbor cvičení umožňuje jednoduché procesy flexie a predlžovania chrbtice, ako aj jej pomalé predlžovanie. Na zahriatie svalov a zvýšenie pohyblivosti kĺbov musíte najskôr urobiť ľahké cvičenie.

Každý pacient má svoje vlastné charakteristiky, ktoré musí inštruktor zvážiť pred výberom cvičení. Musia byť vytvorené tak, aby bol pozitívny vplyv na požadované miesto efektívny. Je dôležité, aby triedy nevyvolávali bolesť, inak už zranenej chrbtici dôjde k ešte väčšiemu poškodeniu.

Štartovné triedy sa oplatia až po zastavení syndrómu bolesti a je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Chráňte chrbát pred nárazmi a trhnutím.
 2. Cvičenia vykonávajte v malých krokoch niekoľkokrát denne.
 3. Pokúste sa čo najviac obmedziť problémové oblasti chrbtice.
 4. Postupne zvyšujte intenzitu tried.

masáž

Pacienti s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou sa často pýtajú, či je dovolené masírovať chrbát a chrbticu a či je možné zohriať prietrž chrbtice? Ako zvyčajne, kladná odpoveď neexistuje. Je potrebné porozumieť v každom jednotlivom prípade a určiť pomocou kontraindikácií.

Ak vám odporúčame liečbu masážou, musíte použiť techniky zamerané na uvoľnenie svalov umiestnených pozdĺž chrbtice. Zároveň sa vyhnite intenzívnym manuálnym sedeniam zameraným na otáčanie a trhanie, ktoré môžu disk dokonca poškodiť.

V závislosti od príčiny vzniku medzistavcovej prietrže predpisuje lekár typ masáže. Napríklad, keď stlačíte medzistavcové platničky, musíte robiť pravidelnú masáž trakčnými prvkami; pri slabosti svalového korzetu podporujúceho chrbticu sa odporúča med; v prípade poškodenia disku osteofytmi - vákuum.

Vzhľadom k tomu, že existuje veľa druhov masáží, môžete si pre každého pacienta so špecifickými charakteristikami choroby zvoliť vlastný typ: akupresúra, thajská masáž, masážna masáž, segmentová.

Musíte poznať 2 pravidlá, podľa ktorých sa môžete zbaviť mnohých problémov:

 1. Masáž by mali vykonávať iba vyškolení odborníci..
 2. Masáž je prísne zakázaná počas obdobia zhoršenia choroby, s bolesťou.

fyzioterapia

Toto je ďalší spôsob, pri ktorom je možné lokalizovať prietrž bez chirurgického zákroku a minimalizovať jej príznaky. Cieľom procedúr vo fyzických izbách nie je toľko na vyliečenie choroby, ale na zmiernenie stresu, zlepšenie svalového tonusu a regeneráciu poškodených tkanív. Pre tento účel:

 1. UHF Nie každý vie, že vlnové parametre zdravého a chorého človeka majú významné rozdiely. Účelom činnosti UHF je regulovať túto vlnu, čo naznačuje účinok na biologicky aktívne miesta.
 2. Elektrická stimulácia. Pozitívne ovplyvňuje plochu poškodenej oblasti (bedrovej chrbtice) vplyvom nízkofrekvenčných výkyvov elektrického prúdu..
 3. elektroforéza Veľmi účinná metóda, ktorá umožňuje pôsobenie jednosmerného prúdu s malou silou a napätím na to, aby potrebné lieky prenikli presne na správne miesto..
 4. Ultrazvuk. Poskytuje niekoľko druhov účinkov na postihnuté miesto: tepelné, mechanické, fyzikálno-chemické. Zároveň sa zlepší metabolické procesy a zvýši sa rýchlosť redoxných reakcií.

Lekári často uprednostňujú liečbu týmito metódami, pretože všetky postupy sú bezbolestné a nespôsobujú nežiaduce vedľajšie účinky..

Ľudové metódy

Konzervatívna liečba medzistavcových prietrží bedrového regiónu zahŕňa ľudové recepty, ktoré sa na nás prenášajú z generácie na generáciu. Toto sú najbezpečnejšie metódy, ktoré vám umožňujú používať iba prírodné suroviny, ktoré na rozdiel od tabliet nemajú vedľajšie účinky..

Liečba ľudovými liekmi spočíva v aplikácii obkladov alebo aplikovaní špeciálne pripravenej masti na chrbticu (bedrovej). Nasledujú osvedčené a veľmi osvedčené ľudové lieky:

 • Tuk z koní, ktorý obsahuje vajce a jód.
 • Med, ako základ pre rôzne masti s prídavkom mumiyo.
 • Vyhrievané červené hliny.
 • Brezový decht s prídavkom tinktúr z koreňov kostrava a ružových bokov.
 • Vyhrievaný parafín.

Toto je len zanedbateľný prehľad ľudových prostriedkov, pomocou ktorých môžete takmer úplne zastaviť príznaky medzistavcovej prietrže.

Žiadny z potenciálnych pacientov si neželá ležať na operačnom stole. Ako ukazuje prax, je možné liečiť medzistavcové kýly konzervatívnym a pohotovým spôsobom. V prvom prípade je cieľom zbaviť sa bolesti a zmierniť väčšinu symptómov choroby, v druhom - odstrániť výčnelok a vykonať ďalšiu rehabilitáciu, t.j. liečiť pacienta.

Gonartróza kolenného kĺbu 1. stupňa: príznaky, diagnostika a liečba choroby

Gonartróza je degeneratívno-dystrofická patológia kolenného kĺbu, ktorá ovplyvňuje chrupavkové tkanivá lemujúce kondyly (zhrubnutie alebo výčnelky) holennej kosti a stehennej kosti. V počiatočnej fáze ochorenia je do deštruktívneho procesu zapojená malá časť chrupavky hyalínu.

Klinicky sa gonartróza 1. stupňa prejavuje miernou bolesťou, zhoršenou fyzickou námahou, opuchom kolena a samotným vymiznutím. Absencia výrazných symptómov v tomto štádiu patológie sa často stáva príčinou predčasného liečenia pacienta kvôli lekárskej pomoci.

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta, anamnézy, výsledkov inštrumentálnych štúdií - rádiografia, MRI, artroskopia. U pacientov sa ukazuje konzervatívna liečba gonartrózy: užívanie chondroprotektorov, cvičebná terapia, fyzioterapeutické postupy. Prognóza zotavenia je priaznivá..

Príčiny a spúšťače

Patogenéza gonartrózy je založená na porušení trofizmu chrupavkových tkanív. Živiny získavajú nie zo systémového obehu, ale zo synoviálnej tekutiny. Pri gonartróze 1. stupňa sa pozoruje obehová porucha v malých cievach. V synoviálnej tekutine a hyalínovej chrupavke sa vytvára nedostatok živín. Na povrchu sa tvoria radiálne trhliny, stráca hladkosť, pevnosť a elasticitu. Teraz, počas kĺzania, chrupavky sa voči sebe hladko neposúvajú, ale začnú sa „držať“. A to vedie k ich mikrotraume, ďalšiemu riedeniu a strate odpisových vlastností.

