loader

Hlavná

Pažerák

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice sa vytvára, keď je narušená výživa buniek medzistavcových platničiek. K tomu výrazne prispieva moderný spôsob života, pretože čoraz viac ľudí pracuje v „sedavých“ povolaniach, trochu sa hýbe. To znamená, že svaly sa oslabujú, zvyšuje sa telesná hmotnosť. Zároveň počas dlhého sedenia krk zažije najväčšiu záťaž. Výsledkom je, že chrupavky na krku začínajú pociťovať napätie, zhoršuje sa ich metabolizmus a vysychajú. Potom stavce vyvíjajú tlak a disk vyčnieva - toto sa nazýva vyčnievanie.

Je úplne nemožné vyliečiť výčnelok krčnej chrbtice, ale je možné inhibovať degeneratívne zmeny chrupavky. Je potrebné zabrániť vzniku komplikácií, z ktorých najzávažnejšou môže byť kýla. Ak sa objavia bolestivé príznaky a liečba je organizovaná v skorých štádiách ochorenia, môžete zmierniť bolesť, stuhnutosť a zmyslové poruchy..

Ako to vyzerá?

V normálnej situácii slúžia medzistavcové platničky krčnej oblasti ako pružiny počas pohybov chrbta. Ale kvôli rôznym negatívnym vplyvom prestávajú byť elastické a výčnelok sa stáva možným dôsledkom.

Medzistavcové kĺbové kĺby prijímajú živiny nie priamo z krvi. Oživujú ich okolité tkanivá a ak je narušený krvný obeh v týchto tkanivách, zhoršujú sa aj metabolické procesy v medzistavcových platničkách. Najskôr sa buničité jadro chrupavky dehydruje a suší a potom sa vyskytnú rovnaké procesy vo vláknitej membráne, ktorá stabilizuje elastické tkanivá..

Degeneratívny proces sa vyvíja, keď vláknitá membrána prestane byť elastická, schne a praskne.

Súčasne stavce stále zaťažujú už vysušené vláknité jadrá. V tomto okamihu vo vývoji výčnelku krčnej chrbtice ešte nevzniká bolesť príznakov - iba zvýšená únava. Tvrdé jadro disku začne tlačiť na jeho obal. Medzistavcový disk vyčnieva, ide nad jeho fyziologickú polohu - je vytvorený výčnelok (výčnelok) krčka maternice.

príčiny

U pacientov s patologickými zmenami v hrebeni, ako je osteochondróza a rôzne zakrivenia, sa častejšie stanú obeťami vyčnievania. Koniec koncov, chrupavkové tkanivá na krku už zažívajú negatívny účinok na stavce, ktoré zmenili svoju polohu..

Preto je jednou z hlavných príčin tejto patológie nesprávne držanie tela a rastúca záťaž krčnej chrbtice. Nie je prekvapujúce, že najčastejšie ochorejú ľudia, ktorých povolanie spočíva v dlhom sedení v nepohodlnej polohe, s konštantným sklonom hlavy. Stavce na dlhú dobu a pod nesprávnym uhlom vyvíjajú tlak na chrupavku, kvôli čomu sú narušené metabolické procesy.

Z tohto hľadiska je sedavý spôsob života hlavným rizikovým faktorom. Ľudia, ktorí sa trochu pohybujú, majú okrem iného tendenciu priberať na váhe a ich svaly sa oslabujú. Výsledkom je, že chrbtové svaly nemôžu odolať záťažiam a prenášať ich časť do stavcových kĺbov krku, čo ich tiež negatívne ovplyvňuje..

Ďalšími rizikovými faktormi pre výskyt výčnelkov sú traumatické účinky na chrbticu, narušené fungovanie vnútorných orgánov, infekčné choroby..

príznaky

Výčnelok krčných stavcov sa prejavuje jeho príznakmi, pretože nervové tkanivo chrbta je zovreté. Toto nielen spôsobuje bolesť v deformovanej oblasti - môže sa narušiť fungovanie orgánov, za ktoré je zodpovedný poškodený nerv. Pri vyčnievaní krčnej chrbtice sú príznaky predovšetkým konštantné alebo záchvaty bolesti v krčnej oblasti. Útoky bolesti sa môžu odrážať v oblasti ramien a dlaní.

Iné, tiež časté prejavy - znecitlivenie dlaní, zhoršenie ich citlivosti, pocit „plazivých husacích hrčiek“.

Ak výčnelok medzistavcovej platničky ovplyvňuje prietok krvi krčnej tepny, môže nastať celá skupina symptómov. Môže skákať alebo len prudko zvyšovať krvný tlak. Pacienti majú závraty, tmavé oči a hlučné uši. Môžu byť dodržané podmienky mdloby. Všetko je to kvôli kyslíkovému hladovaniu mozgu. V iných prípadoch sa pacienti sťažujú na bolesti srdca. Koreň problému sa objavuje aj v zúžených nervoch krku..

komplikácie

Čím skôr pacient navštívi lekára, po zistení týchto príznakov, tým väčšia šanca sa vyhnúť vzniku komplikácií. Krčná oblasť hrebeňa je najzraniteľnejšia, pretože pozostáva z najtenších stavcov, ktoré súčasne vydržia veľké zaťaženie hlavy a veľa sa pohybujú. A ak sa výčnelok lumbálneho disku s veľkosťou 4 mm nemôže po dlhú dobu cítiť, potom aj 1 mm výčnelku v krku môže spôsobiť silnú bolesť a neurologické príznaky.

Zápalový proces sa môže začať v blízkosti poškodenej oblasti, čo v mnohých prípadoch vedie k radikulitíde krku. Najnebezpečnejším výsledkom pokročilého vyčnievania je roztrhnutie puzdra disku a vytvorenie vertebrálnej hernie. Výčnelok krčka maternice sa vyvíja v troch fázach a liečba by sa mala začať čo najskôr:

 • Na vláknitej membráne sa objavia mikroskopické trhliny, disk zmení svoj tvar. Môžu sa vyskytnúť záchvaty bolesti;
 • Disk vyčnieva o 2 alebo 3 milimetre, bolesť ramena a horných končatín začína byť bolestivá;
 • Výčnelok sa stáva stále viac a vláknitá membrána je roztrhaná - vytvára sa prietrž. Bolesť sa stáva ešte silnejšou, je znížená citlivosť rúk, zhoršuje sa pohyblivosť krku.

liečba

Výčnelok v krčnej chrbtici sa nedá úplne liečiť, ale konzervatívna liečba môže významne zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života pacienta. Terapeutické metódy sú navrhnuté tak, aby zmiernili bolesť a opuch, obnovili citlivosť a pohyblivosť. Uvoľnite stlačené tepny a nervové tkanivo.

Liečba vyčnievania diskov krčnej chrbtice je komplikovaná skutočnosťou, že oblasť krku je neustále v pohybe a nie je možné mu dať dlhý čas úplný pokoj..

 • Pozri tiež: Skreslenie krčnej chrbtice.

Ortopedické goliere sa stávajú extrémnou metódou riešenia problému - zmierňujú stres z deformovanej chrupavky. Potom sú predpísané lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky. Zbavujú pacienta príznakov bolesti, obnovujú pohyblivosť. A v niektorých prípadoch je to zápal, ktorý spôsobuje mozgu slabý obeh. Fyzioterapeutické metódy môžu tiež liečiť bolesť - elektroforéza, nízkofrekvenčný prúd, terapia rázovými vlnami, aplikácie bahna, vodné masáže, akupunktúra.

