loader

Hlavná

Liečba

Výčnelok miechy - čo to je?

Výčnelok medzistavcových platničiek je spôsobený extrúziou medzistavcových platničiek za hranice jeho prirodzeného umiestnenia. Výčnelok vždy predchádza vzniku kýly. Kýla chrbtice sa vyskytuje v prípade prieniku vláknitého prstenca a obsahu výstupu z jadra.

Výčnelok - čo to je?

Aby sme pochopili podstatu choroby, je potrebné porozumieť štruktúre základu ľudskej kostry. Chrbtica - spojenie kostí stavcov pomocou diskov. Sú dosť malé, ale spojenie všetkých diskov predstavuje štvrtinu dĺžky chrbtice. Disk umiestnený medzi stavcami má stred (jadro) nazývaný želatína, obklopený vláknitým prstencom.

Jadrom zložky je gélová látka s mnohými molekulami, ktoré zadržiavajú vodu. Jadro prsteňa sú silné kolagénové vlákna, ktoré bránia vytečeniu jadra. Neustále stlačenie a narovnávanie vnútornej časti poskytuje tlmiacu funkciu chrbtice. Celá štruktúra stavcov a medzistavcových komponentov je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými pred a za chrbticou.

Vďaka konštantným pohybom a zaťaženiam sa želatínové jadro sťahuje a tlačí na vláknitý krúžok. To je zasa napnuté. Pri nadmernom stlačení jadra dochádza k silnému pretláčaniu prstenca za chrbticu a dochádza k vyčnievaniu disku.

Okrem toho k vyčnievaniu disku nedochádza iba pri jedinom zaťažení. Často je to výsledok mnohých rokov degeneratívnych zmien. Medzistavcové platničky sa stávajú menej elastickými a náchylnejšie sa meniť s vekom. Tomu napomáha:

 • poranenie;
 • dedičnosť;
 • Nepretržité nadmerné zaťaženie určitých častí chrbtice pri práci, doma alebo počas športových aktivít;
 • Porušenie prirodzenej polohy chrbta (skolióza).

V dôsledku skutočnosti, že želatínové jadro a vláknitý kruh sa nemôžu vrátiť do svojho normálneho stavu, dochádza v štruktúre prstenca k rednutiu a mikrotrhlinám. Stav medzistavcových platničiek je do značnej miery ovplyvnený spôsobom príjmu živín. U dospelých sa nevyskytuje v dôsledku tenkých kapilár (ako v detstve), ale v dôsledku absorpcie stopových prvkov zo susedných svalov..

Pri nadmernom stlačení obsahu medzistavcov sa jeho výživa zhoršuje, preto sa jej stav zhoršuje.

Ak neodstránite vonkajšie vplyvy na stavce a disky, dôjde k vyčnievaniu diskov. Výčnelky sú dôsledkom konvergencie stavcov a silnej kompresie medzistavcových platničiek. Jadro nevydrží nápor a prsteň vyčnieva z hrebeňa. Tento „výstup“ sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Druhy výčnelkov stavcových platní

Klasifikácia výčnelkov disku je založená na umiestnení poškodeného miechového disku. Každá z nich je sprevádzaná určitými príznakmi choroby..

 • Porušenie krčnej chrbtice. Pomerne časté ochorenie v dôsledku zúženia stavcov v opísanej oblasti. Bolesť spôsobujú aj najmenšie poruchy prirodzeného stavu chrbtice. Príznaky vystupovania diskov krčnej chrbtice - bolesť sprevádzaná migrénami, záchvaty zvýšeného alebo zníženého tlaku, závraty. Tento druh choroby bez zásahu odborníkov môže významne ovplyvniť organizmus.
 • Porušenia v bedrovej oblasti. Najbežnejší typ výčnelkov stavcov. Bedra je najmobilnejšou časťou chrbta a súčasne trpí značným zaťažením. Pri „výstupe“ z bedrovej platničky cíti obeť ostré bolesti pri ohýbaní, problémy so zdvíhaním z polohy na bruchu, nejakú slabosť nôh. Objaví sa bedrová sciatica, funkcia močenia trpí.
 • Medzistavcové vystupovanie chrbtice v oblasti hrudníka. Táto oblasť je najmenej postihnutá stresom, takže je najmenej pravdepodobné, že sa vyskytne typ choroby. Príznaky výčnelku - bolesť a krátkodobé ťažkosti s pohybom chrbta a brucha, znecitlivenie rebier.

Okrem umiestnenia postihnutého disku sa rozlišujú aj typy výčnelkov disku v závislosti od strany, na ktorú sa krúžok vytláča za stavce..

 • Stredový (stredný) výčnelok disku nastáva smerom k miechovému kanálu, ktorý je umiestnený v strede. Aj keď sa choroba zvlášť neprejavuje, je nebezpečná, pretože môže ovplyvniť miechu.
 • Bočný (bočný) výčnelok vláknitého prstenca. Na strane stavcov vyčnievajú častice krúžkov. V tomto prípade môžu byť miechové nervy vystavené tlaku. Zriedkavé ochorenie (približne 10% prípadov).
 • Porucha postlaterálnej chrbtice. Najbežnejší typ. Prstenec vyčnieva za hranice stavcov v smere dozadu a zboku. Na nervy a ďalšie časti miechy je tlak. Príznaky ochorenia sa objavujú s akýmikoľvek účinkami na nervové zakončenie.
 • Pri stlačení z brušnej oblasti dozadu dochádza k porušeniu chrbtice chrbtice. Najsilnejším účinkom na nervové zakončenie je tento typ výčnelku. Príznaky - bolesť, zhoršené pohybové schopnosti, znížená citlivosť. Orgány močového a reprodukčného systému trpia.

Diagnostické metódy

Pri liečbe pacienta lekár používa rôzne metódy na stanovenie diagnózy „Diskového výčnelku“. Liečba je najpresnejšie predpísaná po tomografii na základe typu pohybu častíc pomocou magnetickej rezonancie. Štúdia nie je jednoduchá, nemá významný vplyv na organizmus. Podľa výsledkov štúdie lekár získa kompletný obraz o chorobe - veľkosť vystupujúceho výčnelku, veľkosť chrbtice, stupeň zápalu postihnutej oblasti.

Je potrebné poznamenať, že počítačová tomografia neposkytuje presné výsledky vyšetrení. Preto pri diagnostike a liečbe chrbtových výčnelkov používajte spoľahlivé a overené metódy..

Ako liečiť výčnelok

Mnoho ľudí často nevie, čo je výčnelok. Preto akékoľvek nepríjemné pocity v chrbte alebo krátkodobé poruchy v tele sú spojené s únavou alebo nadmerným stresom. Ale v prípade opísanej choroby jednoduchý odpočinok nevylieči chorobu. Je potrebné uchýliť sa k zásahu odborníkov, porozumieť tomu, ako zaobchádzať a ako sa zbaviť výčnelkov. Základ tela je položený v chrbtici a akékoľvek poruchy v ňom ovplyvňujú celkovú pohodu človeka, najmä výčnelok medzistavcových platničiek. Včasné ošetrenie značne urýchli zotavenie.

Osoba, ktorá sa dozvedela o výčnelku miechy, sa obáva otázky, či je možné výčnelok vyliečiť. Jednoznačná odpoveď v každej konkrétnej situácii bude jej vlastná, ale vo väčšine prípadov je choroba liečiteľná. Všetky typy liečby môžu byť zoskupené ako droga, ľudová a komplexná.

S liekmi

K výčnelku medzistavcových platničiek dochádza hlavne pri zápaloch nervových zakončení a napätí svalov chrbtice. Po vyšetrení sa často predpisujú protizápalové lieky, ako je diklofenak, ibuprofén a mnoho ďalších. Na zmiernenie akútnej bolesti sa liečivá podávajú intramuskulárne a niekoľko dní sa predpisujú vo forme tabliet. Liečba chrbtice - časovo náročný proces.

