loader

Hlavná

Hlava

Prolaps mitrálnej chlopne 1, 2, 3 stupne

Z článku sa dozviete o vlastnostiach prolapsu mitrálnej chlopne (MVP), mechanizme patológie, príčinách, príznakoch, diagnostike, liečebných vlastnostiach, prognóze.

Podstata patológie

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je lézia srdcového svalu rôzneho pôvodu alebo patológie formácií srdca spojivového tkaniva. Vedie to k zmene štruktúry a tvaru zväzkov mitrálnej chlopne (v čase systoly sa ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi klesla späť)..

Takáto patológia v kardiologickej praxi sa zistila u 15% detí mladších ako pätnásť rokov. Okrem toho srdcové abnormality spôsobujú MVP v 40% prípadov, reumatizmus - viac ako polovica vyšetrených detí. Dedičná predispozícia zaručuje patológiu v 100% prípadov. Prolaps mitrálnej chlopne je hlavným symptómom niekoľkých vrodených syndrómov: Ehlers-Danlos, Marfan, kontrakčná arachnodaktylácia, nedokonalá osteogenéza, elastický pseudoxantóm..

Dospelí trpia MVP v 10%. Ochorenie má rodovú konotáciu: častejšie ženy po 40 rokoch ochorie.

Klasifikácia PMK

Rozdeľuje sa na primárnu a sekundárnu patológiu, ako aj podľa závažnosti prolapsu, stupňa spätného toku krvi - regurgitácie. V praxi sa obe tieto klasifikácie posudzujú spolu. Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárne, geneticky určené, s vrodenou slabosťou štruktúr spojivového tkaniva. V tomto prípade sa hroty mitrálnej chlopne roztiahnu a akordy, ktoré ich držia, sa predlžujú. V dôsledku toho sa klapky nemôžu uzavrieť, medzi nimi je medzera. Vrodená patológia významne neovplyvňuje fungovanie obehového systému, ale je často sprevádzaná VVD, arytmiou a retrosternálnym diskomfortom. Primárny prolaps podľa povahy hluku v srdci je rozdelený na latentnú, tichú formu, ktorá je diagnostikovaná na echokardiograme, a auskultárna knižnica s typickými šepotmi, ktoré sa dajú rozlíšiť podľa ucha..
 2. Sekundárne alebo získané, ktoré sa vyvíja na pozadí somatických chorôb, reumatických, srdcových patológií. Bolesť a prerušenie srdca v tomto uskutočnení sú zastavené liekmi (Nitroglycerín, Betalok). Ak je prolaps spôsobený traumou, prasknutím akordu, je potrebná lekárska pomoc.

V závislosti od závažnosti môžu byť prolapky ventilov:

 • prvý stupeň - priehyb do 6 mm, zatiaľ čo uzáver je kompletný, takže pacient nemá príznaky;
 • druhý - do 8 - 9 mm, ventily nie sú tesné, pozoruje sa regurgitácia rôznych stupňov (spätný tok krvi do predsiene);
 • Tretie je všetko, čo je za tým: ventily sa nedotýkajú, akordy sa môžu odtrhnúť, čo zhoršuje stav pacienta, vytvára sa akútne zlyhanie ľavej komory, ktoré si vyžaduje núdzový zásah.

Každý stupeň má navyše svoju vlastnú závažnosť regurgitácie - reverzný tok krvi vo vnútri srdcových komôr (podľa Dopplerovho ultrazvuku):

 1. prvý stupeň je mierna mitrálna vlna spätného toku krvi, ktorá dosahuje úroveň hrotov;
 2. druhou je mierna regurgitácia s vlnou stúpajúcou do stredu ľavej predsiene;
 3. tretia je výrazná vlna spätného toku krvi, ktorá dosahuje opačný koniec ľavej predsiene;
 4. štvrtý je závažný (opísaný iba klinicky).

Diagnóza označuje stupeň prolapsu a stupeň regurgitácie.

Príčiny choroby

Prolaps mitrálnej chlopne v skutočnosti nie je nezávislé ochorenie. Je to klinický a anatomický syndróm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych somatických patológiách. Spúšťače MVC môžu byť vrodené anomálie a získané choroby.

V modernej kardiológii je hlavnou príčinou prolapsu mitrálnej chlopne vrodená patológia, ktorá je založená na myxomatóznej degenerácii chlopňových štruktúr a vnútrokardiálnych nervových vlákien. Tento prolaps sa tiež nazýva idiopatický, pretože presná etiológia tohto procesu nebola stanovená. Väčšina vedcov navrhuje jej genetický stav..

Patologická deštrukcia sa týka predovšetkým vláknitej vrstvy spojivového tkaniva, kolagénu a elastínu, akumulácie polysacharidov v medzibunkovej látke. Štruktúra spojivového tkaniva sa uvoľní, mitrálna chlopňa sa zhroutí v čase prolapsu systoly. Najčastejšie sú postihnutí pacienti s autoimunitnými poruchami, dyspláziou chrupavky, väzmi, vrodenými chybami kĺbových vakov, artritídou a artrózou..

Posledné vedecké štúdie spájajú prolapsu chlopne s hormonálnymi poruchami rôzneho pôvodu, vírusovými chorobami, streptokokovou infekciou, ktoré spôsobujú priamu deštrukciu nielen chlopní, ale aj endokardu srdca.

Medzi sekundárne (získané) dôvody:

 • prvé miesto je venované reumatickým ochoreniam (až do 80%) - autoimunitnej patológii s kombinovanou léziou mitrálnej (prolaps) a aortálnej (stenózovej) chlopne;
 • druhou je arteriálna hypertenzia s hypertrofiou ľavej komory (do 10%);
 • pri tretej infekčnej endokarditíde (do 10%).

Zranenia hrudníka, AMI, oddelenia akordov rôznej genézy zaberajú nevýznamné miesto (do 2%).

S vekom sa spojivové tkanivo zvyšuje autoimunitná degenerácia, takže riziko deformácie hrotov mitrálnej chlopne, poškodenie akordov postupne stúpa a po 40 dosiahne svoj vrchol. V dospievaní je príčinou patológie narušenie intrakardiálneho prietoku krvi v dôsledku dysplázie, anatomických abnormalít koronárov..

Mechanizmus rozvoja

Deformácia spojivového tkaniva hrotov mitrálnej chlopne narušuje úplnosť ich uzavretia, spôsobuje tlakový rozdiel medzi predsieňami a komorou, v dôsledku čoho sa krv vracia do ľavej predsiene. Táto situácia zase vyvoláva hypertrofiu ľavej predsiene, pľúcnu žilovú nedostatočnosť. Vyvíja sa hypertenzia pľúcneho (malého) kruhu krvného obehu, čo spôsobuje kliniku ochorenia.

Aké je riziko PMK

MVP 1. stupňa tečie takmer asymptomaticky, bez toho, aby to ovplyvnilo celkový stav osoby, nevyžaduje žiadne úpravy. Ale 5 až 10% pacientov čelí riziku komplikácií, ktoré sa vyskytujú s progresiou ochorenia, zhoršujúcou sa somatickými patológiami, s vekom. Najnebezpečnejšie sú tieto:

 • Akútna insuficiencia mitrálnej chlopne, ktorá je zvyčajne spojená s traumou hrudníka, prasknutím akordov: u pacienta je diagnostikovaná akútna srdcová nedostatočnosť, pľúcny edém, zástava dýchania. Chronická mitrálna regurgitácia - mierna: slabosť, únava, dýchavičnosť.
 • Infekčná endokarditída rôzneho pôvodu sa prejavuje zvýšenou trombózou v mozgových cievach, vnútorných orgánoch, hlavných cievach s narušenou funkciou ľavej komory. Hrozí mozgovou príhodou, srdcovým záchvatom, zástavou srdca, pľúcnou embóliou.
 • Prolaps predného hrotu najčastejšie vyvoláva záchvat angíny pectoris: zhoršená kontraktilita myokardu zvyšuje zaťaženie ľavej polovice srdca, čo vedie k jeho hypertrofii, hypoxii mozgu, všetkým vnútorným orgánom, tkanivám.
 • Fibrilácia srdca, MVP s kongesciou v pľúcach, mitrálna nedostatočnosť môže viesť k smrti (predĺženie QT intervalu je stanovené na EKG).

príznaky

Klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne závisia od stupňa dysplázie spojivového tkaniva srdca, prítomnosti vegetovaskulárnych neurologických porúch. Medzi príznaky choroby, na ktorú by sa malo u novorodencov venovať pozornosť, patria:

 • astenický typ tela;
 • dysplázia bedra;
 • pupočníkovej, ingvinálnej prietrže;
 • podvýživa;
 • schopnosť kĺbov sa ohýbať vo všetkých smeroch vrátane anatomicky neobvyklých;
 • varicocele;
 • deformácia hrudníka.

Neskôr sa MVP prejavuje plochými nohami, krátkozrakosťou, strabizmom, nefroptózou, zlým držaním tela, častými SARS alebo akútnymi respiračnými infekciami, tonzilitídou. Vegetabilno-vaskulárna dystónia je u dospievajúcich spojená s MVP.

Hlavné klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne u dospelých sú:

 • Arytmia, tachykardia (až 80% prípadov) spojená s vzrušením, opitý silný čaj, káva, vzpieranie. Neohrozujú život.
 • Hyperventilačný syndróm v dôsledku dysregulácie dýchacieho systému. Bolesť hlavy, často typ migrény (viac ako polovica prípadov).
 • Panické záchvaty epileptického charakteru sa vyskytujú spontánne, nemajú presnú príčinu.
 • depresie.
 • asténia.
 • Synkopa (krátkodobá strata vedomia) so svalovou atóniou.
 • Zhoršená termoregulácia.
 • Dýchavičnosť, ktorá nekoreluje so srdcovým zlyhaním.

Vyhodnocovanie pomocou MVP sa určuje:

 • izolované kliknutia v oblasti ľavej komory v čase strednej alebo neskorej systoly (jednoduché alebo viacnásobné);
 • neskoré systolické, glosystolické šelesty v dôsledku veľkého rozdielu tlaku v predsieni a komore;
 • kombinácia kliknutí a hluku.

Pri vyšetrení inštrumentov a laboratórií poskytuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • asymptomatické predĺženie QT intervalu na EKG je markerom rozvoja život ohrozujúcej arytmie;
 • vysoké vylučovanie katecholamínov (vrchol - počas dňa, pokles - v noci).

diagnostika

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne je podriadená štandardnému algoritmu na vyšetrenie srdcového pacienta:

 • história, fyzikálne vyšetrenie so záťažovými testami (drepy, zadržiavanie dychu, chôdza na mieste);
 • OAC, OAM, biochémia - skríning celkového stavu pacienta.
 • EKG, echokardiografia - detekcia arytmie, prítomnosť regurgitácie, stanovenie stupňa MVP;
 • ohlávka
 • rádiografia - určuje mitrálnu regurgitáciu;
 • fonokardiografia - potvrdzuje auskultáciu odhaleného hluku;
 • dopplerography.

Niekedy môže byť potrebná konzultácia so špecializovanými odborníkmi. U detí možno MVP počuť ako tretí tón, ale nemá diagnostickú hodnotu. Prolaps mitrálnej chlopne zistený u dieťaťa sa môže sám s vekom stratiť.

Liečebné vlastnosti

Liečba MVP závisí od závažnosti patológie. Nevyžaduje sa žiadna špeciálna liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1. stupňa. Neexistujú obmedzenia fyzickej aktivity. Je možný akýkoľvek šport, s výnimkou zariadenia na vzpieranie a silový tréning. Ani pacient nie je vyňatý z armády.

