loader

Hlavná

Pažerák

Príčiny, príznaky a liečba lumbosakrálnej radikulitídy

Lumbosakrálna radikulitída je definovaná ako skupina príznakov, ktoré sa vyskytujú pri poškodení koreňov miechy. Tento proces je patologický, bolesť dolnej časti chrbta je sekundárna.

Radikulitída v páse je dôsledkom poškodenia tkanív chrbtice. V čase, keď medzistavcové platničky nemôžu prijímať dostatok výživy, sa v ich tkanivách postupne vyskytujú zmeny v dystrofickom type - výčnelok. V tomto procese sú spojivové tkanivové šnúry výrazne oslabené. Aby sa zabránilo posunu stavcov, sú hrany zarastené rastmi kostí - osteofytmi.

Vysunuté disky spolu s tkanivami podráždenými osteofytmi tlačia na nervové zakončenie. Takže v rôznych končatinách tela je bolesť.

Čo to je?

Radikulitída je zápal nervových koreňov vstupujúcich do medzistavcových otvorov. Radikulitída sa objaví náhle a bolesť je taká silná, že si ju nemožno bez predstavenia predstaviť. V 95% prípadov je ischémia následkom osteochondrózy, v zostávajúcich 5% je výsledkom zranení, prietrže, opotrebenia a deformácie chrbtice a medzistavcových platničiek. Rizikom pre túto chorobu sú ľudia, ktorí športujú, ktorí vedú sedavý životný štýl..

Sciatica môže byť akútna - objaví sa náhle v dôsledku traumy alebo nadmerného zaťaženia a po včasnom ošetrení na ňu osoba po dlhú dobu zabudne alebo je chronická. Druhá forma sa vyskytuje v priebehu času, kvôli ignorovaniu choroby.

Dôvody rozvoja

Radikulitída nie je samostatné ochorenie, ale to sú len následky závažnejších zdravotných problémov. Preto môže jeho vzhľad ovplyvniť veľa faktorov. Radikulitída sa vyskytuje v dôsledku zápalu alebo poškodenia nervových zakončení umiestnených v mieche. Všetky tieto nervové korene sú zodpovedné za správny pohyb a koordináciu celého tela. Ihneď po prerušení práce dôjde k prudkej bolesti, ktorá sa môže stať chronickou.

Existuje veľa dôvodov na výskyt radikulitídy, lekári rozlišujú tie hlavné:

 • sedavý spôsob života;
 • vysoké fyzické zaťaženie chrbtice;
 • medziobratlová kýla;
 • vzhľad rastu kostí na povrchu chrbtice;
 • onkologické choroby;
 • artritída;
 • zmeny chrbtice vyvolávajú choroby vnútorných orgánov, ako je kardiovaskulárny a genitourinárny systém;
 • história stresu;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • metabolické ochorenie;
 • hormonálna nerovnováha;
 • svalová slabosť;
 • infekčné choroby (chrípka, akútne infekcie dýchacích ciest);
 • nadmerný príjem soli.

Je zrejmé, že existuje veľa príčin radikulitídy, takže je dôležité vynaložiť úsilie, aby sa zabránilo vzniku choroby..

Lumbosakrálna radikulitída

Hlavnými reflexnými syndrómami lumbosakrálneho zápalu miechových koreňov sú lumbago, bedrová ischialgia, syndróm piriformis, ako aj periartróza členka, bedra, kolena..

Vývoj lumbagu je často spôsobený vzpieraním, ostrým alebo nepríjemným pohybom, jeho prvým príznakom je náhla bolesť, ktorú pacienti pociťujú na krátku chvíľu alebo niekoľko minút, bolesť môže mať aj „trhavý“ alebo pulzujúci charakter a zosilňuje sa počas kýchania a kašľa. Lumbago spôsobuje narušenie mobility v bedrovej oblasti. V tomto prípade zostáva citlivosť a reflexy šliach normálne. Pacienta je znepokojený nepohodlie, bolesť, niekedy tento jav trvá niekoľko dní.

Lumbalgia sa vyskytuje na pozadí podchladenia, tras trasenia, dlhé nepohodlné držanie tela, výrazná fyzická námaha. Príznakom lumbalgie bude tupá bolesť, ktorá stúpa so zmenou polohy tela (chôdza, sedenie, ohýbanie). Bolesť môže vyžarovať na nohu alebo zadok. Počas palpácie interspinóznych väzov a spinálnych procesov v postihnutej oblasti je zaznamenaná bolesť. Pri nakláňaní dopredu sa chrbtové svaly pacienta prudko napnú a pri nakláňaní sa bolesť eliminuje. Reflexy z päty a šľachy sú zachované. Proces má často subakútny alebo chronický priebeh.

Pri bedrovej ischialgii sa v kĺboch ​​a zadkoch vyvíja hlboká kompresná bolesť, ktorá vyžaruje z nohy. Bolesť sa môže zvyšovať pri kýchaní, kašľaní, zmene polohy tela. Okrem toho pacienti pociťujú na nohe teplo alebo chlad. Pri palpácii týchto oblastí sa zaznamenáva bolestivá neuroosteofibróza, pri procese hmatu svalového tkaniva sa diagnostikuje tvorba hustej konzistencie, ktorá nemá jasné hranice..

Klinickým príznakom ischias u tejto formy radikalulitídy je bolesť lokalizovaná v sedacieho nervu, ako aj svalová hypotrofia so znížením Achillovho reflexu. Podobné príznaky môžu naznačovať ďalšie ochorenie - neuritídu sedacieho nervu, charakteristickou črtou tohto ochorenia je povaha bolesti, pretože pri ischémii sú ostré, paroxyzmálne, páliace, sprevádzané vynútenou polohou (zvyčajne na strane so zahnutou nohou)..

