loader

Hlavná

Liečba

Pupočná kýla u dospelých - fotografie, príznaky a liečba

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.

Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.

„Umbilický kruh“ sa považuje za „slabé“ miesto výstupu pre vnútorné orgány s touto patológiou..

U ženskej aj mužskej populácie sa môže vyskytovať pupočná kýla. Táto choroba sa však najčastejšie vyskytuje u žien po pôrode a malých deťoch..

U novorodencov sa prietrž vyskytuje takmer okamžite po narodení. Najčastejšie k výskytu tejto patológie sú predčasne narodené deti. Okrem toho sú ohrozené deti s rizikom Downovej choroby, vrodená hypotyreóza, nedostatok laktázy, črevná dysbióza..

Príčiny pupočnej kýly

Príčiny pupočnej kýly sa u detí a dospelých trochu líšia. K hlavným etiologickým faktorom vývoj brušné prietrže u detí mal by obsahovať:


 1. 1) Defekt vo vývoji tkanív prednej brušnej steny (vrátane zlého vývoja svalov pupočného prstenca). Príčiny tohto javu sú: infekčné choroby matky počas tehotenstva, vystavenie toxickým látkam v tele matky, nadmerný fyzický stres;
 2. 2) Zvýšený tlak v bruchu (pozorovaný pri častom kričaní a plaču).
Hlavné dôvody vyvolávajúce výskyt pupočnej kýly u dospelých, sú považované:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • tehotenstva a pôrodu u žien (najmä ak ich bolo viac), komplikovanej práce v každom období pôrodu;
 • slabosť spojivového tkaniva lokalizovaného v pupočnom kruhu;
 • predchádzajúce chirurgické zásahy do brušných orgánov;
 • traumatické poranenia prednej brušnej steny (vrátane pooperačných jaziev), poranenia brucha;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • dlhodobé kašeľ;
 • časté zápchy a namáhanie počas pohybu čriev;
 • obezita alebo naopak prudká strata telesnej hmotnosti;
 • ascites.

klasifikácia

Pupočné prietrže sa delia na niekoľko typov v závislosti od času objavenia, miesta výstupu a výskytu komplikácií..

Podľa času objavenia sa prietrže sa delia na:


 1. 1) Vrodená (embryonálna pupočná hernia, ako aj fetálna pupočná hernia);
 2. 2) Získané (u dospelých a ľudí).
V závislosti od miesta výstupu herniového výčnelku z brušnej dutiny sa všetky pupočné kýly rozdelia na:

 1. 1) Priamy (herniálny vak vystupuje priamo z pupočného kruhu);
 2. 2) šikmé (herniálny výčnelok sa tiahne medzerou medzi priečnou fasciou a bielou čiarou brucha a potom prechádza pupočníkovým krúžkom).
  Takéto kýly sa nachádzajú pod pupočným kruhom alebo nad ním).
V dôsledku komplikácií:

 1. 1) kalené;
 2. 2) Nezaujatý.

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

U dospelých môže byť pupočná kýla ľahko diagnostikovaná už na základe posúdenia klinických príznakov. Prvým príznakom choroby je výskyt mäkkého výčnelku oválneho alebo guľatého tvaru v pupku.

Výstupok sám zmizne, keď pacient leží na chrbte. Okrem toho je možné bezprstové kýly ľahko nastaviť prstom.

S rastúcou herniou sa môžu pacienti sťažovať na bolesti v bruchu rôznej intenzity, ktorých vzhľad je vyvolaný fyzickou námahou, kašľom, kýchaním. Okrem toho výskyt zápchy, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie pupočného kruhu. Pacienti s pupočníkovou prietržou často strácajú chuť do jedla.

V priebehu času sa pupočná kýla u dospelých stáva nekontrolovateľnou. Je to spôsobené skutočnosťou, že medzi herniovým vakom a brušnou stenou sa tvoria adhézie, čo zhoršuje schopnosť pohybovať prietržou vnútri pupočného kruhu..

V prípade príznakov porušenia: nevoľnosť, zvracanie, intenzívna bolesť, neschopnosť korigovať prietrž, prítomnosť krvných stôp v stolici, sfarbenie kože v pupočnej oblasti (objaví sa hyperémia a potom koža získa tmavý, niekedy trochu cyanotický odtieň) - je indikovaná núdzová chirurgia.

Možné komplikácie

Dlhodobá nerušiaca sa pupočná kýla v určitom časovom okamihu sa môže aktívne prejaviť a spôsobiť pacientovi úzkosť..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované:


 1. 1) porušenie (vytlačenie obsahu herniového vaku herniovým portálom, ktoré vedie k nekróze častí orgánov umiestnených v hernálnom vaku);
 2. 2) Pristúpenie sekundárnej infekcie, výskyt zápalu časti orgánu umiestneného v herniálnom vaku;
 3. 3) Koprostáza (ak sú do patologického procesu zapojené črevné slučky).

Diagnóza kýly

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:


 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u detí a dospelých je mierne odlišná.

Vzhľadom na to, že s vekom sa svalová vrstva prednej brušnej steny dieťaťa postupne posilňuje, nie je potrebný chirurgický zákrok..

Na liečbu pupočníkovej hernie do veku piatich rokov sa používa konzervatívna terapia, ktorá spočíva v uskutočňovaní špecializovanej masáže pupočného kruhu, fyzioterapeutických cvičení a gymnastiky. Nemenej dôležitá je vyvážená strava dieťaťa. Výrobky, ktoré zlepšujú tvorbu plynu a sťažujú vylúčenie stolice, by sa z nej mali vylúčiť..

Na liečbu pupočnej kýly u dospelých používa sa typ chirurgického zákroku, ako je hernioplastika. „Klasická“ hernioplastika sa vykonáva pomocou metód Mayo a Sapezhko..

Podstatou operácie je šitie rozšíreného pupočného prstenca v dvoch vrstvách. Môžete ich zošívať v priečnom aj pozdĺžnom smere. Táto operácia často vyžaduje odstránenie pupka. Táto technika nanešťastie neposkytuje 100% záruku, že sa prietrž nebude znova vytvárať..