Gonartróza sa vyvíja pod vplyvom niekoľkých provokujúcich faktorov. U približne tretiny pacientov bol výskyt deštruktívnych a degeneratívnych zmien v chrupavkovom tkanive spôsobený predchádzajúcimi zraneniami kolena - intraartikulárnymi zlomeninami, poškodením aparátu väziva a šľachy, vrátane menisku.

Príčinou prejavu gonartrózy sa stávajú aj tieto vonkajšie a vnútorné negatívne faktory:

 • intenzívny športový tréning, vzpieranie, profesionálne preťaženie kolena;
 • systémové patológie muskuloskeletálneho systému - reumatoidná, psoriatická, dnavá artritída, osteoporóza, lupus erythematodes;
 • endokrinné a metabolické poruchy, napríklad diabetes mellitus alebo adrenálna insuficiencia;
 • hypermobilita kĺbov, ktorá spôsobuje slabosť aparátu väziva-šľachy;
 • vrodené anomálie kolena, zhoršené držanie tela, ploché nohy, kliešťa, deformita hallux valgus.

USA sú držiteľom rekordu pri výmene kolena. Relatívne nedávno sa zistil vzťah medzi častým nahradením kĺbov protézami a všeobecným výskytom Američanov..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Počas joggingu je koleno vystavené silnému namáhaniu, ktoré presahuje limity pevnosti chrupavky hyalínu. V prípade mladých ľudí nie je všetko také nebezpečné - rýchlosť procesov regenerácie v nich prevažuje pred zničením. Po 30 - 35 rokoch chrupavka nemá čas na regeneráciu, takže niekoľko rokov po ďalšej fyzickej aktivite sa prejavuje gonartróza.

Klinický obraz

Gonartróza sa vyvíja pomaly v priebehu niekoľkých rokov. Dokonca aj s patológiou 1. stupňa na klinickom obraze nemusia byť žiadne špecifické znaky deštrukcie chrupavky. V počiatočnej fáze gonartrózy sa objavuje slabé nepohodlie, ktorému predchádzala intenzívna fyzická námaha. Pri horolezeckých alebo zostupných schodoch, po dlhých prechádzkach alebo na bicykli existuje bolesť.

Vo väčšine prípadov ich človek prepíše na únavu svalov a nie je v žiadnom zhone konzultovať s lekárom. Pre gonartrózu 1. stupňa sú charakteristické tieto príznaky:

 • mierna stuhnutosť kolena ráno, miznutie v priebehu 30 - 40 minút;
 • tuhosť kolena (niekedy v kombinácii s bolesťou), ktorá sa vyskytuje po dlhodobom pobyte v jednej polohe tela;
 • krepitus (drvenie, klikanie, praskanie) počas ohýbania alebo predlžovania kĺbu, zvyčajne sa prejavujúci na konci počiatočnej fázy gonartrózy;
 • mierne ranné opuchy kíbu, ktoré zmiznú v priebehu niekoľkých hodín pôsobením hormónov podobných látok produkovaných v tele.

Špecifickým príznakom tohto ochorenia kolenného kĺbu je „začínajúca bolesť“. Vyskytuje sa v prvých krokoch, ktoré osoba podnikne po zdvihnutí zo stoličky alebo stoličky. Vonkajšie príznaky degeneratívneho dystrofického procesu stále chýbajú. Ale aj v počiatočnom štádiu gonartrózy sa vyskytli prípady vzniku synovitídy - zápalu v synoviálnej membráne sprevádzaného akumuláciou tekutiny (výtok) v kĺbovej dutine. Koleno sa zväčšuje, objavuje sa pocit ťažkosti a zmenšuje sa rozsah pohybu. Na palpácii sa nachádza malé okrúhle tesnenie. Synovitída kolena je často sprevádzaná nevoľnosťou, miernym zvýšením všeobecnej a miestnej teploty.

Gonartróza druhej a tretej závažnosti sa vyznačuje výrazne výraznejšími symptómami, a to aj v dôsledku tvorby osteofytov..

diagnostika

Pri vyšetrení pacienta s gonartrózou 1. stupňa lekár obvykle neodhalí vonkajšie príznaky zmeny kolenného kĺbu. Preto sa diagnóza robí na základe výsledkov röntgenovej snímky, anamnézy a sťažností pacienta. Určitou stopou je prítomnosť predchádzajúcich zranení, systémových zápalových alebo degeneratívnych-dystrofických patológií v histórii choroby..

Najinformatívnejšie v diagnostike je röntgenové vyšetrenie. Ale v počiatočnej fáze gonartrózy nemusia byť pozorované výrazné deštruktívne zmeny chrupavky. Až v záverečnej fáze sa odhalia:

 • mierne spojenie spoločného priestoru;
 • zmena obrysov;
 • zhutnenie subchondrálnej oblasti;
 • naostrenie okrajov kondylov;
 • rozšírenie koncov kostí.

Štúdium röntgenových snímok pomáha zistiť príčinu vzniku gonartrózy (poškodenie). Štúdia je poučná a vylučuje určité patológie (napríklad zhubné nádory holennej kosti alebo stehennej kosti).

Určité ťažkosti s detekciou gonartrózy 1. stupňa vznikajú v dôsledku prirodzených zmien kolenného kĺbu u starších pacientov. Nie sú sprevádzané žiadnymi klinickými prejavmi. Lekár stanoví diagnózu gonartrózy, ak sú rádiologické príznaky kombinované so špecifickými príznakmi.

Ak nie je informácia röntgenová, vykoná sa CT kolenného kĺbu, aby sa podrobne študovali patologické zmeny v kostnom tkanive. A MRI a ultrazvuk môžu zistiť deštrukciu štruktúr spojivového tkaniva umiestnených v blízkosti kĺbu.

Liečebná taktika

Gonartróza 1. stupňa dobre reaguje na liečbu. Hlavnými úlohami ortopédov je zabrániť progresii degeneratívneho dystrofického procesu a obnoviť pohyblivosť kĺbov. V terapii sa používajú metódy na zlepšenie prísunu krvi do kolenného kĺbu pomocou živín a biologicky aktívnych látok. To možno dosiahnuť pomocou fyzioterapie, masáže a fyzioterapie.

Drogová terapia

Farmakologické prípravky sa zvyčajne používajú iba vo vonkajších dávkových formách - masti, gély, krémy, balzamy. Lieky proti bolesti sa používajú, ak je to potrebné, a nie na ošetrovanie priebehu. Použitie tabliet alebo injekčných roztokov sa nevykonáva, pretože v počiatočnom štádiu gonartrózy nie sú žiadne prejavy.

Výnimkou sú chondroprotektory - jediná skupina liekov, ktorých príjem stimuluje obnovu chrupavkového tkaniva. Pacientom sa predpisujú nasledujúce tablety, kapsuly, pilulky, roztoky na parenterálne podanie:

Chondroprotektory sú klinicky účinné práve pri gonartróze 1. stupňa. Ako choroba postupuje, opotrebuje sa chrupavkové tkanivo a pomocou liekovej terapie nie je možné ich regenerovať. Existujú chondroprotektory vo forme mastí a gélov, ale neexistuje dôkazná základňa pre ich terapeutickú aktivitu. V priebehu užívania tabliet sa ich zložky hromadí v kĺbovej dutine a po 2 až 3 týždňoch začnú mať analgetické, protizápalové a dekongestívne účinky. To vám umožní úplne prestať používať masti s NSAID a zahrievajúcimi komponentmi.