Príznaky radikulitídy

Z rozsiahleho zoznamu príznakov choroby existujú tri hlavné:

 1. Syndróm bolesti. Tmavé alebo ostré bolesti môžu uvoľňovať rôzne časti tela spojené nervovými vláknami s postihnutou oblasťou chrbtice.
 2. Znížená citlivosť. Poškodenie nervových zakončení spôsobuje čiastočné znecitlivenie, pálenie alebo brnenie v tkanivách.
 3. Svalová slabosť. Fyziologické zmeny v nervovom tkanive vedú k prerušovaným nervovým impulzom, ktoré narúšajú normálne fungovanie svalov až do úplnej atrofie..

Iné príznaky radiiculitídy

 • zmeny chôdze, tuhosť, nedostatok dôvery v pohyby;
 • spontánna flexia kolena, keď sa človek pokúša ľahnúť alebo si sadnúť;
 • znížená citlivosť v oblasti zápalu;
 • pocity mravčenia a pálenia v mäkkých tkanivách v blízkosti postihnutej oblasti;
 • zvýšené potenie;
 • bledú pokožku kože;
 • oslabenie svalových vlákien;
 • zvýšená bolesť v noci;
 • závraty;
 • strata sluchu;
 • poškodenie vizuálneho prístroja;
 • poruchy gastrointestinálneho traktu, genitourinárneho a kardiovaskulárneho systému.

Bolesť s radikalizulitídou má veľmi rozmanité vlastnosti - ide o chronické potiahnutie, bolesti bolesti a syndróm pálenia neznesiteľnej bolesti, vďaka ktorému je pacient prakticky imobilizovaný. Bolesť významne mení svalový tonik krku, chrbta a dolnej časti chrbta. Pacient nedobrovoľne inklinuje k polohe, v ktorej je bolesť minimalizovaná. Osoba sa môže pohybovať v ohnutej polohe, otočiť sa na stranu alebo sa ohnúť.

Lumbosakrálna radikulitída: príznaky

 1. Akútna bolesť v končatinách a dolnej časti chrbta, s ohybmi, zákrutami, drepy a inými dynamickými a statickými zaťaženiami.
 2. Prudké zvýšenie bolesti pri kýchaní, kašľaní a iných nedobrovoľných stresoch v lumbosakral.
 3. Tuhosť pohybov tela a dolných končatín.
 4. Neschopnosť ohýbať prsty na nohách alebo na špičkách chodidla.

Trvanie akútneho obdobia radikulitídy závisí od patológie, ktorá spôsobila zápal koreňa miechy a od správnosti uskutočnených terapeutických opatrení. Priemerná doba trvania príznakov príznakov lumbálnej radikulitídy je 7-10 dní, v súlade s aplikovanými prostriedkami na zmiernenie bolesti chrbta..

diagnostika

Za liečbu radikulitídy je zodpovedný neuropatológ. Ak však priebeh choroby komplikujú zranenia, medzistavcové prietrže alebo má diskogénny charakter, môže si to vyžadovať zásah užších špecialistov, ako sú napríklad:

 • ortopedickí traumatológovia;
 • vertebrologists;
 • neurosurgeons.

Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné vykonať lekárske vyšetrenie vrátane niekoľkých postupov:

 • Objasnenie príznakov - stanovenie intenzity a charakteristických rozdielov syndrómu bolesti, jeho trvania, prítomnosti porúch citlivosti.
 • Fyzikálne vyšetrenie - umožňuje nastaviť amplitúdu pohybov a sily svalov v danom časovom okamihu.
 • Neurologické vyšetrenie - kontrolujú sa reflexné reakcie pacienta, aktivita a citlivosť rôznych častí tela.
 • Rádiografia - poskytuje úplný obraz o prebiehajúcich degeneratívnych procesoch.
 • CT, MRI - umožňuje presne určiť mieru kompresného účinku na nervové korene.
 • EMG - vizualizuje povahu a rozsah poškodenia nervových vlákien.

Po identifikácii všetkých príznakov lumbálnej radikulitídy je predpísaná liečba, liečba a použitie rôznych moderných terapeutických technológií.

komplikácie

Komplikácie radikulitídy sú zriedkavé, ale s predčasnou diagnózou a liečbou, s predĺženou kompresiou nervových koreňov, narušeným nervovým trofizmom (výživa) a spomaleným krvným obehom sa vyvíja najčastejšie:

 1. Ischémia a infarkt miechy.
 2. Zápal meningov - miechová epiduritída alebo arachnoiditída miechy.
 3. Hemiparéza alebo paraparéza (čiastočná paralýza končatín).
 4. Atrofická paralýza - vyvíja sa v dôsledku dlhodobej kompresie miechového nervu a zhoršenej inervácie končatín..

Liečba radiiculitídy

U dospelých je liečba radikulitídy komplexom lekárskych a fyzioterapeutických postupov zameraných nielen na odstránenie bolesti, ale aj na obnovenie normálneho fungovania stavcov..

Terapia tohto ochorenia by sa mala vykonávať v prostredí priaznivom pre pacienta. Pri liečbe radiiculitídy musí zaistiť mier. Miesto, na ktorom leží, by sa nemalo ohýbať, takže pod neho je umiestnený pevný štít. Pacient by mal obmedziť pohyb miesta chrbtice, kde sa vyskytol zápal koreňa miechy. Za týmto účelom môže lekár odporučiť tvrdý fixný korzet, ale môžete ho nosiť maximálne 3 hodiny denne.

