loader

Nepohŕňaj!

liečba kĺbov a miechy

Liečba osteopénie bedrového kĺbu

Osteopénia - čo to je a aké sú metódy liečby

Je potrebné podstúpiť denzitometriu kostí kostry. Ak sa zistí osteopénia, liečba by sa mala začať bezodkladne, bez čakania na rozvoj osteoporózy.

príčiny

O normálnej pevnosti kostí

Bisfosfonáty (vrátane alendronátu, risedronátu, ibandronátu a kyseliny zoledrónovej)

Faktory prispievajúce k rozvoju tejto patológie

Pacienti s osteopéniou nie sú tak náchylní na zlomeniny kostí ako pacienti s osteoporózou, avšak vzhľadom na veľký počet pacientov môže byť počet zlomenín významný vzhľadom na skutočnosť, že s osteopéniou je omnoho viac ľudí ako s osteoporózou.

Pri osteopénii sa liečba liekmi zvyčajne predpisuje:

Osteopénia chrbtice s léziou bedrovej oblasti je špecifická pre starších ľudí. Pri osteopénii sú častými sprievodnými ochoreniami ischias, medziobratlová hernia, častá osteochondróza a spondylóza.

Približne to vysvetľuje mechanizmus vzhľadu tejto patológie.

Táto patológia sa pozoruje u asi 50% hlboko predčasne narodených detí. Ochorenie sa vyvíja v dôsledku nedostatočného obsahu minerálov (fosforu a vápnika) v tele počas tehotenstva. Plod dostáva hlavné množstvo týchto látok v poslednom trimestri a jeho kosti rastú rýchlejšie. Predčasne narodené dieťa je preto prakticky zbavené týchto základných prvkov. Takéto dieťa od narodenia by malo dostávať podstatne viac fosforu a vápnika.

Normálne fungovanie ľudského tela priamo závisí od stavu kostrového systému. Pokles hustoty kostí vedie k ich oslabeniu, čoho dôsledkom môžu byť zlomeniny. Najčastejšie je takáto patológia diagnostikovaná u žien, ktoré sú v postmenopauzálnom období. Ale niekedy sa choroba vyskytuje v mladšom veku, u žien aj u mužov. Pokles hustoty kostí je hlavným prejavom ochorenia, ako je osteopénia. Čo to je? Prečo vznikajú? Aké sú príznaky a liečba? Osteopénia predchádza takémuto závažnému ochoreniu, ako je osteoporóza, takže patológiu nemožno ignorovať.

O ich zníženej sile (tzv. Osteopénia je predzvesťou osteoporózy)

Kalcitonín (miacalcín, Fortical, Calcimar)

Zvyčajne nespôsobuje bolesť, pokiaľ nedôjde k zlomeninám kostí. Okrem toho aj zlomeniny s osteopéniou môžu byť asymptomatické. Pred stanovením diagnózy sa môže vyskytnúť osteopénia alebo osteoporóza mnoho rokov. Veľa zlomenín kostí v dôsledku osteoporózy alebo osteopénie, ako je zlomenina bedra alebo zlomenina stavcov, je veľmi bolestivých. Niektoré zlomeniny, najmä zlomeniny miechy, však môžu byť bezbolestné, preto osteopénia alebo osteoporóza nemusí byť diagnostikovaná mnoho rokov.

Približne 50% žien európskej rasy má zlomeniny kostí počas svojho života. Zlomeniny kostí v dôsledku osteopénie a osteoporózy sú dôležité, pretože môžu byť veľmi bolestivé, hoci zlomeniny stavcov môžu byť bezbolestné. Okrem bolestivých prejavov, napríklad pri zlomeninách bedra, vznikajú vážne problémy, pretože tieto zlomeniny vyžadujú chirurgický zákrok a takmer 30% pacientov so zlomeninami bedra vyžaduje dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť.

Kalcitrol na zvýšenie obsahu vitamínu D v tele

Osteopénia: príznaky choroby

Príčiny osteopénie femorálneho krku

Hoci systémová degenerácia kostí nie je pre deti charakteristická, vyskytuje sa u 5%. Príčinou patológie sú dedičné stavy spojené s narušením metabolizmu vápnik-fosfor.

Osteopénia u detí (vrátane predčasne narodených detí) sa pozoruje pri:

Osteopénia bedrovej chrbtice

Osteopénia u detí

Rast podporného zariadenia závisí tiež od aktívnych pohybov plodu v treťom trimestri. Predčasne narodené dieťa je dosť slabé, pohybuje sa veľmi málo, a preto je znížená sila kostí.

Prečo sa ochorenie osteopénie vyvíja, nie je v súčasnosti úplne známe. Kosti stárnú s vekom. Toto je úplne prirodzený proces. Keď človek dosiahne určité obdobie, staré kostné bunky sa ničia oveľa rýchlejšie, ako sa vytvárajú nové. Vrchol kostí nastáva vo veku tridsiatich rokov, potom je tento proces na ústupe. Pri maximálnej možnej hrúbke kosti je pravdepodobnosť rozvoja osteopénie významne znížená.

O kritickom poklese ich sily (osteoporóza)

diagnostika

Osteoporóza (doslova "porézna kosť")

Každý, u ktorého je diagnostikovaná osteopénia, by mal zmeniť životný štýl a zvoliť si lieky na liečbu osteopénie u lekára.

Zlomeniny bedier, najmä u starších ľudí, sú spojené s vysokou úmrtnosťou. Približne 20% ľudí zomrie v priebehu jedného roka na zlomeninu bedrového kĺbu v dôsledku komplikácií, ako je trombóza, kongestívna pneumónia a ďalšie komplikácie spôsobené nehybnosťou pacienta. Napríklad straty v zdravotníctve spôsobené zlomeninami spojenými s osteopéniou a osteoporózou v USA dosahujú 15 miliárd dolárov. V dôsledku tendencie starnúcej populácie sa bude zvyšovať počet zlomenín krčka stehnovej kosti.

Kalcitín na reguláciu metabolizmu vápnika.

Prevencia choroby spočíva v nasledujúcich odporúčaniach:

Kto sa odporúča na liečbu osteopénie?

Zápalové ochorenia gastrointestinálneho traktu s narušenou penetráciou vápnika, fosforu a vitamínu D3 (chronická nešpecifická kolitída);

Látky materského mlieka sú nedostatočné pre intenzívny rast kostí. Preto by sa minerály mali pridávať do materského mlieka alebo do špeciálnej mliečnej zmesi, kým hmotnosť dieťaťa nepresiahne 3,5 kg. Požadovanú dennú dávku vitamínu D určuje lekár, spravidla je to 800 jednotiek. Okrem toho, fyzická aktivita (masáž) pomáha posilňovať kosti a rast.

K osteopénii kostí môže dôjsť aj vtedy, ak osoba pôvodne znížila svoju hustotu.

Túto štúdiu by ste sa nemali báť, pretože moderné denzitometrické prístroje používajú röntgenové lúče s veľmi nízkym výkonom a krátkodobé. Denzitometria je kontraindikovaná iba u tehotných žien.

- choroba, pri ktorej sa v kostnom tkanive pacienta vyskytuje množstvo patologických procesov, čo vedie k zníženiu mechanickej pevnosti kostí. Kosť postihnutá osteoporózou sa postupne stáva krehkejšou a ľahko sa zlomí aj pri ľahkých zraneniach a fyzickej námahe.

