loader

Hlavná

Hlava

Deformujúca spondylóza bedrovej chrbtice

Bedrová spondylóza je degeneratívna patológia, ktorá vo väčšej miere postihuje pacientov vo veku 35 - 40 rokov. U mladších pacientov je bedrová spondylóza zriedkavá. Najčastejšie je toto ochorenie v mladom veku posttraumatické.

Pozrime sa najskôr, čo deformuje spondylózu bedrovej oblasti a ako sa formuje. Miechový stĺp pozostáva z jednotlivých stavcov. V bedrovej oblasti je ich päť. Majú masívne telá, klenuté a odstredivé procesy. Vertebrálne telo spolu s oblúkovými procesmi tvoria v chrbtovom kanáli oválnu dieru. Vo vnútri je miecha, z ktorej sa odchádzajú radiálne spárované nervy. Rozvetvujú sa, tvoria lumbosakrálny nervový plexus a sú zodpovedné za inerváciu tkanív dolných končatín, brušných orgánov a malej panvy..

Tela stavcov sú oddelené chrupavkovými medzistavcovými platničkami. Ich hlavnou funkciou je ochrana radikálových nervov pred tlakovým tlakom z tela stavovcov. Sekundárnou funkciou je rozdelenie amortizačného zaťaženia z pohybu tela cez chrbticu. Čiastočné odpisy sú znížené v dôsledku prítomnosti fyziologických ohybov chrbtice.

Medzistavcové platničky sa skladajú z hustej chrupavkovej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (buničité jadro). Medzistavcový disk nemá vlastnú obehovú sieť. Pri výmene tekutín s blokovacou doskou, ktorá sa nachádza medzi ňou a stavcom, dostáva energiu rozptýleným spôsobom. Čiastočne rozptýlená výživa medzistavcových platničiek je zabezpečená paravertebrálnymi svalmi.

Zvýšený tlak na miechu, napríklad s nadváhou alebo ťažkou fyzickou prácou, vedie k tomu, že blokovacie platne sklerizujú a strácajú schopnosť poskytovať výživu chrupavke vláknitého prstenca. Je dehydratovaný, pokrytý sieťou tenkých trhlín. Sú naplnené usadeninami vápenatých solí. Výsledkom je, že medzistavcové platničky strácajú schopnosť prijímať difúznu výživu pri výmene tekutín s okolitými paravertebrálnymi svalmi..

Zber tekutín začína z buničitého jadra umiestneného vo vláknitom kruhu. Stratí svoju hmotnosť a nedokáže udržať normálnu výšku disku. Znižuje sa a diagnostikuje sa stupeň vystupovania. Už v tejto fáze sa môže spondylóza začať vyvíjať vďaka ukladaniu vápenatých solí pozdĺž okrajov stavcov..

Deformujúca sa spondylóza bedrovej chrbtice je prítomnosť mnohých osteofytov pozdĺž okrajových povrchov stavcov. Bránia mobilite, poškodzujú mäkké tkanivá a spôsobujú silnú bolesť. Diagnostika patológie je pomerne ľahká. Je potrebné urobiť röntgenový obraz bedrovej chrbtice vo viacerých projekciách.

Príčiny bedrovej spondylózy

Dnes sa predpokladá, že spondylóza spôsobuje osteochondrózu bedrovej chrbtice. O vývoji degeneratívnych degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách, ktoré sú opísané vyššie.

Teraz zvážime, ako súvisí osteochondróza a spondylóza bedrovej chrbtice vo vzťahu k rizikovým faktorom pre vývoj obidvoch chorôb. Je dokázané, že tieto patológie sa nevyvíjajú u ľudí, ktorí zo svojho života vylúčia tieto rizikové faktory:

 • nadmerná telesná hmotnosť - každý ďalší kilogram vytvára obrovský tlak na blokovacie platne, ktoré vykonávajú difúznu výživu chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 • nedostatočné používanie čistej pitnej vody denne - spôsobuje zníženie prietoku krvi a zhoršuje reologické vlastnosti krvi;
 • fajčenie a pitie alkoholických nápojov - vedie k prudkému zúženiu krvných ciev a zastavuje plnú difúznu výživu chrupavkového tkaniva miechy;
 • ťažká fyzická aktivita bez predchádzajúcich bezpečnostných opatrení;
 • nesprávna organizácia spánku alebo pracoviska, takže na zadné svaly sa kladie zvýšená kompenzačná záťaž;
 • zhoršené držanie alebo zakrivenie chrbtice;
 • degeneratívne choroby veľkých kĺbov dolných končatín;
 • nesprávne nastavenie chodidla, vyjadrené plochými chodidlami alebo chodidlami do chodidiel;
 • zlé topánky, ženy na vysokých podpätkoch atď..

Degeneratívna spondylóza bedrového kĺbu sa môže vyvinúť nielen na pozadí osteochondrózy. Medzi jeho možné príčiny patrí:

 1. zakrivenie chrbtice, pri ktorom dochádza k čiastočnej aproximácii jednotlivých stavcov, ktoré prichádzajú do styku, sa poškodí a na ich povrchu sa vytvorí kostný rast (osteofyty);
 2. osteolýza, osteomalacia a osteoporóza - stavy, v ktorých dochádza k zriedkavej reakcii kostného tkaniva, môžu vytvárať trhliny a zlomeniny stavcov s následnou tvorbou kostných rohov;
 3. nestabilita polohy stavcov, ich periodické kĺzanie alebo vzájomné posunutie;
 4. zničenie medzistavcových kĺbov (odkryté, fazety, oblúky atď.);
 5. traumatické účinky (zlomeniny, praskliny, výrony a trhliny tkaniva väziva a šliach);
 6. šikmé panvové kosti;
 7. syndróm krátkej končatiny;
 8. tuberkulóza, syfilis a ďalšie infekcie, ktoré vyvolávajú zmäkčenie kostného tkaniva.

Toto nie je vyčerpávajúci zoznam možných príčin bedrovej spondylózy. Je potrebné vziať do úvahy niektoré jednotlivé faktory. Preto sa počas počiatočného vymenovania bude skúsený lekár vždy pýtať pacienta na podmienky jeho života a práce, dedičnosť, zvyky a ďalšie dôležité aspekty anamnézy. Neodporúča sa skrývať žiadne informácie, pretože to môže byť mimoriadne dôležité pre vypracovanie plánu následnej liečby..

Stupeň spondylózy bedrovej chrbtice

Pri klinickej diagnostike sa rozlišujú štyri stupne bedrovej spondylózy. Spondylóza prvého stupňa driekovej chrbtice je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaná, pretože nedáva absolútne žiadne znaky odlíšené od základnej choroby. Pacient naďalej pociťuje bolesť charakteristickú pre osteochondrózu. Na röntgenovom obrázku sa spondylóza bedrovej chrbtice 1. stupňa prejavuje zbližovaním stavcov a prítomnosťou charakteristických čipov na nich. Hrubý rast kostí zatiaľ.

Spondylóza druhého stupňa bedrovej oblasti sa prejavuje stuhnutosťou a zhoršenou pohyblivosťou ráno. Ale 2-3 hodiny po prebudení prechádzajú všetky nepríjemné pocity. Počas dňa môže narušiť charakteristická kríza počas náhlych pohybov. Vo večerných hodinách je napätie v chrbtových svaloch a bolesť v dolnej časti chrbta. V rádiografe druhého stupňa sú už viditeľné počiatočné prejavy rastu osteofytov. V tomto štádiu je stále možné vykonávať konzervatívnu liečbu bez chirurgického zákroku.

Tretí a štvrtý stupeň spondylózy sú charakterizované fúziou susediacich stavcov. Stratená mobilita v postihnutej oblasti. Radikálne nervy trpia. Tento proces je často sprevádzaný radikulopatiou.

