loader

Hlavná

Liečba

Deformujúca spondylóza krčnej chrbtice

Degeneratívna patológia nezápalovej povahy je založená na deštrukcii stavcových tkanív a ich následnom nahradení patologickými prírastkami - spondylofyty a osteofyty. Najčastejšie sa toto ochorenie nazýva deformujúca spondylóza krčnej chrbtice. Deformácia sa spravidla vyvíja na pozadí existujúcich osteochondróz alebo poranení miechy. Spondylóza je sekundárna a vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien.

Vývoj cervikálnej spondylózy

Prítomnosť patologických procesov na stavcoch vedie k obmedzeniu pohyblivosti chrbtice. Deformujúca sa spondylóza sa u ľudí, u ktorých existuje riziko, často vyvíja:

 • dlhá sedavá práca,
 • osteochondrosis,
 • poranenie miechy,
 • chronické zápalové ochorenia kĺbov,
 • nadmerné cvičenie,
 • vek nad 50 - 55 rokov,
 • dedičná predispozícia.

Pri dlhom priebehu spondylózy je možná fúzia stavcov medzi sebou, čo významne obmedzuje pohyblivosť tela pacienta a môže spôsobiť jeho zdravotné postihnutie. Okrem toho majú pacienti množstvo neurologických symptómov spôsobených postihnutím koreňov miechových nervov.

Príčiny krčnej spondylózy

Teológia tohto ochorenia môže zahŕňať rôzne faktory. Spôsobujú deformáciu chrbtice a prispievajú k rozvoju spondylózy. Tie obsahujú:

 1. preferenčná poloha pri sedení,
 2. nadmerná fyzická námaha,
 3. hypotermia,
 4. Vek,
 5. dedičnosť,
 6. porušenie postavenia.

Choroby, ako je osteochondróza, ploché nohy a osteoartróza, môžu tiež viesť k spondylóze krčnej chrbtice..

Príznaky choroby

Klinický obraz deformujúcej sa spondylózy sa môže líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia a individuálnych charakteristík pacienta. V klasickej podobe ochorenie pokračuje s nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť hlavy lokalizovaná v zadnej časti hlavy, očí, uší,
 • zhoršená pohyblivosť krku a hlavy,
 • počuteľná kríza v oblasti deformačnej zóny,
 • paresthesia,
 • slabosť,
 • závrat.

V niektorých prípadoch môže patológia krku, ako aj deformujúca spondylóza hrudnej chrbtice viesť k zníženiu svalovej hmoty a svalovej atrofii..

Existujú prípady, keď bola deformácia stavcov taká silná, že pri vývoji vhodných symptómov došlo k poraneniu miechy. Pacienti zaznamenali ochrnutie, inkontinenciu moču, zlyhanie vnútorných orgánov.

diagnostika

Primárna diagnóza spondylózy sa robí na základe klinického obrazu a subjektívnych údajov získaných rozhovorom s pacientom. Na konečnú diagnostiku sa používajú metódy vyšetrenia hardvéru: počítačová a magnetická rezonancia, rádiografia.

Technologicky sofistikované a drahé diagnostické metódy sa používajú iba pri príprave na chirurgický zákrok av prípade pochybností o diagnóze. Na identifikáciu kostných procesov zvyčajne stačí röntgenové snímanie uskutočnené v dvoch projekciách.

Je potrebné poznamenať, že väčšina klinických príznakov deformujúcej sa spondylózy nie je špecifická a môže sa vyskytnúť pri iných ochoreniach chrbtice. Diagnostika založená výlučne na sťažnostiach pacienta a na výsledkoch ich externého vyšetrenia je preto prípustná iba v prípade, že nie je potrebné diagnostické vybavenie. Podobný prístup sa stále uplatňuje v niektorých malých mestách. Kliniky vo veľkých mestách sa však dokážu rozprávať o spondylóze až po dôkladnom röntgenovom vyšetrení.

Liečba deformujúcej spondylózy

Existujú tri hlavné oblasti, v ktorých sa choroba lieči, či už deformuje spondylózu bedrovej chrbtice alebo jej krčnej chrbtice. Jedná sa o lekárske ošetrenie, fyzioterapiu a fyzioterapiu. Ako pomôcka sa môžu použiť niektoré tradičné medicínske metódy..

Pred ich použitím by ste sa mali poradiť s lekárom, aby ste zhodnotili vhodnosť týchto opatrení..

Drogová terapia

Konzervatívna liečba je nevyhnutná na zastavenie syndrómu bolesti, spomalenie alebo úplné zastavenie rozvoja choroby, zlepšenie kvality života pacienta. Pri spondylóze sa používajú tieto skupiny liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Blokujú syntézu zápalových mediátorov, zmierňujú alebo úplne eliminujú bolesť, znižujú intenzitu zápalových procesov. Pri dlhodobom a systematickom používaní môžu vyvolať vývoj gastritídy a zhoršenie žalúdočných vredov..
 • Svalové relaxanciá. Uvoľnite svalové kŕče spôsobené spondylózou a znížte stupeň tlaku na korene miechových nervov.
 • Multivitamínové komplexy. Zvyšujú regeneračné procesy prebiehajúce v tele, zlepšujú vedenie nervového impulzu, urýchľujú opravu tkaniva.
 • Microcirculators. Terapeutický účinok týchto liekov je založený na znížení agregácie krvných doštičiek a expanzii malých kapilár v patologickej zóne. To vám umožní zlepšiť prísun krvi do miesta pacienta, aby sa zaistila jeho primeraná trofika a regenerácia.
 • Preparáty pre křupavku. Prispievajú k obnove chrupavky v medzistavcových platničkách..

Drogová liečba spondylózy nevylučuje hlavný faktor rozvoja spondylózy - zlý prísun krvi v dôsledku sedavého životného štýlu.

Fyzioterapeutické postupy

Takéto postupy v prípade deformujúcej spondylózy môžu dosiahnuť nasledujúce účinky - zlepšenie krvného obehu v patologickej oblasti, zvýšenie pohyblivosti krku, aktivácia odtoku lymfatickej tekutiny, zmiernenie zápalu, zlepšenie celkového zdravotného stavu pacienta a obnovenie premávky v oblasti náchylnej na deformáciu.

Deformujúca sa spondylóza krčka a ďalších častí chrbtice je indikáciou pre fyzioterapiu, ako je pulzná terapia, laserové ošetrenie, ultrafialové žiarenie, UHF, elektrická stimulácia. Liečebný cyklus pozostáva v priemere z 10 - 15 fyzioterapeutických procedúr, ktoré trvajú od 2 - 3 minút do pol hodiny.

Masáž sa dá zvyčajne pripísať aj množstvu fyzioterapeutických procedúr, ktoré vám počas spondylózy umožňujú uvoľniť kŕče zo svalov krku. Pri jeho implementácii sa používajú také techniky, ako je hladenie, miesenie, trenie, dopad na mastoidové procesy. Poškodením krčnej chrbtice je možná samomasáž.

fyzioterapia

Súbor cvičení na cvičenie spondylózy je zameraný na odstránenie stuhnutosti hlavy a krku. Výber potrebných vplyvov sa vykonáva v súlade s existujúcimi porušeniami.

Aby sa obnovila flexibilita krku, ošetrenie sa uskutočňuje naklonením hlavy doľava a doprava, dopredu a dozadu, naklonením hlavy dopredu s rukami prekríženými na zadnej strane krku. Na posilnenie svalov krku použite zdvíhanie a držanie hlavy vo zdvihnutej polohe, ležiace na jej boku s dolnou rukou natiahnutou dopredu..

Liečba technikami fyzickej terapie by sa mala vykonávať nepretržite počas celého života pacienta. Ak opustíte hodiny a vrátite sa do svojho predchádzajúceho životného štýlu, znova sa objavia príznaky spondylózy, čo si bude vyžadovať nový priebeh liekovej terapie.

