loader

Hlavná

Späť

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

Pupočná prietrž

Príznaky pupočnej kýly (fotografia), liečba a možné komplikácie

Umbilická hernia je patologický stav, pri ktorom sa prostredníctvom defektu v brušnej stene, lokalizovaného blízko pupku, uvoľnia vnútorné orgány, ktoré sú pokryté vrstvou peritonea. U dospelých takéto patológie tvoria 3-12% prípadov zo všetkých pozorovaných typov vonkajších brušných hernií. Typicky je toto ochorenie diagnostikované u žien starších ako 30 rokov..

Hlavným príznakom pupočnej kýly u dospelých (pozri fotografiu) je vznik nádoru podobného výčnelku v pupočnej oblasti, ktorý pozostáva z časti orgánu, pobrušnice, podkožného tuku a samotnej kože..

príčiny

Dôvodom vzniku pupočnej kýly v dospelosti je výrazné rozšírenie pupočného kruhu. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • dedičná predispozícia k oslabeniu spojivového tkaniva;
 • poškodenie neuromuskulárneho systému počas zranení;
 • neskoré tehotenstvo;
 • komplikované narodenie;
 • tehotenstvo a polyhydramniá počas tehotenstva;
 • abdominálna obezita;
 • vrodené poruchy vývoja štruktúr prednej brušnej steny;
 • významné zníženie telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • znížený svalový tonus brucha s nedostatkom fyzickej aktivity.

Avšak nie všetci ľudia s vyššie uvedenými rizikovými faktormi sa vyvíjajú pupočníkovou herniou. V prípade výskytu tohto patologického stavu, vystavenie pôsobiacim faktorom, ako sú:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • častá zápcha;
 • ťažkosti s močením s benígnou hyperpláziou prostaty, striktúra močových ciest;
 • dlhodobý kašeľ u pacientov s chronickými respiračnými chorobami.

klasifikácia

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

 1. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..
 2. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Príznaky u dospelých

Na začiatku vývoja pupočnej kýly si pacient všimne mierny výčnelok v pupku. Niektoré tehotné ženy ho dokonca berú na normálny tehotenský proces a neprikladajú jeho vzhľadu dôležitosť. Výstupok je ľahko nastaviteľný, zmizne v náchylnej polohe a pacient nepociťuje žiadne nepohodlie kvôli svojmu vzhľadu.

V niektorých prípadoch môže vyčnievajúci omentum úplne prekrývať pupočníkový kruh a takéto kýly sa nemenia vo veľkosti a následne pokračujú bez zvláštnych príznakov. Ak omentum začne prechádzať cez rozšírené svaly, potom sa prietrž zväčšuje a spôsobuje, že sa cíti závažnejšie prejavy..

Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od mnohých faktorov:

 • prítomnosť alebo neprítomnosť porušenia herniálneho vaku;
 • jeho veľkosť;
 • prítomnosť adhézií v brušnej dutine;
 • celkový stav pacienta.

S progresiou ochorenia sa v brušnej dutine tvoria adhézie, ktoré narúšajú premiestnenie herniálneho vaku. Pohyb, fyzická aktivita, pokusy o tlačenie - to všetko vedie k bolesti a narušeniu fungovania čreva. Pacient sa začne sťažovať na opakovanú zápchu a nevoľnosť..

Obzvlášť ťažké sú progresívne pupočné kýly počas obezity a tehotenstva, pretože rastúce brucho neustále tlačí na svaly brušnej steny a zhoršuje stav pacienta..

Komplikácie pupočnej kýly

Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

 1. Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.
 2. Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.
 3. Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.
 4. Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..
 5. Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.
 6. Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..
 7. Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky..

Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi. Ak sa nelieči, prognóza je nepriaznivá, táto komplikácia môže tiež výrazne skrátiť ľudský život..

Akékoľvek podozrivé zhustenie a vyčnievanie v pupku by malo byť alarmujúce. Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Ako vyzerá pupočná kýla: fotografia

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:

 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Ako liečiť?

Jediným spôsobom liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Iba u detí mladších ako 5 rokov môžu byť defekty pupočníkového krúžku v priebehu času spontánne odstránené.

U dospelých expandovaný pupočníkový krúžok nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení kompresného obväzu. Preto je potrebná chirurgická korekcia prietrže, aby sa zabránilo vzniku komplikácií tohto patologického stavu.

Operácia prsnej prietrže

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

1) Laparoskopická hernioplastika:

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

2) Ťahová hernioplastika:

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.

Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

3) Ťahová hernioplastika:

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

4) Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž:

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať bezodkladne. Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Pooperačné zotavenie

Samozrejme, veľa záleží na celkovom stave pacienta, na tom, ako profesionálne bola operácia vykonaná. Odporúčania lekárov v období zotavenia sa však spravidla znižujú takto:

 • v ten istý deň, takmer okamžite po operácii, sa pacientovi môže vstať z postele;
 • je potrebné nosiť špeciálny obväz - zníži sa tlak na šev;
 • v druhý a nasledujúce dni by sa fyzická aktivita mala postupne zvyšovať;
 • trvanie používania špeciálneho obväzu určí iba lekár - toto zariadenie nemôže byť bez jeho súhlasu odstránené;
 • po 10-15 dňoch je pacient oprávnený robiť krátke behy, robiť jednoduché cvičenia ako súčasť nabíjania;

Zdvíhanie závaží, akékoľvek energetické zaťaženie pre pacienta je povolené iba 30 dní po chirurgickom zákroku, aj keď sa použila laparoskopická metóda chirurgickej liečby.

