loader

Hlavná

Liečba

Výstupok disku

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Čo je to vyčnievanie disku? To je také porušenie chrbtice, pri ktorom sa zdá, že miechový disk vyčnieva do kanála chrbtice bez porušenia vláknitého prstenca. Mnohí odborníci charakterizujú túto podmienku ako predohernú.

Výčnelok nie je nezávislá patológia. Je to dôsledok akéhokoľvek iného patologického procesu v chrbtici, ktorý sa vyskytuje hlavne v bedrovej alebo krčnej oblasti.

Príčiny protrúzie disku

Čo môže slúžiť ako faktor pri vývoji výčnelkov? Existuje niekoľko možností:

 • Hlavným dôvodom je vývoj osteochondrózy súvisiaci s vekom;
 • traumatické lézie chrbtice;
 • rôzne formy zakrivenia chrbtice;
 • dedičný faktor;
 • prítomnosť nadváhy;
 • mechanické a fyzické preťaženie chrbtice.

K výčnelku dochádza v dôsledku zmien v štruktúre vláknitého prstenca konkrétneho disku, čo je porušením štruktúry vláknitého tkaniva. Neporušuje sa integrita vonkajšieho obalu prstenca (ak je poškodený vonkajší obal prstenca, v tomto prípade už môžeme hovoriť o medzistavcovej prietrži). Viditeľný výčnelok môže dosiahnuť 1 - 5 mm a ešte viac a výčnelky do 3 mm sa považujú za nebezpečné a nemusia vykazovať žiadne príznaky.

Prečo cítime bolesť s výčnelkom? Výsledný výstupok disku vyčnieva do kanálika miechy, stláča, dráždi a brzdí nervové vlákna a krvné cievy, ktoré tam prechádzajú. Okrem toho môže byť narušená funkcia samotného stavca.

Príznaky vyčnievania disku

Výčnelok sa často objavuje bez zjavných príznakov a príznakov: výčnelok kruhu až do 3 mm nemusí spôsobiť dostatočné podráždenie nervových zakončení. Prítomnosť príznakov patológie tiež závisí od lokalizácie poruchy a stupňa vysunutia disku do miechového kanála..

Lokalizácia výčnelku v krčných stavcoch je považovaná za najnebezpečnejšiu pre zdravie pacienta.

Bolestivosť sa môže objaviť v krku, šije, medzirebrovej zóne a pri ožiarení horných a dolných končatín (v závislosti od toho, ktorý nerv je pod tlakom). V niektorých oblastiach končatín (znížená citlivosť) môže dôjsť k strate citlivosti (svalová slabosť), svalovej slabosti, bolesťami pri svaloch, poruchám sedacieho nervu. Často je tu tiež tuhosť motorickej amplitúdy končatín a krku, pálivá bolesť v postihnutej oblasti.

To, ako sa tieto alebo iné príznaky prejavujú, môže závisieť od primárneho ochorenia, ktoré spôsobilo vznik výčnelku. Dôležitá je aj miera kompresie nervových zakončení..

Prejavy choroby sú často svojou povahou individuálne, niekedy sa môžu bolesti objaviť iba pri náhlych pohyboch, ohyboch, predĺženom státí alebo sedení..

Typy výčnelkov disku

Zvážte niektoré existujúce odrody výčnelkov, ktoré sa líšia v závislosti od umiestnenia a charakteru výčnelkov.

Výstupok dorzálneho disku

Najnebezpečnejší variant patológie. Bežnejšie v bedrovej chrbtici. Rozdiel medzi týmto výstupkom a jeho ďalšími odrodami je ten, že pri takomto porušení je výstupok nasmerovaný na kanál miechy. To znamená, že za určitých podmienok je kompresia miechy možná aj pri malých hrčkách. To je spojené s rozvojom výraznej bolesti, najmä po nadmernej motorickej aktivite alebo nepohodlnej a nesprávnej polohe chrbta. Počas relapsu môže bolesť spôsobiť aj zhlboka nadýchnutý alebo kašeľ. Príznaky dorzálneho výčnelku ešte stále nie sú globálne: patológia sa dá liečiť, ak sa berie včas..

Výstupok z kruhového disku

Táto možnosť je najbežnejšia a predstavuje rovnomerný kruhový výčnelok disku so sprievodnými degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v mieche. Výstupok môže byť v rozsahu 3-12 mm a rozdiel vo výstupku disku nesmie byť väčší ako 1 mm. Takáto patológia sa vyznačuje chronickým priebehom a pri absencii vhodnej liečby zvyčajne vedie k nárastu neurologických symptómov a nástupu zdravotného postihnutia..

Stredový výčnelok disku

Synonymá - stredný, stredný, stredný, dorzomedián, posteromedián). Je to výčnelok vláknitého prstenca nasmerovaný na strednú časť kanálika miechy. Mediálny výčnelok diskov je zriedkavý jav, ich prevalencia nie je vyššia ako 6% z celkového počtu výčnelkov. Medián výčnelku disku je zriedkavo diagnostikovaný v skorých štádiách, ochorenie sa môže objaviť bez akýchkoľvek zjavných príznakov a príznakov, ktoré by pacienta prinútili vyhľadať lekára. Takéto patológie sú relatívne nebezpečné, pokiaľ ide o latentné príznaky, a pri neprítomnosti náležitej liečby sa môžu zvýšiť, čo vyvoláva závažnejšie komplikácie, sekvestráciu. Medián výčnelku vytvára tlak na miechu, ktorá môže v budúcnosti spôsobiť tvorbu paréz, narušiť fungovanie brušných orgánov..

Vysunutie disku záchranca

Tento variant výčnelku sa pozoruje, keď sa výčnelok nachádza ako v strede stredovej čiary, tak aj v jej bočnej časti. Výstupok môže byť nasmerovaný na chrbticu, kanál chrbtice. Paramediánsky výčnelok môže byť pravostranný a ľavostranný. Takáto diferenciácia závisí od toho, na ktorej strane chrbtice dochádza k stlačeniu nervových vlákien. Je to tiež určené symptómami choroby: pacient zaznamenáva bolesť, parestéziu, slabosť svalov, zhoršenie zrakových a zvukových funkcií vo väčšej miere na pravej alebo ľavej strane..

Výčnelok predného disku

Zriedkavá forma výčnelkov, ktorá sa vyznačuje výstupkom smerom k vonkajšiemu alebo vnútornému okraju miechového kanála. Podľa tohto princípu je foraminálny výčnelok rozdelený na extraforaminálny a intraforaminálny. Existuje tiež lézia po celej dĺžke kanála, ako komplikovaný priebeh uvedených foriem výčnelkov. Táto voľba sa nazýva správny výčnelok. Lumbosakrálna chrbtica je najcitlivejšia na túto formu choroby..