Metóda liečby slabej mineralizácie kostí

Najspoľahlivejšou metódou na diagnostiku osteopénie je denzitometria s použitím prístrojov využívajúcich röntgenovú absorpciu elektrónov s dvojitou energiou. Vykoná sa skenovanie hustoty kostí na stehne chrbtice a niekedy na zápästí. Tieto zóny sa vyberajú, pretože v týchto zónach sa najčastejšie vyskytujú zlomeniny kostí. Denzitometria je veľmi presná výskumná metóda na predpovedanie možných zlomenín v budúcnosti. Ďalšími metódami na meranie hustoty kostí sú kvantitatívna počítačová tomografia (CT), ako aj kvantitatívna ultrazvuková denzitometria. Bežná rádiografia niekedy odhalí difúznu osteopéniu alebo osteopéniu na konkrétnom mieste, napríklad v chrbtici. Periartikulárna osteopénia je indikátorom zápalu okolo konkrétneho kĺbu (kĺbu). Takýto obraz je možné pozorovať napríklad pri reumatoidnej artritíde a to neznamená, že dôjde k zníženiu hustoty kostí celého kostry. Röntgenové žiarenie však umožňuje iba kvalitatívne hodnotenie prítomnosti zníženia hustoty kostí a denzitometria nám umožňuje určiť kvantitatívne ukazovatele zníženia hustoty minerálov v kostiach. Denzitometria je indikovaná pre túto skupinu ľudí:

Diéta na osteopéniu

S pribúdajúcim vekom sa kosti stenčujú a je to prirodzený involučný proces, pretože od stredného veku začínajú procesy deštrukcie kostných buniek prevládať nad procesmi tvorby nového kostného tkaniva. Keď sa to stane, kosti strácajú minerály, znižuje sa kostná hmota, oslabuje sa štruktúra kostí a zvyšuje sa riziko zlomenín. Po dosiahnutí vrcholu rastu kostí (30) začínajú všetci strácať kostnú hmotu a čím hrubšie sú kosti vo veku asi 30 rokov, tým viac času je potrebné na vznik osteopénie alebo osteoporózy.

Teriparatid na stimuláciu anabolického metabolizmu.

Liečba drogami

Doplnenie nedostatku vápnika, fosforu a vitamínu D.

Užívanie liekov s vedľajšími resorpčnými účinkami (tetracyklín);

Hovorili sme o takom ochorení, ako je osteopénia, o čo ide a prečo sa vyvíja, zistili sme. A ako diagnostikovať túto patológiu? Na stanovenie osteopénie je potrebné zmerať hustotu minerálov v kostiach v chrbtici, stehnách a niekedy v rukách. Z-skóre ako výsledok testu ukazuje rozdiel v BMD pacienta s priemerom ľudí rovnakého pohlavia a veku. Doteraz je najinformatívnejšou a najpresnejšou metódou denzitometria alebo duálna energia röntgenovej absorpcie (DERA). Tento postup umožňuje zistiť stratu kostnej hmoty 2% ročne. Štandardná röntgenová štúdia v tomto prípade nie je dostatočne informačná a neumožňuje detekovať stratu takého množstva kostnej hmoty alebo malé zmeny v hustote kosti, preto táto metóda neumožňuje potvrdiť alebo vyvrátiť diagnózu „osteopénie“.

Osteopénia sa najčastejšie vyvíja:

Osteoporóza má štvrté miesto vo frekvencii postihnutia po chorobách kardiovaskulárneho systému, diabetes mellitus a rakovine. Len na Ukrajine trpí osteoporózou asi 3 milióny ľudí. Bohužiaľ, malá pozornosť sa venuje diagnostike a liečbe osteoporózy v našej krajine.

Ženy vo veku 55 a viac rokov a muži vo veku 70 a viac rokov

Niektorí ľudia môžu mať

Raloxifén na zvýšenie kostnej hmoty a zabránenie ďalšiemu úbytku vápnika.

Aktívna fyzická aktivita.

Fyzická aktivita

Vystavenie ionizujúcemu žiareniu.

Preventívne opatrenia

Symptómy patológie sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí, keď hustota kostí presahuje 2. Pacient tiež vykazuje zmeny v bedrovej chrbtici. Rádiografia pomôže zistiť deformáciu. Na fotografiách bude okrem špecifických stavovových porúch zrejmý aj pokles ich hustoty.

záver

Osteopénia chrbtice - príznaky, príznaky, liečba a prognóza choroby

Všetky ženy po menopauze

Veľkým problémom je úprimne povedané

Prečo sa choroba vyskytuje?

Ženy a muži vo veku 50 - 69 rokov so zvýšeným rizikom osteoporózy

Osteopénia bez úbytku kostnej hmoty

Biofosfáty na zabránenie deštrukcie kostí.

Bisfosfonáty sú predpísané, aby zabránili resorpcii kostí. Upozorňujeme čitateľov na skutočnosť, že tieto lieky neprispievajú k osteogenéze. Zabraňujú iba deštrukcii kostí.

Špecialisti majú osobitný prístup k takým nápojom, ako sú Coca-Cola a Pepsi. Ničia zuby a kosti. Pri dlhodobom a častom používaní u detí sa pozoruje osteoporóza. Túto skutočnosť dokázali mnohé klinické štúdie.

Prostriedok „Calcitriol“ je liek vitamínu D. Táto látka v lieku je obsiahnutá vo vysokej koncentrácii, takže liek sa vydáva na lekársky predpis. Pri používaní tohto lieku je potrebné kontrolovať hladinu vápnika.

 • Denzitometrická diagnostika má nasledujúce kritériá:
 • S tenkou postavou;
 • (Ukončenie menštruácie), ako aj ľudí, ktorí užívajú hormonálne lieky, v roku 2007

Quack "liečebné metódy"

Diagnostické metódy

, Je to len to, že spočiatku môžu mať nižšiu hustotu kostí. Osteopénia môže byť výsledkom mnohých stavov alebo chorôb. U žien je väčšia pravdepodobnosť výskytu osteopénie a osteoporózy ako u mužov. Dôvodom je skutočnosť, že ženy majú do 30 rokov nižší vrchol hustoty kostí a že úbytok kostnej hmoty sa zvyšuje v dôsledku hormonálnych zmien počas menopauzy.

Zvlášť starším pacientom je predpísaný príjem vápnika a prísna strava, až kým nezmiznú všetky príznaky. Takáto liečba bude ešte účinnejšia s ďalšou stimuláciou tela a prevenciou choroby.

Ak človek pravidelne užíva bisfosfonáty, osteoklasty nemôžu vykonávať svoju funkciu. Preto ich možno užívať iba na krátky čas. Podľa experimentálnych štúdií môže predĺžené blokovanie resorpcie kostí viesť k rakovinovej transformácii kostných buniek. V takejto situácii je priaznivá prognóza osteopénie nahradená hrozbou pre život pacienta.