Pravidlá výživy

Ak už pacient podstúpil operáciu na odstránenie prietrže, musí zlepšiť celkový stav tela a dodržiavať nasledujúce pravidlá výživy:

 • vylúčiť marinády, údené mäso, korenené jedlá;
 • vylúčiť ovocné šťavy;
 • pridajte do každodennej stravy bielkovinové potraviny;
 • pár dní po operácii sa pokúste jesť iba tekuté jedlo, ktoré nevyvoláva vznik zápchy.

Ak sa objaví pupočná kýla, potom správna výživa pomôže zmierniť príznaky a zvýšiť účinnosť lekárskych postupov. Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • vylúčiť používanie alkoholických nápojov, kávy, silného čaju;
 • jesť po častiach (5-6 krát denne v malých porciách);
 • uprednostňovať iba tepelne spracované výrobky;
 • nezahŕňajú ťažké potraviny: vyprážané mäso, cukrovinky a pekárske výrobky, konzervované potraviny, korenené korenie.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju pupočnej kýly, musíte sa vyhnúť:

 • nadváhou;
 • sedavý spôsob života;
 • zlá výživa;
 • veľká fyzická námaha.

Prevencia pupočnej kýly tiež prispieva k:

 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • pravidelné cvičenie na posilnenie svalov brušnej steny;
 • vyvážená strava;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.

Pupočná prietrž na prvý pohľad, jednoduché a zrozumiteľné ochorenie, ktoré sa zistí nezávisle, ale musí sa liečiť podľa odporúčaní a pod dohľadom odborníka. Ak použijete dostupné informácie, včas reagujte a dodržujte všetky lekárske predpisy, potom bude liečba úplná a rýchla.

Prečo sa u dospelých formuje pupočná kýla, jej liečba, príznaky, komplikácie

Pupočná prietrž je patologický stav, ktorý sa prejavuje vznikom vnútorných orgánov, pokrytých vrstvou peritonea, defektom v brušnej stene, lokalizovaným pri pupku. U dospelých tvoria takéto novotvary 3-12% všetkých prípadov iných typov vonkajších brušných hernií. Toto ochorenie sa spravidla diagnostikuje častejšie u žien starších ako 30 rokov. Aké sú príznaky pupočnej kýly u dospelých, liečba a komplikácie takejto patológie?

Známky pupočnej kýly u dospelých

Príznaky pupočnej kýly sú objavenie sa nádoru podobného výčnelku pozostávajúceho z kože, podkožného tuku, pobrušnice a časti orgánu v pupku. Bežný výčnelok je obvykle bezbolestný a prakticky nespôsobuje pacientovi obavy. U pacientov sa obvykle prietrž nevyskytuje prietrž a zväčšuje sa jej veľkosť v priebehu času, ale môže sa objaviť aj náhle pri jedinom vystavení pôsobiacim faktorom, napríklad vzpieraniu.

Veľkosť herniálneho výčnelku sa zvyšuje po fyzickej práci alebo po dlhšom vzpriamenom pobyte, po kašli, prejedaní. Koža nad ňou je taká riedka, že môžete určiť pohyblivosť črevných slučiek. Len občas sú pacienti s takouto diagnózou vyrušovaní nezaznamenanými dyspeptickými poruchami, napríklad nevoľnosťou, grganím, tendenciou k zápche..

Pre človeka nie je možné určiť, či má pupočníkovú prietrž. Niektorí pacienti môžu mať podozrenie na benígne alebo malígne formácie namiesto prietrže alebo také výčnelky považujú za jednotlivé anatomické znaky svojho tela. Je potrebné poznamenať, že rakovina sa v pupku nevytvára, a objasnenie diagnózy je potrebné konzultovať s lekárom..

príčiny

Dôvodom vzniku pupočnej kýly v dospelosti je výrazné rozšírenie pupočného kruhu. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • neskoré tehotenstvo;
 • komplikované narodenie;
 • tehotenstvo a polyhydramniá počas tehotenstva;
 • dedičná predispozícia k oslabeniu spojivového tkaniva;
 • poškodenie neuromuskulárneho systému počas zranení;
 • významné zníženie telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • znížený svalový tonus brucha s nedostatkom fyzickej aktivity;
 • abdominálna obezita;
 • vrodené chyby štruktúr prednej brušnej steny.

Avšak nie všetci ľudia s vyššie uvedenými rizikovými faktormi sa vyvíjajú pupočníkovou herniou. V prípade výskytu tohto patologického stavu, vystavenie pôsobiacim faktorom, ako sú:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • častá zápcha;
 • dlhodobý kašeľ u pacientov s chronickými respiračnými chorobami;
 • ťažkosti s močením s benígnou hyperpláziou prostaty, striktúra močových ciest.