Hlavnou liečbou MVP 1. stupňa je zdravý životný štýl, prevencia infekcie, lekárske vyšetrenie. Lekári sa však niekedy rozhodujú o výmene mitrálnej chlopne už v tomto štádiu choroby. Stáva sa to, ak príčinou patológie sú autoimunitné procesy v tele, ktoré sa nevyhnutne budú vyvíjať, čo vytvára riziko smrteľných komplikácií. Uspokojivý stav pacienta v danom časovom intervale nám umožňuje predpovedať dobrý účinok operácie, absenciu negatívnych dôsledkov. Odloženie operácie môže viesť k neschopnosti vykonať ju aj zo zdravotných dôvodov.

Stupeň 2 MVP je sprevádzaný negatívnymi príznakmi, vyžaduje si nielen neustále monitorovanie pacienta, ale aj symptomatickú liečbu liekmi: prítomnosť príznakov zlyhania krvného obehu, arytmie, synkopa. Liečebný režim je prísne individuálny, je výhradnou výsadou lekára. Fyzická aktivita nie je zakázaná, ale typ a dávkovanie volí lekár. Z armády nedochádza k žiadnemu oslobodeniu, s výnimkou prolapsu MK 2. stupňa s regurgitáciou nad 2. stupňom alebo za prítomnosti arytmie, zhoršeného srdcového vedenia. Ak nie ste prítomní, môžete sa venovať športu:

 • synkopy;
 • žiadna arytmia (denné monitorovanie);
 • žiadna regurgitácia (dopplerografia);
 • zachovaná kontraktilita srdca (echokardiografia);
 • tromboembolizmus nebol v histórii. všetky ukazovatele koagulačného systému sú normálne;
 • v rodine nikto nezomrel na náhlu srdcovú zástavu na pozadí MVP.

Aby sa zabránilo progresii patológie, odporúča sa:

 • sedatíva: tinktúra materskej vody, valeriána, hloh, Novopassit, Persen;
 • mitrálna nedostatočnosť alebo arytmia svedčia o menovaní beta-blokátorov (Diltiazem, Sotagexal, Bisoprolol, Adenosin, Propanorm, Allapinin, Amiodarone), antikoagulanciá (Cardiomagnyl, Warfarin, Finilin, Hypergén, hypertenzia a trávenie)..

Fyzioterapeutické procedúry (elektroforéza brómom, horčíkom v golierovej zóne), masáže, balneoterapia, hirudoterapia, akupunktúra, akupunktúra sú indikované pre MVP. Chirurgický zákrok sa používa z rovnakých dôvodov na opravu alebo výmenu ventilu. Pri plánovaní malých chirurgických zákrokov je potrebná preventívna antibiotická terapia (extrakcia zubov, polypy maxilárnych dutín, mandle)..

Stupeň 3 MVP je charakterizovaný vážnymi štrukturálnymi abnormalitami v srdci, ktoré spôsobujú nedostatok MK, pretrvávajúcu arytmiu: rozširovanie ľavej predsieňovej dutiny, zhrubnutie stien komory, poruchy obehového systému. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú korekciu chlopne, jej švu alebo protetiky. Namiesto telesnej výchovy sa odporúča šport, špeciálne gymnastické cvičenia, cvičebná terapia, vyžaduje sa zdravý a zdravý spánok.

Symptomatická liečba sa používa:

 • Vitamíny B, PP, E, C;
 • tachykardiu zastavujú Betalok, Atenolol, Propranolol, ktoré zlepšujú výživu kolagénových vlákien;
 • vegetovaskulárna dystónia sa lieči adaptogénmi (eleuterokok, citrónová tráva, ženšen), vitamínovo-minerálne komplexy (Magne B6, Magnelis B6, Vitrum, DoppelHerz, Pikovit).

Používajte relácie psychoterapie (skupinové a individuálne), ktoré zmierňujú emočné nadmerné zaťaženie. Podľa zákazu je tabak, alkohol, vzpieranie, silový tréning.

Prolaps tehotných žien

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne diagnostikovaný u tehotných žien počas úplného povinného vyšetrenia. Prvý stupeň sa zvyčajne netýka. Tehotenstvo postupuje normálne, pre plod nie sú žiadne negatívne dôsledky. Prolaps sa navyše môže znížiť pri narodení dieťaťa: zvyšuje sa srdcová produkcia, znižuje sa kapilárna rezistencia na okraji. Arytmie sú možné, ale pri narodení dochádza normálne.

Pridanie regurgitácie alebo prechodu patológie do druhého stupňa si vyžaduje neustále monitorovanie nastávajúcej matky kardiológom. Lieky sa používajú iba zo zdravotných dôvodov (závažné hemodynamické poškodenie)..

Pravidlá správania tehotnej ženy s prolapsom mitrálnej chlopne sú jednoduché:

 • vyhnúť sa podchladeniu, náhlym zmenám teploty;
 • viac sa pohybovať, aby sa zabránilo preťaženiu panvových orgánov;
 • odpočívať v sklopenej polohe.

predpoveď

Ako sa bude PMK správať počas života, závisí od dôvodu, ktorý ho spôsobil:

 • hypertenzný prolaps závisí od stupňa srdcového zlyhania, rizika AMI, mozgovej príhody;
 • reumatická MVP môže byť asymptomatická po celé desaťročia, vyžaduje preventívne cykly liekovej terapie, niekedy chirurgický zákrok;
 • infekčná endokarditída je úplne zastavená za podmienky presne identifikovaného patogénu, liečba je dlhá, prognóza je priaznivá (narkomani sú výnimkou).

Nekomplikovaný prolaps mitrálnej chlopne má dobrú prognózu..

Čo je prolaps mitrálnej chlopne (MVP), stupeň 1?

Spomedzi rôznych srdcových defektov ľudia najčastejšie trpia prolapsom mitrálnej chlopne (MVP). Toto ochorenie má tri stupne a prvý stupeň má najpriaznivejšiu prognózu. Príčiny MVP nie sú úplne známe, ale choroba sa pozoruje hlavne u ľudí, ktorí majú dedičnú dyspláziu spojivového tkaniva..

Aby bolo možné predpísať správnu liečbu tohto ochorenia, musí sa urobiť diagnóza. Najpresnejšou metódou na diagnostiku prolapsu je kardiografia ECHO. Liečba môže byť liečivá, ľudovými liekmi a je podporovaná zdravým životným štýlom..

Prolaps mitrálnej chlopne - čo to je?

Aby sme tomu porozumeli, musíme si predstaviť, ako funguje srdce. Krv obohatená kyslíkom z pľúc vstupuje do ľavej predsieňovej dutiny, ktorá slúži ako druh zásobníka (rezervoáru) pre ňu.

Odtiaľ vstupuje do ľavej komory. Jeho účelom je násilne vytlačiť všetku prichádzajúcu krv do úst aorty a distribuovať ju do orgánov nachádzajúcich sa v oblasti hlavného krvného obehu (veľký kruh)..

Prúd krvi sa opäť ponáhľa do srdca, ale už v pravej predsieni a potom do dutiny pravej komory. V tomto prípade sa spotrebúva kyslík a krv je nasýtená oxidom uhličitým. Pankreas (pravá komora) ho vrhá do pľúcneho obehu (pľúcna tepna), kde je nové obohatenie kyslíkom.

Pri normálnej činnosti srdca sa predsieňový systol úplne uvoľňuje z krvi a mitrálna chlopňa uzatvára vstup do predsiene, nedochádza k spätnému toku krvi.

Prolapy neumožňujú úplne sa prehnuté, natiahnuté krídla. Preto nie všetka krv vstupuje do úst aorty počas srdcového výdaja. Časť sa vracia späť do dutiny ľavej predsiene.

Dôležité! Proces spätného toku krvi sa nazýva regurgitácia. Prolaps sprevádzaný vychýlením menším ako 3 mm sa vyvíja bez regurgitácie.

príznaky

Prvý a druhý stupeň MVP sú najčastejšie asymptomatické a choroba sa zistí náhodne, keď sa osoba podrobí povinnej lekárskej prehliadke. Pri 3. stupni sú zaznamenané nasledujúce príznaky prolapsu mitrálnej chlopne:

 1. Dlhodobo (37-37,5 ° C) je slabosť, malátnosť a horúčka nízkej kvality..
 2. Je známe potenie.
 3. Ráno av noci bolesť hlavy.
 4. Existuje pocit, že neexistuje nič na dýchanie a človek sa inštinktívne pokúša vstrebať čo najviac vzduchu a zhlboka sa nadýchnuť..
 5. Srdcové glykozidy nezmierňujú zjavné bolesti v srdci.
 6. Vyvíja sa ustálená arytmia..

Počas auskultácie sú šepoty srdca zreteľne počuteľné (systolické kliknutia spôsobené veľkým napätím akordov, ktoré boli predtým veľmi uvoľnené). Nazývajú sa tiež syndróm odprýskávania chlopne..

diagnostika

Pre podozrenie na prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa stačí opýtať sa pacienta na jeho sťažnosti a načúvať srdcovému rytmu stetoskopom. Ale pretože regurgitácia krvi nie je vyjadrená, tento príznak (srdcový šelest) môže chýbať, takže sa musíte uchýliť k presnejším metódam vyšetrenia..

Kardiografia ECHO vám najjasnejšie umožňuje posúdiť stav a činnosť ventilov. S ďalšou Dopplerovou štúdiou môžete posúdiť, koľko krvi a akou rýchlosťou sa vracia do predsiene počas systoly (kontrakcia komôr).

EKG má vo svojej podstate pomocný charakter, pretože úplne neodráža zmeny sprevádzajúce MVP.

Dôležité! Kardiografia ECHO je najpresnejšou diagnostickou metódou pri prolapsi mitrálnej chlopne.

Dôvody vzhľadu

Existujú dva typy dysfunkcie mitrálnej chlopne:

 1. Vrodené alebo primárne. Vyskytuje sa v súvislosti s vnútromaternicovým zlyhaním produkcie kolagénu typu 111, ktorý je základom všetkých spojovacích tkanív tela. Výsledkom je, že tkanivo, z ktorého sú vyrobené lístky mitrálnej chlopne, je mäkké a nemá takú elasticitu, aby bolo možné ventil úplne uzavrieť. Tento druh choroby sa často dedí a vyskytuje sa u človeka už od narodenia. Porucha spojivového tkaniva plodu sa však môže vyskytnúť aj v dôsledku vystavenia škodlivým faktorom, ako sú drogy, alkohol, fajčenie, toxické látky, ako aj zlá výživa a stres. Vrodená MVP 1. stupňa sa u detí zisťuje hlavne pri prvom ultrazvuku srdca. Sprievodné príznaky sa zvyčajne nepozorujú a tento stav sa považuje za variant fyziologickej normy a nepredstavuje nebezpečenstvo.
 2. Získané alebo sekundárne. Objavuje sa v dôsledku výskytu určitých srdcových chorôb, ako sú reumatické srdcové choroby, ischemická choroba srdca, infarkt myokardu, angína, zápal šarží a ďalšie choroby. Tieto choroby znižujú tonus svalov, ktoré sú zodpovedné za správne fungovanie mitrálnej chlopne. Upozorňujeme na článok o akorde srdca u dieťaťa.

liečba

Pri absencii symptómov pacient s MVP 1. stupňa s minimálnou regurgitáciou nevyžaduje liečbu. Najčastejšie táto kategória zahŕňa deti, ktorým sa diagnostikuje toto ochorenie počas ultrazvukového vyšetrenia srdca počas lekárskeho vyšetrenia. Zvyčajne môžu dokonca športovať bez obmedzení..

