loader

Hlavná

Žalúdok

Manuálna terapia prietrže lumbálnej chrbtice

Manuálna terapia medzistavcovej prietrže je jediný spôsob, ako zmierniť bolestivé pocity jednou z najzložitejších foriem osteochondrózy. Ak sa liečba nezačne včas, pacient môže úplne stratiť svoju schopnosť pracovať, dostať sa do zdravotného postihnutia. Ak požiadate o pomoc chiropraktika včas, môžete sa nielen chrániť pred komplikáciami, ale zbaviť sa aj bolestivých pocitov..

Podstata manuálnej terapie

Na rozdiel od konvenčnej masáže manuálna terapia prietrže chrbtice zahŕňa použitie niekoľkých metód expozície, vrátane akupunktúry, ako aj použitie horúcich kameňov, parafínu atď. Hlavnou úlohou špecialistu je najprv zahriať svaly spolu so stavcami a potom sa snažiť opatrným tlakom vrátiť chrupavku „vyskakovania“ na svoje miesto, ako aj eliminovať bolesť pri štiepení nervov..

Ak ste sa už pevne rozhodli vyhľadať pomoc chiropraktika, určte potrebný počet relácií a ste pripravení na začatie liečby - neponáhľajte sa začať postup bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom.

Podobné vyšetrenie vám poskytne každá štátna klinika. Určite sa oplatí robiť röntgenové snímky problémovej oblasti chrbtice, je dôležité, aby boli zhotovené z niekoľkých uhlov (potom je prietrž zreteľnejšia z viacerých rovín). Akonáhle sú všetky výsledky testu vo vašich rukách, môžete ísť na prvé stretnutie so špecialistom.

Prvá návšteva je spravidla známa. Tu chiropraktik počúva vaše sťažnosti, oboznamuje sa s odporúčaniami lekárov a na základe toho ponúka celý rad liečebných postupov. Pred každou manipuláciou si odborník vymyslí nuansy s pacientom a urobí všetko pre to, aby sa presvedčil o pozitívnom výsledku.

Prvým a jediným znakom toho, že sa liečba robí správnym spôsobom, je zníženie kŕčov.

Počas prvého sedenia by mal pacient cítiť príjemné teplo, ktoré sa šíri po tele a utopí bolesť. Ostré kŕče v hypochondriu naopak naznačujú nesprávnosť liečby. Priemerný počet procedúr potrebných na dosiahnutie dlhodobého výsledku je 10. Každá relácia zvyčajne opakuje predchádzajúcu procedúru, je dôležité, aby táto technika bola približne rovnaká a určovala charakter účinku na postihnuté oblasti..

Výsledky terapie

Aké zmeny pozoruje pacient po ukončení kurzu chiropraktika:

 • Príznaky bolesti sa najprv oslabia a po úplnom vymiznutí;
 • Svalové napätie postupne mizne;
 • Predchádzajúca pohyblivosť chrbtice sa obnoví, dôvera v návrat chôdze;
 • Prívod krvi do postihnutej oblasti sa normalizuje, bolesti ostrých bodov sa zastavia.

Vo väčšine prípadov sa všetky choroby liečia liekmi a ak sú neúčinné, zostávajú navždy v ľudskom tele. Manuálna terapia je v takýchto situáciách v podstate záchranným lanom. Umožňuje návrat kostí a kĺbov do zdravého stavu bez dlhých očakávaní účinkov liekov. Na ruke skutočného majstra je dosť, aby človek mohol zabudnúť na túto chorobu.

Manuálna terapia prietrže lumbálnej chrbtice je veľmi komplexná metóda liečby. Dôležitá je tu harmonická práca nielen odborníka, ale aj pacienta. Preto, aby sa zvýšila účinnosť tejto techniky, lekári veľmi často odporúčajú dodatočne vykonávať cvičenia v telocvični pod dohľadom rehabilitológov..

kontraindikácie

Manuálna terapia hernie chrbtice môže byť u niektorých pacientov kontraindikovaná, napriek širokému spektru výhod jej metódy. Dôvody odmietnutia manuálnej terapie môžu byť tieto:

 • Onkológia (zakázaná aj pri podozrení na rakovinové nádory u pacienta);
 • Zápalové procesy (týka sa aj ľahkého zápalu lymfatických uzlín);
 • Hypertenzia (trombóza a iné choroby obehového systému);
 • Infekcie (manuálna terapia môže prispieť k rýchlemu šíreniu infekcie v tele).

Mnoho ľudí si myslí, že masáž pomáha liečiť medzistavcovú prietrž a manuálnu terapiu, takže sa k tejto metóde obracajú bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Lekári dnes nemôžu so všetkou zodpovednosťou povedať, že masáž je zárukou liečby kýly na chrbtici. Mnoho lekárov je úplne skeptických k tejto metóde liečby. Pozitívny účinok masáže však nemožno poprieť, pretože pôsobí na postihnuté oblasti tkanív a svalov, v podstate „absorbuje“ prietrž na svojom mieste. Najmä táto metóda je účinná pre Schmorlovu prietrž.

Pravidelná masáž s lýtkovou kýlou pomáha iba v počiatočnom štádiu choroby. Ak je hernia pozorovaná u pacienta po dlhú dobu, stojí za to obrátiť sa na iné metódy liečby vrátane manuálnej liečby. Ak je to potrebné, lekár v zriedkavých a komplexných prípadoch predpíše chirurgický zákrok alebo ošetrenie laserom.

Je masáž dostatočná??

V medicíne nie sú zriedkavé prípady, keď nie je potrebné používať techniku ​​manuálnej liečby miechy. Bolesť zmiznú samy od seba a nemusíte sa uchýliť k pomoci odborníkov. V skutočnosti môže byť takáto reakcia tela zavádzajúca - náhle upokojenie bolesti po dlhodobom pozorovaní lekárom nemusí vždy znamenať „samoliečenie“. V priebehu času sa môže choroba vyvinúť do závažnejšej formy a dokonca viesť k paralýze, ktorú už nie je možné liečiť. Najmä také zmeny zdravotného stavu pri medzistavcovej prietrži sú nebezpečné pre starších ľudí.

Sledujte svoje zdravie a buďte citlivý na všetky zmeny, viditeľné aj neviditeľné, ktoré sa vyskytujú vo vašom tele. Je známe, že včasná návšteva lekára môže zachrániť celý život!

