loader

Hlavná

Žalúdok

Príčiny a liečba pooperačnej brušnej prietrže

Pooperačná hernia na bruchu sa vyskytuje v 10% prípadov, môže sa objaviť okamžite po operácii a po dlhom časovom období. Patológia je prolaps vnútorných orgánov z brušnej dutiny cez pooperačnú jazvu..

Pooperačná hernia na bruchu sa vyskytuje v 10% prípadov, môže sa objaviť okamžite po operácii a po dlhom čase..

Príčiny choroby

Kýla sa vyskytuje z týchto dôvodov:

 • lekárske chyby počas operácie;
 • nadmerná aktivita a fyzická aktivita bezprostredne po operácii;
 • odmietnutie pacienta nosiť lekársku bandáž;
 • znížená imunita;
 • prítomnosť nadváhy;
 • dlhodobý kašeľ po operácii;
 • zápcha
 • infekcia sutúry, vývoj zápalového hnisavého procesu;
 • rozvoj defektu aponeurózy (patologické oslabenie svalových vlákien).

Vo väčšine prípadov k výčnelku vnútorných orgánov v herniálnom vaku po operácii dochádza po núdzových operáciách, keď nemal čas pripraviť pacienta..

Ďalšími dôvodmi sú:

 • materiály vysokej kvality na šitie;
 • tvorba rozsiahlych hematómov;
 • divergencia švíkov;
 • textílie nadmerne napnuté počas operácie;
 • potreba dlhej tamponády;
 • pevná drenáž.

Kýlová tvorba sa vyskytuje v dôsledku ťažkej zápchy, ktorá je spôsobená skutočnosťou, že pacient pred operáciou nedodržal pravidlá týkajúce sa zákazu konzumácie jedla a potreby očistiť črevá alebo počas obdobia zotavenia sa vyskytla infekčná choroba dýchacieho systému sprevádzaná dlhotrvajúcim ťažkým kašľom. V dôsledku toho sa objavila prietrž bielo-bielej línie brucha.

Takéto podmienky po operácii vedú k tomu, že tlak vo vnútri brušnej dutiny stúpa. Spolu so oslabeným imunitným systémom sa výrazne zvyšuje riziko patologického výčnelku vnútorných orgánov.

Faktorom, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť hernie po operácii, je diabetes.

Samotný pacient je často zodpovedný za to, že sa takáto komplikácia začala vyvíjať, zanedbávajúc potrebu nosiť obväz a pravidelne spracovávať stehy. Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť poruchy, sú pôrod v histórii ženy, prítomnosť chronických chorôb, cukrovka..

Príznaky ventrálnej prietrže

V počiatočných štádiách vývoja sú príznaky prietrže slabé a väčšina pacientov im nevenuje pozornosť. Po línii pooperačného švu sa koža stáva hrudkovitá, objavuje sa mierny výčnelok, ktorý väčšina ľudí berie za normálny fyziologický proces hojenia tkanív..

V budúcnosti sa prietrž začína prejavovať bolesťou brucha, najprv je symptóm mierny.

Nepríjemný pocit nepohodlia sa vyskytuje iba pri náhlych pohyboch, napätí brušných svalov, aktívnej fyzickej aktivite a zdvíhaní hmotnosti..

Výstupok pozdĺž línie spoja je viditeľný v stojacej polohe. Keď si človek ľahne, vada zmizne.

Ak ventrálna kýla, ktorá sa vyskytla po operácii, nebola včas diagnostikovaná, patologický proces sa začína zhoršovať. Neustále sa vyskytuje bolesť brucha, pri námahe sa zvyšuje jej intenzita.

Ak prietrž nie je včas diagnostikovaná, patologický proces sa začína zhoršovať. Človek má neustále bolesti brucha.

Vyskytujú sa poruchy tráviaceho systému. Po jedle je v bruchu silný pocit ťažkosti, nadúvania, nevoľnosti a zvracania, pálenia záhy..

Stolička je pokazená, osoba trpí častou zápchou. Výčnelok v brušnej stene sa prejavuje vizuálne, veľkosť hrudného vaku sa výrazne zvyšuje, defekt nezmizne, keď človek leží. Koža na bruchu má zvýšenú citlivosť, pri dotyku je podráždená, dostáva modrý odtieň. Výkaly krvi sú viditeľné vo výkaloch. Celkový stav pacienta sa zhoršuje.

diagnostika

Lekár môže určiť prítomnosť prietrže počas vyšetrenia pacienta a prihmatu prednej steny. Ultrazvuk sa predpisuje na určenie veľkosti, tvaru defektu, prítomnosti komplikácií a stavu brušných orgánov..

Na kontrolu fungovania žalúdka a čriev, na zistenie, či sa vytvorili zrasty, sa používa brušná rádiografia s nasledujúcimi postupmi:

 • röntgenové vyšetrenie;
 • irrigoscopy;
 • herniography.

Na získanie podrobných informácií o prietrži sa môže predpísať magnetická rezonancia..

Na účely získania podrobných informácií o prietrži, ak je to potrebné, sa predpíše magnetická rezonancia. V niektorých situáciách môže byť potrebná kolonoskopia, ak patologický výčnelok vnútorných orgánov viedol k mnohým komplikáciám z čreva..

klasifikácia

Abdominálna hernia po chirurgickom ošetrení orgánov gastrointestinálneho traktu sa delia na niekoľko typov v závislosti od ich umiestnenia, veľkosti a povahy. Samostatný typ klasifikácie pre riziká opakovania prietrže sa objavuje opakovane a opakovane.

lokalizácia

Podľa typu v brušnej dutine sa rozlišujú nasledujúce typy patológie:

 • stredné kýly - sú umiestnené v strede brucha, rozdelené na strednú, hornú a dolnú strednú;
 • bočné - herniové vaky môžu byť umiestnené vľavo, vpravo, v dolnej alebo hornej časti bočných strán.

Pri vyšetrení pacienta môže lekár určiť polohu prietrže.

Umiestnenie prietrže sa určuje vizuálne. Výbežok sa vytvára v tých miestach, kde sa na koži urobí rez, aby sa získal prístup k vnútornému orgánu - pupočnej oblasti, boku dolnej časti chrbta, suprapubickému priestoru, bielej línii brucha, pravej alebo ľavej hypochondrii, ilickej oblasti..

Veľkosť

Veľkosť hernie môžete určiť počas hmatu, ultrazvuku a röntgenového žiarenia. Podľa tohto parametra sa rozlišujú tieto typy:

 • malý - rozmer nepresahuje 4 cm, dá sa zistiť hmatom brušnej steny. Tvar brucha zostáva nezmenený, znaky patológie sú slabo vyjadrené. Lokalizácia môže byť ľubovoľná;
 • stredná - s priemerom 5 až 15 cm, na bruchu je zreteľne viditeľný výstupok, akákoľvek lokalizácia;
 • rozsiahly - dosahuje veľkosť 25 až 35 cm brušná stena je zdeformovaná;
 • veľmi veľký, obr - veľkosť herniového vaku je od 40 cm alebo viac. Brucho je silne zdeformované, prietrž sa nachádza v niekoľkých častiach brucha súčasne..

Pri veľmi veľkých formáciách sa človek nemôže normálne pohybovať, symptomatický obraz je veľmi výrazný.

Pri veľmi veľkých formáciách sa človek nemôže normálne pohybovať, symptomatický obraz je veľmi výrazný.

Možné komplikácie

Pooperačná prietrž vedie k zhoršeniu kvality ľudského života. Táto patológia sa často stáva príčinou poklesu pracovnej aktivity. Parastomálna prietrž (pooperačná) nie je len kozmetická vada, ktorá spôsobuje veľa nepríjemností, ale aj skôr nebezpečná patológia, ktorá spôsobuje riziká nasledujúcich komplikácií:

 • coprostáza - nahromadenie a stvrdnutie výkalov v čreve;
 • perforácia - výskyt dier v orgáne;
 • obštrukcia čriev;
 • porušenie.