Nevýhodou tejto metódy je navyše extrémne dlhá pooperačná rehabilitácia - osoba, ktorá podstúpila takúto hernioplastiku, by mala po dobu jedného roka obmedziť fyzickú aktivitu.

V súčasnej dobe sa pri liečbe pupočnej kýly stala hernioplastika s použitím špeciálnych sieťových implantátov. Pri tomto druhu chirurgického zákroku je možné implantáty umiestniť nad pupočníkový prstenec (priamo pod kožu) alebo pod pupočníkový prstenec (pod aponeurózu). Takýto plast poskytuje extrémne nízke percento možného relapsu, ako aj krátke rehabilitačné obdobie..

V súčasnosti sa široko používa laparoskopická hernioplastika, ktorá vyžaduje minimálne kožné rezy. Gernioplastika má, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, množstvo kontraindikácií. Medzi hlavné kontraindikácie, ktoré zakazujú chirurgickú liečbu, patria:


 • chronické infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • zhubné nádory;
 • sprievodná patológia vnútorných orgánov (vrátane hepatitídy C);
 • stavy imunodeficiencie;
 • menštruačné obdobie u žien.
Ak nie je možné vykonať chirurgickú liečbu, pacient by mal mať na celý život nosenú špecializovanú obväzovú bandáž (okrem spánku).

prevencia

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu gastroenterológa..

Prečo sa u dospelých formuje pupočná kýla, jej liečba, príznaky, komplikácie

Pupočná prietrž je patologický stav, ktorý sa prejavuje vznikom vnútorných orgánov, pokrytých vrstvou peritonea, defektom v brušnej stene, lokalizovaným pri pupku. U dospelých tvoria takéto novotvary 3-12% všetkých prípadov iných typov vonkajších brušných hernií. Toto ochorenie sa spravidla diagnostikuje častejšie u žien starších ako 30 rokov. Aké sú príznaky pupočnej kýly u dospelých, liečba a komplikácie takejto patológie?

Známky pupočnej kýly u dospelých

Príznaky pupočnej kýly sú objavenie sa nádoru podobného výčnelku pozostávajúceho z kože, podkožného tuku, pobrušnice a časti orgánu v pupku. Bežný výčnelok je obvykle bezbolestný a prakticky nespôsobuje pacientovi obavy. U pacientov sa obvykle prietrž nevyskytuje prietrž a zväčšuje sa jej veľkosť v priebehu času, ale môže sa objaviť aj náhle pri jedinom vystavení pôsobiacim faktorom, napríklad vzpieraniu.

Veľkosť herniálneho výčnelku sa zvyšuje po fyzickej práci alebo po dlhšom vzpriamenom pobyte, po kašli, prejedaní. Koža nad ňou je taká riedka, že môžete určiť pohyblivosť črevných slučiek. Len občas sú pacienti s takouto diagnózou vyrušovaní nezaznamenanými dyspeptickými poruchami, napríklad nevoľnosťou, grganím, tendenciou k zápche..

Pre človeka nie je možné určiť, či má pupočníkovú prietrž. Niektorí pacienti môžu mať podozrenie na benígne alebo malígne formácie namiesto prietrže alebo také výčnelky považujú za jednotlivé anatomické znaky svojho tela. Je potrebné poznamenať, že rakovina sa v pupku nevytvára, a objasnenie diagnózy je potrebné konzultovať s lekárom..

príčiny

Dôvodom vzniku pupočnej kýly v dospelosti je výrazné rozšírenie pupočného kruhu. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • neskoré tehotenstvo;
 • komplikované narodenie;
 • tehotenstvo a polyhydramniá počas tehotenstva;
 • dedičná predispozícia k oslabeniu spojivového tkaniva;
 • poškodenie neuromuskulárneho systému počas zranení;
 • významné zníženie telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • znížený svalový tonus brucha s nedostatkom fyzickej aktivity;
 • abdominálna obezita;
 • vrodené chyby štruktúr prednej brušnej steny.

Avšak nie všetci ľudia s vyššie uvedenými rizikovými faktormi sa vyvíjajú pupočníkovou herniou. V prípade výskytu tohto patologického stavu, vystavenie pôsobiacim faktorom, ako sú:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • častá zápcha;
 • dlhodobý kašeľ u pacientov s chronickými respiračnými chorobami;
 • ťažkosti s močením s benígnou hyperpláziou prostaty, striktúra močových ciest.

Komplikácie, následky prietrže

Zhoršenie stavu pacienta možno pozorovať s výrazným zväčšením prietrže alebo porušením orgánov v nej umiestnených. V takých situáciách je herniálny výčnelok výrazne bolestivý, napätý a hustý. Orgány, ktoré sú obsahom prietrže, prestanú spontánne a po stlačení zapadať do brušnej dutiny. Pri premiestňovaní niekoľkých slučiek čreva do herniálneho vaku je možné pozorovať zápchu, silné nadúvanie. Ak časť žalúdka vstúpi do prietrže, pacienti sa sťažujú na pocit ťažkosti po jedle, záchvate nevoľnosti a zvracanie. Nedostatok adekvátnej lekárskej starostlivosti v tomto štádiu ohrozuje rozvoj komplikácií - gangréna zadržiavaných orgánov, obštrukcia čreva, peritonitída..

diagnostika

Zriedkavo sa vyskytujú ťažkosti pri diagnostike pupočnej kýly. Na získanie údajov potrebných na vykonanie operácie sa však môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie. Najbežnejšie používané diagnostické metódy sú:

 • Ultrazvuk - vyšetrenie brušných orgánov vám umožňuje vyhodnotiť ich štrukturálny a funkčný stav a zapojenie do patologického procesu;
 • FGDS - vykonáva sa na určenie zapojenia steny žalúdka do tvorby herniálneho obsahu;
 • Röntgenové vyšetrenie - stanovenie stupňa zákonnosti prietrže a charakteru jeho obsahu je možné pri röntgenovej kontrastnej štúdii gastrointestinálneho traktu so síranom bárnatým.

liečba

Radikálny spôsob liečby prietrže je vykonanie operácie. Iba u detí mladších ako 5 rokov môžu byť defekty pupočníkového krúžku v priebehu času spontánne odstránené.