Na zníženie bolesti sú pacientom predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Ak sa bolesti vyznačujú zvýšenou intenzitou, lieky proti bolesti sa podávajú intramuskulárne, ak sú slabé, používajú sviečky alebo tabletové formy liekov. V nemocnici, na zastavenie bolesti, môže lekár vykonať novokainovú blokádu poškodeného nervu.

Účinný pri liečení radikalulitídy a miestnych metód, ktoré zahŕňajú použitie korenistej náplasti, protizápalových a otepľovacích mastí s éterickými olejmi, včelieho a hadího jedu.

V stacionárnom alebo ambulantnom prostredí môže byť pacientom predpísaná akupunktúra a fyzioterapia. Po úľave od bolesti je niekedy potrebná chrbtová trakcia. Túto procedúru vykonáva výlučne v nemocnici kvalifikovaný odborník..

Osobitná pozornosť by sa venovala otázke manuálnej terapie, ktorá je veľmi účinná pri liečbe radiikulitídy. Pred vymenovaním manuálnej terapie sú povinné konzultácie s neurológmi a röntgenové vyšetrenie. Manuálne liečenie je kategoricky kontraindikované v prítomnosti veľkej prietrže medzistavcovej platničky, pretože počas postupu je možné jej oddelenie..

Strava a výživa

Výživa pre radikalulitídu by mala byť frakčná, opakovane použiteľná. Stravu tvoria tieto potraviny:

 1. Nízkotučné ryby a mäso
 2. Zelenina a ovocie
 3. Vláknové výrobky
 4. Krúpy - pohánka, ryža, jačmeň
 5. Strukoviny: Fazuľa, hrach.
 6. Počas celého dňa by sa malo konzumovať dostatočné množstvo tekutín.

Neodporúča sa: masť, mastné mäso a ryby, muffiny, sladkosti, údené výrobky. Suché jedlo nie je povolené. Odporúča sa, aby ľudia trpiaci radikulitídou alebo v ohrození viedli aktívny životný štýl..

prevencia

Ako profylaxia radikulitídy sa odporúča vykonávať terapeutické cvičenia (iba nie počas obdobia exacerbácie). To je potrebné na posilnenie svalov, ktoré odstránia nadmerné napätie z chrbtice, vytvoria prirodzený svalový korzet. Priaznivé pre plávanie chrbtice, ale v tomto prípade je potrebné vyhnúť sa podchladeniu a náhlym pohybom. Je vhodné bojovať s nadváhou, ktorá zvyšuje tlak na stavce. Je lepšie robiť ťažkú ​​fyzickú prácu v korzete, snažte sa zdvíhať závažia, nezdržiavať sa dlho v šikmej polohe.

Je tiež dôležité sledovať držanie tela a správnu výživu. Najprv na zníženie množstva soli v strave zvýšte príjem vlákniny (jedzte viac surovej zeleniny, čerstvých šalátov). Je lepšie naparovať, vyhýbať sa mastným, vyprážaným, koreneným. Ak je to možné, mali by sa vylúčiť aj sladké, káva a silný čaj. Užitočný cesnak, citrónová šťava, banány. Niekedy je ischémia zhoršená kvôli nedostatku vitamínu B12 v tele - je vhodné ju pridať a ďalšie výživové doplnky do stravy..

predpoveď

Priaznivá prognóza je možná v prípade včasnej diagnostiky a komplexnej liečby vrátane všetkých možných smerov.

Iba s týmto prístupom je možné očakávať zotavenie bez obáv z recidívy. V prípade ischémie a následkom infarktu miechy nie je možné predpovedať úplné uzdravenie, pretože následky týchto komplikácií sa často stávajú porušením pohybových a zmyslových funkcií tela..

Lumbálna ischémia: príznaky, ako liečiť lumbosakrálnu ischias

Ako sa vyvinie bedrová ischémia

Bedrová chrbtica pozostáva z 5 stavcov. Medzi nimi sú elastické „vankúšiky“ - medzistavcové platničky. 8 párov miechových nervov odchádza od medzistavcových platničiek.

V prípade metabolických porúch v chrbtici sa medzistavcové platničky stenčia, stávajú sa krehkými, ich výška sa znižuje. Pri vkladaní na spodnú časť chrbta nemusia disky vydržať a prasknúť. V tomto prípade polotekuté jadro medzistavcového disku vstupuje do miechového kanálika a stlačuje nervové korene. Je tu lumbosakrálna ischias.

Ďalšou príčinou stlačenia nervových koreňov sú osteofyty. Sú to výrastky kostí na stavcoch. Tvoria sa, keď sa výška medzistavcových platničiek znižuje. Osteophytes štipka nervové korene spôsobujúce bolesť dolnej časti chrbta.

Príznaky bedrovej radiculitídy

Rozlišujú sa tieto príznaky lumbosakrálnej radikulitídy:

 • ostrá pálivá bolesť v dolnej časti chrbta;
 • bolesť je spôsobená stehnami a zadkami, zhoršenými kašľom, kýchaním, pohybom, fyzickou aktivitou, zmenou polohy v noci;
 • horúčka, zimnica;
 • bolesť brucha;
 • silné napätie a stuhnutosť svalov chrbta a nôh;
 • bolesť pozdĺž vonkajšieho okraja celej nohy po prsty na nohách.

