loader

Hlavná

Liečba

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Medziobratlová hernia bedrovej chrbtice nastane, keď je vláknité jadro medzistavcového disku vytláčané z vláknitého prstenca. Tkanivá zničeného disku vyvíjajú tlak na nervové zakončenie chrbtice a spôsobujú silnú bolesť. Prietrž bedrovej chrbtice sa vyskytuje častejšie ako u iných, jej príznaky je potrebné poznať, aby sa liečba mohla začať včas..

Ak sa chrbtová kýla bedrovej chrbtice nelieči, pacient môže stratiť pracovnú kapacitu na dlhú dobu..

Disk sa najčastejšie deformuje medzi štvrtým a piatym stavcom bedrovej chrbtice, zatiaľ čo bolesť spôsobená bolesťou v dolnej časti nohy zbavuje pacienta mobility a niekedy vedie k invalidite. Diagnostika prietrže je pomerne ľahká, ale jej liečenie bez chirurgického zákroku je dosť ťažké. Fyzikálna terapia, masáže, lieky s tým môžu pomôcť..

Ako sa vyskytuje prietrž?

Medzistavcový disk je malý valec vyrobený zo špeciálneho tkaniva chrupavky. Vonku je chránený vláknitým prsteňom a vnútri je elastická látka, ktorá premení našu chrbticu na druh pružiny - dužinu..

Ak je medzistavcový disk deformovaný následkom traumy alebo trvalého negatívneho účinku, vláknitý prstenec sa stáva krehkým a spôsobuje praskliny. Vo vnútri buničiny prechádza cez vlákno cez trhlinu. Tento jav sa nazýva medziobratlová kýla. Ak je postihnutý disk v lumbosakrálnej oblasti chrbtice, potom je to bedrová hernia.

Bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky sa prejavujú, pretože pri prietrži lumbálnej chrbtice je miechový nerv stlačený nadbytkom buničiny..

etapy

Znaky prietrže sú v jednotlivých fázach zreteľne odlišné. Začatím liečby bedrovej medzistavcovej prietrže čo najskôr môžete zastaviť vývoj choroby..

 1. Prolaps - disk mierne zmení svoju polohu. Ak ho negatívne faktory prestanú ovplyvňovať, znova zaujme svoje prirodzené postavenie..
 2. Výčnelok - disk výrazne mení polohu, ale stále neprekračuje hranice vyznačené na stavcoch.
 3. Extrúzia - jadro opúšťa bezprostrednú oblasť chrbtice, je v končatinách.
 4. Sekvestrácia - výskyt sĺz a prasklín vo vláknitom kruhu, výstup z buničiny.

príznaky

Príznaky hernie stavcovej sekcie sa začínajú prejavovať deformáciou nervov. Atrofia svalov nôh a zadku. Pacient sa môže cítiť zima, znecitlivenie končatín, „bežiace husacie hrbole“ a ľahké, ale nepríjemné švy..

Schopnosť vyskočiť, ísť po schodoch zmizne, je veľmi ťažké sadnúť si alebo vyzdvihnúť niečo z podlahy. Príčinou týchto problémov je, že svaly sú oslabené. Okrem toho pacient začína držať telo novým spôsobom - asymetricky. V oblasti, za ktorú sú postihnuté nervy zodpovedné, priebeh potenia trpí - buď pokožka silne schne, alebo naopak potenie..

Ak kýla vstúpila dovnútra chrbtice, začne vyvíjať tlak na chrbticu v bedrovej oblasti. To úplne zbavuje pacienta schopnosti pohybovať nohami. Silný tlak prietrže sa stáva život ohrozujúcim.

Príznaky medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti môžu zahŕňať zhoršenú funkciu panvy. Pacient stráca schopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie. Muži s bedrovou prietržou môžu trpieť poruchami libida a u žien bedrové kýly spôsobujú frigidný stav.

Svalová atrofia niekedy spôsobuje, že pacient je krívaný. Ak choroba zostane dlho zanedbávaná, môže to viesť k invalidite.

Bolesť prietrže

Príznaky bedrovej prietrže sú predovšetkým výrazný syndróm bolesti. Medzistavcová hernia je príčinou záchvatov bolesti chrbta. Bolesť je boľavá alebo matná, neumožňuje pacientovi sedieť potichu, kašeľ a dokonca ani stáť. Uľahčí sa to iba vtedy, keď je pacient vo vodorovnej polohe. Bolesť sama od seba nezmizne, môže to trvať roky, a musíte začať premýšľať o tom, ako čo najskôr liečiť stavovú kýlu.

Kýla rastie v priebehu času, stláča čoraz viac koreňov nervov miechy, čo spôsobuje ischias. Bolesť sa zintenzívňuje, viac a viac dávajú oblasti slepice a nôh.

 • Odporúčame vám prečítať si: čo je nebezpečná kýlová kýla?

Bolesť vystrelí spodnú časť chrbta, je potrebné iba zmeniť postoj alebo vynaložiť úsilie. Tento jav sa nazýva ischias. Ak je piaty stavec dolnej časti chrbta zdeformovaný, bolesť dolnej končatiny bude bolieť. Ak je patológia lokalizovaná medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom, objavia sa bolestivé pocity v sakrálnej oblasti, v zadnej časti nohy a v malíčku. Je to nešťastné, ale iba silné bolesti spôsobujú, že pacienti plánujú návštevu lekára.

príčiny

Príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice sú tieto:

 • Poranenie nárazom, pádom alebo nehodou;
 • Osteochondróza lumbosakrálnej časti chrbta;
 • Nesprávne tvarovaný bedrový kĺb od narodenia;
 • Zakrivenie chrbtice;
 • Silné ostré bremená;
 • Vysoká telesná hmotnosť;
 • Fajčenie spôsobuje nedostatok kyslíka, zhoršujúce sa trofické medzistavcové platničky;
 • Neustále jazdenie nerozdeľuje záťaž na chrbát správne;
 • Poruchy metabolizmu.

Aké ďalšie faktory ovplyvnia výskyt prietrže v bedrovej oblasti?

 • Sedavá práca a nedostatok fyzickej aktivity;
 • Tridsať rokov;
 • Genetická predispozícia;
 • Mužské pohlavie;
 • Chronické ochorenia chrbtice.

diagnostika

Známky medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice rýchlo mučia pacienta, ale iba špecialista môže s istotou diagnostikovať a nájsť zdeformovaný disk. Na tento účel sa röntgenový lúč používa v dvoch projekciách, čo pomáha zostaviť celkový obraz choroby. Detailnejší obraz o patológii sa dá vytvoriť pomocou MRI..

Neurológ vyšetrí pacienta, či má nepriaznivý vplyv na nervy a oblasti ich inervácie, na reflexy šliach, citlivosť dolných končatín a ich pohyblivosť. Liečba prietrže lumbálnej chrbtice sa začína až po úplnej diagnóze lekára.

liečba

Liečba medzistavcových prietrží môže zahŕňať konzervatívny alebo chirurgický zásah do bedrovej chrbtice. Iba v prvých fázach vývoja prietrže sa techniky konzervatívnej medicíny ukazujú ako účinné. Alternatívne metódy neodpovedajú na otázku, ako liečiť patológiu.

Cieľom konzervatívnych metód je zmierniť bolesť a obnoviť kvalitu života pacienta..

