loader

Hlavná

Späť

Výčnelok miechy - čo to je?

Výčnelok medzistavcových platničiek je spôsobený extrúziou medzistavcových platničiek za hranice jeho prirodzeného umiestnenia. Výčnelok vždy predchádza vzniku kýly. Kýla chrbtice sa vyskytuje v prípade prieniku vláknitého prstenca a obsahu výstupu z jadra.

Výčnelok - čo to je?

Aby sme pochopili podstatu choroby, je potrebné porozumieť štruktúre základu ľudskej kostry. Chrbtica - spojenie kostí stavcov pomocou diskov. Sú dosť malé, ale spojenie všetkých diskov predstavuje štvrtinu dĺžky chrbtice. Disk umiestnený medzi stavcami má stred (jadro) nazývaný želatína, obklopený vláknitým prstencom.

Jadrom zložky je gélová látka s mnohými molekulami, ktoré zadržiavajú vodu. Jadro prsteňa sú silné kolagénové vlákna, ktoré bránia vytečeniu jadra. Neustále stlačenie a narovnávanie vnútornej časti poskytuje tlmiacu funkciu chrbtice. Celá štruktúra stavcov a medzistavcových komponentov je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými pred a za chrbticou.

Vďaka konštantným pohybom a zaťaženiam sa želatínové jadro sťahuje a tlačí na vláknitý krúžok. To je zasa napnuté. Pri nadmernom stlačení jadra dochádza k silnému pretláčaniu prstenca za chrbticu a dochádza k vyčnievaniu disku.

Okrem toho k vyčnievaniu disku nedochádza iba pri jedinom zaťažení. Často je to výsledok mnohých rokov degeneratívnych zmien. Medzistavcové platničky sa stávajú menej elastickými a náchylnejšie sa meniť s vekom. Tomu napomáha:

 • poranenie;
 • dedičnosť;
 • Nepretržité nadmerné zaťaženie určitých častí chrbtice pri práci, doma alebo počas športových aktivít;
 • Porušenie prirodzenej polohy chrbta (skolióza).

V dôsledku skutočnosti, že želatínové jadro a vláknitý kruh sa nemôžu vrátiť do svojho normálneho stavu, dochádza v štruktúre prstenca k rednutiu a mikrotrhlinám. Stav medzistavcových platničiek je do značnej miery ovplyvnený spôsobom príjmu živín. U dospelých sa nevyskytuje v dôsledku tenkých kapilár (ako v detstve), ale v dôsledku absorpcie stopových prvkov zo susedných svalov..

Pri nadmernom stlačení obsahu medzistavcov sa jeho výživa zhoršuje, preto sa jej stav zhoršuje.

Ak neodstránite vonkajšie vplyvy na stavce a disky, dôjde k vyčnievaniu diskov. Výčnelky sú dôsledkom konvergencie stavcov a silnej kompresie medzistavcových platničiek. Jadro nevydrží nápor a prsteň vyčnieva z hrebeňa. Tento „výstup“ sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Druhy výčnelkov stavcových platní

Klasifikácia výčnelkov disku je založená na umiestnení poškodeného miechového disku. Každá z nich je sprevádzaná určitými príznakmi choroby..

 • Porušenie krčnej chrbtice. Pomerne časté ochorenie v dôsledku zúženia stavcov v opísanej oblasti. Bolesť spôsobujú aj najmenšie poruchy prirodzeného stavu chrbtice. Príznaky vystupovania diskov krčnej chrbtice - bolesť sprevádzaná migrénami, záchvaty zvýšeného alebo zníženého tlaku, závraty. Tento druh choroby bez zásahu odborníkov môže významne ovplyvniť organizmus.
 • Porušenia v bedrovej oblasti. Najbežnejší typ výčnelkov stavcov. Bedra je najmobilnejšou časťou chrbta a súčasne trpí značným zaťažením. Pri „výstupe“ z bedrovej platničky cíti obeť ostré bolesti pri ohýbaní, problémy so zdvíhaním z polohy na bruchu, nejakú slabosť nôh. Objaví sa bedrová sciatica, funkcia močenia trpí.
 • Medzistavcové vystupovanie chrbtice v oblasti hrudníka. Táto oblasť je najmenej postihnutá stresom, takže je najmenej pravdepodobné, že sa vyskytne typ choroby. Príznaky výčnelku - bolesť a krátkodobé ťažkosti s pohybom chrbta a brucha, znecitlivenie rebier.

Okrem umiestnenia postihnutého disku sa rozlišujú aj typy výčnelkov disku v závislosti od strany, na ktorú sa krúžok vytláča za stavce..

 • Stredový (stredný) výčnelok disku nastáva smerom k miechovému kanálu, ktorý je umiestnený v strede. Aj keď sa choroba zvlášť neprejavuje, je nebezpečná, pretože môže ovplyvniť miechu.
 • Bočný (bočný) výčnelok vláknitého prstenca. Na strane stavcov vyčnievajú častice krúžkov. V tomto prípade môžu byť miechové nervy vystavené tlaku. Zriedkavé ochorenie (približne 10% prípadov).
 • Porucha postlaterálnej chrbtice. Najbežnejší typ. Prstenec vyčnieva za hranice stavcov v smere dozadu a zboku. Na nervy a ďalšie časti miechy je tlak. Príznaky ochorenia sa objavujú s akýmikoľvek účinkami na nervové zakončenie.
 • Pri stlačení z brušnej oblasti dozadu dochádza k porušeniu chrbtice chrbtice. Najsilnejším účinkom na nervové zakončenie je tento typ výčnelku. Príznaky - bolesť, zhoršené pohybové schopnosti, znížená citlivosť. Orgány močového a reprodukčného systému trpia.

Diagnostické metódy

Pri liečbe pacienta lekár používa rôzne metódy na stanovenie diagnózy „Diskového výčnelku“. Liečba je najpresnejšie predpísaná po tomografii na základe typu pohybu častíc pomocou magnetickej rezonancie. Štúdia nie je jednoduchá, nemá významný vplyv na organizmus. Podľa výsledkov štúdie lekár získa kompletný obraz o chorobe - veľkosť vystupujúceho výčnelku, veľkosť chrbtice, stupeň zápalu postihnutej oblasti.

Je potrebné poznamenať, že počítačová tomografia neposkytuje presné výsledky vyšetrení. Preto pri diagnostike a liečbe chrbtových výčnelkov používajte spoľahlivé a overené metódy..

Ako liečiť výčnelok

Mnoho ľudí často nevie, čo je výčnelok. Preto akékoľvek nepríjemné pocity v chrbte alebo krátkodobé poruchy v tele sú spojené s únavou alebo nadmerným stresom. Ale v prípade opísanej choroby jednoduchý odpočinok nevylieči chorobu. Je potrebné uchýliť sa k zásahu odborníkov, porozumieť tomu, ako zaobchádzať a ako sa zbaviť výčnelkov. Základ tela je položený v chrbtici a akékoľvek poruchy v ňom ovplyvňujú celkovú pohodu človeka, najmä výčnelok medzistavcových platničiek. Včasné ošetrenie značne urýchli zotavenie.

Osoba, ktorá sa dozvedela o výčnelku miechy, sa obáva otázky, či je možné výčnelok vyliečiť. Jednoznačná odpoveď v každej konkrétnej situácii bude jej vlastná, ale vo väčšine prípadov je choroba liečiteľná. Všetky typy liečby môžu byť zoskupené ako droga, ľudová a komplexná.

S liekmi

K výčnelku medzistavcových platničiek dochádza hlavne pri zápaloch nervových zakončení a napätí svalov chrbtice. Po vyšetrení sa často predpisujú protizápalové lieky, ako je diklofenak, ibuprofén a mnoho ďalších. Na zmiernenie akútnej bolesti sa liečivá podávajú intramuskulárne a niekoľko dní sa predpisujú vo forme tabliet. Liečba chrbtice - časovo náročný proces.

Relaxácia svalového tkaniva je spôsobená liekmi na uvoľňovanie svalov, ktoré odstraňujú kŕče.

Masti a gély majú vynikajúci účinok. Zahrievajú tkanivá a poskytujú relaxačný účinok. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou vonkajšej expozície (masti) a vnútornej (tablety). Vertebrálny výčnelok sa lieči chirurgicky, ale toto je žeriavové opatrenie, ku ktorému sa pristupuje iba v núdzových situáciách..

Alternatívne zaobchádzanie

Pri liečení vystupovania diskov pomáha tradičná medicína. Ich cieľom je zmierniť zápal v mieste poškodenia a relaxácie. Nasledujú príklady receptov..

 • Cesnaková tinktúra. Rozdrvte a zmiešajte 150 g cesnaku s 250 ml vodky. Trvajte na tom, 10 dní. Do komprimuje v noci.
 • Indická cibuľa recept. Táto rastlina sa často nachádza na parapetoch milovníkov domácich prostriedkov. Z tejto cibule dostaneme šťavu a prechádzajú ju mlynčekom na mäso. Pridajte med v pomere 1: 1. Každý deň votrite do bolesti.

fyzioterapia

Najbežnejšie metódy liečenia vyčnievania medzistavcových platničiek sú zamerané na kombináciu niekoľkých typov, ako sú masážne kurzy, gymnastika. V boji proti chorobe sa často vyskytujú metódy fyzického dopadu na chrbticu - strie, natiahnutie chrbtice na špeciálnych zariadeniach, nosenie korzetov. Poruchy chrbtice v krku môžu byť liečené pomocou vynálezu menom Shants.