Známky a príznaky bedrovej spondylózy

Prvé príznaky bedrovej spondylózy sa prejavujú v druhom štádiu choroby. Je to kríza v chrbtici, bolesť a stuhnutosť pohybov. Tieto príznaky bedrovej spondylózy sa potvrdzujú röntgenovým vyšetrením miechy.

Príznaky lumbálnej spondylózy sú veľmi často sprevádzané neurologickými prejavmi:

 1. bolesť sa šíri po zovretom radiálnom nerve a do oblasti, za ktorú je inervácia zodpovedná;
 2. objavia sa oblasti so zníženou citlivosťou kože;
 3. znecitlivenie sa postupne vyvíja;
 4. niektoré reflexy šliach vypadávajú;
 5. začína sa dystrofia svalových vlákien;
 6. problémy s nedostatočnou cievnou stenou sú spojené.

Klinickými príznakmi spondylózy bedrovej chrbtice v neskorších štádiách sú nepohyblivosť postihnutej oblasti, neschopnosť urobiť zákruty alebo zákruty, neustále prítomná neúnosná bolesť..

Pred liečením spondylózy bedrovej chrbtice

Pred liečbou bedrovej spondylózy je potrebná dôkladná diferenciálna diagnostika. Na stretnutie odporúčame kontaktovať vertebroológa alebo ortopéda. Títo odborníci budú schopní porozumieť príčinám a následkom tohto patologického procesu a predpísať účinnú konzervatívnu liečbu. Ak neexistuje spôsob, ako sa dohodnúť na stretnutí s týmito lekármi, potom sa dohodnite na stretnutí s miestnym terapeutom alebo neurológom.

Pred liečbou spondylózy bedrovej chrbtice je potrebné zistiť príčinu jej vývoja. Na tento účel sa vyžaduje röntgenové vyšetrenie. Obrázky vám umožňujú jasne vidieť tvorbu osteofytov. Ak sa to nepodarí, odporúča sa skenovanie MRI a CT. Odporúča sa vykonať aj krvný test na reumatické faktory. Tým sa odstráni reumatoidná povaha tvorby ankylózy. V niektorých prípadoch je spondylóza vyvolaná ankylozujúcou spondylitídou a systémovým lupus erythematosus. Ich liečba vyžaduje použitie hormonálnych liekov na zastavenie autoimunitného procesu zápalu.

Liečba bedrovej spondylózy

Liečba bedrovej spondylózy v prvom a druhom štádiu patologického procesu sa môže uskutočňovať pomocou konzervatívnych metód. Úradná medicína navrhuje použitie nesteroidných protizápalových liekov, svalových relaxancií a chondroprotektorov. Okamžite si všimneme, že ide výlučne o symptomatickú liečbu. To vám umožní na chvíľu sa zbaviť negatívnych prejavov patológie. Samotná choroba sa však naďalej vyvíja.

Preto je vhodné použiť alternatívnu liečbu spondylózy bedrovej chrbtice, ktorá je zameraná na odstránenie príčin vzniku ochorenia a jeho následkov. Na tento účel sa používa manuálna terapia, terapeutické cvičenia a telesná výchova. Liečba by sa mala začať obnovením normálnej štruktúry chrbtice. Môže vyžadovať trakciu, osteopatiu a masáž. Potom pomocou reflexológie môžete začať proces regenerácie poškodených tkanív. Terapeutická gymnastika a kinezioterapia posilnia svalový chrbátový rám, zmiernia kŕče a obnovia rozptýlenú výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Odporúča sa tiež použiť fyzioterapiu, laserovú expozíciu, elektroyostimuláciu a oveľa viac..

Na špecializovaných klinikách manuálnej terapie odporúčame liečbu spondylózy bedrovej chrbtice.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Ako liečiť spondylózu hrudnej chrbtice

Deformujúca sa spondylóza hrudnej chrbtice je chronické degeneratívne ochorenie, ktoré vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a deformácii stavcov..

Hrudná spondylóza je menej častá ako u iných - dolná časť chrbta alebo krk. Dôvodom je menšia pohyblivosť stavcov a silná muskuloskeletálna kostra obklopujúca chrbticu. Aby sme zabránili včasnému rozvoju patológie, zvážme, čo je spondylóza hrudnej chrbtice: príznaky a liečba.

Čo je spondylóza

Za účelom zistenia, čo je spondylóza hrudnej chrbtice, zvážte štruktúru tejto oblasti.

Chrbtica sa skladá z stavcov a medzistavcových platničiek. Medzistavcové platničky sa môžu z rôznych dôvodov zdeformovať, sú opotrebované pri intenzívnom zaťažení, sploštené pod tlakom a zničené v dôsledku nedostatku výživy..

S deštrukciou medzistavcových platničiek sa zmenšuje vzdialenosť medzi stavcami, miechové kosti strácajú svoju funkčnú pohyblivosť a začínajú sa trieť o seba.

V dôsledku toho kostné tkanivo začína rásť na stavcoch - výrastky alebo osteofyty. Rast kostí vedie k narušeniu harmónie chrbtice, stavce menia svoje umiestnenie, pohybujú sa, môžu štipať nervové korene a krvné cievy. To spôsobuje bolesť.

Proces rastu osteofytov je ochrannou reakciou tela na dystrofické zmeny medzistavcových platničiek. Telo obnovuje chýbajúce prvky a odpisuje stavce.

Ochorenie sa vyvíja veľmi pomaly a v prvej fáze sa neprejavuje. Osoba môže byť narušená zriedkavými bolesťami na hrudníku, ktoré sa môžu zamieňať za iné patológie..

Dôvody rozvoja

Hrudná spondylopatia sa najčastejšie vyvíja u starších ľudí. V priebehu času dochádza k postupnému zhoršovaniu tkanív chrbtice, znižuje sa množstvo tekutiny a kolagénu v tele, väzivo strácajú svoju elasticitu, znižuje sa svalový tonus a znižuje sa elasticita medzistavcových platničiek. Kombinácia rôznych rizikových faktorov a vyvoláva rozvoj spondylózy.

V súčasnosti sa choroba môže v dôsledku sedavého životného cyklu rozvíjať už v staršom veku..

Zvážte príčiny spondylózy:

 • poranenia chrbtice alebo hrudníka,
 • nadmerná gravitácia, nesprávne zdvíhanie ťažkých predmetov,
 • metabolické poruchy v tkanive chrbtice,
 • nedostatok živín v tele,
 • sedavý spôsob života, zlé držanie tela,
 • nadváha,
 • športové preťaženie,
 • vývojové abnormality.

príznaky

V dôsledku pomalého vývoja ochorenia pacient často konzultuje lekára s pokročilou formou patológie, keď sa už začali nezvratné procesy deštrukcie tkaniva. Okrem toho môžu byť symptómy spondylózy zamieňané s chorobami srdca, pľúc alebo mylne spojené s osteochondrózou..

Príznaky charakteristické pre spondylózu:

 • syndróm miernej bolesti pri nástupe ochorenia a prechod do chronickej bolesti v nasledujúcich štádiách,
 • bolesť so spondylózou hrudnej chrbtice, podobná srdcu: ťažká a kompresná,
 • kŕče hrudného svalu,
 • znecitlivenie kože,
 • stuhnutosť a bolesť po spánku,
 • zlepšenie po cvičení,
 • neprirodzené držanie tela, pacient sa snaží zaujať pozíciu, ktorá vám umožní zmierniť bolesť,
 • bolesť počas spánku pri zatáčaní,
 • bolesť môže dať vnútorným orgánom, žalúdku, pečeni.

diagnostika

Bolesť na hrudníku môže hovoriť o rôznych patológiách, takže je veľmi dôležité používať pri diagnostike choroby diferencovaný prístup. Je dôležité rozhodnúť sa, ktorý lekár by mal vyhľadať pomoc.

