loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je to vyčnievanie miechy: typy, príznaky, metódy liečby patológie

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi. Výčnelok je stále reverzibilným patologickým stavom, ktorý je vhodný na konzervatívnu liečbu. V terapii sa používajú farmakologické prípravky, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia..

Čo z vás je vyčnievanie miechy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Výčnelok sa vyvíja na pozadí riedenia, zhutňovania medzistavcových platničiek, ktoré sú charakteristické pre osteochondrózu 2-3 až 2 stupňa závažnosti. Tkanivá chrupavky strácajú schopnosť zadržiavať vlhkosť, čo v nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

V dôsledku deštruktívneho procesu:

 • výška medzistavcových platničiek sa znižuje;
 • vláknitý kruh je zničený;
 • buničité jadro má zvýšené zaťaženie, sploštené.

Pri dostatočne vážnom poškodení vlákien krúžku začína jadro vyčnievať v smere prasknutia. Tento stav sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Klasifikácia chorôb

Pre uľahčenie diagnostiky a rýchleho stanovenia taktiky liečby je výčnelok klasifikovaný v závislosti od umiestnenia, veľkosti a smeru prolapsu medzistavcových platničiek..

difúznu

Difúzny výstupok je charakterizovaný rovnomerným kruhovým vydutím buničitého jadra do miechového kanála. Toto posunutie medzistavcových platničiek je často asymptomatické, pretože korene chrbtice nepodliehajú kompresii. S postupujúcou patológiou sa vláknitý kruh deformuje, najmä tkanivá umiestnené vo vnútornej časti. Ale zatiaľ čo si membrána udržuje svoju integritu, buničité jadro je vo vnútri zachované. Najnebezpečnejší difúzny výčnelok, lokalizovaný v lumbosakrálnej oblasti. Existuje veľký nervový plexus, ktorý inervuje dolné končatiny a panvové orgány. Možné narušenie ich fungovania počas porušovania koreňov miechy vytesnenými diskami.

miestna

Toto sa nazýva posun asi 25% disku do miechového kanála. V závislosti od smeru vydutia buničinového jadra sa rozlišujú nasledujúce druhy miestnych výčnelkov:

 • chrbtovej. Disk sa posunie do miechového kanála, kde sú umiestnené citlivé nervové zakončenie. Dorsálne výčnelky môžu spôsobiť poranenie koreňov miechy, výskyt neurogénnych symptómov;
 • laterálna. Výčnelok jadra sa vyskytuje napravo alebo naľavo od chrbtice. Bočné výčnelky zriedka sprevádzajú akékoľvek klinické prejavy;
 • brušnej. Toto je posun disku dopredu, ktorý je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaný. Ventrálny výčnelok je asymptomatický a nevyvoláva vznik komplikácií.

Najnebezpečnejším je formálne premiestnenie disku. Taký výstupok je lokalizovaný v oblasti výstupu z koreňov miechy. Keď sú stlačené, objavujú sa príznaky rádikulopatie - akútne, piercingové bolesti, ktoré obmedzujú pohyblivosť. Zriedka zistené formy výčnelkov zahŕňajú paraforamín. Vypuknutie buničitého jadra nastáva bezprostredne blízko výstupu z koreňov miechy s ich dvojstranným porušením.

Podľa veľkosti

V počiatočnej fáze je disk posunutý o 1 až 2 cm a opuch 3 až 3 mm sa považuje za stredný výčnelok. Pri výčnelku 6 až 7 cm je diagnostikovaný veľký výčnelok. Klinický obraz často nezávisí od stupňa posunutia medzistavcových platničiek. Dokonca aj malý výstupok lokalizovaný v krčnej chrbtici môže vyvolať výskyt závažných symptómov. Významné vydutie jadra v bedrovej oblasti po dlhú dobu nie je sprevádzané žiadnymi charakteristickými znakmi.

Na strane lokalizácie

Výčnelky sa klasifikujú podľa smeru vyčnievania do miechového kanála. Posun medziobratlového disku je pravostranný a ľavostranný. Druhá forma je diagnostikovaná u pacientov oveľa častejšie. Je to kvôli lepšiemu vývoju aparátu väziva a šľachy a svalov umiestnených napravo od chrbtice. Tento anatomický znak štruktúry stavcových segmentov určuje ich silu a stabilitu..

príčiny

K strate elasticity vláknitého prstenca dochádza častejšie s prirodzeným starnutím tela - klesá produkcia kolagénu, mení sa hormonálna hladina a procesy regenerácie spomaľujú. Zlé návyky (fajčenie, abúzus alkoholu) a sedavý spôsob života, ktorý vyvoláva poruchy obehového systému a oslabenie chrbtových svalov, urýchľujú ničenie medzistavcových platničiek. Medzi tieto patologické stavy patrí predispozícia tvorby protrúznych faktorov:

 • nadmerná fyzická námaha vedie k mikrotraumele chrupavkového tkaniva, strate tlmiacich vlastností medzistavcových platničiek;
 • vrodené alebo získané abnormality chrbtice spôsobujú nesprávne rozdelenie záťaže na segmenty stavcov;
 • endokrinné patológie (diabetes mellitus, endokrinná obezita, hypotyreóza) vyvolávajú rozvoj dysmetabolických procesov, zhoršovanie trofizmu.

Nestabilita chrbtice vedúca k premiestneniu diskov sa vyskytuje po jej zranení - zlomeniny, modriny, častá mikrotrauma. V miestach poškodenia rastú nepružné spojivové tkanivá. Pomerne často sa po chirurgickom odstránení medzistavcovej prietrže tvoria výčnelky, najmä pri disku.

Príznaky patológie

Klinicky sa cervikálny výčnelok objavuje vo veľkosti 0,2 cm, bedrovej - 0,4 cm a v počiatočných fázach je patológia asymptomatická. Niekedy sú nepríjemné pocity, ktoré človek berie na svalovú slabosť po tvrdej fyzickej práci. Ako sa výčnelok zväčšuje, závažnosť symptómov sa zvyšuje. Znaky nevyrovnania disku sa líšia v závislosti od jeho umiestnenia.

Chrbtica, v ktorej sa medzistavcový disk posunulŠpecifické klinické prejavy
krčnejNa krku sú silné ramená, predlaktia, ruky. Po vymenovaní lekára si pacient sťažuje na pocit „plazivých husacích hrčiek“ v rukách, obmedzenie pohyblivosti krku pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
PrsníkBrnenie, výskyt nepríjemných pocitov na hrudi, v oblasti rebier, sú charakteristické posunom prsníka. Bolesť vznikajúca v postihnutom segmente chrbtice sa rozširuje do vnútorných orgánov - srdce, žalúdka, pečene
bedrovýVýčnelok v bedrovej oblasti sa prejavuje silnou bolesťou žiariacou na bedrá, zadok a chodidlá. Osoba úmyselne obmedzuje pohyby so širokou amplitúdou, aby nevyvolávala nepohodlie

Asymptomatické, obvykle vyčnievajúce predné a anterolaterálne výčnelky. A zadné a posterolaterálne výčnelky po krátkom latentnom období náhle prejavujú prepichovaciu bolesť v chrbte, ktorá vzniká v dôsledku porušenia koreňov miechy.

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe sťažností pacienta, anamnézy, externého vyšetrenia. Nezabudnite vziať do úvahy výsledky funkčných testov na posúdenie sily svalov, citlivosti a stupňa straty reflexov. Na potvrdenie diagnózy a podrobnejšie vyšetrenie chrbtice sa vykonáva séria inštrumentálnych analýz..

röntgenový

Röntgenové vyšetrenie sa vykonáva na zistenie predchádzajúcich zranení, vrodených a získaných abnormalít chrbtice. Pretože sa na pozadí osteochondrózy vytvára výčnelok, naznačujú ich typické znaky. Ide o zmenšenie vzdialenosti medzi stavcami, ich deformáciu, zhutnenie a zoslabenie medzistavcových platničiek..