Ľudové lieky

Ako spôsob liečby deformujúcej spondylózy odborníci v tradičnej medicíne odporúčajú používať odvar z lopúch alebo listov brusníc..

Na prípravu vývaru sa používa koreň lopúcha, z ktorého by sa mali nasekať tri čajové lyžičky a naliať jednu pohár vriacej vody. Výsledná kompozícia sa varí v ohni 10 minút, potom sa trvá pol hodiny. Vývar by sa mal ochladzovať, filtrovať a užívať perorálne tromi čajovými lyžičkami 4-krát denne až do trvalého účinku.

Na prípravu infúzie založenej na listoch brusníc, sa polievkové lyžice surovín nalejú do jedného litra vriacej vody a nechajú sa vylúhovať 2 hodiny. Je potrebné brať prijatý liek v polstopäťstom gramovom pohári trikrát denne.

Na záver treba povedať, že liečba deformujúcej spondylózy je zložitá úloha, ktorá si vyžaduje komplexné riešenie. Kompletná liečba je bohužiaľ zriedkavá. Po zastavení akútneho obdobia ochorenia sú pacienti nútení vykonávať fyzioterapeutické cvičenia celý život, berú lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu krvi a vedú zdravý životný štýl..

Čo je spondylóza krčnej chrbtice a spôsoby jej liečby

Spondylóza krčnej chrbtice sa vyznačuje degeneratívnymi-dystrofickými zmenami, v ktorých rastie kostné tkanivo. Priebeh ochorenia je prevažne chronický. Vyskytuje sa najčastejšie v starobe na pozadí starnúceho organizmu. Ak sa s liečbou nezaoberáte včas, môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu.

Spondylóza krku môže byť komplikovaná a nekomplikovaná. V prvom prípade je pozorovaná rýchla progresia na pozadí prítomnosti závažných patológií chrbtice. V druhom - vývoj je pomalý, príznaky sú mierne.

Klasifikácia podľa priebehu choroby:

 1. Pomaly progresívna forma - ak začnete s liečbou včas, spondylóza sa zastaví.
 2. Stredne progresívna forma - remisia je pravidelne nahradená exacerbáciou.
 3. Rýchlo progresívna forma - ankylozácia je detekovaná v krátkom časovom období.
 4. Blesková rýchla forma - je charakterizovaná prudkým vývojom znakov a rýchlymi deštruktívnymi procesmi. Najnebezpečnejší druh, ktorého odstránenie je veľmi problematické.

Iné typy:

 1. Röntgenové štádium, v ktorom možno pozorovať patologické zmeny a mierne poškodenie tkaniva chrupavky a stavcov. Osteofyty začínajú rásť.
 2. Funkčné zlyhanie - zisťujú sa účinky degeneratívnych porúch. Úroveň schopnosti pracovať na registrácii zdravotného postihnutia závisí od tohto ukazovateľa..

Etapy cervikálnej spondylózy

V závislosti od zložitosti patológie sa rozlišujú 3 stupne závažnosti:

 1. Fáza číslo 1 - primárne (začiatok vývoja). Príznaky sú mierne, boľavé, mierne bolesti. Začína sa šírenie kostí.
 2. Fáza č. 2 - nastáva v neprítomnosti liečby alebo nesprávnom výbere metódy. Symptómy sú horšie, najmä po fyzickej námahe. Počas vyšetrenia sa zistí významný nárast osteofytov, ktoré začínajú rásť spolu.
 3. Fáza číslo 3 - posledná (ťažká). Svalová sústava krku je napnutá, kostné výrastky sú úplne spojené (vytvára sa oblúková forma). Končí to nepohyblivosťou, poruchami vestibulárneho aparátu.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavným dôvodom rozvoja spondylózy krčnej chrbtice je narušenie metabolických procesov na pozadí fyziologických zmien. Preto sú starí ľudia vždy ohrození. Ochorenie sa týka polyetiologického patologického stavu, pri ktorom sa spondylóza vytvára okamžite z 2 alebo viacerých dôvodov. Jednoducho povedané, výskyt ovplyvňuje súčasne niekoľko faktorov.

 • prítomnosť osteochondrózy a iných zápalových ochorení v chrbtici;
 • nesprávne držanie tela, najmä ak osoba sedí dlhú dobu v póze s ohnutým chrbtom;
 • starnutie chrupavky, kostí, svalov, kĺbov;
 • podchladenie;
 • fyzické preťaženie;
 • poranenie krčnej oblasti;
 • osteoartróza a ploché nohy;
 • kompresné zlomeniny krčných stavcov;
 • špecifická metabolická porucha, pri ktorej sa hromadí vápenatá soľ;
 • infekcia tela poškodením kostí;
 • hormonálne poruchy.

príznaky

Znaky spondylózy sa vyvíjajú a zosilňujú v priebehu ich vývoja, líšia sa charakteristickými prejavmi:

 1. Syndróm bolesti: miesto lokalizácie - krk, šije, hlava. Môže vyžarovať do ramenných kĺbov. Konštantná bolesť charakteru, ale s exacerbáciou sa stáva akútnou, strelecká.
 2. Možný opuch a znecitlivenie horných končatín, pocit plazenia na rukách. Pre pacienta je ťažké vykonávať obvyklú prácu, pretože je cítiť slabosť končatín.
 3. Ďalej je pohyblivosť krku obmedzená - bolí sa otáčať rôznymi smermi (hore / dole, doľava / doprava).
 4. Keď pohnete hlavou, objaví sa špecifická kríza.
 5. V zriedkavých prípadoch rastie hrboľ.
 6. Na pozadí bolestí hlavy a závratov existuje riziko straty vedomia. Toto je uľahčené kompresiou rastu kostí hlavných tepien, ktoré vedú k mozgu.

Ak sa s liečbou nezaoberáte, choroba postupuje intenzívne, pripájajú sa ďalšie patológie, vznikajú komplikácie, vyskytujú sa porušenia vo všetkých telesných systémoch.

Možné komplikácie a dôsledky

Komplikácie, ktoré môžu vzniknúť:

 1. Z chrbtice - medzistavcová prietrž, výčnelok.
 2. Z hľadiska neurológie (vyčnievajúce disky komprimujú orgány) - zhoršené fungovanie srdca, zažívacieho traktu, pečene, takže bolesť sa prejavuje v rôznych systémoch.
 3. Obehový systém - poškodenie ciev, ktoré vedie k zvýšenému krvnému tlaku, zníženej zrakovej a sluchovej ostrosti, hučanie v ušiach.
 4. Na pozadí kompresie miechy sa vyvíja krivosť nepravej povahy, ktorá sa prejavuje znecitlivením a dokonca znecitlivením dolných končatín, syndrómami bolesti..

Ktorý lekár lieči?

Keď idete na kliniku, musíte sa prihlásiť k terapeutovi, ktorý vykonáva počiatočné vyšetrenie a diagnostiku. Ďalej je pacient poslaný stavovcovi. Tento špecialista však nie je k dispozícii na všetkých klinikách, iba na veľkých alebo súkromných klinikách. Preto sa v iných prípadoch môže neurológ, ortopéd zapojiť do diagnostiky a liečby.

Pomerne často, so zhoršeným držaním tela a zraneniami pacienta, sa konzultuje aj chirurg alebo trauma. V mnohých prípadoch je liečebný režim predpísaný súčasne tromi odborníkmi.