 1. Odmietnutie zlých návykov.
 2. Včasná diagnóza pomáha predchádzať impozantným komplikáciám tohto ochorenia. Je ťažké odhaliť osteopéniu. Neexistujú žiadne metódy na stanovenie minerálneho zloženia kostí.
 3. Calcitomine je hormón štítnej žľazy, ktorý reguluje metabolizmus vápnika v tele. Pri nedostatku tohto hormónu začína resorpcia prevládať nad osteogenézou. V tomto prípade sa používa liek „kalcitonín“ získaný z morského lososa. Štruktúra tejto látky je podobná ľudskému hormónu.
 4. Norma s indexom hustoty menším ako 1;
 5. U ľudí patriacich k európskej rase;
 6. povinné
 7. Osteoporóza s rôznymi doplnkami výživy (doplnky výživy), superdrogy a zariadenia.
 8. Dospelí so zdravotným stavom spojeným so stratou kostnej hmoty (napr. Reumatoidná artritída) alebo tí, ktorí užívajú lieky, ktoré môžu viesť k úbytku kostnej hmoty (napr. Prednison alebo iné steroidy)
 9. Avšak starší muži musia pravidelne kontrolovať hustotu kostí, pretože nižšie hladiny testosterónu tiež prispievajú k úbytku kostí a zníženiu hustoty kostí.

Lieky nie sú vždy potrebné na liečbu tejto patológie, často je možné chorobu prekonať pomocou ľudových liekov a zmien vo výžive a životnom štýle.

Kalcitonín je hormón štítnej žľazy, ktorý reguluje metabolizmus vápnika v tele. S jeho nedostatočnou resorpciou prevláda nad osteogenézou. Na podávanie ľuďom sa používa kalcitonín získaný z morského lososa. Štruktúra je podobná ako u človeka.

Lekári doplňujú nedostatok vápnika drogami. Okrem toho pravidelná konzumácia mlieka s malými príznakmi choroby pomáha predchádzať jeho progresii.

Ultrazvuková a röntgenová denzitometria je určená znížením hustoty kostnej štruktúry pri osteoporóze. Podstatou štúdie je prenos lúčov (ultrazvuk alebo röntgen) cez špecifickú oblasť. V dôsledku odrazu a absorpcie sa dá zistiť pokles hustoty kostí.

Liečba slabej mineralizácie kostí

Užívanie drogy "teriparatid" predpisuje endokrinológ. Tento liek patrí k stimulantom anabolického metabolizmu. Jeho prebytok môže vyvolať resorpčný účinok.

 • Osteopénia s indexom hustoty 1 až 2,5;
 • V starobe;
 • Je potrebné podstúpiť denzitometriu kostí kostry. To vám umožní identifikovať včasné prejavy osteoporózy a včasne začať s liečbou. Na našej klinike môžete robiť denzitometriu.
 • Existuje veľa dôvodov na rozvoj osteoporózy, ale najčastejšie sa osteoporóza u žien vyvíja po nástupe menopauzy (ukončenie pravidelnej menštruácie). V skutočnosti možno osteoporózu u žien považovať za prejav celkového starnutia organizmu. Prírodné ako sivé vlasy alebo vrásky na pokožke. To však vôbec neznamená, že by sa s osteoporózou nemalo bojovať.

Pacienti liečení osteopéniou alebo osteoporózou na sledovanie výsledkov liečby

K rozvoju osteopénie prispieva mnoho dôvodov. Bežné príčiny a rizikové faktory zahŕňajú:

Osteopénia v akomkoľvek veku je nepríjemné ochorenie. Preto je dôležité sledovať vaše telo a dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré bránia deštrukcii kostí.

Raloxifén je liek aktivujúci estrogén. Pri jeho použití sa zvyšuje citlivosť kostí na estrogény (ženské pohlavné hormóny), čo zvyšuje kostnú hmotu.

Používanie doplnkov vápnika s jedlom vám umožňuje čiastočne vyrovnať nedostatok tohto mikroelementu, ale ich vysoké náklady neodôvodňujú prínos. Užitočné budú aj mleté ​​vaječné škrupiny, ktoré sa pridávajú do potravín.

Niektoré súkromné ​​kliniky využívajúce moderné vybavenie však môžu stanoviť diagnózu choroby a predpísať primeranú liečbu. Existuje metóda röntgenovej absorpcie duálnej energie. Jeho pomocou môžete určiť stratu kostného minerálneho zloženia s intenzitou približne 2% ročne.

 1. Liek "raloxifén" má estrogénny účinok, ktorý inhibuje resorpciu kosti. Pod vplyvom lieku sa zvyšuje kostná hmota a úbytok vápnika močovým systémom.
 2. Osteoporóza s indexom hustoty nad 2,5.
 3. Pri dlhodobom používaní kortikosteroidov, žalúdka a antikonvulzív;

Diéta na osteopenické zmeny v stavcoch

V prípade osteoporózy alebo osteopénie je potrebné vykonať liekovú liečbu. Doteraz bolo vyvinutých množstvo účinných liekov na liečenie osteoporózy. Ich spoločnou črtou je potreba prísneho dodržiavania pravidiel prijímania, dávkovacieho režimu, ako aj potreba dlhého (najmenej 6 - 12 mesiacov) liečebného cyklu.

U starších mužov sa môže rozvinúť aj osteoporóza, ale je menej pravdepodobné, že dosiahne takú závažnosť ako u žien. Osteoporóza postihuje aj ľudí, ktorí sú z akéhokoľvek dôvodu nútení užívať hormonálne lieky. Táto forma osteoporózy sa môže vyvinúť v každom veku. Iné formy osteoporózy sú menej časté.

Prítomnosť osteopénie si vyžaduje zmeny životného štýlu a stravu, ktorá je dostatočná pre vápnik a vitamín D v strave. Liečba základného ochorenia, ktoré spôsobuje malabsorpciu, ako je napríklad celiakia, môže zvýšiť hustotu kostí. Nie každý pacient s osteopéniou vyžaduje špecializované lieky, pretože nie všetci pacienti

Lieky na nedostatok vápnika v kostiach

Genetické pozadie (familiárna predispozícia k osteopénii alebo osteoporóze);

Tie obsahujú:

 • Kalcitriol je prípravok vitamínu D. Má vysokú koncentráciu tejto látky, preto sa predáva na lekársky predpis. Pri používaní lieku by ste mali neustále sledovať hladinu vápnika.
 • Zároveň by ste nemali zabúdať na to, že je potrebné do stravy pridať vitamín D. Tvorí sa v pokožke pod vplyvom ultrafialového žiarenia, takže je pravdepodobnejšie, že budete na slnku.
 • V štátnych zdravotníckych zariadeniach sa patológia zisťuje na základe klinických príznakov. Prvé príznaky choroby možno nájsť u pacientov s nasledujúcimi znakmi:
 • Bisfosfonáty sú tiež zamerané na prevenciu resorpcie kostí. Lieky patriace do tejto skupiny neprispievajú k osteogenéze, iba bránia deštrukcii kostí. Ak sa bisfosfonáty používajú pravidelne, osteoklasty (bunky, ktoré ničia kostné tkanivo) nebudú schopné plniť svoju funkciu. Preto sa takéto lieky môžu používať iba na krátky čas. Počas experimentálnych štúdií sa zistilo, že pri dlhodobom blokovaní resorpcie kosti sa vyvíjajú rakovinové transformácie kostných buniek, ktoré môžu ohroziť život pacienta.
 • Test BMD sa dôrazne odporúča pre nasledujúce osoby:

So zneužívaním alkoholu a fajčením;