CT a MRI

Počítačové a magnetické rezonancie sú najviac informatívne diagnostické metódy na detekciu výčnelkov. Na získaných trojrozmerných obrázkoch je dobre zviditeľnené posunutie disku za hranice miechy. Výstupok je označený zmenšením šírky medzi jeho okrajmi v porovnaní so základňou.

Druhy liečby

Výbežok akejkoľvek lokalizácie je vhodný na konzervatívne liečenie. Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe zameraný na odstránenie príčin vytesnenia medzistavcových platničiek, zlepšenie pohody pacienta, zabránenie šírenia patológie do zdravých stavovcov..

Liečba drogami

Pri liečení výčnelkov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Na odstránenie akútnej bolesti, ktorá sa vyskytuje počas relapsov, sa používajú injekčné roztoky, lieky vo forme tabliet, kapsúl, dražé. S prípravkami na lokálnu aplikáciu je možné sa vyrovnať so slabým diskomfortom - masti, gély, krémy, balzamy, vrátane doplnkov výživy..

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú prvou voľbou v protrúznej terapii, ktoré majú výrazný protizápalový, analgetický a antiexudatívny účinok. Lekári najčastejšie v liečebnom režime zahŕňajú lieky s účinnými zložkami diklofenak, nimesulid, meloxikam, lornoxikam, ketoprofén, ketorolak. NSAID sa nevyhnutne kombinujú s inhibítormi protónovej pumpy (Omeprazol, Pantoprazol), ktoré znižujú riziko poškodenia žalúdočnej sliznice.

Kombinované lieky proti bolesti

Prípravky s dvoma aktívnymi zložkami majú výraznejší analgetický a dekongestívny účinok. Patrí medzi ne panoxén (diklofenak sodný - 50 mg a paracetamol - 500 mg), ďalší (ibuprofén - 400 mg a paracetamol - 200 mg). Pri liečení akýchkoľvek patológií pohybového ústrojenstva sa Neurodiclovit s vitamínmi diklofenaku a B osvedčil..

Aktuálne lieky

Na zmiernenie zápalového aseptického edému, odstránenie miernej bolesti, sú pacientom predpisované gély s NSAID - Fastum, Voltaren, Arthrosilen, Finalgel, Nise.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Po dosiahnutí stabilnej remisie sú do terapeutických režimov zahrnuté masti s lokálne dráždivými, rušivými a otepľujúcimi účinkami. Sú to Viprosal, Finalgon, Capsikam, Nayatoks, Apizartron, Efkamon.

Omamné látky proti bolesti

Drogy tejto skupiny sa používajú iba s neúčinnosťou NSAID a glukokortikosteroidov. Na akútnu bolesť sa používajú Tramadol a jeho štruktúrny analóg Tramal, ako aj lieky, ktoré obsahujú kodeín (Piralgin, Sedalgin Neo, Pentalgin H). Narkotické analgetiká nie sú určené na liečbu samozrejme kvôli rýchlo sa formujúcej fyzickej a psychologickej závislosti.

Svalové relaxanciá

V reakcii na porušenie koreňov miechy dochádza k svalovým kŕčom, čo zvyšuje závažnosť syndrómu bolesti. Na uvoľnenie kostrových svalov sa používajú relaxanty - Sirdalud, Tolperizon, Baklosan, baklofen. Najbežnejšie predpisovaným liekom je Midokalm, najmä vo forme roztoku na parenterálne podávanie, ktorý obsahuje anestetický lidokaín..

antikonvulzíva

Prípravky s pregabalínom s aktívnou zložkou vykazujú významný analgetický a antikonvulzívny účinok. Pri liečení výčnelkov sa lieky používajú na odstránenie neuropatických bolestí, parestézií, svalových kŕčov a pocitov „plazivých husacích hrčiek“. Ich výraznými vedľajšími účinkami sú zmätenosť, eufória. Takéto antikonvulzíva sa nepoužívajú dlho kvôli rýchlej závislosti..

Preparáty pre křupavku

Na čiastočnú regeneráciu poškodeného tkaniva chrupavky sa predpisujú pacienti Arthra, Teraflex, Structum, Alflutop, Rumalon. Chondroprotektory v tabletách sa používajú na dlhodobú liečbu - od niekoľkých mesiacov do 2 rokov. Pretože sa účinné látky (glukozamín, chondroitín) akumulujú v poškodených stavcoch, majú analgetický a protizápalový účinok. To vám umožňuje znížiť farmakologickú záťaž tela znížením dávok NSAID, svalových relaxancií, glukokortikosteroidov.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Prípravky, ktoré obsahujú vitamíny B, sú zahrnuté v terapeutických režimoch na odstránenie neurologických príznakov, ktoré sa vyskytujú počas kompresie koreňov miechy. Kurz použitia Milgamma, Combilipen, Pentovit, Neurobion zlepšuje inerváciu, prenos impulzov do centrálneho a periférneho nervového systému. Vitamíny B tiež posilňujú imunitu, urýchľujú metabolické a regeneračné procesy..

Nedrogová liečba

Ak použitie lokálnych a systémových liekov pomáha len pri odstraňovaní príznakov výčnelkov, potom je cieľom neliekovej terapie zabrániť progresii patológie. Hlavnými princípmi liečby sú posilnenie svalového korzetu chrbta, zlepšenie prekrvenia poškodených štruktúr, obnovenie inervácie.

režim

Počas relapsov sa pacientom zobrazuje pokojový odpočinok na 1 - 2 dni. Obmedzenie pohybov pomáha predchádzať poraneniu koreňov miechy a rozvoju aseptického zápalu. Počas liečby sa pacientom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe, najmä zdvíhaniu ťažkých predmetov. Nezabudnite nosiť ortopedické pomôcky - pazúriky, mäkké obväzy, elastické korzety s pevnými kovovými alebo plastovými vložkami.

Toto je najúčinnejšia neliečivá liečba výčnelkov. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú denné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky na stabilizáciu segmentov stavcov posilnením chrbtových svalov. Súbor cvičení zostavuje lekár cvičebnej terapie individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje sa fyzická príprava pacienta, typ vytesnenia medzistavcových platničiek, prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze..

Masáž a manuálna terapia

Ihneď po odstránení akútnej bolesti sú pacientom predpísané masážne procedúry, aby sa zlepšila pohoda pacienta. Po prvom sedení sa intenzita všetkých príznakov vyčnievania výrazne zníži v dôsledku odstránenia svalových kŕčov. V terapii sa používajú rôzne masážne techniky - klasické, akupresúrne, vákuové, segmentové, švédske. Návšteva chiropraktika pomôže upevniť výsledok liečby. Obnovuje všetky motorické funkcie v dôsledku vystavenia svalov, väzov, šliach.

trakcie

Pri liečení patologických stavov chrbtice vrátane výčnelkov sa trakcia aktívne používa na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Trakcie sú horizontálne, vertikálne a polo vertikálne. Trakcia za sucha sa vykonáva na špeciálnych stoloch umiestnených v danom uhle. Trakcia pod vodou sa považuje za terapeuticky účinnejšiu a jemnejšiu. Vyrába sa vo vani alebo bazéne. Počas procedúr sa často používajú bremená do 10 kg..

fyzioterapia

Neliečivová liečba vyčnievania akejkoľvek lokalizácie nie je úplná bez fyzioterapeutických opatrení. Pacientom je predpísaných 5 - 10 relácií magnetoterapie, diadynamických prúdov, laserovej terapie, liečby UHF. Na zlepšenie prísunu krvi do diskov sa používajú aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom, terapeutickým bahnom a minerálnou vodou. V subakútnom období sa používajú fonoforéza alebo elektroforéza s analgetikami, NSAID, chondroprotektory.