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Princíp činnosti a použitie manuálnej terapie pri mieche

Vyhľadajte iba kvalifikovaného odborníka v tejto oblasti, v opačnom prípade by ste sa mohli zraniť

Manuálna terapia je špecializovaná forma fyzickej liečby, ktorá sa vykonáva rukami, nie zariadeniami. Technika zlepšenia je zameraná na korekciu patologických stavov spôsobených výstupkom medzistavcovej platničky. Terapeuti vykonávajúci tento spôsob liečby sa bežne nazývajú chiropraktici. Manuálna terapia prietrže chrbtice sa považuje za vynikajúci spôsob riešenia bolesti chrbtice. Napriek potvrdeniu účinnosti liečby niektorí lekári na túto metódu reagujú negatívne a slabo. Preto manuálne ošetrenie zriedka odporúčajú úradní lekári.

Funkcie a podstata techniky

Technika zlepšovania predstavuje celý systém terapeutických metód vykonávaných ručne. S výstupkom medzistavcového disku má tento spôsob liečby veľmi účinný účinok. Lekár vykonávajúci liečbu musí dostať lekárske vzdelanie, až potom mu bude udelené povolenie na liečbu pacientov s patológiou chrbtice. Pred začatím liečby sa uistite, že lekár podľa vášho výberu má právo liečiť kýlu. Zlé znalosti v tejto veci povedú k rozvoju komplikácií. Podstata tejto techniky je nasledovná:

 • obnova normálnej polohy stavcov;
 • vplyv na konkrétne oblasti chrbtice;
 • návratnosť mobility.

Pôsobenie chiropraktika vedie k zarovnaniu kostí, čo dodáva kostným štruktúram ich pôvodnú fyziologickú polohu. Manuálna terapia prietrže lumbálnej chrbtice (hrudníka, krčka maternice) využíva niekoľko techník. Terapeuti sa uchyľujú k používaniu pomocných zariadení, ako sú ihly, teplo, kamene. Kvalifikovaný lekár pôsobí na určité oblasti chrbtice, vytvára tlak v mieste herniálnej formácie a normalizuje prácu chrbtice.

Rozdiel medzi ručnou terapiou a konvenčnou masážou je relaxovať a tónovať a zameriava sa na obnovu kostného tkaniva. Skúsený terapeut dosiahne pozitívny výsledok, vyrovná chrbticu a zmierni zakrivenie.

Zásada fungovania metodiky a údajov

Hlavnou výhodou liečby je schopnosť liečiť vrodené malformácie kostného tkaniva, v dôsledku čoho by sa mohla vytvoriť prietrž chrbtice. Tento spôsob liečby pomáha:

 • obnoviť prácu chrbtice;
 • zväčšiť priestor medzi stavcami a zbaviť nervových koreňov stlačenia;
 • obnova metabolizmu a mikrocirkulácie v poškodených kýlových tkanivách.

Takáto liečba prietrže chrbtice eliminuje príznaky degeneratívnej choroby. Chiropraktik s rôznymi technikami blokuje bolesť, pomáha zmierniť zápalový proces, eliminuje opuchy a svalové kŕče v mieste prietrže. Odporúča sa ručná wellness terapia (vertebroológia), ak sú k dispozícii tieto indikácie:

 • ostré, strelecké bolesti v bedrovej oblasti;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek medzi piatym a šiestym segmentom krčnej chrbtice;
 • vzhľad bolesti hlavy;
 • stlačenie blízkych nervových koreňov, čo spôsobuje narušenie citlivosti;
 • svalové kŕče a necitlivosť, brnenie;
 • výskyt bolesti v srdci bez odchýlok od kardiogramu.

Liečba prietrže manuálnou terapiou nie je jedinou metódou. Na dosiahnutie lepšej účinnosti môžete použiť integrovaný prístup, ktorý zahŕňa užívanie drog a iné metódy fyzioterapie.

Aké kontraindikácie existujú?

Ručné liečenie má veľa kontraindikácií. Tento spôsob liečby nemožno použiť v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 • akútne infekčné choroby;
 • zhubné alebo benígne nádory v chrbtici;
 • zápalové procesy;
 • arteriálna hypertenzia;
 • zablokovanie krvných ciev, zabránenie toku krvi;
 • vážne zranenia chrbtice;
 • pokročilé formy artrózy;
 • poranenia lebky;
 • oklúzia stavcov.

Je prísne zakázané používať túto metódu liečby pri hernii krčnej chrbtice u pacientov s akútnou poruchou mozgového obehu a mozgového obehu. Nie je určený na vykonávanie zdravotne nezávadnej techniky zápalu meninges, miechy. Túto liečbu nemajú používať tehotné ženy dlhšie ako 12 týždňov, nestabilná poloha stavcov, vrodené chyby a abnormality chrbtice..

Príprava na postup

Pred liečbou medzistavcovej prietrže by sa malo vykonať vyšetrenie. Bez röntgenových snímok sa žiadny kvalifikovaný lekár nezaväzuje liečiť degeneratívnu patológiu. Riziká by sa mali minimalizovať a mala by sa zvýšiť účinnosť liečby. U tohto pacienta sa odosielajú na úplné vyšetrenie chrbtice. Malo by sa vykonať:

 • röntgenový
 • magnetická rezonancia a počítačová tomografia;
 • skenovanie rôznych systémov a orgánov;
 • kardiogram.

Budete tiež musieť urobiť moč a krvné testy. Všetky vyššie uvedené štúdie samozrejme nie sú potrebné. Miestny lekár predpíše iba potrebné vyšetrenia. Chiropraktik môže vyžadovať posudok chirurga alebo traumatológa, ktorý môže potvrdiť prítomnosť medzistavcovej prietrže. Nezabudnite vziať röntgen, aby ste navštívili špecialistu. Lekár by mal zhodnotiť stupeň rozvoja choroby, pri dvoch projekciách by mala byť viditeľná hernia. Mali by ste tiež poskytnúť snímku, kde je zreteľne viditeľný výstupok a dislokácia vzhľadom na stavce..

Technika vykonávania

Je možné zmierniť bolesť a zmierniť ďalšie príznaky degeneratívnej patológie, ale ochorenie vyliečiť iba metódou manuálnej liečby nebude fungovať. Terapeuti ponúkajú nasledujúce techniky liečby:

 • svalové a energetické vybavenie;
 • manipulačné vybavenie;
 • mobilizácia;
 • postisometrická relaxácia;
 • uvoľňovanie svalov;
 • kraniosakrálna osteopatia.