Počas útoku na lumbálnu radikulitídu človek sotva stojí alebo sedí a hľadá miesto, kde necíti bolesť. V pokročilých prípadoch pacient atrofuje svaly bedier, dolných končatín, zadku.

Čo je to nebezpečná bedrová ischémia

Choroba sa rýchlo stáva chronickou. V tomto prípade akýkoľvek neopatrný pohyb, infekcia, podchladenie alebo stres vyvolá útok na radikalulitídu.

Lumbosakrálna ischias často vedie k ischias - zápalu sedacieho nervu. Potom sa silná bolesť v nohe spojí s bolesťou chrbta. Je takmer nemožné chodiť.

Je nebezpečné, keď sa choroby vyvíjajú a vedú k bedrovej radikulitíde. Pri súčasnom stlačení nervových koreňov a krvných ciev sa môže objaviť ischémia miechy. Pri infekčnom poškodení miechy sa vyskytuje neuritída a myelitída.

Medzistavcová prietrž v bedrovej oblasti bez liečby vedie k paralýze nôh a nôh, narušuje funkciu panvových orgánov.

Recenzie liečby

Vyjadrujem vďaku Vladimírovi Ivanovičovi za úprimnosť pri vedení konzultácie.

diagnostika

Ak je bolesť chrbta sprevádzaná pálením a nezmizne niekoľko dní, okamžite sa obráťte na odborníka. Lekár našej kliniky v Petrohrade s vami pohovor a vykoná vyšetrenie. Pomocou komplexného vyšetrenia urobí presnú diagnózu. Používame nasledujúce diagnostické metódy:

Príznaky a liečba lumbosakrálnej radikulitídy

Čo je to ischias a ako to liečiť - častá otázka v kancelárii neurológa. Radikulitída je dôsledkom osteochondrózy, oveľa menej často je výsledkom rôznych zranení, kýly a deformácií miechy. Bedrová ischémia je najbežnejšia, pretože práve na tejto časti chrbtice, ktorá je ťažiskom tela, je veľké množstvo záťaží..

Predpokladá sa, že starší ľudia trpia radiikulitídou, ale v posledných rokoch bola diagnostikovaná u ľudí stredného veku. Najčastejšie príznaky sakrálnej radikulitídy u žien po 30 rokoch, u mužov po 35 rokoch. Príčiny radikulitídy sú najrôznejšie. Choroba sa vyskytuje v dôsledku sedavého životného štýlu, rôznych druhov stresu, sedavej práce.

Sciatica - čo to je?

Lumbosakrálna radikulitída je definovaná ako skupina príznakov, ktoré sa vyskytujú pri poškodení koreňov miechy. Tento proces je patologický, bolesť dolnej časti chrbta je sekundárna. Radikulitída v páse je dôsledkom poškodenia tkanív chrbtice. V čase, keď medzistavcové platničky nemôžu prijímať dostatok výživy, sa v ich tkanivách postupne vyskytujú zmeny v dystrofickom type - výčnelok. V tomto procese sú spojivové tkanivové šnúry výrazne oslabené..

Aby sa zabránilo posunu stavcov, sú hrany zarastené rastmi kostí - osteofytmi. Vysunuté disky spolu s tkanivami podráždenými osteofytmi tlačia na nervové zakončenie. Takže v rôznych končatinách tela je bolesť.

 • Odporúčame vám prečítať si: ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice.

známky

Lumbosakrálna radikulitída sa veľmi často zamieňa s chorobami iného druhu - kŕčové žily, ploché nohy, choroby vnútorných orgánov. Charakteristické príznaky radikalulitídy:

 • Náhly výskyt bolesti, jej spontánne zastavenie. V nasledujúcich časoch sa pocit bolesti zhoršuje;
 • Intenzívne zosilnenie bolesti pri zdvíhaní narovnaných nôh pri ležaní na chrbte;
 • Instinktívne ohyby nôh, keď sa pacient snaží vstať a sadnúť si;
 • Akútna bolesť pri ohýbaní hlavy dopredu;
 • Neschopnosť byť neustále na jednom mieste.

príčiny

Aby sme pochopili, ako liečiť ischias, je potrebné zistiť jej príčiny. Keďže sakrálna radikulitída je súborom príznakov, existuje mnoho príčin jej výskytu:

 • Poranenie stavcov;
 • Ochorenie, napríklad artritída;
 • Osteochondróza. V 95 prípadoch zo 100 sú príčinami výskytu choroby jej prejavy;
 • Osteofyty - kostnaté výčnelky, ktoré sú výsledkom tlaku na sedací nerv.
 • Veľké zaťaženie bedrovej oblasti, ako aj podchladenie;
 • Nečinnosť v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • Tehotenstvo - výrazné prejavy môžu nastať v treťom trimestri, keď dôjde k posunu ťažiska kvôli prudkému nárastu telesnej hmotnosti;
 • ischias;
 • Stres, podvýživa, prechladnutie.

Konštantné záchvaty radikulitídy sú najčastejšie spôsobené:

 • triaška;
 • Nadmerné fyzické cvičenie
 • podchladenie;
 • Ostrý pohyb driekovej chrbtice.

príznaky

Príznaky radikulitídy sú veľmi rôznorodé. Bolesť v sakrálnej oblasti môže dať do nohy, dochádza k porušeniu citlivosti končatín, pálenia, znecitlivenia. Príznaky skupiny lekárov.