Komplikácie, následky prietrže

Zhoršenie stavu pacienta možno pozorovať s výrazným zväčšením prietrže alebo porušením orgánov v nej umiestnených. V takých situáciách je herniálny výčnelok výrazne bolestivý, napätý a hustý. Orgány, ktoré sú obsahom prietrže, prestanú spontánne a po stlačení zapadať do brušnej dutiny. Pri premiestňovaní niekoľkých slučiek čreva do herniálneho vaku je možné pozorovať zápchu, silné nadúvanie. Ak časť žalúdka vstúpi do prietrže, pacienti sa sťažujú na pocit ťažkosti po jedle, záchvate nevoľnosti a zvracanie. Nedostatok adekvátnej lekárskej starostlivosti v tomto štádiu ohrozuje rozvoj komplikácií - gangréna zadržiavaných orgánov, obštrukcia čreva, peritonitída..

diagnostika

Zriedkavo sa vyskytujú ťažkosti pri diagnostike pupočnej kýly. Na získanie údajov potrebných na vykonanie operácie sa však môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie. Najbežnejšie používané diagnostické metódy sú:

 • Ultrazvuk - vyšetrenie brušných orgánov vám umožňuje vyhodnotiť ich štrukturálny a funkčný stav a zapojenie do patologického procesu;
 • FGDS - vykonáva sa na určenie zapojenia steny žalúdka do tvorby herniálneho obsahu;
 • Röntgenové vyšetrenie - stanovenie stupňa zákonnosti prietrže a charakteru jeho obsahu je možné pri röntgenovej kontrastnej štúdii gastrointestinálneho traktu so síranom bárnatým.

liečba

Radikálny spôsob liečby prietrže je vykonanie operácie. Iba u detí mladších ako 5 rokov môžu byť defekty pupočníkového krúžku v priebehu času spontánne odstránené.

U dospelých expandovaný pupočníkový krúžok nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení kompresného obväzu. Preto je potrebná chirurgická korekcia prietrže, aby sa zabránilo vzniku komplikácií tohto patologického stavu.

Chirurgia pri liečbe kýly sa nazýva hernioplastika. Jeho účelom je nasmerovať vyzrážaný orgán alebo jeho časť do brušnej dutiny s odstránením poškodenia tkaniva.

Takéto operácie nevyžadujú použitie anestézie a vykonávajú sa v lokálnej alebo epidurálnej anestézii. Hernioplastika má rôzne možnosti v závislosti od metódy korekcie herniálnych brán:

 • Napätá hernioplastika - zahŕňa uzavretie herniálneho otvoru napnutím vlastných tkanív pacienta. Na boj proti pupočnej kýle sa používajú operačné metódy ako Mayo, Sapezhko a Lexer. Pri vykonávaní týchto operácií je oblasť defektu brušnej steny zosilnená kvôli duplikácii aponeurózy, špeciálnej svalovej fixácie. Táto metóda chirurgického zákroku je opodstatnená, ak existuje malá pupočná kýla;
 • neobmedzená hernioplastika - tento druh chirurgického zákroku zahŕňa použitie syntetických materiálov, ktoré posilňujú brušnú stenu v oblasti defektu. Pravdepodobnosť recidívy po použití sieťových implantátov je výrazne nižšia v porovnaní so štandardnými metódami prevádzky, čo umožňuje vylúčiť aj herniálne defekty veľkých rozmerov..

V súčasnosti sú laparoskopické metódy hernioplastiky rozšírenejšie a populárnejšie. Odstránenie pupočnej kýly počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku nielen celkom eliminuje neoplazmus, ale má aj množstvo výhod, napríklad krátku rehabilitačnú dobu a nízku pravdepodobnosť komplikácií..

Takéto operácie sa vykonávajú podľa plánu po starostlivej príprave tela, a preto ich pacienti ľahko tolerujú. Trocha odlišná taktika liečby vyžaduje obmedzenú pupočníkovú prietrž, ktorej činnosť by sa mala počas vývoja vyvinúť v naliehavom prípade. V tomto prípade sa vykoná stredná laparotómia s revíziou orgánov brušnej dutiny a excíziou postihnutých oblastí omentum, čreva. Včasná návšteva kvalifikovaného odborníka je kľúčom k priaznivému výsledku pre pupočníkovú kýlu u dospelých bez následkov.

Pupočná prietrž: príznaky, liečba, diagnostika

Predná brušná stena má vo svojej štruktúre niekoľko vrstiev svalov, ktoré sú v stredovej línii spojené svojimi aponeurózami a vytvárajú bielu líniu brucha. Táto anatomická formácia má „slabé“ miesto - pupočníkový prsteň.

Jedná sa o štruktúru pozostávajúcu z spojivového tkaniva, pokožky nad ňou (pupok), fascie. Pretože taký prsteň neobsahuje svaly vo svojom jadre, nemá výraznú silu a je miestom kýly.

Pupočná prietrž - čo to je a ako to vyzerá

Je to výčnelok prednej brušnej steny v pupočnej oblasti rôznych veľkostí: od malej mince po niekoľko desiatok centimetrov. S rozvojom tejto choroby brušné orgány prolapsujú v dôsledku poruchy pupka.