Počiatočný príjem a vyšetrenie vykonáva terapeut, určí & # 8212, od ktorého špecialistu je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie a ošetrenie. Môže byť potrebné vyšetrenie rôznymi lekármi. Môže to byť ortopéd, kardiológ, neuropatológ, reumatológ.

Vyšetrenie sa začína laboratórnymi krvnými testami, napríklad na zistenie prítomnosti zápalových procesov. Röntgen sa sníma v niekoľkých rovinách. Ukazuje prítomnosť kostných výrastkov, stupeň zníženia vzdialenosti medzi stavcami, prítomnosť alebo neprítomnosť poranenia..

Počítačová tomografia je najviac informačná. Ukazuje stav miechy, krvných ciev, medzistavcových platničiek a priľahlých tkanív..

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie tiež podrobne určuje prítomnosť deformácií a degeneratívnych zmien v chrbtici..

Elektromyografia určuje stav nervovej sústavy, zakončené nervovými zakončeniami.

Skenovanie rádioizotopmi je predpísané na vylúčenie určitých nádorov a zhubných nádorov..

liečba

Úspech pri liečbe spondylózy závisí od toho, ako skoro pacient vyhľadal pomoc, a lekár túto chorobu identifikoval..

Medzi ciele procesu spracovania patrí:

 • zníženie a zmiernenie bolesti,
 • relaxácia svalových kŕčov,
 • zlepšenie výživy chrbtových tkanív: stavcov, medzistavcových platničiek, nervového systému,
 • zlepšený metabolizmus a zvýšený krvný obeh,
 • budovanie svalov.

Teraz podrobnejšie zvážte, ako a ako liečiť spondylózu hrudnej chrbtice.

Lieky

Lieky môžu pomôcť zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Na tento účel sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Ibuprofen). Ich dlhodobé užívanie však môže viesť k rozvoju vedľajších účinkov, takže ošetrujúci lekár by mal monitorovať stav tela a včas predpísať podpornú nápravnú terapiu..

Ak NSAID neprinášajú úľavu, pri silnej bolesti predpíšte kortikosteroidy, hormóny, silnejšie, ale s väčším počtom vedľajších účinkov..

Vitamínové komplexy sa používajú na zlepšenie výživy tkanív. Na chrupavku sú predpísané chondroprotektory. Môžu prispievať k obnove tkanív medzistavcových platničiek a brániť ich ďalšiemu ničeniu (glukozamín, chondroitín, artra, teraflex)..

Na uvoľnenie svalového tkaniva používam svalové relaxanciá (Sirdalud, Meloxicam).

Vitamíny (Milgamma, Neuromultivit) sa tiež používajú na udržiavanie a výživu nervového systému..

Chirurgický zákrok sa vykonáva v extrémnych prípadoch, keď existuje riziko vzniku iných chorôb alebo nie je možné zlepšiť stav pacienta iným spôsobom..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické kurzy sa vykonávajú v spojení s hlavnou liečbou po akútnej fáze ochorenia. Pomáha zmierňovať bolesť, odstraňovať opuchy, zlepšuje trofizmus tkanív, podporuje lepšie prenikanie liekov do postihnutej oblasti..

Elektroforéza sa používa na zlepšenie absorpcie liečiv. Sila a čas expozície volí lekár v závislosti od závažnosti choroby. Vďaka spôsobu expozície je liečivá látka v tkanivách oveľa lepšie zadržaná a účinok jej použitia trvá dlhšie.

Laserová terapia zmierňuje bolesť, znižuje zápal, stimuluje miestny krvný obeh, znižuje opuch tkanív, urýchľuje regeneráciu, podporuje lepšiu absorpciu liekov a normalizuje metabolizmus.

Magnetoterapia je založená na vystavení magnetickému poľu. Pomáha rozširovať krvné cievy a zlepšuje krvný obeh, zmierňuje opuchy, bolesti a má relaxačný účinok..

Liečba rázovými vlnami využíva nízkofrekvenčné akustické vlny. Má rovnaké vlastnosti ako tie, ktoré sú uvedené vyššie..

Rôzne typy fyzioterapie sa aplikujú postupne, jeden po druhom, a predpisuje ich fyzioterapeut.

Ľudové recepty

Za adjuvantnú liečbu možno považovať hrudnú spondylózu a liečbu ľudovými liekmi. Môžu sa použiť iba počas remisie. Bylinné prípravky, byliny alebo éterické oleje obsahujú biologicky aktívne látky, ktoré pomáhajú pri regenerácii organizmu.

Oblasť hrudníka môžete trieť jedľovým olejom, čo pomôže znížiť bolesť.

Z 30 gramov papriky a 200 ml vodky si môžete pripraviť tinktúru korenia, trieť zasiahnutú oblasť a zahriať.

Používajú sa tiež masti na báze jazvečieho tuku s prídavkom oleja alebo samotné. Môže sa tiež používať ako zdroj nenasýtených mastných kyselín a vitamínov A a E..

Dôležité! Použitie tradičného lieku sa musí dohodnúť s lekárom.

fyzioterapia

Cvičenia v terapeutických cvičeniach by mali byť hladké a mäkké, nemali by spôsobovať nepohodlie. Výber cvikov určuje lekár - ortopéd alebo lekár fyzioterapie. Spočiatku je lepšie viesť triedy pod dohľadom lekára, aby bolo možné monitorovať správnosť ich vykonávania a odstraňovať chyby.

Na konci liečebného cyklu musí pacient vykonávať tieto cvičenia samostatne, aby si udržal zdravie chrbtice.

Gymnastika so spondylózou hrudnej chrbtice môže zahŕňať tieto cvičenia:

 • stojace vzpriamene, pomaly zdvíhajte ruky po stranách, len mierne dole, mali by ste cítiť, ako svaly pracujú v medzikapulárnej oblasti,
 • tiež stojace, zložte ruky natiahnuté do zámku, dlane smerujúce k vám, zdvihnite a sklopte ruky,
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, zdvihnite ruky a nohy a natiahnite, držte pozíciu na pár sekúnd, potom sklopte a uvoľnite sa,
 • ľahnite si na brucho, zložte ruky za hlavu, zdvihnite hornú časť trupu, na pár sekúnd sa držte a sklopte, nohy by mali ležať na zemi bez napätia.

Príklad komplexnej cvičebnej terapie chrbtice je uvedený vo videu na konci článku. Po hlavnej liečbe v období reliéfu u pacientov so spondylózou sa odporúča absolvovať rehabilitačný kurz v rehabilitačnom centre. Bude to tiež užitočná kúpeľná liečba, balneoterapia.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok sa vykonáva vo výnimočných prípadoch. Ukázalo sa, že konzervatívne metódy liečby neprinášajú pozitívny účinok, pacient pociťuje silnú bolesť alebo sa na pozadí spondylózy objavujú rôzne komplikácie..

Prevencia a prognóza

Na prevenciu chorôb je potrebné poznať príčiny a rizikové faktory, ktoré už boli opísané. Na udržanie dobrého stavu chrbtice a pohybového ústrojenstva je potrebné viesť aktívny životný štýl, zapájať sa do všetkých druhov športov, plávať, vyhýbať sa zdvíhaniu závaží, používať správnu techniku ​​na prenášanie bremien, sledovať držanie tela, jesť správne.

Pre chrbticu sú veľmi užitočné mäkké typy kondície, jogy, strečing a rozvoj väzov a svalov. Plavecký a vodný aerobik dobre relaxujú a obnovujú tón chrbtice.

Pretože spondylóza má nezvratné následky, je dnes nemožné ju úplne vyliečiť. Môžete zmierniť príznaky: zmierniť bolesť, zastaviť deštrukciu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek, výrazne zlepšiť kvalitu života pacienta pomocou rehabilitačných opatrení a liekov.

záver

Spondylóza je veľmi závažné ochorenie chrbtice, významne ovplyvňuje ľudský život. Človek stráca príležitosť viesť aktívny životný štýl, zapájať sa do aktívneho športu, preťažovať skúsenosti.