Pozor! Kardiológa je potrebné pravidelne sledovať a sledovať jeho dynamiku.

Lekársku pomoc možno budete potrebovať iba v prípade, ak je tento prolapse sprevádzaný nebezpečnými príznakmi, ako sú bolesť srdca, poruchy srdcového rytmu, strata vedomia a ďalšie. V tomto prípade je cieľom liečby odstránenie symptómov. Chirurgická liečba MVP 1. stupňa sa nevykonáva.

Lieky

V závislosti od negatívnych prejavov sprevádzajúcich prolaps mitrálnej chlopne sa predpisujú tieto lieky:

 • sedatíva a sedatíva, vrátane glycínu, tenoténu, pantogamu, fenotropilu a iných liekov užívaných s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou;
 • antikoagulanciá, napríklad heparín, fenylín, v prípade rizika trombózy;
 • beta-blokátory, najmä timolol, penbutolol a nebivolol, ktoré sa používajú na obnovenie srdcového rytmu;
 • lieky na zlepšenie fungovania myokardu, ako je riboxín, panangín, magnerot, ktoré sú zdrojom horčíka a zlepšujú rovnováhu elektrolytov;
 • vitamíny B a C na posilnenie srdcového svalu.

Okrem toho pacient potrebuje fyzioterapeutické cvičenia, dychové cvičenia, kúpeľnú liečbu, masáže, relaxačné a psychoterapeutické sedenia..

Mali by ste sa tiež držať zdravého životného štýlu, správnej výživy a mierneho cvičenia..

Ľudové lieky

Tradičná medicína spolu s farmaceutickými liečivami poskytujú dobré výsledky pri odstraňovaní príznakov MVP 1. stupňa.

V tomto prípade sa používajú nasledujúce lieky, ktoré majú sedatívny účinok a posilňujú srdcový sval:

 • odvar z prasličky, ktorý pomáha posilňovať srdcový sval a zároveň je dobrým sedatívom;
 • čaj zo zmesi týchto bylín: materská, hlohová, mäta a valeriána, ktorá má silný upokojujúci účinok;
 • čaj zo zmesi vresu, tŕňa, materskej vody a hloh, ktorý sa tiež upokojuje;
 • odvar šípky ako zdroj vitamínu C, potrebný pre srdcový sval;
 • zmes škrupín 20 vajec, šťavy 20 citrónov a medu v rovnakom objeme ako vajcia a šťava.

Mali by ste jesť aj sušené ovocie, červené hrozno a vlašské orechy, pretože obsahujú veľké množstvo draslíka, horčíka a vitamínu C..

Aké je nebezpečenstvo choroby, komplikácie

V prípade vrodeného typu MVP 1. stupňa sú komplikácie veľmi zriedkavé. Častejšie sa vyskytujú so sekundárnou formou choroby. Najmä ak vznikol v dôsledku zranení v oblasti hrudníka alebo iných srdcových chorôb.

Zistili sa nasledujúce následky choroby:

 1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne, pri ktorej chlopňa prakticky nie je držaná svaly, jej chlopne voľne visia a vôbec nevykonávajú svoje funkcie. Na pozadí tohto ochorenia sa vyskytuje pľúcny edém..
 2. Arytmia charakterizovaná zlyhaním srdcového rytmu.
 3. Infekčná endokarditída je zápal vnútornej steny srdca a chlopní. V dôsledku uvoľneného uzáveru chlopne môžu baktérie po infekcii, najmä bolesti v krku, vstúpiť do srdca z krvného riečišťa. Toto ochorenie spôsobuje vážne srdcové defekty..
 4. Prechod 1. stupňa choroby v štádiách 2, 3 alebo 4 v dôsledku ďalšieho prehýbaniu hrotov mitrálnej chlopne a v dôsledku toho výrazného zvýšenia objemu regurgitácie.
 5. Náhla srdcová smrť. Vyskytuje sa vo veľmi zriedkavých prípadoch v dôsledku náhlej komorovej fibrilácie..

Je obzvlášť potrebné liečiť túto chorobu u žien, ktoré očakávajú dieťa. V podstate MVP 1. stupňa počas tehotenstva nepredstavuje hrozbu pre ženu alebo nenarodené dieťa.

Prognóza ochorenia

S prolapsom mitrálnej chlopne 1. stupňa je prognóza života takmer vždy pozitívna. V podstate je toto ochorenie takmer asymptomatické alebo s malými príznakmi, takže kvalita života zvlášť neutrpí. Komplikácie sa vyvíjajú veľmi zriedka..

Športové aktivity na MVP 1. stupňa sú povolené takmer bez obmedzení. Mali by sa však vylúčiť výkonné športy, ako aj skákanie, niektoré druhy wrestlingu spojené so silnými údermi.

Dôležité! Extrémne druhy sú vylúčené, keď športovci zažijú pokles tlaku.

Rovnaké obmedzenia platia pre výber povolania. Osoba s týmto ochorením nemôže pracovať ako pilot, potápač alebo astronaut.

Je potrebné poznamenať, že s prolapsom mitrálnej chlopne 1. stupňa sa mladý muž považuje za spôsobilý na odvod.

prevencia

S cieľom vylúčiť prechod MVP 1. stupňa do závažnejších štádií choroby, ako aj vývoj závažných komplikácií, je potrebné dodržiavať prevenciu tohto ochorenia. Na získanie prolapsu sú potrebné najmä preventívne opatrenia..

Sú zamerané na maximálne možné vyliečenie chorôb, ktoré spôsobujú prolaps mitrálnej chlopne..

Všetci pacienti s MVP 1. stupňa by mali byť pravidelne sledovaní kardiológom, aby sa sledovala dynamika hodnôt prolapsu a objemu regurgitácie. Tieto opatrenia pomôžu včas odhaliť výskyt komplikácií a prijať potrebné opatrenia na ich predchádzanie..

Okrem toho je veľmi dôležité vzdať sa čo najviac zlých návykov, pravidelne cvičiť, spať najmenej 8 hodín denne, správne jesť a minimalizovať účinky stresu..

Dôležité! Človek, ktorý vedie zdravý životný štýl, prakticky eliminuje výskyt získanej formy choroby a významne zvyšuje pravdepodobnosť, že sa príznaky s primárnym MVP neobjavia..

Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa je teda dosť závažné ochorenie, ktoré by lekár mal pravidelne pozorovať.

Avšak s včasným dodržiavaním liečby a preventívnymi opatreniami je možné minimalizovať príznaky a komplikácie choroby..

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne srdca

Jednou z najbežnejších srdcových patológií je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Normálne vyzerá práca srdca niečo také. Ľavá predsieň sa sťahuje a uvoľňuje krv, v tomto okamihu sa otvárajú klapky a krv prúdi do ľavej komory. Potom sa črepiny uzavrú a kontrakcia komory spôsobí, že sa krv dostane do aorty.

Pri prolapte chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie opäť prechádza do predsiení, pretože prolaps je priehyb, ktorý bráni normálnemu zatváraniu hrotov. Teda dochádza k spätnému toku krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvíja patológia?

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí. Pre diagnostiku tohto problému je najtypickejší vek 15 - 30 rokov. Príčiny patológie sú konečne nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patológiou spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z charakteristických čŕt môže byť zvýšená flexibilita..

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palcom ruky v opačnom smere a dosahuje ich k predlaktiu, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej z patológií spojivového tkaniva a MVP..

Jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Vývoj tejto patológie je však možný aj vďaka získaným príčinám.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne io kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

V dôsledku bolestivých procesov je narušená dodávka krvi do štruktúr srdca, dochádza k zápalu jej tkanív, k smrti buniek s náhradou ich spojivového tkaniva, zhutňovaniu tkanív samotnej chlopne a štruktúr, ktoré ju obklopujú..

To všetko vedie k zmenám v tkanive chlopne, k poškodeniu svalov, ktoré ju ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne uzavrie, to znamená k objaveniu sa jeho chlopní..

Je PMK nebezpečný

Aj keď prolaps mitrálnej chlopne sa považuje za patológiu srdca, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. MVP je často diagnostikovaná náhodne počas ultrazvuku srdca počas preventívneho vyšetrenia..

Prejavy MVP závisia od stupňa prolapsu. Príznaky sa vyskytujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípade významného odklonu hrotov ventilov..

Väčšina ľudí s MVP netrpí týmto ochorením, patológia neovplyvňuje ich život a výkon žiadnym spôsobom. Avšak s druhým a tretím stupňom prolapsu sú možné nepríjemné pocity v srdci, bolesť, poruchy rytmu.

V najzávažnejších prípadoch sa vyvinú komplikácie spojené s poruchami krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku napínania počas spätného toku krvi..

Komplikácie mitrálnej regurgitácie

 • Roztrhnutie akordov srdca;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny v chlopniach ventilov;
 • Zástava srdca;
 • Neočakávaná smrť.

Druhá komplikácia je mimoriadne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak sa MVP kombinuje s komorovými arytmiami, ktoré ohrozujú život.

Stupne prolapsu

 • 1 stupeň - klapky ventilu ohýbajú 3-6 mm,
 • 2 stupne - priehyb nie viac ako 9 mm,
 • 3 stupne - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prolaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné ho liečiť. Avšak so značnou závažnosťou patológie ľudia potrebujú starostlivú diagnostiku a pomoc.

Ako sa prejavuje problém

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými symptómami s významnou regurgitáciou. Pri vypočúvaní pacientov so zistenou MVP, aj keď najmenšou mierou, sa však zistí, že ľudia zažívajú veľa sťažností na menšie ochorenia.

Tieto ťažkosti sú podobné problémom s vegetatívnou alebo neurocirkulačnou dystóniou. Pretože táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou regurgitáciou, nie je vždy možné rozlišovať medzi symptómami, avšak PMC hrá rozhodujúcu úlohu pri zmenách v pohody..

Všetky problémy, bolesti alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej regurgitácie sú spojené so zhoršením hemodynamiky, t. J..

Pretože pri tejto patológii sa časť krvi vracia späť do predsiene a nevstúpi do aorty, srdce musí vykonať ďalšiu prácu, aby sa zabezpečil normálny prietok krvi. Nadmerné zaťaženie nikdy neprináša úžitok, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu textílií. Regurgitácia navyše vedie k expanzii predsiení v dôsledku prítomnosti ďalšej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi ľavej predsiene dochádza k preťaženiu všetkých ľavých častí srdca, sila jej kontrakcií sa zvyšuje, pretože sa musíte vysporiadať s ďalšou časťou krvi. V priebehu času sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory, ako aj predsieň, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich cez pľúca..

Ak sa patologický proces ďalej rozvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Opísaný obrázok je charakteristický pre prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3, v iných prípadoch je choroba omnoho jednoduchšia.

Drvivá väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne uvádza obdobia srdcového rytmu, ktoré môžu mať rôznu silu a trvanie..

Tretina pacientov pravidelne pociťuje nedostatok vzduchu, chcú hlboký dych.

Medzi agresívnejšie príznaky patrí strata vedomia a mdloby..

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženou výkonnosťou, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť v ňom narušený spánok. Môže dôjsť k bolesti na hrudníku. Navyše nie sú nijako spojené s fyzickou aktivitou a nitroglycerín na ne neúčinkuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti hrudníka;
 • Nedostatok vzduchu;
 • dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo zlyhanie rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • Rýchla únava;
 • Bolesť hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemožno označiť za charakteristické iba pri prolapsi mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) sa však často zistí prolaps mitrálnej chlopne 1 alebo 2 stupne..

