loader

Hlavná

Späť

6 ošetrení sekvestrovanej prietrže?

Sekvestrovaná kýla chrbtice je jednou z najzávažnejších možností porážky vláknitého prstenca, pri ktorej dochádza nielen k mechanickému stlačeniu miechy, ale aj k autoimunitnej reakcii na proteíny, ktoré vstupujú do miechy. Sekvestrácia je terminálnym štádiom medzistavcových prietrží a lieči sa výlučne chirurgicky.

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

Aká je sekvestrovaná rozmanitosť miechy?

Odpoveď na túto otázku by mala začať zhrnutím terminológie použitej pri tvorbe diagnózy. Slovo „sekvestrátor“ z lekárskeho hľadiska znamená časť nekrotického tkaniva, ktorá sa oddelila od zdravých oblastí (Efremova slovník). Kýla (kýla) - výstup vnútorného brušného orgánu z dutiny prírodnou alebo umelou dierou bez poškodenia podšívky.

Na základe vyššie uvedeného je možné formulovať nasledujúcu definíciu: sekvestrovaná hernia medziobratlovej platničky - prolaps buničitého jadra do miechy s vytvorením obmedzenej sekvestrácie, ktorá pôsobí ako traumatická látka. V tomto prípade sa vyvinie kompresia miechy, porušenie koreňov miechy a ďalšie procesy spojené s nastávajúcimi štrukturálnymi zmenami.

Poznámka: Klasická interpretácia slova „hernia“ neodráža presne proces, ktorý sa vyskytuje počas sekvestrácie medzistavcových platničiek. Prolaps pulpózneho jadra nastáva pri prasknutí vláknitého prstenca. V opačnom prípade by bolo nemožné oddelenie obmedzených oblastí stavcov..

príčiny

Sekvestrovaná kýla chrbtice je logickým výsledkom menej významných etáp herniálneho výčnelku (prolaps, výčnelok, extrúzia). Preto sa príčiny tohto javu nelíšia od príčin všetkých ostatných typov medzistavcových prietrží.

Tie obsahujú:

 • osteochondrosis,
 • obezita druhého stupňa a viac (index telesnej hmotnosti vyšší ako 35 kg / m2),
 • vysoká fyzická námaha na stavce a nesprávna biomechanika tela pri výkone profesionálnych povinností (zdvíhanie závaží so zakriveným chrbtom, prenášanie ťažkých bremien na jednej strane tela),
 • porušenie techniky vykonávania športových cvikov a nadmerne vysoké zaťaženie powerlifterov v mŕtvom ťahu, drep s činkou, mŕtvy ťah,
 • osteoporóza a ďalšie stavy spojené so stratou vápnika a organických zložiek v kostiach (kolagén a elastín), ktoré spôsobujú stratu pružnosti a sily kostného tkaniva,
 • sedavý spôsob práce a života (vyvíja sa svalové kŕče, cievy, ktoré živia chrbticu, sú upnuté, vláknitý prstenec stráca silu proti ischémii),
 • nadmerné užívanie alkoholu (pravidelná konzumácia etanolu v potravinách vedie k masívnej strate elektrolytov, ktorá môže ovplyvniť nielen silu pohybového ústrojenstva),
 • narušenie výmeny.

Všetky položky uvedené v zozname sú hlavnou príčinou choroby. Samotná sekvestrácia sa však vyvíja po šokovej fyzickej aktivite, náhlom pohybe alebo strese, sprevádzanom zvýšeným svalovým kŕčom. K strate samozrejme môže dôjsť bez viditeľného provokačného faktora. Vo väčšine prípadov sa však vyskytuje. Sekvestrácia sa prejavuje ostrou bolesťou, po ktorej má pacient príznaky zodpovedajúce porážke konkrétnej chrbtice. V závislosti od lokalizácie procesu sa rozlišuje niekoľko typov kýly..

Klasifikácia príslušnej patológie sa vykonáva podľa lokalizácie zamerania.

Rozlišujú sa tieto typy chorôb:

 1. kýla krčnej chrbtice - 18-19% prípadov,
 2. sekvestrovaná prietrž v bedrovej chrbtici - asi 80% všetkých prípadov,
 3. hrudná kýla - 1 - 2% prípadov.

Klinický obraz a intenzita vývoja symptómov závisia od toho, kde sa zameriavajú bolestivé zmeny..

Okrem vyššie uvedeného sa sekvestrované prietrže delia v smere počiatočného ohniska:

 1. kruhové prietrže s maximálnym vyčnievaním do foraminálnej alebo dorzálnej zóny - celý vertebrálny disk je rovnomerne ovplyvnený, ale jeho zadná časť je vystavená maximálnemu stupňu vyčnievania.
 2. Dorsálna hernia - výčnelok disku a tvorba sekvestrácie sa vyskytuje na zadnom povrchu chrbtice, v miechovom kanáli.
 3. Hrudné kýly - počas sekvestrácie je ovplyvnená výstupná oblasť miechových nervov.

Existujú aj iné možnosti klasifikácie, ale v klinickej praxi sa nepoužívajú. Typ prietrže sa určuje pomocou zobrazovacích metód chrbtice (MRI, CT)..

príznaky

Výskyt určitých príznakov sekvestrácie sa môže objaviť náhle alebo postupne. Klinický obraz závisí od oblasti poškodenia. U pacientov, ktorí predtým trpeli medzistavcovou prietržou, existuje podozrenie na patológiu. Oddelenie jeho miesta je určené predovšetkým bolesťou v kombinácii s neurologickými poruchami.

Existujú všeobecné a regionálne znaky prolaps kýly. Bežné zahŕňajú:

 • obmedzenie mobility,
 • bolesť vyžarujúca do iných častí tela,
 • svalová hypertonicita,
 • nejaké oslabenie bolesti, keď pacient leží,
 • spontánny pohyb čriev, močenie (nie vždy sa vyskytuje).

Všeobecné príznaky sú nešpecifické a majú malú diagnostickú hodnotu. Väčšia pozornosť by sa mala venovať regionálnym charakteristikám opísaným nižšie..

krčnej

Sekundárna kýla chrbtice, ktorá sa nachádza na úrovni dolných častí krku, vedie k objaveniu najzávažnejších symptómov. Kompresia miechy v tejto zóne sa prejavuje rozvojom tetraplegie (čiastočná alebo úplná paralýza nôh a ramien), narušením bránice (zlyhanie dýchania) a nesprávnou funkciou panvových orgánov. Pri malom stupni kompresie sa pacient môže sťažovať na stratu bolesti a citlivosť na teplotu horných končatín, na čiastočnú stratu funkcie. Môžu sa vyskytnúť aj akékoľvek funkčné poruchy v systémoch umiestnených pod ohniskom choroby..