Invazívne liečby

Liečebné postupy spojené s prienikom cez prirodzené vonkajšie bariéry tela sa vo väčšine prípadov vykonávajú s neúčinnosťou iných, šetrnejších terapeutických metód. Indikáciami sú silné bolesti a neurologické klinické prejavy výčnelkov.

Štiepanie vyvoláva bolesti

Spúšťacia zóna je oblasť tela, keď je stlačená, na ktorú nastane najintenzívnejšia bolesť. Počas výčnelku sa zvyčajne nachádza v oblastiach inervovaných spevnenými koreňmi miechy. Na odstránenie bolesti sa vykonávajú blokády liekov. Injekčné roztoky glukokortikosteroidov (Diprospan, Triamcinolone, Dexamethason) a anestetiká (Lidokaín, Novokain) sa injikujú do spúšťacích bodov..

Epidurálna anestézia

Toto je jedna z možností liečivých blokád používaných pri akútnej bolesti, ktorú nemožno vylúčiť inými metódami. Farmakologické lieky sa injikujú priamo do epidurálneho priestoru chrbtice pomocou katétra anestetikom. Dlhodobý analgetický účinok postupu je spôsobený zablokovaním prenosu bolestivých impulzov pozdĺž nervových zakončení miechy..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Chirurgický minimálne invazívny chirurgický zákrok sa zvyčajne vykonáva s rýchlym progresom osteochondrózy, čo ohrozuje stratu výkonnosti. Používa sa tiež nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Princípom zásahu je vystavenie rôznych fyzikálnych faktorov špeciálnou kanylou poškodenému medzistavcovému platňu. V dôsledku čiastočného zničenia jadra dochádza k zníženiu tlaku a výstupok sa vráti do svojej pôvodnej polohy.

Čo sa nedá urobiť pomocou vyčnievania miechy

Po diagnostikovaní cervikálneho, hrudného a bedrového posunu diskov by sa mali dodržiavať všetky lekárske odporúčania. Nemôžete upraviť terapeutické režimy, zvýšiť dávku liekov v nádeji na rýchlejšie zotavenie.

Obzvlášť nebezpečné je zapojiť sa do samoliečby, používať ľudové liečivá vo forme obkladov, alkoholov a domácich mastí..

Možné komplikácie

Ak nie je k dispozícii lekárska starostlivosť, pokračuje sa v patológii - zlomenie vláknitého prstenca a pulpózne jadro napučiava do miechového kanála. Vytvorí sa medziobratlová kýla, ktorá často vyvoláva porušenie koreňov miechy alebo miechy a je ťažko prístupná konzervatívnej liečbe. S rozvojom radikulárneho syndrómu, diskogénnej myelopatie alebo kompresie vertebrálnej artérie sa u pacientov indikuje chirurgický zákrok..

predpoveď

Pri včasnom zistení premiestnenia medzistavcových platničiek a primeranom ošetrení je prognóza zotavenia priaznivá. Viac ako 90% výčnelkov môže byť odstránených konzervatívnymi metódami liečby.

prevencia

Primárnou prevenciou výčnelkov je odmietnutie zlých návykov, vylúčenie potravín s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov zo stravy. Nemôžete zostať dlho na jednom tele, viesť sedavý životný štýl.

U pacientov s už vytvorenými výčnelkami sú indikované sekundárne preventívne opatrenia. Aby sa predišlo tvorbe herniálneho výčnelku, lekári odporúčajú vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, pravidelne navštevovať masážneho terapeuta, zúčastňovať sa fyzickej terapie alebo gymnastiky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Medzistavcové vystúpenie disku: príčiny a liečba

Jednou z vážnych porúch chrbtice je výčnelok. Toto ochorenie nie je izolované, preto sa považuje za syndróm osteochondrózy. Táto choroba sa niekedy stáva hraničným stavom, ktorý sa vyskytuje pred objavením sa prietrže.

Medzistavcové vystúpenie disku: čo to je?

S výstupkom chrbtice sa vytvára nesprávne umiestnenie medzistavcového disku. V tomto prípade prstenec obklopujúci želatínové jadro zostáva najskôr neporušený. Pri odpovedi na otázku, čo je výčnelok, je potrebné poznamenať, že ide o najbežnejšiu formu dystrofických zmien, v ktorých sa tvorí kýla. V každej fáze vývoja choroby je narušená integrita kruhu.

Posun je až 0,5 cm, ak má taký výstupok rozmery až 3 mm, nepredstavuje to ohrozenie života. Pri takomto posunutí náhodou počas vyšetrenia tela sa zistí výčnelok na ďalšie abnormality.

Ak sú rozmery oblasti odchýlky výraznejšie, potom sa pacient najskôr cíti nepohodlie, potom sa objaví podráždenie nervových koreňov. Ten spôsobuje vážnu bolesť, ktorá nie je trvalá.

Príčiny choroby

Vznik ochorenia sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov:

 • nesprávne držanie tela,
 • narušenie rozvoja svalovej kostry,
 • nadmerná telesná hmotnosť,
 • hormonálna nerovnováha,
 • zmeny veku.

Na pozadí vyvíjajúcej sa osteochondrózy sa môžu objaviť príznaky vyčnievania. Medzistavcové platničky začínajú trpieť nedostatkom prichádzajúcich látok. Čím menej potravinových buniek v tejto časti stavcovej kostry, tým rýchlejšie sa stráca vlhkosť a elasticita. S takouto patológiou sa môže aj minimálna trauma stať predpokladom rozvoja choroby.

Lekári, zodpovedajúci otázku, vyčnievanie medzistavcových platničiek - čo je to, že patológia sa môže vyskytnúť aj pri abnormálnom vývoji kostrového drieku. Tento jav zahŕňa syndróm ďalších krčných rebier a niektoré ďalšie. Predpokladom môžu byť aj rôzne ochorenia chrbtice a zranenia..

Nepriamymi faktormi ovplyvňujúcimi vznik choroby sú zmeny organizmu súvisiace s vekom a dedičné predpoklady..

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

Etapy vývoja a lokalizácie

Pri odpovedi na otázku: Čo je to vyčnievanie medzistavcových platničiek, uvádzame, že sa môže nachádzať v rôznych častiach kostrového drieku. Vo veľkom počte prípadov sa toto ochorenie vyvíja v bedrovej oblasti, zriedka v hrudníku.

Bedrová choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Keď je telo na dlhú dobu v jednej polohe, vyskytujú sa v oblasti bedrovej oblasti pocity tiahnutia. Výčnelok v oblasti krku spôsobuje bolesti horných končatín, dochádza k narušeniu citlivosti prstov, zvyšuje sa ich potenie.

Etapy vývoja choroby:

 • Prvý. Bolesť sa objavuje v dôsledku tvorby trhlín v okolitých tkanivách. Fáza je sprevádzaná narušením funkčnosti jadra.
 • Druhý. Disk sa posúva. Bolesť nie je konštantná, môže byť nudná.
 • Tretia. Vyskytujú sa výrazné staticko-dynamické poruchy, je zaznamenaná necitlivosť končatín..