U dospelých expandovaný pupočníkový krúžok nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení kompresného obväzu. Preto je potrebná chirurgická korekcia prietrže, aby sa zabránilo vzniku komplikácií tohto patologického stavu.

Chirurgia pri liečbe kýly sa nazýva hernioplastika. Jeho účelom je nasmerovať vyzrážaný orgán alebo jeho časť do brušnej dutiny s odstránením poškodenia tkaniva.

Takéto operácie nevyžadujú použitie anestézie a vykonávajú sa v lokálnej alebo epidurálnej anestézii. Hernioplastika má rôzne možnosti v závislosti od metódy korekcie herniálnych brán:

 • Napätá hernioplastika - zahŕňa uzavretie herniálneho otvoru napnutím vlastných tkanív pacienta. Na boj proti pupočnej kýle sa používajú operačné metódy ako Mayo, Sapezhko a Lexer. Pri vykonávaní týchto operácií je oblasť defektu brušnej steny zosilnená kvôli duplikácii aponeurózy, špeciálnej svalovej fixácie. Táto metóda chirurgického zákroku je opodstatnená, ak existuje malá pupočná kýla;
 • neobmedzená hernioplastika - tento druh chirurgického zákroku zahŕňa použitie syntetických materiálov, ktoré posilňujú brušnú stenu v oblasti defektu. Pravdepodobnosť recidívy po použití sieťových implantátov je výrazne nižšia v porovnaní so štandardnými metódami prevádzky, čo umožňuje vylúčiť aj herniálne defekty veľkých rozmerov..

V súčasnosti sú laparoskopické metódy hernioplastiky rozšírenejšie a populárnejšie. Odstránenie pupočnej kýly počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku nielen celkom eliminuje neoplazmus, ale má aj množstvo výhod, napríklad krátku rehabilitačnú dobu a nízku pravdepodobnosť komplikácií..

Takéto operácie sa vykonávajú podľa plánu po starostlivej príprave tela, a preto ich pacienti ľahko tolerujú. Trocha odlišná taktika liečby vyžaduje obmedzenú pupočníkovú prietrž, ktorej činnosť by sa mala počas vývoja vyvinúť v naliehavom prípade. V tomto prípade sa vykoná stredná laparotómia s revíziou orgánov brušnej dutiny a excíziou postihnutých oblastí omentum, čreva. Včasná návšteva kvalifikovaného odborníka je kľúčom k priaznivému výsledku pre pupočníkovú kýlu u dospelých bez následkov.

Pupočná prietrž

Príznaky pupočnej kýly (fotografia), liečba a možné komplikácie

Umbilická hernia je patologický stav, pri ktorom sa prostredníctvom defektu v brušnej stene, lokalizovaného blízko pupku, uvoľnia vnútorné orgány, ktoré sú pokryté vrstvou peritonea. U dospelých takéto patológie tvoria 3-12% prípadov zo všetkých pozorovaných typov vonkajších brušných hernií. Typicky je toto ochorenie diagnostikované u žien starších ako 30 rokov..

Hlavným príznakom pupočnej kýly u dospelých (pozri fotografiu) je vznik nádoru podobného výčnelku v pupočnej oblasti, ktorý pozostáva z časti orgánu, pobrušnice, podkožného tuku a samotnej kože..

príčiny

Dôvodom vzniku pupočnej kýly v dospelosti je výrazné rozšírenie pupočného kruhu. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v týchto prípadoch:

 • dedičná predispozícia k oslabeniu spojivového tkaniva;
 • poškodenie neuromuskulárneho systému počas zranení;
 • neskoré tehotenstvo;
 • komplikované narodenie;
 • tehotenstvo a polyhydramniá počas tehotenstva;
 • abdominálna obezita;
 • vrodené poruchy vývoja štruktúr prednej brušnej steny;
 • významné zníženie telesnej hmotnosti v krátkom čase;
 • znížený svalový tonus brucha s nedostatkom fyzickej aktivity.

Avšak nie všetci ľudia s vyššie uvedenými rizikovými faktormi sa vyvíjajú pupočníkovou herniou. V prípade výskytu tohto patologického stavu, vystavenie pôsobiacim faktorom, ako sú:

 • ťažká fyzická aktivita;
 • častá zápcha;
 • ťažkosti s močením s benígnou hyperpláziou prostaty, striktúra močových ciest;
 • dlhodobý kašeľ u pacientov s chronickými respiračnými chorobami.

klasifikácia

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

 1. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..
 2. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Príznaky u dospelých

Na začiatku vývoja pupočnej kýly si pacient všimne mierny výčnelok v pupku. Niektoré tehotné ženy ho dokonca berú na normálny tehotenský proces a neprikladajú jeho vzhľadu dôležitosť. Výstupok je ľahko nastaviteľný, zmizne v náchylnej polohe a pacient nepociťuje žiadne nepohodlie kvôli svojmu vzhľadu.

V niektorých prípadoch môže vyčnievajúci omentum úplne prekrývať pupočníkový kruh a takéto kýly sa nemenia vo veľkosti a následne pokračujú bez zvláštnych príznakov. Ak omentum začne prechádzať cez rozšírené svaly, potom sa prietrž zväčšuje a spôsobuje, že sa cíti závažnejšie prejavy..

Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od mnohých faktorov:

 • prítomnosť alebo neprítomnosť porušenia herniálneho vaku;
 • jeho veľkosť;
 • prítomnosť adhézií v brušnej dutine;
 • celkový stav pacienta.