Pobyt pacienta s diagnózou „Diskového výčnelku“ sa v sanatóriách a rezortoch, kde sa používajú rôzne typy kúpeľov a liečivých bahnov, odporúčal dobre.

Postihnutá bedrová oblasť často vyžaduje, aby si pacient ľahol na 2-3 dni. Odporúča sa suché teplo. Podľa stavu pacienta sú predpísané gymnastika špeciálneho obsahu a vystavenie elektroforéze. Fyzioterapeutické komplexy terapeutického charakteru sa odporúčajú všetkým pacientom, u ktorých sa zistil výčnelok medzistavcovej platničky. Tieto cvičenia posilňujú svaly chrbta, ktoré lepšie držia stavce v požadovanej polohe. Zmeny v disku chrbtice veľmi dobre reagujú na liečbu, pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Čo je to vyčnievanie miechy: typy, príznaky, metódy liečby patológie

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi. Výčnelok je stále reverzibilným patologickým stavom, ktorý je vhodný na konzervatívnu liečbu. V terapii sa používajú farmakologické prípravky, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia..

Čo z vás je vyčnievanie miechy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Výčnelok sa vyvíja na pozadí riedenia, zhutňovania medzistavcových platničiek, ktoré sú charakteristické pre osteochondrózu 2-3 až 2 stupňa závažnosti. Tkanivá chrupavky strácajú schopnosť zadržiavať vlhkosť, čo v nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

V dôsledku deštruktívneho procesu:

 • výška medzistavcových platničiek sa znižuje;
 • vláknitý kruh je zničený;
 • buničité jadro má zvýšené zaťaženie, sploštené.

Pri dostatočne vážnom poškodení vlákien krúžku začína jadro vyčnievať v smere prasknutia. Tento stav sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Klasifikácia chorôb

Pre uľahčenie diagnostiky a rýchleho stanovenia taktiky liečby je výčnelok klasifikovaný v závislosti od umiestnenia, veľkosti a smeru prolapsu medzistavcových platničiek..

difúznu

Difúzny výstupok je charakterizovaný rovnomerným kruhovým vydutím buničitého jadra do miechového kanála. Toto posunutie medzistavcových platničiek je často asymptomatické, pretože korene chrbtice nepodliehajú kompresii. S postupujúcou patológiou sa vláknitý kruh deformuje, najmä tkanivá umiestnené vo vnútornej časti. Ale zatiaľ čo si membrána udržuje svoju integritu, buničité jadro je vo vnútri zachované. Najnebezpečnejší difúzny výčnelok, lokalizovaný v lumbosakrálnej oblasti. Existuje veľký nervový plexus, ktorý inervuje dolné končatiny a panvové orgány. Možné narušenie ich fungovania počas porušovania koreňov miechy vytesnenými diskami.

miestna

Toto sa nazýva posun asi 25% disku do miechového kanála. V závislosti od smeru vydutia buničinového jadra sa rozlišujú nasledujúce druhy miestnych výčnelkov:

 • chrbtovej. Disk sa posunie do miechového kanála, kde sú umiestnené citlivé nervové zakončenie. Dorsálne výčnelky môžu spôsobiť poranenie koreňov miechy, výskyt neurogénnych symptómov;
 • laterálna. Výčnelok jadra sa vyskytuje napravo alebo naľavo od chrbtice. Bočné výčnelky zriedka sprevádzajú akékoľvek klinické prejavy;
 • brušnej. Toto je posun disku dopredu, ktorý je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaný. Ventrálny výčnelok je asymptomatický a nevyvoláva vznik komplikácií.

Najnebezpečnejším je formálne premiestnenie disku. Taký výstupok je lokalizovaný v oblasti výstupu z koreňov miechy. Keď sú stlačené, objavujú sa príznaky rádikulopatie - akútne, piercingové bolesti, ktoré obmedzujú pohyblivosť. Zriedka zistené formy výčnelkov zahŕňajú paraforamín. Vypuknutie buničitého jadra nastáva bezprostredne blízko výstupu z koreňov miechy s ich dvojstranným porušením.

Podľa veľkosti

V počiatočnej fáze je disk posunutý o 1 až 2 cm a opuch 3 až 3 mm sa považuje za stredný výčnelok. Pri výčnelku 6 až 7 cm je diagnostikovaný veľký výčnelok. Klinický obraz často nezávisí od stupňa posunutia medzistavcových platničiek. Dokonca aj malý výstupok lokalizovaný v krčnej chrbtici môže vyvolať výskyt závažných symptómov. Významné vydutie jadra v bedrovej oblasti po dlhú dobu nie je sprevádzané žiadnymi charakteristickými znakmi.

Na strane lokalizácie

Výčnelky sa klasifikujú podľa smeru vyčnievania do miechového kanála. Posun medziobratlového disku je pravostranný a ľavostranný. Druhá forma je diagnostikovaná u pacientov oveľa častejšie. Je to kvôli lepšiemu vývoju aparátu väziva a šľachy a svalov umiestnených napravo od chrbtice. Tento anatomický znak štruktúry stavcových segmentov určuje ich silu a stabilitu..

príčiny

K strate elasticity vláknitého prstenca dochádza častejšie s prirodzeným starnutím tela - klesá produkcia kolagénu, mení sa hormonálna hladina a procesy regenerácie spomaľujú. Zlé návyky (fajčenie, abúzus alkoholu) a sedavý spôsob života, ktorý vyvoláva poruchy obehového systému a oslabenie chrbtových svalov, urýchľujú ničenie medzistavcových platničiek. Medzi tieto patologické stavy patrí predispozícia tvorby protrúznych faktorov:

 • nadmerná fyzická námaha vedie k mikrotraumele chrupavkového tkaniva, strate tlmiacich vlastností medzistavcových platničiek;
 • vrodené alebo získané abnormality chrbtice spôsobujú nesprávne rozdelenie záťaže na segmenty stavcov;
 • endokrinné patológie (diabetes mellitus, endokrinná obezita, hypotyreóza) vyvolávajú rozvoj dysmetabolických procesov, zhoršovanie trofizmu.

Nestabilita chrbtice vedúca k premiestneniu diskov sa vyskytuje po jej zranení - zlomeniny, modriny, častá mikrotrauma. V miestach poškodenia rastú nepružné spojivové tkanivá. Pomerne často sa po chirurgickom odstránení medzistavcovej prietrže tvoria výčnelky, najmä pri disku.

Príznaky patológie

Klinicky sa cervikálny výčnelok objavuje vo veľkosti 0,2 cm, bedrovej - 0,4 cm a v počiatočných fázach je patológia asymptomatická. Niekedy sú nepríjemné pocity, ktoré človek berie na svalovú slabosť po tvrdej fyzickej práci. Ako sa výčnelok zväčšuje, závažnosť symptómov sa zvyšuje. Znaky nevyrovnania disku sa líšia v závislosti od jeho umiestnenia.

Chrbtica, v ktorej sa medzistavcový disk posunulŠpecifické klinické prejavy
krčnejNa krku sú silné ramená, predlaktia, ruky. Po vymenovaní lekára si pacient sťažuje na pocit „plazivých husacích hrčiek“ v rukách, obmedzenie pohyblivosti krku pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
PrsníkBrnenie, výskyt nepríjemných pocitov na hrudi, v oblasti rebier, sú charakteristické posunom prsníka. Bolesť vznikajúca v postihnutom segmente chrbtice sa rozširuje do vnútorných orgánov - srdce, žalúdka, pečene
bedrovýVýčnelok v bedrovej oblasti sa prejavuje silnou bolesťou žiariacou na bedrá, zadok a chodidlá. Osoba úmyselne obmedzuje pohyby so širokou amplitúdou, aby nevyvolávala nepohodlie

Asymptomatické, obvykle vyčnievajúce predné a anterolaterálne výčnelky. A zadné a posterolaterálne výčnelky po krátkom latentnom období náhle prejavujú prepichovaciu bolesť v chrbte, ktorá vzniká v dôsledku porušenia koreňov miechy.

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe sťažností pacienta, anamnézy, externého vyšetrenia. Nezabudnite vziať do úvahy výsledky funkčných testov na posúdenie sily svalov, citlivosti a stupňa straty reflexov. Na potvrdenie diagnózy a podrobnejšie vyšetrenie chrbtice sa vykonáva séria inštrumentálnych analýz..

röntgenový

Röntgenové vyšetrenie sa vykonáva na zistenie predchádzajúcich zranení, vrodených a získaných abnormalít chrbtice. Pretože sa na pozadí osteochondrózy vytvára výčnelok, naznačujú ich typické znaky. Ide o zmenšenie vzdialenosti medzi stavcami, ich deformáciu, zhutnenie a zoslabenie medzistavcových platničiek..