Bolestivý syndróm s cervikálnou kýlou sekvestrovaného typu je výrazný. Pacient trpí silnou bolesťou, ktorá často vyžaduje zavedenie narkotických analgetík. Bolesť môžete úplne odstrániť až po odstránení časti disku, ktorá spadla do miechového kanála.

Hrudné oddelenie

Sekvestrácia hernie disku v oblasti hrudníka vedie u pacienta k objaveniu sa nasledujúcich príznakov:

 • ostrý vzhľad bolesti,
 • znížený tón medzirebrových svalov,
 • nefunkčnosť panvových orgánov, ktoré majú centrálny mechanizmus pôvodu,
 • ochrnutie nôh,
 • zvýšená kašeľ a bolesť v dychu,
 • kontraktúra paravertebrálneho svalu.

V závislosti od miesta sekvestrácie prietrže môže mať bolesť rôznu povahu. Pri kýloch laterálnej lokalizácie je bolesť radikálna, môže byť jednostranná. Dorsálne umiestnenie patologického ložiska vedie k výraznejšiemu vyjadreniu bolesti chrbtice.

bedrový

Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice sa stáva dôvodom objavenia sa dostatočne jasných klinických príznakov. Pacient zaznamenal silnú bolesť radiálneho alebo miechového pôvodu, ochabnutú paraplegiu nôh, zníženie hmatovej citlivosti v periangenetickej oblasti. Bolestivosť sa vyskytuje súčasne na obidvoch nohách, sprevádzaná kŕčmi svalov a myofixáciou, ktorá sa zvyšuje, keď sa snažíte postihnúť postihnutú oblasť. Niektoré príznaky sú dôležité pre diferenciálnu diagnostiku a umožňujú vysoký stupeň istoty pri určovaní umiestnenia sekvestrácie.

Zoznam týchto príznakov je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Postihnutý nervový koreňCharakteristický príznak
L4Hyperestézia vonkajšieho povrchu stehna a zadku na postihnutej strane v kombinácii s oslabením reflexu kolena
L3Bolesť chrbta je natáčanie v prírode. Pacient si sťažuje na bolesti chrbta od spodnej časti chrbta po úroveň špičky
S1Hypotenzia svalov gastrocnemiusovej skupiny, vymiznutie plantárneho reflexu.

Diagnóza choroby

Zlatým štandardom pre zobrazovanie herniovaných diskov so sekvestrovaným zobrazením je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Pomocou tejto metódy sa lekárovi podarí nielen preukázať fakt sekvestrácie, ale aj presne lokalizovať patologické zameranie. Okrem toho vám MRI umožňuje vyhodnotiť stupeň kompresie miechy a naplánovať budúcu operáciu.

Ak nie je k dispozícii zariadenie MRI, chirurg môže použiť obrázky počítačového tomografu. Podľa odborníkov sa táto možnosť používa iba vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné, pretože obrázky získané pomocou tohto typu prístroja nie sú dostatočne jasné.

Použitie rádiografie na identifikáciu sekvestrácie v moderných podmienkach je neprimerané. Táto metóda je zastaraná a neumožňuje určiť polohu traumatického agenta s potrebnou presnosťou. Kliniky zapojené do chirurgie chrbtice by mali byť vybavené moderným diagnostickým zariadením.

Laboratórne štúdie týkajúce sa danej choroby majú pomocnú hodnotu. Používajú sa na účely predoperačného vyšetrenia pacienta, ako aj v rámci všeobecného klinického vyšetrenia. Nemajú diagnostickú hodnotu pri identifikácii sekvestrovanej hernie.

video

Sekvestrovaná kýla chrbtice.

Liečebné metódy

Liečba oddelenej prietrže chrbtice je mimoriadne operatívna. Výnimkou sú prípady, keď je zásah kontraindikovaný z jedného alebo druhého dôvodu. V takýchto situáciách sa používajú farmakoterapia a pomocné liečebné metódy..

Drogová terapia

Farmakologické ošetrenie sekvestrácie prietrže je paliatívnej povahy a má tieto ciele:

 • odstránenie alebo oslabenie syndrómu bolesti,
 • obnovenie schopnosti pacienta starať sa o seba a vykonávať inú jednoduchú fyzickú prácu,
 • prevencia úplného zdravotného postihnutia pacienta,
 • odstránenie sprievodných symptómov patológie.

Najčastejšie sa so stratou častí disku používajú tri skupiny liekov: analgetiká, svalové relaxanciá a protizápalové lieky. Ako analgetikum sa môže použiť ketorol, analgin, paracetamol, účinnosť týchto liekov je však relatívne nízka. Na dosiahnutie uspokojivých výsledkov je potrebné použiť účinnejšie prostriedky: tramadol, promedol, morfín. Ako svalový relaxant sa môže použiť midokálny baklofén. Indometacín, ibuprofén, sa používajú na zmiernenie zápalového procesu..

S rozvojom sprievodnej autoimunitnej reakcie u pacienta možno predpísať imunosupresíva, lieky, ktoré inhibujú imunitnú odpoveď. Medzi ne patrí chymodepresín, humira, zenapax.

Používanie takýchto výrobkov by sa malo vykonávať prísne v súlade s návodom na použitie. Inak je možný vývoj infekčných komplikácií..

Metódy fyzioterapeutických cvičení sú zamerané hlavne na odstránenie svalových syndrómov. Je prísne zakázané liečiť sekvestrovanú prietrž pomocou fyzických cvičení. Použitie gymnastiky je možné iba v neskorom pooperačnom období.

Tu vám cvičebná terapia umožňuje dosiahnuť tieto účinky:

 • útlm patologických impulzov,
 • zlepšenie krvného obehu,
 • stimulácia regeneračných procesov,
 • zvýšená mobilita,
 • prevencia kontraktúr.