Diagnóza krčnej spondylózy

Lekár najprv vyberie anamnézu - vedie rozhovory s pacientmi o príznakoch, minulých ochoreniach a zraneniach. Potom vykoná také vyšetrenie:

 1. Fyzikálne a neurologické vyšetrenie pomáha posúdiť závažnosť, lokalizáciu zápalového procesu. Za týmto účelom sa reflexy klepajú kladivom, citlivosť sa určuje pomocou špeciálnej ihly a sila svalov sa stlačí do päste..
 2. RTG krčnej oblasti určuje stav chrbtice, odhaľuje prítomnosť osteofytov.
 3. Počítačová tomografia skúma stavce, nervové korene a ďalšie štruktúry vo vrstvách.
 4. Zobrazovanie mäkkého tkaniva magnetickou rezonanciou, veľkosť výrastkov, stav kolóny.
 5. Myelografia hodnotí nervové korene a miechový kanál.
 6. Elektroneuromyografia odhaľuje stupeň poškodenia nervových vlákien, úroveň vodivosti.
 7. Skenovanie rádioizotopmi sa používa na podozrenie na vznik nádoru..

liečba

Hlavným cieľom liečby spondylózy je spomalenie progresie choroby, takže liečba je zameraná na:

 • zlepšený metabolizmus;
 • zmiernenie prahu bolesti a svalových kŕčov;
 • neutralizácia zápalového procesu;
 • posilnenie chrbtice;
 • zrýchlenie krvného obehu.

Na základe toho sa predpisuje výlučne komplexná terapia vrátane liekov, gymnastiky, masáží a ďalších aktivít.

prípravy

Liečivá sa predpisujú vo forme tabliet, injekcií a vonkajších činidiel (masti, gély). Uplatňujú sa tieto skupiny:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky zmierňujú prah bolesti, zmierňujú zápaly: Ketonov, Diclofenac, Ibuprofen.
 2. Analgetické lieky na odstránenie bolestivosti: Renalgan, Dexalgin. Túto skupinu nie je možné používať dlho..
 3. Chondroprotektívna terapia: Formula-C, Structum, Arthron, Don, Chondroxide, Chondrolone, Triaktiv, Chondroitin. Prípravky vyživujú tkanivo chrupavky, zlepšujú elasticitu medzistavcových platničiek a udržiavajú pohyblivosť. Obsahujú glukozamín, chondroitín, kyselinu hyalurónovú, vitamíny.
 4. Vstrekujú sa vitamíny B a Milgamma na urýchlenie nervovej regulácie..
 5. Na urýchlenie dodávky krvi: Trental, Ascorutin.

fyzioterapia

Fyzioterapia môže znížiť prah bolesti a zápal. Takéto metódy sú predpísané v závislosti od svedectva lekára:

 1. Pulzná terapia blokuje nervové receptory, ktoré prenášajú signály a bolesť. Náraz sa vykonáva pulzmi s nízkymi frekvenciami. Jeden postup trvá 20 až 40 minút. Kurz sa pohybuje od 10 do 20 hodín.
 2. Diadynamická terapia obnovuje pohyblivosť vazov, uvoľňuje svaly a odstraňuje bolesti. Počas postupu sa použije dvojitý prúd. Trvanie kurzu - maximálne 15 hodín.
 3. Interferenčná terapia urýchľuje krvný obeh, uvoľňuje svalové tkanivo. Používa sa variabilný elektronický impulz. Počet procedúr - 10-12, čas - pol hodiny.
 4. SMT odstraňuje bolesť, zvyšuje účinok užívaných liekov. Náraz sa vykonáva pomocou impulzov rôznych frekvencií, ktoré prenášajú teplo. Odporúča sa hlavne na exacerbáciu.

gymnastika

Pre ľudí trpiacich spondylózou krčnej chrbtice je jednou z dôležitých procedúr cvičebná terapia alebo gymnastika. Cvičenia sa vykonávajú iba po konzultácii s lekárom. Hlavným pravidlom gymnastiky je dodržiavanie všetkých odporúčaní, ktoré zahŕňajú správnosť dýchania a pohybov. Zvážte niekoľko cvičení.

 1. Uvoľnite svoje chrbtové svaly. Začneme nakláňať hlavu dozadu a dopredu a dosahujeme bradu k hrudníku. Potom sa nakloní doľava a doprava. Eliminujte náhle pohyby.
 2. Zaujmite zvislú polohu. Narovnať chrbát. Zdvihnite ruky nad hlavu a držte ich 10 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
 3. Zdvihnite plecia v rovnakej polohe. Chrbát tak získa určitý sklon. Postavte sa v tejto polohe na 5-8 sekúnd. Zložte ramená. Opakujte 5-6 krát.
 4. Zložte ruky pozdĺž tela. Začneme kruhové pohyby ramenných kĺbov jedným smerom, potom - v druhom. Vykonajte 25 pohybov.
 5. Položte jednu ruku za hlavu, druhú za chrbát. Začíname postupne siahať jednou rukou k druhej. Zmeňte polohu rúk.
 6. Ľahnite si na podlahu. Dajte ruky za hlavu a zaistite ich v zámku. Uvoľnite sa chrbtom. Pri nadýchaní zdvihnite hlavu a pokúste sa dosiahnuť hrudník. Hlavným cieľom nie je pomôcť hlave rukami. Malo by stúpať kvôli svalom na krku.

V tomto videu sú uvedené účinné cvičenia odporúčané na spondylózu krčnej chrbtice:

masáž

Hlavnou úlohou terapeutickej masáže je:

 • normalizovať krvný obeh;
 • zmierniť bolesť;
 • zmierniť stres;
 • posilniť svalovú hmotu.

Masáž by sa mala začať ľahkými ťahmi, potom sa postupne zapne trenie a hnetenie. Procedúra trvá 20-25 minút. Už počas 15 až 20 stretnutí bolesť zmizla a obnovila sa mobilita.

Je potrebné si uvedomiť, že masážne účinky sú kontraindikované v období exacerbácie. Je potrebné vylúčiť silný tlak a štrajky. Masáž by mala byť vykonávaná skúseným odborníkom, pretože nesprávny výkon môže viesť k vážnym komplikáciám..

chirurgia

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • chýbajúci pozitívny výsledok po liekovej terapii;
 • neschopnosť zastaviť silný prah bolesti;
 • deformácia chrbtice;
 • kompresia miechy;
 • prítomnosť medzistavcovej prietrže.

Aké operácie sa vykonávajú:

 1. Foraminotómia - časť postihnutého disku je odstránená alebo sa zvyšuje kostná diera (kam smeruje nervový koreň).
 2. Kostné oblúky tvorené laminotómiou sú rozrezané.
 3. Laminektómia - vykonáva sa odstránenie kostného tkaniva, ktoré sa vytvorilo na zväzku nervových vlákien.
 4. Korektómia - časť disku je odstránená (tvorba fibro-chrupavky).
 5. Discectomy - čiastočná alebo úplná resekcia disku.
 6. Mikrodiscektómia - zahŕňa odstránenie prietrže a malej oblasti disku pomocou mikroskopu.
 7. Výmena ortopedického disku - inštalácia umelej protézy.

Chirurgia môže byť uskutočnená dvoma spôsobmi chirurgického prístupu:

 1. Zadné - najobľúbenejšie. Rez sa uskutoční v oblasti postihnutého stavca krku..
 2. Predná strana - na prednej časti krku sa urobí rez, iba ak dôjde k vyčnievaniu fibro-chrupavkových útvarov.

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pomáhajú zabrániť vzniku spondylózy a progresii v prípade ochorenia:

 • vzdať sa zlých návykov a jesť správne;
 • sledujte svoju polohu;
 • počas sedavej práce 1 krát za hodinu vykonávať špeciálne cvičenia;
 • musíte spať na ortopedickej matraci;
 • preventívne cvičiť každé ráno;
 • chodiť častejšie.

Ak hľadáte pomoc včas, môžete sa vyhnúť účinkom spondylózy krčnej chrbtice. Preto, ak nájdete primárne príznaky, prejdite vyšetrením a prísne dodržiavajte všetky lekárske odporúčania. Pamätajte, že - je prísne zakázané používať drogy sami, za vymenovanie je zodpovedný lekár.