K klasifikácii choroby dochádza na základe smeru vyčnievania disku:

 1. Kruhová. V tejto forme vyčnievajúci disk rovnomerne mení svoju polohu. Znakom takejto choroby je pomalý vývoj. Takéto ochorenie je náchylné na predĺžený priebeh bez výrazných príznakov. Predpokladom je nedostatočná výživa prvku.
 2. miestna Nesprávna poloha disku so predpätím v jednom smere. Pri štúdiu „vyčnievania disku“ sme si všimli, že existuje niekoľko poddruhov tejto formy. Pri dorzálnom výčnelku dochádza v smere k mieche. Toto je najnepriaznivejšia možnosť, ktorá je spojená s vysokým stupňom rizika stlačenia nervových koreňov. Bočný pohľad znamená vyčnievanie z pravej alebo ľavej strany.

Príznaky vyčnievania

Znaky vývoja choroby závisia od toho, v ktorej zóne sa ochorenie vytvorilo. Ak sa v krčnej oblasti objavil výčnelok medzistavcových platničiek, potom sa stretnete s príznakmi:

 • pokles tlaku,
 • nepohodlie v oblasti lokalizácie patológie,
 • závraty a migréna,
 • slabosť prstov,
 • ťažkosti s držaním hlavy.

Krk je najmobilnejšou zónou, preto je v tejto oblasti bežný výčnelok medzistavcových platničiek. Tento stav je nebezpečný, pretože okrem kompresie nervov sa znižuje aj priechodnosť artérie. Ten prechádza kanálikom, zabezpečuje výživu a prísun krvi do zadnej tretiny mozgu.

S vystupujúcim hrudníkom sa objaví silná bolesť v hrudnej kosti medzi lopatkami. Pacient sa môže cítiť stuhnutý. Zaznamenáva sa výskyt dýchavičnosti, zvlášť často sa tento jav pozoruje pri hlbokom nádychu.

Obtiažnosť spočíva v skutočnosti, že takáto symptomatológia sa môže vyskytnúť aj pri porušení práce iných orgánov. Preto pacient ide na kliniku, kde sa začína liečiť na iné choroby. Počas tejto doby sa choroba ďalej vyvíja.

Výčnelok stavcov bedrovej oblasti porušuje normálny život. Bolesť sa šíri na nohy. Vyskytujú sa príznaky lumbosakrálnej radikulitídy. Objaví sa tuhosť a obmedzenie amplitúdy pohybu. V dôsledku narušenia krvného zásobovania dochádza k narušeniu fungovania panvových orgánov. V priebehu času klesá nižšia svalová sila a rozvíja sa paralýza..

Pri vyčnievaní stavcov v bedrovej oblasti sa často poškodia disky medzi posledným bedrovým útvarom a krížovou kosti. V horných častiach sa takéto zmeny vyskytujú menej často..

Diagnóza výčnelku

Diagnóza výčnelku je rad laboratórnych a inštrumentálnych metód zameraných na stanovenie správnej diagnózy a určenie lokalizácie miesta odchýlky. Diagnóza sa vykonáva dvoma spôsobmi: úvodná prehliadka odborníkom a vymenovanie ďalších vyšetrovacích metód.

Detailnú štúdiu odchýlky, ktorá sa porovná so symptómami vystupovania, možno vykonať pomocou MR a počítačovej tomografie. Pomocou týchto metód je možné zistiť akúkoľvek fázu poškodenia. Napríklad v počiatočnej fáze pulpózne jadro vyčnieva v periférnom smere. Formácia nepresahuje polovicu obvodu disku.

Prvé príznaky sa objavujú zvyčajne po dosiahnutí veku 30 rokov. Neurológ alebo terapeut používa na určenie miesta manuálne testy v úvodnom vymenovaní. Na diferenciálnu diagnostiku sa používa ultrazvukové vyšetrenie orgánov umiestnených v blízkosti bolestivej oblasti..

Ak je akýkoľvek príznak výbežku výrazný, diagnóza a liečba sa môžu vykonať v nemocnici. V tomto prípade sa vykonávajú laboratórne testy, ktoré vám umožnia súčasne zistiť prítomnosť zápalového procesu.

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Liečba protúziou

V závislosti od oblasti, v ktorej sa vyskytujú príznaky vyčnievania, je predpísaný terapeutický účinok. Obsahuje:

 • brať lieky,
 • fyzioterapia,
 • chirurgické metódy,
 • ľudová medicína.

Všeobecné odporúčania

Počas choroby potrebujete:

 • jesť správne,
 • sledujte svoju stravu,
 • prijať opatrenia na normalizáciu hmotnosti,
 • zdržať sa fyzickej námahy, stresu a podchladenia.

Pri rekonštrukčnej liečbe výstupkov z disku sú účinné cvičebné terapie a metódy manuálnej expozície. Ich hlavnou úlohou je uvoľniť svaly a odstrániť nadmerný tlak na korene, miechu.

Počas obdobia remisie choroby prakticky neexistuje bolesť, ale pacienti sa sťažujú na nepohodlie v končatinách, čo sťažuje vykonávanie bežných činností. V súčasnosti sa kladie dôraz na podporné metódy..

Liečba protrúziou liekov

Protrúzia sa úspešne lieči konzervatívnymi metódami, ktoré sú zamerané na zníženie bolestivosti a zápalu, zmiernenie opuchov a krvného zásobovania. Používajú sa tieto skupiny nástrojov:

 • NSA. Znižujú množstvo zápalu..
 • Svalové relaxanciá. Ich cieľom je zmierniť svalové napätie. To vedie k zníženiu závažnosti bolesti.
 • Glukokortikoidy. Sú predpísané pri absencii správneho účinku užívania iných liekov. Obvykle sa injekcie podávajú do mäkkých tkanív v oblasti kompresie nervov..
 • Chondoprotectors. Sú umiestnené v oblasti medzistavcových platničiek.
 • Pomáha krvný obeh.

Ak výčnelok spôsobuje silnú bolesť, predpisujú sa lieky proti bolesti. Niekedy je predpísaná koreňová blokáda.

fyzioterapia

Pri liečbe výčnelku v hrudnej kosti sú predpísané metódy zamerané na napínanie kolóny. Patológia krčka maternice si často vyžaduje použitie špeciálneho goliera. Ďalej je predpísaná liečba:

 • magnetické pole,
 • ultrazvuk,
 • elektroforéza.

Tieto metódy sa môžu použiť v akútnom štádiu. Opatrenie používa špeciálny súbor cvičení. Techniky, v ktorých sa vyskytujú kruhové pohyby, sa doň nemôžu zahrnúť, pretože môžu viesť k ešte väčšiemu zraneniu oblasti. Všetky gymnastické cvičenia sú pod dohľadom lekára..

Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek pomocou fyzioterapeutických metód vám umožňuje úplne sa zbaviť choroby. Obzvlášť dobré výsledky sa dajú dosiahnuť pri komplexnej expozícii..

Ľudové metódy

Výčnelok je možné liečiť aj pomocou tradičnej medicíny. Cesnakové obklady sú účinné. Aby ste to dosiahli, rozdrvte 300 g. cesnak, zmiešajte so 150 ml vodky. Tinktúra by mala byť na tmavom mieste 10 dní. Hotová zmes sa nanesie tenkou vrstvou v mieste koncentrácie bolesti. Zhora je pokrytá handričkou a teplou handrou. Po 40 minútach sa obloženie odstráni.

Výbežok chrbtice sa lieči tiež pomocou žihľavy alebo lístia Kalanchoe. V prvom prípade je žihľava rezaná nožom. Urobte odvar z litrovej plechovky trávy, ktorá sa pridá do kúpeľa pred spaním. Šťava z Kalanchoe má silný protizápalový účinok. Je potrebné vybrať niekoľko listov, ošúpať, pripevniť na postihnuté miesto a zaistiť pomocou pásovej pomôcky.