Relaxácia svalového tkaniva je spôsobená liekmi na uvoľňovanie svalov, ktoré odstraňujú kŕče.

Masti a gély majú vynikajúci účinok. Zahrievajú tkanivá a poskytujú relaxačný účinok. Najlepšie výsledky dosiahnete kombináciou vonkajšej expozície (masti) a vnútornej (tablety). Vertebrálny výčnelok sa lieči chirurgicky, ale toto je žeriavové opatrenie, ku ktorému sa pristupuje iba v núdzových situáciách..

Alternatívne zaobchádzanie

Pri liečení vystupovania diskov pomáha tradičná medicína. Ich cieľom je zmierniť zápal v mieste poškodenia a relaxácie. Nasledujú príklady receptov..

 • Cesnaková tinktúra. Rozdrvte a zmiešajte 150 g cesnaku s 250 ml vodky. Trvajte na tom, 10 dní. Do komprimuje v noci.
 • Indická cibuľa recept. Táto rastlina sa často nachádza na parapetoch milovníkov domácich prostriedkov. Z tejto cibule dostaneme šťavu a prechádzajú ju mlynčekom na mäso. Pridajte med v pomere 1: 1. Každý deň votrite do bolesti.

fyzioterapia

Najbežnejšie metódy liečenia vyčnievania medzistavcových platničiek sú zamerané na kombináciu niekoľkých typov, ako sú masážne kurzy, gymnastika. V boji proti chorobe sa často vyskytujú metódy fyzického dopadu na chrbticu - strie, natiahnutie chrbtice na špeciálnych zariadeniach, nosenie korzetov. Poruchy chrbtice v krku môžu byť liečené pomocou vynálezu menom Shants.

Pobyt pacienta s diagnózou „Diskového výčnelku“ sa v sanatóriách a rezortoch, kde sa používajú rôzne typy kúpeľov a liečivých bahnov, odporúčal dobre.

Postihnutá bedrová oblasť často vyžaduje, aby si pacient ľahol na 2-3 dni. Odporúča sa suché teplo. Podľa stavu pacienta sú predpísané gymnastika špeciálneho obsahu a vystavenie elektroforéze. Fyzioterapeutické komplexy terapeutického charakteru sa odporúčajú všetkým pacientom, u ktorých sa zistil výčnelok medzistavcovej platničky. Tieto cvičenia posilňujú svaly chrbta, ktoré lepšie držia stavce v požadovanej polohe. Zmeny v disku chrbtice veľmi dobre reagujú na liečbu, pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Medzistavcové vystúpenie disku: príčiny a liečba

Jednou z vážnych porúch chrbtice je výčnelok. Toto ochorenie nie je izolované, preto sa považuje za syndróm osteochondrózy. Táto choroba sa niekedy stáva hraničným stavom, ktorý sa vyskytuje pred objavením sa prietrže.

Medzistavcové vystúpenie disku: čo to je?

S výstupkom chrbtice sa vytvára nesprávne umiestnenie medzistavcového disku. V tomto prípade prstenec obklopujúci želatínové jadro zostáva najskôr neporušený. Pri odpovedi na otázku, čo je výčnelok, je potrebné poznamenať, že ide o najbežnejšiu formu dystrofických zmien, v ktorých sa tvorí kýla. V každej fáze vývoja choroby je narušená integrita kruhu.

Posun je až 0,5 cm, ak má taký výstupok rozmery až 3 mm, nepredstavuje to ohrozenie života. Pri takomto posunutí náhodou počas vyšetrenia tela sa zistí výčnelok na ďalšie abnormality.

Ak sú rozmery oblasti odchýlky výraznejšie, potom sa pacient najskôr cíti nepohodlie, potom sa objaví podráždenie nervových koreňov. Ten spôsobuje vážnu bolesť, ktorá nie je trvalá.

Príčiny choroby

Vznik ochorenia sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov:

 • nesprávne držanie tela,
 • narušenie rozvoja svalovej kostry,
 • nadmerná telesná hmotnosť,
 • hormonálna nerovnováha,
 • zmeny veku.

Na pozadí vyvíjajúcej sa osteochondrózy sa môžu objaviť príznaky vyčnievania. Medzistavcové platničky začínajú trpieť nedostatkom prichádzajúcich látok. Čím menej potravinových buniek v tejto časti stavcovej kostry, tým rýchlejšie sa stráca vlhkosť a elasticita. S takouto patológiou sa môže aj minimálna trauma stať predpokladom rozvoja choroby.

Lekári, zodpovedajúci otázku, vyčnievanie medzistavcových platničiek - čo je to, že patológia sa môže vyskytnúť aj pri abnormálnom vývoji kostrového drieku. Tento jav zahŕňa syndróm ďalších krčných rebier a niektoré ďalšie. Predpokladom môžu byť aj rôzne ochorenia chrbtice a zranenia..

Nepriamymi faktormi ovplyvňujúcimi vznik choroby sú zmeny organizmu súvisiace s vekom a dedičné predpoklady..

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

Etapy vývoja a lokalizácie

Pri odpovedi na otázku: Čo je to vyčnievanie medzistavcových platničiek, uvádzame, že sa môže nachádzať v rôznych častiach kostrového drieku. Vo veľkom počte prípadov sa toto ochorenie vyvíja v bedrovej oblasti, zriedka v hrudníku.

Bedrová choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Keď je telo na dlhú dobu v jednej polohe, vyskytujú sa v oblasti bedrovej oblasti pocity tiahnutia. Výčnelok v oblasti krku spôsobuje bolesti horných končatín, dochádza k narušeniu citlivosti prstov, zvyšuje sa ich potenie.

Etapy vývoja choroby:

 • Prvý. Bolesť sa objavuje v dôsledku tvorby trhlín v okolitých tkanivách. Fáza je sprevádzaná narušením funkčnosti jadra.
 • Druhý. Disk sa posúva. Bolesť nie je konštantná, môže byť nudná.
 • Tretia. Vyskytujú sa výrazné staticko-dynamické poruchy, je zaznamenaná necitlivosť končatín..

K klasifikácii choroby dochádza na základe smeru vyčnievania disku:

 1. Kruhová. V tejto forme vyčnievajúci disk rovnomerne mení svoju polohu. Znakom takejto choroby je pomalý vývoj. Takéto ochorenie je náchylné na predĺžený priebeh bez výrazných príznakov. Predpokladom je nedostatočná výživa prvku.
 2. miestna Nesprávna poloha disku so predpätím v jednom smere. Pri štúdiu „vyčnievania disku“ sme si všimli, že existuje niekoľko poddruhov tejto formy. Pri dorzálnom výčnelku dochádza v smere k mieche. Toto je najnepriaznivejšia možnosť, ktorá je spojená s vysokým stupňom rizika stlačenia nervových koreňov. Bočný pohľad znamená vyčnievanie z pravej alebo ľavej strany.

Príznaky vyčnievania

Znaky vývoja choroby závisia od toho, v ktorej zóne sa ochorenie vytvorilo. Ak sa v krčnej oblasti objavil výčnelok medzistavcových platničiek, potom sa stretnete s príznakmi:

 • pokles tlaku,
 • nepohodlie v oblasti lokalizácie patológie,
 • závraty a migréna,
 • slabosť prstov,
 • ťažkosti s držaním hlavy.

Krk je najmobilnejšou zónou, preto je v tejto oblasti bežný výčnelok medzistavcových platničiek. Tento stav je nebezpečný, pretože okrem kompresie nervov sa znižuje aj priechodnosť artérie. Ten prechádza kanálikom, zabezpečuje výživu a prísun krvi do zadnej tretiny mozgu.

S vystupujúcim hrudníkom sa objaví silná bolesť v hrudnej kosti medzi lopatkami. Pacient sa môže cítiť stuhnutý. Zaznamenáva sa výskyt dýchavičnosti, zvlášť často sa tento jav pozoruje pri hlbokom nádychu.