Môžu sa použiť metódy, ako sú masáže a manuálna terapia? Najprv sa musíte poradiť s lekárom a potom získať konkrétne hodnotenie práce špecialistu, ktorého ste sa rozhodli navštíviť. Masér alebo chiropraktik musí mať vyššiu ako priemernú kvalifikáciu, aby si mohol dovoliť pracovať s výčnelkami, najmä v oblasti krku. Na otázku, ako liečiť výčnelok krčnej chrbtice, sa pozrite na masáž s bankami.

Za účelom napnutia chrbtice a uvoľnenia medzistavcových platničiek sú predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Výstupok medzistavcových platničiek dobre reaguje na plávanie, ktoré uvoľňuje poškodenú oblasť a súčasne posilňuje krčné svaly. Triedy by sa však mali konať mimo obdobia exacerbácie a mali by byť pravidelné, inak neprinesú výhody.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Vlastnosti liečby vyčnievania krčnej chrbtice

Výčnelok disku krčnej chrbtice je stav, pri ktorom je prerušená dodávka potrebných látok do buniek medzistavcového disku. So sedavým životným štýlom, častým pobytom v sede, oslabením svalov a telesnou hmotnosťou sa môže výrazne zvýšiť. Krk osoby, ktorá sedí dlhý čas, je vystavený silnému stresu. Zároveň dochádza k značnému napätiu v cervikálnej chrupavke, metabolizmus sa mení na najhoršie stroncium, čo spôsobuje vyschnutie segmentov. Postupne sa pod tlakom vyskytuje vyčnievanie chrupavky medzistavcovej kosti. Tento stav sa nazýva cervikálny výčnelok a vyžaduje seriózne liečenie..

Výčnelok krčnej chrbtice nie je úplne vyliečený - je možné len spomaliť zmeny v tkanive chrupavky. S odmietavým postojom k priebehu vystupovania krčných diskov sa komplikácie postupne vyvíjajú. Z nich je prietrž považovaná za najzávažnejšiu možnosť rozvoja. Ak sa objavia výrazné bolestivé príznaky, liečba výčnelkov krčnej chrbtice by sa mala začať okamžite. Po začatí liečby v skorom štádiu ochorenia je možné rýchlo zbaviť bolesti, nepohodlia, pocitu stuhnutosti.

Ako môže vzniknúť choroba?

Medzistavcové platničky v oblasti krku pri relatívne zdravom stave pracujú s pohybom chrbta takmer rovnako ako pružiny. Ak začnú akékoľvek negatívne zmeny, naruší sa elasticita segmentov a potom sa blíži výčnelkom.

Kĺbové kĺby umiestnené medzi stavcami, jedlo sa nezískava priamo z krvi.

Všetko, čo je potrebné, im prichádza z okolitých tkanív. Ak je v nich narušený krvný obeh, na diskoch sa zhoršuje aj metabolizmus. Najprv pulpózne jadro chrupavky zaschne v dôsledku dehydratácie, potom sa vo vláknitej membráne vyskytujú rovnaké procesy, ktoré stabilizujú elasticitu..

Ak vláknitá membrána stráca svoju elasticitu, praskliny v dôsledku sušenia, začína sa rozvíjať degeneratívny proces. Stavce pokračujú v zavádzaní sušených buničinových jadier. V tejto fáze neexistuje žiadna bolesť, z príznakov vyčnievania krčnej chrbtice dochádza len k zvýšeniu únavy..

Príčiny nástupu choroby

Ak už má pacient patologické nálezy, ako je osteochondróza alebo je chrbtica ohnutá, má oveľa väčšiu šancu vedieť, aký je výčnelok krčka maternice v tomto ohľade relatívne zdravý. Je to tak preto, lebo v prípade patológií je tkanivo chrupavky už pod negatívnym účinkom stavcov, ktoré zmenili svoju normálnu polohu..

Jednou z hlavných príčin krčka maternice je zlé držanie tela. V tejto situácii sa zaťaženie krku zvyšuje, takže nie je prekvapujúce, že častejšie sa táto porucha začína u ľudí, ktorí trávia veľa času v nepohodlných postojoch pri sedení, keď je hlava neustále naklonená. Obratle začnú silno tlačiť na chrupavku, k čomu dochádza po dlhú dobu a mimoriadne negatívne ovplyvňujú prebiehajúce metabolické procesy..

Hlavným rizikovým faktorom pre výstupok krčka maternice je nečinnosť. Udržiavanie takého životného štýlu vedie k postupnému oslabovaniu svalov a k získaniu nadváhy.

V určitom okamihu prestanú zadné svaly vydržať záťaž. Časť sa postupne posúva do kĺbov chrbtice v krku, čo na ne má mimoriadne nepriaznivý vplyv..

Príznaky vyčnievania krčnej chrbtice

Ochorenie vykazuje príznaky z toho dôvodu, že pod vplyvom negatívneho faktora sú nervy v chrbte upnuté, čo spôsobuje zhoršenie funkčnosti orgánov a v deformovanej oblasti sa vyskytuje syndróm bolesti. Ak dôjde k vyčnievaniu krčných stavcov, bolesť v oblasti krku sa prejaví príznakmi - môžu byť konštantné alebo sa prejavujú ako útoky. Bolesť môže tiež vyžarovať na plecia a dlane. Citlivosť rúk sa môže zhoršiť, na koži sa objaví pocit husích koží, dlane znecitlivia.

Ak je diagnostikovaný výčnelok krčnej chrbtice, čo to je a ako sa má liečiť, povie to odborník. Na uľahčenie diagnostiky je potrebné podrobne opísať príznaky. Môžu sa prejaviť ako skupina, ak má výstupok z disku vplyv na prietok krvi. Tlak často prudko skáče alebo stúpa.

Pacient si všimne závraty, hučanie v ušiach, oči môžu stmavnúť. Nezvyčajné - mdloby. Je to kvôli kyslíkovému hladovaniu mozgu. Pacienti sa môžu sťažovať na bolesť srdca. Problém spočíva v zúžených nervoch nachádzajúcich sa v krku..

Možné komplikácie

Ak sa zistí výčnelok diskov krčnej chrbtice, môže sa začať s čím skôr, čím lepšie sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Krčný región je považovaný za najzraniteľnejší - pozostáva z tenkých stavcov, ktoré vydržia zaťaženie hlavy a súčasne sa voľne pohybujú..

S podobným problémom v bedrovej oblasti sa to nemusí prejaviť na chvíľu a v krku vystupujúci z chrbtice sa rýchlo cíti. Aj výstupok disku s priemerom 1 mm môže viesť k bolestivým a neurologickým príznakom.

Zápal často začína v blízkosti postihnutej oblasti, čo môže viesť k cervikálnej radikulitíde. Najnebezpečnejšou možnosťou pre rozvoj choroby môže byť tzv. Prasknutie v disku membrány a objavenie sa prietrže chrbtice. Výčnelok krčnej chrbtice sa vyvíja postupne, na liečbu by sa malo podľa možnosti začať včas:

 • V prvom štádiu choroby sa na škrupine objavia mikroskopické praskliny, disk zmení tvar. Začínajú sa krátke bolesti malej intenzity.
 • Disk má výčnelok - o 2 - 3 mm. Bolesť zároveň začína žiariť do ramien, ramien.