Odstránenie bolesti medzistavcových platničiek pomôže tinktúram z ľubovníka bodkovaného, ​​mulleínu, paliny. Používajú sa na anestéziu aj na odstránenie zápalového procesu. Je vhodné použiť všetky tieto metódy pred spaním..

Chirurgické ošetrenie výčnelku

Chirurgický výčnelok sa lieči v pokročilom štádiu, keď sa už vyskytla prietrž. Operácia je predpísaná, ak je v rukách a nohách výrazná slabosť, chôdza je narušená. Ak dôjde k vymáčaniu koreňov, sú naliehavo vykonané chirurgické zákroky. Keď medzistavcové platničky spadli do krku, potom sa vykoná prístup zozadu s odstránením stavcových oblúkov..

V posledných rokoch sa technológia laserového spracovania osvedčila. Sú ovplyvnené jadrom, ktoré sa zmenšuje. Medzistavcový disk úspešne zaujme správne miesto. Táto metóda je relevantná, ak existuje riziko poranenia miechy alebo srdca..

Prognóza a prevencia

Pri správnom a dlhodobom ošetrení sa výčnelok úspešne vylieči. Ak osoba nepoužíva všetky liečebné metódy predpísané lekárom, choroba postupuje a mení sa na medzistavcovú prietrž. Táto komplikácia vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Ak si neželáte, aby sa objavili príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek, musíte sledovať svoju polohu. Pri sedavej práci musíte pomocou špeciálnych cvikov natiahnuť chrbát každých 50 minút. Dobrým preventívnym opatrením je návšteva bazénu. Pokúste sa zabrániť podchladeniu.

Výčnelok medzistavcových platničiek: čo to je, príčiny, príznaky, diagnostika, prevencia, ako liečiť, či je potrebný chirurgický zákrok

Medzistavcové platničky sú tvorené želatínovým jadrom a hustým vláknitým kruhom, ktorý ho obklopuje. Keď sa vláknitý prstenec pretrhne, vyjde časť želatínového jadra a vytvorí výčnelok. Toto je takzvaná disková prietrž.

Stav, pri ktorom sa vláknitý prstenec neláma, ale stáva sa tenší a vydúva sa v jednom alebo druhom smere. Tento stav sa nazýva vyčnievanie disku. V priebehu času môže výstupok vyústiť do herniation disku..

vašej stránky ->

Vyskytuje sa vysunutie disku:

 • na pozadí metabolických porúch;
 • v prítomnosti dedičných štrukturálnych čŕt chrbtice;
 • po infekčných chorobách;
 • s nesprávnym držaním tela a nevyvinutým korzetom svalu;
 • s ťažkou fyzickou námahou, ostrými zákrutami tela, zraneniami.

Výčnelok často sprevádza osteochondrózu chrbtice.

Ako sa prejavuje choroba. príznaky

Ak sa výčnelok disku objavil vo vnútri miechového kanála, spôsobuje jeho zúženie a vytlačuje nervové korene a membrány miechy a tiež spôsobuje zápal a opuch okolitých tkanív..

V tomto prípade je silná bolesť pociťovaná v oblasti vyčnievania disku a pozdĺž nervov siahajúcich od miechy, čím môže byť narušená koordinácia pohybov..

Príznaky choroby závisia od veľkosti výčnelku a jeho umiestnenia. Takže s lokalizáciou v bedrovej oblasti sa najprv objaví znížená citlivosť v panvovej oblasti a bolesť v dolnej časti chrbta. Potom prsty na nohách znecitlivia, bolesť sa šíri zhora nadol pozdĺž zadnej časti nohy.

Výčnelok v krčnej chrbtici sa prejavuje závratmi, bolesťami hlavy, nepravidelným krvným tlakom, bolesťou v ramene, ramene, znecitlivením prstov.

diagnostika

Diagnóza výčnelkov pomocou moderných výskumných metód nie je nijako zvlášť zložitá. Pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou (MRI) sú viditeľné najlepšie zmeny v kostiach a mäkkých tkanivách chrbtice..

Moderné diagnostické metódy vám umožňujú identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu. Elektromyografiou sa skúmajú funkcie periférnych nervov, neuromuskulárnych kĺbov a svalov. Na základe tejto štúdie je možné posúdiť vodivosť nervových vlákien miechy.

Liečba protúziou

ČO ROBIŤ POZOR

Liečba vyčnievania disku môže byť konzervatívna a rýchla. V súčasnosti sa uprednostňujú konzervatívne metódy liečby a iba s úplnou neúčinnosťou sa vykonáva chirurgická liečba..

 • Konzervatívna liečba zahŕňa súbor opatrení na zmiernenie bolesti a opuchov okolitých tkanív, obnovenie funkcie chrbtice, pohyb a citlivosť v postihnutých oblastiach..
 • Najskôr je chrbtica fixovaná a napnutá, aby sa zmiernilo napätie na modifikovanom disku.
 • Súčasne sa predpisujú lieky, potom sa pridávajú komplexy fyzioterapeutických cvičení, masáže, reflexológie (metóda ovplyvňujúca špeciálne body na povrchu tela), manuálnej terapie a fyzioterapie. Všetky tieto techniky umožňujú odstrániť zvýšené zaťaženie vyčnievajúceho disku, obnoviť tón okolitých svalov, aby chrbtica mohla plne vykonávať svoje funkcie.
 • Jednou z moderných metód liečby je použitie špeciálneho prístroja, ktorý vám umožní vytlačiť dve stavce, pričom medzi nimi vytvorí priestor, do ktorého vstupuje tekutina, ktorá dodáva disk. Disk napučí a obnoví požadovaný zväzok. Efekt vákua, ktorý nastane v tomto prípade, vráti disk na svoje miesto. V dôsledku toho tlak na nervové korene ustane a bolesť zmizne.

Metódy chirurgickej liečby sa používajú iba v extrémnych prípadoch, pretože môžu viesť k komplikáciám. Operácie spočívajú v čiastočnom alebo úplnom odstránení zmenenej časti medzistavcového disku.

Kedy ísť pod skalpel?

Operácia chrbtice môže mať dlhodobé negatívne následky, takže ich lekári odložia na poslednú. Ale prichádza čas, keď už nie je možné odložiť kvôli silnej bolesti alebo keď nie je možné sa pohnúť.

1. Siahajú po chirurgickom zákroku po tom, čo všetky konzervatívne metódy ovplyvňujúce prietrž miechy nevedú k požadovanému výsledku. Ak po šiestich mesiacoch aktívnej liečby liekmi a fyzioterapiou nedôjde k zlepšeniu, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť vykonať chirurgický zákrok.

2. Bude potrebné ľahnúť si pod skalpel aj v prípade neúspešne prasknutého disku: to znamená, že keď sa z disku dostane veľký kus a nebude možné ho narovnať konzervatívnymi manipuláciami. Táto chrupavka spôsobí bolesť a môže viesť k neurologickým poruchám, ako je strata citlivosti alebo svalová slabosť v nohách, ktoré bránia chôdzi. V prípade, že sa malá častica dostane z disku, môže sa vyriešiť pod vplyvom rôznych postupov alebo dokonca nezávisle.

3. Naliehavý chirurgický zákrok si vyžaduje pravdepodobnosť ochrnutia, ktorá povedie k narušeniu činnosti vnútorných orgánov.

4. Núdzová pomoc je potrebná v prípade komplikácií, ako je panvová dysfunkcia s neschopnosťou močiť alebo vyprázdniť črevá..

Obdobie zotavenia po operácii

ČO JE ÚSPEŠOK ÚSPECHU PREVÁDZKY

Medzistavcová kýla môže významne narušiť celý pohybový aparát. Keď sa vyskúšajú všetky prostriedky konzervatívneho účinku, ale výsledok sa neobjaví, podstúpi sa chirurgický zákrok.