Obtiažnosť spočíva v skutočnosti, že takáto symptomatológia sa môže vyskytnúť aj pri porušení práce iných orgánov. Preto pacient ide na kliniku, kde sa začína liečiť na iné choroby. Počas tejto doby sa choroba ďalej vyvíja.

Výčnelok stavcov bedrovej oblasti porušuje normálny život. Bolesť sa šíri na nohy. Vyskytujú sa príznaky lumbosakrálnej radikulitídy. Objaví sa tuhosť a obmedzenie amplitúdy pohybu. V dôsledku narušenia krvného zásobovania dochádza k narušeniu fungovania panvových orgánov. V priebehu času klesá nižšia svalová sila a rozvíja sa paralýza..

Pri vyčnievaní stavcov v bedrovej oblasti sa často poškodia disky medzi posledným bedrovým útvarom a krížovou kosti. V horných častiach sa takéto zmeny vyskytujú menej často..

Diagnóza výčnelku

Diagnóza výčnelku je rad laboratórnych a inštrumentálnych metód zameraných na stanovenie správnej diagnózy a určenie lokalizácie miesta odchýlky. Diagnóza sa vykonáva dvoma spôsobmi: úvodná prehliadka odborníkom a vymenovanie ďalších vyšetrovacích metód.

Detailnú štúdiu odchýlky, ktorá sa porovná so symptómami vystupovania, možno vykonať pomocou MR a počítačovej tomografie. Pomocou týchto metód je možné zistiť akúkoľvek fázu poškodenia. Napríklad v počiatočnej fáze pulpózne jadro vyčnieva v periférnom smere. Formácia nepresahuje polovicu obvodu disku.

Prvé príznaky sa objavujú zvyčajne po dosiahnutí veku 30 rokov. Neurológ alebo terapeut používa na určenie miesta manuálne testy v úvodnom vymenovaní. Na diferenciálnu diagnostiku sa používa ultrazvukové vyšetrenie orgánov umiestnených v blízkosti bolestivej oblasti..

Ak je akýkoľvek príznak výbežku výrazný, diagnóza a liečba sa môžu vykonať v nemocnici. V tomto prípade sa vykonávajú laboratórne testy, ktoré vám umožnia súčasne zistiť prítomnosť zápalového procesu.

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Liečba protúziou

V závislosti od oblasti, v ktorej sa vyskytujú príznaky vyčnievania, je predpísaný terapeutický účinok. Obsahuje:

 • brať lieky,
 • fyzioterapia,
 • chirurgické metódy,
 • ľudová medicína.

Všeobecné odporúčania

Počas choroby potrebujete:

 • jesť správne,
 • sledujte svoju stravu,
 • prijať opatrenia na normalizáciu hmotnosti,
 • zdržať sa fyzickej námahy, stresu a podchladenia.

Pri rekonštrukčnej liečbe výstupkov z disku sú účinné cvičebné terapie a metódy manuálnej expozície. Ich hlavnou úlohou je uvoľniť svaly a odstrániť nadmerný tlak na korene, miechu.

Počas obdobia remisie choroby prakticky neexistuje bolesť, ale pacienti sa sťažujú na nepohodlie v končatinách, čo sťažuje vykonávanie bežných činností. V súčasnosti sa kladie dôraz na podporné metódy..

Liečba protrúziou liekov

Protrúzia sa úspešne lieči konzervatívnymi metódami, ktoré sú zamerané na zníženie bolestivosti a zápalu, zmiernenie opuchov a krvného zásobovania. Používajú sa tieto skupiny nástrojov:

 • NSA. Znižujú množstvo zápalu..
 • Svalové relaxanciá. Ich cieľom je zmierniť svalové napätie. To vedie k zníženiu závažnosti bolesti.
 • Glukokortikoidy. Sú predpísané pri absencii správneho účinku užívania iných liekov. Obvykle sa injekcie podávajú do mäkkých tkanív v oblasti kompresie nervov..
 • Chondoprotectors. Sú umiestnené v oblasti medzistavcových platničiek.
 • Pomáha krvný obeh.

Ak výčnelok spôsobuje silnú bolesť, predpisujú sa lieky proti bolesti. Niekedy je predpísaná koreňová blokáda.

fyzioterapia

Pri liečbe výčnelku v hrudnej kosti sú predpísané metódy zamerané na napínanie kolóny. Patológia krčka maternice si často vyžaduje použitie špeciálneho goliera. Ďalej je predpísaná liečba:

 • magnetické pole,
 • ultrazvuk,
 • elektroforéza.

Tieto metódy sa môžu použiť v akútnom štádiu. Opatrenie používa špeciálny súbor cvičení. Techniky, v ktorých sa vyskytujú kruhové pohyby, sa doň nemôžu zahrnúť, pretože môžu viesť k ešte väčšiemu zraneniu oblasti. Všetky gymnastické cvičenia sú pod dohľadom lekára..

Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek pomocou fyzioterapeutických metód vám umožňuje úplne sa zbaviť choroby. Obzvlášť dobré výsledky sa dajú dosiahnuť pri komplexnej expozícii..

Ľudové metódy

Výčnelok je možné liečiť aj pomocou tradičnej medicíny. Cesnakové obklady sú účinné. Aby ste to dosiahli, rozdrvte 300 g. cesnak, zmiešajte so 150 ml vodky. Tinktúra by mala byť na tmavom mieste 10 dní. Hotová zmes sa nanesie tenkou vrstvou v mieste koncentrácie bolesti. Zhora je pokrytá handričkou a teplou handrou. Po 40 minútach sa obloženie odstráni.

Výbežok chrbtice sa lieči tiež pomocou žihľavy alebo lístia Kalanchoe. V prvom prípade je žihľava rezaná nožom. Urobte odvar z litrovej plechovky trávy, ktorá sa pridá do kúpeľa pred spaním. Šťava z Kalanchoe má silný protizápalový účinok. Je potrebné vybrať niekoľko listov, ošúpať, pripevniť na postihnuté miesto a zaistiť pomocou pásovej pomôcky.

Odstránenie bolesti medzistavcových platničiek pomôže tinktúram z ľubovníka bodkovaného, ​​mulleínu, paliny. Používajú sa na anestéziu aj na odstránenie zápalového procesu. Je vhodné použiť všetky tieto metódy pred spaním..

Chirurgické ošetrenie výčnelku

Chirurgický výčnelok sa lieči v pokročilom štádiu, keď sa už vyskytla prietrž. Operácia je predpísaná, ak je v rukách a nohách výrazná slabosť, chôdza je narušená. Ak dôjde k vymáčaniu koreňov, sú naliehavo vykonané chirurgické zákroky. Keď medzistavcové platničky spadli do krku, potom sa vykoná prístup zozadu s odstránením stavcových oblúkov..

V posledných rokoch sa technológia laserového spracovania osvedčila. Sú ovplyvnené jadrom, ktoré sa zmenšuje. Medzistavcový disk úspešne zaujme správne miesto. Táto metóda je relevantná, ak existuje riziko poranenia miechy alebo srdca..

Prognóza a prevencia

Pri správnom a dlhodobom ošetrení sa výčnelok úspešne vylieči. Ak osoba nepoužíva všetky liečebné metódy predpísané lekárom, choroba postupuje a mení sa na medzistavcovú prietrž. Táto komplikácia vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Ak si neželáte, aby sa objavili príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek, musíte sledovať svoju polohu. Pri sedavej práci musíte pomocou špeciálnych cvikov natiahnuť chrbát každých 50 minút. Dobrým preventívnym opatrením je návšteva bazénu. Pokúste sa zabrániť podchladeniu.

Výstupok disku

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Čo je to vyčnievanie disku? To je také porušenie chrbtice, pri ktorom sa zdá, že miechový disk vyčnieva do kanála chrbtice bez porušenia vláknitého prstenca. Mnohí odborníci charakterizujú túto podmienku ako predohernú.