Každá z techník ovplyvňuje chrbticu inak. Metóda liečby svalovej energie dodáva svalovým vláknam elasticitu a normalizuje krvný obeh. Pulzná technika obnovuje polohu segmentov chrbtice vzhľadom na os. Mobilizačná technika uvoľňuje svalový korzet a zmierňuje stres. Zmiernenie opuchov a bolestí je možné dosiahnuť post-izometrickou relaxáciou. Flexibilita chrbtice bude poskytnutá technikou - uvoľnenie svalovo-fasciálne a kraniosakrálna osteopatia robí chrbticu plne funkčnou.

Manuálna terapia trvá 10 relácií. Po prvom zákroku bude pacient cítiť úľavu. Stojí to trochu drahé ošetrenie. Odborné kliniky ponúkajú postup pre 3 000 rubľov. Celkové náklady na terapiu sú 30 tisíc rubľov.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Manuálna terapia bedrovej prietrže

Výčnelok jadra medzistavcových platničiek v dôsledku porušenia integrity vláknitého prstenca sa nazýva medziobratlová (medzistavcová) prietrž. Kýla častejšie postihuje lumbosakrálnu oblasť, spôsobuje akútnu bolesť, znecitlivenie nôh, atrofiu kože a ďalšie nepríjemné pocity. S touto chorobou sa môžete vyrovnať pomocou komplexnej protizápalovej nesteroidnej terapie, fyzioterapeutických cvičení a manuálnych terapeutických sedení..

Príčiny a príznaky prietrže

Medzistavcová hernia sa zvyčajne vyskytuje v terminálnom štádiu osteochondrózy. Pokiaľ ide o výskyt foriem, vedie kýla bedrovej chrbtice, po ktorej nasleduje krčná a hrudná chrbtica..

Medzi príznaky prietrže patrí:

 • bolesť pri ohýbaní dopredu a do strany, bolesť pri zmene polohy tela;
 • zvýšená citlivosť kože, pocit mravenčenia;
 • atrofia kože a svalového tkaniva v postihnutej oblasti;
 • pretrvávajúca bolesť chrbtice;
 • bolesť v zadku;
 • znecitlivenie a slabosť nôh;
 • narušenie citlivosti v horných a dolných končatinách;
 • necitlivosť v oblasti genitálií.

K vývoju choroby dochádza na pozadí:

 • fyzická nečinnosť;
 • patológia buniek spojivového tkaniva;
 • narušený prísun krvi do disku;
 • genetická predispozícia;
 • nadváhou;
 • pravidelné narušenie držania tela;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • zranenia
 • zvýšené zaťaženie chrbta.

Slabo vyvinuté svalové korzety môžu tiež spôsobiť prietrž.

Nedostatok včasnej diagnostiky a liečby môže viesť k parézii, paralýze, syndrómu chronickej bolesti, močovej a fekálnej inkontinencii. Pri včasnej diagnóze je možné ochorenie vyliečiť pomocou lekárskych a fyzioterapeutických metód s povinnou návštevou masážnych sedení. Chirurgia je potrebná iba v zložitých a pokročilých prípadoch.

Ako sa manuálna terapia líši od masáže

Manuálna terapia je prax diagnostiky a liečby založená na účinkoch na kĺby, chrbticu a svaly rúk. Chiropraktici sú traumatológovia, praktickí lekári, ortopédovia a neurológovia, ktorí ukončili špeciálne kurzy. Manuálny technik môže nielen diagnostikovať, ale tiež predpísať priebeh liečby a masážny terapeut musí vždy postupovať podľa pokynov lekára a prispôsobiť priebeh v závislosti od indikácie.

Masáž sa často stáva súčasťou komplexnej liečby a manuálna terapia je nezávislý a úplný liečebný proces. Cieľom manuálnej terapie je návrat mobility, posilnenie svalového korzetu a návrat kĺbov a väzov. Masáž chrbtice má často za cieľ zlepšiť krvný obeh, znížiť stres, uvoľniť sa a zvýšiť elasticitu tkaniva.

Použitie manuálnej terapie

Uskutočňovanie manuálnej terapie prietrže kýly bedrovej chrbtice je zamerané na:

 • obnova alebo normalizácia pohyblivosti kĺbov a miechy;
 • zlepšené držanie tela;
 • eliminácia posunu vertebrálnych diskov upínajúcich nerv;
 • zníženie záchvatov bolesti;
 • zlepšenie krvného obehu a odtoku lymfy v poškodených tkanivách;
 • obnova nervového systému.

Počas štúdie sa obnoví nielen normálna poloha stavcov chrbta, ale aj výrazný účinok na svaly chrbta, kĺbov a väzov. V počiatočných štádiách ochorenia môže byť lieková a chirurgická liečba nahradená priebehom manuálnej terapie..

Účinnosť relácie

Manuálna terapia pre medzistavcové prietrže sa považuje za účinnú konzervatívnu liečbu. Je určený na vyčnievanie medzistavcových platničiek, pri prietržoch sprevádzaných bolesťou v krku, chrbte, nohách alebo pažiach..

Účinnosť liečby sa vysvetľuje tromi dôležitými vlastnosťami:

 • periférne. V priebehu štúdie dochádza k zlepšeniu krvného obehu a saturácii buniek kyslíkom, obnoveniu mäkkých tkanív, normalizácii rovnováhy fyziologických tekutín;
 • neurofyziologické. Táto vlastnosť je vyjadrená normalizáciou práce nervových zakončení a zlepšením reakcie nervových impulzov;
 • psychomotorické. Počas operácie je účinok tak na špecifickú časť tela, ako aj na celé telo.

Na získanie a konsolidáciu pozitívneho výsledku je potrebný úplný priebeh liečby pozostávajúci z 15 - 20 procedúr. Relácie sa uskutočňujú každé 2 až 3 dni v závislosti od citlivosti a tolerancie..

kontraindikácie

Ručné terapeutické sedenia sú zakázané:

 • zhoršená mozgová alebo koronárna cirkulácia;
 • čerstvé zranenia;
 • onkológia;
 • infekčné choroby;
 • komplexná forma nestavenia stavcov;
 • choroby miechy a mozgu;
 • akútna patológia tráviaceho traktu;
 • skolióza 3 stupne;
 • zvýšený arteriálny alebo intrakraniálny tlak.

Nevykonávajte sedenia v období po operáciách, ani počas tehotenstva. Pri zvýšenej telesnej teplote a horúčke sú pred zákrokom potrebné ďalšie konzultácie s odborníkom.

Druhy a techniky vykonávania

Manuálna terapia zahŕňa niekoľko techník:

 • postisometrická relaxácia;
 • mobilizácia push;
 • rytmická mobilizácia;
 • polohová mobilizácia.