Zdôrazňujeme to

Osteoporóza zvyčajne postihuje chrbticu, ako aj kosti v oblasti kĺbov bedier a zápästia. Práve v týchto kostiach sa zlomeniny u starších ľudí vyskytujú najčastejšie. Ich príčinou je osteoporóza. Kosti pri osteoporóze sa niekedy stanú tak krehké, že na vznik zlomeniny stačí minimálna záťaž. Napríklad

Hormonálne príčiny vrátane zníženia hladín estrogénu (napríklad u žien po menopauze) alebo testosterónu;

Pravidelný príjem vápnika a vitamínu D;

Liečbu teripatidom predpisuje endokrinológ. Tento liek patrí do skupiny stimulátorov anabolického metabolizmu. Pri predávkovaní sa pozoruje resorpčný účinok.

známky

Cvičenie hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní kostnej hmoty. Kostné tkanivo rastie pod vplyvom svalovej záťaže. Ak sa svaly aktívne vyvíjajú, ťahá kosti spolu. Vykonáva sa fyziologická osteogenéza. Preto, ak chcete stavať kosti, musíte sa zapojiť do telesnej výchovy.

Ženy po 55 rokoch;

Účinný boj proti osteopénii zahŕňa povinné športy. Veľkou voľbou je plávanie alebo svižná chôdza. Odporúča sa aj posilňovňa. V starobe sú vonkajšie prechádzky užitočné, denne a na niekoľko hodín. Mladým ľuďom sa odporúča ranný beh a pravidelné cvičenie.

Ženy po 50 rokoch (počas menopauzy) a muži po 70 rokoch.

 • Kvôli nevyváženej strave (nedostatok vitamínu D);
 • Nemala by sa považovať za hlavnú príčinu osteoporózy
 • Zlomenina bedra

terapia

Vedie k zlomeninám kostí alebo k osteoporóze a dlhodobé používanie špecializovaných liekov, ktoré majú vedľajšie účinky, môže viesť k nežiaducim komplikáciám.

Liečba drogami

 • Osteopénia je teda počiatočným štádiom osteoporózy. Ak sa jej liečba začne včas, prognóza je priaznivá vzhľadom na zabránenie systematickému vylúhovaniu vápenatých iónov z kostí.
 • Známky osteopénie sa vyskytujú u starších ľudí, keď sú hustoty kostí väčšie ako 2. V tomto prípade sa u starších ľudí zaznamenajú deformity bedrovej chrbtice. Počas rádiografie je možné identifikovať jeho zmeny. Na bedrových obrazoch bude okrem špecifických zmien stavcov pozorované aj zníženie ich hustoty. Kvalifikovaný rádiológ určí chorobu „očami“.
 • Starší ľudia
 • Prevencia osteopénie je podobná ako pri terapeutických opatreniach. V prvom rade je to zdravý životný štýl. Je veľmi dôležité zabezpečiť dostatočný príjem vitamínu D a vápnika, strava by mala byť vyvážená a rozmanitá. Je veľmi vhodné prestať fajčiť a minimalizovať spotrebu alkoholu. Od mladosti sledujte svoje zdravie a podniknite opatrenia na posilnenie kostného tkaniva.
 • Ľudia oboch pohlaví od 50 rokov, ak existujú predpoklady na rozvoj osteoporózy.

So sedavým životným štýlom;

Ľudové cesty

Nedostatok vápnika v tele. Mechanizmus rozvoja osteoporózy je veľmi zložitý a nedostatok vápnika nie je ani zďaleka jediným dôvodom jeho výskytu. Preto berieme iba prípravky s obsahom vápnika (aj tie najdrahšie a dokonca aj dlhodobo)

Môže sa vyskytnúť v dôsledku malého úsilia, keď sa snažíte vstať zo stoličky. U pacienta s osteoporózou sa môže vyskytnúť kompresná vertebrálna fraktúra

Avšak v prítomnosti osteopénie môže lekár predpísať lieky. Rozhodnutie o výbere liečebných taktík sa uskutočňuje v každom prípade individuálne, v závislosti od charakteristík jednotlivca. Berúc do úvahy všetky rizikové faktory (prítomnosť genetických rizikových faktorov, spočiatku štíhlej postavy, prítomnosť chronických somatických ochorení), lekár určí riziko zlomenín v nasledujúcich 10 rokoch a vyberie liečbu.

 • Dieta s nízkym obsahom vápnika a vitamínu D.
 • Zdravá a vyvážená strava;
 • Ako sme už uviedli, príznaky osteopénie sú veľmi namazané. A niekedy je takmer nemožné diagnostikovať takúto chorobu. Koniec koncov, osteopénia nespôsobuje bolesť. Niekedy, dokonca aj pri výskyte malých trhlín, nemusí pacient pociťovať bolesť alebo len nepríjemný stav v paži alebo nohe, ktorý ho nespája so zlomenou kosťou. Liečba sa začína iba závažnými zlomeninami. Osteopénia je často diagnostikovaná iba so zlomeninou bedra.
 • Kritériá pre denzitometrickú diagnostiku osteopénie:

Nikdy nie je neskoro zmeniť váš životný štýl, aby sa zlepšil váš blahobyt. Ak budete postupovať podľa vyššie uvedených odporúčaní, ochorenie vás obíde.

Keby sa vyskytli prípady zlomenín kostí po 50 rokoch.

V dôsledku používania sýtených nápojov;

Nemôže ani bez zranenia

Príslušnosť k európskej rase

Úplné odmietnutie zlých návykov.

Takéto zranenie je také bolestivé, že asi 30% pacientov po prepustení potrebuje osobitnú liečbu a dlhé zotavenie. A asi 20% pacientov zomrie do jedného roka po zlomenine kostí. Preto je také dôležité včas rozpoznať príznaky osteopénie a vyhľadať lekára.

Príčiny osteopénie

Ak je indikátor hustoty menší ako 1 - norma;

Thinness; Po prečítaní tohto článku ste sa dozvedeli o príčinách ochorenia, ako je osteopénia, o čo ide a aké metódy liečby existujú. Dúfame, že vám tieto informácie budú užitočné. Postarajte sa o seba a buďte zdraví! Pre obe pohlavia s dlhodobým užívaním liekov, ktoré znižujú kostnú hmotu.

S malabsorpciou živín v čreve;

Spomaliť alebo dokonca zabrániť rozvoju osteoporózy.