Výčnelok nie je nezávislá patológia. Je to dôsledok akéhokoľvek iného patologického procesu v chrbtici, ktorý sa vyskytuje hlavne v bedrovej alebo krčnej oblasti.

Príčiny protrúzie disku

Čo môže slúžiť ako faktor pri vývoji výčnelkov? Existuje niekoľko možností:

 • Hlavným dôvodom je vývoj osteochondrózy súvisiaci s vekom;
 • traumatické lézie chrbtice;
 • rôzne formy zakrivenia chrbtice;
 • dedičný faktor;
 • prítomnosť nadváhy;
 • mechanické a fyzické preťaženie chrbtice.

K výčnelku dochádza v dôsledku zmien v štruktúre vláknitého prstenca konkrétneho disku, čo je porušením štruktúry vláknitého tkaniva. Neporušuje sa integrita vonkajšieho obalu prstenca (ak je poškodený vonkajší obal prstenca, v tomto prípade už môžeme hovoriť o medzistavcovej prietrži). Viditeľný výčnelok môže dosiahnuť 1 - 5 mm a ešte viac a výčnelky do 3 mm sa považujú za nebezpečné a nemusia vykazovať žiadne príznaky.

Prečo cítime bolesť s výčnelkom? Výsledný výstupok disku vyčnieva do kanálika miechy, stláča, dráždi a brzdí nervové vlákna a krvné cievy, ktoré tam prechádzajú. Okrem toho môže byť narušená funkcia samotného stavca.

Príznaky vyčnievania disku

Výčnelok sa často objavuje bez zjavných príznakov a príznakov: výčnelok kruhu až do 3 mm nemusí spôsobiť dostatočné podráždenie nervových zakončení. Prítomnosť príznakov patológie tiež závisí od lokalizácie poruchy a stupňa vysunutia disku do miechového kanála..

Lokalizácia výčnelku v krčných stavcoch je považovaná za najnebezpečnejšiu pre zdravie pacienta.

Bolestivosť sa môže objaviť v krku, šije, medzirebrovej zóne a pri ožiarení horných a dolných končatín (v závislosti od toho, ktorý nerv je pod tlakom). V niektorých oblastiach končatín (znížená citlivosť) môže dôjsť k strate citlivosti (svalová slabosť), svalovej slabosti, bolesťami pri svaloch, poruchám sedacieho nervu. Často je tu tiež tuhosť motorickej amplitúdy končatín a krku, pálivá bolesť v postihnutej oblasti.

To, ako sa tieto alebo iné príznaky prejavujú, môže závisieť od primárneho ochorenia, ktoré spôsobilo vznik výčnelku. Dôležitá je aj miera kompresie nervových zakončení..

Prejavy choroby sú často svojou povahou individuálne, niekedy sa môžu bolesti objaviť iba pri náhlych pohyboch, ohyboch, predĺženom státí alebo sedení..

Typy výčnelkov disku

Zvážte niektoré existujúce odrody výčnelkov, ktoré sa líšia v závislosti od umiestnenia a charakteru výčnelkov.

Výstupok dorzálneho disku

Najnebezpečnejší variant patológie. Bežnejšie v bedrovej chrbtici. Rozdiel medzi týmto výstupkom a jeho ďalšími odrodami je ten, že pri takomto porušení je výstupok nasmerovaný na kanál miechy. To znamená, že za určitých podmienok je kompresia miechy možná aj pri malých hrčkách. To je spojené s rozvojom výraznej bolesti, najmä po nadmernej motorickej aktivite alebo nepohodlnej a nesprávnej polohe chrbta. Počas relapsu môže bolesť spôsobiť aj zhlboka nadýchnutý alebo kašeľ. Príznaky dorzálneho výčnelku ešte stále nie sú globálne: patológia sa dá liečiť, ak sa berie včas..

Výstupok z kruhového disku

Táto možnosť je najbežnejšia a predstavuje rovnomerný kruhový výčnelok disku so sprievodnými degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v mieche. Výstupok môže byť v rozsahu 3-12 mm a rozdiel vo výstupku disku nesmie byť väčší ako 1 mm. Takáto patológia sa vyznačuje chronickým priebehom a pri absencii vhodnej liečby zvyčajne vedie k nárastu neurologických symptómov a nástupu zdravotného postihnutia..

Stredový výčnelok disku

Synonymá - stredný, stredný, stredný, dorzomedián, posteromedián). Je to výčnelok vláknitého prstenca nasmerovaný na strednú časť kanálika miechy. Mediálny výčnelok diskov je zriedkavý jav, ich prevalencia nie je vyššia ako 6% z celkového počtu výčnelkov. Medián výčnelku disku je zriedkavo diagnostikovaný v skorých štádiách, ochorenie sa môže objaviť bez akýchkoľvek zjavných príznakov a príznakov, ktoré by pacienta prinútili vyhľadať lekára. Takéto patológie sú relatívne nebezpečné, pokiaľ ide o latentné príznaky, a pri neprítomnosti náležitej liečby sa môžu zvýšiť, čo vyvoláva závažnejšie komplikácie, sekvestráciu. Medián výčnelku vytvára tlak na miechu, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť tvorbu paréz, narušiť fungovanie brušných orgánov..

Vysunutie disku záchranca

Tento variant výčnelku sa pozoruje, keď sa výčnelok nachádza ako v strede stredovej čiary, tak aj v jej bočnej časti. Výstupok môže byť nasmerovaný na chrbticu, kanál chrbtice. Paramediánsky výčnelok môže byť pravostranný a ľavostranný. Takáto diferenciácia závisí od toho, na ktorej strane chrbtice dochádza k stlačeniu nervových vlákien. Je to tiež určené symptómami choroby: pacient zaznamenáva bolesť, parestéziu, slabosť svalov, zhoršenie zrakových a zvukových funkcií vo väčšej miere na pravej alebo ľavej strane..

Výčnelok predného disku

Zriedkavá forma výčnelkov, ktorá sa vyznačuje výstupkom smerom k vonkajšiemu alebo vnútornému okraju miechového kanála. Podľa tohto princípu je foraminálny výčnelok rozdelený na extraforaminálny a intraforaminálny. Existuje tiež lézia po celej dĺžke kanála, ako komplikovaný priebeh uvedených foriem výčnelkov. Táto voľba sa nazýva správny výčnelok. Lumbosakrálna chrbtica je najcitlivejšia na túto formu choroby..

Výstupok zadného disku

Tento názov sa zvyčajne používa pri príznakoch lokálneho výčnelku zozadu od brucha po chrbát. Najmä často takáto lokalizácia vedie k tesnému kontaktu vláknitého prstenca s miechou, ktorá je plná bolesti, straty citlivosti v niektorých oblastiach, zhoršených pohybových schopností a orgánov brucha..

Výstupok posterolaterálneho (posterolaterálneho) disku

Veľmi bežný typ výčnelku. Názov naznačuje, že k výčnelku dochádza zozadu a zboku vzhľadom na os chrbtice. Toto umiestnenie patológie zvyšuje možnosť ovplyvnenia nervových zakončení z dvoch strán, ako aj zvyšných štruktúrnych segmentov miechy. Rovnako ako laterálny typ, posterolaterálny výčnelok je náchylný k asymptomatickému priebehu, kým sa nezistí mechanický účinok na nervové vlákna..

Degeneratívny výstupok disku

Tento názov je použiteľný pre všetky typy výčnelkov, pretože samotný výskyt patológie priamo súvisí s vývojom degeneratívneho procesu v štruktúre vláknitého kruhu obklopujúceho disk. V dôsledku tohto procesu sa krúžok stáva tenším, stáva sa nepružným a tvoria sa v ňom mikrotrhliny, do ktorých sa posúva buničité želatínové jadro. Vytvorí sa vypuklý prvok, ktorý nazývame výstupok. Degeneratívny proces môže prebiehať niekoľkými fázami:

 • poškodenie (opuch buničitého jadra);
 • výčnelok (výčnelok jadra do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca);
 • prietrž (narušenie integrity disku vláknitého disku).