Každá z techník využíva množstvo techník zameraných na rozvoj kĺbov, zlepšenie mobility, posilnenie tkanív atď. Techniky sa môžu kombinovať alebo aplikovať nezávisle. Závisí to od individuálnych údajov..

Postisometrická relaxácia

Relaxačná technika je zameraná na odstránenie bolesti, uvoľnenie a napnutie svalového tkaniva pozdĺž chrbtice a prípravu na zvýšenie záťaže.

Všetky techniky sa vykonávajú opatrne, aby sa zabránilo vzniku svalových kŕčov. Technika vykonávania:

 • pri inšpirácii pacient napína svaly, vydrží až 11 sekúnd. Počas tejto doby svalové vlákna strácajú schopnosť sťahovať sa;
 • lekár do 5 až 10 sekúnd má silný účinok na svaly dlane a vráti ich do normálneho stavu;
 • pri výdychu lekár vykonáva techniky zamerané na napínanie a uvoľňovanie svalov.

Príjem sa opakuje nie viac ako 10 krát.

Push mobilizácia

Technika mobilizácie push je zameraná na vrátenie vytlačených diskov na miesto, odstránenie exostózy a subluxácie kĺbov. Hlavný trik je tlačenie smerom k najväčšiemu obmedzeniu pohybu. Vykonáva sa pri výdychu a nečakane pre klienta. Ak počas príjmu dôjde k úpadku alebo kliknutiu, znamená to, že vykonanie je správne a kĺb sa vracia na svoje miesto.

Rytmická mobilizácia

Cieľom jednoduchej a účinnej rytmickej mobilizačnej techniky je odstránenie funkčných blokov a zvýšenie mobility.

 • ťah a napnutie kĺbu, kým sa nezmení vzdialenosť medzi jeho povrchmi. Sila pôsobenia sa zvyšuje s napätím a klesá s vybíjaním a počas vykonávania je potrebné udržiavať rovnomerné napätie;
 • rotácia pozostávajúca z jednoduchého vzájomného posunu kĺbových prvkov a ich hladkého výkyvu v smere obmedzenia;
 • kompresia pozostávajúca z rytmického tlaku, keď nie je možné uplatniť predchádzajúce techniky.

Rytmická mobilizácia sa zvyčajne používa ako príprava na intenzívnejšie štúdium..

Pozičná mobilizácia

Techniky mobilizácie pozícií sa vždy vykonávajú pomaly a od polohy maximálneho napätia v kĺbe smerom k hranici. Kĺb je držaný vystužením počas 2 minút, pričom sa súčasne vykonáva napínanie ohybov a zmenšenie extenzorov svalov a kĺbov..

Zavedenie tejto techniky vedie k úprave polohy všetkých komponentov kĺbov, k odstráneniu kŕčov, zvýšenej pohyblivosti a obnove funkčnej rezervy tkanív..

Manuálna hernia

Všetky procedúry by sa mali vykonávať v lekárskom stredisku a v príručke pre masérskych terapeutov. Na prácu s tkanivami a kĺbmi potrebujete znalosti o anatómii, fyziologických charakteristikách, priebehu choroby a pochopenie náchylnosti na štúdium..

lumbosakrální

Postupný postup zahŕňa:

 • zahrievanie svalového tkaniva a stavcov pomocou klasických masážnych techník;
 • odstránenie funkčnej blokády, odstránenie spazmov a bolesti pomocou natiahnutia chrbtice, poklepaním, sekaním, ostrými a rýchlymi otrasmi;
 • použitie techník ťahového zaťaženia na ovplyvnenie medzistavcových platničiek. Je to nevyhnutné na obnovenie normálneho pohybu mozgomiechového moku.

Priebeh liečby vedie k zhutneniu chrupavkového disku, k zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami a prispôsobeniu ich polohy..

Hrudné oddelenie

Liečba prietrže hrudnej časti manuálnou technikou zahŕňa:

 • použitie špecifických techník pre každú zo 4 úrovní hrudnej chrbtice;
 • použitie techník flexie, extenzie, lateroflexie pre hornú, strednú a dolnú časť;
 • použitie mobilizačného zariadenia na lopatku a oblasť 1-3 rebier;
 • použitie rotácie stavcov;
 • použitie metód na obnovenie normálneho svalového tonusu pomocou relaxačných techník.

Intenzita a stupeň expozície sa volí v závislosti od stupňa poškodenia a citlivosti na postupy. Prvé zasadnutia sa vždy konajú v miernom režime.

krčnej

Na liečbu prietrže pri použití krčnej chrbtice:

 • myofasciálna terapia zahŕňajúca prácu so svalmi, väzmi, šliach. Jeho cieľom je obnoviť normálny pohyb telesných tekutín;
 • kraniosakrálna terapia zameraná na zlepšenie fungovania všetkých systémov a orgánov. K nárazu dochádza prostredníctvom krížovej kosti a hlavných štruktúr hlavy;
 • artro-vertebrálna terapia, práca na stavcových kĺboch ​​na zvýšenie ich pohyblivosti.

Každý z postupov je možné uplatniť samostatne alebo v kombinácii s ostatnými..

Prietrž bedrovej chrbtice sa vyskytuje so zvýšeným zaťažením, slabým korzetom svalu, nečinnosťou. Patológia je sprevádzaná silnou bolesťou, neschopnosťou normálne sa pohybovať, stratou citlivosti a môže viesť k ochrnutiu. Včasná diagnóza pomôže pri výbere metód mäkkej liečby pozostávajúcich z manuálnych a masážnych sedení, fyzioterapeutických cvičení a protizápalových liekov. Účinnosť manuálnej terapie prietrže sa vysvetľuje priamym účinkom na postihnutú oblasť, ako aj obnovením normálneho fungovania nervových zakončení. Po ukončení sa nielen vracia mobilita, ale tiež prechádza bolesť, zlepšuje sa stav svalového tkaniva, krvný obeh, držanie tela. Terapia zahŕňa niekoľko techník zameraných na napínanie a premiestňovanie stavcov, ktoré sa používajú v kombinácii alebo jednotlivo, v závislosti od indikácie..

Manuálna terapia prietrže chrbtice

Kýla chrbtice je výsledkom pokročilej osteochondrózy a prudkého zničenia medzistavcových platničiek, výčnelkov. Ochorenie spôsobuje utrpenie, obmedzuje pohyblivosť chrbta. Kýla má tri hlavné lokalizácie: krčná, hrudná a lumbosakrálna chrbtica. Včasné ošetrenie vám umožňuje obmedziť sa na konzervatívne metódy. Jednou z účinných metód liečby je manuálna terapia prietrže chrbtice..