Ako je diagnostikovaná patológia

Pred začatím liečby je potrebná presná diagnóza. Keď je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnóza sa môže urobiť náhodou, pri rutinnom vyšetrení ultrazvukom srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení terapeutom môže byť počuť šepot srdca, čo vedie k ďalšiemu vyšetreniu. Charakteristický zvuk nazývaný šum, keď je mitrálna chlopňa odklonená, je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv prúdi späť do predsiene.
 • Po tretie, sťažnosti pacientov môžu viesť lekára k podozreniu na PMK.

Ak sa vyskytne takéto podozrenie, musíte kontaktovať špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať pacient. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický hluk. Avšak u mladých pacientov je šelest srdca určený pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvárajú turbulencie a turbulencie..

Taký hluk nie je patológiou, týka sa fyziologických prejavov a neovplyvňuje stav osoby a činnosť jej orgánov. Ak sa však zistí hluk, je vhodné hrať bezpečne a vykonať ďalšie diagnostické testy..

Iba metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť MVP alebo jeho neprítomnosť. Výsledky vyšetrenia sa vizualizujú na obrazovke a lekár uvidí, ako ventil funguje. Vidí pohyb krídel a priehyb pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, takže v niektorých prípadoch je pacient znova vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 drepov.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tlaková sila na ventil a prolaps, dokonca malý, sa na ultrazvuku prejaví..

Ako sa lieči

Ak sa MVP objaví bez príznakov, liečba nie je potrebná. Pri odhalenej patológii lekár zvyčajne odporúča navštíviť kardiológa, ktorý ročne vykonáva ultrazvuk srdca. To umožní vidieť dynamiku procesu a všimne si zhoršenie stavu a činnosti ventilu..

Okrem toho kardiológ zvyčajne odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať spotrebu alkoholu. Užitočné budú fyzické cvičenia alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov.

Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa, najmä 3. stupňa, môže spôsobiť výraznú regurgitáciu, ktorá vedie k zhoršeniu pohody a objaveniu sa symptómov. V týchto prípadoch sa lieči liek. Žiadny liek však nemôže ovplyvniť stav chlopne a samotný prolapsu. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie nepríjemných symptómov.

Terapia predpísaná pre MVP

 • antiarytmické;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • tonikum.

V niektorých prípadoch prevládajú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. U iných sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Lieky sa teda predpisujú v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami..

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Odporúča sa, aby všetci pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne usporiadali režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý..

Spomedzi liekov sa predpisujú betablokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom. Z sedatív sú infúzie valeriány a materskej mladiny často dosť účinné..

Vystavenie účinkom liekov nemusí mať požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale pri akútnom progresívnom priebehu ochorenia sa nemôže považovať za stabilné..

Okrem toho sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie. Najčastejšou príčinou chirurgického zákroku pri MVP je trhanie väzov mitrálnej chlopne.

Súčasne sa srdcové zlyhanie zvýši veľmi rýchlo, pretože ventil sa nemôže vôbec uzavrieť.

Chirurgické ošetrenie je vystuženie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody..

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne vo všeobecnosti závisí od niekoľkých faktorov:

 • rýchlosť vývoja patologického procesu;
 • závažnosť patológie samotnej chlopne;
 • stupeň regurgitácie.

Na úspech liečby samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu včasná diagnostika a presné dodržiavanie predpisov kardiológa. Ak je pacient pozorný k svojmu zdraviu, „zaznie alarm“ včas a podstúpi potrebné diagnostické postupy, ako aj zaháji liečbu.

V prípade nekontrolovateľného rozvoja patológie a nedostatku nevyhnutnej liečby sa môže stav srdca postupne zhoršovať, čo bude mať za následok nepríjemné a možno nezvratné následky..

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že je nemožné tomu zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko prolapsu 2. a 3. stupňa.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, prevencia a včasná liečba infekčných chorôb..

Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa

Prolaps mitrálnej chlopne je ochorenie spojené s dysfunkciou chlopne umiestnenej medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. V tomto prípade sa ventilové klapky ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, zatiaľ čo sťahujú ľavú komoru a prechádzajú späť späť krv. Prvý stupeň prolapsu je najbežnejší, nevyžaduje chirurgický zákrok. Ochorenie sa vyskytuje u 15 - 25% obyvateľov sveta, najmä u žien. Zdá sa, že vo veku 15 - 30 rokov, hoci mnohí nemajú podozrenie, že majú takúto odchýlku.

Patogenéza a príčiny

Mitrálna chlopňa je septum vyrobené zo spojivového tkaniva, ktoré prechádza krv z ľavej predsiene do ľavej komory a zabraňuje jej spätnému prúdu (regurgitácii). Prolaps mitrálnej chlopne je previsnutá krídla kvôli jej voľnému uloženiu na stenách krvných ciev. Výsledkom je, že počas systoly ľavej komory prúdi krv späť do ľavej predsiene a množstvo krvi, ktoré sa musí poslať do aorty, sa znižuje. V prvom stupni choroby ventily napučiavajú iba 3–6 mm, čo môže viesť celkom bezpečne a nepredstavovať hrozbu pre ľudský život.

Prolapsy sú vrodené a získané. Vrodená forma sa vyskytuje so štrukturálnymi poruchami kolagénových vlákien, čo vedie k hyperplázii strednej časti cuspsu a jej nahradeniu slabším tkanivom. Takýto ventil sa už úplne nezatvára, stáva sa poddajným a ohýba sa do predsieňovej dutiny, čo umožňuje prietok krvi. Vrodená forma prolapsu mitrálnej chlopne sa často vyskytuje u detí počas rutinného fyzického vyšetrenia (častejšie u dievčat). V tomto prípade sa nielen základňa ventilových klapiek zmení, ale aj akordy zodpovedné za štrukturálnu tuhosť.

Získaný prolaps sa vyvíja na pozadí iných chorôb, je však zriedkavý. Je diagnostikovaná hlavne po reumatickej horúčke, ktorá sa pozoruje u detí trpiacich streptokokovou angínou. Príčinou choroby môže byť koronárna srdcová choroba, ako aj ďalšie patológie, ktoré porušujú kontraktilnú funkciu myokardu, kardiomyopatie rôzneho pôvodu, ťažkú ​​myokarditídu a endokarditídu. Toto ochorenie môže byť spôsobené patológiou štítnej žľazy a tupým poranením hrudníka..

príznaky

Prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa obyčajne neohrozuje život. Vyjadrené príznaky chýbajú a samotná defekt sa zistí náhodne počas rutinného vyšetrenia. Nebezpečenstvo sa prejavuje na pozadí emočného šoku alebo fyzickej námahy. V tomto prípade narušenie spôsobuje bolesť v ľavej polovici hrudníka, ktorá trvá od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Bolesť sa zvyšuje s inšpiráciou a prechádza fyzickou námahou.

Existujú ďalšie príznaky:

 • pocit nedostatku vzduchu v kombinácii s neschopnosťou úplne dýchať;
 • rýchly alebo pomalý srdcový rytmus, prerušenia a extrasystol;
 • bolesti hlavy a závraty;
 • strata vedomia bez zjavného dôvodu;
 • horúčka nízkej úrovne pri absencii ďalších príznakov choroby.

Toto ochorenie je často kombinované s vegetovaskulárnou dystóniou. Preto počas útoku možno pociťovať aj jeho príznaky (zvýšený krvný tlak, oslabená črevná motilita, zimnica, úzkosť, bledosť alebo začervenanie tváre, potenie atď.).

V prvom stupni sú zriedka komplikácie. Pri závažných chybách pri predlžovaní a zahusťovaní chlopní, ako aj pri zväčšovaní ľavých srdcových komôr možno zaznamenať nedostatočnosť mitrálnej chlopne, čo si vyžaduje chirurgické ošetrenie a rekonštrukčné postupy. Na pozadí zvýšenej citlivosti mitrálnej chlopne na mikrobiálne látky sa môže vyvinúť infekčná endokarditída. Možné sú aj arytmie, ktoré si vyžadujú lekársku korekciu, prasknutie vlákien šľachy, prekrývanie fibrínu na chlopniach. V zriedkavých prípadoch dôjde k náhlej smrti.

diagnostika

Pri počúvaní srdcového rytmu pomocou stetoskopu sa zisťujú známky prolapsu 2. alebo 3. stupňa. V prvom stupni nie je vyjadrená regurgitácia krvi, srdcový šelest môže chýbať. Z očakávaných symptómov sa však niekedy vyskytuje krátke kliknutie uprostred systoly a postsystolického šelestu na vrchole srdca. Ak sa pacient sťažuje na charakteristické príznaky, predpíše sa ultrazvuk srdca. Štúdia zahŕňa echokardiografiu a dopplerovskú echokardiografiu, ktorá najpresnejšie určuje kalcifikáciu mitrálnej chlopne. Vyšetrenie ukazuje stupeň ochabnutých chlopní a objem regurgitácie, prítomnosť sekundárnych zmien v tkanivách srdca, zvýšenie objemu srdcových komôr (dilatáciu), porušenie dĺžky a hrúbky chlopní..

Počas fyzického vyšetrenia môže mať pacient vrodenú deformitu hrudníka, ktorá má tvar kýlu alebo lievika. Príznaky Marfanovho syndrómu sú možné, medzi ktoré patrí štíhlosť, pavúčie prsty, posun srdca na pravú stranu (dextrocardia)..

Pri diagnóze je potrebné vylúčiť vrodené a získané srdcové vady, infekčnú myokarditídu, MPP aneuryzmu, mitrálnu regurgitáciu, prolapsu trikuspidálnej chlopne, interventrikulárny septálny defekt.

liečba

Liečba je potrebná iba pri závažných príznakoch mitrálnej regurgitácie a porúch obehového systému. Terapia je zameraná na zníženie tónu parasympatického nervového systému, ktorý zahŕňa zmenu rytmu života a fyzickej aktivity. Pacientovi sa odporúča odmietnuť kávu, alkohol, nikotín, sedatíva a metabolické látky (Riboxin, Panangin), ktoré zlepšujú výživu myokardu a obsahujú potrebné elektrolyty..

Beta-blokátory sú predpísané na kontrolu srdcovej frekvencie. Pri tromboembolických komplikáciách sú indikované antikoagulanciá a protidoštičkové látky. Ako všeobecná posilňujúca terapia sa odporúča kúpeľná liečba..

Pri včasnej detekcii a liečbe prolapsu mitrálnej chlopne je prognóza priaznivá. Patológia zriedka vedie k narušeniu krvného obehu a zdravotnému postihnutiu. Pacienti zvyčajne nepotrebujú dynamické pozorovanie, zobrazuje sa iba obmedzenie pohybovej aktivity: beh, skákanie, profesionálne športy sa neodporúčajú. S prolapsom je dôležité stanoviť spôsob práce a odpočinku, udržiavať prijateľnú motorickú aktivitu na úrovni, ktorá umožňuje celkový stav. Z ďalších opatrení sú uvedené všeobecné posilňujúce masáže, akupunktúra a bahenná terapia. Nevyžaduje sa špeciálna korekcia stravy, ale je užitočné zahrnúť potraviny bohaté na draslík, napríklad banány, sušené marhule. Ochorenie nezasahuje do tehotenstva a pôrodu, ale zvyšuje riziko gestózy.

prevencia

Prevencia sa týka najmä sekundárneho prolapsu. Zahŕňa elimináciu infekcie, ktorá prispieva k rozvoju patológie chlopní, k liečbe hypercholesterolémie, profylaktickej diagnostike, pravidelnému ultrazvuku srdca a kardiologickým konzultáciám. Takéto plánované vyšetrenia včas pomôžu odhaliť vývoj komplikácií a predpísať liečbu. Udržiavanie vysokej kvality života pomôže pravidelnej fyzickej aktivite, odmietne zlé návyky a zdravé stravovanie..