Klinická a farmakologická skupina liekov na vonkajšie použitie, ktoré sa používajú na liečbu gonartrózy 1. stupňaNázvy liekovFarmakologický účinok a klinický účinok
Nesteroidné protizápalové liekyFastum, Voltaren, Arthrosilen, Indometacín, Nurofen, Ketorol, NiseInhibícia enzýmu cyklooxygenázy, stimulácia biosyntézy mediátorov bolesti, zápalu, horúčky prostaglandínov a bradykinínov. Zvýšený rozsah pohybu, prevencia ranného opuchu a stuhnutosť kolenného kĺbu
Prípravky s hrejivým účinkomCapsicam, Viprosal, Apizartron, Nayatoks, FinalgonPodráždenie receptorov umiestnených v podkožnom tkanive, ktoré vyvolávajú rušivé a analgetické účinky. Stimulácia krvného obehu a mikrocirkulácie, zrýchlenie metabolických procesov a regenerácia štruktúr spojivového tkaniva
Preparáty pre křupavkuTeraflex, Chondroxide, Chondroitin-Akos, Artro-Aktiv, HondaInhibícia enzýmov, ktoré spôsobujú deštrukciu chrupavky, inhibícia rozvoja zápalového procesu, spomaľovanie degenerácie chrupavky hyalínu. Znížená závažnosť bolesti, zvýšená pohyblivosť kolena v dôsledku zrýchlenia resorpcie edému

Neliečivá terapia

Ihneď po diagnóze gonartrózy 1. stupňa ide pacient k lekárovi záťažovej terapie. Lekár vyberie cviky individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy jeho fyzickú prípravu. Denné kurzy môžu úplne upustiť od používania liekov proti bolesti. Pri cvičení v kolennom kĺbe je krvný obeh výrazne zlepšený, čo stimuluje regeneračné procesy.

Prvé školenia sa nevyhnutne konajú pod dohľadom lekára fyzioterapie. Nie je možné vykonávať nadmerne intenzívne pohyby, pretože to spôsobí ešte väčšie poškodenie chrupavky hyalínu. Mali by byť hladké, pomalé a s nízkou amplitúdou. Pomáha to urýchliť krvný obeh, ale vylúči sa akékoľvek zaťaženie kolena..

Fyzioterapeutické postupy pomáhajú urýchliť regeneráciu chrupavky. Pre tieto rekreačné aktivity je charakteristická najvyššia terapeutická účinnosť:

 • Terapia UHF;
 • elektroforéza s chondroprotektormi;
 • laserová terapia;
 • ampipulázová terapia;
 • interferenčná terapia;
 • aplikácie s terapeutickým bahnom, ozokeritom, parafínom;
 • magnetoterapia.

Pacientom s nadváhou sa odporúča chudnúť. Inak ani použitie chondroprotektorov, ani fyzikálna terapia nepomôžu zastaviť šírenie patológie. Lekári odporúčajú nosiť ortopedické pomôcky - elastické chrániče kolien pred fyzickou aktivitou alebo dlhé prechádzky.

Použitie ľudových liekov (obklady, odreniny, infúzie) je možné iba po hlavnom ošetrení a po konzultácii s ortopédom..

Liečba gonartrózy 1. stupňa sa má začať ihneď po stanovení diagnózy. Dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní pomôže zabrániť vzniku komplikácií a úplne obnoví všetky funkcie kolenného kĺbu..

(0 hlasov, hodnotenie článku: 0 z 5)

Kraniálna šírka prietrže je

Artritída kĺbov: klasifikácia, príznaky, diagnostika a liečba choroby.

Muskuloskeletálny systém človeka tvorí základ celého organizmu a zahŕňa kosti a ich kĺby, šľachy a svaly. Vďaka nemu sú vnútorné orgány chránené pred vonkajším poškodením, človek má schopnosť pohybovať sa, robiť presné koordinované pohyby. Muskuloskeletálny systém sa však opotrebuje a podlieha stresu a iným nepriaznivým účinkom. Chrupavkové kĺby kostí sú obzvlášť citlivé na patologické zmeny a poruchy. Zápal, ktorý sa v nich vyskytuje, sa nazýva artritída kĺbov. Skupina artritídy je rozsiahla, choroby spojené so zmenami v kĺbovom vaku a chrupavkových membránach majú odlišnú povahu a priebeh, sú náchylné na chronickosť, môžu mať mnoho komplikácií a výrazne zhoršujú život človeka. Kĺbová artritída sa preto považuje za pomerne nebezpečný a vážny stav..

klasifikácia

Rozdelenie artritídy kĺbov do skupín kvôli heterogenite príčin a mechanizmov ich výskytu je veľmi ťažké. Reumatológovia sa preto stále snažia systematizovať túto skupinu chorôb. Najčastejšie používaná klasifikácia prijatá v roku 1958. prideliť:

 • infekčná artritída: zasa sa delia na streptokokovú artritídu (reumatizmus), nešpecifickú infekčnú reaktívnu artritídu a artritídu spôsobenú etablovaným patogénom (pri kvapavkách, syfilitike, úplaviciach, tuberkulóze atď.);
 • dystrofická (degeneratívna) artritída: chronická deformujúca osteoartritída, zápal kĺbov spôsobený metabolickými poruchami (diabetes mellitus, nadbytok solí kyseliny močovej);
 • traumatická artritída;
 • alergická a imunitná artritída (Jura, Stillova choroba, ankylozujúca spondylitída);
 • sekundárna artritída kĺbov spojená s inými chorobami (psoriáza, sarkoidóza, systémový lupus erythematodes, nádory atď.);
 • zriedkavé formy artritídy: liečivé, otrava, sérum atď..

Podľa počtu postihnutých kĺbov existuje:

 • monoartritída má spravidla svoj názov v mene jediného kĺbu: kolenné disky, bedrová koxitída, sakroilická artritída - sakroileitída, lakte - epicondylitída atď..
 • oligoartritída - zápalový proces postihuje súčasne viac ako štyri kĺby;
 • polyartritída - mnohopočetné lézie, často kombinované so všetkými druhmi mimokĺbových prejavov z iných orgánov a systémov.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

 • akútny - rýchly začiatok, so živými príznakmi, má zvyčajne priaznivý priebeh a prechádza bez stopy;
 • subakútna - viac opotrebovaná a dlhotrvajúca forma;
 • chronický - vzniká ako výsledok predchádzajúcich dvoch možností, alebo vzniká ako primárne chronicky nezávislá forma, prognóza je najčastejšie nepriaznivá.

príčiny

V niektorých prípadoch je etiologický faktor jasne stanovený: napríklad pri infekčnej artritíde, pretože je možné izolovať patogén od synoviálnej tekutiny kĺbu. V iných nie je možné zistiť príčinu (alergickú, autoimunitnú, psoriatickú atď.). Spúšťacím mechanizmom, ktorý spúšťa zápal, môže byť:

 • zranenia
 • podchladenie;
 • ultrafialové žiarenie (slnečné aj umelé);
 • dedičnosť;
 • nebezpečenstvá z povolania a domácnosti, požívanie alkoholu, omamných a toxických látok;
 • dlhodobé používanie niektorých liekov;
 • podávanie vakcíny;
 • veľká fyzická námaha.