Symptóm bolesti je diferencovaný. Bolesť sa stáva: nudná aj akútna; lokálne ovplyvňujú rôzne častice tela; nepretržité alebo dočasné. Už samotná prítomnosť bolesti znamená, že škodlivé účinky sa vykonávajú vo vzťahu k tkanivám medzistavcových platničiek. Dôležitým ukazovateľom je zhoršenie príznakov bolesti v noci, s kašľom, prudkým naklonením hlavy a zastavením bolesti v stacionárnom stave..

 • Príznak narušenej citlivosti

Precitlivenosť vyvolaná porušením vysielania nervového impulzu, ktorá má za následok znecitlivenie, brnenie a pálenie..

 • Príznak slabosti svalov

Porušenie prirodzeného fungovania svalov, najčastejšie spôsobené prerušením nervových impulzov. Pri dlhodobej poruche sa vyskytuje atrofia svalu, stehien a dokonca aj dolnej končatiny. Pri lumbosakrálnej radikulitíde sú príznaky také, že človek trpí nadmerným potením a jeho tvár zbledne. Ak máte rovnaké príznaky a liečbu ako sakrálna radikulitída, musíte začať s liečbou.

Ako liečiť ischias

Na obnovenie rozsahu pohybu chrbtice potrebuje ľudské telo miernu fyzickú aktivitu. Táto metóda nielen zastavuje proces vertebrálnej degenerácie, ale tiež zlepšuje pružnosť svalov. Pacienti často cítia úľavu v dôsledku gymnastických cvičení. Ak gymnastika nepomôže, odporúča sa liečiť lumbosakrálnu radikulitídu výberom iného prístupu. Je možné liečiť bedrovú ischémiu niekoľkými spôsobmi?

Lekári nezakazujú kombináciu terapií, ak sú pre pacienta prínosom. Bez ohľadu na to, koľko metód existuje, všetci dávajú odpoveď na otázku, ako rýchlo liečiť ischias.

Nechirurgické metódy

Existuje viacrozmerná terapia na zmiernenie bolesti pri tomto ochorení, ktorá pomáha navždy zabudnúť na to, čo robiť s radikulitídou. Napríklad, ak máte akútnu ischias, potom v jej počiatočnej fáze sa odporúča použiť teplú vyhrievaciu podložku alebo ľadové balíčky. Musia sa aplikovať na boľavé miesto asi 20 minút. Niekto bude mať viac z prechladnutia, niekto - teplo. Na dosiahnutie tohto účinku je lepšie ich striedať. Ale pamätajte - toto je len rušivá terapia na zmiernenie akútnej bolesti. Zdroj choroby nie je možné vyliečiť..

liečenie

Liečba lumbálnej radikulitídy sa vykonáva nesteroidnými antiflogistikami. Zabezpečujú odstránenie opuchov a lokalizáciu zápalu. Tieto lieky sa však vyznačujú vedľajšími účinkami, ktoré pri dlhodobom užívaní nemajú najlepší účinok na telo pacienta. Ak je bolesť chrbta výrazne zhoršená a dá sa nohe, odporúča sa užívať ibuprofén, ortofén a diklofenak rýchlejšie. Zbavte sa bolesti a následne na miesta jej reliéfu naneste liečebné masti, krémy. Niektoré z najlepších liekov, ktoré majú priaznivé hodnotenie, sú Finalgon, Nise, Indometacín, Viprosal.

Ak pacient trpí silnými bolesťami, je potrebné mu predpísať injekcie. Ako anestetikum uprednostňujte novokain, ľudokain.

fyzioterapia

V kombinácii s užívaním liekov sa odporúča ožarovať bedrovú radikulitídu a ošetriť nohy ultrafialovým svetlom. Prvých 5 dní sa aplikuje hydrokortizón a potom sa použije lidokaín.

V akútnom štádiu lumbosakrálnej radikulitídy sa liečba vykonáva pomocou ultrazvukového ošetrenia radiiculitídy s impulzívnym režimom. Ak sa ischémia objavila v dôsledku osteochondrózy, dôležitým aspektom je natiahnutie do šikmej roviny. Rozťahovanie sa vykonáva aj na bežnom lôžku s mierne vyvýšenou čelnou doskou 15 až 20 cm. Telo by malo byť upevnené na úrovni čelnej strany..

Existuje krátkodobé (dvakrát denne po dobu 10 minút) a dlhodobé rozťahovanie (2 týždne). Jedným z najužitočnejších postupov je masáž sakrálnej chrbtice (odporúča sa 15 až 20 sedení), reflexológia ihly (10 až 20 sedení), viacúčelové gymnastické cvičenie (2 až 3 mesiace)..

Chirurgické ošetrenie

Ak sa zdravie pacienta nezlepší do 3 až 4 mesiacov, ošetrujúci lekár ponúkne liečbu radiikulitídy chirurgickým zákrokom. Operácia sa vykoná, ak:

 • Zjavné neurologické príznaky;
 • Degeneratívne zmeny na diskoch;
 • Explicitné poruchy motorického zariadenia.

Existuje niekoľko typov chirurgických zákrokov. Pri malej otvorenej operácii sa odstráni jeden medzistavcový disk, ktorý tlačí na sedací nerv. Ak sa zistí stenóza miechy a pacient má ťažkú ​​toleranciu k najjednoduchším fyzickým činnostiam, predpíše sa laminektómia. Počas tejto operácie sa odoberie kosť, v ktorej je nerv stlačený.

Pacienti sa vyhýbajú chirurgickému zákroku v nádeji, že samotná ischias sa vylieči. Ale v okamihu, keď pacient stratí kontrolu nad močením alebo je pre neho ťažké pohybovať sa, je vykonaná nútená operácia.