Cervikálna spondylóza

Cervikálna spondylóza je patológia degeneratívnej-dystrofickej povahy, ktorá ovplyvňuje krčnú chrbticu. Pretože má patológia chronický priebeh, často vedie k nenapraviteľným poruchám, ktoré môžu spôsobiť, že sa pacient stane zdravotne postihnutým.

Rast kostného tkaniva sa často vyskytuje na pozadí procesu prirodzeného starnutia ľudského tela. Toto ochorenie sa však môže rozvíjať na pozadí iných predispozičných faktorov.

Základom klinického obrazu je bolesť s lokalizáciou v oblasti krku a týlika, zhoršená motorická funkcia, silné bolesti hlavy a závraty..

Na stanovenie správnej diagnózy sa vyžaduje široká škála inštrumentálnych vyšetrení pacienta. Diagnostický proces okrem toho využíva údaje získané počas počiatočného vyšetrenia.

Je obvyklé liečiť spondylózu konzervatívnymi metódami, ktoré sú založené na fyzioterapeutických procedúrach a cvičeniach fyzioterapie..

etiológie

Spondylóza krčnej chrbtice je zaradená do kategórie polyetiologických patologických stavov - to znamená, že na jej tvorbu má vplyv súčasne niekoľko faktorov..

Základnou príčinou sú metabolické zmeny, ktoré sa vyskytujú na pozadí prirodzeného starnutia tela. Z toho vyplýva, že hlavnou rizikovou skupinou sú ľudia v pokročilom veku. To však vôbec neznamená, že sa choroba nemôže vyvinúť u osôb z iných vekových kategórií. Včasný vývoj choroby môže prispieť k:

 • zlomenina kompresnej povahy jedného alebo viacerých krčných stavcov;
 • menšie, ale opakované poranenia chrbtice v krku;
 • špecifické metabolické poruchy, čo vedie k tomu, že sa v mieche akumulujú vápenaté soli;
 • priebeh chronických infekčných ochorení, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú kostné tkanivo;
 • predĺžená podchladenie;
 • hormonálne poruchy;
 • prítomnosť zápalového procesu v chrbtici alebo kĺboch;
 • prítomnosť osteochondrózy u ľudí.

Samostatnú skupinu predispozičných faktorov vedúcich k rozvoju proliferácie kostného tkaniva krčných stavcov tvoria stavy, pri ktorých nedochádza k dlhodobému fyziologickému zaťaženiu tejto oblasti. Kategória takýchto zdrojov by mala obsahovať:

 • nesprávne držanie tela;
 • pretrvávajúce zakrivenie chrbtice, ktoré sa tiež nazýva skolióza;
 • zosilnená cervikálna lordóza, pri ktorej dochádza k fyziologickému alebo patologickému ohybu chrbtice;
 • fyzická nečinnosť je nedostatok fyzickej aktivity v ľudskom živote. Pre provokatérov takejto patológie je obvyklé zahrnúť pracovníkov, ktorí potrebujú tráviť veľké množstvo pracovného času pred počítačom, za mikroskopom alebo inými predmetmi, na prácu, s ktorou je potrebné zaujať nútenú polohu hlavy..

Okrem toho genetická predispozícia a závislosť od fajčenia zohrávajú pri formovaní takejto patológie dôležitú úlohu..

Všetky vyššie uvedené dôvody vedú k tomu, že dochádza k patologickému množeniu kostného tkaniva vo forme hrotov, antén alebo výčnelkov, ktoré sa v lekárskej oblasti nazývajú osteofyty..

Za zmienku tiež stojí, že cervikálna spondylóza sa vyskytuje v 75% prípadov vo vzťahu k iným častiam chrbtice. Často sa diagnostikuje u ľudí starších ako 55 rokov. Je pozoruhodné, že muži trpia touto chorobou niekoľkokrát častejšie ako ženy.

klasifikácia

Existuje niekoľko druhov spondylózy krčnej chrbtice, ktoré sa líšia podľa niekoľkých kritérií. Prvá klasifikácia teda rozdeľuje chorobu do niekoľkých štádií, ktoré sa líšia rádiologickými indikátormi:

 • po prvé, obrázok ukazuje veľké množstvo kostných výrastkov alebo osteofytov, ale nejdú ďalej ako postihnutý segment. Objemy tela stavcov a medzistavcových platničiek zostávajú nezmenené;
 • druhá je charakterizovaná skutočnosťou, že osteofyty začínajú obchádzať medzistavcové platničky. Osteofyty susedných stavcov niekedy môžu rásť spolu a nakoniec vytvoriť nový kĺb. Podobný stav sa nazýva neoartróza;
 • po tretie, v tejto fáze dochádza k úplnej fúzii stavcových osteofytov, čo vedie k vytvoreniu konzoly, ktorá blokuje stavce. V takých prípadoch je motorický segment úplne znehybnený, výška štruktúrnych prvkov chrbtice sa znižuje a chrbtový kanál sa zužuje. To sa stáva faktorom rozvoja následkov, ako je artróza alebo osteoporóza..

Niekedy je vo vyššie uvedených fázach spojená deformita kostí a chrupavky, ako aj zmeny väzov.

Druhú klasifikáciu predstavujú stupne funkčnej nedostatočnosti, ktoré odrážajú úroveň pracovnej kapacity pacienta s podobnou diagnózou, proti ktorému sa rozhoduje o pridelení osoby so zdravotným postihnutím:

 • spondylóza 1. stupňa je najjednoduchšia, pretože dochádza k zmenám v normálnom fyziologickom ohybe chrbtice s výskytom príznakov kyfózy alebo lordózy. Okrem toho existuje mierne obmedzenie funkcií motora;
 • spondylóza 2. stupňa - mobilita v problémovej oblasti je natoľko narušená, že spôsobuje značné zníženie pracovnej kapacity pacienta. V takýchto prípadoch sa pacientom často odporúča zmeniť zamestnanie. Podobný stupeň progresie zodpovedá tretej skupine zdravotného postihnutia;
 • spondylóza 3 stupňov - na pozadí tvorby kostnej svorky, ktorá blokuje mobilitu, sa výrazne zníži pracovná kapacita osoby. V tomto prípade môže byť pacientovi priradené zdravotné postihnutie prvej alebo druhej skupiny.

Existujú tiež nasledujúce štádiá priebehu choroby, ktoré ju rozdeľujú na:

 • spondylóza pomaly postupuje;
 • spondylóza mierne progresívna s obdobím zhoršovania príznakov;
 • rýchlo postupujúca spondylóza - v tomto prípade dochádza k fúzii stavcov v krátkom čase;
 • fulminantná spondylóza - vyznačujúca sa prudkým začiatkom a nepriaznivým smerom.

Je potrebné poznamenať, že posledné dva stupne závažnosti sa v drvivej väčšine prípadov vyvíjajú na pozadí iných závažných chorôb ovplyvňujúcich chrbticu..

symptomatológie

Špecifickosťou priebehu tohto ochorenia je to, že pri cervikálnej spondylóze môžu klinické prejavy dlho chýbať. Najčastejšie sa prvé príznaky vyskytujú v druhej etape patológie.

Najvýraznejšie príznaky krčnej spondylózy sú:

 • charakteristická kríza, ktorá nastane počas pohybu krku;
 • syndróm bolesti lokalizovaný v krku. Ako sa priebeh choroby zhoršuje, zaznamenáva sa šírenie bolestivosti do týlnej oblasti, ušnice, očné bulvy av závažných prípadoch do dolnej čeľuste;
 • znížená pohyblivosť problémovej oblasti;
 • závraty - intenzita tohto príznaku sa môže meniť od miernej po nestabilnú chôdzu a nerovnováhu;
 • vzhľad „múch“ pred očami;
 • znecitlivenie kože v krku, hlave a ramenách;
 • porucha sluchu;
 • porucha spánku - v dôsledku nepohodlia a bolesti v krku ľudia často nemôžu dlho nájsť pohodlnú polohu na spanie alebo sa v noci zobudiť;
 • stuhnutosť krčnej chrbtice, ktorá sa zvyšuje večer;
 • intenzívne bolesti hlavy;
 • svalové napätie v krku - je to spôsobené skutočnosťou, že deformujúca spondylóza krčnej chrbtice vedie k vzniku kompenzačných kŕčov;
 • mdloby - objavujú sa s ťažkým priebehom choroby, pretože silná kompresia stavcových tepien ovplyvňuje prerušenie toku krvi do mozgu. Mdlobu predchádza nevoľnosť, ťažkosť v zadnej časti hlavy a slabosť;
 • znížená citlivosť horných alebo dolných končatín - tento príznak sa prejavuje pomerne zriedka.