Preto je veľmi dôležité správne odlíšiť príznaky a včas vyhľadať lekársku pomoc..

Liečba spondylózy hrudnej chrbtice: príznaky, liečba, lieky, gymnastika

Hrudná spondylóza je jednou z odrôd dorzopatií chrbtice, vyznačujúcich sa degeneratívno-dystrofickými zmenami v tkanivách vláknitých krúžkov medzistavcových platničiek, uzatváracích platní a väzov, ktoré spôsobujú takú kompenzačnú reakciu tela, ako je tvorba osteofytov pozdĺž okrajov susediacich stavcov. V zanedbávaných podmienkach vedie spondylóza k výraznému zvýšeniu medzných výrastkov, tj k osteofytom, ktoré sa navzájom spájajú a vytvárajú pevný kĺb susedných stavcov v určitej oblasti chrbtice..

Ak ochorenie neliečite, môže postihnutá časť významne stratiť svoj motorický potenciál a normálnu flexibilitu. Hlavnými príznakmi choroby sú bolesť na hrudníku a obmedzená pohyblivosť. Bolesť je spôsobená podráždením miechových nervových zakončení rastom kostí a kompresiou miechového kanála. Táto patológia sa týka degeneratívnych chorôb s chronickým priebehom, pričom sa u ľudí starších ako 45 rokov zistí spravidla. Ochorenie sa vyvíja hlavne v dôsledku prevratu tela, to znamená, že sa vyskytuje v dôsledku fyziologického starnutia tkanív miechy..

Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť spondylózu v oblasti hrudníka, špecialista starostlivo preskúma sťažnosti pacienta a preskúma chrbticu, po ktorej odporučí rádiografiu, CT alebo MRI. Lekár má pred sebou výsledky zobrazovacej diagnostiky a potvrdzuje patomorfologické príznaky spondylózy a predpisuje konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Chirurgický zákrok sa odporúča v zriedkavých prípadoch a len na prísne indikácie..

CT vyšetrenie hrudníka.

V prítomnosti 1 stupňa lézií hrudných segmentov sa klinická patogenéza zvyčajne neobjaví alebo má mierny klinický obraz. Liečba teda nie je aktivovaná včas a je to produktívnejšie výsledky práve v ranej fáze. Degeneratívne procesy nezastavia, postupne postupujú a pri absencii vhodnej liečby sa tempo ich rozvoja výrazne zvyšuje. Po prechode do nasledujúcich štádií už patológia vyvoláva syndróm bolesti, často celkom jasný, ktorý je lokalizovaný hlavne v oblasti rebier. Niekedy je táto bolesť zamieňaná s infarktom..

Bez ohľadu na to, v akom štádiu sa diagnostikovala hrudná spondylóza, by sa v žiadnom prípade nemala odmietnuť kvalifikovaná lekárska starostlivosť. Je ľahké získať postihnutie v dôsledku komplikovanej spondylózy, ale jeho odstránenie bude oveľa problematickejšie a bez chirurgického zákroku to nie je vždy možné. Najnepriaznivejším dôsledkom pre pacienta môže byť čiastočná alebo úplná ochrnutie dolnej časti tela. Sme si istí, že sa k tomu nedostanete, pretože chápete závažnosť tejto patológie a dôležitosť včasnej a kompetentnej liečby. Na objasnenie charakteristík spondylózy prsníka vám odporúčame oboznámiť sa s informáciami uvedenými nižšie.

Príznaky deformujúceho sa typu

V oblasti hrudníka sa ochorenie vyskytuje menej často, najčastejšie postihuje bedrové a krčné oblasti. Túto skutočnosť vysvetľuje špecifická štruktúra hrudnej oblasti a jej najmenšia pohyblivosť, ktorá sa zásadne líši od charakteristík hornej a dolnej časti..

Štruktúra krčnej chrbtice.

Deformujúcu sa spondylózu 1. stupňa je ťažké odhaliť doma, pretože sa často skrýva. Pacienti sa zvyčajne dozvedajú o prítomnosti patológie v počiatočnej fáze a o potrebe podstúpiť náhodnú liečbu po tom, ako podstúpili rádiografiu z úplne iného dôvodu. Stojí za zmienku, že def. spondylóza u niektorých ľudí a o 2 stupne sa môže objaviť bez bolesti, avšak v tejto fáze takmer všetky noty označujú stuhnutosť a viditeľné zúženie amplitúdy pohybov.

Aké príznaky môžu signalizovať problém tohto druhu? Pre spondylózu prsníka sú charakteristické tieto príznaky:

 • bolesť v oblasti lopatiek, ktorá môže vyžarovať do hrude (rebier);
 • akútna bolesť pri prepichnutí ako interkstálna neuralgia;
 • nepohodlie v srdci, ktoré sa prejavuje ťažkosťou, kompresiou, bolesťou (príznaky sú podobné angine pectoris);
 • svalové napätie v hornej a strednej časti chrbta;
 • pocit znecitlivenia sústredený v brušnej stene a / alebo v obmedzenej oblasti chrbta, kde prechádza miechový nerv;
 • bolesť v oblasti žalúdka, pankreasu, pečene;
 • narušenie citlivosti a objavenie sa slabosti v horných končatinách sa tieto príznaky najpravdepodobnejšie vyskytujú v prstoch a zápästí;
 • tuhosť tela, najmä pri pokuse o otočenie tela;
 • znížený potenciál motorických funkcií ramena a / alebo nohy (zvyčajne ramena);
 • zvýšená bolesť pri zmene počasia, zatáčaní, zdvíhaní horných končatín, dlhá chôdza, dlhá poloha tela v uniforme (na konci dňa av noci sa zvyšuje nepohodlie);
 • únava aj po ľahkej fyzickej námahe;
 • problémy s dýchaním (nedostatok vzduchu, dýchavičnosť atď.), môže sa vyvinúť pocit hrče v hrdle.

Pretože podobné príznaky sú spojené s mnohými ochoreniami pohybového aparátu a vnútorných orgánov, nie je možné samostatne porovnávať vaše príznaky s vyššie uvedenými príznakmi. Okrem toho je zakázané liečiť sa! Choroby chrbtice, vrátane spondylózy, sú spojené s veľkými rizikami následkov, a preto správne diagnostikovaný a veľmi dobre vyvinutý liečebný režim hrá obrovskú úlohu pri bezpečnom a účinnom uzdravení pacienta. Preto sa podrobte diagnóze v zdravotníckom zariadení a lekársku pomoc získajte iba od lekára!

Cvičenie na spondylózu hrudnej chrbtice

Vedúce miesto v terapeutických opatreniach pri hrudnej spondylóze zaujíma špeciálna gymnastika, ktorú odporúča špecialista na základe závažnosti patologického procesu a individuálnych kritérií tela pacienta. Úzkoprofilový lekár individuálne vyvíja komplex cvičebnej terapie, pričom berie do úvahy všetky súčasné klinické údaje a výsledky komplexnej diagnózy. Okrem toho sa zohľadňuje hmotnosť, vek, povolanie pacienta, telesná hmotnosť, anamnéza súvisiacich patológií, úroveň fyzickej zdatnosti..

Ciele terapeutických cvičení pri spondylóze:

 • na posilnenie svalového korzetu a väzov bez poškodenia problémového segmentu a iných častí chrbtice;
 • zmierniť napätie zo spinálnych svalov v mieste zaostrenia;
 • obnoviť pohyblivosť a flexibilitu hrudníka;
 • znižujú tlak na hrudné medzistavcové platničky a stavce, a preto zmierňujú kompresiu nervových koreňov a znižujú bolesť;
 • stimulovať krvný obeh a metabolizmus, čím sa dosiahne zlepšené dodávanie výživy do vyčerpaného segmentu;
 • normalizovať silu a motorické funkcie končatín, ak k nim došlo;
 • opraviť narušené držanie tela, naučiť osobu správne pohyby a držanie tela, ktoré zabránia preťaženiu v príslušnom oddelení.