Výstupok zadného disku

Tento názov sa zvyčajne používa pri príznakoch lokálneho výčnelku zozadu od brucha po chrbát. Najmä často takáto lokalizácia vedie k tesnému kontaktu vláknitého prstenca s miechou, ktorá je plná bolesti, straty citlivosti v niektorých oblastiach, zhoršených pohybových schopností a orgánov brucha..

Výstupok posterolaterálneho (posterolaterálneho) disku

Veľmi bežný typ výčnelku. Názov naznačuje, že k výčnelku dochádza zozadu a zboku vzhľadom na os chrbtice. Toto umiestnenie patológie zvyšuje možnosť ovplyvnenia nervových zakončení z dvoch strán, ako aj zvyšných štruktúrnych segmentov miechy. Rovnako ako laterálny typ, posterolaterálny výčnelok je náchylný k asymptomatickému priebehu, kým sa nezistí mechanický účinok na nervové vlákna..

Degeneratívny výstupok disku

Tento názov je použiteľný pre všetky typy výčnelkov, pretože samotný výskyt patológie priamo súvisí s vývojom degeneratívneho procesu v štruktúre vláknitého kruhu obklopujúceho disk. V dôsledku tohto procesu sa krúžok stáva tenším, stáva sa nepružným a tvoria sa v ňom mikrotrhliny, do ktorých sa posúva buničité želatínové jadro. Vytvorí sa vypuklý prvok, ktorý nazývame výstupok. Degeneratívny proces môže prebiehať niekoľkými fázami:

 • poškodenie (opuch buničitého jadra);
 • výčnelok (výčnelok jadra do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca);
 • prietrž (narušenie integrity disku vláknitého disku).

Degenerácia tkaniva môže byť dôsledkom osteochondrózy, dysplázie, posturálnych porúch, traumatických poranení miechy..

Výstupok z polysegmentálneho disku

Patológia, pri ktorej sa súčasne pozoruje degenerácia a degeneratívne zmeny niekoľkých segmentov miechy. Spravidla je to dôsledok polysegmentálnej osteochondrózy, ktorú môžu sprevádzať príznaky stavcovej nedostatočnosti (bolesti hlavy, závraty). Stanovuje sa často v krčnej chrbtici, menej často v cervikorakálnej a mezotorakovej zóne..

Difúzny výčnelok medzistavcovej platničky

Tento typ patológie je charakterizovaný nerovnomerným a opakovaným vystupovaním disku ktorejkoľvek z chrbtice. Difúzny výstupok naznačuje, že disk je poškodený o 25 - 50% - jedná sa o pomerne silný výstupok. Prognóza takéhoto poškodenia závisí od jeho veľkosti a smeru formovania.

Cervikálny výčnelok

Ak sa na cervikálnych diskoch vyskytne patológia, pozoruje sa kompresná reakcia miechových štruktúr. Vyvoláva to bolesť krku, slabosť svalov ramenného pletenca, horných končatín, necitlivosť a bolesť pozdĺž ramena..

Krčná oblasť má sedem stavcov: medzi nimi sú disky. Nosenie na týchto diskoch prispieva k vyčnievaniu.

Vyčnievanie disku C3-C4

Tento výraz označuje, že k poškodeniu došlo v krčnej oblasti chrbtice, v centrálnej časti krčnej časti medzi tretím a štvrtým krčným stavcom. Patológiu možno potvrdiť iba zobrazením krčnej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje v dôsledku traumatických účinkov na túto oblasť.

Vysunutie disku C5-C6

Jeden z najbežnejších výčnelkov v krčnej oblasti, lokalizovaný medzi piatym a šiestym krčným stavcom. Môže sa vyskytnúť na pozadí prietrže, cervikálnej kyfózy, lézií iných medzistavcových platničiek. Príznaky tejto patológie sú bolesti hlavy, znecitlivenie prstov, bolesť pozdĺž hornej končatiny, svalové oslabenie zápästia a bicepsu, bolesť v krku. Porušenie nervového zakončenia c6 sa môže prejaviť porušením citlivosti palca a ukazováka. Príčinou môže byť trauma alebo osteochondróza krčnej oblasti.

Výstupky disku C7-C6

Výstupok disku v oblasti medzi siedmym a šiestym stavcom. Prejavuje sa to krkom a bolesťami hlavy, stuhnutosťou pohybov hlavy, zhoršenou citlivosťou prstov. Patológia je prístupná konzervatívnej liečbe. Pri absencii potrebných terapeutických opatrení to môže viesť k rozvoju prietrže, vertebrogénnej radikulopatie.

Výčnelok hrudného disku

Objemové výčnelky hrudnej chrbtice sú zriedkavé. Je to spôsobené skutočnosťou, že motorická aktivita hrudných stavcov je rádovo nižšia ako lokalizácia bedrovej alebo krčnej oblasti, preto je výroba disku menej častá. Napriek tomu je však stále prítomná určitá mobilita a počas dystrofického procesu sa na diskoch môžu vytvárať výčnelky..

Klinický obraz ochorenia je priamo závislý od dislokácie patológie a stupňa kompresie najbližších nervových zakončení. Zvyčajne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť strednej časti chrbtice;
 • intercostal neuralgia;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • oslabenie svalov brušnej steny;
 • pocit tlaku v epigastrickej zóne;
 • cardialgia;
 • zhoršená respiračná funkcia;
 • znecitlivenie v prednej časti tela.

Preukázanie patológie je individuálne, preto pre presnú diagnostiku je potrebné podstúpiť niekoľko ďalších vyšetrení.

Bedrový výčnelok disku

Asi najzraniteľnejšou oblasťou chrbtice je bedrová oblasť. Nachádza sa tu ťažisko tela, takže práve táto oblasť predstavuje väčšinu celkovej fyzickej aktivity. Medzi príznaky choroby patrí výskyt radikulitídy, bedrovej bolesti, slabosť a znížená citlivosť dolných končatín. V závažných prípadoch je možná funkčná porucha močového systému.