Degenerácia tkaniva môže byť dôsledkom osteochondrózy, dysplázie, posturálnych porúch, traumatických poranení miechy..

Výstupok z polysegmentálneho disku

Patológia, pri ktorej sa súčasne pozoruje degenerácia a degeneratívne zmeny niekoľkých segmentov miechy. Spravidla je to dôsledok polysegmentálnej osteochondrózy, ktorú môžu sprevádzať príznaky stavcovej nedostatočnosti (bolesti hlavy, závraty). Stanovuje sa často v krčnej chrbtici, menej často v cervikorakálnej a mezotorakovej zóne..

Difúzny výčnelok medzistavcovej platničky

Tento typ patológie je charakterizovaný nerovnomerným a opakovaným vystupovaním disku ktorejkoľvek z chrbtice. Difúzny výstupok naznačuje, že disk je poškodený o 25 - 50% - jedná sa o pomerne silný výstupok. Prognóza takéhoto poškodenia závisí od jeho veľkosti a smeru formovania.

Cervikálny výčnelok

Ak sa na cervikálnych diskoch vyskytne patológia, pozoruje sa kompresná reakcia miechových štruktúr. Vyvoláva to bolesť krku, slabosť svalov ramenného pletenca, horných končatín, necitlivosť a bolesť pozdĺž ramena..

Krčná oblasť má sedem stavcov: medzi nimi sú disky. Nosenie na týchto diskoch prispieva k vyčnievaniu.

Vyčnievanie disku C3-C4

Tento výraz označuje, že k poškodeniu došlo v krčnej oblasti chrbtice, v centrálnej časti krčnej časti medzi tretím a štvrtým krčným stavcom. Patológiu možno potvrdiť iba zobrazením krčnej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje v dôsledku traumatických účinkov na túto oblasť.

Vysunutie disku C5-C6

Jeden z najbežnejších výčnelkov v krčnej oblasti, lokalizovaný medzi piatym a šiestym krčným stavcom. Môže sa vyskytnúť na pozadí prietrže, cervikálnej kyfózy, lézií iných medzistavcových platničiek. Príznaky tejto patológie sú bolesti hlavy, znecitlivenie prstov, bolesť pozdĺž hornej končatiny, svalové oslabenie zápästia a bicepsu, bolesť v krku. Porušenie nervového zakončenia c6 sa môže prejaviť porušením citlivosti palca a ukazováka. Príčinou môže byť trauma alebo osteochondróza krčnej oblasti.

Výstupky disku C7-C6

Výstupok disku v oblasti medzi siedmym a šiestym stavcom. Prejavuje sa to krkom a bolesťami hlavy, stuhnutosťou pohybov hlavy, zhoršenou citlivosťou prstov. Patológia je prístupná konzervatívnej liečbe. Pri absencii potrebných terapeutických opatrení to môže viesť k rozvoju prietrže, vertebrogénnej radikulopatie.

Výčnelok hrudného disku

Objemové výčnelky hrudnej chrbtice sú zriedkavé. Je to spôsobené skutočnosťou, že motorická aktivita hrudných stavcov je rádovo nižšia ako lokalizácia bedrovej alebo krčnej oblasti, preto je výroba disku menej častá. Napriek tomu je však stále prítomná určitá mobilita a počas dystrofického procesu sa na diskoch môžu vytvárať výčnelky..

Klinický obraz ochorenia je priamo závislý od dislokácie patológie a stupňa kompresie najbližších nervových zakončení. Zvyčajne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť strednej časti chrbtice;
 • intercostal neuralgia;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • oslabenie svalov brušnej steny;
 • pocit tlaku v epigastrickej zóne;
 • cardialgia;
 • zhoršená respiračná funkcia;
 • znecitlivenie v prednej časti tela.

Preukázanie patológie je individuálne, preto pre presnú diagnostiku je potrebné podstúpiť niekoľko ďalších vyšetrení.

Bedrový výčnelok disku

Asi najzraniteľnejšou oblasťou chrbtice je bedrová oblasť. Nachádza sa tu ťažisko tela, takže práve táto oblasť predstavuje väčšinu celkovej fyzickej aktivity. Medzi príznaky choroby patrí výskyt radikulitídy, bedrovej bolesti, slabosť a znížená citlivosť dolných končatín. V závažných prípadoch je možná funkčná porucha močového systému.

 • Výstupky disku L2-L3 sú zriedkavým typom výstupkov, ktoré sa vyskytujú v 1% prípadov. Sprevádzané bolesťami v dolnej časti chrbta, stratou citlivosti nôh alebo nôh. Operácie sa podrobujú významným výčnelkom, ktoré vyvolávajú poruchy močenia.
 • Výstupok disku L5. Poškodenie disku piateho bedrového stavca je možné pozorovať v týchto kombináciách:
 • Výstupok disku L5-S1 je defekt vo vláknitom kruhu medzi prvým sakrálnym a piatym bedrovým stavcom. Veľmi časté miesto lézie je možné pozorovať v polovici prípadov výčnelkov bedrovej oblasti. V kombinácii s antiadydylolistézou, retrospondylolistézou, spondylartrózou, neartrózou, medziobratlovou herniou. Môže byť vyvolaná hlavne osteochondrózou. V dôsledku takejto lézie je možné narušiť zakončenie bedrových a sakrálnych nervov alebo zväzok nervov v miechovom kanáli.
 • Výstupky disku L4-L5 sú chybou medzi 4. a 5. stavcami dolnej časti chrbta. Môže sa vyskytnúť v 40% lézií dolnej časti chrbta. Vo väčšine prípadov je sprevádzaná prietrž alebo výčnelok L5-S1. Vyvolávajú ho traumatické zranenia alebo neustála významná fyzická námaha. Zvyčajne sa bolestivosť vyskytuje náhle na pozadí „bedrovej“ - druh chrumkavého zvuku, ktorý nasledoval po zdvíhaní závaží alebo naklápaní..
 • Výstupky disku L3-L4 sú chybou medzi 3. a 4. stavcom dolnej časti chrbta. Nie je to tak často, iba v 5% situácií. Zriedka sa prejavuje samostatne, často spolu s porážkou susedných bedrových a sakrálnych diskov alebo stavcov..

Dôsledky vyčnievania disku

Aby bolo možné vysvetliť, aké dôsledky môžu mať výstupky z diskov, je potrebné sledovať ich vzhľad v etapách:

 • výskyt výčnelku začína zmenou štruktúry disku. Jeho vlákna oslabujú, dochádza k degeneratívnemu ničeniu tkanív, krúžok okolo disku je pokrytý mikrotrhlinami. Počas tohto obdobia môže pacient pociťovať bolesť a nepríjemné pocity vo svaloch;
 • v ďalšom štádiu dôjde k vyčnievaniu krúžku. Bolestivosť je intenzívnejšia, môže dôjsť k parestézii;
 • záverečná fáza je dôsledkom. Pri nedostatočnom zaobchádzaní sa krúžky mikrotrhlín vytvárajú do medzery - v skutočnosti je to už fáza medzistavcovej prietrže. Bolestivosť sa stáva akútnou, pohyby chrbtice sú narušené, dochádza k strate citlivosti končatín.

Okrem kýly sa pri možnej kompresii nervových vlákien môže skrývať aj riziko ochorenia. To vedie k porušeniu inervácie tkanív a následkom toho k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

Súhlasí, že následky tohto ochorenia sú také, že by sa malo vynaložiť maximálne úsilie na liečbu výčnelkov. Poraďte sa s lekárom včas, bez čakania na objavenie sa nebezpečných príznakov.

Diagnostika vyčnievania disku

Kvalifikovaná diagnóza tejto patológie je založená predovšetkým na prítomnosti charakteristických klinických príznakov výčnelku. Možno bude potrebné, aby ste sa poradili s neurológom a stavcom.