Okrem vizuálnej poruchy môže byť pacient narušený bolesťou brucha, všeobecným zhoršením pohody, dokonca kritickým, keď je poškodená prietrž a vznikajú nekrotické zmeny vo vnútorných orgánoch..

Túto chorobu, ktorá si vyžaduje povinný lekársky dohľad a liečbu, nie je možné nechať unášať. Ochorenie sa môže stále vyvíjať in utero, v novorodeneckom období alebo v dospelosti pod vplyvom určitých faktorov..

príčiny

Etiológia vývoja tohto typu prietrže priamo závisí od obdobia, keď sa vytvorili. Vzhľadom na príčiny tejto patológie by sa mala ovplyvniť ich klasifikácia v závislosti od veku pacienta.

Rozlišujú sa tieto formy pupočnej kýly:

Dôvodom ich vzniku je vnútromaternicové poškodenie brušnej fascie alebo iné poruchy pri ukladaní vnútorných orgánov. Novorodenec sa rodí s už vytvorenou patológiou.

 • Vzniká v detstve

Táto choroba je charakteristickejšia pre deti v prvých šiestich mesiacoch života. Príčiny vzniku hernie v jemnom detstve sú slabosť svalov a fascia brušnej steny, prudký nárast vnútrobrušného tlaku s predĺženým kričaním, plač.

Porušenie stolice, zápcha môže tiež spôsobiť nadmerné namáhanie. U dojčiat sa svalový tonus ešte nevytvoril a tkanivový chirurgický výkon sa znížil, čo je predispozičným faktorom pri tvorbe pupočných výčnelkov..

Ochorenia, ako je čierny kašeľ, fimóza, úplavica, môžu u dojčiat spôsobiť vysoký tlak vo vnútri brucha, rozšíriť pupočníkový krúžok a cez neho vyčnievať z vnútorných orgánov..

 • Tvoril sa u dospelých

U dospelej populácie je táto patológia od 3 do 5% medzi všetkými vonkajšími brušnými herniami a vyskytuje sa častejšie u žien..

Predispozičné faktory pre jeho vývoj zahŕňajú nadváhu, tehotenstvo (opakované alebo viacnásobné), slabosť brušných svalov v dôsledku zanedbávania cvičenia a gymnastiky, nadmernú fyzickú námahu, vzpieranie, chronickú zápchu.

Vzácnou, ale prítomnou príčinou vzniku prietrže v pupku sú metastázy rakoviny žalúdka..

Klinický obraz a možné komplikácie

Charakteristické príznaky choroby sú:

 • Bolesť brucha;
 • Výčnelok v pupku, ktorý zmizne pod tlakom (s neizolovanou prietržou);
 • Predĺženie vstupnej brány - pupočníka;
 • Nevoľnosť (niekedy).

Strata obsahu prstencom prednej brušnej steny (slučky čreva, časť omentum) sa môže zvýšiť s fyzickou námahou, kašľom, a preto sa zväčšuje vydutie v pupočnej oblasti..

U malých detí, keď leží na chrbte, môže formácia zmiznúť, ale pri plaču, saní, pohybe sa znova objaví.

Závažnosť klinických príznakov tejto patológie závisí od veľkosti prietrže, prítomnosti alebo neprítomnosti jej komplikácií..

Nebezpečné komplikácie sú:

 • Porušenie obsahu herniálneho vaku (slučky čreva alebo omentum)
 • Zápal šnúry
 • Roztrhnutie membrán, ich purulentná fúzia
 • Tvorba črevnej fistuly

Sú to život ohrozujúce stavy, ktoré môžu viesť k rozvoju akútnej obštrukcie čreva alebo peritonitídy..

Zúžená pupočná kýla

Toto je náhla kompresia herniálneho obsahu v oblasti výstupnej brány. Vyskytuje sa v 7% prípadov medzi všetkými nosičmi tejto patológie.

V zmrzačenom stave sa v oblasti hernálneho vaku vyvinie piercing, ostrá, neznesiteľná bolesť, jeho obsah sa nedá opraviť, jeho vypuklá časť na prednej brušnej stene sa stáva napätou, edematóznou, je možné zvýšiť telesnú teplotu cez výstupok.

Ak je pacient v tomto stave pomaly k lekárovi, objavia sa príznaky intoxikácie: celková slabosť, horúčka, nevoľnosť, zvracanie, zmätenosť. Môže sa vyvinúť koprostáza a peritonitída. Tieto stavy bez včasnej chirurgickej starostlivosti budú mať za následok smrť.

Ak máte podozrenie na vývoj porušenia prietrže v pupku, konkrétne:

 • S rastúcou bolesťou;
 • Neschopnosť nastaviť obsah vnútri pupočného kruhu;
 • Zväčšená herniálna vak a vývoj jej napätia.

Ihneď zavolajte sanitku! Pacient s týmito príznakmi bude hospitalizovaný na chirurgickom oddelení a bude operovaný čo najskôr..

Kontrast a neredukovateľná pupočná kýla - aký je rozdiel

Hlavný rozdiel medzi týmito podmienkami je v tom, že pri správnom vyčnievaní vnútorných orgánov sa môžu opatrne a bez námahy vrátiť do brušnej dutiny ľahkým zatlačením na herniálny vak..