Klinický obraz

Artritída kĺbov nikoho šetrí, postihuje nielen starších, ale aj deti a dokonca aj deti. Frekvencia výskytu v každej z foriem je odlišná. U detí sa pozorujú autoimunitné procesy, ako je juvenilná reumatoidná artritída, vo väčšine prípadov reaktívna artritída, zatiaľ čo u starších ľudí je veľa reumatizmus a dna. Napriek celej škále príznakov si pacienti s akoukoľvek artritídou kĺbov budú sťažovať:

 • bolesť - od miernej, rýchlo sa meniacej až po ťažkú, konštantnú;
 • obmedzenie pohyblivosti, tuhosti - od rána do prechodu na silné, čo vedie k nehybnosti;
 • zmena kože v mieste lézie - sčervenanie alebo bledosť, prípadne vyrážka, výskyt špecifických uzlov, zápalných fúzov, fistúl atď..
 • miestne zvýšenie teploty nad spojom;
 • opuch alebo opuch, prietrž.

Artritída je sprevádzaná nešpecifickými symptómami zápalového procesu:

 • horúčka, ktorá môže byť vysoká v akútnom priebehu alebo mierna, subfebrilná v subakútnom a chronickom stave;
 • intoxikácia - slabosť, nevoľnosť, bolesti hlavy alebo svalov, potenie, zimnica, znížená chuť do jedla;
 • strata váhy;
 • anémia;

Pri artritíde kĺbov sa často vyskytujú sprievodné lézie svalov a šliach: burzitída, zápal šliach, synovitída, ktoré sú dôsledkom zhoršeného prísunu krvi a opuchov..

To môže viesť k strate elasticity kĺbovej kapsuly ak výskytu prietrží, subluxácií. Deštruktívne zmeny sa postupne vyvíjajú, čo vedie k deformácii kostí, štrukturálnym zmenám v chrupavke a nadmernému rastu vo vnútri kĺbu, čo vedie k zhoršenej konfigurácii a zhoršenej funkcii. V priebehu choroby sa tvoria ankylózy, artróza a kontraktúry, čo vedie k zdravotnému postihnutiu.

Mimoriadne prejavy nie sú tiež neobvyklé, najmä pri systematicky zovšeobecnených formách. Čo sa týka kardiovaskulárneho systému, jedná sa o poškodenie membrán - perikarditída, endokarditída a tiež priamo srdcový sval - myokarditída. Niekedy je myokarditída asymptomatická a deteguje sa iba pomocou diagnostickej štúdie. Vážnou komplikáciou môže byť poškodenie obličiek - amyloidóza, ktorej výsledkom je chronické zlyhanie obličiek, ktoré často vedie k smrti. Príznaky poškodenia iných orgánov močového systému môžu byť primárne, rovnako ako prejavy infekcie, ktoré spôsobujú artritídu kĺbu, napríklad chlamýdiová uretritída alebo cystitída. Možné lézie pľúc, pečene, vaskulárne zmeny. V niektorých prípadoch je sprievodná očná patológia - uveitída. Pri infekčnej artritíde je možná najmä akútna septická, hnisavá tavba kosti - osteomyelitída, šírenie patogénu prietokom krvi cez telo s vývojom hnisavých ohnísk v akýchkoľvek tkanivách a s masívnosťou procesu až k impozantnej komplikácii - sepse..

Diagnostické opatrenia

Podľa štatistík najmenej raz za život artritída kĺbov obťažovala viac ako polovicu populácie nad päťdesiat. Skupina artropatie je obrovská a niekedy je veľmi ťažké stanoviť správnu diagnózu. Kĺbová patológia je riešená reumatológom, ale pacienti s väčšou pravdepodobnosťou prídu k chirurgovi alebo terapeutovi so sťažnosťami na bolesť. Vyšetrenie začína dôkladnou anamnézou a konkretizáciou sťažností. Dôkladný prieskum vám umožní určiť začiatok artritídy a zistiť, ako sa vyvinuli príznaky. Vyšetrenie postihnutého kĺbu a fyzikálne vyšetrenie: hmatové vyšetrenie, meranie teploty atď. umožňujú identifikovať charakteristické znaky tejto patológie. Laboratórne testy sa vykonávajú u všetkých pacientov, aby sa zistili príznaky zápalovej reakcie tela: vo všeobecnom krvnom teste je to leukocytóza, posun formulácie doľava, vysoká miera sedimentácie erytrocytov, sprievodná anémia alebo zníženie hladín krvných doštičiek. Analýza moču odhalí zmeny v genitourinárnej oblasti - leukocytúriu, prítomnosť bielkovín, červených krviniek alebo solí. Biochémia krvi vám umožňuje určiť proteíny akútnej fázy, ktoré nepriamo potvrdzujú prítomnosť aktívneho procesu: seromukoidy, kyseliny sialové, celkový proteín, CRP, antistroptolyzín O, fibrinogén a ďalšie. Imunologická analýza sa považuje za dôležitú pri vyšetrení, ktoré určuje prítomnosť alebo neprítomnosť autoprotilátok v telových bunkách, hladinu imunoglobulínov, špecifické komplexy - reumatoidný, antinukleárny a tumor nekrotizujúci faktor..

Niekedy, pri niektorých formách artritídy kĺbov, najmä v prípadoch séronegativity (neprítomnosť reumatoidného faktora v krvi a synoviálnej tekutine), sa pri diagnostike stáva röntgenovým vyšetrením rozhodujúce. Rádiografia, počítačová tomografia môže nielen diagnostikovať artritídu, ale tiež určiť štádium choroby, stupeň poškodenia, prítomnosť osteoporózy, kostné defekty, nadmerný rast, ankylózu. Informatívnejšia je moderná metóda zobrazovania magnetickou rezonanciou, ktorá odhaľuje nielen zmeny kĺbov a susedných kostí, ale aj okolité mäkké tkanivá..

Artroskopia sa používa na diagnostiku aj na liečbu artritídy. Počas punkcie môžete vykonať biochemickú analýzu synoviálnej tekutiny, urobiť vzorku materiálu na siatie a identifikovať patogén, odobrať biopsiu, zaviesť liečivé látky do dutiny. Za pomocnú metódu sa považuje ultrazvukové vyšetrenie kĺbov, častejšie sa ultrazvuk používa na kontrolu patologických zmien iných orgánov. V prítomnosti mimokĺbových prejavov bude potrebná elektrokardiografia, alergoprobe a konzultácia s lekármi: kardiológ, neurológ, endokrinológ, gynekológ, urológ a očný lekár. Ak existuje podozrenie na dedičnú povahu choroby, odporúča sa genetické vyšetrenie, aby sa určila autoimunitná artritída, konzultácia s imunologom.

Taktika liečby chorôb

Liečba akejkoľvek artritídy by mala byť komplexná, dlhodobá a pravidelná. prideliť:

 • Konzervatívne metódy: lieková terapia, fyzioterapia, masáž, cvičebná terapia atď..
 • Chirurgický zákrok: chirurgický zákrok - operácie, vpichy atď..

Liečba akútnej artritídy alebo exacerbácie chronickej choroby sa vykonáva v reumatologickej nemocnici. Zníženie zaťaženia sa v niektorých prípadoch prejavuje úplnou imobilizáciou pomocou pneumatík, sadry, podvozku.