Liečba výčnelku krčnej chrbtice

Ak sa zistí výčnelok krčka maternice, liečba môže zahŕňať niektoré opatrenia na zníženie závažnosti príznakov. Nebude možné sa úplne zotaviť, ale je celkom možné odstrániť obzvlášť výrazné príznaky a zlepšiť kvalitu života pacienta. Správne vykonávaná terapia znižuje bolesť, opuchy, vracia pohyblivosť krku a citlivosť na končatiny..

Liečba výčnelku v obvyklej forme zahŕňa uvoľnenie stlačeného nervového tkaniva a tepien.

S výstupkom do krčnej chrbtice je liečba komplikovaná skutočnosťou, že táto oblasť je takmer neustále v pohybe. Úplný mier je možné dosiahnuť iba na krátky čas. Ortopedické goliere môžu pomôcť vyrovnať sa s týmto problémom, pretože sú schopné zmierniť časť stresu z deformovanej chrupavky. Okrem toho pacient predpisuje lieky s analgetickými a protizápalovými účinkami..

Ich použitie pomáha zbaviť sa bolestivých prejavov, obnovuje pohyblivosť krku.

Často dochádza k zhoršeniu cerebrálneho obehu v dôsledku začiatku zápalového procesu. Fyzioterapeutické metódy, ako napríklad nízkofrekvenčný prúd, sa môžu použiť na liečenie vyčnievania diskov krčka maternice. Elektroforéza, aplikácie bahna a terapia rázovými vlnami, akupunktúra atď.

Pred liečbou vyčnievania krčnej chrbtice sa poraďte so svojím lekárom. Ak chcete vykonávať masáže, musíte nájsť kompetentného špecialistu s vysokou kvalifikáciou.

Spomedzi metód používaných na liečbu vyčnievania krčnej chrbtice sú veľmi účinné špeciálne cvičenia telesnej výchovy. Pri problémoch s medzistavcovými platničkami je užitočné plávanie - počas toho sa uvoľnená poškodená oblasť, svaly krku posilnia.

Je potrebné poznamenať, že takéto triedy by sa nemali vykonávať počas obdobia, keď sa choroba zhoršuje. Okrem toho by ste sa mali uistiť, že sa vykonávajú pravidelne - prinesie to viac výhod..

Výčnelok krčnej chrbtice

Ľudia zaoberajúci sa sedavou prácou sa často stretávajú s bolesťou v krku, považujú ich za bežné. Myslia si, že to stojí za to relaxovať, prejsť na iné veci a všetko prejde. Bohužiaľ, všetko nie je také bez mračna. Problémy s chrbticou, ak sa nelieči, môžu viesť k vážnym chorobám. Diskový výstupok je jedným z nich.

Čo je to krčný výčnelok

V zdravom stave tela vo vnútri medzistavcových platničiek krčnej chrbtice je želé v tvare jadra. Jeho hustý elastický prsteň je obklopený vláknitým tkanivom. To všetko pomáha absorbovať tlak a vibrácie - zaťaženia, ktoré ovplyvňujú chrbticu. Jadro, vláknitý kruh, dostáva výživu z okolitých tkanív.

Výčnelok krčnej miechy je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku prerušenia dodávky živín do medzistavcových platničiek. Ak nie je k dispozícii energia potrebná na správnu činnosť, nastanú vážne zmeny:

 • štruktúra jadra sa mení: zo želé na hustú;
 • vláknitá membrána začína strácať elasticitu;
 • jadro nie je držané v rovnakej polohe;
 • disk presahuje stavce;
 • odpisy prestávajú.

Aj keď vyčnieval disk z stavcov iba o jeden milimeter - to môže mať vážne následky. Je možné stlačiť nervové korene, stavcové tepny, čo vedie k zápalu, bolesti, zhoršenému toku krvi. Môže byť postihnutý akýkoľvek segment krčnej chrbtice. Ak nenavštívite lekára včas, je možný ďalší výčnelok do miechy medzistavcovej platničky - vytvorenie kýly.

Príčiny vyčnievania miechy

Mnohé faktory vyvolávajú vyčnievanie krčnej chrbtice. Medzi ne patria príčiny súvisiace so životným štýlom. Tie obsahujú:

 • dlhodobý pobyt v statickej polohe;
 • sedavý spôsob života;
 • sedavá práca;
 • fajčenie;
 • slabý vývoj svalového korzetu;
 • nadmerné zaťaženie pri zdvíhaní závaží;
 • ostré zákruty hlavy;
 • alkohol;
 • podchladenie;
 • podvýživa;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • práca s toxickými drogami.

Nemenej závažnými príčinami vyčnievania disku krčnej chrbtice nie sú choroby. Medzi ne patrí:

 • osteochondrosis;
 • diabetes;
 • zakrivenie chrbtice: kyfóza, lordóza, skolióza;
 • porušenie postoja;
 • hypotyreóza;
 • osteoporóza;
 • dedičné choroby;
 • zranenia
 • modriny krčnej chrbtice;
 • obezita.

Aké príznaky sú sprevádzané

Výčnelok medzistavcových platničiek má prejavy v závislosti od veľkosti výčnelku disku a do akej miery sú komprimované nervové korene. V tejto situácii vzhľad:

 • obmedzená mobilita;
 • bolesť v krku;
 • spazmodické svaly ramien a krku;
 • pocit brnenia;
 • svalová slabosť v rukách;
 • znecitlivenie;
 • bolesť svalov lichobežníka.

Situácia sa zhoršuje, keď disk počas výčnelku vytlačí stavcovú tepnu. V takom prípade môžete zažiť:

 • závraty;
 • zhoršené videnie;
 • stmavnutie očí;
 • bolesti hlavy v krku;
 • sluchové postihnutie;
 • rozdiely krvného tlaku;
 • porucha koordinácie pohybu;
 • únava;
 • tinnitus
 • Podráždenosť;
 • bolesť v srdci;
 • nedostatok vzduchu;
 • cardiopalmus.

Výčnelky krčnej chrbtice

Čo je výčnelok medzistavcových platničiek?

Môžete si myslieť, že výstupok medzistavcových platničiek je rovnaký ako medzistavcová prietrž, v skutočnosti sú to však mierne odlišné veci. Pri medziobratlovej kýle sa vo vonkajšej membráne disku (vláknitý prstenec) vytvorí puklina. Táto prasklina sa spravidla týka iba malej časti disku. Prostredníctvom tejto trhliny sa časť gélového obsahu disku (jadro buničiny) vytlačí do miechového kanála. Výčnelok medzistavcových platničiek je štádium predchádzajúce prietrži, v ktorom medzistavcové platničky siahajú za priestor, v ktorom je normálny - medzi stavcami.

príčiny

Výčnelok medzistavcovej platničky je spravidla dôsledkom prirodzeného starnutia ľudského tela. V dôsledku degeneratívnych procesov stráca medzistavcové platničky vodu a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, čo vedie k rozvoju osteochondrózy chrbtice. Komplikáciou osteochondrózy je vyčnievanie medzistavcovej platničky, hernia disku, spondylóza a spondylartróza, vývoj sekundárnej vertebrálnej stenózy. Spravidla sa všetky tieto choroby vyvíjajú spoločne a zhoršujú sa navzájom. Preto je prevencia osteochondrózy nevyhnutná pre každú osobu po 40 rokoch alebo skôr, ak je práca spojená so vzpieraním alebo bez pohybu..