Nevratné kýly sú charakterizované buď zovretím slučiek čreva alebo oblastí omentum, ktoré spadli do pupočného kruhu, alebo vytvorením procesu adhézie..

Toto je nebezpečný stav, ktorý narúša fungovanie a fungovanie vnútorných orgánov a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

U detí prvého roku života je zriedkavé vydutie zriedkavé. Ich choroba sa spravidla nevyskytuje pri takýchto druhoch komplikácií, nemožno ju však úplne vylúčiť.

Každý rodič by si mal byť vedomý toho, čo sú príznaky porušenia prietrže, a tiež by mal pochopiť, že keď sa tieto príznaky objavia, je dieťaťu poskytnutá okamžitá hospitalizácia.

Diagnóza choroby

Diagnóza tejto patológie nie je veľkým problémom a je založená na charakteristickom klinickom obraze, laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach..

Ak má dieťa alebo dospelý typický výčnelok v pupku, ktorý zmenšuje objem v horizontálnej polohe, bolesť brucha, nevoľnosť, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Lekár predpíše:

 • Roentgenogram OBP, žalúdok a dvanástnik;
 • FGDS;
 • Ultrazvuk tvorby prietrže;
 • Herniografia - výskumná metóda založená na zavedení kontrastného média a následnej série röntgenových lúčov.

Úlohou lekára je stanoviť správnu diagnózu a identifikovať sprievodné choroby zažívacieho traktu. Taktika liečby patológie závisí od veku pacienta, veľkosti herniovej chyby, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií.

Podľa svedectva lekára možno laparoskopické vyšetrenie vykonať na diagnostické účely, ktoré kombinujú nielen diagnostiku, ale niekedy aj liečbu..

Laparoskopia sa týka minimálne invazívnych chirurgických zákrokov pomocou špeciálnych videozariadení vložených punkciou prednej brušnej steny pod anestéziu..

Vďaka tejto výskumnej metóde si môžete na obrazovke monitora vizualizovať celý „obraz“, ktorý sa vyskytuje v brušnej dutine, vykonávať potrebné lekárske manipulácie a dokonca odstrániť hernálnu vadu..

Príznaky a liečba pupočnej kýly u dospelých

Prvým a najzreteľnejším znakom toho, ako sa dá choroba rozpoznať, je výčnelok v oblasti pupka rôznych veľkostí: od hrachu po kuracie vajce..

Ak proces nie je komplikovaný porušením a vnútorné orgány voľne vyčnievajú cez vstupnú prietržovú bránu, v ležiacej polohe sa formácia zmenší alebo úplne zmizne..

Keď sa na svojom pôvodnom mieste objaví napätie, kašeľ, smiech, plač, defekácia, výčnelok.

Bolesť brucha rôznej intenzity je ďalším symptómom, ktorý pacientov často znepokojuje. Intenzita bolesti môže byť mierna, mierna alebo stúpajúca, neznesiteľná.

Ak sa vyvinie nezredukovateľná prietrž, vytvorí sa črevná obštrukcia, koprostáza, ischemické alebo nekrotické zmeny v stene orgánu obmedzeného v pupočnom kruhu..

U tehotných žien je prekurzor patológie často predĺžením pupočného kruhu. Môžete to zistiť nadmerným zväčšením priemeru pupka, jeho roztiahnutím a vydutím.

Ak sa prietrž ešte nevytvorila, takéto gynekológky a chirurgovia odporúčajú nosiť obväz, ktorý slúži ako podpora brušných svalov a ďalší fixatív.

Medzi hroziace príznaky naznačujúce porušenie prietrže vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť patria:

 • Tvorba hustej, bolestivej, neredukovateľnej vydutej formácie v pupku;
 • Zvýšenie intenzity bolesti brucha až na neznesiteľnú;
 • Vzhľad nevoľnosti, vracanie;
 • Zvýšené príznaky intoxikácie: horúčka, slabosť, potenie.

Ako liečiť pupočníkovú prietrž

Chirurg sa podieľa na liečbe tohto ochorenia. Taktika liečby sa líši v závislosti od veku pacientov..

Lekári odporúčajú konzervatívnu liečbu dojčiat vo veku do 3 rokov. U dospelých pacientov je jediným spôsobom, ako sa tohto defektu zbaviť, chirurgický zákrok.

Operáciu je možné vykonať laparoskopicky (pomocou malých vpichov prednej brušnej steny a zavedením špeciálnych manipulačných nástrojov) alebo štandardným spôsobom.

Autoplastika sa vykonáva u pacientov (uzatváranie defektu, ktorým vnútorné orgány vypadávajú z vlastných tkanív) podľa metódy:

Jedná sa o špecifické chirurgické techniky, ktoré majú svoje vlastné vlastnosti v technike operácie, ale všeobecným bodom je: pupočníkový kruh sa najskôr rozreže a potom sa zošije s bielou čiarou brucha na aponeuróze, po ktorej nasleduje pripojenie k fascii brušných svalov..

Z vlastných prešívaných tkanív sa tak vytvorí pevná bariéra, ktorú vnútorné orgány už nedokážu prekonať..