Tento článok je určený iba na vzdelávacie účely a nejde o vedecký materiál ani o odborné lekárske poradenstvo..

Prolaps mitrálnej chlopne - čo to je a čo je nebezpečné

Prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku.

Čo to je

Prolaps mitrálnej chlopne (ďalej len „MVP“) je najbežnejším ochorením srdcových chlopní. Ochorenie má asi 2,5% svetovej populácie. Často sa vyskytuje u detí a dospievajúcich. Prevládajúcim počtom pacientov sú ženy a dievčatá. MVP je izolovaný oddelene od chlopňových srdcových defektov z dvoch dôvodov. Po prvé, anomálie má iný charakter výskytu. Po druhé, na rozdiel od srdcových defektov je táto patológia benígna, ale môže mať aj nepríjemné následky. Človek často nepozná jeho prítomnosť: MVP sa stáva „náhodným nálezom“ počas fyzického vyšetrenia alebo vyšetrenia iného ochorenia..

Aby sme pochopili podstatu tejto choroby, je dôležité porozumieť procesu chlopní. Ľudské srdce má 4 dutiny alebo komory. Krv normálne cirkuluje iba jedným smerom: z predsiení do komôr, potom do veľkých ciev (aorty a pľúcna tepna). To je možné vďaka synchrónnej činnosti ventilov, ktoré sa otvárajú a zatvárajú v pravý čas. Uzavreté ventily zabraňujú regurgitácii - smer toku krvi v opačnom smere.

Pri MVP je porušená jeho hlavná funkcia. Vo fáze systoly, keď sa ľavá komora sťahuje, chlopne ventilov nemôžu odolať krvnému tlaku a začať vyčnievať do dutiny ľavej predsiene. Hlavným problémom je to, že časť krvi sa vracia do ľavej predsiene. Toto sa nazýva regurgitácia. S týmto procesom sú spojené všetky výsledné nepriaznivé dôsledky MVP. Ťažká regurgitácia môže viesť k postihnutiu.

Čo je mitrálna chlopňa a kde sa nachádza??


Hlavným funkčným znakom zariadenia srdcovej chlopne je prekonanie odporu v periférnych a veľkých veľkých cievach, ktoré normálne podporujú určitý tlak. V ľavej polovici sú bicuspidálne a aortálne chlopne, v pravej - trikuspidálna a pľúcna chlopňa. Tieto štruktúry plnia hlavnú úlohu pri udržiavaní stabilnej hemodynamiky, usmerňovaní prietoku krvi a inhibovaní spätného toku. V závislosti od fázy kontraktility dutín pôsobí ľavý atrioventrikulárny otvor ako klapka, ktorá zabraňuje regurgitácii (spätný tok krvi do predsiene) alebo lievik, ktorý uľahčuje tok z dvojsmernej chlopne do aorty..

topografie

Srdce je štvorkomorový orgán rozdelený priečkami na dve komory a predsiene, ktoré komunikujú prostredníctvom predsieňových otvorov. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavými časťami srdca. Je premietaný na úrovni medzery medzi štvrtým a piatym rebrom. Pri počúvaní počúvania pomocou fonendoskopu sa fyziologické tóny určujú v piatom medzikostálnom priestore, v oblasti srdcového vrcholu, ktorý je v kontakte s hrudnou stenou..

Príčiny poruchy

Existujú dva typy prolaps mitrálnej chlopne podľa pôvodu:

Primárna MVP je spôsobená genetickými defektmi. Aj keď génové mutácie zodpovedné za vývoj patológie ešte neboli presne určené, existuje dôkaz o dedičnom charaktere choroby vo forme častých prípadov prolapsu u blízkych príbuzných..

Preto, ak bol diagnostikovaný MVP u jedného z vašich rodičov alebo súrodencov, je veľmi pravdepodobné, že ho máte.

Primárny prolaps je rozdelený do typov:

 • Samotný MVP ako nezávislé ochorenie;
 • MVP ako prejav poruchy vo vývoji spojivového tkaniva.

Posledne menované sa týka dedičných chorôb spôsobených poruchou tvorby kolagénového proteínu. Medzi také choroby patria Marfanove a Ehlers-Danlo syndrómy, ako aj často sa vyskytujúce nediferencované dysplázie spojivového tkaniva. Okrem MVP sa tieto patológie vyznačujú rôznymi klinickými prejavmi:

 • zvýšená zraniteľnosť a nadmerné rozťahovanie kože;
 • časté subluxácie a dislokácie;
 • hypermobilita kĺbov - človek je schopný ohýbať lakte a kolená v opačnom smere, palcom sa dotknúť predlaktia, zatvoriť ruky a priviesť ruky za chrbát;
 • deformity hrudníka - kýpané, lievikovité;
 • zakrivenie chrbtice - skolióza, kyphosis;
 • ploché nohy;
 • skorá krátkozrakosť;
 • predsieňový septa a aortálne aneuryzmy;
 • skorý vývoj kŕčových žíl dolných končatín, hemoroidy;
 • bráničné a vertebrálne kýly;
 • časté krvácanie z nosa;
 • prolaps vnútorných orgánov - žalúdok (gastroptóza), črevá (kolonoptóza), obličky (nefroptóza).

Sekundárny prolaps, ako už názov napovedá, sa vyvíja na pozadí iných chorôb. MVP sa vyskytuje v dôsledku expanzie dutín srdca, napínania vláknitého prstenca chlopne, v dôsledku vrások, zápalu chlopní chlopní alebo ukladania vápenatých solí v nich..

Príčiny sekundárneho prolapsu:

komplikácie

S prolapsom mitrálnej chlopne sa môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

 • Ťažký mr
 • Fibrilácia predsiení
 • Infekčná endokarditída
 • Náhla srdcová smrť
 • Cerebrovaskulárne ischemické lézie

Najčastejšie je to mitrálna regurgitácia. Silne unikajúca MR je spojená najmä s prasknutím komponentov akordu.

Riziko rozvoja MR sa zvyšuje v týchto prípadoch:

 • Vek pacienta - nad 50 rokov.
 • Mužské pohlavie.
 • Sprievodné ochorenie je vo forme hypertenzie.
 • Index telesnej hmotnosti (BMI) sa zvýšil.
 • Hrúbka letáka mitrálneho ventilu sa zvýšila.
 • Stanoví sa dilatácia ľavej predsiene a ľavej komory.

MR diagnostikovaná na základe prítomnosti systolického šelestu je spojená so zvýšeným rizikom nežiaducich udalostí, vrátane progresívnej chlopne, infekčnej endokarditídy a náhlej smrti..

PMK a šport

Keďže prolaps mitrálnej chlopne sa často zisťuje u mladých ľudí, otázka sa považuje za dôležitú: je možné hrať s MVP športy? V prvom štádiu choroby, bez alebo s regurgitáciou 1. stupňa, je povolené vykonávať miernu fyzickú aktivitu so správnym poradím športového režimu..

MVP s hodom krvi 3 je kontraindikáciou pre aktívny šport. Môžete sa zapojiť do fyzioterapie, plávania, fitnes, používať fitnes vybavenie, jogging, ovládanie kardio.

Ako kompatibilné sú prolaps mitrálnej chlopne a šport? Tento problém musíte prediskutovať so svojím lekárom. Lekár vykoná vyšetrenie, zhodnotí stav a činnosť srdca, ventilový systém. Na základe diagnostických výsledkov sa stanoví povolené množstvo fyzickej aktivity.

Prolaps mitrálnej chlopne sa vyvíja v dôsledku poruchy srdcovej chlopne medzi ľavou predsieňou a komorou. Počiatočné štádium choroby je vo väčšine prípadov asymptomatické a nevyžaduje si špeciálnu liečbu. Pri vysokom stupni regurgitácie sa zhoršuje pohoda pacienta a zvyšuje sa riziko komplikácií.

Časté príznaky

Väčšina ľudí s „neškodným“ prolapsom mitrálnej chlopne, najmä u detí a dospievajúcich, trpí asymptomatickým priebehom choroby, nič ich neobťažuje. Pacienti sa niekedy sťažujú iba na mierne nepohodlie v hrudníku. Chcem poznamenať, že klinický obraz nemusí zodpovedať stupňu patológie.

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne:

 • bolesť na ľavej strane hrudníka alebo za hrudnou kosťou: šitie, lisovanie, kompresia, stredná intenzita. Trvanie sa pohybuje od niekoľkých sekúnd do jedného dňa. Bolesť sa môže objaviť počas silného prežívania alebo fyzického cvičenia alebo spontánne, bez zjavného dôvodu. Nepríjemný pocit je často sprevádzaný pocitom nedostatku vzduchu, objavením sa studeného, ​​lepivého potu, úzkosti a dokonca strachu zo smrti;
 • závraty spôsobené nízkym krvným tlakom;
 • búšenie srdca, pocity „prerušenia, valenia, vyblednutia“ na hrudi;
 • časté predsynkoskopické stavy, pri ktorých osoba pociťuje pocity bezhlavosti a nevoľnosti, sprevádzané blikajúcimi muchy pred očami a rozmazané videnie;
 • s ťažkou a dlhotrvajúcou mitrálnou regurgitáciou, príznaky kongestívneho srdcového zlyhania - dýchacie ťažkosti, rýchly nástup únavy, opuchy nôh, najmä večer, ťažkosti na pravej strane v dôsledku zväčšenej pečene.

Aj u ľudí s prolapsom mitrálnej chlopne, častejšie na pozadí dedičných porúch spojivového tkaniva, pozorujem príznaky autonómnej dysfunkcie:

 • konštantné poklesy tlaku;
 • mdloby;
 • nadmerné potenie;
 • neurotické poruchy - títo pacienti sú zvyčajne úzkostlivo podozriví, trpia rôznymi fóliami, hypochondriálnymi a obsedantno-kompulzívnymi neurózami, často vymýšľajú neexistujúce choroby;
 • „Chlad“ a studené prsty a prsty na nohách;
 • precitlivenosť na chlad;
 • vegetatívne krízy, lepšie známe ako záchvaty paniky.

Známky prolapsu MK

V závislosti od závažnosti prolapsu sa klinika môže výrazne líšiť: od úplnej absencie symptómov (takmer v tretine prípadov) po závažnú patológiu. Prítomnosť prolapsu mitrálnej chlopne u dieťaťa alebo dospelých sa často môže navrhnúť na základe vyšetrenia. Je potrebné venovať pozornosť podmienkam charakteristickým pre dyspláziu spojivového tkaniva: krátkozrakosť, ploché nohy, vysoký rast, nízka telesná hmotnosť, hypermobilita (zvýšená rozťažnosť) kĺbov, slabo vyvinuté svaly a zlé držanie tela. Tendencia k prechladnutiu, dedičné faktory.

Hlavné klinické prejavy:

 1. Zo strany srdca: búšenie srdca a prerušenie činnosti srdca, pocit blednutia, bolesti v oblasti prešívania hrudníka a bolesť v prírode, nesúvisiace s narušenou funkciou srdca, najčastejšie sa vyskytujúce pri psychoemotorickom strese, fyzická námaha, pri vychádzaní v chlade, niekedy napodobňujú angínu pectoris, sa zastavia užívaním validol, corvalol a ďalšie.
 2. Z dýchacieho systému: pocit nedostatku vzduchu, sťažené dýchanie, s normálnou úrovňou koncentrácie kyslíka v krvi a absencia zmien v spirografickom vyšetrení.
 3. mdloby.
 4. Záchvaty paniky - autonómne poruchy, ktoré sa vyskytujú nedobrovoľne, bez spojenia s fyzickým stresom a ktoré neohrozujú život.
 5. Kefalgické prejavy. Bolesť hlavy rôznej závažnosti od mierneho po stav podobný migréne, niekedy sprevádzaný nevoľnosťou, pocit kómy v krku.