Všeobecné informácie o chorobe

Vertebrálna hernia je dôsledkom osteochondrózy rôznej lokalizácie, ktorá sa vyznačuje premiestnením a následným vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Príčinou hernie chrbtice je vo väčšine prípadov práve osteochondróza, keď medziobratlové tkanivá strácajú vlhkosť a elasticitu. K rozvoju patologického procesu môže prispieť viacero vnútorných a vonkajších faktorov.

Ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou, obmedzenou pohyblivosťou v postihnutej oblasti. So zmenou topografie stavcov sa narušujú nervové korene, narušuje sa prietok krvi a lymfy..

Manuálna terapia ako liečebná metóda

Manuálna terapia (od lat. Manual - manual, manual) - jedna z metód neinvazívnej liečby stavcovej prietrže je riadený manuálny účinok na postihnuté miesto. Na rozdiel od obvyklých masáží a relácie osteopatov je rysom manuálnej terapie použitie viacerých terapeutických techník naraz. S komplexným účinkom ovplyvňuje štruktúry svalových šliach, väzivového aparátu, kĺbov, stavcov a medzistavcových platničiek. Terapeut používa techniky lisovania, napínania, odpočúvania, krútenia.

Hlavnou výhodou manuálnej terapie prietrže lumbálnej chrbtice alebo akejkoľvek inej lokalizácii je možnosť nechirurgickej liečby rôznych chorôb vrátane ich zanedbávaných a chronických foriem. Okrem toho je táto metóda vhodná pre pacientov všetkých vekových skupín, čo umožňuje liečbu aj so zaťaženou anamnézou. Dôležitou podmienkou úspešnej manuálnej terapie je vysokokvalifikovaný lekár a primerané posúdenie vhodnosti postupu a možných rizík.

Indikácie pre liečebný priebeh

Môžu sa použiť manuálne techniky pre medziobratlovú prietrž? Manuálna terapia môže byť prospešná pre jednotlivcov s rôznymi patológiami pohybového aparátu, deštruktívnymi a degeneratívnymi patológiami kostného tkaniva rôznej povahy..

Indikácie pre postupy manuálnej terapie sú:

 • kreslenie alebo ostré bolesti v oblasti herniálneho výčnelku;
 • porušenie funkcie iliosakrálneho kĺbu;
 • chronická bolesť chrbta a krku;
 • bolesti hlavy s cervikálnou osteochondrózou;
 • znecitlivenie kože chrbta s porušením inervácie tkanív miechy;
 • vaskulárna kompresia.

Manuálna terapia sa široko používa nielen v klinickej praxi, ale aj v športe, ako aj na prevenciu osteochondrózy. Relácia pomáha pripraviť svaly a šľachy na väzivo-šľachy na terapeutické cvičenia, cvičenia. Táto metóda je ideálna na rehabilitáciu pacientov s detskou mozgovou obrnou..

Obmedzenia a kontraindikácie

Manuálna expozícia pomáha stimulovať krvný obeh, tok lymfy, zlepšuje inerváciu a aktivuje mnoho biochemických procesov, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravotný stav pacienta s týmito faktormi:

 • novotvary v chrbtici, tkanivách paravertebrálnych štruktúr;
 • zhubný nádor na akomkoľvek mieste;
 • infekcia kostného tkaniva;
 • ťažké poranenie miechy;
 • akútne špecifické infekcie;
 • bolestivá menštruácia;
 • subluxácie, dislokácie;
 • laterálne osteofyty v stavcoch a iných chorobách.

Posúdenie možných rizík môže vykonať iba lekár, a preto by sa pred začatím kurzu malo vykonať úplné vyšetrenie. Počas manipulácie by pacient nemal mať v oblasti nárazu výrazné nepohodlie, akútnu bolesť, pocit pálenia. V prípade akýchkoľvek nepríjemných pocitov to povedzte chiropraktikovi.

Manuálna terapia počas tehotenstva

Tehotenstvo často pôsobí ako katalyzátor patologického procesu v chrbtici, prispieva k osteochondróze a deštrukcii kostí. V tejto špeciálnej dobe nemá žena vápnik, horčík, telo často podlieha osobitným stresom zo zmien metabolizmu.

S vývojom plodu sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, kosti kostí panvového dna sa líšia a obratle a medzistavcové platničky sa často pohybujú. Masáž a manuálna expozícia pomáhajú zmierňovať stav ženy. Sekcia sa koná sedením alebo ležaním na jej boku.

Etapy a technika

Ručné terapeutické sedenie sa vykonáva v niekoľkých po sebe nasledujúcich etapách:

 • maximálna svalová relaxácia na mobilizáciu stavcov a paravertebrálnych tkanív, odstránenie nepohodlia;
 • hladenie, krútenie, poklepávanie, lisovanie;
 • stláčanie a akupunktúra.

Na konci relácie znova vykonávajú uvoľňujúce hladiace pohyby, pacient je ponechaný ležať 15-20 minút. Opatrne vstaňte, aby ste sa vyhli ťažkým závratom. Existuje niekoľko základných techník:

 • svalová energia - umožňuje vám odstrániť tuhosť stavcov, obnoviť ich anatómiu, zlepšiť krvný obeh, zvýšiť mäkkosť vlákien svalovej šľachy;
 • pulzné - technika pomáha obnoviť topografiu stavcov, znížiť prietrž, stabilizovať medzistavcové platničky v správnej polohe;
 • mobilizácia - metóda expozície uvoľňuje svalové štruktúry chrbta kvôli intenzívnemu rytmu manipulácie;
 • postizometrická relaxácia - zvyčajne dokončí priebeh konzervatívnej liečby, pretože pomáha zlepšovať prietok krvi a lymfy, znižovať opuchy, odstraňovať prebytočnú tekutinu;
 • kraniosakrálna - komplexná jemná masážna technika, ktorá zahŕňa vystavenie všetkým bodom a oddeleniam chrbtice;
 • muscular-fascial - zlepšuje pružnosť chrbtice, celkový svalový tonus, posilňuje väzivový aparát, vyznačuje sa mäkkým nárazom.

Niektoré techniky môžu prispieť k nepohodliu a bolestivosti, avšak pri správnom vykonaní nemôže byť bolesť ostrá, manuálna expozícia by nemala spôsobovať bolesť, ťažké pálenie. Priebeh liečby je dlhý, každé sedenie trvá asi 15 - 45 minút. Trvanie relácie závisí od aktuálneho stavu pacienta. Prvý postup nikdy neprekročí 10 - 15 minút.