Mriežka z pupkovej prietrže

V niektorých prípadoch sa pri vykonávaní chirurgickej operácie na odstránenie pupočnej kýly s cieľom uzavrieť prietržovú bránu použije endoprotéza zavedená do tela pacienta - polypropylénová sieťka, ktorá pôsobí ako brušná fascia a spevňuje prednú stenu brucha pacienta, čím bráni strate vnútorností..

Tieto špecializované siete môžu byť absorbovateľné alebo neabsorbovateľné. O tom, ktorý z nich je v každom prípade potrebný, rozhodne lekár.

Moderné endoprotézy ôk sa vyznačujú vysokou pevnosťou, absenciou alergických reakcií na materiály, z ktorých sú vyrobené, a vynikajúcou toleranciou pacientov..

Liečba pupočnej kýly u tehotných žien

Najťažšia taktika pri liečbe pacientov v „zaujímavom postavení“. Ak kýla u tehotnej ženy nespôsobuje jej značné nepohodlie, nie sú žiadne známky jej porušenia, chirurgická liečba by sa mala odložiť a pokiaľ je to možné, vykonať po pôrode..

Aby sa zabránilo progresii stavu, pacient musí nosiť podporný obväz, ktorý zabraňuje nadmernému napínaniu brušných svalov a rastu herniálneho výčnelku, a tiež používa špeciálne kompresné prádlo..

Tehotné ženy s touto patológiou by mali byť pravidelne sledované a vyšetrené chirurgom. Keď sa objavia najmenšie príznaky komplikácie patológie, žena by mala byť hospitalizovaná v nemocnici kvôli možnej chirurgickej liečbe.

Pooperačné obdobie

Ihneď po chirurgickom zákroku sa pacientom odporúča nosiť vzperu počas 1-1,5 mesiaca, kým sa neobnoví štruktúra a funkcia svalového tkaniva v chirurgickej oblasti..

Pacienti by mali monitorovať svoju stravu, mali by byť obohatení o vlákninu, mliečne výrobky, zjemnili stolicu. Nalačno a jesť suché jedlo je neprijateľné. Musíte jesť často a kúsok po kúsku, monitorovať stolicu a vyhnúť sa zápche.

V prvom roku je potrebné zdržať sa nadmernej fyzickej námahy, namáhania, pretože telo a brušné svaly sa ešte neposilnili..

Prevencia chorôb

Aby ste sa vyhli výskytu tohto ochorenia, mali by ste postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • Zapojte sa do posilnenia brušných svalov: pravidelné cvičenie, ranná gymnastika, cvičenia v bazéne, aktívny životný štýl;
 • Vyhnite sa nadmernej hmotnosti;
 • Sledujte pohyby čriev a vyhnite sa zápche;
 • V období novorodenca by ho mali rodičia položiť častejšie na brucho, aby sa predišlo situáciám, keď dieťa kričí na dlhú a plačú, masírujúcu a gymnastickú, zodpovedajúcu veku a vývoju dieťaťa..

Ak sa objavia príznaky tohto ochorenia, nemali by ste sa ho pokúšať eliminovať sami, alebo dôverovať metódam tradičnej medicíny, kontaktovať bylinkáře alebo šepotky babičiek, jediným správnym rozhodnutím bude včasné konzultovanie s chirurgom..

Príčiny a príznaky pupočnej prietrže u mužov

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum). U dospelých mužov je táto patológia menej častá ako u žien a novorodencov (chlapcov a dievčatá oboch pohlaví)..

Kýla je vrodená (v dôsledku poruchy v prednej brušnej stene) a je získaná. Ten sa vyvíja pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktoré vedú k zvýšenému vnútrobrušnému tlaku na pozadí zlyhania ochranných štruktúr (svalový rámec a spojovacie tkanivo). V počiatočných fázach prebieha bez bolesti a bez nepohodlia. Výstupok úplne zmizne v horizontálnej polohe, dá sa ľahko nastaviť samostatne alebo prstom.

S progresiou procesu, napínaním pupočného prstenca, zväčšením herniálneho vaku, ktorý môže obsahovať vnútorné orgány, sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú urgentný chirurgický zákrok.

Pupočná kýla - stav, pri ktorom vnútorné orgány presahujú pupočníkový kruh

príčiny

Pupočná prietrž sa najčastejšie vyvíja u mužov nad 40 rokov.

Hlavné dôvody:

 • distenzia prednej brušnej steny kvôli obezite;
 • prudká strata telesnej hmotnosti (strata hmotnosti) pri prísnej strave alebo vážnom ochorení;
 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • sedavý spôsob života bez fyzickej námahy;
 • pravidelné veľmi silné fyzické namáhanie (zdvíhanie kotvového zvonu, zdvíhanie tyče)
 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas namáhania, ktoré sprevádza pohyb čriev počas zápchy, zvýšené vytváranie plynov (plynatosť), prítomnosť tekutiny v brušnej dutine (ascites), so silným kašľom alebo kýchaním;
 • následky chirurgických zákrokov alebo zranení (pády, dopravné nehody, mŕtvice) vo forme poškodenia svalov a väzov prednej brušnej steny.

Táto vrodená patológia s malými zmenami sa nemusí prejaviť v detstve. V procesoch spojených so zvýšeným tlakom v brušnej dutine je tento faktor rozhodujúci pre vývoj viditeľnej pupočnej kýly.