Výčnelok medzistavcového disku môže byť skutočným problémom, keď je vydutie disku dostatočne silné, čo spôsobuje zúženie miechového kanála - dutú vertikálnu trubicu v strede chrbtice, v ktorej sú umiestnené miecha a korene miechových nervov, ktoré z nej vychádzajú. Okrem toho, ak sa v chrbtici tvoria osteofyty (spondylóza) a patológia klenutých kĺbov (spondylartróza) na úrovni výčnelkov, môže to tiež spôsobiť zúženie miechového kanála v tejto oblasti. Tento stav sa niekedy nazýva segmentová spinálna stenóza..

Poškodenie medzistavcových platničiek, ako aj nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad u športovcov alebo ľudí, ktorých práca spočíva v zdvíhaní a prenášaní ťažkých predmetov, môže oslabiť medzistavcové platničky a spôsobiť to rôzne problémy. Fajčenie tabaku tiež urýchľuje ničenie medzistavcových platničiek..

príznaky

Výčnelok medzistavcových platničiek je veľmi častý u mladých aj starých ľudí. Keď sa tvar disku zmení, napučí sa v miechovom kanáli, takže môže stlačiť najbližší nerv. Nervová kompresia spôsobuje príznaky v oblastiach, ktoré tento nerv inervuje. Vo všeobecnosti príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky zahŕňajú bolesť, necitlivosť a brnenie.

Veľmi zriedka môže vyčnievanie medzistavcových platničiek pôsobiť na miechu. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

Medzi príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici patria:

 • bolesť hlavy;
 • bolesť a stuhnutosť v krku;
 • bolesť ramena;
 • znecitlivenie, brnenie v ramene;
 • bolesť v paži;
 • znecitlivenie, brnenie v ruke;
 • bolesť medzi lopatkami;
 • bolesť pod lopatkou;
 • bolesť v rukách alebo prstoch;
 • znecitlivenie, brnenie v rukách, prsty.

Keď sa miecha stlačí pomocou vyčnievania medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, môžu sa u pacienta vyskytnúť tieto príznaky:

 • slabosť svalov paží, rúk, prstov;
 • mozgovocievna príhoda
 • prolaps rôznych funkcií miechy počas vývoja myelómu
 • kontrakcie

Bolesť pri vyčnievaní medzistavcových platničiek sa môže postupne vyvíjať a zhoršovať, keď sa vykonávajú určité činnosti. Príznaky výčnelku s riadnou liečbou spravidla zmiznú po niekoľkých týždňoch, niekedy mesiacoch.

diagnostika

Diagnóza vyčnievania medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici začína úplnou anamnézou pacienta, zaznamenávaním jeho sťažností a lekárskym vyšetrením. Po vyšetrení a predbežnej diagnóze lekár odporučí pacienta na ďalšie vyšetrenia. Takéto vyšetrenia môžu zahŕňať:

Rentgenografie

Lekár môže navrhnúť röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice. Aj keď rádiografia nedokáže zistiť výčnelok medzistavcových platničiek, röntgenové lúče môžu lekárovi poskytnúť všeobecnú predstavu o stave chrbtice;

Magnetická rezonancia

Najbežnejšou vizuálnou diagnostickou metódou na vyčnievanie medzistavcových platničiek a medzistavcových hernií je MRI. Táto štúdia je bezbolestná a veľmi presná. Štúdia navyše nepoužíva röntgenové žiarenie, ale magnetické žiarenie, ktoré je pre organizmus neškodné. Okrem stavu medzistavcových platničiek môže MRI ukazovať aj stav iných mäkkých tkanív, napríklad ciev a nervov, ako aj miechy;

CT sken

Ak je MRI z nejakého dôvodu ťažké alebo nemožné, lekári predpisujú CT, aby túto štúdiu nahradili. CT sken môže tiež pomôcť diagnostikovať vyčnievanie medzistavcového disku, ale kvalita CT skenov je výrazne nižšia ako kvalita MRI skenov..

liečba

1. Konzervatívne zaobchádzanie

Drvivá väčšina pacientov s vyčnievaním medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici nepotrebuje chirurgické ošetrenie. Zvyčajne po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch od začiatku liečby príznaky u pacientov s vyčnievaním medzistavcovej platničky do krku úplne vymiznú. Metódy nechirurgickej liečby vyčnievania medzistavcovej platničky sú rozmanité a totožné s metódami liečby medzistavcovej prietrže. Tieto metódy zahŕňajú:

 • korekcia polohy;
 • vývoj správneho motorického stereotypu;
 • zmeny životného štýlu (zvýšenie alebo zníženie fyzickej aktivity, chudnutie, odvykanie od fajčenia atď.);
 • vykladanie chrbtovej trakcie;
 • hirudoterapia, akupunktúra;
 • Lekárska masáž;
 • rehabilitácia;
 • užívanie liekov proti bolesti, protizápalových liekov, svalových relaxancií.

Ak sa príznaky počas liečby postupne zhoršujú alebo ak má pacient závažné príznaky neurologického deficitu, lekár môže navrhnúť chirurgický zákrok.

2. Chirurgické ošetrenie

Ak je potrebný chirurgický zákrok na liečenie výčnelku medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, chirurg s najväčšou pravdepodobnosťou vykoná laminektómiu alebo discektómiu. Laminektómia je odstránenie časti kostného tkaniva stavca nad nervovým koreňom a discektómia je odstránenie medzistavcovej prietrže. Obidve operácie sú zamerané na dekompresiu nervového koreňa a môžu sa vykonávať spoločne.

Ak si situácia vyžaduje odstránenie veľkej plochy stavcovej kosti a materiálu diskov, môže to viesť k nestabilite segmentu stavcov. V tomto prípade môže byť potrebná vertebrálna fúzia - operácia, pri ktorej sa kostná fúzia vykonáva bezprostredne nad a pod nestabilným segmentom. V niektorých prípadoch nahradenie vzdialeného disku umelým.

Nezabudnite, že popri obvyklých pooperačných komplikáciách (infekcia, krvná zrazenina atď.) Sa po operácii chrbtice môžu vyskytnúť aj tieto špecifické problémy: poškodenie nervu alebo miechy, únik mozgomiechového moku, tvorba jazvového tkaniva v mieste operácie, ktorá sama osebe môže viesť k stlačeniu nervu. V približne 90% prípadov sa po operácii na rovnakom mieste objaví výčnelok medzistavcovej platničky alebo medzistavcovej prietrže. Okrem toho sú niekedy operácie neúčinné a príznaky, ktoré existujú pred chirurgickým zákrokom, sa zachovajú a dokonca sa po ňom dokonca zhoršia. Preto je potrebné chápať, že chirurgický zákrok by sa mal považovať za poslednú možnosť, keď iné metódy liečby nepreukázali dostatočné výsledky v boji proti symptómom spôsobeným vystupovaním disku alebo s výraznými príznakmi neurologického deficitu (napríklad nedostatočná citlivosť v určitej oblasti, slabosť svalov paží, narušená funkcia). močenie alebo pohyby čriev), keď otáľanie môže viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervového tkaniva. Vo všetkých ostatných prípadoch nie je indikovaná operácia chrbtice. Lekári niekedy predpisujú chirurgickú liečbu príliš rýchlo, a preto, ak si nie ste istí vhodnosťou tohto opatrenia vo vašej situácii, môžete sa obrátiť na iného lekára, aby získal alternatívny názor..