CT a MRI

Počítačové a magnetické rezonancie sú najviac informatívne diagnostické metódy na detekciu výčnelkov. Na získaných trojrozmerných obrázkoch je dobre zviditeľnené posunutie disku za hranice miechy. Výstupok je označený zmenšením šírky medzi jeho okrajmi v porovnaní so základňou.

Druhy liečby

Výbežok akejkoľvek lokalizácie je vhodný na konzervatívne liečenie. Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe zameraný na odstránenie príčin vytesnenia medzistavcových platničiek, zlepšenie pohody pacienta, zabránenie šírenia patológie do zdravých stavovcov..

Liečba drogami

Pri liečení výčnelkov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Na odstránenie akútnej bolesti, ktorá sa vyskytuje počas relapsov, sa používajú injekčné roztoky, lieky vo forme tabliet, kapsúl, dražé. S prípravkami na lokálnu aplikáciu je možné sa vyrovnať so slabým diskomfortom - masti, gély, krémy, balzamy, vrátane doplnkov výživy..

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú prvou voľbou v protrúznej terapii, ktoré majú výrazný protizápalový, analgetický a antiexudatívny účinok. Lekári najčastejšie v liečebnom režime zahŕňajú lieky s účinnými zložkami diklofenak, nimesulid, meloxikam, lornoxikam, ketoprofén, ketorolak. NSAID sa nevyhnutne kombinujú s inhibítormi protónovej pumpy (Omeprazol, Pantoprazol), ktoré znižujú riziko poškodenia žalúdočnej sliznice.

Kombinované lieky proti bolesti

Prípravky s dvoma aktívnymi zložkami majú výraznejší analgetický a dekongestívny účinok. Patrí medzi ne panoxén (diklofenak sodný - 50 mg a paracetamol - 500 mg), ďalší (ibuprofén - 400 mg a paracetamol - 200 mg). Pri liečení akýchkoľvek patológií pohybového ústrojenstva sa Neurodiclovit s vitamínmi diklofenaku a B osvedčil..

Aktuálne lieky

Na zmiernenie zápalového aseptického edému, odstránenie miernej bolesti, sú pacientom predpisované gély s NSAID - Fastum, Voltaren, Arthrosilen, Finalgel, Nise.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Po dosiahnutí stabilnej remisie sú do terapeutických režimov zahrnuté masti s lokálne dráždivými, rušivými a otepľujúcimi účinkami. Sú to Viprosal, Finalgon, Capsikam, Nayatoks, Apizartron, Efkamon.

Omamné látky proti bolesti

Drogy tejto skupiny sa používajú iba s neúčinnosťou NSAID a glukokortikosteroidov. Na akútnu bolesť sa používajú Tramadol a jeho štruktúrny analóg Tramal, ako aj lieky, ktoré obsahujú kodeín (Piralgin, Sedalgin Neo, Pentalgin H). Narkotické analgetiká nie sú určené na liečbu samozrejme kvôli rýchlo sa formujúcej fyzickej a psychologickej závislosti.

Svalové relaxanciá

V reakcii na porušenie koreňov miechy dochádza k svalovým kŕčom, čo zvyšuje závažnosť syndrómu bolesti. Na uvoľnenie kostrových svalov sa používajú relaxanty - Sirdalud, Tolperizon, Baklosan, baklofen. Najbežnejšie predpisovaným liekom je Midokalm, najmä vo forme roztoku na parenterálne podávanie, ktorý obsahuje anestetický lidokaín..

antikonvulzíva

Prípravky s pregabalínom s aktívnou zložkou vykazujú významný analgetický a antikonvulzívny účinok. Pri liečení výčnelkov sa lieky používajú na odstránenie neuropatických bolestí, parestézií, svalových kŕčov a pocitov „plazivých husacích hrčiek“. Ich výraznými vedľajšími účinkami sú zmätenosť, eufória. Takéto antikonvulzíva sa nepoužívajú dlho kvôli rýchlej závislosti..

Preparáty pre křupavku

Na čiastočnú regeneráciu poškodeného tkaniva chrupavky sa predpisujú pacienti Arthra, Teraflex, Structum, Alflutop, Rumalon. Chondroprotektory v tabletách sa používajú na dlhodobú liečbu - od niekoľkých mesiacov do 2 rokov. Pretože sa účinné látky (glukozamín, chondroitín) akumulujú v poškodených stavcoch, majú analgetický a protizápalový účinok. To vám umožňuje znížiť farmakologickú záťaž tela znížením dávok NSAID, svalových relaxancií, glukokortikosteroidov.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Prípravky, ktoré obsahujú vitamíny B, sú zahrnuté v terapeutických režimoch na odstránenie neurologických príznakov, ktoré sa vyskytujú počas kompresie koreňov miechy. Kurz použitia Milgamma, Combilipen, Pentovit, Neurobion zlepšuje inerváciu, prenos impulzov do centrálneho a periférneho nervového systému. Vitamíny B tiež posilňujú imunitu, urýchľujú metabolické a regeneračné procesy..

Nedrogová liečba

Ak použitie lokálnych a systémových liekov pomáha len pri odstraňovaní príznakov výčnelkov, potom je cieľom neliekovej terapie zabrániť progresii patológie. Hlavnými princípmi liečby sú posilnenie svalového korzetu chrbta, zlepšenie prekrvenia poškodených štruktúr, obnovenie inervácie.

režim

Počas relapsov sa pacientom zobrazuje pokojový odpočinok na 1 - 2 dni. Obmedzenie pohybov pomáha predchádzať poraneniu koreňov miechy a rozvoju aseptického zápalu. Počas liečby sa pacientom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe, najmä zdvíhaniu ťažkých predmetov. Nezabudnite nosiť ortopedické pomôcky - pazúriky, mäkké obväzy, elastické korzety s pevnými kovovými alebo plastovými vložkami.

Toto je najúčinnejšia neliečivá liečba výčnelkov. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú denné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky na stabilizáciu segmentov stavcov posilnením chrbtových svalov. Súbor cvičení zostavuje lekár cvičebnej terapie individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje sa fyzická príprava pacienta, typ vytesnenia medzistavcových platničiek, prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze..

Masáž a manuálna terapia

Ihneď po odstránení akútnej bolesti sú pacientom predpísané masážne procedúry, aby sa zlepšila pohoda pacienta. Po prvom sedení sa intenzita všetkých príznakov vyčnievania výrazne zníži v dôsledku odstránenia svalových kŕčov. V terapii sa používajú rôzne masážne techniky - klasické, akupresúrne, vákuové, segmentové, švédske. Návšteva chiropraktika pomôže upevniť výsledok liečby. Obnovuje všetky motorické funkcie v dôsledku vystavenia svalov, väzov, šliach.

trakcie

Pri liečení patologických stavov chrbtice vrátane výčnelkov sa trakcia aktívne používa na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Trakcie sú horizontálne, vertikálne a polo vertikálne. Trakcia za sucha sa vykonáva na špeciálnych stoloch umiestnených v danom uhle. Trakcia pod vodou sa považuje za terapeuticky účinnejšiu a jemnejšiu. Vyrába sa vo vani alebo bazéne. Počas procedúr sa často používajú bremená do 10 kg..

fyzioterapia

Neliečivová liečba vyčnievania akejkoľvek lokalizácie nie je úplná bez fyzioterapeutických opatrení. Pacientom je predpísaných 5 - 10 relácií magnetoterapie, diadynamických prúdov, laserovej terapie, liečby UHF. Na zlepšenie prísunu krvi do diskov sa používajú aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom, terapeutickým bahnom a minerálnou vodou. V subakútnom období sa používajú fonoforéza alebo elektroforéza s analgetikami, NSAID, chondroprotektory.

Invazívne liečby

Liečebné postupy spojené s prienikom cez prirodzené vonkajšie bariéry tela sa vo väčšine prípadov vykonávajú s neúčinnosťou iných, šetrnejších terapeutických metód. Indikáciami sú silné bolesti a neurologické klinické prejavy výčnelkov.

Štiepanie vyvoláva bolesti

Spúšťacia zóna je oblasť tela, keď je stlačená, na ktorú nastane najintenzívnejšia bolesť. Počas výčnelku sa zvyčajne nachádza v oblastiach inervovaných spevnenými koreňmi miechy. Na odstránenie bolesti sa vykonávajú blokády liekov. Injekčné roztoky glukokortikosteroidov (Diprospan, Triamcinolone, Dexamethason) a anestetiká (Lidokaín, Novokain) sa injikujú do spúšťacích bodov..

Epidurálna anestézia

Toto je jedna z možností liečivých blokád používaných pri akútnej bolesti, ktorú nemožno vylúčiť inými metódami. Farmakologické lieky sa injikujú priamo do epidurálneho priestoru chrbtice pomocou katétra anestetikom. Dlhodobý analgetický účinok postupu je spôsobený zablokovaním prenosu bolestivých impulzov pozdĺž nervových zakončení miechy..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Chirurgický minimálne invazívny chirurgický zákrok sa zvyčajne vykonáva s rýchlym progresom osteochondrózy, čo ohrozuje stratu výkonnosti. Používa sa tiež nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Princípom zásahu je vystavenie rôznych fyzikálnych faktorov špeciálnou kanylou poškodenému medzistavcovému platňu. V dôsledku čiastočného zničenia jadra dochádza k zníženiu tlaku a výstupok sa vráti do svojej pôvodnej polohy.