Liečebná strava

Aby sa znížilo zaťaženie chrbtice, pacient by sa mal zbaviť nadbytočných kilogramov a starostlivo monitorovať správnu výživu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • Obmedziť príjem soli;
 • Do správnej výživy pridajte obohatené potraviny (ovocie, zelenina, čerstvo vylisované šťavy);
 • Konzumujte veľa mliečnych výrobkov (večer večer pridajte kefír do stravy);
 • Odmieta omáčky, konzervované jedlá; vylúčiť údené, vyprážané, korenené, mastné oleje;
 • Pridajte do jedla druhy tukov s nízkym obsahom tukov a jesť čerstvé ryby;
 • Užívanie alkoholu, kávy a silného čaju je prísne zakázané.

Pri tejto chorobe je užitočné použiť:

 • Sušené ovocné kompóty. Ak namiesto cukru pridáte med, prínosy sa zdvojnásobia. Nechajte to variť večer. A ráno si počas raňajok vychutnáte tento nápoj;
 • Nektár z jabĺk a zeleru. Vyrába sa v rovnakých pomeroch, odporúča sa piť dvakrát denne;
 • Citrónová šťava. Zriediť vodou a ochutiť medom. Na prípravu tinktúry budete potrebovať 11 citrónov, ktoré sa pomelú mlynčekom na mäso a 1 liter medu. Na konci prípravy sa liek vloží do chladničky a jedna polievková lyžica sa konzumuje trikrát denne pred jedlom..

Viac informácií o účinkoch príznakov a liečbe radiiculitídy povie odborníkom: terapeut, neurológ.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Sciatica: ako zaobchádzať

Moderná klinika s pokročilou diagnostikou

Prihláste sa na bezplatné vyšetrenie a diagnostiku popredných odborníkov

 1. Domov
 2. články
 3. Sciatica: ako zaobchádzať

Ochorenie nervového systému, ktoré je založené na poškodení koreňov miechy, sa nazýva radikulitída. Spustené formy patológie môžu spôsobiť srdcový infarkt, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej strate citlivosti a motorických funkcií tela. Preto si ischias vyžaduje včasnú a komplexnú liečbu podľa programu vypracovaného vertebroológom alebo neurológom..

Sciatica a príčiny jej vzhľadu

Hlavnou príčinou radikalizmu je degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách chrbtice. Najčastejšie sa choroba vyvíja na pozadí:

 • medziobratlová kýla;
 • zníženie lúmene miechového kanála;
 • nádorové nádory v chrbtici a priľahlých tkanivách;
 • osteofyty;
 • degenerácia vertebrálnych kotúčov;
 • abnormality v štruktúre chrbtice;
 • zranenia
 • metabolické poruchy;
 • radiálne formy neurovírusových patológií (napríklad kliešťová encefalitída);
 • infekčné choroby (cerebrospinálna meningitída, tuberkulóza atď.).

Náhle pohyby, podchladenie, zdvíhanie ťažkých predmetov a dlhodobý pobyt v nepohodlnej polohe môžu vyvolať útok choroby. Rizikom pre radikalulitídu sú ľudia zaoberajúci sa manuálnou prácou a profesionálnymi športovcami.

Klinické príznaky

V závislosti od lokalizácie zamerania choroby a klinických prejavov sa rozlišujú 3 formy choroby: lumbosakrálna, hrudná a krčka maternice. Stupeň choroby určuje, ako liečiť ischias. Bežnými príznakmi sú strelecké bolesti, brnenie, znížená citlivosť, znížená teplota a citlivosť na postihnuté miesto. Navyše u všetkých pacientov je klinický obraz doplnený vaskulárnymi poruchami a svalovou slabosťou..

Známky lumbosakrálnej radikulitídy

Pri lumbosakrálnej radikulitíde je bolesť lokalizovaná v oblasti dolnej časti chrbta, stehien, zadku, dolných končatín alebo nôh. Syndróm bolesti sa zhoršuje kašľom, chôdzou, ohýbaním a je sprevádzaný pocitom chladu v dolných končatinách, pocitom „plazivého plazenia sa“ a zníženou citlivosťou kože. V priebehu času pacienti so zníženou pohyblivosťou chrbtice v bedrovej oblasti a zvýšeným tonusom bedrových svalov. Zároveň sa bolesti stávajú tak silné, že chorí ľudia strácajú schopnosť chodiť a stáť vzpriamene. Pri pokusoch o zníženie nepohodlia zaujímajú pacienti jednu z vynútených polôh:

 • ležať na rovnom povrchu a pod žalúdok umiestniť hustý vankúš alebo vankúš;
 • sedieť na pohovke alebo posteli, ohýbať jednu nohu pod seba a položiť ruky na povrch pred nimi.

Pri palpácii sa pozoruje bolesť v oblasti popliteálnej fosílie, na zadnej strane stehien, v strede chodidiel, na pätách a v paravertebrálnych zónach dolnej časti chrbta..

Prejavy krčnej formy choroby

Prvým príznakom rozvoja tejto formy patológie je jednostranná bolesť v krku, ktorá núti chorého držať hlavu v naklonenej polohe, zatiaľ čo jeho tvár sa otáča opačným smerom (ako pri kľuke). Nepríjemné pocity sa zhoršujú kýchaním, kašľom a akýmikoľvek pohybmi hornej časti tela. V prípadoch, keď kýla disku sa stane príčinou krčnej radikality, syndróm bolesti vyžaruje do proximálnych častí horných končatín, do hrudníka alebo do subkapulárnej oblasti. Časté sú prípady zhoršenia bolesti v noci.