Ak máte spondylózu, fyzická terapia pre vás odteraz nie je dočasným javom, ale životným krédom. Musia byť cvičenia s deformujúcou sa spondylózou hrudnej oblasti systematicky celý môj život. A aj keď si uvedomíte, že vaše trápenie nakoniec skončilo po tvrdej práci na sebe, neprestávajte školiť. Niekto uspeje za mesiac a niekto potrebuje viac času, aby sa dobre zotavil. Bez ohľadu na to, kedy dosiahnete víťazstvo nad zákernými prejavmi choroby, za pretrvávajúcu remisiu a prevenciu recidívy patológie nebuďte leniví a pokračujte v každodennej praxi..

Na začiatku by ste mali absolvovať kurz záťažovej terapie, samozrejme, spolu s ďalšími povinnými liečebnými postupmi, v špecializovanom lekárskom zariadení, kde vás naučia všetky jemnosti, pokiaľ ide o správnu techniku ​​vykonávania cvičení. Ďalej, po úplnom preštudovaní všetkých metód terapeutického a preventívneho nabíjania, ktoré sú pre vás potrebné, je možné cvičebnú terapiu vykonávať doma.

Výstraha! Mnohí sa snažia obísť zdravý rozum: ignorujúc cestu do lekárskeho zariadenia sa snažia nájsť v sieti efektívne metódy telesnej výchovy. Zdôrazňujeme, že takéto taktiky, neoprávnené použitie cvičebnej terapie pre seba, môžu nielen pomôcť, ale zhoršujú klinický obraz a vedú k vážnym nezvratným následkom..

Pretože táto liečebná taktika dodržiava iba zásadu individuality, všetky odporúčania týkajúce sa typu a zložitosti fyzickej aktivity, frekvencie a trvania lekcií majú právo byť odporúčané výlučne ošetrujúcim lekárom. Ak ste takí dychtiví vyskúšať akýkoľvek cvičebný systém, ktorý je pred použitím chválený na internete, nezabudnite sa poradiť s odborníkom o vhodnosti a bezpečnosti jeho použitia, konkrétne vo vašom prípade..

Ohlásime teda niektoré z najjednoduchších cvičení fyzickej kultúry, ktoré sa vykonávajú na náchylnej pozícii. Toto je najvhodnejšia poloha, pretože nezaťažuje a pomáha uvoľňovať chrbticu, čo umožňuje plodne vypracovať potrebné svaly bez vystavenia chrbtice ďalšiemu axiálnemu zaťaženiu. Pripomíname vám, že na začatie vykonávania tried musíte ležať na chrbte na rovnom povrchu.

 1. Zároveň potiahnite ruky nahor a prsty na nohách. Takéto cvičenie by vám malo dať predstavu o tom, ako sú napnuté miechy. Vašou úlohou je sústrediť sa viac na oblasť hrudníka. Po niekoľkých sekundách natiahnutia sklopte ruky a uvoľnite sa.
 2. Hlavy otáčajte pomaly doprava a doľava. Po otočení jedným smerom by ste mali hladko vrátiť hlavu do stredového bodu (v a. P.), opraviť na pár sekúnd a potom vykonať podobný pohyb v opačnom smere..
 3. Nadvihnite hornú časť tela s hlavou niekde k stredovej línii chrbta. Ruky zároveň ležia pozdĺž tela a pevne leží na podlahe. Zadná strana stehien a nôh je tiež v kontakte s podlahou. Pri výkone musíte zabezpečiť, aby boli lopatky úplne odtrhnuté z povrchu. Spolu so zdvíhaním sa odporúča ponožky ťahať na seba.
 4. Paže mierne od seba a mierne zdvihnuté, zaťaté päste. Zrieďte dolné končatiny na šírku ramien. Vykonajte rotačné pohyby s nohami a päsťami. Najprv urobte niekoľko otáčok dovnútra, potom smerom von.
 5. Ruky držia plecia a ohýbajú horné končatiny v lakťoch. Vykonajte kruhové rotácie v ramennom kĺbe: najprv urobte niekoľko úplných otočení dopredu, potom toľko dozadu.
 6. Nohy sa narovnali, ruky pozdĺž tela. Posúvajte sa pravou nohou a pravou rukou po povrchu a synchrónne ich posúvajte čo najviac na stranu. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom vykonajte rovnakú akciu s ľavými dolnými a hornými končatinami.
 7. Nohy spolu. Ruky späť za hlavou sú rovné a rovnobežné. Pravú nohu spojte ľavou rukou v hojdačke, pričom hlava a horné otelenie chrbta by sa nemali odtrhávať z povrchu. Pracovné končatiny je potrebné odtrhnúť z podlahy a potom ich posúvať smerom k sebe tak, aby sa ruka dotkla oblasti nôh, ktorá je asi 20 cm pod kolenom. Rovnakú úlohu vykonajte aj pre ostatné protiľahlé končatiny.
 8. Ruky sú rovné, natiahnuté za hlavu. Ohyby oboch kolien, chodidlá sú chodidlami na podlahe. Nadvihnite hlavu, potiahnite kolená do žalúdka a uchopte ich za ruky. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvičenie niekoľkokrát zopakujte.
 9. Dolné končatiny zostávajú v ohnutej polohe. Ďalej, keď vdychujete, musíte roztiahnuť ruky do strán, potom sa veľmi pevne objímajte, prekrížte ruky a držte plecia. Pre väčšiu efektívnosť môžete vyvíjať tlak lakťami v oblasti hrudníka.
 10. Vyrovnané nohy zdvihnite nahor, kolmo na chrbát. Prsty chodidiel smerujú k vám. Súčasne zdvihnite hornú časť tela spolu s hlavou a končekmi prstov siahajte po prsty na nohách..

Lieky a fyzioterapia

O ničom sme sa nezmienili o osteochondróze, pretože je priamo zapojená do najťažších deformácií vyskytujúcich sa v chrbtici. Vyznačuje sa metabolickými poruchami v štruktúrach chrbtice. A práve na jeho základe sa vo väčšine prípadov vyvíja hernia aj spondylartróza, vrátane spondylózy. Taktika nechirurgickej liečby je v zásade veľmi podobná pre všetky tieto choroby, či už ide o fyzioterapeutické cvičenia, liekovú terapiu alebo fyzioterapiu. Mimochodom, sú to tri základné terapeutické techniky, ktoré sú vždy zahrnuté v priebehu liečby. V tejto časti sa zameriame na to, ako je organizovaná liečba drogami a ktoré fyzioterapeutické postupy majú najvyššiu hodnotu..

liečenie

Existuje niekoľko skupín liekov, ktoré pomáhajú spomaliť degeneratívny proces a zastaviť neurologické príznaky. Lieky nie sú schopné úplne zbaviť pacienta týchto chorôb, majú čisto preventívny a symptomatický účinok. Navyše, bez ohľadu na to, aký etiologický faktor prispel k rozvoju dysfunkčných dystrofických procesov v stavovcoch. Bohužiaľ, doteraz sa také liečivo ešte nevynalezlo, ktoré by trvalo mohlo eliminovať nešťastné degeneratívne-dystrofické patológie kostných chrupavkových prvkov muskuloskeletálneho systému..