S progresiou ochorenia sa v brušnej dutine tvoria adhézie, ktoré narúšajú premiestnenie herniálneho vaku. Pohyb, fyzická aktivita, pokusy o tlačenie - to všetko vedie k bolesti a narušeniu fungovania čreva. Pacient sa začne sťažovať na opakovanú zápchu a nevoľnosť..

Obzvlášť ťažké sú progresívne pupočné kýly počas obezity a tehotenstva, pretože rastúce brucho neustále tlačí na svaly brušnej steny a zhoršuje stav pacienta..

Komplikácie pupočnej kýly

Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

 1. Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.
 2. Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.
 3. Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.
 4. Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..
 5. Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.
 6. Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..
 7. Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky..

Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi. Ak sa nelieči, prognóza je nepriaznivá, táto komplikácia môže tiež výrazne skrátiť ľudský život..

Akékoľvek podozrivé zhustenie a vyčnievanie v pupku by malo byť alarmujúce. Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Ako vyzerá pupočná kýla: fotografia

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly je pomerne jednoduchá. Klinické príznaky okamžite naznačujú myšlienku správnej diagnózy. Je však potrebné pamätať na potrebu diferenciálnej diagnostiky iných chorôb.

Na tento účel sa odporúča vykonať niekoľko inštrumentálnych výskumných metód, z ktorých sú obzvlášť informatívne:

 • vyšetrenie a prehmatanie útvaru (ľahko vedené prstom);
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • FGDS;
 • herniografia - technika, ktorá umožňuje vyšetriť prietrž po zavedení kontrastnej látky do brušnej dutiny;
 • rádiografia žalúdka a dvanástnika.

Ako liečiť?

Jediným spôsobom liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Iba u detí mladších ako 5 rokov môžu byť defekty pupočníkového krúžku v priebehu času spontánne odstránené.

U dospelých expandovaný pupočníkový krúžok nevracia svoj tvar ani pri dlhodobom nosení kompresného obväzu. Preto je potrebná chirurgická korekcia prietrže, aby sa zabránilo vzniku komplikácií tohto patologického stavu.

Operácia prsnej prietrže

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

1) Laparoskopická hernioplastika:

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

2) Ťahová hernioplastika:

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.

Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

3) Ťahová hernioplastika:

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

4) Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž:

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať bezodkladne. Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Pooperačné zotavenie

Samozrejme, veľa záleží na celkovom stave pacienta, na tom, ako profesionálne bola operácia vykonaná. Odporúčania lekárov v období zotavenia sa však spravidla znižujú takto:

 • v ten istý deň, takmer okamžite po operácii, sa pacientovi môže vstať z postele;
 • je potrebné nosiť špeciálny obväz - zníži sa tlak na šev;
 • v druhý a nasledujúce dni by sa fyzická aktivita mala postupne zvyšovať;
 • trvanie používania špeciálneho obväzu určí iba lekár - toto zariadenie nemôže byť bez jeho súhlasu odstránené;
 • po 10-15 dňoch je pacient oprávnený robiť krátke behy, robiť jednoduché cvičenia ako súčasť nabíjania;

Zdvíhanie závaží, akékoľvek energetické zaťaženie pre pacienta je povolené iba 30 dní po chirurgickom zákroku, aj keď sa použila laparoskopická metóda chirurgickej liečby.

Pravidlá výživy

Ak už pacient podstúpil operáciu na odstránenie prietrže, musí zlepšiť celkový stav tela a dodržiavať nasledujúce pravidlá výživy:

 • vylúčiť marinády, údené mäso, korenené jedlá;
 • vylúčiť ovocné šťavy;
 • pridajte do každodennej stravy bielkovinové potraviny;
 • pár dní po operácii sa pokúste jesť iba tekuté jedlo, ktoré nevyvoláva vznik zápchy.

Ak sa objaví pupočná kýla, potom správna výživa pomôže zmierniť príznaky a zvýšiť účinnosť lekárskych postupov. Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • vylúčiť používanie alkoholických nápojov, kávy, silného čaju;
 • jesť po častiach (5-6 krát denne v malých porciách);
 • uprednostňovať iba tepelne spracované výrobky;
 • nezahŕňajú ťažké potraviny: vyprážané mäso, cukrovinky a pekárske výrobky, konzervované potraviny, korenené korenie.

prevencia

Aby ste zabránili rozvoju pupočnej kýly, musíte sa vyhnúť:

 • nadváhou;
 • sedavý spôsob života;
 • zlá výživa;
 • veľká fyzická námaha.

Prevencia pupočnej kýly tiež prispieva k:

 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • pravidelné cvičenie na posilnenie svalov brušnej steny;
 • vyvážená strava;
 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti.

Pupočná prietrž na prvý pohľad, jednoduché a zrozumiteľné ochorenie, ktoré sa zistí nezávisle, ale musí sa liečiť podľa odporúčaní a pod dohľadom odborníka. Ak použijete dostupné informácie, včas reagujte a dodržujte všetky lekárske predpisy, potom bude liečba úplná a rýchla.

Pupočná prietrž: príznaky a liečba dospelých

Umbilická hernia je patologický výčnelok brušných orgánov cez pupočníkový krúžok, ktorý sa môže stratiť alebo významne zmenšiť s horizontálnou polohou tela. Toto ochorenie u dospelých sa vyskytuje u 6–10% populácie a na rozdiel od mužov je častejšie u žien.

Po prvé, pupočná kýla je malá, zmizne v polohe na chrbte a dá sa ľahko opraviť. Ale v priebehu času sa pupočníkový kruh môže rozširovať čoraz viac, prietrž rastie. Jeho obsah je najprv omentum, potom sa do neho dostane tenké črevo. Ale čas pokračuje, ale človek sa nelieči. Prsteň pupku sa zväčšuje tak, ako to bolo, v žiadnom prípade. Potom príde čas a prietrž sa už nezastavuje.