Poranenie prietrže brucha po operácii je vážna patológia, odkazuje na núdzové prípady a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Kýla, zovretá medzi bránami, je nenapraviteľná, časti vnútorných orgánov, v ktorých je narušený krvný obeh, zostávajú vo vrecku.

Bez včasnej pomoci vedie porušenie k nekróze časti poškodeného orgánu a môže viesť k smrti.

Patológia sa vyznačuje závažnými závažnými príznakmi, veľmi silná bolesť môže viesť k šoku. Bez včasnej pomoci vedie porušenie k nekróze časti poškodeného orgánu a môže viesť k smrti.

Liečba pooperačnej brušnej prietrže

Terapia zahŕňa chirurgický zákrok nazývaný hernioplastika. V počiatočných fázach vývoja patológie prednej brušnej steny, ak nedochádza k žiadnej dynamike rastu prietrže, sa odporúča nosiť obväz, ktorý zabraňuje ďalšiemu rozvoju herniálneho vaku a posilňuje brušné svaly a zabraňuje strate vnútorných orgánov..

Pacient musí podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie, počas ktorého sa vyšetruje dynamika akýchkoľvek zmien stavu a veľkosti prietrže, čo určuje ďalšiu taktiku liečby..

konzervatívny

Terapia liekmi na pooperačnú prietrž sa neuskutočňuje pre nedostatok pozitívneho účinku pri ich používaní. Akékoľvek lieky sú zamerané iba na potlačenie symptomatického obrazu defektu brušnej steny: normalizáciu tráviacej funkcie, liečenie zápchy, zmiernenie príznakov bolesti.

Lieky, ktoré sa môžu užívať s herniou, sú zamerané iba na potlačenie symptomatického obrazu defektu brušnej steny..

Ľudové lieky

Herniový vak sa nedá odstrániť odvarmi a tinktúrami na báze liečivých bylín. Rovnako ako v prípade liekovej terapie je použitie alternatívnych receptov povolené len ako opatrenie na zníženie intenzity bolestivých symptómov.

operácie

Chirurgia je jediná liečba pooperačného vzdelávania. Odstránenie prietrže je zložitá operácia, ktorá si vyžaduje starostlivú prípravu. Odporúča sa vykonať plánovaný chirurgický zákrok bez čakania na porušenie, pri ktorom sa pri mimoriadnej udalosti odstráni prietrž. Pri porušení počas chirurgického zákroku sa uskutoční čiastočná resekcia čreva.

Natiahnite plast

Používa sa na malé kýly. Počas operácie sa vnútorné orgány chirurga vracajú na miesto. Na zošívanie prietržových brán sa používa mäkké tkanivo odobrané od samotného pacienta. Sú zošívané cez bránu a pôsobia ako korzet.

Stretch plast sa zriedka používa na odstránenie prietrže, pretože dýchacie funkcie osoby môžu byť narušené..

Táto technika sa používa v zriedkavých prípadoch, je spojená s rizikami počas chirurgického zákroku a dlhou dobou zotavenia. Pacient môže mať poškodené dýchacie funkcie, možnosť vytvorenia pooperačnej jazvy nie je vylúčená. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Nastavenie mriežky

Metóda uzavretia implantátu z oka sa používa pre veľké prietrže. Endoprotéza použitá ako držiak vnútorných orgánov je vyrobená z polypropylénového materiálu, ktorý nie je v tele vylúčený a veľmi rýchlo rastie do biologických tkanív..

Počas operácie sa prietrž odstráni, vnútorné orgány sa vrátia do pôvodnej polohy v brušnej dutine, prietržová brána sa uzavrie pomocou sieťového implantátu.

Po tejto operácii prakticky neexistujú žiadne riziká straty orgánov..

Laparoskopická hernioplastika

Účinný spôsob odstránenia pooperačnej prietrže. Používa sa najčastejšie kvôli ľahkosti techniky, minimálnym rizikám komplikácií a rýchlemu zotaveniu. Laparoskopia sa vykonáva niekoľkými malými vpichmi v koži..

Najúčinnejšou metódou na odstránenie pooperačnej hernie je laparoskopická hernioplastika..

Prostredníctvom otvorov sa zavádzajú chirurgické nástroje na odstránenie vaku a na obnovenie umiestnenia vnútorných orgánov..

Počas operácie sa aplikuje sieťový implantát s nelepivým povlakom, ktorý uzatvára prietržnú bránu. Jazvy po laparoskopii zostávajú veľmi malé a neviditeľné.

prevencia

Pooperačná brušná hernia sa nevyskytne, ak sa vykonajú jednoduché preventívne opatrenia. Po operácii je potrebné starostlivo dodržiavať všetky pokyny lekára - správne a včas ošetrovať kĺby antiseptikami, aby sa nedostali do infekcie.

Aby ste predišli zápche a iným poruchám zažívacieho systému, musíte dodržiavať terapeutickú diétu, nejesť ťažké potraviny, neprejedať sa.

V pooperačnom období nie je možné odmietnuť nosiť obväz.

Po operácii v brušnej dutine musí byť fyzická aktivita vylúčená na 2 mesiace. V budúcnosti sa odporúča začať cvičenie postupne, čím sa zvyšuje záťaž. Toto pravidlo sa musí prísne dodržiavať, aj keď sa pacient domnieva, že sa cíti dobre a je už plne pripravený na aktívny život..

V pooperačnom období neodmietajte nosiť obväz.

Nezabudnite na potrebu pravidelného čistenia čriev z výkalov, použitia klystíru alebo preháňadiel..

Takéto opatrenie pomôže vyhnúť sa zápche, ktorá je bežnou príčinou prietrže po operácii..

Ak máte najmenšie nepohodlie v bruchu, bolesť, nadmernú tvorbu plynov, časté zápchy, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom bez toho, aby ste sa snažili zastaviť symptomatický obraz užívaním liekov sami..

Pooperačná brušná hernia: liečba a chirurgický zákrok

Abdominálna hernia sa môže vytvárať u detí aj dospelých. Príčinou operácie je patológia. Nebezpečenstvo však spočíva v tom, že niekedy operácia spôsobí prietrž. Toto je koncepcia, ako je pooperačná brušná prietrž.

V oblasti existujúcej jazvy sa vždy vyskytuje ventrálna chyba. Vyskytuje sa až po operácii brucha. Prvé príznaky patológie sa môžu objaviť niekoľko týždňov po zákroku a niekoľko rokov.

Je to pooperačná brušná hernia, čo je komplikácia, ktorá sa vyskytuje v 1/5 všetkých možných dôsledkov.

Ventrálna kýla sa objaví v mieste pooperačnej jazvy

Príčiny patológie

Ako pri každej inej komplikácii, prietrž po operácii negatívne ovplyvňuje celkový stav pacienta, čo významne komplikuje celý život. A čo je najdôležitejšie, niekedy je stav pacienta oveľa horší ako pred operáciou. Toto ochorenie je obzvlášť závažné u starších pacientov.

Prítomnosť tejto komplikácie môže byť určená nevoľnosťou, zvracaním a bolesťou v oblasti zásahu, ktorá sa vyskytuje nejaký čas po normalizácii.

Jediným efektívnym spôsobom liečby patológie je inštalácia sieťky, ktorá eliminuje sekundárne vytváranie defektu. Tento zásah je samozrejme dosť komplikovaný, ale iba vďaka nemu je možné pacienta vrátiť do normálneho života.