Závažnosť symptómov často nekoreluje so stupňom hemodynamického poškodenia počas prolapsu.

Typy a stupne prolapsu mitrálnej chlopne

Echokardiografia (ultrazvuk srdca) je hlavnou výskumnou metódou na diagnostiku MVP. S jeho pomocou sa hodnotí závažnosť prolapsu: stupeň prolapsu chlopne a regurgitácia. Prolapsom sa rozumie, koľko sa ventilové klapky ohýbajú do dutiny ľavej predsiene.

Tabuľka. Klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne

Titul PMKMeracia vzdialenosť
1 stupeň3 až 6 mm
2 stupne6 až 9 mm
3 stupňaViac ako 9 mm
 • s regurgitáciou;
 • bez regurgitácie.

Porušenie sa hodnotí aj pomocou ultrazvuku srdca, ale v Dopplerovom režime.

Existujú 4 stupne:

 • 1 stupeň - spätný tok krvi preniká do dutiny ľavej predsiene vo vzdialenosti 20 mm;
 • 2 stupne - prienik do predsiene;
 • Stupeň 3 - viac ako polovica predsiení prechádza krvným obehom;
 • 4 stupne - regurgitácia na opačnú stenu predsiene.

Približne 30% ľudí s MVP, ktoré sa vyvinuli kvôli dedičným chorobám spojivového tkaniva, má navyše prolapsu trikuspidálnej chlopne a 4–5% má prolapsu aortálnej chlopne..

Prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne: primárny a sekundárny prolaps MK

Podľa ICD-10 by sa prolaps mitrálnej chlopne mal rozdeliť na dva hlavné typy - primárny a sekundárny. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Prolaps primárnej mitrálnej chlopne. Primárny (alebo idiopatický) prolaps prospektu prednej chlopne sa vyskytuje ako nezávislá choroba. MVP môže byť u človeka od narodenia (tj z dôvodu genetickej úrovne). Štruktúra srdcových vlákien je výrazne narušená, v dôsledku čoho predný leták zahusťuje a ohýba sa. MVP môže dosiahnuť susedné štruktúry srdca, čo môže narušiť ich výkon. V oblasti prolaps sa môžu tvoriť tromby.

Prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne

Sekundárne MVP je výsledkom iných chorôb, ktoré vyvolali MVP. Zoznam týchto ochorení je pomerne široký. Na pozadí choroby sú zlepšené motorické funkcie v stenách ľavej komory. Rozvíja sa tachykardia, ktorá spôsobuje zníženie plnenia krvi ľavej komory. Počas systoly sa postupne stýkajú steny ľavej komory a steny ventilov, čo oslabuje napätie akordov - to všetko vyvoláva rozvoj srdcového prolapsu..

Ako už bolo spomenuté, prolaps MK zriedka vedie ku komplikáciám. V 2-4% prípadov môže prolaps mitrálnej chlopne viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 • mitrálna nedostatočnosť;
 • bakteriálna endokarditída;
 • tromboembolické;
 • arytmie nebezpečné pre ľudské zdravie;
 • neočakávaná smrť.

prevencia

Je dôležité mať na pamäti, že srdcový sval sa pri vykonávaní prijateľných cvičení, podobne ako pri iných svaloch tela, stáva silnejším. Napríklad aerobik môže pomôcť posilniť srdce, preto sa odporúča ľuďom s prolapsom mitrálnej chlopne. Chôdza, plávanie, jazda na bicykli a ľahký beh nie dlhšie ako 30 minút sa tiež považujú za bezpečné a zdravé. Ak osoba s PMK cvičí, zatiaľ čo sa cíti unavená alebo má iné príznaky, musíte spomaliť alebo prestať..

Video: Prolaps mitrálnej chlopne. Choroba super flexibilných ľudí

4,75 priem. hodnotenie (93% skóre) - 4 hlasy - hodnotenie

Kritériá diagnostiky

Na presnú diagnostiku používam špeciálne vyvinuté kritériá:

 1. Hlavný.
 2. dodatočný.
 3. nešpecifická.

Medzi prvé patria:

 • neskoré systolické kliknutie / kliknutie, neskoré systolické šepotanie vo vrchole srdca počas auskultácie. Niekedy, aby som lepšie počul hluk, uchýlim sa k nejakým trikom: Žiadam pacienta, aby urobil 10 drepov alebo si ľahol na jeho ľavú stranu;
 • premiestnenie letákov v čase komorovej systoly, prolaps (ochabnutie) letákov viac ako 3 mm.
 • neurotické poruchy;
 • prítomnosť MVP v najbližšej rodine (otec, matka, starí rodičia, súrodenci);
 • vzhľad pacienta - vysoký rast, tenká postava, dlhé ruky a nohy, malocclusion, deformácie hrudníka alebo miechy.

Nešpecifické kritériá zahŕňajú:

 • sťažnosti pacienta - bolesť v srdci, ťažkosti s dýchaním, búšenie srdca, záchvaty paniky;
 • zmeny na EKG filme - negatívna T vlna vo zvodoch II, III, aVF, časté extrasystoly a retardácia intraventrikulárneho vedenia.

Prítomnosť 2 hlavných kritérií alebo jedného hlavného a 2 ďalších kritérií môže spoľahlivo diagnostikovať prolaps mitrálnej chlopne. Okrem toho tieto kritériá pomáhajú uskutočňovať diferenciálnu diagnostiku, t.j. rozlišujú MVP od získaných srdcových defektov.

Je potrebná liečba

Faktory, ktoré pomáhajú určiť, či je potrebná liečba prolapsu mitrálnej chlopne:

 • príznaky
 • stupeň prolapsu a regurgitácie;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií.

Ak má osoba hemodynamicky nevýznamnú MVP 1. stupňa a nepociťuje nepríjemné pocity, liečba sa nevyžaduje. Týmto ľuďom odporúčam prestať fajčiť, nadmerne konzumovať kávu a pravidelne sa podrobiť kardiologickému vyšetreniu a echokardiografii (1krát za 3 roky)..

Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa s regurgitáciou 1. stupňa a prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa a ešte viac príznakov porúch rytmu a zlyhania krvného obehu - to je indikácia pre určenie špecifickej liekovej terapie: lieky zo skupiny betablokátorov (Metoprolol, Bisoprolol).

Tieto farmakologické lieky dokonale zvládajú bolesť, normalizujú srdcový rytmus a krvný tlak. Spomaľujú priebeh stupňa regurgitácie, zabraňujú nebezpečným tachyarytmikám. Beta-blokátory môžu tiež kompenzovať zlyhanie srdca. Ak to nevedia zvládnuť, potom používam blokátory vápnikových kanálov (Diltiazem, Verapamil)..

Je však dôležité pamätať na to, že používanie týchto liekov má kontraindikácie:

 • ťažká bradykardia, t. j. pomalý srdcový rytmus (menej ako 55 úderov za minútu);
 • atrioventrikulárna blokáda 2 a 3 stupňov;
 • nízky krvný tlak (pod 100 mmHg).

V boji proti hypotenzii pomáhajú „biogénne stimulanty“:

Na liečbu úzkosti si najprv predpíšem bylinné sedatíva - valeriány, maternice, hlohu. Pri závažných neurotických poruchách a na prevenciu záchvatov paniky sú potrebné silnejšie lieky (Diazepam, Phenazepam). Na získanie lekárskeho predpisu odporučím pacientov na konzultáciu s neurológom, psychiatrom alebo psychoterapeutom..

S rozvojom chronického srdcového zlyhania predpisujem ACE inhibítory (Perindopril) a draslík šetriace diuretiká (Spironolaktón). Pre ťažké srdcové arytmie, ktoré spôsobujú zlé zdravie, používam antiarytmiká (Amiodaron, Propafenón). Aby sa zabránilo zrážaniu krvi počas fibrilácie predsiení, používam antikoagulanciá (Warfarín).

V neskorých štádiách prolapsu s mitrálnou regurgitáciou 4. stupňa alebo závažným zlyhaním krvného obehu je nutný chirurgický zákrok - plastická chirurgia alebo náhrada chlopne..

Osobitne stojí za zváženie otázky tehotenstva s MVP. Liečba drogami sa zásadne nelíši. Ak dôjde k závažnej regurgitácii (3 až 4 stupne) a objavia sa závažné komplikácie, ďalšie kroky závisia od termínu:

 • až 22 týždňov - lekárske ukončenie tehotenstva alebo vákuové odsávanie;
 • po 22 týždňoch - cisársky rez a umiestnenie dieťaťa do špeciálneho inkubátora na záchranu života.

V budúcnosti sa vykonáva chirurgická liečba prolapsu. Takéto radikálne opatrenia sú spôsobené vysokým nebezpečenstvom pre matku a plod: je pravdepodobné, že dôjde k smrteľnému následku.

terapia

Prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Pacientom sa odporúča:

 • žiť zdravý život;
 • dodržiavať režim práce a odpočinku;
 • jesť správne;
 • dávka fyzickej aktivity;
 • odmietnuť zlé návyky.

Ďalej sú predpísané konzultácie s neurológom a procedúry fyzioterapie.

Prolaps mitrálnej chlopne je potrebné liečiť liekmi so závažnými príznakmi nevoľnosti, autonómnymi poruchami a aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Pacienti užívajú sedatíva, trankvilizéry, antiarytmiká, antihypertenzíva, kardiotrofiká, β-blokátory, antikoagulanciá..

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne stupňa 3 veľkým množstvom rugurgitácie sa uskutočňuje valvuloplastikou alebo chirurgickou protetikou. Poškodené ventily sa nahradia mechanickými alebo tkanivovými biologickými štruktúrami. Po chirurgickom zákroku užívajú pacienti na celý život antikoagulanciá, aby sa zabránilo vaskulárnej tromboembólii, pravidelne sa podrobujú kardiologickému vyšetreniu.

liečba

Prolaps mitrálnej chlopne zvyčajne nevyžaduje zvláštne liečenie, s výnimkou pokojného stavu, pretože väčšina ľudí nemá sprievodné závažné srdcové choroby. Neexistujú žiadne špeciálne diétne obmedzenia. V niektorých prípadoch však musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • Osoba s MVP by sa mala vyhnúť konkurenčným športom, najmä ak má príznak „kliknutia“ alebo „nárazenia“ s výraznou mitrálnou regurgitáciou..
 • Počet kofeínu, alkoholu a rôznych stimulantov by mal byť obmedzený, najmä ak sú prítomné iné abnormality srdca ako MVP..
 • Je dôležité konzumovať dostatok tekutín. Dehydratácia môže spôsobiť zhoršenie prolapsu mitrálnej chlopne.
 • Ak je žena tehotná, musí povedať svojmu pôrodníkovi alebo pôrodnej asistentke, že má prolaps mitrálnej chlopne.
 • Väčšina žien s MVP nevyžaduje špeciálne opatrenia..
 • Niekedy môže byť potrebné užívať antibiotiká, najmä ak potrebujete močový katéter, prítomnosť infekcie alebo srdcový šelest, čo naznačuje mitrálnu nedostatočnosť.