Čo sa nedá urobiť pomocou vyčnievania miechy

Po diagnostikovaní cervikálneho, hrudného a bedrového posunu diskov by sa mali dodržiavať všetky lekárske odporúčania. Nemôžete upraviť terapeutické režimy, zvýšiť dávku liekov v nádeji na rýchlejšie zotavenie.

Obzvlášť nebezpečné je zapojiť sa do samoliečby, používať ľudové liečivá vo forme obkladov, alkoholov a domácich mastí..

Možné komplikácie

Ak nie je k dispozícii lekárska starostlivosť, pokračuje sa v patológii - zlomenie vláknitého prstenca a pulpózne jadro napučiava do miechového kanála. Vytvorí sa medziobratlová kýla, ktorá často vyvoláva porušenie koreňov miechy alebo miechy a je ťažko prístupná konzervatívnej liečbe. S rozvojom radikulárneho syndrómu, diskogénnej myelopatie alebo kompresie vertebrálnej artérie sa u pacientov indikuje chirurgický zákrok..

predpoveď

Pri včasnom zistení premiestnenia medzistavcových platničiek a primeranom ošetrení je prognóza zotavenia priaznivá. Viac ako 90% výčnelkov môže byť odstránených konzervatívnymi metódami liečby.

prevencia

Primárnou prevenciou výčnelkov je odmietnutie zlých návykov, vylúčenie potravín s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov zo stravy. Nemôžete zostať dlho na jednom tele, viesť sedavý životný štýl.

U pacientov s už vytvorenými výčnelkami sú indikované sekundárne preventívne opatrenia. Aby sa predišlo tvorbe herniálneho výčnelku, lekári odporúčajú vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, pravidelne navštevovať masážneho terapeuta, zúčastňovať sa fyzickej terapie alebo gymnastiky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Výčnelok miechy: príznaky, diagnostika, liečba a prevencia

Poznáte výraz „výčnelok“? Nebuďte prekvapení, ak to budete počuť prvýkrát. Neodporúčame sa však radovať s predstihom: vyčnievanie, podobne ako mnoho chorôb chrbtice, sa často prejavuje v čase, keď ochorenie už dosiahlo vážny stupeň vývoja. Okrem toho je veľmi ľahké zamieňať ho s inými, menej nebezpečnými poruchami miechy. Čo znamená chrbtový výčnelok, ako ho identifikovať, kde začať liečbu a ako sa vyhnúť nezvratným následkom? O tomto sa budeme baviť v tomto článku..

obsah

Výčnelok medzistavcových platničiek je jednou z degeneratívnych zmien, ktoré sa vyskytujú v určitom štádiu osteochondrózy. Ak sa nelieči, môže sa ľahko dostať do kýly, radikulitídy alebo dokonca ochrnutia. A potom nebude fungovať jednoduchá telesná výchova a fyzioterapia.

Ako funguje miechový systém?

Aby sme pochopili vzťahy medzi príčinami a následkami, odporúčame ísť od všeobecného k konkrétnemu.

Ľudská chrbtica je stĺpec niekoľkých desiatok stavcov prepojených medzistavcovými platničkami. Disky zohrávajú úlohu tlmičov nárazov: pri pohybe zohrávajú rezonanciu a prispievajú k stabilizácii chrbtice, poskytujú flexibilitu, pružnosť a pružnosť. Navyše, v prípade nadmerného zaťaženia, sa samotné disky, bohužiaľ, neobnovujú - začínajú v nich degeneratívne-dystrofické zmeny. Jednoducho povedané, medzistavcové platničky sú riedené, zmenšené, praskliny a kolaps.

Pre osobu tento proces nemôže prebiehať bez povšimnutia. Pacient najprv cíti únavu a napätie v poškodených častiach chrbtice. Vytrvalosť a schopnosť vydržať fyzickú aktivitu je výrazne znížená. Potom sú nepohodlie spojené záchvatmi bolesti, ktoré môžu spontánne prichádzať a odchádzať alebo vytvárať neustále bolavé pozadie. Spolu s progresiou deštrukcie disku zosilňuje bolesť: stáva sa pravidelnou, takmer neznesiteľnou a výrazne obmedzuje motorické schopnosti. Zvyčajne v tejto fáze pacient nakoniec konzultuje s lekárom a počuje jednu zo sklamaných diagnóz - vyčnievanie medzistavcovej platničky, prietrž alebo radikulitída..

Čo je to výčnelok a prečo k nemu dochádza?

Medzistavcový disk sa vo svojej štruktúre skladá z tekutinového centra, tvrdého obalu a spojovacích dosiek spájajúcich disky s stavcami..

Stredom tekutiny je želatínové (dužinové) jadro, ktoré pozostáva predovšetkým z vody. Je obklopený vláknitým kruhom, ktorý je hustou vrstvou kolagénových vlákien. Je to vláknitý prsteň, ktorý chráni jadro pred poškodením a berie leví podiel na záťaži. Preto prvá vec, ktorá sa stane, keď je disk zničený, je roztiahnutie vláknitého prstenca a výskyt mikrotrhlín. V tomto prípade vláknité jadro nevyhnutne vyčnieva k rednutiu. V medicíne sa tento proces nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek. V prípade prasknutia vláknitého prstenca jadro čiastočne tečie do miechového kanála a dráždi nervové zakončenie. Výčnelok prechádza do kýly chrbtice.

Aby sme jasne vysvetlili prebiehajúce procesy, zaznamenali sme krátke video

Stupne vyčnievania chrbtice

Výčnelok je teda v podstate dôsledkom osteochondrosis a predchodca prietrže.

Ak sa rozlišujú štádiá choroby, proces vývoja výčnelkov možno rozdeliť do troch štádií.

Etapa 1. Počiatočný stupeň osteochondrózy

Krok 2. Prolaps disku - počiatočný výčnelok

Etapa 3. Extrúzia disku - stav pred prietržou

Disk sa čoraz viac vydúva, čím sa zvyšuje riziko prasknutia posledných vlákien, ktoré zaisťuje, že integrita vláknitého prstenca rýchlo rastie. K ostrým bolestiam sa pridáva znecitlivenie nôh, objavujú sa problémy s koordináciou a pohybom. Iné orgány môžu zlyhať.

Disk sa čoraz viac vydúva, čím sa zvyšuje riziko prasknutia posledných vlákien, ktoré zaisťuje, že integrita vláknitého prstenca rýchlo rastie. K ostrým bolestiam sa pridáva znecitlivenie nôh, objavujú sa problémy s koordináciou a pohybom. Iné orgány môžu zlyhať.

Druhy chrbtových výčnelkov

Spracovanie výčnelku do veľkej miery závisí od typu a strany výčnelku disku.

Centrálne (alebo predné) a dorzálne (alebo zadné) výčnelky sú teda najbežnejšie, pričom k výčnelku dochádza zodpovedajúcim spôsobom pred a za stavcom, smerom k miechovému kanálu. Podobne sa rozlišujú ľavostranné a pravostranné výčnelky umiestnené na ľavej a pravej strane. Ak sa vydutie blíži koreňu miechového nervu, tento výčnelok sa nazýva formálny.

Medzi najnebezpečnejšie druhy patrí stredný (alebo stredný) výčnelok, pri ktorom je disk poškodený presne v strede a vyčnieva do miechového kanála, ktorý je plný zaštiepených nervov a riziko ochrnutia; zadný medián, odlišný od predchádzajúceho vydutého smeru (úplne dozadu); a zdravotník (mierne nabok).

Tiež kruhový (alebo kruhový) výstupok je často diagnostikovaný, keď je vydutie rovnomerné vo všetkých smeroch. Tento typ choroby sa považuje za jednu z nebezpečných, pretože patologické zmeny ovplyvňujú celý disk..

Nakoniec, ďalšie poddruhy výčnelku sú rozptýlené, ktoré sa vyznačujú niekoľkými nerovnomernými poškodeniami po celom povrchu disku. Difúzny (alebo viacnásobný) výčnelok sa vyznačuje chronickým priebehom, ktorý tiež zvyšuje riziko následkov a komplikácií.

Znaky výčnelku

Tradične sa príznaky vyčnievania líšia v závislosti od časti chrbtice, v ktorej k narušeniu došlo.

Pri bedrovom výčnelku môžete pociťovať:

 • ostré záchvaty bolesti, lumbago a brnenie, zhoršené námahou, pohybom, niekedy kašľom, kýchaním a smiechom;
 • ožarovanie v prírode: bolesť pri výčnelku lumbosakralu môže byť „podaná“ iným častiam tela (chodidlá, dolné končatiny, panva);
 • znecitlivenie nôh a prstov, celková slabosť, zvýšená únava, pocit „bavlnených“ nôh;
 • zmena farby kože v okruhu poškodenej oblasti;
 • bolesť s predĺženým pobytom v jednej polohe.