Konzervatívna starostlivosť sa používa pre všetky varianty ochorenia, a to aj v kombinácii s chirurgickými metódami. Výber liekov je spojený s etiológiou alebo mechanizmom artritídy. Hlavnými prostriedkami sa vo všetkých formách stali nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - nemisulid, diklofenak, voltaren, nurofén av niektorých prípadoch aspirín. Znižujú opuch, zastavujú bolesť, znižujú teplotu. Môžu sa podávať nielen do kĺbov alebo do tabliet, ale tiež zvonka vo forme mastí, krémov a gélov. Okrem toho sa na zmiernenie bolesti používajú analgetiká ako sanitka - Baralgin, Spazgan, Ketonal. Ak nie je použitie NSAID dostatočne účinné, predpisujú sa hormóny (diprospan, Kenalog, prednison). Nemôžete ich použiť pri akútnych infekčných procesoch.

Ak je známy etiologický faktor (napríklad je identifikovaný pôvodca), indikuje sa dlhodobé používanie antibiotík. Pri imunitných procesoch je indikovaná základná liečba cytostatikami (metotrexát, d-penicilamín, sulfasalazín). Široko používané najnovšie lieky - blokátory faktora nekrózy nádorov. Symptomatická terapia zahŕňa predpisovanie liekov v závislosti od individuálnych symptómov - môžu to byť vitamíny, antihistaminiká, antidepresíva a ďalšie. Chondroprotektory sú predpísané na obnovenie a posilnenie chrupavky pri nekomplikovanej artritíde..

Fyzioterapia: laser, UHF, elektroforéza, kryoterapia sa vyberajú individuálne na pozadí ustupujúceho procesu. V niektorých prípadoch poskytuje manuálna terapia a masáž dobrý účinok. Cvičebná terapia je dôležitá: dokonca aj v akútnom období sa môže používať držanie tela a pri poklese na klinike postupné zvyšovanie záťaže. Súbor cvičení pre každého pacienta je vyvinutý individuálne..

Populárnymi metódami sú netradičné ľudové recepty. Od staroveku sú známe prospešné vlastnosti mnohých bylín, štiav a odvarov..

 • Bobkový list sa používa v bujóne na orálne podávanie a varí sa ako výplň do vaní.
 • Odporúča sa, aby sa vo vnútri odrezali brezy..
 • Tradičná medicína odporúča obkladať varené zemiaky, čerstvé listy kapusty, alkoholovú infúziu fialových kvetov.

V tomto videu nájdete ďalšie recepty na liečbu artritídy:

Chirurgia ako hlavná liečebná metóda je určená iba pre hnisavú septickú artritídu - otvorenie a drenáž kĺbu. Vo všetkých ostatných prípadoch sa zriedka používa ako rekonštrukčná rekonštrukčná starostlivosť so značnými deformáciami, kontraktúrami a stratou pohyblivosti..

prevencia

Neboli vypracované žiadne konkrétne opatrenia. Avšak, aby sa telo zdravšie a kĺby pohyblivé, umožní dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

 • udržiavanie aktívneho zdravého životného štýlu;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • kalenie;
 • triedy telesnej výchovy;
 • dobrá výživa a boj proti nadmernej hmotnosti;
 • eliminácia všetkých ohnísk chronickej infekcie (zubný kaz, angína).

Pamätajte, že prevencia choroby, prevencia jej vývoja je jednoduchšia ako jej dlhodobá liečba a niekedy neúspešne. Staraj sa o svoje zdravie.

Výčnelok miechy: čo to je?

Ľudská chrbtica sa vyznačuje segmentovanou štruktúrou. Jeho segmenty sú vzájomne prepojené elastickými oválnymi „doštičkami“ - medzistavcové platničky, ktoré pri interakcii s muskulo-ligamentovým aparátom poskytujú vysokú pohyblivosť chrbtice..

S vekom, pri poraneniach miechy sa tkanivá kotúčov menia.

Tam je výčnelok, ktorý môže rýchlo "prerásť" do nebezpečnej kýly. Našťastie v tejto fáze je proces stále reverzibilný. Čo je to - vyčnievanie miechy a ako zastaviť ich ničenie?

Čo je to výčnelok?

Medzistavcové platničky sú navonok tvorené silnou špongiou (vláknitou) kapsulou. Vo vnútri je vláknité jadro bohaté na vodu a kolagén. "Uzatváracou" doštičkou, ktorá oddeľuje disk od stavcov, je hyalínová chrupavka. Pri demineralizácii kosti súvisiacej s vekom a „vysychaní“ chrupavkového tkaniva s iracionálnym rozdelením záťaže na chrbte sa obsah disku posúva na vláknitý kruh..

Vnútorná časť jadra sa „šíri“, disk stráca svoj oválny tvar a po naostrení vyčnieva za medzistavcové trhliny.

U ľudí sa tento proces nazýval výbežkom stavcov. Správnejšie meno je vyčnievanie medzistavcových platničiek, to znamená, že na nich vyčnieva vydutie cez chrbticu..

Čo sú výčnelky?

V závislosti od smeru vysunutia špicatého disku sa stáva:

 • Medián výčnelku - k posunu obsahu disku dochádza do stredu miechového kanála;
 • Predsieňový výčnelok medzistavcových platničiek - ich vydutie v posterolaterálnom smere so stlačením miechových nervov;
 • Kruhový výstupok - dlhodobé rovnomerné vyrovnanie disku vo všetkých smeroch.

Najnebezpečnejšie sú zadné výčnelky diskov, ktoré sú tiež identifikované ako dorzálne (alebo dorzálne) výčnelky..

Čo je to a čo je najdôležitejšie - aké je nebezpečenstvo dorzálneho výčnelku disku? Vydutie zozadu, t.j. na zadnej strane obsah disku komprimuje korene nervov a miechy a spôsobuje bolesť, oneskorené pohyby čriev a močenie.

Zadný výčnelok disku môže byť stredný, kruhový a difúzny. Pri absencii liečby difúzneho výčnelku sa objavuje celý rad neurologických symptómov.

Ako sa prejavujú difúzne dorzálne výčnelky diskov a čo je to? Tento výraz charakterizuje nerovnomerné viacnásobné konvexity disku so značným stupňom poškodenia až do 50%.

Taký výčnelok nesie najväčšie riziko zápalu v postihnutom segmente chrbtice: obrovský vydutie stláča dva nervové zakončenie súčasne a pri nasmerovaní na miechový kanál stláča jeho obsah, čo spôsobuje záchvaty silnej bolesti a reflexných porúch v končatinách..

Aké je nebezpečenstvo vyčnievania?

Choroby chrbtice sa neobjavujú dlho. Nenápadné známky vyčnievania - nestabilita krvného tlaku, pálenie v končatinách, závraty a bolesti hlavy - sa už roky „pripisujú“ chronickým ochoreniam a únave..

Medzitým sa vnútorný obsah disku naďalej pohybuje do vonkajších častí vláknitej membrány.

Postupne to praskne. Naplňuje ich želatínové jadro. Pri prudkom pohybe môže nariedená kapsula disku prasknúť a vnútorne jej tkanivá „spadnú“ do miechového kanálika - vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Čo je prietrž a výčnelok podobný? Aký je medzi nimi rozdiel??