Triedy fyzickej terapie by sa mali vykonávať výlučne pod vedením profesionálneho inštruktora.

fyzioterapia

Fyzioterapia sa rovnako ako gymnastika nepoužíva na liečbu sekvestrovaných herniovaných diskov. V pooperačnom období sa na zmiernenie svalových kŕčov a na zmiernenie bolesti používajú metódy fyzickej expozície. Fyzioterapeutické metódy môžu navyše stimulovať regeneráciu a skrátiť čas potrebný na regeneráciu. Miechovým pacientom sú predpísané FT metódy, ako je elektroforéza, účinok sínusových modulovaných prúdov a účinok konštantných a premenlivých magnetických polí. Po hojení rán je možné použiť aplikácie ozoceritu, liečivé bahno a parafín..

masáž

Ako rušivý spôsob liečby sa môže použiť vákuová masáž („plechovky“). Táto metóda umožňuje redistribuovať krv z vrstiev paravertebrálneho svalu do podkožného tkaniva a kože. Subjektívne môže pacient po zákroku cítiť úľavu. V skutočnosti však stimulácia vákuom neprispieva k eliminácii existujúcej sekvestrácie. Klasické masážne metódy na prolaps a sekvestráciu prietrže sú kontraindikované.

Chirurgický zákrok

Až donedávna bola najbežnejšou metódou odstraňovania sekvestrácie chirurgia v plnej veľkosti. Dnes boli vysoko traumatické operácie nahradené endoskopickou operáciou. Hlavnou technikou operácie je metóda Dr. Destanda, ktorá predpokladá vpichnutie stavca a odstránenie padnutej časti disku pomocou endoskopu. Progresívnejšia je technika transforaminálnej resekcie sekvestrátora, keď sa endoskop vkladá otvorením koreňa miechového nervu..

Poznámka: lekári musia veľmi často čeliť panickému strachu z pacientov pred operáciou chrbtice. Ľudia sa obávajú komplikácií. V skutočnosti je odstránenie sekvestrácie veľmi zriedkavo príčinou zdravotného postihnutia pacienta. Výnimkou sú prípady, keď čas, ktorý uplynie od okamihu, keď sa objavia prvé príznaky do začiatku operácie, prekročí tri dni. Komplikácie však nie sú spôsobené samotným zásahom, ale dlhodobou expozíciou externého agens mieche.

Ľudové lieky

Ľudské recepty sa na účely ošetrenia hernií nepoužívajú. Jediným smerom, v ktorom môžu byť použité ako adjuvans, je rekonštrukčná liečba po chirurgickom zákroku. Na zmiernenie svalového kŕča a stimulovanie regeneračných procesov sa používajú rastliny ako poľná chrpa, harmanček, nechtík, chokeberry.

Rehabilitácia

Aj operovaná oddelená prietrž chrbtice vyžaduje dlhú rehabilitáciu. Obnova z klasickej otvorenej diskektómie trvá asi 1 rok. Uvedené obdobie sa môže líšiť nahor alebo nadol v závislosti od veku a zdravotného stavu pacienta. Metódy odstránenia endoskopickej sekvestrácie môžu významne znížiť čas regenerácie. Pri použití chirurgického zákroku Destando trvá rehabilitácia asi 3 - 4 mesiace, s transforaminálnou resekciou sekvestrácie - 2 - 3 mesiace.

prevencia

Sekvestrovaná medziobratlová hernia je výsledkom nedodržania lekárskych odporúčaní týkajúcich sa liečby počiatočných štádií choroby..

Aby ste zabránili strate nekrotických oblastí v miechovom kanáli, mali by ste:

 • Berte všetky lieky predpísané lekárom, vrátane liekov, ktoré stimulujú prísun krvi do chrbtice,
 • aktívne využívajú terapeutické cvičenia,
 • navštevovať fyzioterapeutickú miestnosť,
 • viesť aktívny (v prijateľnom) životnom štýle,
 • pravidelne sa podrobujú MRI chrbtice.

Sekvestrácia je najnebezpečnejším dôsledkom medzistavcovej prietrže. Konzervatívna liečba vám neumožňuje fyzicky eliminovať oddelenú sekvestráciu.

Operácia odstránenia nekrotických častíc je zložitá a nebezpečná a rehabilitácia je zdĺhavá. Preto musí pacient, ktorý má výčnelok alebo herniovaný disk, vynaložiť všetko úsilie, aby zabránil zhoršeniu situácie a uvedeniu na operačný stôl..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Príznaky a metódy liečby oddelenej prietrže chrbtice

Sekvestrovaná kýla chrbtice je stav, pri ktorom dužinové jadro spadá mimo medzistavcové trhliny. U pacientov sa diagnostikuje taký veľký výčnelok, že existuje vážne riziko vzniku závažných, často nezvratných komplikácií. Neurológovia okamžite začínajú s liečbou, aby sa zabránilo kompresii miechy a objaveniu sa kompresnej myelopatie.

Čo je oddelená prietrž chrbtice?

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Sekvestrovaná kýla chrbtice sa vytvára na pozadí deštruktívnych degeneratívnych zmien charakteristických pre osteochondrózu. Medzistavcový platnička stráca schopnosť zadržiavať vodu, stáva sa menej trvanlivou a nepružnou. Vzdialenosť medzi susednými stavcami je znížená, čo vedie k nadmernému stlačeniu disku a ešte väčšiemu poškodeniu disku.

Patológia je sprevádzaná postupnou mikrotraumou vláknitého prstenca a posunutím medzistavcových platničiek. Tieto procesy sú často asymptomatické, takže človek nehľadá lekársku pomoc. Po niekoľkých rokoch je narušená celistvosť vláknitého prstenca a buničité jadro napučiava smerom k miechovému kanálu. Tečie do medzistavcových priestorov s tvorbou sekvestrov - pevného odumretého tkaniva.

Príčiny choroby

Hlavnou príčinou sekvestrovanej hernie je osteochondróza, zvyčajne 2 alebo 3 stupne závažnosti. Vrodené a získané spinálne anomálie predurčujú jeho vývoj. Jedná sa o klinovité stavce alebo ich fúziu, syndróm krátkeho krku, lumbarizáciu. Faktory vyvolávajúce degeneratívnu-dystrofickú patológiu sú tiež:

 • narušené fungovanie nadobličiek, štítnej žľazy alebo pankreasu (hypotyreóza, endokrinná obezita, diabetes mellitus);
 • predchádzajúce zranenia - zlomeniny chrbtice, silné modriny, trvalá mikrotrauma diskov, stavcov, svalovo-väzivový aparát;
 • dysplázia bedra, ktorá vyvoláva nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu;
 • porušenie postavenia, vrátane kypózy, lordózy, skoliózy;
 • častý dlhodobý pobyt v jednej polohe tela, napríklad pri práci s počítačom.