Je dôležité, že v počiatočných fázach bedrovej výčnelku sa nemusíte cítiť nepohodlne alebo si ani nevšimnete vývoj choroby, avšak vyčnievajúce jadro skôr alebo neskôr nevyhnutne povedie k podráždeniu nervov, a preto ostré bolesti, exacerbácie a riziko hernie alebo paralýzy..

Cervikálny výčnelok sa zvyčajne vyskytuje s nasledujúcimi príznakmi:

 • nepohodlie a bolesť v krku, ťažkosti s pohybom a naklonením hlavy;
 • brnenie a husacie hrbole siahajúce až k paži a ramenu;
 • znecitlivenie prstov, celková slabosť;
 • závraty, bolesti hlavy.

Príčiny a diagnostika miechového výčnelku

Miechový systém je navrhnutý tak, že má počas života človeka obrovské zaťaženie. Nie je prekvapujúce, že s vekom sa riziko ochorení miechy výrazne zvyšuje. Nejde však len o fyzické opotrebenie stavcov a medzistavcových platničiek. Na konci dospievania sa mení aj veľa procesov v tele. Napríklad medzistavcové platničky prestávajú dostávať dodatočnú výživu cez cievny systém - metabolizmus v diskoch sa teda objavuje výlučne v dôsledku difúzie zo svalovej práce. A to je prípad, keď životný štýl a primeraná fyzická aktivita, bohužiaľ, rozhodujú o všetkom.

Hlavnými príčinami vyčnievania stavcových diskov sú preto nízka pohyblivosť, sedavá práca, zlé návyky a nadváha - spolu so zraneniami a fyzickým preťažením chrbtice..

Diagnózu „vyčnievania medzistavcových platničiek“ môže určiť iba špecialista - stavovec alebo neurológ. S cieľom zistiť, či došlo k poškodeniu diskov, môže lekár okrem úvodného vyšetrenia navrhnúť röntgenové vyšetrenie, MRI alebo CT..

Ako liečiť chrbticu

Existujú rôzne liečebné metódy, ktorých výber v prvom rade závisí od štádia ochorenia a nezvratnosti prebiehajúcich procesov..

Pri zhoršení choroby môže lekár predpísať:

Liečba drogami

Ľudové lieky

Trakcia chrbtice

operácie

Po odstránení exacerbácie sa pacientovi odporúča:

Cvičenie a cvičenie

Sada cvičení-1 na vyčnievanie chrbtice

Sada cvičení-2 na vyčnievanie chrbtice

Protruzné simulátory

Cvičebné stroje Drevmass

Masáž a manuálna terapia

Masáž s výčnelkom a Schmorlovou kýlou

 • Fyzioterapia (vrátane akupunktúry) - séria procedúr na zotavenie, ktoré možno predpísať súbežne s užívaním liekov.
 • Protrúzny korzet - anatomický pás, ktorý opravuje poškodené časti a umožňuje vám odstrániť nadmerné zaťaženie chrbtice.

Prevencia choroby a to, čo sa nedá urobiť pomocou výbežku

Pri liečbe doma, ako aj pri prevencii relapsu a exacerbácie vám odporúčame dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Vyhnite sa nadmernému zaťaženiu chrbtice, vylúčte tvrdú fyzickú prácu, traumatické športy (beh, boj, silový tréning v telocvični, kontaktné hry (futbal, basketbal, volejbal), skákanie).
 • Dodržiavajte zdravý životný štýl: mierny fitness stres, prechádzky na čerstvom vzduchu, kvalifikovaná strava a výživa, striedanie práce a voľného času.

Ďalej uvádzame najčastejšie otázky týkajúce sa obmedzení výčnelkov:

Je možné masírovať s výčnelkom?

Tehotenský výčnelok: ako sa zbaviť bolesti?

Kompatibilita s vaňou

Kompatibilné, ale opatrne. Kúpeľové procedúry sa neodporúčajú v akútnej fáze, v prítomnosti zápalu, so zvieraním a ostrou bolesťou, so všeobecne slabým zdravotným stavom osoby..

Berú do armády s výstupkom?

Rozhodnutie do veľkej miery závisí od stupňa choroby. Vo všeobecnosti však platí, že ak je u dospievajúcich diagnostikovaný výčnelok alebo prietrž, sú najčastejšie vylúčení z armády..

psychosomatika

Kontaktuj nás

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo nechaj svoje preskúmanie / návrh.

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Váš tím Drevmass

Bedrový výbežok medzistavcových platničiek

Ľudská chrbtica je pravidelne vystavená rôznym druhom stresu. A nie sú vždy chápané ako vzpieranie alebo intenzívne športy. Moderný rytmus života núti človeka stráviť dlhý čas v sede pri počítači alebo pri stole. Výsledkom je, že chrbtica má neprirodzenú polohu - statický dlhodobý pobyt v ohnutom stave je tiež záťažou pre túto štruktúru ľudského tela..

Výsledkom je výskyt rôznych chorôb chrbta. Navyše, ak už boli diagnostikovaní u ľudí stredného a vysokého veku, mladí ľudia v súčasnosti častejšie prechádzajú degeneratívnymi zmenami v tejto časti tela..

Jedna z hlavných abnormalít sa považuje za vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek. Zložitosť tejto choroby spočíva v skutočnosti, že je to bedrová chrbtica, ktorá prežíva obrovské zaťaženie - pretože nesie váhu takmer celého tela. Ako zabrániť degeneratívnym zmenám v chrbte, k čomu môže liečba tohto ochorenia viesť, ako tomu správne predchádzať - pozrime sa na tento článok.

Bolesť a príznaky protrúzie

Počas vystupovania je disk posunutý zo svojej anatomicky správnej polohy. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že vláknitý kruh (alebo tzv. Vláknitá kapsula) sa stáva tenší, mení sa a už nedrží drťové jadro v správnej polohe. Začína vyčnievať zo svojej strednej polohy, čo vedie k posunu medzistavcového kotúča. Toto je takzvané vyčnievajúce vydutie..

Pretože výstupok môže mať rôznu intenzitu, rozlišujú sa 3 stupne:

 1. V prvej fáze je pozorované mierne posunutie disku za časť kosti stavca. Samotný sa nezrúti, nastane iba zoslabenie vláknitého prstenca a na výšku sa mierne zmenší. Je veľmi dôležité, aby sa diagnóza vyčnievania uskutočňovala v tomto štádiu vývoja choroby.
 2. Druhá etapa (alebo etapa) - tu je priamy výčnelok v bedrovej oblasti. V tomto štádiu je viditeľný výčnelok anatomicky správnej polohy, najmä pri vykonávaní rôznych typov vyšetrení..
 3. Tretia fáza progresie vedie k horšiemu stavu nazývanému prietrž.

Takže v prvých dvoch stupňoch sa napätie na disku zvyšuje. Ale ako každé tkanivo, aj chrupavková štruktúra má svoju vlastnú pevnosť v ťahu. V dôsledku toho dochádza k deštrukcii chrupavkovej štruktúry. Nervy sa zovrú, dochádza k tlaku na svaly chrbta. Výsledkom je intenzívna bolesť. Okrem toho je človek zbavený schopnosti normálneho pohybu a pohybu s vysokou amplitúdou.

Je oveľa ťažšie liečiť prietrž ako kýlu. Preto by ste mali venovať pozornosť najmenším zmenám vo vašom tele, počúvať bolesť, krízu, ktorá sa objavila, ťažkosti s vykonávaním akýchkoľvek pohybov. A pri najmenšom podozrení na odchýlky od normálneho fungovania tela - okamžite vyhľadajte lekára.

Intenzita bolesti samozrejme závisí od štádia, v ktorom sa choroba nachádza. V počiatočných fázach je veľmi často pozorovaná úplná absencia bolesti. Osoba nemusí cítiť žiadne príznaky vôbec - to je nebezpečenstvo choroby. Ale v priebehu času sa bude bolesť určite cítiť. Deje sa tak preto, že disk začne komprimovať nervové zakončenie a meniť napätie svalových štruktúr.

V závažných prípadoch môže byť miecha vystavená tlaku. Stáva sa to, keď na ňu pritlačí zmenený vláknitý kruh pod tlakom posunutého buničitého jadra..

Výčnelok bedrovej chrbtice má najčastejšie nasledujúce príznaky:

 • pohyby v bedrovej oblasti sú obmedzené - človek nemôže vykonávať ohýbanie, ohýbanie alebo krútenie kvôli tomu, že je ťažké ho urobiť alebo má bolesti;
 • bolesť môže byť mierna alebo závažná - všetko záleží na tom, do akej miery sa hnané jadro posunulo ako celok, s negatívnymi pocitmi ovplyvňujúcimi panvovú oblasť a nohy;
 • ochabnuté svaly nôh - výsledkom môže byť letargia;
 • opuchy sa vyskytujú v dôsledku zhoršeného krvného obehu v nohách, dolnej časti chrbta a bokoch;
 • tiež v dôsledku zníženého krvného riečišťa sa pokožka od pása a dolu začína blednúť alebo naopak, intenzívne začervenať;
 • negatívne pocity môžu tiež zahŕňať brnenie v dolných končatinách a bokoch;
 • osoba, ktorá má vyčnievajúci disk chrbtice lumbosakralu, je veľmi ťažké vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu;
 • v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť problémy s vnútornými orgánmi umiestnenými v brušnej dutine a v panvovej oblasti.