Ak bola spondylóza krčnej chrbtice vyvolaná akýmkoľvek iným ochorením, príznaky sa doplnia najšpecifickejšími znakmi provokujúceho faktora..

diagnostika

V prípade jedného alebo viacerých príznakov sa poraďte s odborníkom v oblasti vertebroológie, traumatológie, neurológie alebo ortopédie. Každý z týchto lekárov môže vykonať primeranú diagnózu a naplánovať, ako liečiť takúto chorobu..

V prvom rade musí lekár:

 • študovať anamnézu a zoznámiť sa so životnou anamnézou pacienta - určiť najpravdepodobnejší predispozičný faktor;
 • vykonať dôkladné fyzikálne a neurologické vyšetrenie. Prvou je palpácia a bicie krčka chrbtice a druhá je zameraná na hodnotenie reflexov, pohybov a citlivosti. Získané informácie umožnia lekárovi vopred určiť závažnosť a štádium patológie;
 • spýtajte sa pacienta podrobne - zostavte dôkladný klinický obraz, ktorý je potrebný v prípadoch, keď sa vyvinula cervikálna spondylóza na pozadí iného ochorenia.

Najdôležitejšie v diagnostickom pláne sú také inštrumentálne vyšetrenia:

 • CT a MRI krčnej chrbtice;
 • rádiografia problémovej oblasti;
 • elektromyografia - na hodnotenie vedenia nervov;
 • myelografia - je rádiografia používajúca kontrastnú látku.

Laboratórne štúdie nemajú žiadny význam v diagnostike takejto patológie.

liečba

Eliminácia tohto ochorenia sa uskutočňuje pomocou nasledujúcich konzervatívnych metód liečby:

 • brať lieky;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • otepľovanie krku;
 • self-masáž;
 • Základom liečby je cvičebná terapia spondylózy.

Drogová terapia zahŕňa použitie:

 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • svalové relaxanciá - na zmiernenie svalového napätia;
 • korekčné mikrocirkulácie;
 • multivitamínové komplexy;
 • antidepresíva.

Fyzioterapeutické postupy sa vykonávajú pomocou:

 • impulzívna terapia - zahŕňa dopad nízkofrekvenčných impulzov prúdu;
 • diadynamická terapia;
 • interferenčná terapia;
 • sinusové modulované prúdy;
 • perkutánna elektrická neurostimulácia;
 • laserová terapia;
 • akupunktúra;
 • pharmacopuncture;
 • magnetopuncture;
 • vákuová terapia;
 • terapia rázovými vlnami;
 • UHF a urálny federálny okres.

Je potrebné poznamenať, že liečba ľudovými prostriedkami bude pri diagnostikovaní takejto choroby neúčinná.

Cvičenie na spondylózu krčnej chrbtice a samomasáž v prvých štádiách liečby sa vykonáva pod dohľadom ošetrujúceho lekára, po ktorom môže pacient samostatne vykonať nevyhnutné manipulácie doma.

Vlastná masáž krku zahŕňa nasledujúce kroky:

 • hladí
 • rozotieranie;
 • hnetenie;
 • masírovanie hľúz umiestnených za ušnicami.

Odporúčané cvičenia v terapeutickej gymnastike sú:

 • tlak na čelo a krk;
 • krútenie krku;
 • pohyby hlavy prostredníctvom odporu - súčasne sa hlava nakláňa dozadu az tejto polohy sa snaží dosahovať bradou pred krkom;
 • tlak na whisky;
 • rotačné pohyby hlavy.

Chirurgická liečba cervikálnej spondylózy je nevyhnutná v prípade neúčinných konzervatívnych metód liečby alebo pri rozvoji podobného ochorenia na pozadí inej patológie..

prevencia

Ak chcete znížiť pravdepodobnosť vzniku krčnej spondylózy, stačí postupovať podľa týchto jednoduchých preventívnych odporúčaní:

 • úplne opustiť závislosť, najmä od fajčenia;
 • viesť aktívny životný štýl, najmä v sedavých pracovných podmienkach;
 • pokiaľ je to možné, zabráňte poraneniu chrbtice;
 • včasné liečenie chorôb, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú kostné tkanivo;
 • vyhnúť sa podchladeniu tela;
 • eliminovať hormonálne poruchy;
 • podrobiť sa niekoľkokrát ročne úplnej preventívnej prehliadke v zdravotníckom zariadení.

Cervikálna spondylóza nie je hrozbou pre ľudský život, pretože môže byť vyliečená na základe včasnej diagnózy. Ignorovanie príznakov môže ovplyvniť nielen zhoršenie pohyblivosti, ale môže viesť aj k zdravotnému postihnutiu..

Spondylóza krčnej chrbtice: ako zastaviť chorobu?

Cervikálna spondylóza je chronické ochorenie chrbtice.

Toto je zovšeobecnený termín pre zmeny v kostných základoch stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov..

Problémy sa objavujú v dôsledku výskytu zmien súvisiacich s vekom, pretože postupne sa deformujú kostné štruktúry.

Pacienti, ktorí prekročili 50-ročný medzník, trpia najčastejšie cervikálnou spondylózou.

V počiatočných štádiách je choroba asymptomatická, čo veľmi komplikuje proces včasnej diagnostiky..

Čo to je?

Cervikálna spondylóza sa nazýva degeneratívne degeneratívne zmeny, ktoré sa vyskytujú v krčnej chrbtici. S jej progresiou sa na okrajoch stavcov v miestach pripojenia vertebrálnych pozdĺžnych väzov objavujú špeciálne kostné výrastky, ktoré vyzerajú ako hroty alebo háčiky. Takéto výrastky sa nazývajú osteofyty. Osteofyty zvyčajne rastú navzájom..

Ale v pokročilých prípadoch so spondylózou sa deformujú aj samotné stavce. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje presne v krčnej oblasti, pretože táto časť chrbtice sa vyznačuje zvýšenou pohyblivosťou. Medzistavcové platničky a stavce sa opotrebujú rýchlejšie.

Klinický obraz

V pokročilom veku sa stavce a platničky, ktoré sú medzi nimi, postupne rozpadajú. Výsledkom je, že chrbtica stráca svoju flexibilitu. V reakcii na to telo začne intenzívne budovať kostné tkanivo. Takto sa tvoria osteofyty.

S výskytom rastu kostí sa u pacientov objavujú charakteristické znaky. Koniec koncov, osteofyty začínajú vyvíjať tlak na zakončenie miechových nervov, čo vyvoláva bolesť.

V prvom štádiu, keď sa degeneratívne procesy začínajú, chýbajú charakteristické príznaky. Problémy sa objavujú vo fáze tvorby porastov.

klasifikácia

Špecialisti rozlišujú 3 štádiá choroby. Presná diagnóza sa stanoví po vyšetrení stavcom a vhodnou diagnostikou.