Potom sa väčšina pacientov začne cítiť oveľa lepšie. Ani najúspešnejšia operácia však nie je stopercentnou zárukou zotavenia..

 • Tu veľa záleží na období rehabilitácie, jej trvaní a správnosti vykonaných rehabilitačných opatrení predpísaných neurochirurgom, neurológom a rehabilitológom..
 • Rehabilitácia je založená na šetrnom reštriktívnom režime s postupným zvyšovaním záťaže motora.
 • V pooperačnom období sa vykonáva stály lekársky dohľad, aby sa nevynechali možné komplikácie.

Ak bola prietrž odstránená v bedrovej chrbtici, je potrebné informovať lekára o bolesti, ktorá sa objavila, ktorá nie je spojená s pohybmi alebo je zhoršená v polohe na chrbte, čo vedie k perineu, konečníku alebo k obom nohám, k zvýšeniu teploty a zvýšeniu slabosti v dolných končatinách..

PO HERNII

Prvá fáza zotavenia začína okamžite po operácii, to znamená v nemocnici.

 • A najzákladnejšie pravidlo v prvých dňoch, najmä po radikálnej operácii - úplný odpočinok. Lekári nemajú dovolené chodiť na toaletu sami. Len postupne lekár začne kontrolovať, ako začína obnovovanie funkcií motorického systému.

Mimochodom, pacient sa na dlhú dobu cíti skôr bezmocný, čo často ovplyvňuje duševný stav. V tomto prípade sa pacientovi môžu okrem liekov na tlmenie bolesti predpisovať upokojujúce lieky.

 • V závislosti od typu operácie je pacient prepustený z nemocnice po 2-7 dňoch a na klinike sú predpísané kontrolné vyšetrenia. Skoré pooperačné obdobie zvyčajne trvá až dva týždne, neskoro - až dva mesiace.

PO VYDANÍ Z NEMOCNICE

 • Po prepustení sa pacientovi odporučí, aby sedel a chodil menej, ľahol si viac.
 • Budete tiež musieť nosiť korzet na 2-8 týždňov, ktoré ochránia chrbticu pred zbytočným stresom.
 • Na zaťaženie - špeciálna konverzácia. Jednoduchú domácu úlohu je možné samozrejme urobiť ihneď po príchode domov. Tvrdá práca sa však musí rok alebo dva opustiť.
 • Vedenie vozidla je zakázané 2 až 6 mesiacov.

KONANIA

 • Fyzioterapia sa zvyčajne predpisuje pacientovi, napríklad elektroforéza s liekmi na zlepšenie krvného obehu a úľavy od bolesti alebo magnetoterapia..
 • Masáž a manuálna terapia sa používajú v presne definovaných prípadoch a iba podľa predpisu lekára. Nemali by sa vykonávať žiadne amatérske činnosti, pretože sú často jednoducho kontraindikované.

FYZIOTERAPIE

V období rehabilitácie je veľmi užitočný komplex restoratívnej gymnastiky pozostávajúci z jednoduchých cvičení. Je veľmi dôležité obnoviť svalový korzet a cvičenia vám umožňujú:

 • - zvýšiť tón myši a elasticitu väzov, ktoré podporujú chrbticu;
 • - zlepšujú krvný obeh v oblasti chirurgického zákroku, ktorý bráni rozvoju adhézií a preťaženiu, čo vedie k opuchu tkanív.

V prvých dňoch po prepustení z nemocnice sa cvičenia uskutočňujú pri ležaní bez zaťaženia chrbtice po niekoľkých dňoch státia. A iba postupne po konzultácii s lekárom cvičte so záťažou na spodnej časti chrbta.

VÝSTUP DO PRÁCE

 • Vo väčšine prípadov sa osoba vracia do práce po mesiaci a niekedy po dvoch týždňoch, ak práca nie je fyzická.
 • Po resekcii medzistavcovej prietrže zostáva pracovný harmonogram takmer nezmenený, nie je potrebné meniť prácu alebo dlhodobo dodržiavať obmedzenia..
 • Ak pracovný deň vyžaduje predovšetkým miesto na sedenie, je potrebné sledovať správne držanie tela.

!Mimochodom. V poslednej fáze rehabilitácie sa odporúča liečebná liečba, ktorá zahŕňa radónové, terpentínové, sírové kúpele, ako aj terapeutické bahno.

Postisometrická relaxácia

Postisometrická relaxácia je osteopatická korekcia, jednoduchšie - konzervatívna metóda na liečbu vyčnievania alebo herniovaného disku..

Relaxácia znamená relaxáciu. V tomto prípade hovoríme o relaxácii spazmodických svalov obklopujúcich chrbticu na problémovom mieste. Svalové kŕče prispievajú k stlačeniu nervových zakončení a vedú k silnej bolesti v medzistavcovej prietrži.

Čo spôsobuje kŕče vo svaloch chrbta? Z faktu, že posun stavcových kĺbov spôsobuje reflexné podráždenie receptorov šľachy. Zmršťujú sa a sťahujú svalové vlákna..

Vznikajúci a dlhotrvajúci spazmus pomáha opraviť kĺb v nesprávnej polohe, čo spôsobuje narušenie dynamiky chrbtice..

Aby sa obnovila pohyblivosť a predchádzajúca flexibilita chrbtice, je potrebné ovplyvniť príčinu tohto stavu, tj uvoľniť svaly a uvoľniť upnutý kĺb..

Postisometrická relaxácia sa zvyčajne vykonáva v kombinácii s manuálnou expozíciou, ale môže sa vykonať aj samostatne pomocou špecialistu, ktorý dá aj odporúčania na vykonanie nevyhnutných cvičení samostatne, doma..

prevencia

Je celkom možné zabrániť vyčnievaniu medzistavcových platničiek. Jej základom je skorá korekcia držania tela u detí, posilnenie svalov prostredníctvom športu a telesnej výchovy, plávanie, boj proti sedavému životnému štýlu..

Na prevenciu chorôb chrbtice (vrátane medzistavcových prietrží) lekári odporúčajú posilnenie chrbtových svalov, aby vytvorili silný svalový korzet, ktorý udrží stabilné stavce.

Malo by sa pamätať na to, že je potrebné svaly starostlivo zaťažovať, ich rozvoj a posilnenie by sa malo robiť iba počas obdobia remisie. V opačnom prípade sa stav môže zhoršiť s nestabilitou chrbtice a prítomnosťou kýly disku. Preto nie je potrebné predpisovať určité gymnastické komplexy samostatne. Len odborník bude schopný pochopiť, aké zaťaženie je prípustné, a odporučiť potrebné cvičenia s postupným zvyšovaním zaťaženia.

Ak je miechová mobilita obmedzená chorobou

 • denne vykonávajte ranný komplex liečebných cvičení;
 • Nafúknite balónik 3-4 krát denne
 • zlepšiť pľúcnu ventiláciu;
 • pravidelne navštevovať masážne kurzy;
 • plne využiť ponúkané možnosti
 • rehabilitácia;
 • prísne dodržiavajte lieky odporúčané lekárom;
 • udržiavať aktívny životný štýl;
 • podstúpiť stály lekársky dohľad, aby sa predišlo komplikáciám a odchýlkam v práci tela;
 • naplánovať povinnú dovolenku;
 • pri práci nesmie byť dlho na jednom mieste;
 • udržiavať správne držanie tela;
 • spať na byte, nie príliš mäkké a nie príliš tvrdé;
 • Nenoste ťažkosti;
 • nebežať;
 • ak je to možné, plávať čo najčastejšie;
 • pri šoférovaní používajte opierku hlavy, ktorá drží krk;
 • prestať fajčiť kvôli vysokému riziku vzniku lietajúcich infekcií.