V neurológii a ortopédii, spondylóze všetkého druhu (ankylozujúca, deformujúca sa atď.) Sa ďalšie degeneratívne choroby, ktoré sú nasadené v hrudnej oblasti, liečia liekmi nasledujúcich kategórií:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na bolesť a zápal - ibuprofén, indometacín, naproxén, meloxikam atď.
 • lieky zo série svalových relaxancií proti svalovým kŕčom - Midokalm, Tizanidín, baklofén;
 • prostriedky na normalizáciu metabolizmu v tkanivách (chondroprotektory, multivitamíny) - Flexinovo, Vitabs arthro, Kokarnit, Rumalon, Aflutop atď.;
 • lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu na postihnutej úrovni - betagistín, agapurín;
 • injekčné roztoky pre paravertebrálne blokády - paravertebrálne injekcie Novokainu, Lidokaínu, Merkainu, Diprospanu, Dexametazánu atď. (používajú sa iba na neznášateľné bolesti, keď si iné lieky nevedia poradiť);
 • antidepresíva, ktoré znižujú excitáciu centrálneho nervového systému, vyvolávajú sedatívne účinky, vyrovnávajú psychickú rovnováhu a normalizujú kvalitu spánku - amitriptylín, doxepín, duloxetín.

Lieky majú veľký význam v čase exacerbácie takýchto chorôb. Upozorňujeme však, že lekár predpisuje lieky výlučne na základe závažnosti diagnózy, existujúcich sťažností, zdravotného stavu pacienta..

Malo by byť zrejmé, že každý z uvedených liekov má pozitívne vlastnosti a môže mať mimoriadne nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Nesprávne zvolený liek a jeho nekontrolovaný príjem môžu spôsobiť nielen vážne zlyhanie vnútorných orgánov a systémov, ale môžu tiež spôsobiť vážne autoimunitné procesy, dokonca spôsobiť náhlu smrť. Preto neohrozujte svoj život, zverte výber liekovej terapie vysokokvalifikovanému lekárovi.

Fyzioterapeutické postupy pri spondylóze prsníka

Prechod fyzioterapeutických sedení je neoddeliteľnou súčasťou každého terapeutického programu používaného na spondylózu, osteochondrózu a artrózu fazetových kĺbov. Fyzioterapia v kombinácii s inými metódami, ktoré sme opísali vyššie, pomáha významne zlepšiť stav pacienta a dosiahnuť stabilnú remisiu nepríjemných javov v chrbtovej, sterno-costálnej časti chrbtice. Okrem toho v dôsledku fyzioterapeutického účinku na postihnuté oblasti chrbtice ustupuje bolesť a parestézia v rukách a nohách, hrudné orgány a horná brušná dutina, ktoré v skutočnosti inervujú nervy segmentu hrudníka..

Ciele fyzioterapie pre hrudnú spondylózu:

 • optimalizácia metabolických procesov;
 • odstránenie alebo zmiernenie bolesti;
 • zmierňuje únavu a napätie miechových svalov;
 • aktivácia lokálnych a všeobecných imunitných funkcií;
 • obnova miestneho krvného obehu a odtoku lymfy;
 • odstránenie opuchov a zápalov v postihnutých štruktúrach;
 • normalizácia práce základných jednotiek nervového systému;
 • zvýšenie rozsahu pohybu.

Hlavné fyzické sedenia používané pri degeneratívnych-dystrofických léziách chrbtice sú:

 • elektrická pulzná terapia;
 • diadynamometry;
 • elektroforéza s novokainom;
 • interferenčná terapia;
 • electromyostimulation;
 • perkutánna elektroneurostimulácia;
 • laserové ošetrenie;
 • terapia rázovými vlnami;
 • UV žiarenie;
 • ultrafrekvenčná induktotermia (UHF);
 • magnetoterapia;
 • bahenná terapia.

Okrem bežných a účinných postupov uvedených vyššie sú do liečebného programu spondylózy GO zahrnuté aj niektoré techniky masáže a akupunktúry. Vynikajúce účinky majú všetky druhy minerálnych kúpeľov a kúpanie v bazéne..

Ak sa po kvalitatívnom priebehu konzervatívnej liečby stav nezlepší, potom vyvstáva otázka chirurgického zákroku. Okrem toho sú chirurgické postupy indikované pri závažných komplikáciách, napríklad:

 • ťažká stenóza miechy;
 • závažné porušenie nervového koreňa;
 • veľká medziobratlová kýla;
 • panvovej dysfunkcie;
 • paréza končatín;
 • kardiologické problémy;
 • silná inhibícia respiračného centra, atď..

Poranenie miechy.

Ako chirurgická taktika pre zodpovedajúcu chorobu v pokročilom stave sa v závislosti od situácie používa najvhodnejší typ dekompresnej a / alebo stabilizačnej operácie, napríklad mikrodisektómia, laminektómia, endoprotetika, autotransplantácia, foraminotómia, fúzia miechy. Po chirurgickom zákroku je nutná intenzívna rehabilitácia, ktorej plán zahŕňa antibiotickú liečbu, drogovú anestéziu, cvičebnú terapiu, fyzioterapiu a masáž..

záver

Poskytli sme komplexné informácie o terapeutickom prístupe k tejto chorobe. Ako vidíte, existuje veľa metód, ale je dôležité, aby ste ich mohli správne skombinovať, aby pozitívna dynamika netrvala dlho. Správnu kombináciu liečebných opatrení môže vyvinúť iba odborník v odbore ortopédia / neurológia, ktorý má najvyššiu kvalifikáciu a najbohatšie skúsenosti s liečbou pacientov s chrbticou..

Pokiaľ ide o neurochirurgiu chrbtice a ďalšiu pooperačnú rehabilitáciu, pacient potrebuje najmä kvalitnú lekársku starostlivosť. Preto je lepšie nájsť peniaze a ísť na operáciu na zahraničnej klinike.

Izrael a Nemecko poskytujú chirurgickú starostlivosť na vysokej úrovni, ale náklady sú príliš vysoké a rehabilitácia sa tam ako taká neposkytuje. Kliniky v Českej republike sú dnes veľmi žiadané, kde na tej istej pokročilej úrovni ako v týchto dvoch krajinách sa vykonávajú moderné high-tech zásahy, ale zároveň ich náklady v českých lekárskych centrách sú približne dvakrát nižšie.

Okrem toho je priamo v špecializovanom klinickom zariadení Českej republiky, kde bola operácia vykonaná, najlepšia rehabilitačná starostlivosť pre operovanú osobu organizovaná najmenej 2 týždne. A po rehabilitácii na klinike je pacient prevezený do jedného z najlepších ortopedických sanatórií. V sanatóriách v strediskách liečebných procedúr ho naďalej obnovujú vedúci ortopédovia, rehabilitační terapeuti, fyzioterapeuti a lekári cvičebnej terapie. Úplná rehabilitácia je vždy súčasťou programu chirurgickej liečby v Českej republike, čo je zriedkavé aj v iných krajinách.

Deformujúca spondylóza

Proces starnutia je však čisto individuálny. Rovnako ako niektorí ľudia začnú siviť skôr, u niektorých sa objaví skôr spondylóza. V skutočnosti niektorí ľudia nemusia mať vôbec bolesti. Všetko záleží na tom, ako časť chrbtice prešla degeneráciou a ako tieto zmeny ovplyvňujú miechu alebo korene miechy..

Deformujúca sa spondylóza sa môže vyvinúť vo všetkých častiach chrbtice (v krčku hrudníka a bedrovej časti tela) a v závislosti od lokalizácie degeneratívnych zmien v spondylóze sa prejavia zodpovedajúce príznaky. Spondylóza (deformujúca spondylóza) sa často nazýva osteoartritída alebo spinálna osteoartritída.

Deformujúca spondylóza je degeneratívny proces, ktorý prebieha súbežne s osteochondrózou a degeneratívne zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich štruktúrach chrbtice..