 • - jednoducho pod vplyvom telesnej hmotnosti pacienta.
 • Je to vážna výzva na vykonanie určitých zmien životného štýlu. Zmeny životného štýlu sú dôležitou súčasťou prevencie a prevencie
 • Jemná postava
 • Niekedy sa odporúča doplniť nedostatok vápnika pomocou mletej vaječnej škrupiny. Takéto ošetrenie však neprinesie absolútne žiadny úžitok. Obal obsahuje zlý vápnik, ktorý telo potrebuje, a keď sa užije, jednoducho sa neabsorbuje. Oveľa užitočnejšie bude použitie potravín bohatých na vápnik: syr, tvaroh, mlieko, sezam a iné. A tak, aby sa vápnik lepšie vstrebával, lekári odporúčajú nezabudnúť na vitamín D. Po opaľovaní sa vyrába samostatne v pokožke.
 • Osteopénia je diagnostikovaná rádiografiou, CT alebo denzitometriou.
 • Od 1 do 2,5 - osteopénia;
 • Časté hormóny nadobličiek - glukokortikosteroidy;
 • Osteopénia je patologický stav sprevádzaný znížením hustoty minerálov v kostiach. Ochorenie s progresiou vedie k osteoporóze. Je ťažké ju diagnostikovať, pretože patologické zmeny v kostiach, ktoré spôsobujú pokles obsahu vápnika a fosforu v nich, sa nedajú zistiť pomocou laboratórnych metód a denzitometrie.
 • Ak je už osteopénia diagnostikovaná bez ohľadu na pohlavie a vek, mali by sa vykonávať pravidelné vyšetrenia.
 • Po chemoterapii na zhubné nádory;
 • Iba kombinované použitie prípravkov vápnika a prípravkov špeciálne vyvinutých na liečbu osteoporózy môže dosiahnuť dobré výsledky u väčšiny pacientov s osteoporózou.
 • Hlavným problémom osteoporózy je to, že u pacientov s výrazným poklesom pevnosti kostí zvyčajne nie sú žiadne iné ťažkosti ako mierne bolesti chrbta. Väčšina pacientov však nespája tento príznak s osteoporózou, pretože ho považuje za prejav „osteochondrózy“ alebo „ukladania solí“. Pri absencii vhodnej liečby osteoporóza postupuje a vedie k zlomeninám, ktorých liečenie nie je ľahká úloha.

príznaky

Liečba osteopénie

Pri prevencii osteopénie hrá dôležitú úlohu fyzická aktivita. Kvôli silnému zaťaženiu začína kostné tkanivo so svalmi rásť. Preto je také dôležité od detstva začať sa venovať telesnej výchove.

diagnostika

 • Viac ako 2,5 - osteoporóza.
 • fajčenie
 • Existujú však faktory a choroby, ktoré sa veľmi pravdepodobne kombinujú s osteopéniou. Lekári s nimi odporúčajú prevenciu zníženia hustoty kostí.
 • Terapia patológie, ako je osteopénia (čo je, bola opísaná vyššie), má zabrániť jej ďalšiemu rozvoju. Na posilnenie kostí odborníci odporúčajú revidovať svoj životný štýl a opustiť zlé návyky. Okrem toho by sa malo vylúčiť používanie nekvalitných potravín a telo by malo mať plnohodnotnú motorickú aktivitu.
 • Po vystavení ionizujúcemu žiareniu.

Liečba osteopénie

Prevencia osteoporózy je účinným opatrením na prevenciu rozvoja osteoporózy a jej závažných následkov - zlomenina krčka stehennej kosti, zlomenina polomeru na typickom mieste, kompresné zlomeniny stavcov. Opatrenia na prevenciu osteoporózy sú veľmi jednoduché, dokonca bežné. Riziko rozvoja osteoporózy môžete znížiť dodržiavaním najjednoduchších odporúčaní: Preto je veľmi dôležité včas identifikovať počiatočné prejavy osteoporózy a zabrániť jej ďalšiemu rozvoju. Osteoporóza je vhodná na lekárske ošetrenie, takže včasná diagnostika osteoporózy je najdôležitejším a najúčinnejším spôsobom riešenia jej závažných následkov. Tieto zmeny životného štýlu zahŕňajú pravidelnú fyzickú aktivitu (napríklad chôdzu alebo vzpieranie), ukončenie fajčenia, zmiernenie pitia alkoholu a zabezpečenie primeraného denného príjmu vápnika a vitamínu D. Ak doplnky nie sú primerané, je možné ich doplnenie. A.

Dlhodobé používanie kortikosteroidov, ako je prednison alebo hydrokortizón, pri zápalových procesoch alebo antikonvulzívach, ako je karbamazepín (Tegretol), fenytoín (Dilantin) alebo gabapentín (Neurontín).V strave sú najlepšie mliečne výrobky a potraviny bohaté na horčík. Veľa sa nachádza v strukovinách, obilninách a zelenine. Odporúča sa však odmietnuť kávu, pretože rýchlo vyplavuje vápnik z tela, pre ľudí s vysokým rizikom osteoporózy a strava pre chorobu zahŕňa konzumáciu ovocia, bylín a zeleniny. Užitočné je kravské mlieko a mliečne výrobky (tvaroh, jogurt, fermentované pečené mlieko, kefír).

Vitamín D

 • Početné klinické štúdie vykonané vo všetkých krajinách sveta neodhalili spoľahlivú príčinu choroby. Je zrejmé, že patológia sa vytvára v dôsledku metabolických porúch a zvýšenej deštrukcie kostnej štruktúry.
 • Ak je diagnostikovaná osteopénia, liečba musí predovšetkým udržiavať vyváženú stravu. Každý deň musíte jesť ovocie, bylinky, zeleninu. Je veľmi dôležité zahrnúť do ponuky mlieko a mliečne výrobky (kefír, tvaroh, kvasené pečené mlieko, jogurt). Horčík, ktorý obsahuje fazuľa, zelenina, obilniny, tiež pomôže zvýšiť hustotu kostí.
 • Okrem toho môže byť patológia dedičná.

vápnik

 • Viesť aktívny životný štýl
 • Jediná spoľahlivá a presná metóda včasnej diagnostiky

Špecializované lieky na liečbu osteopénie a osteoporózy

 • 800 IU (medzinárodné jednotky) denne pre ženy nad 71 rokov
 • Zhoršená absorpcia minerálov (napríklad pri celiakii);

Osteoporóza, liečba osteoartrózy, liečba osteoporózy, liečba coxartrózy, osteopénia, príčiny, diagnostika, liečba, prevencia, následky, zlomeniny, lieky, denzitometria

Osteopénia je nepríjemné ochorenie, ktoré vážne ovplyvňuje kvalitu života. Správny spôsob života, vyvážená strava a fyzická aktivita však pomôžu zabrániť jeho výskytu, výrazne znížia riziko zlomenín a potom nebude potrebné liečenie.

Zvyšovanie hustoty kostí prispieva k horčíku. Nachádza sa v fazuli, zelenine a obilninách. Aby sa vylúčilo rýchle riedenie kostí, odporúča sa pravidelne vykonávať gymnastiku. Lekári odporúčajú jogging, aby si v dolných končatinách vybudovali kostnú hmotu.

Nedostatok vitamínu D a vápnika: Osteopénia sa objavuje u detí v dôsledku vrodených abnormalít genetickej štruktúry s dedičnou predispozíciou. Vyskytuje sa v dôsledku nedostatku vitamínu D počas umelého kŕmenia. Mali by ste si byť vedomí, že kofeín a soľ prispievajú k strate vápnika. S cieľom zlepšiť zdravie kostí sa odporúča piť nápoje bez kofeínu a obmedziť množstvo soli v hotových potravinách.

Príčiny osteoporózy

S rozvojom tohto ochorenia sa nevyskytuje bolesť a pacient si často neuvedomuje problém. Aj keď sa objaví prasklina, človek nemusí nič cítiť, kým nenastane lézia kostí. Po odchode do nemocnice bude poslaný na diagnózu.

Konzumujte potraviny obsahujúce vápnik (mlieko, mliečne výrobky, sardinky, orechy, fazuľa atď.)