Medzi inštrumentálne metódy výskumu je potrebné rozlišovať hlavnú diagnostickú techniku ​​- magnetickú rezonanciu (MRI) poškodenej oblasti chrbtice. Táto metóda poskytuje takmer vyčerpávajúce informácie o prítomnosti, veľkosti, stupni vystupovania a vývoji prietrže, stave chrbtice ako celku a tvorbe zápalových ohnísk..

Niekedy sa používa výskum pomocou počítačového tomografického skenera, nejde však o veľmi informačnú metódu, ktorá má veľkú chybu v diagnostike..

Možné, ale neinformačné metódy zahŕňajú röntgenové vyšetrenie.

Na objasnenie prítomnosti zápalového procesu v tkanivách je možné predpísať množstvo ďalších štúdií: ide o použitie pozitívnej myelografie, pneumomyelografie, venovertebrografie, vertebrálnej arteriografie, diskografie, epidurografie, pneumoepidurografie. O takýchto štúdiách rozhoduje lekár individuálne.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie výčnelkov disku

Liečba patológie je komplexná, konzervatívna a využíva trakciu v nemocničných aj ambulantných zariadeniach.

Liečba vyčnievania diskov bedrovej chrbtice a ďalších častí chrbtice by mala byť zameraná na prevenciu nárastu prejavov osteochondrózy chrbtice: správny režim pracovného dňa, vylúčenie významného a dlhodobého zaťaženia, ako aj ťažká fyzická práca..

Základom terapeutických opatrení zameraných na liečbu vyčnievania disku L5-S1 a ďalších typov lézií v lumbosakrálnej oblasti je odstránenie syndrómu bolesti a kompresie nervových vlákien, obnovenie trofizmu a inervácia svalov..

Liečba protrúzie medzistavcových platní liekom môže zahŕňať: - symptomatickú terapiu zameranú na zmiernenie opuchy paravertebrálnej zóny a zmiernenie bolesti. Môže ísť o použitie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, nimesil, ibuprofén, ortofén, movalis atď.), Antispasmodiká a svalové relaxanciá (midokálne, sirdalud), analgetiká (analgín, butadión). Lieky majú ovplyvňovať vývoj dystrofických procesov v tkanivách a zmierňovať zápalové reakcie. Injekcie počas vystúpenia diskov sú predpísané v priebehu niekoľkých prvých dní liečby: najbežnejším roztokom je diklofenak sodný 2,5% na intramuskulárnu injekciu. Následne prechádzajú na používanie perorálnych látok. Ak bolesť pretrváva do troch dní od liečby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Je tiež dôležité používať vonkajšie prípravky vo forme mastí a krémov (viprosal, diclofenac gel, diclac gel, fastum gel, espol). Takéto lieky sa začínajú používať v 3 - 4 deň liečby na pozadí všeobecnej liekovej terapie.

 • rehabilitačné metódy, ktoré urýchľujú regeneračný proces a posilňujú svalový korzet. Môže to byť použitie cvičebnej terapie na vyčnievanie diskov (vrátane pod vodou - v bazéne), plávanie, metóda trakcie v lekárskom trakčnom kresle alebo na povrchu, trakčná metóda ponorením do teplej vody v naklonenej alebo horizontálnej polohe, ako aj vertikálne napínanie nad vodou. v špeciálnom vybavení v bazéne. Masáž s vyčnievaním diskov môže byť kombinovaná s inými fyzioterapeutickými procedúrami (elektroforéza, fototerapia, akupunktúra, akupresúra). Kombinácia rôznych procedúr pomáha uvoľňovať kŕče, zmierňuje bolesti, posilňuje chrbtové svaly.

Niekedy sa vykonáva manuálna korekcia „výčnelku“. Takéto manipulácie by však mal vykonávať iba kvalifikovaný odborník, ktorý vlastní určité zručnosti a vybavenie..

Existujú situácie, keď konzervatívna metóda liečby neprináša očakávaný výsledok. V takýchto prípadoch je možné pomocou vpichu použiť minimálne invazívne chirurgické zákroky. Spomedzi týchto postupov možno rozlišovať:

 • metóda kostnej blokády. Zahŕňa to zavedenie liečiva priamo do chrbtice v mieste patológie. Pacient cíti účinok metódy takmer okamžite: bolesť ustupuje, opuchy zmiznú, svalové kŕče oslabujú;
 • metóda laserového odparovania disku. Pomerne účinný postup sa však uplatňuje iba v počiatočných štádiách patológie, keď má jadro stále glandulárnu konzistenciu. Tento postup spočíva v pôsobení lasera na vyčnievajúce jadro buničiny (tzv. „Kauterizácia“)..
 • hydroplastická metóda. Najšetrnejší postup. Pod tlakom sa do stredu poškodeného disku zavedie špeciálna tekutina. Kvapalina zmyje poškodené časti disku a hydratuje nedotknuté zóny. Celý postup (asi 20 minút) je riadený rôntgenovým žiarením. Táto metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších..
 • metóda nukleoplastiky v studenej plazme. Určuje zavedenie studenej plazmy do poškodeného disku, ktorý odparuje časti jadra a znižuje tlak disku. Vďaka tomu je účinok na nervové zakončenie minimalizovaný a bolesť ustupuje.

Gymnastika počas vystupovania disku

Stojí za zmienku, že lekár predpisuje a kontroluje cvičenia na vyčnievanie diskov, pretože nesprávne vykonané pohyby môžu nielen vyliečiť, ale aj zhoršiť problém. Súbor tried by mal schváliť a skontrolovať lekár.

 • Prvé cvičenie. Ležíme na chrbte, ruky sú ľubovoľné, nohy sú ohnuté na kolenách. Zdvihnite panvu, položenú na nohách a ramennom páse. Opakujte až 10 krát.
 • Druhé cvičenie. Podpierali sme sa a kolená a dlane sme položili na zem. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne a naopak. Opakujte niekoľkokrát.
 • Tretie cvičenie. Ľahnite si na chrbát, nohy rovno. Robíme pohyb s telom hore (akoby sme kývali lisom) a niekoľko sekúnd zotrvávali v hornej polohe. Opakujte, kedykoľvek je to možné.
 • Štvrté cvičenie. Ľahnite si na chrbát, ruky a nohy rovno. Zdvihnite rovné nohy pod uhlom 30 - 45 stupňov a urobte krížové hojdačky („nožnice“). Opakuje sa až 10-krát.
 • Piate cvičenie. Sedíme na podlahe, nohy rovno. S dlaňami sa snažíme dostať na prsty.
 • Šieste cvičenie. Ľahnite si na brucho, nohy a ruky rovno. Zdvihnite hornú časť tela bez odtrhnutia nôh a žalúdka z podlahy. Držíme v hornej polohe niekoľko sekúnd, nižšie. Počet opakovaní do 10.

Pred cvičením je vhodné zahriať svaly bežnými fyzickými cvičeniami alebo ľahkým joggingom. Gymnastika bude efektívnejšia v kombinácii s plávaním.

Liečba vyčnievania disku pomocou ľudových prostriedkov

Ako adjuvans v liekovej terapii používajú lieky proti bolesti, protizápalové, restoratívne a baktericídne účinky nasledujúcich liečivých prípravkov:

 • čierne kvety bazy čiernej, listy brezy, kôra vŕby v pomere 1: 4: 5. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • čierne kvetiny bazy černého bezu, listy dvojdomej žihľavy, koreň petržlenu, kôra vŕby v rovnakých pomeroch. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • breza, listy žihľavy dvojdomej, trikolóra fialovej trávy v rovnakých dávkach. Užívajte ½ šálky infúzie až 6 krát denne pred jedlom.

Zvyšuje protizápalový účinok vitamínového čaju z listov čiernych ríbezlí, brusníc a ruží, zmiešaných v rovnakých častiach. Čaj sa pije dva šálky denne pred jedlom.

Dobrým účinkom je kúpeľ s harmančekovým bujónom: tento postup zvyšuje krvný obeh v porušených oblastiach, zmierňuje príznaky zápalu..