Liečba pupočnej kýly u dospelých sa vykonáva iba chirurgicky, bez ohľadu na príznaky. Moderné metódy fungovania prietrže sa dajú rozdeliť do dvoch metód - inštalácia sieťového implantátu a šitie kýlovej brány. Tieto metódy prakticky nezanechávajú jazvy na tele a doba zotavenia po chirurgickom zákroku je od 1 do 5 dní. Po operácii môže byť pacientovi predpísaná strava, ktorá dlhodobo obmedzuje fyzickú aktivitu.

príčiny

K pupočnej hernii dochádza, keď je narušená rovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a schopnosťou brušných stien odolávať jej. Jednoducho to znamená, že slabé brušné svaly môžu viesť k prietrži, ak osoba zdvíha závažia a je veľmi ťažká. V medicíne sú klasifikované dve kategórie faktorov, ktoré vedú k prietrži:

 1. Predisponujúce. V tejto kategórii sú faktory súvisiace s ľudskou ústavou - napríklad dedičnosť, určitá štruktúra tela, vek, pohlavie. U tehotných žien je teda vývoj prietrže veľmi pravdepodobne spôsobený vnútrobrušným tlakom.
 2. Produkovať. Táto kategória faktorov prispieva k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Výsledkom toho je hernia - napríklad pri zdvíhaní bremena, ťažkom kašľaní, dlhodobej zápche atď..

Teda pupočná kýla u dospelých je pomerne častým javom, príznaky choroby majú charakteristické znaky a odlíšiť ju od ostatných typov kýly spravidla nie je zvlášť ťažké..

Príznaky pupočnej kýly u dospelých

K pupočnej hernii sú vždy sprevádzané vizuálne príznaky, takže nie je ťažké všimnúť začiatok jej vzhľadu osobe, ktorá je pozorná k svojmu zdraviu.

Malý guľový výčnelok v pupku nemusí upútať vašu pozornosť. Medzitým je to prvý znak vývoja pupočnej kýly u dospelých. V pokoji, ležiaci na chrbte, tento opuch zmizne a pri kašli napätie brucha - vybuchne.

Spočiatku sa táto formácia ľahko zavedie. Ale potom začína proces adhézie a redukcia prietrže do brušnej dutiny sa stáva nemožnou. Charakteristické bolesti pri ťahaní sa prejavujú pri zdvíhaní závaží alebo inej fyzickej námahe spojenej s napätím brušných svalov. Podobné príznaky sa prejavujú pri pohybe čriev, najmä v prípade zápchy.

Ak prietrž u dospelých dosahuje pomerne veľkú veľkosť, ktorá prestáva byť upravovaná v brušnej dutine, príznaky sa zhoršujú: objavuje sa zápcha, vracanie a poškodenie močenia. To významne zhoršuje kvalitu života pacienta. Pri absencii chirurgického zákroku je možný vývoj nebezpečných komplikácií - porušenie, hrozba zápalu, poškodenie nádoru, rozvoj koprostázy..

Čo je potrebné pre diagnostiku?

Umbilická hernia je choroba liečená chirurgom. Pacientov prichádzajúcich s charakteristickými symptómami najprv vyšetrí lekár, študujú sa klinické prejavy choroby. Na potvrdenie diagnózy špecialista často predpisuje niektoré ďalšie štúdie..

Medzi moderné metódy informatívneho výskumu patrí:

 1. Röntgenové vyšetrenie dvanástnika a žalúdka;
 2. Gastroskopia - ezofagogastroduodenoskopia, endoskopia;
 3. Herniografia so zavedením kontrastného média do brušnej dutiny;
 4. Ultrazvukové vyšetrenie prietrže.

Umbilikálna prietrž sa vo svojich prejavoch podobá príznakom niektorých benígnych nádorov podkožného tkaniva (lipómy, dermatómy, dermatofibrómy), vrodených malformácií v pupočníkovom kruhu, veľmi zriedkavo sa môžu objaviť metastázy zhubných nádorov takmer všetkých orgánov a systémov ľudského tela..

Preto, ak sa v pupočnej dutine a pupočnom prstenci alebo trochu od nich objaví akýkoľvek výčnelok, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným chirurgom.

Ako vyzerá pupočná kýla: fotografia

Poranenie pupočnej kýly

Umbilická hernia u dospelých môže byť narušená. Takéto prejavy sú charakteristické pre starších ľudí, pretože podmienky porušovania prietrže sa časom objavujú a čím dlhšia je prietrž, tým väčšia je pravdepodobnosť porušenia.

Poranenie prietrže sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek veľkosti vzdelania. Hlavným príznakom je ostrý prejav bolesti v mieste herniového výčnelku, ako aj neschopnosť premiestniť prietrž, ktorá bola predtým jednoducho opravená..

Ak sú porušené črevné slučky, môže osoba prejaviť príznaky charakteristické pre stav akútnej obštrukcie čreva.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba objavenej pupočnej kýly u dospelých sa má vykonať bez problémov. Ak sa nelieči včas, môžu to mať vážne následky - porušenie.

Konzervatívna terapia sa používa iba pri absencii komplikácií a tiež vtedy, ak má pacient kontraindikácie na chirurgický zákrok:

 • akútne choroby;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • dlhé tehotenstvo.

V závislosti od štádia vývoja je vybraná jedna z metód chirurgickej liečby:

 • plastová brána prietrže s použitím vlastných tkanív pacienta;
 • operácia pomocou syntetických implantátov;
 • laparoskopická hernioplastika pomocou syntetických implantátov (sieťovina).

O tom, ako zachádzať s pupočnou kýlou v každom prípade, rozhodne chirurg. V súčasnosti sú laparoskopické metódy hernioplastiky rozšírenejšie a populárnejšie. Odstránenie pupočnej kýly počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku nielen celkom eliminuje neoplazmus, ale má aj množstvo výhod, napríklad krátku rehabilitačnú dobu a nízku pravdepodobnosť komplikácií..