Na odstránenie pooperačnej prietrže musí byť nainštalovaná špeciálna sieť

Existuje veľa príčin patológie. Lekári najčastejšie uvádzajú tieto provokujúce faktory:

 • lekárske chyby vrátane porušenia techniky prišívania;
 • infekcia rany, jej hnisanie;
 • použitie materiálu nízkej kvality;
 • nadmerná fyzická aktivita v prvých dňoch po zákroku;
 • tkanivová atrofia po chirurgickom zákroku;
 • výrazné zníženie imunitných síl;
 • obezita;
 • porušenie peristaltiky, neodstránené v období rehabilitácie;
 • závažné sprievodné patológie vrátane cukrovky a chorôb dýchacích ciest;

U pacientov s cukrovkou je zvýšené riziko vzniku pooperačných hernií

 • vrodené patológie spojené so stavom spojivového tkaniva;
 • chronický kašeľ.

Je dôležité zdôrazniť, že pupočná prietrž sa najčastejšie tvorí u dospelých po chirurgickom zákroku, ak bol zákrok vykonaný v naliehavom prípade. To znamená, že pacient nemal primeranú prípravu.

Pri tomto prístupe sa spravidla takmer vo všetkých prípadoch jedná o porušenie črevnej funkcie, čo je hlavným dôvodom zvýšeného tlaku, ktorý spôsobuje posun orgánov.

Ak vezmeme do úvahy, že po operácii sú tkanivá stále slabé, defekt sa vytvára v oblasti jazvy..

Z tohto dôvodu lekári trvajú na plánovanom výkone operácií, najmä pri patológiách, ktoré je možné liečiť iba chirurgickými metódami. To významne znižuje riziko komplikácií, vrátane vytvorenia kýly bielej línie na bruchu po operácii.

Chronický kašeľ môže vyvolať pri jazve prietrž

Patologická klasifikácia

Priebeh patologických a liečebných metód priamo závisí od toho, kde presne sa defekt nachádza a prečo sa vytvoril. V tomto ohľade je dôležité oboznámiť sa s klasifikáciou hernií, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku. Zohľadňujú sa tým klinické príznaky choroby, veľkosť defektu, ako aj pravdepodobnosť ich sekundárnej tvorby po odstránení..

Druhy klasifikácie Druhy patológie

Podľa klinických príznakovPrirodzené a nezmeniteľné kýly sa rozlišujú.
Jednokomorová a viackomorová.
Jednoduché a viacnásobné.
Obmedzené, perforované a komplikované.
Podľa miestaBočné a stredné vzhľadom na bielu čiaru.
Veľkosť hrčiekMalé objemy nepresahujú štyri centimetre. Sú určené palpáciou, lokalizované v akejkoľvek oblasti a nemenia tvar brucha..
Stredné veľkosti sú až pätnásť centimetrov. Výčnelok je veľmi nápadný a je lokalizovaný v ktorejkoľvek časti brucha.
Rozsiahla - v objeme môže tridsaťpäť centimetrov. Zvonku deformuje brucho a zaujme určité miesto v stene.
Obrovský objem presahuje štyridsať centimetrov. Môže zaberať niekoľko oblastí dutiny naraz, významne deformuje brucho, narúša pohyb pacienta.
Pravdepodobnosť recidívyPrimárne, to znamená, vzniká prvýkrát.
Opakujúci sa - znovu sa vytvoril na rovnakom mieste.

Pri stanovení diagnózy je obzvlášť dôležité presne predpísať všetky klasifikačné body, pretože od nich závisí taktika liečby pooperačnej prietrže.

Je typické, že pri tomto ochorení môžu sťažnosti v počiatočnom štádiu úplne chýbať. Bolesť pacienta neobťažuje a výstupok sa ľahko nastavuje.

Určité nepohodlie s prietržou sa objaví iba pri zvýšení tlaku. To znamená, že pri vykonávaní fyzickej aktivity, náhle pohyby, po zdvíhaní ťažkých predmetov atď.

Tento stav sa často zhoršuje, ak sa nedodržiava strava, pretože to vedie k rozvoju zápchy.

S progresiou sa bolesť stáva konštantnou, ale pri zaťažení je charakterizovaná ako netolerovateľná.

Príznaky, ako je zápcha, postupne zvyšujú tvorbu plynu, a to napriek skutočnosti, že sa dodržiava strava. Objavujú sa aj nevoľnosť, silná slabosť, apatia atď..

Na záver, príznaky intoxikácie sa prejavujú vo forme bolesti hlavy, zvracania, horúčky a ďalších.

Vývoj prietrže vyvoláva výskyt silnej bolesti v mieste lokalizácie

Pri prietrži sa môžu vyskytnúť aj niektoré komplikácie. V prvom rade je to jej porušenie. Koprostáza sa tiež niekedy vyvíja. V prvom prípade je prísun krvi do tkanív narušený a výsledkom je nekróza.

V druhom prípade sa výkaly hromadí v slučkách umiestnených vo vrecku, čo spôsobuje prekážku. Obe podmienky sú nebezpečné pre život pacienta, preto je dôležité vedieť, čo robiť v takejto situácii a kedy vyhľadať pomoc.

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať komplikáciu:

 • nevoľnosť a následné zvracanie;
 • prítomnosť krvných nečistôt v stolici;
 • predĺžená zápcha, ktorá nevylučuje stravu;
 • nadúvanie;
 • bolesť, ktorá je charakterizovaná ako rastúca;
 • neschopnosť upraviť výstupok.

Nadúvanie signalizuje vývoj komplikácií

Diagnostické funkcie

Pred liečením patológie je dôležité presne diagnostikovať. Predovšetkým je predpísané úplné vyšetrenie pacienta. Prítomnosť čerstvej jazvy už dlho viedla k myšlienke pooperačnej prietrže. Potom sú predpísané röntgenové vyšetrenie orgánov a gastroskopia.

Herniografia je obzvlášť indikatívna - technika používajúca kontrastnú látku, ktorá vám umožňuje presne určiť polohu orgánov a hraníc prietrže..

Okrem vyššie uvedeného sa odporúča vykonať ultrazvuk a niekedy je potrebné vykonať aj CT vyšetrenie. Počas vyšetrenia je dôležité určiť polohu prietrže, jej veľkosť a obsah. Okrem toho by sa mala vykonať diferenciálna diagnostika s lipómom..

Veľkosť hernií môžete určiť pomocou ultrazvuku a rádiografie

Liečebné metódy

Okamžite treba poznamenať, že liečba bez chirurgického zákroku jednoducho nie je možná. Až počas zásahu bude možné odstrániť hlavnú príčinu patológie. Operácia je pomerne komplikovaná a mala by byť vykonávaná skúseným chirurgom. Použitie liekovej terapie, ľudových receptov a masáží je povolené iba po operácii. Na vykonanie operácie existujú iba tri techniky:

 • Technika napínania. Používa sa extrémne zriedka, pretože môže spôsobiť komplikácie aj vo forme jaziev a sekundárnych kýly. Spočíva v napínaní vlastných tkanív, preto sa používa iba pri malej prietrži. Táto technika je okrem toho vhodná, iba ak je lekár presvedčený, že chirurgický proces nebude komplikovaný sprievodnými patológiami..
 • Neodťahujte ani neopravujte defekt pomocou implantátu. V tomto prípade je na tkanivách prietrže pripevnená špeciálna sieť. Vynikajú absorbovateľné a neabsorbovateľné modely. V každom prípade však na dlhú dobu má sieť čas na pestovanie vlákien spojivového tkaniva, čo zaručuje spoľahlivú ochranu v slabom mieste steny. Táto technika je zvlášť výhodná, pretože iba u 1% spôsobuje komplikácie vo forme tvorby sekundárnych defektov. Okrem toho sa takáto technika môže použiť aj v prítomnosti veľkých výčnelkov, a to aj pri obrie hernii. Toto tiež uľahčuje skutočnosť, že sieťové implantáty sú prezentované v rôznych tvaroch a veľkostiach..

Bezpečnejší postup je nezaťažujúca operácia, počas ktorej sa implantuje implantát.