Ľudové lieky sú určite dobré. Nepoužívajte ich však ako samostatnú lekársku metódu. Iba v kombinácii s tradičnou medicínou môžete dosiahnuť požadovaný výsledok a liečiť poškodenie miechy.

Vyčnievajúca diéta

Akákoľvek patológia chrbtice spojená s rozvojom degeneratívnych procesov vyžaduje určité zmeny vo výžive. Potraviny s výčnelkami by mali byť bohaté na minerály, vitamíny, nemali by obsahovať látky, ktoré ničia kostný systém.

Pri výrobe chrupavky a spojivového tkaniva hrá zvláštnu úlohu prítomnosť chondroprotektorov a kolagénových vlákien. Tieto látky sa nachádzajú v kostnom vývare a želatíne, takže použitie želé dezertov, želé mäso, aspikové mäso a ryby budú veľmi užitočné.

Vypite dostatok tekutín na udržanie rovnováhy elektrolytov a odstránenie toxických látok z tela v dôsledku zápalového procesu..

Je veľmi dôležité, aby ste sa neprehrali: s výstupkom nie je absolútne potrebné ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré vytvára preplnený žalúdok a nadmernú hmotnosť..

Je potrebné obmedziť denné množstvo soli. Tzv. „Ukladanie soli“ je stálym spoločníkom osteochondrózy, ktorý je hlavnou príčinou výčnelkov. Na zníženie zaťaženia kostrového systému a zníženie množstva solí v tele nestačí len piť vodu. Je tiež potrebné odmietnuť slané, údené, korenené. Je tiež vhodné znížiť množstvo cukru - už sme hovorili o nadváhe.

Medzi povinnými výrobkami, ktoré by mali byť na stole pacienta s výstupkom z disku, je možné rozlíšiť dostatočné množstvo mliečnych výrobkov, strukovín, zeleniny, bylín a orechov. Sú to výrobky obsahujúce vápnik, horčík, mangán, vitamíny potrebné pre kostrový systém..

Pokúste sa ráno zbaviť zvyku piť kávu - káva odstraňuje vápnik z tela a môže tiež narušiť jeho vstrebávanie. V extrémnych prípadoch, ak nemôžete odmietnuť, vypite kávu s mliekom alebo smotanou: pomôže to udržať rovnováhu vápnika. Ale nie viac ako šálka denne!

Čo je medzistavcový výčnelok

Medzistavcový výčnelok disku je druhým krokom pri tvorbe medzistavcovej prietrže.

Táto patológia je charakterizovaná poškodením vnútorných vlákien vláknitého kruhu a udržiavaním integrity vonkajších vlákien.

Veľkosť výčnelku sa pohybuje medzi 3 - 15 mm a závisí od jeho umiestnenia (výčnelok bedrových stavcov je veľký, výčnelok krčných stavcov je malý).

Vo väčšine prípadov je výčnelok predzvesťou medziobratlovej kýly, preto, ak sa objavia príznaky choroby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Včasná diagnóza zabráni komplikáciám a zvýši účinnosť liečby.

Čo to je?

Výčnelok je patologická zmena v medzistavcovej platničke, pri ktorej táto presahuje za stavce. Pokiaľ ide o vláknitý prsteň, tak keď sa objavia výčnelky, zachováva si svoju integritu.

Klinický obraz

Medzistavcový disk je kombináciou želatínového buničitého jadra a vláknitého prstenca, pozostávajúceho zo spojivového a vláknitého chrupavkového tkaniva. Degeneratívne procesy vedú k riedeniu vláknitého prstenca, zníženiu elasticity, objaveniu sa trhlín.

V dôsledku toho sa jadro umiestnené vo vnútri krúžku začne posúvať a vytvorí sa výčnelok, to znamená výčnelok disku. V tomto prípade sú vnútorné vlákna vláknitého prstenca poškodené. Pokiaľ ide o konzervované vonkajšie vlákna, tvoria pohyblivý fragment medzistavcových platničiek.

Výsledný výstupok zasahuje do miechového kanála, čo vedie k podráždeniu / zovretiu ciev a nervov, ktoré sa v ňom nachádzajú. V niektorých prípadoch je okrem nervovej kompresie narušená stabilita segmentu chrbtice.

Pri absencii liečby dôjde k prasknutiu (poškodeniu vonkajších vlákien) vláknitého prstenca a medzistavcové platničky spadnú do miechového kanála. Tento jav sa nazýval medziobratlová kýla.

Kód ICD 10

Výčnelok a prietrž medzistavcových platničiek prijíma kódy podľa ICD 10 v súlade s umiestnením chrupavkových medzistavcových platničiek a typu lézie. Takže cervikálne patológie, ktoré nesúvisia so zraneniami, sú v úradnej lekárskej dokumentácii označené kódom M50. Takéto označenie sa môže použiť v listoch štatistických správ, listoch dočasného postihnutia (pole „diagnostika“), ako aj v niektorých oblastiach metód inštrumentálnej kontroly. Pokiaľ ide o útvary umiestnené v hrudnej, sakrálnej a bedrovej oblasti, sú označené kódom M51..

klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa patologický proces na medzistavcovej platničke môže nazývať výstupok:

V závislosti od toho, ako vláknitý prstenec vyčnieva vzhľadom na chrbticu, môžu byť výstupky:

Stredná (stredná)Dochádza k deformácii, pri ktorej je vydutie nasmerované do stredu miechového kanála. Takto umiestnené výčnelky môžu ovplyvniť miechu. Stredné výčnelky vo väčšine prípadov nevyžadujú liečbu a sú asymptomatické..
Bočné (bočné)Výstupok vláknitého prstenca je umiestnený na strane chrbtice (na pravej alebo ľavej strane). Pravdepodobnosť vyčnievajúceho tlaku na korene miechy je pomerne vysoká. Bočný výčnelok je zriedkavý (asi v 10% prípadov) a môže byť asymptomatický, ak výčnelok nevyvíja tlak na blízke korene..
posterolateralDisk vyčnieva z boku a dozadu vo vzťahu k mieche. Posterolaterálny výčnelok môže ovplyvniť korene a ďalšie štruktúry miechy. Pri absencii fyzikálnych účinkov na nervové štruktúry môže byť asymptomatický..
zadnéK výčnelku dochádza v smere „žalúdok - chrbát“. Takto umiestnené výčnelky môžu ovplyvniť mozgovomiechové štruktúry, spôsobiť senzorické poškodenie, bolesť, motorické poškodenie, zlyhanie panvových orgánov..
Ventrálny (predný)Sú veľmi zriedkavé. K vyčnievaniu disku dochádza v smere „žalúdka - chrbta“ (ako pri zadnom výčnelku, práve naopak). Klinické prejavy choroby sa spravidla nepozorujú..
ForaminalK vyčnievaniu medzistavcových platničiek dochádza v smere k foraminálnym otvorom stavcov. Tento jav sa považuje za nebezpečný, pretože z týchto otvorov vychádzajú malé cievy, ako aj nervové zakončenie miechy.
Kruhový (kruhový)Výstupok je pozorovaný rovnomerne zo všetkých strán. Tento typ choroby je častý a nebezpečný (v pokročilých štádiách môže dôjsť k porušeniu miechových nervov)..
difúznuPredstavujú opakovaný a nerovnomerný výčnelok medzistavcovej platničky. Táto forma výčnelku naznačuje poškodenie viacerých diskov a môže viesť k vážnym komplikáciám..

Existuje niekoľko fáz vývoja výčnelkov:

 1. Prvý. Vláknitý prsteň je pokrytý trhlinami, hustotou a štruktúrou zmeny medzistavcových platničiek, vyskytujú sa prvé príznaky choroby.
 2. Druhý. Disk vyčnieva z 2 až 5 mm (v závislosti od stavca). Pacient sa sťažuje na bolesť chrbta a končatín..
 3. Tretia. Je to medzistupeň pred pretrhnutím vláknitého prstenca. Výčnelok dosahuje svoju maximálnu veľkosť, príznaky sa stávajú výraznými a úplnými.