 • Výstupky disku L2-L3 sú zriedkavým typom výstupkov, ktoré sa vyskytujú v 1% prípadov. Sprevádzané bolesťami v dolnej časti chrbta, stratou citlivosti nôh alebo nôh. Operácie sa podrobujú významným výčnelkom, ktoré vyvolávajú poruchy močenia.
 • Výstupok disku L5. Poškodenie disku piateho bedrového stavca je možné pozorovať v týchto kombináciách:
 • Výstupok disku L5-S1 je defekt vo vláknitom kruhu medzi prvým sakrálnym a piatym bedrovým stavcom. Veľmi časté miesto lézie je možné pozorovať v polovici prípadov výčnelkov bedrovej oblasti. V kombinácii s antiadydylolistézou, retrospondylolistézou, spondylartrózou, neartrózou, medziobratlovou herniou. Môže byť vyvolaná hlavne osteochondrózou. V dôsledku takejto lézie je možné narušiť zakončenie bedrových a sakrálnych nervov alebo zväzok nervov v miechovom kanáli.
 • Výstupky disku L4-L5 sú chybou medzi 4. a 5. stavcami dolnej časti chrbta. Môže sa vyskytnúť v 40% lézií dolnej časti chrbta. Vo väčšine prípadov je sprevádzaná prietrž alebo výčnelok L5-S1. Vyvolávajú ho traumatické zranenia alebo neustála významná fyzická námaha. Zvyčajne sa bolestivosť vyskytuje náhle na pozadí „bedrovej“ - druh chrumkavého zvuku, ktorý nasledoval po zdvíhaní závaží alebo naklápaní..
 • Výstupky disku L3-L4 sú chybou medzi 3. a 4. stavcom dolnej časti chrbta. Nie je to tak často, iba v 5% situácií. Zriedka sa prejavuje samostatne, často spolu s porážkou susedných bedrových a sakrálnych diskov alebo stavcov..

Dôsledky vyčnievania disku

Aby bolo možné vysvetliť, aké dôsledky môžu mať výstupky z diskov, je potrebné sledovať ich vzhľad v etapách:

 • výskyt výčnelku začína zmenou štruktúry disku. Jeho vlákna oslabujú, dochádza k degeneratívnemu ničeniu tkanív, krúžok okolo disku je pokrytý mikrotrhlinami. Počas tohto obdobia môže pacient pociťovať bolesť a nepríjemné pocity vo svaloch;
 • v ďalšom štádiu dôjde k vyčnievaniu krúžku. Bolestivosť je intenzívnejšia, môže dôjsť k parestézii;
 • záverečná fáza je dôsledkom. Pri nedostatočnom zaobchádzaní sa krúžky mikrotrhlín vytvárajú do medzery - v skutočnosti je to už fáza medzistavcovej prietrže. Bolestivosť sa stáva akútnou, pohyby chrbtice sú narušené, dochádza k strate citlivosti končatín.

Okrem kýly sa pri možnej kompresii nervových vlákien môže skrývať aj riziko ochorenia. To vedie k porušeniu inervácie tkanív a následkom toho k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

Súhlasí, že následky tohto ochorenia sú také, že by sa malo vynaložiť maximálne úsilie na liečbu výčnelkov. Poraďte sa s lekárom včas, bez čakania na objavenie sa nebezpečných príznakov.

Diagnostika vyčnievania disku

Kvalifikovaná diagnóza tejto patológie je založená predovšetkým na prítomnosti charakteristických klinických príznakov výčnelku. Možno bude potrebné, aby ste sa poradili s neurológom a stavcom.

Medzi inštrumentálne metódy výskumu je potrebné rozlišovať hlavnú diagnostickú techniku ​​- magnetickú rezonanciu (MRI) poškodenej oblasti chrbtice. Táto metóda poskytuje takmer vyčerpávajúce informácie o prítomnosti, veľkosti, stupni vystupovania a vývoji prietrže, stave chrbtice ako celku a tvorbe zápalových ohnísk..

Niekedy sa používa výskum pomocou počítačového tomografického skenera, nejde však o veľmi informačnú metódu, ktorá má veľkú chybu v diagnostike..

Možné, ale neinformačné metódy zahŕňajú röntgenové vyšetrenie.

Na objasnenie prítomnosti zápalového procesu v tkanivách je možné predpísať množstvo ďalších štúdií: ide o použitie pozitívnej myelografie, pneumomyelografie, venovertebrografie, vertebrálnej arteriografie, diskografie, epidurografie, pneumoepidurografie. O takýchto štúdiách rozhoduje lekár individuálne.

Na koho sa obrátiť?

Ošetrenie výčnelkov disku

Liečba patológie je komplexná, konzervatívna a využíva trakciu v nemocničných aj ambulantných zariadeniach.

Liečba vyčnievania diskov bedrovej chrbtice a ďalších častí chrbtice by mala byť zameraná na prevenciu nárastu prejavov osteochondrózy chrbtice: správny režim pracovného dňa, vylúčenie významného a dlhodobého zaťaženia, ako aj ťažká fyzická práca..

Základom terapeutických opatrení zameraných na liečbu vyčnievania disku L5-S1 a ďalších typov lézií v lumbosakrálnej oblasti je odstránenie syndrómu bolesti a kompresie nervových vlákien, obnovenie trofizmu a inervácia svalov..

Liečba protrúzie medzistavcových platní liekom môže zahŕňať: - symptomatickú terapiu zameranú na zmiernenie opuchy paravertebrálnej zóny a zmiernenie bolesti. Môže ísť o použitie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, nimesil, ibuprofén, ortofén, movalis atď.), Antispasmodiká a svalové relaxanciá (midokálne, sirdalud), analgetiká (analgín, butadión). Lieky majú ovplyvňovať vývoj dystrofických procesov v tkanivách a zmierňovať zápalové reakcie. Injekcie počas vystúpenia diskov sú predpísané v priebehu niekoľkých prvých dní liečby: najbežnejším roztokom je diklofenak sodný 2,5% na intramuskulárnu injekciu. Následne prechádzajú na používanie perorálnych látok. Ak bolesť pretrváva do troch dní od liečby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Je tiež dôležité používať vonkajšie prípravky vo forme mastí a krémov (viprosal, diclofenac gel, diclac gel, fastum gel, espol). Takéto lieky sa začínajú používať v 3 - 4 deň liečby na pozadí všeobecnej liekovej terapie.