Krčné výčnelky

Čo je to krčný výčnelok?

Diagnóza maternicového výčnelku znamená, že ste na polceste do kýly. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov a šiestich medzistavcových platničiek. Obratle a disky pochádzajú z hlavy. Medzi hlavou a prvým krčným stavcom nie sú žiadne disky a tiež medzi prvým a druhým krčným stavcom a začínajú iba medzi druhým a tretím stavcom. Krčné stavce sú označené latinským písmenom „C“, z latinského slova „Cervix“ - krk a číslica sériového čísla od 1 do 7 - C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Disky sú označené inak. Pomlčka, ako to bolo, označuje, medzi ktorými stavcami sa disk nachádza: C2 - C3, C3 - C4, C4 - C5, C5 - C6, C6 - C7, C7 - Th1. „Th“ znamená „hrudník“ - hruď.

Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú najčastejšie zasiahnuté disky C5 - C6, C4 - C5 a C3 - C4.

V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený, v ktorom smere vyčnieva - späť alebo nabok a od toho, čo ovplyvňuje: na stavovcoch, mieche alebo nervoch budú závisieť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice..

Zóna inervácie krčných segmentov

Príznaky krčka maternice

S rozvojom choroby sa príznaky vyčnievania krčnej chrbtice nevyskytujú okamžite alebo existujú v slabej forme, takže mnohí pacienti jednoducho neprikladajú tejto úlohe žiadny význam a neprirodzujú únavu v krku. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

Bolesť v krku. Najprv je cítiť nepohodlie, ktoré sa postupne mení na bolesť. Bolesť sa stáva silnejšou a vyskytuje sa častejšie. Zákruty krku sa tiež stávajú bolestivými. Bolesť niekedy zachytáva týlnu časť a niekedy celú hlavu. V niektorých prípadoch sa objavia závraty..

Bolesť v rukách. Z krku na plecia sa rozšírilo nepohodlie a bolesť a potom klesli zbrane. Objaví sa brnenie a znecitlivenie rúk, niekedy dochádza k miernemu zášklbu svalov predlaktia..

Bolesť v iných častiach tela. Bolesť vyžarujúca na hrudník, hornú časť chrbta, lopatku ramena alebo podpazušie môže tiež naznačovať poruchy medzistavcových platničiek. Pocit tinitu a výskyt „múch“ alebo škvŕn pred očami tiež naznačujú prítomnosť choroby..

Príčiny výčnelku krčka maternice

K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte na nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac nedovolí uvoľniť sa chrbát, je zaručený výčnelok krčnej chrbtice.

Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

Liečba krčka maternice

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je minimalizovať zaťaženie krku, ramien a ramien a, samozrejme, vyhľadať lekára. Otázka - na ktorú?

Hlavnou liečbou cervikálneho výčnelku je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S výstupkom krčnej chrbtice je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky spôsoby liečenia na vyčnievanie krčnej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

Ako liečiť krčný výčnelok krčnej chrbtice?

Koncepcia vyčnievania diskov krčnej chrbtice znamená vyčnievanie medzistavcových chrupaviek, ku ktorému dochádza v dôsledku deformácie chrupavkových diskov umiestnených medzi stavcami, ktoré nie sú sprevádzané úplným zničením vláknitého prstenca. Táto patológia sa vyvíja v dôsledku degeneratívnych procesov, ktoré sa vyskytujú v chrupavke, keď sú kombinované s negatívnymi účinkami zvonka na chrbticu..

klasifikácia

Vzhľadom na smer vyčnievania časti chrupavkového disku je vyčnievanie medzistavcovej platničky krčnej chrbtice rozdelené do nasledujúcich odrôd:

 • Bočné (bočné). Vyčnievajúca časť disku je na boku. Je pomerne zriedkavý a nemá charakteristické príznaky.
 • Zadná strana. Toto je najbežnejší typ. Kurz je často asymptomatický, až kým sa chrupavkový výčnelok zväčšuje a nedosiahne nervový koreň..
 • Kruhová. Výčnelok chrupavky je umiestnený okolo centrálnej časti medzistavcového disku. Tento typ výčnelku sa vyvíja pomaly; typická je chronická povaha kurzu. Komplikácie s touto formou sa vyskytujú často, majú závažný priebeh. V takýchto prípadoch je pravdepodobné, že pri absencii včasnej liečby vyčnievania diskov krčnej chrbtice.
 • Chrbát alebo chrbtový výčnelok. Chrupavkový fragment vyčnieva dozadu, priamo smerom k miechovému kanálu. Zo všetkých možností je to dorzálny výčnelok diskov krčnej chrbtice spravidla častejšie ako iné prejavy bolesti. Je uznávaný ako najzávažnejší, pretože môže spôsobiť kompresiu koreňov miechy a výskyt neurologických komplikácií..
 • Brušný. Výstupok sa vytvára v smere dopredu. To nie je bežné. Symptómy sa objavujú zriedkavo..

Odkiaľ pochádza výstupok?

Výčnelky krčnej chrbtice sa môžu vyvíjať v dôsledku pôsobenia mnohých faktorov, ako napríklad:

 • Osteochondróza. Degeneratívne-dystrofické procesy v chrupavke.
 • Traumatické zranenia chrbtice. K preťaženiu vláknitého prstenca dochádza s následným výskytom nestability zodpovedajúceho segmentu. K tomu často dochádza najmä pri dopravných nehodách..
 • Zmeny vláknitého tkaniva súvisiace s vekom v priebehu času.
 • Vrodené chyby chrbtice.
 • Ochorenia postihujúce kĺbové tkanivá, ankylozujúca spondylitída, reumatické choroby.
 • Systematická ťažká fyzická námaha.
 • Poruchy metabolizmu v tele, ktoré negatívne ovplyvňujú metabolizmus v chrupavke a môžu viesť k narušeniu štruktúry chrupavky.
 • Známe nesprávne držanie tela. Poruchy statického postoja. V týchto prípadoch majú stavce krčnej oblasti zvýšenú záťaž.
 • Skoliotická, kyphoskoliotická deformita miechy.
 • Sedavý spôsob života. Hypodynamia
 • Výrazné prekročenie normálnej telesnej hmotnosti.
 • Profesionálny šport.
 • Choroby spôsobujúce deformácie kĺbov (bedra a kolena), ploché chodidlá - vo všetkých týchto prípadoch na chrbticu pripadá ďalšie zaťaženie..
 • Zmeny hormonálneho pozadia v tele.
 • Dedičné určené abnormality spojivového tkaniva.

Stupne vysunutia

Prítomnosť a závažnosť klinických prejavov vyčnievania disku závisí od stupňa vývoja tejto patológie.