Toto sú najbežnejšie príznaky vyčnievania. Aj keď sa môžu mierne líšiť v závislosti od typu vyvíjanej choroby. Bolesť sa môže v jednotlivých prípadoch líšiť v závislosti od typu. Príznaky bedrového výčnelku sú výraznejšie ako v iných častiach chrbta, pretože tu dochádza k zvýšenej fyzickej námahe..

Rozlišujú sa tieto typy výčnelkov:

V závislosti od toho, ako vláknité jadro vyčnieva, sa rozlišujú tieto typy:

 • Kruhové - jadro sa rozširuje rovnomerne vo všetkých smeroch. Vláknité jadro sa teda nariedi rovnomerne po celom svojom priemere. A výška disku sa vo všeobecnosti výrazne zníži. Pretože expanzia prebieha rovnomerne vo všetkých smeroch, do procesu zmeny je zapojené maximálne množstvo nervového tkaniva. Človek pociťuje miernu bolesť takmer od úplného začiatku choroby. Tento typ sa vyznačuje chronickým priebehom.
 • Difúzne - v tomto prípade vláknité jadro pritláča vláknitý prsteň iba z jednej strany, takže prsteň nemôže vydržať a prasknúť. A v tomto prípade sa už vyskytuje prietrž. Je to typ, ktorý je najtypickejší pre umiestnenie v bedrovej oblasti.
 • Dorzálny výčnelok medzistavcovej platničky nastáva, keď vyčnieva do oblasti kanála, cez ktorý prechádza miecha. Dorsálny výčnelok bedrových diskov je nebezpečný, pretože narúša kanálik kolóny.

Tlak je teda vyvíjaný na miechu, takže nervové signály sú horšie, v dôsledku toho môže byť osoba úplne alebo čiastočne ochrnutá. To je to, čo výčnelok ohrozuje ľudské zdravie..

V závislosti od toho, do akej miery sa štruktúra chrupavky rozširuje za stavce, sa rozlišujú nasledujúce typy výčnelkov:

 • Bočné nastane, keď sa výstupok objaví na pravej alebo ľavej strane osi. Pomerne často v týchto prípadoch existujú štipnuté nervové korene so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami..
 • Posterolateral - v prvom štádiu vystupuje najprv výbežok smerom dozadu a potom do strany.
 • Medián nastane, keď sa chrupavka posunie smerom k mieche. Dochádza k stagnácii mozgovomiechového moku, zhoršuje sa vedenie nervov, proces krvného obehu je narušený..

S vývojom zadného typu vystupuje výbežok dozadu, čo tiež zahŕňa veľké množstvo nervového tkaniva, a preto spôsobuje bolesť a zmeny v orgánoch pobrušnice a panvy..

Je potrebné poznamenať, že v závislosti od životného štýlu osoby môže mať predispozíciu na vznik určitého typu choroby..

Príčiny vystupovania

Hlavné príčiny prispievajúce k výskytu:

 • intenzívna fyzická práca;
 • zdvíhať závažia;
 • predĺžený pobyt v anatomicky nesprávnom statickom postoji;
 • zmeny metabolizmu - v dôsledku ktorých sa zhoršuje výživa kostí a chrupaviek;
 • porušenie rýchlosti krvného riečišťa - ak sa zníži prietok krvi, potom nedoručuje správne množstvo kyslíka a všetkých živín;
 • zabezpečiť pravidelnú fyzickú aktivitu (správnu a prospešnú pre telo) - najmenej dvakrát týždenne počas 40 - 50 minút;
 • extra kilogramy - v každom prípade sú pre človeka určite zbytočné, pretože zvýšená hmotnosť spôsobuje veľké zaťaženie nielen na stĺpiku, ale aj na všetkých ostatných kĺboch ​​a kostiach tela;
 • vek - čím staršia osoba sa stáva, tým pomalšie sú metabolické procesy v tele, čo vedie k podvýžive kostí a chrupavkových štruktúr a spôsobuje ich degeneratívne zmeny;
 • zranenia - pri akýchkoľvek, aj tých najvýznamnejších poškodeniach, môžu byť narušené nutričné ​​funkcie, čo následne vedie k nesprávnemu vývoju a fungovaniu;
 • choroby v tejto časti tela, ako je zakrivenie chrbtice, skolióza a ďalšie, sú prekurzormi choroby.

Toto ochorenie je dosť zákerné. Znaky výčnelku v bedrovej oblasti môžu byť podobné iným ochoreniam tohto systému. Preto musíte byť veľmi opatrní so svojím telom, venovať dostatok času zdraviu. Po prvé - zapojiť sa do správnej fyzickej aktivity. Pretože ide o fyzioterapeutické cvičenia, ktoré sa môžu stať nielen jedným z efektívnych spôsobov liečenia generatívnych zmien v chrbte, ale môžu sa tiež stať vynikajúcim spôsobom prevencie choroby..

A čo je najdôležitejšie - pri prvom náznaku alebo podozrení na chorobu sa okamžite obráťte na vysoko kvalifikovaného lekára. Keďže diagnózu vyčnievania diskov bedrovej chrbtice môže urobiť iba on, predpíše zodpovedajúce komplexné ošetrenie..

Ako liečiť bedrový výčnelok

Nie každý vie, že liečba vyčnievania disku chrbtice bedrovej chrbtice je dosť namáhavý proces, ktorý si vyžaduje úplnú zmenu životného štýlu. Je potrebné konať nielen pri negatívnych príznakoch, ktoré narúšajú plnohodnotný životný štýl. Nezabudnite však ani na dôvody, ktoré viedli k vyčnievaniu lumbosakrálneho disku.

Pretože, kým pacient neodstráni negatívne príčiny, bude výčnelok bedrovej chrbtice pokračovať. Ak sa to dá urobiť, choroba sa môže zastaviť. Vo veľkej väčšine prípadov nie je možné úplne obnoviť zdravie, ale etapa nie je vážnejšia.

Po komplexnom vyšetrení lekár vloží diagnózu bedrového výčnelku, pacientovi sa komplexne pridelí niekoľko druhov tradičnej liečby:

 • lieky (orálne, lokálne, vo forme injekcie), ktoré sú určené na odstránenie bolesti, zmiernenie opuchov, zlepšenie krvného obehu v postihnutých tkanivách a zníženie zápalového procesu;
 • masáž s výčnelkom bedrového kĺbu umožňuje obnoviť zmenený krvný obeh, a tým zlepšiť výživu tkanív so všetkými potrebnými mikro a makro prvkami, vitamínmi a kyslíkom;
 • manuálna terapia alebo metódy osteopatie - tieto dve techniky nárazu, hoci sa líšia v spôsobe vykonávania, sú napriek tomu vyzvané, aby obnovili narušenú polohu štruktúr;
 • spinálna trakcia počas vyčnievania bedrovej časti umožňuje znížiť zaťaženie chrupavkových štruktúr, vrátiť anatomicky správnu polohu stavcom a zväčšiť vzdialenosť medzi nimi;
 • jóga obnovuje zdravie;
 • plávanie posilňuje svalovú kostru, ktorá vám umožňuje zmierniť stres a intenzívny stres;
 • lekár môže tiež odporučiť korzet na vyčnievanie driekovej chrbtice, aby sa nedovolilo viac posunov;
 • rôzne metódy fyzioterapie;
 • Lekári okrem toho tiež odporúčajú zmenu systému výživy, čím sa ponuka racionálna a zdravá..

Je dôležité si uvedomiť, že injekcie počas výčnelku bedrovej chrbtice predpisuje a vykonáva iba špecialista na syndrómy intenzívnej bolesti, ktoré nedovoľujú človeku plne žiť a vykonávať svoje činnosti. Injekcie počas výčnelku sa vykonávajú presne v oblasti, kde sa človek cíti najpohodlnejšia bolesť, to znamená v prípade, že došlo k degeneratívnej zmene..

Ak sa väčšina vyššie uvedených opatrení prijme v procese regenerácie tela, potom má liečba výčnelku v lumbosakrálnej oblasti pozitívnu prognózu pre pacienta..

liečenie

Predovšetkým lekár predpisuje lieky na bedrový výčnelok. Je určený na odstránenie hlavných príznakov. Toto je prvý komponent, prvý krok, ktorý sa musí dokončiť, aby sa znížili negatívne následky choroby..

Existuje niekoľko skupín liekov, z ktorých každá ovplyvňuje špecifický symptóm..