Výčnelok miechy: alternatívna liečba

Na ošetrenie je potrebné telo dôkladne vyčistiť. Toto ochorenie často začína osteochondrózou.

Jedna z metód na čistenie tela solí a liečenie vyčnievania miechy a osteochondrózy je nasledujúca. Najprv musíte vyčistiť črevá klystýrom a denným pôstom. Nasledujúci deň večer dajte smrek alebo šiška do pohára prevarenej vody a povarte 5 minút. Vyhoďte hrbolček a po doplnení pohára na vrchol vodou vypite šálku ½ šálky večer a druhú polovicu nasledujúci deň. Okrem toho každé ráno zoberte 100 - 150 g ryže, ktorá bola predtým namočená do vody na 2 až 3 hodiny, vymeňte vodu a povarte 3-4 minúty..

Vypusťte, opláchnite a povarte aj v novej dávke vody. Opakujte trikrát. Potom ryžu prevarte a namiesto raňajok jesť s medom alebo maslom. Pred obedom už nič na pitie ani na pitie. Liečba trvá jeden mesiac: ráno - ryža, večer - hrbole. Po obede môžete jesť všetko, ale menej soli. Táto metóda čistí kĺby a chrbticu od solí. Ak sa zármutok objaví v deň 14-15, začnite užívať med po dobu 1 čajovej lyžičky. 3-4 krát denne.

Čistenie tela sa musí vykonať, aby sa odstránili plaky, ktoré sa tvoria medzi jednotlivými stavcami.

Na ošetrenie trávy a koreňov saberfish sa berú vo forme tinktúry alebo odvarov.

Medzistavcová hernia: prečo sú medzistavcové platničky zničené, príčiny, príznaky, diagnostika, liečba

Mnohí z nás zažívajú bolesti chrbta. A dôvod tohto problému je hlavne v chrbtici. Prakticky sa nikomu nepodarí vyhnúť sa osteochondróze, jej prejavom trpí až 70% populácie. Najzávažnejším dôsledkom osteochondrózy sú herniované disky

Pozor! informácie na mieste nie sú lekárskou diagnózou ani návodom na konanie a slúžia iba na referenčné účely.

Medzistavcové vystúpenie disku - príčiny, príznaky a metódy liečby

Výčnelok je patologická zmena na medzistavcovej platni, ktorá sa vyznačuje jej vyčnievaním za hranice stavcov. Vláknitý krúžok disku s výbežkom si zachováva svoju integritu. Toto ochorenie často predchádza rozvoju medzistavcovej prietrže, preto včasná diagnostika zvýši účinnosť liečby a nebude mať vážne následky na zdravie..

Štruktúra medzistavcových platničiek prispieva k rovnomernému rozdeleniu záťaže na chrbticu a zabezpečuje jej pohyblivosť. Disk pozostáva z vláknitého vláknitého prstenca, v strede ktorého je želatínové vláknité jadro. Pod vplyvom nepriaznivých faktorov dochádza k fázovej deštrukcii medzistavcových platničiek, vytvára sa výčnelok, ktorého veľkosť sa postupom času zvyšuje..

 1. 1 - 2 mm (malý výstupok). Vytvoria sa vnútorné praskliny spojivového tkaniva vláknitého prstenca, zníži sa elasticita a výška disku. Dehydratované jadro sa posúva smerom k najmenšiemu odporu. Syndróm výraznej bolesti spravidla chýba. Toto ochorenie sa často interpretuje ako počiatočné štádium osteochondrózy.
 2. 3-5 mm (stredný výčnelok). Vyvolávajú sa zápalové procesy, zmenšuje sa vzdialenosť medzi susednými stavcami, existuje riziko stlačenia nervových koreňov miechy (v tomto prípade dochádza k akútnej prerušovanej bolesti).
 3. 6-8 mm (veľký výstupok). Hrozí prasknutie vláknitého prstenca, dochádza k vytláčaniu disku. Ak sa choroba nelieči, transformuje sa na plemennú medzistavcovú prietrž.

Je potrebné poznamenať, že priemerné rozmery výčnelkov sú uvedené vyššie. Napríklad, vyčnievanie disku v krčnej oblasti obvykle nepresahuje 5 mm, zatiaľ čo v bedrovej oblasti jeho veľkosť môže dosiahnuť 8 mm. Aj malý výčnelok 2 mm v krčnej chrbtici môže spôsobovať nepohodlie a badateľnú bolesť, zatiaľ čo podobný nedostatok bedrovej chrbtice niekedy nevykazuje žiadne známky jej prítomnosti..

Magnetická rezonancia (MRI) sa najúčinnejšie používa na diagnostikovanie stupňa poškodenia disku a smer vydutia. Počítačová tomografia (CT) a röntgenové žiarenie sú menej informatívne a správne, ale zároveň umožňujú určiť začiatok degeneratívneho procesu..

Hlavné príčiny choroby

Výčnelok medzistavcových platničiek je bežné ochorenie, najčastejšie charakteristické pre vekovú kategóriu staršiu ako 30 rokov. Príčinou jej vývoja môže byť dedičná predispozícia alebo početné faktory, ktoré zhoršujú prísun krvi a znižujú prísun živín do medzistavcových platničiek. Tieto faktory zahŕňajú predovšetkým:

 • Sedavý životný štýl, dlhodobý pobyt v nepohodlnej polohe.
 • Nadmerné cvičenie, náhle pohyby.
 • Rôzne zranenia chrbtice.
 • Nadmerná váha, zhoršený metabolizmus.
 • Vertebrálne patológie (skolióza, osteochondróza, hyperkyfóza a iné).

Všeobecné a lokálne príznaky vyčnievania disku

Príznaky vyčnievania závisia od miesta lézie, príčin deformácie disku, od individuálnych charakteristík pacienta. V počiatočných fázach formovania choroby môžu akékoľvek príznaky choroby úplne chýbať. Z najbežnejších príznakov vyčnievania medzistavcovej platničky je potrebné zdôrazniť:

 • Chronické, žiariace alebo migračné bolesti, pocit pálenia.
 • Pocit necitlivosti a brnenie v horných alebo dolných končatinách.
 • Tuhosť pohybov, radikulopatia.
 • Opakujúce sa bolesti hlavy.

Choroba sa najčastejšie vyskytuje v bedrových a krčných oblastiach, na križovatke pohyblivých segmentov chrbtice. Menej často sa výčnelok objavuje v oblasti hrudníka. Prejav choroby v rôznych častiach chrbtice môže byť okrem hlavných symptómov sprevádzaný symptómami, ktoré sú jedinečné pre každé oddelenie..

 1. Krčka maternice. Pretože toto oddelenie je zvlášť mobilné, existuje riziko rýchleho opotrebenia diskov, ktoré spájajú sedem krčných stavcov. Ak dôjde k výčnelku, pociťujú sa chronické alebo lokálne bolesti v boku a chrbte krku, bolesti hlavy, rotácia hlavy je ťažká, pozoruje sa čiastočná necitlivosť horných končatín, svalová slabosť a podráždenosť..
 2. Hrudné oddelenie. Segmenty tejto chrbtice sa väčšinou vyznačujú nízkou pohyblivosťou. Prevažná časť dynamického zaťaženia je na medzistavcových platničkách dolnej oblasti hrudníka. V prípade vyčnievania je v oblasti srdca a medzi lopatkami pozorovaná bolesť, dochádza k „vymačkávaniu“ chrbta, slabému brušnému svalstvu, medzirebrovej neuralgii, pri hlbokom dýchaní dochádza k ostrým bolestiam..
 3. bedrový Za jedno z najpravdepodobnejších miest pre lokalizáciu výčnelku sa považuje bedrová oblasť, predovšetkým kvôli jeho tesnej polohe k ťažisku tela, čo naznačuje veľké zaťaženie bedrovej oblasti. Ďalším negatívnym faktorom sú degeneratívne zmeny chrbtice súvisiace s vekom. Pri chorobe sa pozoruje chronická bolesť, bolesti chrbta a stuhnutosť v dolnej časti chrbta, porušenie genitourinárneho systému, čiastočná necitlivosť alebo brnenie v dolných končatinách, bolesť v sedacieho nervu..