Aby sa zabránilo chirurgickému zákroku, musí človek zmeniť obvyklý spôsob života. Menej namáhajte, viac sa pohybujte. Dodržujte špeciálnu diétu, ktorá stimuluje trofické nervové a chrupavkové tkanivo.

Lieky

Pri prietrži chrbtice bedrovej chrbtice liečba liekmi skôr eliminuje príznaky, než skutočne mení stav pacienta. Musia sa užívať lieky proti bolesti, ako je diklofenak, ibuprofén alebo indometacín. Uvoľňujúc bolesť v budúcnosti šetria atrofiou svalov. Eliminujú tiež zápalový proces, ktorý sa v každom prípade prejavuje, ak sú zovreté korene nervov. Takéto liečivá sa môžu použiť tak zvonka vo forme mastí, ako aj vo forme tabliet.

V prípade kýly chrbtice v bedrovej oblasti telo núti určité svalové skupiny, aby udržali hrebeň v oblasti patológie. Pacient trpí stuhnutosťou pohybu a bolesti svalov. Centrálne svalové relaxanty, ako napríklad Midokalm alebo Sirdalud, pomáhajú vyrovnať sa so svalovými kŕčmi. Pri lumbálnej medzistavcovej prietrži sa často používa novokainová blokáda problémovej oblasti..

Je ťažké liečiť spinálnu prietrž pomocou konzervatívnych metód. Terapeutická gymnastika však pomôže zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie. Cvičebná terapia sa môže vykonať, keď už zmizli hlavné príznaky lumbálnej stavcovej prietrže, ako je štipnutý nerv a bolesť..

Cvičebný program by mal zostaviť inštruktor individuálne. Zahŕňa naklonenie tela, opatrné zatáčanie a rotáciu. Cieľom je posilniť svaly chrbtice, čím sa zabráni budúcemu posunu disku.

Špeciálne cvičenia sa vykonávajú v horizontálnej polohe, lícom nadol, nabok alebo lícom nahor. Pacient môže tiež stáť chrbtom o stenu. Po zaujatí tejto polohy vykonáva náklon, rotáciu, stúpanie, vedie do strán nôh a paží. Takéto pohyby lekárskej gymnastiky, ako napríklad zavesenie na bar alebo podvodná verzia jeho implementácie, vám umožňujú natiahnuť chrbticu. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sa cítia voľnejšie a začínajú sa vracať do svojho prirodzeného stavu..

Ak je choroba v počiatočnom štádiu, potom triedy pomôžu úplne vyliečiť prietrž. Ak sa začne bedrová hernia, gymnastika zmierni príznaky. Na všetky cvičenia by mal dohliadať inštruktor a so súhlasom ošetrujúceho lekára, inak existuje riziko zhoršenia patológie..

fyzioterapia

Pri prietrži bedrovej oblasti môžu byť príznaky odstránené terapeutickými metódami fyzioterapie:

 • Elektroforéza s látkami, ktoré zmierňujú zápalový proces a bolesť;
 • Otepľovanie chrbtice;
 • akupunktúra;
 • Techniky podvodnej masáže;
 • akupunktúra.

masáž

Je prípustné masírovať medzistavcovú prietrž pri absencii exacerbácie, ale medzistavcová prietrž je diagnóza, pri ktorej akékoľvek manipulácie vyžadujú súhlas ošetrujúceho lekára. Ak sa získa takéto povolenie, masér pomôže zlepšiť krvný obeh v bedrovej chrbtici.

Nervové a kostné tkanivá dostanú viac výživy a škodlivé hromadenie kyseliny mliečnej opúšťa bunky. Svalové kŕče ustupujú, čo zmierňuje bolesť a pacientovi stratí pohyblivosť. A uvoľňovanie endorfínov počas relácie bude slúžiť ako mierne anestetikum a tiež zníži napätie v chrbte..

Chirurgické odstránenie

V nasledujúcich situáciách neprináša konzervatívne liečenie lumbálnej prietrže výsledky:

 • Vyskytla sa sekvestrácia medzistavcového disku;
 • Priechodnosť miechového kanálu sa zhoršila;
 • Sedací nerv je zapálený;
 • Medzistavcové platničky sa veľmi posunuli;
 • Po dobu niekoľkých mesiacov sa stav pacienta nezlepší.

Moderná medicína uprednostňuje šetrný chirurgický zákrok.

Na odstránenie prietrže medzistavcových platničiek bedrovej oblasti sa v súčasnosti používajú tieto spôsoby:

 • Laserová rekonštrukcia. Laser odstraňuje prebytočnú vlhkosť z deformovanej buničiny. V dôsledku toho je nerv zbavený kompresie. Toto je najmiernejší typ intervencie s najčastejšími kontraindikáciami;
 • Discectómia, odstránenie časti miechy. Ihla prechádza cez pokožku a predlžuje časť buničitého jadra;
 • V najťažších prípadoch je disk úplne odstránený a nahradený protézou.

prevencia

Medzistavcové platničky sa deformujú v dôsledku konštantného alebo silného ostrého zaťaženia. Preto je hlavnou vecou starostlivo sledovať, ako veľmi zaťažujete svoje telo.

Spať iba na tvrdej a ortopedickej matraci. Ak už máte riziko vzniku prietrže, skúste zaspať na chrbte..

Kontrolná telesná hmotnosť. Chrbtica je neustále pod tlakom ďalších kíl, ale jej sila má svoje hranice. Cvičte správne a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Nesledujte športové záznamy. Pri zdvíhaní závaží z podlahy nezabudnite ani v každodennom živote na rovný chrbát. Postupujte podľa týchto jednoduchých odporúčaní a nebudete sa pýtať, ako liečiť bedrovú prietrž..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Medzistavcové prietrž bedrovej chrbtice - ako sa liečiť

Chrbtica je jedným z najdôležitejších biologických mechanizmov v ľudskom tele, ktorý vykonáva veľa životne dôležitých funkcií. Problémy s chrbticou v ktorejkoľvek jej časti ohrozujú vážne ťažkosti, komplikácie a celkové zhoršenie zdravia. Jedným z najbežnejších problémov je medziobratlová kýla lumbosakrálnej chrbtice.

Takáto diagnóza vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Naliehavá potreba vyvstáva nielen pri vhodnej liečbe, ale lekár je už v štádiu diagnostiky. Ale aby sme našli pomoc a urýchlili vaše zotavenie, je dôležité mať predstavu o etiológii, príznakoch prietrže lumbálnej chrbtice, ako aj o liečbe patológie..

Čo je bedrová prietrž

Aby ste pochopili tento problém, musíte najprv pochopiť, čo sú kýly v chrbtici ako celku. Pod týmto pojmom sa v medicíne rozumie proces čiastočného opúšťania tela anatomickej dutiny, ktorý zaberá normálnou rýchlosťou. Výstup z dutiny, tj vývoj patológie, nastáva podľa dvoch scenárov:

 1. Cez dutinu, ktorá je normálna v oblasti tvorby prietrže.
 2. Cez dutinu, ktorá sa vytvorila pod vplyvom patologických faktorov.

Tvorba prietrže je okrem toho dôsledkom zachovania membrán pokrývajúcich orgán v predchádzajúcom normálnom stave..

Medzistavcová hernia bedrovej oblasti v medicíne sa považuje za degeneratívne ochorenie. Inými slovami hovoríme o patologickom procese spôsobenom degeneratívnymi poruchami v štruktúre a integrite medzistavcových platničiek..