Ťahová hernioplastika

Plastová brána prietrže odporúčaná pre malé pupočné kýly, do veľkosti 5 centimetrov. Operácia je rýchla a často sa vykonáva v lokálnej anestézii. Počas chirurgického zákroku chirurg obnovuje anatomický pomer tkanív, posilňuje slabiny steny brucha. Komplikácie sú pri tomto type liečby zriedkavé..

Hlavné nevýhody tejto metódy spracovania sú:

 1. Dlhé obdobie rehabilitácie. Po tomto type chirurgického zákroku môže rehabilitácia trvať až rok. Odporúča sa obmedziť pohybovú aktivitu, šport.
 2. Časté relapsy. Výskyt opakovanej pupočnej kýly na rovnakom mieste. Podľa niektorých správ je frekvencia takýchto komplikácií pri liečbe malých hernií 5 až 20%. A pri liečbe pupočníkovej kýly veľkých rozmerov a dokonca až 30 - 50%.
 3. Prítomnosť pooperačnej jazvy. Pri použití operácie podľa metódy Sapezhko sa prietrž odstráni spolu s pupkom. To vedie k významnému kozmetickému defektu..

Ľahká hernioplastika

Liečba kýly pomocou implantátov - tkaných sietí - sa tiež nazýva netahová oprava. Táto metóda je optimálna pre veľké kýly. Endoprotéza posilňuje bránu prietrže. Operácia poskytuje veľmi dobrý výsledok: pri dodržaní odporúčaní lekára je relaps prakticky vylúčený. Pacient potrebuje na zotavenie minimálny čas.

Výhody tejto techniky sú nasledujúce:

 1. Krátke rehabilitačné obdobie. S touto technikou je to sedem až dvadsať dní. Prvý deň po operácii môže pacient vstať z postele a jesť. Na tretí deň môžete sledovať normálnu stravu.
 2. Neprítomnosť kozmetickej chyby vo forme pooperačnej jazvy.
 3. Nízka miera recidív. Podľa niektorých správ predstavuje 1%.
 4. Absencia predĺženej bolesti v pooperačnom období.
 5. Nízka invazivita operácie, možnosť jej uskutočnenia so sprievodnými somatickými chorobami.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny..

Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie. Podľa recenzií je táto operácia najvýhodnejšia pre dospelých pacientov.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Rehabilitácia po operácii

Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.

 1. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 2. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 3. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 4. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 5. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Po operácii by sa pacienti mali vyhnúť fyzickej aktivite a akýmkoľvek činnostiam, ktoré vyvolávajú svalové napätie v brušnej stene..

Pupočná prietrž u dospelých: recenzie po operácii

Vybrali sme niekoľko recenzií dospelých pacientov, ktorí podstúpili operáciu na odstránenie ingvinálnej prietrže.

 1. Uplynulo 3 roky, keď som mal operáciu na premiestnenie kýly. Všetko bolo úžasné, až kým som sa nebál a ostro kričal - od náhlej námahy sa prietrž znovu objavila. Vykonali operáciu pomocou napínacej hernioplastiky, teraz budem trvať na inštalácii oka. Doktor bol veľmi múdry, povedal všetko a ukázal, ubezpečil, že všetko bude úžasné.
 2. Kýly korigovali veľmi rýchlo, ale urobili to v celkovej anestézii. Akonáhle som sa vzdialil od anestézie, okamžite som išiel na prechádzku po nemocnici, myslím, že všetci ostatní budú mať to isté. Lekár napísal po 6 dňoch, umožnil všetko okrem zdvíhania závaží a telesnej výchovy - musel som chvíľu zabúdať na behanie...
 3. A pred 4 mesiacmi som mal operovanú kýlu. V nemocnici ich držali 2 týždne (urobili potrebné testy 1 týždeň, potom vykonali operáciu samotnú a zvyšok času som sa zotavil). Deň po operácii sama mohla chodiť normálne, nebolo to zvlášť bolestivé. Lekár dovolil zdvíhať nie viac ako 4 - 6 kg, a preto musíte urobiť ďalších 6 mesiacov.

Liečba bez chirurgického zákroku

Niekedy sú operácie kontraindikované z niekoľkých dôvodov. V tomto prípade lekári odporúčajú, aby dospelí nosili bandáž pupočníkovej hernie. Pomáha udržiavať tkanivo brucha a znižuje sa pravdepodobnosť, že sa rast nezvýši.

Môžete tiež masírovať brucho. Účelom procedúry je zvýšenie svalového tonusu. odporúčané:

 • hladenie brucha (vykonáva sa v smere hodinových ručičiek);
 • ľahké brnenie pupočnej oblasti;
 • trenie brušných svalov;
 • ľahké relaxačné údery.

Fyzická aktivita by mala byť mierna - preťaženie môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Pupočná prietrž u dospelých

Chirurgia je pre každého človeka veľkým stresom. Preto nie je nič prekvapujúce, že človek, ktorý čelí potrebe chirurgického zákroku, hľadá spôsoby, ako prekonať toto ochorenie a obísť chirurgický spôsob liečby..

Pupočná prietrž je bežná patológia pre ľudí akéhokoľvek veku a pohlavia. Bez riadnej liečby je patológia nebezpečná z dôvodu jej komplikácií, takže je dôležité zistiť, čo je pupočná kýla u dospelých, je možné liečiť bez chirurgického zákroku, ako je toto ochorenie diagnostikované a ako sa mu dá predchádzať.

Pupočná prietrž - čo to je?

Vnútorné orgány brušnej oblasti osoby sú chránené svalovou vrstvou, ale ak sa svalové vlákna líšia v pupku, pozdĺž bielej čiary na bruchu, orgány sa začínajú vybúrať z výslednej perforácie svalov. Tento jav sa nazýva pupočná kýla..

Kýla je získaná choroba, hoci existujú vedecké štúdie, v ktorých sa uvádza, že v tomto prípade sa vyskytuje faktor dedičnej predispozície..