Osteochondropatia je často diagnostikovaná u starších pacientov a starších pacientov. Vysvetľuje sa to spomalením procesov regenerácie chrupavkových a kostných tkanív, zmenami v hormonálnych hladinách a znížením produkcie elastínu a kolagénu v tele..

Aké je nebezpečenstvo (možné komplikácie)

Vytvorená sekvestrovaná prietrž stlačuje korene miechy, čo spôsobuje stratu ich funkcií. Na miestach, ktoré inervujú, sa zaznamenáva svalová slabosť a znížená citlivosť. Pri absencii lekárskeho zásahu sa čoskoro vyvinie paréza, atrofia svalov, vyblednutie reflexov šľachy, trofizmus je narušený.

Tvorba diskogénnej myelopatie (chronické poškodenie miechy) na pozadí zúženia miechy je tiež vysoká. V oblasti tvorby herniálneho výčnelku sa rozvíja paréza, citlivosť mizne. Pacient má citlivú špecifickú poruchu chôdze a koordináciu pohybov. Takéto komplikácie sa môžu rýchlo stať nezvratnými, pretože výsledný neurologický deficit sa nedá napraviť ani chirurgickým zákrokom.

Sekvencie umiestnené v medzistavcovom priestore obsahujú proteíny. Pri vstupe do miechového kanála je pravdepodobnosť vzniku aseptického zápalu vysoká. Autoimunitné patológie boli hlásené z dôvodu nedostatočnej odpovede imunitného systému na proteínové látky zo sekvestrácie..

Kde sa najčastejšie vyskytuje

V bedrovej chrbtici sa najčastejšie tvorí sekvestrovaný herniálny výčnelok. Je to spôsobené vážnym statickým a dynamickým zaťažením, ktoré neustále ovplyvňuje disky, stavce a väzy umiestnené v dolnej časti chrbta. Približne 50% pacientov má diagnostikovanú premiestnenie medzistavcových platničiek (L4-L5, S1) v lumbosakrálnej oblasti. Sú to tí, ktorí zažívajú maximálne zaťaženie pri chôdzi, nakláňaní a otáčaní tela. Hrudné a krčné stavce sú najmenej citlivé na tvorbu prietrže s únikom buničitého jadra..

Druhy patológie

Sekvestrácia sa považuje za poslednú fázu premiestnenia medzistavcovej platničky, preto sú herniálne výčnelky tejto formy klasifikované iba v závislosti od miesta..

krčnej

Medzi šiestym a siedmym krčným stavcom sa vytvára oddelená prietrž. Príčinou jej vzniku je zvyčajne osteochondróza alebo trauma, napríklad silná rana. Táto lokalizácia premiestnenia disku je najnebezpečnejšia kvôli svojej blízkosti k mozgu. Sekvestrácia blízko miechového kanála môže vyvolať nielen jeho kompresiu, ale aj stavcovú tepnu. Výsledkom je narušenie zásobovania mozgu kyslíkom a výživnými látkami v krvi. A stav hypoxie je plný narušeným fungovaním všetkých životne dôležitých systémov tela.

bedrový

Sekvestrovaný herniálny výčnelok vytvorený v lumbosakrálnej oblasti je charakterizovaný najvýraznejšími symptómami. Patológia tejto lokalizácie sa začína klinicky prejavovať v ranom štádiu vývoja, čo vám umožňuje rýchlo diagnostikovať chorobu a začať liečbu. Na tomto oddelení sa však častejšie zisťuje počet rozvinutých komplikácií. Zaznamenávajú sa poruchy panvových orgánov vrátane poklesu libida a porúch močenia. Pri absencii lekárskeho zákroku patológia postupuje rýchlo. V konečnom štádiu je možná inkontinencia moču a stolice.

Hrudné oddelenie

Hrudné stavce a disky sa málo podieľajú na pohybe, čo vysvetľuje zriedkavú tvorbu sekvestrovanej prietrže v tomto oddelení. Dáva dodatočnú pevnosť a tuhosť rebier. Ak napriek tomu došlo k premiestneniu diskov, dochádza k veľmi špecifickej symptomatológii. Faktom je, že hrudné segmenty stavcov sú inervované rovnakými koreňmi chrbtice ako vnútorné orgány. Bolesť, ktorá sa objaví pri stlačení nervových zakončení, sa necíti ani tak v chrbte, ako v oblasti srdca, obličiek a gastrointestinálneho traktu..

Príznaky choroby

Vo fáze sekvestrácie prietrže sa vo väčšine prípadov vyskytujú pomerne výrazné bolestivé pocity. Pri porušení koreňov miechy sú ostré a vyžarujú do susedných častí tela. Vyvíja sa svalovo-tonický syndróm, ktorý sa stáva dôvodom na obmedzenie pohybov. Bolesť je cítiť nielen vo dne, ale aj v noci, čo vyvoláva výskyt neurózy, psycho-emocionálnu nestabilitu a depresívny stav..

Chrbtica, v ktorej sa vytvorila oddelená prietržTypické klinické prejavy patológie
krčnejBolesť v krku pri ohýbaní alebo otáčaní hlavy, závraty, zhoršená koordinácia pohybov, skoky v krvnom tlaku, znecitlivenie prstov, znížená zraková ostrosť a sluch, tinnitus, dvojité videnie pred očami a (alebo) výskyt farebných škvŕn, kruhov
PrsníkBolesť na hrudníku, napodobňovanie príznakov patologických stavov vnútorných orgánov (akútna pankreatitída, žalúdočné vredy, angína pectoris), dyspeptické poruchy, nedostatok enzýmov, pocit „hrče v hrdle“ a nedostatok vzduchu, kašeľ, často neproduktívny, potenie
Bedrový, lumbosakrálnyTuhosť, zámerné obmedzenie pohybov, aby sa zabránilo nástupu lumbago symptómov, náhla „bolesť chrbta“, nútená poloha tela, piercing, intenzívna, akútna bolesť dolnej časti chrbta, panvové poruchy v konečnom štádiu

Diagnostické metódy

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacientov, série funkčných testov a výsledkov biochemických a inštrumentálnych štúdií. Pacientom sa prideľujú všeobecné klinické testy krvi a moču, aby sa vyhodnotil ich zdravotný stav a zistili dysmetabolické poruchy.