Medzistavcový disk pozostáva z vláknitého prstenca a buničitého jadra, má valcový tvar, je elastický fragment chrbtice, druh absorbéra nárazov. Ak sa vláknitý prstenec z nejakého dôvodu zničí, buničina obsiahnutá v buničine zhasne, tento jav sa nazýva medziobratlová kýla.

Aby bol obrázok ešte jasnejší, zvážte „obrázok“ trochu inak. Buničité jadro alebo buničina má rôsolovitú konzistenciu, vďaka ktorej dochádza k znehodnocovaniu stavcov, je to stredná časť medzistavcových platničiek. Vláknina umožňuje, aby naša chrbtica odolala zvýšenému zaťaženiu, pretože je pohyblivá vnútri vláknitého prstenca a má potrebný tvar v závislosti od situácie alebo polohy tela. Výstupok strednej časti disku, t.j. buničiny, vedie k vytvoreniu prietrže. A vzhľadom na to, že sú porušené funkcie buničitého jadra, človek pociťuje veľké nepohodlie a zvyšuje sa pravdepodobnosť komplikácií..

Je tiež potrebné pochopiť, že kód pre ICD 10 sa priraďuje kýlom chrbtice osobitne, ale konkrétne v prípade vývoja patológie v bedrovej oblasti nie je všetko také jednoduché. Začiatok kódu je M51, spoločný pre všetky kýly lumbosakrálnej oblasti. Časť vláknitého jadra však môže opustiť vláknitý prsteň z rôznych dôvodov, takže sa označenie po bode zmení, v závislosti od konkrétneho prípadu:

 • 0 - myelopatia;
 • M51.1 - radikulopatia;
 • M51.2 - posunutie disku sprevádzané bedrovým syndrómom (bolesť);
 • M51.3 - degenerácia chrupavkového tkaniva segmentu, nesprevádzaná neurologickými alebo spinálnymi príznakmi;
 • M51.8 - rafinovaná lézia medzistavcového segmentu;
 • M51.9 - poškodenie segmentu bez súčasného riedenia.

V závislosti od vlastností vývoja patologického procesu a diagnózy sa tieto znaky môžu objaviť v lekárskom zázname pacienta.

príčiny

Poznanie dôvodov vývoja medzistavcovej prietrže poskytuje niekoľko výhod. Ľudia, u ktorých sa choroba nevyvíja, zvyšujú svoju pravdepodobnosť, že zabránia jej výskytu. V opačnom prípade pochopenie príčin a predispozičných faktorov umožňuje pacientovi a lekárovi diagnostikovať rýchlejšie a tiež pomôcť pri výbere liečebných metód..

Hlavné príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice sú tieto:

 • Po prvé, osteochondróza prispieva k výskytu prietrže. Tento patologický proces je sprevádzaný degeneratívnymi-dystrofickými léziami medzistavcových platničiek. S osteochondrózou bedrovej oblasti sa elasticita chrupavkového tkaniva znižuje, trofizmus vláknitého prstenca sa zhoršuje, stáva sa tenší a krehkejší. Osteochondróza a výskyt prietrže sú veľmi podobné klinickým príznakom, ktoré môžu ovplyvniť správnu diagnózu..
 • Druhou najčastejšou príčinou prietrže je fyzické poškodenie, zranenie, v dôsledku ktorého je vláknitý prstenec zničený alebo poškodený. Hovoríme o závažných modrinách a zlomeninách spôsobených nárazmi, pádmi, dopravnými nehodami a inými situáciami..
 • Tvrdá fyzická práca tiež vedie k medzistavcovým prietržom v bedrovej chrbtici. V prvom rade hovoríme o zdvíhaní ťažkých bremien, pretože v tomto prípade sa výrazne zvyšuje zaťaženie chrbtice. Obzvlášť vysoká je pravdepodobnosť rozvoja patológie v prípade nesprávneho zdvíhania bremien alebo ostrých zákrut tela, pričom v rukách je ťažké bremeno..
 • Medzi ďalšie príčiny choroby patria choroby chrbtice, ako je lordóza alebo skolióza. V každom z týchto prípadov dochádza k nerovnomernému rozdeleniu zaťaženia chrbtice. To vedie k tomu, že jednotlivé stavce sú príliš veľké a nemôžu vydržať.
 • Kýly sa často vyskytujú pri dysplázii bedrových kĺbov (jednostranných alebo dvojstranných). Ide o vrodenú patológiu v dôsledku menejcennosti vyššie uvedených kĺbov alebo kĺbov, ich nesprávneho vývoja. V dôsledku tejto choroby je nerovnomerne rozdelená aj záťaž chrbtice..
 • Vážne nebezpečenstvo predstavuje také ochorenie kostných štruktúr, najmä chrbtice, ako sú kostná tuberkulóza, syfilis a rakovinové nádory..
 • Posledná zmienka o patológii orgánov endokrinného systému, ktorá vedie k metabolickým poruchám. V takýchto prípadoch je poškodenie medzistavcového disku sprevádzané narušením jeho výživy, čím sa tkanivu chrupavky poskytne potrebný počet rôznych stopových prvkov..

Okrem hlavných príčin prietrže na dolnej časti chrbta existuje množstvo predispozičných faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju patológie, negatívne ovplyvňujú stav medzistavcových platničiek:

 • Silné zaťaženie chrbtice, nesúvisiace so športom alebo prácou. V prvom rade hovoríme o nadváhe, najmä o závažných formách obezity. V tomto prípade sú medzistavcové platničky poškodené v dôsledku príliš vysokej závažnosti ich vlastného tela..
 • Priemerný vek, ktorý sa tiež porovnáva s maximálnou prosperitou (25 - 50 rokov). Podľa štatistík sú ľudia v tomto veku čo najaktívnejší, pracujú, cestujú a skúšajú sa vo všetkých smeroch. Ďalší predispozičný faktor patrí do vekovej štruktúry, ale teraz sa týka staroby. V pokročilých rokoch sa stav tela, najmä chrbtice, postupne zhoršuje. Kosti a chrupavky sa stávajú krehkejšími, stav je sprevádzaný sprievodnými chorobami.
 • Sedavý a sedavý spôsob života. Podľa štatistík je hernia pravdepodobnejšia u ľudí, ktorí trávia veľa času pri počítači (administratívni pracovníci), vodičovi (vodiči) atď. Nízka pohyblivosť a statická poloha vedú k nedostatočnému výkonu pohonov, a to ešte horšie, ak osoba často sedí v nepohodlnej alebo nesprávnej polohe..
 • Popri vážnych zraneniach, ktoré sú hlavnou príčinou kýly, sa berú do úvahy drobné zranenia, menšie hrbole, modriny a výrony. V tomto prípade sú zranenia, ktoré utrpia celý život, dokonca aj v detstve, nebezpečné..

Navyše, podľa štatistík je spinálna prietrž častejšie diagnostikovaná u fajčiarov, ako aj u mužov.

Druhy a stupne

Predtým, ako sa hovorí o druhoch kýly chrbtice, je dôležité vedieť, že drieková chrbtica pozostáva z 5 stavcov. Okrem toho sú všetky kýly chrbtice označené špeciálnym označením. Kýlová bedrová kýla je zvyčajne označená písmenom L a sakrálnym - S.