Osteoporóza 600 IU denne u žien v iných vekových skupinách, mužoch a deťoch Chronický zápal spôsobený chorobou (napr. Reumatoidná artritída) Osteopénia Pacienti sediaci na steroidoch.

Liečba ochorenia farmaceutickými prípravkami sa uskutočňuje iba pri prechode osteopénie na osteoporózu.

Diagnóza osteoporózy

Patogénne sa vo veku 30 rokov pozoruje postupné ničenie kostí. Telo ich používa ako sklad pre nedostatok príjmu vápnika z potravy. Tento stopový prvok je nevyhnutný pre fungovanie svalového tkaniva a srdca a nemalo by sa zabúdať na dôležitosť prítomnosti vitamínu D v tele. V pokožke sa vytvára pod vplyvom ultrafialového žiarenia, preto je potrebné za slnečného počasia dlhšie kráčať.Osteopénia stehennej kosti sa najčastejšie diagnostikuje v starobe. Prispieva k rozvoju ochorenia spôsobenému mineralizáciou kostí. Tento stav je hlavným provokujúcim faktorom zlomeniny stehennej kosti. Osteopénia krčka stehennej kosti je diagnostikovaná pomerne ťažko, takže sa patológia nelieči. Okrem toho sa môžu v starobe vyvinúť sekundárne choroby, ktoré sa prejavujú rôznymi príznakmi. Takéto príznaky, ako je krátkodobá strata citlivosti kože v oblasti stehien, často nesúvisia s osteopéniou. Nízky stupeň hustoty kostí sa zistí iba v prípade zlomeniny krčka stehennej kosti. Ale, bohužiaľ, do tejto doby patologický proces nadobúda systémovú povahu a je detekovaný v celom kostrovom systéme tela. Nepite alkohol a nefajčite -

 • 400 IU denne pre deti do 12 mesiacov
 • chemoterapia
 • Je to stav kostného tkaniva charakterizovaný znížením hustoty kostí, čo vedie k oslabeniu kostí a zvýšenému riziku zlomenín kostí. Osteopénia a osteoporóza sú príbuzné stavy. Rozdiel medzi osteopéniou a osteoporózou je v tom, že pri osteopénii nie je úbytok kostnej hmoty taký silný ako pri osteoporóze. To znamená, že jedinci s osteopéniou sú náchylnejší na zlomeniny kostí ako ľudia s normálnou hustotou kostí, ale menej náchylní na zlomeniny kostí ako tí, ktorí majú osteoporózu.

Liečba osteopénie sa uskutočňuje v niekoľkých fázach: medikácia a regenerácia. Lieky však nie sú vždy predpisované. Lekári môžu dať všeobecné odporúčania týkajúce sa výživy a životného štýlu na obnovu kostí. Liečba sa predpisuje iba vtedy, keď príznaky choroby môžu viesť k vážnym zraneniam.

Osteopénia sa lieči lacnými drogami, ktoré sa dajú nájsť v lekárni, ak máte aspoň dve z vyššie uvedených kritérií, pravdepodobnosť osteopénie je vysoká. Fyziologický proces resorpcie kostí (deštrukcie) sa vykonáva osteoklastami (ničiteľmi). Osteoblasty sú zodpovedné za osteogenézu. Ak medzi týmito bunkami existuje nerovnováha v prospech osteoklastov, osteopénie a potom osteoporózy. Najskôr sa pozoruje také ochorenie, ako je osteopénia, liečba môže zahŕňať lieky, kvalifikovaný rádiológ jasne rozlíši osteoporózu od normálnej štruktúry v röntgenovom žiarení. Avšak v prípade osteopénie nie je výrazný pokles koncentrácie vápnika v kostiach charakteristický, z tohto dôvodu sa na obrázku nezistí patológia.

Liečba osteoporózy

Okrem týchto jednoduchých opatrení opäť ženy po menopauze, ako aj ľudia užívajúci hormonálne lieky,

Denzitometria 1 200 mg (miligramy) za deň pre dospelé ženy nad 50 rokov a muži vo veku 71 rokov a staršie. Vápnik sa musí užívať frakčne, nie viac ako 600 mg súčasne, čo je potrebné na zabezpečenie optimálnej absorpcie čreva. Vystavenie sa žiareniu Osteomalacia, osteomyelitída a osteoartritída sa často zamieňajú s osteopéniou, pretože sú do istej miery podobné pri počúvaní. Osteomalacia je porušením mineralizácie novovytvorenej kosti, čo vedie k oslabeniu kosti a tendencii k zlomeninám. Existuje veľa príčin osteomalácie, vrátane nedostatku vitamínu D a nízkych hladín fosfátov v krvi. Osteomyelitída je infekcia kostí. Osteoartróza je zápalová zmena kĺbov spôsobená degeneratívnymi zmenami v chrupavke a osteoartritída nespôsobuje osteopéniu, osteoporózu alebo zníženie hustoty minerálov v kostiach. Diagnóza „osteopénie femorálneho krku“ si vyžaduje zmenu životného štýlu a stravu s dostatočným obsahom vápnika a vitamínu D A.

Tu sú najbežnejšie z nich:

Prevencia osteoporózy

U mužov sa patológia zisťuje menej často, pretože majú výraznejšiu kostnú a svalovú hmotu. Po nástupe menopauzy je hormonálne pozadie narušené, takže resorpčné procesy prevažujú nad osteogenézou. Z tohto dôvodu je v starobe táto choroba detekovaná s rovnakou pravdepodobnosťou u mužov aj žien.

 • Je zrejmé, že so zmenou metabolizmu môže byť narušený fyziologický proces osteogenézy (tvorba kosti).
 • Najbežnejšie lieky:
 • Tento stav sa najčastejšie rozvíja v dôsledku patológie pľúc, transplantácie vnútorných orgánov, používania antikonvulzív a antidepresív, dlhodobého pôstu. Osteopénia chrbtice (liečba patológie bude opísaná ďalej) môže tiež vyplývať z intenzívnej resorpcie kosti a nedokonalej osteogenézy. Riedenie kostného tkaniva všeobecne a najmä bedrovej chrbtice je fyziologický proces starnutia. Osteopénia chrbtice, ako aj osteopénia iných miest sa nevyskytujú.

Celkom určite. Toto je štúdia, v ktorej špeciálny röntgenový prístroj nasmeruje lúč do kosti pacienta a veľmi presne určuje hustotu minerálov v kostiach podľa stupňa absorpcie. Výsledky denzitometrie sú nasledujúce: 1 000 mg denne pre mladé dospelé ženy a dospelých mužov

Osteopénia, čo to je a ako liečiť chorobu

Osteopénia je porušením zloženia kostného tkaniva. Kosti strácajú potrebnú hustotu a objem, sú tenšie, krehké, krehké. Samotná patológia neohrozuje ľudský život, ale bez liečby znižuje jej kvalitu a je príčinou závažných komplikácií.

p, blokuj citáciu 1,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

Čo je osteopénia

Podstatou osteopénie je zníženie hustoty povrchovej vrstvy kostí v dôsledku straty dôležitých minerálov. Tkanivá zbavené vápnika a fosforu sa stávajú krehkejšími a oddeľujú sa dokonca od fyzického cvičenia bezpečného pre zdravého človeka alebo ľahkých zranení (napríklad modriny). Približne v 80% prípadov sa toto ochorenie vyvíja u žien starších ako 50 rokov. Muži môžu ochorieť aj v neskoršom veku.