 • rehabilitačné metódy, ktoré urýchľujú regeneračný proces a posilňujú svalový korzet. Môže to byť použitie cvičebnej terapie na vyčnievanie diskov (vrátane pod vodou - v bazéne), plávanie, metóda trakcie v lekárskom trakčnom kresle alebo na povrchu, trakčná metóda ponorením do teplej vody v naklonenej alebo horizontálnej polohe, ako aj vertikálne napínanie nad vodou. v špeciálnom vybavení v bazéne. Masáž s vyčnievaním diskov môže byť kombinovaná s inými fyzioterapeutickými procedúrami (elektroforéza, fototerapia, akupunktúra, akupresúra). Kombinácia rôznych procedúr pomáha uvoľňovať kŕče, zmierňuje bolesti, posilňuje chrbtové svaly.

Niekedy sa vykonáva manuálna korekcia „výčnelku“. Takéto manipulácie by však mal vykonávať iba kvalifikovaný odborník, ktorý vlastní určité zručnosti a vybavenie..

Existujú situácie, keď konzervatívna metóda liečby neprináša očakávaný výsledok. V takýchto prípadoch je možné pomocou vpichu použiť minimálne invazívne chirurgické zákroky. Spomedzi týchto postupov možno rozlišovať:

 • metóda kostnej blokády. Zahŕňa to zavedenie liečiva priamo do chrbtice v mieste patológie. Pacient cíti účinok metódy takmer okamžite: bolesť ustupuje, opuchy zmiznú, svalové kŕče oslabujú;
 • metóda laserového odparovania disku. Pomerne účinný postup sa však uplatňuje iba v počiatočných štádiách patológie, keď má jadro stále glandulárnu konzistenciu. Tento postup spočíva v pôsobení lasera na vyčnievajúce jadro buničiny (tzv. „Kauterizácia“)..
 • hydroplastická metóda. Najšetrnejší postup. Pod tlakom sa do stredu poškodeného disku zavedie špeciálna tekutina. Kvapalina zmyje poškodené časti disku a hydratuje nedotknuté zóny. Celý postup (asi 20 minút) je riadený rôntgenovým žiarením. Táto metóda sa považuje za jednu z najúčinnejších..
 • metóda nukleoplastiky v studenej plazme. Určuje zavedenie studenej plazmy do poškodeného disku, ktorý odparuje časti jadra a znižuje tlak disku. Vďaka tomu je účinok na nervové zakončenie minimalizovaný a bolesť ustupuje.

Gymnastika počas vystupovania disku

Stojí za zmienku, že lekár predpisuje a kontroluje cvičenia na vyčnievanie diskov, pretože nesprávne vykonané pohyby môžu nielen vyliečiť, ale aj zhoršiť problém. Súbor tried by mal schváliť a skontrolovať lekár.

 • Prvé cvičenie. Ležíme na chrbte, ruky sú ľubovoľné, nohy sú ohnuté na kolenách. Zdvihnite panvu, položenú na nohách a ramennom páse. Opakujte až 10 krát.
 • Druhé cvičenie. Podpierali sme sa a kolená a dlane sme položili na zem. Zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu súčasne a naopak. Opakujte niekoľkokrát.
 • Tretie cvičenie. Ľahnite si na chrbát, nohy rovno. Robíme pohyb s telom hore (akoby sme kývali lisom) a niekoľko sekúnd zotrvávali v hornej polohe. Opakujte, kedykoľvek je to možné.
 • Štvrté cvičenie. Ľahnite si na chrbát, ruky a nohy rovno. Zdvihnite rovné nohy pod uhlom 30 - 45 stupňov a urobte krížové hojdačky („nožnice“). Opakuje sa až 10-krát.
 • Piate cvičenie. Sedíme na podlahe, nohy rovno. S dlaňami sa snažíme dostať na prsty.
 • Šieste cvičenie. Ľahnite si na brucho, nohy a ruky rovno. Zdvihnite hornú časť tela bez odtrhnutia nôh a žalúdka z podlahy. Držíme v hornej polohe niekoľko sekúnd, nižšie. Počet opakovaní do 10.

Pred cvičením je vhodné zahriať svaly bežnými fyzickými cvičeniami alebo ľahkým joggingom. Gymnastika bude efektívnejšia v kombinácii s plávaním.

Liečba vyčnievania disku pomocou ľudových prostriedkov

Ako adjuvans v liekovej terapii používajú lieky proti bolesti, protizápalové, restoratívne a baktericídne účinky nasledujúcich liečivých prípravkov:

 • čierne kvety bazy čiernej, listy brezy, kôra vŕby v pomere 1: 4: 5. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • čierne kvetiny bazy černého bezu, listy dvojdomej žihľavy, koreň petržlenu, kôra vŕby v rovnakých pomeroch. Infúzia sa podáva ½ šálky až štyrikrát denne pred jedlom;
 • breza, listy žihľavy dvojdomej, trikolóra fialovej trávy v rovnakých dávkach. Užívajte ½ šálky infúzie až 6 krát denne pred jedlom.

Zvyšuje protizápalový účinok vitamínového čaju z listov čiernych ríbezlí, brusníc a ruží, zmiešaných v rovnakých častiach. Čaj sa pije dva šálky denne pred jedlom.

Dobrým účinkom je kúpeľ s harmančekovým bujónom: tento postup zvyšuje krvný obeh v porušených oblastiach, zmierňuje príznaky zápalu..

Ľudové lieky sú určite dobré. Nepoužívajte ich však ako samostatnú lekársku metódu. Iba v kombinácii s tradičnou medicínou môžete dosiahnuť požadovaný výsledok a liečiť poškodenie miechy.

Vyčnievajúca diéta

Akákoľvek patológia chrbtice spojená s rozvojom degeneratívnych procesov vyžaduje určité zmeny vo výžive. Potraviny s výčnelkami by mali byť bohaté na minerály, vitamíny, nemali by obsahovať látky, ktoré ničia kostný systém.

Pri výrobe chrupavky a spojivového tkaniva hrá zvláštnu úlohu prítomnosť chondroprotektorov a kolagénových vlákien. Tieto látky sa nachádzajú v kostnom vývare a želatíne, takže použitie želé dezertov, želé mäso, aspikové mäso a ryby budú veľmi užitočné.

Vypite dostatok tekutín na udržanie rovnováhy elektrolytov a odstránenie toxických látok z tela v dôsledku zápalového procesu..

Je veľmi dôležité, aby ste sa neprehrali: s výstupkom nie je absolútne potrebné ďalšie zaťaženie chrbtice, ktoré vytvára preplnený žalúdok a nadmernú hmotnosť..