 • Laparoskopická technika - nie príliš odlišná od vyššie uvedených, jediný rozdiel je v tom, že prístup je zabezpečený pomocou minimálnych rezov pomocou laparoskopického zariadenia. Takýto postup sa môže použiť tak pri veľkých prietržoch, ako aj pri prítomnosti niekoľkých defektov naraz.

Technika operácie sa určuje iba individuálne. Okrem toho má nielen veľkosť peritoneálnej poruchy, ale aj celkový stav pacienta. Laparoskopická technika je menej traumatická, takže jej zotavenie je omnoho ľahšie. Problém však niekedy môže vyriešiť iba operácia brucha.

Ako zabrániť patológii

Bez ohľadu na to, ako sa lekári snažia zbaviť zodpovednosti, vo väčšej miere pravdepodobnosť rozvoja prietrže závisí od ich práce. Z tohto dôvodu je dôležité starostlivo zvoliť lekára, ktorý bude vykonávať konkrétnu operáciu..

Úspešnosť operácie do značnej miery závisí od kompetencie chirurga

Vzhľadom na to, že slabosť steny pôsobí ako provokačný faktor, aj po odstránení žlčníka alebo apendicititídy u pacientov so závažnou slabosťou spojivového tkaniva sa na profylaktické použitie odporúčajú sieťové implantáty. Odporúčajú sa tiež v prípadoch, keď jazva prechádza pupkom..

Okrem toho by sa po každej operácii mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • strava by sa mala vyberať s očakávaním pravidelného pohybu čriev a vylúčením zvýšenej tvorby plynov;
 • v prípade problémov s vyprázdňovaním použite klystír alebo drogy podľa pokynov lekára;
 • na udržanie brušnej steny je potrebné nosiť obväz, ktorý je vybraný individuálne;
 • všetky odporúčania lekára by mali byť plne implementované.

Použitie pooperačného obväzu zníži pravdepodobnosť prietrže

Správne plánovanie operácií a súlad so všetkými požiadavkami významne znižuje riziko komplikácií vrátane tvorby kýly. Niektoré odporúčania sa navyše dodržiavajú aj mesiace po zásahu..

Pooperačné ošetrenie prietrže

Pooperačné hernie sa vyvíjajú v oblastiach, v ktorých sa uskutočňovali štandardné chirurgické rezy na prístup do brušných orgánov. Najčastejšie sa objavujú po nasledujúcich operáciách:

 • dolná alebo horná stredná laparoskopia;
 • slepého čreva (operácia odstránenia slepého čreva):
 • resekcia pečene;
 • po odstránení žlčníka;
 • zásahy na perforáciu žalúdočných vredov;
 • s črevnou obštrukciou;
 • operácie na močovode alebo obličkách;
 • prietrž sa môže objaviť aj po gynekologických operáciách (cisársky rez, fibroidy maternice, cysty vaječníkov atď.) alebo tehotenstva.

klasifikácia

Kýly sa vyznačujú niekoľkými znakmi.

Vo veľkosti sú:

 • malé - neovplyvňujú tvar brucha;
 • stredná - pokrýva určitú časť jednej z oblastí brušnej steny;
 • rozsiahle - aplikujte na samostatnú časť steny;
 • obrie - zaberajú niekoľko oblastí (2-3 alebo viac).

Podľa inej klasifikácie sa hernie vytvorené po operácii delia na jednokomorové a viackomorové, opraviteľné.

Opakujúca sa prietrž je samostatná skupina..

Prečo sa objavujú?

 1. Hlavným dôvodom výskytu kýly po chirurgickom zákroku je urgentná chirurgia, pri ktorej sa nevykonáva nevyhnutná predoperačná príprava tráviaceho ústrojenstva, ktorá vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, spomaľuje črevnú motilitu a problémy s dýchacími orgánmi. Všetky tieto faktory zhoršujú podmienky tvorby jaziev..
 2. Príčinou patologického výčnelku môže byť nedostatočne kvalifikovaný výkon samotnej operácie alebo použitie zariadení alebo materiálov nízkej kvality. To všetko vyvoláva rozdiely v stehu, zápale, tvorbe modrín, hnisu.
 3. Kýla môže byť spôsobená drenážou brucha alebo predĺženou tamponádou.
 4. Príčinou pooperačnej ventrálnej prietrže je často porušovanie predpísaného režimu pacientom, najmä:
  • významná fyzická aktivita;
  • nedodržiavanie terapeutickej stravy;
  • odmietnutie nosiť obväz.
 5. Kýla sa tiež vyvíja v dôsledku patologických stavov a porúch:
  • dlhodobé zvracanie;
  • znížená imunita;
  • celková slabosť;
  • zápcha
  • výskyt bronchitídy alebo zápalu pľúc;
  • obezita
  • cukrovka;
  • systémové choroby vedúce k štrukturálnym zmenám v spojivovom tkanive.

Vývoj a príznaky patologického procesu

Prvým prejavom patológie je nádorový výčnelok, ktorý sa objavuje v oblasti jazvy. V niektorých prípadoch, keď sa priebeh prietrže zmení, môže sa vyskytnúť v určitej vzdialenosti od chirurgického rezu.

V počiatočnom štádiu ochorenie spravidla nevedie k výskytu bolesti a dá sa ľahko napraviť. Výstupok klesá alebo môže dokonca zmiznúť v horizontálnej polohe.

Bolesť sa objavuje počas fyzickej námahy, pádu, napätia (najmä svalov tlače). Je spojená s poškodením vnútorného orgánu, ktoré sa vynára z brušnej dutiny. Postup postupu vedie k nárastu vyčnievania a zosilneniu bolesti, ktoré sú často kŕče.

Hlavné príznaky pooperačnej prietrže sú:

 • slabosť
 • zápcha
 • letargia čriev;
 • nevoľnosť;
 • grganie;
 • nadúvanie;
 • stagnácia stolice vedúca k intoxikácii;
 • príznaky podráždenia a zápalu na výstupku;
 • ak je prietrž lokalizovaná v suprapubickej časti, sú pozorované dysurické poruchy.

Keď nemôžete váhať?

 • hromadenie výkalov (koprostáza);
 • zápal
 • porušenie;
 • črevná obštrukcia (čiastočná alebo úplná);
 • perforácia.

Zobrazí sa nasledujúci klinický obraz:

 • zvýšenie bolesti;
 • nevoľnosť, často sprevádzaná zvracaním;
 • oneskorenie v stolici, plyn;
 • výskyt krvi v stolici;
 • neschopnosť upraviť výstupok.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je štípanie, pri ktorom sa vnútorný orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku stlačí v oblasti hernálneho portálu (miesto, kde opúšťa brušnú dutinu), v dôsledku čoho stratí prísun krvi a za pár hodín zomrie. Vyvíja sa peritonitída. Nedostatok okamžitej lekárskej starostlivosti môže byť fatálny..

Prístup k vnútorným orgánom si často vyžaduje laparotómiu (brušné rezanie)..

liečba

Jediným efektívnym spôsobom liečby pooperačnej prietrže je chirurgický zákrok. Konzervatívna liečba sa predpisuje iba vtedy, ak existujú závažné kontraindikácie pre chirurgický zákrok. V takom prípade sa odporúčajú tieto opatrenia:

 • špeciálna strava;
 • opatrenia na prevenciu zápchy;
 • eliminácia významných záťaží;
 • na sebe lekársku bandáž.

Chirurgia na odstránenie pooperačnej prietrže sa nazýva hernioplastika..

Praktikujú sa dva typy hernioplastiky:

Použitie miestnych tkanív - inými slovami, zošívanie aponeurózy. Uplatnenie tejto metódy je možné iba pri malých veľkostiach výslednej chyby - do 5 cm, pričom takýto zásah sa môže vykonať v lokálnej anestézii..

V súčasnosti sa táto metóda praktizuje stále menej. Použitie vlastných ľudských tkanív, ktoré nie sú zvlášť trvanlivé, často vedie k recidíve. Okrem toho potreba hýbať tkanivami, aby sa odstránila defekt, spôsobuje porušenie normálnej anatómie brušnej steny..