Kýla medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice sa častejšie tvorí medzi 4-5 piatimi stavcami alebo 5 stavcami bedra a krížovým stavcom. Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi pármi stavcov, vo väčšine prípadov sa rozlišujú 2 typy kýly:

 • Označuje sa značkou - L4-L5, čo je prietrž vytvorená medzi štvrtým a piatym stavcom.
 • L5-S1 - vznikol patologický proces medzi piatym stavcom bedrovej časti a jediným stavcom sakrálnej oblasti chrbtice.

Ak je prietrž vytvorená medzi prvými tromi kĺbmi bedrovej kosti, pridelia sa im čísla od 1 do 3, označenie písmen sa uloží.

Okrem druhov existuje v štádiu rozdelenie vývoja patologického procesu. Striedanie nastáva v závislosti od povahy a rozsahu poškodenia segmentov. Celkom sú 4 stupne:

 1. Výčnelok - posunutie disku nie viac ako 2 mm, posunutie buničitého jadra do strany, ale nepresahuje za telo stavcov..
 2. Posun okraja segmentu, ktorý nepresahuje 15 milimetrov. V tomto prípade je buničinové jadro umiestnené v rovnakom rozsahu..
 3. Extrúzia - dochádza k úplnému prolapsu medzistavcových platničiek, vláknité jadro siaha za vláknitý prstenec, stláča susedné stavce, ako aj nervové korene miechových štruktúr.
 4. Sekvestrácia disku - časť buničitého jadra vstupuje do miechového kanála. Tento proces hrozí zníženým prísunom krvi do miechy, v tejto fáze je vysoká pravdepodobnosť ochrnutia panvových orgánov a nôh.

Ak sa liečba začne v prvom štádiu, existuje vysoká pravdepodobnosť úplného zastavenia tvorby prietrže. Ako postupujete do každej nasledujúcej fázy, liečba a následky sa stávajú komplexnejšími..

Okrem toho veľa záleží aj na veľkosti medzistavcovej prietrže. Lekári rozlišujú nasledujúce možnosti rozvoja patológie:

 • Od 3 mm do 5 mm - je možná domáca liečba s gymnastikou a natiahnutím chrbtice.
 • Od 6 mm sa prietrž považuje za priemerný, ale liečba doma je stále možná.
 • Pri 7 mm a 8 mm až do 10 mm sa odporúča vykonávať liečbu v ambulantnom prostredí.
 • Počnúc 11 mm lekári trvajú na potrebe chirurgického zákroku.
 • Takáto potreba však môže vzniknúť skôr, ak je ohrozená životná činnosť pacienta..

Príznaky choroby

Ako už bolo spomenuté, klinický obraz kýly je často maskovaný patologickými procesmi, ako je osteochondróza, tvorba rakovinového nádoru, atď. Ale napriek tomu stojí za to zdôrazniť príznaky bedrovej prietrže:

 • Hlavným klinickým príznakom medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice je bolesť. Bolesť je lokalizovaná v oblasti, kde sa vytvorila prietrž, to znamená medzi určitým párom stavcov. Veľa záleží na porušení nervových koreňov. V takýchto prípadoch sa môže bolesť šíriť do zadku, do vnútorných alebo vonkajších stehien, dolných končatín, členkov. V počiatočných fázach vývoja je bolesť lokalizovaná iba v chrbte, ale v priebehu času sa môže noha začať bolieť, bolestivé pocity znižujú všetky nižšie.
 • Porušenie motorických funkcií - v dôsledku zvýšenej svalovej slabosti. Väčšinou sú postihnuté svaly nôh, pacient je rýchlo unavený jednou alebo obidvomi nohami, je náročnejšie chodiť, drepovať, skákať. Situácia sa zhoršuje porušením inervácie, pohyby sa obmedzujú, je ťažké ohnúť alebo zdvihnúť nohu, osoba kríva alebo ťahá končatinu..
 • Potlačenie citlivosti - vyskytuje sa v prípade poškodenia nervov, zovretých nervových koreňov. Porušenia tohto charakteru sa prejavujú vo forme pocitov brnenia na koži, pálenia, mrznutia alebo zníženej citlivosti dolných končatín. Popísané pocity sa spočiatku objavujú v bedrovej oblasti, ale s postupujúcim patologickým procesom a rastom kýly klesajú dole.
 • Lokalizácia prietrže môže zvýšiť miestnu teplotu.
 • Porucha panvových orgánov - trpí predovšetkým črevo, ktoré sa prejavuje zápchou alebo hnačkou. Nezáleží na tom, ako človek zje, neexistujú bolesti v bruchu ani žiadne iné príznaky chorôb tráviaceho traktu. Vyskytujú sa porušenia pohlavných orgánov, znížené libido. U mužov dochádza k narušeniu erekcie, rozvoju chronickej prostatitídy. Dievčatá a ženy trpia rôznymi druhmi gynekologických patologických stavov, poruchami menštruačného cyklu atď. Okrem toho je často zaznamenaná dysfunkcia močového systému, časté močenie, niekedy močová inkontinencia.

Môžete tiež zdôrazniť množstvo klinických príznakov vonkajšej povahy. Pohyby ľudí s medzistavcovou prietržou sa stávajú:

 • trhavé;
 • nerovný
 • zaznamenáva sa nezvyčajný sklon k osobe;
 • krívanie;
 • zmena chôdze;
 • nestabilita;
 • zmeny postoja.

Bolesť prietrže

Bolesť s bedrovou prietržou je najcharakteristickejším príznakom, ktorý sa vyskytuje v 100% prípadov. Ale vzhľadom na skutočnosť, že bolesť sa prejavuje rôznymi spôsobmi, stojí za to hovoriť o nich osobitne.

V prvom rade je dôležité pochopiť, že povaha bolesti je nudná, neustále prítomná, v počiatočných štádiách má špecifickosť ťahania alebo bolesti. K vývoju bolesti dochádza postupne, s postupujúcim patologickým procesom, ktorý sa zintenzívňuje a rozširuje od spodnej časti chrbta.

V neskorších fázach rastu medzistavcových prietrží, charakter bolesti sa mení, stávajú sa ostrými a ostrými, oveľa intenzívnejšími, prejavujúcimi sa ako silný „lumbago“. Svalové kŕče sa zhoršujú s bolestivými pocitmi, čo prináša ešte nepríjemnejšie pocity.

V závislosti od rozsahu poškodenia nervových štruktúr a umiestnenia nádoru medzi určitými stavcami môže bolesť v neskorších štádiách pokryť rôzne časti bedra a nôh..

Je tiež dôležité pochopiť, že syndróm bolesti sa zhoršuje intenzívnou námahou, ohýbaním, vzpieraním, dlhou chôdzou atď. Zároveň, keď sa telo uvoľní a pri ľahnutí, bolesť klesá.

diagnostika

Ak chcete zistiť presnú liečbu, musíte navštíviť lekára a podstúpiť celý rad diagnostických opatrení. Len presnou diagnózou, určením miesta prietrže, štádiom vývoja patológie je možné určiť liečebný režim..

Diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 • Počiatočné vyšetrenie pacienta neurológom. V priebehu ktorých sa symptómy objasňujú, odoberie sa anamnéza a vykonáva sa aj palpácia postihnutej oblasti. Pri palpácii sa bolesť zosilňuje, čo naznačuje umiestnenie prietrže.
 • Vykonávanie reflexných testov na zistenie činnosti šliach nôh. Testy tiež umožňujú určiť mieru poškodenia inervácie.
 • Konečnou diagnostickou metódou je magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia lumbosakralu.
 • Ak CT alebo MRI snímky nestačia, môže byť potrebná aj myelografia, počas ktorej sa do chrbtice vstrekne kontrastná látka, po ktorej nasleduje röntgen.