Príznaky hrudnej radikály

Znakmi, ktoré signalizujú vývoj tejto formy patológie, je bolesť, ktorá sa vyskytuje počas hmatu paravertebrálnych bodov, ako aj zvýšenie svalového tonusu v problémovej oblasti. U pacientov sa znižuje citlivosť v oblasti postihnutých nervových koreňov, rozvíja sa paréza predlaktia. Klinický obraz ochorenia je niekedy doplnený vegetatívno-cievnymi poruchami (nadmerné potenie, opuch tkanív, neustály pocit chladu, celková slabosť). Vo výnimočných prípadoch sa u pacientov rozvíja spondylocoronárny syndróm. Jej klasickým prejavom je bolesť v oblasti srdca, ktorá sa prejavuje a zosilňuje pri ohýbaní, ohýbaní, ohýbaní a ohýbaní tela..

Ako liečiť ischias: technika

Po podrobnej diagnóze lekár predpíše terapiu a určí, ako liečiť ischias. Vo väčšine prípadov sa používajú konzervatívne metódy. Režim liečby zahŕňa:

 • znehybnenie chrbtice (pacientovi je predpísaný prísny odpočinok na lôžku až do vymiznutia akútnej bolesti);
 • orálne podávanie alebo intramuskulárna injekcia analgetík;
 • použitie lokálne dráždivých činidiel (napríklad korenie);
 • užívanie protizápalových liekov;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • kurzy manuálnej terapie;
 • blokáda svalov v stave kŕče;
 • injekcie vitamínu B12;
 • akupunktúra;
 • chrbtová trakcia, ktorá umožňuje zväčšiť praskliny medzi stavcami a uvoľniť stlačené nervové zakončenie;
 • kúpele s radónom a sírovodíkmi;
 • bahenná terapia.

Dietová terapia má osobitnú úlohu v otázke, ako liečiť ischias. Pacientovi sa odporúča jesť v malých porciách až 5-krát denne. Nasledujúce potraviny sa odporúčajú vylúčiť zo stravy:

 • múčne výrobky;
 • silné bujóny;
 • sladkosti;
 • tukové mäso;
 • údené mäso;
 • káva a iné nápoje s vysokým obsahom kofeínu;
 • slané pochutiny;
 • korenené korenie;
 • alkohol;
 • sýtené nápoje.

Pacientove menu by malo obsahovať veľa zeleniny a ovocia, potraviny bohaté na vlákninu, nízkotučné ryby, obilniny a strukoviny. Uhorky, reďkovky, paradajky, tomel, sušené marhule, granátové jablká, mrkva, čierne bazy, slivky a kapusta sú obzvlášť užitočné pri radikalizme..

Liečba ischias tak, ako je to predpísané v schéme konzervatívnej liečby, nie je vždy vhodná. Ak sa pacient po 3 až 4 mesiacoch liečby nemôže úplne zbaviť bolesti, potom sa mu ponúkne vykonanie operácie (odstránenie medzistavcovej prietrže). Nesporným základom pre chirurgický zákrok je ochrnutie ischias (poškodenie koreňov sedacieho nervu)..

Príďte na našu kliniku. Pri včasnej diagnóze a primeranej liečbe je prognóza radikulitídy priaznivá. Pomôžeme dosiahnuť dlhodobú remisiu alebo úplné uzdravenie.!

Čo je ischias a ako s ňou zaobchádzať

Okamžite povedzme: nejde o chorobu, ale iba o príznak.

Čo je to ischias

Najprv si definujeme pojmy. Moderná veda slovo „sciatica“ takmer nepoužíva. Ďalšia používaná vec - radikulopatia Radiculopathy.

Rozdiel je jemný, ale dôležitý. „Radikulitída“ naznačuje určité nezávislé ochorenie - zápal koreňov nervov miechy (z koreňov radikúl latinky - „koreň“ a koncový koniec, čo znamená zápalový proces). Ale v skutočnosti nie sú nervy samy zapálené. Toto je iba symptóm niektorých ďalších chorôb alebo porúch, ktoré existujú v tele. Preto je radikulopatia, tj patológia nervových koreňov spôsobená niektorými globálnejšími príčinami, presnejšou koncepciou..

Ale pre jednoduchosť budeme stále používať slovo „ischias“. Súčasné pochopenie, že sa záležitosť neobmedzuje iba na zápal nervov.

Odkiaľ pochádza ischias?

Aby ste to pochopili, musíte si pamätať, ako funguje chrbtica. Čo je potrebné vedieť o rádikulopatii?, Je to sada 33–34 zaoblených kostí (stavcov), ktoré chránia miechu pred zraneniami alebo inými zraneniami. Z miechy do iných častí tela - rovnaké ruky, nohy - sa rozvíja celá sieť nervov. Časť nervu v blízkosti miechy a stavcov sa nazýva koreň.

Normálne má chrbtica ohyb ako písmeno S - to poskytuje potrebné tlmenie a stabilitu celého tela. Zložky „krivky“ sa nazývajú časti chrbtice. Je ich päť:

 • krčka maternice - zahŕňa 7 stavcov;
 • hrudník - 12 stavcov;
 • bedrové - 5 stavcov;
 • sakrálny (oblasť spájajúca chrbticu s bokmi) - 5 stavcov;
 • coccygeal - 4–5 stavcov.

Medzi všetkými komponentmi konkrétneho oddelenia kostí sú „medzivrstvy“ - elastické medzistavcové platničky. Chráni kosti pred oderom a rýchlym opotrebením..