 • nevstrebateľné;
 • semi-vstrebateľné;
 • úplne absorbovateľné;
 • nelepivé - ich inštalácia je možná v bezprostrednej blízkosti vnútorných orgánov.

Každá odroda má svoj vlastný účel. Voľba sa robí individuálne.

Postupom času sa aloimplantát zakorení a rastie s tkanivami tela samotného. Umelá protéza preberá celú záťaž. Pri jeho použití nedochádza k žiadnym zmenám v anatómii brušnej steny a pravdepodobnosť relapsu sa výrazne zníži..

Na vykonanie operácie je otvorený prístup primeraný. Existuje niekoľko dôvodov:

 1. Už existuje jazva, ktorá často vyžaduje chirurgickú korekciu.
 2. Koža v oblasti herniálneho výčnelku je riedená a napnutá. Na dosiahnutie kozmetického účinku je potrebná jeho excízia..
 3. Protézu je možné pevne fixovať iba pri otvorenom prístupe.
 4. Zaručená ochrana pred poškodením vnútorných orgánov umiestnených v hernálnom vaku, kvalitným odstránením samotného vaku a chirurgickými jazvami.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Endochirurgické metódy (predperitoneálne, laparoskopické) sa neodporúčajú kvôli vysokému riziku poškodenia vnútorných orgánov. Ich použitie je vhodné pri malých kýloch alebo pri absencii potreby kozmetickej korekcie. Výhodou minimálne invazívnych typov operácií sú:

 • mierna intenzita bolesti v pooperačnom období;
 • malé rany v podobe jemných vtipov.

výsledky:

 • Je odstránená kozmetická defekt vo forme výčnelku..
 • Pooperačná jazva zmizne.
 • Vzhľad brucha sa zlepšuje.
 • Bolesť je odstránená.
 • Operácia zabraňuje závažným komplikáciám.

Pooperačné obdobie

Približné trvanie pooperačného obdobia je 3 mesiace, počas ktorých je veľmi dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel.

 • Po odstránení prietrže sa musí nosiť špeciálny podporný obväz..
 • Cvičenie, brušný tlak, vzpieranie by mali byť vylúčené.
 • Je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu..
 • Sledujte pravidelné pohyby čriev.

diéta

Po odstránení prietrže v prvý deň je predpísaná nasledujúca diéta:

 • tuhé jedlo je vylúčené;
 • od tekutého jedla po stravu zahŕňajú: ryžový vývar, nízkotučný vývar;
 • z nápojov: ovocné želé, šípkový vývar.

Cieľom následnej terapeutickej stravy je znížiť zaťaženie gastrointestinálneho traktu, zabrániť zvýšenej tvorbe plynov.

Aby sa zabránilo tlaku na obsluhovanú oblasť, je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú nadúvanie a zápchu.

Porcie by mali byť malé, mali by sa užívať v pravidelných intervaloch.

Čo môžete jesť:

 • potraviny bohaté na vlákninu, ktoré pomáhajú regulovať tráviaci systém: jedlá na báze mrkvy, repy, naparenej vodnice;
 • šťouchané mäso z moriaka, kuracieho prsníka, teľacieho mäsa;
 • šťouchané obilniny: z pohánky, hnedá ryža;
 • dusená omeleta (možné z kuracích a prepeličích vajec);
 • odporúča sa jesť každé vajce s mäkkým varom každý deň.

Čo piť:

 • čistá voda;
 • nápoje bohaté na vitamíny: bozk, kompot, odvary (nekyslé).

zakázané:

 • strukoviny;
 • Biela kapusta;
 • surové paradajky;
 • jablká
 • droždie;
 • mlieko;
 • sóda.

Všetky spôsobujú fermentáciu v črevách a vedú k tvorbe plynu. Pretože nie je možné úplne odstrániť nežiaduce potraviny, je možné predpísať enzýmové prípravky (lieky alebo potravinové doplnky) na normalizáciu trávenia a optimálnu asimiláciu potravín..

Pooperačná prietrž

Pooperačná prietrž - výčnelok vnútorných orgánov peritonea v oblasti pooperačnej jazvy v dôsledku diastázy brušných svalov.

Niekedy si môžu bývalí pacienti chirurgických nemocníc niekedy po operácii všimnúť bolestivé zmeny v oblasti pooperačnej jazvy. Môže to byť výčnelok zaobleného tvaru s veľkosťou od niekoľkých centimetrov do priemeru až po pomerne veľké útvary (desiatky centimetrov)..

Príčinou môže byť pooperačná brušná hernia. Vyskytuje sa v dôsledku diastázy (divergencie) svalov brušných svalov, ktorá je spôsobená nadmerným napätím tkanív po šití rany alebo mnohými inými dôvodmi..

Výsledná diera môže spadnúť:

 1. Slučky a črevné steny;
 2. Časti priechodiek rôznych veľkostí.

Načasovanie vzniku pooperačnej prietrže sa môže líšiť: od skorého obdobia po operácii, až po niekoľko mesiacov až rokov..

Operácie, po ktorých môže dôjsť k ventrálnej prietrži, sú resekcie, šitie žalúdočných vredov, zásahy do dvanástnika, žlčníka a žlčových ciest, resekcia čreva alebo gynekologická operácia (rezom do prednej brušnej steny)..

Takáto komplikácia si vyžaduje povinnú konzultáciu s chirurgom a pri včasnom ošetrení je obvykle napravená dostatočne rýchlo, bez vážnych následkov pre pacienta. Čo je to pooperačná prietrž a ako sa jej zbaviť - toto bude popísané v našom článku.

Prečo sa v niektorých prípadoch po operácii neobnoví úplne, ale objaví sa ventrálna prietrž? Existuje niekoľko dôvodov, keď sa vytvára nižšia (insolventná) jazva alebo keď tkanivá okolo pooperačnej rany nemôžu úplne vykonávať bariérovú funkciu:

 • zápal, hnisanie chirurgickej rany;
 • spomaľuje procesy regenerácie (hojenie) - často sa vyskytuje u pacientov s diabetes mellitus, u pacientov s ťažkými chronickými ochoreniami pečene, obličiek atď.
 • zvýšený vnútrobrušný tlak (s obezitou, s nedostatkom tkaniva v oblasti pooperačných rán);
 • porušenie inervácie svalov prednej brušnej steny v prípade náhodného poškodenia nervových kmeňov po operácii. Čo vedie k paralýze a paralýze svalových oblastí, nemôžu úplne vykonávať svoje funkcie;
 • chyby chirurgov (neprimeraný výber materiálu na šitie, porušenie techniky prišívania rán, nesprávny prístup k operovanému orgánu);
 • porušenie predpísaného režimu pacientmi (príliš skorý nástup fyzickej námahy, diétne zlyhanie, ignorovanie požiadaviek na použitie obväzu).

Ako sa prejavuje pooperačná (ventrálna) prietrž?

Príznaky choroby závisia od stupňa zákonnosti herniálneho obsahu a od výskytu porušenia v oblasti prietrže hernie.

V počiatočných nekomplikovaných fázach to môžu byť:

 • periodický vzhľad výbežku (subkutánna zaoblená formácia) v blízkosti pooperačnej jazvy;
 • bolesť objavenej formácie pri pocite a kašľaní, namáhaní;
 • pri absencii komplikácií môže byť prietrž v horizontálnej polohe nastaviteľná nezávisle.

V budúcnosti, keď dôjde k zhoršeniu slučiek čreva v bráne kýly, môžu sa objaviť chronické zápalové zmeny a môžu sa objaviť impozantnejšie príznaky:

 • zápcha
 • črevná obštrukcia;
 • nadúvanie v dôsledku stagnácie obsahu a porušenia vypúšťania plynov;
 • zvracanie, niekedy s prímesou krvi;
 • nevoľnosť;
 • zvýšenie celkovej telesnej teploty, ďalšie príznaky intoxikácie (letargia, nechutenstvo).