Ako sa lieči bedrová hernia?

Metódy liečby prietrže lumbálnej chrbtice sú stanovené lekárom na základe získaných diagnostických údajov. Závisia od stupňa vývoja patologického procesu a veľkosti prietrže.

Na úplné potlačenie patológií liečby by mal byť komplexný liečebný režim nasledovný:

 • medikácie;
 • manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • Cvičebná terapia;
 • v prípade potreby chirurgický zákrok.

A tiež veľa záleží na štádiu patologického procesu. Napríklad počas exacerbácie v počiatočných štádiách sa manuálna terapia, masáže a cvičebná terapia nevykonávajú. Je potrebné počkať na vylepšenia až potom, keď budú pripojené pomocné liečebné metódy.

Vo všeobecnosti sa oplatí zvážiť zásady zaobchádzania s bedrovou medzistavcovou prietržou osobitne.

Drogová terapia

Konzervatívna liečba prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva užívaním liekov, lekár predpisuje lieky nasledujúcich skupín:

 • Lieky proti bolesti - analgetiká a antispasmodiká. Sú potrebné na zmiernenie bolesti, respektíve na zmiernenie stavu pacienta. Pri miernej bolesti sa predpisujú tabletky a pri silnej bolesti sa uchyľujú k injekcii;
 • V rámci terapie sa nevyhnutne užívajú protizápalové lieky na zníženie zápalu;
 • Na zmiernenie bolesti sú potrebné aj svalové relaxanciá, ale iba tie, ktoré sú spôsobené svalovými kŕčmi;
 • Vitamíny B - sú zamerané hlavne na obnovu nervových tkanív, ich vodivosť.

Každý liek je predpísaný lekárom, inak hrozí riziko ublíženia alebo zhoršenia situácie.

Chirurgický zákrok

Ako už bolo spomenuté, operácia odstránenia postihnutého buničitého jadra je nevyhnutná iba v prípadoch, keď sa prietrž zväčšuje. To znamená, že stlačí miechu alebo jej korene, čím predstavuje vážne nebezpečenstvo, spôsobuje ochrnutie atď. Obnovenie práce nervov a iných funkcií sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • endoskopia;
 • Dysectomy
 • Endoprotetika poškodeného disku;
 • Laserová rekonštrukcia.

Fyzikálna terapia sa používa iba v prípadoch, keď sú zaznamenané významné zlepšenia. Cvičenia stavcovej kýly by nemali spôsobovať bolesť alebo ťažké nepohodlie.

Z tohto dôvodu sa uchyľujú k výkonu terapie so súhlasom lekára, spočiatku sa všetky triedy vedú pod dohľadom fyzioterapeuta, ale v budúcnosti môžete pokračovať v liečbe doma. Ak je spočiatku diagnostikovaná kýla fázy 1-2, liečba sa môže vykonávať doma.

Manuálna terapia

S manuálnymi terapiami vertebrálnej hernie bedrovej chrbtice sa tiež využíva významné zlepšenie. Pri liečbe musíte kontaktovať kvalifikovaného odborníka, ktorý dokáže vylúčiť svalové kŕče a posuny stavcov bez toho, aby to poškodilo vaše zdravie..

fyzioterapia

Účinná metóda na rýchle uzdravenie, ktorá sa používa v kombinácii s užívaním liekov. Možnosti liečby v závislosti od odporúčaní lekára sú nasledujúce:

masáž

Ďalšia metóda doplnkového spracovania, ktorá sa vykonáva s pozitívnym trendom. Rovnako ako cvičenie, masáž by nemala byť sprevádzaná silnou bolesťou a nepohodlím. V prípade masáží je dôležité kontaktovať odborníka, liečba sa uskutočňuje pomocou kurzu, ktorý pozostáva z najmenej 10 sedení.

kontraindikácie

Pri diagnostikovaní medzistavcovej prietrže bedrovej oblasti je u každého pacienta jedna kontraindikácia - minimalizácia fyzickej aktivity. Ak je odborná činnosť spojená so stresom, budete musieť zmeniť zamestnanie alebo ísť na dlhú dovolenku, po ktorej stále nemôžete unavovať chrbát..

Intenzívne vodorovné a zvislé zaťaženie je prísne zakázané, je dôležité opustiť ťažké športy. Po úprave, ak je to potrebné, zdvihnite mierne až ťažké bremená, použite špeciálny obväz.

prevencia

Prevencia medzistavcovej prietrže je znížená, aby sa minimalizovalo napätie na chrbte, eliminovali zranenia a viedla mobilný životný štýl. Tipy na prevenciu sú jednoduché:

 • Nezdvíhajte príliš ťažké bremená. Pri zdvíhaní závaží by chrbát mal byť rovnomerný, aby sa rovnomerne rozložilo zaťaženie chrbtice,.
 • Jedzte správne a zostaňte fit, vyvarujte sa nadváhe.
 • Spať na mierne tvrdom a rovnom povrchu je lepšie získať ortopedickú matraci.
 • Choďte na šport, ale nie na ťažké športy. Najlepšie sa hodí na plávanie, gymnastiku, jogu. Vážite na vodorovnej lište častejšie a nemusíte sa ani zdvíhať.
 • Vzdajte sa zlých návykov.
 • Keď sedavé práce, skúste zahriať každú hodinu, alebo ísť na prechádzku.

Pamätajte, že spinálna prietrž je vážna diagnóza, ale nie smrteľná. Ak budete venovať pozornosť vývoju patológie včas a okamžite sa spojíte s lekárom, výrazne zjednodušíte a urýchlite zotavenie, ako aj udržujete cenné zdravie..

Bedrová hernia

Kýla bedrovej chrbtice je vyčnievanie strednej časti medzistavcového disku (buničitého jadra) na stranu a späť za medzeru medzi dvoma stavcami. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.

Príčiny a rizikové faktory

Príčina výskytu hernie v bedrovej chrbtici sa prejavuje pri degeneratívnych-dystrofických zmenách medzistavcových platničiek. Postupná dehydratácia a riedenie vláknitého prstenca - periférne rezy medzistavcových platničiek prispievajú k vyčnievaniu buničitého jadra na zraniteľných miestach. Klinické prejavy medzistavcových hernií sú zvyčajne spojené s kompresiou koreňov miechových nervov a krvných ciev vystupujúcimi okrajmi medzistavcových platničiek. V najpokrokovejších prípadoch je miecha tiež vystavená stlačeniu.

Medzi faktory, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú trofické medzistavcové platničky v bedrovej chrbtici, patria:

 • pasívny životný štýl;
 • nadváhou;
 • vysoký rast (od 180 cm pre mužov a od 170 cm pre ženy);
 • nevyvážený režim motorickej aktivity (dlhé obdobia nehybnosti sú nahradené intenzívnym zaťažením);
 • poranenia driekovej chrbtice;
 • vrodená dysplázia bedrového kĺbu;
 • zhoršené držanie tela a pretrvávajúce deformácie chrbtice;
 • ťažkú ​​fyzickú prácu spojenú so zdvíhaním závaží a predĺženým pobytom v ohnutej polohe;
 • profesionálne športy;
 • prudký nárast ťažkých bremien s nedostatočným zaškolením;
 • nesprávne cvičenia;
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • endokrinné poruchy a metabolické patológie;
 • dedičná predispozícia.

etapy

Vytvorenie prietrže medziobratlového disku predchádza mierny posun buničitého jadra na perifériu bez poškodenia vláknitého prstenca. V tomto štádiu je možné zastaviť proces tvorby prietrže pomocou terapeutických cvičení a iných preventívnych opatrení, avšak z dôvodu neprítomnosti ťažkostí sa počiatočná fáza degenerácie medzistavcových platní najčastejšie zisťuje náhodou. Väčšina pacientov navštívi lekára, ak dôjde k extrúzii..