Pomocou röntgenového snímania nie je možné priamo identifikovať herniálny výčnelok. Štúdia umožňuje stanoviť deštruktívne degeneratívne zmeny, ktoré vznikli v dôsledku osteochondrózy. Toto je zníženie vzdialenosti medzi susednými stavcami, zarastenými okrajmi kostných platní, zhutňovaním a riedením medzistavcových platničiek..

Najviac informatívne v diagnostike sekvestrovaných hernií sú MRI a CT. Výstupok, jeho lokalizácia a veľkosť sú jasne viditeľné na získaných obrazoch.

Kedy navštíviť lekára

Výskyt nepohodlia v krčnej, hrudnej, lumbosakrálnej chrbtici je signálom na vyhľadanie lekárskej pomoci. Malo by sa dávať pozor na zníženie citlivosti končatín, často vznikajúce pocity „plazivých husacích hrbolčekov“, brnenie, znecitlivenie.

Aj keď závažnosť symptómov je zanedbateľná, je možná konzervatívna liečba patológie. Používajú sa masáže, fyzioterapeutické procedúry, lokálne a systémové lieky, cvičebná terapia. Pri diagnostikovaní komplikácií, ktoré sa už vyvinuli (diskogénna myelopatia, radikulárny syndróm), je pacient pripravený na operáciu.

terapia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Uskutočňuje sa integrovaný prístup k liečbe oddelených prietrží akejkoľvek lokalizácie. Na odstránenie príznakov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. A na obnovenie funkcií chrbtice sa vykonáva fyzioterapia, masáže, akupunktúra, suchá alebo podvodná ťažba. Prevencia výskytu bolestivých relapsov umožní dennú cvičebnú terapiu.

Liečba drogami

Lieky prvej voľby pri liečbe sekvestrovanej hernie sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Na zmiernenie akútnej bolesti sa používajú injekčné roztoky Orthofen, Movalis, Ksefokam.

Odstránenie bolestivých pocitov strednej závažnosti pomôže pri užívaní tabliet s aktívnymi zložkami meloxikam, ketoprofén, ketorolak, ibuprofén, nimesulid. Pri bolestiach chrbta počas remisie neurológovia predpisujú masti a gély s NSAID:

Ak sú NSAID neúčinné, blokády liekov sa uskutočňujú s lidokaínom, novokaínom a glukokortikosteroidmi Diprospan, Dexamethason, Triamcinolone. V terapii sa tiež používajú svalové relaxanciá, chondroprotektory, narkotiká a narkotiká, analgetiká, trankvilizéry a obehové látky. V liečebnom režime sú nevyhnutne zahrnuté lieky s vitamínmi B. Obzvlášť potrebné sú pri odtrhnutých kýlach, ktoré vyvolávajú neurologické klinické prejavy..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické opatrenia sú indikované u pacientov na zvýšenie účinnosti liekovej liečby a na zlepšenie stavu postihnutých stavcových segmentov. V akútnom období je predpísaných 5 až 10 relácií liečby UHF, ktoré spočívajú v vystavení tela vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu. Na elimináciu silnej bolesti sa používa ultrafosforéza alebo elektroforéza s glukokortikosteroidmi, analgetikami, NSAID, anestetikami..

Pretože na dislokačnej klinike sú prítomné kŕče kostrových svalov, vykonáva sa niekoľko elektromyostimulačných sedení na obnovenie paretických svalov. Blatná terapia, akupunktúra, hirudoterapia, aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom sa osvedčili..

Toto je jeden z účinných spôsobov konzervatívnej liečby herniálnych výčnelkov, vrátane sekvestrácie. Ihneď po úľave od akútnej bolesti a aseptického zápalu je pacient poslaný k lekárovi fyzioterapie. Po preštudovaní výsledkov MRI a rádiografie zostaví individuálny tréningový plán, vyberie cvičenia na základe fyzickej prípravy pacienta.

Pravidelný tréning pomáha zlepšovať krvný obeh v oblasti poškodených diskov, posilňuje chrbtové svaly. Aj pri neúčinnosti konzervatívnej terapie je to veľmi užitočné pri príprave na chirurgický zákrok.

Masáž a manuálna terapia

Posilnenie svalového korzetu chrbta je možné vykonať aj pomocou masáže - klasická, akupunktúra, plechovka, segmentová. Po niekoľkých sedeniach, svalových kŕčoch a stuhnutosti zmizne intenzita bolestivých pocitov. Zlepšuje sa aj psychoemocionálny stav pacienta, čo pozitívne ovplyvňuje rýchlosť zotavenia..

Pacientom môže byť predpísaná chrbtová trakcia (trakcia). Toto je často posledný spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Počas trakcie pod vodou alebo za sucha sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami. Zastavia pritláčanie diskov a narúšajú korene miechy a krvné cievy.

Chirurgický zákrok

Ak sú komplikácie alebo neúčinnosť konzervatívnej liečby identifikované po dobu niekoľkých mesiacov, pacienti sú indikovaní na chirurgickú liečbu. Pri sekvestrovanej hernii sa operácie vykonávajú približne v 80% prípadov. Po prasknutí vláknitého prstenca a presakovaní jadra je v medzistavcovom kanáliku prítomné odumreté tkanivo, ktoré môže poškodiť miechový kanál pri akomkoľvek nepríjemnom náhlom pohybe. Preto neurológovia často okamžite ponúkajú chirurgický zákrok:

 • laminektomie;
 • otvorená alebo endoskopická discektómia;
 • laserové odparovanie;
 • intradiskálna elektrotermálna terapia.

Ak sa počas operácie odstráni hernálny výčnelok spolu s diskom, potom je potrebná následná stabilizácia chrbtice. Inštalujú sa implantáty B-Twin, a to aj na prevenciu tvorby prietrže v oblasti susediacich stavcov..

Ľudové lieky

Prostriedky vyrobené podľa receptov tradičnej medicíny sa nepoužívajú na liečbu sekvestrovaných hernií z dôvodu ich neefektívnosti. Ich použitie je nielen nepraktické, ale aj nebezpečné. Vzhľadom na slabý analgetický účinok obkladov a trení nie je pacient v žiadnom zhone prekonzultovať s lekárom. Výsledkom je, že chirurgický zákrok sa vykonáva v štádiu rozvinutých nezvratných komplikácií.