Rozdiely a podobnosti prietrže a výčnelku:

 • Výstupok sa považuje za „predherniálny“ stav disku. Jeho výška a zmena tvaru sa však zachováva celistvosť obalu;
 • Za okamih vzniku prietrže sa považuje pretrhnutie kapsuly disku a „extrúzia“ časti želatínového jadra smerom von;
 • Výčnelok, ktorého veľkosť presahuje 5 mm, je označený ako prietrž;
 • Ako výčnelok, tak hernia komprimujú neurovaskulárne zväzky s rôznymi silami.

Hlavnou vecou, ​​ktorá odlišuje prietrž od výčnelku, sú príznaky a následky, ako aj povaha liečby..

Výčnelok sa „vydáva“ sám a spôsobuje tieto príznaky:

 • Bolesť hlavy, bolesť v chrámoch, závraty;
 • Tuhosť, „tesnosť“ chrbtice, tupá bolesť v jej rôznych častiach, jej šírenie na horné alebo dolné končatiny;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách, slabosť končatín;
 • Znížená pohyblivosť tela.

S tvorbou kýly, stálych silných bolestí, intercostálnej neuralgie, „bolesti chrbta“ a narušenia citlivosti sa stávajú konečnou súčasťou života..

Tvorba veľkej hernie je sprevádzaná silným opuchom tkanív a ťažkosťami s inerváciou končatín, kompresiou štruktúry miechy a paralýzou..

Je možné vyliečenie vyliečiť?

Povaha liečby výčnelkov a kýly chrbtice je odlišná. Terapia je svojou povahou prvá konzervatívna a okrem užívania liekov zahŕňa aj povinnú zmenu životného štýlu a kurz motorovej obnovy.
Liečba prietrže si vyžaduje účasť neurochirurga.

Ako liečiť výčnelok?

Liečba protúziou je komplexná a individuálna, v závislosti od veľkosti hrče medzistavcových platničiek a neurologických prejavov, zameraná na zabránenie ďalšiemu rozvoju dystrofických procesov..
Ako liečiť výčnelok medzistavcovej platničky chrbtice?

Dozviete sa o hlavných metódach liečby výčnelkov z videa:

Symptomatická terapia

Počas prvých niekoľkých dní počas liečby výčnelku sa injekcie roztoku diklofenaku predpisujú ako symptomatická terapia..

Injekcie eliminujú opuchy paravertebrálnych tkanív a znižujú bolesť.

Ďalej sa terapia uskutočňuje orálnym podávaním NSAID (Movalis, Ibuprofen), antispasmodikami a svalovými relaxanciami (midcalm), ako aj analgetikami. K liečebnému režimu sú počas 3-4 dní pripojené masti a gély s protizápalovou a analgetickou zložkou.

Doma je možné lekársku liečbu výčnelkov doplniť vitamínovými čajmi a bylinnými dekoráciami, ako aj teplými obklady na ich základe:

 • Dvakrát denne pite čaj z bobúľ šípiek, listov brusnice a čierneho ríbezle (1: 1: 1);
 • Pripravte si infúziu vody zmiešaním 1 dielu čiernych kvetov bazy čiernej, 4 dielov listov brezy, 5 dielov kôry vŕby. Vypite pol šálky infúzie pred jedlom, 4-krát denne.

Rehabilitácia a cvičenie

Po eliminácii zápalu sú snahy zamerané na rehabilitáciu, vrátane obnovy vláknitého tkaniva disku a posilnenia svalov chrbta..

Ako efektívne posilniť chrbtové svaly, sa dozviete z videa:

V prípade absencie anomálií pri formovaní držania tela, začnite s trakciou chrbtice, ktorej podstatou je postupné zvyšovanie medzistavcových puklín, kde sú umiestnené disky..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Ďalšou fázou je gymnastika, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri obnove krvného zásobovania a výživy počas vyčnievania miechy..

Na rozdiel od iných orgánov medzistavcové platničky nemajú rozvetvený systém dodávky krvi. Prúd živín do nich sa vykonáva hlavne prostredníctvom svalovej aktivity..

Komplex cvičebnej terapie je vybraný individuálne - s výstupkom by mal zlepšiť odtok zápalovej tekutiny z paravertebrálnej zóny, pomôcť obnoviť disk a posilniť svaly chrbta..

Cvičenia s výčnelkom sú dynamické, vykonávajú sa ležiace na chrbte alebo žalúdku, v podrepe alebo v sede; vylučuje statické zaťaženie chrbtice.

Je možné masírovať s výčnelkom?

Masáž strednej intenzity je indikovaná po odznení akútnych príznakov..

Jeho rôzne typy - klasické, segmentové, bodové - zlepšujú krvný a lymfatický obeh vo svaloch a oblastiach deštruktívnych degeneratívnych zmien, majú analgetické a vstrebateľné účinky, normalizujú svalový tonus a zvyšujú ich silu..

Aby sa však zabránilo zraneniu ischemického disku, buďte opatrní pri používaní vibračných techník a vylúčte intenzívnu masáž..

Šport, ale nie príliš aktívny

Mierna závislosť na plávaní a vodnom aerobiku, józe, pilates „pumpovanie“ tlače a „ľahké“ športy urýchlia zotavenie.
Tu by ste však mali byť opatrní. Kúpanie s prsníkom spôsobuje napätie vo svaloch krku, nadmerné počas vyčnievania krčnej chrbtice a beh zvyšuje zaťaženie diskov trikrát (v čase pristátia)..

Mali by ste preto minimalizovať zaťaženie chrbtice a plávať v štýloch, ktoré si zachovávajú svoju prirodzenú polohu - na chrbte alebo v lezení. Pokojná prechádzka (prípadne s palicami) uprednostňuje beh.

Upozornenia vyžadujú triedy na vodorovnej lište. Je možné počas výčnelku zavesiť na vodorovnú tyč? Pri úplnom zavesení, pri strate oporného bodu, sú gravitačné receptory „odpojené“. Svaly chrbta sa uvoľňujú. Telesná masa tlačí na natiahnutú a uvoľnenú chrbticu. Dochádza ku kompresnému šoku, ktorý sa zvyšuje v momente, keď vyskočí z horizontálnej lišty. Nevyhnutné sú ďalšie deformácie.

Ale polovičné zavesenie s ľahkým dotykom podlahy nohami prispieva k jemnému napínaniu väzov a uvoľňovaniu nervových ciev..

Niekoľko slov o chirurgickej liečbe výčnelkov

Protrúzia sa úspešne lieči konzervatívnymi metódami, ale ak sa neočakáva žiadna úľava alebo je remisia príliš krátka, možno budete potrebovať pomoc lekára. Jeho zásah je spravidla minimálne invazívny a vykonáva sa punkciou..

Ako opraviť "vypuklý" disk:

 • Na začiatku choroby, keď je zachovaná žľazová štruktúra disku, je dôležité vykonať laserové valorizáciu (kauterizáciu) jadra, ktoré začína vyčnievať;
 • Okamžitá úľava je metóda blokovania kostí. Liek sa dostáva do patologickej zóny. Okamžite je súčasťou práce, uvoľňuje kŕčové svaly, zmierňuje opuchy a bolesť;
 • Hydroplastika je najšetrnejšou a najúčinnejšou metódou zahŕňajúcou zavedenie špeciálnej tekutiny do disku, ktorá napája jej nepoškodené časti a „umýva“ ischemické oblasti..
 • Poškodené oblasti jadra môžu byť tiež „odparené“ nukleoplastikou studenej plazmy - zavedením studenej plazmy do disku.