Nekomplikovaná bedrová hernia v 80% prípadov zmizne sama v dôsledku dehydratácie poškodených tkanív v priebehu 6 - 12 mesiacov..

Postupný vývoj prietrže lumbálnej chrbtice prechádza štyrmi etapami.

 1. Výčnelok. Čiastočná strata elasticity vláknitého prstenca s posunom buničitého jadra do strany o viac ako 2 až 3 mm. Klinické prejavy spravidla chýbajú.
 2. Extrúzia - čiastočný výčnelok okrajov medzistavcových platničiek s pretrhnutím vláknitého prstenca v zriedenej časti. Na vypuklej strane sú pozorované senzoricko-motorické príznaky..
 3. Prolaps medzistavcových platničiek. Keď kýla vyčnieva do miechového kanálu, vyčnievajúce okraje dužinového jadra stláčajú stavce, krvné cievy a korene periférnych nervov..
 4. Zhabanie. Vyčnievajúca časť buničitého jadra preniká do miechového kanálu, narúša normálne dodávanie krvi do miechy a vytlačuje mäkké tkanivá. Poškodenie nervových štruktúr môže spôsobiť dysfunkciu panvových orgánov a paralýzu dolnej polovice tela. Často existujú alergické stavy spôsobené reakciou imunitných buniek mozgomiechového moku na cudzie tkanivo medzistavcových platničiek..

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice

Výrazný klinický obraz kýly bedrovej chrbtice sa prejavuje hlavne v štádiu extrúzie. Najčastejšou sťažnosťou je silná bolesť v pravej alebo ľavej nohe, zakrývajúca vnútornú stranu stehna a siahajúcu až po zadok. V závislosti od veľkosti a umiestnenia prietrže môže bolesť zostupovať od stehna po pätu a zadnú časť chodidla. Bolesť je ostrá, horí v prírode a zosilňuje kašľom, kýchaním, dlhým sedením, náhlymi pohybmi, jazdou po nerovnom teréne, snažia sa ohýbať vpred alebo sa prevrátiť na druhú stranu. Pacienti sú často pár týždňov pred nástupom bolesti znepokojení miernym diskomfortom v dolnej časti chrbta.

Ak prietrž ovplyvňuje zadné korene miechových nervov, k bolesti sa pridávajú jednostranné zmyslové poruchy v dolných končatinách alebo v perineu. Pacienti sa môžu sťažovať na pocit nachladnutia, pálenia, brnenia, znecitlivenia alebo „husacích hrčiek“ na pokožke. Porušenie nervového vedenia na pozadí oslabenia alebo kompenzačného svalového napätia vedie k obmedzeniu lumbálnej mobility. Pre pacientov je zložité vyliezť a spustiť schody, prikrčiť sa, odraziť sa a zohýbať sa a udržiavať nohy rovno; chôdza sa stáva neistá a nevyvážená. Pacienti často držia nútené držanie tela, sklopia sa a nesú telesnú hmotnosť na jednej končatine. Pri pohľade na nahý chrbát sú na jednej strane viditeľné výrazné bedrové svaly..

Nepriame príznaky kýly bedrovej chrbtice naznačujú nedostatok krvi a atrofické javy. Jedna noha môže byť tenšia, chladnejšia alebo bledšia ako druhá; vzácnejšia vlasová línia na tele z prietrže je tiež zaznamenaná.

Pri porušení miechy sa bolesť šíri na obe nohy a je sprevádzaná narušením nervovej regulácie panvových orgánov. Pacienti sú často nabádaní na močenie, močovú a fekálnu inkontinenciu, hnačku alebo zápchu; gynekologické poruchy môžu ženy obťažovať a problémy s potenciou u mužov.

Najčastejšími komplikáciami prietrže bedrovej chrbtice sú progresívna atrofia nervových koreňov atď. syndróm cauda equina, ktorý sa vyskytuje, keď je miechový kanál úplne zablokovaný a súčasne je zranených niekoľko nervov.

diagnostika

Predbežnú diagnózu robí neurológ na základe anamnézy, klinických prejavov a fyzického vyšetrenia. Na identifikáciu parestézií a biomechanických porúch charakteristických pre syndrómy miechovej kompresie sa vyvinuli štandardné diagnostické postupy:

 • štúdium reflexov šliach dolných končatín;
 • funkčný test so stúpaním narovnanej nohy;
 • meranie svalovej sily a tonusu;
 • Stanovenie citlivosti na bolesť, teplotu a vibrácie nôh, zadku, hrádze a spodného brucha.

Vonkajšie prejavy kompresie nervových koreňov a miechy nám umožňujú posúdiť veľkosť a lokalizáciu patológie, ale nemajú dostatočnú špecifickosť na diagnostiku prietrže lumbálnej chrbtice. Podobne sa môže vyskytnúť zápal nervových koreňov alebo onkopatológia, preto rozhodujúce slovo v diagnostike medzistavcových prietrží patrí k inštrumentálnym technikám vizualizácie mäkkých tkanív - MRI a CT. Ak existuje podozrenie na poškodenie miechy, predpíše sa kontrastná myelografia..

Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej chrbtici a pri sedení, chôdzi a zdvíhaní závaží sa vyskytujú maximálne zaťaženia.

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Pri absencii komplikácií je liečba malých medzistavcových prietrží znížená na zmiernenie bolesti a aktiváciu krvného obehu v susedných tkanivách. Na zmiernenie akútnej bolesti zvyčajne postačuje krátky priebeh liekov proti bolesti a / alebo nesteroidných protizápalových liekov. Pri slabej odpovedi na liekovú terapiu sa môže uskutočniť blokáda poškodených nervových koreňov rôntgenovým žiarením. Svalové relaxanciá sa používajú na odstránenie svalových kŕčov. Počas prvých 3 až 5 dní od začiatku exacerbácie by mal pacient pozorovať pokojný odpočinok s imobilizáciou dolnej časti chrbta. Odporúča sa ležať na chrbte s mäkkým vankúšom pod spodnou časťou chrbta.

Po zastavení syndrómu bolesti sú ukázané cvičenia, kinezioterapia a postizometrická relaxácia, ktoré prispievajú k obnove trofických mäkkých tkanív a tvorbe svalového korzetu podporujúceho chrbticu. Spočiatku sa všetky cvičenia prietrže lumbálnej chrbtice vykonávajú pri ležaní alebo státí na všetkých štyroch stranách. Mali by ste začať zdvíhaním, únosom a informáciami o nohách ohnutých na kolenách a po 3 až 4 týždňoch pravidelného tréningu môžete cvičiť na švédskej stene, s loptou alebo s gymnastickými palicami. Odporúča sa tiež navštíviť bazén.

Pri nízkej účinnosti konzervatívnej liečby a objavení sa komplikácií sa zvažuje otázka chirurgického zákroku. Najmenej traumatickou metódou chirurgickej liečby medzistavcových hernií je mikrodisektómia - odstránenie buničitého jadra punkciou pomocou tenkého endoskopického manipulátora a nahradenie zničených tkanív špeciálnou látkou. V niektorých prípadoch je disk úplne odstránený a na jeho miesto je nainštalovaná endoprotéza..