Hlavnými príčinami choroby sú však tieto faktory:

 • tráviace ťažkosti, časté zápchy;
 • rýchlo rastúce onkologické nádory;
 • významný prebytok normálnej telesnej hmotnosti, najmä pri abdominálnom type obezity;
 • silná fyzická aktivita spojená so vzpieraním;
 • akumulácia tekutiny v brušnej dutine (ascites);
 • ťažký dlhodobý kašeľ.

Samostatne stojí za zmienku taký dôvod, ako je tehotenstvo. Ženy v pozícii si často nevšimnú vývoj choroby a veria, že zmeny v tkanivách brucha sú spojené s tehotenstvom. Je však veľmi dôležité rozpoznať prietržujúcu bruchu prietrž, aby bolo možné prijať opatrenia na spomalenie jej rozvoja aspoň do pôroda..

Vyššie uvedené faktory spolu s oslabenými brušnými svalmi vedú k tvorbe prietrže a vydutiu vnútorných orgánov cez kožu a bez liečby k život ohrozujúcim komplikáciám..

Príznaky a príznaky choroby

Hlavným príznakom pupočnej kýly je priame vydutie brušnej dutiny cez otvorenie svalu. Keď dosiahne veľkú veľkosť, napríklad 20 cm, je ťažké si ju nevšimnúť, ale pri relatívne malej veľkosti, 1 až 2 cm si človek môže vziať herniu na tuk na žalúdok. V niektorých prípadoch to nie je ďaleko od pravdy: omentum umiestnené na žalúdku môže „perforovať“ perforáciu, čím udržuje orgány v anatomicky správnej polohe..

V počiatočnom štádiu ochorenia, keď veľkosť prietrže nie je veľká, u človeka sa nemusia prejaviť žiadne príznaky, môže to byť sotva badateľné a pri ľahnutí úplne zmizne. Ale s rastúcou prietržou sa vyskytuje tráviaca porucha, ktorá sa prejavuje zápchou, neustály pocit nevoľnosti, bez ohľadu na jedlo.

Okrem toho sa v brušnej dutine vytvárajú komixy, ktoré bránia „premiestneniu“ orgánov od otvorenia prietrže späť..

Fotografie výraznej pupočnej kýly

Aké nebezpečenstvo predstavuje choroba??

Zoznam komplikácií pupočnej kýly znie dosť pôsobivo, ale podľa štatistík sú také prípady zriedkavé..

Umbilikálna prietrž je však katalyzátorom procesov, ako sú napríklad:

 • zápal prietrže, ktorý sa môže vyvinúť na peritonitídu;
 • stolica stolice v hrubom čreve (koprostáza), ktorá spôsobuje intoxikáciu v tele;
 • porušenie prietrže.

Posledná komplikácia na zozname je najnebezpečnejšia. Napokon, zovretá časť orgánu stráca normálny krvný obeh, preto tkanivá začínajú odumierať. Zvieranie je vždy sprevádzané zápalom a následnou peritonitídou..

Aby sa táto komplikácia vyskytla, musí osoba s herniou získať silné fyzické zaťaženie, napríklad aby zdvihla ťažký predmet. Preto je veľmi dôležité vedieť o prítomnosti prietrže: s cieľom zabrániť činnostiam, ktoré majú nebezpečné následky pre zdravie a život..

diagnostika

Proces diagnózy pupočnej kýly sa vyskytuje počas návštevy chirurga na plný úväzok.

Na posúdenie rozsahu ochorenia a stavu brušných orgánov môže lekár predpísať štúdie:

 • röntgenový snímok dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • Ultrazvuková prietrž;
 • herniografia (metóda vyšetrenia kýly pomocou kontrastnej látky).

Aby sa zistilo, či je v tele zápal, vykonáva sa laboratórny krvný test na stanovenie počtu leukocytov, úrovne ESR..

Pri veľkej prietrži lekár predpíše operáciu pacientovi a dá mu pokyny na testy, ktoré môžu identifikovať faktory, ktoré bránia operácii:

 • klinický krvný test;
 • biochemická štúdia zloženia krvi;
 • fluorografická;
 • úplná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • HIV test
 • Wassermannov test;
 • test na hepatitídu.

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Pred zvážením moderných liečebných metód je potrebné odpovedať na otázku, či je možné zbaviť sa prietrže bez uchyľovania sa k chirurgickému zákroku..

Moderná medicína odporúča chirurgickú liečbu prietrže ako jedinú spoľahlivú a najbezpečnejšiu možnosť liečby. Alternatívou k chirurgickému zákroku lekárov je len pozorovať prietrž, kým nedosiahne veľkosť vyžadujúcu liečbu, alebo kým osoba neodstráni faktory, ktoré bránia operácii..

Napríklad, ak je prietrž malá, osoba sa môže dobre snažiť, aby sa nevyvinula do veľkej perforácie podľa pokynov lekárov. Ale aj v tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že odmietnutie operácie predstavuje riziko komplikácií s predvídateľnými nebezpečnými následkami..

Fotografie po operácii a pred operáciou

Operáciu by mali odmietnuť iba ľudia, ktorí nemôžu byť operovaní kvôli svojmu zdraviu: v prvom rade ide o ľudí so závažnými patologickými stavmi kardiovaskulárneho systému, ľudí s chronickými závažnými chorobami a nakoniec o tehotné ženy..

Lekár odporúča nosiť obväzy týmto kategóriám pacientov, aby sa zabránilo fyzickej námahe.

Dôležité! Je prísne zakázané samostatne používať metódy „redukcie“ prietrže!

Všetci ostatní ľudia, ktorí nemajú kontraindikácie na chirurgický spôsob liečby a ktorí sa chcú zbaviť pupočnej kýly, sú posielaní na operáciu nazývanú hernioplastika..

Gernioplasty

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 • Mayo a Sapezhko metóda napätia;
 • metóda výmeny implantovaného pletiva.

Prvý spôsob sa praktizuje dlhšie ako plastické implantáty a ide o zošívanie hrán pupka vo vrstvách: priečny a zvislý. Táto metóda je účinná, keď má pacient na bruchu veľké množstvo podkožného tuku: operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, čo znamená, že umožňuje simultánnu liposukciu problémovej oblasti pred zošívaním tkaniva..