 • Deformácia medzistavcovej chrupavkovej platne nie viac ako 2/3. Podľa klinických prejavov je to najjednoduchší stupeň prejavu patológie..
 • Výstupok plášťa chrupavkového disku 3-4 mm.
 • Výraznejší výčnelok obalu disku o 5 alebo viac milimetrov.
 • Porušenie integrity vláknitého prstenca, výstup z jeho zdeformovanej časti za hranicu disku.

Klinické prejavy

V počiatočných fázach vyčnievania krčnej chrbtice často neexistujú žiadne príznaky. Charakteristické neurologické symptómy sa vyvíjajú iba pri podráždení a stlačení nervového koreňa.

Klinika osteochondrózy krčnej chrbtice s výčnelkami disku závisí od miesta (smeru) výčnelku disku medzistavcových chrupaviek.

Pre túto patológiu sú charakteristické nasledujúce prejavy:

 • Výskyt akútnej bolestivosti v krku, čo obmedzuje možnosť pohybov v tomto oddelení. Možné ožiarenie bolesti v ramennom páse, ramene, paži.
 • Bolesť hlavy rozliatej povahy alebo s lokalizáciou v týlnej oblasti.
 • Závraty, ktoré môžu byť sprevádzané epizódami nerovnováhy.
 • V prípade progresie kompresie koreňov miechy sa v rukách a krku vyvíja parestézia (zhoršená citlivosť)..
 • Postupne sa zvyšuje slabosť svalov rúk.
 • V prípade kompresie stavcovej tepny sa príznaky hemodynamickej poruchy vyvíjajú v stavovcovej bazilárnej nádrži rôznej závažnosti..

diagnostika

Výčnelky disku krčnej chrbtice sa diagnostikujú pomocou nasledujúcich diagnostických opatrení:

 • Dôkladné vyšetrenie pacienta ukáže obmedzenie aktívnych pohybov v krčnej chrbtici. V prípade silnej bolesti je možné naklonenie hlavy smerom k zameraniu bolesti v dôsledku svalového kŕče alebo pokusu pacienta o zníženie intenzity bolesti..
 • Vyšetrenie hmatom odhalí zvýšenie svalového tonusu krku a ramenného pletenca, ako aj svalovú bolesť počas hmatu..
 • Röntgen krku. Röntgenové snímky sa musia robiť v dvoch projekciách - priamej a bočnej; to umožní presnejšie posúdenie stupňa zúženia medzistavcových priestorov.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie je najviac informatívne o diagnostických metódach. MRI umožňuje zobraziť konfiguráciu výstupku, jeho veľkosť a smer. Na tomograme budú viditeľné sprievodné patologické zmeny v chrbtici a okolitých tkanivách..
 • Podľa indikácií sú menovaní konzultácie s úzkymi odborníkmi - neurológom, vertebroológom, ortopédom.

farmakoterapia

Liečba protrúziou diskov krčnej chrbtice nemá žiadny význam a je zameraná na čo najskoršie zmiernenie stavu pacienta, najmä v akútnom období, keď je potrebné čo najskôr zastaviť syndróm bolesti. Je tiež potrebné bojovať proti trofickým poruchám v tkanivách, ktoré sa vyvíjajú pri dlhodobej kompresii..

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Táto skupina liekov má okrem symptomatického, menovite analgetického účinku protizápalový účinok, v dôsledku čoho sa znižuje opuch a napätie mäkkých tkanív..
 • Lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče. Vďaka nim relaxujú nadmerne namáhané svaly, čo pomáha znižovať bolesť a obnovuje rozsah pohybu.
 • Lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Ich použitie je nevyhnutné na potlačenie trofických porúch v tkanivách, ktoré sa môžu tvoriť pri dlhodobej kompresii neurovaskulárnych zväzkov.
 • Všeobecné posilňujúce činidlá, napríklad vitamíny B, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus, a to aj v nervovom tkanive.

fyzioterapia

Fyzioterapeutická metóda liečby má stimulačný účinok na hemodynamiku (vrátane mikrocirkulácie) a metabolizmus tkanív. Na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku sa používajú tieto metódy:

 • magnetoterapia.
 • Elektroforéza protizápalovými alebo antispasmodickými liekmi.
 • Parafínové zábaly.
 • Electromyostimulation.

Je potrebné si uvedomiť, že v akútnom období sa fyzioterapia nepoužíva, je predpísaná po exacerbácii.

masáž

Podobne ako fyzioterapeutické techniky sa táto metóda nepoužije počas exacerbácie. Ak chcete absolvovať masážny kurz, musíte počkať do konca akútneho obdobia.

Masáž s vyčnievaním diskov krčnej chrbtice má nasledujúce účinky:

 • Posilňuje svalovú kostru krčnej oblasti.
 • Podporuje návrat „správnej“ polohy medzistavcových platničiek a dokonca zmenšuje veľkosť výčnelku.
 • Aktivuje hemodynamiku v tkanivách, ktorá je dôležitá pre trofické poruchy mäkkých tkanív spôsobené kompresiou.

Počas masážneho sedenia musí pacient sledovať účinky masážnych účinkov. Akékoľvek nepríjemné pocity a ešte väčšia bolesť sú signálom, že masáž by sa mala zastaviť.

fyzioterapia

Cvičenia počas vyčnievania diskov krčnej chrbtice by mali pozostávať z jemných pohybov (najmä v období, keď bolesť ešte neprešla). Najprv je lepšie to robiť pod vedením inštruktora.

Starostlivo robte špeciálne cvičenia, vyhnite sa bolesti; by nemal robiť náhly pohyb krčnej chrbtice.

Fyzikálna terapia má nasledujúce účinky:

 • Posilnenie svalov krčnej oblasti; konštrukcia takzvaného svalového rámu.
 • Normalizácia hemodynamiky v tejto oblasti, odstránenie preťaženia.

Gymnastické komplexy obsahujú cvičenia na relaxáciu a naťahovanie svalov a na posilnenie svalov krku.

Terapeutická gymnastika s vyčnievaním diskov krčnej chrbtice má veľmi dôležitú funkciu nielen pri exacerbácii. Pravidelné a systematické vykonávanie súboru cvičení pomáha posilňovať svaly; silný svalový rámec zabráni rozvoju ostrých exacerbácií v budúcnosti.

Dôležité! Počas cvičenia by nemali byť dovolené ostré bolesti. Ak takéto pocity vzniknú, je to signál, že je potrebná odborná konzultácia.

Manuálna terapia

Toto je veľmi účinná metóda. Je však vhodný na použitie iba v počiatočných fázach formovania patológie.

Chirurgické ošetrenie

Použitie chirurgických liečebných metód je povolené v prípade zlyhania pokusov vyrovnať sa s problémom pomocou konzervatívnych liečebných metód. Pri vyčnievaní diskov je potreba tohto spôsobu liečby zriedkavá.

Najmä sa laserový účinok aplikuje na medzistavcové platničky, čo vedie k zmenšeniu jeho veľkosti v dôsledku čiastočného odstránenia jeho želatínového jadra. Výsledkom je, že chrupavkový disk, ktorý znovu získal svoju normálnu veľkosť, sa vráti na svoje prirodzené miesto.

Ktorá metóda je lepšia?

Pri odpovedi na otázku, ako liečiť vyčnievanie krčnej chrbtice, je potrebné poznamenať, že najúčinnejšou taktikou je komplexný prístup, to znamená kombinácia rôznych techník, pretože iba týmto spôsobom je možné súčasne ovplyvniť patogenézu vznikajúcich porúch a prejavy choroby..