Je potrebné obmedziť denné množstvo soli. Tzv. „Ukladanie soli“ je stálym spoločníkom osteochondrózy, ktorý je hlavnou príčinou výčnelkov. Na zníženie zaťaženia kostrového systému a zníženie množstva solí v tele nestačí len piť vodu. Je tiež potrebné odmietnuť slané, údené, korenené. Je tiež vhodné znížiť množstvo cukru - už sme hovorili o nadváhe.

Medzi povinnými výrobkami, ktoré by mali byť na stole pacienta s výstupkom z disku, je možné rozlíšiť dostatočné množstvo mliečnych výrobkov, strukovín, zeleniny, bylín a orechov. Sú to výrobky obsahujúce vápnik, horčík, mangán, vitamíny potrebné pre kostrový systém..

Pokúste sa ráno zbaviť zvyku piť kávu - káva odstraňuje vápnik z tela a môže tiež narušiť jeho vstrebávanie. V extrémnych prípadoch, ak nemôžete odmietnuť, vypite kávu s mliekom alebo smotanou: pomôže to udržať rovnováhu vápnika. Ale nie viac ako šálka denne!

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový výčnelok je častou komplikáciou dlhodobého priebehu bez účinnej liečby osteochondrózy. Táto časť chrbtice má maximálne mechanické a tlmiace zaťaženie. Preto sa chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek rýchlo opotrebuje a podlieha degeneratívnym degeneratívnym procesom.

V súčasnosti je výstupok bedrovej chrbtice vo väčšine prípadov výsledkom nesprávneho liečenia. Pacienti s charakteristickou bolesťou chrbta najčastejšie vyhľadávajú stretnutie s miestnym terapeutom. Tento lekár pracuje v lekárskych ekonomických normách. Regulujú trvanie liečby bolesti chrbta a použité metódy. Obdobie liečby, a teda poskytnutie listu dočasného zdravotného postihnutia, je teda maximálne 14 dní. Je možné v tomto časovom období opraviť poškodené chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek? Nie, nemôžeš. Čo sa dá urobiť? Blokujte ochranný mechanizmus tela, ktorý sa prejavuje zápalovou reakciou a napätím svalov obklopujúcich bedrovú chrbticu..

Preto je terapeut v mestskej poliklinike nútený predpisovať priebeh nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií pri kontaktovaní pacienta so sťažnosťami na bolesti chrbta. Obe skupiny liekov nemajú absolútne žiadny terapeutický účinok. Odstraňujú iba príznaky, ktoré vám umožňujú rýchlo vrátiť osobu k aktívnej práci. Medzitým sa chrbtica stále zrúti. A predpísané chondroprotektory bez úplného priebehu manuálnej terapie, lekárskej gymnastiky a kinezioterapie sú úplne zbytočné. Nemožno ich transportovať do miesta deštrukcie chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, pretože hlavnou príčinou osteochondrózy je narušenie difúznej výživy..

V tomto článku sa môžete dozvedieť o príznakoch a liečbe výčnelku bedrovej chrbtice pomocou metód manuálnej terapie. Dozviete sa ich materiál o tom, ako sa správať, keď sa v bedrovej oblasti objaví bolesť, aby nedošlo k roztrhnutiu vláknitého prstenca a strate prietrže..

Diskový výčnelok bedrovej časti je druhou fázou osteochondrózy, po nejakom čase sa vyvinie extrúzia (prasklina) a prietrž. Aby sa predišlo ďalšiemu vývoju choroby, je potrebné odstrániť jej hlavnú príčinu - porušenie difúznej výživy.

Pozrite sa, ako sa vyvíja výčnelok bedrovej chrbtice:

 1. na pozadí poklesu intenzity svalovej kostry chrbta sa mení proces difúznej výživy chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 2. stráca svoju elasticitu a podlieha čiastočnej dehydratácii;
 3. na jeho povrchu sa vytvorí sieťka malých prasklín;
 4. sú naplnené usadeninami vápenatých solí;
 5. v dôsledku toho vláknitý krúžok čiastočne stráca schopnosť absorbovať tekutinu, ktorá sa uvoľňuje, keď sa svaly, ktoré ju obklopujú, sťahujú;
 6. úplná dehydratácia vedie k tomu, že príjem tekutín začína z buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vláknitom kruhu želatínového telesa;
 7. znižuje objem a stráca svoju amortizačnú schopnosť;
 8. To všetko vedie k tomu, že výška medzistavcovej platničky sa zmenšuje a zväčšuje sa obsadená plocha.

Medzitým sa medzistavcový disk predlžuje za telo stavca a začína vyvíjať tlak na okolité mäkké tkanivo. Najmä môže byť vyvíjaný tlak na radiálne nervy prechádzajúce cez foraminálne otvory v stavovcoch a na ich vetvy. Toto štádium vyčnievania spôsobuje radikulopatiu alebo radikálový syndróm..

Ak máte klinické príznaky lézie medzistavcovej platničky, nezaoberajte sa samoliečbou. Poraďte sa s neurológom včas. Skúsený špecialista vypracuje individuálny liečebný plán. V Moskve sa môžete dohodnúť na stretnutí s neurológom alebo stavcom na klinike manuálnej terapie s voľným pohybom. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí majú skúsenosti v oblasti efektívnej liečby osteochondrózy a jej komplikácií..

Príčiny vyčnievania driekovej medzistavcovej platničky

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa vytvára počas niekoľkých mesiacov až rokov. Toto je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky chrbtice. Preto sú príčiny medzistavcového výčnelku v bedrovej oblasti rovnaké ako pri osteochondróze:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s minimálnou fyzickou námahou na svalovú časť chrbta a spodnej časti chrbta;
 • nadmerná telesná hmotnosť, čo vytvára zvýšené tlmiace zaťaženie diskov;
 • porušenie postavy vo forme skoliózy, sklonu, zvyku zaokrúhlenia chrbta;
 • porušenie nastavenia chodidla vo forme klbkov a plochých nôh;
 • poranenia chrbta, vrátane podvrtnutia a pretrhnutia zariadenia na väz a šľachu, prasklín a zlomenín kostného tkaniva;
 • premiestnenie stavcov pomocou spondylolistézy;
 • deštrukcia medzistavcových kĺbov;
 • infekčné a aseptické zápalové procesy;
 • nedostatočné používanie čistej pitnej vody počas celého dňa;
 • na sebe topánky s vysokými podpätkami, ktoré významne menia rozloženie odpisového zaťaženia chrbtice;
 • ťažká fyzická práca;
 • prudký nárast hmotnosti s nedostatočnou hmotnosťou;
 • padajúce z výšky.