Tento systém je dobre premyslený a funguje skvele. Niekedy sa však stáva, že medzistavcové platničky z nejakého dôvodu začnú vyčnievať nad svoje zamýšľané miesto a tlačia na chrbticu nervu miechy, ktorý sa nachádza neďaleko. To spôsobuje zápal, t. J. Radikulitídu.

Samy stavce kosti však môžu tiež tlačiť na korene, ak sa posunuli alebo zmenili. Existujú aj iné možnosti..

Čo môže spôsobiť ischias

Tu je zoznam chorôb a porúch spôsobených radikulopatiou, ktoré najčastejšie vedú ku kompresii nervových koreňov:

 • Herniatický disk. Toto je najobľúbenejší dôvod. Prietrž sa môže objaviť v dôsledku fyzickej námahy (pravdepodobne pravidelne zdvíhate niečo ťažké), zranenia alebo nadváhy.
 • Skolióza. Pri nesprávnom držaní tela môžu byť tiež stlačené nervy miechy..
 • Degeneratívne zmeny na medzistavcovej platničke (spojené napríklad so starnutím).
 • Tlaková zlomenina chrbtice.
 • Spinálna stenóza. Toto je názov choroby, pri ktorej sa miechový kanálik zužuje - ten, v ktorom sa vyskytuje kostná dreň.
 • Kostné ostrohy. Niekedy sa kostné tkanivo stavcov na niektorých miestach zväčšuje. Takéto ostrohy môžu stlačiť tak miechu, ako aj korene miechových nervov..
 • Miechové nádory.
 • Osteoartritída alebo artritída chrbtice.
 • Zahusťovanie (osifikácia) stavcovských väzov.
 • Diabetes. V tomto prípade zápal nastáva v dôsledku skutočnosti, že nervové vlákna nedostávajú krv.
 • Ponytail syndróm. Takzvané poškodenie nervového zväzku siahajúce od spodnej miechy.

Ako rozpoznať ischias

Najzreteľnejším príznakom radikulitídy je akútna a rýchla streľba na chrbát. Známky Radikulopatia, Čo je potrebné vedieť o rádikulopatii? sa môže líšiť v závislosti od toho, ktorá časť chrbtice sa nachádza poškodený nerv.

 • Cervikálna radikulopatia sa prejavuje bolesťou v ramene, hornej časti chrbta alebo ramena - bez ohľadu na to, či ide o ľavú alebo pravú stranu. Pravidelná slabosť, znížená citlivosť, mravčenie v prstoch jednej z rúk a tiež zosilňovanie bolesti pri otáčaní hlavy alebo nakláňaní krku môžu byť v tejto oblasti tiež príznakmi radikalulitídy..
 • Hrudníková rádikulopatia je zriedkavá. Medzi jej príznaky patrí pálenie alebo streľba v ktoromkoľvek z rebier, boku alebo brucha, znecitlivenie a brnenie v týchto oblastiach. Tento druh sa ľahko zamieňa s komplikáciami spôsobenými pásovým oparom, poruchami srdca, žlčníka a iných brušných orgánov..
 • Bedrová radikulopatia je najbežnejšia. Je to cítiť tým, že pálenie bolesť v dolnej časti chrbta, bolesť a necitlivosť v dolnej časti chrbta, boky, zadok, nohy alebo chodidlá. Pri dlhšom sedení alebo chôdzi sa príznaky zvyčajne zhoršujú..

Radikulitída v sakrálnych a coccygeal regiónoch je najpravdepodobnejšia a je všeobecne podobná bedrovej oblasti.

Ako liečiť ischias

Iba u lekára. Začnite návštevou terapeuta - vypočuje vaše sťažnosti týkajúce sa bolesti chrbta a končatín av prípade potreby odporučí špecialistu.

K diagnostike postačuje častejšie opis príznakov a fyzikálne vyšetrenie. Ale niekedy potrebujete röntgenové lúče a elektromyografiu (test, ktorý zisťuje, ako nervové vlákna vedú signály)..

Lekár bude liečiť ischias na základe toho, ktoré ochorenie alebo porucha spôsobila to. Je zrejmé, že stretnutia na skoliózu, nádory a cukrovku sú odlišné. V niektorých prípadoch (napríklad pri kostných ostrohách) nie je možné sa vyhnúť chirurgickému zákroku..

Existujú však všeobecné odporúčania. Zahŕňajú:

 • Užívanie liekov proti bolesti alebo svalových relaxancií na zmiernenie bolesti. Pri výbere lieku verte svojmu lekárovi.
 • Strata váhy. Lekár vám môže odporučiť diétu alebo cvičenie, ktoré vám pomôže zbaviť sa ďalších libier..
 • Fyzioterapia. Jeho hlavným cieľom je posilniť svaly a zabrániť nadmernému zaťaženiu chrbtice. Nezabudnite na cvičenia, ktoré znížia bolesti chrbta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Autor článku: Nadezhda NikolaevnaÚčinným spôsobom na vyriešenie problému je masáž s výčnelkom medzistavcových platničiek. Pomocou masážnych procedúr sa napraví mnoho defektov vo vývoji chrbtice vrátane výčnelku.
Pri nadmernom zaťažení a poranení medzistavcových platničiek zhasne obsah ich jadra, čo spôsobuje silnú bolesť. Herniovaná platňa C5-C6 v pokročilom stave, ktorá stláča stavcové nervy a cievy na krku, môže viesť k nedostatku krvného zásobovania a výživy mozgu, zhoršeniu miechy a iným nebezpečným podmienkam.
Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.