Rehabilitácia po odstránení kýly

Aby sa predišlo nežiadúcim pooperačným následkom, je pacient vo fáze rehabilitácie zobrazený na ortopedických pomôckach, pričom dodržiava mierny režim. Jedná sa o elastické obväzy s kovovými alebo plastovými vložkami. Spoľahlivo fixujú chrbticu, obmedzujú pohyb, ktorý vedie k posunu diskov a stavcov.

Na urýchlenie regenerácie sa odporúča denná cvičebná terapia. Vo fáze rehabilitácie sú zobrazené masáže a fyzioterapeutické procedúry - magnetoterapia, laserová terapia, diadynamické prúdy.

Prevencia a prognóza

Prognóza zotavenia je vo väčšine prípadov priaznivá bez ohľadu na spôsob liečby sekvestrovanej hernie. Iba pri dlhodobej myelopatii je úplné uzdravenie nemožné kvôli rozvinutému neurologickému deficitu.

Prevencia patológie spočíva vo vykonávaní pravidelných (1 - 2-krát ročne) lekárskych prehliadok, včasnej liečbe zistených chorôb. Je potrebné vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, prestať fajčiť a piť alkohol.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Sekundovaná hernia disku (L4-L5, L5-S1) - čo je nebezpečné a ako vyzerá na MRI

Sekretovaná prietrž chrbtice sa detekuje pri MRI a CT, ale ožarovanie pri použití tejto metódy neumožňuje použitie rádiologických metód na skríningové vyšetrenie neurologických pacientov. Sekvestrácia je vytvorenie jedného fragmentu, ktorý sa vytvorí oddelením zanedbateľnej časti od chrupavkovej časti. Patogenéza choroby je charakterizovaná prolapsom buničitého jadra malou puklinou. Pri dlhodobom zaťažení chrbtice sa medzistavcový disk posúva dozadu smerom k mieche, centrálne alebo priečne. Tvorba fragmentu v laterálnej a frontálnej rovine nie je tak nebezpečná ako spätný smer. Závažnosť klinických príznakov je ovplyvnená nielen smerom prolapsu, ale aj jeho veľkosťou. Ak sa MRI chrbtice urobí včas, v skorom štádiu sa zistí oddelená prietrž. Chirurgia odstraňuje jednotlivé fragmenty medzistavcových platničiek. Zásah pomáha zabrániť sekvestrácii v pohybe vo vnútri miechového kanála smerom k výstupu miechových nervov cez foraminálny otvor. Oblasť poškodenia by nemala byť vystavená fyzickému namáhaniu, aby sa zabránilo rôznym typom posunov medzistavcovej chrupavky na úrovni L4-L5, L5-S1. Na iných úrovniach je poškodenie menej časté:

MRI sken ukazuje preukázanú prietrž v ranom štádiu, ale so stlačením koreňa miechy v oblasti L4-L5. Okolo patologickej oblasti sa vyskytuje opuch mäkkých tkanív, zápal dura mater. Ak opuchy pretrvávajú, dôjde k narušeniu zásobovania krvi postihnutým segmentom chrbtice. Nebezpečenstvo predstavuje stlačenie okolitých mäkkých tkanív vrátane nervových vlákien, ganglií.

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Sekundovaná prietrž chrbtice je jednou z najmenej priaznivých možností tejto choroby. Kýly sa najčastejšie rozvíjajú v lumbosakrálnej chrbtici, menej často v krčku, zriedkavo sa vyskytuje patológia hrudníka..

Čo je to patológia?

Sekvestrátor je fragment odumretého tkaniva nachádzajúci sa voľne medzi živými tkanivami. Sekundácia prietrže je porušením integrity medzistavcových platničiek s prasknutím vláknitého prstenca a prolapsom pulpózneho jadra do miechy, t.j. v mieste nervov a tvrdých membrán miechy. Toto je posledná fáza vývoja herniovaného disku.

príčiny

Príčinou sekvestrácie prietrže je nedostatočná liečba choroby v jej skorších štádiách. Príčinou vývoja medzistavcových hernií môže byť prítomnosť vrodených abnormalít chrbtice u pacienta, osteochondrózy, nadváhy a obezity..

Medzi rizikové faktory patrí podvýživa, sedavý spôsob života, nadmerné zaťaženie chrbtice, podchladenie, časté stresové situácie.

Ako sa môže objaviť kýla?

Hlavnými faktormi určujúcimi prítomnosť klinických príznakov počas sekvestrácie herniovaného disku sú:

 • vek pacienta;
 • lokalizácia sekvestrácie;
 • lokalizácia prietrže.

Ak nenastane účinok na nervové korene a miechu, patológia sa nemusí dlho prejaviť.

Príznaky závisia od miesta patológie..

Lokalizácia herniálneho výčnelku

Pacienti zvyčajne pociťujú bolesť v chrbte a dolných končatinách (v oblasti zadku, stehien, nôh a nôh). Bolesť sa môže zosilniť zmenou polohy tela, ako aj dlhodobým pobytom v rovnakej polohe, najmä sedením. Okrem toho sa u pacientov môžu vyskytnúť zmeny chôdze, znížené reflexy šliach, napätie miechových svalov, kŕče.

Pacient môže pociťovať bolesť v krku, bolesti hlavy, závraty, poveternostnú závislosť, necitlivosť a pocit mravčenia v prstoch. Bolesť môže vyžarovať do hornej končatiny.

Bolesť na hrudníku (boľavá alebo akútna), ktorá sa môže zhoršiť kašľom, kýchaním, snahou zhlboka sa nadýchnuť a zmenou krvného tlaku. Pri tomto type patológie sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré napodobňujú príznaky pneumónie, pankreatitídy, cholecystitídy, záchvatu angíny pectoris.

V prípade, že k strate jadra došlo v dôsledku náhlych pohybov, zdvíhania závaží a stláčania miechy a / alebo nervov sekvestráciou, možno pozorovať ťažkosti s pohybom (do neschopnosti chodiť), môžu sa vyskytnúť vegetatívne poruchy..

Možné komplikácie a dôsledky

Na pozadí tohto ochorenia sa môžu vyvíjať chronické zápalové procesy. Pri dlhotrvajúcich poruchách krvného obehu môže dôjsť k zmene tvaru svalov. V prípade vývoja patológie v lumbosakrálnej oblasti výskyt antalgickej skoliózy.