Príčinou vystupovania medzistavcovej platničky do bedrovej chrbtice je veľmi často nesprávna organizácia spánku a pracoviska. Dlhodobé statické svalové napätie v chrbte a spodnej časti chrbta vedie k narušeniu mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny. To má negatívny vplyv na difúznu výživu chrupavky. Ešte nebezpečnejšia je situácia, keď človek strávil niekoľko pracovných hodín v statickom napätí a potom sa náhle postavil a začal chodiť. To vytvára obrovské tlmiace zaťaženie na úplne dehydratovanom medzistavcovom disku. V dôsledku toho praskne. Objaví sa klinický obraz kompenzačného zápalu. Môže sa teda začať útok exacerbácie osteochondrózy.

Je tiež potrebné vyhnúť sa vystaveniu kritickým vysokým a nízkym teplotám v bedrovej oblasti. Chrupavkové tkanivo je tu umiestnené veľmi blízko k pokožke. Preto môže podchladenie alebo prehriatie viesť k zrýchlenému procesu deštrukcie vláknitého prstenca.

Znaky a príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice

Klinické príznaky bedrovej výčnelku sa prakticky nelíšia od prejavov osteochondrózy. Toto štádium choroby je možné rozlíšiť iba pomocou rádiografického obrazu, ktorý preukáže zníženie výšky medzistavcových platničiek..

Hlavné príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice sú:

 • bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje pokusmi o akékoľvek pohyby;
 • pohyb tuhosti, obmedzenie amplitúdy trupu v rôznych smeroch;
 • nadmerné svalové napätie na jednej alebo oboch stranách;
 • bolestivá palpácia spinálnych procesov miechy;
 • celkové zhoršenie, slabosť, ospalosť.

Veľmi rýchlo sú príznaky bedrovej výčnelku doplnené neurologickými prejavmi. Tento pocit znecitlivenia pozdĺž zovretého radiálneho nervu. Môže sa tiež vyskytnúť parestézia, zníženie miestnej teploty a bledosť pokožky. Pri porážke určitých vetiev radiálnych nervov sa objaví krívanie alebo paréza dolných končatín.

Medzi ďalšie znaky vyčnievania bedrovej chrbtice môže patriť narušené fungovanie vnútorných orgánov brušnej dutiny a malá panva. Ženy majú často syndróm hyperaktivity močového mechúra, zápchu spastickej povahy so silnou bolesťou pozdĺž hrubého čreva. Muži môžu mať ťažkosti s močením a tiež narušenie stolice. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas vyčnievania je pozorovaná kompresia vetiev nervového nervu, ktoré sú zodpovedné za inerváciu brušnej dutiny a malej panvy..

Bedrové výčnelky L5-S1 a L4-L5

S výstupkom bedrového L5-S1 sa často vyskytujú vaskulárne patológie dolných končatín. Je to spôsobené skutočnosťou, že sem pochádzajú sedacie a femorálne nervy. Sú zodpovedné za inerváciu dolných končatín, regulujú cievny tonus, zabezpečujú fungovanie ventilového systému žíl.

S výstupkom bedrovej oblasti L4-L5 sa častejšie dostávajú do popredia príznaky somatických patológií brušných orgánov. Môže to byť duodenitída, kolitída, enteritída, gastritída. Výčnelok tohto disku sa často vyskytuje u pacientov, ktorí sa sťažujú na bolesť v pravej hypochondrii. Jedna z vetiev radiálneho nervu L4-L5 je zodpovedná za inerváciu žlčových ciest a žlčníka. Preto s nedostatočnou inerváciou sa vyvíja dyskinéza a stagnácia žlče. Pri dlhom priebehu tohto patologického stavu sa vyvíja žlčníková choroba.

Výčnelok alebo exacerbácia osteochondrózy bedrovej kosti?

Pacient sa často pýta, čo to je: osteochondróza bedrového kĺbu, vyčnievanie alebo prolaps medzistavcovej prietrže? Po vykonaní prieskumov na ňu bude môcť odpovedať iba špecialista.

Počas rôntgenového žiarenia sa teda dá zistiť exacerbácia výčnelku bedrovej kosti. Ukáže pokles výšky medzistavcových platničiek a nerovnomerné usporiadanie stavcov počas zlomenín segmentu. Disková prietrž sa dá detegovať iba pomocou skenovania MRI..

Skúsený neurológ bude schopný vykonať presnú predbežnú diagnostiku po úvodnom vyšetrení pacienta a sérii funkčných diagnostických testov. Je dôležité pochopiť, že v prvom štádiu osteochondrózy, keď sa výbežok ešte nevyvíja, nikdy neexistujú klinické príznaky poškodenia radiálneho nervu. Zápalový proces je lokalizovaný v oblasti poškodenia vláknitého prstenca. Ak bolesť vyžaruje na nohu, choďte na prednú brušnú stenu, čo znamená, že existuje riziko vyčnievania alebo vytláčania.

Pred liečbou vyčnievania bedrovej chrbtice

Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť bedrové výčnelky, ale väčšina z nich je mimoriadne symptomatická. Preto je pred liečbou výčnelkov lumbálnej chrbtice nevyhnutné zodpovedať sa k výberu lekára. Ako je uvedené vyššie, s podobným problémom môžete kontaktovať miestneho praktického lekára iba v prípade, že potrebujete získať certifikát o dočasnom postihnutí. Pre úplnú a účinnú liečbu musíte kontaktovať neurológa alebo stavovca. Títo lekári pomôžu eliminovať samotnú príčinu výčnelku a úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Pred začatím liečby sa uistite, že ste absolvovali všetky vyšetrenia odporúčané lekárom. Ak existuje podozrenie na somatické ochorenia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy, urobte ultrazvuk, kolonoskopiu, sigmoidoskopiu, navštívte gynekológa alebo andológa. Po vykonaní presnej diagnózy môžete začať viesť individuálne navrhnutý liečebný postup..

Liečba výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice

Liečba bedrového výčnelku je potrebné začať s identifikáciou a elimináciou potenciálnych príčin jeho vývoja. Skúsený lekár by mal pacientovi dať odporúčania týkajúce sa organizácie pracoviska a miesta na spanie, rozvoja stravy a stravovania, fyzickej aktivity.

Potom by mala liečba vyčnievania driekovej chrbtice zahŕňať vytvorenie podmienok na obnovenie fyziologickej výšky vláknitého prstenca. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je prostredníctvom trakčnej trakcie. Umožňuje vám zväčšiť medzistavcové priestory a zvýšiť elasticitu väzivového aparátu. Môžete to urobiť iba po prípravnej masáži a pod stálym dohľadom vertebroológa.