 1. V prvom stupni prakticky neexistuje bolesť. U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť bolesti v oblasti krku, ktoré prakticky neovplyvňujú kvalitu života. V tomto období začínajú degeneratívne-dystrofické zmeny.
 2. Ak pacient nemonitoroval stav chrbtice a vynechal okamih, keď sa práve začala rozvíjať spondylóza krčnej chrbtice, alebo mu nebolo predpísané vhodné ošetrenie, choroba prechádza do druhej fázy. Výsledné procesy sa začínajú zvyšovať, rastú smerom k sebe. Pri cvičení, podchladení sa bolesť zosilňuje. Druhé štádium môže trvať niekoľko rokov, pravidelne sa vyskytujú exacerbácie.
 3. S progresiou ochorenia začínajú osteofyty rásť spolu. Vytvárajú sa kostné oblúky. V tretej etape sú svaly neustále intenzívne napnuté, krk sa môže úplne znehybniť. Niektorí pacienti dokonca strácajú kontrolu nad končatinami..

Presná etapa sa stanoví po rádiografickom vyšetrení..

Prevalencia a relevantnosť

Väčšina ľudí starších ako 50 rokov trpí spondylózou. U niektorých ľudí sa vo veku 55 rokov objavujú iba prvé známky deformácie, u iných sa už formujú klenby kostí. Preto lekári odporúčajú pravidelne vyšetrovať stav chrbtice, pretože tým sa zabráni mnohým problémom. Nie je možné podceňovať závažnosť krčnej spondylózy, pretože táto choroba v zanedbávanej podobe vedie k negatívnym následkom. U pacientov sa zhoršuje prísun krvi do miechy, komprimujú sa tepny a nervové zakončenie.

Video: "Degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice"

Rizikové faktory, príčiny

Spondylóza sa vyvíja u starších ľudí. Za hlavný rizikový faktor sa považujú zmeny chrbtice súvisiace s vekom, ktoré sú výsledkom progresie, ktorá sa stráca flexibilita, a začínajú sa vytvárať osteofyty..

Príčiny cervikálnej spondylózy zahŕňajú:

 • celkové poškodenie tela;
 • ploché nohy;
 • preťaženie miechy (pozorované pri predĺženej polohe sedenia);
 • traumatické lézie;
 • osteochondrosis;
 • zápal kĺbov medzi stavcami (artritída);
 • pravidelná podchladenie;
 • metabolické poruchy, pri ktorých je narušený proces príjmu živín do orgánov a tkanív.

Cervikálna spondylóza sa niekedy vyskytuje aj v mladšom veku u pacientov, u ktorých je diagnostikovaná nestabilita krčných stavcov.

účinky

Ak sa spondylóza nelieči, môže viesť k výskytu týchto problémov:

 • vznik medzistavcových prietrží;
 • neurologické poruchy (bolesť v rôznych oblastiach, znecitlivenie končatín, porucha vnútorných orgánov);
 • vaskulárne problémy;
 • porušenie nervov a krvných ciev.

Osteofyty môžu tlačiť na korene nervových zakončení alebo štiepenia krvných ciev. Pacient má silnú bolesť, závraty, zhoršené videnie, tlakové rázy. Pacienti sa často sťažujú na výskyt hluku a zvonenie v ušiach. Niektorí dokonca strácajú kontrolu nad svojimi končatinami..

V treťom štádiu sa u pacientov môže chrbtica stlmiť. To vedie k kŕčom v končatinách, ťažkostiam pri chôdzi. Niektorí sa sťažujú na poruchy močenia. Kontrola močového mechúra sa zhoršuje.

Príznaky a metódy diagnostiky

Pacienti, u ktorých sa následne diagnostikuje cervikálna spondylóza, prichádzajú k lekárom s týmito ťažkosťami:

 • pretrvávajúce bolesti hlavy rôznej intenzity, lokalizované hlavne v týlnej oblasti;
 • pocit slabosti;
 • hluk a zvonenie v ušiach;
 • znecitlivenie končatín, pocit „husacích hrboliek“;
 • časté tlakové poklesy;
 • zrakové postihnutie;
 • stuhnutý krk, znížená pohyblivosť;
 • kŕč v krčnej chrbtici.

Na stanovenie diagnózy je potrebné neurologické a fyzikálne vyšetrenie. Osobitný dôraz sa kladie na zhromažďovanie histórie pacienta. Po vykonaní diagnostiky hardvéru však môže lekár urobiť presnú diagnostiku.

Spondylóza sa dá zistiť pomocou nasledujúcich metód:

 • X-ray: na rôntgenovom lúče budú viditeľné kostné procesy pozdĺž okrajov krčných stavcov;
 • myelografia: vykonáva sa na vyhodnotenie stavu miechového kanála;
 • počítačová tomografia, ktorá poskytuje trojrozmerný obraz;
 • elektromyelografia: štúdia umožňuje vyhodnotiť stav nervových zakončení;
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou: diagnostická metóda sa považuje za najinformatívnejšiu, umožňuje vám vrstvu po vrstvách vidieť na stavcoch a medzistavcových platničkách.

Liečebné taktiky sa vyberajú v závislosti od zisteného štádia ochorenia a celkového stavu pacienta.

Charakteristiky krčnej spondylózy

Spondylóza krčnej chrbtice je pomerne častá a nebezpečná nielen s jej vlastnými príznakmi, ale aj s komplikáciami, ktoré táto choroba spôsobuje, ktorej sa nevenuje náležitá pozornosť a neuplatňujú sa správne metódy liečby..

Ak pacient vynechá počiatočné štádiá vývoja patológie, ktorá sa vyskytuje pomerne často, proces začína prebiehať nepriaznivo, čo má, bohužiaľ, škodlivý vplyv na mentálne funkcie a zlé celkové zdravie..

Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú nielen včasné kontaktovanie špecializovaných lekárov, ale aj preventívne metódy. Sú to oni, ktorí buď úplne eliminujú pravdepodobnosť, že sa vyvinie cervikálna spondylóza, alebo významne oslabia proces jej priebehu.

Nebezpečenstvo krčnej spondylózy

V súčasnosti je väčšina ľudskej populácie náchylná na akékoľvek degeneratívne a dystrofické zmeny v kostnom, chrupavkovom a svalovom tkanive. Dôvodom sú špecifiká moderného životného štýlu..

Obyvateľ mesta je najčastejšie neaktívny. V jeho strave chýba čerstvé ovocie a zelenina, na jedálnom lístku sa často objavujú jedlá s rýchlym občerstvením, ktoré neumožňujú telu poskytnúť potrebné vitamínové a minerálne zloženie. A ak človek začne športovať, často sa snaží horieť, experimentovať s veľkými váhami v telocvični alebo príliš intenzívne cvičiť jogu, čo vedie k zraneniu.

Takmer každé konanie osoby, ak nemá určité vedomosti o tom, čo predstavuje spondylózu krčnej chrbtice, poškodzuje jej zdravotný stav..

Existuje teda rozsiahly výskyt akýchkoľvek patológií pohybového aparátu, z ktorých jednou je cervikálna spondylóza..

Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že prebieha v počiatočných fázach formovania, je takmer asymptomatická. To vedie k tomu, že pacienti nechodia včas k lekárovi a spondylóza krku sa naďalej vyvíja, pretože v tomto prípade to nič neobmedzuje. Ale napriek tomu, ak preukážete dostatočnú starostlivosť a ostražitosť, potom nepriamymi príznakmi nájdete vo svojom tele taký patologický stav. A začnite s liečením spondylózy v čase, čo zabráni jej rozvoju v pokročilých štádiách.

A napriek tomu, že moderný človek je zaneprázdnený a jeho život je naplánovaný na niekoľko minút, je mimoriadne dôležité starať sa o svoje zdravie včas. Ak pochopíte, čo môže viesť k zanedbávanému štádiu takéhoto degeneratívneho dystrofického procesu, väčšina pacientov by im nedovolila vyvinúť spondylózu krku..

Najčastejšie nie je človek v posledných fázach svojho vývoja schopný vykonávať pohyby na krku, ani po stranách, ani v smere tam a späť. Má silné bolesti hlavy a miechový kanál môže byť stlačený tak tvrdo, že to vedie k čiastočnej alebo úplnej paralýze..