Nepokrývajte bolesť - „signály“ vysielané chrbticou dlho pred vážnym ochorením a dá sa zabrániť katastrofe chrbtice..

Hernia miechy: typy, príznaky a zásady liečby

Miechová kýla je jedným z najbežnejších patologických stavov pohybového ústrojenstva. Tento problém nadobudol spoločenský a lekársky význam už dlho a pravdepodobne nikdy nestratí. Aj keď absolútne všetky prípady tohto ochorenia nie sú život ohrozujúce, veľmi často sa stáva príčinou zdravotného postihnutia alebo dramaticky porušuje kvalitu života človeka. Najbolestivejšie problémy týkajúce sa herniovaných diskov sú uvedené v tomto článku..

Podstata choroby

Model kýly chrbtice je podobný modelu iných typov. Veľmi často sa v dôsledku nepochopenia bežných ľudí a dokonca aj odborníkov v oblasti hlavných mechanizmov vzniku a prejavov choroby robia nesprávne taktické rozhodnutia týkajúce sa liečby. Nakoniec, je veľmi ťažké zbaviť sa patologického procesu bez toho, aby sme ho videli, ale nepriame zdôvodňovanie klinickými prejavmi. Pre ľahšie pochopenie toho, čo medziobratlová hernia skutočne je, ju môžete porovnať s výčnelkom prednej brušnej steny (pupočnej, trieslovej, atď.). Každý ju mohol vidieť.

Dôležité mať na pamäti! Kýla chrbtice je jednou z chorôb vyžadujúcich presný detail. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri rovnakej diagnóze môžu mať rôzni ľudia úplne odlišné klinické prejavy a sú prijaté úplne opačné terapeutické taktiky. Všetko záleží na chrbtici, v ktorej sa vytvoril výčnelok, jeho veľkosti a umiestnení vo vzťahu k miechovému kanálu!

Všetky zložky patologického zamerania v jednom a druhom prípade sú rovnaké, odlišná je iba ich lokalizácia:

 1. Pri kýle chrbtice jeden alebo viac medzistavcových platničiek prechádza patologickou transformáciou - husté chrupavkové útvary, ktoré spájajú susedné horné a dolné stavce vo forme určitého druhu kĺbu;
 2. Brána kýly. V ich úlohe je periférna (okrajová) časť miechy vo forme prasknutia, ktoré narúša integritu a kontinuitu;
 3. Taška a obsah. Je predstavovaná strednou časťou medzistavcových platničiek. Má rôsolovitú konzistenciu (buničinové jadro) a je normálne udržiavaná vo vnútri disku jeho hustou periférnou časťou (kapsulou). Ak je narušená jeho integrita, jadro pod vplyvom hmotnosti prekrývajúcich sa stavcov začína presakovať cez patologické defekty v kapsule;
 4. Kompresia okolitých tkanív, ktoré určujú špecifické typy prietrže chrbtice. Prekračujúc medzistavcové platničky výčnelok komprimuje nervové zakončenie a korene vychádzajúce z miechy (bočné, zadné bočné a predné kýly). V prípade jej prolapsu do lúmenu miechového kanála (stredná) dochádza ku kompresii miechy alebo hlavných kmeňov nervov..

Hlavné prejavy a nebezpečenstvo vertebrálnej hernie

Nasledujúce príznaky pomôžu s podozrením na prítomnosť herniovaného disku:

 • bolesť Ich lokalizácia a distribúcia zodpovedá oblasti chrbtice a môže byť umiestnená v ktoromkoľvek z jej oddelení: od krčka maternice po lumbosakrálnu;
 • Intenzita bolesti. Všetko záleží na trvaní choroby a veľkosti prietrže. Najcharakteristickejšou pravidelnosťou je to, že prvé prípady, ktoré sa vyskytnú, sa prejavujú intenzívnou akútnou bolesťou v zodpovedajúcom patologickom zameraní chrbta. Rovnaký znak sa vyznačuje aj veľkými kýlami. Malé dlhotrvajúce sú menej bolestivé;
 • Bolesť chrbta a bolesť pozdĺž nervov. Bolesť môže byť lokalizovaná nielen v oblasti postihnutých stavcov, ale môže sa šíriť aj pozdĺž nervu, ktorého korene sú podráždené podráždením. To sa prejavuje vo forme streleckých bolestí v hornej alebo dolnej končatine a pozdĺž rebier;
 • Neurologické príznaky a poruchy. Prejavuje sa vo forme poklesu sily, slabosti, znecitlivenia rúk alebo nôh (jedného alebo oboch). Veľké kýly, ktoré spôsobujú kompresiu miechy, sa prejavujú úplným alebo čiastočným nedostatkom pohybu (ochrnutie alebo paréza) v dolných končatinách a neschopnosťou chodiť;
 • Komunikácia s určitými pohybmi a nákladmi. Otočenie a naklonenie tela v jednom alebo druhom smere alebo dopredu vyvolávajú výskyt alebo zosilnenie bolesti chrbta.

Najnebezpečnejšia je vertebrálna hernia, ktorá sa propadá do lúmenu svojho kanála. Existuje skutočná hrozba ireverzibilného alebo vážneho poškodenia miechy.

Prečo sa choroba vyskytuje?

Príčiny hernie chrbtice možno rozdeliť do dvoch skupín: prispievajúce a produkujúce. Prvý zahŕňa tie faktory, ktoré tvoria tendenciu k nástupu choroby. Ide o:

 • Vrodené malformácie a slabosť anatomických útvarov chrbtice spojivového tkaniva;
 • Zaťažená dedičná história chorôb tejto kostry;
 • Získané deštruktívne zmeny na pozadí osteochondrózy;
 • Oslabenie chrupavky a spojivového tkaniva súvisiace s vekom.

Samotné tieto faktory nie sú schopné spôsobiť ochorenie. Stávajú sa priaznivým prostredím, na ktorom sa môžu objaviť výrobné príčiny. Vo svojej úlohe sú fyzické bremená spojené so zdvíhacími a nosnými váhami. Ak intenzita zaťaženia nezodpovedá pevnosti vláknitej kapsuly medzistavcového disku, pod vplyvom hmotnosti sa zlomí s únikom buničitého jadra za disk. Je to, akoby bolo rozdrvené.

Ako môžem diagnostikovať

Môžete mať podozrenie na problém sťažnosťami a príznakmi (bolesť), ktoré však nie sú špecifické. Preto sú potrebné osobitné štúdie. Patria medzi ne diagnostika: röntgenové vyšetrenie chrbtice v dvoch projekciách, počítačové alebo magnetické rezonancie. Pri použití prvej metódy nikdy nebudete schopní zistiť problém. Účinnosť posledne menovanej je dostatočne vysoká nielen na identifikáciu prietrže, ale aj na jej podrobný opis (rozmery, úroveň umiestnenia, spojenie s miechou) a určenie príčin..

Ako poraziť chorobu

Liečba medzistavcových prietrží ktoréhokoľvek oddelenia nie je ľahká úloha. Je to kvôli jeho trvaniu, ktoré môže trvať niekoľko mesiacov. Preto musia mať pacienti aj ich ošetrujúci lekári dostatočnú vytrvalosť a trpezlivosť na prekonanie najdôležitejších línií choroby.