Znaky klinických prejavov

Prvým prejavom pupočnej kýly u mužov je výčnelok v pupočnej oblasti zaobleného tvaru, ku ktorému dochádza pri fyzickej námahe alebo prejedaní. V budúcnosti sa môže objaviť vo vertikálnej polohe a zmiznúť v horizontálnej polohe. S nekomplikovaným priebehom nie je žiadna bolesť, výčnelok sa dá ľahko upraviť v bruchu.

Pri veľkej veľkosti pupočnej kýly, pri zistení významnej časti čreva v herniálnom vaku, sa objavujú klinické prejavy..

Hlavné príznaky sú:

 • nepohodlie, ťahanie bolesti pri fyzickej námahe brušnej tlače, vzpieranie;
 • zväčšenie veľkosti výčnelku v pupku počas kašľa, kýchania, napínania pri pohybe čriev, po fyzickej námahe, ako aj jeho postupné znižovanie po odpočinku v ležiacej polohe;
 • pravidelná zápcha, možné grganie, mierna nevoľnosť, zriedkavo zvracanie, ako reflexné reakcie na narušenie normálneho pohybu potravy, keď časť čreva vstupuje do herniálneho vaku.

Nebezpečný jeho dôsledkami a má jasnejšiu symptomatológiu komplikácií.

Objavujú sa postupne v:

Peritonitída - zápalový proces v tkanivách brušnej dutiny

 1. Poranenie prietrže.
 2. Zápal a zhoršená dodávka krvi do orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku (zvyčajne v črevných slučkách), rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice).
 3. Narušenie pohybu stolice v črevách (koprostáza) až do rozvoja črevnej obštrukcie.

Ak je časť čreva alebo omentum uviaznutá v herniálnom vaku, lúmen ciev sa prekrýva a nielenže dôjde k prudkému narušeniu pohybu čreva a tlačeniu potravy, ale zastaví sa prívod krvi do tkanív. To spôsobuje bunkovú smrť, obštrukciu čreva, intoxikáciu tela, rozvoj peritonitídy (zápal pobrušnice). Pri absencii včasnej pomoci je možné prasknutie črevnej steny..

Klinické prejavy obmedzenej pupočnej kýly:

 • silná bolesť v vyčnievajúcej a pupočnej oblasti brucha;
 • prudké zväčšenie prietrže, napätie na vyčnievajúcej stene, začervenanie kože a miestne zvýšenie teploty a opuchu;
 • poruchy nadúvania a stolice (nedostatok pohybu čriev), čkanie, zvracanie;
 • zvýšený srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak (v počiatočnej fáze a jeho pokles s progresiou patológie), reakcia pri všeobecnej teplote.

diagnostika

Aby človek diagnostikoval vývoj pupočnej kýly, musí navštíviť chirurga. Počas počiatočného vyšetrenia, vyšetrenia a prehmatania pupočného krúžku v polohe ležania a sedenia pacienta môže lekár mať podozrenie na prítomnosť pupočnej kýly. Pri uškrtenej kýle sa pozoruje ostro bolestivá, nekontrolovaná výčnelka.

Na potvrdenie diagnózy sa používa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • ultrazvukové vyšetrenie orgánov brušnej dutiny a pupočnej oblasti, vďaka ktorým sa zistí nesúlad vo svaloch prednej línie brucha a zistia sa úseky vnútorných orgánov v herniálnom vaku;
 • herniografia (rádiografické vyšetrenie s kontrastom, ktoré vám umožní vidieť veľkosť a obsah herniálneho vaku).

Ak je pupočníková hernia výsledkom patológie vedúcej k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ošetrujúci lekár v prípade potreby pošle na konzultáciu s gastroenterológom, terapeutom a onkológom..

Liečebné prístupy

Chirurgická terapia

Najmodernejšou a najúčinnejšou terapiou pupočnej kýly je hernioplastika, pri ktorej sa vykonáva hernia.

Výber špecifickej techniky vykonáva chirurg individuálne, a to na základe veľkosti herniového výčnelku, stavu svalu a väzivového rámu brušnej dutiny, vývoja komplikácií, ako aj veku a prítomnosti sprievodných chronických chorôb človeka..

použiť:

 • napäťová hernioplastika, to znamená odstránenie herniálnej chyby a posilnenie prednej brušnej steny pomocou vlastných tkanív pacienta;
 • neobmedzená hernioplastika s použitím umelých sieťových implantátov.

Podľa spôsobu získania prístupu k zmeneným tkanivám sa rozlišujú otvorené operácie a laparoskopické operácie. Otvorené - jedná sa o bežné chirurgické zákroky, keď chirurg urobí rez kožou skalpelom, odstráni herniálny vak a vloží orgány dovnútra.

V prípade komplikácií sa uskutoční resekcia (čiastočné odstránenie) postihnutého čreva alebo omentum, vyšetrí sa brušná dutina, aby sa zistili príznaky zápalu a ďalšie prejavy komplikovaného priebehu choroby, ako aj ich korekcia. Na konci operácie je prietržová brána zošitá a predná brušná stena je posilnená (tkanivami pacienta alebo umelou sieťkou).