Tomu možno zabrániť, ak pochopíte, ako sa vyvíja spondylóza krčnej chrbtice..

Patologické vzdelávanie

Svalové štruktúry v tejto časti ľudského tela sa prirodzene nevyvíjajú tak prirodzene, ako napríklad v dolnej časti chrbta. Okrem toho je to najviac mobilný krk. Každý deň človek robí stovky a tisíce pohybov zo strany na stranu a vykonáva s ním naklápanie a vychýlenie. Je to potrebné nielen na splnenie najrôznejších úloh doma aj v práci, ale aj kvôli zachovaniu bežnej ľudskej zvedavosti a rozširovaniu vedomostí a informácií o svete okolo nás. V prípade akéhokoľvek zanedbateľného zvuku, hluku alebo krupobitia osoba obráti hlavu k zdroju podráždenia. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité udržiavať pohyblivosť v tejto časti chrbtice.

Okrem toho táto fyziologická funkcia umožňuje uvoľniť svalové napätie. A ak je hlava neustále v statickej polohe a nehadzuje sa a neotáča sa, svalový korzet zažije nadmerné napätie. Svaly sa začínajú veľmi sťahovať, na stavcoch a medzistavcových platničkách je nadmerné zaťaženie.

Z tohto dôvodu sa táto patológia vyvíja. Nie je to však všetko, pretože je dôležité pochopiť, čo je spondylóza krčnej chrbtice a čo sa pri vývoji tohto ochorenia stane kostným a chrupavkovým štruktúram..

Faktom je, že v dôsledku takého nerovnomerného zaťaženia sa kostné štruktúry snažia znižovať účinok na medzistavcové platničky a začínajú rásť. Kostné tkanivo zhusťuje, na jeho vonkajšom povrchu sa objavujú výrastky rôznych tvarov. Majú názvy osteofytov. Tieto osteofyty ovplyvňujú nervové vlákna a vedú k blokovaniu voľného obehu krvi cez cervikálne cievy. To má hlavný negatívny vplyv na celkový stav ľudského zdravia.

Je však dôležité pochopiť, keď sa vyvinie spondylóza krčnej chrbtice, že k tomu môže dôjsť iba od 4 do 7 krčných stavcov. Je to spôsobené skutočnosťou, že práve v tejto oblasti chrbtice sa pozoruje zvýšená pohyblivosť.

Takto sa tvorí cervikálna spondylóza, ktorej príznaky sa zväčšujú so zhoršovaním stavu kostí, chrupavky, svalov a nervov..

Príznaky a znaky cervikálnej spondylózy

Každá osoba, bez ohľadu na to, či má genetické predpoklady na takéto degeneratívne procesy alebo nie, musí pochopiť, že spondylóza v tejto časti chrbta je pomerne pomalá a postupom času sa vyvíja. Aj keď 8 z 10 ľudí vo veku nad 50 rokov je náchylných na túto chorobu, môže sa začať skôr..

Aby ste pochopili, že spondylóza začína v tele, a nie niektoré ďalšie problémy pohybového aparátu, musíte vedieť, na čo treba venovať pozornosť. Príznaky krčnej spondylózy sú nasledujúce:

Začína sa bolesť hlavy, ktorá je v prvých fázach zanedbateľná a krátkodobá. Potom sa časom stáva silnejším a trápi človeka stále viac.

Pocity bolesti zachytávajú krčnú chrbticu a týlnu časť..

Nepríjemný stav môže vyžarovať na plecia, lopatky a šíriť sa po všetkých horných končatinách.

Tu sa tiež môže vyskytnúť svalová necitlivosť. Ovplyvňuje ramená, krk, ruky a tiež siaha do rúk a prstov. Intenzita hovorí o štádiu choroby..

Vyskytuje sa pravidelne, zriedkavo alebo často, s narušenou koordináciou pohybov.

Keď pacient trpiaci touto patológiou vezme niečo do svojich rúk, jeho hmatové pocity sa stratia. Niekedy tiež nemôže držať bremeno v rukách. Tieto príznaky spondylózy sa musia riešiť ako prvé.

Kŕče svalových štruktúr v tejto časti ľudského tela, konkrétne v horných končatinách, ramenách, krku, chrbte hlavy a hlavy, sa najčastejšie pozorujú po spánku, ráno alebo po intenzívnej námahe..

Husí husi a pocity plazenia.

Keď človek robí akékoľvek pohyby krku a hlavy, dôjde k záchvatu.

Ako pri každej inej patológii tohto druhu, spondylóza krčnej chrbtice sa najskôr prejaví v vymazanej forme a potom sa stávajú jasnejšími a zreteľnejšími..

Prirodzene, nie všetky znaky spondylózy krčnej chrbtice sa môžu objaviť okamžite alebo súčasne. Niektoré sa nemusia objaviť vôbec - všetko záleží na individuálnych vlastnostiach tela.

Príčiny choroby

Prirodzene existuje niekoľko dôvodov, ktoré majú primárny alebo sekundárny účinok na vývoj choroby.

Každý z nich však prispieva k tomuto patologickému stavu. Preto je potrebné si uvedomiť, že aj keď v tele neexistuje anatomická predispozícia k tomuto procesu, ale existuje mnoho ďalších nepriaznivých faktorov, môže sa spondylóza vyvinúť už v ranom veku..

Medzi anatomické predpoklady spondylózy krčnej chrbtice sa rozlišujú tieto faktory:

Znížená sila krčných stavcov.

Slabý sval v tejto oblasti chrbta.

Obmedzený priestor pre nervové vlákna a cievy v krku.

Je tiež dôležité pochopiť, že spondylóza sa veľmi zriedka vyskytuje ako nezávislá patológia a najčastejšie je spoločníkom iných degeneratívnych procesov. Je sprevádzaná osteochondrózou, spondylartrózou a nekrytou artrózou. Preto je potrebné dávať pozor na tých ľudí, ktorí už majú tieto patológie..

Dôvody vývoja môžu byť tiež:

Zmeny v kĺbových prvkoch, ktoré sa s vekom neustále formujú.

Genetická predispozícia k tomuto procesu.

Rôzne zlé návyky, napríklad fajčenie, alkohol a najmä omamné a syntetické drogy.

Dlhé miesta na sedenie s neprirodzeným sklonom hlavy.

Práce súvisiace s nadmerným zaťažením svalového aparátu v hornej časti tela.

Rôzne typy poranení stavcov vrátane stavov rany. Medzi poranenia krčnej chrbtice patrí nadmerná flexia a rozšírenie, trauma do svalového korzetu a miechy, narušená integrita väzov..

diagnostika

Ak má podozrenie na spondylózu krčnej chrbtice, musí sa liečba okamžite predpísať. Ale v tomto prípade musíte najprv podstúpiť úplný priebeh diagnózy od kvalifikovaného odborníka. Bude schopný určiť nielen prítomnosť konkrétnej patológie a potvrdiť počiatočnú diagnózu, ale tiež určiť stupeň rozvoja choroby a poškodenie susedných tkanív..

Po kontaktovaní lekára sa vykoná celý rad diagnostických opatrení vrátane nasledujúcich metód:

Štúdium celej anamnézy a zhromažďovanie primárnej anamnézy na základe sťažností u ľudí.

Vyšetrenie hmatom a nárazom postihnutej oblasti.

Stanovenie neurologického stavu a štúdium všetkých reflexov a úrovne citlivosti v oblasti, kde je cítiť bolesť, ako aj na horných končatinách..

Počítačová tomografia a magnetická rezonancia v krčnej oblasti pomáhajú určiť prítomnosť zápalových procesov, stanoviť stupeň zovretia nervových vlákien.

Použitím elektromyografie sa tiež stanoví, ako sú poškodené nervové vlákna a či je možné prenášať nervové impulzy v plnom rozsahu..

Röntgen krku pomáha určiť počet, tvar a veľkosť vytvorených osteofytov.