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

Pozor: osteopénia môže spôsobiť vážne poškodenie, napríklad zlomenie stavcov alebo zničenie krčka stehennej kosti..

V diagnostickom procese je mimoriadne dôležité oddeliť osteopéniu od iných porúch kostí (napr. Osteoporózy)..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Charakteristické sú nasledujúce charakteristiky choroby:

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

 • spojené so starnutím kostí;
 • Ovplyvňuje ľudí s plne formovanou kostrou (staršou ako 30 rokov);
 • porušenie môže ovplyvniť akékoľvek kostné tkanivo. Výnimkou je ložisková forma patológie, pri ktorej sa krehká iba jedna kosť;
 • úroveň zníženia hustoty minerálov je nižšia ako pri iných patológiách;
 • rýchlosť vývoja choroby závisí od počiatočného množstva vápnika a fosforu v tele.

Ak si chcete stav všimnúť v počiatočnom štádiu, musíte starostlivo monitorovať stav tela. Ak sa ignorujú negatívne zmeny, choroba sa môže vyvinúť do závažnej patológie, ako je osteoporóza.

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Ako sa prejavuje choroba?

Zákernosť osteopénie spočíva v jej asymptomatickom priebehu v počiatočných štádiách vývoja stavu. Hlavné príznaky sa objavujú po objavení sa komplikácií. Až do tohto okamihu je možné diagnózu stanoviť, možno iba pomocou laboratórnej diagnostiky.

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

Pacient môže mať podozrenie na ochorenie nešpecifickými príznakmi, ktoré naznačujú nedostatok vápnika a fosforu.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

 • svalové kŕče;
 • krehkosť, lakovanie vlasov a nechtových dosiek;
 • sušenie kože;
 • poruchy srdcového rytmu.

Podľa štatistík až 80% pacientov navštevuje lekára v neskorších štádiách, keď už bolo kostné tkanivo zriedené. Tomu možno rozumieť patologické zlomeniny. Takéto zranenia zahŕňajú poškodenie spôsobené ľahkým mechanickým namáhaním..

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Často trpia osteopéniou:

p, blokuj citáciu 12,0,1,0,0 ->

 • stavce driekovej chrbtice;
 • stehenný krk;
 • ramená
 • dolné končatiny;
 • boky
 • predlaktie.

Ďalším znakom je frekvencia ničenia. Ak sa zlomeniny alebo praskliny vyskytnú viac ako trikrát do roka - môžeme hovoriť o prítomnosti choroby. Okrem toho sa kosti hoja oveľa dlhšie (niekedy štyrikrát) ako u ľudí so zdravými tkanivami..

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Poranenia chrbtice spôsobené osteopéniou sú často kompresívne alebo čiastočné. Fragmenty nie sú premiestnené, ale sú „stlačené“ do seba. Pri tomto type poškodenia v prvých mesiacoch chýbala bolesť. Prvýkrát sa objaví, keď sa stavce podrobia vážnej deformácii.

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Prečo sa choroba vyskytuje?

Osteopénia sa vyvíja v dôsledku prirodzeného rednutia kostí v dôsledku starnutia tela..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Faktom je, že za proces tvorby kostného tkaniva sú „zodpovedné“ dva typy buniek:

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

 • osteoklasty, ktoré periodicky odstraňujú prebytočné bunky;
 • osteoblasty zapojené do tvorby nových tkanív.

S vekom začína dominovať prvý typ. Kosti sa stenčujú, nemajú čas sa zotavovať. Ak sa proces uskutočňuje na pozadí nedostatku potrebných minerálov, bude prebiehať v zrýchlenom režime. Naopak, dobrá výživa ho môže spomaliť.

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

Medzi vonkajšie faktory, ktoré zvyšujú riziko osteopénie, patria:

p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

 • choroby gastrointestinálneho traktu;
 • prírodné hormonálne poruchy (napríklad počas menopauzy);
 • endokrinné patológie (vrátane diabetes mellitus);
 • nedostatok telesnej hmotnosti;
 • komplikované tehotenstvo;
 • zástava srdca;
 • fajčenie;
 • „pasívny životný štýl;
 • avitaminóza;
 • poruchy fungovania autonómneho nervového systému;
 • užívanie určitých liekov (ako sú steroidy alebo lieky na chemoterapiu);
 • podvýživa;
 • sprievodné ochorenia pohybového ústrojenstva;
 • ožiarenie;
 • konštantná hypotermia;
 • zneužívanie alkoholu alebo kofeínových nápojov.

Toto sú hlavné spúšťacie faktory. Presnú príčinu deštrukcie kostí môže určiť iba lekár. Určí stupeň rozvoja patológie, predpíše adekvátnu liečbu.

p, blokuj citáciu 20,0,0,0,0 ->

Stupne patológie

V závislosti od klinických prejavov je osteopénia podmienene rozdelená do troch stupňov:

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

 1. Prvá sa vyznačuje minimálnymi príznakmi alebo je asymptomatická. Dobre liečiteľné.
 2. Druhá je sprevádzaná chronickou únavou, výskytom záchvatov, bolestivosťou kĺbov. Terapia je tiež celkom úspešná, sú možné aj liečivá..
 3. Tretie štádium prejavov je podobné počiatočnému štádiu osteoporózy. Kosti strácajú pevnosť. Vyžaduje sa vážne ošetrenie.

Čím skôr teda začnete bojovať s touto chorobou, tým vyššie sú šance na úplné uzdravenie. V počiatočnom štádiu je pravdepodobnosť uzdravenia takmer 100%.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Ako liečiť chorobu

Liečba osteopénie bude zahŕňať súbor rôznych opatrení, ktoré sa vyberajú individuálne v závislosti od charakteristík choroby.

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Pred predpísaním liečebného postupu sa pacient podrobuje diagnostickým testom zameraným na stanovenie stupňa hustoty kostí. Za najspoľahlivejšiu sa považuje duálna absorpcia röntgenovou absorpciou. Bežné röntgenové lúče sú neúčinné, pretože nemajú dostatočnú citlivosť na presné posúdenie stavu kostnej štruktúry. V počiatočnom štádiu môže byť choroba určená iba diagnózou. Preto ľudia, ktorí sú náchylní k osteopénii, potrebujú pravidelné vyšetrenie..

p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

Riziková skupina zahŕňa pacientov:

p, blokovanie ponuky 25,1,0,0,0 ->

 • pri ktorej bola diagnostikovaná osteoporóza v najbližšej rodine;
 • so sprievodnými ochoreniami tráviaceho systému, metabolickými poruchami;
 • podstupovanie liečby hormonálnymi, antikonvulzívnymi liečivami, chemoterapeutickými liečivami;
 • práca v nebezpečnom priemysle;
 • osoby zneužívajúce alkohol;
 • vedenie sedavého životného štýlu;
 • underweight;
 • fajčiari.

Ženy musia byť počas menopauzy opatrné, muži - s nízkym obsahom testosterónu v tele. Celková prognóza zotavenia sa pri tomto ochorení je priaznivá. Lepšie liečenie stavu u mužov.

p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Pozor: osteopénia u detí má neurčitú prognózu, pretože patológia je často vyvolaná závažnými endokrinnými poruchami.

Na vyliečenie dospelých pacientov niekedy postačujú zmeny stravovacích návykov a životného štýlu.