Ak sa u pacienta s MVP často vyvinú arytmie a má rýchly srdcový rytmus, môže byť potrebná liečba betablokátormi..

chirurgia

V zriedkavých prípadoch môže progresia mitrálnej regurgitácie alebo nadmerný prolaps (väčší ako 12 mm) vyžadovať chirurgický zákrok. Súčasne sa rekonštruuje ventil. Zlepšenia v chirurgii srdca za posledných 10 rokov ukázali menšiu potrebu nahradiť mitrálnu chlopňu umelým prototypom.

Liečba prolapsu

Ak objektívne príznaky - zmeny srdcového rytmu, dýchavičnosť, bolesť - neobťažujú pacienta, potom nie je indikovaná medikácia alebo chirurgická liečba..

prípravy

S výraznými príznakmi prolapsu v počiatočnej fáze liečby lekár predpíše lieky nasledujúcich skupín:

 1. Sedatíva - výťažok z koreňov valeriánov, fytosed, persen, novo-pasit.
 2. Kardiotrofy - riboxín alebo asparaginát draselný a horečnatý - majú antiarytmický účinok a prispievajú k saturácii srdcového tkaniva kyslíkom. Zobrazuje vitamínové komplexy.
 3. Beta-blokátory - lieky, ktoré blokujú adrenergné receptory. Z tohto dôvodu sa znižuje frekvencia a sila srdcových kontrakcií počas arytmií. V kardiológii sa používajú propranolol, atenolol, tenolol. Dávky sa volia individuálne a môžu sa líšiť od dávok odporúčaných výrobcom. Medzi časté vedľajšie účinky patrí prudké zníženie srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku, výskyt parestézie a pocit chladu v končatinách..

Fitosed - sedatívum

protetika

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú závažná nedostatočnosť ventilového systému, so závažnými zmenami fibrotického tkaniva, výskyt miest kalcifikácie. Považuje sa to za operáciu beznádeje a vykonáva sa iba vtedy, ak je lieková terapia nemožná alebo neúčinná..

Počas prípravy na operáciu sa vykonáva EKG, röntgenová, fonokardiografia na vyhodnotenie intenzity hluku a srdcových zvukov, ultrazvuku orgánu. Je indikovaná preventívna antibiotická terapia.

Účelom chirurgického zákroku je nahradiť mitrálnu chlopňu umelou alebo prírodnou protézou. Toto je širokopásmová operácia s pacientom pripojeným k systému na podporu života. To vám umožní vylúčiť srdce z obehového systému počas excízie a inštalácie zdravotníckych pomôcok.

Chirurg pracuje na chladenom srdci. Po revízii a inštalácii ventilu do anatomicky správnej polohy sa zo srdcových komôr odstráni vzduch, tkanivá sa zošijú vo vrstvách a pacient sa odpojí od kardiopulmonálneho obtokového systému..

Obdobie rehabilitácie je dlhé a môže byť od 2 do 5 rokov. Pacienti s umelou protézou užívajú lieky na celý život, aby sa znížilo riziko trombózy. Termín použitia takejto chlopne je obmedzený a po určitom čase môže byť potrebný druhý chirurgický zákrok. Jednotlivé charakteristiky srdca nemusia uspokojovať šírku pásma protézy.

Ľudové lieky

Tradičná medicína pri liečbe vychýlenia mitrálnej chlopne sa používa iba po dohode s kardiológom. Liečbu nelieči, ale majú sedatívny účinok, zmierňujú záchvaty úzkosti, zlepšujú trofický srdcový sval.

 1. Odvar z mäty piepornej - kúpte rastlinný materiál v lekárňach, ale môžete ich pestovať aj vo vlastnom vidieckom dome. Pre 5 g suchých listov bude potrebných 300 ml vriacej vody. Pour, trvajte na tom 2 hodiny. Pri 1 dávke budete potrebovať 1 šálku hotového bujónu. Užívajte trikrát denne.
 2. Zmes kvetov hlohu, materskej vody a vresu v rovnakých pomeroch naleje vriacu vodu rýchlosťou 1 čajová lyžička suchých surovín na 250 ml. Vezmite jednu pohár vývaru v malých porciách po celý deň.
 3. Ľubovník bodkovaný - klasické pomery - na 5 g rastlinného materiálu 250 ml vriacej vody. Užívajte 100 ml 3-krát denne 30 minút pred jedlom.
 4. Trávna tráva - upokojuje, normalizuje srdcovú činnosť. Pre 4 čajové lyžičky surovín je potrebný 1 šálka vriacej vody. Duste vo vodnom kúpeli 15 minút. Užívajte 100 ml 3-krát denne pred jedlom.

Mliečkový bujón normalizuje srdcovú aktivitu

Fyzické cvičenie

Previsnutá mitrálna chlopňa nie je kontraindikáciou fyzickej aktivity. Mierne športy, aktívne hry, naopak, zlepšujú stav dieťaťa a dospelých.

Pacient s štádiom I a II môže športovať bez obmedzenia, ak nie sú splnené tieto podmienky:

 • epizódy arytmie, strata vedomia v dôsledku zmien v rytme srdcovej činnosti;
 • prítomnosť epizód tachykardie, chvenia, iných zmien počas záťažového testu alebo denného monitorovania EKG;
 • mitrálna regurgitácia;
 • históriu tromboembólie;
 • smrť príbuzného s podobnou diagnózou počas cvičenia.

Povolený športovať s MVP I. a II. Stupňa

Pri 3 stupňoch prolapsu sú športy okrem cvičebnej terapie pod vedením inštruktora zakázané až do chirurgickej korekcie stavu..

Chlopňový prolaps nie je kontraindikáciou tehotenstva a prirodzeného pôrodu. Mali by ste však informovať svojho gynekológa o svojom stave.

diéta

Neexistuje žiadna špecializovaná strava pre pacientov s klesajúcim chlopňovým systémom.

Lekári odporúčajú do stravy stravovať potraviny bohaté na horčík:

Ovsené vločky sú bohaté na horčík

Povinný príjem vitamínových komplexov predpísaný kardiológom.

U dospelých pacientov sa odporúča vylúčiť alkohol a tabak..

Mení sa prognóza ľudí s MVP?

Prolaps mitrálnej chlopne - benígna patológia.

Prognóza však priamo závisí od nasledujúcich faktorov:

 • stupeň prolapsu;
 • prítomná alebo neprítomná regurgitácia;
 • sú nejaké komplikácie.

S miernym prolapsom (stupeň 1 bez regurgitácie alebo so stupňom regurgitácie stupňa 1) je prognóza priaznivá. Táto patológia neovplyvňuje očakávanú dĺžku života.

S prolapsom s 2. stupňom regurgitácie u pacientov je okrem liekov, ktoré sa majú liečiť, dôležité dodržiavať aj reštriktívny režim. Napríklad boxovanie, vzpieranie, profesionálny beh sú pre pacientov kontraindikované. Mladí ľudia majú obmedzenia týkajúce sa ich spôsobilosti na vojenskú službu. Na vojenskej lekárskej komisii sa v závislosti od výskytu komplikácií prideľujú kategórie „B“, „C“ a „G“..

Možné a negatívne dôsledky

Napriek zdanlivej neškodnosti je prolaps mitrálnej chlopne nebezpečnými komplikáciami, ktoré sa môžu stať skutočnou hrozbou pre život pacienta.

Medzi nepriaznivé účinky MVP patrí:

 • chronické srdcové zlyhanie - v dôsledku regurgitácie časť krvi nevstúpi do aorty, takže ľavá komora je nútená kompenzovať hypertrofiu (zhrubnutie). V priebehu času to povedie k jeho dysfunkcii a slabému obehu celého tela;
 • poruchy srdcového rytmu (fibrilácia predsiení, predĺženie QT intervalu, paroxysmálna supraventrikulárna a komorová tachykardia). Regurgitácia vedie k rozťahovaniu a rozširovaniu dutiny ľavej predsiene, v ktorej stene sa môžu vyskytovať ložiská patologickej elektrickej aktivity;
 • Ischemická cievna mozgová príhoda - vo zväčšenej dutine ľavej predsiene sa vytvára vírivý prietok krvi, čo prispieva k jej zhrubnutiu a tvorbe krvných zrazenín;
 • akútna mitrálna nedostatočnosť - s výrazným stupňom prolapsu a regurgitácie, vlákna šľachy, ktoré sú pripevnené k hrudkám, sú silne napnuté. V dôsledku toho je možné ich prasknutie a ostré preťaženie oddelení srdca, ktoré sa nachádzajú vľavo;
 • infekčná endokarditída - pri niektorých lekárskych výkonoch (extrakcia zubov, umiestnenie katétra, bronchoskopia) sa malé množstvo baktérií dostáva do krvného obehu. S prolapsom sa môžu usadiť na ventilových hrotoch a začať sa množiť. Aby sa tomu zabránilo, ľuďom s MVP sa odporúča, aby pred zákrokom užili antibiotiká..

Tieto komplikácie môžu rýchlo viesť k smrti pacienta..

Klasifikácia chorôb

Ochorenie najčastejšie postihuje deti vo veku 7 - 15 rokov a mladých ľudí do 40 rokov, navyše sa častejšie diagnostikujú patológie u žien. Defekty srdcovej chlopne sa vo väčšine prípadov vyskytujú u ľudí trpiacich akýmkoľvek ochorením srdca (reumatizmom, vrodenými malformáciami) s genetickou predispozíciou.
Prolaps mitrálnej chlopne srdca je idiopatický alebo sekundárny. K idiopatickej forme ochorenia dochádza pri vrodenej dysplázii spojivového tkaniva, abnormalitách v štruktúre chlopňového aparátu (zhluky, vláknitý kruh, akordy, papilárne svaly), poruchách elektrolytov a nerovnováhe vo ventrikulárnom systéme..

Vrodené malformácie sa vyvíjajú na pozadí dedičnej predispozície na matke, tehotenstva komplikovaného vnútromaternicovými infekciami, SARS. Takéto patológie zahŕňajú:

 • Marfanov syndróm;
 • Ehlers-Danlosov syndróm;
 • pseudoxanthoma;
 • arachnodactyly.

Prolaps sekundárnej chlopne môže byť spôsobený koronárnym ochorením srdca, systémovým lupus erythematodes, vegetovaskulárnou dystóniou, reumatizmom, hypertyreózou, mechanickým poškodením hrudníka, myokarditídou. Tieto choroby sú príčinou prolapsu, ochabnutia, ochabnutia, vydutia a neúplného uzavretia ventilových klapiek.

Prolaps nastáva v dôsledku myxomatóznej degenerácie chlopňových štruktúr, nervových vlákien srdca. V postihnutých chlopniach sa nachádza vysoká hladina kolagénu typu 3, pozoruje sa difúzne poškodenie buniek vláknitej vrstvy. V dôsledku toho sa hustota letákov znižuje, degenerácia postupuje s vekom, môže viesť k perforácii ventilových letákov, prasknutiu akordov.

Hlavné príčiny prolapsu steny mitrálnej chlopne:

 • porušenie rozmerov plochy, dĺžky a hrúbky častí ventilového zariadenia;
 • defekty spojivového tkaniva vedúce k vyklenutiu, roztiahnutiu chlopní ventilov;
 • poruchy funkcie, neuroregulácia, endokrinný systém.

Infekčné vírusové ochorenia, vegetovaskulárne poruchy, lézie centrálneho nervového systému, metabolické poruchy, nedostatok horčíka v tele nemajú malý význam pri nástupe príznakov prolapsu mitrálnej chlopne..