Fyzioterapiu a alternatívne liečebné metódy možno použiť iba pri absencii akútnej bolesti a príznakoch neurologického deficitu. Elektroforéza, hirudoterapia, diadynamická terapia poskytujú dobrý účinok; osteopatia, masáže a manuálna terapia môžu byť indikované iba v prípade subluxácií stavcov. Terapeutický účinok akupunktúry, tepelnej terapie a liečby UHF na herniované disky nebol preukázaný.

Možné komplikácie prietrže lumbálnej chrbtice

Najčastejšími komplikáciami prietrže bedrovej chrbtice sú progresívna atrofia nervových koreňov atď. syndróm cauda equina, ktorý sa vyskytuje, keď je miechový kanál úplne zablokovaný a súčasne je porušených niekoľko nervov. V takýchto prípadoch, aby sa zabránilo ochrnutiu, je indikovaná núdzová operácia do 24 hodín od okamihu objavenia sa príznakov závažného neurologického deficitu, ako sú slabé pohyby kolien a nôh, znecitlivenie nôh a perinea, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním..

predpoveď

Nekomplikovaná bedrová hernia v 80% prípadov zmizla sama o sebe v dôsledku dehydratácie poškodených tkanív v priebehu 6-12 mesiacov. Primeraná liečba zahájená v ranom štádiu výrazne zvyšuje pravdepodobnosť úplného vyliečenia..

Pri dlhodobej kompresii koreňov periférnych nervov a miechy dochádza k ireverzibilnému poškodeniu nervových štruktúr s možnou úplnou stratou pohyblivosti a schopnosti starostlivosti o seba. Z tohto dôvodu si prietrže bedrovej oblasti, aj pri asymptomatickom kurze, vyžadujú neustály lekársky dohľad a sledovanie dynamiky procesu..

prevencia

Na prevenciu medzistavcových prietrží je dôležité udržiavať fyzickú aktivitu, sledovať váhu a držanie tela, opustiť zlé návyky a vyhľadať lekársku pomoc v prípade poranenia miechy. Odporúča sa jesť dostatočné množstvo bielkovín a vitamínov B. Pri sedavej práci je užitočné robiť si prestávky v pracovnej gymnastike každé 2-3 hodiny.

Liečba lumbálnej miechy - zoznam základných metód

Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti. Liečba prietrže lumbálnej chrbtice je prevažne konzervatívna. Chirurgia sa vykonáva v extrémnych prípadoch kvôli vysokej pravdepodobnosti recidívy.

Opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Medzistavcová bedrová prietrž je výčnelok medzistavcovej platničky medzi stavcami mimo miechového kanála. Ak sa nelieči, jeho veľkosť sa pomaly, ale stále zvyšuje. To spôsobuje kompresiu krvných ciev a koreňov nervov, ako aj poruchy obehovej sústavy v mieche. Najčastejšie je výčnelok detegovaný na úrovni posledných 2 bedrových stavcov alebo medzi posledným bedrovým stavcom a prvým sakrálnym stavom..

Aké sú patológie

Medzistavcové kýly sa klasifikujú podľa veľkosti. Vypuknutie disku sa považuje za malé až do 4 mm, stredné až do 7 mm. Veľká kýla má veľkosť 9 mm a veľká prietrž 12 mm. Vo vertebroológii a neurológii sa rozlišujú aj tieto typy vydutia bedrových diskov:

 • foraminálne formy na výstupných miestach nervových koreňov, ktoré vyvolávajú svalovú slabosť nôh na strane lézie;
 • chrbtové sú posunuté smerom k miechovému kanálu, čo vedie k úplnej paralýze obidvoch nôh;
 • ventrálnej formy v horných segmentoch bedrovej a sú asymptomatické.

Medián vydutia disku je najzriedkavejšou patológiou. Kýla sa nachádza na zadnej strane chrbtice vľavo alebo vpravo. V priebehu času dochádza k prasknutiu zadného pozdĺžneho väzu, stlačeniu miechy a vzniku syndrómu chvosta koní..

Ako sa tvorí prietrž?

Trvá dosť dlho, kým je buničinové jadro mimo medzistavcových platničiek. Tvorba bedrovej prietrže sa uskutočňuje v niekoľkých fázach.

Etapa tvorby bedrovej prietržecharakteristika
Výstupok diskuV dôsledku zníženia elasticity, elasticity vláknitého prstenca v ňom nastane mierne posunutie buničitého jadra.
Neúplná strata diskuVláknitý prsteň sa stáva voľným, vláknitým, takže v jednej z jeho sekcií je narušená jeho integrita a vháňa sa sem vláknité jadro.
Prolaps celého diskuVláknité jadro sa vynára z vláknitého prstenca a stlačí korene stavcov a miechy
Disková sekvestráciaPadlé vláknité jadro visí ako kvapka mimo medzistavcovej trhliny, čo spôsobuje narušenie dodávky krvi do miechy.

Príčiny prietrže

Bežnými príčinami herniálneho výčnelku sú nízka motorická aktivita a zvýšené napätie na bedrovú chrbticu. Lordóza, skolióza, predĺžený pobyt v jednej polohe tela a vzpieranie sa na ňu predisponujú. V úlohe faktorov vyvolávajúcich tvorbu prietrže sú tiež:

 • predchádzajúce zranenia - zlomeniny kompresie, subluxácie stavcov, ťažké modriny;
 • nesprávne nastavenie panvy, a to aj v dôsledku dysplázie bedrových kĺbov;
 • endokrinné patológie, napríklad diabetes mellitus, hyper- a hypotyreóza;
 • spondylartróza, ankylozujúca spondylitída a teľatá.

Do rizikovej skupiny patria fajčiari, ľudia, ktorí zneužívajú alkohol alebo ktorých telo nedostáva dostatok stopových prvkov a vitamínov.

symptomatológie

Postupne sa objavujú všetky príznaky bedrovej prietrže. Po prvé, po dlhom pobyte na nohách alebo fyzickej námahe sú slabé, tupé, boľavé bolesti. Oslabujú alebo úplne miznú, keď ležia. S rozširujúcim sa výčnelkom sa bolesti stávajú konštantnými - pociťujú sa počas pohybu aj v pokoji.

Na strane lézie stúpa svalový tonus. Muž sa snaží eliminovať bolesť naklonením tela v opačnom smere. Jeho držanie tela a chôdza sa menia. Čoskoro bude klinika doplnená bedrovou kosťou - akútna, náhla, strelecká bolesť v dolnej časti chrbta.

Keď sa odporúča navštíviť lekára

Kýla je dôsledkom neliečenej bedrovej osteochondrózy. Preto je vhodné poradiť sa s lekárom pri prvých príznakoch tejto degeneratívnej-dystrofickej patológie. Hlavnými príznakmi sú drvenie, praskanie počas ohýbania a ohýbania, bolesť, obmedzenie pohyblivosti. Osteochondróza a medziobratlová hernia sa liečia neurológmi, vertebroológmi, ortopédmi..

Diagnostické metódy

Iné príznaky chrbtice (spondylartróza, nádory, spondylitída) sa môžu maskovať pod príznakmi bedrovej prietrže. Preto na základe sťažností pacienta, výsledkov externého vyšetrenia, je možné vykonať iba predbežnú diagnostiku.