Medzistavcové platničky. S vekom sa u ľudí vyskytujú určité biochemické zmeny, ktoré ovplyvňujú tkanivá celého organizmu. Existujú tiež zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek (vo vláknitom kruhu, v želatínovom jadre). Vláknitý kruh sa skladá zo 60 alebo viacerých koncentrických pásov kolagénového vlákna. Vláknité jadro je želé podobná látka vo vnútri medzistavcových platničiek, obklopená vláknitým prstencom. Jadro pozostáva z vody, kolagénových vlákien a proteoglykánov. Degeneratívne involučné zmeny môžu tieto štruktúry oslabiť, v dôsledku čoho sa vláknitý kruh opotrebuje alebo zlomí. Obsah vody v jadre s pribúdajúcim vekom klesá, čo ovplyvňuje tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek. Štrukturálne zmeny počas degenerácie disku môžu viesť k zníženiu výšky medzistavcových platničiek a zvýšenému riziku hernie disku..

Fazetové kĺby (alebo zygapofyzické kĺby). Každé telo stavcov má štyri kĺby faziet, ktoré pôsobia ako pánty. To umožňuje, aby sa chrbtica mohla ohýbať, narovnať a otáčať. Rovnako ako iné kĺby, aj fazetové kĺby sú pokryté chrupavkou. Tkanivo pre chrupavku je špeciálny typ spojivového tkaniva, ktoré je mazané a má dobrý klzný povrch. S degeneratívnymi zmenami fazetových kĺbov tkanivo chrupavky zmizne a vytvorí sa osteofyt. Tieto zmeny môžu viesť k hypertrofii kĺbov (osteoartróza, osteoartróza)..

Kosti a väzy. Osteofyty sa môžu tvoriť blízko konca stavcových platní, čo môže viesť k narušeniu prísunu krvi do stavcov. Ďalej môžu byť koncové doštičky hustejšie kvôli sklerotickým javom; zahusťovanie alebo zahusťovanie kostí pod koncovými doskami. Ligamenty sú pruhy vláknitého tkaniva, ktoré spájajú stavce a chránia chrbticu pred nadmernými pohybmi, ako je napríklad hyperextension. Degeneratívne zmeny spôsobujú stratu sily väzov Zmeny, napríklad žltý väz, môžu viesť k zhutneniu a zhrubnutiu väzov, čo môže zase ovplyvniť dura mater..

Príznaky spondylózy rôznych oddelení

Cervikálna spondylóza. Komplexná anatomická štruktúra krčnej chrbtice a široký rozsah pohybu spôsobujú, že táto chrbtica je veľmi citlivá na poruchy spojené s degeneratívnymi zmenami. Bolesť v krku so spondylózou v tejto časti je častá. Bolesť môže vyžarovať z ramena alebo z ramena. Ak osteofyty spôsobujú stlačenie nervových koreňov inervujúcich končatiny, môže sa okrem bolesti objaviť aj slabosť horných končatín. V zriedkavých prípadoch môžu kostné ostrohy (osteofyty), ktoré sa tvoria pred krčnej chrbtice, viesť k ťažkostiam s prehĺtaním (dysfágia)..

S lokalizáciou spondylózy v hrudnej chrbtici sa často vyskytuje bolesť spôsobená degeneratívnymi zmenami (spondylóza), keď je kmeň sklonený dopredu a hyperexpenzia. Flexia spôsobuje bolesti spojené s fazetami.

Spondylóza bedrovej chrbtice sa často vyskytuje u ľudí starších ako 40 rokov. Najčastejšie sťažnosti sú bolesť chrbta a ranná stuhnutosť. Zmeny sa spravidla uskutočňujú vo viacerých segmentoch motorov. Bedrová chrbtica je ovplyvnená väčšinou telesnej hmotnosti. Preto, keď degeneratívne zmeny narušia štrukturálnu integritu, symptómy vrátane bolesti môžu sprevádzať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Pohyb stimuluje vlákna vlákien vo vláknitom prstenci a kĺboch. Sedenie na dlhú dobu môže viesť k bolesti a iným príznakom v dôsledku tlaku na bedrové stavce. Opakované pohyby ako zdvíhanie hmotnosti a trup môžu zvýšiť bolesť.

Príznaky spondylózy sa môžu líšiť od miernych po ťažké a môžu byť chronické alebo dokonca viesť k invalidite. Tieto môžu zahŕňať:

 • krčnej
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Bolesť, ktorá sa šíri na plecia, ruky, ruky, prsty
  • Ranná stuhnutosť v krku alebo ramene alebo obmedzenie rozsahu pohybu po prebudení
  • Bolesť v krku alebo ramene alebo necitlivosť
  • Slabosť alebo brnenie v krku, ramenách, pažiach, rukách, prstoch
  • Záchvaty hlavy
  • nerovnováha
  • Ťažkosti s prehĺtaním
 • Hrudná chrbtica
  • Bolesť hornej a strednej časti chrbta
  • Bolesť sa objaví pri ohýbaní a narovnávaní tela
  • Ranná stuhnutosť v chrbte po prebudení
 • Bedrová chrbtica
  • Bolesť, ktorá sa objaví a zmizne
  • Ranná stuhnutosť v dolnej časti chrbta po vstaní z postele
  • Bolesť, ktorá klesá s odpočinkom alebo po cvičení
  • Bolesť v oblasti chrbta alebo necitlivosti
  • Sciatica (mierna až intenzívna bolesť nôh)
  • Slabosť, znížená citlivosť alebo brnenie v dolnej časti chrbta, nôh alebo nôh
  • Porucha chôdze
  • Porušenie funkcie čriev alebo močového mechúra (tieto príznaky sa vyskytujú zriedkavo, ale sú možné pri kompresii cauda equina).

Príčiny deformácie spondylózy

Starnutie je hlavnou príčinou spondylózy. Telo je vystavené každodennému stresu po mnoho rokov a postupom času sa vyskytujú zmeny v rôznych štruktúrach chrbtice. Predtým, ako sa objavia príznaky, ako je bolesť a stuhnutosť, dochádza k degenerácii miechových štruktúr. Spondylóza je kaskádový proces: niektoré anatomické zmeny vedú k iným, čo vedie k zmenám v štruktúre chrbtice. Tieto zmeny spolu spôsobujú spondylózu a súvisiace príznaky..

Na medzistavcových platničkách sa spravidla začínajú predovšetkým degeneratívne zmeny. Z tohto dôvodu majú pacienti so spondylózou často aj osteochondrózu. Dôsledky týchto degeneratívnych zmien v chrbtici spolu úzko súvisia.

Zmeny začínajú na diskoch, ale nakoniec proces starnutia ovplyvňuje aj ďalšie komponenty motorických segmentov chrbtice. V priebehu času sa kolagén, ktorý tvorí vláknitý kruh, začína meniť. Okrem toho sa zníži obsah vody v disku. Tieto zmeny znižujú tlmiace funkcie disku a možnosť absorbovať vektory zaťaženia. Pri degenerácii sa disk stáva tenším a hustejším, čo už vedie k zmenám v kĺboch, ktoré sa sami podieľajú na zaťažení disku, čo zaisťuje stabilizáciu chrbtice. Po zriedení disku sa chrupavky kĺbov začnú rýchlejšie opotrebovávať, zvyšuje sa pohyblivosť chrbtice a vznikajú podmienky na podráždenie nervových koreňov nachádzajúcich sa v blízkosti. Táto hypermobilita zasa spôsobuje kompenzačnú reakciu tela vo forme nadmerného rastu kostného tkaniva v kĺboch ​​(osteofyty). Osteofyty s dostatočným zvýšením môžu mať kompresný účinok na korene miechy a spôsobiť zodpovedajúci klinický obraz. Osteofyty môžu tiež spôsobiť stenózu miechového kanála. Príčinou stenózy miechy nie je spravidla osteochondróza, ale spondylóza.