Významnou nevýhodou tejto metódy je potreba používať celkovú anestéziu a dlhé rehabilitačné obdobie.

Hernioplastika metódou Mayo a Sapezhko s liposukciou v rovnakom čase (pred a po)

Okrem toho existujú dôkazy o možnom relapse ochorenia aj po chirurgickom zákroku, takže osoba zostáva v športe obmedzená, vzpiera.

Preto stále viac a viac pacientov chirurgov volí druhú metódu - opravu implantátu oka. Princíp činnosti spočíva v aplikácii „náplasti“ zo špeciálneho materiálu, ktorý pri perforácii nespôsobí odmietnutie imunitným systémom tela..

Sieť môže byť pripevnená subkutánne, to znamená pred pupočníkovým krúžkom alebo za svalovú vrstvu. Spôsob umiestnenia implantátu vyberie lekár na základe veľkosti prietrže, stavu ľudského zdravia.

Operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii. Obdobie rehabilitácie je extrémne krátke: do 10 dní od operácie sa človek môže začať postupne venovať športu a po 30 dňoch - vykonávať silový tréning. Jediným obmedzením, s ktorým sa pacient stretáva v prvom týždni po chirurgickom zákroku, je potreba nosiť špeciálny obväz, ktorý poskytuje najpriaznivejšie podmienky na rýchle hojenie stehu..

Riziko relapsu pomocou metódy umiestnenia implantátu z oka je minimálne: tvorí iba 1% všetkých obsluhovaných ľudí.

Umiestnenie sieťového implantátu pre pupočníkovú prietrž

Dôležité! Čím skôr je operácia vykonaná akoukoľvek metódou, tým priaznivejšia bude prognóza a nízka - riziko komplikácií a relapsov..

Liečba pupočnej kýly u tehotných žien

Významná časť prípadov pupočnej kýly sa vyskytuje v tehotenstve, pretože počas tohto obdobia sa zvyšuje záťaž na svalových stenách brucha a ak svaly nie sú vopred zaškolené, existuje riziko, že dôjde k perforácii, ktorá, ak nie je rozpoznaná, môže spôsobiť komplikácie..

Chirurgické metódy liečby sa nepoužívajú u tehotných žien, pretože aj ten najjemnejší spôsob chirurgického zákroku predstavuje veľké riziko pre plod. Imunitný systém ženy prepravujúcej dieťa navyše funguje trochu inak, najmä pred tehotenstvom, takže reakcia tela na akékoľvek lieky môže byť nepredvídateľná..

Preto chirurg ponúka tehotným pacientom operáciu pred pôrodom, a pokiaľ možno - do konca obdobia laktácie, ak si patológia nevyžaduje neodkladný zásah. Po celú dobu nosenia dieťaťa sa dôrazne odporúča nosiť špeciálnu bandáž, ktorá podopiera brušné orgány v správnej polohe a zabráni tak tomu, aby „vypadli“ dierou vo svalovej vrstve..

Tehotné pacientky by mali starostlivo dodržiavať zvyšné odporúčania, ktoré sa dávajú všetkým ľuďom s pupočníkovou prietržou: vylúči sa akýkoľvek záťaž na brušné svaly, dôkladné sledovanie veľkosti prietrže a rýchlosť progresie patológie.

Dôležité! Pred pôrodom by mala žena upozorniť lekára na prítomnosť pupočnej kýly.

Vľavo - výsledok po operácii

prevencia

Berúc do úvahy skutočnosť, že pupková hernia je získaná choroba, môžeme dospieť k záveru, že prevencia tejto choroby je takmer stopercentná účinná.

Hlavným spôsobom, ako zabrániť rozvoju prietrže, je mierna, postupne sa zvyšujúca fyzická aktivita. Rovnako tak nie je bezpečné, ako úplne opustiť cvičenia zamerané na posilnenie svalového tonusu a ich vykonanie nesprávnym postupom alebo príliš rýchlym pokrokom.

Je lepšie začať s cvičením zameraným na posilnenie brušnej tlače ľahkými cvičeniami, ktoré postupne zvyšujú záťaž každý deň. Pri vykonávaní cvičení by sa mala venovať osobitná pozornosť technike vykonávania pokynov, a ak je to ťažké, vyhľadajte pomoc osobného trénera..

Druhou zárukou prevencie je váha v rámci prípustnej normy. Obezita je jedným z hlavných dôvodov vzniku prietrže, takže je dôležité udržiavať normálnu váhu a sledovať nielen ukazovatele hmotnosti, ale aj veľkosť záhybov tuku na žalúdku, ktoré sa tvoria pri zachytávaní pokožky prstami. Prijateľná norma je násobok najviac dvoch centimetrov.

A nakoniec, tretím pravidlom prevencie je vyhnúť sa vzpieraniu. Toto pravidlo sa nevzťahuje na profesionálnych atlétov, ktorí si postupne vytvárajú záťaž a vyvinuli svalový systém tak, aby ani zdvíhanie hmoty presahujúcej ich vlastnú hmotnosť nebolo dôvodom rozvoja pupočnej kýly..

Ostatným ľuďom, ktorí sa nevenujú významnú časť svojho života silovému tréningu, by nemalo byť dovolené zdvíhať závažia, a ak je to potrebné, snažte sa rozdeliť záťaž čo najviac na chrbticu..

Aby sa zabránilo rozvoju prietrže počas tehotenstva, je potrebné nosiť špeciálny obväz od prvých mesiacov tehotenstva po pôrod.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi.
Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.
Femorálna artéria a žila nespĺňajú vaskulárne medzery úplne, ale iba v rámci jej dvoch vonkajších tretín. Vnútorná tretina vaskulárnych medzier, zodpovedajúca medzere medzi femorálnou žilou a lakunárnym ligamentom, sa nazýva femorálny krúžok (anulus femoralis).