Priebeh úplného spracovania výčnelku lumbálneho disku môže trvať niekoľko mesiacov. Je veľmi dôležité zastaviť zápal, zväčšiť medzistavcové priestory a začať proces regenerácie. K dnešnému dňu je pri liečení vyčnievania bedrového disku efektívne používať metódy manuálnej terapie:

 • masáž a osteopatia s cieľom obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v lézii, zvýšiť pružnosť mäkkých tkanív;
 • kinezioterapia a terapeutické cvičenia na obnovenie procesu difúznej výživy, zvýšenie svalového tonusu;
 • reflexológia na začatie procesu regenerácie poškodených častí vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 • fyzioterapia, laserové ošetrenie atď..

Liečba protrúziou medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice môže byť účinná iba pri integrovanom prístupe. Použitie nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií sa prísne neodporúča. Akútnu bolesť je možné zastaviť pomocou trakčného trakčného systému chrbtice a farmaceutickej funkcie. Na liečbu môžete použiť vitamíny skupiny B, kyselinu nikotínovú a chondroprotektory. Ale iba v kombinácii s manuálnou terapiou a terapeutickými cvičeniami. Inak nebude mať podávanie týchto liekov žiadny pozitívny účinok..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Čo je a ako liečiť výčnelok bedrovej miechy

Nie každý vie, čo je výčnelok bedrovej miechy. Túto diagnózu čelia ľudia, ktorí sa poradili s lekárom o bolesti a iných problémoch so zadami. Po vypočutí však úplne nechápu, čo to je, ako a prečo sa vytvára výčnelok disku, čo je plné a ako sa vysporiadať s nešťastím..

Podstata patológie

Podstatou tejto patológie je vyčnievať chrupavkovité disky, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu za hranicami stavcov. V skutočnosti je to jedno z etáp osteochondrózy chrbtice, keď sa znižuje elasticita a klesá výška chrupavky, ktorá oddeľuje kosti medzi sebou. Ďalší vývoj ochorenia spôsobuje vznik medzistavcovej prietrže, keď sa membrána vláknitého kruhu zlomí.

Výstupok sa vytvára po poškodení vlákien vláknitého prstenca. Vďaka škrupine zostáva želatínová časť jadra v hraniciach stavcov, ale už bolo pozorované čiastočné vydutie vláknitého kruhu smerom von o 1-5 mm. V závislosti od miesta môže vydutie rozdrviť a dráždiť nervové korene, ktoré sú sprevádzané pravidelnou bolesťou, zníženou citlivosťou, prejavmi, bolesťami chrbta atď..

Výčnelky sa delia na:

 • chrbtová, keď je vydutie otočené k bodu priechodu miechy;
 • kruhový - výčnelky po obvode stavca;
 • bočné - po stranách;
 • rozptýlené - nerovnomerne vypuklé v rôznych smeroch.

Príčiny výčnelkov disku

Hlavné provokujúce faktory patológie sú:

 1. Osteochondróza. Kvôli nedostatku mikroprvkov, tekutín a aminokyselín v okolitých tkanivách a vo vnútri medzistavcových platničiek strácajú svoju elasticitu, odlupujú sa a deformujú sa..
 2. Deformácie chrbtice (skolióza atď.).
 3. Vrodené choroby pohybového ústrojenstva.
 4. Poranenia chrbta.
 5. Osteoporóza je systémové ochorenie, pri ktorom klesá hustota kostí a je narušená ich štruktúra..
 6. Zmeny kostry súvisiace s vekom.
 7. Nízka motorická aktivita vedúca k atrofii svalov obklopujúcich chrbticu.
 8. Práce súvisiace s ťažkou fyzickou námahou.

Etapy vývoja patológie

Ochorenie začína pre človeka nepostrehnuteľne a postupne prechádza 3 štádiami:

 1. Dystrofické poruchy v tkanivách disku.
 2. Medzistavcové platničky vyčnievajú 1-3 mm za vonkajší okraj stavca.
 3. Zväčšenie veľkosti hrčiek.

V budúcnosti dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca a vytvoreniu vertebrálnej hernie. Prvé 2 štádiá choroby možno ľahko liečiť pomocou zmien životného štýlu, masážnych kurzov, systematickej fyzioterapie a pomocných liekov. V neskorších štádiách vývoja ochorenia sa lekári nemôžu obísť bez vážnej komplexnej liečby.

Symptomatické prejavy

Znaky choroby sú veľmi rôznorodé, ale najčastejšie sú spojené s neurológiou, pretože sa vyvíja kompresia miechy a jej koreňov. Príznaky sú dôsledkom štádia choroby, miesta dislokácie a rozšírenia výbežku.

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • neustála bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až do dolných končatín;
 • pravidelná silná bolesť po cvičení;
 • príležitostné kŕče na nohách;
 • svalová slabosť dolných končatín;
 • pacient sa inak cíti dotýkať vonkajšej strany stehna a lýtka;
 • v nohách a teľatách sa niekedy objaví brnenie;
 • dolná časť chrbta je akoby obmedzená kvôli kŕču;
 • záchvaty radikulitídy lumbosakrálnej.

Bedrová chrbtica samotná obsahuje 5 stavcov. V skutočnosti táto sekcia nesie najväčšie axiálne zaťaženie, ale je posilnená menším počtom svalov ako prsné svaly. Najčastejšie sa zranenia stavcov vyskytujú na hranici so sakrálnou oblasťou L4-L5 a L5-S1..

Výstupok bedrovej chrbtice v rôznych segmentoch má svoje vlastné charakteristiky:

 • ak je poškodený disk medzi L1-L2, to znamená, že na hranici hrudných stavcov sa objavia bolesti v bedrovej oblasti a na zadku;
 • problém medzi L2-L3 spôsobuje bolesť vo vnútri stehien, ako aj na svrbeniach svalu;
 • zovretie medzi L3 a L4 rozširuje bolesť po celej dĺžke svalov nôh pozdĺž vnútornej strany;
 • osteochondróza s vyčnievaním stavcov L4-L5 vyvoláva bolesť na vnútornej a vonkajšej strane lýtkových svalov;
 • patológia na hranici L5-S1 spôsobuje bolesť od spodnej časti chrbta po chodidlo pozdĺž celej vonkajšej strany nohy.