NA POZNÁMKA. Použitie konkrétnej techniky závisí od umiestnenia vertebrálnej prietrže, stupňa kompresie nervových koreňov. Pulzná technika je teda vhodnejšia na ošetrenie prietrže v hrudnej alebo lumbosakrálnej oblasti a svalovo-energetická metóda je pri prietrži krčnej chrbtice..

Výsledky a účinky

Manuálna terapia pomáha nielen zlepšovať celkový stav, ale tiež dosahuje stabilizáciu medzistavcovej platničky, znižuje výčnelok a znižuje riziko ďalšieho rozkladu kostného tkaniva. Výsledok je spôsobený nasledujúcimi účinkami:

 • odstránenie kŕčov vo svaloch chrbta;
 • výživa tkanív v dôsledku stimulácie prietoku krvi a lymfy;
 • prevencia zápalového procesu;
 • obnovenie pohyblivosti chrbtice;
 • zlepšená výživa mozgu vďaka väčšiemu príjmu kyslíka.

Účinnosť manuálnej liečby sa pozoruje iba pri miernom herniálnom výstupku. Ak je kýla významná, príznaky sú intenzívne a nedajú sa zastaviť liekmi, je potrebný chirurgický zákrok. Samotnú manuálnu terapiu nie je možné obnoviť.

Počet relácií

Je ťažké povedať, koľko relácií bude potrebných na úplné uzdravenie, ale liečba stavcovej kýly je vždy dlhá. V priemere sú potrebné 3 - 4 kurzy v rozsahu 10 - 15 relácií. Trvanie určuje iba ošetrujúci lekár. Na konci kurzu manuálnej terapie sa uskutočnia kontrolné štúdie na vyhodnotenie výsledkov, dynamiky liečebného procesu.

Manuálna terapia pre medzistavcové prietrže je účinná metóda konzervatívnej liečby, ktorá je vhodná pre takmer všetkých pacientov. Recenzie pacientov, väčšinou pozitívne, mnohí zaznamenávajú všeobecné zlepšenie pohody. Základným pravidlom je výber profesionálneho a skúseného manuálneho lekára. Správna voľba techniky vám umožňuje odstrániť príznaky už po niekoľkých procedúrach a po prvom sedení môžete dosiahnuť trvalý terapeutický účinok.

recenzia

Recenzia pacientov s miechovou kýlou o účinnosti manuálnej liečby je väčšinou pozitívna:

Manuálna terapia prietrže chrbtice

Porážka vonkajšieho obalu medzistavcovej platničky vedie k tomu, že jej obsah ide von a vytvára prietrž. Súčasne dochádza k zápalovému procesu, ktorý môže byť sprevádzaný zovretím nervov. Príznaky a metódy liečby sa líšia v závislosti od miesta ochorenia..

Medzi najlepšie metódy nechirurgickej liečby prietrže patrí manuálna terapia. Môže sa uskutočňovať v akomkoľvek veku a nemá vedľajšie účinky, ktoré sú vlastné liečbe drogami. Najprv si však spomeňte - čo je kýla chrbtice a čo to je.

Príčiny miechy

K deštrukcii vláknitého prstenca (vonkajšia časť disku) prispieva niekoľko faktorov:

 • náhle pohyby (často medzi atlétmi);
 • zranenia
 • silná fyzická námaha (zdvíhanie ťažkých predmetov);
 • skolióza;
 • podvýživa;
 • infekčné choroby;
 • osteochondrosis.

Určenie príčiny choroby je potrebné, aby sa zabránilo jej rozvoju. Možno v budúcnosti bude musieť pacient zmeniť svoj životný štýl.

Príznaky prietrže chrbtice

Symptómy, ktoré sú spoločné pre všetky formy choroby, sa dajú zistiť aj bez špecializovaného vybavenia:

 • bolesť v krku, hrudníku, dolnej časti chrbta, nôh alebo zadku - v závislosti od oblasti chrbtice, v ktorej sa vytvorila prietrž („prolaps disku“);
 • znecitlivenie krku, rúk, nôh;
 • obmedzenie miechovej mobility;
 • slabosť.

Za určitých podmienok sa môže bolest zosilniť - zhlboka sa nadýchol, prepracoval, náhle pohyby, silná fyzická námaha. Ak spozorujete jeden alebo viac opísaných príznakov, obráťte sa na lekára. V opačnom prípade nebudú následky nedostatočného zaobchádzania trvať dlho:

 • impotencia;
 • bolesti hlavy;
 • zlá koordinácia pohybov;
 • rozptýlenie;
 • poranenie miechy;
 • tlakové problémy.

Zdravotné postihnutie - nežiaduci, ale pravdepodobný výsledok zanedbávania výsledkov tradičnej alebo orientálnej medicíny.

Aké typy miechovej kýly pomáha liečiť manuálna terapia?

V závislosti od miesta sa rozlišujú tri typy chorôb:

 • Pruh.
 • Hrudná prietrž - pokrýva hrudník. Zvyčajne sa objaví najskôr 35 rokov, s výnimkou zranených osôb, operácií.
 • Bedrová hernia - objavuje sa pod pásom a na úrovni dolnej časti chrbta a ovplyvňuje 1 alebo viac z jeho 5 stavcov.

Najzriedkavejšou formou je oficiálne porážka hrudnej oblasti - iba 4% prípadov. Prevažná časť sťažností je v dolnej časti chrbta a v každodennom živote prežíva veľký stres (65%). V ostatných prípadoch (31%) trpia stavce krčnej chrbtice. Stavce L4-L5 a L5-S1 sú častejšie poškodené..

Etapy medzistavcovej prietrže

Včasné odhalenie choroby a kontaktovanie kvalifikovaného odborníka pomôže zabrániť jej prechodu do jednej z nasledujúcich etáp;

 • I. etapa - veľkosť prietrže nie je väčšia ako 3 mm. V oblasti stavcov je narušená dodávka krvi, bolesť je spôsobená stlačeným nervom.
 • Etapa II - hernia s veľkosťou do 15 mm. Pocity bolesti siahajú oveľa ďalej. Tlak na nervy sa zvyšuje, začína sa ich fyzické ničenie.
 • Etapa III - úplná alebo čiastočná deštrukcia celého nervového koreňa. Medzistavcový platnička stráca svoje tlmiace vlastnosti..
 • Etapa IV - atrofia prechádza do susedných susedných tkanív. Samotný disk sa stáva tvrdým. Vyskytuje sa ankylozujúca blokáda.

Každá z nich sa vyznačuje závažnosťou porušení, ktoré sa postupom času stanú nezvratnými..