Laparoskopia je najšetrnejší chirurgický postup pre pupočníkovú prietrž

Pri laparoskopickej metóde chirurg vykonáva niekoľko vpichov na zavedenie endoskopických techník na vizuálne pozorovanie a chirurgických nástrojov na priamu operáciu. Rovnako ako pri otvorenom prístupe je predná brušná stena zosilnená (častejšie implantátom), aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu prietrže..

Rehabilitačné obdobie trvá od 2 týždňov do 2 mesiacov, v závislosti od zdravotného stavu pacienta, trvania ochorenia a výskytu komplikácií..

Funkcie pooperačného obdobia:

 • denné ošetrenie pooperačných rán zdravotníckym personálom;
 • použitie liekov proti bolesti na analgetiká (baralgin) a na prevenciu infekcie antibiotikami (fluórchinolóny, cefalosporíny);
 • nosiť špeciálny pooperačný obväz, aby sa zabránilo účinku tlaku v brušnej dutine na tkanivo jazvy;
 • nedostatok silného fyzického stresu (vrátane sexuálnej aktivity a vzpierania) po dobu 1 až 2 mesiacov v závislosti od odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Je lepšie spať na chrbte, aby nedošlo k nadmernému tlaku na pooperačnú oblasť.

Konzervatívna terapia

Terapeutické metódy sa používajú na liečenie chlapcov vo veku 1 roka, ako aj kontraindikácií pre chirurgický zákrok u mužov.

Operácia je kontraindikovaná v:

 • zníženie koagulačnej schopnosti krvi, ktoré nie je možné primerane liečiť;
 • závažné poruchy imunity, napríklad pri AIDS;
 • exacerbácie chronických respiračných chorôb;
 • závažná patológia kardiovaskulárneho systému, obličiek a pečene;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • akútne ochorenia dýchacích ciest (prechladnutie, chrípka).

Konzervatívna liečba u dospelých nevedie k liečbe, ale bráni progresii patológie.

použiť:

 • pravidelné nosenie obväzov (ak je fyzická aktivita vpredu);
 • masáže, ktoré pomáhajú posilňovať svalovú stenu;
 • komplex fyzioterapeutických cvičení zameraných na vytvorenie stabilného ochranného svalového rámu v bruchu.

Naopak, u detí je nielen vysoká účinnosť protidrogovej liečby, ale je možné aj samoliečenie pupočnej kýly. Odporúča sa na 15 minút položiť chlapca na brucho na tvrdý povrch (napríklad na prebaľovací pult) a vykonať ľahkú masáž alebo hladiť jeho chrbát, ruky a nohy. Vo veku 2 mesiacov je uvedená masáž brucha, ktorú vykonáva špeciálne vyškolený zdravotnícky pracovník.

Podľa predpisu pediatra sa tiež používa dočasná aplikácia adhéznej náplasti na oblasť pupka. Náplasť musí byť vybraná špeciálne, hypoalergénna. Hrudný výčnelok je starostlivo nasadený dovnútra, svaly rekta abdominis sa približujú k pupočníkovému krúžku, ktorý fixuje náplasť. Liečebný priebeh v priemere pozostáva z trojnásobného použitia takého obväzu počas 10 dní. Vo veku 1 roka lekári chlapca znovu vyšetria a ak prejavy kýly pretrvávajú, chirurg spolu s detským lekárom rozhodne o možnom chirurgickom zákroku..

prevencia

Prevencia spočíva v udržiavaní normálneho svalového tonusu prednej brušnej steny a prevencii zvýšenia vnútrobrušného tlaku.

Hlavné smery:

 • pravidelné cvičenie zamerané na posilnenie brušných svalov;
 • zdržať sa nadmerného fyzického namáhania a zdvíhania;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a adekvátna liečba chorôb tráviaceho ústrojenstva a dýchacích ciest;
 • starostlivé vykonávanie odporúčaní lekárov týkajúcich sa obnovenia obvyklej fyzickej aktivity počas chirurgických zákrokov v brušnej dutine.

Po 50 rokoch je vhodné, aby človek každý rok navštívil chirurga profylakticky, aby identifikoval pupočnú kýlu v ranom štádiu vývoja. Keď sa objavia prvé príznaky, je tiež dôležité poradiť sa s chirurgom, ktorý určí množstvo potrebných terapeutických opatrení. Tým sa nielen ochráni zdravie, ale predíde sa aj nebezpečným následkom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Človek, ako najvyššie evolučné spojenie, má schopnosť chodiť vzpriamene. Príroda vytvorila v tele veľa špeciálnych „prispôsobení“, ktoré umožňujú vykonávať túto funkciu.
Osteochondróza je patológia chrbtice, pri ktorej dochádza k deformácii medzistavcových platničiek. Ak sa osoba nebude liečiť, potom bude patológia postupovať a môže dokonca viesť k invalidite.
Bežne sa vyskytuje pupočná kýla počas tehotenstva. Ochorenie je spojené s mnohými faktormi, ktoré sa vyskytujú pri narodení dieťaťa. Kýly sa častejšie vyskytujú v druhej polovici citlivého obdobia, sú tiež spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku zvýšenia veľkosti maternice.