Kýla, ktorá sa neobjaví vždy, je výsledkom operácie. Môže to byť kýla bielej čiary alebo pupočná kýla, ktorá vznikla spontánne.

Chirurg bude schopný rozlíšiť pôvod prietrže a zvoliť si správnu taktiku liečby po vyšetrení a pri použití ďalších diagnostických metód..

Najčastejšie sa jedná o ultrazvuk hernie, herniografia, rádiografia gastrointestinálneho traktu (gastrointestinálny trakt), gastroskopia alebo EFGDS (ezofagoduodenskopia), CT brušných orgánov..

liečba

Ak je po lekárskom vyšetrení diagnostikovaná pooperačná brušná hernia, čo mám robiť? Algoritmus účinku závisí od mnohých faktorov - veľkosť prietrže, prítomnosť porušenia a stav okolitých tkanív, celkový zdravotný stav pacienta.

Najradikálnejším a najúčinnejším spôsobom liečby pooperačnej prietrže je vykonanie druhej operácie (hernioplastika) zameranej na posilnenie brušnej steny v jazve. Podobná metóda zabráni relapsom a zmierni možné komplikácie v budúcnosti..

Suturing kýla

Najjednoduchšou a najrýchlejšou operáciou na odstránenie ventrálnej prietrže je zošívanie defektu prekrývaním svalov umiestnených na okrajoch otvoru..

Pred zošívaním sa vykoná povinná redukcia herniálneho obsahu do brušnej dutiny. Operácia sa vykonáva iba vtedy, ak veľkosť prietrže bránky nepresahuje 5 cm, v oblasti rany nedochádza k žiadnym zápalovým a iným patologickým zmenám.

Nevýhodou metódy je možnosť opätovného výskytu prietrže na rovnakom mieste (výskyt recidívy)..

Pooperačná prietrž brušnej prietrže bez napätia

Táto metóda sa používa vo väčšine prípadov ventrálnych prietrží. Tkanivá v oblasti herniálneho foramenu sa duplikujú pomocou sieťového implantátu. Materiál nespôsobuje alergické reakcie. Implantátová klapka požadovanej veľkosti, podobne ako náplasť, je zošitá do tkanív okolo prietrže (svaly, aponeuróza)..

Implantát vďaka svojej štruktúre pevne priľne k okolitým tkanivám a významne zvyšuje pevnosť brušnej steny, kde bola kýla predtým.

Použitie oka vám umožní vyhnúť sa nadmernému napätiu brušnej steny v oblasti jazvy, čo prispieva k lepšiemu uzdraveniu a zabráni recidíve v budúcnosti..

Laparoskopická hernioplastika

Toto je operácia, pri ktorej chirurgi privádzajú implantát oka k herniálnej defekte prostredníctvom 2-3 mini-rezov, dlhých iba pár centimetrov. Táto modifikácia hernioplastiky má všetky výhody laparoskopie: rýchle uzdravenie pacienta po operácii, minimálne jazvy po zákroku a nízka invazívnosť.

Kvalifikovaní lekári našej kliniky vždy správne a adekvátne vyberú najoptimálnejšie metódy na liečbu pooperačnej kýly alebo poskytnú podrobné odporúčania na liečbu pooperačnej kýly bez chirurgického zákroku.

Takéto nechirurgické metódy sú v arzenáli lekárov av niektorých prípadoch môžu dočasne zlepšiť stav pacienta a zabrániť komplikáciám a progresii ochorenia..

Ale iba operácia na odstránenie prietrže pomôže vyliečiť navždy z ventrálnej prietrže.

Liečba bez chirurgického zákroku

Ak sa lekár z akéhokoľvek dôvodu rozhodne odložiť operáciu kýly, odporúčajú sa pacientom nasledujúce opatrenia, aby sa predišlo rozšíreniu kýly a komplikáciám:

 1. Nosenie obväzu je dočasné opatrenie. Bandáž (široká stuha elastického tkaniva uvoľní časť záťaže od brušných svalov) je použiteľná iba v počiatočných fázach vývoja prietrže.
 2. Vyvarujte sa fyzickej námahe, pretože zvyšujú vnútrobrušný tlak a zvyšujú herniálnu vadu a veľkosť výčnelku..
 3. Monitorujte črevné funkcie, vyhýbajte sa zápche a plynatosti (nadúvanie), pretože tiež zvyšujú tlak vo vnútri brušnej dutiny..

Pooperačná prietrž: strava poskytuje limit na množstvo jedla podaného v rovnakom čase (musíte jesť v malých porciách, ale častejšie).

Nemôžete jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov - kapusta, strukoviny, mastné, korenené a korenené jedlá, sýtené a alkoholické nápoje.

Mali by ste sa tiež vyhnúť jedlám, ktoré prispievajú k zápche - múka a pekárske výrobky z prémiovej múky, cukrovinky, nasýtené mäsové vývary, ryža, silný čaj a káva, svieže ovocie a bobule.

Dostupné informácie o tom, ako sa vykonáva pooperačná operácia kýly

Po operáciách na brušných orgánoch existuje pravdepodobnosť komplikácie - ventrálnej prietrže. Je to nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje pacientovi nepríjemné pocity..

Jediným spoľahlivým spôsobom liečby tejto patológie je chirurgický zákrok.

Pacient musí vedieť, ako sa vykonáva operácia na odstránenie pooperačnej prietrže a aké metódy môžu telo obnoviť po chirurgickom zákroku..

Po operáciách na brušných orgánoch existuje pravdepodobnosť komplikácie - ventrálnej prietrže.

Pooperačná prietrž

Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku riedenia spojivového tkaniva a svalov v oblasti pooperačnej jazvy, v dôsledku čoho vnútorné orgány presahujú za brušnú stenu pod kožou..

Hlavným prejavom choroby je prítomnosť výčnelku po pooperačnej jazve. Komplikácia môže nastať kedykoľvek po operácii. Pacient má obavy z svrbenia a pálenia v oblasti jazvy, bolesti, ktorá sa vyskytuje v pokoji a pri fyzickej námahe.

Charakteristické sú tiež grganie, pálenie záhy, vracanie a nevoľnosť, pocit ťažkosti v epigastrickej oblasti po jedle..

Dôvody opätovného objavenia sa prietrže

Potreba ventrálnej prietrže hernie vzniká pomerne často. Dôvodom je pohotovostná chirurgia, pri ktorej nie je dostatočný predoperačný prípravok.

Výskyt tejto patológie sa pozoruje pri porušení techniky operácie: nesprávny typ chirurgického prístupu a materiál na šitie, nesprávne šitie rany. Pooperačné komplikácie, ako napríklad narušenie regenerácie tkaniva, zápalový proces v rane, divergencia sutúr, tiež ovplyvňujú tvorbu prietrže..

Existuje množstvo sprievodných chorôb, ktoré narúšajú proces hojenia tkanív alebo zvyšujú vnútrobrušný tlak, čím vyvolávajú výskyt prietrže:

 • diabetes;
 • anémia;
 • tuberkulóza;
 • HIV
 • hypovitaminóza;
 • choroby tráviaceho traktu sprevádzané zápchou;
 • nádory genitourinárneho systému, ktoré sťažujú močenie;
 • choroby dýchacích ciest sprevádzané nevoľným kašľom.

Ak pacient v pooperačnom období ignoruje lekársky predpis: je zapojený do ťažkej fyzickej práce, nerešpektuje diétny a pitný režim, nesleduje hmotnosť, nenosí na obväz - existuje ďalšie riziko komplikácií.

Existujú však fatálne rizikové faktory, ktoré nezávisia od pacienta ani od lekára:

 • starší vek pacienta;
 • anamnéza traumy a chirurgického zákroku na brušných orgánoch;
 • opakovaný pôrod;
 • zdedila predispozíciu na kýlu.