Manuálna terapia prietrže chrbtice

Choroby pohybového ústrojenstva a najmä choroby chrbtice vyžadujú účinné liečebné metódy. Jednou z nich je manuálna terapia, ktorá nemá prakticky žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky. Preklad samotného latinského slova znamená doslova „štetec“..

Táto metóda bola vyznamenaná po stáročia a teraz je kombinovaná s inou východnou a západnou medicínou. Na rozdiel od klasickej masáže chiropraktik pracuje nielen so svalmi, ale aj s kĺbmi, chrbticou, vnútornými orgánmi. Jeho činnosť sa dá rozdeliť do niekoľkých častí:

 • Predbežné vyšetrenie, vyšetrenie pomocou hardvéru, palpácia, vizuálne vyšetrenie postihnutej oblasti a ďalšie metódy.
 • Analýza výsledkov.
 • Použitie prísne dávkovaných účinkov vybraných individuálne. Lekár môže liečiť nielen ľudí stredného veku, ale aj starších pacientov, ako aj deti.

V priebehu procedúry chiropraktik monitoruje stav pacienta. Ak sa vyskytne silná bolesť alebo iné nežiaduce účinky, lekár svoje kroky upraví.

Na konsolidáciu výsledku je potrebné dodržiavať odporúčania terapeuta. Môžu zahŕňať cvičenia, ktoré na určitej úrovni podporujú svaly a kĺby..

V prvom rade je manuálna terapia prietrže bedrovej alebo inej kýly zameraná na odstránenie príznakov bolesti. Po uložení pacienta od neho lekár dosiahne zníženie alebo úplné vymiznutie edému, obnoví predchádzajúcu rýchlosť metabolizmu. Potom sa problémy s krvným obehom odstránia, z tela sa odstránia akumulované metabolické produkty.

Manuálna terapia prietrže chrbtice nie je len liečbou, ale aj účinnou štúdiou zdravotného stavu pacienta. „Ručné“ vyšetrovacie metódy zahŕňajú:

 • Diagnostika impulzov určená na jasné určenie stavu systémov tela. Umožňuje vám presne diagnostikovať.
 • Stresové testy, ktoré určujú závažnosť individuálnych problémov s chrbticou pacienta.
 • Neurologické testy. Pomôžte určiť rozsah porúch spôsobených medzistavcovou prietržou.

Hardvér je založený na použití špeciálnych inštalácií:

 • X-ray - pre detailné snímky kostí a kĺbov, pomocou ktorých môžete odhadnúť vzdialenosť medzi susednými stavcami;
 • prístroje na zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) - na monitorovanie stavu nervových koreňov a jednotlivých diskov;
 • vybavenie pre počítačovú tomografiu - poskytuje obraz o stave mäkkých tkanív.

Výsledky liečby

Len v 1 priebehu je možné zastaviť vývoj prietrže chrbtice, neutralizovať jej príznaky. Výsledky liečby manuálnou terapiou sú nasledujúce:

 • nekontrolované svalové kontrakcie, kŕče sa zastavia;
 • je obnovená pohyblivosť chrbtice;
 • bolesť zmizne;
 • zlepšuje krvný obeh a výživu tkanív v postihnutej oblasti.

Výsledky pocítite po 1-2 schôdzach. Ich celkový počet, trvanie a frekvencia sa vyberajú individuálne, aby sa dosiahol maximálny účinok..

Manuálna liečba hernie miechy

Manuálna terapia sa často používa na liečenie kýly bedrovej chrbtice alebo na prevenciu príčin tohto ochorenia. Tento smer sa vyvinul v tradičnej medicíne po mnohých pozitívnych výsledkoch pri rehabilitácii pacientov s chorobami chrbta..

Čo znamená manuálna terapia??

„Manus“ je latinský výraz preložený ako „ruka“ a „terapia“ znamená „liečba“. Preto je manuálna terapia chrbtice liečbou rukami. Počas procedúry vertebroológ pôsobí lokálne - na rôzne oblasti svalov, kĺbov a väzov, aby úplne obnovil funkciu pohybového aparátu..

V takom prípade musíte kontaktovať stavovca?

Problémy s chrbtom sa nie vždy cítia. Prvá etapa osteochondrózy sa vôbec neobjavuje. Zriedkavé bolesti chrbta a určitá stuhnutosť vám môžu pripomínať začiatok patologického procesu. Choroby chrbtice, najmä osteochondróza a jedna z jej komplikácií - medziobratlová hernia, sa prejavujú bolesťou:

 • do chvostovej kosti alebo bedrového kĺbu;
 • v oblasti srdca;
 • v krku (môže dať do rúk / hlavy);
 • v pleciach alebo lakťoch;
 • vzadu, v oblasti lopatiek;
 • v kolenách a nohách;
 • bolesti chrbta v bedrovej oblasti.

Prsty môžu byť znecitlivené, závraty, šušťanie v ušiach, zhoršuje sa pamäť a pozornosť.

Manuálna kýlová terapia: techniky, postupy a techniky

Metódy manuálneho vystavenia rôznym častiam chrbtice sú rozdelené do 2 kategórií - relaxačná (relaxačná) a sila (redukcia stavcov na ich prirodzenú fyziologickú polohu). Každá relácia poskytuje určitú postupnosť a / alebo striedanie týchto akcií:

 1. Segmentálna kýlová masáž. Je to druh zahrievania a trenia svalov bedrovej oblasti na ich relaxáciu a prípravu na ďalšie techniky. Príjem zahŕňa vystavenie reflexným zónam bez použitia lubrikantov (aromatické oleje, masážne krémy).
 2. Mobilizácia (rytmická, polohová). Jeho cieľom je odstránenie kĺbov chrbtice, väzov, svalov a fascie v určitej polohe. Lekár opraví poškodený segment bedrovej časti a pomocou tela pacienta (pasívna mobilizácia) alebo dodatočného váženia (mobilizácia trakcie) využíva tlaky. Pomáha to obnoviť normálnu funkciu a flexibilitu kĺbov a vyrovnať sa s obmedzením pohyblivosti..
 3. Relaxačné / relaxačné (post recipročné, postizometrické). Jeho cieľom je dosiahnutie relaxácie bedrovej chrbtice po malom krátkodobom svalovom napätí.
 4. Natiahnutie prietrže. Používa sa na plynulé a pomalé napínanie svalov, jaziev a znížených väzov. Niektoré z týchto prístupov zmierňujú možné kŕče a zlepšujú prietok krvi..
 5. Tlak alebo tlak. Táto technika je známa aj ako akupresúra. Umožňuje vám odstrániť svalové upchávky (spúšťacie body), ktoré sú vyvolané jazvými deformitami alebo spazmami v chrbtici..