Prevalencia a relevantnosť

Výčnelok medzistavcových platničiek je bežné ochorenie. Najčastejšie sa diagnostikuje u pacientov starších ako 30 rokov. Takmer 50% diagnostikovaných výčnelkov je v bedrovej chrbtici. Výčnelok je menej častý v oblasti hrudníka a takmer nikdy sa nevyskytuje v oblasti krčka maternice..

Vývoj medziobratlovej kýly často začína výčnelkami. Preto je dôležité diagnostikovať chorobu včas a pokračovať v liečbe, aby sa predišlo vážnym zdravotným následkom..

Rizikové faktory

Existuje množstvo faktorov, v ktorých sa riziko vzniku výčnelkov výrazne zvyšuje..

Tie obsahujú:

 • príslušnosť k pohlaviu;
 • vek 35 - 40 rokov;
 • sedavý spôsob života;
 • stále a rovnomerné pohyby chrbtice;
 • prítomnosť zlých návykov (zneužívanie alkoholu, fajčenie);
 • prítomnosť cukrovky;
 • hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy.

príčiny

K výčtu medzistavcových platničiek dochádza z nasledujúcich dôvodov:

 • dlhodobé chronické ochorenia chrbtice (reumatoidná artritída, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída atď.);
 • nadváha, obezita;
 • poranenia chrbtice (dislokácie, modriny, zlomeniny atď.);
 • fyziologické zmeny súvisiace s vekom;
 • zakrivenie chrbtice (kypóza, lordóza, skolióza);
 • metabolické poruchy;
 • časté domáce zaťaženie chrbtice (napríklad práca v chalupe);
 • pravidelné a predĺžené vzpieranie.

účinky

Komplikácie sa spravidla vyvíjajú vo fáze, keď sa výstupok zmení na herniovaný disk. Pred tým (vo fáze výbežku) môže dôjsť k zníženiu lúmenu a poškodeniu miechového kanála, ak výčnelok prechádza do stavcov. V tomto prípade dôjde k paralýze a parézii, narušená citlivosť a objavia sa poruchy panvových orgánov.

príznaky

Komplex symptómov počas výčnelku závisí od individuálnych charakteristík pacienta, príčin deformácie disku a lokalizácie lézie. Navyše v počiatočných štádiách ochorenia môžu príznaky úplne chýbať.

Medzi najbežnejšie príznaky vyčnievania patria:

 • chronické, migračné alebo vyžarujúce bolesti;
 • tuhosť pohybov, radikulopatia;
 • mravenčenie a znecitlivenie v dolných alebo horných končatinách;
 • pocit „pálenia“;
 • opakujúce sa bolesti hlavy;
 • tuhosť pohybov.
Výčnelky v krčnej chrbtici:Výčnelky v hrudnej chrbtici:Bedrové výčnelky:
 • Neustála bolesť v krku. Bolesť bolí v prírode, zintenzívňuje sa večer a pri určitých polohách hlavy. Môže dať horné končatiny.
 • Necitlivosť rúk a krku.
 • Slabosť v krku, ramenách, pažiach.
 • Pocit, že „husacie hrbole“.
 • bolesť Pacient si sťažuje na bolesť medzi lopatkami lopatky, ktorá dáva hrudníku, rebrám a bruchu. Bolesť sa vyskytuje počas fyzickej námahy a keď je pacient na dlhú dobu v nepohodlnej polohe.
 • Necitlivosť na hrudi, postihnutej oblasti chrbta, ako aj na bruchu.
 • Tuhosť v hrudníku.
 • Svalová slabosť (ovplyvňuje svaly abs a späť).
 • Bolesti dolnej časti chrbta. Môže sa obťažovať neustále alebo pravidelne (počas cvičenia). Dáva zadok a nohy.
 • Poruchy panvových orgánov (problémy s močením).
 • Tuhosť v dolnej časti chrbta.
 • Slabé nohy.
 • Znecitlivenie prstov na nohách a chodidlách.

Diagnostické metódy

Výčnelky sa diagnostikujú zriedka. Nie je to kvôli prevalencii choroby (je dosť vysoká), ale kvôli neochote pacientov poradiť sa s lekárom, keď sa objavia prvé príznaky choroby. Väčšina ľudí pociťuje nepohodlie v nádeji, že „to samo zmizne“ a prídu do nemocnice, keď sa objavia neznesiteľné a neznesiteľné bolesti..

Poznámka! Včasná diagnostika výčnelkov vylučuje nielen vznik komplikácií, ale aj zdravotné postihnutie. Na zistenie prítomnosti alebo neprítomnosti patologického procesu je potrebné vykonať jedno inštrumentálne vyšetrenie - magnetickú rezonanciu.

MRI umožňuje zobraziť procesy, ktoré sa vyskytujú na disku, a predpísať príslušné ošetrenie. Iné vyšetrovacie metódy (CT, rádiografia) sú v tomto štádiu neinformatívne.

Video: „Čo je to výčnelok medzistavcových platničiek?“

Liečebné metódy

Medzistavcové platničky majú tendenciu samy sa zotavovať, takže cieľom terapie je aktivácia tohto mechanizmu. Moderné techniky umožňujú zastaviť bolesť a zastaviť progresiu choroby.

Hlavný dôraz sa kladie na liekovú terapiu s použitím svalových relaxancií, chondroprotektorov, nesteroidných protizápalových liekov. Lieky účinne zmierňujú bolesť, odstraňujú zápalový proces a obnovujú chrupavku, ale neustále užívanie liekov zvyšuje riziko vedľajších účinkov.

Fyzioterapeutické postupy sa používajú aj na liečbu výčnelkov, ako je napríklad terapia rázovými vlnami, magnetoterapia, elektroterapia, laserová terapia, balneoterapia atď. Tieto postupy môžu zmierniť bolesť, zápal a opuch, zvýšiť svalový tonus, zlepšiť metabolizmus.

Fyzikálna terapia poskytuje podobný účinok, ktorý redistribuuje zaťaženie medzistavcových platničiek, obnovuje elasticitu spojivových tkanív, posilňuje svalový chrbtový korzet. Ak chcete, môžete sa prihlásiť do bazéna.

Ďalším účinným spôsobom liečby výčnelkov je manuálna terapia. Úkony skúseného terapeuta môžu eliminovať svalové kŕče, uvoľňovať zovreté nervové korene, zbaviť sa bolesti a zmierniť lokálny zápal..

Po 5-10 zákrokoch sa pozoruje významné zlepšenie pohody. Buďte opatrní: ak existujú kontraindikácie, akékoľvek manuálne účinky sú prísne zakázané..

záver

Ak sa nelieči, môže sa výčnelok vyvinúť na medzistavcovú prietrž. Včasná terapia pomôže zbaviť sa choroby v ranom štádiu jej vývoja a zastaví nepríjemné príznaky. Liečba by mala byť komplexná.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Predpokladá sa, že liečba rakoviny sódou môže pacienta vyliečiť vo všetkých štádiách patologického procesu. Teóriu eliminácie rakoviny s takouto látkou vyvinul taliansky Tulio Simonchini. Hoci veda napreduje a vedci skúmali zloženie nádorov na molekulárnej úrovni, v jedlej sódy sa nenašlo žiadne riešenie.
V snahe vytvoriť podmienky pre zdravý normálny rast a vývoj dieťaťa sa rodičia stretávajú s rôznymi detskými chorobami. Umbilická hernia u detí je častým javom, pomerne častou patológiou.
Účinnosť lieku Diprospan s ochoreniami chrbta sa opakovane preukázala. Ako ukazuje prax, liek Diprospan s kýlou chrbtice sa používa ako protizápalové činidlo. Môže sa tiež použiť, ak je prítomný silný výstupok z disku..