Diagnostika a liečba

Čím skôr sa pacient poradil s lekárom, tým rýchlejšie sa uzdravil. Vonkajšie vyšetrenie na presnú diagnostiku však nestačí. Lekári sú najčastejšie označovaní magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou. Pomocou obrázkov môžete vidieť, v ktorom segmente sa nachádza výčnelok, aký veľký je, aký výčnelok nervové korene tlačia, na ktorý stavec je postihnutý atď..

Hlavnou liečebnou stratégiou je zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a odstránenie svalových kŕčov. O niečo neskôr sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu. Dobrým účinkom sú triedy spojené s napínaním chrbtice v bedrovej časti..

V akútnej fáze ochorenia sa používajú silné analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Zníženie zápalu vedie k zníženiu tlaku na nervové korene, čo následne odstraňuje príčinu bolesti. Môže ísť o injekcie, tablety a miestne liečivá (masti, krémy a gély). V závislosti od stavu pacienta môže táto schôdzka zahŕňať lieky, uvoľňujúce svaly a bojujúce s edémom. Prevažná väčšina operácií sa nevykonáva.

Ak sa podľa výsledkov inštrumentálnych štúdií zistí osteoporóza a osteochondróza, predpíšu sa vitamínovo-minerálne komplexy, lieky, ktoré zlepšujú výživu chrupavkového tkaniva atď..

fyzioterapia

O výhodách nabíjania sa často hovorí, ale len málo ľudí to robí každý deň. Nedostatok času ráno alebo banálna lenivosť vedie k narušeniu držania tela, strácajú svaly svoju pružnosť a prestávajú správne podopierať a vyživovať chrbticu. 20-30 minút denného cvičenia sa môže zbaviť mnohých problémov, bolesti a potreby používať veľa liekov.

Cvičenie na fyzické cvičenie sa začína až po odstránení bolesti, ale tieto postupy majú tiež svoje vlastné pravidlá:

 1. Program cvičebnej terapie by mal vypracovať skúsený lekár. Prvý výcvik sa vykonáva pod jeho dohľadom..
 2. Pred začatím teplej sprchy alebo jednoduchými cvičeniami na zahriatie svalov.
 3. Ak existuje bolesť, musí sa relácia prerušiť. Cvičeniam na odvádzanie bolesti sa neskôr zabráni..
 4. Zvyšovanie záťaže je postupné, ale systematické podnikanie.
 5. Cvičebná terapia sa vykonáva systematicky.

Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na podložku, natiahnite ruky po tele, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu, zatiaľ čo podpora smeruje k nohám, lopatkám a pleciam. Zmrazte 5-10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy.
 2. Ležiaci na chrbte, natiahnite ruky a nohy. Zdvihnite nohy nad podlahu, otočte ich doprava a potom doľava.
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Prsty vytiahnite smerom k sebe, zatiaľ čo sa snažíte dotýkať hrudníka.

Každé cvičenie sa opakuje 5-10 krát.

Dodatočná neliečebná terapia

Popri cvičebnej terapii je možné výčnelok disku liečiť fyzioterapiou a manuálnymi procedúrami, masážou, akupunktúrou a napínaním chrbtice. Je veľmi ťažké presne povedať, ktorá metóda fyzioterapie vo vašom prípade pomôže. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť všetko vyskúšať postupne. Elektrické, vlnové, tepelné a mechanické účinky v každom prípade zmierňujú zápal, znižujú opuchy a zlepšujú metabolické procesy v tkanivách chrbtice..

Liečba rázovými vlnami.

Pomerne nová, ale veľmi nádejná metóda liečby založená na vplyve zvukovej vlny s frekvenciou 16 až 25 Hz na chrupavku a kostné tkanivo. UVT sa predpisuje v 6 procedúrach s prestávkou 7 dní. Pacient nepociťuje bolesť, ale zvyšuje sa prietok krvi v mieste expozície, čo má priaznivý vplyv na výživu medzistavcovej chrupavky..

Laserová terapia.

Zvyčajne sa používa kontinuálne alebo pulzné optické žiarenie červeného a infračerveného spektra. V medicíne pôsobia laserom na oblasť zápalu a okolitých tkanív, na projekčné miesta chorého orgánu, motorické nervy, zadné korene a biologicky aktívne body..

Laserová terapia pomáha zvyšovať nešpecifickú odolnosť organizmu, normalizáciu metabolických procesov. Má protizápalové a detoxikačné účinky..

magnetoterapia.

V medicíne sa používajú vysokofrekvenčné a nízkofrekvenčné konštantné alebo striedavé magnetické polia. Pod vplyvom magnetu sa zápal znižuje, opuchy ustupujú a miestna imunita sa zvyšuje zlepšením zásobovania krvi..

akupunktúra.

Táto starodávna nekonvenčná technika spracovania pochádza z Číny. Podľa teórie je celé telo človeka prepichnuté tokmi energie, ktoré v určitých akupunktúrnych bodoch prechádzajú blízko k povrchu kože. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, reflexológ koná na týchto miestach so špeciálnymi dlhými ihlami, ktoré aktivujú alebo potláčajú určité energie. Nie každý si všimne účinok akupunktúry, ale niektorí pacienti majú bolesti.

masáž.

Relaxačná masáž je veľmi užitočný postup, ale je kontraindikovaný v akútnej fáze. Po odstránení krízy tento druh liečby zmierňuje svalové kŕče a bolesti..

Integrovaný kinezoterapeutický systém.

Kombinuje komplexnú kineziologickú diagnostiku, korekciu a kinezoterapeutický účinok na telo pacienta. Vďaka SIC sa zlepšuje krvný obeh a výživa diskov, obnovuje sa elasticita a pohyblivosť chrbtice, posilňujú sa väzivá a svaly, čím sa obnovuje normálna ľudská fyzická aktivita..

Manuálna terapia.

Lekár pomocou špeciálnych techník pôsobí na chrbticu a okolité tkanivá a vracia stavce a disky do správnej polohy. Výčnelok medzistavcových platničiek je zložitá diagnóza, ale nejde o vetu. Je celkom možné sa uzdraviť, ale bude vyžadovať, aby človek zmenil svoj životný štýl a vynaložil veľké úsilie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hiátová prietrž alebo hiátová prietrž (HAP) je patologická zmena, ktorá je spôsobená prienikom žalúdka cez bránicu cez pažerák do oblasti hrudníka.
Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekárSlávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC!
Detekcia myomatóznych uzlín vedie ženu k špekuláciám, či je možné otehotnieť fibroidmi maternice. Budeme rozumieť, kedy je počatie celkom skutočné a za akých okolností je to ťažké.