Pri zraneniach môže byť sekvestrácia sprevádzaná úplným zničením medzistavcových platničiek. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky tohto stavu patrí:

 • bolestivý šok;
 • spinálny šok;
 • respiračná zástava;
 • strata citlivosti, ochrnutie končatín;
 • závažné panvové abnormality.

V závažných prípadoch ochorenia existuje u pacienta riziko syndrómu konského chvosta, ktoré sa vyznačuje:

 • poruchy čriev, močového mechúra;
 • necitlivosť a ochrnutie dolných končatín;
 • silná bolesť chrbta, ktorá môže vyžarovať na nohy z jednej alebo oboch strán;
 • erektilná dysfunkcia u mužov.

V niektorých prípadoch neurologické príznaky pretrvávajú aj po chirurgickom zákroku, ktorý sa môže vyskytnúť pri dlhodobej kompresii, ktorá spôsobila vývoj nezvratných zmien v štruktúre nervových vlákien..

diagnostika

Postup stanovenia diagnózy:

Nasledujúce metódy majú vysokú diagnostickú hodnotu:

 • magnetická rezonancia (MRI) - vykonáva sa na vizualizáciu prietrže a identifikáciu kompresie nervových štruktúr;
 • elektroneuromyografia (ENMG) - umožňuje určiť stav periférneho nervového systému.

Ak je to potrebné, predpíše sa počítačová tomografia, scintigrafia a iné diagnostické metódy.

liečba

Konzervatívna terapia

V závislosti od príznakov môže byť pacient predpísaný:

 • protizápalové lieky;
 • lieky proti prežúvaniu;
 • svalové relaxanciá;
 • lieky, ktoré zlepšujú miestny krvný obeh;
 • analgetické lieky;
 • neurometabolické stimulanty;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Pri silnej bolesti môže byť potrebná epidurálna blokáda..

Z fyzioterapeutických metód sa používajú:

 • magnetoterapia;
 • ultrazvuková terapia;
 • súčasné diadynamické ošetrenie.

Fyzikálna terapia môže byť predpísaná pacientom, zatiaľ čo cvičenia by mal vyberať výlučne ošetrujúci lekár a triedy by mali byť pod dohľadom odborníka..

V akútnom štádiu je indikovaný odpočinok postele, niekedy je potrebný obväz.

Počas liečby je potrebné vyhnúť sa ohnutiu tela dopredu a zdvíhaniu ťažkých predmetov.

Pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby sa zvažuje chirurgický zákrok..

chirurgia

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • veľkosť sekvestrácie viac ako 10 mm;
 • silné stlačenie nervového koreňa a / alebo miechy;
 • spinálna stenóza;
 • znecitlivenie končatín;
 • zhoršené močenie a / alebo pohyby čriev.

V prípade znecitlivenia končatín je nežiaduce chirurgické ošetrenie odmietnuť alebo ho odložiť na dlhú dobu, pretože po paralýze už k úplnému obnoveniu citlivosti spravidla nedochádza, aj keď je operácia úspešná..

 • exacerbácia chronického ochorenia;
 • dekompenzované ochorenie srdca;
 • akútne infekčné a zápalové procesy v tele.

Druhy operácií pri sekvestrovanej prietrži:

Odstránenie medzistavcových platničiek s herniou minimálne invazívnou (endoskopickou) alebo otvorenou metódou

Vplyv na pulpózne jadro medzistavcových platničiek so studenou plazmou

Chirurgický zásah, pri ktorom sa imobilizácia susedných stavcov vykonáva ich fúziou

Po operácii môže byť potrebné, aby pacient strávil niekoľko dní v nemocnici. Po ukončení liečebného cyklu sú potrebné rehabilitácie a zmeny životného štýlu. V budúcnosti sa osobe odporúča navštíviť bazén, liečebné procedúry. Je potrebné udržiavať normálnu telesnú hmotnosť.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: 2004-2007 "First Kiev Medical College" špecialita "Laboratórna diagnostika".

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, používame 72 svalov.

74-ročný austrálsky rezident James Harrison sa stal darcom krvi asi 1 000-krát. Má zriedkavý krvný typ, ktorého protilátky pomáhajú novorodencom so závažnou anémiou prežiť. Austrálčan tak zachránil asi dva milióny detí.

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Najvyššia telesná teplota bola zaznamenaná v Willie Jones (USA), ktorý bol prijatý do nemocnice s teplotou 46,5 ° C..

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Fibrocystická mastopatia je benígna zmena tkaniva prsníka. Inými slovami, s mastopatiou dochádza k vláknitej proliferácii.

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra. Výčnelok alebo vydutie disku je treťou fázou medziobratlovej kýlovej choroby, ktorá môže trvať niekoľko rokov. Pokiaľ sa nespracováva, objavia sa v priebehu času praskliny v chrupavkovej membráne disku, čo vedie k prasknutiu. Výsledkom je, že nimi preteká tekutina, časti buničitého jadra vypadávajú, čo vedie k stlačeniu nervov miechových kanálov. Padlé časti (odumreté tkanivo) sa nazývajú sekvestrácia. Miechová kýla prechádza do sekvestrovanej fázy.

Dôvody sekvestrácie

Sekvestrovaná kýla chrbtice je výsledkom komplikácie medzistavcovej prietrže, ktorá je zasa ovplyvnená faktormi, ako sú zakrivenie chrbtice, osteochondróza, šok, zranenie. Navyše, polovica ľudstva trpí touto chorobou častejšie ako muži, pretože v tele žien majú spojovacie tkanivá nižšiu hustotu, na rozdiel od mužov..

Sedavý sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj sekvestrácie kýly chrbtice.

Medzistavcové platničky nie sú vybavené krvnými cievami, a preto sa živia pohybom chrbtových svalov. Pri absencii mierneho zaťaženia chrbtových svalov, vláknité krúžky nedostanú správne množstvo výživy a stanú sa krehkými..

Existuje zoznam faktorov, ktoré zvyšujú riziko sekvestrovanej vertebrálnej prietrže:

 • Starší vek osoby (zhoršenie kostného tkaniva v priebehu času);
 • Časté podchladenie tela (zápal tkaniva);
 • Zvýšená hmotnosť (zvýšené zaťaženie stavcov);
 • Nadmerná fyzická námaha (vzpieranie);
 • Fajčenie (podvýživa všetkých kotúčových tkanív);
 • Neustále jazdenie vozidiel (sedavý životný štýl, vibrácie);
 • Podvýživa (metabolická porucha);
 • Nesprávne držanie tela;
 • Dedičná predispozícia k sekvestrácii prietrže, ploché nohy;
 • Neprofesionálne zaťaženie chrbtice (nesprávny športový tréning);
 • Infekčné choroby.