Najčastejšie sa brušné kýly objavujú po apendektómii, operáciách na žlčníku a pečeni, po chirurgickom ošetrení vyčnievania čreva pupočníkovým krúžkom, gynekologických operáciách.

Prečo je nutný chirurgický zákrok?

Vzhľad kýly naznačuje, že vnútorné orgány zmenili svoje postavenie. Toto je nebezpečné pre porušenie funkcií všetkých orgánov zahrnutých v herniálnom vaku. Existujú konzervatívne metódy liečby, ale nie sú schopné odstrániť prietrž a môžu sa použiť iba na dočasné zmiernenie stavu pacienta. Nedostatok chirurgickej liečby môže viesť k nasledujúcim závažným komplikáciám:

 1. Poranenie prietrže - kompresia herniového vaku v bráne prietrže. V dôsledku toho sa v postihnutých orgánoch vyskytujú poruchy obehového systému a odumretie tkaniva..
 2. Hlien - vývoj zápalového procesu v herniálnom vaku.
 3. Koprostáza - stagnácia výkalov v hrubom čreve sprevádzaná intoxikáciou tela.
 4. Poranenie prietrže - vyskytuje sa s náhodným dopadom na jej oblasť. Môže byť sprevádzané prasknutím herniového vaku.
 5. Nádory prietrže vychádzajúce tak z jeho stien, ako aj z orgánov, ktoré sú jej obsahom.

Aby sa zabránilo vzniku týchto komplikácií, je dôležité zozbierať všetky potrebné testy čo najskôr a vykonať chirurgickú liečbu pooperačnej kýly.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok je možný pri absencii kontraindikácií, ktoré zahŕňajú tehotenstvo, onkologické ochorenia v terminálnom štádiu, závažné sprievodné somatické patológie.

Existuje niekoľko typov chirurgickej liečby pooperačnej prietrže. Výber metódy závisí od veľkosti herniového vaku, stavu kože a podkožného tkaniva, umiestnenia herniovej chyby, veľkosti herniového portálu, prítomnosti alebo neprítomnosti adhézií v herniálnom vaku..

Oprava kýly endoprotézy

Toto ošetrenie sa týka hernioplastiky bez napätia, pri ktorej sa používajú siete vyrobené zo syntetických polymérnych materiálov. Endoprotéza je vysoko roztiahnuteľná, elastická, spoľahlivá, preto jej použitie znižuje pravdepodobnosť opätovného vytvorenia prietrže a hojenie rán je bezbolestné a rýchle..

Na plastové kýlové siete vyrobené zo syntetických polymérnych materiálov.

Do jedného mesiaca po chirurgickom zákroku implantuje pletivo spojivové tkanivo a vytvára stenu, ktorá chráni tkanivo pred opakovanou divergenciou. V závislosti od prístupu je hernioplastika otvorená a endoskopická..

Otvorená hernioplastika

Operácia sa uskutočňuje pri intravenóznej alebo celkovej anestézii. Chirurg urobí rez ohraničujúci pooperačnú jazvu, po ktorej sa prietržový vak izoluje a otvorí. Ak sa medzi orgánmi vo svojom zložení vytvorili adhézie, sú rozrezané. Potom musí byť obsah herniálneho vaku odstránený alebo vrátený do brušnej dutiny.

Defekt v brušnej dutine sa uzavrie endoprotézou oka, potom dôjde k zošívaniu.

Endoskopická hernioplastika

Táto metóda je najprogresívnejšia a menej traumatická, pretože rýchly prístup je cez 3 malé vpichy na prednej brušnej stene, cez ktoré sú vložené špeciálne nástroje.

Algoritmus operácie je rovnaký ako pri otvorenom prístupe.

Jediným rozdielom je spôsob inštalácie endoprotézy: pri otvorenom prístupe je umiestnený do rany externým rezom, pri endoskopickej chirurgii sa implantát inštaluje zvnútra brušnej dutiny..

Endoskopická hernioplastika má nasledujúce výhody:

 • absolútna absencia nepohodlia a bolesti po operácii;
 • chýbajúca pravdepodobnosť výskytu pooperačných hernií v miestach vpichov;
 • nízka pravdepodobnosť recidívy;
 • rýchla rehabilitácia pacienta.

Výhodou endoskopickej hernioplastiky je rýchla rehabilitácia pacienta.

abdominoplastika

Odstránenie prietrže je niekedy vhodné kombinovať s abdominoplastikou - chirurgickou korekciou brušných rozmerov. Takáto operácia je indikovaná pre nadmerné ukladanie kože a tuku na prednej brušnej stene, ktoré nie sú eliminované konzervatívnymi metódami..

Rehabilitácia po odstránení kýly

Po operácii je potrebné dodržiavať liečebnú stravu: vylúčte jedlo, ktoré spôsobuje nadúvanie, neprepite sa, jesť 5 krát denne v malých dávkach. Preferované spôsoby varenia: dusenie, pečenie, varenie.

Jedlo by malo byť tekuté alebo krémové niekoľko dní po operácii.

Po operácii lekári odporúčajú nosiť špeciálny obväz. Jeho úlohou je odstrániť časť bremena z prednej brušnej steny a chrániť chirurgickú niť pred divergenciou. Dĺžku nosenia obväzu určuje lekár.

Pri použití minimálne invazívnych techník môže byť pacient prepustený z domu deň po operácii s otvorenou hernioplastikou - za týždeň. Po 2-3 týždňoch sa môžete venovať miernej fyzickej aktivite. Pacient sa za mesiac vráti k svojmu obvyklému životnému štýlu. Zobrazené sú pravidelné cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov, aby sa zabránilo opätovnému hernii.

recenzia

Anastasia, 30, Krasnojarsk

Pooperačná kýla sa vyskytla po cisárskom reze. Chirurgka povedala, že musí byť operovaná, pretože môže dôjsť k porušeniu vnútorných orgánov.

Bola navrhnutá endoskopická metóda - ako najbezpečnejšia a najmenej traumatická. Výhodou je tiež to, že po laparoskopii sú stehy prakticky neviditeľné, a to je dôležité pre každú ženu..

Jediná vec, ktorá bola zmätená, bola cena, pretože takáto operácia je drahšia.

Odstránenie pooperačnej prietrže sa uskutočnilo na súkromnej klinike. S výsledkom som bol spokojný: zotavenie bolo rýchle a bezbolestné, po 2 dňoch som mohol ísť domov. Stehy sú malé a elegantné, choroba sa už viac neobnovila, hoci uplynulo viac ako 5 rokov.

Ivan, 60 rokov, Moskva

Po odstránení dodatku sa objavila pooperačná prietrž. Oprava prietrže sa uskutočňovala s otvoreným prístupom v celkovej anestézii. Dĺžka hospitalizácie bola 4 týždne. Šev sa uzdravil už dlhú dobu, pretože som chorý na cukrovku. Od operácie uplynul rok, zatiaľ čo nič neobťažuje.

Ako sa odstráni brušná prietrž (biela čiara), prečo sa objavuje a pooperačná regenerácia

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..

Postup odstránenia prietrže brucha závisí od trvania choroby. Z dôvodu porušenia predpisov a ako včas pacient vyhľadal lekársku pomoc.

Operácia je vyčnievanie brušných orgánov cez diery, ktoré normálne neexistujú. Napríklad v pupočnej oblasti bielej línie brucha.

Druhy a príčiny výskytu

 • sklon k zápche;
 • deti alebo staroba;
 • porušenie anatomickej integrity prednej brušnej steny v dôsledku predtým prevedených operácií;
 • ťažká fyzická práca;
 • mužské pohlavie;
 • sklon k zvýšenej telesnej hmotnosti;
 • silné kašeľ alebo plač;
 • opakované zložité prirodzené narodenia;
 • zranenia.