Napríklad skupina:

 • NSAID - nesteroidné protizápalové lieky, ako sú Ortofen, Nurofen, Ketoprofen, Ibuprofen, Movalis a ďalšie, sú navrhnuté tak, aby zmierňovali zápal a tým znižovali bolesť;
 • chondroprotektorov obsahuje glukozamín a chondroitín v rôznych pomeroch, v závislosti od konkrétneho lieku - v dôsledku ich používania dostáva telo tie biologické látky, ktoré sú nevyhnutné na to, aby tkanivo kostnej chrupavky plne fungovalo a ktoré sú z potravy nedostatočné (Alflutop, Arthron complex, Artra, Stuktum);
 • svalové relaxanciá - sú určené na zmiernenie nadmerného spazmu vo svalových tkanivách, a tým na obnovenie správnej úrovne krvného obehu (Metaxalon, Diazepam);
 • na zlepšenie krvného obehu sa používa v prípade, keď v dôsledku kŕčov vo svaloch dochádza k zníženiu prietoku krvi - to sa obzvlášť pociťuje v mozgu, ak je osteochondróza krčnej chrbtice a ďalšie problémy v tejto časti stĺpca;
 • glukokortikosteroidy sa účinne prejavujú intenzívnym zápalovým procesom a súvisiacou bolesťou, používajú sa ako injekcia podľa pokynov (falosterón, metylprednizolón);
 • lokálne masti, gély a náplasti, ktoré zmierňujú zápalový proces a lokálne zmierňujú bolesť, v určitej oblasti - Nise, Ibuprofen, Diclofenac, Bystrumgel, Nice, Deep reelif, Indometacín, Záchranár, Osteosanum, Artrade, Sustafast, Medové kúpele, Arthropant a ďalšie.

Pretože liečba výčnelkov v bedrovej oblasti je pomerne komplikovaným postupom, lekár môže predpísať niekoľko liekov súčasne. Okrem toho budú určite navzájom kombinované a vzájomne prospešné na doplnenie činnosti každého z nich..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sa môžu úplne líšiť. Ale akýkoľvek druh, lekár tiež nevyhnutne zahŕňa do procesu zložitých účinkov na chorobu.

Ak sa stanoví diagnóza - vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek, najčastejšie sa predpisujú nasledujúce typy fyzioterapie:

 • Laserová terapia Pomocou lokálnej expozície laserovému lúču na určitej časti kolóny dochádza k stimulácii metabolických procesov v postihnutých tkanivách. Tento účinok zvyšuje šance na regeneráciu kolapsu chrupavky..
 • Magnetoterapia. Prispieva tiež k zlepšovaniu životne dôležitých biologických procesov..
 • Ultrazvuk, ktorý vďaka pôsobeniu zvukovej vlny ničí vylučovanie solí, znižuje svalové kŕče a bolesti.
 • Elektroforéza, ktorá pomocou elektrického prúdu a špeciálne vybraného liečiva obnovuje tkanivo chrupavky. Ako liek na aplikácie si lekár môže vybrať buď tie, ktoré patria do skupiny chondroprotektorov, alebo protizápalové nesteroidné.
 • UHF pomáha zohriať postihnuté oblasti v dôsledku vystavenia suchému teplu. Zároveň sa chrupavka obnovuje v dôsledku zrýchlenia metabolických procesov v nich.

Bahenná terapia s výstupkom - tento typ fyzioterapie je obzvlášť dobrý v počiatočných štádiách prejavu choroby. Používa sa tiež pri rehabilitácii pacientov a tých, ktorí podstúpili operáciu chrbtice.

Vďaka liečivým látkam v bahne sa opuchy odstránia, zápalový proces sa zníži a svalové kontrakcie sa eliminujú. To všetko najvýhodnejším spôsobom ovplyvňuje vyčnievanie diskovej časti chrbtice bedrovej časti.

masáž

Najbežnejším spôsobom, ako zmierniť bolesť pri osteochondróze, je masáž..

Masáž s výčnelkom bedrovej chrbtice je tiež pomerne účinným meradlom dopadu na degeneratívne zmeny chrbta..

Nemožno to však vykonať samostatne, s pomocou klasických masážnych špecialistov.

Tento postup by mal predpísať lekár, neurológ alebo ortopéd. A musíte požiadať o manipuláciu iba u špecialistu, ktorý sa špecializuje na obnovenie chrbta. Pretože vyčnievanie chrbtice vyžaduje obzvlášť starostlivé zaobchádzanie a veľkú pozornosť zo strany maséra.

Najčastejšie nevykonávajú všeobecnú masáž, ale masáž chrbta. Niekedy môže masážny terapeut manipulovať aj s tým, že vyčnievanie bedrových diskov ovplyvňuje aj dolné končatiny..

Deje sa tak s cieľom obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfodrenáž nielen v chrbte, ale aj v nohách, bokoch a vnútorných orgánoch panvy..

Pokiaľ ide o typ masáže, v prípade tohto degeneratívneho ochorenia stĺpca sa odporúča vykonávať výlučne terapeutický typ masáže. Používa sa v prípadoch rôznych patologických stavov chrbta, ako je napríklad skolióza, osteochondróza, lordóza a iné..

Techniku ​​expozície, intenzitu vykonávania, počet sedení a kurzov vyberie výlučne odborník na základe diagnózy, ktorú predtým urobil lekár..

Manuálna terapia

Predtým, ako sa obrátime na špecialistu na manuálnu terapiu, je potrebné venovať pozornosť tomu, aby bola táto manipulácia dosť riskantná. Koniec koncov, jeden nesprávny krok a situácia nie je niečo, čo sa nezlepší, ale môže sa dokonca výrazne zhoršiť.

Preto pred použitím manuálnej terapie na vyčnievanie bedrovej oblasti sa uistite, že ju môže vykonať ošetrujúci lekár. A potom je nevyhnutné zvoliť odbornú príručku, ktorá môže skutočne zabezpečiť, aby vyčnievanie diskov v bedrovej oblasti mohlo zmierniť ich príznaky. Na tento účel je vhodné zhromaždiť všetky skutočné údaje a recenzie o špecialistovi.

Protrusion Diet

Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť pre osobu, ktorej je diagnostikovaná výčnelok chrbtového disku alebo iné poddruhy tejto degeneratívnej zmeny, je optimalizácia telesnej hmotnosti. Je potrebné pochopiť anatomické a fyziologické vlastnosti chrbtovej štruktúry. Ťažisko osoby je v oblasti okolo pupka. Maximálne zaťaženie je teda sústredené len v páse. A keďže práve táto časť ľudského tela nesie celú hmotu človeka a potom ju prenáša na dolné končatiny, je potrebné túto záťaž bezpodmienečne čo najviac znížiť..

To možno dosiahnuť iba stratou nadbytočnej telesnej hmotnosti. To sa dosiahne racionalizáciou vášho menu, odstránením nadmerne vysokokalorických potravín, instantných jedál, vyprážaných, sladkých, korenených, slaných, mastných kyselín.

Pokiaľ je to možné, mala by byť v potrave zložitá uhľohydráty, ako sú obilniny a otruby. Ľahké uhľohydráty (biela múka, cukor, cukrovinky a sladkosti) by sa mali úplne vylúčiť. Takáto vyvážená strava vám umožní rýchlo, ale zároveň jemne (bez stresu pre telo) znížiť telesnú hmotnosť.

Ďalším bodom je, že vyčnievajúca strava by mala poskytovať úplnú výživu pre chrupavkové a kostné tkanivo. Telo musí dostať všetky potrebné vitamíny, minerály, makroprvky, omega-3 a omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny, ďalšie užitočné biochemické látky.

Iba v tomto prípade bude možné aspoň pozastaviť degeneratívne zmeny v štruktúre medzistavcovej platničky av najlepšom prípade dosiahnuť proces regenerácie. Je to však možné iba v počiatočných štádiách choroby..

Na základe vyššie uvedeného je zrejmé, že správna a racionálna výživa počas výčnelku je jedným z kľúčových bodov.

Ideálnou možnosťou je samozrejme, že správne jedlo bude pravidelným životným partnerom. V takom prípade sa človek vyhýba samotnému vzhľadu tejto zmeny. Ak sa však zastaveniu diagnózy nedá vyhnúť, mali by ste počúvať tieto odporúčania:

Do maximálnej diéty zahrňte tie potraviny, ktoré prispievajú k obnove chrupavkových štruktúr. Patria sem želé mäso; želé jedlá uvarené na rybách a mäse; želé pripravené z pektínu a želatíny vyrobené zo živočíšnych kostí; chrupavkové mäso.

Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na vápnik. Sú to tvrdé syry; surové sezamové alebo sezamové mlieko; čerstvé prírodné mlieko, nespracované v priemyselnom podniku.

Povinná prítomnosť v ponuke morských rýb so studenou vodou. Je bohatý na omega 3 polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA). Táto zložka je tiež dôležitá pre normálne fungovanie a hydratáciu chrupavkovej štruktúry. Okrem toho ryby obsahujú veľa fosforu a tento stopový prvok je tiež súčasťou štruktúry kosti..

Okrem týchto odporúčaní lekári tiež odporúčajú svojim pacientom:

 • prestať fajčiť;
 • vylúčiť vegetariánstvo z ponuky;
 • úplne vylúčiť alebo minimalizovať použitie kofeínu;
 • zahŕňajú veľké množstvo surového ovocia a zeleniny v množstve 5 rôznych druhov podľa farby;
 • užívajte multivitamínové a multiminerálne doplnky.