V období exacerbácie prietrže sa používajú šetriace nárazové techniky - mala by sa vylúčiť trhavá mobilizácia, ktorá je sprevádzaná charakteristickými zvukmi (kliknutie, kríza)..

Priebeh liečby

Hlavným cieľom manuálnej liečby medziobratlovej kýly je korekcia patologických javov v chrbte a zmiernenie alebo úplné odstránenie bolesti. To znamená obnovenie prirodzenej polohy stavcov a medzistavcových platničiek (vrátenie jadra stavcom), odstránenie následkov a vyrovnanie príčiny. Procedúry sa najlepšie vykonávajú v spojení s inými metódami (osteopatia, aplikovaná kineziológia, fasciomyotómia, fasciomyopunktúra, lieky). Pretože osteochondróza je často hlavnou príčinou tohto ochorenia, je mu navyše zabránené..

V počiatočnej fáze liečby je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku, aby sa zabezpečil úplný odpočinok chrbtice. Vzhľadom na to, že telo je úplne uvoľnené a ochranná funkcia svalov je úplne vyrovnaná, vedie to k rýchlemu prijímaniu pozitívnych výsledkov..

Pre každého pacienta je zvolený priebeh liečby v závislosti od výsledkov diagnostiky a jej individuálnych charakteristík. Pri hernii trvá manuálna terapia chrbtice v priemere 1 chod, ktorý zahŕňa 5 až 10 procedúr. Každé tri dni sa odporúčajú relácie trvajúce približne 30 minút. Na úplné zotavenie medzistavcových platničiek môže byť potrebná liečba po dobu 6 mesiacov. Účinok sa však dosiahne iba vtedy, ak sa budú riadiť odporúčaniami lekára (pri správnej výžive a terapeutických cvičeniach)..

Výsledky po postupoch

Manuálna kýlová terapia aktivuje schopnosť tela opraviť seba a svoje skryté rezervy. Priebeh procedúr vedie k výrazným zlepšeniam - po prvom alebo druhom sedení bude mať človek pocit úľavy a zlepšenia vo všeobecnom stave. Výsledkom je, že:

 • Zníženie alebo úplné odstránenie silnej bolesti počas pohybu.
 • Normalizácia prísunu krvi v bedrovej oblasti (v samotnom mieche a v tkanivách okolo neho).
 • Odstránenie opuchy a zápalových procesov v mäkkých tkanivách dolnej časti chrbta.
 • Žiadne kŕče v mieste lézie.
 • Metabolická obnova poškodených diskov.
 • Posilnenie väzov a svalov.
 • Zlepšenie práce medzistavcových štruktúr.
 • Redukcia prietrže.
 • Zarovnanie stavcov.
 • Zlepšená výživa medzistavcových platničiek užitočnými látkami.
 • Rýchlejšie liečenie chrupavky.

kontraindikácie

Napriek výhodám manuálnej expozície nie sú postupy pri miechovej kýle vhodné pre každého. Priebeh liečby má kontraindikácie a neodporúča sa pri chorobách, ktoré sa môžu začať rozvíjať po reláciách. Nemôžete vykonávať liečbu s nasledujúcou patológiou:

 1. Exacerbácia infekčných chorôb.
 2. Akékoľvek zápalové procesy v akútnom štádiu.
 3. Zranenia alebo abnormality chrbtice a lebky.
 4. Poruchy obehu v mozgu (s mozgovou príhodou).
 5. Choroby miechy alebo mozgu.
 6. Intrakraniálna hypertenzia.
 7. Trombóza obličkových tepien.
 8. Zhubné nádory (onkológia).
 9. Vysoký tlak.

Počas exacerbácie medzistavcových patológií je nemožné vykonávať zákroky pre tehotné ženy s diagnózou „medzistavcovej prietrže“ po dobu dlhšiu ako 12 týždňov, pre ľudí s hypertenznou krízou. Pri zvýšenom raste kostí alebo patologickej mobilite stavcov je manuálna terapia neprijateľná.

Ak osoba spadá do niektorej z vyššie uvedených kategórií, mali by ste sa zdržať konania. Lekár, vzhľadom na prítomnosť príznakov, ktoré môžu viesť k komplikáciám, ako aj na celkový stav pacienta, vyberie alternatívny spôsob liečby kýly, aby sa vyrovnal s patológiou v bedrovej oblasti alebo v ktorejkoľvek inej časti chrbtice..

Možné komplikácie

Liečba medzistavcových hernií by mala dôverovať iba kvalifikovanému odborníkovi. Aby ste sa nedostali do rúk šarlatánov, neváhajte požiadať svojho lekára o diplom alebo sa ho opýtajte. Neriskujte svoje zdravie, pretože ak sa technika nedodržiava správne, existuje riziko závažných komplikácií:

 • Zlomeniny procesov stavcov alebo rebier.
 • Poranenie medzistavcovej prietrže.
 • Ruptúra ​​väzov a / alebo svalových štruktúr.
 • Vývoj spinálnej hypermobility.
 • Posun alebo zablokovanie stavcov.
 • Poruchy obehu.
 • Cievna mozgová príhoda.

Pri výskyte prvých príznakov choroby je veľmi dôležité poradiť sa s stavcom, aby sa predišlo vážnym následkom. Včasná liečba nielen zmierni bolesť a prietrž, ale tiež odstráni základné príčiny vývoja choroby, pomôže správne držať tela, obnoví schopnosť voľného pohybu (zlepšuje chôdzu) a obnovuje fyzickú aktivitu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mnoho našich klientov kontaktuje Astrum Travel na požiadanie - liečbu pohybového aparátu, ktorý je súčasťou komplexnej liečby chorôb pohybového aparátu. Dnes v sanatóriách Ruska a SNŠ ponúkajú komplexnú liečbu a prevenciu chorôb spojených s pohybovým aparátom.
2. 2001 č. 6, 14. Pupočná prietrž. Vnuka vyliečil 7 mesiacov.
Polievková lyžica 1 materské mlieko, nakvapkajte doň 1 kvapku terpentínového oleja. Zalejte dieťa týmto mliekom dvakrát denne - ráno a večer - na lačný žalúdok.
Je možné čerpať lis herniou bedrovej chrbticeKýla je patologický proces, pri ktorom je pozorovaný výčnelok medzistavcových platničiek. Nádor najčastejšie postihuje bedrovú kosť, pretože má najväčšiu záťaž.