Existuje niekoľko stupňov choroby:

 • Prolaps mitrálnej chlopne prvého stupňa je charakterizovaný prolapsom chlopní o 3–6 mm. Základňa okvetných lístkov, akordov, ktoré poskytujú tuhosť systému, sa mení. Porucha sa najčastejšie diagnostikuje u malých detí, najmä u dievčat. Ochorenie neprogreduje a môže s vekom zmiznúť..
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa je sprevádzaný prolapsom do 9 mm. Patológia sekundárnej formy, vyvíja sa so sprievodnými ochoreniami srdca, hypertyreóza štítnej žľazy, osteoporóza.
 • Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3 - klesajúce zhluky viac ako 9 mm, zatiaľ čo krv prakticky nevstúpi do komory. Závažnosť patológie závisí od úrovne regurgitácie, pri 3 stupňoch sú pacienti vystavení chirurgickej liečbe, chlopňovej protetike..

Prolaps prednej mitrálnej chlopne, zadnej časti alebo obidvoch.

Podľa stupňa regurgitácie je choroba rozdelená:

 • Prolaps mitrálnej chlopne s regurgitáciou stupňa 1 je charakterizovaný spätným tokom na úrovni letáka.
 • S prolapsom druhého stupňa je ľavá predsieň napoly naplnená.
 • Patológia 3. stupňa spôsobuje absolútne predsieňové plnenie počas regurgitácie.

Pri počúvaní srdcových šelestov sa rozlišuje nemá a aukultúrna forma choroby.

predpoveď

Prolaps mitrálnej chlopne má značne rozdielny prognostický záver, hoci väčšina pacientov s MVP zostáva asymptomatická s takmer normálnou dĺžkou života. V približne 5 - 10% prípadov sa pozoruje progresia do závažnej mitrálnej regurgitácie. Všeobecne sa u mladých pacientov (do 50 rokov) s normálnou funkciou ľavej komory a bez príznakov kvalita života prakticky neznižuje..

Prediktívny záver sa vyvodí z neexistencie alebo minimálneho počtu nasledujúcich rizikových faktorov:

 • Závažné srdcové choroby (zlyhanie srdca, tromboembolické lézie, fibrilácia predsiení alebo potreba srdcového chirurgického zákroku).
 • Vek nad 50 rokov.
 • Rozšírenie ľavej predsiene.
 • Vysoký stupeň regurgitácie.
 • Stanovenie fibrilácie počas základnej echokardiografie.

U pacientov s myxomatóznou MVP existuje zvýšené (až 50 - 60%) riziko predsieňových a komorových arytmií. V takýchto prípadoch je riziko náhleho úmrtia 0,4 - 2%, zatiaľ čo jeho zvýšenie sa pozoruje, keď majú pacienti príznaky dilatacie a dysfunkcie ľavej komory, závažnú MR alebo zväčšenú hrúbku prospektu mitrálnej chlopne..

Diagnóza prolapsu

Hlavnou diagnostickou metódou je echokardiografia, ak je to potrebné, lekár predpíše EKG, Holterovo EKG, dopplerografiu. Pri počúvaní stetoskopom môžete pozorovať systolický šelest, kliknutie na otvor ventilu. Pri rozsiahlom používaní echokardiografie v arzenáli zdravotníckych pracovníkov sa miera detekcie mnohých malých srdcových abnormalít výrazne zvýšila..

Diagnózu MVP určuje kardiológ založený na počúvaní zvukov srdca. Ochorenie sa vyznačuje systolickými kliknutiami na svorkách mitrálnej chlopne počas ich uzatvárania. Ošetrujúci lekár namiesto dvoch zvukov srdca počúva rytmiku troch prepelíc.

Pri výkone fonokardiografie sa zaznamenáva charakteristický systolický šelest, ktorý sa objavuje počas regurgitácie krvi v ľavej predsieni. Po fyzickej námahe sú zvuky prítomné alebo sa zvyšujú vo zvislej polohe. Niektorí pacienti počujú „pískavý“ akord spôsobený vibráciou chlopne. Počas hmatu sa môže vyskytnúť chvenie hrudníka..

Ultrazvukové vyšetrenie srdca vám umožňuje vyhodnotiť stupeň prolapsu, zhrubnutie stien chlopne a objem spätného toku krvi. RTG hrudníka, EKG, echokardiografia, Holterov monitoring sú potrebné na vyhodnotenie stavu, veľkosti a funkcie srdca, na určenie príznakov tachykardie, arytmie, blikania, fibrilácie komôr, na zobrazenie posunutia jednej alebo obidvoch chlopní, interventrikulárneho septa.

Prolaps primárnej mitrálnej chlopne sa odlišuje od:

 • získané chyby;
 • nedostatočnosť mitrálnej chlopne;
 • aneuryzmy predsieňového septa;
 • myokarditída;
 • endokarditída;
 • kardiomyopatia.

Prolaps aortálnej chlopne má podobné príznaky, pri tejto patológii je pozorované neúplné uzavretie chlopní aortálnej chlopne v čase kontrakcie komôr, výsledkom čoho je, že z aorty do ľavej komory sa refluxuje..

Elektrofyziologické štúdie srdca sa vykonávajú so symptómami akútneho srdcového zlyhania.

Odborné poradenstvo: liečba MVP pri dysplázii spojivového tkaniva

Ľudia s dedičnými poruchami spojivového tkaniva majú nedostatok horčíka. Tento stopový prvok prispieva k tvorbe kolagénových vlákien a následne k posilneniu spojivového tkaniva. Preto týmto pacientom odporúčam, aby do svojej stravy zahrnuli potraviny bohaté na horčík: ovsené vločky, banány, orechy, pohánky a iné. Tiež sa oplatí užívať potravinové doplnky: Magne B6, Magnerot. Na zlepšenie absorpcie horčíka sa môže pridať kyselina askorbová..

Prípadová štúdia: žena s poruchou rytmu a prolapsom

Chcem vám predstaviť prípad arytmie spôsobenej prolapsom mitrálnej chlopne. Prišla ku mne 38-ročná žena. Dlho ju trápili „prerušenia činnosti srdca“, nepravidelný tlkot srdca, ako aj epizódy rýchleho tlkotu srdca, pri ktorých sa zhoršila jej pohoda, ktorá sa prejavuje vo forme nevoľnosti, závratov. Počas posledného takého útoku žena omdlila, kvôli čomu sa bojila a rozhodla sa ma kontaktovať. Pri všeobecnom vyšetrení ma upútala slabosť a vysoký rast pacienta. Počas vyšetrenia bolo možné zaznamenať hypermobilitu lakťových a zápästových kĺbov. Žena tiež povedala, že ako dieťa mala často dislokáciu kĺbov. Predpísal som Holterove EKG monitorovanie a echokardiografiu, ktorá preukázala predĺžený QT interval, epizódy paroxysmálnej komorovej tachykardie typu „pirueta“ a 7 mm prolapsu chlopní bez známok regurgitácie. Na základe výsledkov som diagnostikoval prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa bez regurgitácie s komplikáciami (predĺžený QT interval, PZhT, CHF FC 0). Predpísal som Bisoprolol (1 tableta, 1krát denne) a Magne B6 (2 tablety 3-krát denne). Pacientovi som tiež poskytol zoznam jedál s vysokým obsahom horčíka..

Pri opakovanom použití po 3 mesiacoch žena zaznamenala významné zlepšenie: jej pulz sa vrátil k normálu a jej útoky sa zastavili. A na EKG neboli žiadne známky porúch srdcového rytmu.

Príznaky získanej PMK

Závažnosť klinických prejavov získaného MVP do značnej miery závisí od provokujúceho dôvodu:

 1. Pri MVP, ktorý bol spôsobený infekčnými chorobami (angína, reumatizmus, šarlach), má pacient príznaky endokardiálneho zápalu: znížená tolerancia k fyzickému, psychickému a emocionálnemu stresu, slabosť, dýchavičnosť, palpitácie, „prerušenie činnosti srdca“ atď..
 2. Pri MVP, ktorý bol vyvolaný infarktom myokardu, má pacient silnú srdcovú činnosť, pocity „srdcového zlyhania“, dýchavičnosť, kašeľ (môže sa objaviť ružová pena) a tachykardia na pozadí príznakov infarktu.
 3. Pri MVP spôsobenom poranením hrudníka dochádza k zlomeniu akordov, ktoré regulujú normálnu funkciu chlopní ventilov. U pacienta sa rozvíja tachykardia, dýchavičnosť a kašeľ s ružovou penou.

diagnostika

Ak sú zaznamenané typické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, pohotovostný lekár sa spýta na príznaky, celkové zdravie, životný štýl a lieky..

Fyzikálne vyšetrenie nie vždy pomôže identifikovať príznaky, ktoré naznačujú prolaps mitrálnej chlopne. Najmä počas auskultácie môže dôjsť k „cvaknutiu“ pri každom otvorení chlopne alebo k srdcovému šepotu, ako je „mačanie“..

Diagnostické testy pomáhajú vylúčiť závažné ochorenie srdca a tiež pomáhajú pri hodnotení kontraktívnej funkcie srdca a chlopne. Tieto testy sú neinvazívne, bezbolestné a rýchlo sa vykonávajú. Najbežnejšie diagnostické metódy sú:

 • Elektrokardiogram (EKG): zaznamenáva rytmus a elektrickú aktivitu srdca z rôznych elektród. Tieto informácie sú veľmi užitočné pri diagnostike rôznych problémov so srdcom, ako sú srdcové arytmie, infarkt myokardu alebo hypertrofia srdcového svalu..
 • Echokardiogram (echokardiografia): na základe analýzy zvukových vĺn (ultrazvuk), ktorá sa zobrazuje na pohyblivom obraze srdca na obrazovke videa. Táto metóda výskumu môže vyhodnotiť činnosť všetkých srdcových chlopní a tiež určiť stupeň vychýlenia mitrálnej chlopne späť, keď sa uzavrie. Echokardiografia zvyčajne postačuje na stanovenie diagnózy prolapsu mitrálnej chlopne, ale v niektorých prípadoch metóda neumožňuje stanovenie anomálie..
 • Holterov monitoring: malé zariadenie zaznamenáva srdcový rytmus a elektrickú aktivitu srdca po dlhú dobu, zvyčajne 24 hodín. Tentoraz je zariadenie stále s pacientom, zvyčajne blízko hrudníka. Činnosť ľudského srdca sa udržiava počas obdobia záznamu, takže akékoľvek abnormality pozorované na EKG môžu súvisieť s tým, čo daná osoba v tom čase robila a cítila. Tento test sa môže odporučiť, ak sa u osoby vyskytnú závraty, mdloby alebo búšenie srdca..
 • Stresové testy: podobné normálnemu EKG, s výnimkou toho, že vykazujú srdcovú reakciu na stres, ktorý sa zvyčajne prejavuje ako fyzická aktivita. Pri pripájaní elektród EKG osoba chodí na bežiacom páse alebo jazdí na bicykli. Väčšina ľudí so symptómami, najmä bolesťami na hrudníku alebo známkami porúch rytmu, by mala podstúpiť záťažový test, pretože v takýchto prípadoch sa často vyskytujú latentné srdcové choroby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Keď pacient vidí vo svojich údajoch MRI slovo duralové vrecko je zdeformované, okamžite sa pýta, čo je to duralové vrecko. Toto je ochranný film miechy a okolitých nervových koreňov.
PrehľadHiátová prietrž nastáva, keď horná časť žalúdka opúšťa dutinu cez bránicu do hrudnej dutiny..Membrána je široký sval umiestnený medzi brušnou dutinou a hrudnou dutinou. Tento sval pomáha dýchať.
Pocity, emócie a svetonázory ovplyvňujú telo, zdravie a pohodu.. Telo ako zrkadlo odráža náš psychoemocionálny stav. Je možné identifikovať ložiská svalového napätia a energetických jednotiek samostatne.