Na potvrdenie sa vykonajú CT alebo MRI. S ich pomocou môžete nastaviť stupeň kompresie miechy počas vypuknutia disku. Tento parameter je rozhodujúci pri určovaní terapeutických taktík..

Rádiografia v diagnostike prietrže je neinformatívna, pretože štruktúry mäkkých tkanív sú na získaných obrazoch slabo vizualizované. Pacientom sa však predpisuje vyhodnotenie stavu bedrových stavcov..

Pravidlá liečby

Pri liečbe herniálnych výčnelkov sa používajú hlavne konzervatívne metódy. Pri súčasnom užívaní drog, fyzioterapii, masážnych sedeniach, cvičebnej terapii sa praktizuje iba integrovaný prístup. V akútnom alebo subakútnom období je indikované opotrebenie polotuhých elastických korzetov stabilizujúcich bedrové štruktúry. Vo fáze remisie sa používajú otepľovacie obväzy z oviec a ťavovitých vlasov.

Lieky

Drogová liečba lumbálnej prietrže je zameraná na zlepšenie pohody pacienta, zmenšenie jeho veľkosti a prevenciu recidívy. Nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekcií, tabliet, gélov pomáhajú eliminovať bolesť. Sú to diklofenak, meloxikam, ibuprofén, nimesulid, ketorolak. Ak sú neúčinné, používajú sa blokády glukokortikosteroidmi (triamcinolón, diprospán, dexametazón) a anestetiká (lidokaín, novokain)..

Súčasťou liečebných schém sú aj prostriedky na zlepšenie krvného obehu - pentoxifylín, xantinol nikotinát. Použitie chondroprotektorov (Teraflex, Structum, Arthra) vám umožňuje zabrániť rozšíreniu herniálneho výčnelku.

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cvičenia dennej fyzioterapie pomáhajú zmenšovať prietrž tým, že posilňujú svalový korzet dolnej časti chrbta, zlepšujú držanie tela, správne prerozdeľujú záťaže na všetky časti chrbtice. Pacientom sa odporúčajú plytké sklony, zákruty do strán, výpady, napodobňovanie cyklistiky pri ležaní a sedení. Všetky pohyby by mali byť plynulé a mali malú amplitúdu..

fyzioterapia

Elektroforéza a ultrafonoforéza sú najviac žiadané pri liečbe herniálnych výčnelkov. Počas exacerbácií sa vykonávajú postupy s glukokortikosteroidmi, analgetikami, anestetikami. Pri remisii sa používajú vitamíny skupiny B, chondroprotektory, roztoky vápenatých solí.

Používajú sa aj aplikácie s parafínom, ozokeritom, terapeutickým bahnom, laserovou terapiou, UHF terapiou, magnetoterapiou, ultrafialovým žiarením..

masáž

Pacientom sa odporúča 15 - 20 masážnych sedení, aby sa zlepšil trofizmus, odstránili svalové kŕče, obnovila sa inervácia. Počas tohto postupu sa vykonáva miesenie, brúsenie, vibrácie. Masér spracováva iba napäté svaly bez toho, aby ovplyvnil poškodené disky stavcov. Okrem klasickej masáže sa pri liečbe driekovej kýly používa vákuum (plechovka), akupunktúra, akupunktúra, segmentové.

akupunktúra

Akupunktúrne sedenia sa môžu vykonávať aj v subakútnom období na zmiernenie bolesti a odstránenie stuhnutosti. Tenké, krátke oceľové alebo strieborné ihly sú inštalované v biologicky aktívnych miestach. Sú umiestnené pozdĺž chrbtice, nôh, ramien na rukách. Po nainštalovaní ihiel prichádzajú do centrálneho nervového systému impulzy a v reakcii na tento proces sa začína proces výroby látok s anestetickým účinkom od decongestantu. Zvyšuje sa tiež produkcia endorfínov, ktoré zlepšujú psycho-emocionálny stav pacienta..

Hirudotherapy

Po umiestnení 3 až 7 pijavíc na spodnú časť chrbta sa tieto annelidy zahryznú cez kožu a vstreknú sliny do krvi. Obsahuje viac ako 100 rôznych biologicky aktívnych látok s analgetickými, protizápalovými účinkami na riedenie krvi. Po nasýtení pijavice spadnú a okamžite sa zlikvidujú. Celkovo je menovaných asi 10 schôdzí s prestávkou na 2-3 dni.

Kúpeľná liečba

V sanatóriách sa na ošetrenie driekovej kýly používajú bahno, minerálna voda, radón a sírovodík. Povinné sú fyzioterapeutické a masážne procedúry, telesná výchova a gymnastika. Dokonca aj krátkodobý pobyt v sanatóriu má liečivé účinky vďaka prechádzkam po morskom pobreží alebo v lesoch.

Funkcie výživy pacientov

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s bedrovou prietržou úplne vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tuku a jednoduché sacharidy. Sú to polotovary, údené mäso, majonéza, párky a pečivo. Namiesto toho musíte jesť čerstvú zeleninu a ovocie, nízkotučné syry a tvaroh. Každý deň musíte vypiť najmenej 2,5 litra tekutiny - voda, harmančekový čaj, šípková infúzia, sladké a kyslé kompoty, želé, džúsy, ovocné nápoje.

Alternatívne metódy

Použitie obkladov, mastnoty olejom a alkoholom, domácich mastí nemôže zmenšiť prietrž, vylúčiť kompresiu nervových koreňov a krvných ciev. Použitie ľudových liekov je preto vhodné až po hlavnej konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe.

Chirurgický zákrok

Ak je prietrž detegovaná v počiatočných fázach jej tvorby, pevnosť ešte mierne poškodeného disku sa zvýši vykonaním intradiskálnej elektrotermálnej terapie alebo laserového vyparovania vpichu..

Malé hernie do 0,6 mm sa odstránia pomocou endoskopickej mikrodisektómie. Počas diskektómie alebo mikrodisektómie sa vyrezávajú veľké výčnelky. Na stabilizáciu chrbtice v bedrovej chrbtici je nainštalovaný implantát B-Twin..

Možné komplikácie prietrže lumbálnej chrbtice

Najčastejšou komplikáciou medzistavcovej prietrže je radiálny syndróm. Prejavuje sa akútnou bolesťou dolnej časti chrbta, slabosťou svalov a hypotenziou a zníženou citlivosťou. Diskogénna myelopatia je diagnostikovaná menej často, čo spôsobuje zúženie miechového kanála a stlačenie miechy..

prevencia

Hlavnou prevenciou bedrovej prietrže je návšteva lekára, keď sa objavia prvé príznaky osteochondrózy. Aby sa predišlo jeho rozšíreniu, bolestivé relapsy umožnia pravidelnú cvičebnú terapiu, vylúčenie zvýšeného zaťaženia dolnej časti chrbta a podchladenie..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Prečítajte Si O Druhy Kýl

U malých detí je často diagnostikovaná pupočná kýla. Jeho vývoj riadi chirurg. V niektorých prípadoch prechádza samostatne, v iných je potrebný ďalší zásah - konzervatívny alebo operatívny.
Sergey Mikhailovich Bubnovsky je tvorcom a vývojárom alternatívnych smerov v neurológii a ortopédii. Jej hlavným usmernením pri liečení chronických ochorení pohybového aparátu nie je liečba drogami, ale využívanie vnútorných rezerv ľudského tela a ich porozumenie.
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).