Manažment bolesti

Prvou úlohou pri liečbe miechy je dobrá úľava od bolesti. Umožňuje nielen zmierniť utrpenie pacienta, ale tiež vzbudiť dôveru v ďalšie prebiehajúce manipulácie. Úľava od bolesti môže poskytnúť:

 • NSAID s prevládajúcim protizápalovým účinkom (movalis, dikloberl, reumatika, melbek, nimesulid);
 • Nesteroidné protizápalové lieky s prevládajúcim analgetickým účinkom (xefocam, ketan, ketalgin);
 • Narkotické analgetiká (nalbufín, tramadol, promedol, omnopon);
 • Paravertebrálna blokáda s lokálnymi anestetikami (novokain, lidokaín, markaín, longokain).

Dekongestantná a protizápalová terapia

Znamená to zavedenie NSAID, diuretík (lasix, furosemid, láskanie), liekov s priamym dekongestantným účinkom (L-lyzín escinát), glukokortikoidných hormónov (dexametazón, metylprednizolón, diprospán)..

Spevnenie tkaniva miechy

Na tieto účely sa používajú činidlá s chondroprotektívnym účinkom (alflutop, štruktúra, kolagénový komplex, mukozát). Môžu byť vo forme tabliet a injekcií, podávané intramuskulárne alebo paravertebrálne ako terapeutická blokáda. S rovnakým úspechom sa používajú homeopatické lieky (diskutovať o zložení, traumeeli).

Zníženie paravertebrálneho svalového spazmu

Dosiahnuté pomocou svalových relaxancií (sirdalud, midcalm).

Fyzioterapeutické metódy

Masáže, rázová vlna a magnetoterapia, elektroforéza, akupunktúra, úprava vody.

Správna strava

Výživa kýly chrbtice by mala spĺňať tieto hlavné požiadavky:

 1. Vodný režim. Je zakázané konzumovať veľké množstvo tekutiny (viac ako 1,5 - 2 l / deň) a zneužívať soľ;
 2. Nízkokalorická strava. Znížením počtu kalórií sa dosiahne normalizácia hmotnosti, ktorá zníži zaťaženie chrbtice a má priaznivý vplyv na stabilizáciu stavu;
 3. Strava, ktorá vylučuje nepríjemné jedlo. Táto skupina zahŕňa korenené, mastné, vyprážané jedlá, korenie, korenie, údené mäso, marinády;
 4. Obohatenie stravy potravinami s vysokým obsahom bielkovín a kolagénu (mäsové jedlá, vajcia, strukoviny, želé).

Funkcie režimu motora a zaťaženia

Každý pacient s herniou by mal pochopiť, že čím menej je patologicky zmenená chrbtica vystavená menšiemu stresu, tým rýchlejšie je jej zotavenie. To však neznamená, že motorická aktivita by mala byť úplne vylúčená. Po úľave od silnej bolesti a po akútnych prejavoch choroby je povolený obvyklý motorický režim v množstve nepoškodenej chôdze s výnimkou ostrých zákrut tela a axiálneho zaťaženia chrbtice. Hlavnou podmienkou, na ktorej je založená prevencia opakovaných exacerbácií, je použitie fixačného korzetu. Priaznivý účinok má cvičebná terapia a gymnastika na posilnenie veľkých a malých svalových paravertebrálnych skupín. Najlepšie je zvoliť množstvo potrebných cvikov pod dohľadom špecializovaného špecialistu (cvičebného lekára alebo rehabilitačného terapeuta). Profesionálne športy sú vylúčené.

Možnosti tradičnej medicíny

Je nemožné zbaviť sa choroby iba pomocou ľudových liekov. Túto oblasť lekárskej starostlivosti možno použiť, ale výlučne v kombinácii s tradičnou liečbou. S ich účasťou sa môže uskutočniť aj prevencia chorôb..

Dôležité mať na pamäti! Väčšina prípadov miechy si vyžaduje konzervatívnu liečbu. Malo by sa predĺžiť s exacerbáciami choroby. Keďže problém však patrí do skupiny chronických chorôb, pacienti by nemali dovoliť porušovanie motorického režimu. Takáto bezmyšliennosť môže skončiť nielen zhoršením, ale aj progresiou patologických zmien na medzistavcovej platničke.!

Chirurgické ošetrenie

Operácie sa odporúčajú v prípadoch, keď na pozadí komplexného konzervatívneho ošetrenia nie je možné dosiahnuť pozitívnu dynamiku. Hlavným kritériom je zachovanie silnej bolesti viac ako 4-5 týždňov. Druhou indikáciou môžu byť prípady akútnej medzistavcovej prietrže sprevádzanej kompresiou miechy. Chirurgické zákroky môžu byť uskutočňované tradičným spôsobom pomocou rezu kože v oblasti deštrukcie disku a laparoskopických metód. Pri viacerých malých prietržiach je účinné kryoterapia vpichom..

Liečba bez chirurgického zákroku doma

V poslednej dobe majú ľudia so spinálnou prietržou možnosť odstrániť toto ochorenie bez chirurgického zákroku a, čo je dôležité, doma.

To bolo možné vďaka lekárovi vertebro-neurológovi z Omska Tishchenka Alexejovi Nikolajevičovi, tvorcovi techniky na odstránenie kýly chrbtice bez chirurgického zákroku s použitím koriáru bez kýly. Výnimočnosť tohto korektora spočíva v tom, že vylučuje príčinu kýly, vďaka ktorej sa vylučuje nielen bolesť, ale aj kýla chrbtice, čo potvrdzujú početné štúdie MRI..

Prísne dodržiavanie návodu na použitie (trvanie použitia, napínacia sila, motorický režim po aplikácii korektora) pomáha odstraňovať prietrž chrbtice a vedie k výsledku, ktorý bol predtým vylúčený bez chirurgického zákroku..

Prietrž chrbtice nie je ťažké identifikovať. Jej liečba je však úplným umením, ktoré si vyžaduje odborné znalosti od odborníkov a maximálnu pripravenosť pacientov na zmeny životného štýlu.

Komentáre

Hosť - 11/16/2015 - 11:18

Karina - 18. 3. 2016 - 19:48

Hosť - 27/02/2016 - 00:40

Hosť - 11.03.2016 - 13:45

hosť - 01/04/2017 - 07:15

Hosť - 10. 4. 2017 - 18:58

Pridať komentár

Môj back.ru © 2012—2019. Kopírovanie materiálov je možné iba s odkazom na túto stránku.
POZOR! Všetky informácie na tejto stránke slúžia iba na informáciu alebo sú populárne. Diagnóza a predpisovanie liekov vyžaduje znalosť lekárskej anamnézy a vyšetrenie lekárom. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa radšej poradili s lekárom o liečbe a diagnóze, než aby ste sa sami liečili. Podmienky služby

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bez lekárskeho vyšetrenia nie je možné zistiť stratu kostného tkaniva v počiatočných štádiách. Laboratórna diagnóza osteoporózy zahŕňa celý rad štúdií, vďaka ktorým sú identifikované najmenšie poruchy v tele, ako aj možné príčiny vývoja choroby pohybového aparátu.
Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.
Je to choroba, pri ktorej orgány idú na povrch alebo do brušnej dutiny. Kýla brucha sa považuje za pomerne závažné ochorenie, preto sa operácia odstránenia prietrže brucha považuje za povinnú manipuláciu.