Žiadna z metód neposkytuje dostatočný účinok oddelene od iných typov liečby..

Hlavné podmienky úspešného boja proti vyčnievaniu:

 • Včasná diagnostika a liečba.
 • Nedostatok pokusov o samoliečbu.
 • Odvolanie sa na kvalifikovaného špecialistu (všetky manipulácie musia vykonávať odborníci, odkázanie na príležitostných špecialistov alebo samouk je neprijateľné).
 • Prísne dodržiavanie všetkých bodov liečebného režimu vrátane fyzickej terapie.

Výčnelok disku krčnej chrbtice: typy a vlastnosti liečby

Výčnelok disku krčnej chrbtice je patologický proces, pri ktorom medziobratlová platnička presahuje fyziologickú polohu. Pri tejto chorobe nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Ak sa patologický proces lieči predčasne, povedie to k rozvoju medzistavcovej prietrže.

Príčiny patológie

Výčnelok krčnej chrbtice sa vyvíja, keď je vystavený vonkajším provokačným faktorom a výskytu rôznych chorôb v tele. K patologickému procesu dochádza u pacientov s dedičnou predispozíciou.

Ak bol pozorovaný blízky patologický proces u blízkych príbuzných pacienta, potom je ohrozený. Diagnostikujú sa patologické procesy v chrbtici:

Výčnelok krčnej chrbtice sa vyvíja na pozadí chorôb vnútorných orgánov. Pri infekčných procesoch krčnej chrbtice, ktoré sa vyvíjajú na pozadí zhoršeného metabolizmu, sa pozoruje patológia.

Ak človek vedie sedavý životný štýl, je v ohrození. Výskyt krčka maternice je diagnostikovaný u ľudí, ktorí majú zlé držanie tela. Pri nadmernom zaťažení krčnej chrbtice sa pozoruje nástup choroby. U pacientov sa po zraneniach často vyvíja..

Príznaky patologického procesu

Výčnelky krčka maternice sú často asymptomatické. Počas progresie ochorenia sa diagnostikuje výskyt vhodných príznakov. Pacienti sa sťažujú na bolesti v krku. S patológiou pacient nemôže úplne otočiť krk kvôli bolesti. Ochorenie je sprevádzané bolesťami hlavy..

Ak chrbtica vyčnieva, pacient trpí silnou bolesťou v zadnej časti hlavy. Pacienti si sťažujú na znecitlivenie prstov horných končatín. s patológiou sú pozorované nervové korene, ktoré vedú k stmavnutiu očí. Počas obdobia zákrut hlavy sa pozoruje zvýšenie bolestivosti. V priebehu ochorenia je zaznamenaný výskyt slabého zášklbu svalov.

Patologický proces je sprevádzaný nedobrovoľným zášklbom hornej končatiny. S vystupovaním krčka maternice u pacientov dochádza k prudkému poklesu a zvýšeniu krvného tlaku. V priebehu ochorenia sa u pacientov rozvinie tinitus. Osoba na pozadí vyššie uvedených príznakov sa stáva nadmerne podrážditeľná.

Výčnelky krčka maternice sú sprevádzané veľkým počtom príznakov. Ak dôjde k prvému z nich, pacient by mal vyhľadať pomoc odborníka. Pacientovi predpíše vhodnú liečbu iba lekár po primeranej diagnóze.

Diagnostické opatrenia

Ak sa vyskytnú príznaky výčnelkov krčka maternice, pacientovi sa odporúča poradiť sa s lekárom. Špecialista vyšetrí pacienta a zhromaždí sťažnosti, ktoré mu umožnia urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sa odporúča použitie ďalších prístrojových a laboratórnych techník:

 • Krvný test. S jeho pomocou sa určí infekčný proces v tele, ktorý môže spôsobiť chorobu.
 • Magnetická rezonancia. Toto je vizuálna diagnostická metóda, ktorá vám umožní získať presný obraz o patológii. Vzhľadom na bezbolestnosť štúdie sa odporúča takmer všetkým pacientom. Kontraindikáciou pre tomografiu je prítomnosť kovových implantátov v tele. Vďaka použitiu špeciálneho vybavenia je možné obrázky postihnutých oblastí vrstviť po vrstvách. Pomocou diagnostiky sa určuje stav medzistavcových platničiek a okolitých tkanív.
 • Počítačová tomografia. Použitie tejto techniky sa odporúča, ak má pacient kontraindikácie na zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Použitie počítačovej tomografie poskytuje schopnosť určiť výstupok krčka maternice.
 • Rentgenografie. Použitím tejto metódy nie je možné určiť výčnelok. Môže sa však použiť na určenie celkového stavu chrbtice.

Pri vyčnievaní krčných diskov sa odporúča komplexná diagnóza. Toto poskytne príležitosť na určenie závažnosti a typu patológie, ako aj na určenie účinnej liečby..

Stupne choroby

Existujú tri stupne vývoja:

 • V chrbtici sa vyskytujú degeneratívne procesy, čo vedie k deštrukcii 70 percent disku. Počas tohto obdobia sa segment disku vyrovná. Pozoruje sa tiež strata elasticity disku. Vláknitá membrána je charakterizovaná výskytom trhlín. S patológiou je na disku pozorovaný postupný nárast rezistencie, čo vedie k pomalému posunu smerom k buničitému jadru. Pacienti sa sťažujú na výskyt bolesti v postihnutej oblasti. Patologický proces je sprevádzaný miernym svalovým kŕčom. Výčnelok krčnej chrbtice môže diagnostikovať výskyt staticko-dynamických porúch..
 • V druhom štádiu ochorenia je pozorovaný výčnelok disku. Ochorenie je sprevádzané posunom v buničitom jadre od stredu k okraju. Na tomto pozadí sú vlákna vláknitého prstenca napnuté. Veľkosť výhřezu je 2 až 3 milimetre. V tomto prípade je diagnostikovaný výskyt ťažkého nepohodlia a silnej bolesti v oblasti poškodenia.

U pacientov je znížená citlivosť. Ochorenie je sprevádzané miernou asymetriou reflexov. Bolesť je intenzívna a vyžaruje do blízkych oblastí. Keď je diagnostikovaný výčnelok krčka maternice, objaví sa svalovo-tonický syndróm. U pacientov sa diagnostikuje stredne závažná motorická aktivita..

Druhy patológie

V súlade so znakmi vyčnievania medzistavcových platničiek sa rozlišuje niekoľko typov patológie. Výčnelok krčnej chrbtice môže byť:

 • Posterolateral. S patológiou vyčnieva disk do strany a súčasne dozadu vzhľadom na chrbticu. Tento typ ochorenia je najbežnejší u pacientov. Keď je možné pozorovať vyčnievanie disku, stláčajú nielen nervové korene, ale aj ďalšie segmenty miechy. Pri absencii fyzického účinku na nervové korene môžu príznaky choroby chýbať.
 • Laterálna. V prípade choroby disk vyčnieva do strany vzhľadom na chrbticu. Pri tomto type výčnelku sú často zapálené miechové korene. Ak novotvary na ne nevyvíjajú tlak, potom príznaky choroby chýbajú.
 • Zadná časť. Vďaka patológii vyčnieva disk pacienta späť, čo vedie k negatívnemu účinku na štruktúru miechy. Patologický proces je sprevádzaný výrazným syndrómom bolesti. Pacienti zhoršili citlivosť a pohyblivosť. Ochorenie niekedy ovplyvňuje funkcie panvových orgánov.
 • Median. V prípade choroby disk vyčnieva smerom do stredu. Ak ochorenie neprogreduje, potom príznaky chýbajú. Keď príde novotvar do miechy, vyskytnú sa závažné komplikácie.