Kýly bielej línie brucha sú vrodené a získané. Zriedka dosahujú priemer viac ako 10 cm, častejšie sa nachádzajú nad pupkom a zriedka sú porušované..

Klinický obraz sa prejavuje bolesťou v orgáne, ktorá padá do herniálneho vaku. Môže to byť omentum, slučky tenkého čreva, močový mechúr.

V prípade vniknutia do hernálnej brány črevných slučiek vznikajú nepríjemné pocity. Môže to byť pocit pálenia v slučkách čreva v hornej časti brucha. V detstve sa hernie bielej čiary prakticky nevyskytujú.

Metódy odstránenia

Operácia - hernioplastika sa môže vykonávať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šitie defektu v bielej línii šnúrkou, uzlom v tvare U a inými druhmi švov;
 • plasty z vlastného tkaniva;
 • laparoskopická operácia.

Operácia sa najlepšie uskutoční podľa plánu bez čakania na komplikácie. Pre ktoré budete musieť vykonať pohotovostnú operáciu. Najlepšie je vykonať operáciu na špecializovaných klinikách na odstránenie kýly..

Príprava na operáciu zahŕňa nasledujúce testy:

 • klinický krvný test; všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • koagulogram - analýza zrážanlivosti krvi a trvania krvácania;
 • stanovenie krvného typu a faktora Rh;
 • krv na Wassermanovu reakciu, HIV, hepatitída;
 • rentgén hrude;
 • ultrazvuková dopplerografia ciev dolných končatín;
 • v prípade diabetes mellitus je indikovaná konzultácia s endokrinológom;

Ak má pacient peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, musí sa vykonať FGDS.

Ako sa vykonáva operácia - odstránenie prietrže brucha?

Ak je obsah herniálneho vaku predperitoneálny tuk, potom táto operácia zahŕňa aplikáciu stehu v tvare U. Najprv sa musíte uistiť, že iba brušný tuk je vo vnútri kýlovej brány a neexistujú žiadne črevné slučky.

Pri veľkých výčnelkoch sa odstráni prietrž bielo-bielej línie brucha. Operácia sa vykonáva laparoskopicky a zahŕňa inštaláciu oka v oblasti divergencie listov aponeurózy..

Sieť je implantovaná, keď nie je dostatok miestneho tkaniva na plastickú chirurgiu. Tiež, ak je spojivové tkanivo veľmi mäkké, uvoľnené, existuje riziko recidívy prietrže.

Výhody použitia pletiva počas operácie sú:

 1. Recidácia prietrže je prakticky vylúčená.
 2. Pooperačné obdobie je ľahšie, menšie bolesti v pooperačnej rane, pretože menšie lokálne napätie tkaniva v chirurgickej oblasti.
 3. Možnosť aktivovať pacienta skôr, obnoviť kvalitu života.
 4. Táto metóda významne znižuje trvanie operácie.
 5. Počas operácie sa používa podstatne menšie množstvo šijacieho materiálu, a preto sa znižuje riziko ligatúrnej fistuly..
 6. Sieťka rýchlo rastie s vláknitým tkanivom a kapilárami, neodtrháva sa, v budúcnosti sa nemusí odstraňovať..

Keď sa svaly rekta abdominis líšia od strany bielej línie, použije sa laparoskopia. To vám umožní, aby bol chirurgický zákrok menej traumatizovaný a pooperačné obdobie plynulejšie.

Odstránenie prietrže brucha laparoskopickou technikou vám umožní:

 • túto operáciu vykonajte u starších pacientov
 • alebo pacienti trpiaci závažnou sprievodnou somatickou patológiou.

Laparoskopia je žiaduca, ak existuje podozrenie, že obsah hernálneho vaku je naplnený črevnými slučkami a prietrž by sa mal z brušnej dutiny zrevidovať..

Charakteristiky chirurgickej liečby pooperačných hernií je potreba prideliť hernálny vak z adhézií vytvorených od predchádzajúcej operácie.

V tejto situácii dáva laparoskopia tiež dobrý účinok, pretože môže významne znížiť riziko vzniku vnútroperatívnych komplikácií. Presnejšia operácia sa vykonáva, menej traumy tkanív, krvácanie. Čím nižšie je riziko hnisania a recidívy prietrže.

Pooperačné zotavenie

V pooperačnom období je nevyhnutná včasná aktivácia obväzu. Je to potrebné, aby sa zabránilo vzniku takého nebezpečného typu komplikácií, ako je hypostatická pneumónia..

Funkcie pooperačného obdobia závisia od toho, v akom štádiu choroby sa operácia vykonala. Či porušenie chirurgických zákrokov predchádzalo chirurgickému zákroku a aké sú sprievodné somatické choroby.

Je nevyhnutne nutné nosiť obväz.

V nekomplikovanom priebehu pooperačného obdobia je pobyt v nemocnici 1 deň po operácii.

Účelom použitia pooperačnej bandáže je:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie pravdepodobnosti rozvoja opakujúcich sa prietrží po operácii;
 • bandáž chráni pred infekciami, podráždením pokožky, podporuje najrýchlejšie zotavenie motorickej aktivity.

Po obnovení črevnej motility sa strava postupne rozširuje, jedlo je povolené. Medzi výživové prvky patrí konzumácia zdravých potravín. Potraviny bohaté na vlákninu, na prevenciu zápchy, chorôb iných orgánov gastrointestinálneho traktu.

Rehabilitácia po odstránení kýly je jednoduchšia, ak sa chirurgický zákrok vykonal laparoskopicky. Pri tejto technike nedochádza k veľkým traumatickým rezom a bolesť po operácii je menej výrazná.

Proces rehabilitácie zahŕňa kontrolu nasledujúcich hlavných parametrov:

 1. Zmena teploty 2-krát denne ráno a večer.
 2. Obväzy pred odstránením stehov a kontrolou pooperačnej rany. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.
 3. Odmietnutie viesť motorové vozidlo v nasledujúcich 2 dňoch po operácii, pretože anestetiká používané na anestéziu znižujú pozornosť a schopnosť viesť vozidlo.
 4. Ak sa osoba zaoberá duševnou prácou, potom je možné sa do nej vrátiť niekoľko dní po operácii.
 5. Počas fyzickej práce bude potrebná rehabilitácia niekoľko týždňov po operácii, ktorá bude zahŕňať cvičebnú terapiu, masáže.

Možné komplikácie

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

V prípade včasnej operácie, splnenia lekárskych predpisov, dodržiavania diéty a fyzickej aktivity bude pravdepodobnosť komplikácií minimálna..

Ak sa v strede brucha objavia sťažnosti na nepohodlie a nepohodlie, je potrebné:

 • navštíviť lekára;
 • robiť krvné testy;
 • vykonať brušný ultrazvuk.

Včasná diagnostika a liečba vám umožnia vykonať operáciu načas, eliminovať možnosť komplikácií a relapsov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Sagitálna veľkosť miechy je dôležitým ukazovateľom, ktorý sa určuje pri vizuálnej diagnostike patologických stavov rôzneho pôvodu. Zníženie frekvencie môže spôsobiť komplikácie a negatívne účinky na zdravie..
Hyperémia tela (horúčka) je zvyčajne spojená so zápalovými procesmi, ktoré sa vyskytujú v tele. Keď už hovoríme o zápale, mnoho ľudí sa tento proces identifikuje s infekciou. Ale niekedy sa telesná teplota môže zvýšiť bez prenikania patogénov.
Osteoporóza je mimoriadne bežné ochorenie charakterizované poklesom hustoty kostí. Zvyšujúcu sa frekvenciu diagnostikovaných prípadov osteoporózy možno do istej miery vysvetliť nielen zhoršením zdravotného stavu obyvateľstva, ale zvýšením očakávanej dĺžky života (choroba postihuje najmä ľudí v staršej vekovej skupine)..