Klasifikácia výčnelkov

Rozlišujú sa nasledujúce typy výčnelkov medzistavcových platničiek:

 1. Medián (stredný). Vyznačuje sa deformáciou, pri ktorej disk bobtná do lúmenu miechového kanála a pôsobí na membrány miechy, vyvoláva lisovací účinok a vedie k ich podráždeniu..
 2. Bočné (bočné). Tento typ výčnelku nie je bežný. Smer vyčnievania je vpravo alebo vľavo od centrálnej časti chrbtice. Bolesť sa spravidla vyskytuje iba v prípade stlačenia koreňov miechy.
 3. Posterolateral. V tomto prípade disk vyčnieva na jednu stranu a späť (čo znamená smer k mieche). Na miechové nervy je tlak, ktorý spôsobuje silnú bolesť.
 4. Zadná časť chrbta. Výčnelok nastáva v smere „od brucha po chrbát“ (smerom k mieche). Taký výstupok často spôsobuje akútnu bolesť v dôsledku stlačenia nervových koreňov.
 5. Ventrálne (predné). V lekárskej praxi je veľmi zriedkavá. Výčnelok disku je vytvorený „zozadu do žalúdka“ v smere opačnom k ​​zadnému výčnelku. Klinické prejavy choroby vo väčšine prípadov chýbajú..
 6. Foraminal. Medzistavcové platničky vyčnievajú smerom k foraminálnym otvorom stavcov. To môže byť nebezpečné, pretože nervové procesy miechy, ako aj malých ciev, vystupujú z týchto dier..
 7. Kruhové (kruhové). Rovnomerné vydutie disku zo všetkých strán. Veľmi častý typ ochorenia, ktoré môže v pokročilom štádiu viesť k porušeniu miechových nervov.
 8. Difúzne. Nerovnomerný a opakovaný výčnelok medzistavcovej platničky. Mimoriadne nepriaznivá forma výčnelku, ktorá naznačuje viacnásobné poškodenie disku, čo niekedy vedie k závažným komplikáciám.


V tejto klasifikácii sú uvedené hlavné existujúce typy výčnelkov, existujú aj iné kombinované formy choroby, napríklad difúzna dorzálna, cirkulárna dorzálna a ďalšie výčnelky..

Liečba protrúziou disku, komplex rôznych techník

Medzistavcové platničky majú potenciál na samoliečenie, takže priebeh liečby je zameraný na aktiváciu tohto mechanizmu. Moderné techniky môžu tiež zmierniť bolesť a zabrániť progresii choroby:

 • Liečba drogami. Používajú sa svalové relaxanciá, chondroprotektory, nesteroidné protizápalové lieky. Lieky účinne zmierňujú bolesť, odstraňujú zápal, obnovujú chrupavku, ale ich opakované použitie zvyšuje riziko vedľajších účinkov, takže musíte brať lieky prísne podľa odporúčaní lekára.
 • Fyzioterapia. Existuje mnoho rôznych fyzioterapeutických procedúr, ako napríklad elektroterapia, terapia rázovými vlnami, laserová terapia, magnetoterapia, balneoterapia a iné. Terapeutický účinok ich použitia je zvyčajne zameraný na zmiernenie bolesti, zápalu, opuchov, zlepšenie metabolizmu v tkanivách a zvýšenie tonusu zadných svalov..
 • Manuálna terapia. Účinný spôsob liečby výčnelkov, vďaka ktorým sa vylučujú svalové kŕče, uvoľňuje obmedzený nervový koreň, ktorý vám umožňuje zmierniť lokálny zápal a zbaviť sa syndrómu bolesti. Väčšina manuálnych výkonových techník vyzerá na prvý pohľad trochu desivo, kvôli charakteristickým zvukom vo forme kliknutí v chrbte, ktoré sa objavujú, keď lekár vykonáva určité manipulácie s rukou. Po absolvovaní 5 až 10 procedúr manuálnej liečby si mnohí pacienti všimnú významné zlepšenie pohody. Bohužiaľ, existujú špeciálne prípady, keď tento typ liečby môže byť kontraindikovaný.
 • Fyzioterapeutické cvičenia (gymnastika). Je nevyhnutným prvkom liečby, ale malo by sa riešiť počas neprítomnosti akútnej fázy ochorenia. Pomocou cvikov sa zaťaženie medzistavcových platničiek redistribuuje, obnoví sa elasticita spojivového tkaniva, posilní sa svalová korzet chrbta. Na odporúčanie lekára môžete tiež ísť plávať.
 • Akupunktúra (akupunktúra). Metóda, pri ktorej sa špeciálne ihly aplikujú na bioaktívne body na ľudskej koži. Vykonávanie akupunktúrnych sedení môže vylúčiť bolesť, zlepšiť krvný obeh, zmierniť zápal, zmierniť nervy.
 • Fytoterapie. Bylinné ošetrenie bolo vždy veľmi populárne kvôli jeho bezpečnosti, dostupnosti a účinnosti. Na dosiahnutie maximálnych výsledkov sa použitie rastlinných liekov najlepšie kombinuje s inými spôsobmi liečby..
 • Strave. Samotná strava samozrejme nie je metódou liečby, ale hrá dôležitú úlohu v súbore opatrení na zlepšenie stavu pacienta. Pri ochoreniach, ako je napríklad vyčnievanie, sa odporúča odmietnuť korenené jedlo, obmedziť príjem kávy, cukru a soli. Celkovo by ste sa mali pokúsiť jesť vyvážené jedlo, v strave musia byť prítomné produkty, ktoré sú prírodnými chondroprotektormi (želé, aspiky), ktoré prispievajú k obnove chrupavky.

Preventívna prevencia

Aby sa zabránilo výčnelku medzistavcových platničiek, mala by sa venovať pozornosť viacerým preventívnym opatreniam, ktoré sú založené na:

 • Mierne športy posilňujú chrbtové svaly.
 • Udržiavanie polohy v sede.
 • Úprava telesnej hmotnosti (musí sa odstrániť nadváha).
 • Prítomnosť vyváženej stravy bohatej na vitamíny a minerály.
 • Odmietnutie nadmerného zaťaženia chrbtice.

Na záver by som chcel poznamenať, že rovnako ako každé ochorenie aj výčnelok potrebuje včasnú diagnózu. Ak máte začiatočné problémy s chrbticou, neodkladajte to k lekárovi!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Maternicové myómy sú ochorením neskorého reprodukčného obdobia. Nezhubný nádor sa zistí hlavne u žien starších ako 35 rokov a je akýmsi znakom hormonálnej nerovnováhy v tele.
Herniation medzistavcových platničiek l4-l5 je spôsobená nadmerným zaťažením chrbtice v dôsledku športu alebo tvrdej fyzickej práce. V tomto prípade má pacient výraznú bolesť a porušenie základných funkcií horných končatín.
Mnoho dievčat sníva o krásnej atletickej postave, takže sa drží správnej výživy a zdravého životného štýlu, ktorého šport je neoddeliteľnou súčasťou. Súčasne je ženské telo často vystavené vývoju závažných patológií, z ktorých jedným sú fibroidy maternice (viac o chorobe).