Pri vývoji spondylózy hrá úlohu genetický determinizmus. Zlé návyky, ako napríklad fajčenie, majú tiež určitý účinok..

diagnostika

Nie je vždy ľahké určiť, čo presne je spondylóza príčinou bolesti chrbta, pretože spondylóza sa môže postupne vyvíjať v dôsledku starnutia tela a bolesť môže byť spôsobená ďalším degeneratívnym ochorením, ako je napríklad osteochondróza. Neurológ má predovšetkým záujem o odpovede na tieto otázky:

 • Nástup bolesti
 • Druh činnosti, ktorá predchádzala výskytu bolesti
 • Aké činnosti sa robili na zmiernenie bolesti
 • Prítomnosť ožarovania bolesti
 • Faktory, ktoré zvyšujú bolesť alebo znižujú bolesť

Neurológ tiež vykoná fyzické vyšetrenie a preskúma neurologický stav pacienta (držanie tela, rozsah pohybu v chrbtici, prítomnosť svalového kŕče). Okrem toho musí neurológ tiež vyšetriť kĺby (bedrové kĺby, sakroiliakálne kĺby), pretože kĺby môžu byť tiež zdrojom bolesti chrbta. Počas neurologického vyšetrenia neurológ skontroluje reflexy šľachy, silu svalov a poškodenie zmyslov.

Na overenie diagnózy sú potrebné aj inštrumentálne metódy, ako je rádiografia, MRI alebo CT, ktoré umožňujú vizualizáciu zmien v chrbtici. Rádiografia dobre odráža zmeny v kostnom tkanive a umožňuje vám vizualizovať prítomnosť rastu kostí (osteofytov). Ale pre presnejšiu diagnostiku sú výhodné metódy ako CT alebo MRI, ktoré tiež vizualizujú mäkké tkanivá (väzivo, disky, nervy). V niektorých prípadoch je možná scintigrafia, najmä ak je potrebné rozlíšiť onkologické procesy alebo infekčné (zápalové) ložiská..

Ak dôjde k poškodeniu nervových vlákien, lekár vám môže predpísať ENMG, čo vám umožní určiť mieru narušenia vodivosti pozdĺž nervového vlákna a určiť tak stupeň poškodenia, ako aj mieru poškodenia. Na základe kombinácie klinických údajov a výsledkov inštrumentálnych metód môže vyšetrenie neurológom urobiť klinickú diagnózu spondylózy a určiť potrebnú taktiku liečby..

liečba

Priebeh spondylózy je vo väčšine prípadov pomerne pomalý a nevyžaduje si prakticky žiadnu liečbu. Pri aktívnom priebehu spondylózy je potrebná liečba, ktorá môže byť konzervatívna a v niektorých prípadoch chirurgická. Pri spondylóze sa najčastejšie vyžaduje konzervatívna liečba. Na liečenie spondylózy sa používajú rôzne spôsoby liečby..

Akupunktúra. Táto metóda liečby znižuje bolesti chrbta a krku. Ihly, ktoré sa vkladajú v konkrétnych miestach, sa môžu stimulovať aj mechanicky aj elektrickými impulzmi. Akupunktúra navyše zvyšuje produkciu vašich vlastných liekov proti bolesti (endorfíny)..

Pokoj na lôžku. V ťažkých prípadoch so silnou bolesťou môže byť potrebný odpočinok na dobu nie dlhšiu ako 1 až 3 dni. Dlhší odpočinok na lôžku zvyšuje riziko komplikácií, ako je hlboká žilová trombóza a hypotrofia chrbtového svalu.

Trakčná terapia. Vo väčšine prípadov sa chrbtová trakcia vyžaduje zriedkavo alebo sa používa na zmiernenie príznakov spojených so spondylózou..

Manuálna terapia. Manipulácia s chiropraktikom pomocou rôznych techník môže zvýšiť pohyblivosť motorických segmentov, odstrániť svalové bloky.

Liečba drogami. Lieky na liečbu spondylózy sa používajú hlavne na zmiernenie bolesti. Sú to lieky ako NSAID a okrem toho sa môžu použiť svalové relaxanciá, ak sa vyskytnú príznaky svalového kŕče. Na zmiernenie svalových kŕčov sa môžu použiť aj upokojujúce prostriedky, ktoré môžu tiež zlepšiť spánok. Opioidy sa používajú na liečbu bolesti iba príležitostne, s prejavmi silnej bolesti. Akákoľvek liečba drogami by sa mala vykonávať iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára, pretože takmer všetky lieky majú množstvo vedľajších účinkov a majú určité kontraindikácie..

Epidurálne steroidné injekcie sa niekedy používajú na bolestivé syndrómy a môžu zmierniť prejavy bolesti, najmä ak dôjde k opuchom a zápalom v oblasti koreňov miechy. Steroid sa spravidla podáva v kombinácii s lokálnym anestetikom. Účinok takýchto injekcií je zvyčajne obmedzený na 2 až 3 dni, ale umožňuje vám odstrániť patologický proces a prepojiť ďalšie metódy liečby..

Injekcie fazetových kĺbov sa používajú aj na liečbu spondylózy a zlepšujú pohyblivosť fazetových kĺbov, znižujú bolesť spôsobenú artrózou fazetových kĺbov..

Cvičebná terapia. Táto liečba je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby spondylózy. Dávkovaná fyzická aktivita vám umožňuje obnoviť normálny svalový korzet, znížiť bolesť, zvýšiť stabilitu chrbtice, zlepšiť stav väzivového aparátu a zastaviť progresiu degeneratívnych procesov v chrbtici. Zvyčajne sa záťažová terapia predpisuje po úľave od akútnej bolesti.

Fyzioterapia. Moderné metódy fyzioterapie (napríklad HILT - terapia, UVT terapia, elektrická stimulácia, kryoterapia) môžu nielen zmierniť bolesť, ale do istej miery ovplyvniť aj vývoj degeneratívnych procesov v chrbtici..

Corseting. Použitie korzetov na spondylózu je možné na krátku dobu, pretože dlhodobé používanie korzetu môže viesť k atrofii zadných svalov..

Zmena životného štýlu. Strata hmotnosti a udržanie zdravého životného štýlu pomocou vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a odvykania od fajčenia môžu pomôcť s liečbou spondylózy v každom veku..

Chirurgické ošetrenie

Iba malé percento prípadov spondylózy vyžaduje chirurgickú liečbu. Chirurgické liečebné metódy sú potrebné najmä v prípade pretrvávajúcich, rezistentných na konzervatívnu liečbu neurologických symptómov (slabosť končatín, zhoršená funkcia močového mechúra, črevá alebo iné prejavy kompresného účinku na miechu a korene). Chirurgické ošetrenie spočíva v dekompresii nervových štruktúr (napríklad odstránenie osteofytov, ktoré majú kompresný účinok na nervové štruktúry). V závislosti od objemu operácie je možné vykonať spinálnu fúziu na stabilizáciu stavcov. V súčasnosti sa bežne používajú minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby, ktoré umožňujú rýchle obnovenie funkcie chrbtice a normalizáciu kvality života.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Sedavá práca, zlé držanie tela a podchladenie často spôsobujú spondylartrózu alebo spondylózu krčnej chrbtice. Doteraz tieto choroby postihovali najmä ľudí vo veku, ale teraz sa tieto choroby často vyskytujú u mladých ľudí.
Mitrálny ventilMitrálna chlopňa je dôležitou súčasťou ľudského srdca. Nachádza sa medzi ľavými srdcovými komorami a zaisťuje prietok krvi v orgánoch. Pri narušení svojej činnosti prúdi krv späť do ľavej predsiene, ktorá ju napína a deformuje.
Problémy s chrbticou trápia človeka od nepamäti. Hernia plot na chrbtici je staroveký liek, ktorý sa používa na liečenie po tisícročia. Správne povedané prietrž, môžete sa tejto choroby zbaviť rýchlo a efektívne doma.