Takáto strava môže významne zlepšiť stav pacienta, hoci nie je dôvod očakávať okamžitý alebo dokonca rýchly účinok. Je to zdĺhavý proces, ktorý trvá šesť alebo viac mesiacov..

Cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice

Všetky cviky na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice by sa mali vykonávať striktne, aby sa obnovila a nezaťažovala táto štruktúra ľudského tela. Preto odborníci odporúčajú vykonávať určité komplexy gymnastických pohybov, ktoré sú zamerané na mäkké posilnenie svalového rámu, zníženie zaťaženia oblasti medzi stavcami, zvýšenie krvného obehu a lymfatického toku.

Z tohto dôvodu sa odporúča, aby sa cvičebná terapia na vyčnievanie bedrovej chrbtice vykonávala najprv v špeciálnej skupine, kde triedy vedie špecialista na rehabilitáciu poranení a chorôb chrbta. Pacient sa teda naučí správne vykonávať cvičenie. A to je záruka, že nespôsobí väčšie škody na zdravotnom stave. Po vykonaní pohybov ich môžete vykonať v domácom režime..

Hlavným cieľom terapeutických cvičení s vyčnievaním bedrovej chrbtice je:

 • Posilnite a posilnite svalové štruktúry. V dôsledku toho sú to tí, ktorí prevezmú väčšinu záťaže z hmotnosti osoby a z fyzickej aktivity, ktorú vykonáva..
 • Posilniť krvný obeh, a tým zlepšiť výživu chrupavky.
 • Zvýšiť elasticitu väzov, čo umožní vykonávať pohyby s vyššou amplitúdou bez toho, aby spôsobovalo nepríjemné pocity.

fyzioterapia

Fyzikálna terapia počas výčnelku bedrovej chrbtice umožňuje predĺžiť vzdialenosť medzi dvoma susednými stavcami a uvoľniť štiepané nervové korene a eliminovať zaťaženie stlačených medzistavcových platničiek..

Výsledkom je, že zdroj bolesti je eliminovaný, zosilnené a zosilnené svaly preberajú časť záťaže, berú ju zo chrbtice, zvýšený prietok krvi a lymfatický obeh zmierňujú zápalový proces. Nabíjanie počas vysunutia dá veľmi pomaly, ale celkom isto, pozitívne výsledky. Z tohto dôvodu je dôležité sa s ňou pravidelne a systematicky zaoberať..

Okrem toho by sa mala cvičebná terapia na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice vykonávať výlučne v pohodlnom oblečení, ktoré nebráni pohybom av dobre vetranej oblasti, aby sa zlepšil prísun kyslíka do tkanív..

Všetky cvičenia na chrbte by sa mali vykonávať bez ostrých pohybov a iba počas obdobia remisie. Dôrazne sa neodporúča tento spôsob expozície v akútnom štádiu alebo s intenzívnou bolesťou.

Cvičenie je možné nahradiť jogou. Ale iba na tento účel si musíte zvoliť ten správny Asan. Ešte lepšie je najať si osobného konzultanta jogy s rozsiahlymi skúsenosťami z praxe. V tomto prípade profesionálne vykonaná joga s výčnelkom bedrového kĺbu môže účinne ovplyvniť postihnuté tkanivá a vrátiť človeku plnohodnotný životný štýl..

Ako cvičenie v bedrovej oblasti sa odporúča vykonať tieto typy záťaže:

 • Cvičenie mačiek, ktoré vám v tejto oblasti umožňuje ohýbať a klenúť chrbát;
 • ohýbanie v polohe na chrbte, ťahanie paží a nôh nahor;
 • krúti sa na chrbte a zovierajúc si ruky na kolenách;
 • poskladanie do polohy embrya, sedenie s zadkom na pätách a položenie čela na kolená;
 • ohnutie zo sedu tak, aby hrudník spočíva na vonkajšom povrchu stehna po koleno a hlava spočíva na kolenách, s voľne visiacimi rukami nadol.

Pri vykonávaní špeciálne vybraného súboru cvičení by ste sa nemali obmedzovať iba na zaťaženie chrbtice. Koniec koncov, ak degeneratívne zmeny ovplyvnili dolnú časť chrbta, potom sa s vysokou pravdepodobnosťou môžu objaviť na iných oddeleniach. Preto sa oplatí robiť cvičebnú terapiu pre celý chrbát.

Trakcia chrbtice

Tento postup sa doposiaľ dosť intenzívne vykonáva na súkromných klinikách pre ľudí, ktorí trpia touto degeneratívnou zmenou v rôznych častiach chrbta..

Je však potrebné venovať pozornosť tomu, aby jej účinnosť bola krátkodobá. Napokon napnutý stĺpec stavcov dočasne zvyšuje vzdialenosť medzi stavcami. Zníži sa tým zaťaženie medzistavcových platničiek. Ale pretože svalová štruktúra stále nedrží chrbticu, v dôsledku toho sa všetko vracia na svoje miesto. Dopĺňajú ju však ešte horšie podmienky.

Okrem toho sa trakcia, to znamená trakcia, kategoricky neodporúča pre ľudí:

 • má zlý stav vláknitého prstenca - keď už na ňom sú početné praskliny, na jednej strane sa môže jeho šírka značne zoslabiť, čo môže naznačovať, že sa čoskoro zlomí;
 • chronické zmeny v kostných štruktúrach, vývoji chrbtice, svalových štruktúr, zmeny v centrálnom nervovom systéme, ako aj mieche;
 • s akútnym poranením chrbtice alebo chirurgickým zákrokom, bez ohľadu na predpis.

Preto je možné trakciu vykonať iba vtedy, ak to odporúča ošetrujúci lekár po zhromaždení dôkladnej anamnézy a dôkladnom preštudovaní stavu chrbtice a diskov medzi stavcami.

Aké je riziko následkov a komplikácií výčnelkov

Toto je rozvíjajúca sa choroba. Nestoja, aj keď sa vyvíja pomerne pomaly. Neustále zmeny k horšiemu môžu viesť k patologickému stavu nazývanému miechová hernia. Vyskytuje sa, keď vláknitý kruh neznesie nápor pulpózneho jadra a pod jeho vplyvom praskne..

Až do prietrže musí pacient vynaložiť všetko úsilie, aby aspoň zastavil degeneratívny proces chrupavky.

Je potrebné venovať pozornosť tomu, že výčnelok 3 mm bedrovej časti je dosť kritický stav, keď choroba prechádza z druhej fázy do tretej. Potom nasleduje kýla. Preto čím skôr pacient upozornil na svoj bolestivý stav a začal intenzívnu liečbu, tým väčšia je šanca na vyliečenie.

Kontraindikácie pre vyčnievanie chrbtice

Je veľmi dôležité vedieť, čo sa nedá urobiť, keď dôjde k tejto chorobe:

 • pôsobiť zbytočne intenzívnym zaťažením a zdvíhať akúkoľvek hmotnosť s narovnaným chrbtom a ramenami narovnanými v lakťoch;
 • piť nadmerné množstvo alkoholu;
 • zahrňte do svojej stravy sladkú, pikantnú, mastnú, slanú;
 • zostať v akejkoľvek statickej polohe po dlhú dobu, ktorá nie je anatomicky nesená pre chrbticu;
 • konzumujú nápoje sýtené oxidom uhličitým, pretože prispievajú k vylúhovaniu vápnika z tela;
 • žijú v environmentálne znevýhodnenom regióne.

Tieto negatívne faktory sú ďalším spúšťačom vývoja choroby. Nakoniec, na to, aby sa vyvinula konkrétna choroba, vrátane degeneratívnej zmeny v mieche, je potrebný účinok niekoľkých negatívnych faktorov. A aj keď existuje vnútorná predispozícia samotného tela k zmenám v chrupavkových štruktúrach, potom je to spravidla vonkajší negatívny vplyv, ktorý pomáha začať proces deštrukcie štruktúry ľudského tela. V tomto prípade je tkanivo chrupavky medzi dvoma susednými stavcami.

Dodržiavanie všetkých vyššie uvedených odporúčaní a tipov pomôže predchádzať chorobám pre tých, ktorí monitorujú a obávajú sa o svoje zdravie, aj keď sa choroba ešte neobjavila. A čo je najdôležitejšie, tieto tipy pomôžu ľuďom, ktorým bola diagnostikovaná protrúzia, znížiť pravdepodobnosť vzniku choroby a zlepšiť ich zdravie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

úvodBolesť je jedným z mnohých problémov ľudí 21. storočia. Existujú stovky príčin ich výskytu, od obvyklých prepracovaní a končiacich rôznymi chorobami vnútorných orgánov.
Pri ochoreniach pohybového aparátu sa ľudia snažia tento problém čo najskôr zbaviť a vrátiť sa k obvyklému rytmu života. Napríklad pri lumbálnej kýle korzet chrbtice pomôže urýchliť proces hojenia..
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!