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,0 ->

Nastavenie výkonu

Diéta na osteopéniu je primárne zameraná na saturáciu tela látkami nevyhnutnými na tvorbu plného kostného tkaniva.

p, blokuj citáciu 29,0,0,0,0 ->

Do stravy musíte pridať pokrmy s vysokým obsahom:

p, blokuj citáciu 30,0,0,0,0 ->

 • vápnik
 • Selene;
 • fosforu;
 • zinok;
 • vitamíny D, B, C, P;
 • magnézium
 • veverička;
 • žľazy;
 • mangán.

Na doplnenie deficitu týchto látok môžete použiť:

p, blokuj citáciu 31,0,0,0,0 ->

 • morské plody (najmä červené ryby);
 • zeleň;
 • mlieko;
 • obilniny;
 • maslo;
 • mäso;
 • orechy
 • zelenina;
 • citrusov;
 • strukoviny;
 • ovocie;
 • mliečne výrobky.

Musíte sa vzdať jedla, ktoré prispieva k urýchlenej eliminácii minerálov. Sú to alkoholické a sýtené nápoje, káva, silný čaj, sladkosti, uhorky, korenené jedlá.

p, blockquote 32,0,0,0,0 ->

Zbavte sa porušenia pravidiel správne zvolenou stravou, pravdepodobne v 30% prípadov. Ak úprava výživy nepomôže, budú potrebné lieky.

p, blokuj citáciu 33,0,0,0,0 ->

prípravy

Farmaceutické liečby osteopénie zvyčajne zahŕňajú doplnky vápnika (ako je kalcemín, vápnikový majetok, osteocar) a vitamín D3 (napríklad Aquadetrim). Väčšina týchto liekov je zložitá, to znamená, že obsahujú vitamíny aj minerály. Dennú dávku by mal zvoliť ošetrujúci lekár.

p, blockquote 34,0,0,0,0 ->

S progresiou choroby sa môžu odporučiť bisfosfonáty (Alendronát, Reclast, Risedonát). Hormonálne analógy:

p, blokuj citáciu 35,0,0,0,0 ->

 • kalcitonín;
 • paratyroidný hormón;
 • L-tyroxín;
 • estrogén.

Pozor: tieto lieky majú veľa vedľajších účinkov a kontraindikácií. Ich nekontrolovaný príjem je neprijateľný!

Liečba liekom by sa mala kombinovať so správnou výživou, zdravým životným štýlom a miernym cvičením.

p, blockquote 37,0,0,1,0 ->

cvičenie

Na posilnenie svalovej hmoty je potrebná gymnastika s osteopéniou. Svaly uvoľňujú časť bremena od kostí a kĺbov, znižuje riziko zranenia.

p, blokovanie 38,0,0,0,0 ->

Fyzioterapeut rozvíja súbor cvičení na základe štádia choroby, počiatočnej fyzickej prípravy pacienta. Musíte sa vysporiadať iba v období stabilizácie kostného tkaniva. Nadmerné zaťaženie je zakázané..

p, blockquote 39,0,0,0,0 ->

Pacienti s krehkými kosťami sú kontraindikovaní:

p, blockquote 40,0,0,0,0 ->

 • bežať;
 • skákanie
 • silový tréning.

Pomerne jednoduchá gymnastika s dôrazom na posilnenie svalov končatín. Ideálne na kúpanie, aktívnu chôdzu.

p, blokuj citáciu 41,0,0,0,0 ->

životný štýl

Úspešnosť liečby závisí od toho, do akej miery sa pacientovi podarí minimalizovať negatívny vplyv negatívnych faktorov. Na tento účel bude potrebné vykonať určité úpravy životného štýlu..

p, blokuj citáciu 42,0,0,0,0 ->

Aby ste sa vyhli komplikáciám, musíte:

p, blockquote 43,0,0,0,0 ->

 • Vyvarujte sa zraneniam
 • opustiť činnosti súvisiace s ožarovaním, chemickými a vibračnými účinkami na kostru;
 • pravidelne sa prechádzajte na čerstvý vzduch;
 • Nepreťažujte kosti nadmerným zaťažením;
 • vylúčiť fajčenie, konzumáciu alkoholu.

Je dôležité dodržiavať diétu predpísanú lekárom, harmonogram užívania drog.

p, blokuj citáciu 44,0,0,0,0 ->

Prevencia osteopénie a jej komplikácií

p, blokuj citáciu 45,0,0,0,0 ->

Prevencia nástupu a ťažkému priebehu osteopénie je možná iba pomocou včasnej diagnostiky poruchy. Rizikové osoby sa musia každoročne podrobiť lekárskej prehliadke, aby zistili stav kostí. Pacientov, ktorí už majú zníženú hustotu tkaniva, treba vyšetriť každých šesť mesiacov. Ak máte podozrenie na zhoršujúci sa stav, okamžite sa obráťte.

p, blokuj citáciu 46,0,0,0,0 ->

Na zachovanie normálnej štruktúry kostí by sa malo postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

p, blokuj citáciu 47,0,0,0,0 ->

 • cvičte pravidelne;
 • jesť správne. Jedzte potraviny bohaté na vápnik, fosfor, vitamíny;
 • noste pohodlnú obuv;
 • dodržiavať režim práce a odpočinku;
 • odmietnuť zlé návyky.

Riedenie kostí je často spôsobené abnormalitami vo fungovaní iných orgánov a systémov. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné liečiť sprievodné choroby včas..

p, blokuj citáciu 48,0,0,0,0 ->

záver

Liečba patológie je často komplikovaná skutočnosťou, že veľa ľudí jednoducho nevie, čo je osteopénia a ako ju liečiť. Komplikovanie úlohy a asymptomaticita počiatočného štádia choroby, keď dobre reaguje na terapiu, sa úplne vylieči. Pozornosť vášho tela pomôže udržať zdravie, schopnosť viesť známy životný štýl..

p, blockquote 49,0,0,0,0 -> p, blockquote 50,0,0,0,1 ->

Nie je potrebné odďaľovať návštevu lekára, pričom si všimnete akékoľvek negatívne zmeny stavu. Aj tie najmenšie náznaky môžu naznačovať vývoj závažných porušení. Je dôležité si zapamätať - čím skôr začnete s kompetentnou liečbou, tým väčšia je šanca na uzdravenie. Osteopéniu môžete zastaviť takmer v ktorejkoľvek fáze jej vývoja, ak si sami neliečite liek, ale dôverujete kvalifikovanému odborníkovi.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Stredná prietrž medzistavcových platničiek je jednou z odrôd prietrže, ktorá sa často nazýva stredná alebo stredná. Vyznačuje sa vyčnievaním fragmentov zničeného disku sprevádzaným rozvojom patológie, stratou sekvestrácie v miechovom kanáli v smere k stredovej línii stavcov.
V prípade onkológie rôznych orgánov sa odporúča venovať pozornosť alternatívnym liekom, ktoré sa pripravujú z rôznych liečivých bylín a rastlinných prípravkov.
Posledná aktualizácia: 30/04/2020Obsah článkuČo je ideálne tehotenstvo? Bez komplikácií a vyjadrených sťažností, ktoré v priemere trvajú 40 - 41 týždňov a v dôsledku ktorých sa narodí zdravé plnohodnotné dieťa..