Komplikovaná komplikácia môže byť výsledkom všetkých týchto zdĺhavých procesov, ktoré postupne spôsobujú deštrukciu disku. A to aj pri malom ostrom pohybe sa pozdĺžne väzivo prsteňa môže ľahko zlomiť a tým spôsobiť komplikácie.

Druhy a príznaky

Sekundovaná prietrž chrbtice sa delí na typy podľa toho, kde je lokalizovaná:

 • V cervikálnej oblasti - prasknutie vláknitého prstenca a prolaps jadra medzi šiestym a siedmym stavcom;
 • V oblasti hrudníka - najvzácnejší druh v dôsledku konštantného zaťaženia;
 • V bedrovej chrbtici - k sekvestrácii hernie disku dochádza medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou, je jednou z nebezpečných foriem prietrže, nazýva sa tiež „syndróm chvosta“..

Pacienti nemôžu vždy pocítiť vývoj patológie padlého buničitého jadra. U niektorých pacientov sa tento jav môže vyskytnúť bez povšimnutia. V iných prípadoch sa prietrž čas od času prejavuje bolestivými záchvatmi, s ktorými si pacient postupne zvykne.

Výsledkom bolesti v 80% je vznik a strata sekvestrácie stavcov, čo sa môže zamieňať za iný útok. Záchvaty a príznaky prietrže závisia od toho, v akom intervale chrbtice je poškodený disk umiestnený:

 • Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice vedie k tomu, že pacient trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta, siahajúcou až k nohám a zadku. Často je v tele slabosť svalov, strata reflexov šliach, vyčerpanie a znížená citlivosť svalov nôh..
 • Sekundovaná herniácia hernie disku je určená bolesťou na hrudníku pri kašľaní alebo kýchaní. Pacienti si tieto bolesti pomýlili za srdce.
 • Krčka chrbtice postihnutá prietržou je sprevádzaná bolesťou v krku, ramenách a hlave. Pacient má časté záchvaty závratu, zvýšenie krvného tlaku, znecitlivenie prstov a mravenčenie, vyčerpanie svalov.

Komplikácie a dôsledky

Sekundovaná kýla nie je dočasným javom a nie je to jednoduché ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť. Bez včasnej liečby môže mať pacient s medzistavcovou prietržou vážne komplikácie a zdravotné postihnutie. Sekvestrácia hernie disku spôsobuje zlyhanie srdca, narušuje žalúdok a črevá, vedie k chronickej bronchitíde, nezvládnuteľnej radikulitíde, imunodeficiencii, zápalu pankreasu.

Medzistavcová hernia môže vyvolať mozgovú príhodu - výsledok narušenia prísunu krvi do mozgu.

Ak v dôsledku úrazu alebo úderu dôjde okamžite k sekvestrácii prietrže s úplným zničením vláknitého prstenca, objavia sa tieto príznaky:

 • Bolí bolesť;
 • Zastavenie dýchania;
 • Citlivosť je stratená;
 • Končatiny ochrnuté.

Nezabudnite si prečítať: čo je nebezpečná kýlová kýla.

Toto je jeden z vážnych prípadov poškodenia miechy, ktoré môže mať najhoršie následky. V takom prípade nie je možné pacienta posunúť, prevrátiť alebo zmeniť do „pohodlnejšej“ polohy. Je potrebné zavolať sanitku a čakať na ňu vedľa pacienta, aby sa telo ochránilo pred akýmikoľvek fyzickými vplyvmi.

Je liečba možná?

Diagnostiku a predpisovanie liečby môže diagnostikovať iba špecialista v tejto oblasti, vertebroológ. Lekár vykonáva terapiu na základe stavu pacienta a jeho chrbtice, zohľadňuje komplikácie, ktoré ohrozujú pacienta. Pri diagnostikovaní sekernovanej prietrže chrbtice sa musí liečba okamžite predpísať. V závislosti od parametrov a zanedbávania choroby, fyzickej (konzervatívnej) metódy alebo funkčnej metódy.

Konzervatívna liečba prietrže sa používa konzervatívne, keď jadro (hľúzovité) presiahlo membrány disku, ale stále sa drží v želé podobnej látke vnútri prstenca..

Účelom tejto liečby je zabrániť úplnému vypadnutiu jadra až do konečnej nekrózy tkaniva. V pozitívnych prípadoch liečby sa vytvorí kostná dreň, ktorá uzavrie dieru vytvorenú v tvrdom obale vláknitého prstenca.

Konzervatívna liečebná metóda trvá roky, pretože zotavenie bez chirurgického zákroku pozostáva zo zložitých postupných krokov:

 • Prvý týždeň choroby by mal byť uskutočňovaný pacientom v posteli s použitím liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
 • Počas šiestich mesiacov vykonáva skúsený manuálny terapeut nepretržité masáže;
 • Po celú dobu má pacient vždy obväz;
 • Vykonávajú sa cvičenia predpísané odborníkom;
 • Zakázaná fyzická aktivita, vzpieranie, sklon;
 • Po šiestich mesiacoch rehabilitácie lekár predpíše ďalšie cvičenia

Chirurgia je extrémnou mierou oddelenej liečby prietrže a predpisuje ju lekár v prípade progresie ochorenia. Aj po zohľadnení skutočnosti, že po operácii neexistujú žiadne komplikácie a opakované formácie.

Odborníci vyvinuli zoznam funkcií formy ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok:

 • Sekvestrácia do 13 mm;
 • Časté zhoršovanie stavu pacienta;
 • Zápalové choroby spôsobené imunodeficienciou;
 • Necitlivosť končatín;
 • Ťažká svalová slabosť;
 • Ak sa vyžaduje oddelenie chrupavky od prietrže;
 • Nedostatok účinku konzervatívnej liečby.

Po operácii musí pacient podstúpiť rehabilitačný kurz predpísaný ošetrujúcim lekárom. Pozostáva zo série liekov, masáží a šetrného režimu. Po skončení rehabilitačného obdobia sa vyskytnú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu komplikácií alebo relapsu choroby.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Operácia chrbtice sa vykonáva na odstránenie rôznych funkčných porúch prvkov chrbtice. Akýkoľvek chirurgický zákrok je však iba prvým krokom v liečbe.
Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..
Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..