Liečba chorôb

V počiatočných fázach sa cervikálna protrúzna terapia uskutočňuje pomocou konzervatívnych techník. Vysoká úroveň účinnosti sa vyznačuje liekovou terapiou. Ak má pacient syndróm ťažkej bolesti, odporúča sa stanoviť blokádu diklofenaku. Liek sa podáva priamo do postihnutej oblasti. S jeho pomocou je možné eliminovať bolesť a zmierniť zápalový proces..

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice sa uskutočňuje pomocou vitamínov B, pomocou ktorých sa obnovuje funkcia nervových zakončení. Na liečbu tohto ochorenia sa odporúča použitie lieku Milgamma, Pyridoxine. Ak má pacient silnú bolesť a svalové kŕče, odporúča sa používať analgetiká. Lieky tejto skupiny majú analgetické, antipyretické a protizápalové účinky..

Ako anestetizovať

Ak je cervikálny región ovplyvnený výčnelkom, odporúča sa používať nesteroidné protizápalové lieky - Ketanov, Ibuprofen, Movalis. Pomocou liekov sa zlepšuje stav medzistavcových platničiek. Pri upínaní svalov na ich uvoľnenie sa pacientovi odporúča užívať svalové relaxancia - tolperisón, baklofen. Pacient by mal užívať lieky, ktoré znižujú zaťaženie postihnutej oblasti a tiež znižujú opuch.

Na odstránenie nepríjemných symptómov patologického procesu sa odporúča používať lieky s lokálnym účinkom, ktoré sa vyrábajú vo forme gélov a mastí. Na patológiu sa odporúča použitie diklofenaku, gelu Fastum, Espol, Viprosalu atď. Lieky sa aplikujú na postihnutú oblasť tenkou vrstvou. Používanie liekov sa odporúča 3 dni po začiatku liečebného cyklu.

Užívanie liekov sa má vykonávať len podľa predpisu lekára, čo vylučuje možnosť vzniku nežiaducich účinkov. Aby sa zvýšila účinnosť liekovej terapie, odporúča sa používať súčasne fyzioterapeutické postupy. S patológiou sa pacientom odporúča masáž, ktorú by mal vykonávať vysoko kvalifikovaný odborník. S jeho pomocou je možné zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti a odstrániť svalové kŕče.

Druhy liečby výčnelkov

V patológii sa pacientom odporúča vákuová a manuálna terapia. Akupunktúra má vysoký účinok. Tento postup zahŕňa inštaláciu špeciálnych ihiel v postihnutej oblasti a ďalšie akupunktúrne body, čo pomáha zlepšovať krvný obeh. V prípade metabolických porúch sa pacientom odporúča hirudoterapia. Táto technika spočíva v inscenovaní pijavíc. Hryzie ľudskou kožou a do krvi vstrekujú špeciálnu látku - hirudín. To vám umožní zlepšiť proces krvného obehu, ako aj metabolizmus..

Pri liečbe pacienta sa lekár riadi určitými pravidlami, ktoré umožňujú dosiahnuť vysoké výsledky. Terapia patológie je zameraná na odstránenie príčiny jej výskytu. Vďaka správne zvolenému liečebnému režimu sa biomechanika chrbtice obnoví. Na vyloženie medzistavcových platničiek sa odporúča trakčná sila. Aby sa eliminovali možné komplikácie, je pacient udržiavaný v určitej dynamike. Pre maximálne zotavenie tela sa vytvárajú špeciálne priaznivé podmienky.

operácie

Ak konzervatívne metódy nie sú dostatočne účinné, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok. Najčastejšie sa pri ochorení uskutoční laminektómia, pri ktorej sa časť nervového tkaniva odstráni nad nervovým koreňom. S patológiou krčnej chrbtice sa pacienti podrobia discektómii, pri ktorej je prietrž úplne odstránená. Pomocou týchto chirurgických techník je zaistená dekompresia nervového koreňa, čo umožňuje ich súčasné vedenie.

Ak sa dá pri odstránení časti disku diagnostikovať nestabilita miechy, uskutoční sa fúzia miechy. Chirurgický zákrok spočíva v kostnej fúzii, ktorá zaisťuje stabilitu poškodeného segmentu. V zriedkavých prípadoch sa počas operácie poškodený disk nahradí umelým. Táto operácia nie je dostatočne účinná, pretože často je potrebné disk opakovane vymieňať.

Liečba výčnelkov vyžaduje použitie rôznych techník. Liečebný režim vyvinie lekár v súlade s typom choroby a závažnosťou patológie.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo rozvoju patologického procesu, pacientovi sa odporúča vykonať jeho prevenciu, ktorá spočíva v implementácii určitých pravidiel. Ak má človek nadváhu, odporúča sa, aby tento problém odstránil. V takom prípade sa odporúča dodržiavať diétu a vykonávať uskutočniteľnú fyzickú aktivitu. Osoba musí neustále upravovať režim práce a odpočinku.

Pri sedavom životnom štýle sa odporúča vykonávať prestávky na vykonávanie fyzických cvičení. Ak ich nie je možné splniť, musíte chodiť po kancelárii. Je prísne zakázané povoliť nadmerné fyzické namáhanie krčnej chrbtice. Aby sa zabránilo rozvoju patologického procesu, poskytuje sa vyvážená strava. Pacient by mal pravidelne jesť zeleninu a ovocie, čo zabezpečí prísun vitamínov a minerálov do tela v dostatočnom množstve.

Vynikajúcou preventívnou metódou sú športy. Ak osoba na to nemá dostatok času, musí každý deň vykonávať ranné cvičenia. Eliminácia patológie sa umožní dodržaním režimu spánku, ktorý by mal trvať najmenej 8 hodín. Na odpočinok sa pacientovi odporúča používať ortopedickú matraci. Odborníci odporúčajú pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bandage - špeciálne zariadenie, ktoré podporuje vypadávanie orgánov s prietržom alebo fixuje brušnú stenu.Bandáž na brušnú prietrž účinne bráni jej komplikáciám: Jemným tlakom udržuje vnútornú brušnú prietrž - akoby akoby posilňovala funkciu oslabených svalov a bránila strate orgánov.
Ľudská chrbtica denne vydrží ťažké bremená, a preto sa postupne opotrebuje. Obzvlášť často trpí lumbosakrálny segment, ktorý ohrozuje osteochondrózu, proti ktorej sú poškodené vankúšiky chrupavky medzi stavcami.
10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 10/27/2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 03.11.2016 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 05/15/2015 03.11.2015 03.11.2015 03.11.2015 11/18/2014 10.08.2014 09/24/2014 08.11.2014 08.11.2014 04/22/2014 Centrum V.I. Dikul "Belyaevo" Centrum V.I. Dikul "Ostrov Elk" Centrum V.I. Dikul "Maryino" Centrum V.I. Dikul "Krylatskoye"