Niekedy sa používa aj myelografia..

Najoptimálnejšie bude, ak sa zistí spondylóza 1. stupňa, pretože v tomto prípade bude mať liečba najvýraznejší účinok. Vo všetkých ostatných situáciách bude ťažba dlhšia a ťažšia.

Liečebný proces

Ak lekár predpísal cervikálnu spondylózu, liečba by sa mala začať okamžite. Pretože otáľanie je spojené s následkami. Okrem toho je účinný iba v prípade integrovaného prístupu. Používajú sa rôzne techniky, od tradičného použitia liekov až po nekonvenčné metódy liečby vrátane ľudových receptov..

Lekárska časť

Spondylóza 1. stupňa krčnej chrbtice, ako aj následné štádiá vývoja patológie, si vyžadujú liečbu liečivami. Ktoré lekár vyberie výlučne na základe stavu pacienta a prítomnosti sprievodných problémov.
To môže byť:

Nesteroidné protizápalové lieky, ako je diklofenak alebo amidopyrín. Sú potrebné na zmiernenie bolesti a zápalu, ale vzhľadom na množstvo vedľajších účinkov by ich mal monitorovať a predpisovať výlučne lekár, berúc do úvahy možné choroby pacienta.

Skupina svalových relaxancií umožňuje relaxáciu hladkých svalov, čím eliminuje upínanie nervových zakončení a krvných ciev dodávajúcich krv do mozgu. Najčastejšie používané Miolin alebo Muskoflex. Je však dôležité pamätať na taký intenzívny vedľajší účinok, ako je zvýšenie krvného tlaku.

Steroidné injekcie a rôzne blokády znižujú zápal a sú dobre tolerované s malým rizikom vedľajších účinkov. Najčastejšie sa však používajú v kombinácii s inými drogami.

Lieky proti bolesti, ktoré patria do skupiny analgetík, pomáhajú zmierniť bolesť rôznych síl. Lekári predpisujú často ibuprofén, acetaminofén a ketokonol.

Skupina chondroprotektorov pomáha obnovovať chrupavkové štruktúry. Teraflex a Structum sú účinné.

Fyzioterapeutická časť

Po prekonaní intenzívnej bolesti je možné pacientovi predpísať rôzne typy fyzioterapeutických účinkov. To isté pravidlo platí pre záťažovú terapiu spondylózy, ktorá sa vykonáva iba v remisii a nie pri exacerbácii..

Najčastejšie z používaných fyzioterapeutických procedúr:

Elektroforéza, pri ktorej je telo ovplyvnené elektrickými impulzmi a vybraným liekom.

Diadynamický reproduktor je efekt impulzných prúdov pri nízkej frekvencii s meniacou sa kombináciou. Z tohto dôvodu je zvýšená aktivita krčných stavcov.

Interferenčná terapia je tiež bežným postupom, ale frekvencia je priemerná. Frekvencia expozície urýchľuje prietok krvi a uvoľňuje svalové tkanivo.

Masáž na spondylózu krčnej chrbtice môže byť predpísaná iba počas remisie. Zároveň by implementáciu mal vykonávať vysoko kvalifikovaný odborník, ktorý chápe problémy svojho pacienta a vie, ako používať rôzne metódy..

Môžete tiež kontaktovať osteopat.

Možnosti cvičenia pri krčnej spondylóze

Gymnastika s cervikálnou spondylózou je žiaduce začať pod vedením trénera rehabilitológa. Pacient sa tak môže naučiť správne pohyby, ktoré mu pomôžu ďalej nezávisle vykonávať celý komplex pohybov správne.

Cvičebná liečba krčnej spondylózy by sa mala vykonávať so zreteľom na základné pravidlá:

Miestnosť by sa mala dobre skontrolovať.

Oblečenie by nemalo obmedzovať pohyby.

Cvičenie na spondylózu krčnej chrbtice by sa malo vykonávať pravidelne najmenej trikrát týždenne. A pokiaľ možno každý deň alebo aspoň každý druhý deň. Iba v tomto prípade budú mať účinok.

Je dôležité, aby pohyby nespôsobovali nepohodlie a bolesť. V opačnom prípade musíte zastaviť nabíjanie a poradiť sa so svojím lekárom.

Ak nepohodlie nastane iba pri jednom pohybe, je potrebné ho vylúčiť.

Hlavné cvičenia na spondylózu krčnej chrbtice:

Brada sa ohýba veľmi hladko a nie príliš intenzívne k hrudníku. Potom je potrebné začať otočiť hlavu korunkou k ľavému ramenu a bradu doprava. V tejto polohe na niekoľko sekúnd zafixujte, potom sa plynulo vráťte do východiskovej polohy a zopakujte zatáčku v inom smere.

Zdvihnite svoju tvár nahor a pozerajte sa na strop, pričom v jednom bode upevníte svoj pohľad. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.

Z východiskovej polohy sa musíte veľmi hladko otočiť hlavou smerom doprava a snažiť sa pozerať cez rameno. Urobte to čo najhlbšie, ale nedovoľte bolesti a nepohodlie. Potom zmeňte smer otáčania v opačnom smere.

Keď stojíte a držíte hlavu v obvyklej polohe, musíte sa pokúsiť nakresliť kruhy s korunou hlavy, najskôr malého priemeru a potom zväčšením amplitúdy. Najprv jedna cesta, potom druhá.

Rovnaký nákres kruhov sa robí s nosom a tešíme sa. Zmeňte tiež amplitúdu a smer.

Uvedené cvičenia na spondylózu nie sú samozrejme úplné. Existuje mnoho ďalších rôznych pohybov, ktoré pomôžu zbaviť sa patologického stavu alebo zabrániť jeho rozvoju..

Tu je niekoľko výberov z rôznych gymnastických cvičení:

Dodatočné ošetrenie

Ďalšie metódy liečby zahŕňajú:

Externe sa používajú rôzne ľudové recepty na masti, odreniny. Existujú tiež tinktúry a odvarky, ktoré sa interne používajú na zmiernenie stavu zápalu alebo na pomoc kostným a chrupavkovým štruktúram. Cervikálna spondylóza umožňuje takúto liečbu doma, ale iba v kombinácii s tradičnými metódami predpísanými lekárom.

Povolená je aj terapia a hirudoterapia, ktorá môže eliminovať zápalový proces alebo zvýšiť krvný obeh.

Osteopatia tiež významne zmierňuje stav pacienta, ale iba pri kvalifikovanej expozícii.

Je tiež dôležité vyvážiť vaše menu, nasýtiť ho rôznymi stopovými prvkami a vitamínmi, ktoré potrebujete získať z prírodných zdrojov, tj z prírodných potravín..

A samozrejme, nezabudnite, že vždy je lepšie predchádzať chorobe, ako bojovať proti nej neskôr. Ak to chcete urobiť, musíte urobiť z gymnastiky pravidelný spôsob života, jesť správne a robiť pravidelné rozcvičky, ak je táto práca sedavá. Takže sa môžete vyhnúť rozvoju patologických procesov vo vašom tele a zabrániť vzniku spondylózy krčnej chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia je časté ochorenie dospelých aj detí. Ale ak v dospelosti a staršom detstve, liečba by mala byť chirurgická, potom u detí do 5 rokov môžete urobiť bez chirurgického zákroku.
Cervikálna osteochondróza a nadmerný tlak - čo majú tieto patológie spoločné? Aký je medzi nimi vzťah? Nízky alebo vysoký tlak sa pozoruje na pozadí poranenia miechy a tiež, čo robiť v prípade zvýšeného tlaku pri osteochondróze krčnej chrbtice?
Sex s maternicovými fibroidmi sa vzťahuje na všeobecné terapeutické a preventívne opatrenia. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas sexuálnej aktivity sa normalizuje hormonálne pozadie tela ženy, čo má pozitívny vplyv na priebeh patologického procesu..